Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Особенности формирования урожайности сахарной свёклы в зоне недостаточного увлажнения в зависимости от способа основной обработки почвы в севообороте
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Особенности формирования урожайности сахарной свёклы в зоне недостаточного увлажнения в зависимости от способа основной обработки почвы в севообороте"
ІНСТИТУТ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ ( ■ - ОД УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК
І П ИКЗН 13116 ;
ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ВРОЖАЮ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ В УМОВАХ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ ЧАСТИНИ ЛІСОСТЕПУ ЗАЛЕЖНО ВІД СПОСОБІВ ОСНОВНОГО ОБРОБІТКУ ГРУНТУ В СІВОЗМІНІ
і: 06.0$.
Спеціальність: 06.0р.01 - загальне землеробство
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
КИЇВ - 1996
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті цукрових буряків УААН і на Веселоподолянській дослідно-селекційній станції в 1993 - 1995 рр.
Науковий керівник: доктор біологічних наук
Шаповал Микола Прокопович Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук, професор, академік УААН Круть Володимир Наркіянович; кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Мааієнко Анатолій ІАетрофанович Провідна організація: Український національний аграрний
університет
Захист дисертації відбудеться "25" червня 1995 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 50.05.01 при Інституті цукрових буряків УААН.
Адреса: 252850, м.Київ, ГОП - 650, вул.Клінічна, 25, Інститут цукрових буряків УААН; спеціалізована рада (перший корпус).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту цукрових буряків УААН за адресою: 252650, м.Київ, ГСП-650, вул.Клінічна, 25 (другий корпус).
Автореферат розісланий іддб р.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У зоні . бурякосіяння з недостатнім зволоженням питома вага площ посіву цукрових.буряків до загальної площі посіву їх в Україні досить суттєва, _ тому дослідження в напрямку вивчення особливостей формування врожайності цукрових буряків, можливого позитивного впливу на них шляхом коригування їх залежно від способу обробітку.грунту в сівозмінах в досить актуальними. Не менш актуальним є визначення ряду агробіологічних процесів, що в домінуючими при формуванні врожайності коренеплодів, накопиченні в них цукру.
Мета і завдання досліджень. Вивчити в динаміці інтенсивність ростових процесів цукрових буряків, розпочинаючи від загортання насіння в грунт, у післясходовий період та протягом вегетації, рівень засміченості посівів та вплив несприятливих погодних умов на ріст і розвиток рослин залежно від застосовуваних способів обробітку грунту, що слугували фоном для вивчення особливостей формування врожайності цукрових буряків та їх якості. ....-
Завдання для досягнення поставленої мети здійснювали шляхом постановки спєціальлних дослідів, в яких вивчали вплив найпоширеніших в зоні недостатнього зволоження способів ОСНОВНОГО обробітку грунтуі- що б сюїадовими технології вирощування цукрових буряків,, на інтенсивність росто-г вих процесів, накопичення в, коренеплодах цукру, на рівень забур'яненості посівів,.вологонакопичення та наявність і диференціацію елементів живлення, а також на ентомологічну ситуацію і, зрештою, на продуктивність цукрових буряків.
Наукова новгана роботи. У зоні бурякосіяння з недостатнім зволоженням вперше досконало вивчені особливості створення агроценозу протягом вегетаційного періоду залежно від найпоширеніших у цій зоні способів основного обробітку грунту і системи удобрення, що дозволяє цілеспрямовано впливати на підвищення продуктивності цукрових буряків.
З урахуванням досягнутого рівня культури землеробства та фінансово - економічного стану господарства пропонується спосіб обробітку грунту, який, окрім позитивного впливу на агроценоз, є найбільш енергозаопеджуючим.
Практична цінність. В умовах енергетичної кризи, що посилюється, пропонується господарствам різних форм власності диференційований підхід до вибору способу основного обробітку грунту, за якого створюються найсприятливіші умови для формування врожайності коренеплодів з найвищим вмістом цукру, водночас є енерго-матеріало-працезаощаджугачим.
Викладені у дисертаційній роботі результати досліджень перевірені в умовах КСП ім. Кірова та бурякорадгоспу "ХХХ-річчя Перемоги" Глобинського району Полтавської області. У вказаних господарствах на фоні оранки на глибину
ЗО...32 см, порівняно з плоскорізним обробітком на таку ж глибину, в середньому за 1994 - 1995 рр., забур'яненість посівів була меншою на 54 - 69%, ураженість сходів коренеїдом - нижчою на 42 - 48%, а врожайність коренеплодів -більшою на 25 - 31% і становила 25,9 - 26,7 т/га проти 19,8 -21,3 т/га на фоні плоскорізного обробітку.
