Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Влияние предшественников и системы удобрения на урожай и качество озимой и яровой пшениц в условиях Полесья
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Влияние предшественников и системы удобрения на урожай и качество озимой и яровой пшениц в условиях Полесья"
ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕРОБСТВА УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ АГРАРНИХ НАУК
/
ГРИНИК Ігор Володимирович
УДК: 633:11:631.874.3.98
ВПЛИВ ПОПЕРЕДНИКІВ ТА СИСТЕМИ УДОБРЕННЯ ІІА ВРОЖАЙ ТА ЯКІСТЬ ОЗИМОЇ І ЯРОЇ ПШЕНИЦІ В УМОВАХ ПОЛІССЯ
06.01.01 - загальне землеробство
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в лабораторії агрохімії Чернігівської державної сільської осподарської дослідної станції і Інсішугі агроекології та біотехнології УААН. ,
Науковий керівник: Бердніков Олександр Михайлович,
доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач лабораторії агрохімії Чернігівської . державної сільської'осподарської дослідної станції
Офіційні опоненти: Дегодюк Едуард Григорович ,
доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач відділу агрохімії та фізіології рослин Інституту землеробства УААН
Кротінов Олексій Павлович,
кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри землеробства Національного аграрного університету
Провідна установа: Інстиіуг сільського господарства Полісся УААН, м. Житомир Захист відбудеться "20" вересня 2000 р. о 10 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 27.361.01 при Інституті землеробства УААН.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту землеробства УААН. Автореферат розіслано "■//” серпня 2000 року
Вчепий секретар Спеціалізованої вченої ради, кандидат сільськогосподарських наук
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Збільшення збору зерна і підвищеїшя його якості залишається основною проблемою сільськогосподарського виробництва України. В умовах сучасного землеробства виробництво зерна, ж правило, залишається рентабельним. Знайти оптимальне вирішення питань високопродуктивного виробництва зерна, одержання стійких за роками врожаїв - значить науково обґрунтувати перспективний шлях розвитку села України (В. Ф. Сайко, Е. Г. Дегодюк, 1994).
Як свідчить вітчизняшш і зарубіжний досвід, високорентабельне зернове господарство буває енерговитрагаим, науко€млим і екологічно безпечним. Грунгово-клімагачшш потенціал України дозволяє зробиш виробництво зерна високоефективним і конкурентоздатним.
Актуальність порушеної проблеми обумовлена і тим, іцо рівень родючості грунтів нашої країни значно вищий, ніж у сусідніх державах, рівень кваліфікації селян, машинно-тракторний парк і матеріально-технічна база колективних господарств сьогодні ще здаші забезпечити достатньо високий рівень організації робіт, з метою одержання урожайності та валових зборів зерна, визначених вимогами продовольчої безпеки та відповідними директивними документами. До того ж, ринки збуту сусідніх держав, в першу чергу країн СНД, здатні прийнята зерно України на взаємовигідних умовах. Сегментація ринку продовольчих товарів нині і в найближчому майбутньому вигідно визначає зерно пшениці, як стратегічно цінний і економічно прибутковий продукт.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота є складовою частішою тематичного плану Чернігівської державної сільськогосподарської дослідної станції і у відповідності до завдання комплексної науково-технічної програми (НТП) “Продовольсіво-95” проекту “Родючість ґрунгів” на 1995 р.; 1996-2000 рр., а також за завданням А 01002329Р “Розробити і удосконалити зональні ресурсозберігаючі технології застосувати добрив у сівозмінах, які забезпечують підвищення ефективної родючості грунту, високі і якісні врожаї сільськогосподарських культур з урахуванням охороїш навколишнього середовища” та за завданням “Розробити та реалізувати на практиці моделі сталих агроекологічних систем на засадах відновлення природних ресурсів ї оптимальні структури сільськогосподарських ландшафтів”.
Мета і завдання досліджень. Розробити комплекс агротехнічних, агрохімічних та агроекологічних заходів, які забезпечують одержання високих і сталих урожаїв високоякісного зерна озимої та ярої пшениці. Для досягнення цієї мети передбачуюсь вирішити такі завдання:
- знайти оптимальне вирішення використання гною, попередників, біопрепаратів та мінеральних азотних добрив як в чистому вигляді, так і в їх поєднанні;
- встановити оптимальні дози азотних добрив на різних агротехнічних фонах і попередниках при вирощуванні ярої пшениці, здійснити порівняльну оцінку цієї культури відносно ячменю і вівса;
- виявити умови ефективного використання біологічного і технічного азоту при виробництві зерна пшениць;
- встановити закономірності вимивання водорозчинного гумусу та нітратного азоту за межі кореневмісного шару ґрунту залежно від попередників та фону добрив;
- дати енергетичну та економічну оцінки основних ланок високопродуктивного зернового господарства.
Наукова новизна і теоретичне значення роботи. У результаті проведених досліджень розроблено і впроваджено комплекс прийомів одержання сталих врожаїв зерна озимої пшениці на рівні 45-52 ц/га і ярої - нарівні 36-40 ц/га.
Вперше для грушово-кліматичних умов області визначено оптимальні дози азотних добрив при вирощуванні різних сортів ярої пшениці після різних попередників.
Визначено роль біопрепаратів при вирощуванні озимої та ярої пшениці і науково обірушовано агротехнічні заходи високої ефективності.
Встановлено можливість заміни технічного азоту в дозі 30 кг азоту біопрепаратами при умові розміщення ярої пшениці на високому агротехнічному фоні і компенсації технічного азоту (N44») за рахунок азоіу кореневих решток гороху, пелюшки, жовтого і білого люпину.
