Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Селекционно-генетические факторы формирования высокой резвости лошадей русской рысистой породы
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных
Автореферат диссертации по теме "Селекционно-генетические факторы формирования высокой резвости лошадей русской рысистой породы"
скоцик вітали євстафіиович
УДК 636.1.022
Селекційно-генетичні фактори формування високої жвавості коней російської рисистої породи
06.02.01—розведення та селекція тварин
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ -1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному аграрному університеті.
Науковий керівник: кандидат сільськогосподарських наук,професор,
Гогаса Борис Максимович,
Національний аграрний університет, зав.кафедри конярства
Офіційні опоненти: - доктор сільськогосподарських наук, професор Віталій Петрович Коваленко,
Херсонський СП, зав.кафедри розведення та генетики
- кандидат сільськогосподарських наук, доцент Володимир Петрович Федоров,
Білоцерківський державний аграрний університет ім. ПЛЛогребняка
Провідна установа: - Інститут тваринництва УААН, лабораторія конярства Захист дисертації відбудеться « ^ 1998 р. о ¿-О годині н;
засіданні спеціалізованої вченої ради Д.01.05.14 в Національному аграрному університеті (Київ-41, вул.Героїв Оборони, 15).
Просимо прийняти участь в засіданні ради або вислати відгук на авторефера' в двох примірниках, завірених печаткою Вашого закладу, за адресою : 252041 Київ-41, вул. Героїв Оборони, 15, сектор захисту дисертацій.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрноп університету.
Автореферат розісланий «(М> <Зу^(-<_Лі998 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат сільськогосподарських наук, доцент / СтолюкВ.Д.
Актуальність теми. Для підвищення конкурентоздатності на вітчизняних та міжнародних змаганнях коней російської рисистої породи необхідно поліпшити їх якість. Цього можна досягнути за рахунок правильно вибраного напрямку племінної роботи у поєднані з повноцінною годівлею, гренінгом та відповідним утриманням рисистих коней.
До недавнього часу основними селекційними ознаками вважалися екстер’єрні показники та жвавість. Ознайомлення з міжнародним досвідом свідчить про те, що слід враховувати і показники інтер’єру. В той же час поліпшення тварин в бажаному напрямку можливе за рахунок зміни генофонду, яка досягається вдалим використанням в парувальній кампанії представників різних родин та ліній.
Тому актуальним є проведення досліджень по вивченню поєднуваності ліній, використання спорідненого розведення, аутбредного та вікового підбору при селекції, а також зв”язку генетичної структури за алелями груп крові та її біохімічних показників з біговим класом коней російської рисистої породи найвищого класу жвавості.
Зв’язок роботи з науковими програмами, темами. Робота була складовою частиною наукових досліджень Національного аграрного університету і виконувалась згідно з темою : «Розробити та обгрунтувати модель системи підбору для кінних заводів, приватних та колективних ферм рисистого напрямку »(номер державної реєстрації 0196X1001271).
Мета і завдання досліджень. Встановити найбільш ефективні методи розведення при використанні яких було отримано рисаків класу 2.05 російської рисистої породи, виявити показники інтер’єру , за якими можна судити про роботоздатність коней, визначити генотип рекордистів та встановити оптимальні параметри підбору для створення селекційної моделі.
Було поставлено завдання вивчити:
- поєднуваність ліній в російській рисистій породі;
- ефективність використання різних ступенів інбридингу при вирощуванні коней високого класу жвавості;
- оптимальні типи підборів для різних ліній;
- віковий підбір в родоводах коней класу 2.05;
- зміну промірів та індексів в залежності від інтесивності інбридингу тг типу підбору;
- генетичну структуру коней різного класу жвавості за алелями груп крові
- біохімічний склад крові коней різного класу жвавості.
Наукова новизна одержаних результатів. Полягає в тому, що вперш* вивчено поєднуваність ліній, інтенсивність інбридингу, віковий підбір генетичну структуру та біохімічний склад сироватки крові і методи племінно роботи з усим елітним поголів’ям російської рисистої породи. Оцінені зоотехнічна ефективність різних прийомів селекції при вирощуванні рисакії класу 2.05.
Практична цінність роботи полягає в тому, що використання різно поєднуваності ліній, різного рівня інбридингу на видатних представникії російської та американської рисистих порід, різних типів підбору да> можливість з більшою вірогідністю одержувати рисаків високого біговоп класу.
Реалізація результатів досліджень. Виявлені кращі лінії жеребці] американського та вітчизняного походження. Встановлено, що 75,7% рисакі. високого класу жвавості мають в своїх родоводах інбридинг до 1,78%, а прі зростанні рівня інбридингу спостерігається тенденція до зменшення основня промірів. Оптимальною різницею у віці між батьками є 3-5 років. Б результати досліджень впроваджені в кінних заводах та племінних фермах
використані в програмі розробки селекційної моделі підбору в господарствах рисистого напрямку.
