Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Влияние разных способов основной обработки почвы на физико-химические свойства чернозема типичного и продуктивность подсолнечника в условиях Левобережной Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Влияние разных способов основной обработки почвы на физико-химические свойства чернозема типичного и продуктивность подсолнечника в условиях Левобережной Лесостепи Украины"
НЛЦЮНАЛЫШЙ АГРАРНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
п В ОЦ
2 1 2000
Комксал Ортснао Педро
УДК 631.51 :[631.445.4:633.85
ВПЛИВ РВНИХ СПОСОБ1В ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ НА Ф13ИКО-Х1М1ЧШ ВЛАСТИВОСТ1 ЧОРНОЗЕМУ ТИПОВОГО ТА ПРОДУКТИВШСТЬ СОНЯШНИКУ В УМОВАХ Л1ВОБЕРЕЖНОГО Л1СОСТЕПУ УКРА1НИ
06.01.01 - Загальне землеробство
Автореферат днсертаци'на здобуття паукового ступени кандидата Ыльськогосподарських наук
К'мУн- !9У)
Днссртащсю с рукопнс
Робота внконана в Харювському державному аграрному ушверситет1 ¡мсш В.В. Докучаева, Мппстерство АПК Украши
Науковнн кертннк - доктор сшьськогосподарських наук, професор, член-кореспо1щент УААН Будьонынй Юрш Васильевич, Харкшський державний аграр1шй ушверситет ¡м. В.В. Докучаева, завщувач кафедри землеробства
Офщшш опонситн — доктор сшьськогосподарських наук, професор Примак 1ван Дмитрович, Бшоцсрювський державний аграриин университет, зав ¡дув ач кафедри загального землеробства
- кандидат сшьськогосподарських наук
Попов Сергш 1ваиовнч, 1нститут рослшшицгва ¡м. 13Л. Юр'ева УААН, завщувач лаборатори рослинницгва
Провадна установа - Гнститут зернового господарства УААН, м.
Днтропетровськ
Захист вщбудеться _2000 р. о_годиш
на засщант спещалоовано! вчено! ради Д 26.004.10 в Нащональному аграрному yнiвepcитeтi за адресою: 252041, м. КиТв, вул. ГероУв Оборони, 15, навчальний корпус 3, аудитор ¡я 65.
Автореферат розюланий " 20 " д'чня_2000 р.
Вчений секретар /
спещалЬованоТ вченоТ ради ^
Дмнтришак М.Я.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуалыйсть теми. Соняшник е одш'сю з основних техшчних культур УкраТни. У великому комплекс! технолопчних захо.щв вирощування ша культури на сучасному етат розвитку землеробства особливо важливе значения мае ращональна система оброб1Тку грунту, за допомогою якоТ його природна родточ1сть трансформусться в ефектнвну. Особливу актуалыйсть ця проблема набула в тепериннш час у зв'язку з глибокими економ1Чними 1 енергетичними кризами, а також швидким розширенням ерозшних процес1в 1 р1зким зниженням родючосп грунпв в Украшь
Ринення щеТ проблеми, на думку бшьшосп вчених, полягае в широюй мш1мал!зацн оброб1тку грунту: насамперед це стосусться просапних культур. Однак даних про ефектившсть р1зних способ! в основного безполицевого обробшсу грунту пад соняшник до теперицнього часу дуже мало 1 до того ж, найчастние, вони суперечлив1.
Зв'язок роботи з науковими програмамн, планами, темами. Дослщження з дисертацшноТ роботи е складовою частиною тематичного плану науково-дослщних роб1т кафедри землеробства Харювського державного аграрного ушверситету ¡м. В.В. Докучаева, номер державно! реестрацн 0194Ш2991.
Мета I завдаиия дослщжень. Мета дослщжень полягае у встановленш законом1рностей впливу р1зних способ1В оброб1тку на основт фЬико-х1м1чш властивосп чорнозему типового, а на умови росту, продукта в шсть 1 ямсть урожаю соняшнику в умовах ХНвобережиого Лкостепу Украши, а також у розробленш на щ'й основ1 практичних рекомендаций щодо застосування найб1льш ращональних способт ресурсозбер1гаючого, грунтозахистного основного оброб1тку грунту, яю сприяють одержанню високих, сталих врожаТв культури при значному зниженш енергетнчних 1 матер1альних витрат на одиницю одержано! продукци.
Завдаиия дослщжень: I) визначити законом1рност! змш основних показник1В родючосп чорнозему типового (ф1зико-х1шчних властивостей, водного та поживного режиму, бюлопчноТ активносп) при р!зних способах безполицевого основного оброб1тку грунту; 2) встановнти ступшь впливу способ1в основного обробггку грунту, яю вивчалися в дослщ, на водяний режим 1 забур'янешстъ посту соняшнику; 3) визначити ступшь впливу р!зних способ1В безполицевого оброб1Тку грунту на ркт, розвиток, урожайшсть ! яю'сть насшня соняшнику; 4) дати енергетичну й економ1'чну оцшку ефективносп' дослщжуваних способ1в основного оброб1тку грунту; 5) розробити практичш рекомевдацй щодо впровадження у виробництво найбшьш рацюнальних способ1В основного обробггку грунту шд пост соняшнику на чорноземах типових для умов Швобережного .ГНсостепу УкраТни.
Наукова новизна одсрхсаних результатов. Вперше для умов Швобережного Лсостепу УкраТни науково обгрунтоваш законом1рносп впливу р1зних способ1в безполнцевого обробгеку на ф1зико-хдм1чт та бюлопчш властивосп чорнозему типового, а також умови росту та розвитку соняшнику сорту Харювський-7. Експериментально доведена доцшьшсть застосування шд поав соняшнику чизельного обробггку та оранки в комбшованш систем1 обробггку грушу шд культури польових авозмш. Дано еконошчну й енергетичну oцiнкy дослщжуваних захода в.
Практичне значения одержаних результатов. Впровадження рекомендованих чизельного оброб1тку та оранки в комбшованш систем! обробггку грушу шд культури польових авозмш дозволяе в пор1внянш з полицевою оранкою на контрош пошпшити агрегатний стан 1 водний режим грунту, забезпечити ефективну боротьбу з бур'янами, шдвищити протиерозшну сташсть грушу, стабшзувати врожайшсть соняшнику в умовах .Швобережного Люостепу Украши й суттево скоротати витрати непоновлювано! енергй та матер1альних засоб1в на вирощування шс! цишо! техшчно! культури.
