Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Особенности формирования иммунитета у кроликов после введения эймерийных антигенов
ВАК РФ 03.00.19, Паразитология

Автореферат диссертации по теме "Особенности формирования иммунитета у кроликов после введения эймерийных антигенов"

»• Г(укрХїнська академія аграрних наук

І г- [| /інстїіт^і' експериментальної та клінічної і 0 у чі вЄТЄрцНарц0у медицини

На правах рукопису

СЕНТЮРІН Володимир Віталійович

УДК 619:616.993.192.1:616—097.3:616—085.371:636.8

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ІМУНІТЕТУ У КРОЛІВ ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ЕЙМЕРІЙНИХ АНТИГЕНІВ

03.00.19 — паразитологія

Автореферат

дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата ветеринарних наук

Харків — 1993

/КИЇВСЬКІ АКАДЗІІЯ АГРАРНИХ НАУК •

ІШТИТУТ ЕіСПЕРИІІсНГААЬНОІ ТА ЯІНІЧНОІ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ •

& прамх рукопису

СШІРІН Воводамвр Вітвлійотач

2ГДК 6В:бІ6.993.192.1:616-097.3:616-035.371:633.8

особливості встать іюпштш ї іШів П&1Я вашим ЕЙМЕРІйНИХ АНТИГЕНІВ

03.00.19 - паразитологія

А. з т о р в ф а р а т\ дисертації иа здобуття вченого ступо® кандидата, гстерннарнах взук '■

X а р и і в - 1993

Робота виконаю Ь лабораторії протозоології Ічотитуту експериментальної та клінічної ветеринарної медщнни УААН.

Науковий керівник - кандидат біодогічких наук

' старина науковий співробітник

0,С,Сумцов.

Офіційні опоненти: доктор біологічних наук,' професор Л.Т.Ронаиенко.

кандидат ветеринарних наук, доцент А.Я.Йономареико.

Провідна установа - Білоцерківський сільськогосподарський інститут ім. ЦД.ІІогрібняка.

Захист дисертації відбудетеся • / ° і А о/о*-/Л І99-? р.

0 °/(и годині ка засіданні спеціалізованої ради 1.020.68.81 при Інституті експериментальної та клінічної ветеринарної медицини УААН за адресою: 310023, Харків-23, вуї* Душкіноька.вЗ, І£КШ УЩ. •. . ' , '

3 дзоертаціев иояка ознайомитись в бібліотеці Ік отит у т-у, експериментальної -та клінічної ветеричарпої медицина ’УДДН. '

Автореферат, розісланий и«//с ІкС бІтмЛ £593 р.

Бчения секретар* спеціалізованої рада доктор ветеринарних кауг

Иа,£. Кзваршавські я

ЗАШША ХАРАКТЕРИСТИКИ РОБОТИ

Акту а ясність проблеми, и дайм із осьовних завдань сільськогосподарського виробництва е підвищення продуктивності тварин. Серйозну перешкоду розв’язанно цієї проблеми створюють хвороби, з тому числі паразитарні, серед чких значне місце займав еймері-

03.

Еймеріоз серед різних видів тварчн широко розпоесвдкений на всіх континентах планети. Це захворювання спричиняв великі збитки тваринництву. Загибель кролів від еймеріозу може досягати 85?, ягнят - 90*, телят - 60$, а курчат - ІООЯ. Приріст маси тіла хворих тварин знижується на 12 - ЗОЯ в порівнянні із здоровими /іЬлабський Н.А., 1962/.

Незвакавчи на те, що вітчизняними та зарубіжними вченими накоплено досить великий об'єм знань про природу цього захворювання, ряд питань вивчені недостатньо. Це,в перлу чергу, стосується імунітет", зокрема, слабо вивчені механізми його формувавші, в такої напрумвість та тривалість.

їй боротьби г еймеріозом да цього часу заотосовутоя т*о-ловним чином,хіміотерапевтичні препарати,-а зв'язку з чим виникає ряд проблем. Тривале введеная о ’.них і тих хе речовин призводе до появи у паразитів резастентяості до них. ііпрські речови-гз та продукти їх розпаду ьлкопичувться в' органах і тканинах* в» не дозволяє отримувати екологічко чисту прозукців; В зв'язку э відліченим особливої аптуаяьвоот ■ набуває проблема- со до імуи^ проїігактнкл «Рлеріозу. 3 ціеп иетоа зг* кордони! застосовуються іку?:І5.уачі препарат» із ютакх та втонубогькяу збудгапіз / Иел~

Мів^й % ^ипдъапп Д., Ліісікй ІМ'К ^оппібп івпд Р., Ме Кемгі» М.г 19сгЯ.,{9І ^

. ..... ' г

А/лкоа у, О^ітсіе [ПІТ, М., ЗіііоііЬ М.;

т /* пР°те застосування їх ве виключає можливості спалаху захворювання, тому що на практиці вакко здійснити контроль за дозою введеного інвазійного матеріалу або за мірою аттенуації паразитів. Спроби імунізувати тварин убитими гямеріями до цього часу успіху не мали. Погляди вчених що до цього питання суперечливі, в зв'язку з чим вивчення даної проблеми набуває особливої актуальності.

Мета та завдання досліджень. Метои наших дослід*знь було вивчення механізму формування імунітету у кролів піоля введення їй еамерійких антигенів.

Б зв'язку з цим для розв'язання були поставлені слідуючі завдання: ;

1. Вготовити антигевя із ооцист еймерія, паразигувчнх в

кияечкику у кролів.’ .

2. Бявчити хлічічний стан тварин після введення антигенів «а подальшого експериментального їх зараження.

- 3. йівчетй зміни морфологічного складу крові та білків її Ьиворотки після введення антигенів..

4.- Шяоиихй роль гуморальних та клітинних факторів в иеха^ кізмі іодмузаиня несприйнятливості до вймерій.

Ь, Вивчити капрувеність та тривалість імунітету у кролів піоля введення антигенів. - .

Наукова новизяа. «Впврав ка Україні установлена несприйият-’ ливість кролів до еймерій після попереднього введеная їм антії-гепів, виготовлених із ооцист, зруйнованих ультразвуком.

Вивчені кількісні показники Т- та 8-лімфоцитів при акоперк-иеягальному зараженні кролів та після введешся їм антигенів.

Вивчені реакції гіперчутливості сповільненого типу у від-

повідь на йіутрітчьоакірнс введення антигену імунізованим кролям.

Практична цінність роботи. Для практичних ветеринарних лабораторій та спеціалістів різкях ветеринарних закладів розробленая НОВИЙ спосіб ДІагЯОСТНЕІ еймеріозу кроііз.

Вяготозлені еймеріані антигени, які можуть бути використані з метов розробки вбитих вакцня для імунопрофілактика захворвван-яя і постановки серологічних реакцій.

Дололгазяя, які виносяться на захист.

