Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Сравнительная характеристика хозяйственно-полезных признаков животных украинской черно-пестрой и красно-пестрой молочных пород
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных

Автореферат диссертации по теме "Сравнительная характеристика хозяйственно-полезных признаков животных украинской черно-пестрой и красно-пестрой молочных пород"

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ІНСТИТУТ РОЗВЕДЕННЯ І ГЕНЕТИКИ ТВАРИН

Коваль Анатолій Іванович

УДК 636.22/28.082.26

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГОСПОДАРСЬКО КОРИСНИХ ОЗНАК ТВАРИН УКРАЇНСЬКОЇ ЧОРНО-РЯБОЇ ТА ЧЕРВОНО-РЯБОЇ

МОЛОЧНИХ ПОРІД

Спеціальність 06.02.01 - розведення та селекція тварин

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

сч*

с. Чубинське Київської області, 1998

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті розведення і генетики тварин Української академії аграрних наук Наукові керівники: доктор сільськогосподарських ваук, старший науковий співробітник

Хаврук Олександр Федорович

Інститут розведення і генетики тварин, завідувач відділом кандидат сільськогосподарських наук,

Дубін Анатолій Миколайович,

Білоцерківський державний аграрний університет, докторант

Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук:,

професор Недава Володимир Юхимович,

Національний аграрний університет, професор кафедри генетики; кандидат сільськогосподарських наук Антоненко Вадим ІвановичДнститут розведення і генетики тварин, завідувач відділу

Провідна усгаиова: Сумський сільськогосподарський інститут, зооінжене| факультет,Міністерство АЖ, н. Суми

Захист дисертації відбудеться 1998 року о 7 годиі

засіданні спеціалізованої Вченої ради Д.27.355.01 в Інституті розведення і гене' тварин УААН.

Запрошуємо взяти участь в обговоренні дисертації при її захисті або надіс. Ваш відгук на автореферат (в двох примірниках).

Адреса інституту: 256319, Київська область, Бориспільський район, с. Чубинське, вул.Пофебняка,1.

З дисертацією ножна ознайомитись в бібліотеці Інституту розведеня генетики тварин УААН. ^

Автореферат розіслано 1998 року

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат сільськогосподарських наук

Ю .В.Мільченко

Загальна характеристика роботи Актуальність теми. Вирішення проблеми збільшення виробництва молока та овичини в Україні значно залежить від подальшого вдосконалення молочних порід цоби. Головними факторами у вирішенні проблеми є: прискорення темпів селекції; сконапення наявних та виведення нових високопродуктивних порід, типів, ліній; римання і вирощування тварин, пристосованих до експлуатації в умовах омислової технології.

Як селекційне досягнення визнано виведення нових українських червоно- та рно-рябої молочних порід великої рогатої худоби (Карасик Ю.М., Зубець М.В., ркат В.П., Хаврук О.Ф., Кругляк А.П., 1993; Єфіменко М.Я., Антонепхо В.І., доба Б.Є., 1996). Порівняльне вивчення господарсько-селекційних та біологічних іак тварин цих порід є актуальним. Це і визначило мету та завдання досліджень.

Зв”язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження конанні у відповідності з програмами науково-дослідних робіт Інституту зведення і генетики тварин УААН “Консолідація новостворених та виведення shx високопродуктивних порід і типів великої рогатої худоби молочного напряму одуктивності з більш високим П потенціалом на основі сучасних досягнень [етики і біотехнології”, № держреєстрації 0196ЇЮ16323.

Мета і задачі досліджень. Провести оцінку господарсько-селекційних ознак і »бити порівняльну характеристику тварин новостворених української червоно-5ої та чорно-рябої молочних порід з використанням сучасних селекційно-ієтичних методів на основі генетико-економічної оцінки за основними породними ібливостями. Для реалізації визначеної мети були поставлені такі основні завдання: вивчити ефективність використання голштинських плідників для підвищення генетичного потенціалу молочної худоби в процесі виведення нових порід; провести оцінку тварин за основними господарсько-корисними ознаками із визначенням по кожному із них селекційно-генетичних параметрів; визначити вплив умов середовища на ступінь реалізації генетичного потенціалу за надоєм тварин врахованих порід та на прояв інших ознак добору; проаналізувати закономірності розвитку ремонтного молодняку різного походження;

вивчити екстер” єрні особливості, відтворювальну здатність, тривалість господарського використання та стресостійкість маточного поголів”я, отриманого на різних етапах відтворного схрещування і визначити їх вплив на молочну продуктивність;

визначити ефективність використання лінійної оцінки екстер” єру тварин в селекційній роботі з породами молочного напряму продуктивності; порівняти якісний склад молока корів різних порід та його технологічність.

Тема дисертації затверджена вченою Радою ІРГТ УААН.

