Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Приживление эмбрионов в зависимости от функционального состояния от половых органов реципиентов
ВАК РФ 03.00.13, Физиология

Автореферат диссертации по теме "Приживление эмбрионов в зависимости от функционального состояния от половых органов реципиентов"

На правді р у і; .иису

ШАРАііі МШЮЛА МИХАЙЛОВИЧ

. ПРИЖИВЛЕННЯ ЕМБРІОНІВ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВШ ФУНКЦІОНАЛЬНОГО СТАНУ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ РЕЦИПІЄНТІВ

03.Q0.13 Фізіологія людини і іваоші

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук

Льві* - <»3 рік

Дисертацібй е рукогжс. .

РсСота виконана а лабораторії фізіології розмнож»« .і Інституту фігіотогн і біохімії тварчн Української ак=-?м1 ї аграрних йаук.

Нвуг-звиЙ кйрі'вкик: доктор біологічних наук, процесор П&ВКУН ВДСЇГЛЬ ШИМОЕКЧ

Офіційні оііонєнтіі: доктор біологічних йаук, професор СУЗЛЯНІНОВ Е. Б. кандидат Е*терішарня>: тук,

Дэцент АЭДЮШч К. Г.

Прсзідна організація: інститут розведс-ккя і гєніїики

тварин, о. Чубтіськй Еорнспільськогс-р-йу Кіпрської області.

8г:с:зт Відбудеться " Р^л Л__1994 р.

о У/ ГОД. на еасіданні' спеціаліеоззко/ ечзної ради Д 120.17.01 при Львівській акадгмії ветеринарної недг.цш» Адреса академії: £90010, м. Львів-10, пул.Огкарська.БО.

З депортацією можна ознайомитися в бібліотеці Льйі?пької акздїш ї ветеринарної медивдни.

Автореферат розісланій " „ лиісьбм, ціа4 р.

Вчений Секретар ^ ___

спеці авізованої вченої ради 7 ; ґ ~ .

доцент - -; *■'

Актуальність роботи.

Одним із основних резервів збільшення виробництва продукції твапиництва s використання нових прогресивних методів прискореного відтворення високопродуктивних тварин.

Перспективним напрямом інтенсивного використання генетичного потенціалу самок з умовах широкомасштабної селекції в скотарстві б трансплантація ембріонів цінних в племінному відношенні корів, яка широко практикується в світі (Ернст .111,1953, Сергєєв М. І. ,1989, Atwell J. К. ,1987).

Однак, використання методу трасплантації ембріонів обмежується рядом факторів, які недостатньо візчені і багато з них є суперечливими (Ііадісон В. В., Ьіздісоя В. Л. , 1988, Квас ниць кий А. В. та іниі,1988).

Велике теоретичне і практичне значення має вияснення ролі різних ¿акторів, Яг'і еплїібзють на прізжіїблгння трансплантованих ембріонів у реципієнтів. Не завжди високий рівень приживлення ембріонів і півембрісніз після їх нехірургічкої пересадки робить відомі методи мало надійними (Ернст ЛК,Сергєєв М. І., 1989, Світоюс А. А., 1989).

Для вдосконалення методу трансплантації ембріонів необхідно розробити ¿-актори впливу на приживлення ембріонів, які вклячали б підготовку реципієнтів з мете:-: створення оптимальній умов для успісної імплантації зародків. Тому актуальним є вивчення впливу біологічно активних речовин, введених в статеві шляхи реципієнтів, на функціональний стан органів розмноження та приживлення ембріонів.

При підготовці реципієнтів до пересапни ембріонів відсутній такий фізіологічний процес як штучне оеіменіння, в результаті чого в їх статеві шляхи не попадають біологічно активні речовини. Це дозволяє вважати реципієнта не повністю підготованим до прийому ембріона, що в кінцевому результаті може привести до зниження його приживлення.

В лабораторії фізіології розмноження Інституту фізіології і біохімії тварин УААН на протязі тривалого часу проведені досліди на свинях, результати яких ми використали для розробки методів підвищення рівня приживлення ембріонів великої рогатої худоби при трансплантації (Іуньо Б. А. ,1977, Лесів М. М. ,

- 2 - . 1987, Андрушко 0. Б. .,1990). Підбір компонентів для комплексів біологічно активних речовій для введення в статеві шляхи реципієнтів здійснювали, враховуючи дані попередніх досліджень лабораторії (Хавінзон А. Г. та інші, 1988, Шавкун Б. Ю. та інші, 1950).

