Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Разработка и испытание профилактического аптидиарейного препарата у новорожденных телят
ВАК РФ 03.00.23, Биотехнология

Автореферат диссертации по теме "Разработка и испытание профилактического аптидиарейного препарата у новорожденных телят"

ІНСТИТУТ ТВАРИННИЦТВА УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК

ГУЖВИНСЬКА Світлана Олександрівна

Р Г Б ОД

УДК 619: 618.34—008.314. 4 : 616—084 : 636.2

/ 6 Н10Л 1931

РОЗРОБКА ТА ВИПРОБУВАННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОГО АНТИДІАРЕЙНОГО ПРЕПАРАТУ У НОВОНАРОДЖЕНИХ ТЕЛЯТ

03.00.2jl — біотехнологія

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

Харків — 1998

•Робота викопала в лабораторії вивчання хвороб молодняка Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН.

Науковий керівник: доктор ветеринарних наук, академік УААН Фукс Поліна Павлівна, Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини, заст. директора по науковій роботі, зав. відділом лабораторії вивчення хвороб молодняка ■

Офіційні опоненти: дс.ктор ветеринарних наук, академік УААН Красников Геннадій Андрійович, Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини, завідуючий лабораторією “ * патоморфології,

кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Кутіков Євген Самійлович, Інститут тварни-; ництва УААН. старший науковий співробітник лабора-

' торії фізіології та біохімії сільськогосподарських тварин

Провідна установа — Харківський зооветеринарний інститут, кафедра мікробіології, вірусології та основ ветеринарії. Міністерства агропромислового комплексу України, м. Харків.

Захист дисертації відбудеться « » г/(Шгн.(Х\998 р. на засі-

данні спеціалізованої вченої ради Д 65.356.02. при Інституті тваринництва УААН. 312120, Харків, п/’в Кулиничі.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту тваринництва УААН (м. Харків, п/в Кулиничі).

Автореферат розісланий «<¿7- » /про £мг/______________1998 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради / /уС/ ^ /У) СНЄГУР Ф. М.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність проблеми. Шлунково-кишкові захворювання новонароджених телят широко розповсюджені в господарствах усіх країн -світу, у тому числі й в Україні. Вони призводять до великих економічних збитків — скорочення поголів’я молодняка, зниження приросту маси тіла, витрат па проведення ветеринарно-санітарних заходів та ін.

У нашій країні івелнку увагу приділяють підвищенню продуктивності тваринництва та удосконаленню технології збільшення поголів’я сільськогосподарських тварин. Найактуальнішою проблемою щодо вирішення завдань ведення рентабельного тваринництва є профілактика хвороб новонароджених тварин (Левченко В. І., 1995, Фукс П. П., 1997).

Після 'народження телята адаптуються до умов зовнішнього середовища. їх подальший розвиток у багатьох випадках визначається рівнем резистентності організму. Новонароджене теля у нормі має деякий ріївень стійкості, хоч і не високий, і в тих випадках, коли відбуваються відхилення в організмі, які виникли в період пренатального розвитку, здатність телят адаптуватись та протистояти стресу знижується. Це проявляється у їх низькій життєздатності та схильності до захворювань. Невідповідність умов зовнішнього середовища до фізіологічних потреб організму може стати причиною захворювань і недостатнього розвитку телят. При цьому в перші дні життя у телят часто реєструють гострі порушення травлення з діареєю (Мітюшин В. В., 1989, Фельдман І. І., 1992, Криштофорова Б. В., 1997).

Хворі на діарею телята ¡відстають у розвитку, вони не можуть Досягти великої м’ясо-молочної продуктивності, в подальшому у них сповільнюється процес становлення статевої функції, відмічається підвищена захворюваність статевих органів, ускладнення в пологах та післяпологовому періоді. Вирішення проблеми збереження новонародженого молодняка великої рогатої худоби в значній мірі залежить івід успішного вивчення патогенезу захворювання.

Не останнє місце <в патогенезі великої кількості захворювань Посідає інтегральна регулююча функція мембран (Попова Е. М., Сокирко Т. О., 1997). Необхідність її (вивчення важлива для розробки та застосування нових профілактично-лікувальних препаратів.

Останнім часом великого значення набули методичні підходи та принципи, засновані на оцінці стану вільнорадикального окислення ліпідів мембран та систем анттжсиданіниш захисту (АОЗ), які при діареях новонароджених телят практично не висвітлені.

Існуючі антидіарейні препарати, як правило, спрямовані на

Корекцію процесів регідратації-та'відновлення енергетичних збитків. ■

Більш досконале вивчення патогенезу діареї та розробка комплексних .профілактичних препаратів, які здатні нормалізувати обмін речовин, підвищувати загальну резистентність, а також стимулювати природні системи адаптації, е актуальним завданням.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Тема ініціативна, робота виконувалась у лабораторії вивчення хвороб молодняка ІЕКВМ у відповідності до загального напрямку роботи цього закладу.

Мета і завдання дослідження. Метою наших досліджень стала розробка та вивчення нового комплексного препарату для профілактики діареї у новонароджених телят з урахуванням факторів патогенезу захворювання та механізму його дії на організм. Відповідно до мети роботи були поставлені такі завдання:

1. Виявити складові патогенезу діареї новонароджених телят.

