Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Почвенно-экологические основы системы земледелия Полесья Украины
ВАК РФ 06.01.03, Агропочвоведение и агрофизика
Автореферат диссертации по теме "Почвенно-экологические основы системы земледелия Полесья Украины"
НАЩОНАЛЬНИИ АГРАРНИЙ УШВЕРСИТЕТ
Р Г 5 ОД
- Ь
На правах рукопису
СТРЕЛЬЧЕНКО
ВОЛОДИЛШР ПЕТРОВИЧ
ГРУНТОВО-ЕКОЛОГ1ЧН1 ОСНОВИ СИСТЕМИ ЗЕМЛЕРОБСТВА ПОЛ1ССЯ УКРАКНИ
06.01.03 — агрогрунтознавство та агрофизика
АВТОРЕФЕРАТ дисертацД на здобуття наукового ступени доктора с1льськогосподарських наук
КиТв — 1994
Дпсертаиля е рукопис.
Робота виконана в 1нстнтуп Ыльського господарства Полкся УААН (1979-1994 рр.).
Науковкй консультант — доктор сшьеькогосподарських наук, upj-
фссор, академик УЕАН, АН ТКУ i МАКНС ШИКУЛА Микола Кшдратоаич.
Оф1ц1йн1 опонснти — доктор с1льськогосподарських наук ВОЛОЩУК Мирослав Дмитрович;
доктор сшьськогосподарських наук, професор ПОЛУПАН Микола 1ванович;
доктор сшьськогосподарських наук, профссор Г HAT ЕН КО Олександр Федорович.
Провала установа—1нститут замлеробства УААН.
Захист дисертаци в1дбудсться 20, грудня 1994 року о 10 годиш на заадан-ni Спст'ал['зовано'1 ради Д 01. 05. 02 при Нацюнальному аграрному уш'версите. Ti за адресою: 252041, м. Кшв-41, вул. ГероТв Оборони, 15.
3 дисертащего можна озпайомитись в б1блютещ Национального аграрного ушверситету.
Шдгуки на автореферат у двох прим1рниках, завфеш печаткою, просимо надсилати на ¡м'я вченого секретаря Сиецради.
Автореферат розюланин - ff_ 1994 року.
Вченнй секретар Спсц'1ал1зовано1 ради, доктор сиьськогосподареькнх наук, професор
КАВЕЦЬКИЙ
Володимир Миколайович
ЗАГА1Ы1А ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЙ
Актуальн1сть теми. Розробка те практично освозння грунтозахис-них коитурно-мел1оратизяях систем землеробства викликан! нвобх!д-н1стр виправитя критичкий стан в ланц1 в1дносин о1львького вирой» ництва з навколишИм оерадойицем, який обумовлений багатор1чиос практиков планування поа1вних площ на забезпечзння прогрвсупчих покаэиик1в обсяг!в продовольства та сировини без врахування агро-околоМчного потенц1алу 7аритор1й, що сприяло утвордкеннп затрат* аих напрятав в 1нтоноиф1кац11 технологчних процао!в. Особливо це вирахено в зон! Пол!ося з И строкатии грунтовш» покривом.
В1дсутн1сть агроеколоМчно! спряиоваиост1 в орган!зацН приро-докорнстування обуаовлог о«л1ризм характеру землэвп¿рядного проце* су, що впражазться ф1знчнии зб:[льяенням площ рШ1, эберэженням виооко! розорвваннооп твритор!Я. Неа1дяов1дя1рть способу оброб!т-ку генетичикн особливостяк грунпв зони становиться очевидною при-чиков 1*х деградац!!, пера за все, за рахуяок знижекня ви!сту гуну-су. Пооклення доградац!йяих процво!а проявляется ч!тк1аэ на схи~ лових землях, на грунтах дггкого гранулометричного складу, а та » коя з ознаками оглеення та малопотуянии гуиусовим горизонтом, дэ мая м1сце залучання а орний вар иона продуктивного иатер1алу грунтового проф!ло.
ДисвртацШт робота « складовоо частиков программ НДР 1нотиту-ту с!льоьксго государства Пол!вся зг!дно з державнкн завданняи, Роистрац18ний номер 01.72.90^7419. . ....
Кета та завдання досл1дяе«ь. Метоп досл!джзйь пэродбачалось дата теоретично обгрунтування та розробпти модал! грунтозахавннх контурно-агрооЕоаог1чних систем зенлоробства'.в1дпов;[дш> до унов. аоя1вьких лаидвафт1в, зклвчавчи орган1зац1ййО-господароьху лайку та технолог!! пирозувзиня о1аьсьгогс<5подароыих культур. При тому зяр!яувадксь так! запдания:
- агроакодог1чнв групування орних земель та розробка методики поконтурного oójiík/ агроеколог1чного потенциалу р!лл! для за-безпечшшя в1дпов1дност1 структура пос!вних площ господарства структур! його грунтового покриау;
- оц!нка технолога вароа<узання с1льськогосподарськвх культур за показиикани динам1кн водло-ф1зичних аластивостей грунту, про-тмероз!йноЗ його стшкост!, накопичення та трансформац1 i орган!ч» но! рачошиш, форыування профиле родвчост!, продуктнниост! культур та стану nocíais;
- розробка тахнолог11 обмеяення просторово! та б1олог1чно! uírpauil рад!онукдШв в умовах прояву водно-Б^рово! ерозП на територ!ях Полгсся, потера1дих в результат! аварП на ЧАЕС.
Наукова новизна доелгдазнь« Для зони Пол!сся запропоновано ландшафтно-агроаколог1ч1!ий пхдххд ортизацЛ тзрнторИ як осно-bu стабШзацП фуикц1онугааня агроокосистем.
Розроблена принципова схема грунтозахисно! системи o6po6ÍTKy грунту в технологиях вирощування с!льськогосподарських культур а ciB03Müii i доведано, пр для широкого эастосуаання бвзполнцевого оброб!тху дерново-п!дзолистих грунт!в в суttsbí генетичн1 та аг -роеконо«1чн1 передуиови.
Показано, so ефектйви1с?ь оброб1тху без обертання скиби в оп -тлтзацН водн<ьф1зачнцх властиаоотей грунту реа'л1зуятьея через концентрате на nosepxui i особливо в шар! 0-I0cw рослинних реи -ток. Установлена к1льк1сша залзашеть м!ж сЦлыИстп та bmíotom негум!ф!ковано! органпш, цо дач моклив!сть прогнозувати динам! -ку arpo$i3H4Horo стану грунту. Поряд з цим розроблена грунтоза -хисна тахнолаМя иап!впарового обробНку, яка aupiuiye проблему переувЦльнеиия орного umpy ходовики системами машин i знарядь.
Сформуяьоаано та экспериментально п!дтаерддено положения про умоаи прояау та молашв1сть дХагностики сучасиого глойо-гйдэолис-
- з -
того процасу n¡c одного i3 mhhhhkíb дегум!ф!кац!1 грунту при оио -тек! оранки.
Виявлена поревага безполицзаого оброб1тку в какопиченн1 та трапсформад!! орган!чно! речовини, а тахон в процес! эбагачення
досМдауваних грунт!в б!оф:£льними елементаыи. Розчленування орнс-
»
го шару за родвч1ств в1дбуваятьоя незалежно в!д способ!в оброб!т-ку, норн добрив та cnocoóiB Ix загортання. В цьому и прояв при -родного процасу грунтоутворвннл.
Для грунпв з bhcokod qijibhíctd рад!оактивного забруднення / =*Г5 Kí/km'V розроблено спос!б дезактивацП орного шару, суттв-во обмеасувчий просторову та б!олог!чну «irpauio нуоШв.
ПередÍ4QHÍ питания дэцарувтьоя як результат особистого вноо-
дисертанта у розробку иауково! проб,леки.
На захист выноситься обгрунтування систеии зеилеробства.
Наукова та практична значения» Результат« досл!джень по arpo -еколог1чному групуванип земель давть наукова забозпечення землэ -впорядного процаоу при запровадасанн! адаптивно-ландиафтних систем землер'обства на основ! збаланооввних, високопродуктивних агроэко-оиотем, Розроблен! технолог!! вирощування (Нльськогосподароьких культур гарантусть актив1эац1ю грунтоутворввального процеоу, рэ -сурсозбераження, ефективнв виробництво продукцП.
Реал!зац!я резудьтат!в доол1даэиь проведана при розробц! базо-вих моделей грунтозахисних контурно-агроаколоМчних систем зенло-робства на приклад! землекористувань колгоспу "Ылыаовик" К!вер -uiBCbKoro району Валиноько! облает! та колгоопу {и. Димитрова Овруцького району 1итомирсько{ облает!, Ос?сяг щор!чного освоения грунтозахионих технолог!» вироцуэання о1льськогосподарсьяих кул!г» тур в зон! Пол!сся названих областеЯ складам 15,5 тио.га.
Матар1али диоертаци використоаувалиоь при розроби! зональних
систем землеробства та спец1альних рекомондац1й: Методические ре-» комендации по внедрение научно обоснованной системы земледелия в хозяйствах Житомирской области /Житомир,1932/; Рекомендации по почвозащитному земледелию на сооновнх землях Украинской ССР /Москва,1984/; Почвозащитная бвсплужиая система обработки почвы для Киевского Полесья /Киев,1986/; Методические рекомендации по освоение почвозащитных технология возделывания сельскохозяйственных культур на эродированных и эрозионноопасних землях Житомир -ского Полесья /Житомир,1986/; Рекомендации по применение удобрений на эродированных почвах в почвозащитных системах земледелия /Москва,1986/; Научно обоснованная система земледелия Житомирской области /Митомир,1968/; Дифференцированная система основной обработки почвы в районах водной и совместного действия водной и ветровой зрозии /Курск,1988/; Методичн! поради по освоение грунтоэа-хисних технологШ вирощування с^льськогосподарських культур в умовах Волинського По.'исся ЛЛуцьк,1990/; Справочник по лочвоза -щнтноыу земледелие /Киев, 1990/; Методичн! рекомеидацП по и одел в-ваннв грунтозахнених систем землеробства /К1ПВ.1992/.
АпробацЗя досл!джвиь. Результата доса1дхень автора, основи! положения та висновки робота допов1дадись на цор1чних зас!даннях Вчено! ради 1нституту с1льського господарства Пол1сся /Коростонь, 1980-1994/. ка координац1йио-методичних парадах 1нституту охороик грунт!в УААН /£уг&иськ, 1981-1932/ та 1истнтуту землеробства УААН /Чабани,. 1969-1993', на УШ Всэсоезному з'1зд! грунтозиавц!в /Но-вооиб1рськ, 1989/, на ойдасп1Я науково-виробничМ конференцП "Наука - виробннцтву" /1итомир,1969/, на засадаша секц11 рослин-ницгва НТВ Доржагропрому УРСР. /Ки1в,1989/, на .Республ1канськ12 науковкй конференцП "Прсблеки звмлокорастування на сучасному ета-п! перебудови" /Ки!в,1989/, на Ш з*¡зд! грунтознавц1в 1 агрохг-иШв УРСР /Льв1в,1990/, в распубл1каиоьк1й школ1 передового дос-
вЛду по впроваджонно грунтозахисно! системы зонлоробства з кои-турно-мел!оративноя орган1эац!ео ториторИ /Р1внеД990; Суки, 1990; Луцьк, 1991/, «а мгярог!ональн1й наукоз!й конфоренц!? "Проблем« 0колсг,1чноГ оптмизац!? зоклокористування 1 водогосподарсько-го буД1Эництва з басейн! р. Дн1про" /Ки1в,1992/.
ПуСткацП. Основн1 положения дисертацП висвхтлен! в 39 дру -коваиих працях та захищши 7-на авторсысими свыоцтвами на вина -ходи. Загальна к!льк!сть публ!кац1й 71.
Структура робота. Дисврта^я окладаитьоя !з вступу, 8 глав, висновк1в, роконо)1дац1й виробшщтву I списку л!тератури. Робота вккладена на 317 стор1!1ках машинописного тексту, мае 69 таблиць, 5 рисунк!в. Список л1тератури вхлвчаз 291 найменування в!тчизня-иих та закордонних автор{в.