Апробація роботи. Опубліковано 2 статті: у висновках науково-дослідних робіт за 1993 рік Інституту цукрових буряків УААН (Київ, 1994 р.), тав збірнику наукових праць
Полтавського державного сільськогосподарського інституту (Полтава, 1995 р.).
За результатами досліджень зроблено доповіді на виробничих нарадах та науково-методичній раді Інституту цукрових буряків УААН, м. Київ, 1994, 1995, 1996; на конференції молодих вчених Полтавського державного сільськогосподарського інституту, м. Полтава, 1995.
На захист виносяться такі наукові положення дисертації:
- особливості створення агроценозу протягом вегетаційного періоду цукрових буряків, як основного чинника формування врожайності і якості цукросировини залежна 'від способів основного обробітку грунту і напрямку сівозміни з короткою ротацією у південному Лісостепу України;
- моделі удосконалених варіантів технології виробництва цукрових буряків з врахуванням особливостей формування врожайності, рівня культури землеробства, що вміщують елементи енерго-ресурсо-працезбереження.
Декларація конкретного внеску дисертанта. Дисертаційна робота виконана самостійно. Польові та лабораторні дослідження і аналізи проводились особисто. Особисто проведена і виробнича перевірка результатів досліджень. Впровадження наукових розробок у виробництво здійснювалось під авторським контролем дисертанта. Автор щиро вдячний науковому керівнику, науковцям Інституту цукрових буряків УААН та Веселоподолянської дослідно-селекційної станції за корисні поради і допомогу в проведенні досліджень та підготовці дисертаційної'роботи. .
Структура і обсяг роботи. Дисертація написана українською мовою, складається із вступу, чотирьох розділів,
висновків і пропозицій виробництву. Викладена на 119 сторінках машинописного тексту, ілюстрована 32 таблицями. Список використаної літератури вмішує 317 першоджерел, у тому числі 22 закордонних. Крім того у додаток винесено 23 таблиці .
Умови і методика досліджень. Веселоподолянська дослідно-селекційна станція, де проводили дослідження, розміщена в зоні недостатнього зволоження Лівобережного Лісостепу України. Грунтові відміни представлені чорноземом малогумусним слабосолонцюватим з вмістом гумусу 4,3...4,4%, азоту - 22...24 мг/кг, фосфору - 26...29, калію - 114.,.150 мг/кг грунту.
Середньорічна сума опадів становить 457 мм із значним коливанням в сторону збільшення і зменшення в окремі роки. Роки досліджень (1993 - 1995) за погодними умовами були різ: ними. За кількістю опадів 1993 рік виявився наближеним до середньобагаторічних даних, 1994 рік - досить посушливим,
■ насамперед у липні, а 1995 рік за характером зволоження дещо наближався до 1994 року, хоча у серпні і вересні випало досить багато опадів, що суттєво збільшило врожайність, але негативно позначилось на цукристості коренеплодів.
Дослідження проводили у стаціонарних дослідах у двох сівозмінах, типових для даної зони - вернопросапній і зерно-паропросапній.
Фоном слугували застосовувані у зоні бурякосіяння способи основного обробітку грунту (таблиця 1).
Досліди, як правило, проводили у чотириразовому повторенні. Розмір посівної ділянки - 182,2 м2, облікової - 60,7 м2. Висівали насіння сорту Веселоподолянські однонасінні 29.
Таблиця 1. Схема досліду по вивченню особливостей формування врожайності цукрових буряків на фоні рівних способів основного обробітку грунту _
Сівозміна N варіанта Обробіток грунту Добрива
Зернопро- сапна 1 Оранка на глибину ЗО...32 см з поглибленням до 40 см без добрив
2 25т/га гною + ИдоРі20К90
3 Оранка на глибину ЗО...32 см . без добрив
4 25т/га гною +М9оРі20^90
5 Ярусна оранка на глибину 40 см без добрив
. 6 // 25т/га гною +МдоРі2оК90
Зернопаро просапна 7 Плоскорізний обробіток на глибину ЗО...32 см без добрив
8 25т/га гною +МдоРі20К90
9 Оранка на глибину ЗО..*32 см без добрив
10 25т/га гною +МдоРі2оКдо
11 Поверхневий обробіток на глибину 10...12 см з розпушуванням до 40 см без добрив
12 25т/га гною +ИдоРі20Кдо
Дослідження проводили зз загальневживаними методиками^ роз~ робленими Інститутом .цукрових буряків УААН. -
Математична обробка результатів досліджень виконана методом дисперсійного аналізу (за Б.А.Доспбховим, 1572, 1979)..
