Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Разработка системы использования нетрадиционных кормов в свиноводстве.
ВАК РФ 06.02.02, Кормление сельскохозяйственных животных и технология кормов

Автореферат диссертации по теме "Разработка системы использования нетрадиционных кормов в свиноводстве."

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ Львівська академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького

СОБОЛЄВА СВІТЛАНА ВАСИЛІВНА

УДК 636.4.087.25

РОЗРОБКА СИСТЕМИ ВИКОРИСТАННЯ НЕТРАДИЦІЙНИХ КОРМІВ У СВИНАРСТВІ

06.02.02 - годівля тварин і технологія кормів

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук

Львів -2000

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі годівлі, генетики і розведення сільськогосподарських тварин Одеського державного сільськогосподарського інституту.

Науковий керівник - доктор сільськогосподарських наук, професор

Карунський Олексій Йосипович, Одеський державний сільськогосподарський інститут, кафедра годівлі,генетики і розведення сільськогосподарських тварин, завідувач.

Офіційні опоненти : доктор сільськогосподарських наук, професор

Вудмаска Василь Юрійович, інститут землеробства і тваринництва західного регіону УААН, завідувач лабораторії годівлі тварин і технології кормів, смт. Оброшене Львівської області

кандидат сільськогосподарських наук, доцент Журенко Віра Костянтинівна, Вінницький державний аграрний університет, кафедра технології виробництва продуктів тваринництва, доцент, м. Вінниця.

Провідна установа - Національний аграрний університет, кафедра годівлі сільськогосподарських тварин і технології кормів, Міністерство аграрної політики України, м. Київ.

Захист дисертації відбудеться ^ Зі 2000 року о ^/~ годині на

засіданні спеціалізованої вченої ради Д.35.826.02 при Львівській академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького, 79000, м. Львів, вул. Пекарська,50.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Львівської академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького.

Відгуки на автореферат просимо надсилати за адресою: 79000 м. Львів, вул. Пекарська, 50.

Автореферат розісланий 2000 року- )

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,, ,

кандидат сільськогосподарських наук, доцЯЛ Півторак.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Для забезпечення стійкого росту виробництва тваринницької продукції необхідно мати в достатній кількості повноцінні корми. Одним із шляхів збільшення кормових ресурсів є пошук нових нетрадиційних видів кормів за рахунок використання відходів різних переробних підприємств. Великі можливості в цьому відношенні надає консервна промисловість, яка переробляє багатокомпонентну сировину рослинного походження, зокрема томати та плоди, з метою одержання з неї, як правило, одного компоненту - томатного або яблучного соку. Решту становлять відходи (переважно вичавки).

Досвід роботи показує, що повне і раціональне використання відходів консервної промисловості дозволяє не лише набагато збільшити виробництво важливих продуктів харчування, але й скоротити витрати дорогих концентрованих кормів і, як наслідок, значно здешевити продукцію.

Проте, питанням використання відходів консервної промисловості у нашій країні приділяється поки що недостатня увага. На багатьох підприємствах ці цінні корми у великих кількостях псуються і знищуються, що створює значну загрозу навколишньому середовищу.

До сьогодні вже нагромаджені експериментальні та виробничі дані про успішне використання в годівлі різних видів тварин томатних і яблучних вичавок. Проте, до цього часу немає чітких рекомендацій щодо норм введення вичавок у раціони свиней з урахуванням віку, статі, напряму і рівня продуктивності.

У зв’язку з цим вивчення і розробка питань більш ефективного використання відходів консервної промисловості в годівлі різних технологічних груп свиней залишаються актуальними. А тому виникає необхідність додаткових досліджень у цьому напрямі.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дана робота була фрагментом програми кафедри годівлі, генетики і розведення сільськогосподарських тварин Одеського державного сільськогосподарського інституту та частиною держбюджетної угоди № 123279 ОДСГІ з Міністерством АП України.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка і обгрунтування оптимальних норм введення борошна із томатних і яблучних вичавок до складу комбікормів для відгодівельного та ремонтного молодняку свиней, які здатні забезпечити нормальний ріст і розвиток тварин, а також їх подальшу високу продуктивність.

Поставлена мета потребувала розв'язання наступних завдань:

- визначення хімічного складу і поживної цінності цих кормів;

- розробка рецептів комбікормів з частковою заміною у них зернових компонентів на борошно із томатних або яблучних вичавок;

- вивчення впливу розроблених комбікормів при згодовуванні їх у складі раціону на ріст свиней, ефективність використання корму, забійні та м’ясо-сальні якості відгодівельного, а також подальші продуктивні та відтворні якості ремонтного молодняку;

- визначення перетравності поживних речовин, обмін азоту та мінеральних елементів у свиней при різному рівні борошна із томатних або яблучних вичавок у раціонах;

- вивчення фізіолого-біохімічного стану свиней при згодовуванні їм борошна із томатних і яблучних вичавок у складі комбікормів;

- розрахунок економічної ефективності використання борошна із томатних і яблучних вичавок замість еквівалентної кількості зернових компонентів у складі комбікорму при відгодівлі свиней і вирощуванні ремонтного молодняку.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в умовах Центрального Лісостепу України експериментально обгрунтована доцільність, розроблені норми введення борошна із томатних і яблучних вичавок у комбікорми для молодняку свиней та вивчено їх вплив на ріст тварин, ефективність використання корму, перетравність поживних речовин, баланс азоту та обмін мінеральних елементів раціону. При цьому визначені як опосередковані наслідки дії зазначених нетрадиційних кормових засобів на м’ясо-сальні якості відгодівельного та подальшу відтворну здатність ремонтного молодняку свиней.

Практичне значення одержаних результатів. Використання борошна із томатних вичавок у складі комбікорму для відгодівельного молодняку свиней дозволяє підвищити живу масу на 4,4 % , знизити витрати корму на 1 кг приросту живої маси на 6,1 %, у тому числі концентрованих кормів на 17,0 % і за період відгодівлі зекономити на 1 голову 28,12 кг зернофуражу.

