Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Современное состояние русской тяжеловозной породы лошадей и направления дальнейшей селекции
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных
Автореферат диссертации по теме "Современное состояние русской тяжеловозной породы лошадей и направления дальнейшей селекции"
УКРАШСЬКА АКАДЕМ1Я АГРАР1ШХ11АУК ШСТИТУТ ТВАРИННИЦТВА
ЛЮТИХ СЕРИЙ ВЯЧЕСЛАВОВИЧ
СУЧАСШ1Й CTAIIРОСЛЙСЬКО! ВАГОВОЗНО! ПОРОДИ КОНЕЙ
ТА НАПРЯМКИ ПОДАЛЬШО! СЕЛЕКЩ1
06.02.01- розведення та селеиця твария
АВТОРЕФЕРАТ дисертацц па здобутгя нлухового ступени «зшдидата сшьськогосподарсишх тут
РТв 0Й
, 9 m яю
УДК 636.1.082.026
Хярив - 2000
Дисертац:ао с рухопис
Робота штопана в 1встшуп теаряннпцгеа Укра1всько1 ахадсми аграриях шух
Наукознй кершиюс доктор сшьсьхогосшдорсьхих ваух, професор,
Заслужений дкч пауси I тсхшхи УграЬш Волков Дмшро АвдрШович, 1шппуг тварпшшцгва УААН, головний науховнй сшвробгганк шддау коиярсгва та дробного тваршшнцгва
ОфицАш опоаенти: дохтор сшьсьюгосшдарсьиЕХ наук, професор
Медведев Вячеслав Олексаядрович, Гпстнтут тваршннцгва УААН, галсвний пауховвй ствробтшх лаборатори селещц розаедепня свилей
хандадат Ыльсьгогосподарсьхвх тук, доцсшг Повомарепго Мнхола Мяхолайович, Харивсьхгй зооветеринарниа шгппут Мдастерсгва аграрпо! полггпхп Ухраша, кафедра хрупного твараннищва
Прсощца у станов»: Нацювальний аграриий утверсипгг Кабшету Мшстргв Ужраши, хафедра хошрсгва, ы. Киш.
Захнст мдбудеться « £ 00р. о (С годнш на зааданш сшгратзовано!
вчено! ради Д. 65. 356.01.1нстетугу тааривницгва Украшсысо5 ахадсми аграриях ваух
за адресою: 62404, к. Хархгв, п/в Кулшагп, пул. 1-1 Гвардайсьхо! Армн, 3.
3 дисергащсю можпа озпайомнгись у б^бшошц 1нституту тваришщгва УААН (62404 м.
Харив, п/в Кулипв-и, вул. 7-5 Гвардайсьхо! Арый, 3).
Автореферат розкланий « ¡к > аиим^гооо р.
Вчений секретар сшдатзоважй вчено! ради.
Вахуленко 1.С.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
В сучасиих етоношчних умовах гошрство продоюгус залишатнсь вежливою гвлуззю сшьсьгогосподарсьюго Епробшщша, хоча сфера внгоркстшшя гопей та вныога до гх ягосп весь час жашклоться. Розвигок рингово! егоношш, створегшя господарств нового ищу, дефщит засобш ыехшпзаш та палыгого обуыоюпое зросталпи погребя в житй тягяовй спш. У зв'язгу з ним виляхае проблема подалыпого удосювалення пор1д гопей та мето дш !х оцшхя, добору у вдоворювальвнй сглад 1 розведення.
Акгуальшсть теиа. В тепершзшй час порода роайсьгпй ваговоз е одшею з ваййльш чнсленннх в Укра!ш. Великою перевагою цех копей у пор1Вняпш з багатьма шпшмн породами е гх вадмшна приегосовашстъ до рпиомаштпях госгодарськпх та юпматичнкс умов. 3 точки зору сучасних впмог сшьського господарства роайсып ваговозн тють опгпмалызий тип плобудовв. Вони певеянп, мщно! гопеппуци з еиерпйпнм зршноваженнм темпераментом. Характерппмп особлгаюстямп коней фа породи с тагож певябапшвкть до умов утримання та вакорисгапня, плодючкть, донговгчтсггь. В чиыц визпачальпях фахторш подалыпого удоскспалепня порода е виб^р опгамалышх метода» селекцц. Необидна тагож етщтха кпуючих племиших ресурав: породи в цшому, генеалопчпих лшй, родил. Враховуючп вшцевдавачет факгори, а тагозс вгдостатшсп. доапдхевь у цьому напраиу, уявлясться доцшьнем впвчення стану ваговозвого гопярстЕа в У грани, його всейчпого аналЬу i внзвачешш шлязав удоскоиалепня та впхористання идпогадш до умов,що сглалися.
Зз'нюк робота 1 цзуковииа прсграмамп, планами, темами. Робота викопака в лабораторЛ конярства Ьгсютуту твариниищва УААН кг складова частила тематичкого плану шсппуту, зпдпо завдавню П.01.01. «Рсзробигн систему ведения конярства спортивного та роботого папрямку для шдприсмотв р1зпих форм господарювзння» (номер державно! реестрацц 0196Ш11389).
Мета 1 заедания достаджепь. Метою досладагень е впвгаши стану ваговозпого конярства Укранш, зокрема поголш'я гопей росзйсько! ваговозшп породи та визначеши шляхш його удоскопалення сгосовпо до вових еконошчних умов та господарств р1зного типу.
Виходячи з цього були посшвлеш тай завдання:
1. Впвчлги чпселыпсть та хлрмтер розмшдатя шемннпх ресурсш городя.
2. Зробити анайз пльисного та ¡паевого складу копей росШськш вагоЕОЗвдг породи в пшшх заводах та племшних фермах.
3. Визпачити бажапий тип ваговозпих говей для подальшого розведення та вигорвсталвя.
4. Оцшша племшпий потмвдал ¿снуючих осшвввх тц'тй визиачити шляхи ¡х удосковалевня.
