Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Взаимосвязь селекционных признаков с интерьерными показателями у лошадей русской рысистой породы
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных
Автореферат диссертации по теме "Взаимосвязь селекционных признаков с интерьерными показателями у лошадей русской рысистой породы"
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
гЛ
V. ■
\ '• ОСАДЧИЙ СЕРГІЙ АНДРІЙОВИЧ
УДК 636.1.022
Взаємозв'язок селекційних ознак з інтер’срнимн показниками коней російської рисистої породи
06.02.01 - розведення та селекція тварин
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному аграрному університеті.
Науковий керівник: кандидат сільськогосподарських наук, професор,
Гопка Борис Максимович, Національний аграрний університет, завідувач кафедрою конярства Офіційні опоненти: - доктор сільськогосподарських наук, професор Недава Володимир Юхимович
Національний аграрний університет, кафедра розведення та генетики с.-г. тварин
- кандидат сільськогосподарських наук, старший викладач, Соколова Галина Олександрівна
Львівська державна академія ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького, кафедра скотарства
Провідна установа: - Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське Бориспільського району Київської області
Захист дисертації відбудеться р. о /^годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д.26.004.05 в Національному аграрному університеті за адресою 03041, м. Київ-41, вул. Героїв Оборони, 15, навчальний корпус 3, аудиторія 65.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету за адресою: 03041, м. Київ-41, вул. Героїв Оборони 11, навчальний корпус 10.
Автореферат розісланий «^У» /^^¿72000 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
кандидат сільськогосподарських наук, доцент Столюк В.Д.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Історія кіннозаводства України тісно пов'язана з розвитком племінної справи, іподромних випробувань та кінного спорту. Зумовлено це тим, що у формуванні і становленні будь-якої породи коней важливою ланкою селекції є випробування їх на іподромах.
На сьогодні потребує серйозного вирішення інтенсифікація селекції коней, тому що в останні роки відмічається відставання нашого кіннозаводства не тільки в технології розведення, але й у темпах їх селекційного покращення.
Г.А Рождественская (1978) вважає, що підвищення інтенсивності селекційно-племінної роботи означає не тільки безпосереднє поліпшення господарсько-корисних ознак, але й передбачає більш стислі строки цього покращення, доведення більшої кількості коней до рівня рекордистів, що можливе лише при глибокому знанні структури породи та ретельному аналізі результатів роботоздатності.
З багатьох основних селекційних ознак на передній план виходять показники екстер’єру та призова жвавість. Однак, ознайомлення з міжнародним досвідом свідчить про те, що в селекції коней слід врахувати і показники інтер’єру.
Наші дослідження направлені на вирішення задач підвищення ефективності селекційної роботи, на основі більш детального аналізу параметрів підбору за фенотипом і племінною цінністю та комплексної взаємодії селекційних ознак. Успіх селекції багато в чому визначається кількістю селекційних ознак, за якими ведеться відбір, швидкістю зміни поколінь та рядом інших обставин. Кожній з них притаманні свої особливості, які при селекції вступають між собою в складні суперечливі взаємовідносини, які успадковуються та реагують на фактори зовнішнього середовища.
Зв’язок роботи з науковими програмами, темами. Дана робота була складовою наукових досліджень Національного аграрного університету і виконувалась згідно з гемою: “Розробити та обгрунтувати модель системи підбору для кінних заводів, приватних та колективних ферм рисистого напрямку” (номер державної реєстрації 0196Ш01271).
Мета і завдання досліджень. Вивчення генеалогії, встановлення найбільш ефективних методів розведення, при яких було отримано переможців традиційних призів російської рисистої породи; визначення основних селекційних ознак при розведенні породи та взаємозв’язку між ними з метою прогнозування жвавості рисистих коней у більш стислі строки.
Для досягнення мети досліджень були поставлені слідуючі завдання — вивчити:
- генеалогічну приналежність переможців традиційних призів російської рисистої породи, яка визначалась на основі аналізу індивідуальних класичних родоводів на п’ять рядів предків;
- посднаність ліній в російській рисистій породі шляхом визначення лінійної приналежності батьків - переможців традиційних призів, серед яких були і рекордисти на різні дистанції офіційних випробувань;
- ефективність використання різних ступенів інбридингу в підборах коней різного класу жвавості, пов’язаного з віком жеребців і кобил;
- варіанти аутбредного підбору (ауткросингу, боттомкросингу, топкросингу та інбредлайнкросингу) визначенням їх процентного співвідношення в родоводах російських рисаків - переможців традиційних призів;
- результативність вікового підбору в родоводах переможців шляхом розподілу їх за віковими градаціями батьків;
- біохімічний склад крові рисаків за показниками вуглеводного, жирового, мінерального, білкового та енергетичного обмінів в залежності від тренованості та віку;
- взасмозв'язок жвавості з іншими селекційними ознаками (скороспілість, проміри, індекси та показники інтер’єру) з метою прогнозування роботоздатності коней.
Об’єкт досліджень - коні російської рисистої породи - переможці традиційних призів.
Предмет досліджень - взаємозв’язок жвавості з рядом селекційних ознак та показниками інтер’єру.
Методи досліджень - зоотехнічні: визначення показників екстер’єру, походження, методи визначення лінійного, вікового, інбредного та аутбредного підборів; біохімічні: визначення показників вуглеводного, ліпідного, мінерального, білкового та енергетичного обмінів; біометричні: визначення корелятивних зв'язків між досліджуваними показниками за методикою М.О. Плохінського (1969).
Наукова новнзна одержаних результатів. Вперше на поголів’ї російських рисаків Київського іподрому, що стали переможцями традиційних призів, вивчено поєднуваність ліній, інтенсивність інбридингу' на видатних представників породи, різних варіантів аутбредного та вікового підбору, необхідних для удосконалення методичних аспектів програм селекції з метою одержання рисаків високого бігового класу. Також вперше було проведені дослідження біохімічних показників крові рисаків різної тренованості і віку та вивчені взаємозв’язки між жвавістю та рядом селекційних ознак.