I. ПРОГРШ, МЕ1'0ДИ1(Л ТА УКОЗИ ПРОВЕДЕНИЯ ДОШДШЬ В робот! використана методолоМя систамност!, яка породбачач анал!з результата доол1дязння по окремих соадових ланках сис -теми землеробетва з повднана! з узагальнеинян 5.x у вза<?нодп. При цьому в пол! зору зиаходилась агроояосистеиа в ц!лему як природ-но-внробнича будова на р1зних р!виях оргаи1зацП лаидзафту з го-ловним II компонентой - с!льськогосподарсьхоп культуров /О.Г.Та-рар!хо,1985; Л.П.Щербаков, е.8.Кислих,1990; В.М.Волод!н,1991/.
Вир1иальнв м!сцз в систем! контурно-агрооколоНчаого земле -робства мая блок грунтезахкених тохнолог!й вкролування с1льеько-господарських культур. Тохнодог!! в!дпрацьовувадись в отац!онар-иих досл!дах з нахенмальним охоалошш! грунтЬао-еколоНчних особ-ливостеЯ поЛсьхого лаадиафту а типов1й 9~п1,-ан£Я гюльов!3 с!во-зн!н!. ПриНиапчи техн!чн! р!шокня по операц!йнону зк!сту. техно -лог1й, на кору вались тоорзтичним полонеиняи Т.С. Мальцева /1933/ про одноэначп1сть принципу оброб!тку грунту та в!д<|1нн!еть опо,-ооб!п його вихоиакия а залекност! в!д н|сцавп« у:;оз, а таг.оа ■■■}■■
ховувадя надбания науки s дано! проблемы в зон! /Л.Д, Фом емко, Н.Д.Наумвнко,1982; В.И.ёвм1в»в та lu.,1965; Л.I.Ворона та 1и., 1937; A.M.UulsHKO. H.I.Hiewo, 1987; М.МДебииацькиа, А. I. Баку и, 1987; Ы.С.Чэрнилэвсысий,1980/. Всього проведено 37 роко-досл1д1в. В дан!й робот! ыавадеа! уэагальнвншг по 3 стаа1онарннх досл!дах,
Лоел1д I було розгорнуто в умовах ехиду крутизнов 3° на дер -ново-середньоп1дзолкстих сл&бозмхтмх cyniuaitax грунтах на суглип-KOBia морен!. Орина вар характеразуваася такнки похазниками: $1-змчна глина - гумус г X.ft», рН солюаий -Л,7, Ндрол! -
тична квслогн1сть - 1,9 иг-екв на 100г грунту, сума во!браних бонов - 3,37 мг-ека на 100г грунту,-рулой! форин фосфору i обм|н -ияй кал1а в1дпоъ!дно - 6,9 1 9,0мг на 100г грунту.
Схема досл!ду: Г/ зркгальнопркЯнята технолог!« на основ! оран-хи на глибину 18-20см /скорочано 016-20/; 2/ грунтозахвсиа техн»-лог!я на основ! олоекор1экого оброб^тку на глибниу 18»20см /морочено й18-20/;угрунгозахксн» технология на ochobI плоскор!зного оброб!тху m глибину 10-12см /Î1IQ-I2/. Чергуаання культур: » пин /з.м,/, озима хию, картспл«, о вес, конояниа, озима паенкцк, льон-доагунець, кукурудза /з.м./, озима пвениця. На Ira с!возм!н-но! плои! вносили 13,3т п!дстилкового гное та * 5x^6^77* П°втор-н1сть досл!ду З-кратна. Розм1ра отокових д!ляиок 18x20* обл1кових Х6к8» 128м . Стоков! д!ллкхи обладнан! доткаым-под!лк-киками молдавского типу в в1даеденшш I/II частшш потоку в стокоприйнальниа резервуар. Всього 9 лотк!в /В.М.Сахаров,1973/.
Лосл1д 2, в1ддзархад»в умоем водцоороз£йного ландшафту Овруць* ко-Словечанського десового кряж/, закладанкй на оххл1 хрутнзиоо 6° на ясно-с!рах д1еовнх середньоэммтвх легхосугдиахозих грунтах на лесах. На пер le д закладки досд!ду орвий вар характориэувавса . так: BMiof ф!зкчно! глшш - '¿2,2%, гумусу - I.0J», рН сольовдй-6,1, г!дрод1тйнна KHMOTHicTi - мг-ехв на ЮОг -грунту, су-
иа авЮраних основ - 7,23 нг-oïb на ЮОг грунту, рухомий фосфор та обм!инйй калМ а!длов1дно - 18,2 1 8,5 иг на ЮОг грунту.
Схона даного досл!ду, чергувашш та р!зень нивлання культур в cíBoauiHi аналог!чк! з дмр^док Г. Повторн!сть такоя 3 - кратна. Розн!р стокових д1ляндк 15x80« 1200м2, обл!кових 16x8« 128м2. Стоков! д1лянхн обладнан! водообл!коаихи дотхами-лод!льниками. .
Доелiд 3 закладаио на дерново-сер9дньоп!дзолясткх глепватах гляиисто-п!«аннх грунтах на суп!чая!я морен!» В гооморфолог1чно -ну в!дкошенн1 цв зандрова слабохвкллота р!внина, да особливо по -яир0н! дефляц1йно нвст1Як! грунтя. В ори ему вар! грунту метиться ф!энчио1 глини 9,9Í, гумусу в О- 10см - в Ю-20ск - 1,<#, pU сольовий - 5г!дрол!тнчна кколотн1сть 1,72 кг-окэ на 100р грунту, сума вМбракпх основ - 1,96 и^-екз на IOOp грунту, рухомий фосфор та обменяй кал!а в!дпов!дно - I't,6 1 I8.I- иг на ЮОг грунту.
Схема лосл1Ду: I/ технолог!« на основ! оранкя на глибииу 18 -20еи /018-20/; 2/ грунтозахисна тзхнолог!яна основ! плоскор!зно-го обробi «у на 1&-20ся /П18-20/; 3/ грунтозахнена р!эноглибинна: плоакор!зпо роэпунуванйя п!д озин! зерно»! культура на 10-12 са» " п1д яр! на 18-20 ей, а!д картопло та яукурудзу на 26-30 см
; V грунтезахнена комб!новаиа: оранва п!д картоплэ но 20-22 са, п!д кукурудзу на 23-25 си, я!д iuai культурн плоокор1з-* ива сбрсб!тох на 18-20 са /ПК18-20/; 5/ груитозахкена технолог!« на основ! iisocKopIsHcro еброб!?ку на 10-12 см /1110-12/. Чоргувак-ка культур: картопля. овзс, коавппиа, озима "Ппаиица, льон-довгу-ноць^ кукурудза /э.и*/, озгна ¡шикая, двеш! /э,н./, оззав кято« Вкачеиня 1ШЗВ5КГ5Х техяодег!Я элШснвиалось йа фон! трьох pl&uio енрлэиоя рослая: I/ боз добриэг 2/ однкаряа иоряа з внесения!! па 1га о!возн1ппо1 площ! 13,3? п!дс?пляозсго ruca та ^y^s^gji
- а -
3/ полуторна - 17,8т гное та ¡^^P^ylCg-j. Повтсрн1сть досл1ду 4 -
2 2 кратна. Плота пос1вно! д1лямки 6x30=I80u , o6jîkoboî 4х25=100м%
Вегстац1йний досл!д проводивоя на 6a3i грунтозахисних стац!о-napiB I та 3 /ЗД.^Гурбицькнй, i960/. Для наповнення всготацШних посудин грунт в1дбирався по аарах 0-10, 10-20 та 20-30см з п'ятн розр1з1в на ¿iiHHui заданого вар1акту тохнологШ. Повторнасть кратна, культура-1ндккатор - я<ш1нь ярка. Поливания проводилось дисткльованоо водою по вазь Всього посудин 72, паса кожно! з дренажем та трубков 2кг, маса грунту 9кг.
AnajimHUi рсботи були проведена зrijuw з прописами, викла -дэними в нетодичних KopifliiiiuTBax ряду автор!п /В.Ф.Бойко, i.K.Ua-тович, 1959; А.'&.Вадшппа, З.А,Корчаг1на, 1986; А.В.Соколов, 1975, •¿.А,Юд1н, 1971/. При обл1ку кореневих залиак1в використовувались методичт доробки Л.Д.Рсскокшського /1976/, якими передбачаяться введения контрольнкх парових Д1Дянок з tiîm, щоб вичленити за-лиаки рослшших релток за минул! роки. 0бл1к проводиася иляхом в5.днучуйання з аикористанням сит диаметром 0,25им. 0ц1нка вплм-ву систем оброб1тку на д:шанity росликних решток пхд основании культурами С1зозм1нн базувзлаеь на пошаровому ойл!ку лабиьно! частини орган1чно! рзчовини грунту, представлено!" коришям во -гетувчо! культури, його залиакамн га Mmiyii роки, загорнутими в грунт залшзками орган1миих добрив та пожнивни* роаток, а такой незв'язанов з тнералыюо частоюо грунту дотрктноа фракцией гу~ иусу /Н.Ф.Гаинара, 1958/. Статисткчна обробха результат!в дос -л1джэнь виконана за В.А.Доспеховнм /1979/ з використанняи ЕОМ.
• 2. 'АГР0Ф13ИЧН1 ОСНОВII УД0СК0;1АЗШШЯ СИСТЗМИ ОБРОБИКУ ГРУНТУ 2.1. Вплив способ:з механичного обросЛтку грунту на його • вп'лыпеть.
Ц1лы11сть грунту с Лнтегральнии полазшжок його агроф!зично-го стану Й оц!нки прлдатност1 для внрощуваиня конкратних с!ль -
ськогосподарських культур /Н.А.Качинський,1965; I.B.Ревут,1972; А,Д.Ворон!н,198б; А,1.Пупон1и,198б та in./. На думку В.В.бгоро-ва /1981/, неврегульован!сть ф1зячних властивостзй грунтхв стае все б!лыа вуэькии м!сцен землороботаа Нечорнозеино! зони i е од-niSD з причин затухания офекту добрив.
В агроеколоп!чному тостуванн! розробдованих нами технолог^ niiroTOBnii грунту п!д окрем! культури с!аозм!ни разом з !ншима показниками велика увага иадавалась ц!льност10кладоння орного иару. Сп!льнов оооблив1сто в характер! зм!н щ!льност! грунту на во!х" об'вктах досл!д!в ? зб!льаэння ii значень в на прян ку: основ-ниЛ оброб1ток - входаення поля в зкму-ракня весна. По вназаннх отаПах, особливо при П1дготовц1 грунту гЦд яр! культури, накси -мально проявляться пореаага оброб!тку, без обертання сг.кбн /ва -р!ант П16-20/. В скрен! строки'вегетац!Пного пер!оду таких культур як люпин, osiiui зернов!, овзс, льон-довгуиець ц!льн!сть зрос-таз за Mesi оптимально!, особливо на грунтах з ознаками оглевння /досл!д 3/. Заотосування технолог!! плоскор!зного нап!впарового обробГтку дав MOMimiCTb зб!льанти пор1од стаб!льно розпупеного стану грунту, а такоя уникнути його пероуч!льнзння п1д час взго-.тац!5 культур. Поревага на грунтозахисноиу фон! складаг 0,20 для
-а
аару О-Юсм та О, D r/см для шару 10-20см. Дана технолог!я практично виклочав ущ!лы:ввчу д!п па грунт хсдових систем каинн та зиарядь, так як з коанин проходси агрегата зб!льшувться глибина розпуиування.
Плоскор1зко роапузування дозволяз значноа м!роз поолебити д!а !птоноив11их опад!в< В робот! наводиться приклад, коли одна злиза ззела нан!вець ефект розпушування полкцэвого'сброб!тку. ЩлыЦсть
з
пару 0-10вм при цьону зб!льаилаоь э 1,14 до 1,34 г/см , тод! як ц!льн!сть плоскор!зного фону занялась диво з 1,12 до 1,16 г/см^.