5. Обгрувтуватн перспективе подальшого удосювалешы юней рос&ськ» ваговознш порода з урахувашям гснеадопчпо! струпуришро да та сучасних тосподарських умов.
' Пауков» вовюна одержана! результатов. Вперше офвеш племени» ресурсы росхйсыо; вагоЕозпт порода в Укради, проведена псршшльпа хараггеристиа гепмишпчннх лйяй за комплексом сеяекцШнях озвак. Розробаево юву методику оцшки струпуршгх одиниць породи у ваговозиому конярст з урахувавням основшк селещШппх озтак та сумарно! оцщки з вЕхорястанням шдегсу племшшя цшдастт. Визначеи напрямки селекцШпо! робота з породою ва перспективу з урахуванвям розроблешк параметров бахашш талу.
Праюичпе значения одерханях результатов. Для удоскопадевня порода в Уера1ш запропоновам нош ыетодичш шдходи до ршепня сглевдйиих пипшь. Розробиево критерий бажашго топу росШського ваговоза. Заиропоповапо шдекс плешнно! щшюси, яенй дозвсляе зробига оцшку струпурних оданиць породи та селекцШних 1руп коней. Результата дооцджень дають обгрутованпй иатср1ал дня розробки штв племшно! роботи кшних заводав та плешнних ферм.
Особнстий внесок эдобувача. Дисергацтом проведена оцшка сучасного складу рос1йськ01 ваговозно! породи коней, вивчеио ос типовкгть, ексгер'ер, роботоздаттсть, оцшено метода розведеши. Сшльно з вауковим кершпиком. розроблеш метод оцшки струпурних одшшць породи та з викориетаннш цього методу проведено характеристику нових лппй в порода, а також намечет шляхи ¡1 подальшого удосконалення (30 ха70 %).
Аяробацш результата диссртацй. Результати дооцджевь та основш положения дисертацц вшсладеш та обговорет у докладах ва иаутовй коиференцц малодих вчених (1997 р1к, Харпв), коордивацШво-методичних капоях ГГ УААН (1997-2000 рр.), розширеному засхдант вдашу конярстаа та дргбвого тваринницгва (1999 р.), вчешй рада шсгЕпугу (19972000 рр.).
ПубткацЗ. За материалами результата досаджеш. опублковаш 4 роботи, в тому чисда 3 наукта статп у видаших, що входить до передку ВАК Украина ях обов'язков1 для захиету двсертащй.
Структура дисертацй. Дисертда складаегься « всгупу, огляду лператури,
материалу та методики, результатов власних досшдагевь, Ix анашзу та узагяльпешм, вясповкв i nponoranja впробпЕцтву. Загалышй обсяг робота складае 157 cropinox машинописного тексту, шсппъ 44 таблиц?, 1 схему, 5 малюгшв, 2 додатти , список викорисгаппх джерел, <ггъй вюпочае 220 пайменувань, у тому числ1 34 шоземлкх Епдапь.
ЗАГАЛЫ1А МЕТОДИКА ТА ОСНОВШ МЕТОДИ ДОСШДЖЕНЬ.
Об'екгом досзджевь була вся популяцы росйськнх взговоз1в, па с в держат. 3
ыегою визначення чисельносп погозив'я sroneä, а також характеру розмщення ияемитих
ресурса порода вивчеш та бюметричш обробяеш, з ВЕгорисганням загальннх мегоднх (С.
Меркур'ева, 1964, М. Плохпнеькнй, 1980), ттершш первинного зоотсхтчного облйгу
погожв'я копей кипшх заводав, племферм та imim« сшьськогосподарських шдариокггв.
Анал1з пльпедаго та якюного складу конгй зроблено за сгатисгичними данвми. Для оцшги 1
гевеалопчно! струпурн порода вивчеио карткн племшних коней: жереб1вв-шпдштв-97, оспоишх маток-847, ремоппшх-221. Тил тшобудови, промзри та екстер'ср вивчеио за результатами оцшкп копей, проведено! автором у кошрськпх гашодарствах. Виходячи з методик ощпкн жеребцт-шидштв верхових та запряжннх пор1Д вшпачеш основш методичш шдхода до оцшкп ваговозпих шйдяипв за тело потомства. Bei дооч! жеребщ-шцдппки оцшет за основними селепцйними ознаками (походженпя, таповкть, прошри, ексгер'ср, роботоздатшеть, пасть потомства) у розрш лЫй. За яистю потомства ощиеш родоначальники нових лшй, ix сшш-продовхувач], а таю ж: пшдншш, що справили зпачний вплив па породу. При цьому, па вдоову в!д поцередшх метода оцшга, нами використаяо четодичкий прнйом, що дозволяе врахуватн все потомство жеребщв та йсго призиачеппя, а тякож ильпеть стриманих рекордистов та чемшошв породи.
У po3pi3i лшШ оцшет матки за освовнимп селеппйннмя ознахамя. Визчепа плодючкть хобил pocilicbKoi ваговозно! породи в залежносп в!д належносп до лгшй, а також метода отримання копей з урахуваншш погазшшв жеребносп, благополучного херебшня та збереягевня лошат.
JTirriT оцшет у розрш гоколшь по всьому потомству родоначальнике та продоЕжувач1в з урахуванням комплексу селегцЙлих показшпов. Генеалопчний алалЬ проведено з визначенням ступешв шбридшпу за Шадоружом: близыснй - П-П, П-Ш, Ш-П; помзрпий - Ш-Ш, ГО-IV, ГУ-ГУ; вщдалепвЯ - IV-V i дал! Метода розведення вивчеш шляхом оцшки ipyn коней, отримаянх в результат Kpocis р1зннх лшй за основними селекцШнвми ознаками. 3 урахувавшм цих же показншпв ощвеш кош, отрнмаш в результат! близъкого,
шшрного та вщдаленого шбридншу ва родрпачал ыпш в, продовжувачш лжй, а тахох видатних жеребщв та кобил. Вивчеяо чистопордае розведеппя та схрешувашы з шшими породами копей шмхом проведения юр1ввялыю1 характсристхи шшсей за типом •шюбудовн, прошрамита ехстер'ером.
