Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Рост, развитие и некоторые показатели обмена веществ у бычков в зависимости от уровня концентратов в разноструктурных рационов
ВАК РФ 03.00.13, Физиология

Автореферат диссертации по теме "Рост, развитие и некоторые показатели обмена веществ у бычков в зависимости от уровня концентратов в разноструктурных рационов"

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ІНСТИТУТ ФІЗІОЛОГІЇ І БІОХІМІЇ ТВАРИН

На правах рукопису

ДУНЕЦЬ / Леонтій Антонович

УДК 636.2.087:612.015.3.591.134

РІСТ, РОЗВИТОК І ДЕЯКІ ПОКАЗНИКИ ОБМІНУ РЕЧОВИН У БИЧКІВ У ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД РІВНЯ КОНЦЕНТРАТІВ У РІЗНОСТРУКТУРНИХ РАЦІОНАХ

03.00.13 — фізіологія людини і тварин

Автореферат дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук

Львів — 1992 р.

Робота виконана в лабораторії виробництва яловичини Науково-дослідного інституту землеробства і тваринництва Західних районів України.

Науковий керівник — академік УААН, заслужений діяч науки України, професор ПАЛ ФІН Ф. Ю.

Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор РОЗГОНІ І. І., доктор біологічних наук, професор САНДУЛЯК Л. І.

Ведучв. організація: Інститут тваринництва центральних районів України.

й ¡і ор

Захист відбудеться «'^1» ^ 1992 р. о І--0 ~~ год,

на засіданні спеціалізованої ради Д 020.14.01 при Інституті фізіології і біохімії тварин Української академії аграрних наук.

Адреса інституту: 290034, м. Львів-34, вул. В. Стуса, 38.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту фізіології і біохімії тварин Української академії аграрних наук.

Автореферат розіслано

Вчений секретар спеціалізованої ради,

кандидат біологічних наук

В. Є. РОБАК

POCCttV'i'.i.il _'.Jj

rocvM' '-ілЯ .

БИІ>І1'/-иТЬКА

ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність проблеми. У вирішенні першочергових народногосподарська* завдань по забозпочешш населення України продуктами харчованая оддай з найбільш складних проблем .е збільшення виробництва і підвкгцеши якості ц"яса, передусім - яловичини, питою вага якої у и"ясноау бала ас і країна дуав високий - більша половини «"ясно і продукції.

При сучасних способах виробництва яловичини в країні, особливої у£ага заолугозус пошук таких науково обгрунтованих методів та технологій, які дозволяли б одержувати високі прироста 'кнвої »даси при ва-роїцувашіі та відгодівлі худоби на знижених нормах витрат зернофуражу та інших дефіцитних компонентів раціону з використанням нетрадиційних кормів і способів кормоприготування або пирокого застосування різних засобів стимуляції росту тварин.і профілактики хвороб.

Ефективність використання корі і в у значній мірі визначається структурой раціонів і передусім вмістом у ньому концентратів.

Наміталось декілька різних, підходів у виріканні проблеми раціонального здкоретганшх коодонтратної, а т.ч. аариофураккої, частини раціоніа: гасовий рівень концкориіп на протязі всього поріоду інтенсивного вароіцування, диференційовані затрати в залежності від віку тварин і міншеільні затрата зернофуражу пра заміні його і пішли новно-ціишш шшодаитами в окладі комбікормів. ..

■■ У наукових дослідженнях і практиці останніх років багато уваги звертається на однотипну годівло з круглорічнам використанням консервованих кормів, що особливо ваашзо' лрз виробництві яловичини на великах промислових комплексах і фарлгах'прсищзлового типу. Недоліком традиційного способу кормозабезначення тваринництва в літній період в перебої у заготівлі зелепгх кормів через несприятливі метеорологічні умова, характерні для, західного регіону України. Но відпрацьовані і деякі питання традиційного використання зелених кормів у другій половині літнього і осінній періоди, кола на кори худобі використовується в основному зелена маса кукурудзи. Низьку протеїнову поживність таки/, кормів балансують за рахунок високобілкозих зернофуражних ко;,щонвітв, що в літній період вирощування тварин е нераціональним. .

Мета і завдання дослідження. Мата даної роботи полягала у ліченні можливості та ефективності заміни частина концентрованих кориів соковитими при традиційній та хруглорічній однотишіій годівлі молодняка великої рогатої худоби »¡"ясного призначення.

При цьому були поставлені такі завдання:

- вивчити особливості бродильних процесів та азотового обміну в рубці; дослідити перетравність поживних речовин раціоду та засвоєння

в організмі азоту, кальцію та фосфору; з"ясувати взаємозв'язок концентрації каротину та вітаміну А в організмі бичків з кормсвиия факторами;

- визначити продуктивність рі знос трухтуршос раціонів пря частковій заміні концентратів соковитими кормами;

- дати оцінку економічної ефективності виробництва яловичини при різних способах нормозабезнечекня зі змеїшошшм рівня концентратів.