Практична цінність роботи. Шляхом аналізу та розрахунків доведена доцільність селекції російського рисака за комплексом ознак, що буде сприяти
економії часу і скороченню витрат при відборі та бонітуванні, а у подальшом\ покращенню жвавості та скороспілості, яке призведе до зменшення вартості утримання на іподромах та підвищення реалізаційної вартості рисаків.
Дані дослідження сприятимуть виявленню своєрідних біологічних “індикаторів" для прогнозування жвавості в більш ранньому віці.
Реалізація результатів досліджень. Виявлені кращі лінії жеребців американського та вітчизняного походження. Встановлено, що найбільша кількість переможців традиційних призів (141 голова) мають в своїх родоводах інбридинг до 1,1 %. Серед них рисаків класу 2.05 і жвавіше 46,1 %. При зростанні ступеня інбридингу спостерігається тенденція до зменшення кількості переможців і погіршення показника їх жвавості. Оптимальний віковий підбір як жеребців, так і кобил становить 7-12 років. Ці результати досліджень прийняті асоціацією рисистого конярства для впровадження в кінних заводах і племінних фермах і будуть використані в розробці селекційної програми поліпшення коней російської рисистої породи.
Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота містить результати досліджень, які одержані здобувачем особисто при виконанні індивідуального плану наукових робіт (складання родоводів коней, їх аналіз, відбір крові та визначення біохімічних показників). Автор приймав безпосередню участь в розробці методики досліджень та проведенні всіх передбачених аналітичних робіт, систематизації одержаних даних, обгрунтуванні висновків, підготовці публікацій.
Апробація результатів дисертації. Матеріали досліджень доповідались конференціях професорсько - викладацького складу і аспірантів зооінженерного факультету Національного аграрного університету в 1997 -1999 роках, на Міжнародній конференції “Проблеми індивідуального розвитку сільськогосподарських тварин” (К., 1997), а також на розширених засіданнях Вченої Ради зооінженерного факультету та кафедри конярства НАУ.
Публікації. Результати досліджень досить повно відображені в 6 публікаціях, в тому числі 3 статті у наукових збірниках за переліком ВАК.
Структура і обЧм дисертації. Дисертація викладена на 120 сторінках машинописного тексту. В своїй структурі містить 14 таблиць та 15 рисунків. Дисертація складається з вступу, огляду літератури, матеріалу та методики іосліджень, результатів власних досліджень, висновків, списку використаних іжерел та додатків. Список літератури включає 205 джерел, в тому числі 47 ноземних.
МАТЕРІАЛ ТА МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ
Об’єктом наших досліджень були коні російської рисистої породи, в :ількості 352 голови, що випробовувались на Київському державному іподромі і період з 1950 по 1997 рік включно і стали неодноразовими переможцями радиційних призів у різному віці та на різні дистанції.
На все поголів'я коней даної породи складено родоводи на 5 рядів предків та індивідуальні облікові картки з такою інформацією: номер за ДКПК, кличка, масть, рік народження, стать, походження, жвавість у 2, 3, 4 роки та власний рекорд, рік його встановлення, проміри у 2 і 4 роки, індекси, бонітувальний клас та приналежність до кінного заводу.
Матеріалом для проведення досліджень були дані звітів про випробування рисистих коней на Київському державному іподромі, державних і заводських книг племінних коней рисистих порід, каталогів рисаків класу 2.05 і жвавіше та жеребців - плідників, довідників та іншої первинної зоотехнічної документації.
При цьому враховували такі проміри коней: висота в холці, коса довжина тулуба, обхват грудей, обхват п'ястка та індекси формату, обхвату грудей, костистості.
Аналізуючи родоводи визначили належність даних коней до ліній. Оптимальні варіанти підбору встановили за М.А. Кравченко (1963). Інбридинг визначали за Шапоружем, а ступінь гомозиготності вираховували за методикою М.Wagoner (1978) у відповідності до формули Райта:
У 1997 році на Київському іподромі було відібрано групу жеребців російської рисистої породи у кількості 10 голів віком трьох років, які були на початку своєї бігової кар’єри. Від них взято індивідуальні проби крові в об’ємі
10 мл від кожного. Через рік коні даної групи суттєво покращили свою жвавість і від них вдруге взято проби крові і визначено деякі біохімічні показники вуглеводного, ліпідного, мінерального та білкового обміну у коней різного віку та класу жвавості. Всі коні знаходились в однакових умовах тренінгу' та годівлі і перебували в нормальному фізіологічному стані.
Вміст глюкози у сироватці крові визначали за Є.Д. Васильєвою, Н.С. Криловою, Т.А. Чамітовою (1989); концентрацію ліпідів: загальні ліпіди - за G.A. Knicht (1972), тригліцериди - за Ml. Tletcher (1968), холестерин за В.Г. Колбом, 1.С. Камишовою (1976); мінерали: каїьцій - за K.U. Umbland (1939), фосфор - за С.Н. Fisce, Y. Subbarow (1925), J. Rosenberg, В. Rush (1966); продукти азотистого обміну: аміак - за АЛ. Силаковою та М.П. Корнюшенко (1969), сечовина — за Т.А. Алейніковою та Рубцовою (1988).
Пул вільних амінокислот визначали на амінокислотному аналізаторі типу ААА - 881 після осадження білків 3 % сульфосаліциловою кислотою. Білки сироватки крові досліджували методом електрофорезу в тонкому шарі поліакріламідного гелю з градієнтом концентрації 7 - 20% з використанням додецилсульфату натрію, що дає змогу розділяти білки за їх молекулярною вагою. Одержані електрофореграми сканували на мікроденситометрі UT -7608.
(1)
Кількісний вміст білків визначали в відсотках по реконструйованому графічному відображенню за допомогою комп’ютерної програми ЕигосЬгот 2000. Статистичну обробку біохімічних показників проводили за В.А. Кокуніним (1975). Взаємозв’язок жвавості рисаків з іншими селекційними ознаками вивчали за такою схемою:
- взаємозв’язок між жвавістю та скороспілістю. В даному випадку скороспілість характеризується кращою жвавістю коней у 2, 3, 4 роки та віком встановлення абсолютного рекорду;
- взаємозв’язок між показниками жвавості та розвитком (проміри тіла -висота в холці, коса довжина тулуба, обхват грудей, обхват п’ястка та індекси - формату, обхвату грудей та костистості);
- взаємозв’язок між жвавістю потомків та віком і жвавістю їх батьків;
- зв’язок жвавості піддослідних рисаків різного класу жвавості з інтер’єрними показниками.
