Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Вплив режиму зрошення, густоти стояння та регулятору роста на продуктивнiсь огiрка в умовах пiвдня Украiни
ВАК РФ 06.01.02, Мелиорация, рекультивация и охрана земель

Автореферат диссертации по теме "Вплив режиму зрошення, густоти стояння та регулятору роста на продуктивнiсь огiрка в умовах пiвдня Украiни"

ч Б од

На правах рукопису

Вас оте Володимир Вікторавкч

ВШИВ РЕЗИНУ ЗРОШЕННЯ , ГУСТОТИ СТОЯННЯ ТА РЕГУЛЯТОРУ МСТА НА ПРОДУКТИВНІСЬ ОГІРКА В УМОВАХ ПІВДНЯ УКРАЇНИ. '

Об. 01.0?.. - меліорація і арокуванэ землеробство

Автореферат

дисертації на здобуття гчаного ступеню кандидата сіяьськоі'осподагсьхіа кьук

5»рсон 1994

Дисерташя е рукопис. Робота виконана в Інституті зрошуваного звмзюробства УААН на протязі 1984-1988 років.

Наукові керівники: кандидат сільськогосподарськиз . наук,

• ; професор Остапов Володимир Іванович.

, кандадаї с і льськогосподарських наук,

Горбатенко Євгенія Михайлівна -

Офіційні опоненти: 1. Чден-коресподент УААН, доктор

сільськогосподарських наук, професор . „ .Ківер Володимир їомич.

2. Кандидат сільськогосподарських наук,

- Лі пара р?ій Артемович.

Провідає підприємство - Мдаалаінська обласна дослідна

сільськогосподарська станція.

Захист дисертації відбудеться "28" червня 1994 року о Ю годині на еасіданьі спеціалізованої ради Л 120.73.01. Ягрсонського сільськогосподарського інституту їй. А. Л Цюрупн.

Відгуки ва реферат ( у двох примірниках,ер затверджені качаткові просимо надсилати за адресо»: 325006, я. Херсон - 6. вулица ?. Дзхсенвург ^.сільськогосподарський інститут,вченому «ккре-гарю спеціалізованої ради.

З ягсертаціев мздна соанайоішись у бібліотеці інституту.

Автореферат надісланий "----------------г травім 1994 року. ’

;■ Зчензйі с«уретар спедіаліговакої ради, у •

кзюзщат сільаькргоспадбрськиг наук .. Я-Н. Лгаер

Лкгугиаиість такі От і рок-одна із найбільш позмрепих овочевих культур,вирощуемих на Украпи. Він займає майж 217. площі виділяємої під свочі. Широке астосуваявя огірка . пояснюється в першу чергу високими дієтичними і смаковими властивостям пледі з,котрі зжиЕакль свіжими і консервованими,і яких,по дієтологічним нормам, лвдкяі щорічно необхідно 13-15 кг. Але і при таких значних площах,потреба населення і переробно! промисловості не задовольняється. Таке становище виникло в наслідок того,що у виробників відсутні сорта і гібриди стійкі до переиоспорозу,а також через недосконалість техніки полива,ре.кима зрегеняя та іяпос агротехнічних прийомів вирощування,з регіоні зрошуваного землеробства південного Степу України.

В звязку в цим виникла необхідність наукової проробки.для умов південного Степу,режима зровення та уточнення інша прийомів агротехніки для сортів інтенсивного тішу,при іізхвніБованоиу збиранні урояга Досліди по дксертаційзі роботі виконані па Підставі плану науково-дослідних робіт Іституту вропувапого землеробства Української академії аграрних наук по ваздйязот 02.07. "Рсгробитк і впровадити ісошлеке заходів по збііьезшпз виробництва сво> звих культур і ісартофеля ва підставі застосування нових сорт і в, технологічних процесів, комплекса кзанн і обладнання..

!Ьта і ездачі дагяідгзкі. іігта доедідгвнь-ва рахунок оптиміааціі реяима эрогенна,удосконалення прийомів агротехніка огірка інтенсивного тилу,аайеспечити сталу урогайніеть кз рівні 150-200 ц/га,екологічно чясто! подукції.при частковій чи повній «ехаяіааціі процесу вбирання плодів та виэнеэкня енергетичних і трудових витрат. - • _

В еадачі досліджень входдга:

-вивчити поливний рестм вровення огірка -для обгрунтування оптимального ірівня зволояеннп грунту, при інтенсивній технолог і! вирощування,в умовах повно! чи часткової иеханізаци процесу збирання уролас, .

- встановити оптимальну густоту віроиуваняя сортів інтенсивного типу в умовах південного Степу України; •

-вианачити ефективність діі регулятору роста-пдрелу ва сортвз огірка Кустовий і Конкурент,в валехногті від рівня густоти посіву.

- г -

Наукова новизна. Для умов зрошення південного Степу України на темно-каштанових.середньосуглинистих грунтах, для сортів огірка типу Кустовий і Конкурент,' визначили релим зрошення,оптимальну густоту вирощування та ефективність застосування регулятору роста-гидрелу,при різному- ступеню загувдэння посіву,для умов механізованого збирання урожаю.

