Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Эффективность использования кормовых добавок на основе стружки сахарной свёклы в кормлении коров
ВАК РФ 06.02.02, Кормление сельскохозяйственных животных и технология кормов

Автореферат диссертации по теме "Эффективность использования кормовых добавок на основе стружки сахарной свёклы в кормлении коров"

г УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК < ОД Інститут тваринництва

' .. ІГНОЄВИЙ ІГОР ВІКТОРОВИЧ

УДІС 636.087.7:636.22/28.084

ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ КОРМОВИХ ДОМІШОК НА ОСНОВІ СТРУЖКИ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ У ГОДІВЛІ КОРІВ

Спеціальність : 06.02.02. - годівля тварин і технологія кормів

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

ХАРКІВ -1998

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Інституті тваринництва УААН

Науковий керівник - кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Кузнєцов Василь Андрійович. Інститут тваринництва УААН, старшин науковий співробітник.

Офіційні опоненти : доктор сільськогосподарських наук, професор Максаков Володимир Якович, Харківський зооветеринарний інститут, проректор з наукової роботи.

кандидат сільськогосподарських наук Михальченко Степан Адамович, Інститут тваринництва УААН, старший науковий співробітник

Провідна установа : Одеський державний сільськогосподарський

інститут Міністерства агропромислового комплексу України, кафедра годівлі с. г. тварин, м. Одеса

Захист дисертації відбудется “ ” Хд-> 1998 року

о ( О годині на засіданні спеціалізованої вченої ради

Д 65.356.02 при Інституті тваринництва УААН /312120, м. Харків,

п/в Кулиничі/

З дисертацією можна ознайомитись у біблиотеці Інституту тваринництва УААН, 312120, м. Харків, п/в Кулиничі

Автореферат розісланий “Я^_” Ч’ 199й року

Ф

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

Снєгур Ф.М.

ВСТУП

Нормальний фізіологічний стан, високий рівень молочної продуктивності і відтворювальна здатність корів можливі лише за умови повноцінної годівлі. Досягають цього завдяки оптимальному поєднанню кормів і використанню комбікормів чи кормових домішок.

Імовірно, що для забезпечення нормованої годівлі корів у виробничих умовах треба мати корми з високим вмістом цукру, протеїну і мінеральних речовин. За ситуації, що склалася у господарствах України, забезпечення раціонів цукром не менш складне, ніж протеїном.

Досвід кращих господарств, зокрема дослідного господарства ІТ УААН «Кутузівка», свідчить, що урожайність цукрових буряків в межах 400415ц/га цілком реальна. Це забезпечує з 1 га землі понад 100 ц корм.од., або удвічі більше, ніж буде одержано у ближчі роки з 1 га зернофуражних культур. При цьому вихід цукру досягає 68,8-71,4 ц/га, що є рекордним показником, порівняно з будь-якою іншою кормовою культурою.

У зв'язку з вищесказаним, виникла необхідність вивчити ефективність виробництва й використання високоенергетичних вуглеводно-мінеральної і вуглеводио-протеїно-мінеральної кормових домішок, виготовлених на основі висушеної стружки цукрових буряків, в раціонах корів.

Актуальність теми. Вирішена проблема індивідуального і нормованого забезпечення раціонів корів за цукром і найбільш важливими мінеральними речовинами на протязі року шляхом застосування кормових домішок, що виготовлені на основі стружки цукрових буряків. Не менш актуальним також є зниження витрат зерна у годівлі корів, тому що за енергетичною цінністю такі домішки практично не поступаються зерну злакових зернових культур.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Дослідження проведені у межах завдань, що виконувались в Інституті тваринництва УААН в 1991-1995 роках:

¡.«Удосконалити технології виробництва, заготівлі та підготовки до згодовування концентрованих, грубих та соковитих кормів з метою

збільшення виробництва білка, кращого його використання тваринами, одержання біологічно чистої тваринницької продукції».

№ Держреєстрації А 010001316 Р

2.3авдання ДКНТПП за програмою «Технологія», проект 03.12.00/025-93 «Розробити технології виробництва та використання в складі комбікормів високоенергетичних незернових компонентів».