Наукова новизна. Проведена порівняльна оцінка сучасної популя української червоно- та чорно-рябої молочної худоби, визначені кращі поєднай вихідних материнської ( симентальська, чорно-ряба) та батьківсько! (голштинсьі порід з урахуванням зміни генетичного потенціалу помісних тварин, отриманих процесі відтворного схрещування і ступенів його реалізації в різних умов середовища. Визначено адаптаційні та продуктивні якості иолочної худоби різн генотипів.

Теоретично обгрунтовано доцільність селекції в молочному скотарстві урахуванням комплексу генетичних та факторів середовища і ступенів взаємозв” язку (рівень годівлі, реакція різних генотипів на умови середовші інтенсивність добру і використання племінних тварин).

Практична значимість. Використання результатів досліджень у відкрит популяціях дозволяє прискорити формування нового типу молочної худо ефективно проводити селекцію за комплексом ознак, підвищити ступінь реаліза генетичного потенціалу корів за надоєм, розробити нові шляхи щодо формував типу будови тіла тварин спеціалізованого молочного напряму та оцінки буга: плідників заєкстер” єром і молочною продуктивністю дочок.

Реалізація результатів досліджень. Ряд пропозицій щодо створення бажано типу будови тіла тварин молочних порід були використані в "Методичн рекомендаціях по оцінці бугаїв-плідників молочних порід за власнс продуктивністю, відгодівельними і м” ясними якостями потонства” (Біла Церкі 1998).

Розробки дисертанта використовуються при реалізації програм що формування молочних стад худоби в господарствах Рокитнянського району та зс дія льності Білоцерківського племнідприємства Київської області.

Особистий внесок дисертанта. Дисертантом розроблені методики досліджеі організовані та проведені досліди, зроблено статистичну обробку результаї досліджень, їх подальше узагальнення та теоретичне обгрунтування. Викладені дисертації позиції та сформульовані висновки і пропозиції визначені за результат» отриманих даних у відповідності з первинною документацією.

Апробація положень дисертації, публікації. Результати досліджень за тем< дисертації доповідались і обговорювались на конференціях молодих вТених спеціалістів ІРГТ та БЦДАУ в 1996-1998 рр. На засіданнях вченої ради ІРГТ (195 1997), науково-виробничій конференції “Нові нетодн селекції і відтворен високопродуктивних порід і типів тварин” (1996). За матеріалами дисерта опубліковано 9 друкованих праць у наукових тематичних виданнях, в т.ч. З ( співавторів.

При дослідженні молока і молочних продуктів застосували такі стандарти: визначення груп чистоти молока - 8218 - 89; вміст жиру в молоці - 5867 - 69; кислотність молока 3624 - 67; щільність молока - 3625 - 84; вміст сухого знежиреного молочного залишку за стандартною формулою;

визначення pH продукту - 26781 - 85.

Оцінку тварин за стресостійкістю проводили методой кількісного визначення >зинофільних клітин в крові і одночасно для підтвердження за кількістю соматичних іітин в молоці (Подоба Б.Є. та ін, 1988).

Статистичну обробку матеріалів досліджень проводили за методикою .Ф.Рокіцького (1966)., М.О.Плохінського (1969), Є.К.Меркур” євої (1970), а також і допомогою машинних програм для мікрокалькулятора МК-61 (Полупан Ю.П., >88).

Результати досліджень.

Вплив голштинських бугаїв на селекційно-генетичні зміни тварин догідних порід.

Ефективність схрещування залежить не тільки від різниці між генетичним ггенціалом полішпувальної та поліпшуваної порід, але й від рівня племінної цінності fraïB полішпувальної породи (Прохоренко П.Н., Логінов Ж.Г. 1986; Буркат В.П., )88; Басовський М.З. та ін., 1992).

Розрахунки ефекту схрещування проводили у стадах корів молочних порід при зному рівні годівлі (табл.1). Створення оптимальних умов годівлі та утримання ірияє більш повній реалізації генетичних можливостей помісннх тварин. Так, нетична переваг&за надоєм у дочок (1/2 С 1/2 ЧРГ) чистопорідних червоно-рябих ілштинських бугаїв над ровесницями материнської породи (симентальська), фощених при високому рівні годівлі (ДПЗ “Терезине”), становить +438,5 кг олока, при низькому у 2,5 рази нижче. Аналогічна закономірність спостерігається і з іаринами чорно-рябої молочної породи. Незалежно від рівня годівлі, у кожному іступному поколінні генетична перевагаза молочною продуктивністю зменшується, що помісі першого покоління Fl = 1./2 4P 1/2 ЧРРГ (ДПЗ “Терезине”) мають ¡нетичну перевагу +409,5 кг молока, то уже 7/8 - кровні (F3 = 1/8 4P 7/8 ЧРРГ) іарин лише 128,6 кг. За показниками молочного жиру відповідно +14,0 кг і +4,6 кг.