Тема роботи з складовою частиною плану науково-дослідних робіт НДІЗЇТ західних районів України (Іі реєстрації 0182.5.02176).

Наукова новизна роботи. Вивчено показники білкового обміну в рубці, перетравність поживних речовин залежно від різного рівня концентратів на фоні згодовування зелених або консервованих кормів, засвоєння каротину та трансформацію останнього у вітамін А.

■ Встановлено можливість мікімалізації затрат концкормів но періодах вирощування тварин лри виробництві яловичини на різноструктурнях раціонах при традиційній та однотипній годівлі. Виявлено обернений взаємозв'язок мін рівнем концкормів у раціоні і емістом у кроні каротину та вітаміну А. Встановлено^ несприятливий валяв круглорічної однотипної годівлі худоби консервованими кормами при низькому рівні концкормів на розвиток та фізичні якості.кісткової тканини тварин.

Практична нгннтоть роботи. Розроблено спосіб зниження витрат концентратів пра виробництві яловичини на основі традиційної та кругло-річної однотипної годівлі з використанням консервованих кормів. Встановлено, що при переведенні телят у піолямолочшгй період на .годівлю зеленими кормами кількість концентратів у раціоні доцільно підтримувати на рівні 25%, о при круглорічній годівлі консервованими кормами -переводити тварин тільки після І2-м:сячного віку на раціон з ’¿Ь% рівнем комбікормів, цри умові балансування мешшяооті знатої кількості концентратів (І0%> соковитими кормами. ■

■ Атіообаптл роботи. Основні полоаашш роботи доповідались на розширеній конференції спеціалістів спецгосяів та комплекоів ио виробництву яловичини Львівського агропроцу (1965, 1987, 1988 рр.), вчаній раді НДІЗТ західних районів України (1986, 1988, рр.).

Дисертаційна робота розглянута і схвалена на розширеному засіданні відділу годівлі сільськогосподарських тварин НДІЗіТ. західних районів України (1989 р.). • .

Публікація результатів досліджень; До матеріалах дисортації опу-аяіковано 5 podir, ' . , '.

ІчГєм і структура, робота. Дисертація викладена на 153 с*. ріпках

машинописного тексту, містить 36 таблиць ! 4 рисунки. Складається зі вступу, огляду літератури, експериментальної частини, обговорення одержаних результатів, висновків, рекомендацій виробництву. Список літератури містить 289 джерел, в тому числі 83 публікації зарубіжних авторів. .

Матеріал і методика досліджень. Експериментальна частина роботи виконувалась у двох науково-виробничих дослідах у колгоспах- іи. XX зм їзду КПРС Городоцького р-ну та ім.Леніна Радехівського р-ну Львівської області. Схеми дослідів представлені на таблиці І. Лабораторні дослідження-проводились в НДІ землеробства та тваринництва західних районів України. .

Перший дослід проводився з березня 1932 р. по грудень 1983 р. на п*ята групах бичків чорно-рябої породи, сформованих-по принципу аналогів по 15 голів у кожній. Тварин утримували.в типовому приміщенні. Режим годівлі - триразовий, по деталізованих нормах. З 6-місячного віку тварини І-ІУ груп знаходилися на круглорічній однотипній годівлі консервованими кормами, а У групи - одержували традиційну годівлю. Різниці у рівні згодовуваних концентратів визначалася по нормах ВІТу (1961). Балансування загальної поживності раціонів проводили за рахунок соковитих кормів. - '

Другий дослід проводили з березня 1984 по квітень 1985 р. на чотирьох групах бичків-аналогів симентальської породи, по 14 голів у кояній. Дорощування та відгодівлю тварза всіх груп проводила в однакових умовах годівлі і утримання на традиційних кормах із заданім по умовах досліду рівнем концкормів. '

Балансування раціонів здійснювали за рахунок соковитих кормів.

У ході досліджень вивчала: . . ' .

- інтенсивність росту і розвитку - по матеріалах зважування

тварин; ’ . ' •

- у вмісгі рубця - концентрацій азоту загального, залишкового -по К"сльдал», білкового - по різниці білкового і залишкового, аміачного - по Конвою, загальну кислотність - по загальноприйнятих матодях;

- вміст каротину та вітаміну А у сироватці крові бичків - ло іОд,—

кіну та Потрунькіну СІ96І), вітаміну А у зразках печінки - по Еаенку та ін. (1978); . " '

- морфологічні та фізичні якості великої гомілкової кістки .

