Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Ефективнiсть м'ясноi вiгодiвлi чистопородних (велика бiла) i помiсних свиней в залежностi вiд концентрацii поживних речовин в комбiкормах i рiвня годiвлi
ВАК РФ 06.02.04, Частная зоотехния, технология производства продуктов животноводства
Автореферат диссертации по теме "Ефективнiсть м'ясноi вiгодiвлi чистопородних (велика бiла) i помiсних свиней в залежностi вiд концентрацii поживних речовин в комбiкормах i рiвня годiвлi"
Р Г Б од
УКРАЇНСЬКІ АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ' ІНСТИТУТ СШЕАРСТЕА
.іа праЕах ру:;спису
БІГУН Засиль Григорович
ЕФШИЗЯГСТЬ ЬГЯСКОІ ВІДГОДІИІІ ЧИСГО-ПСРОДНИХ /ВЕЛИКА БІЛА/ І ПСЬЗСЖХ СВИНЕЙ В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД КСНЦЕІ-ГГРАЦІЇ ПС2КВ15К РЕЧОВИН В КСЬБІКСРМАХ 1 РІВНЯ ГОДІВЛІ
.06.02.04. - Спеціальна зоотехнія; технологія
виробництва продуктів тваринництва
АВТОРЕФЕРАТ ■
дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Полтава - 1994
Робота виконана у відділі годівлі та технології кормів Інституту свинарства Української академії аграрних наук.
доктор сільськогосподарських наук, професор ТРСНЧУК Іван Салійяоаич
доктор сільськогосподарських наук, професор КСЗДРІН Някола Терентійович;
кандидат сільськогосподарських наук ' ИАИШЕЕКО Іван Миколайович
Черкаський йіліал інституту рсззедення і генетики тварин УААН ' *
Захяст відбудеться (*С^ ¿К. С > ________1994 року
о ІС годині, на засіданні спеціалізованої ради /гптар К.020.ТС. 01/ при Інституті свинарства УААН са адресою:
. 314006, м. Полтава, Шведська Могила .
З дисертаці® кожна озіїаЯсигтись у бібліотеці Інституту сгчнарства УААН .
Науковий керівник -Офіційні опоненти -
Провідна установа -
Автореферат розісланий ' 17-т СіуіииЛ . 1994 р.
Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат
сільськогосподарських наук /- О.Г.Сердюк
- З -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РСБОТИ
Актуальність теми. Повноцінна годівля і, як її результат, високий середньодобовий приріст живої маси відгодовуваних свиней е головним фактором інтенсифікації галузі свинарства.
Із збільшенням середньодобового приросту живої «аси на кожні 100 г. за рахунок прискорення строків відгодівлі, а значить, зменшення долі підтримуючого корму, зменшуються витрати кормів на І ц приросту на І0&, збільшується валове виробництво свинини на II,7^ і II рівень рентабельності на В,2% /І.С.Трончук, М.МЛІерзіин, 1989/. . ;' .
Практичними спостереженнями і науковими експериментами вітчизняних і зарубіжних вчених / М.А.Новаленко, 1978; Ю.В.Лебедев, І97В; в.0.Нахаез, 1986; В.Г.Янович, 1986; A. Just , 1978; j.Bur-ckhardt . , 1982; Н. Gessler ■ , S. Dammert , 1982; H.G.L'eaque ,
1987; G. Burgs taller , 1991 та ін./ переконливо доказано, що на продуктивність тварин з усіх факторів зовнішнього середовища найбільше /до 70%/ впливав годівля, зокрема рівень годівлі, збалансованість раціонів за комплексом поживних і біологічно активних речовин, концентрація поживних речовин в сухій речовині раціонів.
Велику перспективу в інтенсифікації свинарства мав викоркс- . тання промисдового схрещування та гібридизація. Доведено, що завдяки цьому продуктивність тварин збільшузться на 10-15» при меншій витраті кормів на І кг приросту на 0,4-0,6 корм. од.
Враховуючи потребу виробництва в скороспілих кнурах а високими и"яскиіга якостями Інститутом свинарства УААН створена нова спеціалізована й"ясна лінія свиней - СІЯ-І /В.П.Рибалко, 1989/. *
В умовах Черкаської контрольно-дослідної станції такі свині мали середньодобовий приріст 824 г при затраті кормів на І кг зрироету
3,47 керм. од. і виході ипг.са в rysax 61,5л.
Найбільший ефс-кт при відгодівлі свиней дасть комбікорми. Проте ще не вивчено питання, як комбікорми з різною концентрацією поживних: речовин впливають на продуктивність та якість свинини при відгодівлі чистопородних та полісних /БГ х СіЕ’-І/ свиней.
Виконання цих робіт є одним із розділів комплексних досліджень, які проводяться Інститутом свинарства УААН.
Мета і завдання досліджень. Устою досліджень передбачалось вивчити ефективність «"ясної відгодівлі чистопородних /велика біла/ і помісних свиней ,/ВБ х С5СІ-І/ при різному рівні годівлі комбікормами ? різною концентрацією пожиьних речовин - середні.си, підвищеною і виссхгп, а саме: поживність І кг корму відповідно 12,14; 13,02 і 13,56 обмінної енергії. При цьому вміст перетравного протеїну відповідно норм по трьох періодах відгодівлі твар? на комбікормах з середньою концентраціє» рівняється 124, IIS і 114 г, з підвищеною - 135, 130 і 124 г, з високою - 152, 143 і 134 г.
