Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Микробиоценозы у беременных с локальными генитальными инфекциями и профилактика гнойно-септических осложнений
ВАК РФ 03.00.07, Микробиология

Автореферат диссертации по теме "Микробиоценозы у беременных с локальными генитальными инфекциями и профилактика гнойно-септических осложнений"

М1Н1СТЕРСТЮ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРА1НИ — ХАРК1ВСШЙ 1ЮТИТУТ УДОСКОНАЛЕННЯ Л1КАР1В

яд

На правах рукопису

ЗАЕЭДСЬКА ВАЛЕНТИНА ПАШ1ША

УДК 616-022.3+618.2+616.37

м1кроб!оценози У ВАГЕГШХ 3 ЛОКАДЬЩШ ГЕН1ТАЛЬШМИ ШЕКЦ1ЯМИ ТА ПРОФИЛАКТИКА ГН1ЙН0-СЕШИЧШ УСКЛАДНЕНЬ

03, Од. №

-£4твйт05- - м1кроб1олог1я

1» -. *

АВТОРЕФЕРАТ

дисертац!я на адобуття паукового ступени кандидата бхслоггащос наук

Харк1в - 1995

Робота виконана в Харкхвському гнститут! удосконалення лгкархв.

Науковий квргвник:. доктор медичних наук, заслушний дхпч

науки I технЬш Укра1ни, професор Ю.Л.ВОЛЯНСЬКИЙ

Науковий консультант: доктор ыедичних наук, професор • 0.В.0САДЧА

0фхщйн1 опонентн: доктор бголог1чшх' наук, профеоор

А.В.РУДЕШЮ,

доктор медичних наук, профвсор Л.А.КОСОЩЬКИЙ

Евдуча орган1зац1я: КиХвський НД1 епхдемхологх!, мЪсроб1о-

лог11, паразитолог!I та хнфекцх йних захворювань 1ы. Л. В. Гроышевського

Захисг вхдбудеться 26 квгтня 1995 р. о . годим на за-С1данн1 спец4ал*зовано! вчено! ради К 088.07.01 при.Хармвсько-му науково-досл1дному 1нститут! мхкробхологх! та хмунологг! хмДДЖчнгкова за адресов: 310057, м.Харкхв, вул.Пу1ш:нська,14.

3 дисертацхею ыожна ознайоыитись у б1бЛ10тецх хнетитулу.

Автореферат роз^аний. "Л{" flepe.ZH.il 1995 р.

Вчений секретер спец1ал1зовано1 - V/ с < ^ вчено! ради, кандидат б1ологхчних '/^ъ СЛ.Чупринова

наук V

а ,I

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОГИ

Ак^а л ¿га с^т ь_гт2о_й л&щ. Проф1лактика гтйно-септичвдх ускладнень у матер!в та новонародкених е орт ею 13 актуальних проблем сучасного акушерства. Щслпродовх 1нфекц1йщ аахво-рювання у матер!в та новонародяенмх заЯмаэть одне 13 пров1д-иих м!сць серед причин матермнсько 1 та дитячо! летальносм, маать несприятлив1 в!дпален1 насл1 дли щодо здоров" я яхнки та дитинл /Г.М.Савэльева и соавт. ,1989; Б.Л.Гуртовой и соавт., 1990/.

Однхею з причин росту рано! патологII у матер!в та ново-роджених е эмхни спектру з бугник! а л^екц! йних процесхв в зв"яэку а широким приыхненнет антибактер|альних препарата в, особливо антиб1отиктч.

В етхологх! тсляродових !нфекцхйних захворювань матер!э та новонароджених веллку роль грае шфоування жхнок .на р!зних етапах вагхтносп /А.И.Емельянова с соавт.,1982; Ф.А.Смекуна, 1986; М.А.Репина, 1983/.

Одним 1э основних факторхв, як! вшмвають на зглну-структу-ри п!сляпологових захворшвань, являеться проведения широко!

У

неращоналяю? теращ 2, що приводить до вхдбору смйшж до л1карських препарат!в видев та штаьцв мхкроорганхзмхв, як! стали домхкуючими збудннками хнфекцхйних ускладнень /С.Д.Воро- • паева и В Л Гуртовой, 1983/. У эв"язку з цим у комплекс! шр

У

профхлактики запальних ускладнень у матер1в та новонароджених останнхм часом шдареслхються необххдшсть застосування нових л1карських препарат1в. Отже, актуальном е пошук нових метопов про($1 лактикн запальних ускладнень у плоду, матер! та новона-рохргеного.' Перспективним напрямом пошуку нам бачилось викорис-ташш власти во етеЗ препарату,якиД не впливае на оргашзм. Одним

!з таких препаратов е декаметоксин /Г.К.Палхй 1 сшвавт.. ,1988/. Найбхльш ефективним, разом а тим достушаш для практики, е са-нац1я статевих шлях!в 2% розчиком декаметокскну. Саме цей зас1б мгсцево! терап!1 ми вир!шили запропонувати у гашй робот! .Уявлялось такой доц!лышм для проф1лактики ги1Йко-септичлих захворювань у тсляпологовому лерход1 використати цей препарат в аку-шерськхй КЛ1ШЦ1 для санацх I родових вшшв у виглядх 2$ розчи-ну.

Отяе, вивчення наш структури б1оцешшв родових иляххв а гнхйно-запальними ускладненнями з послхдуючою роэробкою заход1в для виявлення инок з високим ризикоы гнхйно-запального процесу 1 корелящ 2 >лкроб1оценоэ1в родових шлях1 в при цих ускладненнях з ыетою ЗСх запоб1гання, а також складае не тхльки науковий интерес, але являетъся важливим для практично! д!яльносп.