Зфективн!оть систематичного пдоскор!зного оброб!тпу на г'либп- .
uy 10-12сн неоднозначна - розущ!льнення при некому оброб!тку проявляться перевахно в шар! О-30см, тод1 як на глибин! 10-20см у Bci строки спостережень вхд^чались пхдвнщсн! значения цельность Це говорить про то, до в систем! оброб!тку грунту без обер -тання скиби м!н1мад1зйц1я Кого по глибша, особливо на грунтах з ознакамн оглечння, ноже иати обкекане значения.
2.2, Задеш{сть aijbHOCTi грунту а1д вм!сту рослинних реиток Встаковивви функц!ональну залахн!сть ы!ж bkîctom гумусу 1 и!льн!ств, В.Ы.Сорочк!н /1982/ прийшов до аисновку, що piBHOBax-jm сЦльн!сть, а разом i ф1зична окультурен!сть дзрноао-п!дзолис-тих rpytiTi» кожуть д1агностуватися за bhîctom гумусу.
Проведений нами кораляцШшй анвлгз но дозволив виявити зв'я» зок Mis ц!льи1сто грунту та bhîctom гумусу. Низька гумусн!сть ор-нсго шару для О-Юсм, I.Ojf для 10-20см/ поряд з невеликим
просторов*!!*! вар^ювашшм показниглв /но б!льаа 15%/ зн1волювали р'езультети кораляцШюго attsmiay. 3 iHuioro боку, мокливо, що pi-вень гумусиост! грунту дослгдно! д1лянкп знаходиться нияче крм -тичного порогу, за якиы визначаються ф1зичн1 його властивостЬ
Досл1Дження показали, що бгльиу значии1сть для агроф!зичног.о стану грунту маеть рослта рештки pisitoro похсдчсення. Mis щ1ль-iiîctb грунту i aaioiot! в ыьону нагуыгф!кованих рослинних реаток иозалеашо Bia cnocoâiB oSpoôiTiey мая и!ецз високий звороткий зв'язок /t*~0,79 для О-Юсм та"* =-86 для 10=20ск на фок! оранкв i в1дпов1дно -0,90 та -0,92 на фон1 плоскор1зного оброб!т<су/, КЬчьк1сна ззлежн1сть mIs дант: показккками виракачться та кий к рхвияняяым perpacil: для оранки в шар! О-Юсм y=-0,017x+leii9; о taapi IÙ-20cn у~0,020х+1,59; для плоскор!зного розпушування в пар! О-Юсм у=-0,01бх+1,47; в aiapi.I0-20cii у=-0,018х+1,57; да у-
*3
р1вноаажна д1льи1сть грунту, г/см ; х - Bidor рослинних реатох,-
т/га с абсолютно сухому станЬ Таким чином, маемо моялив1сть виз-начити оптиналыИ параметра вм!сту рослинних решток. Вони в{дло-власть оптимальному 1ктераалу сЦльност! дослгджуваного грунту 1,04-1,30 г/см i становлять, наприоад, на $oni оранки для шару О-10см 27,1 - 21,2 т/га, для шару Ю-20см 28,0-14,5 т/га. Плоско-pi3HH3 фон характеризуемся практично аналог!чноо масов оптимуму негумЩковано! органди, проте сд!д зазначити, що фактичниЯ BMiCT II в aapi 0-20си в досл:Ш на к!нзць зоготацП картопл! по фону оранки був недостатн1м на 10,6 т/га для забезпзчення ,пцльност1
3
1,3(1 г/см , тод1 як на плоскор1зному sapiaHTi виявився баздофг-цитний баланс.
2.3. Водопроиикн1оть дерново-п!дзолистих грунт!п
Досл1дж9ннями Н.Ф.Созик1на /1939/ доказано, «о piase порупен-ня будови верхньо! частини проф^в грунту та вилучен»<я на поверх-нс пШолистого /елвв!ального/ горизонту привело до значнойо /521/ знинення водопроникност! пор1вняно з зар!антом модел! без-полицевого розпуаування. В публ1кац!ях 1.0всинського /1899/, Г.С.Мальцева /1955; 1984/, Ф.Т.Моргуна та М.К.Сику'ли /1984/ особливо п1дкреслмться теза про те, що м1лкий оброб1ток грунту i бозполпцево розпушування модэлвють умоли природного грунтоутао -резального процесу, сприясть под1пиюнно вод!1о-пов1тряного рэхклу.
Роэультати наиях спостсрогснь за дииан1коо 1нф1льтрац1йноге процесу протягол основних фаз роэвктку лапина i наступив! куль -тури - озимого житз аиявили суттзву поревагу фон!в, до застооо-вуваася шюскор1зниЯ оброб!ток на глабину 18^20см.". Особливо пока проявляться по фаз! 'поглинацня » пзрпл дв1 гсдини. Почяиаачи з 3-4 годкии содопроиикн1сть атабШзуптьс-я i переходить у фазу Ф1льтрац11, причону на фонах волйцовсг'о оброб!тку затухания про-* цэоу-поминания зологм виракоио з б!льп1Д nipi. !Цлко плоскор1з-но розпуиувгшня /П10-12/ по i|a3i поминания вологя такон «ач по—
ревагу над полицевим обр<хИткои на глибину 18-20см, ала по ф!льт-рац1йн!й фаз! водопроникност! ц! фони вир!внвотьоя або в окремих, випадках мШиал1зац1я по глибин! розпушування поступавться пе -ред оранкос.
В спац!адьноиу «одолыюиу дослШ нани вивчена роль рослинних решток та ¡х м1сцэполоквння в профШ ориого вару у визначони! процесу водопрокикност! дорново-гидзолнстих грунт!в. Парш за вое, необх!дно п!дкреслити, но вар1ант без рослинних решток 1 р!вно з ним вар!ант, до рослинн1 рвшткк булн зооероджен! в шар! 10*20 /модель оранки/, характвризувались вкрай низькоп водопроникн!стю /загальн! витрати води за 6 годин склали в1дпов1дно *»5.8 та 50,3мм/. В тому 1 1ышому випадках фаза поглшшння вологк вираяе-нь короткостроково. Практично на вар!ант! без рослкнних решток вона припанилась з 11-о1 хвилини досл!ду, а на вар!ант1 з рос -лпиниик реатками в !0-20сн - з 2Х-о! хвилинн. Иульчування поверх-и! грунту особливо, концентрац1я рослинних рашток.в шар! 0-10см /модель оброб!тку без обертания сккби/ забозпечили б!льш ст!йке проходження фаз и поглинаиня вологи. Ф1льтрацШц1Й рехим на данях вар!актах наступав з 2-о! години спостерекення, вони такок вхд -р1энялиоь б!льо ваадков загальнов витратоп води , в!дпов1дно 113,6 та 132,1мм/. Таким чином, досл1д п!дтворджув теоретично положен-ня про моаишй1сть оптим1зац1! водно-ф!зичних властивостей грунту з допомогоо оброб1тку без обартання скиби.
2.^. Динам1ка запао1в грунтово! вологи
Територая Пол1сся характеризуемся ш»арно вологим кл!матои $ перэваго» опад!в над випаровуваниям /В.1,Д1бров,1969/. Разом з тим, Ы.Р.Галченко /1976/ в1дм!чав, цо на Пол1сс1 масть м!сце посушив! пер1одн, якщо протягом 10-15 д!б в1дсутн! опади або !х к!яьк1оть в цев час на переб!льауз 5мм за добу. В таких умовах становиться неиоаелизии забезпечення оптимального водного режиму
легких дерново-гИдзолистнх грунт!в,
В робот1 анал1зувтьоя д&н1 по динамзагальних запаса во -логи по проф!ло грунту протягом ротацП 9-п1льно] с1возм!ни в трьох стац!онарних доол!дах.-Максимальное волог!стп та отаб!ль -1пстп запао1в вологи характоризупться групти дослгду 2 /гранич -на польова волог.осмн1оть для иару 0-50см окладам 144>ш, для 0 -100сн - 290нн/, пот!м - досл!ду I /в1дпоа1дно 118 та 229мм/ та дослхду 3 /в1дпов!дно 108 та 209иы/. СуттввиЯ вплиа на динам1ч -н1сть вологозапас!в дарново-л1дзолисткх грун?1а пае значоння ¡*анзн1сть 1х проф1до /доол!ди I та 3/. Узагальнон! дан1 спосторв-яонь дали мозлив1сть эаклвчкти, цо запаси вологи в п1имотров1Я та . иэтро1нЯ товщах грунту при оспш£х отроках визначснь но кади особ-ливих в1ди1нностоЯ у зв'яэку з! способами оброб1тку. Вони булл до-оить високиин, складаочя 70-Е0% на фонах оранки, 80-90;?' на кар1-антах плоскор!зного обрсб!тку в!д гранично! польово! вологодиное-На ао!х вариантах систем обро(Ятку грунту максималън! запас.-! рологи формувались на раиньовосняний пер!од 1 збор1галиоь, в основному, до в1дновлення.веготац11 1 Кущ1н1Ш озкмкх зернових культур, пос!ву I сход!з ярях. В цоЯ час вологозапаоп по вс1х об'зктах спостерзаень досягали 95-100$ наЯиоипо! вологояиност! грунту.
В окрш! роки звзртай на сабо увагу факт в1доутност1 зв'язку и1я вооняниии запасами вологи та обидном р^кого стоку. Так, в I935 роц1 /досд!д 2/ на вохх взр!антах п!дготоэга грунту п!д озй-ие етто от!к був граничили, козф1ц1янт стоку отлагав 0,81-0,93. Ала запаси вологи на дсшнх фонах буди ввсоккии 1 практично но поступались такип на фонах з{ значно нвивин стоком /0,30-0,45/« В1дсутн1сть законои1р.ного зз'язку и1п ззодохош:!сто профаз грунту 1 характерен проходнання повзрхнового стоку кала м!сцо такок в 1988 роц! /досл1д I та 2/ на зябу п!д дьон-довгунзць. Дана ситуа-знусила слаз!)1дноотп водозапзс;! з гранптсо» польозои л злого *
вмн1етв грунпв orauioHapiB, що виявило суттвву питому вагу зи-нових опад1в у фориуванн1 aanacis вологи в грунт!, а також ви -ouiтлило нел!оративну роль оброб!тку без обертання скиби d опти-ul3auii водного резину.
В роки э п1дви1!1еноп сумоп опадгв /1982,1991,1992/ cnecTepira-лооь асрезволоженкя грунту, перт за все, на Bapiatmx з полицз -вою оранхою дорново-пгдзолистих грунт!в в уыовах р!вншш /досл!д 3/. Волог1сть грунту весною на даних вар1антах перевищувала гра -ничну польову вологозкн1оть на 15%, а в окрон1 пор!оди воготацИ • картом! в ы!жгребенеаих борознах П посадок, а такох у В1Д'ен -них н!кроформах рельефу на nociBâx озимого жита в1д«!чався нотри-вахкЯ заст!й води. На плоскор1зних со фонах перозволоасення на бу-до,
Узагальксичи иатер1ал1: багаторХчних спостереаень за диаан!коп запас!» вологи иообх1дно в!дм1тнти позитивну роль оброб1тку без обертання ûkkôî: ¡¡а ¡х форкувашш. О роки з ряснимк спадами через оптжЦзайв arpo$isi!4iioro стану орного шару виявляеться суттева медиативна роль, ш»оскор1зного розпушувания, а-в nocyaiKEi posa, як правило, мае xicuo сфокт вологозбережения,
3. ГРУШОЗШСНА ЕФЕКТЙШСТЬ СИСТЕМ ОБРОБИКУ В CIB03MIHI .
3.1. Ст1к талях вод тч epoaiiiiii процеси Грунтозахисна сирямовак1сть систем» землеробства Пол1сся обу-«овлеиа прискоронкям деградацМних процес!в п!д д!йс pisuux чин-hiïkîb', серед лох помхтнв ulcuo займаз водна ероз!я. В зон! Но -sices E.ciuaAi оринх земель еродоваи! грунти зайнавть плоцу 666 тис, roïTapis /12,S,?/, в тому чиол1 260 тис.га серодкьо - та силыюзкатнх ¡идя!» /й.В.йедведев, В.Л.Даитренко, 1987/.