Особистий внесок здобувача. Автор приймав участь у розробщ схеми досл1ду та программ досл!джень. Самостшно проводив польов! та лабораторш досмдження, узагальнив результата експериментальних данях. Зддйснив виробничу перев1рку рекомендованого чизельного обробггку грунту.
Апробащя роботн. Розроблеш способи основного обробггку грунту пройшли внробничу псрсв1рку в КСП ¡м. Чапаева Нововодолазького району ХаривськоК область
Результата дослщжень доповщалисъ на наукових 1 науково-виробничих конференщях професорсько-викладацького колективу ХДАУ (Харюв, 1996 -1998 рр.); а також щор^чно на заоданнях кафедри землеробства ушверситету; на Харювсыай области конференци "Концепщя розвитку систем землеробства Харнвсько! обласп" (Харыв, 1998); на м1жнароднш науково-практичнш конференци "Ноосфера й окультурювання грунттв" (Харюв, 1999).
Публисаци. Основш положения дисертацшно! робота опублжоваш у восьми друкованих роботах.
Структура та обсяг роботи. Дисертащя викладена на 135 сторшках машинописного тексту 1 складаеться з вступу, восьми роздшв, висновюв, рекомендацш виробництву, списку використаноТ лггератури 1 додатюв.
Експериментальний матер1ал шострусться 19 таблицями, чотирма рисунками, восьми фотографами 1 14 таблицями у додатку. У списоку використаних лггературних джерел 247 найменувань, у тому числ1 10 шозсмними мовами.
3MICT РОБОТИ 1. ОГЛЯД Л1ТЕРАТУРИ
У роздш в стислш форш подаеться огляд науково! лггератури укра'шських та шоземних досшдниюв з питань мппмаш'зацЛ обробггку rpyirry, його pcmi в 3ano6iraHHi ерозн, 6opoTb6i з бур'янами в nocieax соняшнику та деякнх ¡нших культур. Шдкреслюеться, що до останнього часу даних про ефектившсть заход ¡в безполицевого оброб1Тку грунту пщ соняшник поки ще мало i найчастше вони суперечливь що i стало тдставого для вибору теми дисертащйноТ роботи.
2. УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ ДОСЛЩЖЕНЬ
Дослщження проводилися в 1996-1998 pp. у стацшнарному досл1д1 кафедри землеробства на дослщному пол1 ХДАУ ¡м. В. В. Докучаева. Юимат району проведения польового дослщу noMipno континентальний. Середньор^чна температура повггря дор1втое 7,2°С. Середня трившпеть безморозного перюду 171 день. Сума позитнвних температур вище 10°С складае 2800°. Зпдно з багатор1чними даннми, у середньому за рж випадае 511 мм опадт.
Погодш' умови 1996 р. були сприятливими для росту та розвитку соняшнику: р]чна норма опа/ив перевищувала середню 6araTopi4ny норму на 6,8 мм, а температурний режим практично не вьахилявся вщ норми. У квши -на початку травня 1997 р. був вщчутний дефщит опад!в i "пльки з третьоТ декади травня випали рясш дощь Протягом ycie'i вегетацн соняшнику температура пов1тря була помгпю нижчою в1дносно середньоТ багатор1чно1 норми, що негативно позначилося на продукта вносп' культури.
У 1998 р. у весняно-лггнш перюд стояла жарка, суха погода. За цей нерюд дефщит опадав склав 23,7 мм, а температура повггря була на 4,2°С бшьше середньор1чно! норми, що негативно позначилося на врожайносп соняшнику.
Грунт дослано! Д1лянки - чорнозем типовий глибокий середньогумусний важкосуглинковий на карбонатному лес1. BMicr гумусу в орному uiapi 4,8-5,0 %. Максимальна пгроскошчшсть - 8,95%, волопсть в'янення - 13,3, польова вологоемюсть - 28,5%. Bmi'ct фракцш мулу в орному iuapi (0 - 30 см) - 30-35%, загального азоту - 0,28-0,29%, рухомого фосфору (за Чиржопим) - 8,2-9,6 мг на 100 г грунту, обменного кал^ю - 14,4-19,5 мг на 100 г грунту. Реакшя грунту нейтральна (рНа = 7, рНс = 6,35).
Досл1джсння проводилися в семитльшй зсрнопаропросапшй «возмпп з таким чергуванням культур: чистий пар, озима пшениця, пукровий буряк. ячмшь, вико-овес, озима пшениця, соняшник.
У дослш вивчалися таю способи основного оброб^тку грунту тд nocie соняшнику:
1. Оранка плугом ПЛН-4-35 на глибину 25 - 27 см (контроль).
2. Безполицевий обробпюк стояками Сиб1МЕ на глибину 25 - 27 см.
3. Безполицевий обробпчж стояками ПРН-31000 на глибину 25 - 27 см.
4. Оранка плугом ПЛН-4-35 на глибину 25 - 27 см у систем1 комбшованого обробггку в ciB03Mini.
5. Безполицевий обробггок чизелем ПЧ-2,5 на глибину 25 - 27 см.
Повторшсть дослщу чотириразова, розм!щення BapiaHTiB i повторень
послщовне. Площа поавних дшянок 300 м2, облжових - 100 м2.
Агротехн1ка вирощування соняшнику, за виштсом основного оброб1тку грунту, - загалыгоприйнята для XaptdBCbKo'i обласп (Ю.В. Будьонний, 1976). У дослцц вирощували сорт соняшнику Харювський-7.
У дослцц проводилися таю обл1ки, анал1зи i спостереження:
- фенолопчш спостереження - в1дпов1дно до методики Б.О. Доспехова (1988);
- щшынсть грунту методом р1жучого цилшдру в два термши - у пepíoд повних сход1в i в фазу наливу насшня, у шарах 0-10; 10-20 i 20-30 см ;
- агрегатний склад грунту - методом Савшова (сухе просповання) у шарах 0-10; 10-20 i 20-30 см навесш теля появи повних сходав;
- волопсть грунту та запаси продуктивно! вологи визначали в орному (0 -30 см) i кореневмкному (0-160 см) шарах грунту у фази - сходов, цвтння та наливу наЫння. Волопсть rpyiny визначали термостатно-ваговим, а запаси вологи розрахунковим методом (О.Ч. Растворов, 1983).