Робочз racocri вивчали з вихористанням загально! методики та визвачеввям зв'язху npouipÍB юней ща порода з шхазвиками робогютдатпосп методом корелящй. У розрш Jiinifi кивчено робеггоздаттегь роойських ваговоз>в за покяэнигами доставки вавтажу шагом, рнссю та тяпюво! внгрнвалосп. 3 урахувашмм цах юшишав зроблепо пор1вняльавй анализ регордав холей шлгих та хруппих ваговозннх ыорщ.
Bei показнихн опрадьоваш бюмеггрнчпе з обчисленвям ссредгах та innime величин вар1ацШного ряду (М, ш, Cv, S, г), а тахож методом одкофахгораого диспсрс1йного аваизу.
РЕЗУЛЬТАТИ ПРОВЕДЕНИИ ДОСЛЩЖЕНЬ
Чнсельшсть та характер розмицеввв копей порода роайськвЁ вагеиоз. Нами вперше проведено хомплехене вивчення та зроблепо попшбленнй аналЬ ставу ваговозкого коварства Украшп, зохрема pocificbxoí ваговозвоГ породи, вегаповлеш чвееяьвклъ та характер розмщення плешнннх ресурсов. Дат юлыасвого та яесвого складу говей евдаать, що основна частива племшного ядра породи зосереджепа в еддпих репопах дерасави, яю перевищують заюдт за лист пяемшпих pecypcÍB.
Генеалопчва структура порода. Новим у mmitt poöori е оцшха л1вй pociñcbxoí ваговозпо! порода юней в Угрщш за комплексом селчкцШпих озпах. АналЬ генеалопчно! структурп pocificbKoi ваговозво! порода ковей памп проведено методом вивчення родэводав 81 жеребця-плвдшха та 508 матох вщгоорювального складу иввпх заводав та племшии;; ферм. ВсгавоБлено, що сучасва генеалопчна структура илемишого ядра породи представлена 11 пшямЕ, 5 з я гак - hobí: Кокетливого, Сгшя, Тантала, Борця, Градуса (таблица 1).
Найбшып багато'шеелыюю е лшш Кокетливого. Вона перевищуе penny за ильпетю маток та займае друге мюце за чисельшспо жеребщв-шидншав. Шврохе розповсюджеает отримали лши Каштева, Тантала i Спля, з якими ведеться сеяекщйна робота у Bcix юнних заводах та биыпосп племшних ферм. Лшш Спля мдарус в порол за хшьпетю жеребщв-шпдшшв. JIibíI Борця, Газона та Градуса декш>ка посгупаютъея ввще переапченим за юльккгпо юней, але, Be дивлячись па це, íx вплнв ва генеалопчну структуру породи продовхус залшпатись значним. Освоений масив коней ninil Подьонщн1а зосереджено в
племшшх копярськпх фермах захвдпого репопу дергавп та представлений 5 херебцямп-шидшгками 1 48 кобплами. Стар! лпм - Коварного, Рубша та Ларчика е самими малочиселъвимп. 1х вплпв па генеалопчву структуру в»дгворювалын>го складу злачно змепшусться у зв'язку з тем, що предсггавпигп цах лшй поступаються за осшвппмл селепцйними показпикамн коням шших лппй.
Таблица 1
ЛшШнай склад шемшного ядра породи роойсиий вашвоз в Укрвйш
Лшц всьогоу в1д-твор. склада %дозагаль-пого числа Жеребщ-шцдвики Матки
п % п %
Кокетливого 107 18,2 14 17,3 93 18,3
Каштепа 81 13,8 8 9,9 73 14,3
Тантала 72 12,2 8 9,9 4 2,6
Стихя 68 11,5 15 18,5 53 10,5
Газона 65 11,0 9 11,1 56 11,0
Еордя 62 10,5 8 9,9 54 20,6
Градуса 59 10,0 7 8,6 52 10,3
Подаошцика 53 9,0 5 6,2 48 9,4
Коварного 10 1,7 1 1д 9 1,8
Рубша 8 1,4 4 4,9 4 0,8
Ларчика 4 0,7 2 0,5 2 0,4
Всього 589 100,0 81 100,0 505 100,0
Оцшка жсрейцш-пл1дн1гкгв. Оцшка яеребщв-шидшгав за яиспо потомства, яга с одним з головнях етаив племишоТ робота, вшгористана нами як метод вивченпя принцишв удосковалеппя заводських пор1д копей. Для бишп вичерппо! характеристики жшй в росйсыай ваговозтй порода нами проведена оцшка шпдниив 6 лшШ за 1410 головами приплоду (таблнця 2). Потомсгю жеребпдв оцшено за походженвим, типовкло, прошрами, еихгер'сром, робоютдаппспо, а тагоаг враховано йога ппемшне прпзначеиня. У число хращпх увШшлн родоначальники новвх лийй Ташал, Кокетливий, Стшь та Гх сини-продовжувач1 - Бук, Пакет, Люок. Проведена ощнка дозволяе бшьш повно охарактеризуватн племшпу щшпсгь шцдниив та рекомендувати до широгого викорнстання продовжувачхв основних лштй в исхода.
Таблица 2
Результата оцшки жеребцов — птпдттв роойсысо! ваговозно! породи за яюслю потомства
Кличка шмдннк« Роки викорнс няня Кшь-т1 приплоду Призначення приплоду % приплоду плен, призначення Оцшка в балах за: Сука бал1в Серед-яШ бал
саыоремонт В1ДТВОрНВ. склад к/з та племферн гнпо-tictb про-шрн екс-тер'ср робо-тоздат-HicTb «пасть пот-ва плен призначення потои-м
жер. коб жер. коб.