Ба даними ряду дослідників (Бавертязв Б. її. ,1986, Іебєдєв А. Г. та інші, 1959) в процесі підготовної реципієнтів до транс-плйнтації ембріонів гначна кількість тварин ке зикоріитозугть-ся із-за відсутності, жовтого тіла в яєчниках. Тому для впливу на яєчники телиць а кетою формування жовтого тіла мі використовували синтетичний аналог лшіберину.

Успіх результатів трансплантації ембріонів поряд з інззяї факторами залеліть від фізіологічного стану та інтенсивності обмінних процесів в статевих органах тварин-реципієнтів з день пересадки (ЇІеішпп Н. ,1986, Сергєєв іі І. ,1957,0геепап еі аі. ,1987). Тому вивчення окремих ланок обміну речовин на основі визначення ряду біохімічних показників дозволяє більш об'єктивно оцінити фізіологічний стан організму ТЕарин.

Пета і_ завдання досліджень.

І.!етою нашої роботи було вивчення фізіологічній, біохімічних і гістологічних показників в крові та тканинах корів-донорів і телиць-реципієнт ів; визначення вплішу окремих ¿акторів на приживлення ембріонів у реципієнтів; підвищення рівня при-:-:;елєння трансплантованих ембріонів і півембріснів.

У відповідності з цим були поставлені наступні завдання: -порівняти окремі біохімічні показники крові (прогестерон, естрадіол-1%, Д-каротия, загальний холестерин) і тканин статевих органів (розчинні білки, ДНК, РНК, вільні БН-групи, глікоген) та гістологічні показники ендометрів (кількість маткових залоз, висота епітелію маткових залоз і слизової оболонки матки) у корів-донорів і телиць-реципієнтів;

-вивчити вплив ін'єкції аналога гонадоліберину на формування активних жовтих тіл у реципієнтів і приживлення ембріонів;

-вивчити можливість спрямованого впливу біологічно активних речовин, введених в статеві шляхи реципієнтів, на функціональній стан репродуктивних органів і ариживлення ембріонів;

-еивчити Езазмозз'.язок між вмістом у5-каротину і загального холестерину в крові та функціональним станом статевих орга-

- З -

нів реципієнтів і приживленням ембріонів;

-порівняти рівень приживлення ембріонів і півембрюнів при вищевказаних способах впливу ка реципієнтів.

Наукозз новизна досліджень

Розроблено метод спрямованого впливу за допомогою окремих біологічно активних речовин нз підвищення рівня приживлення ембріоніз у реципієнтів. .

Приведена порівняльна оцінка гормонального статусу та окремих показників білкового і вуглеводневого обміну з тканинах статевій: органів докорів і реципієнтів. .

Запропоновано метод використання аналога гонадоліберізу з метою стимуляції формування жовтих тіл у реципієктіз і- підвищення рівня приживлення ембріонів.

Проведена порівняльна оцінка прімівлеккя ембріонів і пів-ембріонів у реципієнтів, ЯКИМ ВВОДИЛИ різні біологічно активні речовини.

Псактпчне значення роботи.

Розроблено комплекси біологічно активних речовин, використання яких пі двинув рівень прикзлення ембріоніз.

Бапропсновако додаткові тести для відбору телігць-реппп-єнтів г гпо'окою Ф~-:кціе>э статевих оргзкіЕ, що забезпечує виоо-кий рівень приживлення ембріонів.

Розроблено метод використання опнтетпчнсго аналога гона-долібері::-:;.* для формування активній: жовти:: тіл у реципієнтів і підвипення ПІВНЯ ПрИЖИВЛеННЯ ЄМбрІ0Н1В.

Апгобапія Роботи.

Основні положення роботи доповідалися на Есесонзній нараді "Нові аспекти участі біологічно активи;::: речовин з регуляції метаболізму і продуктивності сільськогосподарських тварин" (Боровсь:-:, 1991). Республіканські;': науково-виробничій конференції "Нові методи селекці: і бістехнології в тваринництві" (Київ,1591), науково-виробничій :-::н£еректі "Сучасні методи селекційно-племінної рсботи з молочному скотарстві" (Черкзои, 1992), наукозій кокіерениіі "Біотехнолопі в розведенні і в і дтЕоренні нових генотипів СІЛОООКСГОСПООВРСІКЇІХ тварин" (Харків, 1993).

Публікація результатів досліджень.

По темі дисертації опубліковано 5 друкованих праць.

- 4 -

Сб'гі' і структура роботи.