І. Результати досліджень по зииуяуванно ейиаріяних антигенів з метоз використання їх для імунізації кролів і в серологічних реакціях. 1

і. Даяі лабораторних випробувань інуногеииях вдастязоотеЯ е;«9ріяі"іх антигенів при різних способах їх'зведення кролки».

3. Результати досліджень механізму формування проткеймерій-кого інунітегу, його напруженості та тривалості,-

Апробація результатів. Йатеріалл;дисертації доповідались к& азілейнія науковій кояфзрочції, прнсзяченій 70-річчо Санкт-Ое-тербургськоі*о взтерикаряого інституту /Оанкт-Пєтеу 'ург, 1990/, на Республіканській науковій конференції "Внєоое молодих вчених у Епріпе'тня проблем інфекційної та' незаразної патології сільоь* «господарських тварая /Харків, 1930/, яа Республіканській кау-ково-ззробанчія хоя^зрзкції .'’Профілактика та міра боротьба з • хворобами молодняка сігісьвмгосподарсилх тгарш” /ііте^зьс,

1990/, «а науковій конференції “і^обкека наукового забезаечете-: тваринництва Молдавії" /КтсішІ29 1990/, на .заоіданвях йчееої рз*» ди ІЕКШ /ІЙО - 1992/,

П^бяікздії./Матеріали дисертації опубліковані з б аауковях роботах»

Ш/ляр та отруктура дисертації,' Дисертація «зпноіка нз їй

сторінці м&аикописного тексту і включає вступ, огляд літератур», власні дослідження, обговорення результатів, висновки та практичні пропозиції. Рогіота ілястрована 32 таблицями та 6 малгя>а-ни. Список літератури складається із 205 диерея, із них ІУ* іноземних.

. ШАСііІ ДОСЛІДКЄННЯ .

Матеріали та методи

Вивчення імуногенних вллстизостеа еимеріпних інтигенів і механізму формування імунитету у кролів проводилось в лабораторії протозоології І£КВМ в 1989 - 1991 роках. Й дослідах було використано 374 тварини, в тону числі Зч2 кроленяти від 30-денвого до 5-міоячного віку та 32 дорослих кролів.

Ооцисти збудників ізолювали як від клінічно здорових кролів паразитокосіїв, так і від хворих еямеріозоч тварин по методу Дарлінга. .

Видовий склад-чймерія встановлювали на підставі морфологічних /форма, розміри, будова оболонки, наявність иікропіле/ та біологічних /тривалість споруляції/ ознак ооцист.

. Для постановки серологічних реакцій та для імунізації кролів використовували антигени, які одержували •аляхом ультразвукової обробки опорульоваиих та кеспорульогаяих ооцист. При виковзані роботи буди виготовлені: по способу консервування - тіо-мерсал- та фор^ол-актигеки; по фізичних вягстивосткм - розчинний, корпуокулчрниа та комплексний антигени.

Активність антигенів, а такоч наявність пготиеймеохгких , антитіл в сиворотках крові імунізоваяих кроленя? визначали в таких сероятгічких рзакціях: реакції тзигілого зв'язування комплементу /РТЬК/, реакції дя^узілчої преципітації в я,-новому геді

/?ДV, реакції велряиої рекагаотинації /РНГі/ - з розчністки ан~ ткгекага, а тахоз з реакції оглютивадії /РА/ - з аорпуокуляргаям та хомплекояга препаратами.■ Коетрозщма бузи цезлтгвяі у відео-'35ННІ еимерія сиворотка крові, які отримувала піоая гіпсрімуаі-зації дорослих тварин, а такої кегатизпі сиворотка грозі кролів, З метоп вивчегао впливу імунізації на організм тваркп було лрзведеко чотири досліди, з яках формували група кролів 40 - 45-5йякого віку із 5 голів конга. Аптигеет їм вводили двома способами: парентерально /підчкірво/ а дозі 0,5 мл двоярвтяо з інтервал оч І4 дкіз та -нтералько ка протязі 7 даіз підряд з дозі 1,0 мя. Дзі останні групи в кожному досліді були явінунізованими •соїггрояьййки. Через два титаі пісяя імунізації кролів усіх груп, т;рім останніх, інвазувалн спооульовакями ооцистами вймзріа кии-яозих видів в дозі б тясял та 100 г паса тіла. Видовий склад паразитів, взятях для зараження, відповідав тому, із яких готували антигени. Лерзд дослідами і пра їх прозедекзі за тлзряками вели спостеречетчя і лабоваторкі доелідсввня натеріалу від тх.

інтенсивність виділекая ооцист кролзнятамя встановгйза.гл по розробленій Вами методиці,

Загиблих тварин розтинали. Яри цьому особливу рагу звертали па зміяя в тоихону та товстому відділах газетника. £Ьіст гайок, зіокоби з їх слизової оболонки досліджувала.ка взягиісті збудників .елмеріозу,

Цря проведенні дослідів визначали морфологічний оклад крові. Кількість еритроцитів, лейксцетів та зейкограму встайовгв-валд по загальноприйнятим негожім.

Зміст загального білку в сиворотках крові досдідггах тзарин знаходили рефрактометричним методом, його фраядіз - по методу Олда та Маккорда в модифікації С. Карто ка. /1978/»

Кількість Т-лімфоцитів ги з качали в реакції спонтанного ро-язтко/гворвганяя по методу В.М.Суроваса /1975/, Б-лімфоцитів ~ в реакції комплементарного розеткоутворвганкя по методу Г.і.Ко-роийслова із співавторами /1979/.-

Після імунізації кролів вивчали реакцію Лперчут живості споіідьнеаого типу у відповідь на внутріиньоикірне введення роз-чивких антигенів.-

Статистичну обробку одержаних результатів проводили по Г.ФЛакіну /1990/.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

І. Виготовлення еймеріяних антигенів ■ для імунізації кролів

Спочатку нами була проведена робота по нашілешів біомаси еймарія, які пглвзитувть в кишечнику у ІфОЯІВ.

8 иетов з'ясування питанкя одержання максимальної кількості ооцзст провела досаід, в якому кролів різкого віку /від 45-двкного до З-нісячвого/ заражали споруяьовакими ооциотамя в різкмх д.jax. Було встановлено, що кавбільа придатними дня цього є кролі 4 - 5~иісяїеого віку, після заргшевня яю;>: iireasifi-еиміі паразитами в дозі 200 «• 250 тисяч па голову інтенсивність ІКВ&5ІЇ досягала Z3 мін." еіімерій в І мл взятого для дослідження матеріалу.-

ЙД’зЕІсть виділених ооцист в І мл фекалій встановлавали м розроблена ший мотоїцікоз, яка виконується в такому порядку. В Цеетряфужкі градуйовані кробіргаї калИЕають воду до мітки & мл. Ліс.їя впвоевая а рих матеріалу по різниці об'єму визначають його кількість /в не/, Після тательного перекіеуванкя фекалій от-■ракащг. суспепсів а допои*гов піпетки ькосять в как spy Горяяга і

під малим збіл .аенняи мікроскопу ДО х З, 10 х 10/ продогвяяютьоя

її поверхня, підраховуючі кількість паразитів. Число зймерія в

І мя матеріалу аизначавть за формулою: '

К з х ІІП х В х С, де

К - кількість ейчерій * І »л фекалій?