(проміри діафізу та епіфізу, діаметр кісткового каналу, товщина кісткової стінки в центральній частині діафізу та міцність кісткової стінки) - по В.В.Панасшу та ін. (1977); '

- перетравність кормів і обмін протеїну - по методиках ВІТу (1976);

Таблиця І

Схема дослідів

Груда :Порода .тварин .Кількість тварин в групі • Умови годівлі Вміст в раціоні концкормгв по вікових періодах. % по поживності

7-12 : 13-22

Дослід І

І - контро. ЛЬіИ чорно-ряба . 15 Круг лорі чна однотипна годівля з використанням консервованих кормів 35 35

11 - дослідна _ " _ 15 — * — 35

Ш - - " - •* 15 г» 25 3-5

ІУ - " - ■ ?’ __ 15 — »* — 25 гъ

у - - - - « 15 Традиційна годівля

МРМЛЛ

Іконтрольна симен- тальська 14 - Градидіііна годівля 35 " 35

Д - дослідна » __ 14 25 35

Ш - - " - п _ 14 1» 35 25

ІУ - " - _ " _ 14 п . <¡5 ¿5

- м"ясну продуктивність - по методичних вказівках- ВЛСГНІІ, ЗІТу,

ШДШІ (1968); -

- хімічний склад середньої проби м"яса і найшовшого м"яза спини,

ТОНИНУ М"ЯЗЄВИХ ВОЛОКОН найдовшого'МмЯЗЄ 'СШІШЇ - по моюдиках ВІТу Ц9?2); . • .

- поїдання кормів - по. загальноирціШятих методиках.

Економічну ефективність дорощування та підгодівлі піддослідних

тварин в залежності від досліджуваних факторі» визначала по загальноприйняте* методиках. . .

Цифровий матеріал дослідаонь обробляли мотодсм варіаційної статистики, описаним І.А.ОЕвіязш (1960). .

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЦЩЩЙІЬ - .

1- Азотові сполуки шіетюат-тагбяя. . '

Дослідженням вмісту азотови одсизук у вміотимому рубцд встановлено_ суттєві відмінності (та4и. '¿). 7 7-місячннх бичків більа -високі показники аготових сполук конотатоваиі у І-ІУ груп, тобто у'тих, Що одержу-

вали консервовані норми, в порівнянні з У групою, якій згодовували натуральні зелені корми. При цьому найбільш суттєві відмінності відмічено у вмісті загального і білкового азоту. Так, вміст загального азоту у І-ІУ груп дорівнював ІІ2-ІЗЙ ж%, а у останньої, У групи, показник був дуже низьким - 68,3- мг£. Рівень білкового азоту у перших чотирьох груп складав 56,0-76,9 мг%, а відповідно у У - лише.¿1,2 мг%.

’ Суттєво відрізнялася показники вмісту аміаку. Вони були видами у І - '¿і,7тг% - і Н - 25,1 мг$ - груд, тоді як у останніх трьох груп вона були значно нижчими - 17,3, 20,2 та 19,2 мГ/5. Рівень залишкового азоту був видами у І, Л і У груп, тобто у тих, яким згодовували більшу кількість концентрованих кормів. .

Подібні, в основному, відмінності вмісту азотових сполук у різних груп залежно від згодовування натуральних золених та консервованих кормів, а також і різної кількості концентратів,’ відмічено і у І8-мі-сячнях бичків, однак все таки у .них міжГрупові' відмінності були менш виражені, що, ймовірно, зумовлено також ішвною адаптацією тварин до різних кормів. . ;

• Вміст каротину та вітаміну А в крові. •

Важливість забезпечення тварин каротином та вітамінами загальновідома. Хоча їх роль в життєдіяльності тварин вивчена ще на повністю. Оскільки джерелом каротину е рослинні корми, то представляло інтерес вивчення його рівня, а також концентрації вітаміну А в крові при різному характері годівлі (табл. 3). Зокрема відзначено, що згодовування різної кількості концентратів не вплинуло'на вміст каротину в крові, концентрація якого у І-ІУ груп при згодовуванні консервованих кормів на початку досліду була нижча приблизно у два рази, а в кінці (у 18-місячних бичків) - в три-чотири рази від вмісту показника У групи, яка одержувала зелені корми. Подібні закономірності, хоча й менша виражені, встановлено у вмісті вітаміну А в крові. Рівень вітаміну А був найвищим у У групи в порівнянні з показником у інших грул.

При традиційній годівлі (другий дослід) показники вмісту каротину та вітаміну А у тварин різних груп суттєво на відрізнялися, незалежно від використання різної кількості концкормів.

' Вміст вітаміну А у тканині печінки у бичків І-ІУ груп, як і у крові, суттєво не відрізнявся, тоді як у У групи (18-місячні бички) був у два і більше разів вищим; у 22-місячнюс тварин відмінності у вмісті вітаміну А у тканині печінка деіцо згладилися; в групах тварин, що одержували консервовані корми, показники у значніД мірі підвищилися, а у У групи, навпаки, знизилися. ■

_ Азотові сполуки і загальна кислотність вмістимого рубця (дослід І) '

■ . ': _• Г..о у п и т в а о и я___________________

Показники ■ . г . п . ІД : П

' ■ . 7 МІСЯЦІВ

Азої, шг% . .