Мет;а__р_обото - вивчення щкробхоценозхв при ваг1тност1, роз-робка нового методу профхлактики ггайно-септичних ускладнень у матерх в га новонароджених.

Осиотй ¿а^аи^_досд1_2ження_;_

1. Вивчити мхкрофлору шг1ют, цервгкалъного каналу, шийки матки, матки у адорових ваг!тних у Ш триместр^, у гинок, як1 перенесли екстрагешнальш 1нфекц1Йнх оахворювання пхд час ва-гiтнocтi.Вивчити мпсрофлору у ваптних з локалышми гегатальни-т 1н$екц1ями.

2. Прослхрдти течхю та вих!д ваптносм у ж!нок з екстрагеш-тальними захворюваннями та у прол!кованих э приводу гегатальиих. пфекщйних захворювань при вагхтностх.

3. Розробити методику профилактики гмйно-селтичних ускладнень у иатер1в та новонароджених, Л1кування локальнкх .генхталь-них 1нфекц1йних захворювань шляхом застосування антисептика де-каиетоксину.

4.Проанал!эувйтл ефектиийсть проведено! терапН по течИ п!сляродового перго^у у родгль, матер!в та новонарордених.

На^ова новизна На основ: м1кроб!оценоэ1в пологових

шлях!в застосований антисептик декаметоксин.

Дано наукове обгрунтування доцгльностг застосування декаме-токсину як засоба, що забезпечуе оптимальн! процеси очщення родових шлях!в у ваг1тних та род!ль з гнх йно-запальними усклад-ненняыи.

Доведено, що розроблений метод забезпечуе зииження частота запальгах ускларнень пхд час ваг!тност!, полог!в та в ш сляполо-говому пер! од! для матер! в та новонароджених, мае певш переваги пор!вняно а традицШгоыи схемами антиб!отикопроф!лактики подо впливу на ы!крофлору репродуктивного тракту та !мунний статус род!ль,

Практична нн^сть_робэт и. Застосування антисептика декаые-токсину для санац!! родових шлях! в у вагхтних а гййнсь-салтич-ниии ускладненнями. приводить до зниженвд к!лькост! випадк!в пГсляродово* !в$екц!I.Розроблений метод профилактики гн!йно~ септичних ускладень у ваг!тних, рощ ль та новонароджених п!д-вищуе ефективн!сть антибактерхально! терап!I, яка традиц!йно застосовуеться у даного контингенту, эавдяки позитивному впли-ву на ^инам!ку м1кроб!оценоз!в родових шлях!в ! актив!зац!1 неспецифчно! !мунорезистентност! род!ль.

Загальна частота ускладень !нфекц!е® за уыов використання декаметоксину знияуеться у 2,6 рази.

Основн! положения ,_и]о енно£ять_ся_ш эахист:

1.Вивчення рол! к! зы^сного та як!сного аабруднення умовно-патогенною та патогенною ы!крофлорою ваг!ни, церв!кального каналу та пброжнини ыатки.

2.Кл!н!чнг проявления !н$екц!1 залежать в!д к!льк!сного та

о

ffl<iCH0r0 забруднення мхкрооргаизмами репрояуктивного тракту -Юа КУО/мл, що може розц!нговатись як проявления пфекцх I.

3. Щд впливом дх I декаметоксину на мхкрофлору Eari ни та цервхкального каналу ваг1тних вхдбуваютьея позитивнх змхни газового складу ткрофлори репродуктивного тракту, змхни е б!лып звачущими, His так!, що отриманх пхд впливом ильки профхлактич-но1-антибактер1ально! терапН.

4. Застосування проб!лактичноI антиб10тикотерап1I сприяв усу-ненгао негативних ваел1дк!в вживания антибактерхалышх препарате.

б. Ефективним методом профхлактики гтйно-септичних усклад-нвнь у вагхтних, род! ль, плодо, ыатерх та новонародаеного е ш-користання декаиетоксину для санацх I родових шлях!в.

Реалхзшдхя__резхльтат1_вj&Mijmeiwu.

Роэроблений метод профилактики ггайно-септичних ускладнень у oariyrocc,родхль, матерев та новонароджених впровадкено у прак-тияцу роботу пологового будинку № 4 м.Харкова та пологового бу-дикку -V1 2 м.Харкова.

Aii2q6s^i я jsofora^

Матер!али дисертащ! обговорен! на науково-практнчнхй конфв-ренцЛ пологового буданку 4 м.Харкова, на сильному засхдашп кафедр акушерства i гхнеколог!! № 1,.2, перинатолог1t та гхне-кологх! Х1УЛ. Результата дослхджень докладенх на зас!данн1 тукового медичного товариства акушерх в-ri некологх в Харк!всько! областх.

Основш положения i матерхали дисертацхйного дослхджеккя вик-лареш у 9 надрукованих наукових працях.

Ст£укща обсяг цисе^тац!

Дргсертац1я викладена на 108 cropiHxax малгинолису, !лг<строват таблицями 22, зкладзеться is ветуцу, огляду л1тератури, власних

досл!джень /4 роздШв/-, заключения, висиовк!в i практичних рекомендаций.

Б!бл!ограф!чний покажчик мтератури вклстае 104 в!тчизняних та 65 !ноэемних джерел.

Еате^али i. методи_десл|;щення.

BipnoBi^HD д о поставлених вавдань, було викотио cepia науко-bidc досл!диень, а такой проведено кл!н!ко-лабораторне обстенешш шток.

Шляхом 6aitTopioriorinHiDc дослхдненъ винчався вплив антисептика декаметоксину на млыйсний i якхсниП склад м!крофлори репродуктивного тракту вагхтних, що дозволило визначитк^оптимальм параметри для клШчного застосування.