У відповідності з ці® метою в роботі поставлені такі завдання:
- вивчити зоотехнічну ефективність м'ясної відгодівлі чистопородних і помісних свиней повнораціонними комбікормами з різнос концентраціє» поживних речовин при нормах годівлі для одержання ' добового приросту 650 і 800 г;
- вивчити вплив таких комбікормів на забійний вихід, морфологічний склад туш, -хімічний склад м"яса і сала;
- вивчити вплиЕ їх на перетравність поживних речовин та обмін
азоту, кальцію і фосфору; .
- визначити економічну ефективність використання комбікормів для відгодівлі свиней;
- розробити рекомендації господарствам пс грганіпацхї інтен-ивнгго виробництва м"ясної спини.і;; при сик'ристанні таких ксмбі-сриів. ■
Кауксза новизні. Робота з закінченим розділим тематики Інсти-уту св’.інарства УААІі "Е^ективіїіоть м"яльпї відгодівлі чигтопсрод-ит /евлича 'Ляо.1 і помгс.‘*их сзи;-^л з лалеяяості а ід кснцеятраці ї .-хкв‘іих рвчлеин в комбікормах і рг.тя ггдізлі" /1987-1990 рр./.
Дгі'а.-я.-іг., цг і-.тоіігилність еілггді?лі гт-иней а.глежить вія г’г'.тіеі'траііі ї nrv/в..ис речояи» в пср.-іорацігнгг.гс комбікормах. Чим ^••з вгаїч, ги:< більпиЗ сєр?днь‘¿обг ?;:Л логіст тварин і меігаі чграти к<"риіз на І кг приросту, гсобл'лво при годівлі ла нормами іп одержя іия добового приросту 6СС г >іа ді'.бу. Зперпе доказано, л і-.айбільа e-v-.ч-гивно відгпдозувати комбікормами з підвищеною і
ітгсїсьтраці*» поживних речовин ломісішх-свинеЯ /ЗЗхСМЛ-І/. Пгактугчге .чиачояі;я робг-?/,. На основі власних досліджень і ви-нбннчої перевірки зроблено обгрунтовані висновки і пропозиції ^ргбннцтв;/ ГфО ДОЦІЛЬНІСТЬ ВПро;*адж*;:іІ!Я ін-тексизної відгодівлі чстг’пгрпдшит і, особливо, псмісних свиней певнораціонними комбі--рмами з підвищеною і високою концечтраці® поживних речовин.
; даз можливість на свинях велико? білої породи одержувати добо-приріст на рівні 725^350 г прч затраті на І кг приросту 3,7,9 кг :<о\-біі.-орі.гу, на помісних с тінях - ".'58-893 г при затраті на кг приросту 3,5-3,6 кг комбікорму. При цьому рентабельність зи-ібництва свинини о порівнянні з комбікормами середньої концентра :1 '.ідя’.ї^у^гься на 3,2-7,9£.
г^аліч-щія ч^^'. льтатів досліджої-Па. Технологія інтенсивної 'леч^ї лгдгоділлі пемісних свиней /Ж х 2'£1-ІІ на комбікормах ::.3'’zтг.сі :<nt алчтряпії поживних рєчовзн впроваджена з колгоспі г= Íі 4<"-рмобаТло.":кг -"о глитну Чзгклськсї області .
• - б - ■ .
Апробація роботи. За результатами досліджень зроблені доповіді на науково-виробничій конференції в Полтавському сільськогосподарському інституті /м. Полтава, 1992/ і в Інституті свинарства УААН /м. Полтава, 1994/, .
Дисертаційна робота розглянута і схвалена на розширеному виробничому засіданні відділу годівлі та технології кормів Інституту свинарства УААН, 1994 р.
Публікація наукових досліджень. По темі дисертаційної роботи опубліковано даі статті та інформаційний листок. ■ •
Структура і об"ем роботи. Дисертація викладена на 151 сторінці машинописного тексту і включає в свій скяад: вступ, огляд літератури, матеріал і методику досліджень, результати власних досліджень, обговорення результатів досліджень, висновки, практичні пропозиції виробництву,'список використаної літератури і додаток. Робота містить 24 таблиці, 10 малюнків. Список літератури
-
включає 182 наіменувань, в току числі 63 іноземних. •
На пахист виносяться такі основні полсжелня: результати досліджень по ефективності використання повнораціокниг комбікормів з різно» концентраціє» поживних речовин чистопородними і поміскими сеиііьми при м"ясній відгодівлі за нормами для одержання 650 і 800 г добового приросту; вплив їх на обмін речовин, забійний вихід, морфологічний склад туш та хімічний склад м"яса і сала; практичні пропозиції по організації інтенсивної відгодівлі чистопородних і помісних свиней повнораціонними комбікормами з підвищеною і високою концентраціє» поживних речовин.