- 8 -
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Формування врожаю цукрових буряків на фоні різних способів основного обробітку грунту
Цукрові буряки для формування належної врожайності потребують значної кількості вологи, котра є складовою всього комплексу, що визначав інтенсивність фізіолого-біохімічних процесів - поглинання рослинами елементів живлення із грунту, перетворення органічніх речовин у легко доступні мінеральні, інтенсивність проходження реакцій і їх направленість.
Способам основного обробітку грунту належить значна роль у створенні запасів продуктивної вологи за осінньо-зимовий період, що є особливо важливим у зоні недостатнього зволоження, де волога є лімітуючим фактором у формуванні врожайності цукрових буряків. Визначення рівня зволоження грунту під цукровими буряками, які проводили в динаміці, дозволяють зробити узагальнюючі висновки, що за поверхневого обробітку грунту запаси вологи у 1,5-метровому шарі дещо менші, ніж на інших варіантах. Напрямок сівозмін не позначився на запасах продуктивної вологи на всі дати визначення.
Водночас на варіантах із звичайною оранкою на ЗО...32 см, як і на ярусній, волога витрачалась дещо інтенсивніше, що зумовлено формуванням вищої врожайності.
Плоскорізний та поверхневий обробітки грунту під цукрові буряки (з внесенням добрив) за показниками запасів продуктивної вологи в період вегетації дещо перевищують звичайну оранку на глибину ЗО...32 см (таблиця 2).
Класичною системою удобрення цукрових буряків у даній зоні бурякосіяння передбачено внесення восени 25 т/га органічних добрив і МдоРі2оКдо кг/га діючої речовини. Саме таке
поєднання органо-мінеральних добрив, згідно даних досліджень останніх років, сприяє найраціонльнішому їх використанню і найбільш економічно вигідне для господарств зони недостатнього зволоження (А.М.Чишко, Г.М.Михасько, 1985; А.М.Горобець, К.П.Зоря, 1992).
Таблиця 2. Наявність продуктивної вологи у 1,5-метровому шарі грунту (1993 - 1995 рр.), мм
Варіант Строки визначення
Перед сівбою Змикання листків у міжряддях Перед збиранням урожаю
Зернопросапна сівозміна
1 253 195 119
2 253 154 92
3 252 215 129
4 256 160 103
5 257 179 104
6 250 146 82
Зернопаропросапна сівозміна
7 269 175 112
8 254 155 87
9 259 188 130
10 251 145 83
11 237 172 98
12 233 155 84
Дослідженнями встановлено, що поживний режим грунту був сприятливішим на фонах різних способів полицевого обробітку грунту, що і зумовило інтенсивний ріст цукрових буряків. Саме тут елементи живлення використовуються більш повно, фор-
- 10 -
муючи високий врожай коренеплодів.
Найважливішою умовою вирощування високої врожайності цукрових буряків є одержання дружних сходів і створення умов для інтенсивного їх розвитку в наступному. Встановлено, що найвища польва схожість насіння в обох сівозмінах була на варіантах з обробітком грунту на глибину ЗО...32 см. Саме тут при внесенні органо-мінеральних добрив випадання рослин за період від формування густоти до збирання врожаю найменше. Порівняння варіантів за інтенсивністю випадання рослин показує, що у зернопросапній сівозміні на удобреному фоні за вегетаційний період випадало від 12 до 17% рослин, а у зер-нопаропросапній сівозміні на варіантах поверхневого та плос-корізного способів обробітку грунту - 14...15% (таблиця 3). На варіанті глибокої оранки зрідженість посівів за вказаний період не перевищувала 10%.
