Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Сравнительное микробиологическое изучение антисептических глазных капель декаметоксина
ВАК РФ 03.00.07, Микробиология

Автореферат диссертации по теме "Сравнительное микробиологическое изучение антисептических глазных капель декаметоксина"

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ ЕПІДЕМІОЛОГІЇ UTA ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ ім. Л.В.ГРОМАШЕВСЬКОГО

- Ь Máp юпц

j

На правах рукопису УДК 582.282.23j ¿15.28: 014. 8/015.81.

СИДОРУК Алла Володимирівна

ПОРІВНЯЛЬНЕ МІКРОБІОЛОГІЧНЕ ВИВЧЕННЯ АНТИСЕПТИЧНИХ ОЧНИХ КРАПЕЛЬ ДЕКАМЕТОКСИНУ

03.00.07 — мікробіологія

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття вченої ступені кандидата біологічних наук

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Вінницькому державному медичному університеті ім. М.І.Пирогова

Науковий керівник — академік АН ВШ України

заслужений діяч науки і техніки України доктор медичних наук, професор Г.К.Палій

Офіційні опоненти — доктор медичних наук І.Г.Лукач

кандидат біологічних наук В.О.В'юницька

Провідна організація —Київський державний університет ім.Т.Г. Шевченка

Захист дисертації відбудеться " 'V " 1995 року

о годині на засіданні спеціалізованої Ради Д-088.04.01 при Київському науково-дослідному інституті епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громаиіевського (252038, м.Київ, узвіз Протасів Яр, 4).

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці інституту. Автореферат розісланий " 1995 року.

Вчений секретар спеціалізованої Ради, кандидат медичних наук

Л.СКрасюк

Актуальність техя^. Розвиток оперативко1. техніки, збільшення кількості хірургічних втручань та інструментальних методів діагностики захворювань ока, пов'язане з використанням складної апаратури, призвело до збільшення кількості резер-

¿¿Усіріїі а сі ¿»ЛЯХІВ рОВІІОВСІЛАІІЛВННН ІКиСЛііНиі ЦіЛОрИ« Я КЗ Піл

впливом несприятливих біологічних, хімічних та фізичних факторів набуває резистентності до протимікробних препаратів. З іншого боку - погіршення екологічної ситуації негативно впливає на імунну систему хворих, ер знижує показники лікування захворювань.

Серед широкого арсенал ліків, зр застосовуються в медичній практиці, препарати з антимікробними властивостями посідахзть чільне місце. Ефективність хіміотерапії у лікуванні органу зору в значній мірі залежить від раціонального застосування окремих протимікробних препаратів та ;х різноманітних прописів.

Важливим фактором при виборі хіміотерапевтичного препарату є чутливість збудника до нього, яка а часом змінюється. Практична медицина все частіше засвідчує, що ліки, які застосовувались раніше і були досить ефективними, втратили свої лікувальні властивості. Тому проблема пошуку нових протимікробних препаратів та розробка на їх основі різноманітних лікарських форм є досить актуальною. Особливу увагу дослідників привертають синтетичні протимікробні препарати, які є поверхнево-активними речовинами.

£1 ТЧИЗНЯНИй аКТИОеПТИК ДЄКам8Т0КСИН ВІДНОСИТЬСЯ до поверхнево-активних катіонних речовин. Він не маз аналогів у сзіті. Декаметоксин характеризується широким спектром протимікробної ді i (Г. К. , 1973; Iі. К. Палий и соазт- j 1Э8Э, 1991).

Держална Фармакопея XI вид., Державні фармакопеї та

специфікації зарубіжних країн ставлять до офтальмологічних прелартіз ряд зимог, серед яких іаотснічність, стерильність, стабільність, відсутність подразнення при іх інстиляції, мінімальна токсичність та пролонгована дія.

Відомо, се деякі антибіотики та антисептики, які застс-созухться з офтальмологічній практиці, маїсгь досить вузький інтервал м:.х лікувальними та токсичними дозами. Роботами

XX Л Есляксьхогс та спізазт. (1971), М.П.Єлінсза та спізазт.

(1982) зикзлена здатність високсмслекулярних сполук, таких як аубазидан, продигісзан, декстран зни:«узати побічну діл

антибіотиків та антисептикіз і підвищувати їх антимікробну активність. Скрім того, мікробні полісахариде мають властивості неспецифічних прстекторіз при деяких вірусних, бактеріальних та грибкових інфекціях (¡0. Л. Бодянский и соавт. , 1371; Н. II Блинов, 1S66, 1382; Г.К. Палий и соавт. 197S та

Енссксмолекулярні спслук:і, також, пролснгукяь специфічну діл лікіз, шо дозволяє протягом тривалого часу підтримувати необхідну концентрацію антимікробних рачевин з тканинах та рідинах ока (О. Майчук, 1987, 1990; 3. Н. Ермакова, 193С та ін.).