Особистий внесок здобувача. Практична частина роботи виконана особисто автором, а розробка теоретичної частини складає близько 90%. Удосконалення теоретичних положень проведено науковим керівником кандидатом сільськогосподарських наук, професором Б.М.Гопкою.
Апробація результатів дисертації. Матеріали досліджень доповідались на наукових конференціях молодих вчених і спеціалістів інституту розведення і генетики тварин УААН в 1994-1996 роках та конференціях професорсько-викладацького складу Національного аграрного університету в 1994-1998 ро ках, на міжнародній конференції «Проблеми індивідуального розвитку сільськогосподарських тварин» (К., 1997), а також на розширеному засіданні Вченої Ради зооінженерного факультету Національного аграрного університету та розширеному засіданні кафедри конярства.
На захист виносяться слідуючі основні положення дисертаційної роботи:
1. Генеалогія російських рисаків класу 2.05 і жвавіше;
2. Поєднуваність ліній;
3. Інтенсивність інбрингу;
4. Типи підбору;
5. Відворювальні якості тварин в зв”язку з віком;
6. Вміст глюкози, ліпідів та білків в сироватці крові коней;
7. Зоотехнічна оцінка різних методів розведення та їх впровадження в виробництво.
Публікації. Основні матеріали дисертації опубліковані в 3 наукових роботах.
Структура і об’єм роботи. Дисертація складається із вступу, огляду . літератури, основної частини з восьми розділів, висновків та списку використаних літературних джерел.
Робота викладена на 148 сторінках машинописного тексту, має 10 таблиць і рисунк . Список використаних джерел налічує 244 найменування, з них 63 на іноземних мовах. '
МАТЕРІАЛ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
Об’єктом наших досліджень були коні російської рисистої породи високого іподромного класу — 2 хв.05 с і жвавіше на 1600 м, або такої ж жвавості, але виявленої на дистанціях 2400 , 3200 , 4800 , 6400 м, вирощені в кінних заводах бувшого СРСР, країн СНД та України за період з 1928 по 1.01.1996 pp. в загальній кількості 729 гол.
На все поголів’я коней цієї породи складено родоводи на п’ять рядів предків та індивідуальні облікові карточки з такою інформацією: номер за ДКПК; кличка, рекорд жвавості, масть, рік народження проміри та індекси, приналежність до лінії. Крім того, в батьків встановлено вік, в якому від них було отримано потомка класу 2.05. На основі даної інформації створено каталог рисаків класу 2.05 російської рисистої породи в комп’ютерному варіанті.
Матеріалом для проведення досліджень послужили дані племінного та зоотехнічного обліку кінних заводів та іподромів, племінних ферм, державних і заводських книг племінних коней рисистих порід, довідників картотеки випробування, звітів про вижереблення та парування, іншої первинної зоотехнічної документації.
При цьому враховували такі проміри коней: висота в холці, коса довжина тулуба, обхват грудей та обхват п’ястка, а також визначали слідуючі індекси : формату, обхвату грудей, костистості. Оптимальні варіанта підбору встановлювалися за М.А.Кравченко (1963). Інбридинг визначався за Шапоружем, а коефіцієнт інбридингу вираховували за методикою М. Wagoner (1978) у відповідності до формули Райта:
' Рх = Б[1/2\+П2+і(1 + Ра)] (1)
Різницю в віці бітьківських пар пробанда визначали до третього покоління включно.
Генотип рисаків різного класу жвавості за алелями груп крові визначали за методикою В Я. Мещерякова та B.C. Курнішкової (1985), а коефіцієнт гомозиготності вираховували за формулою:
Q = ZS (2)
Для визначення генетичною структури та показників біохімії крові на Київському іподромі було відібрано три групи коней (по 6 голів кожна) різного класу жвавості — 2.05 і жвавіше, 2.08—2.10, 2.15—2.20 віком 5-6 років, які знаходились в однакових умовах тренінгу та годівлі і перебували в нормальному фізіологічному стані.
В сироватці крові визначали вміст глюкози за Є.Д.Васильєвою,
Н.С.Криловою, Т.А.Чамитовою (1989), вміст холестерину за В.Г.Колб, [.СКамишовою (1976), вміст загальних ліпідів - за G.A. Kuicht (1972), вміст григліцеридів - за M.I.Fletcher (1968), вміст білків - за Г.Маурером (1971).