Корови чорно-рябої молочної породи мають генетичну перевагу над червоно-їбими за надоєм на + 49,5 кг і за молочним жиром на +2,0 кг . Разом з тим, з ігіршенням годівлі вищими показниками характеризуються тварини, отримані на іментальській основі. В стаді племрадгоспу “Маяк” (середній рівень годівлі) інетична перевага червоно-рябої молочної худоби вища на +254,5 кг молока і +10,5 ■ молочного жиру. Ця закономірність залишається і в умовах стад низького рівня ідівлі (ксп “ Прогрес” ).

Для оцінки корів молочних порід за племінною ЦІННІСТЮ (ІПЦ) Ні розроблено такий алгоритм:

Рижі • 100 - Рм • Вж

ІПЦ =Ь3 ..........................

Рнжі + Вмж

де: - коефіцієнт успадковавості ознаки;

Рижі - показник кількості молочного жиру (кг) тварин за відповідну і лактацію; Рм - надій, кг (ровесниць, стада, популяції, стандарт породи); Вж - вы жиру в молоці,% (відповідно ровесниць, стада, популяції., стандарту породи); Вмя кількість молочного жиру (кг )за відповідну лактацію.

Встановлено, що показники індексу племінної цінності змінюються залежності від генотипу тварин і умов середовища. В цілому корови чорно-ря молочнаї породи дещо поступались за показниками індексу племінної цінності пе{ ровесницями червоно-рябої.

Племінна цінність корів червоно-рябої молочної породи вирощених, о високому рівні годівлі становить +26,0 кг молочного жиру. Це вище у порівнянні чорно-рябими ровесницями на +1,6 кг. При середньому рівні годівлі перев: становить - 7,9 кг, і низькому - 1,3 кг (табл.1).

Оцінка генетичного потенціалу корів новостворсних порід за молочні продуктивністю.

На думку М.В.Зубця та ін. (1990) В.П.Бурката, М.Я.Єфіменка, О.Ф.Хавру (1992) та ін. встановлено, що в умовах інтенсифікації молочного скотарства одним пріоритетних завдань є підвищення генетичного потенціалу новостворених порід молочною продуктивністю.

Дослідження показали, що із збільшенням частки спадковості за голштинськс породою,у помісних тварин за надоєм підвищується. Дані табл.2 вказують на те, і генетичний потенціал за надоєм корів чорно-та червоно-рябої порід реалізується повністю. Ступінь реалізації в господарстві з високим рівнем годівлі у середньому породах і генотипах знаходиться біля 70%, а при низькому рівні на 17,2 - 22,2 нижче. Із підвищенням частки спадковості за голштинською породою ступі реалізації потенціалу знижується як по породах, так і по окремих стадах. Разом з ті ,серед поголів”я червоно-рябих молочних порід він вищий і становить 46,0 78,2%.(табл.2).

Якісні показники молока корів.

При органолептичній оцінці відібраних проб вершкового масла виготовлено із молока дослідних корів, встановлено, що за кольором, запахом, консистенціє: смаком воно практично не відрізняється. Проте, слід зазначити певну перева молока, отриманого від корів червоно-рябої молочної породи, за результата)

Порода Генетична перевага за: Ефективність схрещування за: ШЦ

надоєм, кг молочним жиром,кг надоєм, кг молочним жиром,кг

Держплемзавод “Терезине”

ЧРМ +444,0 +15,0 +1001,8 +33,0 +7,8

ЧРРМ +493,5 +17,0 +1085,7 +37,4 +7,3

Племрадгосп “Маяк”

ЧРМ +392,0 +15,0 +862,4 +33,0 +7,7

ЧРРМ +137,5 +4,5 +302,5 +9,9 +6,4

ксп “Прогрес”

ЧРМ +143 +2,5 +314,6 +5,5 +2,9

ЧРРМ +83,5 +4,0 +183,7 +8,8 +2,6

2. Генетичний потенціал корів різних генотипів та ступінь його реалізації в стадах з різним рівнем годівлі

Порода, Генотип Генетичний потенціал за надоєм, кг ДПЗ “Терезине” Племрадгосп “Маяк” ксп “Прогрес”

п Фактичний надій, кг ступінь реаліза- ції,0/» п Фактич- ний надій,кг ступінь реалізації,% п фактич- ний надій,кг ступінь реаліза- ції,0/»

Чорно-ряба молочна порода

1/2ЧР 1/2ЧРРГ 7000 12 5028 71,8 24 4056 64,7 75 3819 54,6

1/4ЧРЗ/4ЧРРГ 7500 268 5192 69,2 84 4159 55,5 31 3832 51,1

1/8ЧР7/8ЧРРГ 7750 75 5238 ^ 67,6 21 4801 61,9 28 3653 47,1

Червоно-ряба молочна порода

1/2С1/2ЧРГ 6500 12 5086 78,2 83 4715 72,5 47 3696 56,9

1/4СЗ/4ЧРГ 7250 64 5063 69,8 200 5034 69,4 21 3741 51,6

1/8С7/8ЧРГ 7625 23 5198 68,5 84 40859 63,7 18 3510 46,0

проведеного хімічного аналізу (табл.З). Так, жирність молока цих тварин бу. вищою на 0,15% , жирність вершків на 1%, жирність масла на 1,3%. Вихід масла з ! кг молока більший на 0,013 кг. Для виготовлення 1 кг масла затратили менше на 0,8 : молока.

