Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Синантропная растительность Киевского плато
ВАК РФ 03.00.05, Ботаника
Автореферат диссертации по теме "Синантропная растительность Киевского плато"
РГО од
АКАДЕЩЯ НАУК УКРА1НИ ЦЕНТРАЛЫЩ '60ТАН1ЧНЙ1 САД 1м.М.М.ГРИШКА.
На правах рукопису ТЕЛЕЦЬКА ЛЮДМИЛА 1ВАН1ВНА
СИНАНТРОПНА РОСЛИННЮТЬ МИВСЬКОГО ПЛАТО
03.00.05 - Ботан1ка
Авторе дисертацП на здобуття б1олог|чних
ф е р а т
вченого ступени кандидата наук 1
м.Мв - 1993
.цисертащею е рукопис.
Робота виконана на кафедр! ботаШки Украхнського державного педагогичного ун1верситету 1М.Ы.П.Драгоыанова.
Науков1 керхБНики - доктор б!олог1чних наук
Б.В.Заверуха
кандидат б10Л0г!чних наук Ю.П.Гудзь
Сф1Ц1йн1 опоненти . - доктор б10Л0г!чних наук,
професор В.Г.Чопик
кандидат б1олог1Чних наук В.I.Мельник
Пров1Дна орган!аац!я - Укр'ашський державши аграрний
ун!верситет
Захист вхдбудеться "Я^" С42М& 1994 р. о .Год. на зас!данн1 спещал1зовано1 вчено! ради К 016.44,01 при Центральному ботан!чному саду !м.Ы.М.Гришка.
3 дисертац!ею можна ознайомитися в б!бл!отец! Центрального ботанхчного саду: м.Ки!в-14 вул.Т!ы!ряз!вська, I.
Автореферат розхсланиЯ 1993 р.
Вчений сенрётар Спец1ал1зовано1 вчено! ради, каццщат б!олог!чних наук
НЛ.Дкуренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ В С Т У П
Актуальн!сть теми. Пост!йно зростаючий р1вень антропогенного впливу на навколишне середовище сприяе виникненню синантроп-них ф!тоценоэ!в в р!зних географ!чних зонах. 1нтенсивна госпо-дарська д!яльн1сть людини приз водить до синантропГзаци природного рослинного покриву, обумовлюе глибок! зм!ни в його структура У систем! заход!в, спрямованих на 1нтенснф!кацга с!льськогос-подарського виробництва, важливе значения мае розробка наукових заход! в боротьби з бур"яновою рослинн!стю.
Тому першочерговим завданням в цьому напрямку е вивчення синантропних угруповань, '¿х флористичного складу, ценотичних особливостей, еколог!чно! приуроченост! та поширення.
Для с!льськогосподарсько! практики великий !нтерес становить . сегетальна рослинн!сть, плоц! п!д якоп неухильно зб!льшуються. При цьону зростае П флористична та синтаксоном!чна насичен!сть. Рудеральшш ф!тоценозам властивий високий ступ!нь р!зноман!тнос-т1, а також иироке розповсодження. Так1 угрупрвання зыеншують розпилення та сприяють в!дновленню грунт!в, проте в 1х склад! е ввди, що стають дкерелом засм!ченост! пол1в. Великий !нтерес вик-ликае також с1шантропна рослинн!сть газон!в, парк!в, л!сопарк!в, хоча на сьогодн! вона залишаеться малодосл!дженоо на територЦ КиУвського плато.
Мета та завдання доел!ддення. Метою роботи було комплексне вивчення синантропно! рослинност! КиГвського плато, в!дображення П еколог!чних, географ! чних та ценотичних особливостей. Дня до-сягнення поставлено'/ мета були визначен! так! завдання:
- досл!дити законом!рност! розпод!лу синантропних угруповань Ки1вського плато, дати 1х детальну ценотичну характеристи-
ку >
- розробити синтрксоном!чну схему синантропно! рослинност! даного району ;
- виявити синантропн! угрупування газон!в, парк!в, л!сопар-к!в м1ст та розробити 1х класиф!кац!ю;
- з"ясувати особливост! видового складу синантропно! рослинност! в залежност! в!д едаф!чних, кл!матичних та агроценотич-них умов;
- досл!дити еколог!чн! особливост! синантропно! рослинноо-т! на основ! ф!то!ндикац!Иного ывтоду.
Наукова новизна робота. Бперше дана характеристика синантропно! рослинност! газон!в, парк!в та л!сопарк!в. Запропонована еколого-флористична класиф1кац!я синантропно! рослинност1 Ки!всь-кого плато. Доел {длена синантропна рослинн!сть Ки!вського плато, виявлен! законом!рност! зм!ни та динам! ки !! видового складу за-лежно в!д едаф!чних, кл!матичних Та агроценотичних умов, в!доб-ражен! еколог!чн! особливост! синантропно! рослинност! Ки!всь-кого плато. Описан! та вид!лен1 нов! цвно!ндикац!йн! комплекси орних земель та рудеральних м!сцезнаходжень.
Науков! положения, що виносяться на захист.
1. Детальна ценотична характеристика синантропно! рослинност! Ки!вського плато.
2. Обгрунтування вдявлених синантропних угрупувань газон!в, парк!в, л!сопарк!в м!ст та розробка !х класи$!кац!!.
3. Досл!дження еколоНчних особливостей синантропно! рослинност! на основ! ф!то!ндикац!Р.ного методу.
Практична ц!нн!сть досл!дження. Результат вивчення синантропно! рослинност! с основою для контролю засм1ченост1 пос!в1в. На основ! одержаних дашх вид!леН1 цено1ндикац1 йн! комплекси,
що ляжуть в основу науковй! роэробох ефективних заход!в регулю-вання чисельност! бур"ян!в1у пос!вах польових культур, а також допоможуть скластитосподарську типолыЧп синантропно! рослин-hoctI. Досл!даення еколог!чних особливостей синантропноУ ларко-Bo'i, л1сопарково! та газонноК рослинност! ыожуть бути викорис-тан! при створенн! зелених насаджень м!ст. 3 метою оптим!зац!¥ метод! в регулювання синантропно'1 рослинност! роэроблен! рекомен-дацП, як! передан! облагропромсм Черкаськох та КиТвсько'1 областей.