Практичне значення одержаних результатів. Розроблено і впроваджено системи удобрення озимих культур, які обумовлюють одержання зерна по попфеднику ячменю 3035; по пелюшці 35-40 і по конюшині 48-51 ц/га і ярих по вівсу 25-30, по цукрових 35-40 ц/га при позитивному рівні рентабельності і енергоокунності затрат.
Рекомендовано агроприйоми найбільш ефективного використання органічних добрив з метою одержанім максимальних урожаїв.
Досвід ведення високопродуктивного землеробства та тваринництва, де запропоновані основні розробки за результатами диссртаїийпої роботи (кооператив “Авангард”) пропагується і впроваджується в Чернігівській області, а також в країнах СНД.
Особистий внесок здобувана. Дисертант особисто проводив польові, лізиметричні та лабораторні дослідження, аналіз і теоретичне обґрунтування отриманих наукових результатів, оцінку енергетичної і економічної ефективності, факторів що вивчались та формування висновків, підготування рекомендацій. Науково-методичне супроводження виробничої перевірки виконано з безпосередньою учаспо автора. Частка автора в одержаній роботі складає 85%.
Анробація роботи. Результати роботи доповідались на обласних семінарах та виставках, у 1996 р. - на республіканському семінарі з питань високопродуктивного тваршпшцгва, в 1998 і 1999 рр. на районних семінарах, на науково-практичній конференції молодих вчених-аіраріїв Чернігівщини 5 квітня 1999 р. “Наукове обґрунтування сталого розвитку агроекологічних систем Чернігівщини в ринкових умовах і обмеженого ресурсного забезпечення”.
Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 6 друкованих робіт, з них 4 роботи надруковано у виданнях, що затверджені ВАК України, як фахові.
Дисертація викладена на 156 сторінках машинописного тексту. Вона складається з вступу, 6 розділів, висновків, рекомендацій виробництву. У роботі наведено 38 таблиць, 2 рисунки, 4 додатки. У переліку літератури 280 найменувань, у тому числі 24 іншомовних.
з
ЗМІСТ РОБОТИ Розділ 1. УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ ПШЕНИЦЬ ЗАЛЕЖНО ВІД ПОПЕРЕДНИКІВ І СИСТЕМИ УДОБРЕІПІЯ
(Огляд літератури)
У розділі наведено аналіз результатів досліджень вітчизняних та зарубіжних вчених за ефективністю різних систем удобрення та попередників при вирощуванні озимої та ярої пшениці, а також їх дія на якість зерна.
Розділ 2. УМОВИ, ОБ’ЄКТИ І МЕТОДИКА ПРОВЕД ЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
Дослідження проводилися в 6 польових дослідах, а також в 1 тривалому лізиметричному.
Польові досліди з вивчення системи удобрення та попередників проведено протягом 1995-1999 рр., з озимою пшеницею в кооперативі "Авангард" Чернігівського району Чернігівської області; із ярою пшеницею - в дослідному господарстві Чернігівської державної сільськогосподарської дослідної станції УААН протягом 1996-1999 рр. Дослідне господарство розміщене в лівобережному Поліссі України і належить до Козелецько-Коропського агрогрунтового району Чернігівської області.
В роки проведення дослідів метеорологічні умови досить різнились як за характером розподілу опадів, так і за температурним режимом. Всього за вегетаційний період 1995 р. вішало на 29 %, у 1997 - на 45 %, у 1998 - па 37 % опадів більше; у 1996 і 1999 рр. кількість опадів щодо багаторічної норми склала 72 і 82 % відповідно.
Загальнорічна сума опадів за рік в 1995,1997 та 1998 роках досліджень значно переважала середньобагаторічну їх величину відповідно на 205, 124, 66 мм за рік при середньорічній нормі 589 мм.
Температура повітря в роки досліджень у більшості місяців перевищувала на 1.3-2.7% багаторічні дані і особливо характерно це було для літніх місяців.
Агрохімічну характеристику орного та підорного шарів грунту на дослідних ділянках наведено в таблиці 1.
У дослідах вирощували районовані сорти озимої пшениці -Миронівська 61, ярої пшениці - Рання 93 і Рівненська 60.
Сіяли озиму пшеницю в 1 декаді вересня, яру - в 1 декаді квітня.
Збирання проводили методом прямого комбайнувашія. Облік врожаю суцільний поділянковий. Показники збирання врожаю коректувались за варіантами досліду з урахуванням вологості (16 %) і засміченості зерна.
Повторність у дослідах 4- разова, облікова площа ділянки 52-56м\ Посівна площа лізиметричної чарунки 3.8 м‘ , повторність триразова. Шар грунту однієї
чарунки - 155 см, маса ґрунту в одній чарунці 10.5 т. Грунт лізиметрнчяого досліду дерново-підзолистий супіщаний з такою аїрохімічною характеристикою орного шару ґрунту (0-23 см): гумусу за Тюриним - 1.1 %, pH сольове - 5.0, гідролітична кислотність (за Кашшюм) - 2.5 мг-екв. на 100 г, вміст Р2О5 (за Кирсановим) - 17.0 мг на 100 г, К20 (за Масловою) - 6.2 мг на 100 г.
Таблиця 1
Місце проведення польових дослідів і агрохімічна характеристика грушу дослідних ділянок
Культура, Показник 0-23*/см 24-38**см
Озима пшениця Гумус, % 1.5-1.6 0.8-1.0
КСП Р2О5 (за Кірсановим), мг на 100 г 15.0-16.4 6.8-9.0
“Авангард” ґрунту
К20 (за Масловою), мг на 100 г ґрунту 9.5-10.2 6.0-7.4
рН сольове (КСІ) 6.4-6.8 6Л-6.9
Гідролітична кислотність, мг-екв на 2.1 1.9
100 г грунту
Яра пшениця Гумус, % 1.2-1.3 0.6-0.8
Чернігівська Р2О5 (за Кірсановим), мг на 100 г 16.0-18.1 13.2-14.1
дослідна ґрунту
станція УААН К20 (за Масловою), мг на 100 г ґрунту 6.2-8.0 4.5-5.6
рН сольове (КСІ) 5.2-5.4 5.3-5.5
Гідролітична кислотність, мг-екв на 2.4 2.6
100 і ґрунту
*- орний шар ґрунту, **- підорний шар ґрунту.