Кр кількість підрахованих в камері Горяева збудників* ІІП - стала величина, яка показує, у скільки разів об'єм ^камери Горяева меяяе І «*;

З - об’єм оуспенсії фекалій до дослідження; '

С - хое&іціент, я кия показує, у скільки разів одиниця більше взятої для дослідження кількості фекалій.

Значення коефіцієнта С для кількісного визначення еймерій в

І мж матеріалу такії

Кількість матеріалу, взятого для дослідження /ия/

0,1 0,2

0,3

0,4

0.5

Кзефіціеет С

10,0

5.0 3,33 2,5

2.0

. Описана методика також може застосовуватись для визначенню тяжкості перебігу еймеріозу, яка знаходяться в тахіЯ залежності з іктеясизяіств'інвазії г . '

кількість ‘одцист в І ия . ■

• матзріалу.взятого для ' дослідження • -

1.0 х ІО6-* 3,0 х І0б

3.0 хИР- 6,0 х ІО6 біяьа, ні а 6,0 х І(£

фолі, з І мл матеріалу від яких виявлено до І мхн. ітаразв-ті», е пчразитонооіями.

Таким чином, пряямаочі за ссиозу результати досліду шз з'ясування питання отриманні! максимальної кількості ешие]Лй, сама

£орма перебігу ейме-ріозу

ввгт " середня тяжка

для пахошгчовяя біомаса соцас? буго sapaseeo 10 cposir 4 - 5-ui-сетного віку в дозі £50 тисяч іявазійшх паразитів ва го.юь7« Е початку татвктпого періоду розвитку хайпростіпих /З дє;:і післ.: іюазувавкя/ «а проїязі 7 даіз з матеріалу юк тварин буг.э отримаю блгзько 15 илрд. ейиєрій. йідошй скаад їх був таї:;;:! £. >я:~ die. - S4u», • 20а, £mtSCлй «■ 142, £./Z'i2 it'd Сій. -

12;?, £ іпійі пй іі'і *» 9w, £.» Ъ%, B.toscicsid - 5".

Очиемдг біомаса від веперегарошх чаетав корму *а it сих дхеневхів проводили s допомого» днфгрекціякого цеетриф^і-і аг-;.-;-/при 3,0 і 2,0 їно. об/хе по 10 хвилин та 1,0 вис. об/лз ~ 15 хвйзші/ і фіямругаияя чєраз капронові «а металеві оата з розміром чарунок 4 - 5,5 х 10“ ^і. Супутву мікрофлору ікагсгивуьаз:: шляхом обробки паразитів аютбіотишпік /пекіцкаіпу - 1000 ОД ти отрзптоміцику - 1000 иер на І ка суспевоії, які міоти-їо 50

йзйпрооїІЕїз^/ ка протязі 24 годив. і

Is відкяткх еоцаог готували суспекоів ЇХ В фІзІОЬОГ-ІЧЙСііу розчяеі s розрахунку 30 мгк. б І мл і піддавазгп її ультразьуо-2ІП оброб і ва генераторі УЗДБ-2Т. Після дезиктеграці; о£ьр:ы/ иасу цестрг^угуззага прв 12000 об/хв ка протязі 60 хвіш.::, Еад-осадкдау рідаку вакоряотовуваак як авгсгви,- Воього пг:г:':-2кі.-:о ? зразків актигеиу, які аідрівняхись довгочаскістг /плі-

вша оразок - ЗО XBK5SK, а коккий наступ «дай обробгивльс,-, и. 2Э

ХВЕГЕК бІГЬЕс/.-

Оро мікроскопії вактої s обробхвзаїйі ухмграгвугг'к; r-sui пхі-хі буяє ’BsraROssera, по чераг ЗО хвішіа /зразок І/ сругг.оьс.го 5 *• 8S кайірооз'йжя» чераа 60 хвйгыи /зразо» 2/ - 15 •* i.J*, рев 90 гвлхзв /s?aaos 5/ - 25 - 303, «раз 120 яві:гг/ -\/«

60.» 70?. через 150 хвихіл /spasoa 5/ » 05 - 505, чьрві J;.2 хгх> ’Ив /spasos 6/ - 95 » S3? і черга 210 етяякн /зразо? Г/ <- ;сс;с%

В РТЗК із позитивными у відиооекні едаїерій хиикових виділ сиворотками крові кролів визначали граничні титри антигенів та їх робочі розселення. Результати таких досліджень показали, шо пертея та другий зразки антигену були нало&гтизними і ни здалося встановити їх граничного титру. Найбільшу активність мав п'ятий зразок антигену, його граничний титр досягав 1:600. В четвертому та шостому зразках антигецу зія становив 1:400, з сьомому - 1:200 і третьому - 1:100.

З допомогою біуретового реактиву на ФЕК по спеціально збудованому каліброзочному графіку визначали вміст білху з антигенах* В перчоиу та другому зразкдх препарату біяг.у містилось мен-ие 0,1 г£, в третьому - 0,4 г£, в четвертому « 1,25 г£, в п'ятому ■* 2,0 ті, в шостому - 1,4 г$ та а сьомому - 0,9

Таким чином, нами встановлено, що оптимальним режимом ультразвукової дезинтеграції ооцист еямерій є експозиція 150 хвилин А,5 години/ при частоті кояизг ь 22 *Гц з амплітудоо 6 ні».

На стерильність антигени перевіряли оляхом плотву їх на *к-зильні середозиса; м'ясо-пептонний агар, м'ясо-пестокний бульон, середовище Кітта-Тароц ,і та агар Знцо. Зовнішній вигляд та мікроскопія визильних середовищ після інкубації їх при температурі 37°С на протязі 7 діб ..оказали, шо росту мікрофлори не-відбувалось. ■

Випробування антигенів на нешкідливість проводили на щоденних кроленятах, яким їх вводили ектерально, внутріиньовекно, підшкірно т% внугріщяьочеревкяно. Було відзначено; що на протязі 20 днів кролі залишались клінічно здоровими. Пр» розтині вбитих із діагностичков мето® тзария /по 2 голови ’согтої групи/ патологоанатоміччих змін у внутрішніх органах ке виязлеио.

Спйцкфічність антигенів вивчали а РТЗК з позитивная у від-

сотевкі еймерій, ЕІЙріойіг, сальмок^а, еосріхік кггат-,:.-,^;-;;, «етарстаам: щ>зі. Резугьиш; досяідїєиь по-азаяя, е> р&зздія відмічапся «гає з ездерівтія снзоротк&.те r;por;ic со сзідчіягь про опецкфічігіеїб гягагсвяенк* актггтекіз;»

£»• Еяе» імуеісації і:- ергаї-іг^ проліг

2Дг ЕагчекЕп: Ь^углгуечкх ьгаетЕЬэо*гой er.<tcp±asi:>: акіитепіі-

£.і?оїолгзиї анх.а*8кг паак бугл гаскссвані дзк E?0S3Knv 4‘3 - чЗ-десного £І?.7 з иетсз дотеки іх прО'Юлз«£і::іх ггасзазомог..

