Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Сравнительная оценка пород свиней при чистопородном разведении, межпородном скрещивании и гибридизации в условиях Степной зоны Украины
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных

Автореферат диссертации по теме "Сравнительная оценка пород свиней при чистопородном разведении, межпородном скрещивании и гибридизации в условиях Степной зоны Украины"

ЧКРй1НСЬКй АЩЕШ АГРАРНИХ. ОДК ШСТИТВТ ТВАРКННЙЦТВЙ

0 Г г- л _

1 ' О ОД

На правах ракопксу ОД 838.4ч082.2

мазэр басить евгенович

йоршяйш ощнкй порiд свиней при чистопородному р036еденн1,

шшродшшн скрещуванй! та пбришйШ в швах

СТЕП0В01 ЗОНИ 9КР01НИ

06.02.01.-розведення.селекц!я та вшворення с1льсъкогоспо-дарських тзарин

Автореферат

дисертацЦ' на задбуття вченого ступеня кандидата сШсько-госпояарських наук

Харк1в - 1994

Робота вкконана в з1дд1л! тварикництва Кзровогрэдськогп НБО 'Ед1та" га в i дд i л i свинарства хнстигуту тваринництва Укра-ХнськоУ академП' аграриях наук.

Науксвий кер1вник;доктор с!льськогосподарських каук.прсфесор Медведев В'ячеслав Олександрович

Q<t>íuiftHt опонекти:доктор с!льськогосподарських наук Патров Володикир Серг1йович, кандидат Шьськогосподарських нацк Лоза Рнатол1й Романович

Пров1дие aíanpK£*CT»o-iHCTMíi)T свинарства ЦкраТнськоТ академП

аграрних наук

Захист дисертацН'вЦбудеться ^994 p0ífy

о годин! на 3acíaaHKi спеталГзовако!' Ради (аифр Д.020. 10.01.) при 1нстйтдт1 тваринництва УкраГкськоГ академй' аграрних наук.

Адреса: 312t20.м.Харкгв. п/в Кулитт

3 дисергац{ев «окна ознайоиитись в 61бл1отец1 1нституту тваринкицтва акрахнськоХ' академй' аграрних наук

Автореферат роз!сланий " " 19Э4р,

Бченнй секретар спец!ал1зовано1' Ради, доктор сиьськогосподарських наук

Кандиба В.К.

ЗЙГАЙЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА Р060ТИ Зкт^дьи 1 •:ть текц.Подзлыга '.нтенсиф^ац!« свикарства знакомиться е прячй эал?гнсст{ в!д е$бкт*вност1 селекц1йно-пдек1нко1 роботи по вдоско:$ленна та рзц!ональноиу використакнв е товарному виробюшт-з! нзявноп генофонду свин«й,наяб!ль» вдалих поеднань пор1я,ткп1е та л:н 1 й при Игпорояномз' схр«уванн! ! г1брияизац!У з метов зб!ль?екня к1лькост1 -» «каст! продукцП, яка виробляеться.

¡Н!?яен1 зкраУни е зснов де успешно роэвиваеться свииарство. Тут створано дос.ть а!ыну виробкичу базу, орган1зовано значка к!льк!сть спец!ал1зоважх та других тил5э господарств, де псряд з в1тчйзнанимй породами ЕикощстогцБть ландрас1в. дврок!в та великих чоряих свиней.

з також_харк1с'1ькйЯ «'¡зсний тип. ........

Необх1яно зазначйти, ио да тепер!*нього часу спеи!аяьно постзб-лених дослШв ю вивченнв господарсько-б!олог!чних особлизостей вказаних порЦ, кайбьчьв ефективних поедкань собою, а такая г харк!вськи« м'ясшн типом не проводилось. Тону виникла необх1дн!сть намиити яляхи танапрямки подальяоТ роботи по Ух використанню та вдрскокаленню.

Концентраций логол!в'я свиней на великих колгоспних та радгосп-них п1дприемствах . комплексах !ндустр!ального типу з прокисловов технологию,наяенкть вирокоУ с!тки плеи!нних господарств. контрс-ль-но-випробувальких с:ан!лй. пункт!з втучного 0с!мен1ння потребувть роэробки ч!ткоУ сясл'ни розведення. яка б забезпечувала орган!за-ц1йкий езаеюзБ'язсь пле«1кних га товарних господарств по нароиу-ваннв та ричпчнсии еиробництву сеинарськоУ продукц!У.

В зв'язг.у з цик дослхдяення по оц1нц! ефективкосг! викорис-тання пор!Д при р!зних методах розведення в умовах сте-повоУ зсни Укрз.'н;!.стЕсреняв на баз! свиней харк!вського «'ясного типу спец;з;ио&акоГ,високопродукги8ноУ'Л1н1У. розробц! систем;; розведення з веским втористаниям м1хлсродн0гз схречування та г^-ридизаиП' - актйльи! та часть практична I теоретичне значения.

Мета та зад^ з.^л^узрп». Метов роботи ставилось проведений комплексного псрпняльного вивчення Формування продуктивное^ та б!олопчних ¿¡ссбливостей пор!д велико'У б!лоУ. велико!" чорноУ. ландрас 1 аврок прг чистопородному розведенн1,р!зких методах схре-йування та пореано-п1н!йн!й г!бридизац!У !з'харк1вським м'яснии типом; створення от.Щал!зованноУ л1н11* для використання в системах НбридизацГГ та на с-.нов! одерканих результате розробка науково-обгрунтсв'акоУ систем! розведення для К1ровоградськоУ облает!.

1пер»е проведено комплексна оц!нку росту. витку. 81дтворввальнм, в1дгоа!вельних та к'ясних якостей, дэяких

- з -

ôioJîoriчних особливоетей пор!д великой' 6b)oï. велико!" чорноУ.ландр i дврок, а такое ïx деох та трьохпородних nowicei i г1брид1в хар-KiecbKoro м'ясного типу в уиовах степовог' зони УкрзУни.

Вивчен! нов! поеднакнз де за материнськд основу бри взят! та породи., як лакдрас та велика чорка (лакдрас х дврок, ландрас х вел чорна X дврок. велика чорна х дюрок, велика чорна х дврок х лакдрг За&ер«уеться створення високопродуктиаоУ спецЗэл!зованоУ л!нП св> ней, придатнаУ для широкого використання при г!брмдизацН в евина! ських государствах степово! зонк УкраТни.

Розроблена ефективна система розведення.в основа яко\' поклад« селекц!ю свиноматок на гетерсзисну поеднввашНсть з кнурами,як! ai користовувтъся в ехре^увзнн! та гчбридизацГУ.

Практична Щнн1сть роботи. Результата дослЦяекь та виробнич! перев!рки мо*уть бути використан! при розведенн1 свиней на фермах колгосп1в.радгосп!в,спец!ал!зЬваних господарств.пракнслових коигш с1в.пЦсобних та фериерськкх господарств. при розробц! обласних систем г1брндиэац!У та наукових селекц!йно-генетйчних програм по эдосконаленнв пор!д великоУ б1лоУ.великоУ чорноУ,ландрас,дя-рок 3 xapKiecbKoro м'ясного типу,

Реал1заигз резильтат1в досл1Д«ень. Йатер1алй.як1 одераан! s дослиах.були покладеШ в основу при розробц! планЗз селекц!йно~п. mîhhqï роботи-з свиняки в-государствах К1рсвоградськоУ облает! С138П: кетодичккх рекоиендаШй по оргаШзацП' селекаЗйно-плеиг«н роботи в свинарств! облает! на 198Ы390роки( i98i ); по 1нтен-. сиф1кацП свинарства области 19831; науково-обгрунтованкх систек тваринництва облает! ка neploa I98i-!385pp.l до i990p.tl9S2î; рек иендац!й по промисловоку схреауванн! та п'бридизацП* в свинарств! области 1983); програк! акиного вдосконалення с'аьськогоспо&арек тварин КЗрозоградсько"! облает! на i38MS90pp. та на пер!од до 20 (19S7); систем! роэведенкя «иней в К!ровсградськ1й области i'S92) йпробац!я роботи. Рез$льтати дослШень викладен1 на координ ц1йких карадах пошшарспу (м.Черн!Пв, 1982,ы.Полтава. 1984-1985 на розвиренсиу зас!данн1 сп1вро5!тник!е вЦд1лд свинарства Ihcthî ту тваринництва УкраУнськоУ йкадамП' аграрних наук (м.Харьк!в,19£ на aacfflaKHi наукаво-техн1чйс"!' Ради К1ровоградського НВО "Ел!га" (к.К!ровоград,19913.

ПтМкасйя оезцльтапв з>ся1д«днь.0сковн1 матер{али дисерта; опубл!коваи! в чотирьох йаукових роботах, п'яти рекомекдац!ях та в систем! роэведення свиней в Ировоградськ!й облает!,

Стрцктцра та об'ем роботи. ¿исертаЩя скяадаеться з вступу.с ляду л!тератури,методики та рез^льтаПв досл!д*ень,висновк1в,про! uift виробництву,списку л»терату|и та додатку. Робота викладена hi

р1нкдХ кашикописного тексту та xicrxrb таблю». s te*i

лиц! 3 50Д<ЗТКд. ОЛИСвК л1т€5ЛГУрН Нал1Ч«в Д1»рвЛ.» ТОК1/ 4XCJ!

на 1й1земких ковах. ¡ссйогенкя.Ш вкнзсяться м захист.

1. Пср1внальна продуктивна. в1дгод1вельн! та х'вск! якост!.

т.розвыок та деяк! б1олог(чК аеабливост! свиней nopli великзУ о\',лш,»ас.велико!' чорноУ i строк яри чистопородномд розведеин!.

2. Ына продуктивности,в!д!од1веяьних та х'ясиих якостей тва-при ?1знйх вар!антзх двох та трьохпородного схре*цвання пор!д-

hxoV ШоУ.ландрас,велико* чор*о\' i дярок, а тако« г1бридизацП*

йрк1ВЙ"эКИН,М'ЯСНИН ТИПОМ.

i. 2родуктивн1сть.81дгод1вельп i м'ясн! якост! псм!сей та Пб-V в зале*ност! в!д в1ку,умов а1ринання.год1вл! 1 тривалост1 в1д-

,i / i-.