Апробац!я роботи. Положения та висновки допов!дались автором та обговорювались на: наукових конференц!ях молодих учених !сторик1в науки Украши в I99I-I993 p.p. ; наукових конференц!ях асп!рант!в УД1У !ы.М.П.Драгоманова в I99I-I993 p.p. ; м!жнародно-му симпоз!ум! "Розвиток науки та перетворення в сусп!льств1: Досв!д, проблеми !' стратег!Y" в Киев! 22-25 вересня 1992 р. ; 24-$ Рос!йськ!й конференц!? асп!рант!в ! молодих спец!ал!ст! в, 14-21 лютого 1992 р. в Москв!.
Публ!кац!Y. ОсновШ положения дисертац!I викладен! в 8 опуб-л!кованих роботах.
Структура ! ой "ем дисертац!'f. Робота складаеться !э вступу, 7 глав, вись :<!в, списку л!тератури /139 даерел, з них 16 !но-земних/, додатку.
Основний'текст викладений на //¿¿-стор!нках.
3 М I С Т РОБОТИ
Глава 1.Й13ИКО-ГЕОГТШЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КИ1ВСЫЮГ0
ПЛАТО.
Район досл!джень - Ки1вське плато - належить до Дн!стровсь-ко-Дн!провсько1 пров!нц!1. КиТвська л!состепова п!двищена область /Кихвське плато/ розм!щена на п!вдень ! п!аденний сх!д
- 4 - ,
в!д л!н!1 Ки1в - <5аст1в до л!н!X Б!ла Церква - Рокитке - Корсунь-Шевченк!вський, на сход! в!дмежована долиною р!ки Дн!про, тобто охоплюб центральну частину Ки1всько? ! п!вн!чну окрашу Черхась-ко! областей /Природа УРСР, 1985/. Своер!дн!сть природних умов даного району визначаеться його географ!чним положениям.
У геоструктурному в!дношенн! район пов"язаний !з схилом УкраКнського кристал!чного щита. До ц!е! ф!зико-географ!чно! облает! входить ! район Каншських дислокац! й. Головн! риси ландшафту облает! пов"язан! !з эначними в!дносними висотами терито-р!1, складом I характером залягання г!рських пор!д, як{ сприяг ють 1нтзнсивному прояву ероз!йних ! зеувних процес!в.
Для Ки1'вського плато к!льк!сть опад!в зменшуеться з п!в-н!чного заходу на п!вденний сх!д. Загальна к!льк!сть опад!в — 500-550 мм в р!к, к!льк!сть ефективних опад!в-до 220 мм, максимум опад!в - у червн!-липн!. Район належить до зони з най<5!льш напруженою зливовою д!яльн!стю. Значна !нтенсивн!сть опад!в сприяг сучасним ероз!йним процесам. Р!чна сума температур вище Ю°С становить в середньому 2600°С. Середня тривал!сть безморозного пер!оду-160-170 дн!в. (Мйкий сн!говий покрив установлюеться в груда!. Тривал!сть залягання сн!жного покриву складае 90-100 дн!в.
Грунтовий покрив району дуже р1зноман!тний 1 складний. На Щвноч! КиУвського плато поширен! Щщан! та суп!щан! грунти !з включениям с!рих оп!дзолешх 1 чорнозем!в оп!дзолених, у централь-н!й частим! - типов! чорноземи, на заход! та сход! - оп1дзолен! типов! чорноземи з невеликою часткою с!рих оп!дз6лених грунт!в, у п!вденн!й частин! трапляються типов! чорноземи, темно- ! св!т-ло-с}р! оп!дзолен! грунти.
Рослинн!сть р!зноман!тна з переважанням дубових та дубово-
грабових л!с1в. Долиш pi.Ät добре розроблен!, з двома надзаплав-ними терасами. На вторишшх терасах pi к поиирен! двоярусн! сос-ново-дубов!, р!дше - чист! соснов! л! си. На сьогодн!шн!й день схили балок вкрит! р!знотравно-дучною рослинн!стю.
Глава 2. МЕТОДШ ТА 0БпеКТ Д0СЛ1ДИЕННЯ. .
2.1. Методика досл1диення. Для вивчення синантропно! рос-линност! Ки1вського плато використовувалась загально-прийнята методика маршрутного флористи-иого досл!дження з описом бур"яно-вих угруповань. Матер!алом для Шдготовки дисертац!йно! роботи були власн! спостерачення протягом 1990-1993 p.p. За цей пер!сд були досл!дден! орн! уг!ддя району, рудеральн! угруповання, а також угруповання парк!в, л!сопарк!в та газон!в на р!зних типах грунт!в. Поряд з власними матер!алами /близько 850 опис!в/, були використан! наведен! в л!тератур! синтаксоном!чн! схеми соге-тальних та рудеральних угруповань Bcie'i УкраХни /Соломаха та !н., 1993/.
Виб!р пробних д!лянок угруповань та Ix обробку проводили за методикою Браун-Бланке. Обробка таблиць на етап! вид!лення ф!тоценоз!в та комплексу д!агностичних вид!в виконано за допомо-гою ориг!нального комп"ютерного методу, який дозволяе виключити суб"ективний фактор п!д час операц!! /Косман та !н., 1991/.
Д1я побудови синтаксоном!Y синантропно! рослинност! були використан! результата обробок рослинних угруповань територ!! УкраКни, виконан! як на п!дстав! власних геоботан!чних матер!а-л!в, так ! на основ! переобробки опис!в, зроблених попередн!ми досл!дниками.