Рвгугыа«:, стрш-асі в керсс:;у дозліді, показал::» по г-sjs’ia здіїкісїь pcs'iissoro асгкгеку із иаспорукьогакй^ со_-=:т: ssocssacb <$іг&з ексскзв, кіе іа спорузьогаппх. fiso пісхя е&пс-рийогіїйЬвпоро »apa.seaus крзгіі:» ікуйісоь-к::: прзтра-їо:: 5с cvz-pysboracts ооцгсг ес?ера»£> -а WiiCsKCJ з добі 1,0 иг е сякік ферзі saxbopiso грг ТЕар-лп» Да одгл » з ос^адкіп і оі^і - і. логжіе/, вісдл чсгз дні голої.:; вагаау«, *їо s групі fipcienrxf пкіі: й':~Ш'~кчиэ вюдшг awur-zu ,*о кїсгюруп.огаї.’лх ілгпрзог zl;?;;, $зр;л £ОД<д& гід':іча.-. £;ks у одкх'о і:ролд /з рсг.?!і ~ сйіча/, а сйГМ'іо'йі сьарші тут Cyao, I' KposiL, feiyuiscsa*;»* с.кгйгойоя is іі&с.'Лііиг. 'napasnris r.lc« catfivoi!?!* оіяез ьигопод эзвшюоь S іізгввсвьвіогь с&юріп-і» toasii!, йцг- аСс^гл*;,

.Є,U і 1*75 «за. 00ЦЙ55 о І ке к&?.еріагу п?«к ЗгЗ^ - ІД" ?!пг. .у «іаргп, для «асгозмуь&гд ‘лрсяараї is ncitK.ac*B:;’.:s

. ДБаггзуя-.я panics срггедает; дсгдідзггп,» Суг.и г-сте;:;:?---ЕбС5*.ц«.схвда осГргбег; бійзріл 5- 102 ^урог: пзрйд.ї:: гксуг^ дії. скор'.'густ&ся 3: зЗійьвуггьсй ссг кість іегагіяс:* с?ir;c:.-

и

3 ьетоэ максямзяьгаго с’-шгетпл біеяася гаг~рссїігдя га іп-аісгітції супутньої міхрофяеов ооцйзтй на протязі 20 хвядля га-•гржіузагн з 101 розчичі.їдкого натру» Із цпл еетеріа зі допсмз» гоо ультраззуку отркматл антигеа, якая вяпробугавя сзі хрззях з порізиякпі з препаратом із необробленях яугсм паразігаіз /другій дослід/. Результата досліду свідчать про сз сфсбгл осцист їдеш ка?ром зки*уа імупізувчі взаотазості аотягэ^г.' Після іаза-зузазйя' екгераямо імуаізоваетх гсм крзвешгг у «рьох їгарзч відмічала ■гяппу Фовму аяметіозу, в одного - легку. Падіи сїакозяз дзі гогогл, 2я?вксяваіоть іявазії досягала 16,7 - 2,0 мап. од-иеріа* В групі їзараа, якпх аяазогічйо.імуиіауааег препаратом із яара".!тіз, пзобробзеких аутом, після зараяенкя одна гелоза га— узріла зймеріогся з тязкіа формі і зангауга, цз з одного кроля зігяічаля хворобу сєрздкіоі »язкоо?і. Магсячзлы» іятеясагяіоїь іозазії стаповяг,а 5*£ " 1,35 мли. яайпростігзх. • '

' ■В «ргїьому гмяізі ааехоеозугага їіеиерваа-аазгтеяа. З цьому еяспзріліеіяі £уз Елгробусасіа-еорпуояулярнза антиген» Підстава для цггрз бу» пргцугивая про та, со більса час-тпа аяга'ва-яої рпеггп птя руйцугатй ооцез? газетйяться зз'язапои із ■|илгме!тга,«з сбозоков і пра цзЕїрзгугугавяі ооідад* -

З р^-зультагі дзслзззень вегаповяеко, сй .ліспа «цшюша вв-?зрзль~о імузізогаяях гарпус^гяпрйгіа антигеном крояввгг, зяіі*іч-СЛ5 ознак еяяеріозу вз було. В ма-гбріаяі дах таарст вкзпядп І,ІЗ ^ 0,49 мая. ооцпс?.’З групі іззагозатая юпгрольгяя крозіз гсі сгарякя гахзсрігз в»4еріосои з тяжйа формі і загяпуга. Гірз цьсіу аздаиіаш» іптаяокзпісті ізгззії еіавадяза 20,4 ~ 4,22

П.Т.І. (ЗОЕ’13?, .

З четвертому досліді вивчалась інупізуачд здатність аггтпге-:ал, коггсерзогаетх 'іеркаліетн /«Іор'лод-аяїягвет/. Ту? прії роз-

митого і корпускулярного препаоатів застосовували комплексний, отриманий безпосередньо після ультразвукової дезинтеграції суо-пенсії ооцист бе* центрифугування.

Розчинний антиген заотосовувчди кроленятам парентерально /група №1/ та ентерально з молоком /група ЖЗ/; комплексний - парентерально /група$2/, ентерально з молоком /група №4/ та з 0,5Й розчином диметилсуяьфокциду /група йб/; корпускулярний - скте-ралько з молоком /група і55/*

Б результаті досліду було встановлено, п;о в порчііР,, другіп та сьсміп /контрольній/ групах всі кролі захворіли еамеріозом в тяжкій :;опмі. ііри цьому а партій та другій групах зігин/яо по два кроленяти, в контрольній - п'ять.

З третій та четвертій групах клінічні ознаки хзороби прозвались у чотирьох кролів /із них в трьох - в тячкій формі, а одного - з середній/.' Тут загинуло по дві голови.