1.Резистентн1сть колодняка.*1ця1стъ к1стяку,розвитов внутр!*н1х ан '.залоз внутриньоТ секрецп,гехатолог1чн1 показники T0I s. р1ДНИХ,ПО¥1СНИХ I г 1бридних свиней. 5. £конок1чна ефективнкть з1дгодШ1 пох1сей та г1брид!в.

6 (1родуктивя1сть hoboV слеШа^зованоУ л!нИ свиней харк!всь-

о v ясного типу при розведенн! в государствах К1ровоградськоУ обл.

7 Систена розведення свиней в К1ровоградськ1й облаетI.

МАТЕРШИ ТА МЕТОДИКА ДОСЛЩЕНЬ Efr;> ериментальна частика роботи: табл. 1,2 > викрнана в пер1од з '9 по iS89 роки в еiдд 1 лI тваринництва 1 лабораторЦ' касових анал!-( К1ровоградського НВ0 "Ел1та", в плем!нному завод! "Степове" Kipo-•радського ЙВО "Ел1та'\пле)пшш Фермах колгоыИв "Иаяк'та 1и.Лзер-гського Знэм*янськогоЛн.Гагар1на ¡Ировоградського, обласно* стан! контрольно* в1дгод1вл1 при радгог,п1 "Червоний землероб" ¡ринецького район1в. лаборатори' з4оНг1ени УНД1ЕВ. i.Схема пор!вняльно\' оц!нки господарсько-б!олог1чних якостей

}па: Матки : Ккури : Метод роз- : К1льк1сть

:-------------------------------------: ведения :молодняка

: Порода ;к1лъ-: Порода ;к!яь-: :на кон.

: :к!сть: 1к1сть: :станц1У.гол.

Велика б!лаСЬ5 J 100 Велика б!ла 10-15 ч\п розведен- 24 ' "Яандрас (Л) 100 Ландрас 10-15 ня 24

Беляка чорнасВЧ >100 йелика чорна10~15 - 12_

Дярлк (Д) 100 Дгрок 10-15 - . 24*

Йзтер1алои для досл!д*ень паслулилн чистопор1дк! тварини пор!д яикоТ 6ШГ.ландрас,велико!' чорноГ.дюрок, Ух nouicl та г1бриди з

- 5 - -

кнурами харк1вського м'ясного типу, як1 бри типовиии для своТх генотип!в 1 не ни»че класу ел1та по сумарн1й оц!нц1.

Год1вля тварин проводилась зг!дно !снуючих норм з врахуванням в1ку.1ИвоУ каси,ф1з!олог!чного стану. Умови глд!вл1 п1ддосл!дннх труп були одинаковими.

Утримання кнур!в та свиноматок до запл!днення, в пер1 од поросност! та лактаиП* орган!зовувалось 1з врахуванням технолог!'!, яка була прийната в господарств1.

Продуктивнее маток оцЫввали по багатопл!дност!, колочносП, ваз! поросят при народженн! та в 60 дн!в, а таков збереженност! прр плоду.3 метою визначення !ндив!дуальной реакцП' пом!сей та г!брид!: р!зних поеднань пор!д типу генотип-середови«е гх в1дгод!вельн1 якост! вивчали як в ушовах спец!ал1зованих господарств.так ! конт-рольно-випробувально! станцП.

2. Схема схрещування та г!бридизац!У свиней

Призна- Порода та К!ль- Порода К1ль- Порода та ;К!ль-:К1л1

чення породн!сть к!сть кнур!в к!сть породн!сть:к!сть:и!с

групи каток гол!в гол!в на«адк{в :нава-;нав.

:дк!в :к!в

:на :кон

:в!дг.:вЦ:

:в еле:гол

:цгос>:

:па* :

« :гол. :

Первий даслЦ

1. Контрольна 35 10 ВБ 3 ВБ 54

г. ДослЦна а 10 04 3 (1 X ВЧ 5?

3. - 11 10 Л 3 (I х Л 65

4. - 84 1С Л 3 ВЧ х Д 52

5. еч х д 10 а . 3 БЧ х № 56

о\ Л х вч 10 . л. 3 Л х 54 х Л 65

' Лругий дбслЦ

1. Контрольна ВБ » 20 ВБ 5 &Б 56

Л 4. . ¿осл)дна ВБ 20 А 5 ВБ х й 5?

3. - ВБ • 20 ВЧ 5 ВБ X ач 53

4. - -85 20 д 5 ВБ х Д 96

5. - 86 х 64 го л 5 ВБ х ВЧ х Л 5?

е. - ВБ х ВЧ 20 й 5 ЬБ х ВЧ х Л 61

- ВБ 20 п 5 х К* 5?

е. - ВБ х ВЧ 20 . хм '5 . &5 х ВЧхХ* 57

- б -

рвоыу випадку колодняк утрииували г'рупами по 25-30 гол1в при го-i кормами, як1 вяроблялись в государствах,в другому-п1дсвинк1в их гекотип1в утрииували íwuíeí дуально та годували повнорац1онним Чкозиои {IK-5S-25 до "чистого кооита".'

В досдЦах враховуваяи середкьодабозйй прир1ст,81к досягнення i'í маси 10Ö та 120кг, затр&ги кормив ка 1кг приросту.

EHepris росту молодняка виз^чали вляхои цом!сячяого звакуванкя loY тварнки окремо на дата народаення та вяраховували абсоявткий дносний прирости аиво'1 каси. Розница в ростI та типах т!яобудови ¡новлввали за промерами довяини труба.обхвату грудей,висоти в [1.епин1,поперекуЛкдпксааи ейрисонп та взликсрослост1.

Вквчення м'ясо-сально1' продуктивное!} проводили вляхоа забою п!д-¡kís в Biui 1. 120, 180 та 240 дн!в. Tysí забитих тварин кожноУ (осл1днаг групи розчленовували на окрзм! s1друби,як1 пот!м обвали..

К'зсо-сальн! акосп визначали за передзаб1йнсш та заб1йнов иа-,заб!йному вихояу.масов охолодяено!' гунх.довииои беконнoí поло-ьтовяинов апику на чотирьох р!зних д!лянках ryaí та на живот!, \т "ы'язевого в1чка'\мофолог{чним складом tysí.розвиткок окре-в*друб1в,мускуд1в та труп мускул!в.

Для вявчеиня Ф1зик?-х1а1чних влгетивостей та xísti4Horo складу :а встановлввали ргвекь основних покэзник$в shíchoY Í тзхнояопч-характеристяки. В сал} визначали гм1ст б5лку, аиру i основних эралъних речозин.

В!дбгр 3pd3KiB и'яс-з та сала для дсслЫяень проводили зг1Дно эдики (Поливода 0.M..Cтробикина Р.З.,Любецкий М.Д.,1977).

3 кетов еивчення метабол i'íhiix л роигс1в,яя1 прот1кавть в opraHi3-тварик piзних генотип1в, булк проведен! дослЦмння кров! на bkíct гроцитíв.лейкоцитíb.гемоглоб{ну.загального б!лку,фракц1й б!лку. ьц!и та фосфору за загальиоприйкятики методиками (Судаков H.fi., онець ГЛ.. í др.. 1975),

/Пзоцикну активк{сгь визначали нефелокетричним нвхо&ок. ну взв!сь виготовляли з тест культцря и!крококус л!зодейтикус

-tos.

Фагоцитарну активнгсть визначали ияхои постановки опсоно- . ft~——цитарноТ реакцП лвйкоцит1в. При цьому використовували ьтуру золотистого стаф!лококу.

Розвитох иолочноТ завози вивчали на п'ятий день п!сля опоросу ок. Число вих!дних протоков встановлввали на ochobí п!драхунку шин молока,як! виступали на коаноиу соску при натискуванн1 ЙЯХ.

Стан KíctsKy у тваркк дослЦиуваних гэнотип1в вивчали за «1ц-

н1ств плечевоУ та стегновоУ к!сток зПдно методики (Сбертас Е;, 1968). .

• Еконок1чну ефективн!сть в1дгод}в.й1. подсей та г15рид!в ободслв-вали нз основ! показник!в со(Нвартост1.прибутку { рентабельности виробництва 1ц свинини зг1дно вииог принцип!в розрахуику.як! прийнят на станц!У контрольно! &1шгод1в/Л.

Основний'цифровнй,катер1ал, який одераали в експерииентах, був оброблениЯ методом вар1ац1йноУ статистики (Плохинський й.й.,1969).

Формування спец!ал1зованоУ лШГ проводили вляхоы одермання, оц!кки,в{дбору та п£дбору &ксокопродуктиэних тварин.як! в1дпов1давть за розвитком та продуктивн!ств вимогаи ц!льового стандарту (Баньковс кий Б.В..Голуб Н.Д..Рибалко В.П. 1 др.{%??).

Иетодичним кергвкицтвои для розробки системи розведення свиней послуяили прац1 та публгкацП' Грудева Д. 1.(1363),Ладана П.Е.(1965), Кащенко А.Х..Мат5йця НЛ Л 1966)»Рибалко В.П.(136?) 1 др.

РЕЗУЛЬТАТ» ДОШДШЬ

1. Пор1вняльна оЩнка росту.розвитку,продуктивное^ та деяких б1олог1чн«х особливостей свиней р!зних пор!д при чистопородному розведенн1. ■

Розвиток кнур1в та маток. Встановлено, во кнури породи дврок в 12 м!сяШв досягали еивоУ маси 291кг,це вице ни у ровесников велико <ИлоУ породи на 5,9 , ландрас - на 1Д, велико!" чорноУ -на 14,62 (Р>0,3). В в!ц1 24 1 36 м!сяц1в 01льиа айва наса в!дм1чена у тварин породи ландрас. При цьоку суттевои була р!зниця м1е ними та аналогам великоУ чориоУ породи 14,? (Р>0,9) 1 11,7'/. (Р>0,9).

У маток породи дврок яива ыаса у вЩ1 18-23, 24-35 та 36 н!сяц1 5 старее склала в1дпов1дно 194,7, 237,9 1 234,8 кг.що б!льае н2я у свиней великоУ б!лоУ породи на .11,1 ГР>0,9). 1.7 1 15,П (Р>0.9), ландрас - 7.2, 1.8 1 7,ОХ. великоУ чорноУ - на 1б,8(Р>0.39). 19,9 (Р>0,99) 1 29.12 (Р>0.999).