2. Розробити комплексний антидіарейний препарат з урахуванням головних факторів патогенезу.

3. Вивчити дію розробленого препарату на клініко-фізіологіч-ний стан організму новонароджених телят в умовах високого ризику виникнення діареї.

4. Обгрунтувати схему застосування препарату для профілактики діареї та виявити його ефективність в умовах господарств.

Наукова новизна роботи. Вперше показано, що діарея у телят зв’язана з активацією вільнорадикального окислення ліпідів Та зниженням антирадикального захисту організму.

Виявлено підвищення спонтанної та індукованої перекисом водню хемілюмінісценції сироватки кроіві, гемолізу еритроцитів, активацію суперокеиддисмутазй (ООД) на фоні низького вмісту кортизолу під час активної фази діареї у телят. ,

Результати вивчення патогенезу дали можливість розробити Новий комплексний препарат «Плантосил» для профілактики діареї телят у ранній постнатальний період життя. Встановлено, Що профілактична дія плантосилу грунтується на його протвстре-сових, адаптогенних, антиоксидантних, ¡муностимулюючих, протимікробних властивостях.

Лікувальна властивість препарату у хворих на діарею тварин проявляється у йото прямій інгібуючій перекисне окислення ліпідів (ПОЛ) ДІЇ1 та здатності підвищувати ефективність власної антиоксидантної системи хворої тварини.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблено новий комплексний препарат для профілактики діареї гелят у ранній

з

пастнаталышй період, за допомогою якого знижується захворюваність і підвищується збереженість поголів’я. Запропоновано проводити дослідження лерекисної резистентності еритроцитів (ПРЕ), як інтегральний тест контролю ефективності розроблених антіїдіа-рейннх препаратів. Вказано методичні підходи до системи контролю при дослідженні антидіарейних препаратів. Комплексний препарат «Плаптосил» для профілактики діареї телят впроваджено з позитивним результатом у двох господарствах Харківської області та республіки Крим. Матеріали дисертації використовуються в учбовому процесі на факультеті ветеринарної медицини Харківського зооветеринарного інституту.

Особистий внесок дисертанта у розробку наукових результатів, ідо виносяться на захист. Самостійно виконано весь обсяг експериментальної роботи, статистична обробка і аналіз отриманих даних, за винятком біохімічних та гематологічних досліджень, які проводилися спільно із співробітниками лабораторії індикації збудників інфекційних хвороб (зав. лабораторією Вабкій В. Ф.), лабораторії біохімії (зав. лабораторією Антонов В. С.) та лабораторії зоогігієни (зав. лабораторією Марков 10. С.).

Основні положення дисертаційної роботи, що ¡виносяться на захист: .... »

1. Вивчення ролі ПОЛ •— ДОЗ у патогенезі діареї новонароджених телят. . ..

2 Розробка та випробування комплексного аіїтидіарейного препарату «Плаптосил», як профілактичного засобу.

3. Результати вивчення дії препарату «Плаптосил» на кліпі-ко-фізіологічний стан новонароджених телят в умовах підвищеного ризику захворювання на діарею.

4. Розробка схеми застосування препарату і його виробниче

випробування. •

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної .роботи обговорені на засіданні методичних комісій і звітних сесіях Вченої Ради ІЕКВМ (1992—1997 рр.) і на; .

— Українській конференції молодих вчених «Сучасні проблеми ветеринарної медицини» (м. Київ, 1994 р.); :

— Всеукраїнській конференції фізіології та біохімії тварин (м. Львів, 1994 р.);

— науково-практичній конференції «Збереженість молодняка сільськогосподарських тварин—запорука розвитку тваринництва України» (м. Харків, 1994 р.);

— республіканській науково-практичній конференції по тваринництву і ветеринарній медицині (м. Вітебськ, 1994 р.);

— міжнародній конференції: «Актуальні проблеми ветеринарії» (м. Барнаул, 1995 р.); .

— міжнародній науково-практичній конференції: «Проблеми

лікарського рослинництва» (м. Лубни, 1996 p.);

— міжнародній науково-практичній конференції; «Ветеринарні та зооінженерні проблеми тваринництва» (м. Вітебськ, 1996 p.);

— на міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених: «Наукові досягнення в галузі ветеринарної медицини (м. Харків, 1997 р.).

Публікація результатів досліджень. За темою дисертації опубліковано 15 наукових робіт, в яких висловлений головний зміст наукових досліджень.

Структура та обсяг дисертації. Матеріали дисертаційної роботи викладені на, 131 сторінках машинописного тексту і складаються із вступу, огляду літератури, викладення власних досліджень, обговорення результатів дослідження, висновків, практичних пропозицій, списку літератури. Список літератури містить 291 джерело, у тому числі 100 зарубіжних авторів. Робота ілюстрована 24 таблицями та 12 графіками.

ВЛАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ МАТЕРІАЛИ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Робота виконана у 1992—1997 p.p. в лабораторіях вивчення хвороб молодняка, біохімії, зоогігієни та індикації збудників інфекційних хвороб ІЕКВМ, а також у господарствах Харківської області та республіки Крим.

У лабораторних дослідах було використано 226 новонароджених телят, 93 білі миші масою 15—20 г, 43 морські свинки масою 250—400 г, 20 білих щурів масою 200—250 г.