Введення до складу комбікорму ремонтного молодняку свиней борошна із яблучних вичавок сприяє підвищенню живої маси до кінця вирощування на 4,0 %, що в подальшому позитивно впливає на продуктивні та відтворні якості, а також дає змогу зекономити на 1 голову 39,14 кг концентрованих кормів і, тим самим, скоротити витрати їх на 1 кг приросту живої маси на 18,5 %.

Особистий внесок здобувана полягає у проведенні науково-господарських, фізіологічних та виробничих дослідів, виконанні аналітичних робіт, розробці схеми та методів досліджень, опрацюванні та обговоренні одержаних результатів.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень доповідалися та обговорювалися на науковій конференції “Аграрна наука - селу”, присвяченій 80-річчю від дня заснування Подільської державної аграрно-

з

технічної академії (Кам’янець-Подільський, 1999); міжнародній науково-виробничій конференції “Наукове забезпечення агропромислового виробництва” (Одеса, 1999); науково-практичній конференції професорсько-викладацького складу Одеського державного сільськогосподарського інституту (Одеса, 2000).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 6 наукових статей.

Структура і об'єм роботи. Дисертація складається із вступу, основної частини (чотирьох розділів), висновків і пропозицій, списку використаної літератури та додатків.

Робота викладена на 179 сторінках машинописного тексту, містить 35 таблиць, 4 рисунки та 16 додатків. Список літератури включає 179 джерела, з них 58 - іноземних.

МАТЕРІАЛ І МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ

Експериментальні дослідження по темі дисертаційної роботи виконані у виробничих умовах радгоспу ім. 9 Січня Білоцерківського району Київської області в період з 1997 по 1999 роки на свинях великої білої породи.

З метою вивчення впливу заміни частини зернових компонентів комбікорму борошном із томатних і яблучних вичавок на продуктивні якості відгодівельного та ремонтного молодняку свиней було проведено: два науково-господарські досліди, які тривали, відповідно, 135 та 165 днів і складалися із зрівняльного (15 днів) та основного (120 та 150 днів) періодів; дві виробничі апробації тривалістю 150 та 165 днів, відповідно.

Для проведення науково-господарських дослідів та виробничих апробацій формували групи за принципом аналогів (відбиралися поросята у віці 2,5 місяці) з урахуванням живої маси, статі, походження.

У зрівняльний період умови годівлі для всього піддослідного молодняку були однакові. В основний період свині всіх груп одержували раціони, передбачені схемою дослідів та виробничих апробацій (табл.1).

Годівля свиней здійснювалася повнораціонними комбікормами (згідно з існуючими нормами), до складу яких входили: дерть кукурудзяна, горохова, ячмінна; м'ясо-кісткове борошно, люцернове трав'яне борошно, сіль, премікс. Добову норму комбікорму згодовували у вологому вигляді (1:3) двічі на добу. Коригування раціонів проводилося щомісячно з урахуванням зміни живої маси дослідних тварин.

Технологічні нормативи та умови вирощування молодняку свиней, за винятком чинників, які вивчалися, в усіх групах були однаковими і відповідали ГНТП2-85.

Парування ремонтних свинок проводилося у 8-місячному віці.

Таблиця 1

Схема дослідів та виробничих апробацій_________________

Група Кількість голів Умови годівлі

зрівняльний період основний період

Перший дослід

1 контрольна 15 Основний раціон - ОР ОР(ЮО%)

2 дослідна 15 ОР ОР (90%)+ 10% БТВ*

3 дослідна 15 ОР ОР (85 %)+ 15 % БТВ

4 дослідна 15 ОР ОР (80 %)+ 20 % БТВ

Другий дослід

1 контрольна 15 Основний раціон - ОР ОР(ЮО%)

2 дослідна 15 ОР ОР (90 %)+ 10 % БЯВ*

3 дослідна 15 ОР ОР (85 %)+ 15 % БЯВ

4 дослідна 15 ОР ОР (80 %)+ 20 % БЯВ

Перша виробнича апробація

1 контрольна 150 Основний раціон - ОР ОР(ЮО%)

2 дослідна 150 ОР ОР (85 %)+ 15 % БТВ

Друга виообнича апробація

1 контрольна 50 Основний раціон - ОР ОР(ЮО%)

2 дослідна 50 ОР ОР (80 %)+ 20 % БЯВ

Примітка . * БТВ - борошно із томатних вичавок (за масою);

* БЯВ - борошно із яблучних вичавок (за масою)

У ході експериментів у молодняку свиней визначали такі показники: живу масу, витрати корму; у перевірюваних свиноматок - багатоплідність, великоплідність, молочність, масу гнізда при відлученні.

Для аналізу характеру росту молодняку свиней використовували похідні величини - абсолютний, відносний та середньодобовий прирости.

Забійні та м'ясо-сальні якості відгодівельного молодняку оцінювали за результатами контрольного забою свиней у віці 7 місяців (по 3 голови з кожної групи) і анатомічного розтину туш згідно з методикою ВІТа.

З метою вивчення перетравності поживних речовин раціонів і балансу азоту, кальцію та фосфору на фоні першого і другого науково-господарських експериментів були проведені фізіологічні досліди за методикою М.А.Коваленка (1977). Балансові досліди проводилися на підсвинках 4-місячного віку (по 4 голови з кожної групи).

У кормах і виділеннях вміст сухої речовини, протеїну, жиру, клітковини та золи визначали загальноприйнятими методами.

Фізіолого-біохімічний стан молодняку свиней оцінювали за показниками крові, яку брали на початку і наприкінці виробничих апробацій.

Розрахунки економічної ефективності використання томатного і яблучного борошна у складі комбікормів для свиней проводилися згідно з існуючими методиками.

Одержаний в дослідженнях цифровий матеріал опрацьовували методами варіаційної статистики за М.О.Плохінським (1969).