загальний ■ 128,5 ± 8,82 133,0 ± 17,64 115,5 ± 9,27 112,0 5,35 68,8 і 8,18х«

залишковий ■ 51,6 ± 0,40 58-,3 і 5,27 50,8 і 2,84 56,0 ± 5,07 47,6 + 3,60

білкоаяі 76,9‘і 8,76 .74,7 ± 12,8 64,7 і 4,40 56,0 ± 1,40 21,2 ± 4,65жсх

аміачний 24,7+1,09 • 25,1 ± 9,51 17,3 ± 0,31 20,2 І 1,40 19,2 і 1,39

Загальна кислотність, Ц 9КВ. / 100 ш ■ 9,80 і 0,23 9.13 ± 0,15 7,30 * 0,17 . 7.43 ± 0,53 10,87 ± 0,34

' V ' . 18 місяців

Азот, мг% ‘ ' .

загальний . . 110,8 * 9Л2 101,5 + 6,07 И6.7 ± 3,09 93,3 + 7,10 34,5 і 8,09

залжксшй ' ■ 56,2 ± 1,02 50,2 ¿8,7г 56,9 ± 3,06 49,9 а. 1,87х 45,5 + 2,46х2

білковай ‘* 54,6 ± 8,71 51,3 і 5,85 ' 59,7 і 4,48 43.4 + 5,47 49,0 £ 5,95

аміачній ' 18,9 і 0,17 ■ 15,9 ± 0,46 15,1 + 0,40 19,9 + 0,42 19,9 0,42

амішшй ’ 2,05 і 0,05 • 1,41 ± 0,15 1.92 + 0,18 1,44 І 0,17 1,05 0,05

Загальна кислотність, ¡4 6Х?. / 100 МЛ - 9,57 ± 0,03. 8,53 + 0,23 8,77 + 0,69 8,53 ± 0,19 7,90 0,05

■ . Таблиця 3.

Вміст каротину 1 вітаміну А у сироватці крові бичків

Каротин, мг^____________:_______Вітамін А. мг%

_________вік т місяцях________________________

8 : ' 18 : • 8 : 18

' Лоадій-І

І 0,18 ± 0,02 0,16 і 0,01 21,2 і 0,? 17,5 + 0,5

п 0,10 і 0,01 0,16 і 0,01 22,5 і 0,7 19,4 ± 0,9

ш ‘ 0,20 і О',01 о.іа л о,оі 25,4 + 1,8 ¿1,4 х 0,2

ІУ 0,21 і 0,02 0,23 ± 0,01 23,4 + 0,8 ¡¿0,2 х 0,4

У 0,41 + 0,03 0,70 ± 0,01 35,2 + 1,6 . 49,6 х 4-4

ДаааідЛ

І 0,44 і 0,01 • - , ' 30,1 і 2,4 -

п ' 0,55 і 0,01 ' 39,4 і 0,6

Ш ' 0,47 ± 0,01 ' зз,а і; і.з

ІУ 0,55 і 0,01 • 37,3 і 0,7

3. Дмагр-аадія^_.дож^нлх_ш!іойгм-т!іі.оніз та. Задано азоту.

, Дані балансового досліду друтого експерименту наглядно показали (табл. 4), цо у тварин контрольної група перетравність та засвоєння Познанях речовая раціонів у порівнянні з аналогам дослідних груп були давд кижчшлл. ’

’ Таблгця 4.

Перетравність поживних рачовян різних раціонів, %

Назва :----------------------------------£-.Р.Х-ДЛ

рачован : І . : ■ П : . Ш и

Суха речовина 63,63 і 1,04 71,43 і 0,93. 71,23 х 0,62 73,90 ± 0,67х

Органічні речовини 66,63 і і;об- 69,17 і 0,93 68,97 х 1.9? 71,33 і 1,03

Протеїн 57,40 ¿1,55 62,13 і 0,72х6<2,60 х 1,72 ¡35,53 ± 1,01х

2ир 44,17 і 1,23 43,40-х 1,48 43,97 х 1.86 47,80 і 2,97

БЕР 73,63 ± 2,03 75,13 х 1.63 71.60 + 1,53 75,21 + 1,23

Особливй це характерно для показників петеравності сухої та органічної речовини і протеїну. Однак краща перетравність протеїну у твар;:и дослідних груп не позначилася на рівні відкладення азоту в тілі (табд.

5), ' . . •

й.

Таблиця 5.

Баланс азоту у бичків, г

Показники І : П : Ш : ІУ •

Приіінято з кор- 167,3 164,7 163,5 166,1

мом

Виділено 3 71,3 ±_г,07 61,0 х. 1,77х 61,1 ± 1,77 57,3 ± 1,66“

калом

Поретравлено . 96,0 + 2,07 103,7 і 1,77 10*,4 ±1,77 103,8 і І, бо2“

Виділено 3 53,4 і 1,55 64,3 + 1,87*64,1 і 1,86х 66,7 ± 1,93х

сечею .