Захворювання з легкій формі реєстрували у двох тварин и'я-їої і ко відмічали - клінічного прояг-у ьДмсріозу у кроленят- ЕіОСТОЇ групі:,5 . ’ ' . '

Помітнкх відхилень з загальному отакі пззараязЕгх '/копїр^ль-ю:е/ кролів к'з виявляла /група КЗ/. * '

Результати доолівдєбь інтенсивності .вкділадчя твар;гг»”.:і: ооцйот показана, %о кзйбіяьсу кіяйкісгь ваГіПрозтік;* наділяли в фекаліях заракешіх кролеглт першої та другої груп,’ відлоііідаз •

22,1 - 3,6-5 «іа 23,3 - 4,0% иск.-в І ма, що достогірка яо гі/„~ різиязось від аналогічного показккка заражених контрольні;:: тгд-рин /24,9 - 3,7і» млн. пзразитіз/. Проміжне зкачеккя по цьоігу показнику закнали кролі третьої /13,4 * 1,59 млн. ооцнїт/ та четвертої /12,в 2,7*і илв, ооцист/ груп. Різко зчепилась злат-еїсть.до рогмпочеяш: у збудників з організмі -г варка п'гто* та

шостої груп. Максимальна інтенсивність інвазії становим, у них відповідно 1,64 - 0,54 та 1,01 - 0; 43 млн. паразитів. Цззараяені контрольні кроленята виділяли з І мя фекалій tie більше 0,17 млн, еймерій.-

Таким чином, після онтерального введення корпускулярного антигену з молоком хролі виявились стійкими до експериментального зараження іивізііїнимн збудпиками хвороби. В їх організмі репродуктивна здатність еямерія була в 15 р'ізіз ниячо», нік у аа-ражетіу. контрольних тварин» Пени виракеноп імунізуачсп здатність володіли розчинчиа та комплексний антигени. Проте після пересильного введення комплексного препарату з 0,5Й розчином даме-тиясуль'окцяду і дальшого запатеинч " теарип клінічного прояву хворобі: ке аідчічяг:і, а інтенсивність інвазії з сиг. була в 24,7 разів меіпоа, яіс у заражен:;:? яоктрзльвяк. Пі о ля взедекшт розчинного тл 2оч«лейз«о?о агегкгзяіо пзреяуеральгго ге отримано пс-замаше: результатів у гід-отпчі запобігання кліиічсях озк^г хвороб-: і зтаг.екк.-/ регао'у^гиз^оі? паразиті--', ад з Kii.iv

гггстї З'-іГибли:: ту? с'у.'а яі-: -j групі аа^-їзі..-';:

контрол*.г*”:: то о-. г-™'-. " '

2.2, Ъ.-п і і ::ср •.о::ггічі::?,і

. fit КОО.іІ. йрО'ГЗ.

Дії 'ілр^-гг:: ■ .-т.'і'и і.і

а?"грІЛ." ........: > і'/::: г г:?ч'.!:ї с-іІ’П '■'.Zpi’j'ici't"г.^гэ

крозі з н-.'-іггл ‘ у:і':іц:Г сг-г- -г і піст.л v,-: іямзу-м::-*. Гї г.сгі';г.: -^гя, r,~-=;>0'^7-» •

ком (кстрнчс-п'їз, пзпм..::, :;э ■;'і::усі:уі:'ь зр-'.троцта;::;, ай'.іно!!"-' тіа -і ч-я?^ггг*!і їч”-’г’.:--: '>zzi z>izi;»,cvb:r.:i r. tv і

дакогэ . rsrg тгг-

й .

£:.!Ік.-.’ з іioi"j szisiiu fcpcsi, я:а резотрувазпз г досгіді по ±му— візаціЗ кролів’ формод-аствгенан55, буди такий в як і з ракіпе проведеная ексяг.-аментах для аздлогічко аастосозуааклх припара-їіз,- Приводимо результата ipis дзозідїокь.'

Одервакі дані свідчать, зд иі ічувіоація, в* даяаса sapa-sesas ісготга из вяллзаду ка чйсдо срз?соця?із. Зміни реєструга-Л',1 в кількості яєЯкоцїггіе та лсЗіссграяі.

ІіайбІЕЬП ІСТОТНО ПІД2ИСЄНЯЯ вмісту лейкоцитів підмічали в крозі кролі з після еятераяьного взйдаакя їн корпускулярного антигену з молоком /група К5/ і комплексного з 0,53 розчляои дкне-гилсульфосшду /група So/ - від 5,10 - 0,23 до 10,б і 0,31 тисчч та під 6,0 ~ 0,22 до 10,4 - 0,35 т;;сяч /р<£ 0а05/ відповідно.

Йеяп з дач кін було зростання кількості яєіікоцііїіб a крові тзаркя, я гоїм розчиншіЯ та кочпвєяоеШ актигвки застосовували пароитораяь-но /група *1 та К2/ - відповідно еід 5,13 - 0*25 та 6^03 £ 0,2Б тисяч до 7,03 - 0,31 гз 9,23 £.0,26 тисяч /рс 0.05Д До 17 ;ая після інгазуваиня цей .показная ез під изїзся у тварка другої і а четвертої' груп відповідно до 10,4 - 0»33 та до 9,8 - Са29 гасячі

В дгйнограяі гсрові в процзсі імунізації спостерігайся достовірна збіднення процента гім^оцатір у ?аарак, яязі n&pasro-ральео ійсдалн розчаксша та кошзекеяза ’ектагена, відлрзідзо еід

66,7 І 1,49 до 71,3 * 1,273 та еід бч*2 і 5.в7о до 72,5 ~ І,«З, й їакея у крозеш», ентерая&.ио iaytdsocssas корпускудяретн оатв-гезом і; сууізі -s ислокоа «• 'еід 65,3 & 1,32 до У;і,3 ~ їй воаахаксяам' а. дгастазсуяьфокаадсм - сід 64,5 2 1,^9 до 70,7 « 1,333» У тшрпц E»sae3s груп сарзхвя&ко is spocsatiiKH пр^цсага лімфоцитів з»8Езуі.аласй кількісна ігейтеофілів. і) iscss «ггаряа в процесі іяукізаиії і у taix *» до 17 дня пісяя інгазуьаяйл дссто-зірназг змін з лвякограмі кросі us сідбузалсой.

їзглт пигек* одгр’йі:;і розугматп озі^атг, про тз, vo зізгі еЕї?сра;гзГюго застосування гсрлускугяргаго акггсгеку 2 суміші з :!0ГіЗ”см "а чсмпз^-онсгз з г".иотег.сугь^опциадм, а ті кок - парє'г-терааьгшго ііБ'зг.,ї!-:;ія pocsiitrvcro -з хо’.тазкояогэ грепасатіз sird-далась зііщозіл’а реаздія оргавіс^ прагів, яка полягала з збглг— пс:;::і хільгзоті гзп^о’П-із, Прп цьсчу г.ідїіїгузазоя прзцж'гл?.

