Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Подбор субстратов и площади подкормки при выращивании сажанцев яблони с изолированной корневой системой
ВАК РФ 06.01.07, Плодоводство, виноградарство

Автореферат диссертации по теме "Подбор субстратов и площади подкормки при выращивании сажанцев яблони с изолированной корневой системой"

РГ6 од

. : М1Н1СТЕРСТВО СШСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА 1 ПРСДСЗОЛЬСТВА УКРА1НИ УКРА1НСШЙ ДЕР2АБНИЙ' АГРАРИЙ УН1БЕРСИТЕТ

На правах рукопису

ЛЕОНТЬЕВ 0лвкс1й Петрович

ШДБ1Р СУБСТРАТ1В ТА ПЛОЗЦ ЕКВЛЕННЯ ПРИ ВИР0ЩУВАНН1 САДЕАНЦ1В ЯБЛУН1 3 1оОШВАШ) КОРЕНЕВОЮ СИСТЕМОЮ

06.01.07 - шгод1вницгво

АВТОРЕФЕРАТ дисертацИ на здобуття наунового ступеня кандидата с1льськогосподарсышх наук

Ки1в - 1993

. Робота виконана на кафедр! шюдоовоч1ЕНИцтва Укра1нського державного аграрного ун!верситату. '

Науков! квр1вншш - академ1к УМН, доктор сЬльськогоспо-дарсышх наук, профасор О.Ю.БАРАЕДШ,

. кандидат с1льськогосподарсышх наук, . доцент В.1.НЫГ0ДА.

0ф1ц1йн1 одоненти: доктор сЬльськогосподарсышх наук, М.В.ВАСИ'А,

кандидат сХльськогосподарських наук, 1.П.ШЬК0.

Пров1дне- п1дприемотво - Под'Хльська досл1дна станц1я

Укра1нського науково-дослХдного Хнституту' садХзнпцтва.

Захист дасортац11 в!дбудеться 27 с1чня 1934 року о 15-й годан1 ОО хвялкн на зас1данн! Снец1ал1зоБано1 Рада Д 01.05.01 в /кра1ноьколу дерхаьноку аграрному университет! за адресов: 252041, Кг.1з~11, вул. Гэро1в Оборони, 13, УДАУ, 4-{! учбовий корпус, аудитор1я К 3?.

Просрыо пряйшти участь- в робот! Ради або вкслати в1дгук на автореферат в двох екземплярах, як1 зав!рен1 печаткой, за адресов: 252041, КгДв-41, вул'. Гэро1в Оборсци, 15, сектор захисту дисертапИ.

• 3 диоертац1ею можна ознакомитесь в б1бл1отеи1 ун1версптету.

Автореферат роз!слани2 грудяч 1993 року.

' Вчоний секретар Спеп1ал1зовано1 Рада, кандидат с1льськогосподарсышххГ~) , • наук, доцент . В.С.йУПН'Я

загалый. харлххжсакл робок

АктуатанХсть томп. В останн! роки значно погХретвся стан са-;1внппо1 галуз1 в Укра1н1. Р1зко зменшвлося виробннцтво плод1в та г1д, щорХчнлй нодобХр 1х станоЕить яонад 3 млн. т. Спояявання ХоХ продукпХХ на душу населения - 50 кг, тодХ як рХчна науково ¿грунтована норма сгладае 80 кг. ВкрХзення проблема забозпечоння аселення плодовоягХдноэ продукте» у?.о в недалекому ка"<5утньому ожляво за умов 1нтепсиф1каиХ1 галуз1, протз закладашм нових ти-1в сад1в ведз до збХльшенгл вг.трат садавного иатерХалу на оданп-¡о площ1 у зорняткових культур в 2-4, к1сточковех - 1,5-2 разя. • ,э вихлпкано з.чХною шгощ удаления дерэв, форм крони, характеру • бр1зки, а такоя збХлыяенням часткк слаборослих сортХв та пХдщоп. гДльнен! посадки дерев, сгевдка з.\;1на насодчонь, розикрення площ олситавнкх та фермерськпх сад1в впмагають рХзкого зб1льпення ви-обюиггза посадкового катерХалу, покравдння ;".ого якостХ.

Ваглпвяк резервом розЕитку розсаднпцтва в застос'уванкя техно-огХй впрощугакня сгдг.аш'Хв плодовых культур з закоркстапняк зпмо-ого топления, в т.ч. I контейнерного мотоду. ТехпологХя Елропц'-ашш посадкового матер1алу плодозкх культур з ХзольоЕанога корене-ога спстэ.'/.ою, в порХвнянн1 з традкпХйюи, на о пХлпГ: ряд перэваг. зГ:за\Ш1в1:п1 з шис: скорочснш виробничого циклу эпропувгння сад-аппХв но одкн р!к без вккоркстаиня закрытого грунту в ушсах-[состепу Укра1нл; збХлыиепш вкходу як1ского посадкового гатерХ-1У з одпшш! площХ (до 50 пт./и2) I вХдповХдно знххешн потреби плодах; Е:1р1шення проблема вто.млення грунту, багаторазовэ вико-юташш одгшх I тих по дХлянок п1д розсаднск; змзшекня: собХвар-зстХ впрзбнпдтва садквкого матерХ&ту; вис ока прлж:ваем1сть сад-шн1в яХсля пересадки 1х на постХйю и1сг,е виро:щ'ванкя за раху-эк в1дсутност1 поикод-'-ень коренетоХ с^стемл при влкоппХ в роз-:дш:ку; момшвХсть часткового або повного рзгулювання мХкрокл1-лу; скорочення витрат полпвно1 води в 1,5-2 разп; лисока е(£ок-!вн1ст5 боротьби з шсХдникамн та хворобами; в;:клшоння операций, , шраглеш:х на боротьбу з бур"янаш:, ркхлення субстрат1в..

Пнрокз впроваД70ш-ш контейнерного мзтоду дозволить в корот-:П строк вирХиптя проблему дздХцпту посадкового катсрХалу в га-гз1- садХзницх'ва. .Пере.'зкодгтае в кьому в1дсутп1сть розробок елемэ-•Хтз даноХ тэхнологХХ. ОсгЛлькя опех'Дальних дсслХдг.ень по контей-!Риоыу методу виробнпцтва са,дивного матер1алу плодовнх культур в >яХ ЛХсостзпу УкраХни без вякорг.стаиня споруд закрытого грунту

но проводилось, вавченая субстрат1в та площ! ни-блошш дая саднан-ц1в яблун! при Бяроцуванн! 1х з !зольованою кораневою системою е вельш актуальны.!.

Ме^а I задач! яослТдтенъ. Мота досл1дяень заключалась у влв-чешх1 кайЛльа предаткпх суы1шок, зроблэних на основ! низинного тор£у, перегною, тирс:: та суп1с;акого грунту, як1 вккорпстовують-ся для вкготоелзшк субстрат1в при вярощуванн! сад^анпХв яблун1 з Хзолювако^? кореневсю системою, с смлсозс вязначення олткмашшх площ кивлоння в даних,уловах.

Задач1 досяХдтзнь зводилпся до вивчзння:

- вяливу субстрат1в та площ .ташекня на прлкпвання земобих цеп-лень, рХст пагон1в, розм1ра та еихХд садтаниХЕ яблун! при виро-шувандГ 1х конФейнэрнЕы методом;

- лрпдатност! субетратХв для Бирсщуванги сзд'ханцХз яблуяХ з 1зо-льованэя кореиевоы системой, екходячк з анал1зу водного, температурного та потдзного рз™и;;,1в груитовпх суг.Хшок;

- олти.;аиьлэго поперечного лерерХзу отворХв пол1ет;шеяовлх ял1в-ковлх блокХз для контейнерного впрощувгкня посадкового глатерХалу яблун! в залэ:*ност1 в1д осв1тле:юстХ садтанцХв;

- о1соио;.:1чно1 е^ектавлост! ьярощуван.зд сЕдташив яблукх з Хзо-льоьапою мрзиоЕОЯ системою пр:: застосуЕаин! рХзш:х субстрат!в ■ та площ нпилзння.

НаукоЕг, пэвдзнп X-пса;:тпчне значения роботг. заюточаоться в тому, до .ваоршэ в умовах ЛХсостоловоХ зона УкраХкл вг.вчонХ та п1д!бран! субстрат I плэ:?,Х еиблошк для сад-данпХв яблун!, вкро-цунаних з ХзоляцХе.о коренэво! систсш, як! дозволять без вг.корис тшшя закрытого грунту одергувата ставдартн1 ссдазиг.! !з знмо-вих цепдеяь за одаи взготацЩнлй ш>р!од; пранципово доказана до-цГльнХсть застосувашщ дано! технологи дел впробшщтва пзсадко-вого матерХалу плодов;;:; культур.