3. Якісні показники солодковершкового масла

Показники Українська червоно-ряба молочна порода Українська чорно-ряба молочна порода ЧРМ± до ЧРРМ

Взято молока, кг 10 10 -

Вміст жиру в молоці, % 3,68 3,53 +0,35

Вихід вершків, кг 1,41 1,41 -

Жирність вершків, % 25,5 24,5 +1,0

Вихід масла, кг 0,423 0,410 +0,013

Вміст вологи в маслі, % 19,6 20,9 -1,3

Жирність масла, % 79,4 78,1 +1,3

Кислотність масла, Т° 17 17 -

На виготовлення 1 кг масла використано молока, кг 23,6 24,4 -0,8

Породні особливості ремонтних телиць за показниками росту і розвита На поголів”! 1139 ремонтних телиць різних господарств вивчено закономірнеє росту і розвитку за період вирощування від народження до 18-місячного вік; Кращими за показниками виявились телиці, вирощені у стадах з високим та середні рівнем годівлі.

Так, жива маса ремонтних телиць у 18-нісячнону віці, вирощених в ДЕ “Терезине” та племрадгоспі “Маяк”, в середньому становила 393-405 кг. погіршенням годівлі інтенсивність росту ремонтних телиць на протязі всього період вирощування знижується. Жива маса телиць в стаді ксп “ Прогрес” була у межах 31' 330 кг, що нижче ровесниць на 80-100 кг. Разом з тим, жива маса червоно-ряби телиць у всі вікові періоди була вищою на 1,7-3,3% відносно чорно-рябих ровесниць Показники росту і розвитку врахованого поголів” я в трьох господарствах мал тенденцію спадаючої кривої лінії. У віці 0-6 міс. приріст телиць червоно-рябі молочної породи був найвищий і становив в середньому 824 г за добу. Дещо менп прирости були у віці 6-12 міс. (п=555, приріст 556 г), а найменший у 12-18-місячнон віці (503г). В господарствах, де рівень годівлі високий та середній, середньодобови

нріст ремонтних телиць становить 655-700 г, а із низьким рівнем годівлі відповідно 5-554 г.

Характеристика основних промірів тіла корів.

Результати оцінки екстер” еру свідчать про суттєву різницю у типу будови тіла ірин різних порід і породних поєднань . Первістки першого покоління червоно-5ої молочної породи перевищували чорно-рябих ровесниць за висотою в холці на см, глибиною грудей - 1,6 см, шириною грудей - 3,4 см, шириною в маклоках -см, косою довжиною тулуба - 12,6 си, обхватом грудей 7,0 см. Аналогічна ономірність спостерігається і серед поголів”я тварин другого та третього солінь. Лише за окремими промірами, глибина грудей (її2) та обхзат грудей (БЗ), варини поступались відповідно на 1,1 см і 2,3 см. Поскільки враховані породи орювались за рахунок використання голштинських бугаїв канадської та іриканської селекції, то ми поставили за мету порівняти проміри тіла тварин юстворених порід до стандартних показників порід цих країн. Встановлено, що іови червоно-рябої молочної породи поступались у порівнянні із стандартом, ійнятим у Канаді для червово-рябої голштинської породи, за висотою в холці на си, шириною та глибиною грудей відповідно 1,0см і 4,9 см. Щодо стандарту, робленого селекціонераіиСША, то за всіма промірами, крім обхвату п”ястки, тупались корови червоно-рябої молочної породи. Корови чорно-рябої молочної оди, у порівнянні до канадського стандарту, поступаються за висотою в холці (см), косою довжиною тулуба (-1,8 см), шириною грудей (-3,0см), глибиною цей (-4,3 си). Щодо порівняння з показниками америнканського стандарту, то но-ряба молочна порода аналогічно червоно-рябій поступається за врахованими мірами тіла крім обхвату п”ястка.

Оцінка племінної цінності бугаїв за екстер” єром їх дочок.

Найбільш інтенсивного використання плідників досягнуто в молочному гарстві, де від окремих бугаїв-покращувачів одержують десятки і сотні тисяч акопродуктнвних потомків. У результаті роль спадковості плідників у “личному поліпшенні молочних порід великої рогатої худоби досягає 90-95% ¡овський М.З., та ін., 1992; Зубець М.В. та ін., 1995 ).