Нами обстеяено 170 ваг1тша ш!нок. Вони були розпод!леш да 3 кд!шчн1 групи залсжно в!д дхагнозу i засобу проф!лактики !»£екц!!1ншс ускладнень в п!сляродовону перходх. Кхлыасшй склад kihok в трупах подано в табл. I.

- Таблиця I Розпод!л обстежених жхнок за клх^чними трупами

№ : КлШчга груш гКхлькхсть Tri но к /%/

I Здоров! вагхтн! /контрольна трупа/ . 56 /32,9/

п BariTHi ,ян! перенесли екстрагештальн! хифекщйм захворювання nip час ваптност! 64 /31,8/

ш EariTHi э локальними хнфеквдйниыц захво-рювагаями ген!тал1й 60 /35,3/

Усього 170 /100/

36ip патологичного цатерхалу, транспортировку, вид!лення чисто! культура, !дентиф!кац!ю MiKpoopranisMiB проводили в!д-пов1дно з! елхдушими норыативгагаи документами: Наказ МЗ СРСР F' 535' в£д 22 кв!тня IS85p. "Яро ун!ф1кац!ю ы!кроб!ологхчних

/бакгер!олог1чних/ метод!в досл*дження, застосованих у клШко-д1агносттших лабораторгях, л1кувально-проф1лактичних закладах", "Лабораторна д1агностика гн!йно-запальнюс захворювань, обумовле-них аспорогенними анаеробниии шкроорган!эмами" метод.рекомонда-•ц!I МЗ УРСР, м.Харк!в 1985 р., "Методика виявлення чутливост1-ст1Йкост1 бахтерхй до антисептик!в" метод.рекомендац!I ЫЗ БРСР, Шнськ, 1969 р.

Матер1алом для бактер1олог1чного досл!дження були вид1лення 1э вагхни, церв1кального каналу, навколошйдн! води. Визначали якхсний I к1льк1сний склад аеробних 1 анаеробних мхкроорган13-м1в з пхдрахуванням кологаеутворюотих одиниць /КУО/ кожного виду, чутливхсть Ьс до аитимхкробних препарат1в; при наявностг мхкробних асощацхй вид1ляли чис« культтури.

В ус1Х трупах додатково проведено обстеження природноI резкс-т'ентност! по вмгщенню лхзоциму в навколоплхдних во^ах. Обстеження проводились за. методом Бухархка, 1971.

РЕЗУЛЬТАТ« Д0СЛ1^ШШЬ

£о£лхджегат М12^о$ло£и__статевюс шлгасхв^ Мхкробний пейзаж ва-г1ни х церв1кального каналу при обстежегай в П I Ш групах був неоднотипним. Еоктерхолог1чне дослхдження вапнальних вид:лень показало, що була виявлена патогенна флора у 13$ кхнок П груш i 56,7% - Щ. Наявнхсть умовно-патогенно! фдори у ганок П групи -38,9%, та 75,0$ - Ш груш. Зас1ви 1з цервхкального каналу показали, що.у 77,056 уыовно-йатогенна флора, у 25,9$ - патогенна. Видовий склад представлений патогенним стаф1лококом, - гемо-л!тичним стрептококом »а протеем у П груш ваг1тних. Навколо-плхдщ води були стервльтоши у 64,8$, процент нестервлыопс за-с!в1в склав 35,2^. Забруднення навкололлхдних вод досягло Ю3 КУО/мл. Нами в!дмхчений зв"язок М1ж ступеней забруднення навко-лопл!деих воодЛ характером и!крофлори цервхкадьного каналу.Коло-

и!зац!я кавколоплгднкх вод була, як правило, 10й - ГО3 КУО/нл. При ггор! еияннх 1х за видом 1ш<рооргатэм1в: при забруднент Явному ХО3 КУО/мл, був вид!яений патогешшй стафхлокок, а при заб-рувненн! 10 КУО/мл в усхх випадках вид!лен! ы1кроби в асоща-

Отже, маемо прямий' эвпяэок ы!ж ступенями забрудкення мхкро-органхзмами навкологагёдних вод х патогенною флорою цервхкально-го каналу. Обстекення вагхтних Ш групи показало в!дсутшсть лак-тобацил в усхх ваг!тних, що вказув на порупення нормального биоценозу. Видовий склад м!крофлори, особливо умовно-патогенно! р!знообраэний: особливо чаете внс!вання ккшково! палички ~ 38,1%, гемоф!льна паличка - у 18,3%, ррхжджоподхбга гриби -у 55,0$. У грутц умовно-патогеншх мхкроорганхзм!в найчаст1шими були асоц1ацхХ ;лкрофлори ~ '58,356, частота висхвання Ьс була видов, их ж у, П груш. 1з представлено 2 флори патогешшй стафх-локок вис:вався у 40,0%, тод1 як у П груп! у 9,2%. В асоц1ац!ях 3 патогенним стаф1лококом знс!вазся протей у 15,0%, у 6,5 раМв частше, н!ж у ваг!тних П групи. Крхм того, патогенна флора вич д!лена у 75,0% випадк!в - ваг!тшх з кольгатами. У Ш груш у 46,7% - видхлет трихомонади, аони мали вдеце у 100% вагГтних з кольпитам та практично у. кожно! друго! ваг1тно! - 47,3%-а коыб!нац!1 кольпхту з церв!цитом. Нами в1рмхчено, що трихомонади з^вжди знахоряться в комб1нащ1 з патогенною та умовно-патогенноо ы!крофлорою. Таким чином,у Ш груш на фон! повно! в!дсутност1 паличок молочно-кислого &рор11Шя р!зко зб!льшуеться забруднення м!кроорганхзмами уыовно-патогенноI та патогенно! флори. 3 наио! точки зору, певним доказом неблагоприяття у ва-г!н! е наявшеть трихомонад - 46,7% та др1жджопод!бних гриб!в -55,0^ як д!йсно! ознаки дизбактер!озу )лсцевого характеру. Ана-л!з флори цервхкального каналу та ваг1ни у Ш групх показав !ден-тичн!сть 1х мхкрофлори.Разом з тим, е ряд особливостеЯ видрвого