Бук 1978-88 124 2 12 10 22 37,1 8,0 8,4 7,9 6,6 1,8 9,3 48,0 8,0
Тантал 1978-8? 146 1 20 9 32 42,5 8,1 8,2 7,6 5,4 7,7 9,7 46,7 7,8
Кокетливий 1967-82 211 2 34 12 35 39,3 7,8 7,9 7,8 О 7,5 9,9 45,4 7,6
Логарифм 1975-86 129 • 10 10 31 39,5 7,8 8,3 7,8 5,0 13 8,9 45,1 ' 7,5
Ст!ль 1971-87 217 2 16 27 33 35,9 7,9 7,7 7,5 4,5 и 9,5 44,3 7,4
Пакет 1988-93 49 - 10 3 5 36,7 7,8 7,9 7,9 4,0 8,0 8,5 44,1 7,3
Каиертон 1977-86 105 9 7 20 34,3 8,0 7,4 7,6 4,9 7,6 8Д 43,7 7,2
JIlCOK 1982-87 70 - 4 7 16 33,0 7,4 8,8 7,9 4,2 7,2 8,1 43,6 7,2
ЕлагороданА 1974-85 110 1 14 6 20 37,3 7,8 7,0 7,4 7,4 9,1 43,6 7,2
Леб1д» 1989-97 91 18 5 4 29,7 7,6 7,3 7,6 4,5 7,3 7,5 41,8 7,0
Л1Т«к 1989-97 88 1 10 5 13 32,9 1,6 7,5 1,1 4,0 • 8,6 35,2 5,9
СоЛ1ст 1992-97 70 8 2 9 19,0 7,8 6,9 7,4 - - 4,8 26,9 4,5
В средньому 1410 9 165 103 240 36,7 7,8 7,8 1,1 4,8 7,5 7,6 43,2 7,2
Оцшкэ маточлсго псгголш'я. Племшна цшшсгь кпуютах в порода лшй вввчалася методом оцшги маточлого погсгав'я. Апашз поюазпиюв пром)р1в, типу тшобудови, егсгер'еру та роботоздатпосп кобил росШсько! ваговолго! исхода показав, що кращимя е групн маток пових Л1тп'й Кокетливого, Тантала та Стшя (таблица 3).
ТаблицяЗ
Комплексна оцшка кобил в^дгворювалъного складу Новоалексащцявського кшпого заводу в розрш шшй
Лшц Ккь-ть гобнл Показнижи (в балах) М±т, Су Сума балш
походження Та 77шов1с7ъ прошри ексгер'ер робого-здаппсть
КОЕЕТЛЦВИЙ 20 7,8±0,1 7,2 8,4±0,1 8,7 7,710,1 5,9 5,б±0,5 35,0 29,5
Гангал 25 7,8±0,1 5,1 8,2±0,1 8,3 7,7±0,1 6,2 5,5±0,4 36,6 29,2
Стиль 18 7,4±0,1 6,9 8,1±0Д 9,8 7,8±0,1 6,9 4,9±0,3 20,3 28,2
Капитан 23 7,7*0,1 7,6 8,110,2 9,1 7,910,1 5,8 4,110,1 12,5 27,8
Газоп 16 7,510,2 7,0 7,410,2 9,5 7,610,2 9,2 4,6±0,3 21,0 27,1
Градус 22 7,4±0,2 7,2 7,5 ±0,2 10,4 7,410,2 7,2 4,3±0,3 18,8 26,6
Ефеггйвтсть селекцц 1 темпы удоскопалеши порода в значшй М1р1 залежатъ В1Д вздгворювально! здапюот маток, тему памп цей показник було вивчеш в мехах господарств, лцпй, а також в залехноеп и'д метода добору. Встановлепо, що показникн ввдгоореппк за ряд роив у пров!дшму цниому завода та по порода в щлому достатньо внеоп (88,5% та 78,5%). Однак знижеиия плодючосп маток в оеггаит роки сгалося за рахупок збшьшепвя кшькосп аборпв, слабо- та мергвопароджеинх лошат (в середньому 13,2%), що е пасядаом порушешш технологи вирощування коней. Плодючгсть кобил, одержаних методами шбредпнх та аугбредних доборш, ¡стотпо не ввдргзняегься. Процент зашидненосп та нормального жеребшзя у кобил, одержаних методом мддаленого щбрндпнгу вщцнН (94,4 та 85,3%), шж у кобил, одержаних внаандок шм1рпого шбридшпу (90,7 та 78,0%). В щлому, за результатами оцшки в1дгворщ>1 здияоеп кобил у розрт шшй, кращими е матки ллшй Кокетливого, Стшя 1 Газона.
Нов1 лшП Кокетливого, Спля ! Тантала в росШськШ ваговознШ породд. Осплыси немас единого погяяду вчених на кригерй оцшкп лшШ у вашвозвих пор1Д коней, нами розроблялася методика отднки лшШ у ваговоздаму гоштретта з метою падання пор1вняльно1
характеристики сгарих та вовнх лшй у порода. Доя цього враховаяо все потомство родоначальников та продрвжувачш jtimft та проведено його оцшку за комплексом селекщйних ознах i, зокрема, за одним з важлившгах - типу -плобудови. Результата пор^вняния свдаагь про те, що потомство родоначальншав швпх лЫй Кокетливого, Crina i Тантала достов1рно перевищуе за прсшрамн потомство родоначальншав старвх - Караула i Ларчика, з плок яких вийшли hobí лда! (таблица 4).
Таблица 4'
Показннки npoMÍpÍB жеребцгр лшй Ларчика i Кокетливого
Родоначальник Прошр 11ершс поколшпя Друге поколшпя
а Mtta td п Шт td
Ларчик Висотав хсящ 8 144,6±1,6 4,0«* 64 146,4±0,6 7,4***
Кокегпивий 9 150,8±0,8 17 152,6±0,6
Ларчик Коса довхина б 155,0±2,3 2,6* 53 154,9±1,0 3,7***
КокетяивиЙ 9 162,9±1,9 27 160,3±1,0
Ларчик Обхват грудей 6 187,5±3,0 5,1«»* 64 184,9±1,5 7,4***
Кокетливий 9 205,1±1,7 . 17 201,0±1,б
Ларчик Обхват х/ястка 8 21,8±0,3 1,5 64 21,5±0,1 3,8***
Кокетяивий 9 22,5±0,4 17 22,6±0,2
* Р>0,95; ** Р>0,99, РХ),999
Нащадки Кокетливого персвершували за веша чотарма показвиками npoMÍpÍB нащадпв Ларчика i в першому (4,3; 5,0; 9,4; 3,2%), i в другому иоколшт (4,2; 3,5; 8,7; 5,1%).