Поодцктивн1сгь каток. В под!бних умовах год!вл! г утринанна свиноматки великоУ б!лоУ породи, в пор1внянн! з ровесницами других пор1д.мали найб1льву продуктивн{сть: йагатоалЦнЗсгь -11,7 поросяти. молочнкть -53,9кг, к1льк!сть поросят при в£длученн1 -9,9 гол.

Перевага за показниками.багатоплЦносп над аналогами породи дврок склала 31,5 (Р>0.999), ландрас -6,4., великоУ чорноУ -34,5'/. (Р>0.999);к1л^коств молодняка при в1длученн1-в1дпов1дно -1.0, 17.9 (Р>0,99) та 57,12 (Р>0,999).

Катки породи ландрас за продуктивною займали п!слз великоУ ■ ШоУ породи друге шсце I переваяали за багатош?1дн1ств велику чорну на 26.43с(Р>0„993),а за середньоя к1льк1стю поросят при е!д-

ченн! на 16,П.

Нравов збэреяеннктыв поросят харавтеризувалися натки aemoY

рко'1 породи -96,Ь'А, riptoB -дврок 70,85с, Тварини порЦ воикоУ etil' та ландрас за ции показкикои эайхали пром1жне положения.

В!дгод1ёельн1 тд и'ясн! якост!. П1дсвинки породи дврок ран!*е (сягалк живох маси 100кг <табл.3) к1к аналоги велико? б1ло!С породи i 3.5, ландрас - на 2,1, велико}' чорноУ - на 5,8%; кали б1лм ви-жкй середкьодобозий прир£ст на 10.б(Р>0,95); 5,1 1 14,2%(Р>0,3).

i той же час краща оплата кор«1в була а молодняка породи ланд-*с, акай за да» показййксм перевахав ровесник!в велико!' б!лоУ )роди на 31,б(Р>0,999), велико!' чорноУ - ка 10,4 СР>0,35), дирок 1 2,ОХ.

Б1яыий, BüicT м'яса в тузах нали св»н! породи дарок.Вони передали за ним локазником аналог1в велико!" б!лоУ пород« на 8,0, зндрас ~ на 5,2, велико! чорноХ - на i3,8^iP>0.93).

Я трарин великоУ öijio'i породи в1дносна маса мускул1в осьового Цд1лу к!стяку склала 27.8, переферичного - 37,7, грудно!' кл1тки 30,?, живота -3,8/.; ландрас в!дпов1дно -28,9, 36,3, 30,2 1 4,0У.\ елико!' чорноУ -25,2. 33.?, 31.1 i 4.ÜZ: дврок -30,0. 36.3. 30.0 ! ,77..

3. В1дгод5зельн1 та и'яск! якост! свиней

орода

К1ль-;В1к досяг-:Середньо-:Витрати : Вм1ст. 'А

к1сть:неиия ваги:добовий :кйрк!в :------------------

гол1в:100кг.дн1в:прир1ст, :на 1кг :ц'яса:сала :к1сток : : г ;пряросту,

: : : к.од. :

■елика б1ла 24 211.Oil.7 6GS,0til.2 5.2±0.1 57.3 31.9 10.8 1андрас 24 2Q8.0±l.l S3?.5±32.ö 3.9±Ö.03 60.1 28.7 11.2

¡елика чорна 12 215.7±4.Э 586.S+33.5 4.4t0.0? 51.5 33.2 9.3 (арок 24 203.8*0.9 о?0.0±11.9 4.03±0.08 65.3 23.4 11.3

Сзин! великоУ бхлог породи характеризувалися б!льа сильнии роз-штком дзох та трьохголового ¡¿ускул1з плеча, ландрас - найдовзого ¿ускула спинн. велико!' чорноУ - предосного иускула. .

В прозедешх дослЦженкях двроки мали суттеву перевагу -за иасов предосного,трьохголового.двсхголозого,струнного иускул!в та групи »годичних шускул1в(Р>0,99-0,999).

?чтеристика продцкт!в забоя. Kpaii <Лзик*г-ftiwi4Hi шжазники йкост! м'яса в1ды1чен1 у двр_ок!в. В склад! найдов-soro мускула спини н!стилось 29.1% сухо!" речовини, 1,16-золи, 22,1-проте!ну,.4,45 -виру. 61.32- вологи. уварввашйсть и*аса становила-

37.02.

KisnopiftHa р!зниця за piBH&H сухо* речовини,золи.проте*ну, 1ир«.а тако* pH бала суттевои. За вм1сток зв'язано* води в. най-доввому м'яз! спини дер они перевахали п!дсвинк1в породи ландрас на 3,ШР>0,999),поступались аналогам велико* б1лоУ породи за уварв-ванняк и'яса на 5.3%(Р>0,999).

Нихча волоПсть п!дм1рного сала, б!ль« високий р!вень сухо* речовини .та *иру в1дм1чено у п1дсвинк1в велико* чорно* породи. Тва-рини велико* б!лоГ породи i дврок за цики показниками займали npoaiwe лолозення.

Розвиток молочно* залози. Середня вЦстань Mil сосками право* та л!во* половини у маток велико* б1до* породи досягла 10,0см, ландрас -9.3, велико* чорно* 11.1, дврок -9.Осы. Найб1льв зблигеними у тварин велико* б1ло* 1 великр* чорно* пор1д е соски 8-7пар, ландрас та дюрок -1-2пар.

Довмина cochJb у великих б!лих свиней складала 2,25см, д!аметр-Д.09см,ландрас-в1дпов1дно -2,27 та 1,06. великих чорних -2,12 i 1.И, дюрок -2,40 1 1,13 см.

9 магок велико* б!ло* породи в роэрахунку на один сосок припадало 1.95 молочник протоки, ландрас -1,90. велико* чорно* -1.82. дврок-1.75.

4. Наявн1сть молочких проток!в у свиноматок .

ilapa cockIb Порода

•.Велика б1ла : Пандрас : Велика чорна : Дврок

Права половина

< i 2.38*0.24 2.0+0.09 2.09*0.09 1.60+0.22

2 2.08*0.11 2.0*0.03 1.91*0.4 1.8*0.2

3 2.08±0.13 2.0*0.13- ' 2.0*0.14 1.8*0.2

А 1.92*0.11 2.0*0.13 2.0*0.14 1.4*0.24

5 2.0*0.15 1.9*0.13 1.91*0.03 2.M..32

б 2.0±0.1t 1.63*0.13 1.36*0.15 l.BtO.Oi

? 1.67*0.0? 1.79*0.16 1.67*0.33 2.0*0.01

/Ива половина

{ 2.0*0:2 з 2.06i0.1 1.83*0.05 1.4*0.24

1 2.0*0.23 2.OtO.lJ 2.0t0.12 ¿.0*0.32

Ъ 2.08*0.23 .• 1.94tM? 2.0*0.12 2.0*0.32

4 2.31*0.18 1.94*0.1 2.0*0.12 1.4*0.25

5 i.65+0.15 1.89*0.13 1.92*0.15 2.0*0.32

6 1.23*0.2 1.56tO.il 1.58*0.15 1.8*0.2

? i.83±0.18 1.87*0.23 1.23*0.01 1.7*0.33

- íü -

Необх1дно в1дх1тити,*о у евиноааток пор!д великоУ 6ÍлоУ, еликзУ чорноУ та ландрас к!лькгсть ко.яочнкх проток1в зхенгуеться К перкоУ до сьоаоУ пари соск!в,у дврок - залияаеться на одному píв-

Коеф1ц1ент коргляцй' ala багатопл1дя1стю та к1льи1стя молочних оток!в у маток велико') (ИяоУ породи енлздае г =+0.58i, ландрас г-0.510. великоУ чорноУ г =+0.?!3. дюрок г =+0.575, Mis наявн!стэ лочянх npoTDKiB та ¡шочк1стш в1длов1дко г =+0.655, г =+0.538, =+0.741, г -+0.654.

¡розвиток .орган!в травления та вкитп1ан1х oorafllB. Cbhhí великоУ лог породи мали биьэ зисоку мзсу млуг<ку(343г), ландрас- довгину нкого síдя!лу кнаечника(200?см) та «асу тонкого в!ад1лу маечка (Ш2.2г), дерок -довзику i касу товстого в1дЯ5'лу киэечника 8!си 1 189?Лг). Молодняк великоУ чорноУ породи за розвитком ган!в травления зайааз прок!яне половення.

ПЛдсвинки велико!' б!яоУ породи характеризовались п!дви«еяоя дноснои масов нирох(0.2Ш,ландрас-сйяйз1нки(С.15Х),великоУ чорноУ еч1нки( 1.8G7.). дврок -серия та леген!в(0.35 та 0.61Х).

Тварини великоУ чорноУ породи суттезо переваяали аналог1в вели-У б!яоУ породи та ландрас за масс» лечгккк Мдлоз1дно ка 9.7(Р>0,9) -Н,б2(Р>0.95),Б проведеннх ясслШеннзх ландраси переваяали ровес-к1в ведикоз бьюУ та великоУ чорноУ лор!д за. nacos селез1нки на ,2(Р>0,999) i 15.9дР>0,ЗЭЗ). Двроки мали перевагу над великими лими та великими чоркиии подсвинками за «асоа серця-9Р>0,9) í

Розвиток заяоз внцтр1виьоУ секеецП' та гематолог1чк1 показники. а^ий розвиток адтовидноУ залозй мали cshhí породи ландрас(8,?4г), днйрннк1в-ВйликоУ чорноУс 4 Л8г ),п1Е'йлунковоУ залози-дврокс 133,Ог), роки переваяали Ihsí породи за.конаентpaules еритроципв,р1вень их складав 7,72мян,,гемоглоб1ну -11,0 г/%,загалького б1лку-8Л5г/% альбук1н!в -3,64r/Z. Бхльз нйсокий показник лейкоцит1в та бета-:обул!н!в був одеряаний у свиней ланарас-в!дпоз1дно 12,8тис,та 1,58 X, rasa i альфа-глобуяШв-пшвинкЛв великоУ чорноУ породи -1,91 i 1.39г/%.

