Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Эффективность скрещивания свиноматок украинской степной белой породы с оплодотворителями пород дюрок и бельгийский ландрас
ВАК РФ 06.02.04, Частная зоотехния, технология производства продуктов животноводства

Автореферат диссертации по теме "Эффективность скрещивания свиноматок украинской степной белой породы с оплодотворителями пород дюрок и бельгийский ландрас"

АШ-ЕШЯ АГРАРН/К: НАУК УКРА1НИ Г П Л гестютт СВМАРСТЗА УААН -

' " \ I к I

На правах рукопису лудшбе 31 ра аэанаспвна ■

евшишсть тедшнзя св:шо маток 7кра1нсыо1

СТЕП0301 Е1Л01 ПОРОДИ 3 ПЛ1ДЗИКАЦИ ПОРИ ДЕРСК ТА БЕЛЫЧПСЬШ ЛАН1РАС

06.02.04 - Спец1альна зоотэхнхя, технология виробництза прод7н?1з тваршшицтза

А'ВТОРЕЗЕРАТ

дисертацП на здобуття вченого ступгня кандидата Ы ль с ь ко го снодарських наук

Полтава, 1953

Робота викснана б в1ддШ свинарства 1нституту тваршкицтва степових районов 1ы.и.Ф.1ввнова "Аскан!я-Нова".

Наухоы KepiBHKKE - доктор схльсъкогосподарських наук, професор КОВАЛЕНЮ В1гал1й Петрович кандидат сЬтьськогосподарських наук СОЕОВЙОВ 1ван Васильович

OJiniEEi опоненти: ЕАНЬКСВСЬЩ Брошслав Володиыирович, доктор с.-г. наук;

/ Голу

Проbíдна установа: Ерииський спсьсысгосподарсыснй !нститут

Захист вгдбудеться CJZMJL- Х99 Ур .

о ¡О год. на зас!данн! cneui asi зовано! ради (шифр К.020.70.01) при !нституг1 свинарства.У«ра1нсык>1 академп аграриях наук.

Адреса 1нституту: 31Ю06, и.Полтава-6, Шведська Могила

S дисертац!ег иохна ознавоыктись у б1бл!отецх ¡нституту свинарства УААН.

AixptiepaT роз i слак и; " " ^J^jР-

ВченкП секретар • сЕец1ал1зовано1 ради, кандидат с!лъськогосподарськкх

каук О.Г.СЕРдаК

злшша характеристика гоботи

Актуальв; сть теки. Зй1льзекня £-лробнидтва ы'яса в знанн1й залеЕйть ¡ктексквного роз витку свгаарстза, о^зхе! з на?-б^ль:: скоро стигло1 галуз1 тваркянтства.

Подальпа 1нтенсиф1кгд1я д! ©1 галузз «огрета ляпе в унэвах • впровадЕення в гослэдарствах вксохоефективЕйх цето^в розведення та пле^ннох роботи, я«1 базупться на сучаснкх селепийно-гене-тичних досягнениях, з дата их забезпечкти значне зрэстаияя продуктивности свиней та сократит як!сть свинини. Одниа з талях метз-Д1Б на даному етал1 е ц1ипор1;гша г!бридизац!я, е$ективн1сть якох залежкть в!д багатьох фактор!в, I в першу .чергу, в1д поеднання порхд та лш1й. Тому вазливии фактором в зсЯяьшен! проязу гетерозису при схрещуваЕч1, особливо в гибридизацП", с зивчеяня впливу пор!д, -тип! в, Л1е1й на хх коиб1нац!йву здатя1сть.

Останнхи часои для покрацення и'яских якостей окреиих пор!д свиней зигористовуиться заруб1Ен! спец}ал!зован{ генотши. 3 в!ес иетоо в 1364 роц! з Чехо.словаччгага в шститут степовях районгв "Аскан1я-Нова" завезеяг кнур и порхд отрок та <5елвг1йсь-кий лавдрас. Ц1 породи вивчались в сгстеш схресування зля зб1льпення виробництва вксокояк!сно1 свинина.

1исертац!йна робота зиконана зг1дпо как2зу НСГ Украгаи за 1 305 В1Д 24.02.1583 р. 1 украхяськох наукова-техшчкох прегради ка 1980-1990 рр. по проблем! "Продовольство-55" проект "Сг^:::?-" та Теиатичного плану наукэвкх дослхдгень : :сти1уту тзар:гнг:;гпзг-а 7ААВ "Аскан1Я-Нова", дернрег!страд 1йний 1= 187001055799.

Цета i завданяя до ел: дгень

S иетог вивчекня дощ.чьност! використання кнур1в породи дю-г;;: .'£. Сельг1Г5Сы:;'Г: лакдрас передСачалось 'зизначити ебектиБРЛсть . :'х чистопородного розведьння та проиислового схрещуваннл з сви-Еоаатками украхнсько"! степово! б!лох породи. Заглавиями досллд-гень було вивчити:

- Б1Дтьорг)бальн1 hkoctí свииоиаток укра'1кськ01 степово! Ciioi породи з кнурани породи дггок та белылйсышк ландрас;

- picT та розвктон чистопор1дного та пои!сного молодняка при в1дгод1БЛ1 до ЮО кг;

- оцшку ремонтного молодняка за власною i нтенсивн! стю росту при р!зних поедианнях геноткп!в;

- в1дгод1велье1, заб!яя1 та ы'ясн! ekoctí чистопор1дного та nouicEoro молодняка при siflrofliBJii до 100 кг в уловах станцй" контрольно! В1ДГ0Д1ВЛ1 свиней; -

- $i3HKo-xi»!í4Hi властквост1 ы'яса та сала чистопор1двкх. та nouicHiix свиней;

- ко sí iц í енти перетравлення понивних речовин корму, баланс азоту, калыию та 'фосфору;

- екстер'ерн1 особливост! чистопор1дних та пом!сних тварин; -

- в1дгод1вельн1 та v'hchí якост: свиней р1зних генотип!в б yi'-OEax свинокомплексу;

- гематолог!4HÍ показккки кров!;

- еконо»нчну е$ектквн1сть чистопородного розьедення та pisHHx варiанtíв схрецування.