Наш доелвдкешш шдгвердкують погаяд вчених про те, що в бшыпосп лнпй кшсьхих пор^д схозпстъ з родоначальником за типом та шшими специфичными ккостями втрачастъея дуже швидко - у 2-3 покалшт представ ешси лшй уже не ыають бшыносп якостей, належних родоначальников!. У даному випадку родоначальники нових л!шй дали яхюно кращих коней за bcím комплексом селекцШвих ознак, що дозволило апробувати hobí лшц. Результата досзпдасень шдгверджують, що юни е прогресуючими, тому що продовжувач1 дають ващадпв кращих, шх родоначальники.
Ощнка методав розведешш. Подальше удосковаленкя порода обумовлево вибором опгимальних метода розведення, яю були вами вивчеш. У сучасний вщворювалыгай склад юнних завода та племщвих ферм добираються кош, одержат разними селспдйними методами - шляхом аутфндингу та шбрндишу рЬних ступешв. Для визначення dhtomoí ваги
южного з них у гомплепувалш племшного ядра исходи вами оцшепо 473 голови племшпих маток. Апал1з результатов досладагепь показав, що ршшця в тиш тмобудови юней росгйсько! ваговозно! порода, одержанпх рпипми методами, бут незнатна. Однак трупа коней з пошриим шбридипгом у родовод! достомрпо перевершуе penny за шказникамн npouipiB, що надас шдставу вважатн цей метод бмьш ефеггпвпнм при розведент коней росШсько! ваговозно! породи.
3 метою поганблепого вивчепня результата соорцщенного розведеяшя нами розглянуп родоводп 186 шбредпвх кобил, що скпядають частану племшного ядра порода, з яхих 64,5% мала просшй шбридинг, а 35,5% - сомплексний. KpiM цього проведена шр1В1шп.на ощнка коней, шбридонаних на видатних ягеребгдв та кобил, а такоас па деилыа кличок одночасно. Отримаш сл!дуюч1 результата В цшому матки з простим та комплексним шбридипгом у родовода доспдарно не вццлзнялись. Однак при видтенш коней, що мають простой шбрпдинг на родопачальнзтв та продовжувачпв nirritt встаповлего, що вони малн крапц показники npoMipiB, шж решта. За результатами поровзшлыюд оцшки шбридинг на видатнпх представттв породи - Коварного, Комплекса, Кокетливого, дав позигевш результата. Кош, шбредоват на тшювих але ишпк родоначалышив i продовхувач!в лшШ Борця та Вельбота, поступаються середшм показникам npoMipiB по веьому масиву копей. Це свдаить про те, що шбридинг noMipHoro ступешо на родоначальников та продовжувач1в лшЙ в порода зробив позитавний впяив m тдвищення зросту, не порутуючи при цьому гармотйносп тЬюбудовя коней, про що свадчать показники шдеков.
Осилил у сучасному сташ ведучт позицц в порода за ильпстю та пяемшпою цшшспо погошв'я займають HOBi лпш Кокетливого, Стшя i Тантала, нами поставлено за мету вивчига сполучешсть хх Mix собою, а також з шшими лшями в порода. В результат! проведеннх досшджевь виявлепо широку сполучешсть нових лппй Кокетливого, Сттля i Тантала Mix собою, а також .шшямн Градуса, Каштена, Газона. Викорвставня в влемшшй робот! кройв цих лппй дозволило удосконалигн po6o4i якосп, TnnoBicn. та екстер'ер коней плем'ядра породи.
Результатн схрешуваппя. Мзжпородш схрешувавня часто вжнвали в валзвозгому конярстта, при цьому роыйська ваговозпа порода завжди використовувалась як полшшуюча. Однак необхдао ввдмшгга, що у копей ща порода е спецяф^чт недолил, яи не завждн можна усупути при чистопородному розведепш. У зв'язку з цим нами було вивчено питания можливосп подшшення роойських ваговозхв кшьми шших порщ. В иннвх заводах проведено схрегцування кобил росйсъко! ваговозно! порода з жеребцами радянсько!,
всщодвмирсмо! ваговозпих та орловсьхо! риснсто! пор^д. Авали результата шр1внально1 оцшки одержапих иошеей за прошрамн та типом тьлобудови вдавив, що придбаш позитива яхосп помкей менш цшш, шж загубяеш дародш озвахн росйсынх ваговоив. Це вадас шдспаву стверджувати, що схрещування вшцезазавачених пор1Д у першому покалили ве дае баханнх результата.
Головною, сеяекщйиою озвахсяо в плсыщшй робот! з кшьми ростйсьхо! ватовозно! порода с роботозДатшсть. В зв'язку з цим вами цей похазиих було вивчеяо в розр131 лтй За робочими иостами достоверно видошлвсь хош шнШ Тантала, Спля, Кокетливого. Проведений анашз результата вивчевня роботоздатносп копей ща породи дозволяе визначшн, що роойсью влговози мають достаток) васоп робош яхосп та за похазкнхамл швидкосп доставки вангажу кроксм, риссю та тяговою внтpивaлiclю уешшно конхурують з ваговозамн крупних порад.