Нами визначено племінну цінність 9 бугаїв-плідників за молочною дуктивністю та екстер” єром 416 дочок. Встановлено, що не завжди бугаї-ращувачіза молочною продуктивністю є і покращувачами за екстер” єром. Так. Із іінених плідників лише один (9:1) Імпрувер 333471 виявився покращувачем. За ими даними, він оцінений із врахуванням 40 дочок. Його племінна цінність ювить +77,4 кг молока, +0,02% жиру, +4,9 кг молочного жиру та +0,64 бала за іку типу будови тіла (табл.4).

Для оцінки бугаїв за екстер” єром дочок нами розроблено алгоритм, який дає

4. Племінна цінність бугаїв-плідників за екстер”єром та молочною продуктивністю дочок

Кличка, номер бугая Порода, генотип Поголів”я ефективних дочок, голів Племінна цінність за: Категорія за:

надоєм, кг жиром кг молоч- ним жиром, кг оцінкою типу, балів молоч- ним жиром оцінкою типу

Сом 289647 ЧРГ ч-п 92,6 -162,1 -0,07 -10,2 +1,24 ПГ ПК

Атом 3905 ЧРГ ч-п 60,0 -193,3 -0,09 -10,5 +2,58 ПГ ПК

Рудольф 5103313 ЧРГ ч-п 45,6 +352,8 +0,01 +17,6 -2,57 ПК ПГ

Сегмент 405542 ЧРГ ч-п 41,8 -117,6 +0,02 -11,2 -1,07 ПГ ПГ

Феодал 5184129 ЧРГ ч-п 39,6 +46,4 +0,01 +1,5 -0,99 Н ПГ

С”юпрім 33370 ЧРГ ч-п 39,5 -41,8 +0,02 -1.1 +1,34 Н ПК

Нагул 401142 ЧРГ ч-п 37,3 -156,3 -0,05 -9,1 +0,37 ПГ Н

Імпрувер 333471 ЧРГ ч-п 31,9 +77,4 +0,02 +4,9 +0,64 ПК ПК

В.Моубі Ред 378905 ЧРГ ч-п 27,4 -174,2 -0,14 -18,9 +0,34 ПГ Н

Примітка: ПГ- погіршувач Н - нейтральний ПК- покращувач

іжливість корегувати вплив факторів стада, генотипу і року лактації дочок, а також матерів і батька оцінюваного бугая:

£ [Wijk • (Dijk - Pijk)]

G= b..........................0.5 • [h3 (M- x)] + 0.25 Gee

E Wijk

: b - коефіцієнт регресії; W - поголів”я ефективних дочок; Dijk - Pijk -казники оцінки екстер” єру одногенотипних ( і ) дочок (D) і ровесниць (Р) , j-ro ку, k-того стада; hJ - коефіцієнт успадковуваності ознаки; М- оцінка за пер” єром матерів дочок оцінюваного бугая; х - оцінка за екстер” єром ровесниць терів (стада); Geb - племінна цінність за екстер” єром батька бугая.

Оцінку генотипів плідників за продуктивними і екстер” єрними характеристиками повнюють матеріали імуногенетичного аналізу за алелями системи В груп крові, крема генотип родоначальників ліній Імпрувера 333471 і С”юпріма 333470 ркіруються відповідно алелями GUD', УА'У' та OA'G'G". Серед оцінених нами дників алель О А' і УА'У' зберігаються лише у С” юпріма та Імпрувера, тому вони яочасно маркірують спадковий матеріал цієї лінії. Маркером спадкового матеріалу ая В.МаубіРеда 378905 є алель ВОУО', в Сегмента405542 алелі OZ'H'O' і D’G'O'. шого боку алель ВОУ зустрічається у Сема 389647, Атома 390527 і Нагула 401142, іу його в даному випадку можна розглядати як матриці спадкового матеріалу пптинів. Генетичні маркери свідчать про різноманітність генотипів оцінених дників.

Відтворювальна здатність.

Аналіз отриманих даних покав, що на відтворювальну здатність маточного олів”я впливає генотип та середовище. Так, в ДПЗ “Терезине” кращими за роспілістю виявились матки І покоління (F1 = 1|2 С 1(2 ЧРГ ; 1|2 4P 1|2 ЧРРГ). Вік ішого отелення у них складає відповідно 817,5 ± 18,7 та 815,4 ± 23,0 днів. Із вищенням частки крові за голштинами цей показник збільшується до 863,0 ± 86 -,7 ± 5,2 днів. Разом з тим, слід відмітити, що із погіршенням рівня годівлі роспілість тварин знижується із-за послаблення інтенсивності росту. Вік першого лу маток генотипу 1/2 4P 1/2 ЧРРГ вирощених у ДПЗ “Терезине” складає 815,4 1,0 днів, (Су=9.8Х/уплемрадгоспі “Маяк” - 830 ± 9,7 днів,(Су=8.8%) а у ксп рогрес” - 970,1 ± 10,1 днів. (Су=Ю.7#У досліджуваних стадах спостерігається ономірність, із збільшенням частки умовної спадковості за голштинами іовжуються показники міжотельного та сервіс-періоду. Водночас різниця між емими умовними генотипами не перевищує статистичної похибки. Аналогічна вномірність спостерігається і в стадах із середнім та низьким рівнях годівлі.