Б!нарн! найменування вщових таксон! в наводиться за С.К.Че-репановим /1981/. Дня анал!зу еколог!чних особливостей синтаксо-н!в нами використаний новий метод ф!то!ндикацИ,розроблений в ine-
- б -
титут! ботан!ки !м.М.Г.Холодного АН Укра?ни /Д1дух, 1989/.
2.2. Синантропна ,рослинн1сть як об"ект геоботан!чного дос-л!дження. Об"ектом досл!джень була синантропна рослинн!сть Ки-хвського плато. Вивчалася рудеральна, сегетальна, паркова, nico-паркова i газонна росдинн!сть.
До сегетально'1 належить рослишИсть с!льськогосподарських уг!дь, яка формуеться на грунтах, що п!ддаються ц!леспрямовано-му оброб1тку. До рудерально! - угруповання на порушених субстратах: покину тих землях, в!двалах, бздош комушкац! й, огорож, на н1триф!кованих грунтах та !н.
Цодо парково'1 та л!сопарково1 рослинност!, то вона представлена спонтанними та пох1дними деревно-чагарниковими ф!тоценозами. 0станн1м часом створюються ытучШ насадження, в яких часто дом!-нують 1нтродукован! види.
Угруповання газон! в характеризуются дуже звуженим еколо-г1чним ареалом. Ст1йк1сть газонних угруповань залежить в!д оптимального набору трав, який весь час треба поповнювати, та в{д ~колог!чних умов.
0дн1ею э перших фундаментальних праць, в як!й висв!тлюеться бурияново-польова флора Украхни е робота Й.К.Пачоського "Сорно-полевая растительность Херсонской губернии"/1927/.
Вивченню синантропно! рослинност! Ки1вського плато до не-, давнього часу було присвячено дуже мало poöiT. фрагментарн! та поб1чн! дан! з агроф!тоценолог!i, агротиполог!i, флористики, екологИ наводяться в роботах Соломахи Т.Д. /1986, 1989/, Шеля-га-Сосонка Ю.Р.,та !н. /1990/, Соломахи В.А. /1985, 1986, 1990/, Костильова A.B. /1990/, ПротопоповоГ В.В. /1990/ та 1н.
Синтаксоном!чна схема синантропно* /сегетально! 1 рудераль-ноУ/ рослинност! УкраКни, ф!тоценотична й еколог!чна характерно-
тика визначених сингаксон|'в детально викладена в монограф! чн!й прац! Соломахи, Коетильова, Шеляга-Сосонка /1992 р./.
Таким чином, фундаментальн! досл!дження синантропних угру-повань даного periOHy не проводились.
Глава 3. СЕГЕТАЛЬНА РОСЛИННЮТЬ.
3.1.Синтаксоном!я сегетальноГ рослинност!. На формування сегетальних угруповань впливае ряд фактор!в, як! обумовлюють склад 1 особливост! агрофхтоценоз!в. Агроф!тоценози розглядають-ся як сукупн!сть культурно! дом!нанти та ..II. бур"янових супут-HHKiBi Залежно в!д складу бур"янових синуз!й /за представлен!с-тю д!агностичних вид!в/ вони об"еднуються у ф!тоценози. Розроб-ка флористичнох класиф!кац!1 агроф!тоценоз!в дозволяс не т!льки визначйти приурочен!сть сукупност! бур"ян!в до певних польових культур ! грунтов.о-г!дролог!чних умов, але й прогнозувати 1нтен-сивний розвиток /спадах/ нонкретних вид1в бур"ян!в.
На основ! вивчення роб!т польських, чеських та словацьких ф!тосоц!олог!в, га також загальнох схеми сегетально? рослинност! УкраТни /Соломаха та iH., 1992/ та традиц!йно! схеми вищих оди-ниць була складена сйнтаксоном!я сегетально! рослинност! Ки1всь-кого плато. Розроблена синтаксоном!я включав в себе один клас, три порядки, п"ять союз!в, в!с!м асоц!ац!й.
СИНТАКСОНОШЧНА СХЕМА СЕГЕТАЛЬНО'! Р0СЛИНН0СТ1 Клас сSe.C.CbU.zttCi' /üiy
Порядок оЛре-^сьбСа, ¿ et Я. Тх. -i960
Союз ОA-ptUo» spUaZ-ifenti Я.Тх.ар. &tt$.tW
Асоц!ац1я Cthtoufuo-tyvietwv Sßim.-ri»ti Союз CwifrtMiicH oyani. ¿tauest с /Pix. Асоц!ац! i: 1ЛоЬ QAn+isis~Cwtcutr*tturo ci/CLrti tSSS. Sckr-cin-iAo cuwiti- -De^cwcUnietun scfhiat KeifSl J9tf
- в -
Союз РсфмгяЧои tUoecu.. KS/. W* Асоц!ац!я SuptiorSiQ-pepCus-fäenfOclutun) аШ- VS/.I9P9 Порядок . Sicb,liet&ti&- &i.-<8l. /?3£j..et fl.Tx f#W
Союз CftwopoeUo аШ- -DeseuicUnion sophiae. Y. et .
. 7! <?/. it gfatyaq- Sosonlo in r.Si -tm ' Шдсоюз Chmcjrtoiio а1Н"Юасшшп1еи*сн scpki&e- Y.WSfJ Acoqiaqi'i FxUc^v Wnii№ufcs-CfttH(miiet>fm ^t930
СЬшрсрио - Seiarietum HcJtudniova,-HoU-t-d», tiSf
CftMfMtivm cMi 'DucuMunieium sfhiM Keif. Si iffl Порадок fb^M-Chwpcolidbfafi.K.d Utn.m)^- Ъ-МИ Союз Police-Svfafiion $iss. Wf6 АсоЩаЩя всЫпоеШо - Sttort&lvm fou2.et Yli£Cj(i339)<W
3.2. Клас gec&Bietea, Ш4
Клес SecDii-ifttP^ об"еднуе агроф!тоценози сегетадь-Ho'i рослинност!, цо включае пос!ви зернових, зернобобових та просапних культур, як! формуються на типових та оп!дзолених чор-ноземах, cipnx та оп!дзолених грунтах.