На захист виносяться такі основні положення:

-науково-обгрунтованний поливний режим зрошення огірка сортів Кустовий і Конкурент при комбінованому засобі збирання урожаю,який забеспечує економію водних і відповідно енергетичних ресурсів;

-оптимальна густота вирощування огірка при комбінованому збиранні урожаю в умовах південного Степу України;

-ефективність застосування регулятору роста гздрелу на огірку, при густоті вирощування 80-220 тче. рослин на гектарі.

Практична цінність ' робота. Рекомендованні виробництву оптимальні режим зрошення,густота вирощування в поєднанні з застосуванням регулятору роста-гідрелу, на сортах огірка Кустовий і Конкурентна темно-каштанових середньосугдинистих грунтах південного Степу України дають можливість одержувати,при комбінованому збиранні плодів, урожайність на рівні 180-260 ц/га при збереженні водних і енергетичних ресурсів.

Реалізгціїї резуса, гаї іа Виробничу перевірку вивчаємих агротехнічних прийомів проводили в 1993 році в радгоспі "Овочевий" Дніпровського району Херсонської області. Плода впровадження-8 га. Економічний ефект - 649,3 крб/га в цінах 1988 року.

Апробація роботи. Основні результати досліджень доповідались ка обласній науково-технічний конференції "Творчість молодих учених і фахівців - прискоренню науково-технічного про:ресу”

(м.Херсон, 1987 р.) і обласній науково-практичній конференції "Внесок науково-технічного потенціалу області в перебудову"

(м. Херсон, 1990 р.), а також на розширеному засіданні відділу овочівництва Інституту вроиуваного землеробства Української академії аграрних наук ( «.Херсон, 1994 р.}.

- з -■

Публікація результатів дослідив®. Загальні положення дисертації надрукованні в двух наукових роботах.

Об’єм і структура робота Дисертаційна робота складається з 7 розділів викладена на 149 сторінках машинодрукованого тексту,має ЗО таблиць’, 13 малюнків, 12 додатків. Список використаної літератури вклотає 195 найменувань.’ ~

• Умови проведення дослідів і квтсщаса. дзсдідасш». Шльові досліди проводили на ' протязі 1984-1988 рр.в дослідному господарстві Інституту зрощуваного землеробства, розташованого в зоні Інгулецько і зрошуваної системи Херсонської облает і. Грунт дослідної дільниці темно-каштановий , середньосуглинистий, слабосолоцюватий. Міцність гумусового горизонту не перевишуе 35-40 см і в орному шарі має гумусу в межах 2.0-2. IX, pH водної витяжки: 6.8-6,9. Вміскість легкогідролізуемого азот у а О- ЗО см иарі грунту коливається від 4.5 до 5.6;фосфору: 2.4-2.5-,кадік39-41 мг/на 100 г грунту. Найменша вологоємкість метрового пару -22,0%,півметрового - 23.2Х,вологість завядання-11,4 X від ваги абсолютно сухого грунту. Грунтові води залягвпть на глибині більше ніж 7 м і не впливають на аону аерації.

ІЬ дефіциту випаровування . рокк проведення досліджень відносились: 1986 - до середньовологих,1987 - до середніх,1988 - до вологих. '

Вплив режиму зроиення на продуктивність і якість огірка сортів Кустовий і Конкурент дослілдуваяк а двохфакторному досліді при слідуючих рівнях вологості грунту по періодам РОЗВЇЇТКУ рослин : 70-70; 70-80; 70-90; 80-80; 80-90; 90-90 '£НВ. За перший період було прийнято проміжж від масових сходів до початку плодоутворення,другий-відповідно а початку плодоутворення-' до юнцгвого збирання. ■ .

При вивченні режиму зрошення застосовували бороаднеьий полив за допомогою гнучких трубопроводів з регулюємики зодовипускаки, облік витрат поливної води робили за “опонзгог мірного стпкана і секундоміра.

Золив густоти і регулятору роста гідре.гу на продуктивність огірка сортів Кустовий і Конкурент вивчали в тгьохф'гкторному

досліді за' такой схемою:

-сорт: Кустовий і Конкурент (ділянки першого порядку);

-густота60,160,240,320 тис./га (ділянки другого порядку); -доза гідрелу:0,250 мг д.р. /л (ділянки третього порядку). Палив у трьохфакгорноку досліді проводили дощувальним

агрегатом ДЦА-100 МА при вологості грунту не нижче як 75-80 * НВ. Технологія вирощування огірка загальна для їмов зрошення на .півдні України, за винятком дослідлуі/дк агрсприйомів.