Дисертація викладена на-152 сторінках мапшнопконого тексту, Mas 23 таблиці і 15 малюнків. Складається із вступу, огляду літератури, опису матеріалів і методів досліджень, результатів власних досліджень і їх обговорення, висновків, пропозицій для виробництва і списку літератури, який включає 318 джерел, із них 212 іноземних .авторів.

ЬЛатеріал і_ методика досліджень.

Дослідження проводили на телицях чорно-рябої породи, віком 16-18 місяців, живою масою 250-880 кг і корова:-: чорн;-рябої породи 4-5-річкого віку, жіеон масою £33-550 кг. з продуктивністю -ІССи-бОСЮ кг молока за лактацію, які належать Львівсько!-.!;.' бютехнологічному центру-філіалу Інституту розведення і генетик:: тварин УААН, селянській спілці "Гадгчнна" й:да-чівського району Львівської області.

Підготовку корів-донорів і телиць-реиппієнтів, вимивання ембріонів і оцінку їх якості, а також переоадку ембрюніЕ проводили згідно інструкції по трансплантат: е.чбрісніз еєооокої рогатої худоби- (M. , 19S7).

Для о;п-:хронізаці ї охоти у корів-донорів і тел^поь-реюпіі-єнтів використовували синтетичний простагландин із групи F/,/. (естрофан) в дозі 530 мкг клспрс-отенолу. .

Для викликання суперовуляції у корів-понорів в;о:ористову-валл гонадотропін сироватки жеребна: кобил виробництва Покр омського зазоту біопрепаратів з дозі 2500-5330 10 (доолід 1).

Дія стимуляції функції слизової оболонки рогів матки у реципієнтів (доолід £) використовували два кошлекзз: біологічно активи:::: речовин, які вводили з матку в С-й день отатевого циклу: перооїй - еотроіан (250 ¡-кг), унітюл (1G мг). лакт:оі

(100 ОД) .кормовий препарат .мікробіологічного у>-карооину (4 і-ег) , дпметплоульфокопд (ДНОО) до 50%-ної концентрації; другий -інозпк (250 мг>, ЗО^-й розчин ДМЗО (2 мл). '

Для «оселювання передовуляторного ліку лате візуючого гормону і формування функціонуюча жовтих тіл у реципієнтів (дослід S) використовували синтетичний супераналог ппоталаміч-ного гонадоліберину (лецирелін) виробництва ЧОСР в лозі 50 мкг активної речовини, який ін’вкували через 63 годин після другого ее&дєннл естрофану.

В 0-й, 3-й і 7-й дні синхронізованого статевого циклу про-

- Б -

водили забій твзрин по 4 голови з кожної груші і відбирали матеріал для біохімічній досліджень (кроз, яєчники, матка); при цьому враховували вагові і лінійні проміри яєчників (маса,кількість фолікулів і жовтих тіл, їх розміри) і матки (маса, довжина рогів). Крім того, на 7-й день статевого циклу відбирали зразки тканини матки для гістологічній досліджень.

Для вияснення взаємозв'язку між в.чістомуЗ-каротину та загального холестерину в крозі реципієнтів і формуванням активного жовтого тіла та приживленням пересаджених ембріонів (дослід 4) у піддослідних тварин відбирали проби крові на 7-й день синхронізованого статевого циклу.

Для мікрохірургічного поділу використовували свіжоодержа-ні ембріони ВІДМІННОЇ ЯКОСТІ, які досягли стадії розвитку пізньої морулл або ранньої бластоцисти.

Мікрохірургічний поділ ембріонів на пізембріони проводили за допомогою мікроманіпулятора ш-1, на яко!.г.г фіксували інструмент для розрізання, якім у нас служили мікроскальпелі, виготовлені в КЕ Інституту мікрохірургії ока (м. І-'осква), а тагах виготовлені нами за методикою 1.!аксимовського Л. 0.(1539).

В крезі піддослідних тварин визначали вміст уз-каротину за методом Пекіна в модифікації Петрунькіної Ю. (Гусак Я. С. та ін. . 1SS3), загального холестерину по Ілку (Скороход £. І. оа і я. . 1SS3), концентрацій прогестерону і естрад і олу-l^s радіоі>:уноло-гічним методом. З тканинах стінки матки і яєчників визначали -міст розчинних білків за біуретовои реакцією, фосфору нуклеїнових міолог (ДКК,БКК) (Спірін А. С. , 1558), вільних сульфгідрильних груп (Staron Met а11551), глікогену за методом Перлі-гера (Головааькпй І. Д. ,1951), а з нєчнігках, крім того, вміст yS-каротину (Гусак Я. С. ,1588).