Порядок orfpeveicifciQ, включае агроф!тоценози зернових культур на темное!рих оп!дзолених, дерново-середньоп|дзолистих суп!щаних грунтах, а також чорноземах оп!дзолених.
Союз (rfiptrion SpiCai'Ytnti охоплюе агроф!тоценози зернових культур на дерново-середньоп!дзолистих суп!щаних грунтах, на бо-рових терасах долини р!ки Дн!пра, в п!вн!чно-сх!дн!й частин! облает!.
Союз C^tduriOH С-^й-nt- поширений на оп!дзолених чорноземах в п!вденно-зах!дн!й та сх!дн!й частинах КиХвського плато.
Союз fbj^PiXthOn '(-йсе&е охоплюе агроф!тоценози зернових культур на темное! piix оп!дзолених грунтах в. п!вн!чн!й, П1вденн1й та пГвденно-сх!дн!й частинах Ки?вського плато.
Порядок ейСЛtot&UCL включае агроф!тоценози зернових та зернобобових культур на р!эних типах чорнозем!в.
Союз Cfiwopootip aMi- 'OcscurcUnL04 scpfit&e. об"еднус агроф!тоценози зернових культур на типових чорноземах, що поши-ренх майже по Bei й територМ.
Порядок вклпчае агроф! тоценози про-
сапних культур.
Союз Р&п1со-£Ши*1о1г об"еднуе аграр тоценози просапних культур на мало-та слабогумусових типових чорноземах, ио розпов-сюджуються по sei й територ!! КиХвськог п!двищено'1" Л1состепово'1 областг.
3.3. Ценог.чдикац!Р.нг комплекси сегетально? рослинност!. На орних землях формуються певн! комплекси бур"ян1в, hki в!дтворю-ються за рахунок нас!нних грунтових банк!в. Блиа&йсть грунто-во-г!дролог! чних умов певних територЫ приводить до фзрмування под!бних сукупностей бур"яшв, як! мояна об"еднати з цено!нди-кац!йн1 комплекси /Соломаха, 1986, 1988/.
Шж цено!ндикац!йними комплексами досл!даених бур"ян!в, KpiM в!дм! HHOCTi ЩОДО типу грунту, генують флористичнх в1ДМ1Н-ност!, як! пов"язан1 з тим, в яких nociBax /зернових чи. просапних культур/ в1дбуваеться i'x розвйток. Bei вивчен! комплекси ма-ють cbo'i види-гвдикатори. та включають групу !нших вид!в. Остан-Hi при в1дсутност! 1ндикаторсы;о1 групи можуть вйзначати особли-bocti М1Сцеэнаходження комплексу.
В склад! агроф:тоценоз1В Кпвсько'/ шдвищено1 л!состепово'1 облает! ми описали п"ять ценойщикац! йних комллекс!в, серед
яких ф1алково-споришови'й, бер!зково-волошковий, пир! йно-плоску-
ховий вид! лен! нами впфрше /та6.1/.
Таблица I
Екодого-флористична характеристика цено!ндикац!йних комплекс! в бур"ян!в орних земель
Комплекс | Грунти [ Склад вид!в
ЗДалково-споришевий Суп!щан! ~pívt<x, OArtñSis, Potji^oniurt аИсиРале, Cintbur-ш buouws, Consolida, reaa&s, ChmpooUur» cdSurv, Capsitta, iufi-SCL- poustorí-s
3!рочнико-во-маковий С!р! оп!дзо-лен! mUíb, Рма-пг- r-hoe^s, щинлолШ' afrtorHiiL. údUurri amr-int, Yicta. мгеий/, СЫЬлт. Gyse-Ш pastoris
Бер!зково-волошковий 0п!дзолен! чорноземи Conv&'fU'fas awen&s, СШсисма, Cj/cui-us, Pobaonu^n petHcMi-o,, MeUcu^ia, wioüb, De'scur-cUnm, sophiQ-, cái^odinr» a/kim, CapuCtos jmsco-pasieris
Ромашке во -лободовий Типов! чорноземи OHcdr-iccf1^ ppifcwki., Ctiwopoobw cUdurn, Cohypeni&iS CKAWS'S, gi,tc#ic<, clauca, OofStUci, . -pbStVftS
Пир! йно- плоскухо- вий Бс! типи грунту да-ного рег!-ону VutsanM, лперЬя, FhWojriCL wnrvCru-üis, jíoMum puzpur-eurn, Saiüsetum ОлуШе. ' -,
Глава 4. РУДЕРАЛЫ1А РОСЛИНЩСТЬ КИ1ВСЬК0Г0 ПЛАТО.
Поява в антропогенних м!сцях екологгчних угруповань часто залежить як в!д випадкових обставин, так.! в!д прямого чи noce-
реднього впли ву людини.
Виходячи з еколог!чно? пристосованостг окремих вид!в'визна-чають еколсг!чнйй д!апазон рудеральних угруповань.
4.1. Синтаксоном!я рудерально! рослинност!Шсля загально-го вивчення рудерально! рослинност! Украши вчен! почали эупиня-тися на б!льш детальному вивченн! окремих район! в Украхни.
Рудеральна рослинн!сть КиХвського плато нами вивчалась в р!зних типах м!сцезнаходяень. В!домо, що рудеральна рослинн!сть формуе угруповання з пост!йною структурою та флористичним складом, а також мае велику к!льк!сть дом!нуючих вид1в.
Синтаксоном!чна схема рудерально! рослинност!'Кихвського плато включае ш!сть клас!в, с!м порядкхв, в!с!м союз!в, а!стнад-цять асоц!ац!й.