Оцінка тварин за тривалістю господарського використання та стресостінкісі В процесі виведення та формування нових порід важливе економічне значе має така селекційна ознака як тривалість господарського використання корів. Так даними П.Л. Можилевського (1988), середня тривалість господарського використа корів вітчизняних порід становить 6-8 років. За повідомленням зарубіжних вче (Busch W., Kregel H., 1996) у високопродуктивних стадах цей показник знижується 3-3,5 лактацій. Нами встановлено, що із збільшенням частки спадковості голштином, корови мають меншу тривалість господарського використання. Сере; вік життя напівкровних чорно-рябих корів (п=115) становить 2902,4 дня, а генот 1/8 4P 7/8 ЧРРГ (п=102) 2440,9 днів. Помісі першого покоління (1/2 4P 1/24РР1 середньому використовувались 5,6 лактацій, а 7/8- кровних - 4,3 лактації. 4ерво рябі молочні корови поступались за цим показником на 0,3-0,5 лактації. Від отриманий і менший надій за лактацію (101-296 кг молока). Проте, вони відрізняв від чорно-рябих молочних корів співвідношенням надою за І лактацію до найвиі Цей показник знаходився в межах 80,4- 87,4% проти 77,4-84,5%. Майже однак кількість молока із розрахунку за один день життя отримано від врахованих г корів. ( 10,3-11,2 кг, 9,7-11,1 кг молока).

За результатами проведених досліджень ми прийшли до висновку, що іс позитивний кореляційний зв”язок із збільшенням частки спадковості за голшти підвищується кількість еозинофільних клітин в крові. Встановлено, що у цих тва вищі надої за лактаці ю. Наприклад, у напівкровних первісток червоно-рз молочної породи кількість еозинофілів станодоіа 473,4± 3,66 клітин в 1мм3 крої надій 3150± 257,3 кг молока. Тварини, з часткою крові за голштином більше 5 мали відповідно такі показники: кількість еозинофілів 509,1± 14,59 клітин, ні 3607± 411,7 кг молока.

Висновки.

1. Тварини новостворених порід характеризуються міцною конституцією із де вираженим молочним типом. Вони мають міцне здоров” я та добре пристосо до місцевих умов годівлі і утримання. Ступінь реалізації генетичного п'тенціал молочною продуктивністю при середньому рівні годівлі у червоно-рябої xyj складає 68,2-78,2%, чорно-рябої - 67,6-71,8%.

2. В процесі схрещування голштинських бугаїв із матками вихідних вітчизш (чорно-ряба, симентальська) порід, у помісних тварин підвищився генетич потенціал за надоєм на 1750-2625 кг молока. Реакція помісних тварин рі структури генотипу на рівень середовища неоднакова. Помісні чорно-рябі мол корови в стаді з високим рівнем годівлі мають генетичну перевагу чистопорідними тваринами чорно-рябої породи за надоєм +493,5 кг мол молочним жиром +17,0 кг. Відповідно тварини червоно-рябої молочної пор

із

еревищували симентальських чистопорідних ровесниць на 444,0 кг молока і 15,0 г молочного жяру.

¡еличина реалізованого ефекту схрещування залежить від різниці між генетичним отенціалом вихідних порід, племінної цінності плідників, генетичного тренду в опуляції та окремих генотипів в конкретних умовах середовища Так, фективність схрещування симентальських маток із червоно-рябими олштинськими бугаями знаходились в межах від +1001,8 кг (високий рівень одівлі) до +314,6 кг (низький рівень годівлі) молока. При схрещуванні маток орно-рябої породи із голштинськими бугаями ефективність складала +1085,7 кг цержплемзавод “Терезине”) +183,7 кг (ксп” Прогрес”) молока.Визначеннй за ашою методикою індекс племінної цінності корів червоно-рябої молочної ороди змінювався в залежності від генотипу та умов середовища і становив +3,9 г - +7,8 кг. Серед поголів”я чорно-рябої молочної худоби індекс племінної інності коливається від +2,6 до +7,3 кг молочного жиру. Корови чорно-рябої [олочної породи дещо поступаються ровесницям червоно-рябої за якісними оказниками молока та молочних продуктів.

ідним із факторів, які впливають на показники молочної продуктивності овостворених молочних порід, є рівень вирощування ремонтних телиць, коефіцієнти кореляції між живою масою телиць в 12 місяців і 1 х надоєм за першу актацію знаходяться в межах 0,21-0,42, у 18 місяців відповідно 0,29-0,48. Телиці орно-рябої молочної породи у більшій мірі реагують на погіршення рівня годівлі. Іони поступаються червоно-рябим молочним телицям за показниками ередньодобових приростів на 29-44 г, за живою масою у 6 місяців на 6,2 кг, 12 іісяців - 4,9 кг і 18 місяців -12,8 кг..

