Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Установление оптимальных сроков сбора гороха овощного использования на семена в условиях Юго-Запада Украины
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство
Автореферат диссертации по теме "Установление оптимальных сроков сбора гороха овощного использования на семена в условиях Юго-Запада Украины"
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ІНСТИТУТ РОСЛИННИЦТВА ім. В .Я. ЮР’ЄВА
ОД КУРКУРИН Іван Іванович
УДК 635.656:631.53.02
ВСТАНОВЛЕННЯ ОПТИМАЛЬНИХ СТРОКІВ ЗБИРАННЯ ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО ВИКОРИСТАННЯ НА НАСІННЯ В УМОВАХ ПІВДЕННОГО СХОДУ УКРАЇНИ
06.01.05 - селекція і насінництво
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Харків - 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на Донецькій дослідній станції Інституту овочівництва і баштанництва УААН.
Науковий керівник : доктор сільськогосподарських наук Самарін Микола Олексійович, фірма «Генезис-Дельта» м. Кримськ Краснодарського краю, науковий консультант
Офіційні опоненти : доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Г орова Тамара Корніївна,
Інститут овочівництва і баштанництва УААН, зав. лабораторією селекції коренеплідних та малопоширених культур
кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Чекригін Петро Міхеєвич,
Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН, зав. відділом селекції гороху
Провідна установа : Інститут землеробства УААН, с. Чабани Київської області
Захист відбудеться « ^» *7 р й- ^ к X 1998 р. о 13 год.
на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д. 02. 37. 01 в Інституті рослинництва ім. В.Я. Юр’єва,
310060, м. Харків, проспект Московський, 142 тел. 92-23-78
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва, м. Харків, проспект Московський, 142
Автореферат розісланий « £ » 1998 р.
Вчений секретар
спеціалізованої Вченої ради ■ Бондаренко Л.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Насінницькі посіви гороху овочевого всіх репродукцій в Україні займають ля 10 тис. га, а об’єми насіння, що отримуються, доходять до 18-20 тис.тонн. зхнологія його виробництва набула промислову направленість.
Актуальність теми. Загальний біологічний врожай посівів сучасних сортів іроху овочевого доходить до 2-3 т насіння з гектару, однак його господарська личина становить всього лише 1,2-1,8 т/га. Найбільші втрати насіння відбуваються період збирання через неправильне визначення його початку . Тут же втрачаються )го посівні та продуктивні якості.
У зв’язку з цим і виникла необхідність у встановленні оптимальних строків 'ирання насіння, при яких були б зведені до мінімуму його втрати, а також ережені високі посівні і продуктивні якості.
Зв’язок роботи з науковими програмами. Тема дисертації була складовою істиною тематичного плану Інституту овочівництва і баштанництва і входила до ми 06 «Розробити і удосконалити систему насінництва і способи виробництва гсокоякісного насіннєвого матеріалу овочевих і баштанних культур». Номер :ржавної реєстрації ИА 01001696 р.
Мета і задачі дослідження. Мета роботи полягала у встановленні аємозв’язків між строками збирання рослин на насіння та їх продуктивністю, ісівними і врожайними якостями, а також хімічним складом насіння сортів гороху ючевого різних груп достигання.
В задачі дослідження входило :
- вивчити розподіл асимілятів у надземних органах рослин гороху в різні роки збирання;
- визначити хід відтоку сухої речовини (реутилізацію) з осьових і иміляційних органів у генеративні в цей період;
- знайти величини їх відтоку по органах після скошування рослин і аходження їх в полі (дозрівання);
- визначити залежність продуктивності рослин від часу їх збирання;
- виявити вплив строків збирання на посівні якості насіння;
-знайти вплив періоду збирання на продуктивні (урожайні) властивості насіння;
- вивчити вплив строків збирання насіння на хімічний склад насіння;
- обгрунтувати оптимальний час збирання рослин гороху овочевого на насіння.
Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в умовах південного сходу України встановлено взаємозв’язок між строками збирання насіння і продуктивністю гороху овочевого використання . Знайдено величини відтоку асимілятів з вегетативних органів у генеративні в різні строки збирання. Вивчено явище реутилізації рослин гороху в період їх знаходження в полі після скошування. Виявлено вплив строків збирання на посівні та продуктивні (урожайні) якості насіння. Вивчено динаміку хімічного складу насіння у процесі достигання.