Закорнсташи рош/.опдовакого метода на в:;робши;тз1 дозволять злачно з<51ль!яитц внхХд як1сшис садганцХв з одипг.ц! вя«$, схоротитк строи! вирощуванкя 1х на одни р1к, зиениити собХвар-тХсть оаднвкого матерХалу яблун1,

Апгобац1я роботи та публХкапХя 'розультатХв дослТдгань. Ма-терХалк досл1дкень допов'Хдались та обговаривались на науковпх конфаренцХрх пройесорсько-виклздахъкого складу та аспХрант1в УкраХнського дЬр-шва^го аграрного унХсерситоту в 1390-1593 рока:; рзспублХканському семХнар! "ХатвнсиЕи! технолог!! гарощуваьяя

:t

содташЛв плодових 1 яг1д!Ш/. культур" (19 JO-iiila), наукопИ! i:oi»;o-рошЦХ "ы:слог1я Иол1сся: проблогл!, сучаснХсть, .'.-.аГбутпо" (19ЭЗ, JtapiüB, Луиьк).

По результатам ог.споримектадышх дослХдтац. опублХковспо три роботл.

Структура I об'см робота. ДисортапДя шсладаоться э вступу, чотар!.ох роодШв, васнозкХв, рзкомоидагП! спробництву, списка л1торатурд 1 додаткХв.

Робота впкладопо на 171 стр. машинописного -окоту I м1 стать 25 таблигь, 13 расуш:Хв, ЗЭ додаткХв. Спаса:; л1торатури внлачао 201 паЛлонувонь, в тому числ1 15 зарубХншх азторХв.

Об'окта .1 .готолнкп логяХл^оп.о.&ссдарацйнтальна робота псиону вались па протял! 19в0—1УЭ1 рр. б рэдгоеп1 "¡Сул^кАбсысиГ!" Ки1есь-ко1 област1. Об'еята-ла досл1дтанъ були сод-.чшш! яблунХ помолог!ч-них сортХв КальвХль chlroeijíi та Уалюво Плосоиькогэ, цо вирощува-лись 1з засовах вдишонь. Шдщопа\к в odox випадаах булл clnnul ЛнтонХвкл 3Ki4aíUiol. Субстрата готувилися завчасно, цоб сосной якомога panino в коротк! строка пропоет:-, залпадку 1х в контоГдора та Бпсадити зшоп1 щеплошш. До складу поглвпих сумХ'лох входила: дров1троний пазаншШ торь з рН 6,3-6,5, натврозкладонай гяХП Ш'Х, доросла тирса xboííhkx пор!д та супХцаниП грунт. Комаэиоитя субстрата зиХауватись у вХдповХдностХ до схсни досл!д1в.

Параметра полХотллонових блокХв: васота 30 см, sapí'na-iJO, довлша - 150 см. Зяготоеляоться вони з парХзаяо1 скугаг.п плХвга • методом зпаавашш X в розгорнуто.чу вагляд! нагадуоть бдколан! стХльшнш. Ьяокя DOTaiiOMDBTi.cH в TpainoX такоХ п иарапа, рХвно! васотХ контойюрХв, глабинХ та дов1лыю1 докапт, бапано кратшп довтглнХ блокХв. í'I~ трашсяк:: залапали» прох1д ядрапоэ 40 см, нообхХдпай для шнеонания onopaulli по догляду за садгангдоа.

Загаадишш субстрату в контэйяарп проводили бозпосородньо пород посадкой зжовн щоплоиь. Встановланяй в трашюХ блок запошивала грунтово;э су;лХ:;и:о:о, почяяаота в1д центру X поступово зк1-цулчцеь до nopr.ftoplX баз трамбупакни субстрату и отьорах. ПХслч иъого проводили nopí.E'.i! полив, як тХльки субстрат достапшо зволо-куши.ся, приступала до поездки зимовлх ¡леплопь. Kaí'icpas'.í' страк для i/lol операцХХ в наекх уг.ог-ах - почато:: квХтш,

Зплив плопХ кнвлошш на рХст, роз^йри 1 внх)д сад'лшцн» яблун! вавчаля при попэречночу персрХзу э<гззор1в в mxiwJienoetп сроках 13, .15, 13, 22 та 30 ел;

ч

Повторн1сть дослХдХв трьохкратна, к1льк1сть обл1коа1:х рослпн - 40 пт.

ДередбачонХ програ^ою спостеротошш, облХкк та апалХзц прс водалс сл1дуюча.;:й методами.

Висоту naronlB з&мовкх целлень в пер!од вегетапХ1 в;и«йрю-валк лХнХЛкэа через icorml 15 днХв в!д i:opei:eEoI ншЕке до серодг ш1 конусоподХбно складенкх зачаткХв лпсткХв ка вор:йвгХ лагона, а пр;: з;;копгХ - до есрхХекоеоХ бруныи; однор1чиого садтанш.

ДХаметрг. стовбургд вшЯрпвачи штангенгяркулеы на е.;;сот1 ХО см в1д позерхн1 сустрату.

ВехХд стандартных садташзХв вазначаки зг1дио всыогад гал'у-. зевого стандарту ГОСТ X0I2S - 83.

ВолэгХсть субстрату впзначали тзрмоваговш.! методом.

Температуру субстратХв на глг-бглХ 10 та 20 см вкиХриоалп ртутнимп термометрами Савлнова, на глх:бки1 30 см - термометром-щупом jLM - 6.

0сеХтлон1сть насадтань 'на noEepxnI субстрвтХъ, а тако* на plriioc 20. 40, 60, 80, ICO, Х20 та 140 см БИмХрпЕалп лгжсштро: В - IG.

Вазиачошк 'рК субстратХв проводили потенгХометрглним методом, логаогХдролХзуемого азоту по методу ТюрХка 1 KohoeoboI, рухомпх сполук фосфору та кал1га в однИ ипютгХ методом ICtipcau

2коком1чпу оц!ш-:у Еиробкицтва садтангХв впзкачалк на оско норм та розгХнок, íikI застосовукться в господарств!, a такот. Сагтг.чко одер"гаш;х результатХв (п1ш: IS9I року).

Статкстпчну обробиу експер;:монталып:х данях розраховувалн методом длспорсХУдого гналХзу по Б.А.Доспе:-:ову (1S85).

РЕЗУЛЬТАТ/. ДОПСЗНЬ

Вплпз субстратХв на р1"ст та впх!д са-пэнгХв яблун! при Б::рощуьапн1 I:-: з Хзольрзаноп корэнзвою с;:стсг/.ол

I. Зрп-глвлоннл зпг.овпх цоплень я(5лун1 пр:: зпро'луванн! 1х в контейнерах з р1зп::!.и: субстратам::

Результат;-: досл1дтекь прптг.влекш зпг/.эвлх щэплонь пр:: вкро-цувгкк! садтЕгпйв яблун1 сэрт1з ХглльвХль сп1гов!:?' та Зм.'.ово Пло-согыюго сз!дчать, з;з в сорздньому за три рохп лоио булз высоки.? I кас.валось в мотах 55,3-36,7 та 94,6-95.2,1..НаГмзижй высоток хараз:тзрнп". до: 1989 року I з1дпог.1дно сортам стаковяв 93,0-95,9 та та 91,9-94,2,1. ¡¡рктлдпенкя з:::.:эе1"х щзглонь Кальв1ля скХгэвзго особлг.со ег.соки.'. було з 1991 р. - 90,5-98,8,1 (табл.1). Зжово Плесзгького в гьо.\:у рог! мае тско- ка'лильлнГ ло::азн;::: пр:;г::вле:1-ня 25,3-96,9,1, хоч а1н I н:::::ч::" в порХвняга! з поп?.родн!м сортом.