■ г:;іс? .їі.'іС'оіііггіз - ооглияі':: гїуадпойпзгеїггпчх пліт::?; крзгі»

2*--. Двк5!«га змісту гг~гяи:ото гг йетз Ьэс-ці;; г счвзроуглх прозі дзогід^х тзарнп

5 результаті r.'vuir.r.ui.” ;:їо~із рі з\~мй а:г?:ггэ!г;:гн істогг>з з-- І.тлг.аззя піез гага глазго и£л;;у з ояторотгах itposS тгарип„Тг~Г зстзг’ззлз'їз, -о дз ?Л дкг після імунізації у гро-із, яягі г.~г-о;~;ри.-т. :э розчпе:!::;: І ясчплзкз'-птЗ «ктїггз:::: /грунт Н і

Г-2/, ц:; з.-.л-п:: :г. 'ііїтж.'ляоьь тхдяозігдгз -ід 5,53 - 0,15 до 5..Є2-* 0.U :Л -а гсд 3;г3 ~ ОДЗ дз 6,73 - 0,21 f? /р?5,05/. Tan™ дзето:itp:-,;:i, аз.; tism оні бу*э грозга*!!!’! .зпззэнегэ nom;r5~ пі :> сггззротїз:; грогЛ sssps.я:ггм ептзрзлъпэ зззто^ззуг'ілл пзр-лустсу.-^рт’.іЛ аслтз;: з сумтгі з !-!злс:'с:) /група £5/ -Т. пелгетез!'-^ з д-і,■• ”-■!: п су лv*г гд :ї дам /групі "6/ - еідпззідйз зід 3.33 І 0,ЕЇ ."З Ь,99 - 0,14 г> с?. зід 5,50 0,14 дэ 0.03 £ 0,103, Еч-г; гніе-

їу заг-.льг.згэ оілку у твар;п5 і>»у»:І55іаг.::х ектєрі.тГ'Г.з p?s4::"~:" та ::з:лі!:їг.з"”г: npinapaw:; n ::ог^г-:і /груг<:і !!0 за ’.иЛ'/ бугі * дссї^зірпіїп:, П:лпзр:г?:сптг.~ wt' ізі..гу:а^’~л пріізод:::,'о дз яідіг* ч« сгачзхгл ззпль'іг.^з з csrapsscsx їто'*! тзір.’-п пзргз';. Зруг-У-, їргЬз" г.ї "істгзр'гз; груп дз 5,чІ " 7,4? г;1 /р'г С5 v ■ Д”ї,2Ізуг;д іпал’іп-пл еглн 5ізг/, ге?з*х>зз?кз гстогпэ зрог--Tnr-"' і.зіззу чг:"п п;*:л дз :!с:;зт7

дрзпЬ перззі са лг-угзі' груп дгї-т:'.*.о г-ідгзг5г^з ~ Г'З ■ 1,71 't о,05 0,77 * 0,0> тз Р,РО і 0,С? rS '** тякг?

. к

досліду /р< 0,05/. У кроленят п*ятої та шостої туп кількість гамма-глобуліків зростала за той ке Період відповідно від 0,84 -0,04 до 1,19 ± 0,05 гЙ та від 0,82 * 0.СЄ до 1,24 ± 0,06 г?

/р< 0,05/.- Після іивазування достовірне підвищення вміоту цієї фракції білку відмічали у тварвв перзої, другої, третьої та четвертої т^за. '

Отеє, після імунізації тварин розчинним та комплексним антигенами парентерально та хорпуекулярним препаратом з молоком і комплексний з диметиясульфокцидом ентерально, в сиворотках крові криеня? відмічається підвищення вмісту загального бтдку за рахунок фракції гамма-гл обу лі ні в

2,4«; Доо^/дяення сивороток крові кроленят в сероло-річних реакціях

В результаті проведення серологічних досліджень протиояме-рійні антитіла вдалося виявити в РТЗК с сиворотками крові кро-. *ів, імунізованих різними антигенами парентерально,’

Вказані антитіла виявляли, як правило, на 14 день після імунізації^ В першому досліді титри антитіл /1:5/ відмічались у сиворотках крові трьох крояанит,. імунізованих антигеном із опо-рульоваких ооЦист та у всіх ї^арин, яшм вводили препарат із не-спорульованях найпростіших /у двох із них титр відповідав 1:10, в ряЕзте - 1:5/." При введенні тіомерсал-зятигенів антитіла в тот- , рх 1:10 виявляли у одного кроля, у чотирьох - 1:5. Сиворотки крові воіх тгаркя, імунізованих як.розчинним, так і комплексним $ормол-преп<ірзтами давали позі:?ивну реакцію з еіімерійним антигеном, і* дві /від кроленят, ЯКИМ вводили розчинний антиген/ -в титрі 1:10, реиті} - 1:5.

Отав, приведені дані досліджень ояідч&ть про те, по специфічні про^леймерігіні хокплечеитзв’язуочі лнтитіла ВИЯВЛйНІ лиіе

' '17

у парзятїразько імунізозают кроїіз, пр» цьому гетр їх т nsps-з;-::узS3 ІіІО.-

2,-5. Н:ізчг«яя реакції гіперїутгязсзті свовіаьаевзгз тппу у іяугізсшшкх тгариз

іііслл імунізації крзліз тіоизроаг- '-'а формог-адакгенгма; бу~ а» проведвпі *еста по зизчаченаз реакції гіперчутливос?і спо-зідьагтаго ?tmy г,о егмеріанях атаигзаіи.

З цідз кегоз ззін тзаряяая sa 3 Д"і дз зара^аят’ вводпст зпу?рівяьо*зхірко зідповідні розчинні акгигекя в роззвдевиі lt20 з дозі ОД мп. Для коктролз з такіа же дозі застосовували фізіо-яогічгяій розчич. Реакціз врахозуззги через 3, б, 12, 24, 48 та 72 годаяи аіогі ззздят аеткгеїу, •

На кісці звздення препарату у реагуючих тваряя розвивалась запаяла psa’a’ifl, котра гираяагася з формуванні гіперзчійомг-^ї набряклої ділянкі та псїо'сл.зекі зпірвої складки. Найбільшої !:•-їзлоиякості ця реакція досягала через 24 родикі після з вед зви аятягзпу. Яог;:т:ізі-оі) вгагалз рзаздіз з добра зира^чоп райрад • гісто /діаметрз» кз меетз 10 к>’/ і ястозязккяи, пкірнеї сг.грдсг; па 0,3 П!і і гіілї-сз, . ■ ’

■Ітадіз гзгруаквх ?згультлтіз поізззз, (зо каййльз вир&смоз бука рзапціл ? г-і'яззхдь "a rxy5pfr:*T»«:dh»r!« 62“Г',—л г;-:г:--гг:.;у ? озлгз, якпи з'гігзгь:;» stewsssy^rs гзггсу^-тярчк;* пт?гяг\5* •? мохсссч »а ш'пяякотаз з аиистягвуггфзяцядоя, Яозкглгнл радгу - •• лз ?;і “варак:;, Прч цючу погої.вдпез сгірнзї оклади дгг.-г~-.---0,3 ми, a діа^тто radpsw-wi - Й ::н,* •

• 3 груззя етзгіз, ікуяіазмчах ро5ч«ягп ?з п-гаїякеем йрь».

паоьтак? папзггграз^пз, пзз«гизкз s\ гькхтя аетстзпу рггруваяп act чогяря ?в?рячя, Тотс?*:? "пігизї зкдп.тг» збігігчгмі аз 3,2 •» '• О.-'- •>•*, а діаметр кабрїкгості гоо/Таз ІЗ *>м.

( . ІЗ .