Агрохімічні показники родючості дерново-підзолистого ґрунту визначали за вказівками щодо проведення польових дослідів з добривами географічної мережі за методиками: гумус за методом Тюрина, водорозчинний гумус - за методом Арінушкіної, нітратний азот - іонометричним експрес-методом, амонійний азот -іопометрично за допомогою реактива Неслера, нітрифікаційну здатність ґрунту за Кравковим, обмінний калій за Масловою, гідролітичну кислотність за Каппеном, pH сольове -потенціометрично.
Фенологічні спостережешія за ростом та розвитком пшениці здійснювали згідно методики держкомісії по сортовипробуванню:
- площу поверхні листків і чисту продуктивність фотосинтезу визначали за Ничшюровичем (1966);
- вміст хлорофілу - фотоколоримеїричним методом, використовуючи як
стандарт розчин Гетри.
В повітряно-сухих зразках визначали вміст азоту, фосфору і калію за методом Кьсльдаля.
Загальний вміст азоту, фосфору і калію визначали за методичними вказівками по проведешію досліджень в тривалих дослідах з добривами шляхом прискореного спалювання за методом Гіизбург і ІЦсглової, нітратів - іон-селективним методом, фосфор - колориметрично, калій - на полум'яному фотометрі.
Біологічну активність ґрунту вимірювали безпосередньо в полі. Інтенсивність дихання визначали за методом Штатнова. Нітрифікаційну здатність визначати шляхом інкубації ґрунту в присутності сульфату амонію при 28° С впродовж 14 діб, після чого визначали вміст нітратного азоту за Грандваль-Ляжу.
Дані обліку врожаю обраховували методом дисперсійного аналізу за Доспсховим (1986).
Оцінку економічної ефективності доз і форм добрив проводили за витратами засобів виробництва на один гектар: умовно-чистому прибутку від добрив, собівартості одного центнера продукції та рівню рентабельності.
Енергетична їх оцінка викопувалась за методикою Булаткіна (1990; 1991).
Розділ 3. ВПЛИВ ПОПЕРЕДНИКІВ ТА ДОБРИВ НА АГРОХІМІЧНІ ПОКАЗНИКИ РОДЮЧОСТІ ГРУНТІВ І ЗИМОСТІЙКІСТЬ ОЗИМОЇ
ПШЕНИЦІ
У розділі показано взаємозв'язок попередників і системи удобрення на агрохімічні властивості родючості ґрунтів та формування врожаю озимої пшениці і якості зерна. Встановлено хімічний склад післяжнивних решток стерні та коренів і обсяг накопичення сухої речовини попередниками.
В проведених дослідах різні попередники озимої пшениці залишали після себе неоднакову кількість пожнивних та кореневих реппок, відрізнялись вони і за хімічним складом. Звичайно, це мало вплив на поживний режим ґрунту протягом вегетації озимої пшениці.
Конюшина за накопиченням сухої речовини переважала ячмінь в 1.4 раза, кукурудзу - втричі.
Відмічено помітну різницю за вмістом в рештках макро- і мезоелементів (табл. 2). При цьому післяжнивні залишки попередників мали різне співвідношення вуглецю до азоту, що також не могло не вплинути на стан життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів.
Встановлено, що ячмінь як попередник залишав після себе в шарі ґрунту 0-40 см азогу - 24.8 кг/га, фосфору - 8.3, калію 19.3, кальцію - 14.5, магнію - 6.2 кг/га.
За кількістю азоту після конюшини залишалось більше, ніж після ячменю, в 4.3 раза, фосфору - в 1.5 раза, калію - вдвічі, кальцію і мапіію в 2.2 раза.
б
Таблиця 2
Накопичення сухої речовини попередниками (ц/га) та хімічний склад післяжнивних решток коренів перед сівбою озимої пшешщі (в %), середнє за ______________________________1995-1997 рр.___________________________
Попередник Накопичення сухої юечовини N Р205 К20 СаО МДО С:И
ц/га %
Ячмінь 34.5 100 0.72 0.24 0.56 0.42 0.18 78:1
Конюшина 48.2 140 2.21 0.25 0.82 0.66 0.28 46:1
Кукурудза 102.8 298 0.64! 0.22 0.66 0.54 0.21 64:1
За рахунок післядії 64.6 - 2.02 0.96 2.40 3.2 0.60 32:1
гною (60 т/га)
Після кукурудзи в 167.4
Відповідно після кукурудзи залишалось їх більше ніж після ячменю в 2.7; 2.7; 3.8; 3.5 раза.
За всіма даними наших досліджень, біологічна активність грунту мала найбільш оптимальні показники після кукурудзи на силос, що пов'язано, на наш погляд, з режимом зволоженім і рівнем удобрення кукурудзи (табл. 3).
Таблиця З
Деякі показники біологічної активності грунту під озимою пшеницею
залежно від попередника, середне за 1995-1997 рр.