2. Продуктквн1сть та б1олопчк1 особливост1 пои1сних та Пбридних свиней

Поодиктквн{сть «аток. Ори схреа?уваяя! маток породи ландрас з [урами зеликоУ чорноУ породистзбл.5) багатоплЦн!сть пЦви^увалась i 5Л2, аолочн1сть-на 14,6?.CP>0(SS). кьчьккть пороса* в два «1сяц1 it7%, ыаса поросят в цьо.му Biai-на 6,6% з пор1вняр1 з тварииами (йт^ояьноГ груш. Свиноматки велико! б i лот породи, а такс? нап{в->В0н1 таарики великах дврок, покрит! цияи кну^йт^^ййгаз-

никами багатошйдност! поступались чистопородниы ровесницам,за роз-витком поросят в 60 дн1в-досягали !"х, за молочную та к1льк!ств поросят при В1длученн1 незначно переважали !'х.

Парування свиней ландрас 1з дироками.а таков велико!" б 1ло1* породи з двроками сприяло росту багатошйдност! на 2,0-6,0%, молочное™ 1 маси поросят при в1длученн! - на 38,5(Р>0,999) та 11,4% В той же час багатопл1дн1сть маток при схрещуванн1 велико'1 чорно"! породи 1 дврок пЦвивщвалась на 6,1%, а молочн1сть та маса поросяти при в1длученн1 -на 18,1(Р>0,999 ) 1 5,9%.

В пор!внянн1 з контролем поеднання велико!" б1ло'1 породи з кнурами ландрас збиьшувало багатошпдн1сть маток на 8,0 , молоч-н1сть -на 15,8(Р>0,999), к1льк1сть поросят при в1длученн1 -на 9,2, середню масу одного поросяти в 60 дн1в-на 3,2%.

При трьохпородному схрещуванн1 нап1вкровних маток велика чорна х ландрас з дюроками одержана в1ропдна р1зниця з великими б!лими матками за багатопл1дн!ств 1 к1льк!ств поросят в два м!сяц! на 10,1 (Р>0,99) 1 14,8%(Р>0,999). За показником молочност1 перевага скла-дала 9,5%, а маса поросят при в!длученн1 була на р1вн! аналог1В контрольно!' групи.

Максимальну продуктивн!сть маток одержано в вар1ант! схрещу-вання нап!вкровних тварин велика б!ла х велика чорна з кнурами ландрас. 9 них, в пор!внянн! з аналогами контрольно"! групи, к!льк!с новонародкених поросят зб1лыиилась на 12,0 (Р>0,99), молочн1сть-на 38,7 (Р>0,999), к1льк1сть д1лових поросят -на 21,8(Р>0,999), середн! жива маса молодняка в К1нц1 п^сисного пер!оду -на 6,5%. Поеднання нап1вкровних маток велика б1ла х велика чорна з дюрками в б!льи!й м!р! п!двищувало показники молочносп та середньо"! маси одного поросяти по зак1нчешп п1дсисного пер1оду. При цьому р1зниця з тваринам! контрольно"! групи за багат0пл!дн1стю складала 7,0, молочн1стю-39,9 СР>0,999>,к!льк!стю та масою поросят при в^лученн! в1дпов!дно 16,1 (Р>0,99) та 11,0%(Р>0,95).

У вар1ант1 просто"! породно-лШйно! пбридизац!'! велико!" б!ло"! породи та харк1вського м'ясного типу багатопл1дн1сть маток зросла на !0,0(Р>0,9), складно!'-нап!вкровних маток велика б1ла х велика чорна з харк1вським м'ясним типом- на 11,0(Р>0,9).молочн1сть - в1д-пов!дно на 23,7(Р>0,999) та 38,9%СР>0,999),к!льк!сть поросят при в!длученн1 -на 16,1(Р>0,99) ! 19,5%(Р>0,999), середня яива маса одного поросяти при в!длучеши- на 4,5 ! 6,5£

П!двищений вих1д д1лового молодняка виявлено при схрецуванн1 маток велико!' чорно'1 породи з кнурами дюрок, нап1вкровних тварин велика чорна х дврок з ландрас, велика б1ла х велика чорна з ландрас та дврок. 9 наявних генотип!в до кшця п1дсисного переду було

рвано на 0,6-1 поресатн биме я!а в контрол! (Р>0,99). 5. Продуктизн1сть каток при резнях вар!антах схрещування таг1бридизац1У

¡па :5агатопл1д-:н!сть,породят

йояочнСсть,

КГ '

К1яьк!сть :йаса "одно- :3бере*еникть поросят при:го поросяти:поросят, X вШученн!. :при в!длуч,, гол, ; кг :

Перяий досд!д

9.9+0.за 45.5+0,26 8.1+0.26 15.2+0.18 81.8

10.4f0.32 53.3+1.3 8.4+0.2? 16.2+0.Об 80.8

10.1+0.23 67.7+1.31 8.5+0.2 17.2*0.И 84.2

10.5*0.32 54.5+1.43 9.4±0.23 1б.1±0Л8 89.5

9.7*0.18 48.9+1,2 8.7i0.il 15.3i0.21 39.7

10.340.3? 50.9+1-.72 з.з±о.гз 15.2i0.28 95.3

Другяй ДОСЛЦ

10.0i0.i8 47.6+0.53 6.7+0.14 15.4+0.04 88.0

10.8+0.28 55.НО.75 3.5+0.14 15.9±0.28 88.0

9.9+0.24 50.3+0.76 9.3+0,16 15.510.03 93.9

10.6+0.24 62.6+0.2 9.9+0.21 16.9+0.12 93.4

11.2+0.18 68.0+0.38 10.610.13 1б.4±0.08 S4.fi

10.7±0.15 6S.Sil.13 10.1+0.12 17.1±0,12 94.4

П.0±0.24 58.3±1.33 10.1+0.17 I6.li0.ll 91.8

И.1±0.17 55.1+1.0 10.4±0.1! 16.4*0.11 93.7

Дисперс1йниы акалхзоа встановлено, «о ознайи продуктивное^ яри ^еасуванн! в б1льв1й м!р! обдковлвн! аатеринською породою, в меи* - баг&к1вс£>ко0.

Р1ст 1 роззнток молодняка. Остановлено, ао при схрещуванн! з зраки еедикоТ чорно'1' породи (ландрас х велика чорна,велика б!ла х вика чорна) пом!с1 в!дзначались п!двищенов 1ктексивн1ств росту роззитку у ембр1ональний пер1од та пера! а!сяц1 життя, яка п1сля зго поступово знинувалась до к!нця ьнродування. При знятт! з в!дго- ' эл! перзвага по жнвШ мае! над аналогами контрольно! групи в в!с!и сяц!в скяадала 1,7-5,3%.

Навпаки, при схревдванн! з кнурами породи дврок (ландрас х дв-к, велика чорна х дврок, велика б!ла х дврок, ландрас х велика чор-х дврок, велика б!ла х велика чорна х дврок) л1дсвинки характеризу-яись середн!м ростов та розвитком у внутр1аньоутробняй пер!од т.а ра1 ШсщI посгнатальнсго розвитку.В подальяску 1нтевсявн1сть росту йй*-зяачно я1явидуваласьСб1ль9 як в 1,8 раз) та збер!гаяась на иону р!вн! тривадий час. При знятп з вЦгод1вл1 молодняк цйх

capiaKTtB кав С1яьву киву «асу Hii аналоги контрольно!' гоуяи на ?,?-,i3.fcX (P>G,SS).

Поро£чо-л1н1йн1 г1бриди, «к простого так 1 скяадцого еа?!?.н?1В г1СридизгиП'.мали тип росту та розви^у подКЗний пом1скик аналогам свиней ландрас. До :;1нцз виро^зання у них перевага над чистопсрсдаин молодняком,контрольно!' групк за skbob касоа енладала 9.0Х*

За сорков т1лобудови пом!с1 та Ибркдн (Идьаост! гвнотип!в в!дхи лялкся в сторону багьк!всько!' породи, чо спричинядо зк!иу пропорчЬ1'. т!да в капряику покрааення ix и'асних форм.

ЫлгорЛвельн! зкост1 поа!сей та г!6рид1в в ияовах спеи1эл1зо-раних госпоц'авств. Пор1вняльна в!дгод1вля молодняка в спец!ал1зова-них государствах (табл.б) дозволила встановити. що пои1с! вЦ схре-мування каток велико!' б!ло!" породи та ландрас з кнурами велико!' чорно!' породи в1др!знялись пср!вняно ннзькиии показниками енерШ росту та господарськаГ скор(/стнгдост1. Ix перевага над аналогами контрольно!" групи за цимн ознаками склада 1.1-8.1Х. . ". ..

йаксинальн! в1дгод!ведън1 якост! одержан! у свиней поеднання ландрас х дврок, яи! на 6.82 »видме чистопородних ровесник!в досягали забШр!' кондиц!!', кали ви«у 1нтенсивн1сть росту на 22.9Х (Р>0.999).нидч1 виграги корм!в на одиницв приросту на 2?,ШР>0,999)

IloKlci других eapIaHTiB схре«ування з кнурами дюрок Свелика 6Ua х дврок. велика черна х дюрок) були б!лыз скоростиглими на 1.0 та 4,5% ни аналоги контрольно!' групи, нали вия! середньодобовкй при р1ст на 10.8 i 12,62 <Р>0,9) I оплату корм,1в - ИД (Р>0,9) i 13.3Z (P>C,S3S).

Тръохпор1дке схре«ування з двроками та ландрасами з<Ильиу&ало скоросп5гл!сть i enepriB росту у молодняка.Б пор!внянн1 1з чиетояорс ькки ровесниками р1зниця за в!кон досягнення ваги 100кг. серздньоло-бозим приростом та витратаик корк!о складала 2.5-28.5% (Р>0,99).

В умовах спец!ал1зоваикх государств в!дгод1вельк1 якост! по-рсдн0-л1н1йнйх г!брид1з за вс1иа показника<ш eiдгше!далк псу книг; аналогам краагих вар1ант1в схроцувамна.

jlimj. При 1ндив!дуальноиу утримаинЗ та г0д1»д1 спец1аяькьм' kokoi- ' корком скоростиглЦть пои!сей та г1брид1в, t пор1внанн1 з в1д1'од1б£ в сп8ц1ал1зованих господарствах, .покравилась на 23,2-48.17. (табл.?)