Весь первинний матеріал був опрацьований біометричним способом за методиками, описаними М.О. Плохінським (1969), Є.К. Меркур’євою (1975) та за відповідними програмами на мікрокалькуляторі МК - 61, опублікованими Ю.П. Полупаном (1988).
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ Генеалогія російських рисаків — переможців традиційних призів. Встановлено, що з усього поголів’я піддослідних коней шляхом чистопородного розведення отримано 219 рисаків. Прилиття крові американської стандартбредної та французької рисистої порід дало 133 рисака, 78 % з яких мають у своєму походженні американських і французьких плідників у II, III поколінні.
Результати досліджень показують, що переможці традиційних призів в основному розподілились по тринадцяти лініях, в тому числі п’яти американських (табл. 1).
Найбільше переможців належать до нової американської лінії Лоу Гановера, яка походить з поширеної в США лінії Воломайта. Вона відрізняється як високою кількістю коней класу 2.05 і жвавіше, так і високим показником жвавості. Серед них такі видатні рекордисти породи, як Бродяга -Я 1.57,8, Тургор 1.58,6, Очаків 1.59,1 та інші.
Рисаки, які належать до лінії Воломайта і Скотленда також характеризуються високими показниками жвавості.
Вітчизняні лінії Гільдейця і Заморського Чуда мають дещо меншу кількість переможців традиційних призів і тихішу жвавість. Серед них було лише дев’ять коней класу 2.05 і жвавіше.
Ефективним виявилось використання лінії Подарка. Хоча в загальній кількості ця група коней не дуже чисельна (13 голів), але серед них 69,2 %
займають рисаки класу 2.05 і жвавіше.
Таким чином, як показав аналіз, на перший план виходять лінії американського походження.
Таблиця 1. - Розподіл за лініями переможців традиційних призів на Київському державному іподромі (1950 - 1997 рр.)
Лінія Кількість коней В т.ч. 2.05 і жвавіше М±т, хв. с. о С^
гол. %
Лоу Гановера 76 41 53,9 2.05,3 ± 0,37 3,52 2,59
Скотленда 62 31 50,0 2.05,9 ± 0,34 2,69 2,14
Воломайта 49 17 34,7 2.05,9 ± 0,39 2,24 1,78
Гільдейця 33 8 24,2 2.08,2 ±0,71 4,09 3,19
Заморського Чуда 18 1 5,6 2.10,8 ±0,88 3,75 2,86
Наліма 15 2 13,3 2.10,7 ±0,92 3,55 2,71
Трепета 14 5 35,7 2.06,7 ± 0,72 2,70 2,13
Подарка 13 9 69,2 2.05,9 ± 1,16 4,18 3,32
Додира 13 4 30,8 2.07,9 ± 1,10 3,99 3,13
Аксворті 12 6 50,0 2.06,3 ± 0,8 2,79 2,21
Пітер Тзі Грейта 8 6 75,0 2.04,6 ± 0,55 1,57 1,56
Бонапарта 5 3 60,0 2.07,1 ±2,04 4,57 3,60
Г азавата 4 1 25,0 2.12,4 ±3,02 6,05 4,57
Інші ЗО 4 13,3 2.10,3 ± 1,05 5,08 4,40
Проте, немає ніяких підстав не враховувати у селекційних планах значення коней вітчизняних ліній. Дані лінії мають високий потенціал, і, приділяючи їм більшої уваги, селекціонери можуть отримувати рисаків високого бігового класу, якими були абсолютні рекордисти Гібрид, Жест, Павлін та його син Полігон.
Поєднання ліній в російській рисистій породі. Встановлено (табл. 2), що найефективнішими кросами були поєднання лінії Скотленда х Лоу Гановера (першою вказана лінія батька), Лоу Гановера х Скотленда, Лоу Гановера х Заморського Чуда.
До них відносяться такі видатні рекордисти, як Калігула 2.01,5, дербіст 1979 року у Києві та Москві Лоск 2.02,5, переможець призу Еліти, рідний брат Лоска — Отвіль 2.03,8 та інші.
Досить високими показниками жвавості характеризуються кроси ліній Лоу Гановера х Додира, Лоу Гановера х Алойші, Подарка х Додира та Трепета х Наліма. З шістнадцяти переможців традиційних призів даної групи - 75 %
рисаків належать до класу 2.05 і жвавіше.
Відмічено, що при кросі американських ліній з вітчизняними отримують більшу кількість переможців традиційних призів з більш високою жвавістю, ніж при використанні кросів вітчизняних ліній.
Таблиця 2 - Поєднання ліній в російській рисистій породі
Крос Кількість коней В тл і жв гол. . 2.05 авіше % М ± іп, хв. с. а Су
Скотленд х Лоу Гановер 21 11 52,4 2.06,1 ±0,68 3,11 2,47
Лоу Гановер х Скотленд 15 9 60,0 2.05,0± 1,13 4,37 4,49
Воломайт х Скотленд 14 7 50,0 2.05,2 ±0,53 1,98 1,58
Лоу Гановер х Заморське Чудо 11 8 72,7 2.04,4 ±0,51 1,67 1,35
Лоу Гановер х Налім 11 4 36,4 2.04,8 ± 0,99 3,30 2,65
Лоу Гановер х Додирь 10 6 60,0 2.04,4 ±0,73 2,32 1,85
Скотленд х Додирь 10 5 50,0 2.05,5 ±0,50 1,57 1,25
Лоу Гановер х Подарок 9 4 44,4 2.05,6 ±0,80 2,41 1,92
Інші 251 81 32,3 2.07,3 ± 0,42 4,59 3,55
Це говорить про препотентність жеребців плідників американських ліній та прояв ефекту' гетерозиса. Слід відмітити, що кроси вітчизняних ліній дають невелику кількість рисаків, але в той же час стають добрими іподромними бійцями і ті що входять до групи переможців традиційних призів, мають досить високі показники жвавості. Тому потрібно приділяти більшу увагу таким поєднанням, які дадуть змогу підтримувати в майбутньому крупний зріст та високу плодючість російського рисака, не поглинаючи його американським.