- забур'янешсть nociBy визначалася юлыйсно-ваговим методом до формування густота рослин соняшнику i перед збиранням врожаю;
- бюлопчну aKTHBiiicTb визначали агшкацшним методом розкладання клгпсовини в групп за I.C. Восгровим (1961) i E.H. Мйыустшим (1961);
- arpoxiMi4Hi дослщження включали визначення BMicTy поживних речовин в грунт! та рослинах для розрахунку po3Mipy виносу основних елеменпв живлення. Проби грунту вщбирали теля появи сход1в соняшнику i перед збиранням врожаю. У rpyHTi визначався bmict ттратного азоту . калориметричним методом з дисульфофеноловою кислотою, рухомого фосфору й обмшного кал1ю в оцтово-киыий витяжщ за Чиржовим з використанням колориметричних i фотометричних метод1в визначення;
- врожайшсть соняшнику враховували подшяночно ¡з Bciei облжовсп площ! дшянок ¡3 перерахуванням на стандартну волопсть;
- яисний анал13 насшня включав визначення вм1сту жиру (ГОСТ-Ю846-74);
- даш урожайност! соняшнику обробляли дисперсшним методом, за Б.О. Доспеховим( 1988);
- екоиом1Чну ефектившсть i енергетичну оцшку Д0сЛ1Джуваних cnoccSie o6po6incy грунту визиачали в1дпов1Дно до методичних рекомендащй В.П. Мартьянова (1996).
3. ВПЛИВ Р13НИХ СПОСОБ1В ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ НА ДЕЯК1ПОКАЗНИКИ Р0Д10Ч0СТ1ЧОРНОЗЕМУ ТИПОВОГО
Однкю з основних агроф1зичних характеристик грунту, що змшюсться в rrpoueci мехатчного оброб1тку, е п щиьшсть в орному та nocißHOMy прошарках. Результата наших трир1чних досл1джень (табл. 1) показують, що бсзполицев1 обробггки стояками Сиб1МЕ або ГТРН-31000, а також чизельний обробггок ведуть до деякого ш'двищеянх ццльносп оброблюваного прошарку чорнозему типового в поавах соняшнику. Так, у середньому за 1996 - 1998 рр. у nocißax теля орагаси на час повиих сход1в соняшнику щшыисть орного (030 см) шару грушу була 1,15 г/см3, а у дослшжуваних способах безполицевого обробтсу вона склала 1,17 г/см3. При цьому верхмй (0-10 см) шар п за BciMa BapiairraMii обробтсу був 61'льш зрихлений у пор1внянн1 з нижче-розташованими (10-20 i 20-30 см) шарами.
Дослщи подтвердили, що за час вегетацц вщбувасться самоуццльнення оброблюваного шару грушу. KpiM того, на щшыпсть грунту суттево впливають погоди! умови. В умовах достатаього зволоження в 1997 р. ицлынсть грунту за BciMa способами обробггку була значно вищою, шж в imiii роки.
Незважаючи на вдоначену р1зни.цю в щшьносп грунту у досшджувапих способах оброб1тку, величина iT не виходила за мeжi оптимально!' величини для вирощування соняшнику, внаивдок чого цей фактор суттево не вплинув на picr i розвиток рослин кулыури.
Одним ¡з важливих показниюв агроф1зичного стану твердо! фази грушу, як вщомо, е його структура, що забезпечуе сприятлив1 умови для росту та розвитку рослин, надае грушу високу стшю'сть проти ерози.
Нашими достдженнями встановлено, що в середньому за три роки найбшыпа кшыисть агроном1чно цшних часток (0,25-10 мм) у верхньому 0 -10 см шару грунту була теля чизельного (84,9%) i безполицевомго оброб1тку стояками СибЕМЕ (83,1%). Оранка вела до зниження юлькосп агроиом1чно щ'нних часток у цьому mapi грушу, де Тх нараховувалося 77,2%.
В орному mapi грунту (0-30 см) найбмьша илыасть агроном1чно шин их часток у дослцц була шеля безполицевого оброб^тку стояками Сиб1МЕ (84,7%), а найменше i'x було ш'сля opaimi на кoнтpoлi (78,8%).
Bei способи безполицевого оброб1тку i оранка в систем1 комбшованого o6po6incy шд культури ciBö3MiHH сприяли т'вищенню вмкту в оброблювапому mapi грушу водотривких часток.
Особливо важливо те, що безполицев1 обробггки в пор1внянш з оранкою збшьшують илъюсть водотривких часток у верхньому 0-10 см шар1, що ¡стотно шдвищуе стшюсть грунту проти ерозп.
В умовах зони нестшкого, а там бшьше недостатнього зволоження одним з основних л^млуючих фактор1В е вологозабезпечешсть рослин, що часпше всього 1 визначае р1вень врожайиосп вирошуваних культур.
Таблиця 1
Щшьшсть грунту в поавах соняшнику в залежносп вщ способ1В основного обробггку, г/см3 (середне за 1996-1998 рр.)
Способи обробггку грушу Сходи Налив насшня
0-10* 10-20 20-30 от 0-10 10-20 20-30 0-301
Оранка на 25-27 см (контроль) 1,05 1,18 1,21 1,15 1,17 1,28 1,24 1,23
Безполицевий обробггок стояками Сиб1МЕ на 25-27 см 1,08 1,23 1,20 %п 1,16 1,26 1,30 1,24
Безполицевий обробггок стояками ПРН-31000 на 25-27 см 1,11 1,20 1,20 1,17 1,16 1,28 1,30 1,25
Оранка на 25-27 см в систем! комбшованого оброб1Тку 1,10 1,17 1,24 1Д7 1,20 1,28 1,26 1,25
Безполицевий обробггок чизелем ПЧ-2,5 на 25-27 см 1,10 1,20 1,22 1,17 1,21 1,27 1,25 1,24
* Шар грушу, см.
Результата наших дослщжень показали, що в умовах ХаргавськоТ обласп на черноземах типових безполицевий основний обробггок фунту пщ поив соняшнику стояками Сиб1МЕ, ПРН-31000 або чизелем забезпечуе до початку вегетацп соняшнику там ж запаси продуктивно! вологи в шар! 0-160 см, як 1 теля оранки. Так, до часу появи повних сход1в у середньому за три роки в шар1 грунту 0-160 см величина запаздв продуктивно! вологи складала: шеля оранки 198,9 мм, шеля безполицевого обробггку стояками Сиб1МЕ - 193,2; ПРН-31000 - 199,4 ! гпеля чизельного обробггку 195,1 мм.