Досліди проводили на трьох групах телят чорно-рябої породи відібраних за методом аналогів з урахуванням походження і Живої маси при народженні. Кожна група складалась з 10 голів. Препарат «Плантосил» випоювали телятам першої дослідної групи кожного дня протягом 5—7 днів, починаючи з дня народження. Телята одержували препарат двічі на день до годівлі. Другій групі телят випоювали аналогічний препарат «Урсоліт». Третя група телят була контрольною.

.При проведенні досліджень ураховували зміну живої маси і клінічні ознаки захворювання у тварин на 1, 5, 10 та 25-й дні експерименту,

Комплексний препарат «Плантосил» являє собою комплекс із сорбенту, набору солей, глюкози та ряду лікарських рослин. Суміш фітокомпонентів підібрано з урахуванням відомих етіологічних факторів захворювання.

Щоб оцінити профілактичну дію розробленого комплексного препарату, у тварин контрольної та дослідної груп із яремної ве-

ни відбирали проби крові для імунологічних, біохімічних та серологічних досліджень. У гепаринізованій крові визначали загальну кількість лейкоцитів, еритроцитів, гемоглобіну, показник мак-рофагальної трансформації мононуклеарів (ПМТМ). Кількість лейкоцитів, еритроцитів та вміст гемоглобіну визначали за загальноприйнятими методиками.

Функціональну оцінку попередників макрофагів проводили за методом Квачова В. Г. в реакції макрофагальної трансформації мононуклеарів.

Вміст загального білка досліджували рефрактометричним методом за допомогою рефрактометра типа РПЛ-2. Вміст імуно-•глобулінів класів G і М — за Манчіні з використанням моноспє-цифічних антисироваток до JgG і JgM великої рогатої худоби; серомукоїдів — за методом Асатіаиі А. С.

Концентрацію кортизолу у сироватці крові визначали радіо-імунологічним методом за допомогою стандартних наборів виробництва АН Білорусії.

Для порівняння результатів досліджень вмісту загального білка, JgG і JgM, кількості гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитів за нормативні значення приймали межі фізіологічних показників великої рогатої худоби. Для оцінки попередників макрофагів, кортизолу, а також серомукоїдів порівнювали показники, що отримані нами при дослідженні груп здорових та хворих тварин.

При вивченні антимікробної дії препарату визначали кількість мікроорганізмів у фекаліях за допомогою посіву на живильні середовища. Для виділення бактерій групи кишкової палички робили посіви на лактозний бульйон ТТХ з пересівами на МПА, М.ПБ, агар Ендо; лактобактерій—на MPC—2; біфідобактерій — на середовище Блаурокка; анаеробних коків — на модифіковане середовище Кітт — Тароцці. Облік результатів проводили за загальноприйнятими методиками.

Крім того, проводили серологічні дослідження сироватки крові телят на наявність антитіл до рота—j коронавірусів з використанням РГА та РЗГА (Стеценко В. І., Тризна JI. П.. 1983), на наявність антитіл до вірусу інфекційного ринотрахеїту в РНБА з використанням бактеріального антигену (Фукс П. П„ Волосянко О. В., 1997); на наявність антитіл до мікоплазм в РНБА з використанням Б-антигену з трьох серотипів мікоплазм (Фукс П- П., 1989); на наявність антитіл до адгезивного антигену E. coli К 99 методом постановки реакції аглютинації (Красников Г. А., Головко А. М., Гнатенко В. Г., 1989).

Нами відібрано мінімальний набір методів, який може характеризувати рівень активності системи ПОЛ — АОЗ експериментальних тварин у стані передпатології при захворюванні на діарею та при випробуванні профілактичної дії препарату. .

б

Активність перекислого окислення ліпідів оцінювали за спонтанною хемілюмінісценцією (ОХЛ), реєструючи результати на хемілюмінісцентному мікроскопі 1Ц-01. Насиченість організму антиоксидантами визначали за рівнем перекисної резистентності еритроцитів методом Воскресенського О. Н. і Туманова В. А.

(1982); активність ферменту антиоксидантного захисту — супер-оксиддиомутази за методом Макаревича О. П. і Гол’ікова П. П.

(1983).

Профілактичну ефективність комплексного препарату «План-тосил» оцінювали за результатами клінічних (тривалість і тяжкість перебігу хвороби), епізоотичних (захворюваність), досліджень, а також за середньодобовими приростами живої маси телят дослідної і контрольної груп.

Статистичну обробку одержаних результатів проводили з використанням спеціальних комп’ютерних програм з обчисленням середнього арифметичного (М), стандартної помилки (м) і рівня вірогідності (Р) по Фішеру і Ст’юденту.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ДАНІ ПРО ПАТОГЕНЕЗ ДІАРЕЇ

Відомо, що в основі патогенезу діареї телят лежить порушення травлення, наслідком якого є дизбактеріоз, зневоднення, порушення моторики шлунково-кишкового тракту, послаблення імунітету, розвиток запалення, інтоксикація, порушення усіх видів обміну печовин: енергетичного, водно-сольового, тощо. При цьому . знижується загальна резистентність організму та активність за-хнсно-пристосувальних реакцій, внаслідок чого зменшується збереженість поголів’я.