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Характеристика кормів. Основними об'єктами наших досліджень були томатні і яблучні вичавки, які залишаються після переробки помидорів і яблук на соки, пюре. Висушені та подрібнені томатні вичавки мають оранжевий колір, яблучні - світло коричневий. При вологості 10-13% борошно, виготовлене з них, не злежується, добре змішується з різними компонентами комбікормів. Хімічний склад і поживність сухих вичавок наведені в табл. 2.

Таблиця 2

Хімічний склад і поживність кормів_________________

Показник Сухі вичавки Зерно ячменю

томатні яблучні

Суха речовина, % 87,8 87,0 85,0

Сирий протеїн, % 19,2 10,8 11,2

Сирий жир, % 9,1 4,6 2,2

Сира клітковина, % 25,9 22,8 4,9

Сира зола, % 4,2 2,1 2,8

БЕР, % 29,4 47,2 63,8

В 1 кг міститься:

кормових одиниць 0,61 0,43 1,15

перетравного протеїну, г 129,1 19,4 85,0

кальцію, г 2,8 10,1 2,0

фосфору, г 1,9 2,3 3,9

каротину, мг 22,5 4,0 0,3

Вивчення деталізованого складу показало, що за вмістом основних поживних речовин томатне та яблучне борошно є цінним кормовим продуктом, який може слугувати джерелом збагачення раціонів протеїном, жиром, деякими мінеральними елементами та вітамінами.

Розробка рецептів комбікормів для молодняку свиней на відгодівлі. З метою скорочення витрат дорогих концентрованих кормів ми розробили рецепти комбікормів, у яких частина зерна ячменю замінена борошном із томатних вичавок (табл. 3).

Рецепти і поживність комбікормів для відгодівельиого молодняку, % за масою

Компонент Рецепт

1 2 3 4

Кукурудза 45,0 45,0 45,0 45,0

Горох 21,0 21,0 21,0 21,0

Ячмінь 20,0 10,0 5,0 -

М'ясо-кісткове борошно 7,5 7,5 7,5 7,5

Трав'яне борошно 5,0 5,0 5,0 5,0

Борошно із томатних вичавок - 10,0 15,0 20,0

Сіль кухонна 0,5 0,5 0,5 0,5

Премікс 1,0 1,0 1,0 1,0

В 1кг комбікорму містилося:

кормових одиниць 1,16 1,10 1,08 1,05

сухої речовини, г 843 846 847 849

сирого протеїну, г 149,7 157,6 161,6 165,5

перетравного протеїну, г 119,1 123,5 125,8 127,9

сирої клітковини, г 51,1 72,2 82,7 93,3

кальцію, г 11,6 11,7 11,7 11,9

фосфору, г 9,3 9,1 9,0 8,4

Передбачені схемою досліду зміни у складі рецептів комбікормів призвели до того, що фактичний вміст основних поживних і біологічно активних речовин в 1 кг контрольного (1) і дослідних (2-4) комбікормів мав деякі відмінності, проте повністю відповідав загальноприйнятим нормам для відгодівельиого молодняку свиней.

Ріст молодняку свиней на відгодівлі. Згодовування розроблених комбікормів у складі раціонів молодняку свиней на відгодівлі вплинуло на їхній ріст та витрати корму (табл. 4).

Порівнюючи дані, не можна не помітити, що кращі показники мали свині

3-ї дослідної групи. При знятті тварин із відгодівлі, різниця між контрольною та 3-ю дослідною групою за живою масою становила 5,2 % (Р>0,99), за відносним і середньодобовим приростами 3,3 та 7,3 %, відповідно.

Слід відзначити, що за показниками росту свині 2-ї дослідної групи також перевищували контрольних тварин, але різниця між ними була дещо нижчою.

Молодняк 4-ї дослідної групи за живою масою, відносним та середньодобовим приростами поступався своїм ровесникам з контрольної групи, відповідно, на 2,3; 2,3 та 3,8 %.

Ріст молодняку свиней та витрати корму за період відгодівлі (1 дослід)

Група

Показник контрольна дослідна

1 2 3 4

Жива маса 1 голови, кг:

на початок періоду 31,8+0,31 31,6+0,29 32,0±0,34 32,1 ±0,27

на кінець періоду 101,2± 1,19 102,7±1,07 106,5+1,45“ 98,9± 1,28

Абсолютний приріст, кг 69,4 71,1 74,5 66,8

Відносний приріст, % 104,3 105,9 107,6 102,0

Середньодобовий приріст, г 578,3 592,5 620,8 556,7

Витрачено на 1 гол. за період:

кормових одиниць 291 291 291 , 291

комбікорму, кг 251,40 264,84 269,64 277,80

у т.ч. концкормів, кг 216,24 201,36 191,40 183,36

Витрати на 1 кг приросту:

кормових одиниць 4,20 4,10 3,91 4,36

концкормів, кг 3,11 2,83 2,57 2,74

Примітка. У цій таблиці та наступних х- Р>0,95,хх - Р>0,99, *хх -Р>0,999 Висока інтенсивність росту свиней 3-ї дослідної групи та часткова заміна в їхніх раціонах зерна ячменю томатним борошном позитивно вплинула на ефективність використання кормів. Так, на 1 кг приросту за період відгодівлі витрачалося 3,91 корм.од. і 2,57 кг концкормів, що на 6,9 та 11,5 % відповідно менше, ніж у контрольній групі.

Перетравність поживних речовин раціонів, баланс азоту, кальцію та фосфору у молодняку на відгодівлі. Результати фізіологічного досліду свідчать про те, що перетравність поживних речовин раціонів була досить високою (табл.5).