Таким чином, продовжуючи роботу з дослідженими поєднаннями ліній, при відповідно високому тренінгу коней, можна отримати рекордистів, які за жвавістю будуть на рівні закордонних порід рисистих коней.
Ефективність використання вікового підбору при отриманні російських рисаків - переможців традиційних призів. Результати наших досліджень свідчать про те. що найефективнішим виявився підбір 7-12 річних жеребців з
кобилами того ж самого віку (табл. 3).
При цьому було отримано відповідно 52,3 % і 52,6 % переможців в загальної кількості рисаків.
З віком батьків кількість переможців традиційних призів поступоЕ збільшується і, досягнувши піку у 9 - 10 річному віці, починає ден зменшуватись.
Таблиця 3 Віковий підбір в російській рисистій породі
Вік батька, років Вік матері, років
4 5-6 7-8 9-10 11-12 13-14 15 і ст. V
4 1 2 - - - - - 3
5-6 2 4 8 8 3 6 4 35
7-8 1 10 11 7 11 5 15 60
9-10 1 7 10 16 11 9 14 68
11-12 - 13 9 8 10 7 10 57
13-14 1 3 9 10 3 7 13 46
15 і ст. 1 8 17 21 12 12 12 83
І 7 47 64 70 50 46 68 352
Дуже цікавою групою виявились жеребці і кобили у віці 15 років старше. Від таких підборів з тваринами різновікових груп отримується досит постійна кількість класного приплоду. Так, від жеребців п’ятнадцяти років старше і різновікових кобил було отримано 23,6 %, а від кобил того ж віку ■ 19,3 % переможців. Але в їх родоводах спостерігається висока кровність з американською стандартбредною породою (7/§, 15/іб)-
Виключення складають підбори жеребців і кобил старшого віку молодими тваринами. Дана тенденція підтверджує згадану вище діь компенсаторного підбору.
Таким чином, у родоводах переможців традиційних призів дл російських рисаків переважає віковий підбір 7-12 річних жеребців до коби. цієї ж вікової групи - в період найвищої функціональної діяльності.
Типи або варіанти підбору в родоводах переможців традиційних призів Результати досліджень (табл. 4) показали, що з усього піддослідноп
поголів'я шляхом аутбредного розведення отримано 120 переможців, шо складає 34,1 %.
Аналізуючи отримані дані, встановили, що переможці традиційних призів за варіантами аутбредного підбору розподілились майже рівномірно. Хоча ауткросинг дешо переважає інші варіанти за кількістю переможців.
Шляхом ауткросингу були отримані такі видатні рисаки, як: Красавець 2.01,7, Літавра 2.03,8, Флоп 2.03,9.
Таблиця 4 - Розподіл переможців традиційних призів за варіантами аутбредного підбору
Варіанти підбору Кількість коней В т.ч. 2.05 і жвавіше М ± т, хв. с. Г" о Су
гол. % гол. %
ауткросинг 38 31,7 12 31,6 2.07,7 ± 0,64 3,94 3,07
гопкросинг 30 25,0 10 33,3 2.06,4 ±0,79 4,32 3,39
боттомкросинг •23 19,2 9 39,1 2.06,4 ± 0,74 3,55 2,81
інбредлайнкросинг 29 24,7 10 34,5 2.06,8 ±0,58 3,12 2,47
Цікавим виявилось те, що за кількістю рисаків класу 2.05 і жвавіше іереважає боттомкросинг (39,1 %). Дана група відрізняється від інших варіантів ще й за показниками жвавості - в середньому 2.06,4 ± 0,74.
Рисаки, що отримані шляхом інбредлайнкросингу теж відрізняються юсить високими показниками жвавості (2.06,8 ± 0,58).
Таким чином, суттєвої різниці між даними варіантами неспорідненого юзведення не встановлено.
Інбредний підбір. Аналіз даних наших досліджень (табл. 5) показав, що иляхом інбредного підбору отримано 232 переможця традиційних призів, що кладає 65,9 % з усього піддослідного поголів’я в тому числі дев’яносто чотири іисака класу 2.05 і жвавіше.
Таблиця 5 - Розподіл переможців традиційних призів за ступенем інбридингу
нбридинг, % Кількість коней В т.ч. 2.05 і жвавіше М ± т, хв. с. а Су
гол. %
до 1,1 141 65 46,1 2.07,1 ±0,35 4,22 3,30
1,2-2,09 40 13 32,5 2.07,7 ±0,70 4,43 3,47
1 00 чО 37 П 29,7 2.06,9 ± 0,58 3,51 2,77
4,9 - 6,25 10 5 50,0 2.05,8 ±0,68 2,16 1,72
',26 і вите 4 - - 2.11.5 ±2.30 4,62 3,51
Встановлено, що у 83 % коней зустрічається комплексний інбридинг на трьох, чотирьох спільних предків. У 90 % переможців спільний предок зустрічається в четвертому і п'ятому ряді родоводу.
Найбільш поширені ступені інбридингу за Шапоружем: V - V, V - IV, IV - V, IV - IV, IV - III, ПІ - IV. Найчастіше використовували інбридинги на плідників американських ліній Воломайта, Скотленда, Алойші, Лоу Гановера, Ейпекс Гановера та на плідників вітчизняних ліній Подарка, Додиря, Наліма, Гільдейця, Заморського Чуда.
Шляхом віддаленого інбридинг}' (до 1,1 %) було отримано найбільшу кількість висококласних рисаків - 141 переможець, що становить 60,8 % з усього інбредного поголів’я.
Дана група нараховує також найбільшу кількість рисаків класу 2.05 і жвавіше -78 голів (43,1 %). Серед них багато видатних призових коней: дербіст 1980 року Бродяга - Я 1.57,8 - інбредований на Скотленда в ступені IV - V; Тургор 1.58,6
- інбредований на Подарка (V - III); Очаків 1.59,1 - комплексний інбридинг на Гільдейця (V - V), на Скотленда (V - V) і на Дін Гановера (V - V); дербіст 1990 року Полоній 2.00,3 - інбридинг на Гільдейця (V - V) і на Ворті Боя (V - V).