складу мхкрофлори I к1льк1снгос характеристик забруднення шийки матки . Так, у груга умовно-патогенних мхкрооргашзмхв - клеб-схели, а серед патогенно! груш - - гемолхтичний стрептокок. Спостер!гаеться тенденция до асощащй м:кроорган1эм1в: у умов-но-патогенжй груп1 вона досягла - 80,0%, у патогенней - 28,3%. Патогенна флора знаходиться в асохцацх! з умовно-патогенною -у 86,7$ випарк!в. Як I у ваг1га,в церв1кальному канал:.. найчас-ише эустр!чаеться патогенний стафхлокок -'36нанок. В щ лому к патогенна флора !з цервхкального. каналу була у 56,7$ вкладка в. В церв1кальному канал1 ширше представлений видовий склад за рахунок стрептококу групи В, клебсхел, анаероб1В кишково! груш та патогенного 0 - гемолхтичного стрептококу. У вамт-них та пород!ль навколоплхдн! води були стерильними т1льки у

випадкхв. Стулхнь колонхзащ! мхкрооргагазмаыи була найвищою /ГС5 КУО/мл/ у ¡инок з кольт тами та цервхцитами, пошрною

О О

/10 - 10 КУО/мл/ у инок з кольпхтами. При рагай патолог! I виявлялись г^-гемомтичний стрептокок, патогенний стафхлокок. У ваг!тнюГш групи 13 цервхкального каналу мхкрсорганхгтш ви-дхлеш у 92,6%, год! як у П - г!льки у 50,4% випадки.

, При бактерхойогхчному рослхдженн1 видхлехшязвагхни та цер-в1кального каналу у инок з екстрагенхтальними запальними зах-ворюваннями спостер1галась висока питома вага мхкрофлори умрв-но-патогенно! групи - 38,9$, у жхнок з хнфекщйними захворювашя-ми статевих орган!в ця флора склала 58,3$. Наш данх говорять про пхгвкщення рол! бактер!й умовно-патогенно! групи у розвит-ку !нфекщйних захворювань у яявок.Звертае на себе увагу В1рсут-нхсть сапроф!тно! флори у вагШ ! цервхкальному канал! ваг!тних я!нок а ген!тальними !нфекц!йними захворввакнями, а також значка питома вага /75?/ патогенно! флори, вис!яно! у них, що свхдчить про порушення нормального м!кроб!оценозу та знихення функцхй ва-

- II -

Г1ни I церв1кального каналу.

Ери бактериальному обстеженн! вавкологтднюс вор знайдена 5£х нестерильнхсть у 16,1% нав!ть у I груш /к.гр./. Ступ!нь колот-

о

зац!г бут 1Шзысою /менш шх 10 КУО/мл/. У вагхтних ще! н групп патогенна флора не виявлена.

0бсл1рування етнок з екстрагегатальними запальними захвора-ваннями показало присутшсть у навколопл!дних водах бактерхаль-ного забрудвення у 35,2$ випармв, що достов1рно бЬтьше /Р> 0,001/, ща у контрольшй груш. КрЬ| того, було в1дмхчено появления патогенно! флори у 75% випадк!в як самост1Йно, так х у асощацхяк з мхкрофлорою умовно-патогенно! групи. Стушнь забруднення навколопл! дних вор знаходився в загаяност! в1д типу шкрооргагаз-мхз та був достоверно вищий'у випадках видхлення патогенного

стаф1лококу, .досягав Ю3 КУО/мл, при асощащ! умовно-патогенних

' 2

м!кроорган!зм!п даний показник досягаз значения 10 КУО/мл. Указан! результата гадтвердзунгь дууку про висок! !нваз!йт власти-вост! патогенно!-флори та моаливосп !Г проникания в навколопл!дн! •води при щлому навколопл!дному м!хур!. Мдтверджещщм цьому е визначення !рентичного видового составу навколопл!дних вод, ва-г!га та церв!кального каналу.

Кр!м того, у вагхтних, як! перенесли шелонефрхт, у 52 випад-к!в звайдено спхввхдношення тип!в мгкробно! флори навколопл!дних вод та >лкроорганизм!в, вис!яних при бактер!ологхчному досл!д-яенш сечи, що моке бути оасл!дкои гёматогенного розповсвдиення 1нфекц! I.

Еактер1олог!чне дослхддення навкологапдних вод у я!нок в хн-фекц!йними захворвваннями статевих шлях!в показало, що в ц!й груш конташнащя в навколошцдних водах визначена у 95,7%

випарав, що значно перевкщу вала цей показник П групи. Було в!д-

/

м!чено чхтке сп!вв!дношення ы!кробноТ флори церв!кальногоСйаналу

та навколопл!дннх вод, при цьому в!дм1чапась залежн1сть ступени затруднения навколопл!дних вод та продовкення родового акту. Вказан! факта св!дчать про високу ¡мов!рн1сть внутриутробного пошкодження плоду у таких вагхтних та значно! рол1 висх!дного -запального процееу на контактному шляху розповсюдження 1н$екщ1. Все це сказано п!дтверджуетъся тим, що у ж!нок з гештальними 1нфекцхями /Ш гр./ обе!мен!ння навколошйддах вод було вищим, н!ж за останн1х вагхтних /I й П гр./, досягаючи 10^ КУО/мл.