Наукова новизна досл1ддень полягас б тому цо вперие в уновах П1£дня У Ер a i як роз ро блек i i вквчен1р!зн! поеднанвя В1Д схрену-вакня планово! породи свиней укра!нсько! степово! б1ло! з спец!а-

Л120заними породами дюрок чей сыто I популяшх та белым гтський ландрао; проведенл пор1вняльнх досл1дгення додэ заявления зхдго-дхвелъних 1 ы'ясо-сальних якостея свинеа в р1зних поеднаняях пор:д.

Пом! сн1 пхдсзинки охарактеризован! за показникаыи перетрав-зост1 поаивних речовив I зикористання азоту корму, иор£олог1чного I ¿¡оххугчного складу крови особливо стай росту та роззг.тку тва-рш з умовах степоэо! зони Укра'ши.

Практична шшпсть робота. Одернанх дан! дасть позлив 1сть шдзгдити репродуктивн1 якосп свиноматок украхнськс: степовоТ б1ло! породи при схррцузанв! з кнурами пори дррок та бельгхйсь-кий ландрас г повращит и за рахунок гетерозису вхдгод1вельнкх та и'ясних якостей иолодняка.

Реал1зац1я результатов дослтджень. Крацх поеднапня геноти-п1в впровадзея! на свинокомплексах спецгоспхз "Беркславський" Бериславсьяогс та 1иЛналова Ноаотро1цы!ого район!в Херсонськох облает!.

Апообад1я роботи. Результата досл1дзень доповхдались та обговорювались: _ •

- на науково-практичних конферешЦях, вчен1й рад! шетитуту твариннвдтза "Аскац1я-Ноза" 7ААН та кон$еренцИ шлодих вчених.

Сублхкащ! тезультат!в доел!день. Основнх матерх'али дисер-тацИ опубл1кован1 у 12 наукових статтях.

Результата досл1дзенъ використанх при розробц! селекцхйно-техЕ0Л0Г1Чн0х программ, «виробництва свинини на Укра'1Н1 (КиЗЕв, 1591 р.) 2а.рекоыендац1ях по г1бридгаацН в свинарствх.

Обсяг робота. Дясертац1я зикладена на 1ЧТ сторхн^ иаиино-писного тексту, складаеться з вступу, огляду лхтератури, иате-р1ал!в та ыетод!в дослхдаень, результата дэсл1Х5енъ по визче.".::г

поеднувапьно! здатностI свиней в их I да их форм } хх помгсей, еконо-н1чно1 е$ективност1, висновк!в та пропозкпй виробництву, списку л1тератури. Дисертац1я шстить 30" таблидь I 6' грари^в. Список лхт'ератури вкисчас 16® наГшенувань, в тому ГО на ¡нозеинхй

К0В1 .

На захист виносяться результат« визчення ргзних генотишв та поедаань свиноматок украХисько! степовох бхло! породи з ледниками порхд дсрок та белычйський ландрас.

- резродуктивнх та вхдгод1 вельнх показники свиней р1знкх генотшпв;

- и'яансть туш та ф ико-х1Ы1Чнх эдастзвосП и'язевох та жировох тканин;- .

- перетрави I сть по а и вн их речовин та використання азоту корну;

. - морфологхчний склад кровх чистопорхдаих та поы1снпх п1дсвшк1в р1звшс гоеднаяь; •

- ефективнхсть використання свиней рхзних гекот;лпв в у ковах свинокомплексу.

Цатет^ал та методи досл!азе.нь

Ексверицен талька частика роботы виконака в досл!дноиу госпо-дарстз! та в лабораториях ¡нстетуту тваринництва "Аскан1я-Нова". Зиробнича перевхрка проведепа в спецгоспах "Бериславськнй" Бе-риславського та 1 и.Чкалова Новотро'1цького раЯонхв. Дсслхди проведен! за слхдусчов схегЮБ (табл. I).

* Групи Оули сйориованх иетодои аналоев за соходкенняш, кивос пасов, в1кои тварив. Шдаэсл1дн1 сзиноиатки та кнури за роз витке и 1 екстер'ерои з1дпов1 дали класу елгта та першогй I -були клхяэтно здарозх. Свинок пскряди в Ю-ы1сячнону В1Цх при серекпй

жив!а aaci 125-130 кг. Таблихя I

. Схема досл1ду

Групи Шрганачення ! Генотип и Шлыпсть

t групх: ! свппомат- ! кнури ~ свгаоиаток, гол.

i JF- ---J- 1

т контрольна УСЕ УСБ 15

П контрольна Е Д 15 .

1 контрольна ' Л Л 15

ЗУ досл1дна УСБ т А 15

. У дослала УСБ Л 15

fr доийдна л - а - - - - 15 -

Прим! тка : УСБ - ухдэахнська степова бхла г. Д - дарок Л - лаядрас

Esypi в-плхднHKi в i свиноматок годували по ращонах, прийкя-тих в господарств! i складеннх по яориах Б1Та Долтавського Ед1свкнарства. Утримання свиней в!дп0в1дали 30oririeHi4Hrai нормам. Зхдтворпвальн! якост! свиноматок 0Ц1Еввали. за багатохшд-HicTE, ыолочнхстг Cuaca гшзда в "21 деЕь), MacoD гн1зда в 2 ul-сяц1, зберекеностх поросят.

Для контрольного вирсцування ремонтного молодняку за принципом аналогов вхдбирали по 40 гол1в свинок i 20 гол!в квурц5в 13 коено i' групи. PicT та роз виток контролпвали за зьчною небсТ .иаси в 4, 5 та 10 iäi сяц!в.. При досягвенн! zkboi иаси ЮС кг виз начали гоЕзану ипнку над 6-7 .груднети хг^няаи прилагав TZJ.Z.

Для контрольно! EiÄTOfliBni до ЮО кг :зо1 каси поросгт В1дбирали по 12 гол!в з кожнох групи в £5-55-денЕогу sin'i хз середвьою кивов uacon 25-30 кг. Bi дгод1 вельпу та ы'ясн'у продуктивней молодняка вивчали по результатах контрольн*; в1дгодх£л1 i забои.