Зважаючи на виняткову роль листкової поверхні цукрових буряків у формуванні врожайності, інтенсивності фотосинтетичної діяльності у різні періоди вегетації, дослідженнями передбачалось визначення процесу листкоутворення та загальної площі листкової поверхні, що зумовлювались системою удобрення на фоні різних способів основного обробітку грунту (таблиця 4).
Встановлено, шр в обох сівозмінах сприятливіші умови для формування асиміляційного апарату створюються на фоні різних видів полицевого обробітку порівняно е безполицевим.
Характер сівозміни не однаково позначається на динаміці приростів площі листкової поверхні і її відмиранні. У зернопросапній сівозміні інтенсивне листкоутворення простежується у першій половині вегетації і прискорене зменшення
- 11 -
Таблиця 3. Польова схожість насіння та густота рослин залежно від різних,, способів основного обробітку грунту (1993 - 1995 рр.)
Варіант Польова СХОЖІСТЬ- насіння % Густота рослин, тис.шт./га
Деред-формуванням Після формування Перед збиранням урожаю
Зернопросапна сівозміна
1 45 183 102 79
2 50 184 102 85
3 50 207 103 76
4 55 219 102 90
5 50 182 103 78
6 50 211 106 90
Зерноларопросапна сівозміна
7 55 : 192 101 85
8 55 - 213 : ■ 105 90
9 60 " 227 102 , 89
10 60 237 106 : 95
11 55 219 102 87
12 55 227 103 89
площі листкової поверхні у другій, особливо на фоні оранки і внесення добрив. Тут вона зменшується з липня по серпень на 25% , на фоні ярусної оранки - на 20% і на 8% на фоні
оранки з поглибленням.
У зернопаропросалній сівозміні за вказаний проміжок часу на удобреному фоні формується майже однакова площа листкової поверхні на варіантах полицевих і безполицевих способів обробітку. -
Таблиця 4. Динаміка наростання площі листкової поверхні цукрових буряків залежно від способів основного обробітку грунту (1993 - 1995 рр.), тис.м2/га
Варіант Строки проведення обліків
1 липня 1 серпня 1 вересня
Зернопросапна сівозміна
1 14,0 14,3 10,0
2 26,3 24,2 16,5
3 13,6 12,0 8,1
4 29,6 22,3 19,5
5 16,7 17,5 10,7
6 29,0 22,3 16,7
Зернопаропросапна сівозміна
7 14,4 12,4 10,4
а 22,4 21,7 16,1
9 12,8 12,8 10,4
10 26,6 25,3 17,4
її 10,5 12,0 8,6
12 21,8 20,6 14,5
Оптимальні умови росту і розвитку рослин, створені на початку вегетації, є запорукою отримання високих врожаїв коренеплодів з поліпшеними технологічними якостями. Способи основного обробітку грунту, що слугували фоном для вивчення ростових процесів цукрових буряків, певним чином позначились на приростах маси коренеплодів (таблиця 5) та накопиченні в них цукру (таблиця 6).
Узагальнюючи дані трирічних досліджень по динаміці на-
Таблиця 5. Динаміка наростання маси коренеплодів на фоні різних способів основного обробітку грунту (1993-1995 рр.) , г
■ Варіант Строки проведення обліків
20 липня 20 серпня 20 вересня
Зернопросапна сівозміна
1 141 194 250
2 174 279 391
3 116 190 248
4 165 291 386
5 147 251 291
6 173 293 365
Зернопаропросапна сівозміна
7 - 110 211 242
8 132 287 382
9 95 180 214
10 131 215 393
11 118 177 212
12 155 270 ■ - 359
ростання маси коренеплодів знаходимо, що у зернопаропросал-ній сівозміні у другій половині вегетації відбувається ін-тенсивніший приріст маси коренеплодів, ніж у зернопросапній. Так, на варіанті оранки на глибину ЗО.-.32 см у зернопароп-росапній сівозміні за вказаний період приросло 262 г, а у зернопросапній - 220 г. Тобто, цей спосіб обробітку грунту, якому передувало внесення 25 т/га гною І МдоРігоКдо кг/га діючої речовини, є найоптимальнішим і по інтенсивності при-
Таблиця 6. Динаміка цукристості коренеплодів на фоні різних способів основного обробітку грунту (1993-1395 рр.) , %
Строки проведення обліків
Варіант 20 липня 20 серпня • 20 вересня
Зернопросапна сівозміна
А 1 12,9 16,9 18,0
2 13,5 18,6 18,5
3 13,1 16,2 17,9
4 13,8 17,8 18,0
5 13,3 17,3 18,0
6 13,0 17,7 18,0
Зернопаропросапна сівозміна
7 12,6 16,5 18,0
8 12,4 17,8 18,7
9 13,0 16,9 17,3
10 13,5 17,8 18,6
11 12,9 17,4 18,0
12 12,6 17,5 18,1
ростіЕ маси коренеплодів.