г тварин новостворених порід змінився екстер” єр в бік в враженості пеціалізованого молочного типу при одночасній втраті м” ясних якостей, [ервоно-рябі молочні корови відрізняються від чорно-рябих молочних ровесниць рупністю за рахунок збільшення лінійних промірів ( ширина грудей 47-50 см та бхват грудей 190-201 см проти 45 см і 191-199 сн), кращим розвитком тулуба коса довжина 154-167 см проти 152-154 см). У помісей третього покоління (БЗ =1/8 С 7/8 ЧРГ; ДОІР 7/8 ЧРРГ) визначені індекси будови тіла (грудний, збитості, озтягнутості, високоногості) наближаються за своїми значеннями до тварин юлочного напряму продуктивності.

а даними оцінки 9 бугаїв-плідників встановлено, що не завжди бугаї-покращувачі а молочною продуктивністю є і покращувачами за екстер” єром. Із 9 оцінених ілідників лише один (9:1) Імпрувер 333471 виявився одночасно покращувачем і за юлочною продуктивністю (п=40; 0=+77,4 кг молока, +0,02% жиру, +4,9 кг юлочного жиру) і за оцінкою типу (+0,64 бали). Для підвищення ефективності

добору бугаїв з метою комплектування стад селекційних центрів, необхц оцінювати їх не лише за молочною продуктивністю дочок, але й за показник! лінійної оцінки типу.

7. Схрещування симентальських і чорно-рябих корів із голштинськими бугаями знижує їх відтворювальної здатності. Вік першого отелення, тривалість серві ніжотельного періодів у помісей новостворених порід були на рівні ровесн вихідних порід, при значному коливанні в окремих стадах, що свідчить і перевагу за впливом на ці ознаки паратипових факторів над генотипови Менші збитки, за рахунок збільшення тривалості міжотельного періоду отрииуі від корів чорно-рябої молочної породи на 5,21-23,69 грн, у порівнянні із черво рябими ровесницями.

8. Встановлено, що середня тривалість продуктивного використання ко новостворених порід становить 4,7 лактацій. Разом з тим, спостерігаєт позитивна залежність, у кращих генотипів (75,0-87,5% спадковості за голштині зменшується тривалість використання і підвищується надій.(1/8ЧР 7/8ЧРРГ;п=1 4.3 лактації'. 5920 кг, проти 1/2ЧР 1/2ЧРРГ; п=115, 5,6 лактації, 5797 кг молої Економічно вигідним в умовах держплемзаводу “Терезине” є розведення чор рябих молочних корів. За період продуктивного використання однієї гол< отримують 1234 грн 35 коп виручки - це на 3 грн 23 коп більше, ніж від оді корови червоно-рябої молочної породи.

9. Тварини червоно-рябої молочної породи в меншій мірі реагують на стр фактори. Середня кількість еозинофілів в 1 мі/крові цих тварин становить 48 +14,4 клітин (Су=15,7%). У чорно-рябих молочних корів вміст еозинофілів в 1 крові дещо нижче (X = 469,2± 8,7клітин , Су=16,1%), що вказує на підвищі стресочутливість.

Пропозиції виробництву.

1.Програму подальшого удосконалення новостворених червоно-та чорно-ря( молочних порід необхідно диферевціювати згідно умов середовища, враховуючи і цьому господарсько-селекційні та біологічні ознаки кожної із порід.

2. Для підвищення ефективності добору бугаїв слід оцінювати їх не лише молочною продуктивністю, але й за типом будови тіла їх дочок. Оцінку проводит* розробленим вами алгоритмом, із врахуванням впливу ва вірогідність племін цінності структури генотипу дочок та ровесниць, а також умов середовища.

3. Добір маточного поголів”я слід спрямувати на підвищення скороспілості молочністю, подовження тривалості господарського використання та формуваї бажаного типу будови тіла.

Список опублікованих робіт за темою дисертації.

Дубін А.М, Коваль А.І. Теорія практичного підходу у розведенні червоно-рябої молочної худоби. Вісник БЦДАУ. 36. наукових праць. Вип.1. - Б-Церква,1996. -С.52-55.

Коваль А.І. Порівняльна характеристика корів червоно- і чорно-рябої молочних 5Ід за продуктивністю та екстер” єром. Вісник БВДАУ. З6. наукових праць. Вип.2. з-Церква,1997. - С.179-181.