У шддослгдккх тваркк в из на чал к сулдусч! показники: в! к да-сягкенЕя еивох маек 100 кг, середнводобовий npnpicT та затрата корну на I кт приросту. 1Псля зак!нчення контрольно"! б1дгод!вл1 сыгнеп забивали i проведши гизначекня ы'яса, сала- i kictok правах niвтуш п!сля 48-годшного охолодвення, а таков заб!йкии вк-х1д, довгкяу туш, товдину шпику над 6-7 грудними хребцями, плоду "ц'кзкового si4i:a", piiHOuipHicTb розподхлу шпику та пасу окосту.

Зкзчення фхзико-хШчних показнишв ц'яса та сада проводили з лабораторП' зоохШчних анал1з1в 1нституту твариннкцтва "Аска-н1я-Нова!'.

Для визначекня р1вня перетравпост! пояивних речовин та вико-ристаиня азоту корму у свиней були проведен! ф1з1олог!чн1 дослх-дк по методиц! Долтавського науково-до rai дно го институту свинар-ства (Коваленко H.A., 1977). .

В кровх тварин визначали к!льк!сть гемоглоб!ну (то Сал!) 1 еритроцити на фо то еле ктро калориметр!, К1ЛЬК1 сть загального б1лку рефрактометром. •

При визначенн1 екоЕом!чно1 е$ективвост1 враховували вих!д додатково'!' продукси (крб.), р!знюю у витратi корму (в корм, одинидях 1'крб.) на I ц приросту киво5 маси.

Обробка результат!в доелдаенъ проводилась методами sapi-aniiiHOi' статистики по ИЕ.А.Плох1нсьному (1969).

РЕЗУЛЬТАТй ДОСЛШВ

РепродукгиЕН! HKQCTi свиноматок при чистопор1дночу розве-денн! та схт>есуванн1. При анал!з1 прогедених досл1д1в зстанов-лено, цо продук?квн1сть маток pisHia пор!д в одних I тих же уловах була неоднаковов (табл. 2).

Таблиця 2 8-

Дродунтизнх яност1 ni ддосл!дн;:х свиноматок пни П1знж поеднанпях, Ü + /77

Р . Шлъ- Шагатопл! д-! Иолоч- ! С ере дня низа !К1лькхсть „„¿ft tKicTb ,HicTb, гол.,н!стъ, паса покосят ,потх>сят nopirt -опоро-" "кг !в 2 uicöU 'в 2 мхсяп:

:гв

t

УСБ х УСБ 13 10,31+0, 47 52,

Д х д 12 33,0 +0. 80 51.

Л х л II ID, 10+0, ЗД 52,

УСБ X Д 13 П.Е^З, 78 56,

УСБ х Л 12 11,12+0, 81 55,

Л х Д 12 10,50+0, 47 52,

45+2,99 185,14+11,30 9,50+0 , 42

00+1,06 172,50+15,94 9,10+1,05

10+3,38 183,36+11,74 3,50+0,54

40+5,39 191,04+17,10 9,53+0,80

34+2,35 200,0 +11,35 10,С +л,44

00+2,58 174,80+ 5,46 9,20+0,15

Багатовл1дн1сть при поеднаннх свиноматок украУнськох стеново"! б!ло'1 породи з кнурани-пл¡динками дсрок була б!льпою на 0,75 поросята (.7,6%), молочнхсть - на 3,54 кг (.7,5%), масз гшзда поросят з 2 ai сяц! - на б кг (3,2$), а в позднанш маток yKpai'HCbKoi' сте-позо1 б1Л01 з кнурами ландрас -0,81 поросят (7,555), 2,9 кг (5,8$), 14,86 (8,0?) ехдпэз1 дно. Рхзниця достов1рна. У маток укра'шсько! cienoBoi 61ло1 городи продуктивн1 HKocTi була сл1дусчими: багато-пл1дяхсть - Ю,31 поросята, молочн!сть 52,46 кг, маса гн1зда в 2 uic^ni 185,14 it.

Iнтен с ивн iстъ росту ремонтного цолодняка

Дан! таблиц! 3 св!дчать, до ремоктний молодняк при посдханн! укра'1Нсько1 степово! бхло! породи з кнурами nopiÄ дсрок та ландрас аав красц показники роз витку hIz чистопорхдап аналоги. Живо!" маси ЮО кг гашений молодняк вхд поеднання маток 7кра1нсько'1 степозо!" б!ло1 з кнурами породи дврок досяг ран ine на. 10-II дн!в, а при повднанн1 украхнськох сгеповох öiÄoi з ландрас пхдсвлнкй II—12 дшв ранхяе В1ДП031ДН0.-В пор!внякн1 з чистопор!днгли niz-свинками середньодобозкй npnpicT був б!льпип молодняка по-днах-я

ааток укра!нсьхо1 стеново! 61 ло! породи з ккурауд дюрок на 98 та

57 г, аз ландрас - 83 та 87 г, при дещо пен*12 затратх корму на

0,06-0,09 кори.одиниц} на I кг приросту.

Пои1сн1 шдсвшки поеднаннх з дюрок та лак^рас шли нгачу

тоЕВкну сала. Так, в позднаннях иаток украшськох степою! бкюх

з кнурами дюрок на б мм та 5 им, а украхнськох степовох 61.101 з

кнураии ландгас на 7 ми та б и и ыензз (7-ЮЙ Н1я у чистопор1днкх

П1дсвшк1в украхнськох степово! б!лох породи. Р1зниця достоверна.

Таблица 3

1нтенсквн!сть росту ремонтного молодняка при р 1зних поеднаннях генотип!в, И + т

п !В!к досяг- !Середньо-!Еатрата!ТоЕсика ^нення киеох ,дооовкй ,корцу на шпику над 'паси КО кг,-прир1ст, "I кг !б-7-грудню:и ! дн!в | г ¡прирос- хребцями, ни ! 1 _ !туьк.01!_

Поеднання

У СБ х У СБ Д х Д Л х Д УСБ х Д УСБ х Л Л х Д

I

! ;

Г

кн. 20

св. 40

кн. 20

св. ад

кн. 20

св. ад

кн. 20

св. 40

кн. 20

св. 40

кн. 20

св. 40

210+1,67 213+1,67 '

203+1,34 207+1,42

201+1,50 204+1,53

200+1,33 202+1,49

200+1,37 202+1,56.

158+1,38 202+1,41

562+7,03 543+5,65

624+8,91 613+6,19

бед+6,27 629+5,70

660+8,18 640+6,32 •

645+6,60 ' 630+6,28

671+9,43 650+6,23

4,10 4,13

4.05 4,11.