ММЕРШ I МЕГСЩКА ДОСЛІДЖЕНЬ'
Експериментальна частина даних досліджень виконана в колгоспі ім. Чкалова Чорнобаївсьхого району Черкаської області, а також в лабораторіях Інституту свинарства УАА.Н за період з 1987 по 1990 роки. Для цього з колгоспу ім. газети "Молодь України" Драбівського району Черкаської області були завезені кнури спеціалізованої м'ясної лінії /СМП-І/. Для одержання піддослідного молодняка використали маток великої білої породи /сімейства Волшебниці і Чорної Птички/, кнурів великої білої породи /лінії Драчуна/ і СМП-І /ліні ї Девіза/. За даними бонітування свиноматки і кнури були віднесені до класу еліта. :
Науково-господарські досліди проведені.методом груп, згідно загальноприйнятої методики /М.А. Коваленко, 1977/ при градації відгодівлі свиней на три рівних періоди /29-59, 60-69 і 90-120 кг/ по спеціально розробленій методичній схемі /табл. І/.
Перед постановкою досліду поросят в трьохмісячнім віці ставили на порівняльний період тривалістю 20 днів для індивідуального вивчення їх енергії росту в одинаковых умовах годівлі і утримання. Пра постановці досліду формували групи тваринами-аналогами по породі, статі, паходасеннв, віку, енергії росту, живій масі.
Відгодівля свиней проводилась на повнораціоннкх комбікормах, приготовлених на Іркліївському міжгосподарському комбікормовому заводі. В склад комбікормів вмотались одні і ті ж компоненти, в різних кількостях, чим забезпечувалась різна їх поживність /табл.2/. Годували тварин згідно існуючих норм длх інтенсивної м'ясної відгодівлі повнораціонними комбікормами, зволокьяинх до 65-70Ї вологості два рази на добу.
І. Методична схема науково-господарських та фізіологічного дослідів
Група :Порода тварин :Кількість:Концентрація пожив-голів в них речовин в пов-групі нораціонних комбі-: : кормах -:Нории годівлі тварин при вивченні комбікор-: мів
Перший науково-господарський . дослід
І ББ • 20 середня На 650 г добового приросту
П *1 20 підвищена
Ш ВБхСМЯ-І 20 середня < П
ІУ «1 20 підвищена
Другий науково-господарський. . ДОСЛІД
І ББ 20 середня На 800 г добового приросту
П - Я 20 підвищена щ ^
ш 20 висока
ІУ ЕБхСШ-3 20 . середня,
У 20 підвищена «1
УІ *» 20 висока
Фізіологічний дослід
І' ББ 4 середня На 660 г добового приросту
п ЕБ 4 . підвищена
Виробнича перевірка
І ВБ 102 підвищена На 800 г добового приросту
п ВБхСШ-І 102 підвищена
Компоненті!, :_____________Концентрація поли я них речовин в комбікормах_________________
% за масою .________середня :________підвищена________:_________висока
■ _______________________періоди відгодівлі свиней ____________________
: І- _ : 3 : : 3 : І„ : 2 ; : 3 : 1-і 2 і ; 3
Паениця 21 . 21 21 29,5 27 23 26,8 25,2 21,6
Ячмінь 37 40 43 10 15 20 9,1 13,9 18.8
Кукурудза б,І 5 5 25 26,6 27,6 22,7 23,8 . 26
Екструдований горох «14 12 10 24 22 20 27,2 24,6 22,3
Дріжджі кормові 6 5 4 6 5 4 5,5 4,7 3,8
Траи"яке борошно 7 7 7 І І І 0,9 0,9 0,95
Сухий аси 7 7 . 7 І І І 0,9 0,9 0,95
Кормовий кир - . - ' - - • _ - 3,7 2,9 2,4
Сіль кухонна 0,5 • 0,6 0,6 ‘ 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Дикальційфоцфаї 0,9 1.0 0,9 1,1 0,8 0,7 1,0 0,7 0,7
Нрейда 0,6 0,5 0,6 0,9 1.1 1,2 0,8 1,0 1,1
Префікс КС-5 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 0,9 0,9 0,9
Поживність І кг комбікорму
Обмінна енергія, ЦЦж 12,54 12,47 12,42 13,23 13,23 13,16 13,75 13,7 13,56
Перетравний протеїн, г 124 118 113 136 130 123 152 143 134
Кальцій, г 7.1 7,3 7,4 7,7 7,7 7,8 7,1 7,2 7,4
Фосфор, Г' ■ 6,0 6,1 -5,8 7,0 6,3 6,0 6,0 5,8 5,8
В дослідах вивчали споживання ксраів; приріс? живої маси; затрату кормів на сдинищ> приросту; забійні якості тварин - забійний вихід, товщину шпику, морфологічний склад туш, плоду "ы"язево-го вічка", хімічний склад м"яса і жиру; гематологічні показний5. -гемоглобін /методом Драбкіна/, в сироватці крові - фракційний склад білків /методом електрофорезу на агаровім геяі/, загальний білок /по Лоурі/; кальцій; фосфор; перетравність поживних речовин; баланс азоту, кальції), фосфору; собівартість центнера приросту свиней і економічну ефективність ВІДГОДІВЛІ.
Експериментальні дані піддавались статистиадій обробці згідно загальноприйнятої методики М.А.Плсхінського /1969/.
’ РЕЗУЛЬТАТИ ВЯАСШХ ДОСПЇДКЕНЬ
Перший науково-господарський дослід.