Відкладено в 42,6 + 2, 50 39,4 і 3,20 38,3 і 6,83 42Д ± 3,67

тілі

Відкладено в

процентах: '

від прийнятого 25,4 X 1,49 ¡¿3,9 * ¿,00 23.4 і 4,17 25,4 х <¿>2°

від перетравленого 44,3 ± -¿.ю 33,0 ± 3,57 37,1 і 5,97 33,6 ф 2,87

Відмінності у перетравності азоту у тварин дослідних груп нівелювались за рахунок більшого аиділенняівго з сечею. Внаслідок цього, відмінності в показниках відкладення азоту у тілі піддослідних тварин незначні, ідо, очевидно, позначалося і яа продуктивності тварин.

4. М"яон9 продуктивність. Дослідження миязавої.та кістугіяо!

• дкшшш- ' ' . ■

Результати контрольного аабоа 18-иісячлш; тварин пердаго досліду (табл. В) показують, цо парні туші тварян Ш і ЕУ груп по масі статистично вірогідно постусааться контрольним, відповідно на 4,39 та 6,58£ • (Р^О.ОІ, Р/0,05). В то£ ш чає різядця по цах. показниках у Д групі становила лише 2,64^. • ‘

У дослідних групах при значних відмінностях у передзабіішій жішій ¿¡асі та масі парних туш тварин, забійний аикід' був достатньо високім і практично однаковим з контрольне®. . ’ .•

Пра морфологічному розборі гуп встановлено, ідо тварина Ш і ІУ груп поступалася нойтрсдьням до виходу м"азевої ткашяи (79,4 та 79,1 проти 85,8 кт) та ш індексу іГясності (4,10 та 4,36 проти 4,47), '

Яра гістологічному дослідженні найдовшого «“язе спіши встановлено, що тварини Ш та ХУ груш иадн ішйтоіші- волокна (39,5, 40,7 проти .

52,08 мікрон в контролі), і відносно вгсожай вміст ціеволокдкй^о жару, ко свідчать про більшу пїеяість їх а"яйа. ■ . ' .

s.

Таблдцд 6. (

Иоказнихи контрольного забою биткі а у 18-иісячному віці (п - 4) .

Гру-’ПередзабіЙна пя :маса, кг

•Маса парної гтуші, кг

‘Забійна :маса, кг

•Забійний :вихід, %

І

П

Ш

IV

V

415 х 7,36 407 і 9,28 397 х ^ 3S0 х 7,27 414 х 0.91

228 х 1.58 222 х 6,75 218 х 2,02х* 213 х 4.7ІХ

229 х 3.93

239.6 2,01

¿32,8 х 6,47

230,0 і г,20 225,3 ± 5,67

240,2 х 4,06

57.7 ¿ 0,59

57,2 х 0,85

57.8 х 0,54 57,7 ¿ С 15

58,0 ± 1,82

Подібні аігігрулові відмінності ваявлоно і яри контрольному аабої тварин у 22-місячному віці, же забійні показники в останніх були більш високі. . .

З результаті вивчення морфологічних і фізичних властивостей кісткової тканина ¡а прикладі досліджакня великої гомілкової кістки бичків X, ІУ та У груп, достовірні зміни виявлеиі лина у ІУ груші: розміри діаметрів епіфізу складала 100, діафізу - 5G.3, кісгхово~і.;озкового каналу - 37,4, при тошкні стіккя діафізу 8,20 ж проти 96, 50,9, '

33,3 та 9,14 мм в контролі. Яо міцності кісткової стінки тг'ршіи ІУ групи поступалися коатдольшии; вона затримувала напруження 13,49 при 22,32 kiVcm2 в контролі.

Матеріали контрольного за боа тзаріщ другого досліду у віці 17,5 місяців доказам (табл. 7), що тварлла П групи,вирощені'на раціонах

з лазьким вмістом кояцкормів, поступалися контрольним по всіх показниках, хоча й відмінності були статистично нзвЬрогідними. Аналогічна тенденція спостерігалася і в морфологічних показниках туїл та хімічному складі мняса тварин цієї групи.

• 5. Ріот..лгддоолідвдіх бптіа. і_ затрати коумів. Аналіз впливу різ-

ноструктуршіх раціонів на ріст молодняка показав, що прп однаковому забезпеченні тварин концентратами їх продуктивність була практично аналогічно». Як видно, бичка І та У груп (дослід І, табл. В), вирощзні відповідно прд постійному використанні «онсервсшашзх кормів та традиційному способі годівлі до 22ч4Ісячноі'о віку дооягди 501 та 508 кг живої маси. • * ,і

Тйараки Ш та U групи по цьому показнику на час закінчення досліду відстала від контрольних на 22 та 28 кг, але при цьому зекономлені га рахунок додаткового згодовування соковитих кормів відповідно _j4 та’

361 кг концентратів. У пзріод дорощування (7~І2-місячндй вік) тварщіх

Таблиця 7.

Р-лультати заЗок бичків у І8-місячкому віці (п =■ 4)

Ю.