Та б ли 1.™ I

Прг.-пвлети з:::.;ов::х щэплонь сорту Кгльн1ль сн1гов::;! при вгрощуган-н! 1х з 1ззльованол коренэвз:э с::сте;.:ою кз рХзкг.х субстратах,,1

Субстрата 1989р.- 1930 р; 1991 _:Сеподне по :варХа::ту

СупХцаниГ грунт, контроль/ 94,8 95', 9 93,8 93,5

СупХцан::;' грунт,тор* назпнпз?. 93,6 97,7 93,8 ' 96,7

Суп1з1£к:Г: грунт, тор£ низан-ш:Г., пороггай 95,9 93,5 ' 97,7 93,7

Тор:; нкзлнш»'!, пзрогпИ 94,2 97,7 98,8 96,9

Тор" нкзкннай, пэрегнХй, т::рса 93,0 95,3 97,1 95,3

Суп1]даш:Г; грунт, перегнИ! 95,3 96,5 97,7 96,5

СупХцаниГ! грунт, перегнИ, тирса 93,6 97,1 96,5 95,7

Такий результат одержан:: й внасл!док рчду технологхчких , особлквоотей зирэщувакня плодовюс. культур в коитоИнзрах. Температура субстратХв в квХт.ч! на 2-3° z^a тзгпоратур;! грунту с гарХ 0-30 с:л. lip дао :.:о~л::в!сть опсорпстовуват:: (Иль:: ракп! строки

л осадки D пэрХвшннХ з з1дкрпт;;к грунто:.:, щэ позитивно заливаз на ripor.ee прикплешя змаюеих цоллонь. Яому спрляе в даний перЬ од Епсока вологХсть повХтря при Лого назькХЕ лозптиекИ; та.тера тур!. ПорХвшпо невелик! плоц!, заннят! садтанш,": з Хзольовацо корсневои системою, компактно Ь: розмХцоння при и!н1ку;,".Х затрат дозволяв проводит:: лолпвк до i п1сля посадш ssuosnx щедлокь. .Мульчувапня щеплень ткреого пХсля посадки !х б коктейюри дозво-ляо уняхкут:: п1дс;;хаш:я тавгХв.

Отае, 2 nauo.v.y досл1дХ епллв субстратХв на яригивлегсш; зим в;:х цоплень чХтко но проявквея I був нсз;тч;т.:. Це справедпнво по вХдкэлешга до обо;с г.омологХчпнх сортХв, та все т найЗХлкс be сок1 показнпки рритавлзшк прптш'.а.та! для садтдачгХп яа субстрат тор,ннзпншИ +• псрзп;Х!: та oynlr.enr.il' грунт + торб шхзяшп!: + порога!;':. Sh::t3íl_:o пр:г.:;гло:гая з:мова: чзллзнь, хоч I ке-шачлоь сприялк дат •КпльеХлю снХгового субстрат;;', до складу я:-а:х одн1£ з сглздовкх част::н входила тирса, Зилозого Ллэсеп>:<ого - cynlus hiiC грунт (94,7$) та' су^:1а супХцаного грунту з тор-Том нпзнннпм (34,6/2). .

2. PIcT пагонХн сад--анг1в яблук1 при ЕирощуЕапнХ 1х в контейнерах з р1зп!:;.'.:1 субстратаг.п

РХст сад^ангХв яблунХ б контейнерах вХдзпачасться Хстотиш . в1д:а!лешшми в1д загальнэт:1домг.х закономерностей. Дчкувчп б!яь: ранньо:.;у дочагку вэгетагД в аэрГмиан! з а&рервзпн грунгда, с; rraiiui в кэятеймрах до нестапкя ст!й-:ого тепла каюта уяо доста' .на активну корензв* слстег.у, цо'спрпяо значнии прироста;,! пагон починапчк з травил kIcí—vi. Б да!: час добовяН Ix лр::р!

в серодньоку за три роки (I"ÛD-IS3I) досягао 1,4 см. Висок! те! пи росту пагон1в збер1гаються практично до ocgiiI (до I ворзеня I трпвалХшХ, hIs у свдчангХв, як1 2ироцен1 е тепли:'! на 1-1,5 декад. Характерна для контейнерного влрощувашк X бХльи рХзчо 'гирапена зупннкс роотозих процесХв сад*ташйв, яка преходить всзрздинХ верэсня. Да благодЩно позначаэтьег на впзрХваннХ тк пин та пХдготовп! переходу рослик до стану спокого.

1нтенсившШ pIcT пагонХв при контейнерному вйропуваш:1 са naHL'lB моглквий за умов 'регулярках поливХв на протязТ всього вегетаи1£ного пер1оду. Взлог1сть субстратХв повинна пХдтримува тись на рХвнХ 75-90^ liü. Вплие c&mex ха субстратХв на ростов!

процеси садканцХв заслуговуе окремого розглядання.

Сад-гтшу. лальвХлзо сн1гового на протязХ травня по Хптенсивнос-tï росту в зале-:дост1 в!д субстратов мало чем вХдр1зиялись. Вигл:-о-чзиням був контроль, дз коктехнери заловншались супхщашш грунтом. Цей взрХант I в лодалклому в1др1зшвсл ваЯиеяшш приростами пагон1в. 1 ;:оч забезпочелХсть рослин елемонтамп ниелоше залиша-лась высокою, причина такого стану заключалась в погХраенн! про-Ш2СНОННЯ повХтря в KopoHGKjXcHiiii шар в зв'язку о уцХльненням грунту, aie прозсск рпхлення в отвсрах полХетнлсновлх блонХв без П0ЖОД7.ОН1Ш коренХв зимовнх щзплень немотливо.

В червн! бплив субстратХв на рХст садтглнцХв став бХльш помХт-1им I рХзнигл на кХноць кйсяця ulti рослннаки на сум1иХ грунту, торфу, перегного та субстратом, по складаЕся з грунту X торфу, складала в?.е 12,6 см. В другХй декадХ липня ыаксимальними приростами характеризуЕались садханцХ ira Topgil з перегноем. Добовий прирХст Хх в ней час буа рХвшН; Х,5 см. В подальпому темпа росту в даному варХантХ стали никчимя н!я у саджанцХв на суыХшХ грунту , торфу X перегною. Та все ц! два субстрат (грунт + торф + перзгнХй X торф + neperaXiî) найбХльа пркдатнХ для контейнерного вирощування садаанцХв. порошами властивосткш волод1ють тако* сумХа! грунту з перегноем. Субстратп торф + перегнХй + тирса, грунт + дерегнХй + тирса, хоч X значно деровкщують по темпах приросту пагонХв контроль, при л рои; еловому вироб;шцтв! посадкового • иатврХалу бажаного ефекту не ыочеуть дати.

Сорт яблун! Зшове Плесешсого при контейнерному вврощувашй вХв себе аналогХчно ЛгльвЬшо снХгосому. ОсобливХсть (:ого в току, що до серши гарнам приростом вХдзначались такоч рослини на суыХ-иХ грунту з торгом. ЯХеля темли приросту стали знижуватись I на кХноць вегетацоХ висота 1х пагонХв не на багато перевицувала садканпХ, вирощэн! на субстратах торф + перегнХЯ + тирса та грунт + лерзлйй + тирса.

¡Ца бХльш пошткХ по сорту Зимове Плесецького негативнХ якост1 супХщаного грунту при використанн! Лого для контейнерного вирощування посадкового материалу. СаджанцХ, одериап1 в даному випадку al,? рази иенд! в!д рослин в крещшс варХантах.

3. Роам1ри садаавдХв ябдун1 при варощуванн! Хх в контейнерах на р1зних субстратах

Вирощон1 в контейнерах на субстратах саднаниХ яблун! сортХв КальвХль сн1говий та Зшове Плесецького в ц1лому по висот! щорХ-чно перевищували вшого до другого товарного сорту (табл. 2) I шг1дно в1др1зшлись в1д контролю.