В досліді свиней годували згідно норм для одержання середньо. добового приросту ЄБО г комбікормами з середнього і підвищеної концентрацією поживних речовин протягом 129 днів. В групах.було по 2С тварин. Результати досліду показані в таблиці 3. Середньодобовий приріст на комбікормах з підвищеною концентрацій у свиней велико! білої породи збільшувався на 1%, у понісша - на 0,9% /різниця вірогідна, Р^0,05/. В той же час у понісша тварин він був більшим на 4-4,32, ніж у чистопородних /різниця вірогідна, £¿10,001/. -
Балансовий дослід, проведений на свинях великої білої порода, показав, що протеїн і жир значно краще пэретраэлавалась при годівлі комбікормами з підвищеної} концентраціє*) /відповідно 85,3 і 61,7? проти 76,1 і 33,4%, різниця вірогідна - Р^.0,001 і 0,02/, клітковина гірше /38,7 ї 49,6?, Р^О.ОІ/, безазотисті екстрактиз-_ні речовини практично одинаково /90,7 і 20,5%/. Пгаогвніоть І кг
3. Еізктивність відгодівлі свиней комбікормами при рівні годівлі ка 650 г добового приросту
Показники ; Груп я
: І : П : Ш : ІУ
Наса на початок досліду, кг 32,7 32,5 34,6 24,3
Маса на кінець досліду, кг 115,0 116,5 121,4 121,8
Середньодобовий приріст, г 645 +1,24 551 ±2,25 671 ±1,35 679 +1,99
Середньодобовий приріст, % 100 101,0 104,2 105.1
Середньодобове споживання:
комбікорм із* кг 2,949 2,645 2,949 2,645
обмінної ечергії, ЬЩж 34,83 33,95 34,83 33,93
перетравного протеїну, г 302 302 302 302
Затрати на І кг приросту:
комбікормів, кг 4,57 4,05 4,39 3,30
кормових одиниць ~ 5,01 4,90 4,75 4,70
обмінної енергії, їЩзс 54,00 52,15 5І,ВЗ 50,07
' перетравного протеїну, г 474 454 449 445
Рентабельність свинини, % 42,0 45,5 45,1 48,6
комбікорму з середньою концентраціє» поживних речовин рівнялася
11,83 Щя обмінної енергії при 93,2 г пяретрзвного протеїну, з підвпщенов - 12,59 Ще. при 113,6 г перетравного протеїну.
На комбікормі з підвищеною концентраціє» птаявнкх речовин крще використовувались на відкладання в тілі &ї>от, кальцій і фосфор /табл. 4/. '
4. Баланс азоту, кальцію і фосфору у свиней
знцєктрація : Прийняте ' ''.ті'.бм '/х речп- з корма-
Виділено :Виділено з калом, з сечею,
Відкладе-:Коефі-но в тілі ціеиг
ьнк р комбікормах :ми і водою, г г : г ; • : г :вакоі*яс теімя, : %
Баланс азоту
Середня ' 57,04 13,61 23,61 19,82 &І.7 '
Підвищена 57,51 8,48 23,29 25,74 «,7
Баланс кальцію
Середня 23,54 9,21 0,05 14,28 60,4
Підвищена 23,50 6,61 0,05 16,84 71,7
Баланс фосфору
Середня• 19,41 8,61 3,93 6,87 35,4 ■
Підвищена 18,39 6,42 4,18 7,79 -12,4
Контрольний забій тварин показав, що різні комбікорик практично не впливали на забійний вихід м"ясопродуктів і морфологічний склад туш. В той же час у поміснит тварин за всіма ознаками були відмічені кращі миясні якості /в складі туш м"яса в середньому 56,5% проти 51,ІЙ у чистопородних, площа "м"язевого вічка"
35,7 кв.см. проти 32,8/.
В складі м"яса у поміснизс тварин було більше білка /22,1 проти 20,55/ і менше жиру /3,4 проти 7,9л/. Сало поміснизс тварин мало визд- температуру топлення /в середньому 42,9°С проти 41,2/.
Білковий склад крові е достовірним показником рівня протеїнового живлення тварин. На печатку досліду вміст білка у плазмі крові у І і П групах рівнявся 6,7-6,8 г%, у Ш і ІУ - 7,2 г?,
- ІЗ -
тобто був у межах фізіолсгічної норми з деякою перевагою у по.м: -них тварині Протягом досліду кількість білка у тварин великоГ сілої породи збільшилась до 7,5-7,б г%, у помісних - до 8,4 г%, характеризує позитивний вплив годівлі, а такси пов'язано з вікс-вов закономірністю росту. Вміст альбумінів зріс від 39-39,5 до 42,3-42,5£, глобулінів зменшився з 60,5-61 до 57,5-57,7% /табл.5. .
5. Гематологічні показники у піддослідних ’ тварин -
Гру-:Гено- :3агаль- :Альбу-: Глобуліни, І :Наль- :55ос-
пи гло- ний 6ІЛ, ;бі|0К, м^ни, . £ ' . У цій, ф ос, мг% мг%
На початок досліду
І 12,0 6,7 39,5 25,4 10,9 . 24,2 11,6 5,9
П 12,2 6,8 39,1 а,9 10,9 • 24,1 11,7 7,0
Ш 13,1 7,2 39,2 21,9 їм 27,8 12,0 7,1
ІУ 13,3 7,2 39,0 21,8 10,9 28,3 12,0 7,0
На кінець досліду
І 12,9 7,б\ 42,3 23,1 . 10,1 24,5 10,8 6,1
п-. 12,6 7,5 42,3 22,9 10,3 24,5 10,7 6,2
п. 13,5 8,4 42,5 20,5 10,1 26,9 10,6 6,3
ІУ 13,3 8,4 42,5 20,2 10,3 27,0 10,9 6,3
З межах норми в плазмі крові був кальцій і фос'пр. Вміст їх г віком зменшився. Співвідношення між кальці Оі і фосфоре* на початку досліду рівнялося 1,64-1,71, а а кінці - 1,73-1,95.