Показники

Труди

П

Ш

ІУ

Перед;. .óihia яв- ■

ва маса, кг 452,0 ± 2,6 • 443,4 ± 4,9 451,3 і 4,9 443,0 ± 3,5

¡toca карної туші,

:<Г . 246,7+4,2 240,8 ± 2,6 245,0 ± 2,Й 230,1 t 2,В

Маса внутрішнього v v

мру, кг 11,47 ± 0,61 10,44 ± 0,47 7,84 ± 0,35х 9,23 * 0;5ti*

Зайійна мчса.кг 258,2 ± 4(* 251,2 ± 3,0 252,9 ± 2,8 i¿4?,4 ¿ У,7

Забійний шіхід,^ 57,1 .56,3 _ 56,0 55,5

цех груп були забезпечені концентратами.по мінімальній норм? (25$ по ПОЖИВНОСТІ) І СврОДНЬОДОЙОїЛ прирости ЇХ ЛШВОЇ'МаОИ були достовірно манат від контрольних (Р ¿ 0,05; Р / 0,01) (Fiic. І). ' ■

Деяка компенсація росту тварин цих груп спостерігалася в наотупт Hilíí період - ІБ-І8 місяців, коли середньодобові прирости їх маси достовірно перевищували показники контрольної групи, відповідно на 16,1 та 13,1?! (722 та 733 проги 622 г). Однак до суттєво не позначилося аа 950 ■

вЖШС-)

6 9 12 15 18 22

Ряс. І. Динаміка середньодобових приростів кивої маси бичкть (дослід І). • • ■

маса бичків (кг)

тт_ ; В і к ? в а ни (місяці) . Загальний приріст

ГруПЕ тзардн : 6 : 9 : 12 : 15 : 18 : 22 :

І 152 х 4,3 234 ±5,3 302 ± 6,1 376 +6,9 430 ± 4,2 501 і 11,3 349

П 151 і 4,4 233 ± 5,5 300 ± 5,8 360 ± 5,2 ' 418 і 6,9 493 ± 11,2 342

Ш 148 і 2,8 219 ± 4,9 277 ± 5,6 345 ± 5,3 410 ± 5,6 479 ±8,4 330

И 150 ±4,1 226 + 5,Ь ¿79 ± 6,2 347 ± 5,9 ' 413 ± 7,0х 473 ± 3,2 323 ' .

У 152 х 3,6 226 ±3,4 299 ± 4,1 376 ± 4,8 433 ± 8,1 508 ± 11,7 356

М

KtitüOLjx результатах.

Судячи а одержаних даних, при круглорічному використанні консервованих кордів економити концентрати у період дорощування (Ш група) недоцільно, Збільшення долі концентратів у раціонах тварин у фазу відгодівлі з 2S до 25% також не оплачується ростом їх продуктивності. Найбільш ефективною була годівля тварин, при якій рівень концентратів знижували лише після річного віку s 35 до 25%. По середньодобовому і загальному приросту мвог маси вони наближалися до контрольних при економії 248 кг комбікормів на коамій тварині.

По середніх даних загальний приріст кшзої маса бичків відповідно по групах складав 349, 342, 330 , 323 та 356 кг при середньодобових: . '

пряроста' 727, 712, 6S7, 674 та 743 грамй. .

Результати першого досліду показали, що-вирощування тварин до важковагових кондицій при помірній годівлі економічно невигідна. Худобу доцільно реалізувати на ч"ясо у півторарічному віці. Да$і.середньодобові прирости бичків різко вменшуються (до 500-575 г)„ а оплата кормів приростами знижується. За період від 19 до 22 місяців витрата кормів на І кг прирооту складала 13,6-16,9 корм, од. Загалом jks за період досліду відмінності у витратах кормів дещо згладжуються і відповідно по.* групах на І кг приросту складали 10,2, 10,3, 30,S, 11,0 та 10,0 корм, од. _

У другому досліді, при вирощуванні бичків традиційним способом, заміна концентратів соковитими кормами суттєво не позначилася на інтенсивності' їх росту. За час цього досліду загальний приріст вивої маси ію групах складав 291,2, ¿86,7, 238,5 та 284,5 кг, пра статистично невірогідній різниці у показниках приросту тварин усіх груп.

Найвищі середньодобові прирости (більша І кг) по окремих групах спостерігалися в період від 9 до II місяців при середніх даних за весь . дослід: 836 + 25, 823 + 12, 629 ± 10 та 317 ± IÔ г (Рис. 2).

У віці 17,5 місяців жива маса тварин складала 480,5 ± 10,2,

4’;6,0 і 5,6 , 477,9 ¿ 4,8 та 473,3 ± 7,2. Не встановлено суттєвої відмінності в оплаті кормів приростами. Затрати кормтв на приріст в середньому по групах складали 8,24-8,40 кормових одиниць. . . '

.6. й£актмі£о:ь^ог.о;ііув.анші.та ділходівді худоби.

Одержані у першому досліді результати досліджень показують, що з метоп економії концкормів при круглорічній однотипній годівлі худоби необхідно практикувати їх диференційовані витрати - 3554 рівень при дорощуванні мо.іодняка до І2-місячного віку та 25% вміст концкормів у раціонах наступних періодів. По рівня продуктивності та економічних ‘ показниках лише вирощені при такому забезпеченні концкормамя тварини

О 700* ГРУПИ 22

-----%

------з

•к—х— 4

І

ВІН (міс.)