З подальшим підвищенням рівня гомозиготності спостерігається тенденція різкого зменшення кількості переможців традиційних призів, в тому числі і коней високого бігового класу. Так, при інбридингу до 4,89 % отримано усього 37 рисаків (15,9 %), в тому числі одинадцять коней класу 2.05 і жвавіше. Хоча за показником жвавості дана група переможців знаходиться майже на рівні попередньої (2.06,9 ± 0,58). Серед них виділяються: найжвавіший у сезоні 1995 року на іподромах СНД, триразовий переможець призу Дербі 1995 року у Братиславі, Києві та Москві Ільдегіз 2.02,2 - інбредований на Лоу Гановера (III
- Ш) і на Талантлівого (V - V); дербістка 1987 року Репріза 2.02,2 -комплексний інбридинг на Скотленда (V - V), на Мері Фрост (IV - IV), на Ворті Боя (V - V, V), на Роднея (V - IV) і на Нібл Гановера (V - V) та інші.
Цікавою виявилась група коней зі ступенем інбридингу до 6,25 %. Хоча від загальної кількості інбредних рисаків їх невелика кількість (4,3 %), але 50,0 % переможців з їх числа входять до класу 2.05 і жвавіше. Тому дана група характеризується досить високим показником жвавості - 2.05,8 ± 0,68. З їх числа необхідно виділити Лейбориста 2.04.6 - комплексний інбридинг на Білл Гановера (III - III), Стар’С Прайда (III - IV), Скотленда (V, V - V) та на Містера Мак Елвіна (V, V - V); дербіста 1988 року Попутного Вітра 2.03,8 -інбредований на Лоу Гановера (III - III), Подарка (IV, V - IV) і на Оригінала (V -IV).
Значно обмежено селекціонери використовували в своїй роботі інбридинг в ступені більше 6,25 %. Завдяки цьому методу отримано лише четверо коней, але серед їх числа не зустрічається жодного рисака класу 2.05 і жвавіше. Переможці даної групи відрізняються самою тихою жвавістю (2.11,5 ±
2,3). Хоча серед них двоє переможців, які увійшли до класу 2.10.
Отже зі зростанням рівня інбридингу показники жвавості, а звідси і зоботоздатність та витривалість рисистих коней значно знижується, що іумовлюється проявом ознак- інбредної депресії. Це суттєво знижує господарсько - корисну цінність рисака як універсального поліпшувача.
Біохімія обміну речовин у коней в залежності від їх тренованості.
Біохімічна оцінка ефектів різних рівнів тренування на основі порівняно невеликого комплексу показників дає інформацію про стан метаболічних іроцесів в організмі, розкриває індивідуальні особливості коней.
Результати проведених досліджень на рисаках різної тренованості :відчать про відсутність статистично вірогідних змін кількості глюкози в :ироватці крові (табл. 6).
Невелика тенденція до збільшення кількості глюкози може свідчити про ¡ростання енергетичного потенціалу в наслідок тренування.
Дані по визначенню АТФ свідчать про достовірне збільшення вмісту іаного показника у крові тренованих рисаків (збільшення на 50,6 %).
Таблиця 6 - Показники обміну речовин в організмі рисаків різної тренованості та віку
Показник Вік коней, років
3 роки 4 роки
Сількість коней у групі, гол. 10 10
Квавість, хв. с. 2.25,0-2.20,0 2.15,0-2.10,0
’люкоза, мМ 4,24 ± 0,25 4,59 ±0,11
Сальцій, мкМоль/мл 4,05 ± 0,29 2,95 ±0,18 *
Босфор, мМ 1,45 ±0,25 2,20 ±0,08 *
^міак, мМ 1,22 ±0,28 0.46 ±0,06 *
Течовина, мМ 7,74 ± 0,65 6,67 ± 0,62
^ТФ, мМ 0,79 ±0,08 1,19 ±0,03 *
Іагальний білок, г/л 65,72 ±2,34 62,25 ±4,97
Дослідження стосовно визначення кальцію та фосфору у сироватці крові іисаків в процесі тренінгу показали статистично достовірне збільшення ількості фосфору на 51,8 % з одночасним зменшенням кальцію на 27,2 %.
Відомо, що кальцію належить важлива роль у забезпеченні функцій рганізму, в тому числі в реалізації м'язового скорочення, яке відбувається при ;остатній концентрації кальцію в просторі між молекулами м'язових білків -ктину і міозину.
Дослідження по визначенню аміаку у сироватці крові вказують на начне зниження його у плазмі крові рисаків, які знаходяться в процесі
адаптації до фізичних навантажень.
Цікавими виявилися дослідження, які стосувались визначення у сироватці крові сечовини. Вона, як відомо, також діє шкідливо на організм і є кінцевим продуктом розпаду амінокислот. Відмічено деяке зниження рівня сечовини у сироватці крові піддослідних коней, але достовірної різниці не виявлено.
Приведені електрофореграми свідчать, що піддослідну групу складають коні різних фенотипових груп. Слід відмітити, що найбільш чіткі кількісні та якісні відмінності стосуються білків, що розташовані в зоні між альбумінами та імуноглобулінами. До складу цієї зони входять гаптоглобіни, трансферний та церулоплазміни.
Встановлено, що коні, які мають спільне походження не мають аналогів за трансферинами, постальбумінами (ар та сь- глобуліни) та церулоплазміном. І навпаки, рисаки, які не споріднені між собою, мають схожість за даними білками.
Найбільш чітка відміна в спектрі білків сироватки крові припадає на групу трансферинів та церулоплазміну, тобто метал-транспортуючих білків -носіїв Конів заліза та міді, а також гаптоглобіну - білкової частини гемоглобіну
- дихального білка (двовалентне залізо входить до порфіринового кільця гемоглобіну, відповідаючого за зв’язування з киснем).