4,08 4,10

4,02 4,04

4,04

4.06

4.00

4.01

29,0+0,26 27,0^3,15

25,0+0,15 23,0+0,10

' 24,0+0,15 24.oIo.I4

23,0+0,18 22,0+0,14

22,0+0,25.

21,0+Ь,1б

22,0+0,13 20,0+0, В

' Сл1д в1;шлтити, со тов5ша шпику шдсвкнк}в породи дирок добре передасться по спадковостг, як при чистопородному рпзиеден-Н1, так 1 схредувалн!.

ю.

31дгод!вэльн1 та к'ясн! якост! молодняка. Результата контрольно! 21дг0д1^-'л сигать про те, цо по!Лсш шдсеивхи пали перевагу иад чис:опор1днимк. При поедяанн! украхкськоТ степ0Е01 б!ло1 з дгрон ззки досягля z'¿вOI мася 100 кг на 9 дн1Б ]?аш£е. Середньодобовип пищист леревкцуваз на 74 г СИ. I») при менгий витрап корцу на I кг приросту на 0,05 к.сд. (9,в£), а при поед-панн! маток укразЕнсько! степого! 'бью: з кнурами породи ландрас в!ддов!дно на 13 днгв (7,4£) (табл. 4). ТаЗтазя 4

'. 3! дгод'!зелън! якост: иолэдняка

при р!зних поеднавнях генотип!®, и+тп

Поеднання . ! я ! 1 ! 31 к досягнем я , 100 кг ЕКБО! ' наси, дн! 'Середньодэбо-|Вий"прир!ст, г 1 ЛВктратк 2сг_7 ■ ,на 1 кг е^и-|росту, к.од.

УСБ х УСБ 12 169+3,54 673;-0+22,67 3,7 8+3,32 •

Д х Д 12 163+2;59 . 725,0+20,76 3,62+3,53

Л х Л 12 160+2,34 700,0+12,04 3,76+1,39

УСБ х Д 12 180+3,64 747,0+23,05 3,72+1,27

КБ х Л ■ 12 176+2,24 751,0+17,50 3,70+1,64

Л х Д . 12 ■ 170+2,22 784,0+7,10 3,60+0,61

Забхйнх та ы'ясо-сальн! я~ост! югодеяка.'Коятрэдьякй гзб'т а!д-свинк!з проведено при досягненв! нш хюзЧ иасг 1ЭЭ гг. Зс^ззов-дено, со пом!сшй молодняк поздезнея у2Тоу украТнсы.ох стекгох б}ло1 породи з кнурами породи дьрок перевизуе чистосортных по виходу м'яса на 4,27.% плоц: "и'гзтозогз ~1чка" на 2,0 с-г, ::ас; окосту на 1,2 кг, а поеднання ггток ^згра^-'ога? стгпозсУ лох з ккуранп ландрас в1дпое!дно - кг 1 1,4 ;т. Краг;!

и'ясн1 якост! спостер!гасться у гЛясз-^-гЛз госдзанкя дор!д лгяд-рас х дюрок, у яких забгжий хкх!д сггадге £2,#, "¿/'йр:-

вого в!чка" - 40,3 си , каса скоску - 12,5 г?, доххггз. -Ю4 си, товчгаа шппку - 22,0 ка (гг^л.?).

TV-ИЧГ! 5

М'ясо-сальн1 якост! п1ддосл!дн их. свиней при р!зних посднаннях генохип!в (M jw )

Поед- 1 п !'3аб1йнкй !Плояа !Маса !Догжина Повинна ! _Biu'[jL¡; '____

иання i |Вих1д, % i"м'лэково-.окосту, iTyral, ,шпику, ~ . ~ ~ ~ ~

То в!чка" кг 1 см 1 мм I м'яса ! сала ! к! сток

____[_[_________i_____!_____1_____i_____

УСБхУСБ б 76,2+0,40 32,7+0,39 10,7+0,15 97,0+0,64 28,0+0,47 57,5+0,32 30,5+0, Г>1 12,0+0,33

ДхД б 76,6+0,66 36,6+0,68 11,0+0,13 . 100,0+0,82 24,0+0,29 61, 7+0,39 25, е7о, 56 12,5+0,30

Л X Л 6 80,9+0,77 39,0^5,60 II,4+Ь, 17 100,0+0,87 23,0+0,39 59,0¡p,33 25,2+0,59 12,8+0,37

У СБ X Д б 80,1+0,74 3 9,7+0,61 11,9+0,21 102,0+0,82 25,0+0,42 59,6+0,41 28,1+0,60 12,3+0,30

УСБ x Л б 79,5+0,77 37,3^1,60 12,1+0,1? 103,0+0,87 24,04),39 59,8+0,37 27,7+0,53 12,5+0,36

ЛхД б 82,6+0,51 40,3+р, 80 I2,5¿),14 104,0+0,55 22,053,50 6 2,4+0 , 36 25,2+0,69 12,4+0 , 34

3 даних таблиц! 5 видно, до найбхлз- зисока. м'ксл 1сть слоотэ ¿гзласз у п!дсзпяк1з вгд позднаняя пор!Д ландрас х дврог 02,4£) :ря схредузанз! каток украхаськог отепозо'х б:лэ1 з кзураай пород,-: арок м'лсн!сть туп була зипов н!з з чисто порхднпх степозих бх-:1!х пхдсзкшз на 2,1^, а з пэеднанн! маток украхксько: степозо: ало! х кнурани породи ландрас на 2,3^.

Напб1.чыгип процент виходу сала був у чистопорхдних п!дсзпн-:1В украхнсько!" степоьох б1лз'£ породи - 30,5 (табл.5).

Х!м!чний склад ц'дзезох гкакини. Як ведомо крадиц до до зас-яення взалагться и'ясо, в сух1й речовик! якого каститься ар-кб-:изно однако за кЬхькгстъ б!лна та аиру.

Даш таблиц! 5 свхдчать, до сп1вз1 днозення бглка та 2;гру 1 и'яс1 п1ддосл!дних шдсвинк!в було високе. 3 позднаннях ук-ахясъко! степозо! бх.чоI породи свиней сп{за1дношения склало !:0,97, укра!нсьж>х степовох б!лох х ландрас - 1:1,16, укра'£нсь-;01 б!ло! х дврок - 1'.1,15, ландрас х дюрок - 1:1,40, до сзхд-[ить про -ix б1льш ранно скоростигл!сть при висок!й якост1 и'яса :а сала.