Таблиця 5

Перетравність поживних речовин раціонів дослідних свиней, %

Поживна речовина Група

контрольна дослідна

1 2 3 4

Органічна речовина Сирий протеїн Сирий жир Сира клітковина БЕР 85,5 і 2,09 79.0 ± 1,53 63.7 ±2,83 46.1 ±4,58 93.7 ±3,16 84.4 ± 1,26 78,1 ± 1,64 60,9 ±3,40 45,8 ±2,76 93.4 ±0,95 83.0 ±2,41 77,9 ± 2,25 57.3 ±3,11 39.4 ± 4,27 93.0 ± 1,20 79.6 ± 1,09 76,8 ±2,61 52.2 ± 4,84 39.6 ±3,33 93.2 ± 1,75

Зокрема, коефіцієнт перетравності органічної речовини знаходився в межах 85,5 - 79,6 %, протеїну - 78,4 - 75,8 %, жиру — 63,7 - 51,2 %, клітковини -46,1 -39,4%, БЕР- 93,7 - 93,0 %.

Водночас у тварин, які одержували комбікорми з різною кількістю борошна із томатних вичавок, помітна незначна тенденція до зниження перетравності поживних речовин раціонів. Але незважаючи на це, у тварин дослідних груп рівень їх засвоєння був дещо кращим (табл.6).

Таблиця 6

Середньодобовий баланс азоту, кальцію та фосфору у свиней на відгодівлі

Група

Показник контрольна дослідна

1 2 3 4

Одержано азоту з кормом, г 45,23 і 0,91 49,95+1,36 52,51+0,49 54,76+1,11

Виділено з калом, г 9,49 + 0,45 10,92+0,84 11,59+1,14 12,71+0,54

Виділено з сечею, г 15,55 + 1,40 16,49+1,87 16,51+0,48 0,78+1,64

Утрималось у тілі: г 20,19+0,56 22,54+0,74х 24,41+0,50'“ 21,27+1,36

% від прийнятого 44,6 45,1 46,5 38,8

% від перетравленого Засвоєння кальцію: 56,5 57,7 59,6 50,6

утрималось у тілі, г 9,08+0,34 10,86+0,56“ 12,16±0,22ж 12,60+0,49^

% від прийнятого Засвоєння фосфору: 42,9 47,2 50,8 50,9

утрималось у тілі, г 7,6810,28 8,35+0,41 8,59+0,30 7,14±0,42

% від прийнятого 43,3 46,2 47,0 40,8

Так, в організмі свиней 2-ї, 3-ї та 4-ї дослідних груп у середньому за добу утримувалося азоту, відповідно, 22,54 г, 24,41 та 21,27 г, що на 2,35 г, 4,22 та

1,08 г більше, ніж у контрольних тварин.

Аналізуючи утримання кальцію у тілі підсвинків слід відзначити, що у свиней дослідних груп (2-4) його щодобово утримувалося на 1,78-3,52 г більше, порівняно з відповідним показником у контролі (9,08 г).

Щодо фосфору, тоутримання його у тварин контрольної групи становило 7,68 г, у той час як молодняк 2-ї і 3-ї дослідних груп перевищував за цим показником своїх ровесників із контрольної групи, відповідно, на 0,67 та 0,91 г, а 4-ї дослідної групи поступався - на 0,54 г.

Забійні та м’ясо-сальні якості свиней, оцінка якості продуктів забою. Після зняття тварин з відгодівлі було проведено контрольний забій, результати якого наведені в табл. 7.

Дані табл. 7 свідчать про те, що у тварин дослідних груп дещо знизився забійний вихід (на 0,5-2,6 %), напевно це можна пояснити збільшенням шлунково-кишкового тракту. Водночас спостерігалася незначна тенденція до

Забійні якості свиней та оцінка якості продуктів забою

Показник Група

контрольна дослідна

1 2 3 4

Передзабійна жива маса, кг 98,2+1,87 100,5+1,94 103,0±1,41 96,8+2,01

Забійний вихід, % 63,6 63,1 62,7 61,0

Довжина туші, см 94,4+0,88 95,4+1,21 97,2+0,64* 94,7+1,00

Товщина шпику, см 3,8+0,42 3,2+0,19 3,4+0,10 3,9+0,49

Вихід, % : м'яса 52,8 55,3 55,1 53,4

сала 35,5 33,1 33,5 35,6

кісток 11,7 11,6 11,4 11,0

Калорійність м’яса, кДж/кг 5149,9 5179,7 5625,5 5322,9

Відносна біологічна цінність, % 68,3 73,5 74,3 72,4

Температура плавлення жиру, °С 40,4+1,15 41,7±1,40 42,1+0,87 41,3+1,24

Йодне число жиру 55,0+0,82 53,2+1,89 51,1±1,08х 52,2+1,30

збільшення довжини туші (на 0,3-2,9 %) та виходу в ній їстівних частин (на 0,10,7 %).

У тварин дослідних груп, порівняно з контрольною, виявилася більш розвинена м'язова тканина, питома вага якої становила 53,4-55,3 %, проти

52,8 %.

Частка жирової тканини в тушах свиней 4-ї дослідної та контрольної груп була практично на одному рівні (35,5-35,6 %). У 2-ї і 3-ї дослідних групах цей показник знизився до 33,1 та 33,5%, відповідно. Аналогічна тенденція простежувалася і по товщині шпику.

У дослідних групах на відміну від контрольної поліпшився хімічний склад м'язової тканини, що призвело до підвищення калорійності м'яса. Різниця на користь 2-ї дослідної групи становила 0,5 %; 3 - 9,2; 4 - 3,3 %. А також зросла його біологічна цінність на 4,1-6,0 %.

Результати дослідження фізико-хімічних властивостей жирової тканини свідчать про деякі переваги свиней контрольної групи за якістю сала.

Результати першої виробничої апробації. Під час проведення виробничої апробації повністю підтвердилися дані науково-господарського та фізіологічного дослідів, за якими оптимальною нормою введення до складу комбікорму борошна із томатних вичавок замість зерна ячменю, визнана частка, що становить 15 % (за масою).