Мета і задачі дослідження. Мета дослідження - збільшити виробництво молока з одиниці земельної площі шляхом розробки рецепту і технології виготовлення кормових домішок на основі висушеної стружки цукрових буряків для індивідуального забезпечення корів цукром і дефіцитними мінеральними речовинами за нормами на протязі року та вивчити ефективність їх згодовування коровам. В зв'язку з цим на вирішення були поставлені такі завдання:

1. Науково обгрунтувати рецепт кормових домішок для корів на основі стужки цукрових буряків.

2. Відпрацювати технологію виробництва кормової домішки.

Вивчити споживання, вплив кормоих домішок на рівень продуктивності, якість молока корів та їх відтворювальну здатність.

3. Вивчити рівень ферментативних прцесів у рубці жуйних тварин у зв'язку з різними режимами згодовування кормових домішок та їх вплив на вуглеводно-жировий обмін у крові корів.

4. Вивчити перетравність поживних речовин раціону та баланс азоту, кальцію і фосфору в організмі жуйних тварин у зв'язку з використанням цих домішок.

5. Встановити можливість заміни частини концентрованих кормів кормовою домішкою.

6. Визначити економічну ефективність виробництва і використання кормової домішки на основі стружки цукрових буряків у раціоні дійних корів.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в Україні розроблено рецепт і здійснено промислове виробництво комплексних вуглеводно-мінеральної кормової домішки /ВМКД/ і вуглеводно-протеїно-мінеральної кормової домішки /ВПМКД/. Показана можливість за рахунок компонентів, що входять у склад кормових домішок, балансувати раціони

з

дійних і сухостійних корів за цукром і найбільш важливими мінеральними речовинами, підвищити і стабілізувати на більш високому рівні ферментативні процеси у рубці жуйних тварин на протязі доби. Науково обгрунтована можливість заміни частини зернових кормів кормовою домішкою на основі стружки цукрових буряків у раціонах жуйних тварин.

Практичне значеня одержаних результатів досліджень. Застосування кормових домішок на основі стружки цукрових буряків, рецепт і технологію виготовлиня яких розроблено, дає можливість в умовах Лісостепу України розв'язати проблему балансування раціонів корів за цукром і найважливішими мінеральними речовинами на протязі року, підвищити ефективність використання раціонів у цілому і продуктивність корів. За продуктивною дією 1кг кормової домішки практично дорівнює 1кг зернових концентратів.

Наукові розробки щодо рецепту і технології виготовлення кормових домішок на основі стружки цукрових буряків мають повний ступінь готовності до широкого застосування. Вони апробовані і використані на комбікормових заводах дослідних господарств ІТ УААИ «Кутузівка» та «Українка».

Особистий внесок здобувана. Дисертаційна робота містить результати досліджень, які отримані здобувачем особисто. Робоча програма досліджень була розроблена разом з науковим керівником. Організаційні роботи по проведенню дослідів, аналіз та обробка даних досліджень проведені здобувачем самостійно.

Дослідження по вивченню активності ферментативних процесів у рідині рубця жуйних тварин були виконані спільно із співробітниками лабораторії технології заготівлі, зберігання та використання кормів ІТ УААН.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації доповідалися на:

п вченій Раді ІТ УААН в 1992-1996 р., м.Харків;

я Республіканській науково-практичній конференції «Нові технології і технологічні засоби у тваринництві і кормовиробництві», 1993, м. Харків;

в Симпозіум III. «Сучасні проблеми виробництва і використання кормового зерна і сої», 1993, м. Вінниця;

■ Першій Всеукраїнській /міжнародній/ конференції по проблемі «Корми і кормовий білок». 1994, м. Вінниця;

в Міжнародній науковій конференції «Нові технології і техніка для механізації і електрифікації процесів тваринництва», 1994, м. Запоріжжя;

в Всеукраїнській конференції з фізіології і біохімії тварин, 1994, м. Львів;

■ Республіканській науково-практичній конференції «Шляхи підвищення виробництва та поліпшення якості свинини», 1995, м. Харків;

в Науковій конференціїмолодих вчених ІТ УААН, 1998, м. Харків.

Публікація результатів роботи. Основні результати досліджень опубліковані в 4 наукових статтях, 5 тезах наукових конференцій та 1 інформаційному листі.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, огляду літератури, методики досліджень, результатів досліджень, заключення, висновків, рекомендацій виробництву. Рукопис надруковано на 119 сторінках, вміщує 23 таблиці. Список літератури складається із 109 джерел, у тому числі зарубіжних - 44.