Порхвнггочи результати бактер!олог!чного обстеження навколо-пл!дних вод з датами про реалхэацхю запальних процесхв в шеля-пологовому перходх, слхд вхдттити, що в 1,7% випадмв патоло-Г1я розвивалася при забрудненнх навколоплхдних вод, що перевищуе Ю2 КУО/мл. У останнхх вагхтних кхлькхсть м1кробних т1л у I мл'

п

була меншою. Тому руб!ж 10 КУО/мл не завждд являеться гарант! ею в1дсутност! !нфекц1Йного поражения внутрхутробного плоду та роз-витку тсляпологовгас !нфегц!йних; захворгвань.

Л!зоцимна активн!сть навколоплхдних вод в!дображае стухйнь 1х антибахсер!аяьнкх зд1бностей,яка п!двищуеться у ваг!тних 8 екстрагейтальними !н$екц!ями /Й гр./ пор1 вшшо в нормою, досягаючи в середньоцу 6,8 2 0,9 мкг/мл, / р> 0,001/. У ж!нок в ва*-пальними аахворювашиаш статевих шлях! в показ ник скаав у серед-ньому 7,2 ¿0,4 ыкг/нл достов!рно контролю. Нами пом!чено, що л18оцимна активн!сть пов"язаиа в типом присутньо! у навколо-пл!дш:х водах м!кробно* флори, яка адобула максимальний р!вень на фон! !нф!кування м!кроорган!эмами патогенно! групи. Кр!м того. найб!яьша активн!сть л!зоциму /11,7 мкг/мл/ була внайдена при ступеню м!кробно1 колон!зац!1 навколопл!дних вод, р!вн1й 10^ КУО/мл. У ваг!тних,.як! мали реад!зац!ю !нфехц!йного процееу у. п!сляпслоговому пер!од!, £!венъ л!зоциму склав у середньому 7,7 + 0,4 мкг/мл, що також достовхрно в!дзначаюгься в!д конт-

рольного значения /р> 0,001/. У груп! яхнок э низьким р!внем контамхнац11 флори в яавколопл!дних водах /Ю4 КУО/мл/ цей показ иик складав в середньому 6,2 + 0,4 мкг/мл, що також достов!р-но В1др1зняеться В1д контрольного значения /р > 0,001/. Рхвень лхзоцтлу у навколоплхдшк водах у ваг!тних не перевищував 7,6 мкг/мл.

Результат» наших доелгджень стали обгрунтуванням використання антибактер!альноХ терашI шляхом савац!I ваг!ни ваг1тних ж!нок.з гнхйно-септичними захвориваннями I : 5000 розчином фурацил!ну та. 255 розчином декаметоксину.

Анал!зути результати л! кусания,сл!ц вхлм!тита, що у груп! , санован!Й розчином фурацил!ну, при повторних обстеженнях не спо-стер!гались зм!ни видового та к!льк1СНого складу и!кроб!оцедазу родових шляххв у б!х покращёння. У деяких - п!двищувався показиик . КУО/мл. В той час як у груп!, сановайй розчином декаметоксину, спостерхгались сл!руш{ зм!ни: у 33,35? я!нок на 3-5 день знику-валось КУО/мл без з«!ни м!крофлори, у 47,0$ - в ц! ж строки про-

2 .3

ходило поряд з! зииженшш 10 "26 КУО/мл, зм!на видового складу, в основному кокова флора зм!нювалась гйличкопод!бними м!кро-оргайзмами /¿.сок /. У 25,75? яйнок в ц! строки був вхдсупйй р!ст м!кроорган1змхв на-поживних середовгацах. В 20,35? випадках вис1 валася ¿.ес11 , у одхйе! гйнки - 2,65? - В.^-го^&х.

У грут, санован!й розчином декаметоксину, ваг!тн!сть була эбережена, родд прийшли в строк.

1ивих доношених д!тей народилося 59. Еув I випадон !нтранаталь-но! эагибелх плоду в!д асф!кс!I.Одна дитина померла на трете до-бу в!д внутриутробного запалення легенхв. В период! новонароп-женост! т!льки у 6,випадк1в д!ти в! я ж!нок. з ваг!нальними захвориваннями були !н$!кован!, год! як д!ти у ж!нок з екстраген!-тальними захворвваннями /В гр./ у 18,5% випадках мали !нфекц!йн!

- 14 -

ускладнення.що у 2,5 р&згв менше :кфокц!йник усклвднень.ки у дхтвй.як! нарвдилися у xíhsk з екстраген1тальншй звхвврювак-нями.

Шсляпологовий период у II гр. ускладнився у 10 kíuok: ендо-матритоы у 4 «1нек,ендемвтритвы ri i с ля опорацН кесароькэго pes-тину - I ж^ки.розходжекням íubíb eniaievoMHoï рани та H 1иф1ну-вакмя мкли 5 род1ль. Веьвго !нф!кевш1нх ускладнень пхсля пологха було 18,5, тод* як у нейтральней rpyni таких ускладнень не вiдмi-чело.

В nepioÄi но»онарвджвност1 у 9 дхтей.якх ,ндр®дилися ría жхнок з екстрагенггальними аахвэраваннями,були хнфзкцхйн1 усклвднення: внутрхутробне запалання легенх» - I випадек,гнхйний коньюкктиват-3 випадки.ще складе 16,®. У 6. is 9 Aiïeft цхех групп MUTepi мали пренатальне ихкробне эабруднення навнелеплхдиих ввд.стушнь квле— нхзацП яких дорхвнюв&ла 10^-10^ ИУО/мл.