Практичне значення одержаних результатів. Знаходження оптимальних строків збирання рослин гороху овочевого за рахунок найбільш повного використання створених ними в процесі онтогенезу асимілятів, а також обліку реутилізації дозволить зменшити втрати їх біологічного врожаю і одержувати високоякісне насіння.
Особистий внесок здобувача. Автор розробив програму і методику досліджень, був безпосереднім виконавцем робіт по вивченню розподілу асимілятів по органах рослин в різні строки збирання та їх реутилізації, впливу строків збирання на урожай, посівні та продуктивні якості насіння гороху овочевого і його хімічний склад, а також безпосередньо приймав участь у виробничій перевірці та впровадженні одержаних результатів.
Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень докладено на засіданнях Вченої ради Донецької дослідної станції та Інституту овочівництва і баштанництва УААН (1992, 1993, 1994, 1997 рр.), науковій конференції у с. Борова Київської області (1994 р). Вони пройшли виробничу перевірку в дослідному господарстві Донецької дослідної станції і були впроваджені в КСП «Прогрес» Волновахського району Донецької області.
з
ідно з одержаними даними при скошуванні насінницьких посівів гороху овочевого 18-й день фази технічної стиглості додатково було одержано 0,36 - 0,58 т/га сіння І класу, економічний ефект становив 756 - 1218 грн./га.
Публікації. За матеріалами досліджень, поданих в дисертації, опубліковано тукових праць.
Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається з переліку умовних орочень, вступу, 7-ми розділів, висновків, пропозицій виробництву та списку користаних джерел з 209 найменувань, у тому числі 40 іноземних, і викладена на 8 сторінках машинописного тексту, містить 31 таблицю та 6 рисунків. Додатки лючають 28 таблиць, 1 акт виробничої перевірки і 1 акт впровадження.
ОБ’ЄКТ, МЕТОДИ ТА УМОВИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Експериментальна робота виконана на Донецькій дослідній станції ЮБ УААН 992- 1994 рр.
Об’єктом досліджень служили три районовані сорти гороху овочевого різних зоків достигання : зверхранній Альфа, середньоранній Вега і середній (агумський, норми висіву яких становили 1200 тис., 1100 і 1000 тис. схожого гіння на 1 га, відповідно. Сівбу здійснювали на ділянках з обліковою площею м2 у 4 повтореннях. Урожай збирали в строки, передбачені схемою досліду : на 1, 9,12, 15, 18, 21, 24-й дні. після початку фази технічної стиглості (ТС). За контроль по взято 12-й день фази технічної стиглості - пожовтіння нижнього ярусу бобів.
Встановлення початку фази технічної стиглості, відбір проб, визначення зжайності проводили за методикою Державного сортовипробування (1975). зіологічні дослідження - за методикою О.М.Бегишева (Методика зиологических исследований в овощеводстве и бахчеводстве, 1970). Посівні зеті насіння досліджували згідно діючих ОСТів. Визначення хімічних опонентів здійснювали за загальноприйнятими методами (А.И.Ермаков и др., 37).
Математичну обробку даних виконували методом дисперсійного аналізу по Б.О.Доспєхову (1985).
Польові досліди закладали на чорноземах звичайних, середньогумусних, що мають сприятливі водно-фізичні властивості.
Температура повітря в роки досліджень була значно нижче середньої багаторічної. Кількість опадів за період вегетації в перші роки значно перевищувала середні багаторічні значення, а на третій рік була нижче. Ці фактори негативно вплинули на розвиток і продуктивність рослин гороху.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ
РОЗПОДІЛ АСИМІЛЯТІВ У НАДЗЕМНИХ ОРГАНАХ РОСЛИН ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО ВИКОРИСТАННЯ В РІЗНІ СТРОКИ ЗБИРАННЯ, ЇХ РЕУТИЛІЗАЦІЯ І ПРОДУКТИВНІСТЬ
Розподіл асимілятів у сортів різного строку достигання та їх реутилізація.
У сорту Альфа в ТС-1 (початок фази технічної стиглості) маса осьових органів становила 20 % надземної частини, асиміляційних - 32 і генеративних - 48 %, з яких 25 % займали стулки і 23 % насіння (рис. 1). В міру достигання відбувалось зменшення маси вегетативних органів і збільшення генеративних, причому у останніх спостерігалось зниження маси стулок на фоні значного приросту насіння. В ТС-12 стебло становило 14 % сухої фітомаси, лист - 18 %, біб - 68 %. На кінець вегетації ці показники становили 12, 15 і 73 %, відповідно. При цьому стулки займали 12 %, насіння - 61 %. Максимальної продуктивності рослини сорту Альфа досягай в ТС-18 - 7,80 г.