Дослідженнями встановлено, що введення до складу комбікорму томатного борошна сприяло збільшенню живої маси відгодівельного молодняку свиней на 4,4 %, середньодобових приростів - на 6,6 % та зниженню витрат корму на 1 кг приросту живої маси на 6,1 % у тому числі

концентрованих кормів - на 17,0 %, а також дозволило зекономити за період відгодівлі на 1 голову 28,12 кг зерна.

Розробка рецептів комбікормів для ремонтного молодняку свиней. Наступний етап нашої роботи полягав у визначенні та експериментальному обгрунтуванні оптимального рівня борошна із яблучних вичавок у складі комбікорму для ремонтних свинок. У зв'язку з цим, ми розробили рецепти комбікормів, у яких передбачена часткова заміна дорогих зернових кормів (ячменю) на еквівалентну кількість яблучного борошна (табл. 8).

Таблиця 8

Рецепти і поживність комбікормів для ремонтних свинок , % за масою

Компонент Рецепт

1 2 3 4

Кукурудза 40,0 40,0 40,0 40,0

Горох 26,0 26,0 26,0 26,0

Ячмінь 20,0 10,0 5,0 —

М’ясо-кісткове борошно 7,5 7,5 7,5 7,5

Трав'яне борошно 5,0 5,0 5,0 5,0

Борошно із яблучних вичавок - 10,0 15,0 20,0

Сіль кухонна 0,5 0,5 0,5 0,5

Премікс В 1кг комбікорму містилося: 1,0 1,0 1,0 1,0

кормових одиниць 1,15 1,08 1,05 1,03

сухої речовини, г 838 840 841 842

сирого протеїну, г 155,5 154,5 154,1 153,5

перетравного протеїну, г 125,1 118,6 115,3 112,0

сирої клітковини, г 51,9 69,8 78,7 87,7

кальцію, г 11,7 12,5 12,9 13,3

' фосфору, г 9,5 9,0 8,9 8,9

Аналіз даних, наведених у табл. 8 показав, що поживність комбікормів, виготовлених за розробленими рецептами, була досить високою, а введення борошна із яблучних вичавок до їх складу істотно не вплинуло на рівень концентрації основних поживних речовин, які знаходилися в межах норм, рекомендованих для ремонтного молодняку свиней живою масою 40-80 кг.

Ріст ремонтного молодняку свиней. Згодовування комбікормів із яблучним борошном позитивно вплинуло на інтенсивність росту і живу масу ремонтних свинок (табл. 9). Кращими показниками росту характеризувався молодняк 4-ї дослідної групи, в комбікормі якого частка яблучного борошна складала 20 % за масою. Порівняно із тваринами контрольної групи, жива маса, середньодобовий та відносний прирости свиней цієї групи наприкінці вирощування були вищими на 5,9 % (Р >0,99); 7,9 та 3,6 %, відповідно.

и

Ріст ремонтних свинок та витрати корму за період вирощування (2 дослід)

Група

Показник контрольна дослідна

1 2 3 4

Жива маса 1 голови, кг:

на початок періоду 27,7±0,46 28,1+0,35 27,5+0,30 27,8+0,41

на кінець періоду 100,5±1,09 103,6±1,51 104,5±1,63х 106,411,37“

Абсолютний приріст, кг 72,8 75,5 77,0 78,6

Відносний приріст, % 113,5 114,6 116,7 117,1

Середньодобовий приріст, г 485,3 503,3 513,3 524,0

Витрачено на Ігол. за період:

кормових одиниць 360 360 360 360

комбікорму, кг 313,5 333,3 342,9 349,2

у т.ч. концкормів, кг 269,61 253,31 243,46 230,47

Витрати на 1кг приросту:

кормових одиниць 4,94 4,77 4,67 4,58

концкормів, кг 3,70 3,35 3,16 2,93

За аналогічними показниками ремонтний молодняк 2-ї і 3-ї дослідних груп, також перевищував свиней контрольної групи, але різниця була дещо нижчою.

Заміна зерна ячменю еквівалентною кількістю сухих яблучних вичавок дозволила в дослідних групах (2-4) зекономити на Іголову від 16,30 до 39,14 кг концентрованих кормів і знизити витрати корму на 1 кг приросту живої маси на 3,5-7,3 %.

Контроль, що здійснювався в подальшому за відтворними якостями маток, які були вирощені на раціонах із різною кількістю яблучного борошна, дозволив виявити відмінності між ними за низкою ознак (табл. 10).

Так, тварини 4-ї дослідної групи вигідно відрізнялися від контрольної за багатоплідністю - на 6,5 %, великоплідніспо - на 5,8 %, молочністю - на 8,3%, масою гнізда при відлученні - на 12,2 %, але поступалися за збереженістю на -

0,6 %. Розрахунки комплексного показника відтворювальних якостей показали, що він виявився вищим у тварин 4-ї дослідної групи - 106,17 проти 97,30 в контрольній групі.

Відтворювальні якості маток

Показник Група

Контрольна 4 дослідна

Багатоплідність, гол Великоплідність, кг Молочність, кг Маса гнізда у 2 міс., кг Середня маса 1 поросяти у 2 міс., кг Збереженість поросят у 2 міс.: гол % кпвя 9,2±0,31 1,03+0,05 46,5+1,11 127,2+5,17 14,97+0,66 8,7+0,70 94,5 97,30 9,8+0,27 1,09+0,08 50,3+1,35 х 142,7+3,91 * 15,51+0,83 9,2±0,45 93,9 106,17

Перетравність поживних речовин раціонів, баланс азоту, кальцію та фосфору у ремонтного молодняку свиней. Введення до складу комбікорму для ремоитних свинок яблучного борошна призвело до незначного зниження перетравності поживних речовин раціонів, але відмінності були не вірогідними, за винятком показників перетравності сирої клітковини у тварин

4-ї дослідної групи (табл. 11).