При постановці і проведенні досліджень керувались "Методикої польового досліда” (Б. А. Доспехов, 1985),"Методикою польового дссдіду в овочівництві” (Е. Ф. БеліК.Г. Л. Бондаренко,1979). ”!ізтодичними рекомендаціями по оцінці польових дослідів,виробничій перевірці і"івих сортів,агротехнічних прийомів та технологій і уь»о=>ах зросекнн півдня УРСг” (УкрВДІЗЗ,1935), "Матиматичнох

статистикою з ботаниці” (Г.НЗайцев, 1584), а також використовувал»' "Сілї.ськогосподарсіка дослідне діло. Планування 'та аналіз’ (?. Литтл.і. Хиллг, 1931) ,**Шануваяия експертачту та дисперсійни? аналіз даних польових досліду" (а А. Уіикаренко.С. Я Снрилніков,1988) В досліді по з'ясуванню оптимального режиму зрокенш

роат-алувайня дослідних ділянок - г^ндоміаозане; в трьохфакторномі

- жкіодок рсзйэпленяих ділянок. Повторність в дослідаз чоггрьохрааова.плоЕа залікової ділянки 20 ь£.

Вивчали динаміку накопичення зеленої і сухої біомаси, фС'риуЕНННЯ асиміляційної 1!С0ЄрХгЦ. Доводили рОЭрзхуНКй ВІДНОСНО: швидкості росту рослин, чистої продуктивності фотосинтезу, фото; синтетичного потеткціалу, сумарного водоспоживання середньодобового випаровування .Визначали біологічну активністі грунту при різному рівні зодсгабеспеченності. Одержану продукції піддавали біохімічному анал’гзу на бмюткіоть сухо ?с-чо вини, аскорбіново і кислоти та загального сахару. Об лік урола узгодили на азлікових діллшсах. Результати обробляли методо дисперсійного, логістичного, і кореляцінного анализу н

срсгг-ьмуімгму мікрокалькуляторі ШІ-Бб. Обчислення екснсчічног

• ефекту вьконунали згідно існуючих методик.

Б кспериненгальна часто.

Вивчення ректог зрошення агірга. в південному Сгецу Афзхяі

Для вгбеспечення вологості грунту на рівні ке гажче.ик ТЛ ЗВ, в роки проведення ДОСЛІДІВ необхідно було провести 2-3 гегетаційних поливе зрошуваною «ормсю B-tO-ІвГБ мЗ/га. При утриманні вологості грунту на рівні не менше,як 90Х НВ,проводили 3-9 подивів, щр збільшувало зрощувану юрму до 1345-1735 іб/га Тривалість мід поливами при вологості грунту 00ї W складала j-ІІ днів, а при 70Х ЕВ вона вбіяьиувалась до 17-ій днів і була івйбільшою - 27 днів у 1S38 році. Найбільші сумарні витрати вологи зафіксовані при диференційованому по • періодам розвитку режимі ірошення-2733 мЗ/га.вр на 291 мЗ/га було більше,чхм яа варіанті де' юлопсть грунту не злй.чшуваліась нидче рівня 7СХ ЕВ,протягом всього іеріоду вегетації. :

Умози водогабеспечення мали значний вплив на зміну скидових гастин сумарного водоспоживання. Так при утриманні вологості грунту іа рівні 70Х НВ в загальній структурі водоспокивання частка юлиеної води складала 48,2Х,опадіЕ - 45,61 , і запаси вологи ■рунта СТРДОЕШШ'б, 2%. ПрН підвищенні передооливного р*БНЯ до- ІЄВІ 0“ НВ сумарне водоспоживання на 57.3ї формується за рахунок оливної води, і на 42,7 Z - опадів. ї£ж підтркмазаі такого ередполивного рірня вологості грунту спостерігалось поповнення апасів вологи,які за роки дос-ліддаиь на цьому варіанті більшшшсь на 126 мЗ/га. ,

Збільшення ПереДПОЖВЛОГО порогу Відгукається і SpOCTOFHHU ередньодобового випаровування чк тга періодам росту, гак j в цівок? а вегетацію. Найбільшого значення воно досзгаа при утриманні ологості грунту перед поливом на рівні SCXH8 - 47,3 M3 еа Обу/га. Це на IS,S* переввдуе 'контрольний варіант,ва якому злогість грунту не опускалась тада*» ні а 701. КЕ. Аналіз емікй гредньодобового випаровування показуй, ер в другкЯ пзр’пд ггетаці і воно вростає на всіх варіантах досліду.Язлр.іллад,при злогссті грунту 70% НВ воно збільшилось на 14,КЇ,Прн 80t К5-«?а 4,8%, і при 50Ї НВ- 10,52. Порівняльний аналіз варіантів зет нічого і диференційованого, по періодам розвитку рослин, рекима

зрошення показує, ар в останньому -випадку середньодобове

випаровування зростає.Так при підвищенні вологості грунту з 70 X

НВ, відповідно до ВО і 90 X ЯВ , воно зростало на 17,8 і 12,8

Х(таблЛ). •

. Таблиця 1

Еплив режиму зрошення на середньодобове випаровування огірка з 0-50 см шару грунта, мЗ за добу/га (середнє за 1986-1888 рр.)

Передполивна вологість грунту по періодам росту, X НВ

Середньодобове випаровування

По періодам росту.