Нами вперше вквчепо зв'язок мгзг типом -плобудови та робочими яхостями копей роойсько! ваговозшн породи. Всгаповлеш, що досплнрно ввеоку залежвшгь мають ва чотври прошрц (висота в холцх, коса довжипа тулубу, обхват грудей та п'яегка) 1 тахий вид роботоздапгосп як тягова витривал;сгь. Це надае можливгсть розробхи стандарту порода, а тахож бшьш ефехтавгогю добору коней у, вшворювальвий склад. При П обчисленш внзначево, що вайхрапц похазяикн роботоздатносп мають кош, прошрн яких екдалн: ввеота в холщ 152-154 см, коса довжива тулубу 167-172 см, обхват грудей 198-210 см, обхват п'яегка 21,7-22,5 см.
1пдекс племШно! цшпасть У роздшах диссртаци вами проведено ощвху охремих жеребцщ-шпдкикш, труп племшних ыатох, а тахож гевеалопчвих якпй за традищйнимв методиками, з урахуванням кшьхосп та яхосп коней. Ця одшха с загальною та дехшлга громоздкою. Ь спрощехшя та уточнения обумовлюе необхадтсть включения в методику нового показниха - шдехсу шемшно! цшвосп, яквй би найбшып повно харакгеризував лшда в щлому або яху-вебудь другу селеицйну групу коней. Для йога обчисленш за шдставу вами узяго селекгрйний шдехс племшно! дшносп тваринн з урахуванням ряду озпах, запропоноваяий у скотарста Ф.Ф. Ейснером. Нами дей шдехс було перетворено шляхом урахуванвя шказниюв, що селекщонуються в конярстви 3 йога вихористапням обчвелено длемшву щввкль жеребщв-юпдттв та ¡х потомства (таблица 5).
Всгановдено, що продовжувач1 прогресуючих лдай Кокетливого 1 Спля жеребщ-шпдпихи Бух та Лхсок даля потомство з1 значно бшьш високим шдехсоы, шх шдехеи племшно! цшаосп нащадгав шшнх шцдпиов. Це вадас мождивкггь вшвачиги вапрямки
селекцШпо! робота з шпдниими та в цшому з ятями.
Таблица 5
1ндегсп племшво! цшпосп згеребщБ-дл1дштп'в та 1х потомства
Кличка жеребця-шидншса Лриватпий IП Ц 1ПЦ потомства
Бук 86,3 78,8
Шсок 85,3 72,8
Камертон 84,1 74,7
Леб1дь 86,9 71,9
Репертуар 85,3 68,7
ЛЗгнин 80,0 66,2
3 викорнстаппям шдеюсу нами оцшепо 126 пшв маток 13 складу шемшного ядра породи (таблиця 6).
Таблицяб
Племгнш щишсгь сеяекцШвих хруп ддайнях кобил
Показники ОЦ1ТПГИ
Лшй N поход- про- ехстер'ер робото- яшсть ШЦ
ження М1ри здатшсгь потомства
Кокетливого 19 7,9 8,4 7,8 5,2 7,3 75,3
Тапгала 24 7,8 8,1 7,7 5,4 7,4 74,7
Сила 18 7,6 8,1 7,7 5,1 7,1 72,8
Каштена 20 7,6 8,0 7,8 4,0 6,3 60,4
Подьонщика 7 8,0 7,3 7,5 4,5 6,8 71,6
Градуса 19 7,3 7,8 7,5 4,3 5,4 65,3
В середньому 126 7,6 7,9 7,7 4,7 6,6 70,9
Результата оцшги селекцЙних труп коней з вшсористанпям шдексу повтстю сшвпадаютъ з прсведепою нами оцшкою штй- у попередшх роздшах. За результатами аиал1зу найбшып цшшк> с група кобил лш! Кокетливого. У число кращнх увйшлл також групн маток Л1гпй Тантала та Стшя. Таким чином, шдекс придатний для впзпачепня племшно! цшносгп як окремого копя, так 1 селекщйшм групи, надае можлпвкгп, урахувата вс1 селекщйш ознаки, узагальниш 5х та зробиги сумарну оцшку генеалопчно! лшй, маточно! родиви або шшо! структурноГ одиггиц! породи.
На шдстав: проведених досладжсш. визначеш напряыю! подальше! селепцйно-племшно! робота з породою. Це - чиетопорадпе розведення за лппями з використанням пошрного шбридишу на родоначальников новях лшй та впдатних жеребщв-шцдниюв, використанпя пров|рених кроав прогресуючих тшй та дойр у вадгворювальнвй склад коней з урахуванням запропонованих нами параметров та шдексу племшно! щнностт.
висновки
1. У результгт комплексного вивченвд стану ваговозного копярства Украши, зокрема роайсько! ваговозно! породи, вставовлено чнссльтсть та характер розмпцення племшних ресурсов. Дат юлыпсного складу ковей свдаагь, що осиовпа часгива племшного ядра породи зосереджепа в аидпнх репонах держави, ял псревищують захщп за яюспо племшпих рссурс1В.
2. Ощнено тшювкль племшного ядра порода росШський ваговоз. Внзначено, що найбшып бажаним дня дадалыпого розведепня та викорисгання с новоолексащц)1вський тип росйського ваговоза, представники якого мають таы пром1ри та щдехси: жеребщ - 155.1164.8-201.7-22.5 та 106.3-130.1-14.3, кобшш- 150.5-160.5-193.5-21.4 та 106.3-128.6-14.2.
3. Розроблепо методику оцшкп лппй у ваговозному копярста з урахувашим основпнх селекцшнуемих озвак, яка дозволяе оцшига все яоголш'я коней в лиш £ датя бшьш повну характеристику ¡1 племшно! щнвэсп. Осшвннми методачними положениями с: поршгальна оцшка лпййпих представншав у розрш покодшь, оцшка пшдшшв та селекцШпих груп маток з урахуванням розширевого комплексу селекщйних озпак.