Ярпступавчи до стокорегулюачо! оц1нки cnocoiiB та техиолсгШ п!дготовка грунту, перш за'все, необх!дно зазрнути увагу на те, що безяолицеве розпушувания сприяз нагромадаонн» б!льш потужног%
шару ciiiry на nojii та формуватш б!льиих запас!в води парад стоком /табл.1/. Цэ переб!лыаення з сервдпьому за ciao3MiHy складав в умовах обох cTauionapiB 3,2-8,0£ i ч!тко проявляаться в нало-cHiKHi зини. Разом з цим, водозбер!гапча офзктивн1оть даного ва-р!анту пор1вняно з такими, ио базулться на полицев!й оранц! /018-¿0/, в ц!лому за ciB03Miny вища в 1,6 раза. Ио отосувться окре -мих фои1в, то сл!д вид!лити вфоктивн1сть технолог!I плоскор1зно-го нап!впарового оброб1тку грунту п!д льон-довгунець, яка вкло -чала onepauii з нарог<уымнян глкбиии розпушування, а також тех -полог!? пхдготовки зябу з позархнэвим загортанням гноа п!д куг.у-рудзу /П18-20/.
На yaiibiienifl uiiBi /озим! зарноп! культура та г.онпзина лучна/ водозбер!хгапча ефектнвн1сть плоскор1эного оброб!тку з^еншувалась на 65% пор!вняно з плоскор!зню< зяблевин фоном, проте збор!гавть-ся його перевага /27£/ пород технолог!йв варо1дувшшя озямих зер-нових та багатор!чяих трав на основ! полицево! оранки.
М!н{нал!зац!я оброб!тку по глибин! /П10-12/ супроводнузтьоя зростанням редкого стоку по с!возмШ на 25$ в!дкооно технолог!!! з плоскор!зикн оброб!ткои на глибииу 18~20см. В пор!внянн! s з оранксв пзровага и!н!над!зац!! збер!нкзться, аде вона но я. ота-б1лькоэ. На величину об' гм!з стоку по.ч!тнкй вплвв наз глнбина розиорзанкя грунту. Май аз дор!чно а пор1од !итвиепвного таяеиня сн!гу та стоку рознерзаиня грунту оыадало эоього 3-бсм.
Проводяча пор!вняльну оцЛиед 1итенсаг!!овт! зынву дераово-п!д-золиотих грунт!в за похазиикамя калгшутност1 ^ялнх вод, баччио, сза макогмально вона вяраяона на еар1питая нолаЦозо'Г оранкн, особливо на фонах зябу, да халанутн!сть потоку досягала 2,3 г/л, з ?с!5 час як .ча фонах паоскор!зного зябу'воиа не пероб!льаувазз. 0,32.г/л /зяб п1д овес/. В ц1легу по с!возк!н1 грунтозахкон!.?ех-нолог!! внрсрувайня «Ильа&пггоспадарськгв: культур, ягЛ базуЬться'
I. Вплиа технологШ обрсб!тку грунту на ст!к талих вод та ероз1йн1 процвси
Вар!ант
•Товщива :сн!гового .покриву, ' он
: п =150
Запаси води'КоефШ-'Калаыут- ¡Глкбина роз-в сн!гу + :внт сто-:н1оть та.мерзання + опади, „ку .лих вод,'грунту, см
н^/га . ! г/л :
01В-20 П1&-20 П10-Г2
018-20 П18-20 П10-12
01&-20 П18-20 1110-12
018-20 П1&-20 П10-12
018-20 П1&-20 ПХО-12
Дерново-середньолЦзолист! слабозкит!" суп!щан1 на
суглинков1й морен! /дослал I / В и!лому по с!возиШ /1981-1991 рр,/
11.6 '¡60 0,69 0,61
12.7 435 0,44 0,18 13,0 497 0,55 0,17
Зяб п!д льон-довгунець /19Б7-1989 рр./
15.5 542 0,91 0,38
16.6 584 0,44 0,12 17,2 601 0,43 0,13
'Зяб гид кукурудзу /198&-1990 рр./ 9,3 421 0,94 0,19
9,3 421 0,28 0,05
10.8 Ш 0,61 0,09 Яоно-С1р1 л1со»1 середньозмитг легкосуглинков!
на лесах /досл!д 2/ В ц!доку по с!возм1кг /1982-1992 рр./
17.2 ' 528 0,55 1,95
17.3 545 0,54 0,40 17,3 540 0,52 0,44
Зяб п!д льон-довгунець /1988-1990 рр./ 12,8 356 0,48 1,91
12,6 ' • 35'« 0,22 0,18
13,5 374 0,38 0,29
4,8
4.7
4.6
4.3
5.4
4.5
4.8 5,3
3.7
5,3
5.3 5,1
6,0
6.4 6.4
на плоокор1знону оброб!тху, валвчавчи иШмальнкй п: гдибин! /111012/, забзэпечилк знижения каламутност! тадих вод в 3,5 раз}!.
В умовах досл1Ду 2, розтаиовансго на с хил! крутизнов 6° на яс-т но-Мрих л!сових грунтах на лесах, вс! технолог!!.за значениям коеф!ц!енпв стоку выявились практично однаковиии. Зщшення тут рол! плоскор!зного оброб^ку в регулвванн! стоку обуиовлюзться
зб!львеннян круткзии схилу до мок!, при як!й фактори сюрйзатост! поверх«! /рослинн! решткк, и1хроформн рельефу та itt./ отаоть не достатками в процае! обможзння формування поток!п тало! води.
Показнихи концентрацП твердого стоку са!дчать, що в умоэах дос/Лду 2 ÏHTeiiciiaKicTb ерозШшх npouoeia злачно вкца, н1я на дерново-п1дзолистих грунтах /дослхд I/. Нззввжаючи на та, до при крутизн! схилу 6° пои i г но знияусться зодорвгулпачз значения плос-Kopi3iioro цброб1тку, прото груитозахисна його офоктивн!сть збар!-га-гться. Систематична застосуоання безполицэаого cûpoÔiTKy s ciafr* 3Jtini забезгсзчило зменаення втрат грунту вгд opoaiï в Л.9 рази. Максимальна халамутн!сть потоков тало! води була m зяблев1Л оран-«1/5,1 г/л/.
3.2. Втрати пожизних рачовнн з пронес! стоку.
Анал!з данях концоитрацП пбхианих рэчовин в ргдквиу OTOui вйсв!тл»<5 валяв на на! способ!в обробхтку грунту. Вар!анти 'тех -нолог!й з o6po6iTKo>s без обортання ссиби характеризуйся б!ль -вши bmictoh о стокових талйх водах н!неральнмх форм азоту, фосфору та кал!а, останнМ <? пзровакаячка. В ц!лому р!зниця в концентрацП поживиих олс!«шт!в а р!дкону стой! ¡sis вар!аитанн технолога, оснооаних на оракц! та плоскор!зному оброб!тку, оклада? для и1норпльних форм азоту 8Л. Фосфору 1'»5,3, кал in 87,0,?. Hiniim^i-зац!я по глибш«! naooKopisuoro розпуиулания нэ пола вплаву на' концентрации озиачоних о^онантаз в стоковня водггх.
Правертад до ссбз у вагу pis ко п1двиаонця концентрацП пожаз -них олекеит!з з тал!я вод! на фонах nociuy оз>шнх зориоаах kj.iI" тур та , особливо» конзшпш. В оетаниъсчу вкпадку концентрац!я азоту складаз 6,7, фосфору 2,1, кал!э 26,7 нг'/л.
С^встававзи коицоатрсиЦв оле;;онт!а !з зяр&яьнии об»днем р!д-кого стоку,, мази о картину втрат покашзх рэчовнн з .талки;! водами залегаю п!д способ!в оброб!тку п с!зоз:«!п1. Нэзвакапчн на то, по
- 1Ь -
плоскор!знкй обро01ток спркя? п!двищэннв концвнтрац!5 поаивних речовин в талих водах, загадь«! втрати 1х з потоком нвзиачн!. Якп цо на фон! оранки з поля вимивслось 2,9 кг/га КРК, то при плос -кор!зному оброб1тку на глибину 1б-20см - 3,2 кг/га. ЙШыальний оброб!ток /ИО-12/ характоризувався п!двицешшн втрат до 5,0кг/га
т, .
3.3. Дефляц!Ян! процеси Гнтвнвквкий прояв в!троорозгОши процос!в в зон1 Пол!сся по -в'язаниЯ з високос питоко? вагов в кесив! орних земель нест!Яких в протидофляц!йнсиу в!дкооеан1 легких за гранулометричним сила -дом грунтав. Щдан!, глинието-п!иан1 вадиДни 1х зайнапть р!л-» л! зона, В робот! А.I,Гончара /1970/ приведен! свечения про пи. лоз! бури 12 травил 1961 року та 30 чврвня 1963 року в чернШв-ському Пол1сс! - в лов!тря Су л о пгднлто ст!льки пилу, що пршппш-ли роботу в пол!, вникали сЫтло г будинках серед дня.
За час наших досл1д£внь пилова бурл спостер!галась ЗД квгтпя 1981 року. Наин було проведено визначення !нтенсивност! дефля -. ц!йного процесу за допомогсв пилевловдсвача Багнольда. Вим1риЕан-ня проводили при гдибин! фронту ыобШзац!! пиле-пов!тряного потоку 50м, обл!ков!й виоот! 0,75м та ек.спозшШ 30 хвилйн в Ъ-кратн!й позторцост!. Результат!! цього обл1ку показали, ко !нтек-сивн!сть в!трово! ероэ!! складала. 2,2 т/га за годину, або 19,8 т/га,за пер!од дэфляцП /9 годин/. Пор!вняльний анал!з механ!ч -кого складу эолового натар!алу в пилевловловачх показав, ио у. формувацн!.лилового потоку приДиавть участь практично вс! фрак ч, ц!| мэхан!чнкх елемент!в грунту, серэд яквх певна перевага нала-, жить частхаа др!биого п!ску. ЦеЗ досд!д дав мохлив!сть вазначити,
' v
оо при в!рсг!дност! позторонь пилових бур 1-2 разн за .10 ро^в серэдн! втрага грунту будуть складати 3 т/га, ¡цовтрич! переви-«ув допустим! 1х норми для дерново-д!дзолистих грун1!в /М.К.Ши-
кула та !н.,1974/, Поряд з «им, од!д враховуватй втрати грунту в результат! nicueBo! в!трово! ерозП, повторн!сть яко{ злачно част!ша. Особливо силый прояви дефляцИ м1сцового характеру спостэр!гались весною 1984 та 1989 рок!в. Все це св!дчить про необх!ди!сть запровадяення офектизнлх заход!в по захисту грунт!в
s
в!д руйнування в1тром.
Вир!шальна груитозахисна роль оброб!тку без обертання скиби обумовлювться.збэрежзнняк рослииних рзшток на noBepxni поля. Мульча змониуе швидк!сть в!тру в приземному.шар! /О.О.ЗаЯцзва, 1970; Н.М.Милосердоэ, 197'»; 0.1.Бара-!в, Б.Ф.Госсон, 1980/. За да-нини бЛ.Вешко та ВЛ.Буракова /1973/ Наявн1оть на поверхнх 200-300ят/и отернин колосових культур попередкуз дофляц!йний прочее нав!ть при ивидкост! в!тру на виоот! О,Sit б!льшз 16 и/сек.
,1Нд д1зю деструктизних процеЫв на весну к1льк1оть бтерн! зхоа-
шудтьоя на 20-30?, до польових poöit на б1лызоот! фон1в пдооко-
р
р!зного оброб!тку збер!газться не менае 150 ит/м умовно! сторн!, но такок сприжз Мдвиценко BiTpocriüKooTi поверх»!.,
Враховупчи cywioHy д!юфектор!в laepaxaTOCTi. поворхн1 /грудоч-куват!оть та роелкнн! реитки/ за методикою та формулою 5.1.Шия-того /1970,1973/, в таблиц!. 2 дана порiвняльна характеристика arpo$oitiD по Ix здатност! протистолтл дП в!тру. Результата роз-.