Таблиця 6

Хтчний склад м'яса свиней при айв! а нас! ЮО кг, %

[оедназкя- | п |б!лок ¡1* |зола

' ззяа

ня зир

СБ х У СБ 6 64, 47 35,53 17,61 17,01 0,91 I : 0,97

х Д 6 66, 70 33,30 18,49 13,44 1,37 I : 0,72

х Л 5 65 58 33,12 18, 32 13,53 1.17 т : 0,74

СБ х Д 6 61, 13 38,87 17,45 20,52 0,50 I : 1,15

СЕ х Л 6 52, 56 38,18 17,22 20,05 0,91 I : -1,16

х Д 6 53, 08 40,92 15,69 23,38 0,35 I : 1,40

Х1м1чн'лз склад яеговох ткан та к. С сала) св!дчить про високу II як1сть у свиней вс!х п!ддосл1днях Груп (табл.7).

Таблица 7

Х!а1чний склад сала евшей птж аизхй мае! 100 кг, ?

Поздпання.

в ' Волога 1 ; 24? I тканина

6 4,97 93,20 1,83

б 6,37 90,88 2,75

6 7,46 90,06 2,^8

б 5,68 92,23 2,09

б 5,85 91,25 2,»

6 6,96 90,26 2,78

У СБ х У СБ Д х д Л х Л УСБ х Д УСБ х Л Л х Д

Сл1д в1да1тига цо в сал1 шдсзиИк!в украйсако! степово'1 б!ло! породи и!стилось хиру б!льше, Е1Я у пом!сез.укра1нсько1 степово! б!л01 х дврок, та уярахнсько.'г: степовох б!лох х лаядрас (на 0,971 1,95? в1дпоэ!дко), а- I меньше на 0,71'I 0,88 бологя.

Пере травления понивних речовин корму та баланд азоту. 21 з! -олопчними досл!даии встзновлеко, ио перетравн1сть о его зн их по-хиених речовин у шддослхдних тварин була порхвняно високзв, особливо в поздкашп з хипортними породами. Спостер1галась тек-денц!я до крацого перетравлення сухох речовини у глдсвинкхв до-рок на 9,74? I лапдрас на 10,89л, н!г IX аналоги за вхкои ук-ра1есько1 степово1 бЬто! породи, а кл1Ткоз;яу в1дпоб!део на 4,30 ! 2,55?.

Сл1д з1дм1тити б!льш високе перетравлення орган 1чнэ1 речо-зпни у шдевпншв дерок х дзрок С£4,30?), ¡до корелзз з напрлигам ц'яснох продуктивно ст! до роди (табл. 8)

Таблица 8

2оет1ц1гнт перетравнос^ позп^ннх речозин корму у П1д2£>сл1дн;ж свиней, $

По еднання

¡Суха !р, ,речо->вина |

ола

Про- .'Я.-лт- !

тзхн |ко312а |

I !

2ир 'бЕР

* ii.e-.o- | .;виза ;

У из х УСБ 3 61,55 50,СО 70,00 20, 37 55,51 31, ,55 С/0

Д ;< Д •О ^ 51,30 55,85 7S.ES 24, 57 65.33 84, ,30 89,45

Л х Л 3 52,45 57,00 7Ч,Ь7 22, 52 57.75 82, ,12 £7, ЕС

УСБ х Ж 3 85,32 49,40 75,60 23, 50 53,75 83, ,12 85, иО

УСБ х Л- 3 84,35 52,60 78,50 21. 30 55.45 81, ,52 с", 1С

Л х Д 3 52,СО 55,СО 77,05 23. ю 55.15 £3, ,50 56,35

Паи2сн1 подсвинки *{з!олог1чко б1льз сксросп1л! чистопорхд-них. 3 одному I тому ж в!ц! чистопор1дн! гзартаи знаходиться на б:льи п1зН1х стад!ях ^ЫолэПчного роз витку, Еэ:лсн1 тваряни 1нтенс1зя1пе використозувала азот корму. 3 орган 1з-1 цих тзарин з!дкладалось азоту аа 8,75^, 4,25 ! 4,80? <5! лае, н!к у чисто-пор1дних П1дсз5!нк1з уйахяськох стзпозб! б!ло1 порода (табл.З) .

Таблица 9

Сгредньодсбоэий баланс азоту, %

Показ ники ! УСБ X ,7 СЕ* х Д ■ Л х-Л !УСБ X 1 д 1УСБ х 1 !Л х Д !

Ильях сть гол1з 3 3 з- 3 3 3

Прийнято з корцом 65,06 54,50 59,05 72,75 71,27 58, д.0

Зидхлезо з кзлом 15, £2 17,18 16,53 15,13 15,55 17,35

Перетравлено 49,14 47,42 50,52 55,50 55,28 50,74

ВидIлена з сзчес 30,30 25,43 32,13 ,28,57 32,18 27,10

Зхдкладено з ог;гак1зи1 13,84 20,59 12,34 27,53 23,10. 23,54

Вхдкладено в Ту! в{д прийнято го 28,52 32,49 25,55 37,57 32,41 34,71

31дгладено в Гл в!д перетравленого 38,34 44,25 35,30 48,81 41,78 43,59

Б!льший pibeeb вхдуладекня азоту в тШ eouîchiix гпдсзинк1з сприяв мениоыу si дкладенно аиру в Tyai та большому виходу м.'яса пор1вняно з чистопордаиыи аналогами. Бстанозлена р^зниця по вико-ристаккс азоту корку шдтвердауеться данный пр; ittseoï дияаьпки нировхдкладення у шддосл^дних свиней, морфологгчшши i 6îoxiui4HH-уи псказникаын кров1 та результатами м'ясност1 туш.

Таким чином, перетравлення покиених речовин кориу кк у чисто-порхдного молодняка, так i при р:зних поеднаннях характеризуй i п!дтвердкуе .ïx продуктивн1 hkoctï та вказуе на повнон1нн1сть paiiio-hîb, що забезпечуЕТЬ позитивний обмхн речовин в орган !з м!.