4. 3 використашшм розробяево! методики единено погевадал юную чих основних лшзй. Генеалопчна структура породи представлена 8 прогрссуючими лшямя - Кокетливого, Каштена, Спля, Тантала, Газона, Градуса, Еорця, Подьонщика. Найбшьш розповсюдженими е нoвi лшн Кокетливого, Спля, Тантала, яю вщизвяються тагож»високою яюспо попшв'я. СеяегцШва робота з цнми лгшями забезпечус прогрес порода
5. 1з меггодав удоскопалення породи пайбшып ефективпим е чиетопородне розведгнпя з використанням аутбридишу та шбридишу псапрною ступени. Одержат цпм методом кош (268 шш) повшспо вщновадають вимогам, що пред'явяяються до породи з урахуванням всього комплексу еелекщйних показнивв.
6. У результат! вивчевня впкорастання кроав лшШ у роайсьпй ваговозшй порода виявлено швроку посдвашсть нових лнай Кокетливого, Спля, Тантала м1ж собою та з лшкми Градуса, Газона, Каштепа. Вшюристашя цього методу розведення дозволило удосковалити робоч1 якосгп, тиношмъ та екстер'ср копей племшного ядра породи
7. Авал1з результата схрешування роойськнх ваговоз1в з радянськимн, ваяодимирськими, а також орловськими рисаками показав, що отримаш позигнвш якосп пом!сей мають меншу цшшсть, шж втрачеш порода! озпаки росйсывх ваговозш. Яисть одержаних шжиеей дас тдставу сгверджувати, що схрещування вшцезгаданих оорад у пергаому поколшш не дас бажаних результат.
8. Кош росойсько! ваговозноо породи мають впеоко робот якосп (максимальна швидисгь доставки вантажу грогом - 15 хв. 21,9 сек., риссю - 5 хв. 20,4 сек., тягова вигривалоеть - 1092,6 метров). За цими показпикаыи вони не поступаються крутшнм ваговозам. Найвяпо показпики роботоздатвосп зафцгсовапо у копей лшШ Тантала, Кокетливого, Спля.
9. Встановлево достов1рпо внсокий зв'язок м1ж типом тшобудови та тяговою внтривалктю росойських ваговоз1в (г=0,31-0,45). Це дае можлявость розробиги стандарт породи, а також больш ефегшвш добирати коней до водтворювального складу. При його обчисленга визначего, що найкрапц показзики робогоздатносп мають кош, [фом1ри яких сослали: висста в холцо 152-154 см, коса довжипа тулуба 167-172 см, обхват грудей 198-210 см та обхват п'ястка 21,7-22,5 см.
10. Запропоюваяий у робото шдекс племокгоо цшносто (Г П Ц) дае можливость урахувати вс! селещойт озпаки, узагальниги 1х та зробига сумарну оцонку. При цьому шдекс дае можливйлъ визкачига як племшву ццгшсть огремого коня, так 1 селекцойпоо футш (лшп, родшш).
ПРОПОЗИЦЙ БКРОБ1ШЦТВУ
1. Пошириги роботу з Л1тпями, яга одержали биьш виеоку ощнку - Кокетливого, Стгля, Тантала як бшьш прогресшшимп у напрямку удосгопалешш робогоздатносп та екетер'еру.
2. У провдаому Новоолексавдровському конному завода роботу з линями продовжувати через жсребщв-шидготв: шпя Газопа - Лебедь, руд., 1984 (1134 Благородний
- 3073 Люта), Тся, руд, 1994 (Лебщь - Тряска); лшк Тантала - Вальс, руд., 1993 (Лотах -2645 Лобретго); гатя Спля - Солост, руд, 1985 (1111 Столь - 2899 Сакля); лдая Кокетливого
- Сабур, бур., 1988 (1139 Бук - 3212 Сумна), Аспект, вор., 1993 (Пакет- Теснша); лнгоя Градуса - Рпул, руд, 1992 (Реверанс - Торба).
3. 3 метою бшьш прискоренош удосконалення робогоздатносп, водновити випробування ремонпшх жеребцов та кобил безпосередньо у господарсгвах з обов'язковою фигсахрею результатов за показншсами доставки вазггажу грогом та риссю. Комплексно випробування (включаючи випробування на силу тяга та максимальпе тятове зусилля) проводите з залученням ваговозов ошпих порщ.
4. У сеяепцйной робоп з породою внкористовуватя шдекс племшноо цшносп (ШЦ)> який враховуе комплекс показнипв як додатковий хригерШ оцшки коней.
СПИСОК ОСНОВНЫХ ПУБЛПСАЦЙ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦЙ
1. Лютвх С.В. Зв'язок прошр1В копей росШсько! ваговозда! породи з показнвхши роботоздатносп//НТБ ИЖ УААН -№73. -Харьков, 1998. -С. 42-45.
2. Лютвх С.В. Русский тяжеловоз в Украине // Сшьсьхий журнал. - 1999.-Jfel.-C.26.
3. Лютих С.В. та ш. Створеноя пор1д копей, стан i перспекгнви розвигху конярства в Украш / Волков ДА., Новиков О.О., Волкова T.I., Лютих С .В / ГГ УААН // 36. наук' пращ.. -Харив, 1999. -Вип. 40. -С. 97-106.
4. Волков Д.А., Лютнх С.В. Нова порода коней - новоодександавськнй ваговоз // Пробдеми зоошженерц та вегеринарно! ыедацини: 36. наук, пращ/ X3BI. - Харив, 1999. -Вин. 5 (2а). - Ч. 1. С.-г. науки. - С. 90-94.
Лютих С.В. Сучасний стан росЙсько! ваговозно! породи коней та напрямхи подалышп селскцц. - Рукопвс.
Днсертащя на здобупх паукового спупена кандидата альськогосподарських наук за спещальшстю 06.02.01 - розведенпя та сеяепця тварин. - Ьсппут тваринницгва УААН, Харив, 2000.
Днсергащя првевдчена питаниям вивчекна сучасвого стану росШсько! ваговозно! порода ковей в УкраТтп. Вперше оцщет племшт ресурса породи, проведена поргвнялъна характеристика гснеалопчних л1вай за комплексом селекцЙних озвак. Розроблеш нова методам оцшки струпурнах одиниць порода у ваговозноыу хонярсгв! з урахуванвям осповшк селекщйних озвак та сумарно! оцшки з викоряманняы шдекса племшко! ццпюсп. Визначеш наарямки сеяекцШао! робота з породою на перспективу з урахуванвям розробденвх параметр» бажаного типу.