1 1 п .. і І І II І

70 1 І 70 1 І 36,3 1 41.5 1 39,8

70 І 60 1 36,3 50,9 | 43,8

70 | 90 | 36,3 53,Б | 44,9

80 } 80 ! 39,9 49,8 | 44,9

80' | 90 | 29,9 53,8 | . 46,8

90 | 90 1 44,9 49,6 | 47,3

’ За вегетацію

На фоні інтенсивного зрошення (передполивна вологість грунту яе нижче ніж 90 X НВ) вменшується виділення вуглекислоти на 26,42 в порівнянні 8 варіантом 702 НВ, і иа 16,52 - при утриманні вологості грунту 80% НВ.

Іихеясюніс» фотосинтезу рослин огірка в залежності від ш «гроирийомів.В перші десять днів вегетації збільшення асиміляційної поверхні, при вологості грунту 702 НВ,становило

0,097 дм2 за добу у рослин огірка сорту - Кустовий і 0,132 дм2/добу - сорту Конкурент. Цри вологості грунту 6С 2 ■ ЇЇВ середньодобовий г 'ріст збільшувався і досягав відповідно по сортам 0,18 і 0,20 дм2/добу. Пік середньодобового приросту листової поверхні припадає на період між ЗО і 40 днем вегетвціі, при вологості грунту 90 X на Наприклад, у сорту Кустовий він досягав 0,88 дм2 вл добу на одну рослину. В подальшому темпи вростання листового апарату вменшувались і при вологості грунту 70

7. ІШ становили 0,42 дм2 за добу,а при 902 НВ - відповідно 0,54 дм2/добу. У огірка сорта Конкурент спостерігається аналогічна тенденція накопичення листовні поверхні з тою різницею,шр по абсолютній величені вона, в залежності дід передполявної вологості грунту, ' на 58-\'9Х більша,а ніж у сорта Кустовий. Динамічна модель росту листової поверхні описується рівнянням ДОГІСТИЧНОЇ функції,яка наприклад при вологості грунту 90 X НВ має відповідно вигляд: . .

• • для сорту Кустовий:

' ' 22,8

У90=------------—-------, '

* 2,35-0,085х .

. 1+10

для сорту Конкурент:

. 36,2

У90---------------------,

’ .............. 2,Б5-0,0851х

1+10 ' - . де У90 - плоп© листової псверхні,дм2; х - кількість . днів з ' початку вегетаці ї.

Аналогічні моделі існують для вологості грунту 70 і 80 % НН.

На підставі цих моделей аналітично встановлено,іцр для кожного’ рівня вологості грунту існує період інтенсивного росту листової поверхні. Для сорту Кустовий його початок припадає на 20 день Еегетації і становить 14 діб. У сорту Конкурент він починається через 24 дні а початку вегетаці ї і має таку, саме тривалість.

Величина площі листової поверхні і темпи її зростання в значній мірі задеяать від густоті! вирощування та етапу органогенеза. Дослідженнями встановлено, ір максимальні темпи зростання асиміляційної поверхні спостерігаються в період 5-й"лист

- гімча-ао плодоутворення, у обох сортів,при густоті 80 тис. рослин на гектар. У рослин сорту Кустовий пясщд листової поверхні за цей час зросла на 27,5 кв. дм і на перевищувала показник варіанту, де густота становила 320 тис. рослин нз гектар. У сорта Конкурент,

при тчх м? умовах, асиміляційна повзрхня збільшувалась на 29,3 дм2

і була ла 50-1 бііьжіг, н:л при густоті 520 тис./га. Загальна зс:іуілящ?яа пов^рхая з одиниці плоді, при густоті 320 тис./гз,в

- - 3 ~

2-2,3 рази1 Сула більша, ні* при 80 тис. га. Обробка рослин огірка регулятором росту - гідредом, в фазу 2-3-го справжніх

листочків,змзншуБзла темпи приросту листової поверхні, з

порівнянні а необровденними, на б,а-гз,1Х у рослин сорту Кустовий і на 24.Б-38.2Х у сорту Конкурент.

Сдеряааз аналітична • залежність між величиною листово!

поверхні і вкзчаемиыи факторами в вигляді рівняння: .

У—41,5+0,885X1+0,СбгвХ2-0;039бХЗ, .

де Х1-зологість грунту,.їНЗ; 22-густота,тйс. /га; ХЗ-доаа гидрелу.мг д-р. /л.

Часткові коефіцієнти коре лящ ї( 0,72; 0,75;-0,74) свідчать про наявність тісного зв'язку міх зміною асиміляційної поверхні і бйвчаєшш фзктооаіи.

Високі рівні вологості грунту у обох сортів сприяли зростанню фотосютетачного пзтеаціалу(<НІ). Встановлено, шр збільшення перед-паливної вологості грунту з 70 до 60 2НВ підвішувало цей показник иа 217.-у сорту Кустовий і на 197. - у сорту Конкурент (табл.2). _

- . Таблиця 2

Вплкп передполивнсго рівня вологості грунту на аміни фотосинтетичного потеашалу рослин сг і рій. {серєдне за 1936~19в3рр.)