При дозріванні скошених рослин в полі спостерігався аналогічний процес перерозподілу асимілятів із одних органів в інші. Особливо інтенсивно проходила реутилізація у рослин, що скошували в ранні фази росту. Маса стебла в ТС-1 і 9 зменшилась при дозріванні на 14 і 12 %. Відток асимілятів з листа в ТС-1 і 6 становив 16 і 15 %, а приріст сухої речовини насіння - 31 і 26 %, відповідно. При
Сорт Адагумскиії
2 2 12 12
1 2
ШЖ
12 12
ТС-1 ТС-6 ТС-9 ТС-12 ТС-15 ТС-18 ТС-21 ТС-24
Сорт Вега
Сорт Альфа
Рис. 1. Зміна вмісту сухої речовини в надземних органах рослин гороху овочевого в процесі достигання, г/рослину (1992-1994 рр.). 1-при скошуванні, 2-після дозрівання.
Органи: - осьові її 11I IIII - черешок
- прилисток І——- стулки
прилисток
- листочок
17 і - сім’я
цьому із стулок в сім’я в ТС-1 і 6 надійшло 25 і 22 % асимілятів. Починаючи з ТС-12 інтенсивність реутилізації у рослин значно знижувалась і в ТС-18 припинялась повністю.
У сорту Вега стебло в ТС-1 займало 21 % сухої фітомаси, лист - 33 і біб - 46 %, з яких на стулки і насіння приходилось по 23 % сухої речовини. В ТС-12 осьові органи становили 16 %, асиміляційні 21 і генеративні - 63 %. На кінець вегетації відповідно 12, 10 і 78 %. Насіння при цьому займало 66 % маси рослини. Найбільшої продуктивності рослини досягай в ТС-18 - 8,29 г.
В період дозрівання найбільший відток сухої речовини з осьових органів відзначено у рослин, скошених в ТС-1 і 9 - 14 і 13 % їх маси. В ТС-12 реутилізація становила 9 %, а в кінці вегетації - 1-2 %. З листя в ТС-1 і 6 пересувалось 16 % пластичних речовин, в ТС-12 - 13, а в ТС-18 і 24 - 3 і 2 %. Відток сухої речовини із стулок в сім’я в ТС-1 і 9 становив 21 і 16 %, в ТС-12 - 5 %, а на кінець вегетації припинився повністю. Рослини, скошені в ТС-1 і 6 при дозріванні мали найбільший приріст насіння - 40 і 25 %.
У сорту Адагумський в ТС-1 осьові органи займали 24 % маси надземної частини, асиміляційні - 32 і генеративні - 44 %. В ТС-12 ці показники становили 16,
21 і 63 %, відповідно, а на кінець вегетації - 13, 10 і 77 %. Максимальну продуктивність рослини сорту Адагумський мали в ТС-18 - 8,68 г насіння, що становило 61 % сухої фітомаси.
Найбільш інтенсивну реутилізацію асимілятів із стебла при дозріванні мали рослини, які скошували в ТС-1, 6 і 9 - 16 % їх маси. В ТС-12 збиток сухої речовини становив тільки 5 %, а в ТС-21 і 24 - 1 %. З листя найбільший підток спостерігшіся в ТС-1 - 18 %. В ТС-12 цей показник становив 17 %, а в ТС-21 і 24 - всього 3 і 2 %. Із стулок в сім’я найбільша кількість асимілятів пересувалась в ТС-6 - 32 %. Найбільший приріст сухої речовини насіння мали рослини, скошені в ТС-1 і 6 - 45 і 18 %. З досягенням максимальної продуктивності в ТС-18 приросту насіння при дозріванні не спостерігалось.
Провідну роль в забезпеченні насіння сухою речовиною в період дозрівання скошених рослин відігравали асиміляційні органи і стулки, величини реутилізації
их у сорту Альфа становили 9 і 13 % їх маси, Веги - 11 і 11 % і у сорту іагумський -14 і 16%. Значення осьових органів у цьому дещо нижче-8, 9 і '/о, відповідно.