• Б цих уковах rlpel результата в1дгод!вельних якостей були одержан! у еар!антах схрецуваккя маток пор!д велико!' 61лоУ та ландр э кнурами велико!' чорно!' породи, lit тварини за господарсько» сно-ростигл!ств та середньодобовому приросту иали незначну (на 1,0-6,02 перевагу над аналогами контрольно!' групи.

- 14 -

8. В!дгод1вельн1 якост! по*1свй та г1брад1а в уыозах спец1ал1зованкх господарств.

Й1ль- : В1к досягнеььа : Свре„,т>одобов? .?. ; Внтрати ;о?м!в

кгсть ;ваги 100 кг, : прпр.ст, г . :ко 1кг пр ¡росту,

ГОД1В : дн!в : к,од.

Пермий деслЦ

5% 253,042.5 407.317.9 . .234.0.3

52 248.913.3 440.4^,9.6 < .761.0.18 •

05 237.0±3.0 500.5+10.0• * .94,0,22

52 250.812.3 451.218.7 ".6110.4

56 238.6*1.7 489.11?.0 • .8510.23

55 246.4*2.6 460.4±3.8 5,410.6

ЙРУГИЙ ДОСЛ1Д

55 -266.5*1.8 . 381.4*5.0 ¡5 ,':8*0.14

5? 253.0±2.9 428.618.5 5.2410.03

59 263.4±2.8 394,918.9 4.7410.22

56. 755.1±2.1 423.316.4 4.8110.16

5? 253.8*2.0 437.5*8,3 5.22*0.14

61 253.2*1.7 454.816.4 5.0410.12

57 -254.8*2.0 439.717.9 . 4.7110.06

57 249.612.7 447.3±9Л 5.4410.3!

(1ок(с1 велико! бгло!' та велйкоТ чорнаУ породи з кнура«» щзэх, тако* велико"! МлоУ з ландрас пали перевагу над молоднлкок онтрольно"! грапк на 5,4 - 13,50% (Р>0,99).

При !ндив!дуальноиу утриманн! иаксииальн! в;дгод1зсльн1 янос'?1 дгрзат у тварик генотипу ландрас х дсрок. У них середиьодоОовий рир!ст був на 145г(Р>0.339) биьве н!я у ровеснк:1г гелико» б1лоУ сроди, витрати к^м1в на 1иг приросту нихче на 13,2%(Р>0.$3). ;изоУ ¡¿¿си 100кг досягали ран.гяе на 20 дн1в (?>0,35).

Трьохпср1дн1 по«1с! ландргс х ввгика чорка х дирок при ({3 ь-Цгод1вл1 були С1лы» скоростигмии на 9,0;:, ви^кй прпу!ст -■з 3.§%сР>0,9), оплату ксра1Б -на .10,3% (Р>0.3).

Ркалог1чний р1вскь Е1дгоА;гельни:-; якостсй з1зм1чз»о у уолодкяча •снотйШв зелк«я б!ла х велика чорна х лзвдр^с, велика бхяа х ?злака дориа х джрок.

7. ¡Ндгод1вельн1 якост! поа1сей та г!бряд!е в уховах станип' контрольно!' в1дгод18л1.

Група: К1льк1сть :В1к досягненнз :Свредньодсбовйй:Битрата корк1е на : гол!в :ваги 100кг, :прир!ст. г :1кг приросту. : : дк1в. : : к.ой.

й8ряий'д0сл1д

1 12 218.0*1.8 533,0±13.0 4.3*0.02

с 12 207.0±1.5 600.0±?.3 4.1*0.08

7 15 198.0*0.9 738.0*14.1 3.6+0.07

4 12 204.0*2.1 610'. 0*18.2 4.0*0.03

5 12 201.012.4 621.0*9.2 4.08+0.03

б 52 200.0*2.9 850.0tll.fi 3.Э±0.03

- ЛРУГКЙ ДОСЛ1Д

1 12 215.4*2.0 398.1*9.5 4.52*0.02

2 11 X (. 204.4*1.5 862.5x12.5 4.02*0.07

3 12 213.3*1.4 834.2*3.6 4.35*0.05

4 * л 1С 203.{¿1.1 6?8.б±24.'0 4.03*0.0?

5 12 203.5+1.6 682.4±!7.8 3.35*0.04

б 12 200.8+1.1 701.4+18.3 . 4.21+0.07

? 12 203.711.8 863.3±3.9 3.61*0.3

8 12 200.6+2.8 712.3+19,7 3.74*0.3

Характерною осо6лйв1сте породно-л!н1йних г 16риа1в обох вар1ан-т'1в е Ух висока реактивн1сть на рови год!бл1 та утркмання. Перевага г!бридних п1дсвикк1в простого вар!анту над ровесниками велико!' био!" породи за в1кок досягнення наси 100кг склацала 5,? , середньодобовим пркросгок-Н.9 (Р>0,95). оплатой корм!в -18.62 <Р>0,999) складного-в!дпов!дно 7.4.19.2 (Р>0,999) 1 20.3(Р>0.999г.

При.в1дгод1вл! до аиво!' иаси 120кг иаксинаяьноя енерг1«в росту, оплатой корк1в та скоростягл1ста характеризувався печений молодняк породи дярок (ландрас х дюрок, ланярас х велика чорна х дюрок, велик Ша х дюрок, велика б!яа X'велика чорка х дврок).

Х'ясо сшн1 шст! пшсей. тй ГИбРЙй1в. Висок! засуну «асу 1 за61йний вики (табл.8) иав по«1сний иолодняк геношпв ландрас х дврок, велика чорна х дврок, велика Мла.х дврок, двокпор1ан! катки х дврок. Ровесники чнстопор1дних та.нап!вкровких каток з кнурами ландрас за цики показникаки зайкали прок1ане положения.

Пбридн! п!дсвинки за ззШною ыасое та заШноку виходу вЦпов дали лом1скяи аналогам крают вар1акНв> поедиания пор!д.

Значку р!зницв у пок1сей та г!брид1в в1дм!чеяо за тсвчиноа п!д-

шкурного сала та площеа "м'язевого в!чка". Перевага за цими показни-ками була за молодняком в!д схрещування ландрас х дюрок, велика б1ла х дюрок, який мав б1льш тонкий шпик на холц1-в1дпов1дно на 0,4, кри-жах -на 0,3, хивоп -на 0,3сы, б!льшу площу "м'язевого в1чка" при хив1й мае! 100кг-на 9,2%(Р>0,9), 120кг - на 6,7'/. н1к у ровесников других груп.

Максимальний вихгд м'яса в тушах було виявлено у пом1сей ландрас х дврок.велика чорна х дярок^ велика б!ла х дшрок. Р1зниця з великою б1лою породою при нив1й мае! 100кг складала 6,3-8,2'/ЛР>0,999 ), 120кг-5,4 - 6,4%(Р>0.999).

Високим виходом м'яса характеризувались такой 1 породно-л1н1йн! г!бриди велика б!ла х харк1вський м'ясний тип. Вони перевавали аналог1в контрольно!" групи при аив1й мас1 100кг на 1,9%,120кг - 2,6%.

Пом!с 1 в!д породи дюрок мали перевагу 1 над ровесниками других поеднань за абсолютной масои мускульноУ тканини. Ц1 тварини на 17.9%(Р>0,999) перевааали аналопв великоУ чорноУ породи, на 9,4%-ландрас, на 8,0% - г!брид1в харк1вського м'ясного типу.

Встановлено в!рог1дну р1зницю за вм1стом м'яса на окремих в 1дру-бах. У помесей 1з великою чорною породою в загальному склад1 мускула-тури биьму питому вагу займали задня третина -33.9%, грудинка -6.8; дюрок-лопаткова частина -37,4, поперек -9,1; ландрас та г 1брид1в харковського м'ясного типу - корейка -10,4, пашшка-4.3'/..

Розв'иток основних мцскцл1в тцлуба, грудноУ та тазово'Г кшщвок. У п!дсвинк1в генотип!в ландрас х велика чорна, велика б1ла х велика чорна в склад1 мускулатури в!дм1чено високу вЦносну масу групи мускул 1 в переферичного видУу, у аналог!в ландрас х дюрок, велика чорна х дшрок, велика б1ла х дюрок-осьового.

Пбридн! свин1,-а таков пом!с 1 кнур1в породи ландрас мали. практично, р!вне сп1вв1дношення мускулатури обох в!дд!л1в скелету.

Перевагу за розвитком найдовшого мускула спини мав молодняк поеднання велика чорна х дюрок х ландрас, ландрас х дюрок, велика чорна х дюрок. велика бгяа х ландрас, велика б!ла х велика чорна х дюрок, велика б1ла х велика чорна х ландрас (в1д 9,9 до 20,6% ,

. '. передосного, трьохголового, двохголового,нап1вперепон-чатого та нап1всухо!Еильного мускул1в-велика б1ла х харювський и'ясний тип. ландрас х дюрок С 17,0 - 35,5), пгдлопаточного та шроножного-велика чорна х дюрок (15,9 - 24,4%),

Коеф!ц!ент кореляц!У м!ж масою мускульноУ тканини на туш1 та масою мускулгв осьового в!дд!лу складае г =0,44, переферичного г =0,405,найдовшого мускула спини г =+0,895, трьохголового г=+0,3'38, ^отирьох-голового г =+0,664.

Формцвання м'ясо-сально'У продуктивност1. Встановлено, що маса

i -т - í l -

охолодаенсУ 'utaí.доввина туа!.довиина беконноУ половини,«аса паашкн, корейки,грудинки.муекулькоУ ткакини на кризах,Kopeaui i паяияц! у гто-aiceA та п0рид1в,в основному,формувались в перзод в!д нзродггення до шести Hicí5UiB;3a6íйнкй вих!д,ширина níBTysl,плана "м'язееого в!чка" «аса криков,иаса мускульноУ тканини на лопзтков1й частик! та задний третин1-в!д народаення до восьми kícauís; товеикз пиашркого епику на р!зних в1Шлах Tysl-sla трьох до восьми м1сяц1в íkskbiдуального розвитку.