Попередник Виділення С02, мг/м2 за год. Активність фосфатази, Р2О5 Розкладання целюлози (за 30 діб), %
схоли 1 КУІІІІІШЯ схоли 1 Кушішія Схоли кущіння
Ячмінь Конюшина Кукурудза 144 216 82 54 16 34 186 316 156 214 28 62 246 364 182 202 46 98
В одержанні високих і стійких врожаїв озимої пшениці важливе значення мас вологозабезпеченість як для отримання повних і дружних сходів, так і для інтенсивного росту в початковий період розвитку. (М. К. Шикула, 1988, В. Ф. Сайко, А. М. Малієнко, 1989)
У роки проведення досліджень за період осінньої вегетації озима пшениця була краще забезпечена вологою ігри розміщенні її по кукурудзі і конюшині (шар 0-20 см), у той час у метровому шарі ґрунту наявність волога під ячменем була вищою, ніж під конюшиною і кукурудзою, на 8-20 мм.
Встановлено, що за період осінньої вегетації рослини озимої пшениці були добре забезпечені мінеральним азотом (МН4+М03) після конюшини і удобреної гноєм кукурудзи. Вміст азоту, що легко гідролізується, досягає оптимальних
величин, переважно в період куїцінпя - кінець осінньої вегетації.
Азотний режим грунту після ячменю без внесення мінеральних добрив був незадовільний (0.4-0.5 мг/100 г ґрунту), що і позначилось на рівні урожайності.
Більш поглиблений аналіз азотного режиму - нітрифікаційіт здатність ґрунту під озимою пшеницею свідчить, що цей показник після конюшини перевищує аналогічний після ячменю на час сходів у 3.5 раза, а в фазу кущіння - в 1.8 раза.
Концепція сучасного землеробства припускає екологічний підхід до сільськогосподарського виробництва, а також використання біологічних принципів, які раніше не враховувалась у класичному землеробстві. (О.О. Созінов і ін., 1996.,
О.Г. Тараріко, 1996., О.П.Кротінов, 1997). На цей час міграція в ґрунті різних елементів і ,зокрема, сполук азоту, заслуговує значно більше уваги, ніж раніше, особливо в зонах із природнім промивним режимом зволоження.
Вивчення міграції біогенних елементів за профілем і в підґрунтових шарах, а також факторів, які впливають на інтенсивність цих процесів, і розробка заходів їх регулювання - перспективний напрямок наукових досліджень з екології (М.З. Мілащенко, 1990). Встановлено, що під озимою пшеницею відносно зябу зменшилась втрата вологи після ячменю в 2.8 раза, багаторічних трав - в 2.7, кукурудзи - в 2.5 раза. Вапнування і мінеральні добрива посилювали міграційні процеси азоту на 25-60%.
Мінімальні втрати азоту, як правило, спостерігали після ячменю (26.2-32.7 кг/га), максимальні - після кукурудзи, удобреної гноєм (46.6-67.3 кг/га). Багаторічні трави займали проміжне положення.
Подібну закономірність простежували і в міграції водорозчинного гумусу, до того ж, втрати гумусу після кукурудзи перевищують втрати після ячменю в 1.6 раза при умові, якщо ґрунт у осінній і ранньовесняний періоди не зайнятий рослинністю. Під покривом озимої пшениці показники втрат гумусу знижувалися в 1.9-2.5 раза і складали залежно від системі удобрення 4.1-9.6 кг/га.
Під озимою пшеницею значно знизилась концентрація нітратного азоту й гумусу за всіма варіантами досліду, як в період осінньої, так і літньої інфільтрації вологи порівняно з зябом.
Таким чином, вирощування озимої пшениці після кукурудзи на силос дозволяє більш ефективно використовувати гній і зменшити надходження продуктів його мінералізації в ґрунтові води.
Вміст цукрів у вузлах кущіння озимих культур перед виходом у зиму -важливий показішк їх зимостійкості. У вузлах кущіння озимих рослин, як показали дослідження Ф.М. Куперман (1950), до кіпця весняної вегетації іноді їх відкладається понад 40 % від сухої речовини.
Вміст цукрів у рослинах залежить від попередника та сорту і їх кількість може значно коливатися (П.А. Власюк, 1964., H.A. Федорова, 1972).
Наші спостереження показали, що вміст у вузлах кущіння цукрів помітно
змінювався під впливом агротехнічних заходів. Так, кількість відшвішх цукрів у 1997 р. підвищувалась у пшениці після конюшини - на 13 %, після кукурудзи - на 35 % порівняно з ячменем, тоді як у 1999 р. сума цукрів була вищою у вузлах після конюшини на 12 %, кукурудзи - на 21 %, а відновних, відповідно до попередників -на 20 і 30%.
При обробці насіння ризоагріном відносно нсобробленого насіння на період початку зимівлі, тобто припинення вегетації озимої пшениці, за роки досліджень відмічено збільшення як вмісту суми цукрів, так і відновлених після всіх попередників. У 1999 році сумарний вміст цукрів при обробці насіння ризоагріном збільшився від 52.6 до 61.7 %, тобто на 17 %, а відновних від 5.2 до 6.8 або на ЗО %, що дуже важливо, так як є можливість підвищення стійкості врожаїв.
Розділ 4. ПРОДУКТИВНІСТЬ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ ЗАЛЕЖНО ВІД ПОПЕРЕДНИКІВ, ДОБРИВ ТА БІОПРЕПАРАТІВ
Нашими дослідженнями встановлено, що без використання технічного азоту можливе одержання врожаю озимої пшениці на ссредньоокультурених дерново-підзолистих ґрунтах на рівні 21-25 ц/га після ячмешо, який висівається після удобреної гноєм (60 т/га) кукурудзи.