Весь первинний матеріал був опрацьований біометричним способом за ,іетодиками , описаними М.О.Плохинським (1969), Є.К.Меркур’євою (1972) а за відповідними програмами на мікрокалькуляторі МК-61, опублікованими
О.ІХПолупаном (1988).
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Іоєднуваність ліній в російській рисистій породі. Встановлено, що широкою оєднуваністю в даній породі характеризуються вітчизняні лінії Додира, аморського Чуда, Трепета, Наліма та Гільдейця (табл. 1), які дали потомків исокого класу в поєднанні з різними лініями. Найбільше рисаків класу 2.05 і вавіше виявлено при поєднанні таких вітчизняних ліній: Подарка х ільдейця - 3,1%,, Додира х Наліма-3.1%
Таблиця 1 - Поедиуваність ліній російської рисистої породи в родоводах
рисаків класу 2.05
Продовження таблиці 1.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ■
Наліма 8 11 2 8 - - 3 23 - 3 5 13 76
Амер.лінії 2 5 10 14 13 3 2 3 5 37 2 - 96
Орловські Лінії 1 2 5 3 3 2 3 5 34
Тзі Грейт Мак Кіннея 2 2 4
Всього 102 151 100 52 62 24 38 49 29 84 19 19 729
Заморського Чуда х Гільдейця - 2,2% і Додира х Заморського Чуда - 1,5 %. Найкращими плідниками американської селекції є жеребці лінії Воломайта від яких походить найбільша частина рекордистів, а з вітчизняних ліній найбільше рисаків класу 2.05 отримано в лінії Подарка. Найбільше рекордистів виявлено при використанні жеребців на маточному поголів’ї в таких кросах (лінія жеребця вказана першою): Воломайта х Скотленда (3,8%), Воломайта х Лоу Гановера (3,1 %) та Лоу Гановера х Заморського Чуда (2,4%)
Враховуючи дані, наведені в таблиці 1 можна рекомендувати до впровадження схему поєднання ліній російської рисистої породи (табл.2), а також подальше поширення ліній Лоу Гановера, Трепета, Воломайта при стабілізації кількості потемків Наліма і Подарка. Племінна робота з лініями Гільдейця, Заморського Чуда, Додира потребує більшої уваги для подальшого поліпшення жвавості і скороспілості російських рисаків.
Використання спорідненого розведення при селекції на підвищення жвавості. При вивченні родоводів рисаків класу 2.05 встановлено, що 342 голови з них (або 46,9%) отримані шляхом використання спорідненого парування на видатних предстаників російської та американської рисистих порід. Шляхом використання віддаленого ступеня інбридингу (до 1,78%) отримано 259 рекордистів породи (75,7%). Серед них багато видатних призових коней: Всесоюзний рекордист Петушок 2.03.5 (інбредний на Джорджа Вілкса У-У,IV), рекордист 3-х та 4-х років Гібрид 2,00 (на Барона Роджерса У-УІ,У), дербісти: Баядерка 2.04,6 (на Джордж Вілкса УП, VI, VI,
V-У, VII, VI), Гандікап 2.02,6 (на Боб Дугласа V, У-У), Лот 2.00,5 (на Трепета
VI-ГУ ), Поіск 2.01,7 (на Трепета У-ГУ). В даній групі коней часто зустрічається відділений комплексний інбридинг. При інбридингу 1,79-3,10% вирощено 30 рекордистів (8,8%). Серед них виділяються: родоначальник лінії, Всесоюзний рекордист Подарок 2.02.1 (Пітер Тзі Грейт Ш-Ш) та абсолютний рекордист породи Полігон 1.56.9 ( Петушок У-ГУ, Подарок IV-IV,IV).
Таблиця 2 - Рекомендовані поєднання ліній в російській рисистій породі
До жеребців лінії Лінія До маток лінії
Рекомендований підбір кобил ліній Рекомендований підЕ плідників з ліній
Заморського Чуда, Гільдейця, Додира, Скотленда Лоу Гановера Скотленда, Воломаіг Трепета
Скотленда, Лоу Гановер Додира Воломайта Лоу Г ановера, Скотленда, Подарка
Лоу Г ановера, Додира Скотленда Воломайта, Лоу Г ановера, Гільдейця
Заморського Чуда, Наліма, Трепета, Подарка Гільдейця Подарка, Лоу Гановеї Заморського Чуда
Гільдейця, Аксворті, Додира, Заморського Чуда Подарка Воломайта, Лоу Г ановера, Додира
Гільдейця, Додира Заморського Чуда Лоу Гановера, Воломайта, Додира
Лоу Г ановера, Гільдейця, Заморського Чуда Трепета Скотленда, Гільдейця, Подарка, Додира
Наліма, Заморського Чуда, Трепета Додира Воломайта, Скотлещ Лоу Гановера
Заморського Чуда, Додира, Гільдейця Наліма Додира, Тзі Грейт Мак Кінней, Воломайта
Скотленда Аксворті Подарка
Дещо більше використовувався ступінь інбридингу 3,11-6,24% , при якому отримано 35 коней класу 2.05 (10,2%) (табл. 3). Самою видатною
представницею в даному випадку є рекордистка породи та найкраща матка, дербістка Гугенотка 2.03,7 (Гільдеєць ПІ-Г/, Налім У-ІУ, Трепет ІУ-У,У, Боб Дуглас УДТ-У). Значно обережніше селекціонери використовували в своїй роботі тісний інбридинг в ступені більший 6,25%. Завдяки цьому методу отримано лише 18 голів (5,3%). Серед них дві дербістки - дочки Гільдейця : Гільда 2.05 та Горта 2.03.