Для гістологічних досліджень препарати тканин готували за методом Афанасьева І. М. (1557) і фарб;,-валили гематсксилікеозп-ном. Бнсоту покривного епітелі:-:, залозистого епітелію і кількість маткові"-: залоз вимірювали під мікроскопом ЇЗІ-15 (40-15) з допомогою окулярного мікрометра.

Есі основні результати досліджень оброблені біометричним методом, описаним Плохиноькпм К. А. (1959).

РЕЗУЛЬТАТІ! ДОСЛІДЖЕНЬ

Порівняльна характеристика окремих біз і логічних, біохімічних і гістологічних показників у корів-донорів і телмць-реципієнтів.

В результаті проведенії:-: досліджень най: підтверджено дані літератури (Hilliard J. et al., 1966, Сергєєв М. !., Г557) про зростання маси яєчників у донорів за рахунок формування великої КІЛЬКОСТІ лОВТПХ ТІЛ ВНЙ'ЛІДОК ПОЛІОВУЛЯ::.’ї. _

Крім того, на основі аналізу капих данзпс и-нз гробити висновок про те, іш у коріз-донорів гормональна обробка, проведена s метою одержання суперовуляці г. взіклпкає посилення Сункції язчників і рогів катки, йзр;.:уееккя -єликої кількості фолікулів приводить до значного зростання с:п-:тезу естрогенів, “о спостерігається в фолікулярну ¿агу і с:::'л;:го а С-й день етзтєеого циклу. Після овуляції РІЕгНЬ Є С ТІВЛ І о лу-17& у донорів різко знижується і на 7-й день статевого шклу не відрізняється від емісту цього гормон:' у реципієнтів. І навпаки, вміст прогестерону 2 0-й день статевого ЦИКЛУ у ГСНОріВ І реципієнтів приблизно однаковий. По мірі формування ;-лвтп>: тіл ця різниця рігко зростає: у донорів вміст прогестерону на ~-й день статевого циклу в 12 разів впций порівняно з реципієнтами, z.o, очевидно, пов'язано із збільшенням маси ховтих тіл і яєчників в цілому ■ .

Si відомо, Д-каротин відіграє вв:-оопву роль в процесах ZC5Kкокення ({.ЬГІ'іЕШ В. et зі,19S1, і.І ЗН.ігІ А. Г. та i:-:ni,lSS3, 1955, Гусак Я.С. та хн. ,19S5, Tekpetay F. Я. et al,19S7, Ivanska

2. et al. ,1958) і порівняно з іншими тканпнвзс: вміст його з яєчниках високий (Kirshe Б. et al., ЇЖІ). Пси визначенні концентрації ¿-каротину в яєчниках піддослідна тварин встановлено, що рівень /5-каротину в яєчниках корів-лонорів достовірно виций на 3-й і 7-й дні статевого циклу порівняно з телицямк-реципієнтами (Р<0,05). .

Еміст вільних SH-груп, глікогену, -то-Ф-РУ ?НК, розчинних Сідкіз 2 стікці матки і яєчниках донорів вигой, ні>; у реципієнті з, на 3-й і 7-й дні статевого циклу; hg fisracT: показників встановлена статистична достовірність.

Епллз окрема біологічно активн::х речовин на

функціональний стан статевій органів реципізнтів

і приживлення трансплантованих ембріоніз та пі-

ВЄМбрІ0НІЗ.

Проведеними дослідженнями встановлено, що з стінці матки телиць дослідних груп рівень май:-» всіх досліджуваних показників випий, порівняно з контрольними тваринами (та5л. 1). Так, в стінці матки телиць обох дослідних груп вміст вільних сульф-г:лр;:льних груп і глікогену статистично достовірно вищий, ніж у тварин контрольної групи.

Гезультатами біохімічних досліджень явчкикіз встановлено більп високий рівень майже всіх досліджуваних показників в обох дослідних групах, порівняно з контрольними тваринами Так, В' яг-зглках телиць обох дослідних груп вміст вільних сульфгідрильних груп і фосфору БИК статистично достовірно в ницій, ніж у контрольних тварин на 3-й і 7-й дні статевого циклу.

Еміст глікогену в яєчниках тварин персіої і другої досліднії:; груп на 3-й день статевого циклу відповідно на 24,0% і 3,7% випий, а на 7-й день статистично достовірно вищій (?<0, С5), порівняно з контролем.

Гі ото логічними дослідженням:: слизової оболонки рогів матки піддоол:лнііх тварин встановлено, зр кількість маткових зало? в полі з:ру, висота залозистого епітелій та епітелію слизової оболонки матки у тварин дослідних груп статистично достовірно виді порівняно з контрольними тваринами.