Мата досліл:«вння - теоретичне та експериментальне обгрунтування нового антисептичного засосу - очні краплі дека-

мзтокскну з поєднанні з амбеном, аубааидансм та похігхвкіком.

Основні завдання дослідження.

1. Вивчення антимікробних властивостей очних крзпель декаме-токсину. Дослідження хіміотерапевтичної активності нових прописів очних крапель на основ: декаметоксину. зубазида-ну, лсліглюкіну, амбену. Експериментальне обгрунтування їх оптимальних концентрацій за допомогою фізико-хімічних

»»»•ггілій р .‘лйнНЇ Я і НАрСЬК*IX

2. Розробка методів визначення декаметоксину, амбену в нових лікарських прописах очних крапель.

3. Створення нових очних антисептичних препаратів на основі декаметоксину, аубазидану, поліглшіну та амбену та вивчення їх властивостей.

Наукова новизна. Вперше досліджено антимікробні, фізи-ко-хімічяі, хіміотерапевтичні властивості очних лікарських препаратів декаметоксину. З робот: приведені результати

порівняльного мікробіологічного вивчення різноманітних прописів антисептичних очних крапель. Теоретично обгрунтовано оптимальні концентрат і декаметоксину, аубазидану, дэкстрану та амбену в очних лікарських прописах; показана можливість створення на їх основі очних лікарських антисептичних крапель.

Практична цінність дослідження. На основі результатів проведених досліджень запропоновано лікарський препарат очні краплі декаметоксину (0,02 2) для профілактики та лікування гнійно-запальних захзорсзань ока. Створені нові прописи антисептичних очних крапель, що містять декаметоксин, поліглккін, амбен та ін. Вперше створено методи визначення декаметоксину та амбену в лікарських препаратах.

Встановлена стабільність очних крапель розроблена нова селективна, високочутлива якісна реакція на декаметсксин в складних очних краплях на основі амбену, аубазидану та шшглшіну. Розроблено проекти Тимчасових Фармакопейних статей та Лабораторні регламенти на виробництво очних крапель декаметоксину та Полі дек.

Результати наукових досліджень увійшли до НТД: розроб-

лені та затверджені Фармакопейним комітетом МОЗ України ТСС N 42У-13-93 "Розчин декаметоксину 0,02 % (очні краплі)" та МОЗ Російської Федерації ТФС N 42-2111-92 "Раствор декаме-токсина 0,02 7. (глазные капли)". Наказом МОЗ України N 40 від 12. СЗ. 93 р. і Накааом ЮЗ Російської Федерації N 59 від 01.04.93 р. дозволено застосування у медичній практиці і промислове виробництво очних крапель декаметоксину 0,02 %.

Апробація роботи. Зроблені доповіді та обговорені основні результати дисертаційної роботи на Республіканській конференції по новим лікарським засобам (Харків, 1992); Міжнародній конференції "Актуальні питання мікробіології, епідеміології та імунології інфекційних хвороб" (Харків, 1993); засіданні обласного товариства МЕП (Вінниця, 1994).

Публікації. По темі дисертації опубліковано 6 наукових робіт з наукових журналах та збірниках. Отримано авторське свідоцтво на винахід N 1807388, зареєстроване Держкомвинахо-ду СРСР 10.10.1993 р.

Структура та об' ем роботи. Дисертація викладена на 110 сторінках машинопису. Складається із вступу, огляду літератури, чотирьох глаз власних досліджень, заключения, висновків і практичних пропозицій.

Покажчик літератури складається із 73 вітчизняних та

26 зарубіжних джерел. Робота ілюсгрозана 15 таблицями та 10 малюнками.

2. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ІХ ОБГОВОРЕННЯ

2.1. Методи та матеріали. Для розв’язання поставлених завдань наш проведено вивчення протимікробних, хіміотера-

метоіссину та йога прописів з мікробними полісахаридами ауба-зиданом, поліглккіном та препаратам амбеном.

Декаметоксин являє собою білий аморфний порошок з ледве помітним запахом м'яти, добре розчиняється у воді, етанолі, нерозчинний в ефірі, бензолі, ацетоні, хлороформі та інших органічних розчинниках. Цей лікувальний засіб діє бактерицидно на патогенні коки (стафілокок, стрептокок, менінгокок, гонокок), дифтерійну паличку та фунгіцидно (дріжджіподібні гриби Candida, епідермофітії) та ін. Значну частину молекули декаметоксину складає ментиловий ефір, що одержують з м’ятної олії перечної м’яти. Препарат відповідає вимогам Тимчасової фармакопейної статті 42-1814-88.