Таким чинеы.у к i на к з екстрегенхтйльнкми хнфакцШшми вахворю-ваннями при eariTHecïi п!сляполагозий ï& раин1й HeoHaïunbH»?, ne-pi вд проходили о iu$eui;iftHvüíu ускладнаншши у какие ï 6 перодШ та у какногв ,6 новонародконого ,

1нша динамхка була у síkok III гр,,п1сляпвлегввий пврхсд ускладнився ендоиатритьм у I первдШ,причсиу cTyninb колонхэацп нав-К0Л0ПД1ДНИХ В&Д буле y itâï pÎJiitea

10° КУО/мл. У однхех породхлх був сереэний мастит, у 2 шшедках ехды!чано нагнешня enisieroM-Heï р&ни,Цо еклало , у II rpyni буле 18,5% ьиладихв нагиесн-ня.

В tlepií^i новонервдкеиностх у 4 дхтей /6,7%/ в!дм!чвн! 1нфок-uiiMi уоклвднаннл: ьнутр}утрабна запалення логвн!в - I виПадек, о яьчалшш »ихвдвм на 3 дебу заиття, гнхйний кеиыояктив1т у 2-х д1*ей i* у I дитини був »езвхудо-пустульоз-. Bei помврл1 та аахва-рШдЬл uta« црвнггьльке 1иф1ку>ання навквлопл1дцв? рхдини, Сл1д nixutraTa.nft у sbXbapUva та пемерлих xi-reñ натерi стражда-

-15т дрЗадаввими та трихомзнаднши квльп!теми а кембхнацй' з царвх-цитами при эабрудкети цврйкалькагв каналу патегентш стафхдококги, ^-геивлхтичним стрвптэквком у асзщацН м1крворган1зм1в. Тану ц! вагхтнг к1пки пренатальне мили найбхльиу ступхкь колонхзацП м!крв-флорою навколсплхдних ззд 10^-10® КУ0/ил,що явно не змвгло не в!де-бразитися на станввх здоров'я плоду на новоиародженого, нвзважаючи па праводену дородову специфхчиу антибактерхальну термин. Слхд зхдн1тити,Щ0 ифекцп реалхзуаались при ступегоэ забруднеиня 10^-10^ КУО/мл. в комбш&цН з ас&цхацхяыи при наягностх патогенного стафх-локэку,^- гемолхткчнагв стрептекоку, отрвптокаку гр. В та клеб-01ели; в п1сляполог9вг гн1йно-ссптичн1 ускладнення у натер:я та новенарадженизс, що склало'б,7&.

Таким чином,у ахнок Ш гр. при вагхтивст1 п*сляп»логовий пер!вд ускладнввся 1нфекц!йними захвврювазшши нояно! чатвер^эх,з таков и частотою спэствр1гались хнфокц1йн1 ускладаения у кавекарвдаених. • Отав, такому знияегаш шфеюцйнкх ускладкень у плоду, матерх та новенародавиего сприяла своечасна профилактика та лхкувюгая ваг!т-них,якг старавдалк захвврвванкяйи статввих зрганхв,дв наступу ваг!т-ностх та пхд чес вагхтностх, особливо др1жджовим та грихвмонадним кольп1тами,квлыитами в кочб!нац11 з цервхцитами,ероэ1ею в кемб!-нацх! э цврвхцитами.

У жхнок Ш групи пхсляпалогевий перход ускладкився {н$зк -цхйикми ашхворюваннями у кохнвх 15'жхнки 13 60 пролхкованих, в таков я частотою спосторхгались !н$екц1йнх ускладнення у ноаонарод-жених в порIвн.танх з И групою.де кожна б жхнка. хз 54 обстежених та кокка 6 дитнна иали пгсллпвлогввв гн1див-эапальнв авхворпваннл. /табл. 2/.

Таблица 2

Активнгсть лхзоциыу в навколошпдних водах .у ваг1тних та пород! ль 1-П-Ш груп

• КлХН1ЧН1 групи ' Активность Л1ЭОЦИМУ в мкг/мл до i ПХСЛЯ

та ! лхкування

Число споете- I

пежант, п Inn !ni-'nn ,ni_!nn lni-,nn ,ni-1nn !ni-!nn !ni~

режень, п 1до 1сля1до 1сля1до 1сля1до !сля!до !сля!ДО !сля

! О 13-4 15-6 17-8! 9-10 III-I2

I. Контрольна п •> оо 14 - 23 - 12 - 3 - 4 - 0 -

П. КлШчна група п я 54 5 - 15 - 17 - 10 - 7 - 0 -

Ш. Клхшчна глупа п - 60 5 20 6 17 23 12 16 7 6 2 4 2'

Нэке зкижения !нфекщйнях ускладнень у плоду, матер! та ново-народаеного говорить на користь застосування антисептика дека-метоксину для санац!* ваг1тяйх кхнок, якх страздали м!сцовями !нфекц!йними захвораванняыи статевих органхв.

Офнвючи результата обстеження, ваяливо В1дмхтити, ио у Ш гругх число п!слшологових гн!йно-септичних ускладнень у натерх та новонародаеного в пор1вняннх з ускладненняш у П групх зни-аилось у 2,5 раз!в.

Таким чином, знижешш !нфекц!йних ускладнень' у плоду, матер!.

та новонародженого сприяла своечасна проф!лактика та лхкування • вагхтних ж!нок, як! страждали шфекцхйними захворюваннями стате-вих органов пхд час вагхтност!, особливо - дрхждяовим та трихомо-надним кольп!тами, кольпхтом в комбгнацх* з первхцитом, ерозхею з цервхцитом.

Отже, проведена нами дослхдаення виявило позитивний вплив профилактики антисептиком декаметоксйном на динамхку м1кроб1оценоз!в родових шляххв. У вагхтних жгаок, як1 санован1 декаметоксйном, • вже на 5-7'добу переважнйми стаюгь сапрофхтнх види. Це свхдчить -про те, що розшоження потенгцйних збудникхв !нфеквд:йних усклад-нень зупиняеться, можливо, завдяки функц!онуванню Локальних I сист'емних механ!змхв хмунного захисту, ккх запоб1гають розвитку хнфеквдйних процесхв. Крхм того, встановлено, що декаметоксин дозволяе усунути деяких небажаних насл!дк!в проф!лактичного за-' ' стосування антибготикхв шодо динамхки нхкробхоценоэхв родових >шляххв I процесхв 1х самоочищения.