8. Эаб1ак1 та к'ясо-садьн! skoctí ттьцсей í гчбридГв

Гру-:3абla- :Довиша : :Tosдина :Плеща "м'я- Bmíct в туэах.*/

na :кий ви- :ту@1.си : :сала,см :зевого в!ч-

:xíb.,% :т"сы кв. : м'аез : : сала ; к!с ток

Перзий досл5д

4 75.8¿i.! 92.2*1.0 3.1*9,8 . 27.4*0.5 56.9*0.8 31.4x1.1 11.7+1.0

С 76.6*1,1 34.2*1.0 2.9*0.9 27.7*0.5 38.4*0.7 31.2*0.7 10.4*0.5

3 78.4*1.5 94.0*1.3 2.7*0.8 28.6*0.6 65.1*0.6 23.8*0.ó !í.1*0.5

4 78.6+1.2 94.3*1.0 3.0*0,8 28,1*0,7 63.2*0.9 28.0*0.? 10.8*0.5

76.0*1.4 95.3*0.9 3.3*0.3 28,2*0.4 59.0*0.5 30.8*0,6 10.2*0.4

5 76;9¿i.2 95.0*0.4 3.0*0.3 28.3*0.7 60.5*0.8 23.4*0.5 10.1*0.5

Лрдгий досл1д

< 1 77.9*1.3 91.7*1.1 3.0*0.6 Z?.0*1.5 57.5*1.8 31.8*1.6 10.7*1.2

2 ?8.3±1.3 35.8*0.5 2.8*0.3 28.3*0.4 58.1*1.3 30.8*1.5 И.1*1.0

3 75.4*1.1 93.8*0.5 3.3*0.4 27.0*0.5 52.6*0.7 38.0*0.7 3.4*0.5

4 80.8*1.í 95.4*0.6 2.9*0,6 30.8*2.1 64.9*2.1 24.3*1.0 ю.м.э

5 80.7*1.2 54.8*0.8 3.3±0.4 27.1*2.1 55.3*2.2 34.8*0.8 9.9*0.7

б 78.7*1.5 94.8*1.2 3.0*0.7 23.6*1.0 61.3*1.2 27-, 6*0.9 11.1*0.8

? 78.4*1.2 95.6*0.5 2.9*0.3 28.7*0.7 59.4*0.7 30.5*0.3 10.1+0.2

е 79.7*1.2 95.3*0.7 2.9*0.5 27.8*0.6 54.9*0.7 35.4*0.6 9.7*0.4

Мускулатура осьового скелету у пом!сей та гибридхв в1др1зкяяась Млыов Iнтенсивкíстс росту hís переферичного. Мускули лопатки i передн!х kíhuíbok ростуть пов!льно. ок!сту та задкьоУ kíhuíbkh- Шьа ввидко. Максииальна ввидк!сть росту периоУ групи мускул1в припадав -на период в1д народшення до трьох hícsuíb, другсУ-в1д народгення до вести aicauíe постекбр!онального розвктку.

Висока sHepríit росту в!ди1чека у кап1вперепончатого та найдовяого, RS80 кенва-нап1вснхо8ияьного. 1вроионкого i передоского, найнинча-Ч0ТИрЬ0ХГ0ЛОВОГО.П1дЛСПаТКО8ОГО,ДВОХ-Та ТрЬОХГОЯОВОГО UÍJCKpiB.

Мускрьна 1 KicTKOsa тшшка на трах nosslci-mx та г!бридних тварян 1нтенсивно иарссталй^^йЙрГЬд. вУд народаення до нести aicauis,

1сей ландрас 1 харк!вського м'ясного типу-в!д народмення до пом1сей дврок-в!д народнення до восьми «1сяц1в . П1дак1рний 1д трьох до восьми м1сяц!в.

Висока 1нтенсивн1сть росту тварин, а випоз!дао 1 показник1в ноУ маси.вирини туа1.тов«ин1 пЦяШрного эпику на холцкспин} вот1 в1дм1чена у пом!сей велика б1ла х велика чорна.доваини маси грудинкиловвин! п!д»к!рного шпику та маси аускульноУ ни на кринах 1 найдовмого мускула-велика бЬча х ландрас,велика х велика чорна х ландрас. маси охолодженоУ туи1,довяин1 бекоиноУ ини.иаси мускульноУ тканини на. окремих вЦрубах-веяикз б1ла х :,велика б!ла х велика чориа х дврок.Тварини цих варЗанпв схре-:ня мали вгрог!дну перевагу над ровесниками велико!" биоУ породи 39-0,993).

Пбриди характёризувались пор1вняко високои енерг!ея нароцувания задньоУ трвтини туи1двохголового 1 наШвсуховильного мускул!в. ва р!зниця з аналогами контрольно!" групи одеряана за ввидк!ств I подтирного сала та маоов нап1всухояильного мускулаС Р >0,93). -ЯВ1СН1 гшаэники НЧСКЧЛШУ ШНИНИ.РЬ а молодняка в!д погднання :а бола х велика чорна,велика бЗла х вдлта чориа х ландрас, ;а б1ла х велика чорна х дврок.велика б1ла х велика чорна х хар-кий м'ясний тип(табл.9) знаходилась на р1вн; аналогов контроль-рули, а ландрас х дюрок,велика 61ла х дврок,велика чорна х дврок ю никче. Я тварин цих поеднань в!дм1чено б!льв високу вологоут-1чу здатн!сть та невисаку уварвванн!сть м'яса в процес1 тзпдово'Г ки. Пбриди харк1вського м'ясного типу за цими озкаками в гостI вкпадк!в займали пром!*не поло«екня. Х1м1чнкй склад нцскчльно!" тканини та п1'яяк!рного жир». В й'яс! й в!д схреяування ландрас х велика чорна,велика б!ла х велика I х ландрас.велика 61ла х ландрас метилось пор1вняно висока ;1сть вологи та депо менае сухоУ речовини, а такоя жиру та

Поеднання свиней велика бШ х велика чорна,велика 61 ла х дврок, ;а б!ла х велика чорна х харк1вський м'ясний тип,велим б1ла ;< ;а чорна х дврок позитивно впливади на вмУст сухоУ речовини 1 8 склад1 мускульноУ тканини иа«адк1з в!д схргщуванн.^ зеликоУ ' породи I дврок. велико!" чорноУ х дврок,велакоУ б 1 л о Т х зели-юрноУ .велико!" б!лоУ х харк1аського м'ясного типу.велико!" б1лоУ ;ико! чорноУ х харк!вського м'ясного типу виявлено високкй ¡ь яиру та б1лку,

ЗначноУ р{зниц1 за восток м!неральних речоеин в м'яс1.х1м1чнин .ом п!декорного аиру иИ тваринами окремих взр1ант!в схрецування ¡ридиза1НУ не виявлено.

- 13 -

3, Ф1зико-х1й1чн1 властиэоет1 мускульно! тканини пом!сей та Пбркд!в

Гру-:К1ль~: :Волого- :Зварвв.:Сузса ре-:Проте!н: 1ир, : Зола,

na :kíсть: ргг :утршгу- tu'stca, ;човина. : X :*/.:'/.

: гол : :вча : Z : % : : :

: :здатн.% : : : : :

Первий досл!д

1 4 6.0*0.3 57.8*1.8 43.7*3.1 27.9±1.3 20.9*0.9 4,0*0.3 1.1*0. I 4 б.0*0.2 57.7*2.3 40.U1.2 27.4*0.3 21.6*1.2 3.3*0.3 1.1*0.

3 4 5,8+0,1 58.5±i.,S 42,2*2.0 27.7*0.9 22.4*0.9 3.8*0.2 1.2+0.

4 4 5.9*0.1 58.9i-3.B 40.8±i.5 28.9*0.3 21.8*0.5 4.3*0.2 i.2+0.

5 4 5.9*0.1 57.6+2.6 4í.í+0.S 27.S+0.3 21.8+0.9 3.9*0.3 1.1*0.

6 4 5.8*0.1 58.4±i.1 37.8*3.0 28.3+0.7 22.0*0.8 4.1*0,3 1.2±0.

Другкй досл1д

1 4 5.9+0.1 59.2*0.8 43.4*3.4 27.5*0.5 21.4*0.? 4.1*0.3 i.UO,

2 4 5.7*0.1 52.7*0.5 42.4*2.3 2Ь.ЫЛ 21.8*0.4 3.5*0.3 1.2*0.

3 4 5.9+0.2 58.5+1.5 33.6+1,8 28.2+0.7 20.4t0.7 4.010.1 1.2+0.

4 4 • 5.8*0,1 60.5x2,2 37.3*3.2 28.3*0.7 22.7t0.8 4.0±0.4 1.1*0.

5 4 5.3+O.í 57.9+3.1 40.8+i;3 26.3+0.6 21.2±M 3.9*0.2 1.2*0.

6 4 5.3*0.1 53.6*0.9 37,5*3.8 23.5*0.7 21.6*0.8 4.1+0.2 1.2+0.

7 4 5.8*0.2 59.5*1.3 42.0+1.4 27.6+1.3 21.3*0.5 3.9*0.3 1.1*0.

8 4 5.3+0,2 53.3+2.2 42.7*0.6 28.2+0.8 21.3*0.7 4.0+0.2 1.2*0. Píct та ррзвиток плечЕве! та стегково!" kíctok. íIomí с i в1д cxps

щування велико!' б1ло¥ породи х ландрас,велико! чорно!' х ландрас. велико!" чорно!' х дврок х ландрас,ландрас х велико!" чорно!' х дврок. велико!' б i лоY х велико!" черно!", велико! úínoí х велико!' чорно!' х ландрас за vacos плечево! та стегново!" kíctok в незначн!й xipi nepi ва»али ровесник!в контрольно!" групи.

Найвицов «асов цих kíctok характеризувався молодняк генотигпв велика чорна х дшрок,велика б!ла х дврок.перевага над аналогами ве. б i ло i* пероди'за цим показникок та промтрами kíctok складала 2.7-15 (Р >0,33).

Гарнии розвитком плечово!" та стегново!" kIctok в!др1знявся таков молодняк обох вар1ант1в породно-лШйно!" Пбридизац!!'. 8 Bíui восьми ы1сяц1в в1н перевааав п1дсвинк!в контрольно!" групи за масов kíctok на 5,8 (Р>0.9), прой1рах-1 №.