Аубазкдан - мікробний полісахарид, що стримується із культуральної рідини Aureobasidium pullulans N 8. Препарат має таку стуктурну формулу:

^Ь-Глго 1 4 Гяю 1 )х

. Ь®

£ Л л

З Глга 1 3 Глю 1 3 Глю 1

блок аубазидана Гли - глюкопіраноана одиниця

За фізичними властивостями аубазидан - це сзітло-баже-зий порошок, без запаху та смаку. Дул® погано роачиняється у дистильованій воді і зовсім нерозчинний в органічних розчинниках. Досліджувані краплі готували на 0,1 X ізотонічному розчині полісахариду.

Пслігллкін - стерильний 5 X розчин середньомолекулярної фракції частково гідролізсваного декстрану в ізотонічному розчині. Декстран продукується І_еисспсзІсс гіехігалісит та Ь. пієєєгЛєгоісієе і має таку структурну формулу:

X = 39000 - 155000

Амбен - пара(амінометил)-бензойна кислота - це білий кристалічний порошок без запаху. Дуже важко і повільно розчиняється у зоді. Має таку хімічну формулу:

л

X

Глю

Сульфатридазин-натрій - б-(параамі.чобенаолсульфамідо)-3-метоксипіридазин-натрій:

Препарат має білий або білий з зсовтуватс-зєлєнузатим відтінком колір. Порошок добре розчешеться у воді, погано -у спирті. Під дюз сонячного проміння поступово ЛЗБТІС. Злегка гігроскопічкий.

Досліджувані краплі готували масово-о5’ ємним способом за прописами, наведеними б табл. 1. 1- Попередньо сте~ рклізувзли розчини хлориду натрій з аубазкданом, гмбеном.

ІЇОТ»М м АПЙПТИЧНИ* VM'>ut>T PHnnjrrrv Н“ООУ?ЛНу 1Л* T"Lnmt ДО!"-

метакскиу. Краплі 10 X розчину сульфапіркдгзкн-натрію готували на 7 Z розчині полівінілового спирту і стерилізували. Розчини фільтрували і розливали в асептичних умовах у флакони з нейтрального скла, герметична аакорковувалк і завальць-свували алюмінієвими ковпачками. Зберігали краплі в захихе-ному від світла місці.

Дослідження антимікробних властивостей очних крапель декаметоксину проводили на 22 тестових та клік-.чких штамах мікроорганізмів. З експерименті використовували грампози-тпвні та грамнегативні мікроорганізми, серед яких Сута спс-роутворюкш бактерії та дріхджіподібн: гриби роду Candida

Антимікробну активність очних крапель вкакзчалки за допомогою МеТОДУ ПССХ1 ДоЗНИХ Серійних рОоВе^епЬ ДОСВІД.4/2аН / X препаратів у рідкому поживному середовищі за загальноприйнятою методикою.

Ефективність антисептичних очних крапель вивчали г.рк експериментальному гострому стафілококовому кон’ юкктивіті (К. П. Кутская V. соавт. , 1981). Експерименти проводили ка кролях породи шиншила.

Для аналізу фізико-хімічких властивостей досліджуваних розчинів виакачали їх зовнішній вигляд, прозорість, pH,

Таблиця 2.1.1,

NN П\П Складові прописів та нормативні дані 1 Кількість І г

і _ . Декамзтсксин (ТФС 42-1814-88) Натрів хлорид (ФС 42-2572-88) Есда для ін’єкцій (ФС 42-2520-89) 0,002 0,09 до 10 МЛ

г? t., Декаметсксин (ТСС 42-1814-88) Аубазидак (ТУ сп. 54—8-34—9и) Натрію хлорид (ФС 42-2572-88) Еода для ін’єкцій (ФС 42-2520-83) 0,002 0,01 0,09 до 10 мл

о о. Декаметоксин (ТФС 42-1814-88) Псліглккін (ТСС 42-492-75) 0,002 до 10 мл

4. Декаметоксин (ТФС 42-1814-88) Амбен (СС 42-1520-81) Натрію хлорид (СЮ 42-25-72-88) Есда для ін єкцій (ФС 42—2520—89) 0,002 0,1 0,09 до 10 мл

5. Сульфапіридаз ин-нат р і й Спирт полівініловий (СС 42-2299-85) Есда для ін’єкцій (ФС 42-2520-89) 1,0 0,7 до 10 мл

барвність. Реакції ідентифікації та кількісний вміст

інгредієнтів, ¡цо входять до складу запропонованих крапель проводили за відповідними ФС, ТФС або ТУ.

Статистичну обробку результатів експериментального дослідхєння антисептичних розчинів проводили з визначенням середніх арифметичних величин та квадратичних відхилень від середніх параметрів. Додатково обчислювали похибки середніх величин та критерії достовірності різниць середніх величин

2. 2. Антимікробні властивості нових антисептичних крз-падь декаметоксину. Вивчення антимікробно: активності чо-

тирьох прописів очних антисептичних крапель s декаметоксином порівняно з 10 X розчином сульфапіридазину натрію на 7 7. ІВС

ГІД.МН riiilrfjiuCb 1 CLKjriKijfi исо YduJj і сіл СШІгІ. Wi j w>‘W

діяли на грампсзитивні та громкегативні мікроорганізм*/.