■ СорГ . і ' «П при вологості грунту, ЙДК. м2 дн.

к . 1 \ 7СЕЩконц>оль) і 1 зо г нв і 60 X нв

Тутовий Еснкурент ♦ І 1 1,044 1 і І.2Г7 1 — . 1 1 1,265 | 1,С20 1 ! 1.535 -1 1,833

Прї утрюенні вологості грунту на рівн^ не сидче 9СХ ЯЗ,у ойо/ сорііе^псказьйк іістоїиніетичиїаі потенціал вростав більие як на 401.

■ ; Кііьїкана кілігості продуктивних рослкк а 80 до 160 тис. ї,са«гш ка ге^ар підлизугьло мі иа їсть у сорту Кустовкй - на т, .4 у озрку Конкуре ьг- на 68/1.13?н г/стсті 32С іис. /га у сортів Кусковий і й;якурен^ покзгники И, «а£пе в 2,3 раги були виш,ні* щит 00 тис. /гь. Еорівняльна оцінка показників фитосинтітячксго ОЗТ-іНЦ-аЛУ ОбрО^ЛЗНИС, і нейбробдених пдрелсм ООСЛІІН,показує,В!Л регулятор росту доцільно застосовувати при густоті вирощування -

160 тис./га. Кореляці ойно- регрес і йний аналіз. свідчить, пр найбільшій вплив на величину Ш має густота вирощування (частковий коефіцієнт кореляції 0,77). Зміни ЯІ від вологісті грунту і дози гідрелу мене виражені(часткові коефіцієнти кореляції відповідно 0,49 і 0,46).

В умовах зрошення показники чистої продуктивності фотосинтеау (ЧИЇ) знаходяться в тісній залежності від режиму зрошення, густоти стояння і дози гідрелу. Так, при Підвиванні передполивяпго рівня вологості грунту з 70 до 90Z Ш, у сорту Кустовий -на 12%, а у сорту Конкурент - на 1SZ збільшувався показник чі№. Збільшення густоти з 80 до 320 тис. рослин приводило до іімектення інтенсивності фотосинтезу з 4 до 2,1 г/м2 на добу -у сорту Кустовий і з 4 до 2.3 г/мй на добу - у соріту Конкурент. У оброблених гідредом сослин показники ЧПФ найбільшого значення небували при густоті - 160 тио/га. В аналітичній формі, ступень вчлгау розглядавши факторів на величину Ч® виражається рівнянням:

• />2,43+0, 00037X1-0, 28932+0,017X3-0,002X4,

де, Х1-густота,тис./га; Ж-плопза листової поверіні ,м2/м;

. ХЗ-передпсливна вологість грунту,ЗНВ ; Х4-доза гідрелу,

МГ Д. р. /л.

З практичної точки зору,все ж найбільие значення має раціональне використання продуктів фотосинтезу на формування господарсько-цінної частини:' •урожаю плодів огірка.яка характеризується коефіцієнтом господарської ефективності. Досліди показали,пр ари. збільшенні передполивної вологості грунту а 70 до 60 X НО коефіцієнт господарської ефективності м Ллє не рмікйється.їїри підтриманні вологості грунту на рівні 90S НБ його показник, / обох сорт іе,зменшувався в межах 1?Х, з порівнянню з контрольни* варіантом (702 НВ). Аналіз зкіни коефіцієнта господарської ефективності в залежності від густоти вирощування пок№ав,вї> при густоті стояння 80 тис./га він найбільший. Загуїї»ння повіву до 160 тис./га зменшувало його показник на 21Х у сорту Кустовий і нікк не відбивалось на сорті Конкурент. У обробленнях гідрелоу рослин по!їаг;ники коефіцієнтів господарської ефективності у сої'ту Кустовий були-нз 10-20%,а у сорту Конкурент-на 20-251 вищі а'.х 5 контрольно^ варіанті. • •

Особливості росту і розвитку росли огірча при різноц; сполученні агрилрігікзмів.Естановленно.шр для кожної фази розвитку рослин ' ОГ1 рка необхідно аШЮПИЧКІИ певну суму ефективної температур:! повітря. Наприклад, за роки проведения, дослід і в, в перюд від посіву до появи сходів сумарна температура повітря становила - 127*0,від посіву до касових сходів - 256°С, на день підсумкогоеого обирання - 1373вС. В -аналітичній формі ця

залежність с достатнім ступейеа точності визначається рівнянням лінійної регресії: . ■

У - 0,006 + 0,051 X, де У ~ довжина фенологічного періоде,днів;

X сума температури повітря від посіву,°С. -

Дзслідаш встановлено,шр підвищення передполивної вологості грунту на 1%, в порівнянні з контролем. (70% НВ), збільшувало ■загальну доьгану боковюс пагонів в середньому на 6,4 см. У сорта Конкурент дзвхина бокових пагонів достовірно зростала при зологості грунту 902 РЗ, Шдаиедэьня передполивного рівня а 70 до 502 НЗ в 1,2-1,9 рази збільшувало кількість жіночих квіток у рослин - сорту ї^усюьйй , і в 1,3-1,8 рази - у сорту йзнлурент.Співвідношення мі* чоловічими і діночими квітками у есрта КустоЕіій при ьо логос ті грунту 70 X НВ становило 1:4,2, а при 90.^ На - 1:2,6. У сорту Конкурент ці показники були відповідно 1:7,2 і 1:5,3. Криьі росту показали,що в п^рші 20 днів вегетації передлоливний рівень вологості грукту' май?® не впливає на