Вміст ліпідів в сироватці крові рисаків різної тренованості. Результати наших досліджень свідчать (табл. 7) про те, що в плазмі крові коней 4-річного віку вміст загальних ліпідів знижується майже на 28 % порівняно з аналогічними показниками у коней 3 років.
Таблиця 7 -Вміст ліпідів у сироватці крові рисистих коней різної тренованості
і Ліпіди крові Вік коней
3 роки 4 роки
1 Кількість коней у групі, гол. 10 10
! Жвавість, хв. с. 2.25-2.20 2.15-2.10
і Загальні ліпіди, г/л 1,92 ±0,20 1,39 ± 0,06
і Тригліцериди, г/л 1,56 ±0,08 1,59 ±0,11
і Холестерин, мг/%: і - загальний 196,4 ± 12,8 231,4 ±6,18
: - вільний 56,2 ± 5,6 97,89 ±2,09 *
- етерифікований 140,1 ±11,8 137,2 ±4,61
Етерифікований / Вільний 2,72 ±0,33 1,38 ±0,06 *
Етерифікований / Загальний 0,79 ±0,02 0,59 ±0,05 *
Тобто загальні ліпіди в даній групі рисистих коней є одним з джерел енергетичного забезпечення. Це стосується лише загальних ліпідів, а не тригліцеридів, вміст яких майже не змінюється з віком і підвищенням класу жвавості.
На підставі одержаних даних можна припустити, що значне збільшення вільного холестерину свідчить про активацію ферментів, що контролюють метаболізм холестерину, посилення його синтезу внаслідок адаптаційних процесів на різних рівнях метаболізму.
Взаємозв’язок селекційних ознак у коней російської рисистої породи.
Результати досліджень (табл. 8) показують, що жвавість не пов’язана з показниками екстер’єру (проміри, індекси).
Таблиця 8 - Кореляція між селекційними ознаками у російській рисистій породі
Показники Жвавість, хв. с. Абсолютний рекорд, хв.с.
2 роки 3 роки 4 роки
г г Іг г Іг г гг
Жвавість, хв.с.:- 2 роки - - 0,47 8,50 0,18 3,00 0,18 2,92
- 3 роки 0,47 8,50 - - 0,34 5,84 0,31 5,27
- 4 роки 0,18 3,00 0,34 5,84 - - 0,67 14,39
Абсолютний рекорд 0,18 2,92 0,31 5,27 0,67 14,39 - -
Скороспілість, років 0,12 1,91 0,19 3,04 -0,13 -2,14 -0,56 -6,82
Проміри, см.: - вис. в холці -0,08 -1,34 -0,03 -0,52 -0,02 -0,30 0,02 0,36
- коса довж. тулубу -0,01 -0,16 -0,04 -0,67 -0,07 -1,07 -0,07 -1,12
- обхват грудей -0,15 -2,49 -0,14 2,24 -0,19 -3,08 -0,16 -2,61
- обхват п’ястка -0,02 -0,41 -0,04 -0,72 -0,06 -0,93 -0,07 -1,05
Індекси: - формату 0,09 1,49 і ! о 0 1 о -0,26 -0,09 -1,45 -0,14 -2,34
- обхвату грудей -0,08 -1,30 -0,12 -2,04 -0,18 -2,89 -0,20 -3,31
- костистості -0,06 -1,02 -0,01 -0,21 -0,07 -1,17 -0,13 -2,1
Кореляція носить нейтральний характер, з тенденцією зростання у від’ємний бік.
Високий взаємозв’язок мають між собою показники жвавості встановлені в різному віці. Найвищий коефіцієнт кореляції спостерігається між жвавістю у віці 4 роки і абсолютним рекордом (г = 0,67) і має високий рівень достовірності 0Г = 14.39). Відмічено, що коні російської рисистої породи проявляють найвищу жвавість і встановлюють абсолютні рекорди у чотирирічному віці, що є досить добрим результатом селекційної роботи.
Встановлено також поступове зростання коефіцієнта кореляції (г = 0.18
до 0,67) між жвавістю у 2, 3, 4 роки, маючи при цьому досить висої достовірність, шо свідчить про можливість прогнозувати подальшу жвавіс коней у більш ранньому віці. Завдяки цьому можна скоротити терм випробування рисистих коней на іподромах і вже в ранньому вії рекомендувати їх у виробничий склад кінних заводів.
Результати досліджень (табл. 9) показують, що від’ємний коефіцієь спостерігається тільки між показником жвавості і кількістю глюкози. Причом;
з ростом жвавості взаємозв’язок стає більш тіснішим у зворотному напрямку тобто в даному випадку глюкоза не може виступати чинником прогнозуванн жвавості.
Таблиця 9 - Взаємозв’язок між жвавістю рисистих коней і показниками їх інтер’єру
Жвавість
Показник г тг Іг
3 роки 4 роки 3 роки 4 роки 1 3 роки 4 роки
Глюкоза -0,32 - 0,74 0,36 0,24 -0,88 -3,12
Загальні ліпіди 0,34 0,09 0,36 0,35 0,94 0,27
Тригл іцериди 0,55 0,16 0,32 0,35 1,74 0,46
Холестерин: - вільний - загальний - етерифікований 0,05 -0,67 0,35 0,26 0,14 -2,59
0,10 - 0,29 0,35 0,34 0,29 -0,85
0,09 -0,11 0,35 0,35 0,26 -0,31
Кальцій 0,19 -0,56 0,57 0,29 0,34 - 1,90
Фосфор 0,24 0,10 0,43 0,35 0,56 0,27
Аміак 0,65 0,29 0,27 0,34 2,24 0,85
Сечовина 0,09 -0,05 0,41 0,35 0,23 -0,15
АТФ 0,33 -0,03 0,39 0,35 0,85 -0,08
Креатинін 0,32 0,08 0,33 0,58 0,97 0,13
Креатинкіназа 0,36 -0,49 0,33 0,50 1,11 -0,97
Загальний білок 0,25 -0,43 0,34 0,63 0,72 ' -0,68
Високий взаємозв’язок спостерігається між показником жвавості у три роки і вмістом загальних ліпідів, тригліцеридів, аміаку, АТФ, креатину та креатинкінази.