1мунологхчнх дослгдження.

Л1зоцимна активн!сть навкологагёдних вод сприяе кушрованнп 1н-фекцхйних захворгавань плоду I матер!.- Л!зоцимна активн!сть коли-валась В1д 3 до 8 мкг/и у 77,8$. Найвища в!дм!чена у 13,3% ваг!т-них у П груп1. Висока лхзоцимна активнхсть виявлена при висхву кишяово! гщлични, стрептококу групи В, патогенного стафглококу Су середньому 7,3 мкг/£га).

Активнхсть лхзоциму у Ш грути прямо пропорщйна ступени коло-мзацхХ амн!отично! р!дини. При контамшахд!, р!вн!й 10^ КУО/ил, вона була найвидою: висока активнхсть л1зоциму спостер!галась при мхкробному забрудненн! вод, рхвному 10^-10® КУО/мл, а при . В1дсутност! М1кроб!в в амн10тичн1й р1дин1 активнхсть лхцоциыу падала до самого низького р!вню. Нами установлений корелятивкий

зв'язок мхк активнхстю лхзоциму х видовою характеристикою мх проба: кайвищою вона була на патогенний стафхлокок, стрептококи гру-пи В, клебсхелу, асоц!ацхХ м1кроорган!эм!в.

Динашка концентрацх! лхзоцимно!£ активностх в навколоплхдних водах мала суттеву рхзниц» в- П х Ш трупах'павденток. Як видно !з наведених в табл. 3 даних, у ланок П групи констатовано зниження рхвня лхзоцимно! активностх. Оеобливостх динамхни лхзоцимноХ активностх в обстежених трупах ми розцхнюемо як результат впливу декаметоксину на м1кроорган1зми.

3 цього витхкае ряд важливих положень. Динашка л!аоциму мае певне дхагностичне та прогностичне значения, оск!льки зниження активностх лхзоциму спхвпадае з ускладненням запального характеру, а вхдновлення його до нормального р!вня е спрнятлиЕОю ознакою . I прогнозуе видужування.

ШСНОБГШ

1. Санацгя декаметоксином м!сцевих ¿нфекцхйних захворювань сприяе зниженнв п1сляпологових гн!йно-септичних ускладнень у матер! в та новонародаених в ,2,'5 рази в порхвйяннх з несанованими ланками. '

2. У всих' обстежених ж!нок, з шсцектми гн1йно-септичними ус-кладненнями вхдмхчено зниження забруднення вагхнк 1 цервхкально-го каналу представникаыи нормально! шкрсфяори (бактер1ями род!в

впритул до .повного • зниження, з однхе! сторони, та зб!лыпення частота видхлення 1 степени забд/днення умошо-патогенною ыхкро флорою, з дд/го!. .

3. Еивченяян м1крофлори .родових шях!в у а!нок при данхй патолог!!! ваг!тносу! не виявлено специфичности в етхологхчнхй структур! збудник!в,аапальних проц9с!в.

Таблиця 3

¿Характер ускладнень у сисляаологововд аерходх у родхль та нов онер одкених (II—Ш -гр.)

■ : . Характер ускладнень у родхль ; Характер ускяаднедъ у .____.„___:__нов опёр одкених_

Групп:Енда-- :Ендоме'р!г.:Розход- :Серознш1 :3нутр1- :Гнйаий :Вез;нзло-; метрит пхс-:ження : мастит : у тройне : коньвнкти: одстульоз : • :ля опер. :шв!в еп!-: :запалення:в!т- : : .5кесарш©-:з1отомнох: :легея!в : : -: :. го :раяи : : : : :_грозтпну. :_5_:_:_:_

:абс : •%.■ :абс : % :абс : % :абс : % :абс : % :абс : . % :абс : %

4 7,1 I 1,8 5 9,3 - - I 1,8 5 9,3 3 5,6 5

1 1,7 - 2 3,3 I 1,7 I 1,7 2 3,3 I 1,7

П

П 54

Ш

а 60

4. Бхлыисть видиених ттащв м!кроорган1змхв, видхлених у »1нок з м1сцевими гахйно-септичними захворюваннями, вхдзначались особливою чутлив1ств до декаметоксину на фон1 лхкарсько! стШсо-стх до рхзних труп антибактер!алъних препарат!в.

5. Профилактика декаметоксином мае позитивний вплив на динам1-ку ыхкроб1оценоз1в родових шлях!в ганок: вже на 5-7 добу пхсля лхкування гнхйно-септичних захворювань у велениях 13 навколо-плхдних вод переважають. сапрофхтн1 вида.

• 6. Клпична ефективнЛсть, нетрудом1стк1сть та доступн!сть до-зволяють рекомендувати эапропонований нами катод профхлактики пгёйно-септичних ускладнень до практичного застосування в закладах родопоыочг.

ПРАШЧН1 ШОМБЭДЩИ

. 3 метою профхлактшда гнхйно-септичних ускладнень рекомендовано усим ваг!тним яйнкаы з екстрагештальними хнфекцхйними захворюванняш та локальними аахворюваннями статевих органIв проводити бак-тер!олог!чне обстегекня вщцлення ваини, цервхкального каналу х нявхолопл1дних вод. •

У доклШчн!й д!агностиц! 1нф1кування плоду, сл!д ширше кори-стуватися таким !нформативним тестой, як л!зовдмна актившсть навкололл1дних вод, а при наявност! П вище 7,5 мкг/кл проводити антибактер!альну терап!ю, санах^ю пологових гошххв.