Нами показано, що значну роль у механізмі розвитку захворювання на тканинному, клітинному та організменному рівні відіграє також порушення перекиїсного гомеостазу. Отже, в патогенезі діареї виявлена важлива інтегральна регуляторна функція, яка здійснюється мембранами.

Підвищення концентрації продуктів окислення ліпідів, які мають високу токсичність, розглядається як універсальний механізм пошкодження біомембран, яка спричиняє порушення функції клітин і служить важливою патогенетичною ланкою у розвитку цілого ряду захворювань.

Розвиток діареї у телят супроводжується інтенсифікацією ПОЛ. Проведене нами дослідження інтенсивності спонтанної хе-мілюмінісценції сироватки кровіі, яка прямо корелює з рівнем ПОЛ, показало, що рівень її підвищувався на 5—10 добу життя тварини, ' .

> До 25-1 доби у тварин, які видужували, показники інтенсивності СХЛ були нижчі від ВИХІДНИХ.

Дослідження індукованого пероксидом 'ВОДНЮ ХЄМІЛЮМІНІСЦЄ1І-ції сироватки крові хворих телях як показника її антирадикаль-ної активності (АРА), свідчить про те, що на фоні посилення інтенсивності СХЛ спостерігається зниження (на 25%) АРА, тобто активація ПОЛ. Пригнічення АРА зберігалось протягом 25 днів.

Перекисна резистентність еритроцитів характеризує насиченість організму антиоксидантами, в основному токоферолами. Важливість цього інтегрального показника стану антиоксидантного захисту полягає в тому, що на фоні його недостатності можливі порушення в системі ПОЛ — АОЗ та навіть у тому випадку, коли зміни інших показників стану системи менш виражені. У хворих на діарею телят пероксидна резистентність еритроцитів знижувалась. Динаміка показників наведена ъ табл. 1. Відсоток гемолізу еритроцитів хворих тварин на 5-у добу значно збільшився, до Ю-ї доби дещо зменшився і залишився на цьому підвищеному рівні до кінця експерименту.

Для виявлення та оцінки стану передпатології, розвитку та виявлення патологічного процесу ми досліджували активність су-пероксидднсмутази, яка займає центральне місце у ферментативному АОЗ.

У хворих на діарею телят вихідний рівень активності ферменту був низьким, що пов’язано, можливо, з внутрішньоутробною передпологовою незрілістю АОЗ у телят. Пік активності СОД прнходився на 10-ту добу життя цих тварин на відміну від здорових, у яких найбільш висока активність ферменту відмічалась на 3-й — 5-й день життя. Ця активність поступово знижувалася в процесі одужування, але залишалась підвищеною до кінця експерименту (25 днів). Отримані дані, з нашої точки зору, свідчать про важливу роль СОД в патогенезі діареї.

Вміст кортизолу сироватки крові у хворих на діарею телят був низьким протягом усього досліду. На 10-й день життя його рівень був найбільш низьким у порівнянні з вихідним, що відповідає нийнижчим показникам ПРЕ та піку активності СОД. Це свідчить про зниження реактивності кори надниркових залоз телят, не здатних до відповіді на стрес-фактор, до адаптаційних перебудов, а також про ослаблення імунітету, схильності до інфекції та інше. Саме цей факт спонукав нас говорити про зв’язок активності СОД в десятиденний строк життя хворих телят з

П?.ТО,Г,?Н‘03ПМ ДІ2ПОї

Таким чином вперше показано, що діарея телят пов’язана з активацією вільнорадикального окислення ліпідів, яка супровод-

Стан ПОЛ — АОЗ у тварин, М+т

ПРЕ, % гемолізу ПОЛ (спонтанна хемілюмінісцен- СОД, ум. од./мг гемоглобіну. Вміст кортизолу, м моль/л ПМТМ, %

Вік, ■ ція), імп. /с/ мл

дні о . .■ ( Хворі на 3даР°ш і діарею ' Здорові Хворі на діарею Здорові Хворі па діарею Здорові Хворі на діарею Здо- рові Хворі на діарею

1 23,79 ±2,95 27,84 + 4.12 2,11 ±0,91 2,20±0,60 32,23±>1.31 24.20±2,54 24,89 + 2,19 26.27 + 1,84 25± 24±

±0,01 ±1,4

5 27,69±2,2 37,96+3,9 2,47±0,62 2,50±0.49 38,28±2.51 30,78+3,07 48,65±2,45 23,47±1.33 н/д н/д

10 19,48± 1,26 31,81 + 2,92 2,22+0,66 2,50+0,84 32,68 + 2,40 36,71+2,39 26,69+2,40 22.10+1,20 я/д и/д

25 19,51 ±1,7 32.15+2,25 1,39+0.24 4,60±1,18 26,10+2,80 34,97+2,32 18,92±0,90 23.13±0,84 41+ 28+

______________________;________________________________________________________________________________________+0,7 ±1,4

Примітка: 1. н/д — не досліджено.

2. р<0,05 по відношенню до контролю.

жується зниженням насиченості організму антиоксидантами і зміщенням піку активності СОД.