Після проведених досліджень по вивченні впливу окремих ЕАР на слизову оболонку матки і язчкпки телиць нами проведено виробничий дослід на приживлення пересаджених сзіжоодержаних ембріонів 1 ПівекбрІОНІВ у реципієнтів, яким з день охоти внутріпньоматково вводили біологічно активні речовини.

Ректальним дослідженням в першій та другій дослідних групах процент тварин з жовтим тілом становив 59,1% і 54,5%, до, відповідно, на 12,5% і 7,9Х більш?, ніж в контрольних тварин (табл. 2).

5 г.ерпій дослідній групі в результаті пересадки 12 ембріонів виявлено 7 тільних телиць, ідо становить 53,3%, або на 12,9% зіп'є, ніж з контрольній групі тварин. Ензслідок пересад-

Таблиця 1

Біохімічні показники стінки матки піддослідних телиць (в перерахунку на г сухої тканини, п-4)

Токазники 3-й донь статевого циклу Р1 Р2 7-й день статевого циклу Р1 Р2

контроль Ідосл. група 2досл. група контроль Ідосл. група ЗДосл. група

Ліпчиїш і МЛКИ (ГХ) 23,іСії, 77 2і,'П.м;;,77 еіО^.'ОкЧ, 10 - J0.G7i0.CG 2G.24il.32 20.04i0.GG 0,01 -

ЩІК (мгЯ.Р) ГїЗ, 8 ОМ, 2.2 19,4ПМ.85 24, 4812.20 - - РЗ.Обн4.42 28.75і2,01 і 22,11+3,82 - -

РНК (мг%Р) 97,81+5,73 111,85+9,83 116,16+9,34 - - 76,14+6,96 122,07+11,75 107,11+4,72 0,02 -

Вільні ЗН-групи (мкг/мл) 728,4+96,8 828,2+81,2 989, 4+57, 6 - 0,05 1116,5+70,3 1383,5+65,9 1361,8+95,1 0,05 -

Глікоген (мг%) 2411,6+317 4312+018,7 3999,71400 0,05 0,05 2147,5+206, 4643,6+313,8 3332,9+518,8 0,001 0,02

Таблиця 2 '

Приживлення ембріонів та півембріонів у реципієнтів при введенні в матку біологічно активних речовин

Показники . Контрольна група 1 дослідна група 2 дослідна група

Кількість телиць (гол.) 45 44 44

Виявлено телиць 3 ЖОВТИМ ТІЛОМ (п-Х) гі - 40,6 26 - 59,1 24 -54,5

Пороеад;№ію цілих ембріонів 11 12 11

Виявлено тільних рециппніт і н (п-/) 1) • ЛЬ.А У - ьа.з . 6 54,5

Використано ембріонів для ділення 7 10 . 9

Пересаджено половинок ембріонів 10 14 13 '

Виявлено тільних реципіснтів 3 - 33,3 6-42,8 6-46,2

Тільних телиць від числа цілих ембріонів (п-%) 3 - 42,8 6 - 60,0 6 - 66,0

ки 14 півембріонів тільншаї стало о реципієнтів, що становить 42,8% і на 9,51 більше, еік в контрольній групі телиць.

Аналогічна ситуація спостерігалася і в другій дослідній групі телиць. Внаслідок пересадки 11 ембріонів тільними стало

6 реципієнтів, що становить 54,57., або на 9,17. вище, ній з контрольній групі. Після пересаднії 13 половинок ембріонів виявили 6 тільних телиць, Ер становить 46,1% і на 12,8% більсе порівняно з контрольною групою тварин. .

Вплив синтетичного еупераналога гонадоліберину на функціональний стан органів розмноження рецкпізн- • тів і/ приживлення трансплантованих ембріонів та •

півембріонів.

Проведеними дослідженнями встановлено, що концентрація прогестерону в сироватці крові телиць дослідної групи на 3-й день статевого циклу на 34,5% вища, а на 7-й день статист;-::-: о достовірно вища (Б<0,05), ніж у контрольних тварин. Концентрація естрадіолу-І^з У дослідних телиць на 3-й день статевого циклу статистично достовірно нижча (Р-0,02), а на 7-й день на 27,7% менша порівняно з контрольними ТЕЗринамп.