2. ПротидофляцШт ст!Пк1оть агрофон!в на дорново-сореди'ьо-п!дзолистих глеюватих. глш!исто-п!цаних грунтах /по Иия-тсму, досл!д 3/
Вар!ант технолог!i Строки спос герекань
перед-входом у зину : рано весною
Бродувм1дв8{- в!дноова г 1 ст!як!оть 1Кродузи!с?ь :в!дноона . .г :ст!йю!сть
I 2 : 3 : . 4 : 5 :
Зяб п!д ¡mprcmrn, 1982-1984 pp. 0I8-i20 187,4 1,0 326,8 1,0
П18-20 27,4 6,2 74,9 4,4
- ¿ü -
I : 2 : .3 : 4 : 5
Зяб п!д льон-довгунець, 1966-1983 рр.
0X8-20 154,6 1,0 165,4 1.0
П1&-20 8,6 18,0 28,8 5,7
рахунк!з показувть, цо ородуемхсть агрофон!в, akí створен! ¡ta основ! базполицового odpo6i?K.y, ко перебхльшуг; допустимого порогу дофляц!! /120г/ в yci строки спостерокань.
Таким чином, досл!д»е!!ня показуоть, но надайний захист легких rpyaTÍB Пол!сся моха бути забезпечений за рахунок освоения грун -тоэахиснах технолог^ вироаування сгльськогосподарських культур на основ! оброб!тку без обертанкя скиби. ÍÍ. ОРГАНЗЧНА РЕЧОВШ 4.1. Оси ори i причини та умови дегумхф^кацП грунт! а Гюлгсся Для грунт1в íloiicca лгдтримка оптимального гумусового стану набувая вез б1лыв актуального значения, Фактичний bmíct гумусу в резораних дерново-гпдзолистих грунтах Центрального Полнея знахо-днться заложи о в!д uexani4noro складу в межах 0,6-1,0/5, тод! як эа дашши Г.А.Казура /1990/ оптимальн! параметра складасть дад r^niiiícro-niuaímx вхд-пи í,4~1,6$, для суп!щаних - 1,6~1,Я%.
Досл!даекня-на дориозо-идзолистих грунтах показувть, ro, Kpiu epo3iiímix та дефляuíRkhx npouscis, на 3V.iuy в«хсту гумусу значний. вплнь иа<: поглиблоння. полицево! оран.-си через залучонкя з о риге! шар слабсгумусовзиого na'jepiajy i3 елвв!ального горизонту. Цьому спри-явть,'по-перяс, мала noryaiiictb гуыусоБО-олсв!ады10го горизонту-НЗ, по-друге, аресг&ция патояо! ваги вахких трактор!» в рослии -лицтб!, для ííküx гяибвии ораикк не е. проблоаоа, .по—гокте, вксоке просторов© вар!ювашш горизонту НЕ, цо затрудняя виконашгя агро-вимоги про погсдаешш глибини ораики з його потуюаств, Роэрахун-кк показувть, до- з кожиим сантиметром пркорапого гдеювато-олйв! -ального горизонту орний шар напозквчться 150-160 т/га малородочоч
- CL -
го матер1алу, що негативно в!дбнвачться на його гумуоноот!. В левому доолШ /табл.3/ р1зниця за bmîotom гумусу в орному шар! nia вар!антамк "до оранкп" i "п^ля оранки" складала 0,381.
3. Вплив полицево! оранкя на- пврерозпод!л гумусу в орному вар! дерново-п!дзолистйх глоюватих суп!щаних грунт!в /иарярутний проф!ль 100м/
• » ' До оранки : Шсля оранки
п/п ¡HB орн.. см : Гумус, % орн., см : Гунуо, i •
I 0-20 I.W 0-26 0,97
2 0-22 I.'tS 0-29 1,00
3 0-18 1,26 0-23 0,88
и 0-23 1.55 0-28 0,94
5 0-20 1,00 0-25 1,00
6 0-22 1,68 0,91
7 0-23 1,35 0-25 1,14
а 0-17 1,71 0-23 ' 1,29
9 0-Г8 Г,82 0-25 I.«
10 0-18 Г,77 0-20 1.68
II 0-20 1,52 0-25 1,20
Свреднв 1,51 • 1,13
HIP05.Î 0,21
Анал!эувчи основн! причини дзгум!ф!кац!1 дерново-п!даолиотих грувт!в, но моют но враховувагд особливостей. прояву п!дзолистого яроцасу в грунтах, як! знаходяться в !нтенсивному о!льсьеогоспо -дарсьг.ону використанн!. На ааль, спод1вашш щодо послабления п!д-золястсго пронесу з часу використання л!соэих грунтДв а склад! , орних земель не виправдалось. Б!льш того, в öel п!дставя стпэрд-яуватя, по у в!дпов!доих уиовах в.розорованих грунтах п!дзолоут -вороння пооидойтьоя, В робот! §.Р.ЗзЯдбдьнана'/197'»/ показано, що п!дзолоутворэння з одн!вв !з фаз глезвого npoiisoy, ляпЯ проявля-сться на кполях породах при проиавному водному режим! та яоротко-трявалсиу аиаероб!оз! при перозволокони! nsposasao поззрхнев'ях го-
ризонт!в. На думку МЛ.Полупана та 1н. /1968/, розвиток дориово-
П1ДЭОЛИСТНХ ГРУНТ1В ПРОХОДИТЬ П1Д ВПЛИВОИ КИСЛОТНОГО Г1Др0Л13у и1-нерал!в, лесиваку та оглеэння. Причому !итенсизн!сть прояву ос -таннього визначат ступ!нь гидзолистого процесу. Схема розвитку умов глейово-елюв1ального процосу розроблена В.Х.Кан1вцем'/1990/; в топлий пер!од анаероб^оз практично наступая через два дн!, енер-готична забозпечендсть ккттсд1ялыюст1 анаероб!в зд1йснючться за рахуиок орган!чио{ речовшш грунту.
Зазначене доводиться ехспэрнменталыю. Для цьог-о нами з 1984 року проводяться спэ!иалып дослхдхенм ьляхом експозицй грунто-во! паси орного иару дорново-гИдзолистого глинисто-П1чаного грунту в горизонт! £ такого ас гр/цту, але г Ыдахнннх норфолсМчмим вирахвнням хнтенсивност! оглеання. Вих!дно» методолог1чнов основою для здШсноння такого досл^ду послужили твердяення про орган!чну речовипу грунту як-енергетичну базу глеПо-^дзолоутворення.
Шсля Ч-р1чно1 ькспознц!! в!дз»ачен! так1 морфологии зи!ии: наса натер!плу, що окспонувалаеь, кабула бглесого забарвлення, в!дсутн1. корен!, духа р! задники нал!вс?л1лоГ солоки, появились значн! и;1'лькоот1 г!дроокксу зал!за у зигллд1 краплин та "ши-йкнох". Заф!ксовано знтсання кисту гуиусу з 1,40 до 0,90$.
Драл!д свадчкть, ко зиачна частина заорано! органики згорая а "гор1а" глейово-елЕрЛады'.ого пронесу. 3 1наого боку результат« доел!ду каить пеано значения в обгрунтуванн! концепц!! оп?ии!за-и!I процес!» ■граисфораацЦ оргам!чио5 рочознин грунту та розроб-кн заход!в. пс> стаб!л!зац1! агроекосистем. -
Роль обробттку с'са обертання скиби в яакопиченн! та трансформа;»? орга»1чио! речовини В. ¡¡аукозаП л! тора тур! зяахсдиться икракгЛ експерименталымй натераал-иодо. офективносг! безполицового обробп'ку в процесс гу -мусоутвороиия. Б1ль21ать азтср1в пов'язувгь ефективнгсть нШма -
л1згиц1 оброб1тху в збагачоннх грунт/ ов!жоо органичною речовнноп з особливостякк фораування короново'1 сиотеми культурних рослин, вказувчи на Н локал1зац1п в поверхнев1а частин! проф1ло, тод! як при оранц1 розгадужена система яорэнав утворвзться в ниюЦй час-тин! орного вару /1,1.Аяентдва,.1981; 3.<2.3убенко та !н., 1983; О.Г.Тарар1ко та ,1н.,Г985/.
Результат« наших спосгережоиь за формувашии корэиевях сйоте.ч культурами польово? 01В0зн!ни на дорново-п1дзолистих ! ясно-с!рих л!совзх грунтах са!дчать, ¡до днфер0нц1ацгя паси коре!Пв я медах орисго 0~20см пару наг м1сцэ нззадотао згд способ!з сброй!тку грунту, за вмнятк.см лмо озино! паэниць 1низ справа, 1нтонсйвн1сть перерозпод!лу та нагрояаджешы б1лько вирами!. на вар 1 антах з об -роб!ткол без обзртання сгеиби. Нсобх!днц також лЦкраолити, що дн-фзренц!ац!я вмхсту корен!в в ораому аар! при безполицевояу обро -б!тпу Мдбувязться без зкеназнна масн 1х в п!дорн!Д частша'грунтового промяв /табл04/.
Свредиьор1чна накопачоиня наси корен1в культурами
С1Е03Н1НИ
Бар!ант |Гл"бина.
" Лзрноао- п! дз одист! ¡слабозипт!, п. «75
Ясно-с1р1 соседньо -
зм51т1, п"102_
см т/га | % : т/га • а « Л
0-10 2,40 47 2*65 46
10-20 1,83 36 1,76 31
20-30 0.74 14 0,90 16
30-40 0,15 3 0,43 8
0-40 5,12 100 5,74 100
0-10 . 3,08 49 3,36 51
10-20 2,37 38 1,78 27
20-30 0,65 10 0,88 13
30-40 0,22 • • 4 • 0,55 . Ъ
0-40 ■ 6,32 100 6,57 100
018-20
П18-20
Б!лья повне уявлонш про реоурсшй! потенцХал гумусоутвор^нкл
давть результат» обл!ку иакопичэння рослишшх решток /корен! вэ-гатувчих рослин, залиоки орган!ки за минул! роки, двтритна фрах-ц!я гумусу/ п!д основнимк культурами задежно в!д тахнолог!Я 1х вирощування /табл.5/. Як бачимо, перевага оброб!тку без обертан-ня окиби в очевидною.
5. Запаси рослннних реиток п1д культурами с!возм!ни, т/га/досЛд 3,11-25/
Глибина,8 Дьон-довгунець . ' Озима пшеница
Вар!ант ..•шиша, ' см :двз доб :рив ~:на фон! .добрив •'без доб -:рив :на фон! .добрав
016-20 0-10 14 •16 15 24
10-20 . 14 17 14 24
20-30 7 9 10 14
. 0-30 35 42 39 62
П16-20 0-10 24" 32 34 41
10-20 13 17 17 гг
20-30 6 б 7 9
0-30 43 ' 55 56 72
Спираочись на концэпц!и 1.0.Вострова /1989/ Ыднооио пров!дног го значения умов авроб!озу в процос! гумусоутворения, а такох вра* ховуючи анал!з даних па сбл!ку каеи негум!ф!ковано! орган!ки, маемо п!дставя допускати наявн!йть в1дпов!днях анадог!Я в нагромад -жены! гумусу. В табл.6 наведен! показники, як! характеризуют^ гуиу созай стан грунту п!д впливом 9-р!чного застосування р!зних спо ссб!в-оброб!тку в умовах досл!ду 3. На вар!аптах а полицевою оранною но вдалось !стотчо зенита положения система "розоад-наколн-чення" орган!чно1 речовши. На ввр!антах технолог!», де псст!йно аастосовувався бозполвдевиа оброб!ток, в!дм!чаяться посилення культурного грунтоутворгвадьиьго мроцесу, цо эабезпечуе псм!тне гумуеонакопичзаня. В!дпов!дно до характеру розпод!лу росллнпих решток наксииальниЗ прир! от .гумусу спостер!гаетьсяв вар! 0-10с к.