Таблида 2

Висота садканц1в яблун1 сорту Кальв1ль сн1говий, впрощоних в конт ейнерах на р1зних субстратах, см

'Субстрати

Роки

1Э6Э I 1990 ; 19 эх : по : :вар1анту; контролю

102,3 96,3 83,2 94,9 100,0

118,6 • 1X7.9 123,9 1X9,9 126,3

130,3 Х42.2 150,6 141,0 148,6

124,8 133,4 145,3 134,5 141,7

1X6,4 122,9 130,5 123,3 129,9

121,9 134,0 . 126,2 127,3 134,1

115,1 123,6 128,1 122,3 128,4

12,1

СупХщаний грунт, (контроль)

СупХщаний грунт, торф нлзпншл*

Суп1щанкй грунт, торф Ш13ИШШЙ, перегн1й

Торф низянний, перегнХй ■

Торф НИЗИНШ1Й,

перегнХй, тирса

СупХщаний грунт, перегнХй-

СупХщаний -грунт, перегнХй,тирса

НСР05

Суп1щаний грунт при вирощуванн! посадкового матер1алу з Хзс ляц1ею коренево1 снстеки забезпочував висоту по КальвХшо снХговс му в Х9В9 р.' лише 102,3 см. В посл1душ1 роки вока р1внялась 93, та 86,2 см. Садаанц! зимового Плдсецысого в контрольному вар1ан-т! росли щэ г1рае I в середньоыу за три роки ыали висоту 79,2

Склад субстрат1в в1д!гравав вир1шальну роль в ростових про! сах саджанцХв I тому р1зниця в одернаних результатах суттева. Як I очХкувалось, виходячи з теып1в росту рослин, найб!льшХ парамот

ри по вксот! прптамэ;шХ сад-анхлм, що вироэувались на сум1лах ["рунтч-торф+порзгнх?. та TopirHiepernXii. Поспдкое:;}; матерхал КальвХ-ю сн1гового в середньому за Tpii рок;; па цвх субстратах дорХвка-зав 141,0 та 134,5 см, Зылзвого илесегького - 140,3 та 137,5 см.

CxorJ за высотою росланв на субстратах грунт + торф, торф + :ерегн1й + тирса та грунт + перзпйй + тирса. В с вредив ому вони •/ в!дпов1дпост1 до ломалог1чних сортхв досяглп И9,Э, 123,3, [22,3 то 123,6, 118,6, 116,2 см. Taiu результат;; мо-хуть бута наз-зан! не бХльи як посеродн!.

Проте, остатсчш;й висновок про рХст садгашЛв яблун! в кон-reiiiiepax по е1дношншо до рХзних субстратХв, виходячи тХлыш з .. сарактеристика 1х злеота на ыозе бути об'ектявнгм. Акал1з даних ю товк'лн! ита:/бу рослян п1дтвердхуе цо (табл. 3).

Таблица 3

Д1даетр штамбу саджншХв яблун! сорту КальвХль сиХговий, вдроцених в контеШшрах на рХзних'субстратах, мм

Рока_Сзред-\% до

Субстрата ! 1989 1990 ; X99I ;но по ;варХа- ;нту ;контролю

!ул1щаний грунт /контроль/ 9,3 10,2 8,8 9,4 100,0

'.упХщанай грунт, торф [кзашшй Х0,4 10,2 11,0 10,5 111,7

¡улХщаний грунт, Topji шзишшй, перегнХй 12,6 12,У Х3,5 13,0 138,0

'орф низании;;, перегкХй 12,2 12,7 ХЗ ,2 Х2,7 135,1

'орф нкзишш;;, перегнХй, ■ирса S.I 9,3 10,0 9,5 10!,1

■уп!щаш1й грунт, перегнХй 11,0 13,2 XX,X IX,7. 124,5

упХщаний грунт, порогнХй, ■ирса 8,9 9,2 9,5 9,2 97,9

НСР05 0,49

ДХаметр штапбу сад-канцХв яблун! на субстратах грунт + пере-нХй + тирса, торф + перегн!й + ткреа та на суп1цаному грунт! по ерадн1ы данш однозначно но досягао стандартно! взлвчини. На про-лвагу иьо.му гарн1 показшиш гонщики стовбурии у рослин, вироще-ях ка грунт! з перегноем (у Кальз!ля снХгового - 11,7 мм, Зико-ого Плесепысого - 11,2 мм). i лизо на субстратах грунт + перег^

н1й + торф та торф + перепйй саджашД повн!стю в1ддов!дають вшо гаы ГСТу. Деревц.4 Зимового Плесецького на цих грунтових сумХшках ыають д1аыетр штамбику 13,5 та 13,2 мм, тобто в1н на 0,5 ш тов-ст1ший His у КальвХля снХгового.

4. Як1сна оц1нка саджанпХв яблун1 при вирощуванн1 1х в контейнерах на рХзних субстратах

Загильний вихХд оад?Ш1щ1в яблун1 в роки досл1джень був высоким. Ын коливався в межах 333,0-338,3 тис.шт.на гектар аяо щор1-чно по варХактах мав незначн1 вХдхилення - до 2,5$. Проте, п! цифри не характеризуют^ повн1стю вшшву субстрат1в на вих!д сад-жашДв. Лише вХдношення стандартах рослин до 1х загального выходу дозволяв зробити висновок про якХсть одержаного посадкового ыатер1алу. НайвищаЦ вих1д станцартних садканц1в Кальв1ля сн1гово-го в вар1ант1, де субстрат складався з грунту, торфу та перегною - 88,2$ (табл. 4). Процентов спХввХдношення порлого товарного сорту на ц!й грунтов1й cyulanj також високо - 85,7%. Еяизышй за результатами I вар!ант, да контейнера заповнввалась торфом з перегноем. Ставдартшх оаджанд1в в ньоыу 84,4$, проте частка пер шосортного матер1алу тут менша - 77,6$.

Значний вих1д ставдартних рослин на' сум!ш1 грунту а перегноем - 70,7/5, але першосортних садханц1в всього 34,7$.

Суботрати грунт + торф, торф + парзгнХй + тирса та грунт + дерегнХй +' тирса' в нашому випадку виявили под1бний вшшв на к1н-невий результат. К1льк1сть ставдартних саджанпХв на них складала практично половину вХд загального впходу I в1дпов1дно субстрата« отановила - 48,8, 52,5 та 47,4?!. Частка першого сорту тут також низька - 33,3, 36,0 те 27,4$.

Еизьку як!сть .п осадкового ыатер1алу дав.контрольний вар1ан5 Нестандартных саджанцДв КальвХю сн1гового в иьоиу 72,7%. И,'а бХльше нодогон1в на суп1щаноыу грунт! у Зшового Елэсецьхого -83,05». Вих1д стандартны саджанцХв по цьому помолог1чному сорту в б1лылост1 п1дпорядковуеться т1й заа тенденцП, що притаманна I КадьвЬш снХговоыу, ало найбХльша частка сортового иатер1алу г.ут одержана на субстрат1 .торф + перегнХй (67,2$). На oyulml грунту, торфу та перегною стандартах розмХрХв досягла 85,5$, затэ доля першосортного посадкового ыатер1алу склала 76,4;'?,

Таблица 4

Вих1д садженцГв яблун1, вирощопих в контейнерах на р1зних. субстратах, тис. шг. (сероднв за IS89-I99I pp.)

Субстрати

•Вих1д :садна-• нцхв

Всього

В тому чясл! ставдартних \% до

•конт-

• I ; Ц :% 1-го:ролю ;сорту:сорту .сорту J

Кальв1ль сн1говиД

349,9 .95,5 27,3 60,4 35,1 63,2 100,0

350,6 170,7 48,7 56,9 113,8 33,3 178,7

350,6 309,1 88,2 264,8 44,3 85,7 323,7

СудЬцаний грунт, контроль

Суд1щаний грунт, торф нвзишшй

СунХцакий грунт, торф НаЗВННИЙ, перегнХй

Торф низинниЗ, перогнХй

Торф низинний, перепий, тирса 344,9 181,2 52,5

СупХщаний грунт,

перзгнХй 349,9 247.3 70,7 Суд1щаш1й грунт.

перегнХй, тирса 347.1 164,4 47,4

351,3 295,1 84,0 229.0 \

66,1 77,6 309,0 65,3 115,9 33,0 189,7

85,7 161,6 34,7 258,9 45.0 119,4 27,4 172.I

КСР,

05

30,3

Зкмове Плес едкого

Cynlmamii! грунт,

контроль 343,5 58,3 17,0 18,3 40,0 31,4 100,0 СупХщанлй грунт,

торф назинний 342,8 188,2 54,9 91,3 69,9 48,5 322,8 Суп1щаний грунт,

торф низашшЯ. 344,2 294,3 85,5 224,8 69,5 76,4 504,8 л ере гш.;;

Topi- цизишшй, .

перзлик 344,9 300,7 Ь7,2 221,3 79,4 73,6 515,8 Торф 1шзиняий,

'перегнХй, тарса 344,2 164,4 47,8 53,4 111,0 32,5 282,0 Суп1ВД1Ил грунт

порога!" 344,2 234,7 So,2 110,3 124,4 47,0 402.6 иуохщанлй грунт.

перепий, тырса 344,2 96,2 27,9 18,i< 77,3 10,6 165,0

ЗСД

дрота 73,6/5 на торф1 з перегноем.