Ключовх слова: гевеалопчва лотя, порода, селепцйна ознака, роайський вашвоз, метод розведення, аутбридиш, шбридинг, шемшна щншегь.
Lutih S.V. The modem condition of Russian Heavy Draft breed and ways of the further selection. - Manuscript
Dissertation for degree of Candidate of Sciences (Agriculture) in speciality 06.02.01 -animal breeding and selection. - Institute of Animal Science of UAAS, Kharkov, 2000.
The dissertation is devoted to the questions of the study of modem condition of Russian Heavy
Draft breed in Ukraine. For the first time the breed resources were estimated and the comparative characteristic of the genealogical lines was carried out for a complex of selecton traits. The new method of evaluation of structural units of the breed in Heavy Draft Horse-breeding was elaborated. The basic selected traits and total evaluation, using the breeding value index, were taken into account The ways of selection within the breed, taking into account the developed parameters of the desirable type, were determined.
The key words: breeding line, breed, selection trait, Rassian Heavy Drafter, breeding method, outbreeding, inbreeding, breeding value.
Лютых C.B. Современное состояние русской тяжеловозной породы лошадей и направления дальнейшей селекции. - Рукопись.
Диссертация па соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных паук по специальности 06.02.01 - разведение и селекция животных. - Институт животноводства УЛАН, Харьков, 2000.
Диссертация посвящена вопросам изучения современного состояния тяжеловозного коневодства в Украине, в частности, поголовья лошадей русской тяжеловозной породи. Установлены чпслепдасгь н характер размещения племешшх ресурсов. Даяние количественного состава лошадей свидетельствуют, что основная часть племенного ядра породы сосредоточена в восточных регионах страны, которые превосходят западные по качеству племенных ресурсов.
В результате проведенных исследований оценена типичность всего племенного ядра породы русский тяжеловоз. Определено, что наиболее желательным для дальнейшего разведения и использования является новоалександровский тип русского тяжеловоза, представители которого имеют следующие промеры и пядегсы: жеребцы 155,1-164,8-201,722,5 106,3-130,1-14,3, кобылы 150,5-160,5-193,5-21,4 106,3-128,6-14Д.
Разработана методика оценка лилий в тяжеловозна! хопеводсгтве с учетом основных селекционных признаков, позволяющая оценить все поголовье лошадей в линии и дать более полную характеристику ее племеппой ценности. Основными методическими положениями являются: сравнительная оценка линейных представителей в разрезе поколений; опрнка производителей и селекционных групп маток с учетом расширенного комплекса селекционных признаков.
С использованием разработанной методики оцепеи потенциал существующих основных линий. Генеалогическая структура породы представлена 8 развивающимися
линиями - Кокетливого, Капитана, Стиля, Тантала, Газона, Градуса, Борца, Поденщика. Наиболее широко распространенными и отличающимися высоким качеством поголовья являются новые линш Кокетливого, Стиля и Тантала, селекционная работа с которыми обеспечивает прогресс породи.
Из методов соЕериеасггвовашн породы наиболее эффективным является чистопородное разведение с использованием аутбридинга и инбридинга в умеренных степенях. Полученные этим методом лошади (268 шлов) полностью отвечают требованиям, предъявляемым к породе с учетом всего комплекса селекционных признаков.
В результате изучения использования кроссов линий в русской тяжеловозной породе выявлена широкая сочетаемость новых линий Кокетливого, Стиля, Ташала между собой и линиями Градуса, Газона, Капитана. Использование этого метода разведения позволило усовершенствовать рабочие качества, типичность и экстерьер лошадей племъядра пород ы.
Анализ результатов скрещивания русских тяжеловозов с советскими, владимирскими, а также орловскими рысаками показал, что приобретенные достоинства помесей менее ценны, чем утерянные породные признаки русских тяжеловозов. Изучение качества полученных помесей дает основание утверждать, что скрещивание вышеуказанных пород в первом поколении не дает желаемых результатов.
Установлено, что русские тяжеловозы обладают высокими рабочими качествами и по показателям скорости доставки груза шал»«, рысью и тяяговой выносливости не уступают крупным тяжеловозам. Наивысшие показатели работоспособности зафиксированы у лошадей линий Тантала, Кокетливого, Стиля.
Установлена достоверно высокая связь между типом телосложения и тяговой выносливостью (г=0,31-0,45). Это даст возможности, разработки стандарта породы, а также более эффективного отбора лошадей в производящий состав. При ее вычислении определено, что наилучшие показатели работоспособности имеют лошади, промеры которых составили: высота в холке 152-154 см, косая длина туловища 167-172 см, обхват груди 198-210 см и обхват пясти 21,7-22,5 см.
Предложенный в работе индекс племенной ценности дает возможность учесп. все селекционные признаки, обобщить их и сделать суммарную оценку. При этом индекс позволяет определить как племенную ценность отдельной лошади, такк и селекционной группы (линии, семейства).
Ключевые слова: генеалогическая линия, порода, селекционный признак, русский тяжеловоз, метод разведения, аутбриданг, инбридинг, племенная ценность.
- Лютых, Сергей Вячеславович
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Харьков, 2000
- ВАК 06.02.01
- Сравнительная оценка хозяйственно-биологических особенностей лошадей русской тяжеловозной и белорусской пород
- Методы совершенствования тяжеловозных пород лошадей
- УРОВЕНЬ МОЛОЧНОЙ ПРОДУКТИВНОСТИ ЛОШАДЕЙ ТЯЖЕЛОВОЗНЫХ ПОРОД И ОТБОР ИХ ПО ЭТОМУ ПРИЗНАКУ
- Роль маточных семейств в микроэволюции русской тяжеловозной породы лошадей
- Динамика генотипических и фенотипических характеристик владимирской породы лошадей