Результати проведених досліджень яєчників показали гг: тання ряду показників в дослідній групі тварин (табл. 2). Та:-.,

на 3-й день статевого циклу вміст фюреру БЕК, вільних сульфгідрильних груп і глікогену в яечкіках телиць дослідної гр:-~! статистично достовірно вкшй, ніж у контрольних тварин. Така ж закономірність спостерігається і на 7-й день статевого цігк-оу: в яєчниках дослідних телиць вміст вільних £Н-груп і глікогену статистично достовірно епций, а вміст фосфору ІНК на 19,4% ецій порівняно з контрольними тварина;,я. .

Дослідження по вивченні впливу синтетичного супераналсга Гн-РГ на органи розмноження телиць ми завершили виробничим дослідом по пересадці евіжсюдержанік ембріонів і півембрісніз реципієнтам, якшл ін'єкунали лецпрелін.

Ректальне дослідження піддослідній тварин на 7-й день синхронізованого статевого циклу показало, що в дослідній групі кількість телиць з активніш жовтим тілом на 20,7% вивр, порівняно з контролем (табл. 4).

В дослідній групі в.результаті пересадки 19 ембріонів ви-

Біохімічні показники в якчниках піддослідних тпарші

Шкапинки 3-й донь статевого циклу Г

контрольна група дослідна група

Загальний білок (г%) 23,67+1,23 21,6111,71 1

ДНК (мг%Р) 19,5514,50 20,8312,72 -

РНК (мг%Р) • 89,6713,28 117,0317,55 0,05

Вільні ЗН-групи (мкг/мл) 895,1+69,4 1682,3189,6 0,001

Глікоген (мг%) 2490,1+297,1 3612,6-1237,6 0,05

Таблиця З

(в перерахунку на г сухої тканини, п-4)

7-й день статевого циіслу

контрольна група дослідна група

21,94+1,39 22, ЗОНІ, 58

23,10+3,91 22,60+4,67

117,18+10,60 139,90+19,43

1688,1+168,2 3109,9+286,8

2240,4+178,9 4018,3+84,5

Таблиця 4

Прішииюння ембріонів та ііптмбріоиів у рсцииіі-.ііїііі після ін'єкції аналога Гн-РГ

Показники Контрольна група Дослідна група • 1

Кількість телиць (голів) 45 52

Виявлено телиць а жовтим тілом (п-%) 21 •- 40,5 35 - 67,3

Пересаджено цілих ембріонів 11 19

Виявлено ТІЛЬНИХ реципісптів (п-%) Ь - АЬ.А 10 - '¿¿,0

Використано ембріонів для ділення < 12

Пересаджено півомбріонів 10 16

Виявлено тільних реципієнтів (п-%) 3-33,3 7 - 43,7

їіліїНИХ тварин Під числа цілих ембріонів (її /,) а -■ 42,у 7 - 1о8, '.і

явлено 10 тільних реципієнтів, до становить 52,6% або на 7,2% вище порівняна з контрольною групою тварин. Після пересадки 15 півембріонів тільними стали 7 реципієнтів, що становить 43,7% або 53,3% від числа цілих ембріонів. Це відповідно на 10,4% і 15,5% більше, ніж в контрольній групі. .

Взаємозв'язок між вмістом jB-каротину та загального холестерину з крові реципієнтів і функціональним станом статевих органів та приживленням ембріонів.

Для вивчення взаємозв'язку між змістом ^-каротину та загального холестерину з крові реципієнтів і функціональним станом органів розмноження та приживленням ембріонів Суло відібрано 71 телицю. Б крові пігцосліднш: тварин визначали рівень ^-каротину і загального холестерину.

Як еп-нэ із таблиці 5, при різному вшсті у5-к'.рстпн" з крез; реципієнтів нами булл; одержані наступні результат;: ::: функціональному стану яєчників та приживленні ембріонів. Серел телиць з концентрацією р-каротішу в крові від 100 до 250 ккг% жовті тіла зпязлені у 7 тварин, цо становить 36,8%. 2 результат: пересад;-:;: ембріонів дим телицям тільними стали 2 реципі-

єнти, цо становить 23,5% або 10,5% від гагальног кільк::т: тварик з групі. Крім того, виявлено кистсзяі переролження яєчників у 6 телиць або у 21,6%.

Встановлено, що із збільшенням рівня -р-каротину в кр:н: пі~г:-олідких тварин зростає кількість телиць з жовтим тіл:м. процент приживлення пересаджених ембріонів і знижується рівень кпггісних перероджень яєчників. Так, при вміетіуЗ-каротину з креві 251-410 мкг.% жззті тіла виявлені у 41,4%, кистсгні переродження - у 17,2% тварин, рівень приживлення ембріонів ст вив 41,7%.