Керуючись наведеними даними про патогенез діареї, які одержані нами в результаті вивчення ролі системи ПОЛ — АОЗ у виникненні та розвитку захворювання, ми прийшли до висновку, що ефективність препаратів для профілактики цього захворювання залежить від їх відповідності до основних ланок патогенезу, серед яких стан ПОЛ — АОЗ займає суттєве місце.

ХАРАКТЕРИСТИКА ПРЕПАРАТУ

Запропоновано новий комплексний антндіарейний препарат «Плантосил», дія якого розрахована на корекцію ряду важливих складових патогенезу діареї.

його рецептура складена таким чином, щоб готовий препарат мав антиоксидантну, протизапальну, антитоксичну, імуномодулю-ючу та нормалізуючу обмін речовин дію. З цією метою до складу препарату включено: аеросил із сорбентуючою дією, солі — для підтримання водно-електролітного балансу, глюкоза — для забезпечення зростаючої витрати енергії при патологічних окислювальних процесах, набір лікарських рослин — для насичення організму антиоксидантами, вітамінами та імуностимуляторами. .

Технологія виготовлення препарату складається з етапів:

— кожний компонент окремо з’єднували з сорбентом;

— одержані суміші змішували з рештою аеросилу у куляно-му млині до отримання дрібнодисперсного порошку.

Досліджували антиоксидантні властивості деяких складових частин препарату «Плантосил» при аскорбат— АДФ — Ре2 + — індукованому ПОЛ. Встановлена пригнічуюча ПОЛ дія сорбенту, яка, можливо, пояснюється зв’язуванням заліза. Вивчення рослинних компонентів, що входять до складу препарату, показало, що вони мають антиоксидантні властивості з різним ступенем вираження (табл. 2).

Враховуючи одержані дані при вивченні настоїв рослин, а також той факт, що активація ПОЛ при різних патологіях призводить до порушення структури біомембран, ми провели дослідження по вивченню мембраиопротекторних властивостей компонентів препарату. Про мембранопротекторну активність судили за зміною рівня Р-450 при аскорбат-АДФ-індукованому ПОЛ в мікросомах печінки щурів.

Результати досліджень (табл. 3) показали, що всі вивчені компоненти (настій горобини звичайної, омели білої та евкавану) виявляли мембранопротекторну лію. При ньому евкаван. який мав найбільш виражені антиоксидантні властивості, виявив і більш виражену мембранопротекторну дію,

Таблиця 2

Вплив рослинних компонентів препарату на інтенсивність аскорбат — АДФ — Ре2 + —індукованого ПОЛ гомогенату печінки щура, М+ш

Концентрація настою, мкг/мл Горобина звичайна Омела біла Евкаван

Вміст МДА, нмоль/мг білка/10 хв. Інтенсивність ПОЛ, °/о Вміст МДА, нмоль/мг білка/10 хв. Інтенсивність ПОЛ, % Вміст МДА, нмоль/мг білка/10 хв. Інтенсивність ПОЛ, %

Контроль 6,85±0,31 250 6,65±0,45 ’ 375 6,07 ±0,26 500 3,43 ±0,31 1000 0,19 ± 0,02 100 ±4.5 97.1 ±6.6 88.6±3,8 50.1 ±4,5 2,8 ±0,3 6,85 ±0.31 6.05±0,37 3,41 ±0,18 1,32 ±0,16 0,18 ± 0.02 100±4,5 87,1 ±5,3 49,8 ±2,6 19,3 ±2.3 2,6±0,03 6,85 ± 0,31 6,15± 0,40 3,50+0,19 0,91 ±0.09 0,17 ± 0,03 100+4 5 89,8+5.8 51.1 ±2,8 13,3 ±1.3 2,5±0,4

Примітка: 1. р <0.05 по відношенню до контролю;

2. МДА — малоновий диальдегід.

Таблиця З

Вплив рослинних компонентів препарату на змінення вмісту цитохрому Р—450 при аскорбат — АДФ — Ре2 + — індукованого ПОЛ в мікросомах _ печінки щура, М+ш

Горобина звичайна Омела біла Евкаван

Варіанти досліду Вміст цитохрому Р-450, нмоль/мг білка Варіанти досліду Вміст цитохрому Р-450, нмоль/мг білка Варіанти досліду Вміст цитохрому Р-450, нмоль/мг білка

Контроль 338 ±22 Контроль 338+22 Контроль 338±22

Дослід (без го- Дослід (без Дослід (б;з

робини) , омели), евкавана).

мкг/мл 67 + 4 мкг/мл 67 ±4 мкг/мл 67±4

Дослід (з го- Дослід (з Дослід 3

робиною), омелою. евкаваном.

мкг/мл мкг/мл мкг/мл

500 261 ±28 250 276±21 50 289± 16

250 173 ±12 150 174 ±13 33 166± 10

н/д н/д 125 143 ± 12 25 128 + 8

Примітка:. 1. р<0,05 по відношенню до контролю;

2. н/д —не досліджено.