01нтакс01юм1я рудерально! рослиннастг швського плато
Клас гермШ 08^01; Тй. и урк
-й- . ОМ. г* ои1- 496*
Порядок (^/ан/оиг^айа. мрелИя Ок^,
Ой* V ОЫ. 4 и 496* . союз врпгсСгиЛо - мрехИз 49М
Асоцгац^Мр^Житп 491/3
- ¿уие-ршь УсшЯлИ <499^ Клас о/!^е.<пи£1 Фсь ^и/^оАьз Мт., Р^а. Л- 7г. ¡и К. ТзаЫ Порядок д/л-/еЛстМсь fni.oa.r-i3 {ип , ¿И к- Тх.т*-Союз Яс^/эсж Тх. 4934- ¿т УиМе. 4942,
АсоцгацП: ^цсЖг^итп {йррра (¿Мьшпр - о^пси^иш рщ. 49№ Порядок СноШоЫ^иа. ¿сан-Пи'} и Т/. 4Ш
- 12 -
Союз OnCponvUon CcC&nihi'ï' 49M
Асоц1ац1я (j/mi(4)SiO~ cu^TÙernisUjo^^- -фькЬШЬи*» si/HcmiL^ae. ' fost- -fM^
Клас CiitMcpçoUd^ S9S{m Mm-,j.iï/t-Tx/att
Порядок ' PotfflnO' С&мреЖЖЖа- J-r*. U ffcdusU.
Союз - Sdos-iM S ¡'os. im Wistf). al-
Асоц1ац1я: SoPUnVCÂ-tfo - StiùS-i&tur» /Сг-US.
Y&ef(J9i9) то Союз ГЪ^м-Сймсрооиру, M. /Uten, Sfss.
■ ЛсоцхацП: C^fvM-Wtj M Sç^.^H UUll.
vt сл. </m
Клас /ïViiïMo -JiHmisùkci Msm-titi Пордцок <We&k>Î0 -MenùsiticUi-cL aJsihOm,
союз Юсиш> - wUC-biio» (M fort sm ¿m i9sv
Ассц! ащ ï : ^uti^ovUcr» ¿исанои. 9ifS. H Tioâm
Betao -WbâtpUUwi cUSeu Tx- '^ÎÎ-^
2сШ - Vér-fascdum £/22. J9S0 Клас pïbbiafintAzc^ +vicl/c>ms я. Гх. et Ptei.in Tx.im Порядок PmvtcUhHtéouÙci fi.Tx.&i Pr$a ÙH A
Ti. MS? 0 7
Союз pofyjfvrtiÇh cwùutcifi-is ff/KK-f/art
Acouiaqi ï: ¿çfâ) - Р^Стфс^уаМш! mo/ons PÇoUvtCL^/Ù - PobflfO nid uw aricu.fr*-¡2 (focpp /fftysj
pofaoonUum meu&wîz tfiwï eni JeiïUl 4« Щщ d ht <tW
Клас Si^uml^iv - OwporU ztmffii. -0/.-/M ' Порядок PisytvMefa&ci vfocin&Us Tx. Jffîem fois /Ж
Союз фШпа,#С$ Тх АоЬт.ир^.ОГО
Асоц1ацПъ/ЦприсНит *иШНз /Сплрр- МЫ
Оезеигсигие-Ьи™ зсрЫал- £гск. мзо оЛииги^иЫт оиышй,
4.2. Глас оМмр^/Л^/^Д" охоплюе'синтаксони, що зна-ходилися певний час у зон! с1льськогосподарського оброб!тку I м'ють широку область розповсвдження. Типи грунт!в - найр!знома-н!тн!ш!, кр!м щебенистих.
4.3. Клас ) е традищ йно рудеральним. Його угруповання утворюють суц!льн! зароет! б!ля р!к та ооер, вздоеж иосейних насип!в, а такой на порушених субстанц!ях. Трап-ляються на п!щаних та суШщаних грунтах, у п!вн!чн!й частин! те-ритор!Ч,
4.4. Клас 1Ы>рРС>ив4об"еднуе угруповання, як! поширен! на !нтенсивно порушуваних грунтах - буд!вельних майдан-чиках, краях пол!в, поблизу ток!в, на сухих д!лянках, б!ля ферм. Представники цього класу зустр!чаються майже повсюдно на бьгатих пом!рна вологйх грунтах.
4.5. Угруповання класу ^ИВ-й-Шр- Ме-иМё^ розповсюджен! вздовж дор!г та польових комун!кац!й, на пасовищах, на б!льш-менш щ!льних субстратах як чорноземного походження,
так ! на п!щаних, суп!щаних грунтах п!вн!чно1 .та центрально! час-тини Ки?вського плато.
4.6. Клас РЬьиЫ^пг-^гО' мСЦРМЗ 0б"еднуе ценози,
що розвиваються п!д впливом !нтенсивного витоптування ! випасан-
л
ня.'Вони формуються в умовах нормального п!двищеного зволоження по вегй досл1дяуван!й територП.
4.7. Клас , включае рудераль-н! угруповання одно- та двор!чник!в, як! трапляються поблизу
хитла'на нещ}льних субстратах переважно п!вденноУ та, р!?;зе, п!вн!чно1 частини досл!доувано1 територП.
4.8. Цено}ндикац{йн} комплекси рудерально? рослинност}. Комплексний вплив двох фактор! в. /еколог!чного та антропогенного/ вчэначае стан 1 склад цено!ндикац!йних комплекс}в ру-дерально! рослинност}.
Основною умовою вид}лення комплексу е наявн!сть певних ви-д!в у склад! бур"яново! синузГх". На основ! наведено.? вшце син-таксономП рудеральних угруповань на '-терит'ор} 1 Кигвського плато нами описано с}м цено!ндикац!йних комплекс! в антропогенних м!сцеоростань, з них собачо-кро1шво-лопуховий, буркуново-синя-коеий, райграсово-подорожниковий вид1леш вперше /таб.2/. Таблица 2
Еколого-флористична характеристика цено!ндикац}йних комплекс!в рудеральнох рослинност!