Нзйкралі результати по кількості тварин з жовтим тілем. проценту приживлення трансплантована: ембріонів і рівню дегенеративних процесів з яєчниках одержали у реципієнтів, в крові яких рівень ^-каротину становив 401-500 мкг% - жовті тіла вия-вилі: у 52,2% телиць, рівень приживлення ембріонів становив 54,5%.

Із результатів, наведених з таблиці б,видно, що з резуль-

Таблиця 5

Взакмозп’яяок між лміетом р-иаротину п кропі телиць-реципієнт і в і рівнем приживлення ембріонів

Концентрація н -ісарптину • ( МКГХ) Оброблено т парші (п) Виявлено тпарин ;і лоїггим тілом (п-%) Пересаджено смОріонін (П) Виявлено тільних роципИпітіп (П-%) Процент тільних тпарин під числа оброблених Виявлено тварин з кистозиими переродженнями яєчників(п-%,

100 - 250 19 7-36,8 7 2 - 28,5 10,5 6 - 31,6

251 - 400 29 12 - 41,4 12 5 - 41,7 17,2 5 - 17,2

401 - 800 23 12 -52,2 12 б - 54,5 26,1 3 - 13,0

Таблиця 6

Взаємозв'язок між вмістом загального холестерину в крові телиць-реципієнтів

і рівнем приживлення ембріонів

Концентрація загального холестерину (мг%) Оброблено тварин (п) Виявлено тварин з жовтим тілом (п-%) Пересаджено ембріонів (п) , Виявлено ТІЛЬНИХ реципіснтів (п-%) Процент тільних тварин від числа оброблених Виявлено тварин з кистозними переродженнями яєчників (п-%)

60 - 80 213 13 - ¡32,0 13 5 - 38,4 20,0 7-20,0

81 - 120 26 15 - 58,6 15 6 - 40,0 23,0 4 - 15,3

121 - 160 20 12 - 60,0 12 6-50,0 25,0 2 - 10,0

таті синхронізації статевого циклу із 25 тварин з концентрацією загального холестерину в крозі 60-80 мг% ловті тіла виявлені у 13 телиць, ідо становить 52,0%. Киетозні переродження яєчників виявлені у 7 тварин, ¡до становить 28,0%. Ріеєнь приживлення ембріонів становить 28,4%.

Найкраці результати одержані в групі тварин з концентрацією загального холестерину 121-160 мг%. Так. кількість телкпь з гзовтим тілом становить 60,0% зід числа оброблених, з кістозними переродженнями - 10,0*. В результаті проведених пересадок ембріонів рівень ПрЮйІЕЛеННЯ СТаНСБИЗ 50,0%.

ВИСНОВКИ '

1. Енаслідок введення гонадотропіну с-;іроватки гребних

кобил з метою викликання сулерозуляції у корів-доноріз спостерігається значне зростання концентрації еетрадшлу-!^ в 0-й день і прогестерону на 7-й день статевого пиклу та підвищення ряду показників білкового і вуглеводневого ьбміну в тканинах статевих органів. с

2. У телиць-реципієнтів внаслідок випадіння такого фізіологічного процесу як введення сперми в статеві елями відмічається зменшення, ПіріЕНЕНС г донорами, рівня розчинних бІЛКіВ. фоесору Е-І-:, вільних БН-груп. глікогену,^каротину в стінці катки і яєчниках, по свідчить про значення :х функцій.

3. Енттрішньокатксаг введення реципієнтам під час охоти біологічно активній: речовин зикли:кає підвищення рівня фосфору ГК?;, вільних БН-груп, глікогену з стінці матки і яєчниках, збільшення кількості маткових залоз, висоти залозистого епітелію та епітелію слизово: оболонки матки, що характеризує посилення обмінних процесів з цих органах.

4. Біслогічко активні речовини (естрофан. унітісл, лак-тин, 6-каротин, інсзин, диметилсульфоксид), введені в матку реципієнта, сприяють підвищенню рівня приживлення трансплантованих ембріонів та пінембріокіз, зідпозідно на 9,5-12.5% та 10,0-16,6%.

’ 5. ін'єкція синтетичного супераналога ппоталамічного го-

надолібєр}0£г (лецирелін) реципієнтам під час еструсу в:ікликає зростання вмісту глікогену, вільній-: 5Н-груп, фосфору РНК в яєчниках і матці, що свідчить про посилення обмінних процесів

В НИХ.