МАТЕРІАЛ ТА МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ

Дослідження проведено у дослідних господарствах Інституту тваринництва УААН «Кутузівка» та «Українка» та радгоспі ім.Чапаєва Харківського району, Харківської області в 1991 - 1995 роках.

Використовували лінію виготовлення висушеної стружки цукрових буряків, яка була розроблена в ІТ УААН /М.М. Борисенко, Н.М. Дрига та інщі/ і побудовану в д/г «Кутузівка», продуктивністю 1-1,5 т/год.

З урахуванням даних хімічного аналізу кормів, що використовувались у дослідах, а також дослідних господарствах ІТ УААН та інших господарствах зони Лісостепу України, вимог деталізованих норм годівлі корів були розроблені рецепти вуглеводно-мінеральної та вуглеводно-протеїно-мінеральної кормових домішок на основі висушеної стружки цукрових буряків.

Таблиця 2.1

Схема науково-господарських і фізіологічних дослідів

Групи тварин, Періоди ДОСЛІД}' Кількість голів Характеристика годівлі тварин

1. Науково-господарський дослід на дійних коровах

1. Контрольна 8 Основний раціон /ОР/ х/

2. Дослідна 8 ОР + ВМКД

3. Дослідна 8 ОР + ВПМКД

2. Науково-господарський дослід на сухостійних коровах

1. Контрольна 10 ОР

2. Дослідна 10 ОР+ВПМКД замість 50% концкормів

3. Фізіологічний дослід на волі з постійною фістулою рубця

1. Період 1 ОР /концкорми згодували за 2 рази/

2. Період 1 ОР /концкорми згодували за5 разів/

3. Період 1 ОР+1,5 кг ВМКД замість 1,2 кг концкормів /концкорми згодували за 2 рази, ВМКД - за 3/

4. Період 1 ОР+1,5 кг ВПМКД замість 1,2 кг концкормів /концкормн згодували за 2 рази, ВПМКД - за 3/

4 Фізіологічний дослід на ремонтних телицях

1. Контрольна 3 ОР

2. Дослідна 3 ОР+1 кг ВМКД замість 1,0 кг концкормів

3. Дослідна 3 ОР+1 кг ВПМКД замість 1,0 кг концкормів

ОР х/ включав: сіно, солому, силос кукурудзяний, концкорми та інші.

Вуглеводно-мінеральну кормову домішку /ВМКД/ виготовляли так: на 1 т висушеної стружки вносили 49,3 кг монокальційфосфату, 28,3 кг глауберової солі, 21,6 г сірчанокислої міді, 30,2 г сірчанокислого цинку, 376,2 г сірчанокислого марганцю, 3,2 г хлористого кобальту. В цій суміші 92,8 % за масою припадало на стружку цукрових буряків, а на мінеральні речовини - 7,2 % . В 1 кг ВМКД містилося корм.од. - 0,89, доступної для обміну енергії - 10,0 МДж, перетравного протеїну - 50,0 г, цукру - 631 г.

Вуглеводно-протеїно-мінеральна кормова домішка /ВІ1МКД/ мала такий склад /%/: стружка цукрових буряків - 75, соєвий шрот - 25. На 1 т цієї суміші вносили: монокальційфосфат - 49,3 кг, глауберову сіль - 28,3 кг, сірчанокислу мідь - 21,6 г, сірчанокислий цинк - 30,2 г, сірчанокислий марганець - 376,2 г, хлористий кобальт - 3,2 г, У цій суміші на стружку припадало 69,6% ,а на мінеральні речовини - 7,2 %. В 1кг ВПМКД містилося корм.од. - 0,98, доступної для обміну енергії - 11,0 МДж, перетравного протеїну - 138 г, цукру - 476 г. Вона готовилася у гранульованому вигляді за допомогою пресу ОГМ - 1,5 з матрицею на 8 мм.

Досліди на тваринах /табл. 2.1/ проводили за методами, рекомендованими О.І Овсянніковим/1976/. Хімічний склад кормів. їх залишків, зразків калу і сечі, що надходили з балансового досліду, молока корів, а також всі показники рідини рубця вола визначали в лабораторії якості кормів і продуктів тваринництва ІТ УААН за прийнятими там методиками досліджень. Основні показники досліджень оброблені біометрично за М.О.Плохинським /1969/.

3. РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Використання кормових домішок у раціонах дійннх корів. У дослідний період корови усіх трьох груп, у середньому за добу, спожили /кг/: соломи пшеничної - 3,0, силосу кукурудзяного - 25,0, барди хлібної - 20,0, концкормів - 5,5, солі кормової - 0,09. Крім цього, корови 1 /контрольної/ групи одержали 70 г мінеральних макро-мікродобавок. Корови 2-3 груп додатково одержували за добу по 1 кг, відповідно, ВМКД і ВПМКД, у склад яких включалися ті ж самі, як і коровам 1 групи, мінеральні макро-мікродобавки в такій же кількості.

У раціоні корів 1 групи містилося 12,9 корм.од., 1277 г перетравного протеїну, 2664 г крохмалю, 600г цукру, кількість усіх інших речовин, передбачених деталізованими нормами, практично відповідала потребам тварин.

Згодування ВМКД і ВПМКД позитивно впливало на забезпеченість раціонів дійних корів за цукром та найважливішими мінеральними макро-: мікроелементами, що звичайно дефіцитні у раціонах жуйних тварин у зоні Лісостепу України. Зокрема, у раціоні корів 2 групи, порівняно з 1,

кількість цукру збільшилася в 2 рази, а 3 групи в 1,6 рази, що сприяло підвищенню цукрово - протеїнового відношення у раціоні з 0,5 до, відповідно, 0,9 і 0,8, тобто, до рівня вимог деталізованих норм годівлі корів. Забезпеченість корів мінеральними макро- і мікроречовинами- 90 % і більше.

Таблиця 3.1

Продуктивність корів за період досліду, кг

Показники Групи корів

1 2 3

На початку досліду': середньодобовий надій молока, кг 17.2±0.32 17.0±0.30 16.9 ±0.34

% жиру 3.59±0.029 3.60±0.023 3.56±0.042

По закінченню дослід}': середньодобовий надій молока, кг 10.9±0.33 13.4±0.36 13.8±0.50 ■ -

Уо жиру 3.67±0.041 3.66+0.018 3.65±0.027

У середньому за дослід: середньодобовий надій молока, кг 14.0±0.36 15.Ш.34 15.8±0.31

Вміст жиру у молоці, % 3.62±0.036 3.61±0.007 3.58±0.030

За рахунок 1 кг ВМКД надої молока у корів підвищелися на 1,1 кг або 7,8%,а за рахунок 1кг ВПМКД - на 1,8 кг або 12,8 % /табл 3.1/

Підвищення молочної продуктивності корів проходило як за рахунок додаткових енергетичних джерел, так і кращого використання поживних речовин раціону у цілому, про що свідчать дані витрат корм.од на 1 кг надоєного молока. В 1 групі корів вони складали 0,92 корм.од., а в 2 і З, відповідно, 0,91 і 0,88 або менше, на 1,1 % і 4,4 %.

Загальна А-вітамінна цінність молока корів 2 і 3 груп, порівняно до 1, підвищелася, відповідно, на 11,7% і 9,2%.

Використання ВПМКД сухостійними коровами. У літньому раціоні тільних сухостійних корів /солома пшенична, силос кукурудзяний, зелена

маса люцерни і вівсяно-горохової сумішки, концкорми, мінеральна добавка/ заміна 50 % концкормів за енергетичною поживністю на ВПМКД сприяла підвищенню цукрово-протеїнового відношення у раціоні з 0,53 до

0,93 або в 1,6 рази, а забезпеченість раціону найважливішими мінеральними речовинами, як і цукром, досягла норми.

Таблиця 3.2

Результати досліду на сухостійних коровах

Показники Групи

1 2

Кількість корів, гол. 10 10

Приплід, гол. 9 10

В т. ч.:бичків 6 6

теличок ' 3 4

Маса 1 голови приплоду, у середньому, кг 36.4+1.3 37.4і0.6

Маса 1 голови: бичка, кг 36.5±1.9 З7.5і0.9

телички ,кг 36.3±2.2 37.2±0.9

Розвиток теличок: маса 1 голови /кг/: в Зміс. 123.3±8.9 126.2±2.4

6 міс. 195.7±13.9 197.2і9.1

12 міс. 279.6±8.8 308.7ІІ9.4

Продуктивність корів за перший місяць лактації, кг 18.5±0.41 19.5і0.83

Вміст жиру у молоці, % 3.72і0.01 3.74і0.01

Позитивний вплив ВПМКД на організм тільних сухостійних корів підтверджується тим, що у них одержано 100 %-ний вихід телят, а їх жива маса при народжені і у перші 12 місяців життя мала тенденцію до підвищення. В аналогічних умовах середньодобові надої молока у корів дослідної групи за. 1 місяць лактації, порівняно з контрольною, мали також

тенденцію до підвищення на 1,0 кг або 5,4 % /табл. 3.2/.