Дещо інтенсивніше проходило накопичення цукру в коренеплодах у зернопросапній сівозміні. Станом на 20 липня найвищу цукристість (13,8%) мали коренеплоди, що вегетували на оранці на глибину ЗО..32 см.
Протягом липня - серпня на всіх способе:-; обробітку грунту цукор інтенсивніше накопичувався на удобрюваних варі-
антах. Проте до вбирання на всіх способах обробітку грунту і обох системах удобрення цукристість коренеплодів у зернопро-сапній сівозміні майже вирівнялась. У зернопаропросапній сівозміні вона певною мірою залежала від способу обробітку грунту. Так, на удобреному варіанті з обробітком грунту на
ЗО...32 см на початку третьої декади липня вона була найвищою і становила 13,5%. На аналогічних варіантах поверхневого та плоскорізного обробітків - лише 12,6 і 12,4%. За проміжок часу.з £0 липня по 20 серпня проходить найінтенсивніше накопичення цукру в коренеплодах і на кінець вегетації максимальна цукристість була у зернопаропросапній сівозміні на варіанті з плоскорізним обробітком на глибину ЗО...32 см -18,7%, майже такою (18,6%) - на варіанті звичайної оранки на глибину ЗО...32 см і дещо меншою (18,1%) - на варіанті поверхневого обробітку на глибину 10...12 см з розпушуванням на 40 см. ■
Встановлено, що полицеві способи основного обробітку грунту.є найефективнішими у боротьбі з бур'янами. Кількість їх перед шаровкою була ка 85...30%. меншою, ніж на безполице-
ЗИХ. ■ . .
Формування густоти рослин вручну, що в-умовах-досліду здійснювалось своєчасно і якісно, нівелювало; різнищз в засміченості перед формуванням і на період збирання врожаю кількість бур'янів була майже однаковою з деякім збільшенням на варіантах без добрив.
У виробничих умовах, де формування густоти рослин тривав значно довше, а застосування машин не забезпечує належної якості, кількість бур'янів у рядках і захисних зонах може досить відчутно позначитись на рівні врожайності. Тому
і пдоскорізний обробіток кз глибину ЗО...32 см, і поверхневий обробіток на глибину 10...12 см з розпушуванням до 40 см за показником засміченості цукрових буряків не можна вважати технологічними.
Дослідження щодо ураження рослин коренеїдом у зернопро-сапній та зернопаропросапній сівозмінах- дозволяють зробити висновок, що умови для початкового розвитку рослин суттєво впливають на стійкість їх до захворювань. На варіантах, де умови для розвитку цукрових буряків оптимальні, ураженість їх коренеїдом мінімальна і навпаки. Встановлено, що за кількістю уражених рослин і рівнем їх ураження безполицеві способи обробітку грунту суттєво перевищують полицеві.
В обох сівозмінах виключення добрив негативно впливало на стійкість рослин проти коренеїда, що і призвело до зрідження густоти рослин на кінець вегетації цукрових буряків.
Продуктивність цукрових буряків залежно від способів основного обробітку грунту в сівозміні та економічна ефективність їх застосування
Трирічними дослідженнями впливу способів обробітку грунту на показники продуктивності цукрових буряків доведено, що найоптимальнішим способом основного обробітку грунту під цукрові буряки є оранка на глибину ЗО...32см з внесенням £5т/га гнсю і НдоРігоКзо кг/га діючої речовини (таблиці 7, 8, Э). За цього способу основного обробітку грунту створюються більш сприятливі умови для розвитку рослин, досить інтенсивного листкоутворення, наростання маси коренеплодів і накопичення в них цукру, що позитивно впливав на рівень врожайності .