Таким чином, в умовах нашо! зони дослщжуван/ способи основного безполицевого обробггку грунту не мали переваг перед оранкою за р>"внем накопичення продуктивно! вологи навесш до початку вегетацн соняшнику.
До кшця всгетацп найбиын висога запаси продуктивно! вологи в кореневмхному шар1 грушу (0-160 см) в середньому за 1996 - 1998 рр. були в посда теля чизельного обробггку (79,6 мм проти 67,4 мм теля ораики), що св(дчить про бшьш ефективне I економ1чне використання грунтовоТ вологи рослинами соняшнику теля чизельного обробггку. Одшею з основних причин цього е менша забур'янетсть поаву в пор1внянш з контролышм вар1антом.
4. ЗМ1НА ВМ1СТУ РУХОМИХ ФОРМ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН У ГРУНТ1В ЗАЛЕЖНОСТ1 В1Д СПОСОБ1В ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ
Результата наших дослщжень шдгверджують, що 6езполицев1 способи основного оброб^тку грунту викликають чггку диференщащ'ю орного прошарку за вм^стом штрат1в 1 рухомих форм фосфору 31 значким накопиченням 1х у верхньому (0-10 см) 1 рЬким зниженням у нижньому (20-30 см) шарах грунту. Наприклад, до часу повних сходов в поавах теля безполицевого основного обробггку грунту вм!ст гатратного азоту в середньому за 1996 - 1998 рр. склав: у шар1 0-10 см - 2,87 мг/100 г грунту, у шар1 10-20 см -1,501 в шар120-30 см - 1,21 мг/100 г грунту.
В пос!вах шеля оранки розподш ш тратт за горизонтами орного шару вщбуваегься б1льш р!вном»рно (у досади бм1ст!х, вщповдою, склав 2,18; 2,09 1 1,46 мг/100 г грунту). Спостереження показали, що р1вень вмicтy н^траттв у грунт! за вс!ма дослщжуваними способами основного оброб1тку грушу значною м1'рою визначаеться ступенем його зволоження. При достатньому зволоженш в 1997 р. вм1ст штратного азоту в грунт! був значно 61'льшим, шж у посушливому 1998 р.
Тага ж законом1рносп встановлеш по вщношенню до рухомого фосфору. Так, у фaзi сходив соняшнику, в середньому за три роки дослщжень в шхпв! теля безполицевого обробггку стояками ПРН-31000 у шар! 0-10 см його вмют становив 13мг/100г грушу, а в шар1 20-30 см рухомих форм фосфору було всього тшьки 11,1 мг/100 г грунту, в той час як теля оранки на контрол! ш показники, вщповдаго, складали 11,7 i 10,3 мг/100 г грунту, тобто р1зниця в р1ВН1 насичення в останньому випадку була мети значною.
Одшею з причин цього е бшьш сильне ущшьнення грушу в поавах теля безполицевого обробггку, внаслщок чого тут тшльшше йдуть процеси мшерал(заш! оргашчноТ речовини в нижт'х шарах орного шару грунту. Кр1м того, при безполицевому обробггку поверхневий шар не персм1шусться з нижшми прошарками, тому поживш' речовини, внесеш з добривами, лока.шзуються у верхтх шарах грунту.
Оранка в систем! комбшованого обробту в середньому за три роки дослщжень забезпечила бшьш ртном1рний розподш рухомих форм фосфору за вам профшем оброблюваного шару, що чггко видно як у фаз! сходав, так 1 протягом уа'е! вегетащ']' рослин.
У гостро посушливому 1998 р. вдоначений найнижчий за ва роки дослщжень вм1ст рухомого фосфору у в« строки визначення. Особливо сильно щ розходження проявились у фаз1 наливу насшня. Так, яйцо в 1997 р. за оранкою на контрол! у фазу наливу насшня у ¡шар! 0-30 см вм1ст рухомого фосфору був 0,89мг/100 г грунту, то в 1998 р. його було в тому ж шар1 0,52мг/100 г грунту, або на 41,6% менше. В поав1 теля безполицевого оброб1тку грунту стояками Сиб1МЕ в оброблюваному шар1 (0-30 см) у 1998 р. вм1ст фосфору складав 0,32 мг/100 г грунту, що склало всього лише 41% вщ р1вня б!льш зволоженого 1997 р.
За даними ваших трир1чних дослщжень, уа досл1джуваш способи основного оброб!Тку сутгево не вплинули на вм1ст обм1нного капаю в групп. У ва строки визначення кшыасть його за вс1ма вар!антами оброб1Тку грунту була приблизно однаковою.
Одержат дат евщчать, що безполицевий основний обробггок грунту стояками Сиб1МЕ або ПРН-ЗЮ00 у пор^внянш з оранкою сприяс гпдвшценшо мжробюлопчно! активное?! верхнього (0-10 см) шару грунту, але р1зко знюкуе ддялыцеть грунтово! мшрофлори в нижньому (20-30 см) оброблюваному шар1 чорнозему типового. Головною причиною затухания м1кробюлопчно1 активносп в бшьш глибоких шарах оброблюваного грушу при безполицевому обробтеу е тдвищена його щшьтсть в портнянш з оранкою.
Шсля оранки найбиц>ш активно процес розкладання кл1тковини проходив у бшьш глибокому (20-30 см) шар! грушу, що пов'язано з бшьш швидким 1 сильним пересихахшям верхние Його шар1£.
В цшому, найбшып активно мшроб1олопчш процеси в оброблюваному прошарку грунту (0-30 см) проходили в пос1В1 шсля чизельного обробтеу, дещо повшьшше вони проходили теля оранки I ще в меншж м1р1 - теля безполицевого обробггку стояками Сиб1МЕ 1 ПРН-31000.