Досліджувані прописи на основі 0,02 X розчину декаме-токсину проявляли висоиу протистафілококову активність, порівняно з краплями сульфапіридазину натрію 10 7. на 7 X ІВС (табл. 2.2.1.). Показники МБсК прописів декаметоксину з 600-1600 раз були меншими за бактеріостатичну концентрацію крапель сульфапіридазину натрію. До того ж, слід відзначити відсутність бактерицидної активності крапєхь сульфат рпдази-ну натрію, шо уагоджусться з даними літератури.

Стосовно S. aureus краплі на основі 1 7. розчину амбену та 0,1 % розчину аубазидаку проявляли активність в найменших бактеріостатичних концентраціях (0,39 мкг/мл), а краплі на основі 5 7. розчину псліглюкіку е найменших бактєріцйдних концентраціях. (1,31 мкг/мл). Щодо дії крапель на 5.epidermidis найменші МБсК та ШЗцК виявлені у прописів з поліглюкіном (0,003 мкг/мл та 0,012 мкг/мл), ідо у 5-15 раз нижчі за відповідні показники крапель декаметоксину на фізіологічному розчині натрію хлориду. Відносно

S. saprophyticus краплі на основі полісахаридів аубазидану та поліглккіну проявляли найвищу антимікробну активність: їх

МЕсК та МЕцК (0,098 мкг/мл і 0,195 мкг/мл) Сули меншими за

Таблиця 2. 2.1.

1ІРОТИСТАФІІЮКОКОВА АКТИВНІСТЬ АНТИСЕПТИЧНИХ ОЧНИХ КРАПЕЛЬ ДЕКАМЕТОКСИНУ, МКГ/МЛ

ОЧНІ КРАПЛІ 5. аигеїіБ 209-Р Б. ерісіегтісііз 130 5. БаргоріїуЬ і сіійі5303

МЕсК МБцК МБсК МБцК МБсК МЕцК

Сульфатридааину натрію 10 X на 7 X ПВС 520+130 0 390+0 0 156,0+0 0

Декаметоксину 0,02 X на фізіологічному розчині 0,78+0 1,56+0 0,049+0 0,195+0 0,195+0 0,39+0

Декаметоксину 0,02 X на 1 % розчині амбену 0,39+0 2,08+0,9 0,008+0 0,049+0 0,195+0 0,39+0

Декаметоксину 0,02 X на 0,1 X розчині аубазидану 0,39+0 1,56+0 0,049+0 0,195+0 0,098+0 0,195+0

Декаметоксину 0,02 X на б X розчині поліглюкіну 0,65+0 1. 31+0,34 0,003+0 0,012+0 0,098+0 0,195+0

л п

X kJ

відповідні показники крапель дакаметсксину, виготовлених на оскоаі іаатанічного рсачину натрію хлсриду та I Z рсачину амбену.

Дссліджузая: прсписи антисептика дєкзметсксину 0,02 Z проявленій високу активність стосовно аеробних спсроутвсрюю-чих паличок В результаті проведених експеримент і з зстансз-леко, zp краплі антисептика, на основі 5 7. розчину псліглхкіну

ДіПЛІ-І 2 C?r''?rVT**ir'-I;,Nr ^3 ÇatTT'or'i TT»f*»ut.fV vrsii-

цектраціях. Так, псліглюкін підсилюс дію дега.метсксину від-нсско В. cereus з 5 раз (МЕск 0,195 мкг/мл і МЕцК 0,39 мкг/мл), В. piiiMilus з З раз (МЕсК 0,13 мкг/мл і МЗцК С,39 мкг/мл),

В. subtil із а 10 раз (0,095 мкг/мл і МБцК 0,195 .мкг/мл).

Аналогічні результати були стримані при вивченні антимікробних властизсстєй крапель декаметсксину, виготовлених на сснсаі 0,1 Z розчину ауСааидану. Так, їх МЕсК та МЕаїК виявились нижчими за показники бактеріостатичної та бактерицидної концентрації крапель декаметсксину на фізіологічному розчині натрію хлориду стосовно В. cereus (МЕсК 0,26 мкг/мл) та В. <Tiyco;des (МБсН 0,195 мкг/мл).

Аналізуючи бактеріостатичну тз бактерицидну концентрації крапель на основі 1 7. розчину амбену встановлено, сд зони, з основному, дорівнювали показникам МЕсК та МБцК крапель декаметаксину на фізіологічному розчині хлориду натрію.

Позитивно характеризує досліджувані краплі їх прсти-грибкоза дія. Так, концентрації препарат із, ідо дорівнювали 1,56-3,125 мкг/мл проявляли фунгістатичну дію, а 3,125 -5,25 мкг/мл - фунгіцидну дія стосовно штаму C. aibicar.s (Л) і 1,95 мкг/мл та 3,9 мкг/мл відносно C. albicans 43. Леворин та ністатин проявляли активність з концентраціях 7,8 мкг/мл і

15,5 мкг/мл відповідно.