В д!агнос«ад1, оц!нц! тяжкост! та динамхц! пхсляродових гнЫно-септичних ускладнень показане визначення ступени забруд-нення м!крофлоров вм1стимосгх порожнийи матки, наявнхсть Ю3 КУО/мл е тестем доклШчноХ д: агностики роз витку пхсляродово! 1нфвкцП.

' .1 3 37 нед!ль ваг1тност1 шляхом розширення ваг!ни дзеркалами » * »

проводити эаб£р ыатер!алу .Ь вагхни I цервхкального каналу,

плюсом пунмШ яавколопл1дного м!хура або злиттям навколопл{д- . них вод проводите заб!р Чу. ддл д!кроб!олог1чяого та гцунологхч-" ного доол1даень. • .

При гнгйно-запальних захворючаннях репродуктивно!" системи рекомендуемо використшшя для санацП розчин декаштоксияу, який являеться ефективнпм заоойш л1нуваяяя локальнкх запальних" эахворювань вагхни, цервхкального 'каналу та шийки матки та гг?"-ф!лактшш п1сляаологових 1яфекцШях ускладаенъ,

СПИСОК ОГОШКОВАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ

1. Преяатальяая диагностика инфицированнооти плода (соавт. О.В.Осадчая, В.П.Ромаева) //Акушерство и гинекология.- Москва, 1988. С. 3б~3%>.

2. Факторы риска развития послеродовой инфекции у родильниц

и новорожденных (соавт. И.Н.Сыкал) // Актуальные аспекты диагностики, организации лечебного процесса и реабилитации больных с сексуальными расстройствами: Тез.доклЛУ обл.научно-практ.конф. сексопатологов.- Харьков, 1990.- С.341-343.

3. Препатальная диагностика инфицированнооти-плода (соавт. В.П.Ромаева)^Вопросы репродуктологии: Сборник'научных'трудов.-Харьков, 1990.— С.45-49.

' 4. Чувг-таительность .к антибиотикам микроорганизмов, выделенных при гнойно-септических заболеваниях в акушерской клинике (соавт. Байизбекова Д.А, Кучма И.О., Назаренко Л,Г.^Украинский Республиканский сьезд микробиологов, эпидемиологов а паразитологов: Тезисы докладов',- Киев, 1991.- 262 с.

5. Использование декаметоксяна для профилактики и лечения . гнойно-воспалительных заболеваний в акуиерско-гинекшюгической клинике (соавт. В.П.Ромаева)^ Материалы международной научно-практической конференции "Дыхательные расстройства, наруиенне

- 22 -

кровообращения и другие актуальные вопроси неонетологил". -Харьков, 1993.- 136 с.

6. Роль условно-патогенной инфекции в развивии гнойно-септических'заболеваний у матери и новорожденного ^Юбилейная конференция молодых ученых, посвященная 70-летию института: Тез.докл., Харьков, 1993.- 81 с.

7. Факторы, определяющие развитие гнойно-септических заболеваний в послеродовом периоде у матери и дааорсвденного (соавт. В.П.Ромаева) // Юбилейная конференция молодых ученых, посвященная 70-лотню института: Тез.докл. - Харьков,' 1993.- 81 с.

8. Бактериологическая оценка флоры цервакалыюго канала и пути- профилактики перинатальной инфекции (соавт. Ю.Л.Волянский, Л.В.Дудко, М.Г.Глебовф ^Актуальные вопросы микробиологии,эпидемиологии и иммунологии инфекционных болезгей: Программа и тезисы докладов научно-практической конференции.- Харькова, 1993.135 с.

9. Профилактика гнойно-септических заболеваний у матери и плода с, использованием декамзтокевна (соавт. Ю.Л.Волжский, В'.П.Ромаова)^Актуальные вопроси микробиологии, эпидемиологии к иммунологии инфекционных болезней: Программа и тезисы докладов научно-практической конференции.-- Харьков, 1993.- 136 с.

2avad8îcaya ViP. Ulcrobiooenosea in pyegnants with local genital itîfaetio&e and prophylaxie of suppurative eaptic compli-ÙBtiOtlB.

ïheaie for a Degree of Candidatè of Biological Science in Speciality 14.02.05 - Microbiology. Kharkov Mechnikov.Scientific Research Institute of Microbiology and Immunology, Kharkov, 1995.

The manuscript la being defenced containing analysis and experimental facte of method for treatment of maternal passages of pregnants with decametoxinma.- Quantitative and qualitative composition of microflora of maternal passages is determined to considerably change under the. Influence of decametoxinun. This furthers the reduction of suppurative septic complications at mothers and new-born children.-

Завадская 8.П. Шхробиотлзнозы у берамзнных с локальными геки-тальными инфекциями и профилактика гнойно-септических осложнений.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата биологических наук по слетдиальности 14.02.05 - микробиология. Харьковский НИИ микробиологии и иммунологии им. И.И.Мзчникова. Харьков, 1995..

Защищается рукопись, содержащая анализ и экспериментальные данные мэтода санации декаметоксином родовых путей беременных. Установлено, что под влиянием декаметоксина изменяется количественный и качественный состав микрофлоры' родовых путей. Это способствует снижению гнойно-септических осложнений у Матерей и новорожденных.

Клпчов! слова: декаштоксин, мхкрооргашзми, ваг!тн1, частота гнгйно-септичних ускладазнь.

Шдп. до друку 21.02.95. Сормат 60X841/16. ум. -друк. арк. 1.0; Ф1з. друк. арк-ip. Тираж 100. Зам. 175.

ДШниця оперативного друку Удрк1вського ДАУ