?

о

іг

15 17,5

Рио. 2. Динаміка середньодобових приростів бичків (дослід П). •

(П група) наближались до контрольних (Табл. 9).

Дослідженнями доведена основна мета експерименту - можливість економії концкормів при вирощуванні молодняка на м"яоо в йорі од після І2-мІсячио.го віку. Порівняльний аналіз одержаних данях по І та У групах, які характеризуються різяоотрузигурніст» раціонів, але адекватними витратами концентратів, показав віеду ефективність вирощування тварин традиційніш способом. •

' У той самий час дані другого досліду показують, що пра дорощуванні та відгодівлі бичків традиційна« способом їх продуктивність, незалежно від досліджуваного рівня концентратів у раціоні, була приблизно однаковою.Відмінності у показниках загального приросту були статистично невірогідними.Не виявлено мікгруповнх відмінностей і у собівартості приросту та рентабельності виробництва. Прн зіднос-но високих показниках ефективності вирощування худоба на н"ясо дослі< дауваним способом встановлено можливість зекономити в середньому до>

249,6 кг комбікорму (ІГ група),але з меншим чяогим прибутком.

При реалізації .худоба на м"ясо після 18 місяців1 усі показники ефективності вирощування бичків знищуються у зв"язку ЗІ ЗМЄЛЛЄІ

ТаОльдя 9.

Б^кгйвність вярощувя:щя Оигків (в оередньому на І гол.)

Показники ■ Г 0 У п и

: Г : Д : 1>І : ЗУ : У

Одержано приросту, кг 278 267 262 268 287

Всього затрат, крб. 4.53,3 445,3 451,9 45*,0 446,0

У т.ч. вартість кормів 236.2 £¿9,8 233,5 233,5 222,1

Витрати кокцкормів, кг 1278 1031. 1175 918 1297 ' •

Вартість логічної продукції, крб. 14,6 14,6 14,6 14,6 14,6

Затрати на основну продукціг, крб. 438,7 434,7 437,1 437,4 432,0

Собівартість І шіт приросту, крб. ’ 157,0 162,8 166,8 166,3' 150,5

Виручка від реалізації продукції, крб. 800,6 768,9 754,5 757,4 826,5 '

Чистий прибуток, крб. 361,9 334,2 317,4 320,0 394,5

Рантабельність, % 82,5 76,8 72,6 73,2 91,3

Одержано приросту, кг 291,2 286,7 ¡¿83,5 284,5 - .

Всього затрат, крб. 444,1 440,0 442,5 438,6 -

? т.ч. вартість кормів 209,1 207,0 208,7 206,5 -

витрата копцкормів, кг 574,7 768,5 731,3 625,1 -

Вартість побічної продукції, крб. 13,5 13.5 13,5 13,5

Затрати на. основні' продукціи, крб. 430,5 426,4 4*8,9 425,1 ..

Вартість І цнт приросту, к'-б. 147,8 148,7 148,6 149,4

Виручка від реалізації продукції, крб. . 836,6 825,4 830,8 819,3 _ •

'■іистиіі прибуток, крб. 408,1 398,9 401,9 394,2 -

Рентабельність, % 94,8 93,6 93,7 92,7 -

ням середньодобових приростів г, відповідно, підвищенням затрат кормів на одиницю продукції. .

висновки

' І. Інтенсивність росту і розвитку була найвищою у тварин І і У груп, раціони яких,були забезпечені високим р'знем легкоперетрапних поживша речовин за рахунок концентрованих кормів (Зо?) протягом всього досліду, а також у Д груди, бачкам якої згодовували аналогічну кількість концентратів в період дорощування до І2-місячаого віку, після якого рівень їх зменшувала до 25%.

¿. Концентрація азотовах сполук у вмісгимому рубця обумовлювалась характером годівлі. Вищий вміст загального, білкового,'залишкового та аміачного азоту встановлено у бичків, які утримувались на одно шній годівлі, з чіткіш підвищенням показників у і'руп, якій згодовували високий рівень концкормів. Найнижчий рівень азотових сполук у шістимсму рубця відмічено у тварин, яким згодовували зелені корми (У група).

3. Вміст каротину у сироватці крові при однотипній годівлі ..онсер-вованими корг.іаьіи (1-І/ група) був низький і приблизно однаковий; прд згодовуванні зелених кормів (У група) рівень каротину у два-три разі: перевищував показники тварин інших груп.

4. Встановлено суттєві міягрупові різниці вмісту вітаміну А у сироватці крові і тканині печінка. Найвищий рівень вітаміну А констатовано у тварин У групи, показники якого були у півтора-два рази вищі від даних у тварин, г<і одержували однотипну годівлю, «іі.'«групові різниці концентрації вітаміну А у тканині печішш були подібні, але кеш виражені, нія концентрації каротину в сироватці крові.