Морфолог1чния склад-кров! чистоно^дяпх та пом1сних шдсвин-kîb. Е!льк!сть гемоглобину i ери^оцит!в в npoBi тварин в деяк1й uipi св!дчатв про хнтенсивн!сть оксидац1йно-в! дновлюЕаних проые-ciв в ïx opraHi3Mi i, таким чином, давть можлив1сть зр!внгвати тварин по схоростиглост!.

S данях таблиц! IQ видно, що сейм украхнсько!" степовох 6taoï породи б!лып п!зньостигл1, н!льк1сть гемоглоб!ну у них нижче, Hii у ïx аналог1в породи ландрас. Найвиш! показники червоно! кров! у пом!сних п!дсвинк!в укра'1'нська степова б!ла х дюрок, укра'1нська степова б!ла х ландрас, ландрас х дщюк в!дпов1дно 66,8$, 67,0 i 67,40%. Це говорить про те, що у пом1сних тварин скоростиглхсть до осалення нмча ! оксидац!йно-в!дновлован! пронеси у них три-маються на високому р!внх б1лып тривалий час. К1льк!сть лейкоцит!в З1дп0в!дала ф!з!олог1чн!й норы i i eobhïctd забезпечувала захисн! ïyHKniï оргашзму пхдсвиюив в молодому в1ц!.

К1льк1сть загального б!лку в кров! свиней м1ститься в nopiB-»

няно вузьккх межах i не виходить за ueii ф!з1олог1чних норм . Ни звагаемо це одним з показникхв çi3io.TOri4EOï скоростиглостх i EpzcTocosaEOcTi даних пор1д до умов степовох зони П1вдня Укра'1ни.

Таблица Ю Показники кров! шддосл!дних тварнн

Поеанянягг ! п '-Геыогло- »ЁриттоцитиШейкоцитк.'.аагальний шеднання ; п ,б1я,г/% , нлн7ы1? , ткс./т31 с-хло,:, £

УСЕ х УСЕ 6 66,00 6,28 20,6 6,56

Д х Д 6 66,50 6,40 15,6 ' 7,22

Л х Л 6 66,72 6,54 15,9 7,52

УСЕ х I 6 66,81 " 6,75 20,0 7,47

УСБ х Л . 6 67,00 6,85 18,5 7,16

Л х Д 6 . 67,40 6,80 19,0 7,66

Таким чином, одерзан! в обц!нних досл!дах результат гема-толог!чних досл!джень ^дтвердзсусть вхрог!дн!сть б!лып високого р1вня окскдац!йБО~в!дновлювальних процес!в у тварин породи дсрок ! ландрас.

В1дгод!вельн1 та м'ясн! якост! п!дсвинкхв в уиовах комплексу

Анал!з таблиц! II св!дчить про те, що ши!сн! тоарини за-б!йних кондиц!й досягли значно ран!ше чистопор!дних п1дсбйнк1в украхяськоТ степовох бхло¥ породи. Найб1льш скоростиглкхи були поы!ся! п!дсвкнки укра1нсьпа степова б1ла х дсрок та украшська степова б!ла х ландрас, як! досягли ешзо1 наси 100 кг в!дповхд-но на 7 та 10 дн!в ранше чисто пор!дних пхдсвкшив укра!нськох степово"1 б1ло'1 породи.

Еайб!льш вксок1 середньодобов! прироста одерган! у клв при шеднанн! украхвськох степовох 61.г ; з ландрасог. 5а г.с-р10д в!дгод!вл! вони були виде контрольно! хрупк бгдпоехдко на ПО г ! 95 г при поеднаяш украТнсыох степово! б!лэ1 з породой дирох.

Токзина спику над 6-7 груднкми хребцяш: свиней при посдн-глн!

укра1Есыса степзЕа бхла х дюрок нигче на 4 ш I узграхвська степо-ва бЬча х ландрас - на 5 ш, к1ж у чистопорхдних аналогхв укра"1"н-ськсх степою1 бью! породи. А не нихча товдина шпику (23 им) Сула у поихсаих тварин при поедкашп цаток ландрас з кнураик

■дюрок. В тупах штснкх тварин встановлено збхльиення показника

р

плодх "м'язкового в1чка" на 1,8 та 2,6 сиг. Проиислове схрецуван-вя забезпечило зб1льяення виходу и'яса (на 1,2 I 2,02?).

Еконошчва ефективк! р^них ■вархант1Б _доеднання свиней_

Вивчення економхчно! ефектЕВЕОси при р1зних поеднаннях свиней в пор1вняее1 з чистосэрхдаиии тьаринами украхксько! степовох б1ло'х породи на в1дгогивлх св1дчить про те, цо В1Д когнох голови при в1дгод1бл1 до живо! маси 100 кг одержана додаткога продук-хпя (табл.12): в лседкаЕНХ иаток украхкськох степовох бхлох з' кнураии породи дврок багатоиЦдхпсть одержана б1лыге па 0,79 по-росяти ва осорос, а в доегвгнн1 а поводов ландрас на 0,61, сума : додатково! продуюШ склада 10 крб.21 нов. 1 9 1фб. 21 ноп. В1Д-

П0В1ДЕ0.

Б1льш еконои!чно ефективним був ношения молодняк на вхд-год1влх при цоеднавнях каток украхксько! степово! б!ло2 з кнурами пор1д дсрок'х ландрас, як1 досягли еиво! маси 100 кг в1дпов1дно на 9 I 13 дн1в ран1ше В1Д чкстопоринкх.аналогхв укра'1кськох степовох 61 лох породи. При б 1 льгих середвъодобових приростах х меньскх Ептратах корму о дергано доддтковкй прибуток на кокну в1д-годоваку голову в суш 14В крб.20 коп. х 208 крб. 90 коп. в1д-

п0в1де0.