Комплекси ! М!сце знаходження! ' Склад вид] в " пп_!_;_!_
1. Пир!йно-бе- Сух! та пом!рно-зво- СснУойи-РиЯ ОА р}зковий ложен! м!сцезнахо-
дження, як! не п!д- ^ » а . .' , лягають частим пору-шенням /обабхч дор!г, Ф^МЬ окра'/ни л!сосмуг, то до/
2. Собачо-кро- Пом!рно зволожен! Сй^фМИ^ пизо-лопу- М1 сцезнаходження ^тг^озит; ховий /н./ /на узлГссях, оба- Со шит р-иЖе-
б!ч дор}г, у про- /чг&З; СокюСтйьЗ -мислових зонах ^СмЪг-ОрО^
Шст, на см}тни-ках тоцо/ Г
3. ЛободсЕО- Пом!рно зволожен} мсросЦгш^ оРош-Сит^ дутитовий та злегка порчен} £ ^¿ркц
м!сцеэнаходження /узб!жжя доргг, тварин, ферми, вигони, промисло-В1 зони тощо/
■ксЛм-ьсл, С^Ш^-Оп-(Дитя гчлё^иш
4. Буркуново-синяковий /н./
Сух! та пом!рно • зволожен! мгсце-знаходаення /оба-б!ч дор!г, б!ля польових комун!-кащй, б!ля пос!-в!в злак! в, окра-1ни л!сосмуг тощо/
рсифнчй, С-кторосИ№>1 а1&и сит, Реъсш'сипьо^
Ри
Подорожни-ково-спори-шовий
Пом!рно зволожен! та зволожен! м1 сцеэнаходження /стежки, б!ля штучних во-дойм, пасовищ, .на пляжах, на спортив-них майданчиках, часто зустр!чаеться у с!льськ!й м!сце-вост!/_
там*-, уфд^?-паЛп, ол1оитге} '
1-ШГ)
сшиЮ', (Ке^оИъ р-ис^жий-, Сар^-Ш^
¿иг&с- -рсьНогч'5/ т&миои-
рЦ-апЪй-Ьо тсуРЪ ¿Шить релеит) ¡¿ой- (шпиа,
сманен§¡8, рощцяпим
6. Райграсово-подорожни-ковий /н./
■ Пом!рно зволожен! м!сцеэнаходження /в заплавах р!чок, як снуговий на с!ль-ських вулицях, на стежках тощо/
7. Кудрявцево-мальвовий
Сух! та пом!рно зволожен!, злег-ка порушен! ы!с-цезнаходження /на пустир!, б! ля ст!н буд!вель, на виго-нах, б!ля огорож/
р^силоы-уи^ яррЬло.;
¿иоин., СоФИ-Ш-
'¿¿тШи™ ъшйрпМ, пгоСги-йбЗ аг-ггн212
5
Глава 5. РОСЛИНЩСТЬ' ПАШ В I Л1С0ПАРК1В
Актропогенний вплив сприяе появ1 р1зних тип! в 'спонтанких та пох1днмх деревно-чагарникових ф1Тоценоэ1в. Створюються штуч-н! насаждения, в яких часто дом!нують !нродукован! видя.
¡цодо рослинност1 парив та л!сопарк1в Ки1вського плато, то вона представлена двома класами.
5.1. Клас /ГгкАсгйа- кЛак-а£, представлений угру-пованнями природних. насадаень. До порядку ОтмхШ^ належать ¿¡лтоценоэи мезоф{льних широколистяних Л1с1в. Порядок , представлений союзами (¿иегекм Щрьмон
Ценозк першого союзу одно-, рхдше двохярусн!, поаирен} на п!ща-них, сцрих оП1Дзолених грунтах 1 формують парки, л!сопосадки Киева, Канева, Корсунь-Шевченк1вського ; другого - в!дм1чен! на темно-, св!тло-с!рих оп!дзолених грунтах, в парках Киева, Канава, Василькова.
5.2. Клас Ко^плв-Ыси_об"еднуе ф!тоценози, що
еиникли спонтанно та штучн! насадження. Включае порядок
НоПпС^оЛих- з одним союзом. О^^Жсмо~ синтаксони якого в1дцають перевагу багатим I середньобагагим грунтам разного типу, розповсюджуються майже по вс1й територ!I КиКвського ппато.
Глава 6. ОСОБЛИБОСТ1 ГАЗОННПХ УГРУПОВАНЬ ШВСЬКОГО
ПЛАТО.
Формування ст1йких газонних угруповань можливе у випадку оптимального Щдбору еи;цв, рационального режиму вирощування
Ко дивлячись на те, що газонн! угруповання широко роэпов-свджен! та флористично досить повноц{нн1, проблемою класифгка-ци рослинних угруповань газ он I б на Укра'пц доел: дыши практично не зскмалися.
Вивчення рослинност! газон!□ дозволили нам побудувати таку класиф!кац! йну схему газонних угруповань КиХвського плато.
клас 'YtioU>*io - jw-fimtUPtewUtb /t.fx.m?-порядок. ф^ктскЛ-^г-еЛай^ Pawt-Союз ClJivOSlvVCÜH /i.Tx.
Асоц1ац1я ТарахМЮ - Flsiucdimi ßr-tvtßtiSig dtHAslvVMAiJLo ¿t <{. otsAJ- -/m
cfatt-w» ¿¿mmt fe^suMOiiJ -¿et Клас syney'pw'S 7x. ¿t /Afp
Порядок Wcut/t&^hlfrtcUiCl, /. Tx. Союз ил0и ßSPCutbrtO'
Acoqi ац! Y Ло&'о ' /^iW^i'm-tiitv
(jCncfp mrj йш. -/№
Клас
охоплюе рослинн!сть не-порушених газон!о чи газон!в, як! знаходяться п!д незначним ан-тропогенним впливом. Угруповання В1дм!чен! на вгдкритих м!сцях, переважно на б!дних суп!щаних грунтах. Поширюет,. .;я майже по вс!й територ!! Ки'1вського плато, особливо - в його Швн!чн1й частин1.