■ рссїоиі процеси.В подальшому при білиш високій видоьабесііеченоиті рсслкни огірка фэрмукль більшу вегетативну масу. СгюрісТі накопичення органічної речовини характерчауетьн відносною етвдк'.стть росту,яка при вологості грунту ЗО.Ї КВ вищі, в інших варіантах.

гкзчення рогвятку кореневої еку’Ч’МИ показало, с*э б інтервалі ?олог<ч:ті грунту в і*; 70 до 90 1. КВ, понад 90 X маси коріння рссталовано з 0-50 см шарі. До того * більша її частина анйма*-: О-сС-ом^-лар грунту. Так при гологосгі грунту 70 X НВ там роз'ївтовано при 50 X КЗ- о",3", при 50 і КЗ - Ьо,£ і ьід нагальної маси

■*! • БсгЬяоэлеш.ю пік середньодоЗоаого приросту приш»дае на

початок плодоутворення, який при густоті 80 тис. /га у сорту Кустобий досягає 9,29 г /добу і 10,70 г/добу - у сорту Конкурент. Збільшення густоти посів до 320 тис. /га зменшує цей показиік по сортам відповідно на 20-40%. Досліди показали, пр збільшення маси ь цей період йде еа рахунок утворення плодів, частка яких у сорту .'.устовий .складає 65,Б7,а у сергу Конкурент-66,77., загальнодобового приросту. При зростанні густоти частина плодів у сорту Кустовий зменшувалась до 46,77. ,а у сорту Конкурент -до 40,31. Застосування гідрелу в дозі 250 мг д. р./л води збільшувало частку пледів в загальній біомасі до 8б,ЗХ-у сорту Кустоьий і до 84,52 у сорту Конкурент. При густоті 320 тис./га частка плодів в загальній масі на 20,9Х - у сорту Кустовий і на 1Б,8Х - у сорту Конкурент віща аіж у необроблених. ■

Загальна маса одної рослини при густоті 80 тис./га у сорту Щ товий становила 334 г і на 30Х була більйон, ніж при 320 гис./га.У сорту ~ Конкурент, при аналогічному підвиванні густоти, загальна маср вменшувалась на 50 X. Каса плода у сорту їустовий в 2,8 рази, а у сорту Конрурент - 3,4 рави.пря густоті 320 рис. /га,була менша ніж в контрольному варіеяті.

Спостереження еа змінами лінійній і осьових розмірів показали ір при застосуванні гідрелу вони достовірно зменшуються у обох :ортів. Встановлено також, щр при зростанні густоти з 80 до 320 ’ис. /га кількість бокових пагонів у сорту Кустовий гменгіувалось в ! рааи,жіночих .квіток-в 3,2 рази, при вбільвенкі на 401 кількості іоловічих.У сорту Конкурент спостерігаються аналогічні вміли ири більшенні густоти вирощування. С-.їробіток рослин гідрелои ;ОСТОВІрно збільшує КІЛЬКІСТЬ бокових пагонів І ЖІНОЧИХ квиох.

Урожай і якість плодів огірка в залежності від вивчьсма гроприЧомів. Статистичний аналіз урожайних : даних показав.по в мовах південного Степу України голорна роль в його ігцму*инні влежить зрошень» . Наприклад, звільнення вологості грунту в 70 до

02 НВ у сорту Кустовий давало прибавку урожаю в 21 ц/га. При гриманні вологості грунту на рівні 00; НВ урожайність, по ідноиенні до контролп, зростала на 30 ц/га. У соргу Конкурент, акг вростання пгредподивного рівня вологості грунту,давало рибавку урояаи відповідно на 18 і 11 £/га. Утримання

І

диференційованого по періодам розвитку режима зрошення 70-90 Z НВ давало можливість получити найбільший урожай,який - у сорту Кустовий становив 261 ц/га, і 184 ц/га - у сорту Конкурент (табл. 3). - о .

. - Таблиця З

Вплив передполивного рівня вологості грунту на урожайність огірка, ц/га (середнє аа 1987-1988 pp.)