Найбшьш висока мжробшлогтчна актившеть грунту в уах вар1антах обробггку спостер1галися в бшьш зволожеш роки. У сух] роки внаслщок деф1циту вологи .щялыпеть грунтово! м1крофлори р1зко падала. Так, якщо теля оранки на контрол1 стушнь розкладання тканини в шар1 0-30 см в достатньо зволоженому 1997 р. в дослуц екпав 15,7%, то в посушливому 1996 р. цей иоказник дор1вшовав 11,6%. У поЫвах теля безполицевого обробггку стояками СибГМЕ вщеоток розкладання клггковини досяг вщповшно 14,4 1 11,0, а у вар1ант1 ¡з застосуванням стояшв ПРН-31000 вщповшно 13,41 11,0%.
5. ЗАБУР'ЯНЕШСТЬ ПОС1В1В СОНЯШНИКУ ПРИ Р13НИХ СПОСОБАХ ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ
Обл1ки, проведет в наших дослщах, подтвердили, що безполицев1 способи оброб1тку стояками СибМЕ та ПРН-31000 ведуть до тдвищення забур'яненосп пос1в1в соняшнику як однолтнми, так 1 багатор1чними
коренепаростковими бур'янами (табл. 2). Нанмснший pieenb забур'яиеносп nociey соняшнику в дослцц був у BapiaHTi з чизельним обробтсом.
Таблиця 2
Забур'янешсть посшв соняшнику в залежносп вщ cnoco6ie основного o6po6incy грунту (середне за 1996-1998 pp.)
Способи обробггку грунту Юлыасть бур'яшв, шт/м2
Фаза схощв Перед збиранням Суха маса, г/м2
В т.ч. 6araTopi-чш Всього В т.ч. 6araTopi- 4Hi jBctoro В т.ч. 6araTopi- 4Hi
Оранка на 25-27 см (контроль) ' ' 'Г........ 41. 11 ; б 2 fhr 4
Безполицевий обробггок стояками СибМЕ на 25-27 см 5S " 14 9 4 ~ H 4
Безполицевий обробггок стояками ПРН-31000 на 25-27 см > 45 14 9 3 31 5
Оранка на 25-27 см в систем! комбшованого обробггку 45 А 13 St v 3 " 'lO - 4
Безполицевий o6po6iTOK чизелем на 25-27 см 28 7 4 " 3 \7 3
6. ВПЛИВ Р13НИХ СПОСОБ1В ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ НА PICT, РОЗВИТОК ТА УРОЖАЙН1СТЬ СОНЯШНИКУ
Спостереження показали, що в шлому за eci роки дослщжень способи безполицевого обробггку, що вивчалися, не впливали на перюди проходження основних фаз розвитку соняшнику сорту Харк1вський-7. Можна вщзначити ■пльки тенденщ'ю до скорочення терм ¡ну проходження фази "цвтння-жовто-бурий кол1р кошиюв" в поавах теля безполицевого оброб1тку стояками СибМЕ або ПРН-31000, що е наслщком бшьш високо! забур'яненостт цих nocieie у пор1Внянш° з nocisoM теля оранки. В нас Л1 док чого рослини соняшнику мали биьш сильиу конкуреншю з боку бур'ят'в у використанш вологи та поживних речовин.
Трир1чними досл1дами встановлено, що безполицевий основний обробггок грунту стояками СибГМЕ або 11РН-31000 в умовах Л1вобережного Л1состепу УкраТии негативно впливас на висоту рослин, площу листово! поверхш, диаметр кошика та на юлыасть насшня з одного котика, що, в1дпов1дно, знижуе врожайшсть соняшнику. У вар1антт з чизельним оброб1тком таи бюметричш показники як висота рослин 1 площа листовоК поверхш були на р!вш контрольних, а по юлькосп насшня з одного кошика навпъ перевищували
IX.
В умовах ХармвськоГ обласп на чорнозем1 типовому безполицевий основний обробггок грунту стояками Сиб1МЕ або ПРН-31000 веде у пор1внянш з оранкою до зниження урожайносп соняшнику сорту Хармвський-7 (табл. 3). Продуктившсть соняшнику теля чизельного обробггку 1 оранки в систем! комбшованого обробггку грунту пщ культури авозмши знаходагься на контроль
Таблиця 3
Урожайшсть 1 економ1чна ефектившсть вирощування соняшнику в залежносп вщ способ1в основного обробшсу грунту (середне за 1996-1998 рр.).
Способи обробггку грунту Урожайшсть, ц/га Прям! витрати, грн/га Соб1-вар-■псть, грн/га Умовний чистий прибуток, грн/га Рента-бель- шеть, %
на всю техноло-пю на основний оброб1ток
Оранка на 25-27 см (контроль) 22,3 282,2 26,4 12,7 386,8 137,1
Безполицевий обробггок стояками СибГМЕ на 25-27 см 19,8 271,2 15,4 13,7 322,8 119,0
Безполицевий обробггок стояками ПРН-31000 на 25-27 см 19,8 267,4 11,6 13,5 326,6 122,1
Оранка на 25-27 см в систем! комбшованого обробггку 21,3 282,2 26,4 13,2 356,8 126,4
Безполицевий обробггок чизелем ПЧ-2,5 на 25-27 см 21,7 267,9 12,1 12,3 383,1 143,0
Лабораторш анашзи показали, що в середньому за роки проведения польових дослав, способи дослщжуваних безполицевих обробптав грунту сутгево не впливали на вм1ст олп в насшш соняшнику.
Завдякн бшып високому р^вню урожай пост! соияшнику п!сля оранки В1шд олн з одииищ площ1 в цнх пос1вах виявився значно вищим, шж в поавах теля безполицевого обробггку стояками Сиб1МЕ або ПРН-31000. Так, в середньому за 1996-1998 рр. вихщ олн соняшнику, вирощеного теля оранки, дор1'внюе 976,7 л/ га, а теля безполицевого обробггку стояками Сиб1МЕ або ПРН-31 ООО вш був вщповщно на 125,3 (12,9%) 1 97,6 л/га(10,0%) менше.
Найбшьщ високий вихщ олн (998,8 л/ га) у доон/ц в середньому за три роки досл!Джень одержали теля чизельного обробЬку.
7. ЕКОНОМ1ЧНА I ЕНЕРГЕТИЧНА ОЦ1НКА ДОСЛ1ДЖУВАН11Х СПОСОБ1В ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ П1Д соняшник
Результата дослщжень св1дчать, що ва досшджуваш способи основного безполицевого обробггку грунту в пор1Вшшп з контрольною оранкою забезпечують суттеве скорочення витрат на його проведения (табл. 3). Так, яйцо на оранку витрачалося 26,4 грн/га, то при безполицевому обробту ш витрати склали: стояками СибМЕ - 15,4; стояками ПРН-31000 - 11,6 1 чизелем -12,1 грн/га. Але в зв'язку з бгльш високим врожаем наання шсля оранки одержано найбшьш високий умовно чистий прибуток (386,8 грн/га) I ра'вень рентабельное^ (137,1%).