5. гіомплексне введення телицям супераналога Гн-РГ з ест-рофаном збільшує кількість реципієнт із з функціонально активним жовтим тілом на 20,7*, рівень приживлення трансплантована-: ембріонів на 7,2" і півембріонів - на 10,4%.

7. Рівень ¿-каротину і загального холестерину в крові moss 6}ТИ одним із тестів для відбору потенційно позитивних реципієнтів:

а) оптимальні результати по функціональному стану статевих органів реципієнтів, рівна приживлення трансплантозанн.х ембріонів одержані при вміст і у^кзрстпну з крові 400-800 мкг~; при змісті р-каротпну менше 250 мкг* спостерігаються значно нижчі результати Функціонального стану с-рганів розмноження : різня пр;::-ззлення ембріонів.

б) При вністі загального холестерину в крові реципієнтів

121-150 мг’І спостерігаються найвиЕ: результати по наявності

жовтого тіла в яєчниках і різні приживлення пересаджень": емб-рісніз; зниження вмісту загального холестерину до 60-80 !.о”: приводить до різкого зменшення кількості реципієнт 13 з жовтим ТІЛОМ І рівня ПрИЖОІВЛеННЯ ембріс-ніз.

ПРОЕОРЩІІ ЕІІРОЕЕЗТРУ

1. Гри відборі телиць для використання їх як реципієнтів рекомендується визначати з крові рівень yS-каре тішу і загального холестерину. Слід відбирати телщь переважно з рівнем А-каротину в крові понад 400 мкг% і загального холестерину хо-над 120 мг*.

2. S метод раціонального використання телпць-рецппієнтів рекомендується через сО годин після введення простагландину FJLJL ін'скувати синтетичний аналог гілоталамічного гонадолібе-рину (леипрелік) з дозі БО мкг- активної речовини.

3. “лл підвипення рівня приживлення трансплантованих ембріонів та півембріонів необхідно під час охоти вводити в статеві шляхи реципієнтіз комплекси біологічно активних речовини: перший - естрофан (250 ккг), унітіол (10 ¡.о1), лактин (100 С~ , комплексний препарат мікробіологічного ^-каротину (4 мг). диметилсульфокспд (ДМОС) (до 20-кої концентрації);

другий - інозин (250 мг), 20-ний рог-ия ДОЗО (2 мл).

СШІС-:?. ДРУКОВАНИХ ПРАЦЬ ГО ТЕШ ДИСЕРТАЦІЇ

1. ІЕаран К. М. .Пасицкий ЕД. ,Еавкун Е. Е. ,Лесив М.Е Влияние синтетического супераналога пшоталамического гонадолибе-рина на формир-озанив функционально активных желтых тел в яичниках телок-реюгпиентов. - Тезисы Всесоюзного совещания "Новые аспекты участил биологически активных веществ е регуляции метаболизма и продуктивности С. -X. К1ВОТНЫХ. - Боровск. 1991. - с. 15.

2. Шавкун 3. Е. .Лесиз Ы Е ,7лзинзон А. Г. , Янович Л. В. ,Па-сицкий Е Д. ,Шагая Е М. ,Жыллк И. Л .Трегуб А. Я. 3£:крохирургичес-кое получение голузмбрионоз в условиях производства. - Тезисы научно-производственной конференции "Новые методы селекции и биотехнологии 5 /Сіеотноеодєтвє". глєе. 1991. ч. 2. -с. 76-77.

3. Паран Ы. М., Шазкун Е.Ю.,Лесів М. Ы. , Пас і їдкий ИД. Ешшв біологічно акт; з них речовин на формування лозтих тіл у реинпі-ентів та пріглзлекня ембріонів.-Теги науково-практичної конференції "Наукове забезпечення агропромислового комплексу ■'гахідного регіону України в умовах переходу до ринкових відносин". Львів. 1952. -с. 145-145.

4. Пёран Ы 11 .Еззкук Е. Ю., Лесів 1і |.і .Пасіцькпй 1.1 Д. Вплив рівня в-каротину та загального холестерину в крозі реципієнтів на функціональний стан статевих органів та приживлення ембріонів.-Тез;: науково-практичної конференції "Сучасні методи селекційно-племінної роботи в молочному скотарстві". Київ. 1932. с. 11-112.

5. Саран 51-І . Шавкун В. У.., Лес із 11 1.1 . Паоїцький 11Д. Порівняльна характеристика окреісіх біохімічних показників крові корів-донорів і телиць-рецнпіентіз. -Тезі! науково-практичної конференції "Сучасні методи селекційно-племінної роботи з молочному скотарстві". гіиїв. 1952.-с. 112-114.