Виявлена зміна жвавості та промірів і індексів у відповідності до зростання рівня інбридингу у породі. За висотою в холці переважають коні першої групи (161,6 см), яка є найбільш чисельною (259 гол.) та найменш інбредованою. Поступове зниження висоти в холці спостерігається при зростанні гомозиготності (табл. 3). За косою довжиною тулуба найменшим показником характеризується група з ступенем інбридингу більше 6,25%. Встановлено, що найбільший показник обхвату грудей за лопатками-184 см-мають рисаки класу 2.05, які були отримані з використанням ступеня інбридингу 3,11-6,24. Менший обхват грудей мають тварини першої та другої групи (182,6 та 182,8 см), а найгірше розвинені груди у високоінбредованих коней - 181,1 см. За обхватом п’ястка коні другої групи є лідируючими (20,5 см), а найменший обхват п’ястка знову ж мають високоінбредовані коні - 19,8 см. За індексами тілобудови такої різниці як за промірами не спостерігається. Отже із зростанням рівня інбридингу суттєвого підвищення жвавості не відмічено, а ознаки інбредної депресії проявляються у зменшенні показників промірів, що знижує господарсько-корисну цінність рисака як універсального поліпшувача.
Ступінь інбридингу, Коней класу 2.05 Проміри, см Індекси, %
% п % висота в холці кос.довж.тулуба обхват грудей обх.п’ястка фор- обхв. костис
М т 5 М т 5 М т 5 М т 5 мату грудей тості
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
0-1,78 259 75,7 161,6 0.42 3,64 162,9 0,49 4,14 182,6 0,56 0,48 20,3 0,08 0,71 100,8 113,0 12,5
1,79-3,10 30 8,8 160,8 2,16 6,11 162,1 2,71 7,66 182,8 1,92 5,44 20,5 0,42 1,19 100,8 114,3 12,5
3,11-6,24 35 10,2 158,1 1,97 5,90 161,7 1,96 5,89 184,0 2,44 7,39 20,1 0,32 0,95 102,3 116,4 12,7
6,25-7,81 18 5,3 158,4 1,67 4,43 159,6 1,15 3,05 181,1 2,94 7,8 19,8 1,01 0,27 100,8 114,3 12,5
Всього 342 100
В середньому 159,7 161,6 182,6 20,2 101,2 114,1 12,6
Аутбредні підбори в родоводах рисаків високого класу жвавості. Відмічено, що при вирощуванні рисаків класу 2.05 російської рисистої породи найбільш широко використовувався ауткросинг (209 гол. - 54,0%) (табл.4).
За допомогою топкросингу отримано 66 гол. (17%). Найбільш відомим в Україні представником даної групи є абсолютний рекордист Київського іподрому на всі дистанції Очаков 1.59,1 (Ольгін - Чорногорка). Приплід топкросових коней також добре зарекомендував себе на іподромних доріжках. До групи рисаків, отриманих при використанні боггомкросингу належить 56 коней (14,5%). Серед них такі визначні представники як дербісти Талантливий 2.03,4, Лоск 2.02,5 від Ольгіна 2.04. Але слід відмітити, що найвизначнішим плідником з даної групи є Талантливий — продовжувач лінії Додира , від якого отримано Жеста 1.59,6 та Тангейзера 2.04. Менша інтенсивність використання інбредлайнкросингу (56 гол. - 14,5%). Аналіз моделей підбору в орловській рисистій породі показав, що використання топкросу та інбредлайнкросу ніяких переваг в породі не дає.