Багаторічні трави (конюшина) як попередник забезпечують врожаї зерна, вищі на 3.4-7.0 ц/га або на 25 %, а кукурудза, удобрена гноєм, при врожаї зеленої маси 520-600 ц/га сприяє підвищенню врожайності на 14.4-9.5 ц/га зерна озимої пшениці відносно попередника ячменю. Величина врожаю зерна за цим варіантом склала за роки досліджень 30.6-36.4 ц/га.
При використанні технічного азоту в дозі N40 у підживлення навесні на початку вегетації пшениці продуктивність її посівів після ячменю підвищувалась на 43 %, багаторічних трав на ЗО, після кукурудзи - на 20% і досягла рівня 40.0-42.5 ц/га при розміщенні пшениці після кукурудзи.
При внесенні азоту в дозі Neo на посівах озимої пшениці рано навесні дія багаторічних трав і ячменю, що вирощувались після удобреної гноєм кукурудзи як попередників, нівелювалась, а кукурудза, удобрена гноєм, переважала їх на 23-26 % за впливом на врожайність.
При збільшенні доз технічного азоту відмічені закономірності у збільшенні врожайності збереглись, а рівень продуктивності пшениці становив близько 43 ц/га після ячменю і багаторічних трав і 50 ц/га - після кукурудзи.(табл.4)
Нашими дослідженнями встановлено, що якість зерна озимої пшениці помітно змінювалась у бік покращення під впливом бобового попередника і органічних добрив в післядії. Після багаторічних трав маса 1000 зерен пшениці була вища на
2.1 г, натура - на 15 г/л, якість клейковини на 2 % в абсолютному вираженні.
Внесення мінерального азоту в дозі N40-80 позитивно вплинуло на показники якості зерна, проте, необхідно вказати, що маса зерен пшениці, натура і об'єм хліба
були вищими при заміні технічного азоту добрив на біологічний азот багаторічних трав і підстилкового гною.
Таблиця 4
Урожайність зерна озимої пшениці залежності від попередника, добрив та
біопрепарату
№ п/п Попередник Ссреднс за роки досліджень, ц/га Приріст від
попередника технічного азоту Біопрепарату
ц/га % ц/га % ц/га %
Фон І -Р„ПК*П
1. Ячмінь 22.6
2. Багаторічні 28.3 5.7 25
трави
3. Кукурудза 34.0 11.4 50
Фон 11 - РтКяп+ЬЦп
4. Ячмінь 32.4 9.8 43
5. Багаторічні 36.7 4.3 13 8.4 30
трави
6. Кукурудза 40.9 8.5 26 6.9 20
Фон III ■ РбдК&ііИй!
7. Ячмінь 36.4 13.8 61
8. Багаторічні 35.4 -1.0 -3 7.1 25
трави
9. Кукурудза 44.6 8.2 23 10.6 31
Фон IV - РбоК(?2+ІЧ8о
10. Ячмінь 43.2 20.6 91
11. Багаторічні 42.6 -0.6 1 14.3 51
трави
12. Кукурудза 50.6 7.4 17 16.6 49
Фон V - Рй-іКип+Кіп+ризоаглін
13. Ячмінь 33.9 11.3 50 1.5 5
14. Багаторічні 37.8 3.9 12 9.5 34 1.1 3
трави
15. Кукурудза 46.4 12.5 37 12.4 36 5.5 13
По: Фону І Фону II Фону III Фону IV Фону V
НІР, ц/га 4.2 1.6 5.5 2.9 2.7
Слід відмітити позитивну дію ризоагріну на показники якості зерна і борошна
отриманого з пшениці після всіх попередників, які вивчали в досліді.
Розділ 5. ВИКОРИСТАННЯ БІОЛОГІЧНОГО ТА ТЕХНІЧНОГО АЗОТУ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЯРОЇ ПШЕНИЦІ
В умовах будь-якої системи землеробства (інтенсивного, адаптованого, екологічного) бобові рослини постачають достатню кількість біологічного азоту, який беруть до уваги при розрахунку балансу поживних речовин (Д.М. Прянішніков, 1945.; Б.С. Носко, 1990; В.П.Патикаі ід.. 1993).
Люпин жовтий, як попередник забезпечив врожайність 26,9 ц/га, пелюшка -24.0, конюшина - 22.4 ц/га, що еквівалентно урожайності після вівса з внесенням мінерального азоту в межах 60-70 кг/га.
У сприятливому за погодними умовами 1996 р. люпин жовтий був найбільш цінним попередником, а в посушливому 1999 найбільший урожай одержано після пелюшки. Звертає на себе увагу і висока окупність азотних добрив ярою пшеницею, внесених як у малих дозах, так і високих, що пов'язано, на нашу думку, з достатньо високими запасами в ґрунті фосфору (20-22 мг Р2О5 на 100 г ґрунту) та калію (9-10 мг КгО на 100 г ґрунту).
Встановлено, що при низькій дозі мінерального азоту N30 за рахунок бобових попередників врожайність ярої пшениці можна збільшити в 1.3-1.6 раза, при вищій дозі азоту Nco ефективність попередників частково нівелюється і під їх дією врожайність змінюється на 10-45%; на фоні мінерального азогу N90 дія бобових попередників складає 5-36 %, проте досить стійка за роками і в більшості випадків є математично достовірною.
Після кормових буряків, удобрених гноєм, можливе одержання врожаю зерна ярої пшениці понад 40 ц/га і при розміщенні її після вівса з внесенням оргаио-мінеральних добрив 37-38 ц/га (табл.5).
Зараз світовий експорт пшениці і борошна передбачає оцінку зерна пшениць за показниками натури і клейковини, а також продаж по “середній добрій якості”.