5. Розвиток м"язевих волокон, вихід і якість м"яоа, розвиток і

фізичні властивості кісткової' тканини дещо змінювались при згодовуванні пояикекої кількості концентрованих кормів. {¿Ь%) з раціонах молодняка в післямолочний період при однотипній годівлі консервованими кормами. ■

6.Кількість і якість м"яса при заміні традиційного способу годівлі молодняка великої рогатої худоби «"ясного напрямку в період дорощування і відгодівлі на однотипну постійну годівлю консервованими кормами з рекомендованим рівнем - 35;» концкормів - істотно ке мі; .¡лясь.

7. Застосування однотипної-годівлі тварин з кругяорічним викорис-

танням консервованих соковитих кормів і диференційованим забезпеченням концкормами по періодах дорощування (355) до І2-місячного віку і ’¿¡5% -до кінця відгодівлі дозволяє економити біля ¿50 кг комбікорму на одній ГОЛОВІ. '

8. Найбільш економічно вигідно проводити-відгодівлю худоби трійці йким способом і однотипною постійної) відтодівлеа з диференціювати! рівнем концентрованих кормів і реалізацію на м'ясо у віці 78 місяців

при ШиІй МЕСІ 430—150 кг. При відгодівлі до вищих вагових кондицій (500-520 кг) інтенсивність росту тварин після вищевказаного віку зменшується на ‘¿0~£5% при підвищенні витрат кормів на 3,9-5,0 к.од. на кг приросту, в т.ч. затрати комбікормів зростають на.35-9®, а рівень' рентабельності виробкшдтва яловичини знижується на 15-19%.

9. При традиційному способі годівлі худоби «"ясного напрямку 8 використанням в ліоля&юлочняй період маси бобово-злакових сумікок і золеної кукурудзи, зношення рівня концкормів в раціонах з 35 до 25% по поживності істотно па впливаз на розвиток і продуктивність худоби при умові балансування раціонів за енергетлчноз і протеїновою похив-ніста та використанням балаг'увчих повноцінних комбікормів. ’ .

10. Іт встановлено істотних відмінностей забіШюї даси тварин, хімічного складу ьГяоа та економічних показників валезгно від різного рівня концкорілв в раціоні пра традиційній годівлі бичків сішанталь-ської породи, в т.ч. диференційованій до періодах впроіцуканкя.

ПРОПОЗИЦІЇ ДШ ВИРОБНИЦТВА • •

І. Для раціонального використання хлібних ресурсів прв виробництві яловичини у прароднокдімагвчнах умовам західного регіону України доцільно практикувати однотипну крутлорічау годівлю тварин з максимальним використанням консервованих соковитих кормів прк диференційованому по періодах вирощування забезпеченні концентрованими кормами: на ьіоншз 352 від загальної покивцссті раці оду до І2-місячного віку і '

‘¿5% у наступні періоди.

Вирощування худоби по пропоносаній схемі кормозабезпвчання дозволяє зекономити у порівнянні а традиційною годівлею в середньому біля 2&0 кг концнормІБ у розрахунку по вирощену до ¿¿-місячного віху тв_а-рияз', . ' . •

'¿. ІІря використанні в годівлі консервованих1 кормів, незалежно від нормального вабозпзченкк каротином раціону, необхідно збагачувати останній додатково рівними джерелами каротину або вітаміну А. ■

3. Для максимального проявлення потенціальних генетичних можливостей росту, ефективного використаная кормових ресурсів і одержання м"ясної продукції високої якості пра застосуванні запропонованих способів’ кормозабвзпочення худоби м”ясного напрямку біологічно оправдано, т економічно вигідно реалізацію худоби на «"ясо проводити у віці не старшому ІВ місяців,

. ' ПУБЛІКАЦІЇ ПО ТЖїІІ ДИСЕРТАЦІЇ ' . '

І. їекомендации по технология проиаводства говядюш. - Львов, . , 1382. - 44 с. (у співавторстві). ...

2. Відгодівля бичків ira зменшених нормах концентратів. Тваринництво України. — 1988. — № 8. — С. 16.

3. Эффективность производства говядины при использовании уменьшенных норм концентратов. Информ. листок. — Львов. — МТЦ НТИ. — 1988. — Вып. 21. — Серия 33. — № 88—218. —

4 с.

4. 250 кг комбікормів — економія на відгодівлі бичка. — Тваринництво України. — 1988. — № 10. — С. 22—23.

5. Содержание каротина и витамина À в сыворотке крови бычков в зависимости от структуры рациона н уровня в нем концентратов. — Доклады ВАСХНИЛ. — 1988. — № 12. — С. 20—21 (у співавторстві).

Підписане до друку 7.10.92. Формат 60Х'84/і6. Друк, офсет. Папір офс. Умов друк. арк. 0,93. Умов, фарбо-відб. 1,15. Обл.-вид. арк. 0,89. Тираж 100 прим. Зам. 3148.

Обласна книжкова друкарня, 290000, Львів, вул. Стефаника, 11.