Другий науково-господарський дослід.
З другому досліді тварин годували згідно норм для одержання середньодобового приросту 800 г комбікормами з середньою, підвищеною і високою концентрацією поживних речовин.
В групах також було по 20 свиней. При цьому тривалість відгодівлі чистопородних свиней рівнялася 102 дні, а помісних - 96 днів. З цих умовах ефективність використання різних комбікормів була більш контрастною /табл. б/. Так, середньодобовий приріст свиней великої білої породи збільшувався від 716 до 748 і 850 г, у поміс-нюс - від 762 до 799 і 599 г, або в середньому від 100 до 104,8 і 118,9%. Різниця мій всіма варіантами досліду була вірогідною /Р^0,001/. Затрати комбікормів на І кг приросту відповідно зменшувались від 4,42 до 3,94 і 3,72 кг, від 4,11 до 3,64 і 3,56 кг.
Результати контрольного забою тварин показані в таблиці 7. Забійний вихід м"ясопродуктів у свиней великої білої породи збільшувався від 75,4 до 77,8?, у помісних - від 75 до 77,2!?, .
вміст м"яса в тушах відповідно зменшувався від 55,2 до 53,8 і від 57,8 до 56,4%. Проте ця зміна більше залежала від живої маси тварин при забої, ніж від концентрації поживних речовин в комбікормах. В той же час вміст м"яса з тушах помісних тварин був у середньому на 3,5% вищим.
Вивчення складу крові показало /табл. 8/, що як і в поперед-
■ ньому досліді, вміст гемоглобіну був в межах норми, при цьому у помісних тварин він був дещо вищим. Зміст загального білка з плазмі крові за період досліду у тварин великої білої породи збільшився з 6,8-6,9 до 7,8-8 ґ%, у помісних - з 7,2-7,4 до 8,2-8,4 т%.
Це свідчить, що всі розроблені нами варіанти комбікормів забезпечували тваринам повноцінне протеїнове ааіаксння.
6. Ефективність відгодівлі свиней комбікормами при рівні годівлі на 800 г добового приросту
Показники >. ' ■ 'Гот п и *
: І : П : Ш : ІУ : У : УІ
Маса на початок досліду, кг 33,0 33,1 33,0 33,9 33,8 33,8
Маса на кінець ' досліду,, кг 106,0 109,4 119,7 107,1 110,5 120,1
Середньодобовий приріст, г 716 +3,28 748 ¿5,86 350 +4,07 752 +4,04 799 +5,33 859 +9,90
Середньодобовий приріст, % . ІСО 104,5 118,7 106,4 III ,6 125,6
Сеседньодобове спожизання:
комбікормів, кг 3,167 2,947 3,157 3,132 2,912 3,132
обмінної енергії, !^Цж 34,47 39,56 43,43 39., 04 38,43 42,76
перетравного протеїну, г 370 377 445 367 374 442
Затрати на І кг приросту: 1
комбікормів, кг . 4,42 3,94 3,72 4,11 3,64 3,56
кормових одиниць 4,97 4,83 4,78 4,61 4,47 4,43
обмі“НОЇ енергії, ЗДДгг 55,15 52,89 51,15 51,20 48,17 - 47,56
перетравного протеїну, г 517 504 524 482 463 492,
Рентабельність свиняка, % 31,2 38,7 39,0 34,4 42,0 42,?
7. Результати контрольного забов піддослідних . тварин
Ґ р у п' и
Показники . І : П : • Ш ; : ІУ : У : УІ
Порздзабійна сива маса, кг 107,2 ПО,6 120,8 108,0 III,3 121,5 •
Забійний вихід, % 75,4 76,0 77,8 75,0 76,8 77,2
Пжсща "циязевого пічка", кв.см. . 32,8 33,0 34,1 34,9 36,3 36,1
Товщина сала над 6/7 хребцями, СМ ' 3,00 3,06 3,20 2,80 2,85 2,97
Морфологічний склад туш, %:
и”яао 65,2 55,0 53,8 57,8 57,5 56,4
сало 34,3 34,6 36,5 31,9 32,5 34,1.