Біохімічні показники крові дійних корів. Заслуговує уваги такий показник, як коефіцієнт енергетичного забезпечення організму корів за рахунок раціону /КЕЗ/, який у тварин 2 і 3 груп, порівняно з 1, підвищувався як у період до годівлі, так і після годівлі, відповідно, в 2,20

• Таблиця 3.3

Стан вуглеводно-жирового обміну у крові дійних корів

Показники Групи

1 2 3

Глюкоза

до годівлі, мг % 46,85±0,95 45,90±1,20 43,00±1,56

після годівлі, мг % 45,34±0,58 43,56+0,81 42,41+0,59

зміни, % 96,8 94,9 98,6

Леткі жирні кислоти до годівлі, мг % 4,20±0,14 4,54+0,15 5,16+0,23

після Г0ДІЗЛІ, МГ' % 6,29±0,71 8,54+0,24 8,05±0,69

зміни, % 149,8 188,1 156,0

Кетонові тіла до годівлі, мг % 5,19±0,80 7,40+0,38 7,96±034

після годівлі, мг % 6,71±0,74 9,31+0,77 8,37±0,87

зміни, % 129,3 125,8 105,1

Неестеріфіціровані жирні кислоти до годівлі, мг % 5,04+0,23 2,91±0,25 4,36±0,47

після годівлі, мг % 3,53+0,37 2,31±0,22 2,56+0,19

зміни, % 69,6 79,4 58,7

Коефіцієнт енергетичного забезпечення /КЕЗ/: до годівлі 1,86+0,26 4,10+0,29 3,01±0,55

після годівлі 3,70±0,22 7,73±0,08 6,41±0,82

і 2,09 та 1,62 і 1,73 рази /табл. 3.3/. При цьому у цих тварин утворення

енергії в організмі за рахунок джерел тіла /НЕЖК/ знижувалося, відповідно, на 34-42% і 14-27% /Р<0,05/.

У цілому стан вуглеводно-жирового обміну, а також вміст білка і мінеральних речовин у крові дійних корів контрольної і дослідних груп відповідав фізіологічній нормі.

Рівень Ферментативних процесів у рідині рубця тварин при використанні кормових домішок. Встановлено, що заміна у раціоні вола 60% дерті із зерносуміші за поживністю на кормові домішки, що виготовлені на основі висушеної стружки цукрових буряків, не впливала негативно на рівень ферментативних процесів у рубці жуйних тварин. Більше того, спостерігали підвищення їх рівня за умови двохразового згодовування концкормів і трьохразового - кормових домішок, а також і його стабілізацію на протязі доби, але не однаково. ВПМКД, порівняно з ВМКД, була більш ефективною, про що свідчать дані концентрації водневих йонів /рН/ у рубцевій рідині, вміст у ній загальної кількості ЛЖК та окремих летких жирних кислот. Зокрема, при використанні ВПМКД загальна кількість ЛЖК в період з 10 до 20 години знаходилася в межах 4,55,1 м-екв./100 мл рідини рубця, тоді як при застосуванні ВМКД спостерігали її підвищення до 5,6-7,6 м-екв./ ЮОмл, проте о 8 годині ранку, до годівлі вола, їх кількість була самою меншою - 2,9 м-екв. /100 мл або на

14,7 % нижче, порівняно з періодом використання ВПМКД. Пояснити це можна тим, що ВМКД була у розсипному вигляді, швидше, порівняно з ВПМКД, підлягала ферментативному впливу мікрофлори рубця, і до 8 години ранку її цінність як джерела цукру вичерпувалася.