Чутливими до нових прописів кралею з декаметоксином виявились представники родини Enterobacteriaoeae. На них краплі діяли в МБсК 6,25-41,7 мкг/мл і МБцК 12,5-55,7 мкг/мл. Ці показники були дещо менші у крапель, виготовлених на основі 5 Z розчину поліглккіну, наприклад, відносно Е. asrogenes (МБсК 20,8 мкг/мл), Е. сої і (МБсК 3,125 мкг/мл, МЕцК 41,7 мкг/мл), К. pneumoniae (МБсК 12,5 мкг/мл) і, особливо, , на P. vulgaris (МЕсК 1,55 мкг/мл і МБцК 3,125 мкг/мл). Краплі, виготовлені на основі 0,1 % розчину аубазидану та 1 % розчину амбену на змінювали показників бактеріостатичної та бактерицидної концентрацій пропису декаметоксину на фізіологічному розчині нар і ¡о хлориду.

Аналізуючи дані щодо антибакгріальної дії крапель декаметоксину 0,02 Z відносно представників родини Pseudomonada-сае можна сказати про їх високу активність: МЕсК дорівнює

12,5 - 100 мкг/мл, МБцК - 41,7 - 200 мкг/мл.

Таким чином, результати вивчення антимікробних властивостей очних антисептичних крапель декаметоксину довели високу їх ефективність щодо всіх досліджуваних штамів мікроорганізмів, а також переваги крапель на основі мікробних полісахаридів аубазидану та поліглшіну, що здатні підсилювати антимікробну дію антисептика.

2.3. Фізкко-хімічні властивості антисептичних очних крапель двкаметоіссину. В серії досліджень вивчено фізи-ко-хімічкі властивості очних антисептичних розчинів. Результати вивчання стабільнсті чотирьох прописів крапель декаметоксину протягом 3 років 4 місяців показали, що кількісний вміст інгредієнтів, прозорість, в'язкість, pH розчинів прак-

тично ке змінювались і є оптимальними для створення стабільних лікарських форм.

Так, вміст декаметоксину в краплях, незалежно від пропису запишається в мажах від 0,0202 % до 0,0203 7., натрій хлориду - від 0,878 Z до 0,905 %, аубззидаку - від 0,038 Z до 0,105 Z, поліглшиїу - гід 5,896 % де 6,010 Лі показники не виходять га межі достовірності.

туттт*т"*утт/ т,гт.1?тут' 4Ví^9Hv Та. w-i líT^nñut/rY ппті г.яхр.пмлі Р. НЯ. зміну pH досліджуваних розчинів з декаметсксиним ВИЯВИЛИ, Шр значення pH не змінювалось і залишалось оптимальним (5,50 -6,72), що сприяло збереженню декаметоксину, а також відповідало вимогам Державних фармакопея та специфікацій різних країн. За вказаними документами цей показник повинен бути в межах 5,5 - 11,4, так кк краплі з такими pH не викликають больових відчуттів не тільки у здорових, але й у хворих.

На осноеі досліджень в'язкості розчинів полісахаридів аубазидану та поліглккіну в присутності декаметоксину та без нього зроблено висновок, ідо присутність антисептика практично не впливає на цей показник в очних краплях з поліглшіном та аубазидаксм і дорівнює 2,635 для розчинів з поліглпкі.чом та 3,515 з аубазидаком. Згідно вимог, які пред’являються до очних крапель такі показники є оптимальними для пролокгаціі

;Х Ді і.

З метою ідентифікації декаметоксину в досліджуваних краплях нами вперше запропонована нова, селективна, екстракційно-фотометрична високочутлива реакція, що базується на утворенні комплексної сполуки перманганату декамєтоксику, яка екстрагується хлороформом. Це дозволяє визначити 0,02 мг препарату в пробі.

Встановлено, шд для кількісного визначення декаметоксику з присутності хлориду натрію, амбену, аубааидану та поліглю-кіну придатна спектрофотометрична методикз, яка полягає у ви-мірхзакні оптично: густини забарвленого асоціату препарату з барвником еозином в присутності ПЕС і хлористоводневоі кислоти.

Проведеними дослідженнями встановлено, що наявність супутніх інгредієнт І з з краплях призводить до збільшення інтенсивності поглинання (гіперхромний ефект), але практично ке впливає на положення максимуму поглинання асоціату дека-метоксину з еозином (540+2 нм). Збільшення інтенсивності поглинання порівняно з краплями декаметоксику виготовлених на ізотонічному розчині натрію хлориду складало для крапель з амбенсм 4,8 %, а поліглюкіном - 7 X, а аубааиданом - 10,3 %.