Отримані результати вказують, що чіткої закономірності і переваги за промірами однієї групи коней над іншими не спостерігається. Самі високорослі коні (161,6 см) отримані при використанні ауткросингу, найбільшу косу довжину тулуба (163,4 см) має боттомкросингова група, а груди найкраще розвинуті у топкросних рисаків (184,5 см). Найкраще розвинений кістяк за обхватом п’ястка , мають рисаки, вирощені з використанням боттомкросингу (20,3 см). Аналогічна закономірність спостерігається і за індексами.
Тип підбору Коней класу 2.05 Проміри, см Індекси, %
п % висота в холці кос.довж.тулуба обхват грудей обх.п’ястка фор- мату обхв. грудей Костие Тості
М ш 8 М М 5 М т 5 М т 6
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Ауткросинг 209 54,0 161,6 0,62 4,30 162,2 0,64 4,37 181,6 0,69 4,80 20,2 0,11 0,74 103,7 112,4 12,5
Топкросииг 46 17,0 159,8 0,87 4,20 161,1 1,02 4,98 184,5 1,48 7,27 20,0 0,14 0,69 100,8 115,4 12,5
Інбредлайнкро- синг 56 14,5 161,2 0,86 4,31 162,5 0,68 3,40 184,0 0,75 3,69 20,1 1,38 0,69 100,8 114,2 12,5
Боттомкросшіг 56 14,5 160,8 0,80 3,23 163,4 0,90 3,09 184,3 1,43 5,55 20,3 0,15 0,59 101,6 114,5 12,6
Всього 387 100
В середньому 160,9 162,3 183,6 20,2 101,7 114,1 12,5
Виявлено, що інтенсивність використання різних типів підбору в лініях пр вирощуванні рисаків класу 2.05 є не однаковою. Так, найінтенсивніп] аутбридинг використовувся при роботі з лінією Воломайта. В усіх лініях, крі лінії Додира, використовувався ауткросинг. Боттомкросинт не практикуєтьс при роботі з лініями Гільдейця та Аксворті, але дуже часто зустрічаєтьс топкросинг (12%) і ауткросинг (14,3%) - відповідно. Слід відмітити, що пр селекції коней російської рисистої породи найінтенсивніше використовуєтьс ауткросинг та боттомкросинт.
Ефективність використання вікового підбору при вирощуванні рисакі класу 2.05. Аналіз зібраного нами матеріалу показав (табл.5), що значна частин коней класу 2.05 російської рисистої породи походиіь від батьків з різницею ї віку від 4 до 7 років. У предків пробанда П ряду родоводу різниця у віці до років зустрічається найчастіше : у батьків батька - 39,5%, а матері - 44,2*^ Значно менше використовувався підбір з різницею у віці батьків 8-10 років. Таї серед батьків пробанда ця різниця зустрічалася у 15,2% пар, батька пробанда 15,7%, матері пробанда - 9,2%. Підбір з різницею у віці більше 11 рокі найменше використовується при підборі батьківських пар пробанда - 5,2 °/ дещо більше - при підборі батьківських пар батька (17,6%) і матдм пробанд (17,5%).
Вміст глюкози, ліпідів та білків в сироватці крові російських рисакі різного класу жвавості. Виявлено, що в однакових умовах годівлі, утримання тренінгу і випробувань спостерігається певна різниця у вмісті глюкози і сироватці крові коней різного класу жвавості (табл.6). Встановлено, що вміс глюкози в крові коней зростає із зниженням їх жвавості, хоча індивідуми : вмістом 3,0 мМоль /л зустрічаються у всіх трьох піддослідних групах Відмічено, що із зниженням жвавості тварин спостерігається зростання вміст ліпідів у крові (табл.7). Результати досліду свідчать про те, що вміс-тригліцеридів в крові коней 3-ої дослідної групи був достовірно вище, ніж ] крові 1 та 2 дослідних груп (табл.8).