Перетравність поживних речовин раціонів, баланс азоту, кальцію і фосфору в організмі телиць при частковій заміні концентрованих кормів кормовими домішками. Використання у раціоні ремонтних теличок ВМКД і ВПМКД замість 50 % зерносуміші сприяло підвищенню цукрово-прогеїнового відношення у раціоні з 0,24 до 1,05 та зниженню відношення крохмалю до цукру з 6,6 до 1,0, тобто, до рівня існуючих зоотехнічних норм. Внаслідок цього створювалися умови для кращого перетравлювання в організмі телиць клітковини, протеїну та БЕР.При цьому кращі дані одержані при використанні ВПМКД. Якщо внаслідок використання ВМКД перетравність цих речовин підвищувалася, відповідно, на 1,5 %, 1,9 % та

1,4 % асолютних, то при згодовуванні ВПМКД ці показники зростали відповідно, на 5,5 %, 4,7 % і 3,1 %, тобто, значно більше. Це угоджується з даними досліджень ферментативних процесів у рубці жуйних тварин та балансу азоту в їх організмі.

Баланс кальцію і фосфору в організмі піддослідних тварин був позитивним. Високе використання цих речовин можна пояснити високою якістю кормових домішок.

Ефективність виробництва і використання кормових домішок.

В 1987 - 1990 роках у цілому по Україні гектар цукрових буряків давав в 2,45 раза більше кормових одиниць, порівняно з зерновими культурами.

Якщо порівняти вихід кормових одиниць, затрати енергоносіїв і їхню вартість на вирощування врожаю й виробництво кормових домішок, вихід молока з розрахунку на 1 га землі при вирощуванні цукрових буряків і зерна кукурудзи, яке в більшості областей України також треба досушувати, та вартість по ринкових цінах одержаного молока і використаних мінеральних підкормок, то виходить, що 1га землі під цукровими буряками дає більше прибутку, ніж 1га кукурудзи на зерно. Важливо також і те. що на 1 га землі під кукурудзою на зерно треба висівати лише 0,5 га цукрових буряків, що в умовах постійного скорочення посівних площ має важливе народногосподарське значення. Рентабельність використання ВПМКД складає 7,7% / табл.3.4/.

Таким чином, виробництво і використання високоенергетичної вуглеводно-протеїно-мінеральної кормової домішки на основі висушеної стружки цурових буряків для корів дає змогу розв’язати проблему забезпечення їх раціонів цукром і найважливішими мінеральними речовинами, підвищети надої молока у корів на 12,8%, водночас знизити

Таблиця 3.4

Економічна ефективність виробництва і використання ВПМКД у раціоні дійних корів

Показники Вартість , гривні Структу ра витрат, %

Вартість 1 т домішки . 247,8 100

В т.ч. сировини 170,5 68,8

3 неї: корми, 139,3 56,2

Мінеральні речовини 31,2 12,6

Заробітна плата 52,5 21,2

Амортизація 0,5 0,2

Адмінвитрати 11,9 4,8

Електроенергія 10,4 4,2

Поточний ремонт 2,0 0,8

Вартість 1 кг домішки 0,25 -

Вартість додатково одержаного молока

за рахунок 1 кг домішки 0,81 -

Виробничі витрати на 1 кг молока /без

кормів/ 0,08 -

Собівартість додатково одержаного

молока 0,39 -

Прибуток від додатково одержаного

молока 0,42 —

Рентабельність використання домішки, %

7,7 -

витрати кормів. Навіть в умовах енергетичної кризи і ринкових цін на молоко та енергоносії, використання такої кормової домішки у раціонах дійних корів є економічно доцільним. Вона буде ефективною при застосуванні автоматизованих систем індивідуальної годівлі високопродуктивних корів.

ВИСНОВКИ

1 .Вперше розроблено рецепт і технологію виготовлення вуглеводно-мінеральної і вуглеводно-протеїно-мінеральної високоенергетичних кормових домішок на основі висушеної стружки цукрових буряків для балансування раціонів корів за цукром і найбільш важливими мінеральними макро- і мікроелементами.

2. За продуктивною дією у раціонах дійних корів вуглеводно-мінеральна

і вуглеводно-протеїно-мінеральна кормові домішки можуть бути прирівняні до злакових концентрованих кормів, а 1 кг їх сприяє підвищенню надоїв молока у корів, відповідно, на 7,8% і 12,8 %.