Субстрат грунт + пероийЁ + ткрса для сорту Зимове Плесець-кого вкявився ща мена придитшш, н1к для лильвХля сн!гового. По-казник стандартная садканцХв на ц!й оум!ш1 - 27Д£. 3 указано! к!лькост1 т!льки 13,6р рослин в!дпов1дали вимогач первого товарного сорту. БХльша часткна вкрои'еного яосадкового матерХалу не могла бути йХдпесена до стацдартнпх сад-гашДв з причини недос-татньо1 тобщинп стозбургд.

Впляв плои»! давления на р!ст та вих!д садуанн^в яблун! при вироцуЕанн! 1х з 1з9дьованод кореновою системою

"I. Прют.влення зшдових цзплеиь яблун1 при вирощуванн! ' 1х в контейнерах а рХзшш поперечным нерерХзоы

11ризшвлоння зкмових щоплонь зале;.-ить як в1д якост1 посадко-вого материалу, так I умов зовн1инього'середовпда. правильно поа-днапня елемент1з технологи контей!ерного вирощування саджанидв дозволяе досягти досить високого ноказкика прикивлення. Впща, в порХвшпш! з грунтом, температура субстрата грунт + торф + перо-■ гнХй дозволяо весною провести бХлш ранн! посадки зпмобпх щеп-1 лень, цо дае мо:мшв!сть подовтлти пер!од утворения та росту ак-тивних коренХв на п1дщзг.1, коли надземна частина зпаходиться це в стан1 виаушеного спокою. Евсока волог1сть нозХтря в цзй час, а такой-куль чувашш контейнерних блмсХв дозволяють ушишути пХд-сихакня живцХв.

Результата дослХдних даних вирощувашм садианцХв яблун! в контейнерах з рХзшш перер1зом пХдтворд^уть висказане полонеши Приживления 'эпыобих щедлеш. по ой ох поиохогТчшя. сортах на л роет-з1 1369-1991 рр. було впсоким - 90,7-98,8/2 (табл. 5), та зале;к-. н1сть цього продесу в1д площ1 нивлоння по роках 1 сортах просте-жуеться слабо,.

Душ Кальа1;:ю сн1гового характерно позначно знижонш приживления зимових щеплень в пор1Енянн1 з контролем (дХаметр отвору -18 см) для контейнер1в з поперечньы перзр1зом 25 та 22 см. ВХд-::1ни знаходпться в мохсах цаШешо1 середньо1 р1з1ши1 досл1ду (1,7). Рослини, цо буди висадкен! в контойнери з перор1зом 13 см, показали в середньому за три роки такий же процент пряжив-

Таблигя 5

Прятл:вле;шя зкмоеих ¡аеплекь яблун1 сорту КальэХль снХговий, вкрощених в контейнерах р!зного поперечного перор!зу, %

Поперечник: Рок к ;Середне : % до ¡контролю

перэрХз : контейнера: ХЙ89 • : 1990 1991 -. по :варХанту

18 см

контроль 35,9 96,5 97,7 96.7 100,0

30 см 90.7 92,4 95,3 92,8 96,0

22 ил 93,6 95,9 98,3 95,9 29,2

15 см 94,8 95,3 96,5 95,5 98,8

13 см 95,3 97,7 97,1 96,7 100,0

нср05 1.7

ло1шя, як I в контрол! - 36,7$. На 3,9$ приживления з:и;.ових щеп-лень шатче в отворах д!аметрои 30 см.

Така я законо.мХрнХсть приживления щоплень I для Зиыоеого Плесецького. РХзкиця яо варХаятаы в мехах НСР по в1дношешга до контроля зафХксована для рослая в контейнерах лерер1зоы 22,15 та 13 см, хоч в контейнерах д1еметроы 22 I 15 сы в соредньому 'прижи-влення зимоеех щ'еплень на 1,1 та 1,5$ вице.

Шдводччя п1дсумок, сл!д вХдгЯтити, що притавлення зимови.х щепдеяь яблуя! практично ко залеашть в!д поперечного перер!зу контейнера. Зисяовок про непридатн1сть полХетиленовкх блок1в з отворами д!ачетром 30 ил в зв'язку з незначням знигсенням прияив-ленпя (3,9 та 2,5 в1дпов!дко до помолог1чних сортХв) по одному цьому критар1ю навряд чи можэ бути обгрунтованим.

2. Ист пагон1в сад*ганц1в яблун1 при вирощуванн1 1х в контейнерах з р1зшш поперечним перер1зом

Ист сад'-апц1в яблун1 в початковий пер1од в1дзначаетьоя в1д-' сутн1стк> розмежувань по варХантах. Для Кальв1лю сн1гоеого

така тецде1щ1я притамашш до середшш червьч. /ал1 спостерХгаеть-ся р!зке звизення швидкост! ростовнх процес1в у саднанцХв в контейнерах перерХзом 13 см. 3 цього ыоиенту I до к!нш вегзтац11 вони виростаить лиае яа 9,6 см.

Саднанц!, висадтен! з Хншою площею яшвленлЯ, продовяують

1нтенсивний р1ст. Серед них найбХльа висок! темни приросту демпн-струшь рослини в отворах д1аметром 30 см. Така картина спосте-р1гаеться й надал! без змХн до зупинки росту садтанцХв. Сл1д в1д-м1тити, що зушнка ростових процес!в проходить неодночасно 1 на к1нець серпик р1зко уповЗльнюеться р1ст у рослин в конте]1Корах д1аметром 15 см. ларактерне притишення росту 1 дая 1шшх вар!ант1в та 1нтенсивн1сть його но одинакова, в насл!док чого на к1неххь ве-гетавЦ висота сад?анц!в в отворах диаметром 15 см-132,8 см, 18 -141,0 см, 22 - 144,6 см, 30 - 150,3 см.

Розмекування в швидкост! росту пагон!в Зимового илесепького почннаеться хне в пероХй декад! ливня. ПовХльнХпе в цей час росту ть садл:ангД в контейнерах перорХзом 13 та 30 ш, швидшв - 18 та 22 см. Рослини, висадг'.ен! в отвори дХаметром 15 см, в1дзначаються до середиш; ллпня спадом ростових лроцесХв, ало в другХй половин! мХсяия ХнтенсивнХсть росту р1зко досшхюеться X на Х,07 пагони мають на:':б1льзу висогу. В подальаому спостерХгаеться прогресуван-ня ростових процес1в у садчапо1в в контейнерах поперечним перерХ-зом 30 та 22 см. Цд тендзнц1я зберХгазться до к1нгя веготаш.1 1 рослшш тут досягають еисоти бХльш як Х40 см. Гарно ростуть сад-танхД 1 в ячейках д1амитром Х8 см, середня висота Хх на хсХнсдь пзрлю1 докади верасня також переходить руб1д 140 см. 11оступають-ся 1м рослкнп в конте;:нзрах поперечним перорХзом 15 та 13 см. У останн1х висота дагон1в не досягав стандартно1 позначки.

Таким чином, площа яивлення садганиХв яблун1 при вирощуванн! Хх Хзольованоп корензвов системою безпосередньо впливае на росто-вХ процеси пэгонХе. Лицо активний р1ст сад^анцХв в чад/нках дХаме-тром 15, 18, 22 та 30 см продов-уеться до початку зэресня, то ро-елкни в контейнерах з поперечним перерХзом 13 см вХдзначаються уповХльнешш! його в'.~е в перашх дн!в серпш. Це наслХдок, повло, високо! загуцсностХ посадок, в результат! чого в нлжньому ярус! р!зко падае осв1тлен!сть. Ластя на цьому рХвнХ в1д\!ирають та опа-даать. ХнтенсивнХсть ростових продесХв садзанцХв в контейнзрах бХльлого дХаметру такоп неодинакова X росте пропорхгХйно до зеиль ыеши поперечного перерХзу отвор1в в контейнерному блоц!

3. Роз.мХр!: сад:?андХв яблунХ при вироцувакк! Хх у контейнерах з рХзним поперечним перзрХзом

лналХэ дослХдних даних по розлирах садланхив яблунХ, сироце-

них з 1зольованою корэневою системою з р!зиою площею живлешя, п1д-твердкуе тенденцХю, що виыальовувалась ще в дроцес! росту рослин.