ГОсля чизельного обробггку в середньому за три роки досл1'ожень одержали практично такий же умовно чистий прибуток, як 1 на контрол1 ш'сля оранки, але за рахунок менших витрат на обробпхж грунту чизельними знаряддями ренггабельшеть виробництва наання була найбшып високою (143,0% проти 137,1% на контрол1).
Безполицев1 способи основного обробггку грунту дозволяють значно знизити витрати непоновлюючоТ енергп на вирощування соняшнику. Яйцо при проведент оранки на один гектар плопц витрачалося в середньому за три роки 1523 МДж, то при безполицевому оброб)тку стояками СибГМЕ витрати енерпТ знизилися на 389 МДж, а при обробггку ПРН-31000 - на 630. Проте, внаслщок меншого р!вня врожаю паи ни я у поавах шсля безполицевого обробггку стояками Сиб1МЕ 1 ПРН-31000 сумарний енерговмют його в цих вар1антах був значно нижчим, шж у поавах шсля оранки. Так, якщо теля оранки енерговмют врожаю в середньому за три роки дослщжень був 43217 МДж, то теля безполицевого обробггку стояками СибМЕ 1 ПРН-31000 вш знизився до 38372, або на 4845 МДж був менший, шж на контроль Ц1 показники, вцшовщно, позначилися на коефвдпт енергетичноТ ефективносп* вирощування соняшнику. В умовах ХарювськоТ обласгп вш дор1внював теля оранки - 1,60, а ш'сля безполицевого оброб1тку знижувався, в!дпош'дно, до 1,44 > 1,45.
За рахунок резкого зниження витрат непоновлювано1 енерпТ на проведения чизельного обробпку в цьому вар1\кт одержали найбшып високий
в дослад (1,61) коефвдент енергетичноТ ефективносп вирощування соняшнику сорту Харювсысий-7.
8. РЕЗУЛЬТАТИ ВИР0БНИЧ01ПЕРЕВ1РКИ ЕФЕКТИВНОСТ1 ЧИЗЕЛЬНОГО ОСНОВНОГО ОБРОБ1ТКУ ГРУНТУ П1Д СОНЯШНИК
Результата виробничо! nepeeipioi, проведено! в КСП im. Чапаева Нововодолазького району, шдгвердили висновок про те, що в умовах Харивсько! обласп на черноземах типових найбшьш ефективним прийомом основного o6po6iTKy грунту шд nociB соняшнику е чизельний обробггок на глибину 25-27 см, що забезпечуе значне зниження витрат непоновлюваноТ енсрпТ, збшьшуе врожайшсть соняшнику i суттево шдвищуе основш показ ни ки економ!чноТ ефективносп вирощування насшня uie'i цшно! техшчно! культури.
висновки
1. Безполицевий основний обробаок грушу стояками СибМЕ або ПРН-31000, а також чизельне рихлення дещо шдвищують щшьшсть оброблюваного шару чернозему типового в поавах соняшнику в пор1внянш з оранкою, але щ величини на протяз1 вегетацй знаходяться в межах оптимально! норми для рослин соняшнику i суттево не впливають на ix picT та розвиток.
2. Найбшып сильно Bei вивчеш способи безполицевого o6po6incy впливають на верхнш (0-10 см) шар грунту, що протягом Bcie! вегетацй" рослин соняшнику знаходиться в б1льш зрихленому сташ, шж ниши шар (10-20 i 2030 см).
3. Дослщжуваш способи безполицевого o6po6iTKy в поршнянш з оранкою сприяють зб1льшешпо кшькосп агроном^чно Ц1нних i водотривких агрегапв в оброблюваному mapi чорнозему типового, особливо у верхньому (0-10 см) iuapi, що вщграе важливу роль у шдвшценш cTÜlKocrri грунту до ерозп.
4. В умовах XapKiBCbKOi обласп на черноземах типових безполицевий основний обробггок грунту на глибину 25-27 см стояками СибМЕ, ПРН-31000 або чизелем забезпечуе на початку вегетацй" соняшнику таю ж запаси продуктивно! вологи в mapi грунту 0-160 см, як i теля оранки. На протяз1 вегетацп росли ни соняшнику найбшьще економно використовували вологу в nocieax шеля чизельного оброб1тку, де залишилися найб1*льш висоы запаси вологи в mapi 0-160 см (у середньому за три роки 79,6 мм проти 67,4 мм шеля оранки).
5. Bei вивчеш способи безполицевого обробггку викликають ч!тку диференщащю орного шару грунту за BMicroM в ньому поживних речовин - у верхньому (0-10 см) mapi !х накопичуегься б1льше, н(ж у нижш'х, у той час як теля оранки розподм !х за шарами 0-10,10-20 i 20-30 см, як правило, був биьш
piBHOMipHHM.
6. Диференщ'ащя оброблюваного прошарку за вм!"стом рухомого фосфору обумовлена декшькома причинами. Насамперед, мшеральш добрива вносяться на поверхяю грунту I загортаються у верхньому шар1, де 1 локал1зуються фосфор 1 каши. По-друге, продукта пдрогазу целюлози стерт, що залишилася у верхньому шар1 грунту, сприяють бьзьш ¡нгенсивному розпаду деяких сполук, що М1стяться в цьому шар! гру!ггу, з перетворенням фосфору в доступш для рослин форми. По-трете, бшьше ущшьнення нижшх шар1 грунту при безполицевому обробггку гальмуе процеси мшерашзацп оргашчних речовин в них, внаслщок чого р1вень забезпеченосп рухомими формами фосфору бувае помтго нижчим, Н1ж теля оранки.
7. Вмют рухомих форм фосфору та обмшного катю значною М1рою зал ежить ввд погодгшх умов вегетацшного перюду та вщ темшв росту 1 розвитку росли» соняшнику. В умовах недостатнього вологозабезпечення в период вегетацГГ соняшнику пом1Тно знижусться р1вень вм^сту рухомого фосфору в оброблюваному шар1 гру!ггу. Особливо сильно це виявляеться в инц! вегетацп рослин.