Урожайність насіння гороху овочевого залежно від строків збирання.
ійбільший урожай насіння у сортів Альфа, Вега і Адагумський одержано при ошуванні посівів в ТС-15 і 18. Перевищення над контролем становило 16 і 20, 11 і та 16 і 18 %, відповідно по сортах (табл. 1).
Таблиця 1
Урожайність насіння сортів гороху овочевого залежно від строків збирання (у середньому за 1992-1994 рр.)
трок збирання * Альфа Вега Адагумський
т/га ± ДО контролю т/га ± до контролю т/га ± до контролю
С-1 0,54 - 1,83 0,92 - 1,58 0,92 - 1,67
С-6 1,13 - 1,24 1,88 -0,62 2,29 -0,30
С-9 2,01 -0,36 2,51 + 0,01 2,43 -0,16
С-12 (контроль) 2,37 - 2.50 - 2,59 -
С-15 2,76 + 0,39 2,78 + 0,28 3,01 + 0,42
С-18 2,84 + 0,47 2,88 + 0,38 3,05 + 0,46
С-21 2,51 + 0,14 2,68 + 0,18 2,85 + 0,26
С-24 2,42 + 0,05 2,62 + 0,12 2,77 + 0,18
ПР05 0,16 0,19 0,27
Примітка. ТС-1 - перший день фази технічної стиглості; ТС-6, ТС-9, ТС-12, -15, ТС-18, ТС-21, ТС-24 - відповідно 6, 9, 12, 15, 18, 21 і 24-й дні після початку їй технічної стиглості.
При збиранні рослин в ранні строки - ТС-1 і 6 - відзначено значний недобір іння. Врожайність у сорту Альфа становила 23 і 48 % від контролю, сорту Вега -
і 75 та сорту Адагумський - 36 і 88 %, відповідно.
ВПЛИВ СТРОКІВ ЗБИРАННЯ НА ПОСІВНІ ЯКОСТІ НАСІННЯ ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО ТА ЙОГО ПРОДУКТИВНІ ВЛАСТИВОСТІ'
Строки збирання насіння та його посівні якості. У сорту Альфа вкрай низькими показниками якості характеризувалось насіння, зібране в технічній стиглості. Маса 1000 насінин в ТС-1 і 6 була на 64 і 45 г нижче, ніж на контролі, енергія проростання - на 23 і 9 %, а схожість - на 27 і 10 % (табл. 2). Збирання насіння, починаючи з ТС-15, забезпечило істотне перевищення даних показників над контролем. При цьому найвищі показники мало насіння в ТС-18 : маса 1000 насінин збільшилась на 19 г, енергія проростання на 9 %, схожість на 4 %.
Таблиця 2
Вплив строків збирання на посівні якості насіння сортів гороху овочевого (у середньому за 1992-1994 рр.)
Строк збирання Альфа Вега Адагумський
маса 1000 насі- нин, г енер- гія про- рост., % схо- жість, % маса 1000 насі- нин, г енер- гія про- рост., % схо- жість % маса 1000 насі- нин, г енер- гія про- рост., % схо- жість, %
ТС-1 126 58 64 126 65 68 135 57 62
ТС-6 145 72 81 142 74 76 149 67 72
ТС-9 171 78 87 167 79 82 161 75 85
ТС-12(контроль) 190 81 91 181 85 88 176 82 89
ТС-15 199 87 92 191 88 91 184 89 93
ТС-18 209 90 95 195 92 93 187 89 93
ТС-21 203 89 94 195 91 93 186 87 92
ТС-24 205 88 93 193 91 94 178 87 92
НІРо5 5 4 3 7 3 2 7 4 2
У сорту Вега маса насіння, зібраного в ТС-1 і 6 була на 55 і 39 г менше, ніж ну контролі, а енергія проростання і схожість на 20 і 11 та 20 і 12 %. Суттєве зниження показників давало також скошування рослин в ТС-9.Починаючи з ТС-15,насіння досягало високих посівних кондицій і відповідало вимогам І класу посівного стандарту. Найбільше перевищення над контролем забезпечило збирання в ТС-18 :
ica 1000 насінин збільшилась на 14 г, енергія проростання - на 7 %, схожість - на %.