ЕомЗсн! п1дсвинки в поеднанвях украхнська степова б!ла х дюрок та украхнська стедова б!ла х ландрас в1др1знялись б!льш вксоким вкходок и'яса з туш! (55,6-59,6?), або на 2.1-2,2? "вице,

—. С a s- >>

Я5Н

о -eg a= я aj m л u я « a

O- 3* ч 3 —

И= я

ti I

Q I >3 ÄFl a) 3 d G >>Сци а Pix

s

Щ st- 3 3

OB I SB

еч н'о = а i

Я S • S В P. *=t

ti в -о

aj Py >7 •

P.SÍ. H л

е. р,ж о о« се о о о икн лж

"I

о

Ft

s"

Р. Я

. я)

: s -

G ОЭ-» fe

Ä E So Я

— « so та

оз о «н _ _ —

ал

о Pt Л s

<13

CV5S и s

о в

— —

Л "Я I t. я) П са о я— «о ><с< G— о к aj Eft. й s я ft -s Р»о— я яаакч

«

s §

■о со а> с-

СО h-<

СО Ol О ^ О и

m in VÛ m ю ю

in IA H (Л >о >о Ю 14 (\| н 1- ь

м. oj, aj, w нн о. +1 +1 +1 +t +1 +1

ко аз 'XN егч о\

со' (Л о н н

nj OJ OJ п с^ л

со 'чО ач 'Л ач со

о Г-Н О 1-1 1-1 О

о. о* о, о, о о

Т-1 +1 +1 +1 +1 т!

о о о а ^ °

О СП t О in п

n (\j aj aj aj гу

m о irt

N П Н

о с- со

91е?! <?1<?«<?1

a» in M о н

m 1-1 c\j о о о

^ Í т J ^ ^

9

л- ил о

oí <лТ, CV гГ w су +1 +1 +1 +1 +1 +1

о о о о о

Г-^ 1Г\ -Я" О С"- Й> о о о о сл сл

M OJ й й H H

vo m in о С-. сл сл <о сл сл

и н н en аз ir\

вз

у) у) 43 t" С4 ^

0\ СО 1Л н СЛ 1Я

ел а\

•з- 43

оч со m с- ЧО со со аэ со с— аэ

СМ СМ СМ СМ CU OJ

й я я я s я

0

ХЦЧ X X •=*

0 ^ х 8 Э я

>» I=t 1=5 V* Ч

sis у чисто1юр1дних.аналогов украхнськэ! crenoBO'i 61.101 породи.

Таблидя 12

Економгчна еФектившсть при р!зних тазднаннях свиней£на одну голову в крб. 1Пни ;~'*Х) роьу)

!Од. !УСБ х '!УСБ х Д '.'УСЕ х Л

Показ ники |ВИМ1- ■;УСБ ! ;

¡РУ I___ !____ i

Еагатошпдн!сть гол. 10,31 идо 11,12

Варт1сть I поросяти крб. '+8,61 38, ад 39,40

Д!двииення багатошпдност1 крб. - 0,79 0,81

Додатковий прибуток крб. - 10,21 9,21

Досягнення живо! ваги 100 кг дн1в 189 180 176

PÍ3HfflM днхв - 9 13

Додатковий прибуток крб. - Ю2 147, 30

•Затрати корму к.од. 3,78 3,72 3,70

Pismow к.од. 0,06 0.08

Додатковий прибуток крб. - ■ 46,20 61,60

Вих1д м'яса з туш! % . 57,5 59,6 59,8

Р1зниця % - 2,1 2,3

Додатковий прибуток крб. 4,18. 4,58

Всього: ' крб. - . Ю2.59- 222,69

П^тИтка:

Bapricrb I к.од. - I крб. 10 коп.

ВарПсть I кормодня - II крб. 33 коп.

Варт 1 стъ I поросяти . - 48 1фб. 61 коп.

Варт5сть I кг м'яса - I крб. 99 коп.

За рахунон зб!льшення виходу м'яса з тушх при реал1зац!1 свиней з живо'i иаси 100 кг одернано до дат ко в из прибуток в po3Mipi

4 крб. 16 коп. i 4 крб. 58 коп. В1Дпоб!дно.

Таким чином, додатковий прибуток на одну голову при В1ДГОД1Б-л! до ЕО нг живо i' маси в гоеднаннях (укра'1'нська степоэл бьла х дгрок) в ni лому склала 162 крб. 39 коп., та (укра'1нська стёпова б!ла х ландрас) 222 крб. 69 коп.

BUCEO ВЕИ

Одержан! результат« в дослхдах давть шдставу зроОитк сл1дупч1 биснсбкк:

I. При поедиашп маток украТнсько!' степовох б i лох' породи г кнурами породи ландрас в пор!внянн1 з ч и сто пор i дн им и розведепкяк багатопл1ДН1 сть маток П1двищуеться на 0,81 поросята (7,8550, молочность - на 2,9 кг (5,555), маса ппзда у 2 uicflUi на 14,9 кг (8,0$), а з кнурами породи дирок вдаовШо на 0,79 (7,7 (7,5%), 5,9 кг (3,2%)..

• 2. Ремонтний молодняк поеднання маток украшсько! степово! б1ло! породи з кнурами nopifl дюрок та ландрас пор!вняш з чисто-пор!дними аналогами мае кращ! показники роз Витку. ЕивоТ маси 100 кг noMicHi кнурц: поеднання маток украхнсько!' степово!" б!ло1 з кнурами породи дсрон досягли на 10 днов рашше, а з хряками породи ландрас на 12 дн!в;, Середньодобовкй прир!ст був б!лыаий на 98 i 87 г в!дпов1дно при ыенш!й затрат! горму на 0,08 i 0,05 корм.од.

3. Примиттева oniHKa ы'ясност! по товщин! шпику у noMÍcHHx пгдсвинк1в поеднання маток _укра!нсько! степово! б!лох з хряками пор!д ландрас i дирок g ефективним методом масовох селекцП i дае можлив!сть п!двкщити ы'ясн! якост! свиней.

4. По результатах контрольно! в1ДГ0Д1вл! напкрац! показники масть noMicHi п!дсвинки. При пседнанн! маток породи ландрас з кнурами породи дг)рок досягнуто kkboí маси IDO кг за 170 дз!г при середньодобовому прирост! 784 г та нитрат! корму - 3,60 корм.од., а маток украхнсько! степоЕоТ Cí.io'i з кну":'щ породи ландрас ¡пд-пов!дно 176 дн!в, 751 гр., 3,70 корм.од. та з кнурами породу, дсрок - 180 дн!в, 747 гр., 3,72 корм.од.