Таблиця 7. Врожайність цукрових буряків на фоні різних способів основного обробітку грунту, т/гз
Варіант Роки досліджень Середнє за 1993-1995рр
1993 1994 1995
Зернопросапна сізозмінз
і 23.3 20,9 24,6 22,9
2 35,0 38,7 42,1 38,9
з 23,3 17,4 28,0 22,9
4 39,8 41,7 44,4 42,0
5 24,1 22,5 27,9 24,8
6 39,5 39,2 44,7 40,8
НІР05 ДЛЯ обробітку Нб достовірно 2,34 2,73
НІР,05 для удобрення 1,55 1,91 2,28
Зернопаропросапнз сівозміна
7 П-1 А £.1,4 24,6 15,4 20,5
8 34,3 43,4 36,6 38,1
9 22,9 9? я Ь- 1 , V.* 15,5 22,1 .
10 37,9 43,6 42,5 41,3
11 25,0 26,5 15,3 - 22,3
їй , 5 39,7 34,4 36,9
НІРоб ДЛЯ обробітку 2,12 не достовірно 2,90
НІРоз для удобрення 1,73 2,77 2,37
Таблиця 8. Цукристість коренеплодів залежно від способів основного обробітку грунту, %
Варіант Роки досліджень Середнє за 1993-1995рр
1993 1994 1995
Зернопросапна сівозміна
1 18,4 18,5 14,9 17,3
2 19,5 18,7 16,3 18,2
3 18,3 19,1 15,6 17,7
4 18,4 19,3 15,7 17,8
5 18,7 18,4 15,6 17,6
6 18,5 18,7 16,2 17,8
НІРо5 ДЛЯ обробітку 0,27 0,24 не достовірно
НІРоб ДЛЯ удобрення 0,22 0,19 0,24
Зернопаропросапна сівозміна
7 18,5 17,1 15,6 АГ* А X/ , 1
8 ■ 19,2 19,5 16,7 18,5
9 18,0 17,5 14,8 16,8
10 18,7 19,2 16,7 18,2
11 18,2 18,2 14,6 17,0
12 18,9 со 16,0 17,8
HIPos ДЛЯ обробітку 0,55 не достовірно 0,43
НІРоб для удобрення 0,45 0,29 0,35
- 19 -
Таблиця 9. Збір цукру залежно від різних способів основного обробітку грунту, т/гз '
Варіант Роки досліджень Сеиеднє за 1993-1995рр
1993 1994 1995
Зернопросалнз сіеозмінз
■1 4,30 3,87 3,67 3,96
2 7,02 7,24 6,86 7,08
з 4,26 3,32 4,37 О сп
4 г» оо о пиг , ии 6,97 7,48
5 4,51 4,14 4,34 4,36
6 7,14 7,33 7,24 . 7,26
НІРо5 ДЛЯ обробітку ке достовірно Гі л*ч 0,4./ ■ 0,44
НІРов для удобрення 0,30 0,33 0,36
Зернопаропросапка сівозміна
7 3,96 4,21 2,40 3,50
8 6,59 8,48 5,11 7,05
9 4,12 4,87 2,29 3,71
10 7,09 8,37 7,10 7,52
11 4,55 4,82 2,23 3,79
12 6,90 7,30 5,50 6,57
НІРоб ДЛЯ обробітку • 0,41 не достовірно , 0,46
НІРоб ДЛЯ удобрення 0,24 0,51 0,37
ВИСНОВКИ
1.У зоні недостатнього зволоження, особливо за екстремальних чи близьких до них умов погоди, до трапляються частіше, ніж у інших зонах бурякосіяння, цукрові буряки досить
чутливо реагують на навколишнє середовище, створюване поширеними у зоні способами основного обробітку грунту під цукрові буряки та характером сівозміни, де еони розміщуються. Так, на період сівби цукрових буряків способи основного обробітку грунту в зернопросапній і зернопаропросапній сівозмінах не позначились на накопиченні за осінньо-зимовий період вологи у 1,5-метровому шарі. Проте,-за поверхневого обробітку на глибину 10...12 см з розпушуванням до 40 см запаси продуктивної вологи у цей період були меншими на 20...25 мм.
В наступному на режим зволоження грунту суттєво впливали фон удобрення цукрових буряків, що зумовлювало інтенсивність їх розвитку і витрати вологи на створення врожаю,
2.Рівень зеоложєння грунту і наявність у ньому елементів живлення, що залежить від способу основного обробітку грунту в зернопросапній і зернопаропросапній сівозміні, по різному проявляються на рівні польової схожості насіння. Максимальною вона була у зернопаропросапній сівозміні (60%) при оранці нз ЗО...32 см проти 50% у зернопросапній. На варіантах поверхневого і плоскорізного способів обробітку грунту польова схожість становила 55%.