Клас ftfand&frirU'tea. ma^PriS об"еднуе угруповання, що являють собою дуже витоптан! газони, приурочен! до багатих та пом!рно эволожених грунт!в. Поширюються по вс!й досл!джува-н!й територН, але здебхльшого - в центральн!й Н частин!.
Глава 7. ЕК0Л0Г1ЧН1 ОСОБЖВОСТ1 СИНАНТР0ПН0| Р0СЛИНН0СТ1 КШВСЬКОГО ПЛАТО.
М!ж компонентами б!огеоценозу !снуе т!сний взаемозв"язок, що дав змогу за ем!ною одних його елемент!в судити про зм!ну !н-
ших. Для виявлення законом!рностей такихэл!н застосовують мето-
-- -
ди !ндикац!1 еколог!чних фактор!в. Широке застосування методу ф!то1цдикацН дало змогу провести оц!нку еколог!чних- фактор! з стосовно синантропно! рослинност! Кигвського плато.
На основ! геоботан!чних опис!в для кожного з угруповань, були розрахован! показники вологост!, сольового режиму, кислот-ност! грунту, вм!сту в ньому азоту, а також осв!тленост! в ценозах, за методикою ф!то!нцикац! I /Д!дух, 1989/. Нами зиясовано, що кожному з чотирьох досл!джуваних тип!в рослинних угруповань характерн! певн! еколог!чн! умови зростання /таб.3, рис.1/. Виз-начёк! також для певних фактор! в пороги, як! характеризуют в!д-м!нност! м!ж.рослинн!стга л1сопарк!в та парк!в ! рослинн1стю в1д-критих делянок /рис.2/. Так, для показника осв!тленност! ця межа м!к л!сопарками та в!дкритими д!лянками /сегетальна, рудетальна 1 газонова рослинн!сть/ проходить на р!вн! 6,5 бала, засоленос-т! - 7 - 7,3 бала в залежност! в!д типу грунту, тод! як за вмятом азоту в грунт! таку межу взтановити неможливо. На цьому ж рисунку воображен! взаемозв"язки М1Ж окремими едаф!чними ! кл!ма-тичними факторами.
Таблиця 3
Ашл1туда екотоп!в на еколог!чному проф!л! територ!! Ки1вського плато
. Еколог!чний фактор | Екологгчна ампл!туда на пробил!. бал _!__! ! Р1зниця
I. Кислотн!сть /Ас- / 6,97 7,55 0,58
2. Загальний сольовий
режим / Тг- / 5,97 9,07 3,1
3. Азотшй режим грун- -
ту / / 5,39 7,22 1,83
4. 0сз!тлен1сть /4./ 4,84 6,69 3,85
5. Волог!сть грунту
/ ш ! ~,03 12,08 С.25
ВНВШШШНВЙЯ
ЙЯННЙЙНЙНН
шм
В в пйВНЙР
о
3 8
7
ИЯ ЯН н и И'ЯИ н ИЯ'ЯН И ия и ни н иН ВН
Мд
а
л
П
[пПп-ппОПппп
12-10
8 I I в у I I I
II I ЕМ
ШЛМ
шиши
'234 56 7 8 9 10 111215141516171819 202122232*252627282350 3132 333*35363738
РиЭеральна рослиннссть Лесопарки е парки Газона Сегетальна 17 Г г- -г- рослиншсть
. Рис Л Еколого-ценотичний профль Iх - кожному номеру в!дпов{дас певка назва асоига^й, як1 подвиг в текстг дисертац!Г
в
а
" о.
л лТ^
"-а0' •
в г
-
и
А
*»
° а" : оа о
в Г V,
д
• ^
*« п"» о а • Д 2 н 3 О Ч
а ■ 1 у, В
т яс е
Рис 2.3алежн1сть м!ж еколоИчними режимами рослинних угруповань
I - рудеральна рослини1сть. 2 - рослинЩсть парк!в I л!сопарк1в 3 - рослинн!сть газон!в. 4 - сегетальна рослинн1сть
ГО
в
1!
7
10
- 19 -
Чхтка межа м1ж величинами того чи !нпого показника для р!з-них тип!в рослинност! в!дкритих д1лянок не простежуеться. Як еидно з рисунк!в, угруповання газ онi в характеризуются дуже зву-женим екол.ог!чшм ареалом. Рудеральна рослинн!сть, пор1вняно з газоновою та сегетальнога мае ширш1 еколог!чн! меж!, що спричине-но Н б!льшоа р!зноман!тн!стю ! формуванням на р!зних типах грунт!в.
Нами обчислен! коеф! ц! ен'; и кореляц!! м!ж деякими параметрами фактор!в для вивчених асощац!й /рис.2, табл.4/.
Т а б л и ц я 4
Характеристика зв"язк!в М1Ж режимами еколог!чних фактор!в рослинних угруповань
Параметри р!вняння регрес!!! Коеф!ц!ент л!____{_н! йно'х .кореляц!!
У 1 X 1 а ! 1 г
% и 1,772. - 4,092 1,257
Тг к 0,458 1,281 0,956
■ и 1,094 - 2,321 0,867
Одержан! дан! мають важливе практична значения, зокрема для формування газон!в, парк!в, л!сопарк!в. Вони можуть служити основою для в!дтворення тих первинних умов, завдяки яким форму. валися I продовжують формуватися природн! рослинн! угруповання.
В И С Н О В К И
I. Досл!дження сегетально! рослинност! Ки1вського плато дозволило вид!лити в!с!м асоц!ац!й, що належать до класу > який об"еднуе три порядки, два сети:. Специф!ка сегетальних ф!-
тоценоа!в обумовлена р1зноман1тн!6тю с!льськогосподарських .культур, оссбливостей Тх пос!ву та типу грунту.