В групі, де ентерально застосовували комплексний антиген з молоком, позитивна реакція відмічалась у трьох тварин /потовщення икіряоі складки станови© 0,3 - О,'» ми, діаметр набряклості -

10 - 12 ми/, а серед кроленят, імунізованих таким ке способом

І

розчинним препаратом, - у одного /0,3 мм, ІЗ мм/.

Контрольні кролі ва внутріиньоакірне введення антигену не

реагували. Реакція на введений фізіологічний розчин була негативное.

Таким чином, в результаті алергічних доолідкеяь встановлено, що найбільш вираженою реакція гіперчутливості сповільненого типу на внутрішньогогірне введення антигену відзначалась у кроленят, яягх імунізували ентерально корпускулярним препаратом з молоком та комплексним з диметіглеульфокцидом.

2.6. Динаміка X- та ^-лімфоцитів в крові кроленя*

' в процесі імунізації

Шзяачаочй. рохь з реалізації імунних реакцій організму на-

лежить хімфоцитам. Нами при вивченні механізму формування Імуїм- • тегупіоля введення антигенів в хроаі дослідних кроленят в дкна-місі визначалась кількість Т- та Б-лімфоцитів, які відловідасть за клітинні та гуморальні фактори, імунітету.

, Результати досліджень свідчать про ге, до моменту'зара-кеаня у крові кролів/ імунізованих розчинним та комплексним антигенами паиевтераяьно /групи Н та $2/ достовірно підвищувалась відносна кількість Т-лімфоцитів відповідно від 19,7 * 0,96 чо

23,2 і 0,8Й і від І8.0 - 1,22 до 22,8 І 1,2». Проте,таке збільшення виявилось мені істотним, ніч в крові кроленят, яким езтералько застосовували корпускулярний антиген з молоком та комплексний з дкметилоульфокцидом, де цей показник зріс відповідно від 22,5 і 1,49 до 30,7 і 1,75* та від 22,2 * І,19 до

. 19

31,7 і 1,24'’' /р< 0,05/. В антах тварин вказане значення достовірно не змінювалось.

Аналізуючи абсолютні значення Т-лімфоцнтів, було встановлено істотне підвищення цього показника у кролів, імунізованих корпускулярним антигеном з молоком та комплексним з дат етил сул ь-фокцидом /групи '45 і їй/ - відповідно від 0,85 І 0,12 до 2,46 -0,26 тисяч і від 0,82 І 0,14 до 2,34 - 0,18 тисяч /р< 0,05/. Такої збільшилась кількість Т-лімфоцитів після імунізації і в крові тварин другої групи - від 0,72 - 0,10 де 1,40 і 0,10 ти^яч /р< 0,05/. У вфолесят параоі групи кількість цих видів лейкоцитів зроотаїа мекі істотно - від 0,67 - 0,09 до 1,12 І 0,07 тисяч /р< 0,05/, як і в тварин, яким ентерально вводили комплексний антиген з молоком /група 64/ - від 0,68 - 0,13 до 1,04 і 0,І4 тисяч /р< 0,05/.

Після інвазування кількість Т-лімфоцитів достовірно збіднилась у кроленят четвертої групи - до 1,57 - 0,18 тисяч.

Результати досліджень В-лімфзцзтіз показали, що відносна

кількість цих кяітин до моменту заракеняя-істотно зросла в крові кролів перлої та другої груп - відповідно від 24,1 - 1,22 до 29,0 і 2,121 і від 21,3 І 1,92 до 32,9 ±.2,29з:7р< 0,05/. З ін-гах тварин зміеіи вказаного показника виявилися недостовірними,' Абсолютна кількість В-лімфоцитів пісяя імунізації йайбхяьз ісготпо збільшялаоь у кроліз пзряої, від 5,81 * ОДЗдо 1,93 *

0,24 тпояч, та другої, від 0,85 - 0,09 до 2,3^ - 0,26 тисяч /р<&,05/, груп. В крові кроленят п'ятої та шостої груп кількість цих клітия також зростала, аае мета значет - від 6,79 ^ 0,07 до 1,44 - 0,22 тисяч та від 0,82 » 0,10 до 1,51 £ 0,І4 тисяч /р< 0,05/ відповідна, У тварин четвертої групи зназааия показник підвиг;вався від 0,77 і 0,04 по 1,25 - 0,15 тисяч /?< 0,05/*

Після іивазугакия достогірнв збільогиня кількості 3-лімфоцктів реострузаяи ліітав у кролів четвертої групи - до І,83 - 0,21 тисяч.

Таким чином, на введення розчинного та комплексного препаратів парентерально, а також корпускулярного та комплексного -ентерально, організм кролів реагує підвищенням числа як В-, та\ і Т-лімфоцитів;' При цьочу підшкірне застосування антигенів викликає більз істотне збільшення кількості В-клітин, а ентеральне » ї-кяітик..

Значне підвищення кількості Т-лімфоцитіл та позитивна реакція гіперчутлизості сповільненого типу на анутрівньошкірнв введення антигенів у тварин, ентерально імунізованих ко.рпуохулярккм препаратом з молоком та комплексним з дичетияоуяьфокцилей, які володіли найбільо високими протектиїними властивостями, свідаьть про г.еревакко клітинний механізм формування протиеймерійного імунітету, що узгоджується з повідомленнями бідьиості вчених (Ы-

Иеьсі ЯЛ., 1991: МсеСке. Я..Ш2; і^яаі Р.К, ЯиЬ-ЧО.І М$:> оика.Мі,,ІШ /. г

3. ЙИВЗеКвЯ тривалості ПрОТКвйМврІЗЕОРО імунітету ‘

Тривалість протиеймеріпяого імунітету вивчала в досліді ка 35 кролях 40 - 45-деякого віку, яких розподілили на 7 груп.. Кроленят першої, третьої та п'ятої груп імукізуззди евтерально корпускулярний форчоя-ает.игеком з нояокоя ъ співвідношенні 1:5 в ' дозі 1,0 ид ва протязі 7 дрів. Тварини другої, четвертої, постої та сьомої груп антигенів не отримували /кантрольні/. Експерчмен-тпяьне інвазування кролів перяої та другої груп проводите в 3-ніоячндау, третьої та четвертої - в 3,5-місячноиу/ п'ятої та вог-тої - я 4-иісячному віці. Кроленят сьомої групи яе заражали,

В результаті інвазування встановлено, во в перлій групі

відмічалась легка форма еймеріозу у двох крояіз, в третій - у двох -легка і у одиого - оередня, 9 п'ятій - в одного - середня, s реятя - хегга. Загибелі тварив в перелічених групах ю було. З їойтрольних групах всі зараяеві кроленята захворіли ейиеріозом в тяжкій £ормі. Із кях загяауло тра тварина в шостій і воі - а другій та четвертій групах*

Аналіз результатів інтенсивності інвазії погазав, но репродуктивна здатність збудиикіз в організмі імунізованих кролів були незначиоя. Так, кроленята першої групи виділ,-лп з І мл 'ека-яій максимально 1,48 * 0,23 млч. ооцаст, третьої - 1,93 і 0,81 мяи. і п'ятої - 2,35 • 0,9 мли. наяпрості'тах. В групах заражених контрольних кролів інтенсивність іявазії досягала 22,8 £ 4,112 мля. ооцист.