Середня висота лагон1в КальвЬля сн1гового та Зимового Плесець-кого (табл. 6) в контейнерах перер1зоы 15, 22, та 30 см мають в1д-mIhhoctI в1д контролю. Б перпому випадку вони не досягавтъ контролю, в другому I третьему перевищують його, дроте п1 показники зна-ходяться в межах пошлки досл!ду.

Таблица 6

Висота садганцГв яблун1, вирощених в контейнерах з р!зною площею жиплення, см

Поперечний : парер1з : контейнера : 1989 : 1990 1 19 91 ; Середне : по :вар1анту i % до :контролю

Кальв1ль

18 cu.контроль 130,3 142,2 150,6 141,0 • 100,0

30 см 139,8 149,6 161,5 150,3 106,6

22 см 150,3 138,4 145,2 144,6 102,6

15 см 127,9 143,1 127,5 132,8 94,2

13 см 100,4 86,2 88,4 91,7 65,0

НС?05 17,9

Зимовз Плосепького

18 см,контроль 142,3 129,6 148,9 140,3 100,0

30 cu 140,5 163,7 154,5 152,9 109,0

22 см 156,4 143,6 147,2 149,1 106,3

15 см 139,2 123,2 124,4 128,9 91,9

13 cu 129,7 105,6 97,2 110,8 78,9

НСР05 17,2

Значно в1др1зняеться в!д 1шп:х вар1ант1в висота садмнцХв в контейнерах д1аметром 13 см. У КальвЬля сн1гового вона менаа за контроль на 49,3 см I сгладае по в1дно:яеяшо до нього лише 6о£. Зимового Плесецького в!дпов1дно на 29,5 см, процентне сп1вв1дноиешя до висоти контролю - 78,9.

■ iipo нодоцЬшйсть застооув.ання в розсадництв1 контейиерних блок1в з поперечшш перер1зом чарунок 12 см при вирос^вашй саджан-ц1в яблун1 перэкошшво свХдчить I дослХгпешш товщини стовбурда. В цьому варТант! середн!й дХаызтрн штамбика содтанц!в обох поколо-

гХчних сорт1в на досягав стандартах рэзмХрХв (КальвХль снхгови!; -8,9, Замовз Плоссиького - 9,6 и/.).

Для ¡гальв1ля снХгового по вХдко;цзш::о до тоещшн стовбур:;я но зовс1м вдали Л варХант X коли рослиш: вирэщувалксь в контейнерах перерХзом 15 cu (табл. 7). СероднХ:; дХамотр ктамбу сад-анцХв в цьоыу випадку лодь пурзв:щуз стандартну позкачку. РХзнпця в товщц-н! стовбурвд рослин даного варХанту X контроля в?.е суттева-1,8 ш.

Х'айлкцд 7

дХаметр штамбу оадчанцХв яблунХ, вароаенлх в контейнерах з РАЗНОМ плохою «!ивлення, ш

поперечник : „ ".Середие : ^ до

перер1з : р: 1990 р: Х99Х р: по : контролю

контейшра : : : : варХанту:

СадьвХць cHlroraí;

15 с/,;, контроль 12,6 Х2,9 13,5 13,0 100,0

30 см 13,1 13,2 13,6 ХЗ.З

см хЗ,7 12,6 13,1 Х3,2 10Х,6

15 см 11,2 IX,6 10,5 Хх,1 65,4

13 см НС?05 ' 9,7 6,6 6,3 6.9 х.з 66,5

3::мове Илосэг^кого

ХВ см, контроль 13,6 12,4 14,3 13,5 Х00,0

30 см 13,6 15,2 14,9 14,6 106,1

22 см 14,1 13,6 13,0 13,6 lu*^ ,2

15 см 12,7 12,2 Х2,7 12,5 92,6

13 см '¡»Со 10,4 9,5 9,5' 1,2 72,6

Вшсодячи з вицевккладеного, мотиа зробити ввснобок, цо при Еяроздванн! садханцХв яблупХ з Хзольовапо» лороневою системой в JilcocTony УкраХкл, необхХдко застосовувати контейнер::, д!ад:&трок не менло 1S о;,:. х>акористання монлю! плопХ "'лвлзкая приводить до одерчания досадкового матерХалу, який но вХдповХдао по своХм роз-мХрам внмогам стандарту.

4. лкХсна оиХнка сад^анцХв яблун! лра ввроцуванн1 ix в контейнерах р!зного поперечного пзрзрХзу

Серодк! за три роки дан! свХдчать про суттеву р!знаг;о в

еиход! ставдартних саджзнцХв (табл. S). Показник Кого коливався в ме«ах 21,5-94,6$ (КальвХль сн1говий) та 32,8-33,9,1 (Зимове Плесе-цысого). Як I передбачалося, найнихчим процентом виходу вХдзпачав-оя посадковяй матер1ал, вирощеняй в чзднках дзрер1зом 13 см. Для контейнер1в. дХиметром 30,22 та 18 см характерний високяй вихХд для обох домолог1чних сорт1в, ЫдповХдно до них в1н дор1внював 96,3,9-1,6,88,2% та 93,9, 90,1, 85,5$. Нижче за як!стю, в пор1внян-н! з трьома попереднЬш, були саднанцГ в ячейках 15 см (72,8 та 74,72).

Заключну оцХкку якост1 дозволяв зробитл вкх1д першосортних садг.анцХв з единиц! плод! та сп1вв1дноЕення Кого до ставдаришх сад-ка:щ1в по варХантах. АначХз свХдчить, що для КальвХпю снхгово-го перовагу при контейнерному Бмрощуванн! садтанцХв сл1д вХдцава-ти блокам з дХамитром чгруюк- IÖ см. Частка перлого сорту в цьому варХантХ ызнша (65.7Д) в порХвняннХ з садтандоли в контейнерах пе-рерХзом 22 та 30 см, та к1льк!сть перлосортного катерХалу збХль-шилась на 30,8 та 92,4 тис. ыт./га..

По сорту Знмове Ялесецького слХд звернутп увагу на садтанцХ, вироцен! в контейнерах аерерХзом 16 та 22 см. Якщо вихХд стандартных садгяшив в варХантХ з чарункали д!а;,(етром XÖ см бХльылй нХж в ' ячейках дерерХзом 22 см (на 36,4 тис.шт/га), то перлссортних сад-яанцГв, навпаки, б1льше в контейнерах дХачетром 22 см на 12,8 тис. шт./га. Таким чином для Зимового ¡¡лесецького, при вирощуваннХ сад-яаниХв з 1зольовиноэ корэисЕОю системою,. доцХлыш застосувення полХеткленових блок1в з поперечним перерХзоы 18 та 22 см.

5. ОсвХтленХсть садканпдв яблун1 при впрощуЕанн1 Ix в контейнерах з рХзною ллощеы живлення

ДослХднХ данХ, цо ранХше пХдяягали аналХзу, в певнХй MlpI лиа констатують факта, не в1ддов1даючл на запитання: чому та чд Хнка площа киаяешш рослан э б1льи придатною при контейнерному варощуванн! садтаицХв ? ЫдповХдь на де запитання буде виглядати логхчною, якщо звернутися до Закону м!н1муму, сформульованого ще iC.IIâlxoM по вХднолешш до елементХв гкиалення та, як було досл1д-хено-п1знХшв, д1йсни2 I для таких £актоДв як св1тло,волога,тепло.

3 нагому Ешадку фактором, яки2 визначае 1нтенсивн!сть росто-вих процесХв саджанцХв яблунХ, е Ix осв1тленХсть, тобто проник-нешш свХтла на рХзн! р!вн! деревостоа за висотоы при р!зн1й за-

Таблиця 8

Вих1д саджанц1в яблун1 при вкроцуванн1 1х в контейнерах з р1зною шющею живлення /серодне за 1959-1991 рр./, ткс. ит./га

Поперечник " Висад- :3агальни£' в тому числ1 стандартнкх

перор1з контейнера : хено • * : вих1д : Връот : £ : 1-го : 11-го 1_го до ^вихи . /г . СОрТу . сорту : сорту : контролю

Каяьв1лъ сн1готэдй

18 си, контроль 361.7 349.8 308.5 88. г 264.4 44.1 85.7 100.0

30 см 201.7 187.2 180.3 96.3 172.0 8.3 95.4 58.4

22 см 285.2 273.5 253.7 ■94.6 233.6 25.1 90.3 83.9

15 см 431.2 411.8 299.8 72.8 137.0 162.8 45.7 97.2

13 см 507.7 490.9 105.5 21.5 12.2 93.3 11.6 34.2

НСР05 32.2

Зголэве Плесецького

18 см, контроль 361.7 343.6 293.8 65.5 224,5 69.3 76.4 100.0

30 см 201,7 186.5 168.0 90.1 163.0 5.0 97.0 ■57.2

22 см 285.2 274.1 257.2 93.9 237.3 20.1. 92.2 87.6

15 см 431.2 416.1 310.8 74.7 106.9 203.9 34.4 105.8

13 см 507.7 479.3 157.2 32.8 58.9 98.3 37.5 53.5

38.6

гущзност! поездок зимових щеплень. ДослХдяешш гього параметру проводилось в трет1й декад! серпця, коли р1эш:ия в рост! садтан-ц!в зко була суттевою.