Розроблений препарат за зовнішнім виглядом являє собою порошок зелено-жовтого кольору із слабким трав’яним запахом. Його розфасовано ,в скляні флакони ємкістю 500 мл або в пакети із подвійної поліетиленової плівки по 112,5 г. Вміст одного пакету або флакону розчиняли в 0,5 л гарячої води, охолоджували до температури тіла і випоювали телятам із поїлки двічі на день до дачі молозива, починаючи з 1—2 дня життя. Препарат не був токсичним і це виявляв алергізуючої дії. *

ВИВЧЕННЯ ДІЇ ПРЕПАРАТУ «ПЛАНТОСИЛ»

НА ФІЗІОЛОГІЧНИЙ СТАН ОРГАНІЗМУ НОВОНАРОДЖЕНИХ ТЕЛЯТ

Дію препарату «Плантосил» на організм новонароджених телят вивчали в умовах господарств з високим відсотком захворювань, які проявляються у симптомокомплексі діареї. Препарат випробували з профілактичною метою. Групи тварин, які отримували препарат урсоліт, та групи інтактних телят були контролем.

У телят, що одержували плантосил, гематологічні показники, концентрація загального білку та імуноглобулінів у сироватці краві були в межах норми.

Для вивчення імунного статусу організму досліджували функціональну активність попередників макрофагів. Було встановлено, що надходження плантосилу в організм викликало підвищення їх кількості в порівнянні з контрольною групою хворих тварин під кінець досліду (з 25+1,4% до 41+0,7%).

Таким чином, введення плантосилу посилює імунний потенціал новонароджених тварин.

Для оцінки загальної резистентності організму телят досліджували вміст кортизолу у сироватці крові. У телят, які одержували з профілактичною метою плантосил, концентрація кортизолу підвищувалась на 5-й день життя, що свідчить про здатність до адаптації.

Препарат запобігає розвитку дизбактеріозу. Аналіз результатів вивчення окремих груп мікроорганізмів у вмісті прямої кишки показав, що при введенні телятам плантосила спостерігалась тенденція до збільшення лактобактерій та біфідобактерій, а також і до зниження кількості бактерій групи кишкової палички. Кількість ентерококів зберігалась практично на одному рівні протягом усього експерименту.

Отже, плантосил сприятливо діє на біоцеотнчне співвідношення різних груп мікроорганізмів.

Вивчення стану мембран і активності процесів ПОЛ та АОЗ свідчить про ефективність препарату як профілактичного засобу.

Дані про вплив плантосилу на інтенсивність вільнорадикаль-ного окислення ліпідів, одержані при дослідженні спонтанної хе-мілюмінісценції в динаміці показали, що цей препарат при надходженні в організм новонароджених телят викликає зния^ення СХЛ на 5-й день експерименту. В той час як у хворих тварин вона зростає. В цей же період зростає і АРА сироватки крові ТСЛПТ, ЯКІ ОДбрЖу'ВЯЛН Пр?Пярят. Пот<гя':їЯт:т ттт,п п.гтянтогил чинить антиоксидантний захист. .

Введення плантосилу в організм тварин протягом 5 — 7 днів

■після народження приводило до різкого зростання пероксидиої резистентності еритроцитів з 10-ї доби експерименту (після відносного післяпологового зниження до 5-ї доби) стійкість еритроцитів до гемолізу зберігалась до кінця експерименту. Таким чином, препарат чинив нормалізуючий вплив на стан мембран еритроцитів, що свідчить про достатню насиченість організму антиоксидантами.

Динаміка показників активності СОД еритроцитів крові у телят, які отримували плантосил з профілактичною метою, практично співпадала з показниками виявленими у здорових тварин. Отже, плантосил здатний поліпшувати як нефермеитативну, так і ферментативну системи АОЗ.

Дія контрольного препарату «Урсоліт», як і дія плаитосилу, проявлялась у зниженні інтенсивності СХЛ сироватки крові телят у віковий період, коли проводили дослідження. До 10-ї доби інтенсивність СХЛ не змінювалась і, на відміну від результатів введення плантосилу, різко зростала наприкінці експерименту. Дані індукованої перекисом водню хемілюміпісценції показали, що,, антирадикальна активність сироватки крові була низькою і не зазнала змін протягом усього експерименту. Динаміка показників активності СОД була такою ж, як і у хворих тварин, підвищені вихідні значення гемолізу еритроцитів зберігались до кінця експерименту.

Отже, урсоліт суттєво не впливав на систему ПОЛ і вірогідно діяв як регідратант.

ВИВЧЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ АНТИДІАРЕЙНОГО ПРЕПАРАТУ «ПЛАНТОСИЛ»

Профілактичну ефективність комплексного препарату «Плантосил» було вивчено у господарстві, неблагополучному щодо шлунково-кишкових захворювань новонароджених телят, зокрема у радгоспі Зеленогірський республіки Крим. Серологічні дослідження парних сироваток крові у 100% випадків виявляли антитіла до рота — і коронавірусів, однак підвищення титрів у парних сироватках не було встановлено у жодної тварини, що свідчило про колостральну природу антитіл. Антитіла до адгезивного антигену E. coli К 99, вірусу інфекційного ринотрахеїту, мікоплазм M. Bovis, M. Bovirhinis виявлено у низьких титрах. Проведені дослідження дозволили виключити зазначені вище інфекції.

Препарат випоювали новонародженим телятам з профілактичною метою у кількості 100—150 см3 за ЗО хв. до дачі молозива двічі на день протягом 5—7 днів. В радгоспі «Зеленогірський» плантосил випробувано в квітні — травні 1996 р. на 65 телятах

з ЗО контрольними,

; Спостереження за тваринами вели протягом 25 днів. Профілактичну ефективність препарату «Плантосил» оцінювали за результатами клінічних (тривалість і тяжкість перебігу хвороби) і епізоотологічних (захворюваність) показників, а також за середньодобовим приростом маси телят у дослідній і контрольній групах.