Встановлено, во показник мзен плечево!" к!стки за пер1од sis народкенкя до s о с ь , м £ с. й U Í в. аб^ыгився в 37,Зраза,стегново!'-в 40, довяика к1сток~в1дпов1дно в 3.3 та 3.7.довакяа д1аф1зу-3,7 1 3,8, д!аметр-в 4,8 i 5,0,so sinsa аналог1з велико!" б!ло!" породи на 3,9%.

-2010. Гратггаий оп!р штозоГ та стегново? ;;1стог при ЗЛЗМ1

РУПс

йнза

КГ'

100

120

Гранична м!цнгсчь к!сток при злом!, иг/см.кв.

: плечова стегнова плечова стегнова-

Перший доел!д

205.8*4.5 .228.7x9.0 '230.0*5.2 259.2*12.?

1 179.8*4.5 22Ь5*6.8 198.5*4.9 258.0*7.7

1 171-7*6.7 210,2±3.9 192.7*7.3 260 , 7*1.3

218.8*7.0 254.3*7.6 258.0*4.0 313.2*3.8

> 185.3+9.4 227.014.8 205.7*9.5 255.3+2.3

1 199.5*1.1 ' 228.7*4.0 210.3*6.5 268.7*1.0

Другий ДОСЛЦ

187.8*8.0 194.6*3.9 227.5*5.8 252.4*5.0 '

) 188.0^10.3 213.4*4.6 220-8.il 1.0 248.0*14.6

I 202.2±8.3 219.0±6.6 230.б±2'.8 • 250.6+5.6

1 1 205.8*3.2 228.214.? . 232.4*10.2 277.2+9.3

> 195.0*8.8 215.3-5.2 222.0±14.1 250.8+11.3

) 202.8±6.0 гго.8±8А 232.214.5 25§.0*5.1'

> 202.01?.? 213.4*8.3 226.2*8.1 260.4*5.3

5 199.6*13.0 21?.б1з:е 22?.4-:4.2 254.6-ьЮ.?

П1двищенов м1цк!ст» до злому плечевоГ та стегновоТ ккток табл. 10) в1др12Н'-- ся молодняк генотипов велика чорна х дврок.велика Ила х дарок. При досягнетп яини каск 100кг перевага над ровесниками контрольно"! групи за показникоми нэвактамення на 1см.кв.плои! плечево1* ?5стки складала 6.3 та 9.62 (Р>0,95стегновоУ-!1.2 (Р:0.95) 1 17,3% :Р>0.99)Л20кг-12.2 (Р>0.99>. 2.1. 15,5 (Р>0.333) та 9.3%.

£аадлх.пк.о.р,саа.15..тш^^з., анчтс1дй1У..рргад1а-хл-ааа&ь Сутте-за р1зкиця по розвитку орган!в тразлення у молодняка генотип!в, як! зивчалнсь в досл!дах,була в1дсутня. 8Ца!чено тенденция эШьвення ювкини тонкого та наси товстого бЦдШв кивечника 9 обсх вариантах породко-яШйног г1йридизац1'г.товстого в!дд!лу тз каси шлунку-:хре*ування ландрас х велика черна,велика 61яа х велика чорна.маси гонкого в1дд1лу-велика б!ла х ландрас,велика ¡Ша х велика черна х иандрас.

а

Б1ль0а «аса печ1нки,селвз1нки нирок встановлена у п!дсвинк1в поеднання велика черна х ландрас, велика Ша х велика черна,велика чорна х дврок.легекь 1 серця-велика б1ла х дорск.велика б!ла х харк!вський м'ясний тип. Перевага тварин цих генотипе над чистопо-роднкик аналогами складала 2,4-8»82.

ПомШ породи аврок.Пбриди харк!вськ6го м'ясного типу харак-теризувалися високои 1нтенсивк1ств росту маси орган!в травления, а тако« п1д»яунковоГ залози.велико! чорноГ псродк-надниряик1в.Колодняк В1Д схречування з лакдрасаии за цкми ознакааи займав промине половен-ня.

УорФобЮх1м1чн1 показники кров!. У молодняка 8ар1акт1в поеднання чистопородних та нап1вкрсвних маток з дкроками був виявлений п1дви8ений р1вень гемоглоб!ну,еритроцйт1в,загального б1яку,альбу-м!н1в та гама-гдобрлШв,

йкалоги кнур!в ландрас 1 харк!вськсго «'ясного типу за б!ль-шзств морфоб1ох1и1чних показник!в займали пром1яне положения, за концентрац18В лейкоцит 1в та мИнеральних речовин-дссагали велико'! 61лоГ породи..

Н п!дсвинк1в генотип1в велика б!ла х велика чорна,ландрас х велика чорна виявився найвидий р!вень л!зоцимно! га фагоцитарно!" активност! .ландрас х дирок, велика (Ила к ландрас-фагоцитарноГ. Трьохпародн! тваринк по покаэнкку л1зоцинм1 активност! Е1дпов1далк аналогам контрольно"! групи.фагоцитарнох'-кезначна перелагали !'х. -

Породно-лШйна г!бридизац1я велико!' б1ло!" породи з карк!всь~ ким к'ясним типом забезпечувала одер*ання у г!брид 1в високо"! фагоцитарно!' активност 1,наШвкровнкх свиней велико"! б1ло!"х велико!' чор-но! з харк1вськи» м'ясним типом-л1зоцимно'!.

Економгчна ефективн!сть в!дгод1вл! пом!сей та пбридГв. На основ! обл!ку трудових та матер!альних затрат на еиробництво продук-цГ! встановлено, що сама низька соб!варт!сть 1 ц,приросту, в первому дослШ, в1дк!чена у молодняка генотипа ландрас х дерок. в дру-гону-велика б1ла х велика чорна х ландрас, Аналогзчний р1вень соб!-вартост! мали таком пЦсвинки дандрас х велика чорна х дврок, велика (Ила к велика чорка х харк1вський и'ясний тип. зо на 5,7-8,2% нигче чистопор1дних акалоПв контрольно! групи.

При в!дгод1вл1 до 120 кг краду соб1варт1сть 1 ц продукцП' мали пок!с1 велика б!ла х велика чорна х ландрас, велика б!ла х велика чорка х харк1вськкй м'яски.й тип.

Створення спзц1ал!зовано1 л!нП' свиней.Проводилось бляхой складного в1дтасрЕвальногс схречувания ыаток харк!вського »'ясного типу 1з кнурами дирок. Перодбачадось. ?заркни в л!н!У пован! бути добре пристосован! до кормових га техколоНчних роэ степово!' зона

раТни.мати багатопл!дн!сть не менше 11,5 пороеяти на опорос,масу 1зда в 60 дн!в-180-195кг,в1дгод1вельн1 якост! молодняка-на р1в-класу ел1та,вихи м'яса при забо\" тварин,ян! зосягли 100кг-б0-62Х, Окг-58-597.. ■

II. Розвиток та продуктивн!сть маток спец1ал1эовано\" л1нй' свиней

Показники

Опороси

первий

другий

к при onopocl.Mlc. . 16.7 25.7

iBa маса при опорос!,кг 142.7+4.5 198.8+4.7

1В«ина тулуба.см. • 149.8+2.2 166.4tl.3

¡хват грудей,си. 127.1±1.2 142.5±1.4

1Гатопл1дн1сть,пор. 10. 8±0.6 11.9 ¿0.3

)лочн1сть,иг 56.4+3.0 55.7*1.6

;льк1сть поросят в 2 м1с..гол. 10.4+0.5 10.7+.0.3

ica 1 пороеяти в 2 м1с.,кг. . 17.6ti).? 17.5±0.4

Ö даний час загальне погол1в'я основних каток спец1ал1зовано1 !нiY складзе ?00гол1в га 65 кнур1е. ГенеалсПчна структура ведучого гада свиней в колгосп! "Друяба" КГровоградського району представлена 'ятьма лШями кнуров 1 п'ятьыз родинами маток. Пива маса кнур1в в ¡ц! 12-24MicayiB досягае в1дпов1дно 163 та 203,7кг, дов*ина тулуба-1*5.0 i 179,6см,маток в 18-23 м1саЩв-в1дпов{дно 133.3 i, 195,8кг, такоя 157,8 1 162,3см.. Збереяенн1сть поросят в пленений пер!од шдае 89,37.(табл.11).

На контрольна в1дгод1вл! середнъодобовий прирост тдевинк!в 1ец1ал1зовано1 jiIhIY еклав 750-800г.витрата корм!в на 1кг при-эсту-3,4-3,8 к.од..в1к досягнення маси 100кг -174-180 дн1в,вм!ст 'яса в гувах-б0,42.

Селекц!йна робота 1з тваринзни створеваног л!нП продовиуетъея напрямку досягнення високих показшшв господэрсьно-корисних якос-ей. ix консол1дацГ1,зб1льяеиня погол!в'я i проведения виробничоТ uiнки кнур!в при ПбридизачП'.

Иауково-ооган1заи1йна система розведе'ннд срикей. Зобракае собою 1рам1ду,зверху яко!' розмиуеться нуклеус, в який вв1йили дв! ферми 0.7%основних маток),в середн1-група племферм 1 та 2 категор!й в1дпов1дно 1,3 те 19.57. основних маток>. Сода таков вклачено два епродуктори поминих свинок, а такои господэрства.де проводиться обота по створенн® спец1ал1зовано"1 л!н1Т свиней.

При двохпородному схрешувэнн! маточной 'основою слуяить велика 1л-а порода.батьк1эською-дирск 1 велика чорна порода. При простому

вар1ант1 псродно-лШйноУ г1брндйзац1У за материнську основу взято велику б!лу порода,батьк!еську-ккури спец1ая1зованоУ лШУ. або хар-к(вського м'ясного типу.

При трьохпородкому-схречуванн1 та складному вар1ант1 породно-л1к1йно'У г!бридизац1У використовувться нап!вкровн! матки велика биа х велика чорна,кнури породи дюрок, спец1ал!зованоУ л1н1У.збо харк1вськсго «'ясного типу.