У сорту Адагумський в ТС-1 і 6 маса 1000 насінин була на 41 і 27 г менше інтролю, енергія проростання - на 25 і 15 % і схожість - на 27 і 17 %. Істотне іревшцення над контролем дало збирання від ТС-15 до ТС-24. При цьому найвищі жазники мало насіння в ТС-15 і 18, зокрема, маса 1000 насінин була вище інтролю на 8 і 11г, енергія проростання - на 7 %, схожість - 4 %.
Продуктивні властивості насіння залежно від строків збирання. У сортів іьфа і Bern найбільш продуктивні рослини формувались з насіння, зібраного в >15, 18 і 21.При його використанні збільшення врожаю у порівнянні з контролем ановило відповідно 14, 16 і 13 % та 9,25 і 12 % (табл. 3).
Таблиця З
Вплив строків збирання її хіння сортів гороху овочевого на врожайність наступного року (у середньому за 1993-1994 pp.)
Строк збирання Альфа Вега Адагумський
у минулому році т/га + до контролю т/га ± до контролю т/га ± до контролю
ТС-1 1,82 - 0,42 1,93 -0,47 2,36 -0,41
ТС-6 2,16 -0,08 2,10 -0,30 2,58 -0,19
ТС-9 2,09 - 0,15 2,20 - 0,20 2,78 + 0,01
ТС-12 (контроль) 2,24 - 2,40 - 2,77 -
ТС-15 2,55 + 0,31 2,61 + 0,21 3,16 + 0,39
ТС-18 2,60 + 0,36 2,99 + 0,59 3,19 + 0,42
ТС-21 2,54 + 0,30 2,68 + 0,28 3,07 + 0,30
ТС-24 2,45 + 0,21 2,55 + 0,15 3,14 + 0,37
НІР()5 0,29 0,18 0,39
сорту Адагумський найвищий врожай при пересіві забезпечило насіння, зібране в 15 і 18. Перевищення над контролем становило 14 і 15 %.
ВПЛИВ СТРОКІВ ЗБИРАННЯ НАСІННЯ ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО НА ЙОГО ХІМІЧНИЙ СКЛАД
У сортів, що вивчались, насіння в ТС-1 мало мінімальну кількість сухої речовини, крохмалю, білку і максимальну - цукрів. В ТС-12 у сорту Альфа суха речовина збільшилась у порівнянні з ТС-1 у 2,17, крохмаль - 6,11 і білок - 1,05 рази; у сорту Вега - в 2,31; 8,12 і 1,07 рази, відповідно; сорту Адагумський - в 2,42; 11,39 та 1,09 рази (табл. 4 ). Вміст цукрів зменшився у сорту Альфа в 3,1, а у сортів Вега і Адагумський в 3,4 рази. На кінець вегетації кількість сухої речовини зросла у сорту Альфа в 4,28, крохмалю - 7,68 і білку в 1,11 рази, у сорту Вега - 4,38; 12,30 і 1,09 рази, сорту Адагумський - 4,17; 11,39 і 1,09 рази, відповідно. Цукри зменшились в 6,7; 7,2 і 7,5 рази, відповідно по сортах.
Дещо іншим був хімічний склад насіння, що після скошування рослин знаходилось для дозрівання в полі. Різні строки скошування не мали істотного впливу на вміст сухої речовини, цукрів і білку в насінні. Вміст же крохмалю в міру скошування рослин в більш пізні строки дещо збільшувався. У сорту Альфа в ТС-12 крохмаль збільшився в 1,25, а в ТС-24 - в 1,47 рази, у сорту Вега - 1,25 і 1,54 і сорту Адагумський - 1,28 і 1,59 рази.
ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО НА НАСІННЯ
Найбільш високі економічні показники одержано у сортів Альфа, Вега і Адагумський при скошуванні посівів в ТС-15 і 18 : прибуток з 1 га у порівнянні з контролем збільшився на 27 і 32, 18 і 24 та 25 і 27 %, рівень рентабельності - на 43 і 52, 31 і 42, 47 і 51 %, а річний економічний ефект становив 819,0 і 987,0; 588,0 і 798,0 та 892,0 і 966,0 грн./га, відповідно.
При використанні даного насіння на слідуючий рік кращі економічні показники забезпечило насіння, що збирали у сортів Альфа і Вега в ТС-15, 18 і 21,
Таблиця 4
Зміна вмісту хімічних компонентів в насінні гороху овочевого в різні строки збирання, %
(у середньому за 1992 - 1994 рр.)