Аналіз отриманих даних показав, що застосування препарату е господарстві сприяло зниженню захворюваності на 5—18%, скороченню строків перехворювання — на 3—5 днів.

При випробуванні препарату у радгоспі Зелеиогіреький телят дослідної і контрольної груп обчислювали середньодобовий приріст маси тіла (табл. 4). .

Таблиця 4

Результати застосування плантосилу в радгоспі «Зелеиогіреький»

Жива маса, кг о и Ю о.' о ^ сі 5*

Груші тварин , Кількість голів на початку ДОСЛІДУ в кінці ДОСЛІДУ о а. -а я К о. ^ с 1) 0.г=* и 5 ЗахворюЕ иість, % О ^ сГ“ а ' о. О 40 .У ГО к .У о 3 о. й ° Й и £ х •- £■ їз- Н п ^

Контроль Дослідна зо 65 29,8 30,1 32,3 38,1 110 320 100 18.4 80 100 5—Я 1—2

Аналіз результатів показав, що середньодобові прирости маси у дослідній групі складали 320 г, а у контрольній—110 г.

висновки

1. Складовою патогенезу діареї новонароджених, телят є підвищення перекислого окислення ліпідів та зниження антиоксидантного захисту.

2. Запропоновано новий комплексний препарат «Плантосил», до якого входять складові, які мають регідратаційні (сольові компоненти), протизапальні, антимікробні (евкаван), імуйостимулюю-чі (омела біла, евкаван), антиоксидантні та протистресові (евка-ван, аеросил, горобина звичайна, омела біла) властивості, які підвищують захисні функції організму.

3. При вивченні дії препарату на організм новонароджених

телят, які входять до групи з високим ризиком захворювання на діарею, встановлено, що, препарат нормалізує динаміку показни* ків активності супероксиддисмутази та підвищує стійкість еритроцитів до гемолізу. .

4. Профілактичне застосування препарату підвищує імуНоло^ гічний статус організму новонароджених телят. В реакції макро-фатальної трансформації мононуклеарів, встановлено значне збіль-1

шення кількості макрофагів (з 25±0,О1% до 41 ±0,7%), що збігалося з підвищенням вмісту кортизолу в сироватці крові.

5. Плантосил сприятливо діє на біоценоз мікроорганізмів шлунково-кишкового тракту телят, вірогідно збільшує вміст корисної мікрофлори (лакто- та біфідобактерій), запобігає розвитку диз-бактеріозу.

6. Плантосил попереджав захворюваність телят до 81,6%, сприяв збільшенню середньодобового приросту маси тіла та забезпечував збереженість тварин до 100%.

СПИСОК РОБІТ, ПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Фукс П. П., Гужвинська С. О. Антиоксидантна дія комплексного анти-діарейного препарату «Плантосил» '//36. наук, праць: проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини.—Харків, 1998.—Вии. 3.—С. 245—248.

2. Діарея телят раннього віку: (нові профілактичні та лікувальні препарати / П. Фукс, Ю. Нікітченко, В. Петряник, В. Квачов, В. Ходак, Е. Петрян-чук, С. Гужвинська //Ветеринарна медицина України.— ¡998,—№ 1.—С. ЗО—32.

3. Роль переписного окисления липидов в онтогенезе синдрома диареи у те-

лят в раннем возрасте /П. П. Фукс, Ю. В. Нижптчешо, В. Д. Петряник, С. А. Гужвинская // Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб.—Харків,

1997,—Вия 73.—С. 27—32.

4. Вивчення деяких механізмів дії нового аятидіареіїного профілактичного препарату «П» / П. П. Фу,кс, В. Д. Петряшік, Л. Л. Симеренко, С. О. Гуж-впнська //Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб.— К., 1995.-—Вин 70,— С. 68—75.

5. Фукс ГІ. П., Симиреяко Л. Л., Гужвинская С. А. Глюкокортикондпые гормоны при диареях телят //Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми; 36. матеріалів міжнар. наук.-прак-г. конф., 24—26 верес. 1997 p., м. Харків. // ІЕКВМ,—Харків, 1997,-С. 173—176.

6. Фукс П. П., Гужвинська С. О., Петряшік В. Д. Препарат для профілактики діареї телят // Збереженість молодняка с.-г. тварин — запорука розвитку тваринництва України: 36. статей /Наук.-практ. конф,—Харків, 1994.—С. 114— 115.

7. К механизмам патогенеза диареи у новорожденных телят / П. П. Фукс,

B. Д. Петряник, С. А. Гужвинская, Э. П. Петрянчук //Общая эпизоотология: иммунол., экол. и методол. пробл.: Материалы междунар. иауч. коиф., 20, 21, 22 сеит. 1995 г. / ИЭКВМ.— Харьков, 1995.—С. 209—211.

. 8. Фукс П. П., Гужвинская С. А. К профилактике диареи новорожденных телят / / Актуал. пробл, ветеринарии: Материалы / Междунар. конф. 26—30 июня 1995 г., г. Барнаул,—Барнаул, 1995,—С. 160—161.