------------1-------------:---------------------:----------1---------

___ |№редполивний рівень вологості грунту,2НВ|

Сорт І ( Фактор В ) ІСередне

(&ГСГОР А) і------1-------1--------1------—1----—І---------!-1 по _

. 170-701 70-80| 70-901 80-80 | 80-901 В0-90|фактору А '

----------Ч ,.|-------j-----Н----------j-----------1---і-------------

Кустовий і 230 І 234 | 261 | 251 | 245 | 260 1 247

Конкурент І 166 ! 170 І 184 І 181 І 171 і 177 1 175

Середнє по! І І і і ! І ^

фактору В ] 198 | 202 ) 223 | 216 1 209 1 - 219 1

_______ ї ї і"_______' і - '___і____________

НІ? 05 ц/га по фактору А 9,9 - 14,8

НІ? 05 ц/га по фактору Б 15,5 - 19,1 •

Дослідами встановлено,що найбільш ефективно використовувалась поливна вода при деференційованому^ по періодам росту режимі зрошення - 70-80” НЕ Коефіцієнти водоспоживання у сорту Кустовий дорівнювали 10,1 мЗ/ц, а у сорту Конкурент - 13,6 мЗ/ц. .

Аналіз структури урожаю показує,що при підвищені вологості грунту з 70 до 90 7. ЕВ у сорту Кустовий спостерігалось вбільшення виходу пікуліЕ на 7,5%, корнішонів - на 4,7%,ееленців - на 45,62 і на 78,1% гменшувалась кількість нестандартних плодів. Аналогічні зміни структури урожаю,в вростанням вологості грунту, спостерігали і у сорту Конкурент. -

При а* ясуванні оптимальної сполуки між густотою вироідування і доаоо гідрелу.а'також впливу ifх на.урожайність нами встановлено,пр головну роль,в цьому співвідношенні і,відіграє густота вирощування. Так у сорту Коькурект достовірне зростання угюжаю спостерігається прі. збільшенні густоти 8 80 до 160 тис./га.я у сорту Кустовий - в БО до. 240 тис./га .Совокупне зростання урожаю від густоти і г'ідрелу значно перевершує їх поодиноке використання, “ак, якйр при , ' ’ . .. «

збільшенні .густоти стояння а 80 до 160 тис. на гектар у сорту Кустовий урожайність вростала на 22 ц/га і на 15 - у сорту Конкурент,то, при застосуванні гідрелу вона відповідно збільшувалась на 53 і 51 ц/га (табл.4).

■. Таблиця 4

Вплив густоти стояння і дози гідрелу на уро.тайність рослин огірка ( середне за 1984-1987 рр.) ------------1-----------:---------------------------1----------------------

• | І Середнє по фактору

і доза і Густота стояння і-----------1----------

С^рт !гідрелу, | (‘Тектор С) | А 1 З

ИІ-ІКТОР А) ІМГ д. р. /лі------1-----1------!-------і----------1-----------

і(їакторВ) і І і | І НІР 05, ц/га ! І ЗО | 160 | 540 І 320 |-----;------1-----------

• ’ ! ;' ! і і і 14,1 | 10,3

І '■■р- ; і і 134 | і ! 1 179 | 159 | ! 1 ! 149 ! 1 1

Конкурент| 250 ! і 77 І 205 і і 182 1.177 | 173 |

1 о і 185 ! 207 і 199 і 178.1 1 176

Чустовий 1 250 і 211 І 238 ! 1 219 | 177 і 202 ! 199

п>^ ф£К'?ооу С| 183 і 207 і 1 190 ! 170 | 1 1

НІ? 05 =5,9 г/га • "3 : \ 1 1 І 1 і і !

Кави досліди показали,іур при збільшенні густоти 'вирощування зрости* ВИХІД МіЛИ'ОПЛОДКОІ продукції.

Сігост«рвл»яня за акісгю поДукції показали, щр при зростанні лередпслинного рівня вологості грунту,у сортів на Б,5-6,б* змекауетьс? вміст фатального еахару і 9-15” сухої речовини. Густита стояння істотно не кплива на біохімичний склад плодів огірка.

Економічна ефективність вмрозування огірка на півдні України.

Показник Є*ІОНСМІЧКОІ ефгКТИВНО<:Т1 свідчать, ер при зростанні нитаього рівня вологості грунту & 70 до 90 г ЯВ збільшуються

затрати у сорту Кустовий на 173,6 крб/га і на 93,1 крб/га-у сорту Конкурент. Собівяртїсть продукції 6,67 крб/ц - у сорту Куетовкй і

7, "-5 крб/ц - у сорту Конкурент Сула найменша при дифїреційованому ре.<и.“і ароивннч - 70-90 X ЕК Рівень рентабельності показує,на те

- -

■Р при такомурежимі зрошення, на один карбованець витрат у сорт; Кустовий получали продущї на 1,96 крб. .а у сорту Конкукрент -1,61 кгб.

Збільшення густоти посіву понад 80 тис. /га приводить де незначного зростання аатрат,які при густоті 320 тис./га становили у сорту Кустовий-1686 крб/га і відповідна-1636 крб/га - у сорту Конкурент. Бстановленяо,що обробіток рослин гідрелом приводить де зменшення собівартості продукції у обох"сортів в кежах 11,5-11,72. При формуванні густоти стояння 320 тие./га тільки у сорту Конкурент спостерігається зниження собівартості продукції на 14,7Х, в порівнянні з контрольним варіантом.