3 метою пЦвшшшя ефективност1 схрекування в ряд! плеы!нних господарств фсриувться стада,в аккх ведеться поглиблена селекц!я маток на поеднншанн!сть 1з кнурами,ко використовуються при схрещц-ванн! та породко-л1н1йи1й г!бридизацП. Яолодняк 1з цнх ферм йде на комплектования господарств. де використовуеться схревдвання.

В И С Н О В К й

1.Проведена оц!нка показала, ?о породи свиней,як! розводяться в степов1й зон! ЧкраУни суттево р!зняться за напрямкок та р!вкем про-дуктибност!. Характерно» особлив1£тв тварйи великоУ б1лоУ породи та ландрас е висок! вЦтворювальн! якост!,як1 по {¡их ознаках значно переважали велику чорна та дврок(17,1-5?.IX),По скоростиглост1 вид!лялись двроки та ландраси. Молодняк велико!" чорноУ породи,в по-р!внянн1 з другими породами,характеризувався б!льв низькою продуктивней.в1дгод1вельними та м'ясними якостями.

2.81дм1чен1 и1жпср1дн! в!дм!нкост! псно зв'язан1 з б1олог1чними особливостями. Матки великоУ б!лоУ породи та ландрас кали б!льие молочних проток1в в сосках( 1,9-1,95 проти 1.75-1,82 у дврок 1 великоУ чорноУ). Показник к1лькост! вих!дних молочних проток1в т!сн,о корелве з продуктивн1ств маток ( г=+0,51-0.71).

3 тварин великоУ 61лоУ та,особливо,велик«!' чорноУ породи спос-тер!гався п!двииений вм!ст в кров! альфа- ! гама-глсбул!н1в,. $о вказуе на Ух б!льи високу(в пор1внянн1 з ландрас.та дврок.природнв резистентность. Ця як!сть також зв'язана з спроможн1сти до п!дви-яеноУ збереженност! поросят п1д час п1дсисного пер!оду.

3.Створена нова епец!ал1зована л!н!я свиней в харк1вськоиу м'ясному тип! в!дзначаеться високими е1год!вельниии та м'ясними якостяыи.як 1 вдало поеднувться з високов бага.топл!дн1стю та нолоч-н!ств.Кнури цього типу характеризуются .значним гетерозисним ефек-том та широко використовувться в спецгоспах для м!»породного схре-щування 1 г!бридизац1У свинейСкор!чно резл!зуепсд на заб!й 100-120 ткс.гол1в молодняка).

4.Деох I трьохпородне схрещвання вивчених в досл1дах пор!д п!дви«увало продуктивн1сть маток ка 4.4-6,8% в пор1внянн! з великое б1ло® породов. Пом1сний молодняк в1др1знявся (Илье високов життез-датн1сгв.«видк1ств росту.краткий в1дгод1вельнини акостямк. За м'ясо-

•эд

шнйкй ознаками зайкав пром!жне лолояення,з^дхалязчась в сгоро-I СатькгвськоУ г.ороаи.При цьому краники являлись поедиання яакграс к арок,велика б!лг х велика чорна х. ландрэс,велика бзла х велика чор-i х дврок.

5.Породно-л1н1йна г1бридизац1я велика!' б!ло!" породи 1 харк!всь-эго и'ясного типу, велико!" б1ло'У х велико!" чорно!' х харк!вського> 'зского типу кала значний вплив на величину гетерсзисного ефекту. ри цьоку багатопя1дн1сть маток п!двищувалась на 1,1 поросяти.молоч-1сть~ на 14,9 кг,.часа гн1зда при в!длученн1-иа 33,4кг. Пбридний олодняк з спец1ал1зованих господарствах та станцП' контрольно!" в!д-од!зл1 перева^ав чистопор!дних аналог1з за середньодобовим прирос-ом на 82,1 та 93,0г.,на 12,3 та 14,3 дн1 ран1ао досягав заб1йних ондиц1й 1 витрачаз корм!в на 1кг приросту на 0,4 та 0.?4 к.од. енве. . •

6.Р1вень продуктивное?! пом1сних та Пбридних тэарин в значн!й 1р1 заледав вЦ умов год!вл1 та утримання. Двох-1 трьохпородн! Швинки 1 г1бриди на контродьяо-випробувальн1й станцГз.', в"пор1в-янн! з результатами одзрканими в спецгоспах.мали на 23,2-48.1% ви-.1 паказники в Iдгодгея!.

?.Крав1 результат« при в!дгод1вл1 до 120кг одераан! у пом!сей .андрас х дарок,велика б!ла х велика чорна х дерок. велика 61 да х да-ок. Б тузах цьсго молодняка при забаУ м!сгилось на 4,2-5,62 б!лы?е ¡'аса.кгх у свик?й велико!' б1ло!' породи при досягиенн! не в 100кг,

б.Встановлеио значну р!зницв в якост! м'яса у свиней р1зних шр1д,Ух пом!сей та г16ри.д1в. Серёд чистопородного молодняка еисокими пзичними та технолог!чнимн показниками характеризувалось м'ясо да-•ок та-велико!" чзрноУ породи.5!ль« низьку ак!сть м'зса мали ландраск, ¡ри сярездваяк! ц1 пскззники успадксвувались пром1лно,в1дхилявчись > сторону Оэтьк'зсьно? породи.

9.Шдвищенз чиерПа росту молодняка на в5дгод1вл1 та понихен! мтрати корм!з на продукц!в дозволяли одеряувати .г'-:: на 16.1-■ 8,3% б!льие виручки эЦ реал1зацгТ пом1сей та г1брид1в на м'ясо.

Юозробленз 1 впровадкуеться в кслослах та радгоспах К1ровог-»адськоУ облает! наукозо-обгрунтована система, розведеннл свиней, ?ка передбачае створекня в рег10й1 власкоУ плекШнаТ вазк.вдоскока-)8ннз 1снувчих порЦ.вироке використання схревуваняя та г!бридиза-11!",зо забезпечить эб1льаення продуктивное!! свиней,пол!пвення якос-П свинина.

ПРОПОЗИЦП ВКРОБНИЦТВУ

1.3 метож з61льийння виробництва свинини та покраценна УУ якост! вяроко використевувати в господарствах степовс!" зони УкраУни вар;ан-ги двохпородного схреиування:велика й 1 ла х дюрск.ландр'ас х дврок.

трьохпородного:велика б!ла х велика чорна х ландрас.велика б!ла велика чорна х дюрок.

При породко~л1н1йн1й г1бридизац!У необх1дно використовувати р!в харк1вського «'ясного типу, а такое створеноУ на його баз1 с ал1эоааноУ л!н1У свиней в таких поеднаннях:велика б!ла х харк!вс и'ясний тип або спец1ал1зована лвелика б1ла х велика чорна харк1вський й'ясккй тип,або спец1зл{зовака л!н1я.

Для пЦвияенкя результативност1 к1*породяого схреедеакня не х1 дно покра«уватк ухсек утримання пом1сних га г1брндних тварик(г не б1яь®е 10-12гол1в в станках); а таков п1дви8.увати повноцШнк та як!сть год1вл!,

2.6раховуячи достатньо висок! вЦтворюваяьк! та продуктивн! властквост! тварин породи ландрас необхЦно використовувати 'й' г »ймородному схрекуваянг в якост! матвринськоУ основи.

3.8!дгод1вла пом!сей та Пбрид1в породи дврок.харк!вського ного типу або спец1ал1зоваяноУ лШУ проводити до досягнеиня ню ХИ801' часа не ненов 120кг.

4.В свинарських господарствах К5ровоградськоУ облает! вирою впровадсувати розроблену систему розведення э вияористанням шипорезного схреащвання та г!бридизац1У, а тако* еелекцП' маток н< поедкуванн1сть з породами ккур1в.як! використовувться для одер«. пом!сей та г!брид1в.

Основ»! положения дисертаШйноУ роботи опубл!кован! в таки. роботах:

1.Кучер К,С.,Назур В.Е. Велика чорка порода при схреиуванн Тваринництво ^краУни. -КиУв "Урокай". 1988. с. 18.

2.¥азур Б.Е.Система розведения свиней в совхозе "Зоря" Кир радского района,Кировоградской области/ИнФормлисток,Кировограде ИТ ЦКТИ,N49-87,1987г.

3.Иазур В.Е.,Малому! 3-й..Дкденко fi.fi. Разведение свиней р пород./Информлисток,Кировоградский КТ ЦНТЙ.N39-92,1992г.

4.Медведев В.А..Ткачев Й.Ф.,Казур В.Е.Использование свиней кобской селекции(Хй-1) в условиях степной зона Украины//Научно-ническяй бвлетень,Харьков.1992.,с.56-60.

5.Лысенко В.Н.,Каэур В.Е. и др.Рекомендации по организации кенного дела в свиноводстве/КировоградЛ981,26с.

6.Лисенко Ю,Н.,Маэур В.Е. .Зинчекко С.Я.Рекомендации по ин! Фикации свиноводства в области/Кировоград Л 383.20с.

?.1ербкна ВХ.Куропяткин КХ.Казур В.Е. и др.йаучно-обо( ная система ведения животноводства в Кировоградской области на 1385гг. к на период до 1390года/Кировоград,1982,с.67-79.

8.Лысенко Ю.Н.,йазур В.Е..Зинченго С .Юрсмиглснное (кречквг-ниг и гибркдиэация в св«н»чргстзв Кир* зограпской сбял-ли/1 ировог.:ад, 198-$, 17с.

9.Яясзенко й.С..Ильчгнко й.П.,Ма уо В.Е.к др. Йрогра: ма качественного сзвервенствования сельскохоз ;йстрэнмн:ч" гнготнах 1 ироас; райской области ка 1987-1990гг. и на период до 2С00года/Киро1 оград, 19??,120с.

Ю.Турчак М.В.,Скляренко А.П.,Мазур В.Е. и др.Систеиа '-азведе-ния свиней в Кировоградской области/КировоградД992,36с.

21дповгдальний за вкдуск 1.1.С гусак

Подписано до друку 24 егчшт 1294 р. Одсяг 1.2 л.а. Ткраа 100 экз. Заказ Д 2. Дхллнка оперативного друяу 1нституту тва-ранкпцтва. УААН . 312120 м.Харкхв, д/в Кулинячт