кістки 10,5 ’ 10,4 9,7 10,3 10,0 9,5
Є. Гематологічні покаятгки у піддослідних
тварин
Гру-:Гемо- :Загаль- ■:Альбу- •: Глобуліни. * Наль- гФос-
пи .гло- •біи, :т% ний ‘білок, : те .м^ни, * с£ : : у ЦІЙ, г фор, г
На початеє досліду
І 12,1 6,8 38,9 24,7 10,8 25,6 11,3 6,5
П 12,2 6,9 39,3 £5,5 11,2 24,0 11,3 6,5
Ш 12,0 6,9 39,1 21,0 ІІД 25,8 ■■11,6 6,7
ІУ 13,0 7,2 39,0 22,9 II,І 27,0 ' п ,5 7,0
У 13,2 7,4 39,8 22,9 11,0 26,3 11,9 6,9
л 12,9 7,2 39,5 22,8 10,9 26,8 11,2 6,8
На кінець досліду
І 13,0 7,8 41,3 22,6 10,1 26,0 11,0 6,1
п 13,1 7,9 42,0 ~22,0 9,9 26,1 11,6 ' 6,6
ш 12,8 8,0 41,8 22,3 10,2 25,7 11,4 6,6
ІУ , 13.4 8,2 42,2 19,9 10,3 27,6 11,2 6,2
У 13,3 8,4 43,0 20,0 10,0 27,0 11,6 6,5
УІ 13,1 8,3 42,7 19,5 10,3 27,5 11,5 6,3
Протягом досліду в складі білка плхзми троні збільшилась кількість альбумінів і змекпилась за рахунок фракцій об і б кількість глобулінів. Білковий коефіцієнт зріс від 0,54-0,66 до
0,70-0,75. .
Вміст кальцій і фосфору був досить високим, в uzssx фізіологічної норми, а співвідноиення між ними протягом досліду ПІДВИЩИЛОСЬ від 1,64-1,74 до 1,72-1,90. •.
' ШРСБНИЧА. ПЕРЕВІРКА ■
Виробничу перевірку проводили на двох групах свиней - чистопородних і помісних - по 102 голови в кожній прк годівлі їх повно-раціонними комбікормами з підвищеною концентрацією поживних речовин /табл. 9/. В середньому за три періоди відгодівлі поживність І кг комбікормів рівнялася 1,23 корм. од. /13,22 ЦЦж обмінної енергії/ при 106 г перетравного протеїну на кормову одиниця. Годували тварин за нормами для одержання 800 г добового прирості'. Ргціони змінювали через кожних 20 днів досліду.
Тварини великої білої породи за 118 днів збільшили в середньому живу масу від 32,4 до 118,1 кг, помісні - від 34,1 до
124,7 кг. Середньодобовий приріст у них відповідно рівнявся 726 і 768 г, або був у помісних тварин на 5,855 більшим.
-Внаслідок високого добового приросту корми використовувались економно і на І кг приросту з пертій групі було затрачено 3,7 кг і в другій - 3,5 кг комбікормів, або відповідно 4,56 і 4,30 корм* одиниць. " .
Вцілому виробнича перевірка підтвердила, що саму високу зоотехнічну ефективність при відгодівлі свиней можливо одержали тільки.тоді, коли поернуиться висока енергія росту поміснкх тварин з-оіологічно повноцінними комбікормами з підвищеною концентрацієа поживних речовин.
9. Ефективність відгодівлі чистопородних і помісних свиней повнораціонккми комбікормами з підвищеною концзнтраціев поживних речовин при виробничій перевірці
Показники
:Велика біла .порода
: ЕБ х СШ-І
Кількість голів 102 102
Тривалість відгодівлі, дні 118 118
Шива маса на початок відгодівлі, кг 32,4 34,7
Нива маса на кінець відгодівлі, кг 118,1 124,7
Середньодобовий приріст, г ■ , 725 768
Середньодобовий приріст, % 100 105,8
Середньодобове спояязакня: •
комбікормів, кг 2,687 2,687
яормовкг одиниць .3,30 3,30
обмінної енергії, ІЩх ' 35,52 35,52
перетравного протеїну, г 347 347
Затрати кормів на І кг приросту: '
комбікормів, кг 3,7 3,5
кермових одиниць . 4,55 4,30
обгінно енергії, }фі 48,93 45,25
гаретразнего протеїну, г 478 ■ 452
Рентабельність свинини, % 43,0 52,8
ЕКОНОМІЧНА. ЕФЕКТИВНІСТЬ ДОСЕІДШЬ .
За основу визначення економічної ефективності взято собівартість кормів у господарстві, вартість переробки їх в комбікорми /6,5 крб. за тонну/, вартість транспорту /6 крб. за тонну комбікормів/, собівартість вирощування живої маси молодняка до постановки на відгодівлю /180 крб. за центнер/, фактична структура затрат по виробництву свинини - вартість кормів 652, інші затрати 35? і реалізаційна ціна за центнер живої маси свиней /170 крб./.
Оскільки науково-господарські досліди проводились на великій кількості тварин /по 20 голів у групі/ і при різних нормах годівлі, то ми визначали економічну ефективність по кожному варіанту дослідів. • -
В умовах годівлі за нормами для одержання 65С г добового приросту рентабельність виробництва свинини пра годівлі комбікормами з підвищеною концентраціє» поживних речовин свиней великої білої породи зростала від 42 до 45,5?, помісних свиней - від .45,1 до 48,6?, або в середньому на 3,5?.. .
’ . Ефективність, відгодівлі свиней за нормами для одержання 800 г добового приросту показана в таблиці 10. Рентабельність виробництва свинини залежала від поживності комбікормів, а саме: у * ' ' ’ тварин великої білої породи вона збільшувалась від 31,2 до 38,7 і 39?, у помісних - від 34,4 до 42 і 42,22, або в середньому більше на комбікормах з підвищеною концентрацією поживних речовин на 7,5?, з високою - на 7,8?.
- В умовах виробничої перевірки при годівлі свиней великої білої породи комбікормами з підвиценоа концентрацією пожизнкс речовин рентабельність виробництва свинини рівнялася 48?, а помісних -52,8?.