?'.гегіь .рентабельності показує,що застосування гідрелу кз 26-277. аРільїдує . ефективність вкладених в виробництво кортів. Найбільший прибуток получено при густоті вирощування 160 ти", /га - 935 крб/га у сорту Кустовии і 818 крб/га - у сорту ГиНК/реНТ. ■ .

Основні ВИСНОВКИ.

1.Сорт КустоьиА найбільш бфгИТИВЙО.використовує поливну воду на 'іормувакия уролаю, при утриманні вологості в 0-50 см шарі грунту не кенше 90' НВ протягом всього вегетаційного періоду. Такий поданий режим дає можливість отримувати урожайність на рівні 260 ц/га, при комбінованому способі збирання плодів огірка.

2. При підтримуванні з 0-Б0 см шарі грунту диференційованого по періодам розвитку реяима зрошення ( 70 ХЧВ - в перший і 90 і ПВ -в другий) у сорту йзккурент, урожайніть досягає 184 ц/га.

3. Тривалість чі* поливами не повкннь перевищувати - 8 днів при вологості грунту 902НВ, 14 днів-при 80 X НВ, 20 днів - при 70 %К2. Еиапачаїться вона,рівнянням виду: У-»-1,6 + 0,043X1+0,03272+0,26X3,

4. Ба ■У'г.мунаНаЯ одного центнера продукції рослини огірка сорту Еустовий витрачаюг поливної води в сі-р-гдньсму на ЗО X менше ь порівняній в сортом Кон/урент.

Б.3більніегая густоти викошування з 80 до Ібл тис. /га підвищ--: Уїх>«ал^.сть огірка сорту Кустовнй на 11,3? і сорту Конкурент - на ~Є,І? :£.Прк такі густоті зирошугання, за роки проведення дослідів, ^'ер»днл урожайність у сорту Кустовий становила - 207 ц/іа і 179 -ц/га - у со^ту йївкурвйт. Явільеення густоти Биуо^уваннл понад 160

тис./га недоцільно тому, ер вростают* витрати і выенпуеться-урожайність. .

6. Обробіток рослин регуляторы росту-гідрєлом в фазу 2-3-х справдпіх листів сприяє збільшенню урожаю. який при густоті 160 тис./га.на 31 ц/га - у сорту Кустовий і на 26 ц/га - у сорту Конкурент був більшим ніж на контролі.

.7. Збільшення передполивної ВОЛОГОСТІ грунту ДО рівня 9ОХ НВ в 1,6 рази підвищує - у сорту Кустовий і в 1.4 рави - у сорту Конкурент показник фотосинтетичного потенціалу, в порівнянні з контролем ( 70 2 НВ ).

8. Максимальні темпи вростання асиміляційної поверхні

спостерігаються в фазу 5-й лист-початок плодоутворення.Підвисання вологості до 902 НВ в порівнянні в контролем,80ільиувалп площу листової поверхні у сорту Кустовий на 42Х і на 37,51 - у сорту ¥ нкурент. ' ~

9. При підвищенні густоти з 80 до 320 тис. /га показники фотосинтетичного потенціалу вростасггь на 702 у сорту Кустовий і

на 602 - у сорту Конкурент. Чиста продуктивність фзтоскнтеву,в цьому інтервалі 8агущення,вменшується відповідно у сорту Кустовий

з 4 до 2,1, а у сорту Конкурент з 4 до 2,3 г/\& нз добу.

10. Тривалість міяфавових періодів валеяпть від суья

температури вищої ва 10°С, яка накопичується а дати посіву і виражається рівнянням лінійної регресії : .

. У - 0,06 + 0,051 X

- ■ ї&с&аазіїх &ярсаг=я=у. ■

1. Для одержання високого. урожаю, ог і рка< сортів Кустовий та Конкурент, для господарств розтазованних в південному Степу України, при комбінованому способі ебрирання урояаю,достатньо, підримувати вологість грунту на рівні ВОХ НВ, протягом бсього вегетаційного періоду. Для цього необхідно проводити поливи одкз раз в 10-14 днів нормою 340-350 мЗ/га. ; і

2. Сорти огірка типу Кустовий та Конкурент при кокйінопаному вбиранні урожаю необхідно вирощувати при густоті ве ыэвл^ як 160 .

гяч рослин на одкоііу гектарі." а Дія збільшення виходу продукції в-фвву 2-3-х спрявжіх -

' - 16 - -1 ЛИСТІВ посіби огірка необхідно обробляти Гідрелом І8 розрах.вку 250 мг д. р. на літр води.

Еарглії: опуОяіїїагшіїк робіт.

1.. Байта Е В. Вплив густоти стояння і гідрелу .на продуктивність огірка.//Творчість молодих, вчених і фахівців -прискоренню науково-технічного прогресу./Тези доповідіб. Херсон: Облполіграфввдат,1987.-С. 128-129. .

2, Ківер Г. Ф. .Ваегсга .ЕВ. Водоспоживання і продуктивність огірка сорту Кустовий при комбінованому способі обирання. //Вклад науково-технічного потенціалу області в перебудову./ Теаи ДСПОВІДІБ. Херсон: 05лполіграфвидат,1990. -С. 97-98.