Гю даних дослХд'-.ень чХтко простекуеться закономХркХсть зни-жешш освХтлсиостХ. рослин, особливо в ш::лйх ярусах, в заясетгост! в1д густоти стояния садганцХз. 3 останн1х деох зарХантах проникнешь св1тла до р1вшт 0-40 см було недостатн1м, оск1лькл в рослин спосторХгалоеь поповтХнкя та. вХдаирання листя, в результат! чого змснаувалась ^отосинтетпчяа поверхнл садтянцХв.

Для контейшр1в з порзрХзом ХЗ та 15 см характерце р1зко поси-лешк освХтлекостХ, ■ почпнаючп з васоти 60'см. lio пояскоеться ша, цо сад:::а:шХв, цо достигли такого рХвня та послХдуычих, ставало все меназ I менше. На висотХ 100 см в останньому ЕарХант! та Х20 см в передостакньому, люксиметр уаксуе у?.е прямз со:тчне свХтло, тод! як в контейнерах дХаметром 16, 30 та 22 см пряме .проиикнення свХтла на екран люкеккетра cnocTepIrauocb' лисе на висотХ б1льые як 140 см. Отме, щХльнХсть розм1щзн:к оадт.ангйв в них варХаатах а достатньои для одерхання стандартного посадкового матерХалу. яблу-Hl ПО ОбОХ П0М0Л0Г1ЧН1!Х сортах.

6. Р1ст оад^анплв яблун1 при виро:цуванн1 Lx з рХзяои площэю мвлення по традяцИнХй технологи

В пХлях п1двищення достов1рност! наших дослХджень паралелько був закладений досл1д з зишвиыи щепленнями у в1дкритому грунт!. Схеми посадок рослин були взят1 в основному так1 ж, як I при контейнерному вирощувапнХ, але сортовий склад був розширений. Поряд з КальвХлем сн1гову.м та Зимовш Плесецького булл Енсад~ен1 Голден ДелХшес, Руб1н, ЫекХнтош, líenla зрлотистяй, Зоря ПодХлля X др.

Анал1зуючи середн1 за три роки показники динамХки росту сад- . •лнщХв з р1зш:ш схемамя посадок перша, на що слХд звернуш увагу, це в1деутн!сть иропорцХйно! залеяност1 пагон1в в!д площ! жпзлен-ня рослин. При умовХ, кола середня висота сад~\анц1в (за незначним гикляченням) на досягае рХвда еимог дераого товарного сорту, мок-лиепй висновок, цо будь-лка зако.ном1рн1сть ростоихх процес1в на протязХ одного року вкрощування на змогла проявимся, а вирощу-вання сад'хашйв з зимових щеплень з двохрХчним циклом не входило в задач! наших дослХдкень.

Сорти КальвХль снХговий та сикове Плесецького, якХ Еикористо-

вуються дал контейнерного вироуування у з!дкритому грунт! дали по-д!бн! локазниш: рооту иагон!в з сортами Голден дзлХшс, Руб!н, i'.io-к1н;од, Пеп1н золотнсткй, а Зоря ИодХлля та КадднХпрчнськэ харак-теризувашся в к!ни! вегетагХ1 иав!ть бХльшои висотою в мо-.ах 10 ом. 3 останньсго ыогдшшй висковок, про српдатнХсть бХлылост! поме логХчнпх сортХв яблун! для кокте^юркого ьирэщування сад^андХв.

ЗабозпочвнХоть саатангД.в яблун! основ:-г,;г:к елог.онтакк , мХнзра^ьцого при .донтейндриоку мс^од! виро-

цувакня сад--?анг1в. то..:п-зсатур:ц:% реп::-. субстаатХв

Результат;; агрох*г.;1чного аналХзу вмХсту .'.Рл з субстратах дають ;.;о~ллвлсть зробнть вленозок, ко забззпечеаХсть садг.ани1в елемзнтамк ыХнзральпого явления середньоа та пХдвиценоа залаиа-еться i на кХноць вегетагХйлэго лорХоду. U-j дозволяв уникнуте зас-тосуванкя рХзнэго роду пХд-глалонь, а та;сох л!слч посадки дерев в сад зебезлочита нормальне ■ерд.'.^аяоаяя рзелпн, ос:йльки садг,адш! m росад-т.уються на постХйш мХсде шрощувашк разом з субстратом.

lio стосуетьсл дшки/окн .'.?л в субстратах на лротязх ЕогеталИг ного пзрХоду, то саостерХгаеться тендсш;!я зкияення ву.Хсту 1х в липн! та пХдвлуешш у всреснХ. Цо поясндзться м1нерал1заи1ею скла-доеих субстратХв, цо маать оргакХчие шшщеоишх.

Илючове значения субстратХв заключаеться в створонн! сприят-л;:еого температурного pstjly.y для розвптку кэрензво! систог.ш зпмое; цог-чскь в ранньоЕзсниклй перХод б той час, коли в надзомнэ! частики це не починаються ростов! процеся, що забезпечуе в ма;'.бутш>о.\:у бозперервнпй рХст с ад "ант! в яблун!.

Иа^кращак те.\;лературним рокимом в наша дослХдах вХдзначазоть-оя субстрати грунт + торф + пэрегаХй, торф + порогнХй та тору + перегнХй + тирса {температура Хх ища в порХвняши з Хкл;и.:и субстратами: в kbIthI на 2-3°С). ]цра X пояскюзться поскленпн рХст сад-;кашйв на вкозшшх субстратах. В подальлому субстратл на основ! т; тлрел поступаться в лрвдатностХ для контейнерного внроцування, . видимо, з причини видХлешя тирсоа хвойних порХд в процес1 розкла-дання речоыш, що гальиулгь ростов! прогоси сад>;-аш;ХЕ.

Вкдцом1чна дфзктивиХсть вироцуванкя сад^.аннХв ябл.унХ.з.

ХдодьоЕцно» кордц-зеою системою з Бпкористащнм р1зних субсуратХв та а^ощ дтквлення,

АнаяХз охоном1чяо! офективност! вирощування сад~анг1э яблу-нХ в контейнерах покезуе, що на/':б1льш рентабслькшл для обох помо-логХчних оортХв е застосувашы сумХаок грунт + торф + пёрегнХй та торф + лорегнХй (КальвХль сиХговнй - 125,4 та 109,1^, Зимовэ Плесопького - 113,7 та Х04,Х;*', табл. 9). Кайвшда вартХсть з&тово! продукпХХ з данпх варХантах обуыовлена якХстю посадкового матер!-алу, назХть при б!лых;х затратах нХа на субстратах грунт, грунтн-торф та грунт + перегнГй, забезпечуе одер~ання найбХльаого прибут-ку, Я1шй складаа вХдповХдно до сортХв та субстратХв - о4Х,4,50Х,0 та 5Ы,3, 554,3 тис. крб./га.

Хнш1 субстрата програшь в пор1вняннХ- з кращими з причини низького в и ходу стандартного та первосортного садашого матер1а-лу (отзе I в в!ддач1 на затрачен! кошти), а сумХшки на основ! ■ тирси ще й за рахупок високо1 соб1вартост! виробницгва садясаниГв (тирса - найдороглий компонент субстрат1в).

11аМ1льш придатнимя з економ1чноХ точки зору для садттанц1в КальвХдя сн1гового виявились контейнера дХамотром 18 см. В гьому випадку найлснша соб1варт1сгь Еиробництва садтаннХв (1,40 крб/пт) при найвицому р1вк1 рентабалыюст1 - 125,4$. Под1бн1 показникк характерах X для контейнарХв пврер1зом 22 см (рентабельн1стз 124-,7,1, собХвартХсть 1,57 крб./шг.).