9. Фукс П. П., Гужвинская С. А. Эффективность нового комплексного препарата «Плантосил» при диареях телят //Вет. и зооинженер, пробл. животноводства: Материалы /1-я Междунар. науч.-практ. конф. (28 — 29 нояб.

1996 г.). — Витебск, 1996.—С. 74—75.

10. Гужвинская С. А. Антимикробное действие комплексного препарата для профилактики диареи телят // Наук, досягнення в галузі вет. медицини: Матеріали / Міжнар ,наук.-практ. конф. молодих вчених 1—2 квітня 1997 p.— Харків, 1997—С. 20—21.

11. Нові комплексні препарати для профілактики і лікування діареї у телят / П. П. фукс, В. Д. Петряник, Е. П. Петрянчук, С. О. Гужвинська // Розвиток вет. науки в Україні: здобутки та проблеми: 36. матеріалів міжнар. наук.-практ. конф., 24—26 верес. 1997 р., м. Харків / ІЕКВМ-. — Харків, 1997.—.

C. 22—23.

12. К профилактике диареи у телят в раннем возрасте / П. П. Фукс,

B. Г. Квачев, В. И. Ходак, С. А. Гужвинская, В. Д. Петряшж //Материалы / Респ. науч-практ. конф. по животноводству и вет. медицине, 21—22 септ. 1994 г. — Витебск, 1994,—С. 47.

13. Застосування комплексного препарату при діареях телят /П. П. Фукс,

C. О. Гужвинська, С. А. Михайлова, В. Г. Квачов, В. И. Ходак /.¿Тез. доп./ Всеукр. жонф. з фізіології і біохімії тварин.—Львів. 1994.—С. 162—163.

14. Новий комплексний фітопрепарат для профілактики діареї телят /П. П. Фукс, В. Д. Петряник, С. О. Гужвинська, Е. П. Петрянчук, C. І. Васильєв // Пробл. лікарського рослинництва; Тез. доп. /Міжнар. наук.-практ. конф. з нагоди 80-річчя ін-ту лікарських рослин, 3—5 липня 1996 р., м. Лубни.—Полтава, 1996.—С. 288—289.

15. Гужвинська С. О. Розробка засобів патогенетичної терапії при діареї телят //Сучасні пробл. вет. медицини: Тез. доп. /Укр. конф. молодих вчених, листопад 1994 р.—K., 1994.—С. 50.

Гужвинська С. О. Розробка та випробування профілактичного антидіарейного препарату у новонароджених телят.—Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за фахом 03.00.20-біотехнологія. Інститут тваринництва УААН. Харків, 1998.

Дисертацію присвячено розробці та вивченню нового комплексного препарату для профілактики діареї у новонароджених телят.

Досліджено найбільш >важлпві сторони патогенезу діареї телят у ранній постнатальний період життя. Основну увагу приділяли значенню вільно-радикального окислення ліпідів мембран у розвитку хвороби і ролі антиоксидантного захисту. Розроблено і досліджено новий комплексний препарат «Плантосил» для профілактики діареї у новонароджених телят із урахуванням факторів патогенезу та механізмі® його дії на організм.

Ключові слова: діарея, телята, патогенез, вільно-радикальне

окислення ліпідів, профілактичний препарат.

Гужвинская С. А. Разработка и испытание профилактического антидиарейного препарата у новорожденных телят. — Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 03.00.20 — биотехнология. 'Институт животноводства УААН. Харьков, 1998.

Диссертация посвящена разработке и ’изучению нового комплексного препарата для профилактики диареи у новорожденных телят.

Исследованы наиболее важные стороны патогенеза диареи телят в ранний постнатальный период жизни. Основное внимание уделено значению свободно-радикального окисления липидой мембран в процессах возникновения и развития болезни н роль

•ЗТТ'ГТЇГЧ'ЇЛОТї TT Htt'T'txrvÄ пт**

— Ж ÍXWÍ1 tJCH-U,*! X ІЛ*

Разработан и испытан новый комплексный препарат «План* тосил» для профилактики диареи у новорожденных телят с уче*

том факторов патогенеза и механизмов его действия на организм.

Ключевые слова; диарея, телята, патогенез, овободно-радикаль-ное окисление липидов, профилактический препарат.

Gushvinskay S. A. Development and testing of profylactic anti-diarrhoeal preparation at new-born calves.—Manuscript. ,

Manuscript of thesis for candidate’s degree agricultural in specialized fields 03.00.20.—Biotechnology.

Institute of Animal Science of the Ukrainian Acad of Agraran Sciences, Kharkov, 1998.

The dissertation is development and study of new complex preparation for newborn calf diarrhoea prophylaxie are to be defended.

The most important aspects of pathogenesis of calf diarrhoea during early postnatal period have been studied. The principal attention has been dedicated to the significance of free radical oxidation of membrane lipids in the process of disease occurence and development as wellas to the part played by antioxidant1 protection. New complex preparation «Plantosil» for prophylaxis of diarrhoea of newborn calves with due consideration for factors of pathogenesis and mechanisms of its body action has been developed and tested.

Key words; diarrhoea, younq calves, pathogenesis, free radical oxidation of membrane lipids prophylactic preparation.