Зважаючи на це, в робочий стандартний зразок декаметок-сику необхідно додавати таку кількість точних рсзчиніз амбе-ну, аубазидаку та псліглккіку, яка міститься в об’ємі крапель, що береться ка аналіз. Метрологічна обробка результаті з кількісного визначення антисептика вказує ка високу точність використовуваної нами методики (відносна похибка визначення не перевищує +5,4 ї).

З меток кількісного визначення амбену з краплях з дека-метзксинсм зперсе запропонована фстселектра колориметрична

методика, яка має низку переваг: простота та доступність використовуваних реактивів, виключення процесу екстрагування ізсбутиловим спиртом з наступним зідшаруванням органічного розчинника. Проба обробляється ксльсрореагентсм нінгідрином з присутності етанолу з наступною фіксаціє® забарвлення сдер-хакзго розчину. ..

Тагам чином, результати досліджень фіаикс-хімічяих властивостей різних прописів очних крапель декаметсксину, свідчать про раціональність сумісного використання антисептика з амбенсм і мікробними полісахаридами аубааиданом та ПСЛІГЛЗСКІНОМ для створення нових лікарських ферм.

2.4. Хімютерапезтич: властивості антисептичних очних крапель з декаметоксином. Встановлені під час дослідбання

Р5ТЛ 77г7^тл,т,\А « и м * чніЛХ гіЛаС-і яізС-ІСІ'с*л д ¿і ^

крапель декаметсксину обумовило доцільність вивчення деяких їх хіміотерапевтичних властивостей для обгрунтування рекомендацій по доклінічному вивченню розчинів. Як препарат порівняння застосовували краплі сульфапіридааину натрію 10 % на 7 7. ПЕС. Першій контрольній групі тварин і нет плювали ізотонічний розчин хлориду натрію.

З дослідах по вивченню хіміотерапевтичних властивостей 0,02 % очних крапель декаметсксину на ізотонічному розчині натрію хлориду, амбені, аубазидані та псліглшіні встановлено слідуюче. Через 24 год. після зараження у всіх тварин розвивався гострий стафілококовий кон’юнктивіт. Він характеризувався значним виділенням гною з ачей кролів, гіперемією кон'юнктиви, набряком і оцінювався за трибальною системою.

У тварин під час лікування спостерігалась позитивна динаміка захзорюзання: з другого по дев'ятий день лікування

сульфапіридазином натрію, з другого по сьомий день лікування 0,02 7. декаметоксином на ізотонічному розчині натрію хлориду, з другого по аоотий день лікування 0.С2 X декаметоксином на 1 % рсачині амбену, а другого по третій день лікування 0,02 7. розчином декаметсксину на 0,1 % роачині аубазидану і

Мал.2.4.І. Середній індекс важкості переб і гу гострого ісон’іюнкти-в іту в процесі лі кування антисептичними очними краплями.

з другого по п’ятий день лікування розчином декаметоксину

0,02 % на поліглкзкіні (мал. 2. 4.1.) .

При використанні крапель декаметоксину чотирьох прописів аначно швидше (на два-три дні) знижувалась кількість гною, зменшувалась гіперемія та набряк, на відмічалось подразнюючої дії порівняно іг застосуванням крапель сухьфапіри-даакну натрію. Використання останніх пркаводихо до ускладнення перебігу захворювання, що проявлялось в інтенсивному виділенні гною, почервонінні та Гіперемії кон’юнктиви, протягом перших чотирьох днів лікування, і як наслідок, реєструвалось підвищення ступеня важкості від 2,0 до 2,7. Окрім того, ще деякий час після одужання тварин спостерігали незначне почервоніння слизової оболонки ока.

Дещо інші результати буди отримані при застосуванні

0,02 X розчину декаметоксину на 0.9 X розчині хлориду

натрію. Після першого дня лікування кількість мікрсор-

гзнізмів різко зменшилась (на 59,8 X). Далі кількість колон і єутвсрюючих одиниць (КУО) продовжувала зменшуватись і вже на восьмий день дорівнювала нулю. Отримані результати корелюють з визначенням індексу ва-тоісті перебігу

“-гцгсу. І!І Л°н? РІД ппиатку

лікування симптомів гострого кон'юнктивіту майже не відзначалось (індекс важкості дорівнював 1 - 0,3). Потрібно

відмітити, що при застосуванні розчину декаметоксину 0,02 % перебіг інфекційного захворювання був більш легким, ні« при використанні 10 X розчину сульфапіридазину натрію. Тач, виділялось менше гнсга, відзначалось менше сльозовиділення та набряк ксн' юнктиви.

Аналогічні результати були стримані при інстиляції очних крапель декаметоксику на ізотонічному розчині амбеиу 1 X. Кількість КУО після першого ж дня лікування зменшилась на 77,3 X. і на четвертий день дорівнювала нулю. Тобто, використання амбену як складової частини очних крапель декаметокси-ну прискорює процес одужання на 3-4 дні, що можна пояснити відомими імуномодулхжчими властивостями цього препарату.