Таблиця 5 - Ефективність використання вікового підбору при селекції за жвавістю
Різниця у віці батьків, років Пробадца Батька пробанда Матері пробанда
гол. % гол. % гол. %
0-3 283 38,2 287 39,5 321 44,2
4-7 300 41,4 198 27,2 211 29,1
8-10 110 15,2 114 15,7 67 9,2
11 36 5,2 130 17,6 130 17,5
Всього 729 100 729 100 729 100
Таблиця б - Вміст глюкози в сироватці крові коней різного класу жвавості
Група Голів Вік коней, років Середня жвавість, хв.с Глюкоза, мМоль/л
М±т Ліміт
[ 6 5-6 2.03.6 1,71±0,53 0,2-3,0
1 6 5-6 2.08.8 2,67±0,29 2,09-4,38
П 6 5-6 2.17.8 2,73±0,23 2,26-3,57
Таблиця 7 - Загальні ліпіди сироватки крові коней різного класу жвавості
№ Групи рисаків за жвавістю, хв.с. Кількість коней в групі, гол. Вміст загальних ліпідії (г/л), М ±т
1 2.05 і жвавіше 6 1,55±0,13
2 2.08-2.10 б 1,71±0,11
3 2.15-2.20 6 2,52±0,56
Таблиця 8 - Тригліцернди сироватки крові коней різного класу жвавості
№ Групи рисаків за жвавістю, хв.с. Кількість коней в групі, гол. Вміст тригліцеридів (мМоль/л), М±т
1 2.05 і жвавіше 6 0,63+0,13
2 2.08-2.10 6 0,54±0,02
3 2.15-2.20 6 0,31 ±0,05
Найбільшу кількість як загального, так і вільного холестерину в крові мали те ж коні найнижчої жвавості (3-я дослідна група). При цьому слід відмітити, що вміст вільного холестерину в крові коней 3-ої дослідної групи був достовірно вищий порівняно з тваринами 1-ої та 2-ої групи відповідно на 71 та 28% (табл.9).
Таблиця 9 - Холестерин сироватки крові ковей різного класу жвавості (мг/%), М±т
Холестерин та співвідношення його фракцій Рисаки класу жвавості, хв.с.
2.05 і жвавіше 2.08-2.10 2.15-2.20
Вільний 43,8 ± 2,7 58,4 ± 8,2 74,9 + 9,9
Загальний 219,0±27,4 191,6+22,8 253,7122,6
Етерифікований 175,2±24,7 132,0±22,7 178,8113,7
Етерифікований/ загальний 0.8 0.7 0.7
Етерифікований/ Вільний 4.0 2.2 2.38
Дані елекірофореграми свідчать про те, що тварини, які поставлені на дослід, відносяться до різних фенотипових груп. Найбільш чітко кількісні та якісні відмінності спостерігаються в білках, які знаходяться в зоні між альбумінами га імуноглобулінами. До складу цієї зони входять гаптоглобіни, грансферини, церулошіазміни. За фенотипом (зона металтранспортуючих зілків) чіткої закономірності в подібності коней різного класу жвавості не спостерігається.
"енетична структура рисаків різного класу жвавості російської рисистої іороди за алелями груп крові. Встановлено, що піддослідні тварини мають >ізні генотипи та частоти алелей. У групі коней високого класу жвавості ¡иявлено високу частоту алелі сдт (0,333) та алелей Ьст і сік (по 0,167), а
алелі cfgkm , сеГ)рп, сІ£Іші не зустрічаються зовсім. У групі класу 2.08—2.10 найвищу частоту мають алелі сіє (0,333) і сцт (0.250). Рисаки невисокого класу найчастіше в генотипі мають алель сік (0,250) (табл.10).
Таблиця 10 - Генетична структура російських рисаків різного класу жвавості за алелями систем груп крові (в середньому по групі)
Алелі Групи класу
2.05 і жвавіше 2.08-2.10 2.15-2.20
1 2 3 4
Асі 0,083 0,083 0.167
Всш 0.167 0,083 0,083
Сеґірп — — —
Се§т 0,083 — 0,083
СГ£кт — — 0,083
Сцт 0.333 0.250 0.167
Бе 0,083 0.333 0,083
Бік 0,083 — 0,083
В£Іші — 0,083 —
Бк 0.167 0.167 0.250
сі(-) — — —
Коефіцієнт гомозиготності 0.195 0.223 0.153
ВИСНОВКИ
1.Найбільше рисаків класу 2.05 отримано в лініях жеребців американського походження - Воломайта та Лоу Гановера (151 та 102 голови відповідно). Найкращою вітчизняною є лінія Подарка, з якої вийшло 62 рисаки класу 2.05. Серед маток різних ліній найкращими є кобили лінії Лоу Гановера, від яких в широкому поєднанні з жеребцями різних ліній вирощено 117 рисаків класу 2.05. Матки вітчизняних ліній Заморського Чуда та Гільдейця переважають за кількістю висококласних коней американські лінії Воломайта та Скотленда.
2.Дослідженнями встановлено, що 259 рисаків високого класу жвавості (75,7%) мають в своїх родоводах інбридинг до 1,78%. Жодного рисака класу 2.05 не отримано при інтенсивності інбридингу більше 7,81%.. Із зростанням рівня інбридингу спостерігається тенденція до зменшення основних промірів
- висоти в холці від 161,6 см до 158,4 см, косої довжини тулуба від 162,9 до 159,6 см, обхвату грудей від 182,6 до 181,1 см та обхвату п’ястка від 20,3 до 19,8 см.