2. У склад! агроф!тоценоз!в КМвсько! п!двищено! л!состепово! облает! описано п"ять цено! ндикац!йних комплекс!в. 3 них три /ф!алково-слоришовий, бер!зково-волошковий, пир!йно-плоскуховий/ виэначенх нами вперше. Бид!лен! комплекси буриян!в !ндикують грунтово-г!дролог!чн! умови орних земель дано! територ!х.
3. Рудеральна рослинн!сть Ки1гського плато представлена ш!стьма клас&ми - м^тОя /I порядок, I союз, 2 асоц1а-ц!!/, ^г&тШе^Ш- /2 порядки, 2 союзи, 3 асоц! оцГх/, С-рФироШ-&М- /I порядок, 2 союзи, 2 асоц!ац!!/.
&Ыо ~ /I порядок, I союз, 3 асо-
ц!ац!х/, /I порядок, I союз, 3 асо-
ц!ацП/, СЬе^РРОк¿¿А, /I порядок, I союз, 3 асоц!-
ацН/.
4. На основ! синтаксоном!! рудеральних угруповань нами описано с!м цено!ндикац!йних комплекс!в антропогенних м!сцезростань, з них три /собачо-кропиво-лолуховий, буркуново-синяковий, райгра-сово-подорожниковий/ вид!лен! нами вперше. Вид!лен1 комплекси в!дбивають еколог!чн! та флористичн! особливост! цих угруповань ! разом з тим будуть основою для створення прикладних типолог!й.
5. Енасл!док господарсько! д!яльност! людини, природа! рослинн! угруповання Ки!вського плато зам!нюються культивованими та спон-танними. Паркова та л!сопаркова рослинн!сть КиХвського плато включае два класи -(¿иМсШь юРоп-^/ШЫ. порядок, 2 со,-юзи, 6 асоц!ац!й/, /I порядок, I союз, 2 асощацП/. Проведен! дослхджеяня допоможуть при створенн! схем поширешя фг тоценозх в та господарських заход: в по полпшенню стану зелених насаджень.
- 21 - .
6. Еперше досл!днена синантропна рослинн!сть газон!в КиХвського плато. Бона представлена двома класами - 'Ttyfuilo -Jb+ки ¿¡fatten /I порядок, I союз, I асоц!ац!я, I двриватне угруповання/ виэ-начене нами j\ порядок, I союз, 2 aqouiaqii/. Класиф1кац!я газонних угруповань базуеться на приуроченост! вид!в до впливу анропогенного фактору. 3 метою стаб1л!зац!х газонних угруповань КиГвського плато необх!дно
весь час поповнювати флористичний склад газон!в.
7. На основ! геоботан!чних опис!в для кожного з угруповань, що зустр!чаються на р!зних типах грунт!в, розрахован! показники -волог!сть, сольовий режим, вм!ст азоту, кислопИсть.грунту, ос-в!тлен!сть та побудован! ординац!йн! матриц!, що характеризують зм}ну эалекност! в!д фактор! в.
В результат! проведения досл!джень вид! лен! порога Mi ж рос-'линн!стю л!сопарк!в, парк!в ! рослйнн!стю в!дкритих д!лянок /се-гетальна, рудеральна, газонова/. За волог!стю грунту ця межа проходить через 11,75, осв!тлен!стю - через 6,5, засолен!стю -через 7 - 7,5 бал!в.- ......
8. Обчислен! коеф!ц!енти кореляцИ Mis такими параметрами як fff/c » » ¿iff-i » выведен! р!вняння perpecli, що дали можлив!сть побудувати л!н!х прямопропорц!йно! залежност! М1Ж ними.
9. На основ! еколог!чного досл!дження синантропно? рослинност! можливе е{дтворення тих-первинних умов, завдяки яким формувалися ! продовжують формуватися природа! рослинн! угруповання.
СПИСОК НШОВИХ РОБ1Т, ШУВДКОВАНИХ ПО TEMI , дасЕРТАщ!
1. Телецкая JI.I1. К истории изучения синантропной флоры Украины// Материалы научной конференции молодых ученых. - Киев, 1991. -С.64-66.
2. Телецкая Л.И. Вклад И.К.Пачоского в изучение сорных растений Era Украины // Тезисы ХХХ1У научной конференции: аспирантов и молодых специалистов по "истории естествознания и техники. -Киев, 1992. - С.17-19.
3. Телецкая Л.И. К вопросу о физико-географической характеристике Киевского.плато. - К., 1992. - 19 с. Деп. в УкрИНТЭМ 09.03.92, № 308 - Ук92.
4. Телецкая Л.И. Наукова спадщина Ыихайла 1вановича Котова // Тезисы 1У научной конференции молодых ученых науковедов и историков науки. - Киев, 1992. - С.77-78.
5. Телецька Л.1. Сегетальна рослинн!сть 1Швського плато // Укр, ботан.журн. - 1992. - Т.49. - n.I. - C.I8-2I.
6.. Тел'ёцкая Л.И. Украинские ученые о синантропной растительности // Междун.симпозиум "Разв-е науки и преобраз-е в обществе опит, проблемы и стратегии". - Киев, 1992.
7. Телецька Л.1. Флористичн! особливост! цено!ндикац1йних комплекс бурпян!в Ки?вського плато t методи Yx визначення // Зб.наук.праць студент!в, асп!рант!в: -КДО1, 1992. - С.123 -126.
8. Телецька Л.1. Еколог1чн1 особливост! синантропной рослиннос-т! Ки1вського плато // УБЯ. - 1993. - Т. . - п.6.
Штшисаво до друку 20Л2Л993р.0бем 1Л.Фориат 60x6^ 1/1«
Друк офсетний.ТирЛСО п:..сан.37^.Ее?платно.
ДОД УДПУ ?м.К.П.Дргго1.:аноьа. ¡Си1в,ПирогоЕа 9.
- Телецкая, Людмила Ивановна
- кандидата биологических наук
- Киев, 1993
- ВАК 03.00.05