шпоненти Спосіб С тр о к збирання
зби- Н1Р05
рання* ТС-1 ТС-6 ТС-9 ТС-12 ТС-15 ТС-18 ТС21 ТС-24
Сорт Альфа
/ха речо- 1 20,60 25,1 1 31,93 44,8С ) 70,81 80,16 86,00 88,20 3,06
вина 2 90,30 90,61 90,22 89,90 90,70 90,05 90,41 90,55 -
юхмаль 1 3,64 8,86 . 16,90 22,23 24,84 26,89 27,73 28,60 0,57
2 21,97 23,68 26,44 27,51 28,44 29,79 30,91 32,29 1,22
'ма 1 6,8 4,8 3,1 2,2 1,3 1,0 1,1 1,0 0,8
крів 2 1,0 1,0 1,0 1,0 ід 1,1 1,1 1,0 -
ІІОК 1 24,86 25,31 25,73 26,17 26,65 27,38 27,12 27,32 0,77
2 26,32 27,00 26,65 27,22 26,91 27,54 27,65 27,30 -
Сорт Вега
'ха речо- 1 20,41 26,34 33,87 47,10 79,25 83,54 89,40 88,71 4,06
вина 2 91,70 92,53 92,69 92,40 92,48 92,41 92,39 92,41 -
юхмаль 1 2,52 9,94 17,75 20,47 24,91 27,22 29,94 30,99 0,33
2 21,42 24,07 25,34 26,68 28,00 29,40 32,08 33,06 1,03
гма 1 7,2 5,8 3,3 2,1 1,2 1,1 1,1 1,0 0,4
крів 2 1,1 1,1 1,1 1,1 1,0 1,1 1,0 1,0 -
юк 1 25,68 25,96 26,51 27,44 28,06 28,11 27,98 28,11 0,34
2 27,69 27,44 26,85 28,00 28,10 28,00 28,21 27,96 -
Сорт Адагумський
ха речо- 1 21,23 25,91 31,49 51,36 81,90 88,81 87,92 88,59 3,24
іина 2 90,89 91,00 90,84 91,21 91,55 91,49 91,53 91,22 -
юхмаль 1 2,23 7,97 16,52 25,41 28,05 28,71 29,93 31,67 2,81
2 20,50 22,00 24,18 26,27 28,06 29,65 31,99 32,60 0,84
ма 1 7,7 6,0 3,6 2,3 1,2 1,0 1,1 1,0 0,5
крів 2 1,0 1,0 0,9 1,0 1,0 1,1 1,1 1,0 -
юк 1 26,25 26,74 27,18 28,49 29,00 29,52 29,34 29,50 0,68
2 28,04 27,30 27,61 28,89 29,11 29,41 28,99 29,52 -
Примітка. 1 - при скошуванні рослин
2 - після дозрівання
сорту Адагумський - в ТС-15 і 18. При цьому прибуток з 1 га збільшився на 23, 27 і
22 %, 14, 39 і 19 % та 21 і 22 %, рівень рентабельності - 34,39 і 33 %, 25,69 і 33 % та 51 і 55 %, а річний економічний ефект досяг 651,1; 755,9 і 630,1; 445,2; 1251,8 і 539,6 та 838,6 і 903,2 грн./га, відповідно по сортах.
ВИВЕДЕННЯ НОВИХ СОРТІВ ГОРОХУ ОВОЧЕВОГО РІЗНИХ СТРОКІВ ДОСТИГАННЯ
У результаті селекційної роботи, при впровадженні виділених нами строків збирання рослин, створено новий сорт гороху овочевого Каскад, який за комплексом господарсько-цінних ознак перевищив стандартний сорт Вега і з 1997 року внесений до державного Реєстру сортів рослин України (табл. 5).
Таблиця 5
Характеристика гороху овочевого сорту Каскад
(у середньому за 1992-1994 рр.)
Показники С орт
Каскад Вега (стандарт)
Число днів :
до настання технічної стиглості 63 62
до настання біологічної зрілості 77 75
Урожайність, т/га 9,09 6,90
бобів (у фазу ТС) 9,09 6,90
НІР05 0,78
зеленого горошку 4,08 2,99
НІР05 0,38
насіння (у фазі БЗ) 2,82 2,55
НІР05 0,19
Хімічний склад зеленого горошку :
суха речовина, % 21,10 20,70
цукор, % 7,2 7,2
крохмаль, % 2,78 2,88
вітамін С, мг% 33,00 29,21
білок, % 26,70 27,10
висновки
1. Строки збирання обумовили різне нагромадження асимілятів в надземній тині рослин гороху овочевого. Однак на кінець вегетації їх розподіл по органах
близьким у досліджених сортів і становив : осьові органи - 12-13 %, міляційні - 10-15 і генеративні - 73-78 %. На насіння витрачалось 61-66 % сухої овини.