У країнах СНД при заготівлі зерна на хлібоприймальних пунктах користуються ДЕСТами, які передбачають вміст у зерні клейковини не менше 22 %, натуру в межах 745-770 г, склоподібність не менше 60 %. Сучасні дослідження вітчизняних і зарубіжних авторів показують, що якість борошна визначається сортом, агротехнікою, режимом зберігання, грунтово-кліматичними умовами, режимом мінерального живлення, станом “здоров'я” ґрунту (В. Г. Мінеєв, 1993, Г. А. Мазур, 1993).
У наших дослідженнях встановлено позитивний вплив бобових попередників і азотних добрив на масу 1000 зерен і натуру зерна.
Таблиця 5
Урожайність зерна ярої пшениці в залежності від попередників та дози
азоту, ц/га
№ Поперед- Урожайність по роках Серед- В Прибавка
вар. ник 1997 1998 1999 ня урожай- ність відсот- ках від попере- дника, ц/га від дози азоту до фону N30
Фон N™
1. Овес 16.2 16.0 9.2 13.8 100 - -
2. Люпин білий 19.4 19.9 12.4 17.2 125 3.4
3. Люпин жовтий 20.6 24.5 14.0 19.7 143 5.9
4. Пелюшка 22.4 28.0 16.5 22.3 162 8.5
5. Конюшина ІІІРо,5, ц/га 20.1 1.7 27.0 2.1 16.0 21.0 1.5 Фон - Nrn 152 7.2
1. Овес 19.1 19.3 16.8 18.4 100 - 4.6
2. Люпин білий 23.0 20.4 17.5 20.3 110 1.9 5.0
3. Люпин жовтий 25.6 22.8 18.2 22.2 121 3.8 2.5
4. Пелюшка 27.8 27.6 24.3 26.6 145 8.2 4.3
5. Конюшина НІРо.95, ц/га 24.5 2.1 26.4 2.3 22.0 24.3 2.0 ФОН - Nqn 132 5.9 3.3
1. Овес 24.3 22.3 17.4 21.3 100 - 7.5
2. Люпин білий 25.6 24.0 17.6 22.4 105 1.1 5.2
3. Люпин жовтий 25.1 25.2 19.2 23.2 109 1.9 3.5
4. Пелюшка 29.3 27.0 30.6 29.0 136 7.7 6.7
5. Конюшина НІРо.95, ц/га 26.0 2.4 26.8 2.9 27.5 1.8 26.8 126 5.5 5.8
Вміст в зерні клейковини, її якість і об'ємний вихід хліба змінюються за варіантами досліду і були найбільш високими після попередників пелюшки і кошошшш, відповідно 38.4-38.0 %, 70 одиниць ІДК і 746-742 см3.
Розділ 6. ЕНЕРГЕТИЧНА ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ РІЗНИХ АГРОТЕХНІЧНИХ ЗАХОДІВ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ПШЕНИЦЬ
Внаслідок проведення досліджень і розрахунків виявлено, що енсрговіддача підвищеної дози (Nso) є високою і становить 4.9 од., при розміщенні озимої пшениці після конюшини найбільш висока енерговіддача низької дози (N4o), найбільш низька - середньої (Neo); при вирощуванні пшениці після кукурудзи, удобреної пгоєм, коефіцієнт енерговіддачі азотних добрив високий і відносно стабільний і складає 3.3-3.0 од., що вказує на цей попередник як основу високої енерговіддачі азоту при широкому діапазоні доз.
Розрахунки показують, що вирощування пшениць після угноєного попередника економічно вигідне: чистий прибуток складав 417 - 403 грн/га цри рівні рентабельності 43-45 %.
Встановлено економічну доцільність внесення під пшеницю підвищених доз азоту (Ngo), що забезпечує невисоку собівартість зерна і високу рентабельність виробництва (89 %).
Економічно виправдано і використання під пшеницю біопрепарату ризоагріну поскільки дозволяє підвищити чистий прибуток з одиниці площі на 64 гри і підвищити рентабельність виробництва зерна на 7 %.
При вирощуванні ярої пшениці в Поліссі економічно доцільно мати за попередника пелюшку як джерело біологічного азоту, поєднання з азотом мінеральних добрив у дозі N30 і N». робить вирощування ярої пшениці рентабельною галуззю у рослинництві.
ВИСНОВКИ
1. Поєднання біологічного та технічного азоту при вирощуванні озимої пшениці забезпечує такі врожаї зерна: при дозі N40 після багаторічних трав - 36-38 ц/га; кукурудзи удобреної гноєм - 40-43 ц/га, при дозі Nflo, відповідно після цих попередників, 35-36 і 43-47 ц/га: при дозі N80 40-49 і 50-59 ц/га. Таким чином удобрена гноєм просапна культура в умовах дерново-підзолистих грунтів -основа для одержання максимальних врожаїв при низькому, середньому і підвищеному рівні внесення мінерального азоту, а також і при його відсутності.
2. Люпин жовтий як попередник забезпечив врожайність ярої пшениці 26.9 ц/га, пелюшка-24, конкшшна-22.4, що еквівалентно врожайності після вівса з внесенням мінерального азоту в межах 60-70 кг/га; у вологий рік жовтий люпин -найбільш цінний попередник, проте більш високий і стабільний врожай ярої пшениці було одержано після пелюшки.
3. Внесення мінерального азоту в дозі N45^0 позитивно впливає на показники якості зерна, проте маса зерен, натура і об'єм хліба більш високі при заміні технічного азоту добрив на біологічний азот багаторічних трав і органічній добрив (гною). Виявлено позитивну дію па показники якості зерна, борошна та хліба при
застосуванні препарату ризоагріну по всіх попередниках, які вивчались в досліді.