10. Економічна ефективність відгодівлі свиней /за дашша другого науково-господарського досліду/
Показники
Порода свиней
велика біяа __________:________помісі
концентрати поживних речовин в ПК
:серед-:пгдвгсце-:висока:серед-:підвкце-:висока ________■_______jhjj_____:нз_______:______:ня_ _ _:на _____________
Жива маса свиней
відгодівлі:, ісг 650 662 660 6 7В 675 675
Собівартість поросят, крб. ÍI88 1191,6 1188 1220,4 1215 1215
Жива ыаса свиней в кінці підгодівлі, кг 2120 2ІВ8 2394 2142 2210 2402
Загальний приріст свиней, нг . 1460 1526 1734 1464 1535 1727
Кількість згодованих комбікормів, ц 64,60 60,12 64,60 60,14 56,35 60,14
Вартість комбікормів, крб. 1013,2 944,5 1193,9 943,3 885,4 ІІІІ ,5
Іклі затрати,/35%/ 545,6 545,6 545,6 545,6 545,6 545,6
Собівартість приросту, крб. 1558,8 1490,Г 1739,5 1488,8 1431,0 1657,1
Собівартість І ц приросту, крб. 106,8 97,6 100,3 101,7 93,2 95,9
Собівартість І ц приросту, % 100 91,5 94,0 95,3 87,2 89,9
Собівартість свиней, крб. 2746,8 2671,7 2927,5 2709,2 2646,0 2872,1
Собівартість І ц живої маси свиней, крб. 129,6 126,5 І22,о * 125,5 119,7 119,6
Собівартість І ц живої цаси свиней, % 100 97,6 94,4 37,6 94,2 92,3
Реалізаційна вартість свиней,крб. 3604,0 3719,6 4069,8 3641,4 3757,0 4083,4
Пркб'.ток від реалі-згм свиней,крб. 857,2 1037,9 1142,3 932,2 ІІІІ.О 1211,3
Прибуток від реалізації свиней, % 100 121,1 133,3 108,7 129,6 141,3
Рентабельність свинини, % 31,2 38,7 39,0 34,4 42,0 42,2
виске в.к к
1. Інтенсифікація и"ясноІ відгодівлі свиней при одночасному
підвищенні якості і рентабельності виробництва свинини значно зростав при поєднанні повноцінної годівлі комбікормами, або раціонами підвищеної і високої концентрації поживних речовин з високим енергетичним рівнем живлення і використання для відгодівлі поаіс-них тварин від маток великої білої породи і кнурів спеціалізованих м”ясних порід з ліній. ' ,
2. Поживність І кг ловнораціонних комбікормів з підвищеною концентрацію поживних речовин повинна бути в межах 1,17-1,23 коры, одиниць /12,5-13,3 Щж обмінної енергії/ при вмісті перетравного протеїну відповідно трьох періодів відгодівлі 130, 120 і 115 г /+5.г/, .з високою концентрацією - 1,25-1,30 кори, одиниць /13,5-14;0 ЦЦд .'обмінної Енергії/ при вмісті перетравного протеїд відповідно 150, 140 і 130 г /+ 5 г/. Відповідно до енергетичної поживності комбікормів і періодів відгодівлі комбікорми . повинні бути збалансованими за всіма іншими елементам живлення.
3.-Кращим способом підвищення концентрації поживних речовин е оптимальне включення в склад комбікормів компонентів з високос енергетичною поживністю /кукурудза, пшениця, екструдат гороху, кормовий жир/ при мінімальному використанні компонентів з низькою енергетичною поживністю /трав"дае борошно, сухий жом, висівки/.
4. Ефективність використання таких комбікормів залежить від різня годівлі та породного складу тварин. ,
. При годівлі згідно норм для 650 г середньодобовий приріст свиней великої білої породи при використанні комбікормів підвищеної концентрації збільшується на її, при нормах для 800 г - на 4,52, а при високій концентрації - на 18,7? порівняно з комбікор-
иами середньої концентрації поживних речовин.
, У помісних саикей середньодобовий приріст буз вищим проти тварин великої білої породи при використанні комбікормів середньої концентрації на 5,3?, підвищеної - на 5,6Ї і високої - на 6,9?.
Затрати кормів.на І кг приросту у свиней великої білої породи відповідно.зменшувались від 4,42 до 3,94 і 3,72 кг, у помісних -від 4,11 до 3,64 і 3,56 кг.
' 5. Різна концентрація поживних речовин з комбікормах не оці-
нювала забійного виходу м'ясопродуктів, морфологічного складу тул та хімічного окладу м"яса і сала. . ■
6. Породність вплинула на інтенсивність розвитку мускульної і жирової тканини, на вміст м"яса і сала в тушах.
Так, площа "м"язевого вічка" у помісних тварин рівнялася 35,5 кв.см., у тварин великої білої породи - 33,1 кв.см., товщина сала проти 6/7 грудних хребців відповідно 3,02 і 3,22 см. •
У помісних тварин вміст м"яса в тушах досягав в середньому 56,9$ проти 53,3!? у великої білої порода, сала відповідно - 32,7 проти Х>,8?.
7. Породність тварин вплинула на хімічний склад м"яса і сала.
У помісних тварин в складі м"яса було 22,09^ білка і 3,435? жиру,
у тварин великої білої породи відповідно 20,46 і 7,96?. Середня температура топлення сала відповідно рівнялася 42,9 і 4І,2°С.