2. Найбільш інтенсивний відток асимілятів в насіння при дозріванні 5увається в фазі технічної стиглості - до 45 %. В більш пізні строки збирання цес реутилізації знижується і повністю припиняється при досягненні фази югічної зрілості.
3. Реутилізація із асиміляційних органів в період знаходження скошених гсин в полі і стулок бобів найбільша ґі становить 9-14 і 11-16 %, відповідно, тоді ■ осьових - 8-9 %. В результаті цього маса насіння збільшується на 7-8 %.
4. Максимальної продуктивності рослини сорту Альфа, Вега і Адагумський їгають на 18-й день фази ТС - 7,80; 8,29 і 8,68 г/рослину, відповідно; подальшого ьшення маси насіння після цього строку не відбувається.
5. Найбільш високий врожай насіння одержано при скошуванні сортів Альфа, і і Адагумський на 15 і 18-й дні фази технічної стиглості. Збільшення врожаю у івнянні з контролем становило 16 і 20, 11 і 14 та 16 і 18 %, відповідно .
6. Основні посівні якості насіння мали високі показники у досліджених сортів, знаючи з ТС-15 : на 9-19, 10-14 і 8-11 г, відповідно по сортах, більше у
порівнянні з контролем - маса 1000 насінин; на 6-9, 3-7 і 5-7 % - енергія проростання і на 1-4, 3-6 і 3-4 % - його схожість.
7. Насіння сортів Альфа і Вега при збиранні на 15, 18 і 21-й, сорту Адагумський - на 15 і 18-й дні фази технічної стиглості забезпечило перевищення врожайності у потомстві на 14, 16 і 13 %; 9,25 і 12% та 14 і 15 %, відповідно.
8. До фази біологічної зрілості в насінні відбувається збільшення вмісту сухої речовини в 4,2-4,4, крохмалю - 7,9-14,2, білку - в 1,1 рази у порівнянні з початком фази технічної стиглості й зменшення суми цукрів у 6,7-7,7 рази. При цьому вплив дозрівання насіння в полі не виявив істотних різниць у вмісті хімічних компонентів, окрім крохмалю, який зростав у 1,5-1,6 рази.
9. Найвищу економічну ефективність дало збирання насіння сортів Альфа, Вега і Адагумський в ТС-15 і 18 : прибуток з 1 га був більше у порівнянні з контролем на 27 і 32, 18 і 24 та 25 і 27 %, а рівень рентабельності на 43 і 52, 31 і 42 та 15 і 18 %, відповідно. Використання цього насіння в наступному році забезпечило збільшення прибутку на 23 і 27, 14 і 39 та 21 і 22 %, рівня рентабельності - на 34 і 39,25 і 69 та 51 і 55 %.
10. Оптимальним строком збирання гороху овочевого на насіння на південному сході України слід вважати 15 і 18-й дні фази технічної стиглості (достигання 60 і 80 % бобів).
11. У результаті селекційної роботи створено новий більш продуктивний високоякісний сорт гороху овочевого середньораннього строку достигання Каскад районований по всіх зонах України з 1997 року.
ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
1. З метою одержання високих урожаїв насіння гороху овочевого з високимі посівними та продуктивними якостями в умовах південного сходу Україні збирання насіннєвих посівів сортів Альфа, Вега і Адагумський слід проводити н . 15-18-й дні фази технічної стиглості (достигання 60-80 % бобів на рослині).
2. Для подовження строку переробки зеленого горошку та збільшення його обництва у сировинних зонах України в доповнення до існуючих районованих тів пропонується ввести новий більш продуктивний високоякісний сорт гороху чевого середньораннього строку достигання Каскад.
СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛІКОВАНИХ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Куркурін 1.1. Вплив строків збирання на врожай, посівні та продуктивні сті насіння гороху овочевого використання на південному сході України 'вочівництво і баштанництво. - 1996. - Вип.41. - С. 71-74.