Густота рослин нз фоні різних способів обробітку забезпечується майже однакова, проте в разі виключення добрив зростав пошкодження рослин протягом вегетаційного періоду, що призводить до зрідження густоти.
3.Інтенсивність листкоутворення і наростання площі листкової поверхні більшою мірою зумовлюється погодними умовами року, ніж способами обробітку грунту. Проте, сприятливіші умови для формування асиміляційного апарату створюються на фоні різних видів полицевого обробітку порівняно з безпо-
лицевим.
Характер сівозміни не однаково позначається на динаміці приростів площі листкової поверхні і її відмиранні. У зер-нопросапній сівозміні на фоні шпицевих способів обробітку грунту інтенсивність відмирання листків набагато перевищує його у зернопаропросалній сівозміні.
Найоптимальнішим варіантом, за якого формується площа листкової поверхні і тривалий період утримується в життєдіяльному стані, забезпечуючи високу врожайність коренеплодів і вміст в них цукру, є оранка нз глибину ЗО... 32 см.
4.Встановлена пряма залежність площі листкової поверхні, що формується в середині вегетації, з рівнем врожайності коренеплодів і зворотна - з вмістом цукру в них. Добові прирости маси коренеплодів на удобрених варіантах більше ніж у три рази перевищували прирости на варіантах без добрив. В разі оранки на глибину ЗО...32 см з середньому за сер-пень-вересень вони становили 6,5 г проти 4...4,5 г на інших способах обробітку. .
У зернопаропросалній сівозміні наростання маси коренеплодів у другій половині вегетації інтенсивніше, ніж у зер-нопросапній. За серпень-вересень на варіанті з оранкою на глибину ЗО...32 см у зернопаропросалній сівозміні маса коренеплоде збільшилась нз 262 г, у зернопросапній - на 220 г.
Б.Цукристість коренеплодів, у середньому за три роки досліджень, була максимальною в разі плоскорізного обробітку грунту нз ЗО...32 см і становила 18,7%, майже такою (18,6%)
- на варіанті звичайної оранки на глибину ЗО...32 см і дещо меншою (18,1%) - на варіанті, поверхневого обробітку нз глибину 10...12 см з розпушуванням на 40 см.
- 22 -
5.3а основними показниками фіто- і ентомологічних спостережень не виявлено чітко; закономірності впливу на них СЛССОбІВ ОброСІТКу грунту. Проте УРаХІННЛ ЦУКрОВИН бурянії церкоспорозом і борознистою росою і у зернопросапній, і у гернопарспроозпній сівозмінах було меніим на варіантах оранки на глибину ЗО... 32 см.
7.3а рівнем засміченості посівів на період формування -усісти рослин цукрових буряків плоскорізний і поверхневий способи обробітку грунту не можна вважати технологічними.
Оранка в найефективнішим способом боротьби з бур'янами, вменшуючи кількість їх на 65...80?; порівняно в іншими способами обробітку. Саме на оранні, що поєднується з знесенням срг-нно-мінеральних добрив, рослини розвиваються інтенсивні-2“, утворюючи добре розвинену листкову поверхню, під якою пригнічується ріст бур'янів у другій половині вегетації, чи вені: гинуть.
■ «.Найсприятливіші умови в зоні недостатнього зволоження, що позитивно позначається ні рівні польової схожості насіння, інтенсивності приростів листкової поверхні і маси коренеплодів упродовж вегетаційнсгоперіоду, стійкості рослин до ураження їх хворобами, зменшенні забур'яненості посівів, темпа-; накопичення цукру в коренеплодах, створюються при розміщенні цукрових буряків у зернопаропросалній сівозміні, застосувавши оранку під цукрові буряки на глибину ЗО...32 см. якій передув внесення ергано-мінеральних добрив. Саме тут у середньому за три роки врожайність коренеплодів становила 42 т/га, цукристість - 18,5*, збір цукру близько 5 т/га.
ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
і. Для забезпечення високої врожайності цукрових буряків
- 23 - ■
з підвищеним вмістом цукру в зоні недостатнього 'зволоження їх потрібно розміщувати у зернопаропросалній сівозміні, з внесенням безпосередньо під цукрові буряки органо-мінераль-них добрив і оранкою на глибину ЗО...32 см. .