8. Безполицевий обробггок стояками СибТМЕ I ПРН-31000 знижуе у пор1внянш з оранкою бюлоп'пгу актившсть орного (0-30 см) шару грунту. Найвища бюлопчна актившсть грунту проявляешься теля чизельного обробггку.
9. Безполицевий оброб!ток стояками СибГМЕ або ПРН-31000 у пор^вняшп з орашеою сприяе гадвищенню мжробюлопчноТ активносп верхнього (0-10 см) прошарку грунту, але р1зко знижуе даяльгость М1крофлори в нижньому (2030 см) оброблюваному шар1 чорнозему типового. Основною причиною знюкення м|'кроб1олопчнс1 активносп в 61'льш глибоких шарах оброблюваного грушу при безполицевому обробпку е шдвищена щшьшеть грунту в пор1внянт з оранкою. Шсля оранки в умовах дефщиту вологн найбшьш активно процес розпаду шптковини проходить у бш.ш глибокому (20-30 см) шар1 грунту, що пов'язано 31 швидким пересихаинхм верхнього шару.
10. Безполицевий обробггок стояками Сиб1МЕ I ПРН-31000, у пор1внянш з оранкою, призводить до пщвищення забур'яненосп пос1"в)в соняшнику як одтштшми, так 1 багатор1Чними коренепаростковими Тх видами. Чизельний обробЬок сприяе зниженню забур'яненосп послв1в соняшнику.
11. Дос^джуват способи основного обробпку грунту суттево не впливають на розвиток рослин соняшнику сорту Харк1Вський-7. Встановлена лише тенденшя до скорочення строку проходження фази "цвтння - жовто-буре забарвлення котика" в пошвах у вар1'антах з безполицевим оброб1тком, що е насш'дком бшьш високоТ забур'яненосп цих П0С1В1В у пор^внянм з поавами теля оранки.
12. Безполицевий основний обробпок грунту стояками Сиб1МЕ 1 ПРН-31000 в умовах зони негативно впливае на таы важлив1 бюлопчт показники. як висота рослин соняшнику, площа листовоУ поверхн!, дшметр котика 1:1
илыасть насшня з одного котика, що, природно, зиижуе продуктивность культури. В пос!вах теля чизельного обробггку таи бюметричш показ ни ки, як висота рослин 1 площа листовоТ поверхш знаходяться на р1вн1 з контролем, а за юлыастю насшня з одного котика перевищують !х.
13. В умовах ХарювськоТ обласп на черноземах типових безполицевий основний обробтж грунту стояками Сиб1МЕ 1 ПРН-31000 веде в пор!внятп з оранкою до зниження врожаю насшня соняшнику сорту Харювський-7. Продуктивтсть соняшнику теля чизельного обробтеу й оранки в систем! комбнгованого обробггку пщ культури «возмши знаходяться на р!вш показтшв на контроль
14. У середньому за роки досшджснь дослщжуваш засоби обробггку грунту сутгево не впливали на вмкт олп в насшш соняшнику.
15. Безполицевий основний обробггок грунту забезпечуе в пор1внянш з оранкою ¡стотне скорочення витрат непоновлюючо! енерпТ на п проведения. Проте завдяки бшьш високому р!вню урожайносп насшня теля оранки сумарний енерговм1ст його виявився помгшо вищим, шж у поавах з безполицевим оброб1таом стояками Сиб1МЕ або ПРН-31000, що забезпечуе ще бшьш високий коефниент енергетичноТ ефективносп вирощування соняшнику теля оранки. За рахунок р1зкого зниження витрат непоновлювано! енерги на проведения чизельного обробтеу в цьому вар1ашг одержано найбшьш високий у досл'т (1,61) коеф)Ц1'ент енергетичноТ ефективносп вирощування соняшнику сорту Харювський-7.
16. При вирощуванш соняшнику сорту Харювський-7 оранка в умовах ХарювськоТ обласп на черноземах типових забезпечуе в пор1внянш з безполицевим обробггком грунту стояками СибГМЕ або ПРН-31000, одержання значно вищого р1вня чистого прибутку з кожного га поаву й ¡стотне шдвшцення рентабельносп культури. П!сля чизельного обробггку забезпечуеться такий же, як у поавах теля оранки умовно чистий прибуток, але за рахунок ¡стотно менших витрат на основний обробггок грунту чизельними знаряддями, рентабельшеть виробництва насшня виявилася найвищою.
ПРОПОЗИЦ11 ВИРОБНИЦТВУ
В умовах Швобережного .Шсостепу УкраТни на чорнозем1 типовому важкосуглинковому у зош нестшкого 1 недостатнього зволоження для забезпечення високих, сталих врожаТв насшня соняшнику, запоб1гання ерозц та збер1гання родючосп грунту рекомендуеться як основний обробггок проводити чизельне рихлення на глибину 25-27 см або оранку на ту ж глибину в систем! комбшованого обробгтку пщ культури польовоТ авозмшн.
Список робгг, опубл1Кованнх за матер1алзмн днсертацп
1. Шевченко М.В., Комюсал О.П. Вивчення нових cnoco6ia основного обробггку грунту п1д соняишик в зош Швобережного Jlicocreny Украши // BicifflK ХДАУ (ФАГ).-1998. - № 2. - С.123-127 (обгрунтування, методика та результата дослщжень).
2. Комиссал О.П. Агрофизические показатели чернозема типичного в зависимости от разных способов основной обработки почвы в условиях Левобережной Лесостепи Украины // BicHUK ХДАУ (ФАГ).-Харгав.-1998.- №2.-С. 127-132.
3. Комиссал О.П. Влияние безотвальной обработки почвы на некоторые показатели плодородия чернозема типичного и урожайность подсолнечника // Bichhk ХДАУ (ФАГ)-Харгав.-1999.-№1.-С.105-108. -
4. Буденный Ю.В., Комиссал О.П. Эффективность разных способов основной обработки почвы под подсолнечник на черноземах типичных Левобережной Лесостепи Украины // Bichhk ХДАУ (ФАГ).-Харк)в.-1999.-№2.-С.202-208 (результата доопджень та написания статп).
5. Комиссал О.П. Влияние разных способов основной обработки почвы на условия произрастания и урожайность подсолнечника в Левобережной Лесостепи Украины //Вюник arpapnoi науки.- 1999.-№7.-С.70-71.