СадганцХ Злмосого './леседького кають найвкс&й рХвень рентабз-льностХ в "грунках 22 см (Х2о,1й), тод! як в контейнерах перорХзом 16 си - 113,7$. Пркбуток :те 1 для о,ого р.омологХчного сорту бХль-оГ: при вироцуЕашй сздт.анц!в в полХетилзновкх блоках з ячейками д1аметром 16 см - 581,3 тле. крб./га проти 542,0 тпе.крб. в 22 см.

3 И С И О В К И

I. ГЕр;: гкрощунанн! садтангХв яблун! з Хзольованон корекевсю скс-теяом склтд субстратХв, а такои* поперечник перерХз контейдерХв на прпг-мения зшяових щэплень Хстотно ке вплквають.

2. йиад субстра?1в маз внрХиальпз значения при вкроцунань! посадкового к^терХглу контойнернш методом. В1д нього в значмХй

Таблиия 9

£коном!чш ефоктквнхсть вироауэачш сад-:анц1в яблун! сорту КальвГль ск!гоеий в контейнерах в залеяност! в!д субстрат1в та плои! глвяення (1989 - 1991 рр.)

Субстрата, Поперечна;; пе-

рер!з контейне-........_

ВахХд сад7анп1в, тас.шт/га

Варйсть : валово! . : продукШ,: тяс.крб/га:

Затрата,

тис.

крб/га

Прибуток, тис. крб/га

Соб1вар-

т1сть,

крб/шт.

Р1вень рен-табедьнос-т!, %

СунХщанаХ грунт, контроль 349,9 614,0 454,2 359,8 1,30 73,22

Суп1цашШ грунт, тор:;: назашшй 350,6 910,7 501,4 409,3 1,43 81,63

СупХщанай грунт,торф назанш'.й.пэропай 350,6 1153,0 511,6 641,4 1,46 125,37

Тор;7> низишшй, лереиДй 351,3 1113,5 532,5 581,0 1,52 109,11

Тор£: НИЗЛЯНИЙ, яерегнХй, тирса 344,9 905,0 547,1 357,9 1,59 65,42

Суп1ща:шл грунт, порегнХй 349,9 939,0 501,1 437,9 1.43 94,57

СупХщанай грунт, лереийй, ткрса 347,1 891,0 531,4 359,6 1,53 67,67

18 с.м, контроль 349,8 1150,4 510,4 640,0 1,46 125,39

30 см 167,2 672,0 309,6 332,4 1,65 117,05

22 см 273,5 965,5 429,7 535,8 1,57 124,69

15 с;.: 411,8 1111,9 637,2 474,7 ■ 1,55 74,50

-и сгл •110,9 £92,7 858.9 133.8 т 7<1 тс; вд

;pl запенить р1ст та вих1д сад?шнц1в. 11а1:б1лыл придатками сум1и-¡ми виявились oynlmaiffli! грунт+торф низинниК+перогн!!! та торф ни-шни:Нперегн1Ё. Вих1д стацдартних сад-'.а:ш!в на цих субстратах -t,0-87,2£, частка пераосортного посадкового материалу складае 1,6-85,7,1.

3. Субстрат:; cynlmamili грунт+торф нисиннии та супХщанпй грунт юрегнХй поступаються крыцш/. вар1антам в придатност! для контем-зрного вировдвання саднанилв з причини г1рлого теплового режиму

с в раиньовесняний пер!од.(томпература субстратов тут ни^-ча на - 3°С).

4. Бикористанкя тпрси для виготовлення субстрат!в виявилось злодоиДльннм в зв'язку з уповЬиьнешшм ростових продесХв у садкан-1в на сум1шках грунт+торфя-тирса та грунт+перегнК+тярса у.та в лип-[-серпн!, в насл!док чого восени вимогам стандарту в!дпов1дала

i:a половина посадкового катерХалу, а процент 1-го сорту кслп-звся в кет.ах 10,6 - 36,0£.

5. Задовнеиня конте,"нер1в супХ^анны грунтом недоц1ль!ю в сн-/ малопридатного температурного репшу iloro, а такок з причини icokoI ущХлькеност! грунту в друг1Д полоптй вегетацИ сад-шщ1в.

6. Плода зшвлешш сад-.санцХЕ при контейнерному Хх вироцуванн1 ' зтотно впливае на р1ст та вих1д посадкового >/.атер1алу. Встановле-з, цо оптимальшш е д1аметр чарунок в блог! -18 см. Позначно в£д-[зняеться в1д кращого вар1анту садпанцЕ, вирощен1 в контейнерах эрер1зом 22 см. БихХд стандартнее саджанцГв при таких шющах яиэ-зння - 85,5-94,6,ri, лершосортпих - 76,7 - 92,2%.

■ 7. Вшсористашш конте5нер1в д1аметром 15 та. ,13 см неДоц1льно причинл 1шзькоГякост1 одерт.аного посадкового мэтор1алу в зв'яз-/ з недостатньом осв1тлен1стго рослпн при так1й схем! вирощуванш. зстосузакня пл1вкових блок1в з ячеГжам^ перер1зом 30 см недоцХль-з, соб1варт1сть с.адяанц1в в цьому випадку значно поревищуе конт-оль, а прнбуток менамЯ практично в два рази.

8. РХвень забезпечепост1 субстрайв елементамн м!нерального ■ ивлення рослин в наакх дзсл1д'"еш1ях (в1н був у вс1х вар1антах ередн!к та пЗдвищеким) не о вирХглальним фактором, ио визначае к!сн1 та кЬлькХснХ параметра внробшштва посадкового матерХалу.

S. Ростов1.процеси саджанцХв яблун1 найбХлыл розповевдкених орт1в в загущзних посадках не мали суттевпх ёХдмХиностзН в лорХв-чнн! з досл1д-;уваними нами сортами КальвХль снХгоеий та Знмово лесецького, що дозволяв зробит.ч еисновок про прпдатнХсть Хх ;уг.'£

вирощувашй саджанвД-в з Хзольованою кореновою системою.

10. Ьикористання субстратХв супХщашШ грунт+торф Ш1зинни2+ nopernlii, тору низшищп+перегн1к та контеинзрХв з попорачним иерархом Iü та 22 см при нировц»ва1ш! сад:;:а!шХв яблун! з Хзольованою кореневою системою дозволяо одеркати иайшщц;; епхХд стандартних • сад":ашз1в з одинкцХ плоий. (254,7-309,1 тнс.ит/га). РХвень рентабэ-льност! внробництва садишыХв црд цьому досягае 104, X3-I25,37/3, лрибуток вХд реал!зац1Х садканнХв 554,3 - 64Х.4 тис. крб/га.

. ' шрошщгву

. по вирощувашно садтшнцХв яблунХ з Хзольованою корзневон ckctsmoi

СаджанцХ яблук! з Хзольованою коренезоа системою в уыовах ЛХсостепу УкраХни слХд вкрощувати на субстратах оупХщаний грунт + той) низинний + перегнХп та торф низшншй' + пэрогнХй в контейнерах. висотою 30 см I лоперочким перерХзоы ячепок яолХетпленовпх блокХв 1В та 22 см. Цо дозволит^ одерсати 200-3x0 тис. стацдартних сад?.анц!в з га (в процентному вХдноаеннХ до загального виходу цо складае - 84-87/;!).

Ьдровадзенш! в виробшщтво технолог!! контейнерного впроа(у-вання сад.шнц!в лблун1 дозбодить одор-хатп прибуток 550-640 тисяч 'карбованнХн з одного гектара (в цХнах X9SX року)..

сшюок пушклщй по та доофшд

1. Пегода j3.I. , Леонтьев 0.11. Закладка саду.- Ки1в: Знания, • 1990. -16с,

2. Леонтьев 0.11. Зшшв субстратХв на вих!д оадканп1в яблунХ при вирощуваннХ Хх в хонтоШерах //Тези доповхдэй конС-еренгДХ "¿кологХя Пол1сся: .проблема!, сучаснХсть, макбутне". ХаркХв-

■ Луцьк,- X99I, - С."102-ХОЗ. '

3. Леснтьов O.K. Ьплив субстратХв та нлощХ зивленпя на рХст сад-кашДв яблунХ при Еирощуваня! 1х з Хзольованою кореневою системою //'Гези доповХден науково! конфореНцХ1 проЛесорсыю-викла-давъкого складу та асп1рантХв "йробломи агропроынслового ко;.ш-лексу: полук, досягнення". - КиХв, - 1993. - С. 29.

3¿//'У/f /о- г//-ас- - уу^