Таблиця 11

Перетравність поживних речовин раціонів піддослідних свиней, %

Поживна речовина Група

контрольна дослідна

1 2 3 4

Органічна речовина 86,3+2,19 86,6+0,88 80,5+1,59 78,2+2,80

Сирий протеїн 79,8±0,90 77,1+1,45 75,0±1,27 73,4+1,15

Сирий жир 67,4+5,32 65,8+4,03 67,2+2,85 64,9+3,12

Сира клітковина 44,6±3,12 39,2+3,33 36,5+2,41 34,4+2,64х

БЕР 94,9+1,74 91,7+0,86 91,7+0,95 89,7+1,98

Аналіз даних з вивчення балансу азоту та мінеральних елементів, свідчить про краще засвоєння їх тваринами дослідних груп (табл. 12).

Так, якщо в організмі свинок контрольної групи в середньому за добу утримувалося 22,43 г азоту, то у їх ровесниць з 2-ї дослідної групи цей показник зріс на 3,2 г (Р> 0,95), 3-ї - на 5,1 г (Р> 0,95) та 4-ї - на 5,8 г (Р> 0,95). По відношенню до прийнятого, різниця між контрольною та дослідними групами становила відповідно 3,3 %; 4,8 та 5,6 % на користь останніх.

Часткова заміна зернових компонентів комбікорму на борошно із яблучних вичавок позитивно вплинула на використання організмом

Середньодобовий баланс азоту, кальцію та фосфору у ремонтних свинок

Група

Показник контрольна дослідна

1 2 3 4

Одержано азотуз кормом, г 51,45±0,82 54,61±2,16 56,86£],46 57,39±2,03

Виділено з калом, г 10,39±0,64 12,5(Ш),42 14,21 ±0,90 15,27*0,71

Виділено з сечею, г 18,63±0,67 16,48±1,85 15,12±0,57 13,8910,69

Утрималось у тілі: г 22,43±0,40 25,63±1,2Г 27,53±1,70х 28,23±2,04х

% від прийнятого 43,6 46,9 48,4 49,2

% від перетравленого Засвоєння кальцію: 54,6 60,7 64,5 67,0

утрималось у тілі, г 10,91±1,14 12,09±1,20 13,941095 15,2311,03х

% від прийнятого Засвоєння фосфору: 44,3 45,1 48,5 50,5

утрималось у тілі, г 8,28±1,64 8,62+0,85 9,1711,04 8,9011,37

% від прийнятого 43,5 43,5 46,2 46,0

ремонтного молодняку кальцію та фосфору. Зокрема, тваринами 2-4 дослідних груп щодобово засвоювалося кальцію на 1,18-4,32 г, а фосфору - на

0,34-0,89 г більше, порівняно з контролем, де аналогічні показники становили 10,91 та 8,28 г, відповідно.

Як видно з одержаних даних, ремонтні свинки 4-ї дослідної групи за показниками утримання азоту, кальцію та фосфору вигідно відрізнялися від своїх аналогів із контрольної та інших дослідних груп.

Результати другої виробничої апробації. Виходячи з експериментальних даних науково-господарського та фізіологічного дослідів, для виробничої апробації був вибраний рецепт комбікорму, в якому 20 % зерна ячменю замінено борошном із яблучних вичавок. Ремонтні свинки, яким згодовували цей комбікорм, росли та розвивалися краще, і у 8-місячному віці мали живу масу 103,6 кг, що на 4,0 % (Р >0,95) вище, ніж аналогічний показник у контрольній групі. Крім того, за рахунок заміни в комбікормі частини зернових інгредієнтів яблучним борошном та більшої інтенсивності росту тварин, у дослідній групі на відміну від контрольної скоротилися виграти концентрованих кормів, як на 1 голову (на 14,5 %), так і на 1 кг приросту живої маси (на 18,5 %).

Морфологічні та біохімічні показники крові дослідних тварин. Вікові особливості показників крові та їх зміни залежно від структури раціонів, наведені в табл. 13.

Показники крові молодняку свиней

Показник Відгодівельний Ремонтний

Група

контрольна дослідна контрольна дослідна

3-місячний вік 3-місячний вік

Еритроцити, млн/мкл 5,7+0,28 5,810,19 6,2+0,36 5,910,59

Лейкоцити, тис/мкл 11,6+2,23 11,0+2,78 9,712,02 10,610,64

Гемоглобін, г/л 95,2±2,10 98,4+3,12 88,6+6,35 90,314,98

Загальний білок, г/л 67,8±1,23 68,110,90 65,511,16 67,011,36

Загальні ліпіди, мг/% 25718,2 25919,3 24818,2 248+6,5

7-місячний вік 8-місячний вік

Еритроцити, млн/мкл 6,210,26 6,610,31 6,510,30 6,5+0,48

Лейкоцити, тис/мкл 12,311,06 11,911,15 11,2+1,10 11,810,27

Гемоглобін, г/л 102,815,93 107,414,07 94,312,79 112,414,2х4

Загальний білок, г/л 74,011,03 77,210,85х 72,810,86 76,711,22х

Загальні ліпіди, мг/% 298114,2 290116,5 275112,2 28119,0

Встановлено, що показники крові, які вивчалися у дослідних тварин, знаходилися в межах фізіологічної норми. Разом з цим, у свиней, яким згодовували комбікорми з томатним і яблучним борошном, вірогідно підвищився вміст загального білка, а у ремонтного молодняку - і вміст гемоглобіну. Одержані матеріали ще раз свідчать про фізіологічну

прийнятність визначених оптимальних норм введення борошна із томатних та яблучних вичавок до складу комбікорму для відгодівельного і ремонтного молодняку свиней.

Економічна ефективність результатів досліджень. На підставі

одержаних даних під час проведення виробничих апробацій нами було розраховано економічну ефективність результатів досліджень (табл.14).