2.3а наявності достатньої кількості високоефективних хімічних засобів для боротьби з бур’янами можливо застосовувати плоскорізний обробіток грунту, на здійснення якого витрати ■ пального дещо зменшуються. ..
З.На забур'янених площах і відсутності хімічних препаратів для боротьби з бур'янами ефективним є застосування ярусної оранки, що за показниками.продуктивності, цукрових буряків майже не поступається-оранці на.глибину. ЗО...32- смг: але при цьому'витрати пального зростають. ■ .
Основні положення дисертаційної роботи викладені в наступних публікаціях :
1. Основний обробіток грунту і продуктивність цукрових буряків // Висновки науково-дослідних робіт за 1993 рік.-київ, ІЦБ, 1994.- 4.2.- С.131-134.
2. Вплив способів основного обробітку грунту на його вологість // Продуктивність і якість сільськогосподарської продукції. Наукові праці.- Полтава, ПСГІ, 1995.- С.59-61. • ■
• . АННОТАЦИЯ
Филоненко С.В. Особенности формирования урожайности сахарной свёклы в зоне недостаточного увлажнения в зависимости от способа основной обработки--почвы в севообороте.
• Диссертация на соискание учёной степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.00.01 - общее- земт», леделие. Институт сахарной свёклы УААН, Киев, 1996.
В зоне свеклосеяния с недостаточным увлажнением
изучены особенности образования агроценоза на протяжении всего вегетационного периода в зависимости от наиболее распространённых в зоне севооборотов и способов основной обра-„ ботки почвы, что позволяет целенаправлено влиять на повышение продуктивности сахарной свёклы. ■
Установлено, что оптимальное увлажнение почвы, пищевой режим создаются при размещении сахарной свёкллы в зернопаропропашном севообороте , вспашке на глубину 30...32 см и внесении непосредственно под свёклу органо-минеральных удобрений. В этом случае сокращается период от сева свёклы до появления всходов, повышается полевая всхожесть семян, усиливается листообразование, приросты массы корнеплодов и накопление в них сахара. В результате обеспечивается максимальный уровень урожайности и сбор сахара с гектара.
ABSTRACT
Filonenko S.V. The peculiarities of sugar beet productivity formation in the zone of insufficient moistening as influenced by the method of basic soil tillage in a rotation.
The thesis is presented for obtaining the degree of a Candidate of agricultural science for speciality 06.00.01 -general farming. The Institute for Sugar Beets of , Kyiv, 1996.
In the zone of sugar beet growing with insufficient moistening , the peculiarities of agrocenosis formation during the whole growing period as affected by the crop rotations mostly used in the zone and by basic soil tillage methods have been studied for the first time which makes it possible to act deliberately for increasing sugar beet productivity. ..
- 25 -
It bas been established that the optimal soil moistening and nutritive status are created when sugar beet is placed in a grain-row crop rotation, with ploughing to the depth of 30-32 cm and organo-mineral fertilizers applied directly for sugar beet. In this case , the time between beet sowing and seedling emergence is shortened , seed field emergence is increased , leaf formation is intensified as well as root weight increases and sugar accumulation in roots. This results in obtaining maximal root yeild levels and sugar yeild per ha.
Ключові слова: цукрові буряки, сівозміна, способи обро-ітну грунту, агроценоз, урожайність.
Підписано де друку 13 травня 19Э6 року. Формат 84 х 108. Обсяг: 1 ум.друк.зрк. амовлення N280. Тира;* 100 прим. Папір copy. "ABC International Quick Print"
Київ, 252171, вул.Горького, 180.
- Филоненко, Сергей Васильевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1996
- ВАК 06.01.01
- Продуктивность сахарной свёклы и агрофизические свойства чернозёма выщелоченного при длительном применении удобрений
- Особенности воздействия физиологически активных веществ на растения сахарной свёклы в зависимости от фона минерального питания
- Режим орошения и водопотребление сахарной свёклы в Ростовской области
- Агроприемы, увеличивающие выход корнеплодов МС-компонента для выращивания гибридных семян сахарной свёклы в юго-западной части ЦЧР
- Продуктивность сахарной свеклы в зависимости от послевсходового применения дуала голд в комбинации с другими гербицидами