8. Комбікорми з підвищеною концентраціа> поживних речовин стимулювали обмін білка в організмі тварин. При практично однаковому добовому споживанні азоту з кермами у тілі тварин в умовах обмінного досліду щодобово відкладалось в середньому при годівлі комбікормами з середньою концентраціє» 19,82 г, з підвищено» - 25,74 г азоту, коефіцієнт його використання відповідно рівнявся 34,7 і
44,7%.
9. Використання повноцінних комбікормів позитивно відбилося
на вмісті білка в сиворотці крові. Протягом досліду при використанні комбікормів середньої концентрації бік збільшився в середньому від 6,9? до 8 г^, підвищеної концентрації - від 7,0? до 8,06 г%.
10. Комбікорми з підвтеценоо концентраціє» поживних речовин сприяли обміну кальцію і фосфору в організмі. Середньодобове відкладання кальцій в організмі при годівлі комбікормами з середньпо концентраціє» поживних речовин рівнялося 14,28 г, з підвищеною -16,84, а коефіцієнт використання його відповідно складав 60,4 і 71,7«.'
Середньодобове відкладання фосфору відповідно станозилс б,Б7
і 7,79 г при коефіцієнтах відкладання 35,4 і 42,4і?.
11. Вміст кальціп і фосфору в сироватці крові піддослідних
тварин був в межах фізіологічної норми. При цьо«у зміст кальцію протягом досліду в середньому зменшувався від 11,7 до II,І, фосфору - від 6,8 до 6,3 мг?&. .
12. Комбікорми, використані в дослідах, позитивно вплинули на вміст гемоглобіну в крові. Він зріс в середньому від 12,5 до 13,0 г%, без особливої різниці по окремих варіантах дослідів.
13. Концентрація поживних речовин в комбікормах із-за різного їх компонентного складу впливала на Ес собівартість. Зокрема, собівартість І тонни комбікормів з середньої) концентраціє» для трьох періодів відгодівлі відповідно рівнялася 166,5; 158,9 і- 151,1 крб., з підвищеною - 167,0; 159,2 і 151,4 крб., з високоа - 202,7;
187,6 і 174,8 крб.
14. Рентабельність виробництва сеині-.ни залежала від концентрації поживних речовин в комбікормах і породного складу тварин.
7 свиней великої білої поред;: на комбікормах середньої кон-
■ цчктрації вона рів;-іялася ЗІ,2Ї, підглкеної - 38,7 і високої- 39,С?,
у помісних свиней відповідно 34,4; 42,0 і 42,2%.
В умовах виробничої перевірки на комбікормах підвищеної концентрації рентабельність виробництва свинини на свинях великої білої породи становила 48,0%, на помісних свинях - 52,8%.
ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
1. Інтенсивна м'ясна відгодівля свиней з використанням комбікормів і раціонів підвищеної та високої концентрації поживних речовин. Рекомендуешься рецептура комбікормів з місцевих кормових компонентів, градованих на три періоди відгодівлі, та норми згодовування, які гарантують одержання на свинях великої білої породи середньодобового приросту 750-850 г при затраті на І кг приросту
4,8 керм, одиниць і рентабельність виробництва свинини 34-48%.
2. Відгодівлю за таким способом п'смісних свиней від схрещування маток великої білої породи з кнурами спеціалізованої м'ясної лінії - СМЛ-І. Це забезпечує -одержання середньодобового приросту
на рівні 800-900 г при затраті на І кг приросту 4,45 корм.одиниць, високу м'ясність туш - 57% при передзабійній живій масі тварин ПО-І20 кг та рентабельність виробництва свинини 39-53%.
Основні положення дисертації викладені в слідуючих роботах:
1. Бігун В.Г. ¡Ефективність м'ясної відгодівлі чистопородних і помісних свиней залежно від концентрації поживних речовин в ком-бікормах//Свинарство.-К.:Урожай,І992.-Вип.48.- с. 39-42.
2. Трончук І.С., Бігун В.Г. Ефективність м'ясної відгодівлі чисто-
поролних /велика біла/ і помісних свиней в залежності від концентрації поживних речовин у повнораціонних комбікормах//Сви-нарство.-К.:Урсжай, І993.-Вип.49. - с. 57-61. '
3. Тргкчук 1.С., Бігун В.Г. Ефективність відгодівлі свиней залежно
рт- кгьгчентрзціІ позовних речовин в хсмбікормах//1к$срм.листок, Харків.- 1994. - * 54-54.
- Бигун, Василий Григорьевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Полтава, 1994
- ВАК 06.02.04
- Еффективнiсть вiтакорму в годiвлi свиней та курчат-бройлерiв
- Ефективнiсть окремих прийомiв технологii вирощування соi в промiжних посiвах при зрошеннi в умовах пiвдня Украiни
- Вплив типу годiвлi i рiвня концентрованих кормiв в рацiонах вiдгодiвельних бичкiв на iх рiст, засвоення поживних речовин та якiсть яловичини
- Ефективнiсть застосування сiрки пiд озиму пшеницю на чорноземi опiдзоленому Правобережного Лiсостепу Украiни
- Експериментальне обгрунтування пiдвищення поживностi кормiв шляхом удосконалення технологii заготiвлi та рацiональне використання iх в годiвлi сiльськогосподарських тварин