Економічна оцінка введення борошна із томатних і яблучних вичавок у комбікорми для відгодівельного та ремонтного молодняку свиней підтвердила можливість зниження в нових варіантах собівартості І ц приросту живої маси за рахунок кращої інтенсивності росту. Економічна ефективність, в розрахунку на 1 голову, від згодовування відгодівельному і ремонтному молодняку свиней розроблених комбікормів, до складу яких входить борошно із томатних та

яблучних вичавок, становила, відповідно, 6,85 та 3,09 грн.

Таблиця 14

Економічна ефективність використання борошна із томатних ______та яблучних вичавок у раціонах молодняку свиней_________________

Показник Відгодівельного Ремонтного

Варіанти

базовий новий Базовий новий

Кількість голів 150 150 50 50

Тривалість вирощування, днів 135 135 150 150

Середньодобовий приріст, г 539,2 574,8 487,3 510,0

Валовий приріст живої маси, ц 109,2 116,4 36,55 38,25

Загальновиробничі витрати, грн 23943 24571 9170 9442

Собівартість 1 ц приросту, грн 219,25 211,09 250,89 246,85

Реалізаційна цінаї ц живої маси, грн 230 230 - -

Вартість валової продукції, грн 25116 26772 - -

Прибуток, грн 1173 2201 _ -

Економічна ефективність, грн - 1028 _ 154,53

Економічна ефективність на 1 гол., грн - 6,85 - 3,09

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

1. Раціональне використання відходів плодоовочевої промисловості, зокрема томатних і яблучних вичавок, дозволяє зміцнити кормову базу свинарства і значно знизити забруднення навколишнього середовища.

2. Борошно із томатних та із яблучних вичавок є цінним кормовим продуктом, використання якого у складі комбікормів для молодняку свиней збагачує їхні раціони протеїном, амінокислотами, вітамінами, мінеральними елементами.

3. Згодовування молодняку свиней комбікормів із вмістом 15 % (за масою) борошна із томатних вичавок підвищує живу масу на 4,4 %, зменшує витрати корму на 1 кг приросту на 6,1 %, у тому числі концентрованих кормів

- на 17,0 %, і за період відгодівлі дозволяє зекономити на 1 голову 28,12 кг зернофуражу.

4. Заміна зернових компонентів комбікорму (15 % за масою) еквівалентною кількістю борошна із томатних вичавок поліпшує баланс азоту та мінеральних елементів у молодняку свиней на відгодівлі, зокрема підвищує середньодобове відкладання азоту в організмі на 4,51 г, кальцію - на 3,08 г та фосфору-на 0,91 г.

5. Використання в годівлі молодняку свиней борошна із томатних вичавок у межах розробленої норми сприяє підвищенню виходу їстівних частин у туші, її м’ясності та поліпшенню якості продуктів забою.

6. Відгодівля свиней на комбікормі із томатним борошном позитивно впливає на гемопоез та біохімічні показники крові, що характеризують стан білкового та жирового обміну.

7. Включення до складу комбікорму для ремонтних свинок борошна із яблучних вичавок у кількості 20 % (за масою), збільшує їх живу масу на 4,0 %, позитивно позначається на відтворних якостях, а також дозволяє зекономити за період вирощування на 1 голову 39,14 кг концентрованих кормів.

8. Згодовування ремонтному молодняку свиней комбікорму, до складу якого входить борошно із яблучних вичавок, збільшує середньодобове відкладання азоту в організмі на 5,80 г, кальцію - па 4,32 г та фосфору - на 0,62 г.

9. Використання яблучного борошна у складі комбікорму для ремонтного молодняку свиней протягом періоду вирощування поліпшує фізіологічний стан тварин, підвищує в крові рівень гемоглобіну на 19,2 % та загального білка - на 5,3 %.

10. Використання борошна із томатних і яблучних вичавок у складі комбікормів для свиней економічно обгрунтовано: економічна ефективність в розрахунку на 1 голову відгодівельного та ремонтного молодняку становила

6,85 та 3,09 грн (у цінах 1998-1999 рр).

11. З метою економії зернових кормів і підвищення ефективності виробництва свинини, пропонуємо замість зерна ячменю до складу комбікормів вводити:

- для відгодівельного молодняку свиней - 15 % (за масою) борошна із томатних вичавок;

- для ремонтного молодняку свиней - 20 % (за масою) борошна із яблучних вичавок.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Соболева С.В. Можливості використання томатних вичавок у годівлі свиней // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту : 36. наук. пр. - Біла Церква, 1998,- Вип.7- Ч. 1 ,-С. 251-253.

2. Соболева С.В. Яблуневі вичавки - нетрадиційний кормовий продукт для годівлі свиней // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту : 36. наук. пр. - Біла Церква, 1998.-Вип.7- Ч.1.-С.253-255.

3. Соболева С.В. Ефективність використання борошна яблучних вичавок в раціонах ремонтного молодняка // Аграрна наука - селу : Наук, зб-Кам’янець-Подільський, 1999.- Вип.7,- С.204-206.

4. Соболева С.В. Вплив згодовування відходів переробки томатів на продуктивність свиней на відгодівлі // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту : 36. наук. пр. - Біла Церква, 1999.-Вип.8.-Ч.2.-С.172-174.

5. Соболева С.В. Забійні та м’ясо-сальні якості свиней вирощених на раціонах з різним вмістом томатних вичавок // Аграрний вісник Причорномор’я : 36. наук. пр. (Сільськогосподарські науки).- Одеса, 1999-Вип. 3(6).- Ч.З.- С.83-86.

6. Соболева С.В. Вплив рівня томатних вичавок у раціоні на використання і обмін поживних речовин у молодняку свиней // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту : 36. наук. пр. - Біла Церква, 1999,- Вип.9.-С.241-245.

Соболева С.В. Розробка системи використання нетрадиційних кормів у свинарстві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 - годівля тварин і технологія кормів. - Львівська академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького, Львів, 2000.