2. Куркурін І.І. Розподіл сухої речовини в надземних органах рослин гороху чевого в процесі дозрівання // Селекція, насінництво і технологія вирощування чевих культур. - X., 1997. - С. 52-56.
3. Куркурін І.І., Самарій М.О. Оптимальні строки збирання гороху овочевого насіння // Селекція, насінництво і технологія вирощування овочевих культур. -1997.-С. 56-59.
4. Куркурін І.І. Новий сорт лущильного гороху Каскад // Проблеми і спективи селекції і насінництва овочевих і баштанних культур : .допов.наук.конф. - Борова. - 1995. - С. 25-26.
5. Куркурін І.І. Реутилізація у рослин гороху овочевого в процесі дозрівання Проблеми і перспективи селекції і насінництва овочевих і баштанних культур : .допов.наук.конф. - Борова. - 1995. - С. 26.
Куркурін І.І. Встановлення оптимальних строків збирання гороху овочевогс використання на насіння в умовах південного сходу України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарський наук за спеціальністю 06.01.05 - селекція і насінництво. - Інститут рослинництвг ім. В.Я.Юр’єва, УААН, Харків, 1998.
Захищається рукопис дисертації, що містить результати досліджень пс вивченню впливу строків збирання рослин на їх продуктивність, посівні та врожайн якості, а також хімічний склад насіння сортів гороху овочевого різних груг достигання. Встановлено, що кращими строками збирання гороху овочевого нг насіння в умовах південного сходу України є 15...18-й дні після початку фазі технічної стиглості (пожовтіння 60...80 % бобів). У результаті селекційної роботі створено новий сорт гороху овочевого Каскад, внесений до державного Реєстру сортів рослин України з 1997 р.
Ключові слова \ горох овочевий, строк збирання, сорт, насіння, асиміляти врожайність, посівна якість, хімічний склад.
Куркурин И.И. Установление оптимальних сроков уборки гороха овощноп использования на семена в условиях юго-востока Украины. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственны; наук по специальности 06.01.05 - селекция и семеноводство.- Институт растениевод ства им. В.Я.Юрьева, УААН, Харьков, 1998.
Защищается рукопись диссертации, которая содержит результаты исследова НИЙ ПО изучению ВЛИЯНИЯ сроков уборки растений на их продуктивность, ПОССВНЫ' и урожайные качества,а также химический состав семян сортов гороха овощного ра ных групп созревания. Установлено, что лучшими сроками уборки гороха овощноп на семена в условиях юго-востока Украины являются 15... 18-й дни после начала фа зы технической спелости (пожелтение 60...80 % бобов). В результате селекционной работы создан новый сорт гороха овощного Каскад, внесенный в государственны] Реестр сортов растений Украины с 1997 г.
Ключевые слова : горох овощной, срок уборки, сорт, семена, ассимилятъ. урожайность, посевные качества, химический состав.
Kurkurin I.I. The defining out of optimum dates of harvesting of garden pea using eeds in the condition of the south - earstem Ukraine. - Manuscript.
The thesis for a candidates degree of agricultural sciences by speciality 06.01.05 -ding and seeding. - Institute of plants - growing named after VJ. Juriev, UAAN, :kov, 1998.
The manuscript of thesis to be defended contains the results of the research on the ence of dates of harvesting of plant on their yielding sowing and yielding qualities also chemical structure of seeds of garden pea varieties of different groups of iring. It was found out that better dates for harvesting of garden pea for seeds in the iitions of the south - earsten Ukraine are 15...18 th days of the faze of technical less (yellowing of 60...80 % of beans). In the result of plant breeding there is loped the new variety of garden pea Cascard, introduced in the State List of Plant s’ eties of Ukraine since 1997.
Key words : garden pea, dates of harvesting, variety, seeds assimilates, yielding, ng quality, chemical structure.
- Куркурин, Иван Иванович
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Харьков, 1998
- ВАК 06.01.05
- Возделывание овощного гороха на орошаемых землях Ростовской области
- Научное обоснование семеноводства овощных и цветочных культур в условиях юго-запада Центрально-Черноземного региона
- Подбор сортов и совершенствование элементов технологии выращивания гороха овощного для заморозки в условиях юго-запада ЦЧР
- Особенности возделывания овощного гороха в предгорной зоне КБР
- Обоснование выбора сортов фасоли овощной для разработки конвейера сырья на переработку в условиях юго-запада Центрально-Черноземной зоны