Інтенсивність використання різних типів підбору в лініях при вирощуванні рисаків класу 2.05 є неоднаковою. Аутбридинг використовувався найінтенсивніше при роботі з лінією Воломайта. За всіма типами підбору при неспорідненому розведенні ця лінія має найкращі показники. В усіх лініях, крім ліній Додира, використовувався ауткросинг. Боттомкросинг не практикується при роботі з лініями Гільдейця та Аксворті, де яайінтенсивніше використовується топкросинг (12%) та ауткросинг (14,3%) зідповідно. Топкросинг не використовувався в лініях Лоу Гановера, Додира, Наліма, Аксворті, але є оптимальним для лінії Воломайта (51%). В лініях Грепета, Додира та Аксворті не отримано жодного рисака класу 2.05 з використанням інбредлайнкросишу.
4. Оптимальною є різниця у віці батьків 4-7 та 0-3 роки, при якій отримано 300 та 282 рисаки класу 2.05 (41,4 та 38,2% відповідно) Дослідженнями встановлено, що приплід найвищої якості походить вц батьків віком 9-13 років. Зниження якості потомків спостерігається і старістю батьків. Матері дали останнього рисака класу 2.05 у віці 18 , : батьки - 19 років. В старшому віці не отримано жодного рисака класу 2.05. Різниця у віці батьківських пар більше 11 років є небажаною.
5. На основі проведених досліджень встановлено, що коні різного клас; жвавості мають різний вміст глюкози в сироватці крові. Найменше глюкозі виявлено в сироватці крові рисаків класу 2.05 і жвавіше 1,71 мМоль/л, дещс більше в групі 2.08-2.10 - 2,67 мМоль/л, і в групі 2,15-2,20 - 2,73 мМоль/л Таку різницю можна пояснити високою інтенсивністю використання глюкозі кіньми високого класу жвавості.
6. Встановлено, що із зниженням жвавості коней спостерігаєтьсі зростання вмісту ліпідів в сироватці крові. Так, коні класу 2.05 і жвавіш« містять 1,55г/л, класу 2,08-2,10 - 1,71 г/л, та класу 2.15-2.20 2,52 г/л. Такг тенденція пояснюється тим, що ліпіди є одним з головних джерел енергії, ЯК( коні високого класу жвавості краще реалізують.
7. Складовою частиною загальних ліпідів крові є тригліцериди те холестерин. Результати досліджень свідчать про те, що вміст тригліцеридів і сироватці крові коней першої дослідної групи (0,63 мМоль/л) був вірогідне вищий по відношенню до другої та третьої груп досліду (0,54 та 0,31 мМоль/л відповідно). Якщо розглядати гліцериди з точки зору розхідної субстанції (концентрованого енергетичного резерву організму) при роботі м’язів, то найбільший їх резерв у коней першої групи.
8. Результати досліджень за вмістом холестерину у сироватці крові коней різного класу жвавості свідчать про те, що найбільшу кількість як загального, так і вільного холестерину мали коні найнижчої жвавості (третя дослідна група). Слід відмітити, що вміст вільного холестерину в сирроватці крові
коней третьої групи був достовірно вищим, ніж у тварин першої та другої дослідних груп, відповідно на 71 та 28%.
9. Встановлено, що рисаки різного класу жвавості мають різні генотипи та частоти алелей. В генотипі рисаків класу 2.05 і жвавіше найчастіше зустрічається алель с^ (0,333), а алель сік має високу частоту в генотипі коней класу 2,15-2,20 (0,250). Тому наявність в генотипі рисаків алелей с§т може бути свідченням задатку високої жвавості, а алель ёк свідчить про невисоку жвавість коня.
Найбільш гомозиготною є група коней класу 2,08-2,10, яка складає основну частину поголів”я іподромів країни.
10.Для подальшого поліпшення племінної роботи з породою можна рекомендувати поширення ліній Лоу Гановера, Трепета та Воломайта при стабілізації. кількості потомків Наліма і Подарка. При роботі з лініями Трепета, Додира та Аксворті недоцільно використовувати інбредлайнкросинг, а топкросинг не дає позитивних результатів в лініях Лоу Гановера, Додира, Наліма та Аксворті.
11.Отримані результати дають підстави для подальших наукових досліджень генетичної структури за алелями груп крові та її біохімічних показників з метою ранньої діагностики жвавості коней.
Список опублікованих праць за темою дисертації:
1. Скоцик В.Є. Генетична структура коней різного класу жвавості за алелями груп крові. / Вісник БДАУ: Збірник наукових праць -Вил. 4- част.1.- Б.-Ц.-1998.-С.307-309.