Дані дослідження свідчать про те, що при підвищенні жвавості рисистих коней вміст біологічно-активних речовин сироватки крові поступово зменшується, що вказує на те, що для забезпечення енергетичного потенціалу організму рисаків використовуються всі формені елементи сироватки крові, а адаптація організму рисистих коней до прояву високої жвавості проходить
поступово.
Це може свідчити про те, що проходить поступова адаптація організму рисистих коней до прояву високої жвавості.
Отже подальше вивчення взаємозв’язку показників інтер’єру з жвавістю рисаків може дати змогу прогнозувати цю ознаку коней у більш ранньому віці.
ВИСНОВКИ
1. В генеалогічній структурі російських рисаків - переможців традиційних призів переважають лінії американського походження Воломайта, Скотленда і Лоу Гановера. Використання жеребців зазначених ліній було ефективним як за кількістю, так і за якістю одержаних нащадків. Використання вітчизняних ліній Гільдейця, Заморського Чуда, Наліма та Трепета було менш ефективним. Племінну роботу з даними вітчизняними лініями доцільно вести в чистоті. Це дасть змогу підтримувати в майбутньому крупний зріст та високу плодючість російського рисака, при удосконаленні його американським.
2. Досить ефективним виявилось поєднання ліній (першою вказана лінія батька) Скотленда х Лоу Гановера (21 гол. переможців, в тому числі
11 класу 2.05 і жвавіше). Американські жеребці ліній Воломайта, Скотленда і Лоу Гановера досить широко поєднуються з кобилами ліній вітчизняної селекції - Заморського Чуда, Наліма, Додира і Подарка. Рисаки, що отримані шляхом використання даних кросів, характеризуються досить високими показниками жвавості. Це говорить про прояв ефекту гетерозису та препотентність жеребців-плідників американських ліній.
3. Переважна більшість переможців традиційних призів (52,6 %) походять від жеребців і кобил 7-12 річного віку - в період найвищої
. функціональної їх діяльності. Використання старих жеребців і кобил
(старше 15 років) дає високий ефект з тваринами різновікових груп тоді, коли вони мають в своєму походженні високу кровність по американській стандартбредній породі ( /®, '5/,6). Так від жеребців 15 років і старше і різновікових кобил було отримано 23,6 %, а від кобил того ж віку - 19,3 % переможців, тобто спостерігається дія компенсаторного підбору.
4. Шляхом чистопородного неспорідненого розведення отримано
34,1 % переможців традиційних призів. З усіх варіантів дещо виділяється ауткросинг (31,7 % від аутбредних коней). Достовірної різниці між різними варіантами аутбредного підбору не виявлено. Шляхом інбредного розведення отримано 65,9 % російських рисакіз.
В генеалогічній структурі переможців традиційних призів переважає віддалений інбридинг - до 1,1 %. Рисаки даної групи
характеризуються досить високими показниками жвавості (2.07,1 ± 0,35). З подальшим підвищенням ступеня гомозиготності кількість і якість переможців суттєво знижується, що говорить про прояв інбредної депресії. Виявлено чотири рисаки класу 2.10, що мали інбридинг вище 6,25 %.
5. Проведені біохімічні дослідження сироватки крові російських рисаків свідчать про відсутність статистично-вірогідних змін кількості глюкози у залежності від віку і класу жвавості (3 роки - 4,24 ± 0,25,
4 роки - 4,59 ± 0,11).
6. Виявлене достовірне збільшення вмісту АТФ в сироватці крові рисаків в процесі тренування (на 50,6 %) свідчить про зростання енергетичного потенціалу тренованого організму.
7. Аналіз вмісту мінеральних речовин показав статистично-вірогідне збільшення кількості неорганічного фосфору на 51,8 % з одночасним зменшенням кальцію на 27,2 %.
8. В процесі тренування проходить різке зменшення кількості аміаку в сироватці крові на 37,7 %. Рівень сечовини дещо зменшується (на 1,16 %), але вірогідної різниці не виявлено. Це обумовлено тим, що тренований організм більш швидко виводить з організму шкідливі продукти метаболізму.
9. Зниження вмісту загальних ліпідів в плазмі крові чотирирічних рисаків на 28 % порівняно з аналогічним показником у коней трьох років свідчить про те, що вони є одним з джерел енергетичного забезпечення організму. Збільшення кількості загального холестерину на 18,02 % проходить за рахунок підвищення рівня вільної його фракції, в той час як етерифікований холестерин зменшується на 2,1 %. Це говорить про активацію ферментів, що контролюють метаболізм холестерину, так і посилення його синтезу внаслідок адаптації процесів на різних рівнях обміну.
10.Найвищий корелятивний зв’язок між собою мають жвавість рисаків у чотири роки і їх абсолютний рекорд (г = 0,67) з високим рівнем достовірності 0Г = 14,4). Із зростанням жвавості рисаків з віком спостерігається зростання зв’язку з жвавістю у два роки (від 0,18 до 0,67) з високим рівнем вірогідності. Це дає можливість прогнозувати жвавість рисистих коней у більш ранньому віці. Зв’язок жвавості рисистих коней з їх екстер'єрними показниками відсутній (г = від
0,01 до 0,09).
11. Дослідженнями взаємозв’язку жвавості коней з показниками інтер’єру встановлено, що у три роки кореляція майже за всіма
показниками існує в тісному або помірному стані. Але з віком і підвищенням класу жвавості ці зв’язки знижуються або стають від’ємними. Це може свідчити про мобілізацію всіх компонентів сироватки крові на енергозабезпечення організму, який знаходиться в процесі адаптації до навантажень.
Список опублікованих праць за темою дисертації:
1. Осадчий С.А. Вміст ліпідів у сироватці крові рисаків різної тренованості./ Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З Гжицького. - Вип. 3. - част.2. - Львів. 1999.-С.187- 189.
2. Осадчий С.А. До вивчення варіантів підбору в родоводах російських рисаків - переможців традиційних призів./ Науковий вісник Національного аграрного університету. - Вип. 19. - К., 1999. - С.141 -145.