6. Буденный Ю.В., Буденный В.Ю., Шевченко Н.В., Комиссал О.П. Влияние различных способов безотвальной обработки почвы на урожайность подсолнечника в условиях Харьковской области // Информационный листок ХАРПНТЭИ.-1996. - № 70.
7. Комиссал О.П. Урожайность подсолнечника в зависимости от основной обработки почвы // Информационный листок ХАР ПНТЭИ.-1998.-№93.
8. Комиссал О.П., Недбаев В.Н. Динамика подвижных форм питательных веществ и урожайность подсолнечника // Информационный листок ХАР ПНТЭИ. - 1999. - № 62.
Ком'юсал О.П. Вппив рпних cnocoöie основного обробтку грунту на фаико-хШчш властивосгт чорнозему типового та продуктив)нсть соняишику в умовах Л1вобережиого Jlicocmeny Украши. - Рукопис.
Дисертащя на здобуття паукового ступеня кандидата сшьського-сподарських наук за спещальшстю 06.01.01 - Загальне замлеробство. Харювський державний аграрний ушверситет. Харю в, 1999.
Представлеш результата трир|'чних польових досл^джень автора з вивчення впливу pi3Hnx cnoco6iß безполицевого основного o6po6incy грунту на змшу показниыв родючосп чорнозему типового, забур'янешсть, picrr, розвиток та урожайн1сть соняишику. Проведено економ1чний та енергетичний анал|'з
CnOCOÖiB обробгГКу Грунту, ЯК1 ВИВЧаЛИСЬ В ДОСЛЩ|'.
Ключов1 слова: обробггок грунту, соняшник, урожайшсть, чорнозем типовий, забур'янешсть, чизельний обробггок, оранка, економ1чна та енергетична ефектившсть.
Комиссал О.П. Влияние разных способов основной обработки почвы на физико-химические свойства чернозема типичного и продуктивность подсолнечника в условиях Левобережной Лесостепи Украины. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.01- Общее земледелие. Харьковский государственный аграрный университет. - Харьков, 1999.
Представлены результаты трехлетних полевых исследований автора по изучению влияния разных способов безотвальной обработки почвы на изменение показателей плодородия чернозема типичного, засоренность, рост, развитие и урожайность подсолнечника. Проведен экономический и энергетический анализ изученных способов основной обработки почвы.
Установлено, что безотвальные обработки в сравнении со вспашкой способствуют увеличению количества агрономически ценных и водопрочных агрегатов в обрабатываемом слое чернозема типичного, особенно в верхнем (О - 10 см) слое, что играет важную роль в повышении устойчивости почвы к эрозии.
В условиях Харьковской области на черноземах типичных безотвальная основная обработка почвы на глубину 25 - 27 см стойками СибИМЭ, ПРИ -31 ООО или чизелем обеспечивала к началу вегетации такие же запасы продуктивной влаги в слое почвы 0—160 см, как и по вспашке. В течение вегетации растения подсолнечника наиболее экономно расходовали влагу в посевах по чизельной обработке, где оставались наиболее высокие запасы влаги в слое 0 - 160 см (в среднем за три года 79,6 мм против 67,4 мм по вспашке).
Безотвальные обработки стойками СибИМЭ и ПРИ -31000 ведут к повышению, в сравнении со вспашкой, засоренности посевов подсолнечника как однолетними, так и многолетними корнеотпрысковыми сорняками. В наших опытах чизельная обработка способствовала снижению засоренности посевов подсолнечника.
Применение безотвальной основной обработки почвы обеспечивает, в сравнении со вспашкой, существенное сокращение затрат невозобновляемой энергии на ее проведение. За счет резкого снижения затрат невозобновляемой энергии на проведение чизельной обработки и более высокого урожая маслосемян в этом варианте, в опыте (1,61), получен наиболее высокий коэффициент энергетической эффективности выращивания подсолнечника сорта Харьковский — 7.
На основании проведенных исследований для хозяйств Левобережной Лесостепи Украины даны рекомендации по внедрению чизельной обработки
или вспашки в системе комбинированной обработки под подсолнечник па черноземе типичном в зонах неустойчивого и недостаточного увлажнения.
Ключевые слова: обработка почвы, подсолнечник, урожайность, чернозем типичный, засоренность, чизельная обработка, вспашка, экономическая и энергетическая эффективность.
Comissal Hortencio Pedro. Influence of Different Methods of Main Soil Tillage Methods on Physical and Chemical Properties of Chernozem Typical and Sunflower Productivity in Conditions of Left Bank Forest-Steppe Zone of Ukraine. -Manuscript.
The thesis is presented to complete for the degree of Ph.D. in agrarian sciences, speciality 06.01.01. - Soil management and crop production. - postraduate of the Kharkov state Agrarian University. - KHARKOV, 1999.
The results of the three-year long field experiments are presented. The carried out researches were aimed at studying influence of different methods of no-tillage soil treatment on change of índice of chernozem typical fertility, degree of weed spreading, sunflower's growth, development and yield productivity.
Economic and energetic analysis of the main soil treatment methods have been carried out.
It has been found out that chisel soil treatment under sunflower improves aggregate slate of soil, provides effective weed control, ensures high, stable yield of sunflower seeds as well as decreases economic and energy costs as compared with plowing soil method.
Recommendations have been given as for putting into practice chisel soil treatment or plowing methods in combined soil treatment system under sunflower on chernozem typical in zones of unstable and insufficient moisture supply.
Key words: soil treatment, tillage method, sunflower, yield productivity, chemozem typical, weed spreading, chisel soil treatment, plowing, economic and energy efficiency.
- Комиссал, Ортенсио Педро
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1999
- ВАК 06.01.01
- Совершенствование адаптивной технологии возделывания подсолнечника в сухостепной зоне Нижнего Поволжья
- Совершенствование технологии возделывания подсолнечника в Центрально-Черноземной зоне
- Интегрированное влияние способов основной обработки почвы и гербицидов на агроценоз и урожайность подсолнечника в зоне неустойчивого увлажнения
- Особенности возделывания сортов и гибридов подсолнечника при оптимизации их питания в условиях горной зоны КБР
- Сроки сева, нормы высева и эффективность биорациональных средств при выращивании подсолнечника на обыкновенных черноземах Волгоградской области