6. Вплив технолог!!! вироцування с.-г. культур на ви!от гумусу в дврново-оэредньоп!дзолистмх глев-ватих глинисто-п1ааних грунтах, % /досл!д 3, к1-нэць ротац!( о!вози!ни, П.»12/
Вар1ант
Глибнна, ск Нории добрив
)без добрив » * одянарна ! полуторна •
0-10 , 1,16 1,30 1,36
10-20 1,07 1,28 1,38
20-30 Г,04 1,18 1,15
0-30 1,09 1,25 1,30
0-10 1,47 1,64- 1.75
10-20 1,29 1,50
20-30 0,98 1,08 1,12
0-30 1,25 1,39 1,48
0-Ю 1.37 1,65 1,61
10-20 1,18 1,39 1,45
20-30 0,91 1,03 1,09
0-30 1.15/~ Г.Зб 1,38
0-10 1,01 1,25 1.29
10-20 1,03 1,26 1,22
20-30 1,08 '' 1,30 1,21
0-30 1,05 1.27 1,24
0-Ю 1,37 1,56 1,68
10-20 1.15 1.33 1,43
20-30 0,92 1,05 1,05
0-30 1.15 1,31 1,39
0.09
018-20
Л18-20
ад28^30
ПК 18-20
П10-12
Шоъ,%
Вар:ант комб!ноаано1 система оброб!тку в о!возк1и1, якии перед-бачалаоь 2-разева оранка для загортання гнои п1д картоплв та ку-курудзу, зв!в нан!вецв ефект гуыусонакопичення ллоскор1зного об -
роб!«у. . ........
Отхаг результат« доол!дкень розкркваить яозитивну роль обро -61тку без обертаннл скиби в процес! трансфорыац!! орган1чно! ре-
- с! б -
човини в грунт!. ОбрскНток в такий спос!б моделве умови дернового процвсу грунтоутворення пляхом поверхневого накопичення bíahocho (Ялыав роолинко! маси та забезпвченкя пэрзваяно аеробнях унов li м!нерал!зац!1 та гун1ф1кац!1.
5. ФОРМУВАННЯ ПРОШО Р0ДЮЧ0СТ1 5.1. Впдкв технолоМй вироздвання с1л_ьськогосподарських культур на дифаренц!ац1в орного пару за родрч!сто Бозпоякцевкй сброб1ток зихнт рзаскм поживних елеменпв в грун-tí, тому «о доб-рива загортаптьоя у вэрхно частику /10-12си/ орного иару. 3 одн!я! оторопи, при цьоиу зменшуеться ñuoBipnicTb вэ -ликнх втрат похивнах речовин шляхом вилугування, з imaoí, отворв-вться передумови диференц1ац!i орного вару за ф!зкко-х1н1чнкнк та агрох!м!читай показннками. Б^ьвйстю досд!дник!в пхдкреслюяпся, що ди$>еренц!ац!я орного шару за родич!ото обумовлена эагальною б!олог1чноо .sanoiiOMipiiiOTD майжо для boíx ranio грунтхв /Л.Н.Барсуков, К.К.Забавська,1952; В.А.Францосон.ГЭбЗ; I,Б,Ревут, Л.Д.Козлова, 1967 та íh.A
Погоджувчись з basjmbictd bhchobeíb в!дносно високо! рол! по-тукност! окулмуроного пару у створенн! родочосп грунту та 11 впдкву на ст!йк!оть зенлеробства, МД.Карташшев /1989/ п!дда<» cyMHiay вляхк формувания такого шару та аргументами иеобх1дноо-tí збереження гомогенности Raro за складом.
В табл.7 представлен! дан! вогета1дйного доол1ду, для якого були BHKopHCTaiii 9-р!чн! фони с!возм1ни з р!зиики тохиолог!ямк вироаування культур на двох р!внях хнвдения рослин, в тому чксл!: I/ без добрив; ¿/ на фон! добрив. На удобреному фон! за 9 рок!в внесено 120 т/га п1дсгидкового гноп та 505^600* Досл!-ду поаазали, ео 06pc6ÍT0E без оберташш ехибя в cíbo3«íhí забез-почяв иййб1дьсу продуктмийсгь всього орного иару, цо неиаг ni?-став дм bkckobkíb про зняжешш родвчоат! иару 10-20см прг. поот1й-
- г? -
ному иоверхневому загортани! добрив, ¡цо початкова актив! зац!я грунтоутворввального лроцесу у вархнШ частин! лроф!лх> грунту поотупово позначачться i з глибшюв.
7. Лродуктиз)асть орного пару дернозо-саредкьопхдзолисто-го глевватого глинисто-гНщаного грунту залеяно в^д тех-нологШ вирозуэання культур в с!вози!н! /вегетацШиШ дослал, надземна каса ячмокв/
Вар!ант • Фон 'Глиоина, : добрив : см г/посуд . % :Коеф!ц!чнт :нооднор!дност!
018-20 I 0-10 13,94 100 1,23
10-20 1Г.З! 61
2 0-10 15, D 100 . 1,28
10-20 11,62 78
П18-20 Г 0-10 14,45 100 1.42
10-20 ¿0,18 70
2 0-10 16,52 100 1,32
10-20 12,50 76
П10-12 I 0-10 14,70 ГОО 1,44
ГО-20 10, ¿0 69
2 0-10 16,67 100 1,45
10-201 11,40 69
»»05- г/посуд: оброб!ток - С ,'й; добр ива - 0,36
Прим1тка: I - баз добрив; 2 - на <$oiJi добрив.
0ц1нпячи значения кобфииснт!в наодиор^ноот!, и окна в1дм1тити ряд загальних полояень. Головшш 13 них.« то, во роэчленування орного вору за родв'истп в1дЗуБаятьоя нозалежио в1д способ!в оброб!тку, норм добрив та способ!» ix эагортаиня. Результата досл1д!£онь п1д-тварджуить знсновки ряду цитованих.авторов, як! вбачають. в даному зви«й спецкф!ку прояву природного грунтоутворпвального пронесу. 5.2. Шкоральн! та легког!дрол!зуям! фория азоту В наших досл!джоииях з!да1ч<зиа вноока дииам1чи1сть виготу Hire-
рального азоту по роках та строках спестервжень. Вм1от н!тратиого азоту залежав в!д норм добрив, при иьому технолог1я на основ1 систематичного оброб!тку без обортання сккби виявлллв б!льи високу ефохтивн!оть, Так, прнр!ст н!тратного азоту в ц!лсиу по пару 0 г 40ом в1диосно вар!анту, дэ добрява не вносились, був макоихальним /1П%/ на фон! плоскор!зного нап!впарового оброб1гку иа глябину 18-20см, на фон! оранки пр«р1ст складов 56>?г а на фон! плоскор£з-вого оброб1тку з н1н1мад1зац1вп по глибин! роэпупування /ПГО-12/-веього 23£. Ви!от амоиШного азоту но залежав В1Д способ!в обро -б!тку.
Б1льв ч1тко 1 стаб!льно проявляешься перввага плоскор!зного об-роб!тку в!днооно накопичашш фракц11 азоту легксНдрод1зувмих спо-лук, особливо в к!нц1 ротацП с!возн!ни. В ц!лону по проф!лв 0 -40см перевага перед оранков баз внесения добрив складада 17£ при плоскор!зкоку розпуиуванн! на 18-20сы та Ь% при глибин1 розлушуванна 10-12см. При застосувана! добрив паревага твхнолог!й а бозполи-цевпи оброб1ткси збер1гавться при в!дносно нэнаих об'емах приросту легкоНдро-Изувних форн азоту.
5.3. Ви!от рухоного фосфору
5.4. Ви10Т обн!нного кал!с
В табл.Б представлен! дан! про фссфатнкй та кал!Яний стан дер-ново-а!дзодисткх глевватнх груит!в залесио в!д способ!в оброб!тку та р!вн!в добрив у в!возн!н1. Груитозахион! технолог!} на основ! бозподицевого оброб!тху кали позиткъний вплхв на фосфатной та ка -д1КннЯ реяия грунту.
Повднання добрив з базполицевим оброб1тко» було наЛб!льа офок-тквнга прийоаои у п!двкаоин! фосфатно! емност! орного аару на ва-р!ант! плоскор!зного оброб1тку в с!возм!н! на глибину 10-12см /прир!от 5,8 иг/ЮОг грунту/. На к1ноць ротацП е!возм!ни характер П9роро:аод1лу рухоних фосфат!в по проф!лэ орного пару но залежав
8, Вахст рухсмого фосфору та обманного хал!э з дарново-серздньогпдзолкстих глеаватих глинисто-пГчЗннх грунтах залзкно в1д тзхнолог!Я вирощуванкя с.-г. культур, нг/100г грунту /досл!д 3/
Вариант Глибииа, см Фони добрив за ротац!»
без ; .сбрив 505К600 :гн1й 160т/га+ '*585Р690К640
?2°5 ; К20 ; Р2О5 к2о ; р2°5 : Кг0
018-20 0-10 9,4 5,6 15.4 11,0 14,9 10,8
10-20 6,7 3,5 14,3 9,4 13,8 10,6
20-30 8,2 3,2 12,3 8,6 12,6 9,4
30-40 6,3 3,2 7,2 6,6 9,2 8,5
(МО 8,2 3,9 . 12,3 8,9 12,6 9,8
П18-20 0-10 10,8 7,5 15,2 12,1 15,5 14,2
10-20 9.7 4,1 14,4 9,1 14,1 10,2
20-30 8.0 3,3 10,8 9.0 12,5 9,7
30-40 5,3 2,2 6,8 5,1 6,9 9,4
0-40 8,5 4,3 И,8 8,8 12.3 10,9
П10-12 0-10 9.7 б.З 15,4 13,8 16,7 13,6
10-20 - 8,6 3,8 12,5 9,1 9,8
20-30 6,7 2,9 9Д 8,0 10,3 9,3
30-40 4,9 2,6 6.0 5,6 6,4 7.5
0-40" 7,5 3,9 10,8 9,1 12,0 10,1
J\1 -
в1д способ!» Ьброб!тку грунту та píbhíb добрив, тод! як в пари!й половин1 ротацП неоднор!дн!оть орного шару за bmíctom доступного рослинам фосфору на фонах безполицзвого оброб1тку була на ¿7-31X С1льиос, н!ж на оранц!.
Внвсэння добрив на bcíx eapiантах словобi в оброб!тку дозводи -до р!зко пзЦвиоити piBoiib BMicTy обм!нного кал!о по товц1 пару 040см. Прир!ст o6MiHHoro кал1ю тут для оранки, плоскор1зного розпу-вування на глибину I&-20 та 10>12си в!дпов1дно складав 151, 153 та 159^. Неоднор!ди!сть орного шару по даному показнику (Ильи plateo вираяэна, híjs по вмгету рухоиого фосфору, Максинальнов дифэрон-ulauis») по jtajiD характеризуемся фони техиолог!Й з пдоскор!знки оброб!тком в nepmi рохи fx освозния, Основна причина дифорзнц!а -. tiif полягав в суттввому зроотани! кал!йно| емност! в вар! 0-10ом при bíahooho стаб1льио!4у II зиаченн! в aapi 10-20сн.
5.5. Кнслотн1сть грунту
Проводячи оцпшу вар!аит!в тэхнолог!В за значениям рН, ми не знаходнмо neo6xijwoi сснови для твердхення, цо 9-р1чно застосуван-ня плоскор!зного оброб!тку спрнчинило суттвве п^дкислення грунту. 3uíhh по окремих варах горизонту НЕ ори. та вс!е1 товщ! O-'jOch но перебШауоть 0,2-0,3 одиниц! рН. Ue стосуетьоя 1 вар!ант!в грук-тозахкених технологи з óiabns внеокими нормами м!неральних добрив, в тому 4Hcai на фон! и1н!нал!зац!1 шюскор!зного оброб1тку по гяи-6khí.