5. Заб1вкий вихЗд одержано 6ijibaie у шдсвкшв при поеднанн! маток yKpai'EcbKO'i степого"! 61Л01 породи з кнурами породи ландрас на 3,3?, з кнурами породи дпрок - Еа 3,9? в пор1внянн1 з чистопо-Р i дн пи и п1дсЕПнками укра'1ксы;о1 степовсх diioi.

6. Вксока iETeHcnEHicTb та 61лке продовкений picT мускульной тканини у помЗснпх тварпн забегпечуе моеливхсть одергувати iyci з бананы! ыдносенкям м'яса та сала при sa6o'i ТБарин.

7. Оптимальке сгЛБв1дноае?1,,я б!лку та жиру (1:0,57) було

в м'ясх чистопорхдних тварик при забоТ 1х кибоп wacoD ICG кг, а у niдскшк!в шедкання украхкська степова б1ла х ландрас - 1:1,16, ландрас х дорок - 1:1,40, цо св1дчить про б1льз ракнв забхйну скоросткгл1сть дом1снкх тварив'при високхй якостх IX м'яса Гсала.

8. Х!ихчннй склад та ф!зичн1 властквостЗ шпику у пом1снкх тваркн всхх поеднань г1дп05хдамь Бккогам ekcokohkicehx ekpie: "бологи 5,66-7,46?, ниру - 90,06-52,23, кл1ткнних оболонок 2,09-2,7е?, йодне число - 54-55 зг1Дно ГОСТу 6557-76 у свкЕей гир з ЙОДНКМ ЧИСЛОМ до 60 бгдеоситься до твердхк EKpiB 3 ekcokod HKicTE.

9. DouicHl твариви здатнх внсокоедектиЕво' усвосвати та трансгормувати азот корму в орган1зм на piBHi 69,05?, 72,76 та 71,27?, по свхдчить про 'fx зелкку м'яснхсть.

ID. Ххлькхсть гемоглоб1ну кров1 у помхснкх шдсвиек1в поеднан-ея украТнська степова 6Lia х дгрок, украхнська "степоза бхла г. ландрас та-ландрас х дврок складае 66,61?, 67,00 та 67,4? ехдпо-в!дно.

11. Використання спещалЗзованих м'яских порхд в cucTeui ri6-ридизадп дг.я одергавня товарних riCpi^is у свинарствх. дае висо-кий потенц1ал в шдвиденнх продуктивном^ та И якЗснкх показникЗБ.

12. Додатковий прибуток на одну голову при в!дгод1 вл! до ' 100 кг eeboY иаси б поеднаннях (унра!нська степова б1ла х дарок)

склала 152 крб. 59- коп., (укралнська степонз. бита х ландрас) -222 крб. 63 кои - Сб ц!нах I9SQ року).

Таким чиной глзпорхдне схресузання иаток укрз:нськэ'{ стег.онм б1ло! породи з кнурами породи дарок та белым псы; и;? ландрас s бгльп еконошчко е$ективниы методом у з б'лыепн: виробякагва сзи-ники з умовах шздня Укра'хни.

ИКШ03Щ11 BllPC'EiSÏBy

I. 3 uêtod здеряання вксокояк! сно ï u'hcioï продукя! ï з сг.ец-госпах i комплексах по вяробя-.ктзу свннпни поденного tc-riony Ткрахни доцгльяо використовувати позднаняя маток укра'/нсько! степозо'1 б1Л01 породи з кнурами спец1а.:1зовак:к ы'ясних пср{д ландрао та дгрок.

Основн! полозення дисертзцП' впкладеяi в слхдупчих роботах:

I. Луцеако З.А. Срззаительаая оцелка рззэлтия псдсз;:;:коэ пород двпоа z бельгийски лзадсза Ц Лзуч.-техл.бкл. ллзоткозсдстэа степньтс рзЗоноз, I9SS). Зап.2. С.76-77. •

2. Сслоэьзз U.3., Луцеззо ЗЛ., Герб З.П. Организация селекционной работы з. плешхзе' "Пэиять Лзяинз" // . .Сгзлясзодатзо, 1935. С.16-17.

3. Соловьев И.З., Крылова Л.5., МихзЛлсзз ".П., ¿йрксзэ F.H.,-Луценло З.А., Язпценко З.Р. Итог;: сзэср^снзгэоэзнгм зох:зниЗсулх пород сзпней // Лзучно-тсхн::чес;ц:5 бклгетсяь, л^'ос'г, I9S7.

С. 2S-29-3C-3I.

4. Луцез.-со З.А. Проду::з::злос::ь сз.::^.'; у.срэпксж степной белой породы и их noire се;; прайса рзг-япроняоа сз^гспэзгн // ;'чеан2 .'.епсоядигк - 2э:;од--:с::у хсзя.!с:зу облает:: з jслозлях пэроезре:?:-;:!. переел, 1SSS. С.£4.

5. Соловьев И.В., Еиркоэа Р.Н., Луценко З.А. Выведение и

созерпенстзозанке аоканкЗского пясного типа свиней'// Сб.1изот-«

нозодстзо на пун: перестройки. Днепропетровск, xScjS.

6. Сслозьез И.З., Луценко З.А. Развит.--; ремонтных свинок // Буклет, ¿ерсон, 19S8.

?. Сслозьез 1'.3., лирлоза Р.Н., Луцзнко З.А. .Сзпньа аскэ-££¿«»¿1 селекция // • Сзпасзсдстзо .с 6, 1989.

о. Сслозьез Ü.3., Жпрксэа P.E., Луценко З.А., Брит Р.Г. Центральный тип свиней ¿C1I-I аскзаийской селекции) // Научно-технический бюллетень, вып.2, Херсон, 1990.

9. Солозьез К.З., ¿пркова Р.Н., Луценко H.A., Брит Р.Г. Сзиньи асканий'ской селекции // . Сзиноводство, 1991. С.22-23.

10. Крылова Л.О.,- Соловьев П.В., Рябко В.П., Луценко З.А., Крылов H.H. Увеличение генофонда и повышение продуктивности свиней украинской степной белой породы // Научно-технический бюллетень. Урсгай, 1992." С.33-34-35.

11. Луценко В.А. Эффективность пород свиней при прямом и. обратном скредазниях // Свиноводство, 1993.

12.' Соловьев И.З., Луценко З.А. Племенные и продуктизные качества свиней украинской степной белой породы племзазода "Память Ленина" // Сзиаозодство, парт, 1993.-