Отве, результати досліду свідіать про те, вд напруженість протиеяйеріяного імунітету зберігаються ка відносно високому рівні до 4-місячяого віку/

З И С а 0 З КИ

1, Для од ер*ичяя біомаса о ойрот оянерія юткоззх виліз слабі льз придатними в. <сролі 4,5 - 5-місччваго віху, іііеяя їх зараження іивазілкими збудниками з дозі 200 - 250 тисяч,ці тгаряна

з патектния період розвитку каї'.простгяих аиділяяи яайбілму кількість паразитів /понад 20 мяя.. а І ия матеріалу/*

2. Оптимальная ретамом ультразвукової дезаитеграції о оця от олчерія з метоп приготувати антигенів ка генераторі УЗІН-2Т по-‘їу*аіста 103 dvr? о експозиція 2,5 годяии пря частоті гонка®.

22 їГц з аиплітудоо 6 мкм,

' 3. Ічупізтзча здатність астигеау із пгспорульозаках о оця от

сгя-maoi бізьч г-леопсо, ні* із спорухьозакях. Оброба збудяякі-a

- • аг

ХО* роечкиом їдкого натру та протязі ЗО хвиллч гкиїсуе актвввість естете ну <

■Ь* Найбільш імуяогешми € корпускулярний актигек» введеная £ оргенІ5М кролів перорально з молоком в співвідкоеєвні 1:5, а дозі 1,0 мв, на протязі 7 днів.- Імунізовані кроленята їияг.й-зшсь стійеимй ао експериментального варакення інвагійияш ооцнс-тьик еймерій; При цьому у тварив зкачво знижувалась ІЕЕвнвиввіоть іев&їії.

5. А.сти»нісїь антигенів підвищується пра їх ентеральноку введенні в 0,5Й розчином ДЕМвтилоульфокциду в спізззід<;оио.г:;і 1:5.

Підшкірне введеная тваринам розчинного та комплексного акткгевівс а такой ентераліяе застосування к орлу окулярного препарату з молоком і комплексного з дкметкдсульфокцйдом вяялякао достовірна збіяьиавня в крові крогіз кількості яеакоцагів.’ В ясй-когракі цих ВфС ?кят підвищувалося тіроцеатєз співвідношення лімфоцитів і зякаувалось число нейтрофілів.- :

7. Після парентерального зведення розчинного та комплексного акгигзвів і єнтералького - корпускулярного ппепарату э молокой «а та.йлекского а даметияоульфокцндои в сиворотках крсгі ' тваряк г/ідвкеувавсгі вміст загального білку та його гамма-глсЗу-іівзвої фракції. • . •

б< Специфічні комплйяентзв'язуючі проткзякерійкі антитіла в тигрі 1:5 - ІїЮ 8Елвяекі жил® в сиворотках крові кроленят, імувізззавшс парвктераяіко роэчмвкнм та комплексним антигенами.

. Ьі. Лхергіящі реакції після впутрішкьошяіркоро введення аи* ?вге5у гідяічені у воіх кволів, імунізованих перораяька корпус* вудярквй "жрепіраток а.молоком та комплекс нті з диметилсульфогщи-

ї§> Еетврйвьве аастое^рааявя корцуез^яярйся'о аяткгеву г чьжо-

гз

гем та комплекс-'ого з двіетилоуяьфовдидеч гихгвкае іототкз збіяь-оекня в кролі тгарня кількості Т-лімфоцнтіз, а парентеральна взе-деикА розчинного та комплексного препаратів - В-аінфоцатів.

II. Після ентгралького введгяпя горпуокуляркого форноя-авти** гопу ЬО •* 45-декнягн хролян, напрута кість протиеймерійиого імуїгі* тету зберігається до 4-місячкого віку, тобто на. протязі періоду найбільшої сприйнятливості цього виду тварин до заракеаклі

ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ .

Рекомендації по діагностиці еймеріозу кролів, затвердяеяі методичною комісієя Інституту еколеримветаяької тл клінічної ветеринарної медицини і'ААК /протокол й5 зід ІЗ аовтня 1992 року/.

Спосіб приготування ейиеріяних антигенів для імунізації кролів і дня проведеная йірояогічгах досліджень»'

опасок робіт, що аітітвшї за язіов дйсїрїдціі .

І j Ссмтариа 3.3* Зопросн йямукопрофязатаккя зйиеряоза кроликоз //Иетодлчвохяв рекомендзцигг по актуальна вопросан злвривзрии/ Мояодмо учение проязводотзу/ - Кар»тез, 1990. - G.65-66.

2. Оукцоз ВЛ.» Маятов &.$», Кояоаацета А.Л., бдягвряз З.Б.-

!!ш«укопрофилаетиі» оимериога крогяков //Пробаеіга каучяого обееле--їїтяя жиготповодотм Моядаїия^ - їез. дога. яокф. 25 кая 1990 г.-йиинез, 1990. - С.І77-І73. '

3. Сектгрия 8.3. Заїздтпнз евойотва азтягеноз пра зймериозе spo-

2й«оз //і1ро$ялаятипа н мера борьба с бояезвяш? моаодягяга сельсхо-хозяйстзенпн.. иізотгшх. - Тез. дога»1 респ. науч.-произв» зояф. *» Нияох, 1990. -,0.185-186. -

п. Суицов B.C., Сеатярая 3.3.-, Нлкхоо і.§., Кояомацляй А.Л» Яотеициаяьйая зозмокность разработкя зкологнчеоет безопасках

. ■ £4

средств борьбы о эйнериозон кроынсов //Ветеринарам медицина. Эковоин чес кие, социальные я экологичеокив проблем!. - Tea. докх. респ. «окф, 20-22 воября 1990 г. - Харьков, 1990. - С.59.

5. Матаос Сумцов BJC., Кояонацкий А.П., Сентприк Б.В.

К вопрооу спечифичеокой профилактики еямариозов кроликов //Цов-ремвииые проблемаинмунологии, биотехнологии, генной и клеточной анженерки в ветеринарной медицине. - Тез. доля. Всесосз. иауч.-техн. коиф. 10 - 12 октября 1990 г. - Нижний Новгород, 1990. -СЛ5-вб.

6. Сунцов B.C., Колои&цкий А.П., Манное А.Ф,, Сентврин В.в. ..кмукогеииа» активность антигенов из опкврий //Повыпение продуктивности о.-х. тавотных я совершенствование мер борьбы в болеэ-

’ яямя в условиях интенсивного ведения «ивотноводотва и создания фермерских хозяйств,- * Те?.* докл. Воесовз. конф. 17-22 сентября 1991 г., посещенной 140-летип Харьковского зооветеринарного института км. Н»К.Бор|исе«ко. - Харьков, 1991. - C.I67.