В процос! вивчення дкнан!ки кислотноот! грунту с досл!дах ни зворнуяи увагу на пор1одичн1сть smíh. Максинальн! smíhk рН та floro варивания в!дзначй»ться протягом вегетацШного пер!оду куль-тури. Прото, иезалешо día ш-нШтуд рК п1д час веготацИ його значения повертавться у вих!дний стаб1льнпа стан, яккЯ s весиов та восенк.. Йкцо весцов перед-пос!воы ! в початкогкЯ пор1од взгетацУ льону-доЕгукцэ вс! EapicHTK тохко.-orlü характеркзувалкся иайжо ел-
наковим, пор1вняно извисоким, р!внвы 06«!нн01 кислотност! в орно-му вар!, то в зразках, в!д!браних у чэрвн!, навпаки, заф!ксували наймено! значения рН по технолог!ях, як! вивчались, I особливо по тих, де оброб!ток виконуаався без обертання скиби. У вересн! по -казникн рН стали такими к як I до передлос1вного пер1оду.
ЗазначениЯ характер динам!ки грунтово! кислотност! да? мохли-BioTb визначити floro зв'язок з актив1зац!?в б!олог1чних процес!в трансформац!! орган!чно! речовини в1дпов!дно до сезонного ходу водно-теплового pesswy грунту. Роль ха оброб!тку баз обертання скиби заклочаяться в стнмуляц!! цих процео1в через акумуляц!в св!-хо! органгкн у верхней частик! проф!лю, а такох через концентра -ц!ю тут ф!з!олог!чно активно! частини корэнево! систёми роолин, що зумовдвв бхлыи !ктенаивно продуктуванкя'вуглвкислоти i, як насл!док, зиикения рН в пер!од !нтенсивно! вегетац!! та б!олог!ч-hoí активност! грунту.
6. АГРОБКОЛОГ1ЧНИЙ ПРИНЦИП 0РГАНГЗА1Я1 ТВРИТОРП ЯК ОСНОВА .' СТЛБ1Л13АЦ1Г 4УЯШ0НУВАННЯ АГРОВКОСИСТЕМ .1
Агроеколог!чна орган!зац1я територН Пол!ося мае зд!йсивватиоь за допомогоп в!дпоэ!дного групування зон ель на основ! поконтурно -го обл!ку влаотивостеД грунт!в, hkí в!дпов!давть вимогам по забез-печешт оптимального серодовиаа для конкретних культур. В розробц! агроеколог!чного групування земель зони були використан! теоретич-н! та практцчн! доробки грунтознавц!в ао о!льськогосподарськ!й ти* полог!! земель / А.М.Гр!нченко та in.,I95Q; Г.А.Андрущенко та !н,, 1964; Н.Б.Вернаидер, Н.М.Бреуо, 1964; Р.С.Гринь, М.К.Крупський, 1964; O.r.TaTüpiKO та in.,I?87/. В групи об'еднувались грунти, як! для б!олЬг!чно однотипних с!льськогосподарських культур могли за-безпочити. найб!лыз сприятлив! умови рооту та розвнтку. Весь зе -мельшй.фонд роэораних територ!й Пол!ося под^лявться на 10 arpo -екогруп:
I. 3ewjii, пркдатн! п1д boí культури, як! оирощуються в aoni;
II. Зсмл1, придагкг тд boí культури при оброб1тку та nocisy поперек схилу /крутизна I-30/»
III. Заил1, переважно придали п1д яр1 культури;
IV. Зомл1, придать тд boí культури, кр!м льону, лопину, на-лопридатн! п1д картоплв;
V. Звнл1, придатн! гид культури суц1льного поохву /крутизна 3-5%
VI. Зекл1, перевакно придатн! niA люпин, овес, озине жито, картоплв;
УН. Земл! ciHor.ocHoro значения;
/III. Земл! cxíUÍb, цо потробувть залудення /крутизна б!лызэ 5°/»
ГХ. Зомл! пасовйцного значения;
X. 3aajii л!согосподарського значения.
Агроехолог!чна оцанка • земель гооподарства проводиться на основ! картограмм агроакогруп в!дпов1дно до карти грунт!в з викорио -танням даних поконтурно! bíaohoctí вирахування илоз. Матер1али оц!нки служать мдправнов базоп в розробц! грунтозахисно! контур-но-йгрооко.ясг1чно1 систеыи зсм/.зробстиа, яка рс'гтзуеться чарез проект Бнутр1господарського зецловпорядкування з наукозкм забоз? пзчонийк pÍBCIib по ОПТШПЗацИ структур« уг!дь 1 nOCÍBüHX плод»
EKCiori4ne оптимальна плота h&üíbу то] чи íhcoI культура виз -начкчться за форнулоа: 5'on.%f заг, jiv, де
зег.- загальпа плота грунт1в, як! екслог!чно придатн! для дано! культури; 1С - козфШвпт поварнеикя культура на попередкз uicuo в QÍB03KÍUÍ.
7. ГРУНТОЗАХИСМ ТЕХНОЛОГИ БИРООТАННЯ ШЬСЬКОГОСЛОДАРСЬШ КУЛЬТУР ТА IX ОЦ1НКА ЗА АГРО2К0Н0М1ЧНМ ЕФНКТОМ 7.1. ОперацМшй зм!ст технолога та 1х вплив на вро -жалеть сгльськогосподарських культур Грунтозахнсна агротехника с!льськогосподарських культур в систем! контурно-мел!оративного зоклоробства базузться перавааю на оброб!тку грунту без обертання скиби. За остати роки опубликовано ряд праць, як! св!дчать про агронои!чну та еконо«1чну ефектив-н!сть шюскор!зного оброб!тку а р!зних реМонах Пол1сся /Л.Д.Фс-менко, М.Д.Науменко,1982;-З.М,8вм!нов та !н.,1986; ЛЛ.Ворона та !н.,1987; А.М.Нал^нко, П.1.Н1нько,1987; Н.С.Черн!лзвський.1988/.
При реал!зацН принципу бвзполкцевого обробгтку в зон! украш-ського Пол!соя параорядного значения набувая питания управл!ння динам!ков накспичення ! трансформацИ поднивних роолинних реаток на поверхн! грунту та пов'язане з'цим питания про глибину обро -б!тку. Узагальнипчи разультати досл!д«ень, ми рекомендуемо так! парамотри безполицевого оброб!тку: п!д озим! зериоэ1 паоля куку -рудзи та однор!чних трав глибину розпушування нообх!дно зстановлв-вати но мсншс 10-12см, п!оля багатор!чних трав - 18-20си. На глевватнх грунтах, як! авидко у^лытот'ьоя, плоскор!зний обробгток сл1'д проводнтя на глибину 1В-20см незалехно в!д полередннха. В зяблевому комплекс! оброб!тку наЯб!льа доц!льними глибинами роз-пуиування грунту будуть п!д яр: зерноз! та льон-довгунець - 18 -20см, П1Д картоплв - 20-22, кукурудзу - 23-25сн.
В систем! грунтозахисного оброб!тку в с1возм!н! ваялива роль заводиться технолог! I нап!впароао! п!дготовки грунту п!д пеан! культура. Наприоад, тохнолог!я п!д льон-довгунець та лвпин включая гак! опорац!I: Г/поянивно плоскор!зне розпушування на 10-12см а одночасним оброб!ткои голчаотоо бороною БИГ-3; 2/ культивац!я для боротьби з проростаочими бур'янами КГ13-3,8 або 1ШС-4 иа гли -
бину 8гЮ та 10~12си; 3/ основний оброб!ток в яовтк! плоскор1зон па глкбкну 18-20см; 4/. внесения фосфорно-калМних добрив пхд лор-в! операцП оброб1тку, иоб виклсчити пероупйльнення орного шару та послабити його диферзн1иац1и за родпч1отв.
Анал1зуочи дан1 облику урокайност! культур за вс! роки досл!д-жень, ножна однозначно ствердхувати про в1дсутк!сть негативного впливу на лродуктивн1сть ¡х систематичиого оброб!тку без обертан-ня скибн.
УрожаЯнить озимого жита в дослШ I в соредньому за 3 роки при застосуванн! грунтозахисно{ технологи була на 2,3 ц/га ви-щов проти контрольно! технолог!! з полицевов оранкоо, де р!вань урожаЯност! становив 35,9 ц/га. В досл!д1 2 /середньозмит1 грун -ти/ та в досдШ 3 /гдв»ват1 гру'нти/ в!ди1нност1 м1к вар!антамц технолог^ за продуктивн1стю озимого яита виражей слабае. Опти -мальнов дозов добрив п!д озкме жито була
Стосовно озимо! пшениц! вотановлено, що грунтозахисн1 технолога не иали переваги при розм1цонл! !1 п1сля багатор1чних трав, Шсля снлосно! кукурудзи ефективи1сть плоссор!зного обробхтку збе» р1газться. В уиовах досл1ду I грунтозахисна технология /П18-20/ забозпечкла одериання 41,1 ц/га озимо! пшокиц1, до на 3,0 ц/га було б1льше пор1вняно з контролен /018-20/.
Краги умовя росту 1 розватку картом! як в посуалив! роки, так 1 в роки з рясними спадами п1д час вогетацП складаяться на сарЬ антах грунтозахисних тсхислоМй з поверхневим внесения« добру,в. За три роки вкрощупашш картопл! сорту Темп б досл!д1 I иа пар1-снт1 П20-22 пряр!ст урока» бульб отановив 21ц/гв. Аиалог1чниЯ ефект /23ц/га/ одержала в досл!дг 2, до ворсовалась картопля сс-редиьосткгдого сорту Пол1ська рогшва. В досл!д1 3 тако» буди одержан! 1бтс?н1 прибавки ирожав картопд! сорту Сгоньсй на вар!антах 1120-22, ПД26-30 та П10-12, в!дпо»1дно соидали 44, 31 та 24ц/га
при одинарнШ норм! добрив та 45, 29 та 23ц/га при полуторн!й. В той же час на вар!ант! ПК 20-22, да з метою загортання гнов про -водилось пероорювання плоскор!зного зяб/, р!зниця по врожайност! пор!вняно з контролем /020-22/ була несуттзвов.
За роки спостарожень в стацгонарних досл!дах нами не В1дм!ча -лиоь В1доини в продуктивное^ в!вса залезшо в!д тохнолог1й його вироаування, Вкняткои р, лиае вар!ант поот!йного к!лкого оброб1т -ку /Л10-12/ в дослШ 2 на сородньозмитих ясно-с1рих грунтах, де мало И1СЦ9 суттаво /¿.'ш/га/ знияоння урошПност! в1вса.
0ц!нювчи технологи вироаування льону за продуктивнее то, необ-х!дно п!дкреслити от1Яку перевагу грунтозахиених вар!ант!в з плос-кор1зним оброб!тком по типу иап!впару. Величина прибавки льону-волокна в досл1дах складала 0,8-1,4ц/га. Нап1впаровиЯ оброб1ток в режим! глибини 10-12см /П10-Г2/ був ненш офективннм, особливо в досл!д! ') на фон! високо! норяи н!нерального живлення.
Наш! досл!даення показали, до врояайн!сгь зелено! маои куку-рудзи значноп и!рор визначаяться тахнолоМчиими оообливостями II вирощування. ПозкцШна доотупн!оть елоыонт!в аивлення, яка обу -мовлозться поаерхневкм внесениям добрив на грунтозахиених фонах, сприяз !нгенснвноиу росту росли», особлизо в початковий пер!од веготац!!. 1з випробуваних вар!ант!в технолог!П быьа стаб!дьнов продуктивн!ств хараятеризувались грунтозахивн! на основ! плоско -р!зного оброб!тку на 20-22см. Прибавка зелено! маси хукурудзи на них вар!антах складала 22-41ц/га. Прир!от урожаю знняувавгя при зб!льиенн! глибини безполицззого оброб!тку до 28-30сн, а та ¡сок при И зыаншанн! до 10-12см. Переривання скстеии плоскор!зного оброб1тку в с!возм!н! оранкоа обуиовлпвало однакоэу врожайн!сть кукурудзи з контролем,, де постШно проводилась оранкз.