Щодо хіміотерапевтичної дії очних крапель декаметокси-ну, виготовлених на 5 % розчині поліглюкіну, потрібко відзначити, шр процес одужання у тварин відбувався значно ззидше, ніж у попердній групі. Кількість КУО при пссізі досліджуваного матеріалу різко зменшувалась з перший день лікування: висівалось до 48 7. бактерій порівняно з контрольною групою. А на наступний день було зареєстровано лише 7,3 X

мікроорганівм-ів. Потрібно зазначити, из індекс вахкості перебігу інфекційного процесу ке перевищував 1,7, Перебіг інфекційного процесу відзначався зменшенням сльозовиділення та гною, а гіперемія та набряк кон'юнктиви практично зникали на наступний день після інстиляції очних крапель.

Найкрасі результати були отримані при застосуванні крапель декаметоксину на 0,1 % розчині аубазидану. Термін лікування при їх використанні в порівнянні з 10 % розчином суль-фапіридазинуу натрію на 7 X ПВС скоротився на шість днів, а порівняно із ізотонічним розчином декаметоксину 0,02 % - на чотири дні. Причому, індекс ваккості не перевищував 1,3. Симптоми захворювання почали зникати на наступний день після початку лікування. Кількість КУО, після другого к дня інстиляції очних крапель зменшилась на 67,4 %, а на третій день дорівнювала 8,7 7. початкової кількості бактерій.

Таким чином, вивчення хіміотерапевтичної ефективності

0,02 7. розчину декаметоксину при гастрзі^у стафілококовому кон’юнктивіті показало, ш ця лікарська форма ефективна особливо, коли до її складу входять мікробні полісахариди, і може використовуватись для лікування бактеріальних захворювань ока.

Аналізуючи результати експериментальних досліджень антимікробних, хіміотерапевтичних і Фізико-хімічних властивостей прописів нових антисептичних крапель декаметоксину, можна зробити висновок про їх виражені антибактеріальні та протигрибкові властивості.

Найбільш активними є краплі на основі мікробних полісахаридів - 0,1 % аубаакдаку та б X поліглвкіку. Вони не БМікюеть активність декаметоксину, рН крапель, надаючи рзв-

чинам певної стабільності, в'язкості. Повна нешкідливість, висока хіміотерапевтична агаизність порівняно а 10 Z. розчином сульфапіридазину натрію дозволяє рекомендувати прописи для широкого використання в практиці лікування очних хвороб крапель декаметоксину 0,02 X.

ЕЖШОЕКІЇ ТА ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІ ї

1. ВИСНОВКИ

1.1. Дослідження антимікробних і хіміотерапевтичних

властивостей очних крапель декаметоксину та нових прописів очних анисептичних крапель на основі аубазидану, поліглгокіну та препарату амбену дозволило встановити у них високу протимікробну та хіміотерапевтичну активність. Нові прописи очних крапель ефективно діють на стафілококи (0,012 - 2,08 мкг/мл), вегетативні форми спсроутворюзочих паличок (0,098 -2,6 мкг/мл), C. albicans (3,125 - 12,5 мкг/мл), E. aerogenes (41,7 - 83,3 мкг/мл), E.coli (4,17 - 6,25 мкг/мл),

K. pneumoniae (25,0 - 29,2 мкг/мл) та ін.

1.2. Очні краплі сульфатридааину натрію 10 X мають значно нижчу протимікробну дію. Так, стосовно стафілококів їх ефзктивність а 668 - 1592 рази менша порівняно з краплями декаметоксину 0,02 X.

1.3. Антимікробні властивості антисептичних очних крапель різних прописів декаметоксину зберігаються протягом З років і 4 місяців, шр позитивно характеризує їх як лікарські препарати.

1.4. Антимікробні властивості очних крапель декаметоксину 0,02 % в присутності 0,1 X аубазидану, поліглккіну та

амбену зберігаються тривалий час, ио дозволяє проводити промисловий випуск препарату дія лікувальних закладів в необхідній КІЛЬКОСТІ.

1.5. Запропоновані нові методи визначення декаметоксину, амбену та ідентифікації цих препаратів в різноманітних лікарських прописах, які характеризуються єкспресністю, високою чутливістю та селективністю.

2. ПРАКТИЧНІ ПРОПОЗИЦІЇ

2.1. Наказом МОЗ України N 40 від 12.03.93. і Наказом ЮЗ Російської Федерації N 59 від 01.04.93 р. дозволено застосування у медичній практиці і промисловий випуск очних крапель декаметоксину 0,02 X.

2.2. Роароблано проект ТФС на очні краплі Полідек. Складено Лабораторний регламент на виробництво очних крапель Полідек.

2.3. Згідно інструкції по використанню розчину декама-токсику 0,02 X (очні краплі), затвердженої 24.12.92 р. , дану лікарську форму рекомендується застосовувати для передопераційної профілактики, лікування гострих гнійно-запальних процесів ока (кон'юнктивіти, інфекційні гнійні ускладнення після операцій на органі зору та його придатках).