Коваль А.І. Вплив рівня вирощування ремонтних телиць на молочну >дуктивність. Вісник БЦДАУ. 36. наукових праць. Вип.З. - Б-Церква,1997.-С.251-

L

Коваль А.І. Вплив факторів середовища на оцінку бугаїв-плідників за якістю гомства. Вісник БЦДАУ. 36. наукових праць. Вип.З. - Б-Церква,1997. - С.254-257. Буркат В.П., Хаврук О.Ф., Дубін А.М., Коваль А.І, Бояков В.М. Селекція іаінської червоно-рябої молочної худоби за господарсько-корисними ознаками, ник БЦДАУ. 36. наукових праць. Вип.4,- Б.церква,1998.-С.188-192.

Коваль А.І., Прохоренко Т.М. Вплив стресу на молочну продуктивність корів івоно- та чорно-рябої молочних порід. Вісник БЦДАУ. 36. наукових праць. Вип.4,-{ерква, 1998.- С.246-248.

Методичні рекомендації по оцінці бугаїв-плідників молочних порід за власною ідуктивністю, відгодівельними і м” ясними якостями потомства із курсу озведення с.-г. тварин” // А.М.Дубін, М.С.Ківа, С.ІТіток, А.І.Коваль.-Біла

жва, 1998-27 с.

Дубин А.Н., Коваль А.И., Боякова В.И. Влияние генетических факторов па »дуктивность и воспроизводительную способность коров красно-пестрой ночной породы//1нф. Листок № 14-97 Черкаси ЦНТЕІ, 1997 - 8с.

Дубин А.Н., Коваль А.И. Результаты влияния на оценку быков генетических и довых факторов. //Нові методи селекції і відтворення високопродуктивних порід і іів тварин : Науково-виробнича конференція., К., Асоціація Україна, 1996.- С. 64.

Коваль А.І. Порівняльна характеристика господарсько-корисних ознак тва українсько! чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід,- Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських н по спеціальності 06.02.01. - Розведення та селекція тварин. Інститут розведені генетики тварин УААН, с.Чубинське Київської області, 1998.

Викладені результати досліджень росту, розвитку, молочної продуктивні якісних показ ників молока, відтворної здатності, тривалості господарськ використання та стресостійкості новостворених українських червоно- та чорно-ря молочних порід із врахуваннях генотипу та різних умов середовища

Встановлено, що величина реалізованого ефекту схрещування залежить від різи ніж генетичним потенціалом вихідних порід, племінної цінності буї поліпшувальної породи та генетичного тренду в популяції. В результаті схрещував у помісних тварин підвищився генетичний потенціал за надоєм на 1750-2625 молока Разом з тим, реакція молочної худоби різної структури генотипу на рів середовища неоднакова і складає 67,6 - 78,2%.

Ключові слова: Порода, генотип, схрещування, ефективність, моло'

продуктивність, екстер” єр, племінна цінність, жива маса, стр eco стійкість.

Коваль А.И. Сравнительная характеристика хозяйственно-полезних призна: животных украинской черно-пестрой и красно-пестрой молочных пород,- Рукопі Диссертация па соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук специальности 06.02.01. - разведение и селекция животных, Институт разведени: генетики животных, УААН, с.Чубинское Киевской области, 1998.

Изложены результаты исследований роста, развития, молочі продуктивности, качественных показателей молока, воспроизводитель! способности, продолжительности хозяйственного использования и стресостойко вновь созданных украинских красно-пестрой и чорно-пестрой молочных поро; учетом генотипа и различных условий среды.

Установлено, что величина реализованного еффекта скрещивания зависит разницы между генетическим потенциалом исходных пород, плененной ценної быков улучшающей породы и генетического тренда в популяции. В результ скрещивания у помесных животных увеличился генетический потенциал по удою 1750-2625 кг молока. Вместе с тем, реакция животных различных генотипов уровень среды неодинаковая и составляет 67,6-78,2%.

Ключевые слова. Порода, генотип, скрещивание, ефективность, молочі продуктивность, екстерьер, племенная ценность, живая масса, стресостойкость.

Koval A.I. The comparativing characteristic economic useful animals features of rainian black and white and red and white dairy breeds.

This thesis is for the scientific degree of the Candidate of Agrycultural Sciences on ¡ciality 06.02.01,- Selection and animal breeding.

Institute of animal breeding and genetics of Ukrainian Academy of Agricultural iences.

Kyiv region, Chubinsky.

The results of the researches of the growth, development, miik-yield, quality milk lexes, procreation ability, length of homestead use.and stress firmness of newly-made rainian red-and-white and black-and-white dairy breeds of the different genotypes for golschtyn breed and in different conditions of feed are stated. It is discovered, that the ; of the realised effect of the crossing depends on the difference between the genetical :ential of original breeds, pedigree value of the bulls of the graded breed, and genetical jd in the population. As a result of crossing the genetical potential of milk-yield of the ssed animals increased, by 1750-2625 kg of milk. At the same time the reaction of the ry animals of different structure of genotype per level of environment differs by 67,62%.

v words: breed, genotype, crossing, efficiency, milk-yield, conformation, body weight, :ss firmness.