У дисертаційній роботі викладено теоретичний і експериментальний матеріал з використання у раціонах молодняку свиней великої білої породи борошна із томатних і яблучних вичавок.

Встановлено, що часткова заміна зернових компонентів у комбікормах для відгодівельного і ремонтного молодняку свиней на борошно із томатних і яблучних вичавок позитивно впливає на обмін азоту і деяких мінеральних елементів, сприяє підвищенню середньодобових приростів, зниженню витрат корму на 1 кг приросту живої маси і дозволяє зекономити за період вирощування значну кількість зернофуражу. Крім того, включення до складу комбікормів зазначених нетрадиційних кормових засобів поліпшує енергетичну та біологічну цінність м'яса відгодівельного та подальші відтворні якості ремонтного молодняку свиней.

Запропоновано замість зерна ячменю до складу комбікормів для відгодівельного молодняку свиней вводити 15 % (за масою) борошна із томатних вичавок, а ремонтним свинкам - 20 % (за масою) борошна із яблучних вичавок.

Ключові слова: борошно, томатні та яблучні вичавки, приріст, молодняк, перетравність, баланс, поживні речовини, комбікорм.

Соболева С.В. Разработка системы использования нетрадиционных кормов в свиноводстве.- Рукопись.

Диссертация на соискание учёной степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.02.02- кормление животных и технология кормов.- Львовская академия ветеринарной медицины им. СЗ.Гжицкого, Львов, 2000.

В диссертационной работе изложен теоретический материал по использованию в рационах молодняка свиней крупной белой породы муки из томатных и яблочных выжимок.

Установлено, что по содержанию основных питательных веществ томатные и яблочные выжимки представляют собой ценные кормовые продукты, которые могут служить дополнительным источником обогащения рационов протеином, жиром, а также некоторыми аминокислотами, витаминами и минеральными элементами.

Результаты опытов показали, что замена 15 % (от массы) зерновых компонентов комбикорма томатной мукой с последующим скармливанием его в составе рациона молодняка свиней на откорме способствует повышению среднесуточных приростов на 6,6 %, уменьшению затрат корма на 1 кг прироста живой массы на 6,1 %, в том числе концентрированных кормов - на 17,0%.

■ Скармливание комбикорма с мукой из томатных выжимок молодняку свиней привело к незначительному снижению переваримости питательных веществ рационов, увеличению среднесуточного отложения азота, кальция и фосфора на 4,51 г, 3,08 и 0,91 г соответственно.

Анализ данных контрольного убоя животных свидетельствует об увеличении у них длины туши на 2,9 %, выхода мяса - на 2,3 %, снижении толщины шпика на 10,6 % и удельного веса сала - на 2,0 %. Оценка качества продуктов убоя показала, что откорм свиней комбикормами, в состав которых входит томатная мука, повышает калорийность мяса на 9,2 % и его относительную биологическую ценность на 6,0 %.

Замена зерна ячменя в составе комбикорма (20 % от массы) для ремонтных свинок на эквивалентное количество муки из яблочных выжимок способствовала повышению энергии роста на 4,6 % и снижению затрат корма на 1 кг прироста на 4,5 %, в том числе концентрированных кормов - на 18,5 %.

Последующий контроль, который осуществлялся за воспроизводительными способностями проверяемых свиноматок, вырощенных на рационах с яблочными выжимками показал, что они выгодно отличались от своих сверстниц из контрольной группы по многоплодию, крупноплодию, массе гнезда при отъёме, однако уступали им по сохранности поросят.

При включении в рационы ремонтного молодняка свиней яблочной муки в пределах разработанной нормы отмечено повышение отложения азота на

5,8 г, кальция - на 4,32 г и фосфора - на 0,62 г.

Изучение морфологических и биохимических показателей крови животных, которые были вырощены на рационах с томатными и яблочными выжимками, не выявило каких-либо отклонений от физиологической нормы. Вместе с тем, под влиянием изучаемых факторов в крови молодняка свиней

отмечено увеличение гемоглобина, общего белка и его фракций, в частности [V-и у— глобулинов.

Введение муки из томатных и яблочных выжимок в комбикорма для откармливаемого и ремонтного молодняка свиней дало возможность сэкономить на 1 голову за период выращивания, соотвественно, 28,12 и 39,14 кг зерна ячменя, снизить себестоимость прироста живой массы на 3,7 и 1,6 %, и в результате этого получить в расчёте на 1 голову экономический эффект -

6,85 и 3,09 грн.

Предложено вместо зерна ячменя в состав комбикормов для молодняка свиней на откорме вводить 15 % (от массы) муки из томатных выжимок, а ремонтным свинкам - 20 % (от массы) муки из яблочных выжимок.

Ключевые слова: мука, томатные и яблочные выжимки, прирост, переваримость, баланс, питательные вещества, комбикорм.

Soboleva S.V. The working out of a non-traditional system usege of feed in swine breeding. Manuscript.

The thesis for the degree of candidate of agricultural sciences on speciality 06.02.02- animal feeding and feed technology. Lviv Academy of Veterinary Medicine named after S.Z.Hzhytsky, Lviv, 2000

Hte theoretical and experimental materials concerning usage of tomato and apple squeezes in pig youngsters rations are shown in the thesis.

It is fixed, that the partial change of cereal components in mixed feed for pig youngsters and young remount pigs feeding into tomato and apple squeezes flour has a positive influence on nitrogen and other mineral elements exchange, improves everage daily gain, decreases feed consumption per 1 kg of body weight gain and helps to economize a great quantity of cereals during the growing period.

Besides, including of non-traditional feed into mixed feed improves energy and biological value of meat of fatten and young remount pigs and their furthen reproductive qualities.

It is suggested to use 15 % (according to the weight) of tomato squeezes in mixed feed for fatten pigs instead of barley, and 20 % (according to the weight) of apple squeezes for remount pigs.

Key words: flour, tomato and apple squeezes, gain, pig youngsters, digestion, balance, nourishtment, mixed feed.