4. Вміст білка і клейковини в зерні ярої пшениці тісно корелює з вмістом азоту у верхніх лисгках у період колосіння-цвітіння і може регулюваїися попередником, ступенем його удобреності, рівнем азогпого живлення і позакореневим підживлешшм рідкими добривами. Встановлено позитивну дію біопрепарату ризоагріну на вміст білка і клейковини в зерні ярої пшениці.
5. При вирощуванні ярої пшениці на дерново-підзолистих середньоокультурених ґрунтах якість зерна та борошна покращується за рахунок доз мінерального азоту і підбору бобових попередників з урахуванням співвідношення С : N в задишках; після розміщення ярої пшениці після кормових буряків, удобрених гноєм, а також при внесенні під пшеїшцю оргапо-міперальних добрив збільшується вихід насіння і покращуються їх посівні якості та урожайність в потомстві.
6. За рахунок залишків стерні і коренів ячменю ґрунт поповнюється 25 кг/'га азоту, 8 кг фосфору, 19 кг калію, 4.5 кг кальцію і 6 кг магнію за рахунок конюшини, відповідно елементам 107, 12, 40, 32, 13 кг/га, кукурудзи з врахуванням післядії гною, відповідно, 196, 85, 223, 262, 60, 4 кг/га, що і визначає пожившій режим і біологічну активність ґрунту при вирощуванні озимої пшениці, в шарі грунту 0-20 см на період сівби і сходів після кукурудзи залишилось більше волога на 4-8 мм відносно ячмешо.
7. Під пшеницею відносно зябу зменшились втрати вологи після ячменю в 2.8 раза, багаторічних трав - у 2.7, кукурудзи - у 2.5 раза; гумусу в 1.9-2.5 раза, мінімальні втрати азоту спостерігаються після ячмешо, а максимальні - після кукурудзи, трави займали проміжне положення.
8. Вирощування озимої пшениці після кукурудзи на силос, удобреної гноєм, дозволяє більш повно використовувати гній і зменшити на 25-33 % надходження продуктів його мінералізації в грунтові води.
9. Обробка насіння озимої пшениці перед сівбою біопрепаратом ризоагріном сприяє розвитку більш міцної кореневої системи рослин, що можна оцінити як фактор стабілізації і стійкості врожаїв за рахунок підвищення зимостійкості і посухостійкості.
10. При вирощуванні ярої пшениці найбільш висока енерговіддача від азотних добрив забезпечується при дозі N<-,0, що складає 2.9-2,7 од.; найбільш сприятливі попередники: овес і пелюшка. При внесенні азоту в дозі N90 за показниками енерговіддачі попередники розподіляються за ступенем зниження в такій послідовності: овес - пелюшка - конюшина - люпин.
11 .Економічно найбільш вигідне вирощування ярої лшепиці забезпечується після удобреного гноєм попередника, а також після вівса, з внесенням безпосередньо органічних і мінеральних добрив. Економічно виправдано використання біопрепаратів і внесення підвищених доз азоту ІЧ80. Економічно доцільно поєднання біологічного азоту у вигляді багаторічних трав і азоту гною з
азотом мінеральних добрив у дозі N40.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
І. При вирощуванні озимої пшениці на середньоокультуреїшх дерново-підзолистих грунтах з урожайністю 40-50 ц/га доцільно розміщувати посіви після бобових культур, багаторічних трав і угноєних просапних попередників з внесенням мінімальної кількості технічного азоту (N40 па фоні фосфорних і калійних добрив) і обробкою насішія біопрепаратом ризоагріном. Можливе і вирощування пшениці після отменю з обов'язковими заходами по захисту рослин від кореневих гнилей і внесенням азотних добрив у дозах Neo-Nso-
2. При вирощуванні ярої пшениці перевагу слід надавати угноєним попередникам, пелюшці, а при розміщенні після вівса — необхідно вносити під пшеницю органічно-мінеральні добрива в дозі 8 т/га. Прогноз вмісту клейковини в зерні слід діагностувати за вмістом азоту в листках у період колосіння-цвітіння і при необхідності використовувати позакореневе підживлешія. Біопрепарат ризоагрін потрібно застосовувати при розміщенні пшениці після просапних попередників шляхом обробки насіння перед сівбою.
СПИСОК РОБІТ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Гриник І.В. Показніші якості зерна ярої пшениці в залежності від попередників та системи удобрения //Бюлетень Інституту сільськогосподарської мікробіології-Чернігів, 1999.- С. 36 (Участь в узагальненні досліджень, написання статті).
2. Гриник І.В. Використання біологічного і мінерального азоту при вирощуванні ярої пшениці // Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН,- K., 2000.- Вип. 1.- С. 96-100.(Проведення аналітичних досліджень, аналіз результатів, участь в підготовці і написання статті).
3. Гриник І.В., Бердніков О.М. Роль системи удобрення в одержанні високої і стійкої продуктивності ярої пшениці. Чернігів,- 1999.-4с.(Узагальнепня результатів досліджень, участь в підготовці і написання буклету).
4. Грынык И.В. Эффективность биологического и технического азота при выращивании пшеницы яровой.// Вісник аграрної науки.-К.: - 2000.- № 2.- С. 76-77. (Проведення досліджень, систематизація матеріалів, участь в написанні статті).
5. Бердніков О.М., Гриник І.В. Вплив попередників, мінерального азоту, рідких добрив та обробки насіння біопрепаратами на урожайність і якість пшениці ярої.// Вісник аграрної науки. - K., -2000,- № 3, - С. 20-21. (Узагальнення результатів досліджень, участь в написанні статті).
6. Гриник І.В. Азотний режим і урожайність озимої пшениці в залежності від попередників на дерново-підзолистих ґрунтах Полісся //Наукове обґрунтування сталого розвитку агроекологічних систем Чернігівщини в ринкових умовах і обмеженог о ресурсного забезпечення/ Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених аграріїв Чернігівщини, 5-6 квітня 1999 року, Чернігів - 1999, - С. 3-(Аналіз результатів досліджень з їх узагальненням і доповіддю).