2.4. Вперше запропоновані нові реакції ідентифікації та кількісного визначення декаметоксину та амбену в складних очних прописах та ряду інших лікарських формах, які рекомендується використовувати для проведення аналізу як у заводських умовах, так і в аптеках.

ОПУБЛІКОВАНІ РОБОТИ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Применение декаметаксина в целях стерилизации//Рес-публ. конф. по новым лек. средствам: Тез. докл. - Харьков, 1992. - С. 64. (Спізавт.: В. П. Ковальчук).

2. Свойства микробных полисахаридов и антисептика дека-

метоксина//Межд. конф. "Актуалные вопросы микробиологии,

эпидемиологии и иммунологии инфекционных болезней": Tea. дпхл, - Харьков. 1333. - С. 271. 'С’ГТ:"~'’Т. г Г. К. Палі*')

3. Антимикробная активность глазных капель декаметокси-на//Межд. конф. "Актуальные вопросы микробиологии, эпидемиологии и иммунологии инфекционных болезней": Тез. докл. -Харьков, 1993. - С. 304.

4. Изучение свойств антисептика декаметаксина и амбе-на//Мікробі ологічний журя. - 1994. - 56, N 2. - С. 107.

5. На допомогу практичним працівникам "Відповідаємо на запитання практичних працівників"//Фармацевт. журн. - 1994.

- N 2. - С. 107-111. (Співавт.: Т. О. Когет, В. П. Ковальчук,

ЕС. Колтун, і. Г. Палій).

6. Властивості нових антисептичних очних лікарських форм//Матєріали а наукової роботи співробітників Вінницького державного медичного університету ім. М. і. Пирогова. - Вінниця, 1994. - С. 307-308.

ВИНАХОДИ, РАЦІОНАЛІЗАТОРСЬКІ ПРОПОЗИЦІЇ

1. Способ количественного определения амбена// А. с. на винахід N 18G7388 від 26 листопада 1990 p.: Еш. Открытия. Изобретения. - 1993. - N 13. (Сп:вазт. 3. Г. Палій, Т. А. Ксгет).

2. Споео5 количественного определения амЗака. Посвідчення на раціоналізаторську пропозицію N 114 від 30.11.90 p., видане Вінницьким медичним інститутом

ім. 1L І. Пирогова. (Співазт.: В. Г. Палій, Т. О. Когет).

ANNOTAT ION

SIDQRUK A. V. Comparative microbiological study or the opthalmic antiseptic drops of decamethoxini.

Thesis Гог a Candidate of Biological Sciences degree on spesiality 03. 00. 07-Microbiology. Kiev L. V.Gromashevsky Research Institute of Epidemiolody and Infections deseases, Kiev, 1995. 6 scientific papers and 1 author's sertificate are defended. They contain the theoretical grounds and experimental confirmation of the possibility using the combination of microbial polysaccharides (aubasidanum, polyglucinum) and ambenum with antiseptic decametoxini in new ophthalmic drops and working out of new drugs on its foundation. It is found that the new drops of decametoxini 0,02 per cent had a higt antimicrobial action and definite physico-chemical properties. It was shown that they were effective in the treatment of experimental acute purulent infleammatory conjunctival infection.

СЗДОРУК A. R Сравнительное микробиологическое изучение анти-сзптических глазных капель декаметоксина.

Диссертация на соискание ученей степени кандидата биологических наук по специальности 03. СО. 07-микробиология. Киевский НІС' эпидемиологии и инфекционных болезней им. JL а Грома-шезсксго. Яиез. 1S95. ЗациЕдется 5 научных работ и едко аз-огидетаfso. .^.zcp^c теоретическое обос-

нование и практические доказательства возможности ссчотзіїнс-го применения микробных полисахаридов аубазидана, полиглюки-на, препарата амбена и антисептика декаметоксина с целью создания новых высокозфектианых глазных капель. Установлено, что новые прописи глазных антисептических капель декаметок-сина эффективно дейстзуют на стафилококки, вегетативные формы спорообрааутацих аэробных палочек, грибы рода Candida и др. Антисептические глазные капли декаметоксина оригинальных прописей остается стабильными на протяжении длительного срока хранения (3 г. 4 мес.). Усовершенствованы методик;: идентификации и количественного определения декаметоксина и амбена з сложных лекарственных формах. Глазные капли декаметоксина (0,02 7.) язляхтся высокоэффективными средствами лечения острого конъюнктивита. Приказами М3 Украины, М3 Российской Федерации разрешен промышленный выпуск и применение з медицинской практике глазных капель декаметоксина 0,02 %. Разработана НТД на новые капли "Пслидек".

Клссчозі слова: антисептика, очні краплі, дакамзтсксин, аубазидзн, псліглккін, амбен, сульфапіридазин натрія.