3. Осадчий С.А. Генеалогія коней російської рисистої породи -переможців традиційних призів./ Науковий вісник Сумського державного аграрного університету. - Вип.4. - Суми, 2000. - С.93 -97.
Осадчий С.А. Взаємозв’язок селекційних ознак з інтер’єрними показниками у коней російської рисистої породи. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 - розведення та селекція тварин. - Національний аграрний університет. - Київ - 2000.
Дисертаційна робота присвячена вивченню взаємозв’язку між селекційними ознаками на основі вивчення генеалогічної структури коней російської рисистої породи - переможців традиційних призів, поєднуваності ліній, вікового, інбредного та аутбредного підборів, дослідження біохімічних показників вуглеводного, жирового, мінерального, білкового та енергетичного обмінів організму в залежності від віку та класу жвавості.
Встановлено, що найбільше переможців традиційних призів належить до американських ліній Лоу Гановера, Воломайта, Скотленда. Вітчизняні лінії Подарка, Трепета та Бонапарта хоча і мають невисоку кількість переможців, але серед них високу частку займають рисаки класу 2.05 і жвавіше. Відмічено, що американські лінії досить ефективно поєднуються як між собою, так і з вітчизняними лініями. Найкраще поєднуються між собою жеребці 7-12 річного віку з кобилами цієї ж вікової групи. Найбільше переможців традиційних призів (141 гол., в тому числі 46,1 % класу 2.05 і жвавіше) було отримано при використанні віддаленого інбридингу до 1,1 %. Вірогідної різниці між варіантами аутбредного підбору не виявлено. З підвищенням класу
жвавості змінюється вміст глюкози, кальцію, фосфору, аміаку, сечовини, АТФ, білку, ліпідів (трнгліцеридів та холестерину) в сироватці крові. Найвищий рівень кореляції виявлено між жвавістю у 2 роки з цим же показником 3 і 4-річних коней. У чотирирічних коней спостерігається тісний від’ємний зв’язок між жвавістю та біохімічними показниками крові.
Ключові слова: порода, генеалогія, традиційні призи, рисак,
стандартбред, клас жвавості, 2.05 і жвавіше.
Осадчий С.А. Взаимосвязь селекционных признаков с интерьерными показателями у лошадей русской рысистой породы. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.02.01 - разведение и селекция животных. - Национальный аграрный университет. - Киев - 2000.
Диссертационная работа посвящена изучению взаимосвязи между селекционными признаками на основе изучения генеалогии лошадей русской рысистой породы - победителей традиционных призов, сочетания линий, возрастного, инбредного и аутбредного подборов, исследований биохимических показателей углеводного, жирового, минерального, белкового и энергетического обменов организма в зависимости от возраста и класса резвости.
Установлено, что большинство победителей традиционных призов относятся к американским линиям Лоу Ганновера, Воломайта, Скотленда. Отечественные линии Подарка, Трепета и Бонапарта имеют небольшое количество победителей, но среди них большую часть занимают рысаки класса 2.05 и резвее. Известно, что американские линии довольно эффективно сочетаются как между собой, так и с отечественными линиями. Лучше всего сочетаются между собой жеребцы 7-12 летнего возраста с кобылами этой же возрастной группы. Наибольшее количество победителей традиционных призов (141 гол., в том числе 46,1 % класса 2.05 и резвее) было получено при использовании отдаленного инбридинга до 1,1 %. Достоверной разницы между вариантами аутбредного подбора не выявлено. С повышением класса резвости изменяется содержание глюкозы, кальция, фосфора, аммиака, мочевины, АТФ, белка, липидов (триглециридов и холестерина) в сыворотке крови. Наибольший уровень корреляции наблюдается между резвостью в 2 года с этим же показателем 3 и 4- летних лошадей. Установлена тесная отрицательная связь между' резвостью и биохимическими показателями крови. У четырехлетних лошадей наблюдается тесная отрицательная связь между резвостью и биохимическими показателями крови.
Ключевые слова: порода, генеалогия, традиционные призы, рысак, стандартбред, класс резвости, 2.05 и резвее.
Osadchey S.A. Intercoupling of selection indexes with interior by parameters
the horses by Russian trotters. - Manuscript.
Dissertation for candidates of agricultural science degree by speciality .02.01. - Animal breeding and selection. - National Agricultural University - Kiev !000. " '
The dissertation awarded to the studying of relationship between selection lexes on the base of genealogy of Russian trotters - winners of traditional prizes, es combinability, age, inbreed and outbreed breeding, researches of biochemical rameters of glucose, fat, mineral, protein and energetic organism rotation in pended of age and speed class.
Determined, most of traditional prize winners received from American lines iw Hanover, Volomite, Scotland. The home lines Podarok, Trepet and Bonopart has ew winners, but most of them are trotters of 2.05 class and faster. American lines :cessfully combination between themselves and with home lines. The best mbinability belongs to stallions and mares of 7 - 12 years age. The most of ditional prizes winners (141 heads, inbreeding 46,1 % of 2.05 class and faster) те received with inbreeding intensity up to 1,1 %. The truth difference between riants of outbreeding is not recognized. With growth of speed class changes cow is of glucose, calcium, phosphorus, ammonia, urea, ADP, protein, lipids iglicerides and cholesterol) in Serum blood. The greatest level of a correlation is itched between speed per 2 years and speed in 3, 4 years. The close negative nnection between speed and biochemical parameters of a blood is established. With :rease of playfulness the given connection becomes even more closely backwards.
Keywords: breed, genealogy conventional prizes, trotter, standartbreed, class speed, 2.05 class and faster.
- Осадчий, Сергей Андреевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 2000
- ВАК 06.02.01
- Резвость и промеры орловских рысаков при скрещиваниях с лошадьми других быстроаллюрных пород
- Характеристика заводских семейств алтайской популяции племенных лошадей орловской рысистой породы
- Особенности воспроизводства лошадей орловской рысистой породы в условиях интенсивной селекции на резвость
- Наследственная и паратипическая обусловленность резвостных характеристик лошадей русской рысистой породы
- Отбор племенных производителей по работоспособности потомства как метод совершенствования орловской рысистой породы лошадей