АНОТАЦІЯ
Гриник І. В. Вплив попередників та системи удобрення на врожай та якість озимої і ярої пшениць в умовах Полісся.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.01.- загальне землеробство. - Інститут землеробства УААН, с.м.т. Чабани, 2000 рік.
Дисертаційну роботу присвячено проблемі отримання високих і сталих врожаїв зерна озимої і ярої пшениці з бажаними показниками якості.
Встановлено можливість отримання на середньоокультурених дерново-підзолистих грунтах Полісся 40-50 ц/га зерна озимої і 37-40 ц/га ярої пшениці за рахунок комплексу агротехнічних заходів: добору попередників, внесення азотних добрив в помірних дозах, обробіток насіння біопрепаратами і кореневого підживлення рослин суспензійованими рідкими добривами з мікроелементами в поєднанні з засобами захисту рослин.
Визначено заходи, що підвищують зимостійкість рослин озимої пшениці і якість зерна.
Визначено агроекологічну оцінку заходів, що вивчаються, які за певних умов доповнюють класичну агротехніку вирощуваїшя пшениць в Поліссі.
При вирощуванні озимої пшениці найбільш висока енерговіддача при дозі азоту N40(4.0-4.9 од.), ярої ЬІ-щ м(2.7-2.4 од). Ключові слова: озима і яра пшениці, попередники, система удобренім, агроекологічна, енергетична і економічна оцінки, агротехніка.
АННОТАЦИЯ
Грынык И.В. Влияние предшественников и системы удобрения на урожай и качество озимой и яровой пшешщ в условиях Полесья.-Рукопись.
Диссертация на соискаиие ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.01. - общее земледелие.-Институт земледелия УААН. пгт Чабаны, 2000 год.
Диссертадиошіая работа посвящена проблеме получения высоких и стабильных урожаев озимой и яровой пшениц с желательными показателями качества.
Исследования проведены в шести полевых и одном стационарном лизиметрическом опыте.
Установлена возможность получения на хорошо- и среднеокультуренных дерново-подзолистых почвах Полесья урожаев зерна озимой пшеницы 40-50 ц/га, яровой - 37-40 за счет комплекса агротехнических приемов: подбора
предшественников, внесения азотных удобрений в умеренных дозах (40-60 кг/га д.в.), обработки семян биопрепаратом и внекорневой подкормки растешш жидкими суспензированными удобрениями с микроэлементами в сочетании со средствами защиты растений.
Выявлены приемы, повышающие зимостойкость растений и качество зерна. Путем подбора предшественников в сочетании с обработкой семян биопрепаратами представлена возможность увеличить содержание в узлах кущения озимой пшеницы сахаров в 1.2-1.4 раза, тем самым сохранить посевы от гибели в период зимовки -заложить основу стабильных урожаев.
Дана агроэкологическая оценка изучаемым приемам: прослежена миграция азота, водорастворимого гумуса, кальция и магния за пределы корнеобитасмого слоя почвы в зависимости от условий выращивания: установлено, что озимая пшеница уменьшает относительно зяби потери влаги за пределы корнеобитаемого слоя почвы (0-155 см) в 2.5-2.8 раза, гумуса - в 1.9-2.5 раза, азота - в 1.6-1.8 раза.
Установлены приемы, обеспечивающие энергоотдачу азотных удобрений на озимой и яровой пшенице в пределах 2.4-4.9 ед., а уровень рентабельности 50-74 %.
Ключевые слова: озимая и яровая пшеницы, предшественники, системы удобрашя, агрохимическая, агроэкологическая, энергетическая и экономическая аспекты агротехники.
ANNOTATION
Grinik I. V. The influence of precursors and fertilizing system on the yield and quality of winter and spring wheat in condition of Polissja.- Manuscript.
The thesis is presented for a degree of a candidate of agricultural science in speciality 06.01.01 -general agriculture.- Institute of Agriculture UAAS, settlement Tchabany, 2000.
The thesis deals with the problem of production of high and stable yields of winter and spring wheat grain with programmed quality paramétrés.
The author has proved a possibility to achieve 40-50 centners per hectar of winter wheat and 37-40 - of spring wheat grain on the moderate cultivated demo-podzolic soil owing to the complex of agrotechnical measures: selection of precursors, application of moderate doses of nitrogen fertilizes, biopreparation treatment of seeds and leaf feed fertilization joint with plant protection measures.
The methods are found to increase winter- hardiness of winter wheat plants and quality of grain.
The agroeconomical evaluation is given for measures under study, which in certain conditions supplement a traditional technology of wheat cultivation in Polissija.
In winter wheat production the highest payment of energy is when doses of nitrogen fertilizers are N40 (4.0-4.9 units), spring wheat - N30-6o (2.7-2.4 units).
Key words: winter and spring wheats, precursors, fertilizing system, agroecological, energetical and economical evaluation, agrotechnology.
- Грынык, Игорь Владимирович
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 2000
- ВАК 06.01.01
- Формирование продуктивности и посевных качеств семян озимой пшеницы в зависимости от приемов выращивания в условиях Среднего Поволжья
- Урожайность и качество хлебных злаков в зависимости от возрастающих доз азотных и фосфорных удобрений
- Рост, развитие и продуктивность различных сортотипов озимой пшеницы на выщелоченном черноземе Западного Предкавказья
- Разработка сочетаний и норм удобрений под озимую пшеницу на карбонатном черноземе
- Эффективность минеральных удобрений и средств защиты растений на яровой пшенице в условиях Алтайского Приобья