2. Скоцик В.Є. Ліпідний склад сироватки крові коней різного класу жвавості. І Вісник БДАУ: Збірник наукових праць -Вип. 4- част.1.- Б.-Ц.-1998.-С.309-312.
3. Скоцик В.Є. Білковий склад сироватки крові коней різного класу жвавості./Вісник Національного аграрного університету.- Вид.4.-1998.- С.68-72.
Скоцик В.Є. Селекційно-генетичні фактори формування високої жвавості коней російської рисистої породи. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 - розведення та селекція тварин. - Національний аграрний університет.- Київ- 1998. Дисертація присвячена вивченню генеалогії рисаків класу 2.05 і жвавіше російської рисистої породи, найбільш ефективних варіантів поєднуванності ліній в даній породі, різних типів підбору в лініях ( в т.ч. вікового), вмісту глюкози, білків, ліпідів (в т.ч. тригліцеридів і холестерину) у сироватці крові, а також генетичної структури рисаків різного класу жвавості за алелями груп крові.
Встановлено, що найбільше рисаків класу 2.05 отримано в лініях жеребців американського походження - Воломайта та Лоу Гановера, найкращою вітчизняною є лінія Подарка. Відмічено, що 259 рисаків високого класу жвавості (75,7%) мають в своїх родоводах інбридинг до 1,78%, оптимальною різницею у віці батьків 4-7 та 0-3 роки, найінтенсивніше при підборі в лініях використовуються ауткросинг та боттомкросинг. Коні різного класу жвавості мають різний вміст глюкози, ліпідів, білків, у сироватці крові, а також різні генотипи та частоти алелей.
Ключові слова: порода, фенотип, генотип, підбір, лінія, селекція, рисак, жвавість.
Скоцик В.Е. Селекционно-генетические факторы формирования высокой резвости лошадей русской рысистой породы. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.02.01 - Разведение и селекция животных. - Национальный аграрный университет. -Киев- 1998.
Диссертация посвящена изучению генеалогии рисаков класса 2.05 и резвее русской рысистой породы, наиболее эффективных вариантов сочетания линий, разных типов подбора в линиях (в т.ч. возрастного), содержания
глюкозы, белков, липидов (в т.ч.триглицеридов и холестерина) в сыворотке крови, а также генетической структуры рысаков разного класса резвости по аллелям групп крови.
Установлено, что наиболыпе рысаков класса 2.05 получено в линиях жеребцов американского происхождения - Воломайта и Лоу Гановера, а наилучшей из отечественных линией является линия Подарка. Отмечено, что 259 рысаков высокого класса резвости (75,7%) имеют в своих родословных инбридинг до 1,78%, оптимальной является разница в возрасте родителей 4-7 и 0-3 года, наиболее интенсивно при подборе в линиях используются ауткросинг и ботгомкросинг. Лошади разного класса резвости имеют разное ¡¡одержание глюкозы, липидов, бежов, в сыворотке крови, а также разные генотипы и частоты аллелей.
Ключевые слова; порода, фенотип, генотип, подбор, линия, селекция, эысак, резвость.
Dissertation for candidates of agricultural science degree by specialty 06.02.01 -Vnimal breeding and selection.-National Agricultural University - Kyiv - 1998.
The dissertation awarded to the studying of trotters pedigree 2.05 class and faster >f Russian trotter breed, best lines combinability, different selection methods in ines (including age selection), contents of glucose, protein and lipids in blade erum, genetics structure of different speed level trotters by alleles of blade groups. Determined, most of 2.05 class trotters received in American lines - Volomate and /Ow Hanover, the best home line is Podarok line. About 259 high class trotters 75.7%) in their pedigrees mat inbreeding up to 1.78%, optimal is a difference in iarents age 0-3 and 4-7 years, during selection in lines most intensively used ottomcrossing and outcrossing. Different speed class horses have different onsistent of glucose, lipids and protein in blade serum and different genotypes and lleles frequanse.
The key words: breed, phenotype, genotype, line, selection, trotter, speed.
- Скоцик, Виталий Евстафьевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1998
- ВАК 06.02.01
- Резвость и промеры орловских рысаков при скрещиваниях с лошадьми других быстроаллюрных пород
- Особенности воспроизводства лошадей орловской рысистой породы в условиях интенсивной селекции на резвость
- Наследственная и паратипическая обусловленность резвостных характеристик лошадей русской рысистой породы
- ПРОБЛЕМЫ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ГЕНОФОНДА СТАНДАРТБРЕДНОЙ ПОРОДЫ В РЫСИСТОМ КОНЕВОДСТВЕ РОССИИ
- Влияние американского рысака на формирование генетической структуры и выраженность хозяйственно-полезных признаков у лошадей русской рысистой породы