3. Підвищення надоїв молока у корів обумовлюється не тільки достатнім балансуванням їх раціонів за цукром і мінеральними речовинами завдяки кормовим домішкам, а також і їх позитивним впливом на використання тваринами поживних речовин усього раціону.

4. Використання кормових домішок, виготовлених на основі висушеної стружки цукрових буряків, у раціонах дійних корів сприяє покращанню якості їх молока /загальна А-вітамінна цінність та ін./.

5. Заміна у раціонах жуйних тварин у стійловий період 50 % концентрованих кормів кормовими домішками, що приготовлені на основі стружки цукрових буряків, не впливає негативно на загальний рівень ферментативних процесів в їх рубці, а за умови багаторазового роздавання тваринам добової норми цих домішок і концентрованих кормів /чередування трьохразового згодування кормової домішки і двохразового концентрованих кормів/має місце стабілізація на протязі доби ферментативних процесів у рубці тварин на рівні,що забезпечує підвищення перетравності протеїну і клітковини раціону.

6. Заміна у раціонах сухостійних корів у літній період 50% концентрованих кормів вуглеводно-протеїно-мінеральною кормовою домішкою забезпечує покращання їх репродуктивних властивостей за показниками виходу телят та приросту їх маси у перщі 6 місяців життя.

7. Використання кормових домішок у раціонах дійних корів сприяє підвищенню енергетичного забезпечення їх організму за рахунок раціону, про що свідчать показники вуглеводно-жирового обміну у крові тварини.

8. За продуктивною дією у раціонах дійних корів вуглеводно-протеїно-мінеральна кормова домішка має перевагу над вуглеводно-мінеральною, що обумовлено її складом і технологічними властивостями.

9. Застосування вуглеводно-протеїно-мінеральної кормової домішки у раціонах корів сприяє розширенню сировинної бази господарств для виробництва високоякісних кормів, скороченню посівних площ під кормовими культурами, за ринкових цін на енергоносії і молоко є економічно вигідним при рентабельності 7.7 %.

ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ

Комбікормовим заводам і комплексам по виробництву молока рекомендується:

1. Виготовляти вуглеводно-протеїно-мінеральну кормову домішку у гранульованому вигляді для дійних корів за таким рецептом /%/:

Висушена стружка цукрових буряків - 75

Соєвий шрот - 25

На 1 т цієї суміші добавляти монокальційфосфат - 49.3 кг, глауберову сіль - 28.3 кг, сірчанокислу мідь - 21.6 г, сірчанокислий цинк - 30.2 г, сірчанокислий марганець - 376.2 г, хлористий кобальт - 3.2 г.

2. Згодовувати дійним коровам цю кормову домішку з розрахунку 60-70г на 1кг надоєного молока, а тільним сухостійним коровам - до 1 кг на голову за добу.

СПИСОК РОБІТ, ОПУБЛІКОВАНИХ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Гноевой И.В. Гранулированная кормовая добавка на основе стружки сахарной свеклы в рационах лактирующих коров // Научно-технический бюллетень ИЖ УААН,- №64, - Харьков, 1993.-С. 24-27.

2. Татузян Р.А., Кузнецов В.А., Гноевой И.В. Использование питательных веществ рациона в организме жвачных животных при скармливании углеводно-протеино-минеральной кормовой добавки// Научно-технический бюллетень ИЖ УААН, -№69, - Харьков, 1995.-С. 7682.

3. Гноєвий І.В. Повноцінна годівля корів // Тваринництво України -1998,-№1. С.-24-25.

4. Гноєвий І.В. Використання поживних речовин жуйними за часткової заміни концентрованих кормів кормовими добавками // Вісник аграрної науки. -1998,- №3. -С. 80-82.

5. Борисенко М.М., Кузнецов В.А. Гноевой И.В. Стружка сахарной свеклы - ценный энергетический корм для жвачных. Информационный листок. Харьковский ЦНТЭИ,- 4с.

6. Гноевой И.В. Стружка сахарной свёклы как компонент концентрированных кормов в рационах лактирующих коров // Сучасні

проблеми виробництва і використання крмового зерна і сої. Симпозіум III. Технологія переробки і використання сої і зернофуражних культур для інтенсифікації тваринництва. -Вінниця, -1993. -С. 21.

7. Гноєвий В.І. Рівень ферментативних процесів у рідині рубця вола у зв'язку з заміною в раціоні частини концентрованих кормів кормовою добавкою на основі висушеної стружки цукрового буряка // Перша Всеукраїнська /міжнародна/ конференція по проблемі «Корми і кормовий білок». -Вінниця. -С. 329-330.

8. Борисенко М.М., Гноевой И.В. Технология производства и использования высушенной стружки сахарной свёклы // Новые технологии и техника для механизации и электрификации процессов животноводства. Тезисы докладов международной научно-технической юбилейной конференции. -Запорожье, -1994. -С. 16.

9. Гноєвий І.В. Ферментативні процеси в рідині рубця вола при згодовуванні вуглеводно-портеїно-мінеральної кормової домішки // Всеукрїнська конференція з фізіології і біохімії тварин. Тези доповідей. -Львів, 1994-С. 43.

10. Кузнецов В.А., Борисенко М.М., Гноевой И.В. Технология производства высушенной стружки сахарной свёклы // Шляхи підвищення виробництва та поліпшення якості свинини / Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції/. -Харків, -1995. -С. 77-78.

Гноєвий І.В. Ефективність використання кормових домішок на основі стружки цукрових буряків у годівлі корів. -Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 - годівля тварин і технологія кормів. Інситут тваринництва УААН, м.Харків, 1998р. Викладені результати досліджень по технології виготовлення та використання вуглеводно-мінеральної та вуглеводно-протеїно-мінеральної кормових домішок, в яких висушена стружка цукрових буряків займає, відповідно, 92,8 % та 69,6 %, в раціонах корів. Встановлено, що вони сприяють підвищенню продуктивності корів, збільшенню виробництва молока з одиниці земельної площі, за часткової заміни ними концентрованих кормів /до 50%/ не знижується рівень ферментативних процесів у рубці жуйних тварин. Основні результати знайшли промислове застосування на комбікормових заводах дослідних

господарств IT УААН «Українка» та «Кутузівка». Ключові слова: корми, стружка цукрових буряків, кормові домішки, корови, молоко, енергозатрати.

Гноевой И.В. Эффективность использования кормовых добавок на основе стружки сахарной свёклы в кормлении коров. -Рукопись. Диссертация на соискание учёной степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.02.02 - кормление животных и технология кормов. -Институт животноводства УААН, г.Харьков, 1998г. Изложены результаты исследований по технологии приготовления и использования углеводноминеральной и углеводно-протеино-минеральной кормовых добавок, в которых высушенная стружка сахарной свёклы занимает, соответственно,

92,8 % и 69,6 %, в рационах коров. Установлено, что они способствуют повышению продуктивности коров, увеличению производства молока с единицы земельной площади, при частичной замене ними концентрированных кормов /до 50%/ не снижается уровень ферментативных процессов в рубце жвачных животных. Основные результаты нашли промышленное применение на комбикормовых заводах опытных хозяйств ИЖ УААН «Украинка» и «Кутузовка». Ключевые слова: корма, стружка сахарной свёклы, кормовые добавки, коровы, молоко, энергозатраты.

Gnoevoy I.V. Efficiency of Utilization of Feed Additives on the Basis of Sugar Beet Chips in Cow Feeding. -Manuscript. Dissertation for the degree of Candidate of Sciences (Agriculture) in speciality 06.02.02 - animal feeding and feed production technology. Institute of Animal Science of UAAS, Kharkov, 1998. Results ofthe research on the development of technology of preparation and utilization of carbohydrate-mineral and carbohydrate-protein-mineral feed additives in cow rations where dried sugar beet chips compose 92,8 % and 69,6%, respectively. It has been established that these feed additives contribute to an increase in milk yield of cows, milk output per agricultural land area unit when these additives partially substitute for concentrates (up to 50%), without the level of fermentation processes in the rumen being decreased. The main findings have been applied commercially at the feed mills of the experimental farms «Ukrainka» and «Kutuzovka» of IAS of UAAS. Key w'ords: feeds, sugar beet chips, feed additives, cows, milk, energy costs.

Відповідальний за випуск: Максаков В.Я. Підпис до друку 13 травня 1998 р.

Обсяг 1.0 д. а Тираж 100 прим.

Тип. "Нова-Ньюс", г. Харьков, пр. 50-лет ВЛКСМ, 52 заказ № 401