7.2. Забур'янен1сть iiooíbíd
7.3. Спос1б боротьби з nupigM повзучим
Ряд досл1дник1Б, в!дзнзчавчи грунтозахиснэ значения luocicopis-ного оброб1тку та йоге сприятливий вплив на урожайн!сть осцовних культур зони, одяодуин! в тому, що головной перепоноа на иляху широкого практичного осводння безполнцевого оброб!тку s слабкий офвкт його в боротьб1 з бур'янаии, особливо з roipisu повзучим /А.Е.Найроноаський,I981!; К.С.Чэрн1левськ«Й,1986,1988; Н.И.Лвби -нецький, АЛ.Еакун, 1987/.
Анализ багатор1чних даних по обл!ку забур'яненост! nociBiB дая об'ективно уявлзння про позитивну роль безполицевого обробгтку, ио п1дтверджу5ться totokhíctd динам1ки забур'яненост1 агрофон1в в кожному Í3 трьох дослШв, якГмали р1зний вих!дкий стан emíc-ту касйшя бур'ян1в в o6'ekí орного аар/. ПерииЙ piK заотосувак -ня оброб1тку баз обертання схибн супроводхузться спалахоа к!дькос-tí бур'ян!в у nociBax. Так, забур'янен1сть лвпину, яким розпочк-налась cinosMiaa в дослгдах I та 2, зб1льиу.валась в1длог!дно в, 2,4-2,9 та 1,2-1,3 раза, но обумовлввалось потенвдйнов забур'яне-nicTD грунту та KonueiiTpauisB в поверхневоиу aapi isacinmi бур'я -
híb.
3 часои локол!зовано до денно! nooepxHi нас!кня, зазнавши ф!-зкко-х1м1чного впливу середоввда, значнои nipos гино, а решта при сприятливих умовах проростаз i зницувться o6po6iTicoM /М.С.йевчон-ко,1984; Х.А.Пабат, 1992/. Укд на другкй piK грунтозехисн! фоки в наших досл!дах по фактвчи!й забур'янаностг були однаковкык з фонам» традицШш! технолог!i на ochodí оранки.
3 метов nfдвижения ефективност! в грунтозахишшх технолог!ях захдиво «i сцз выводиться поянивному розпузуваннв на глибкну 10 -Г2см зам!сть. м!лксго луцення, а такое бозполнцевсиу оброб!тку по типу нап!впару. ОотаннЛй даз мо2лнб1сть yeniuKC бороткся з бур'я -
нами в перший р!к застосування. Необх1дно такоя наголосити на систематичному використанн! грунтозахисно! агротехн!ки в боротьб! з бур'янами. Як правило, на 3-4 р1к засм!чен!сть на плоскор!зних фонах стаз ыенаою.
Вих1днии положениям в розробц! способу боротьби з пир1ен пов-зучим були дан1 про перэважнэ розн1ще;шя маси кореневиц в поверх-неаоиу 10-Г2см шар! дерново-Шдзолисткх грунт!в. Ца зона ст!йко! аерац!! в профШ грунту, вклвчавчи пер1оди перезволоження. Тут створвоться найб!льа сприятлив! умови для пробудження сплячих бру-ньок, життбд1яльноота п!дземних орган1в лир1о.
При неглибохону заляганн! кореневнц з нозклив!оть вилучити 1х на поверхнв для висупування. Таку операц1в моаша зд!йснити в систем! плоскор1зиого нап1впарового оброб!тку зябу, наприоад, п!д льон-довгуноць або люпин. Механ!зи вилучення коренеаиц реалхзучть-ся таким чином: лапа-н!х плоскор!зу, проходячи п!д кореневищами, прип!дн!мас {X в результат! розпуиувания та частково1 сепзрацП грунту, а голхи борони ВИГ-3, яка Яда асл!д за плоскор!эом, вики-дапть на денну поверхнв. Кореневица, чо залишилися в грунт!; вич!-супться культива^яни, строки та к1льк1сть яких визначаиться пого-доп, ступеней висихання кореневия. В табл.9 представлен! дан! об-л!ку отебол пир!в у фаз! "ялинки" льону залежно в!д способ!в бо -ротьби з мкч /контрольний - спос!б "удушения", рекоиендований -на основ! плоскор1зного нап!впарового оброб!тку з нароцуванням глибнни розпушуванкя/.
9. Вплив способ!в оброб!тку грунту на запир!си!оть пос!в!в льоиу-довгунця, вт/и
Спос!б : п. ; м ; V ; : ^
I. Контрольна!! 29 208 25 127 .. 3,6
2» Рекомендований 29 .. 17 5 144 ■т
Лрим!тка:'г- число споотвреаень; М - свреднв арифметичые; ж- по -
хкбка сероднього; 1Г- коефШент вар!ввання;^(р- критер1й сутте-вост! р!зниц{ середн!х.
7.4. Вконсшчна ефвктивн!сть Грунтозахион! технолог^ вирощування о1льськогосподарських культур, як! базуються на систем! оброб!тку без обертання скиби, характеризуются крацими, н1ж технолог!! на основ! полицево? оран-ки, еконои1чнняи показниками, такими як соб!варт!сть продукц!!, умовно чистий прибуток та р1вень рентабельности. Високий ефект в економП витрат на паливо-мастильн1 матер!алн мае грунтозахисна технолоМя кап!впарового оброб!тку грунту, в ц1лому по техноло -Мчному циклу зниження витрат на палиао складаз 20,1-24,5/?, а при виконанн! лиае основного оброб!тку зниження витрат колива -еться залежно в1д марки знарядь в межах 21,0-57,2$.
8. ШШ СИСТЕМ 0ЕР0Б1Ш ГРУНТУ НА И1ГРАЦ1С РАДЮНУКЛ1Д1В Еколог!зац1я зенларобства зони Полхсся неможлива без вир!шен-ея проблеми роаб!л!тац!1 о!льсьхогосподарських уг1дь, як! зазнали рад!оактивного аабруднення в результат! авар!! на Чорнобильсь-к!й АЁС, Проблема ускладнуеться генэтичиими особливостями грунтового покриву, зокрема, значнкм поииронням легких за гранудоыет -ричним складом грунт!в, здатних до !нтенсивного пилеутаорення при 1х оброб!тку, при пэреоувашп машин, знарядь, гурт!в тварин, про-яву дефляц!йних процес!в. Перем!иеная рад!оактивного др!бнозсму обумовлвв розшкрення забруднених територ!й. Нами в!дм!чена такоа и!грацгя нукл!д!в водами струмково! с!тки, яка взноситься до ба-сейну р.Нории Овруцького району Еитомироько! облает. Питома. ик -
тилн!сть рад!о!зотоп!в цез1в у твердому осад1 потоку складала 7 7
1,04-10 - 1,20' КГ'Щ/кг. Зази&чене убуковлюс грунтозахмснкЗ напрямох удооксналення землеробства на забруднених нукл! здми ?е~ р1:тор!ях. .
Поглиблония оранки до 2Э-25сн з-насту пним трирачиш обробхткок
плоскор!зними знаряддями, забезпочивзи.ч!тку локал!зац!в нукл1д!з в пар'! 20-30см, воа я гаки не дало переваги як в знижени! потуж-Hocii дози випром!нввання над поворхноп грунту, так i в обмеженн! накопичення нуклШв в зерн! озимого жита в!дносно контрольного варианту, де проводилась оранка на глибину 18-20см.
На 1нтенсивно забруднених площах радикально завдання ноже бутн вир1иенз шляхом застосування разово1 мел1оративно| оранки двох'я-русними плугами на глибину 38-40см 1 стаороння в наступи! роки сыпкого протиерозхйного агрофону на основ! обробатку без обертан-ня скиби.
ilepeaipKa дано! технолог!i проводилась на дврново-слабоп!дзо-лиотих глинисто-п!цаних грунтах на nicKax, що використовувались як випас. Рад!ац!Яний гама-фон в травн1 1990 року п!д час закладки досл1ду складав 250-280 мкр/год. Двох'ярусниЯ оброб!ток на глибину 38-<(0см дав мохлив!сть майже повн!сгв позбавитись в!д рад1о-!зотоп!в цез!в в aap! 0-20сн, питома.активн!сть ix знизилась тут у 20-30 pasiB. Гаиа-фон на даному вар!аит! знизизся до 30 -110 мкр/год, тод! як на фон! звичайно! оранки на 18-20си в!н за -лиаивоя на р!вн! 170-190 мкр/год. 3а0руднен!сть рослинно! продук-uif на фон! двох'ярусно! оранки була в 't-8 раз1в моняов. Повархне-аа внесения вапна та добрив дало кожяив!сть уникнутн втрат урожап культур nopiBHflno з контролен.
ВИСНОЗКИ
I. Використання грунт!в Полнея без врахування !х агроеколо -г!чних моаливоотоЯ в П05днанн! з агротехн1коз с1льськогосподарсь-кях культур на основ! полицеьо! оранки сприяли утвердяеннп затрат-них 11апрямк1в в землеробств!, а також поведению эроз!йно-дефдяц!й-имх процоо!в.
. 2, В умовах зиачиого просторового вар!ввання товщ! гумусово-елов!ального горизонту дерново-п!дзоливтих грунт!в неможливо за -
- -
бозпечити агр'овимогу погодаоння глибини оранки з цим горизонтом. 3 кожник сантиметром приорввання гдеаво-елвв^алыю! чаотини про -ф!лв орний пар наповнветься 150-160т/га катер!алу, то зменшуе за-гальну його гумуса¿сть на 0,38#.
3. Полкцева оранка дерново-п1дзолистих глевватих грунт!в акти-в1эув прояв глейового процесу.
Грунтозахисн1 технолог!I вироцування с!льськогосподарських культур, як1 базупться на оброб!тку без обартання скиби, в д!йо-вин засобон оптим!зац!? агроф!зичного стану дорново-п!дзолистих та ясно-сгрих л!ооаих груит!в. £фективн1сть 1х реал!зуетьоя через накопиченкя та характер перароспод!лу орган!-чио! рочовини.
5. Встановлоно вксоккй зворотний кореляадЯний зв'язок Л=-0,92/ юа щ!льн!ств грунту та вылетом 'рослинних решток, а також визна-чен! опткмальн1 параметри останн!х для орного шару дорново-п!дзо-листих глесватих глинисто-п!ианих грунт!®. Для забезпечения д!а-пазону щ!льност1 1,04-1,30 г/сн^ по иарах 0-10 та 10-20см необ -х!дно мати в^овгдно 27,1-11,2 та 28,0-14,5 т/га рослинних рош-ток в сухому стан!.
6. Вир!шальним фактором !нтенсивност! водолроникност! легких, слабогумусованих, зешшвавчих грунт!в виступавть рослинн! решткп ! н1сцэзнаходаок11Я в проф1л! орного пару: вона зростаз при розтаауванн! рашток на повэрхн! та, особливо, в шар! О-Юоя ! значно знвншуетьоя /2,6 рази/ при зосередженн! 1х у шар! 10-20сн. Йайкраи! унови для отаб^зац! I !нф!льтрац!Пного процэсу стверв -вться при плоскор!зкому оброб!тку на глибину 18-20см, 1пн!мал!за-ц!я е по глиблн! розпуиувакня /10-12см/ кала поросагу над фонами оранки лкеэ по фаз! прглккаиня вологи» фаза ф!льтрацП 1х однако-ва, а в окрем! пер!ода при и!лкоау Г1ЛОскор!зкоку оброб^ку ф!льт-рац!й була нихчоо пор!вшшо с орапкоа на 18-20см.
7. На дерново-гидзолкстнх слабозкитих грунтах офоктивн!сть тох-,-
нодог!й з плоскор!зним розпушуванням на глибину 18-20см в запоб1-ганн! р!дкого та твердого отоку в1дпов!дно в 1,6 та 3,5 раза вица проти техиолог!й, як! базуоться на полицввИ! оранц!. М1н1мал!зац!а обробНку по глибин! супроводжуеться зростшшям р1дкого стоку на 25£ без ам!ни його калаыутност5.
0, На ясно-с!рих сзредньозиитих грунтах на лесах з1 эб!львеи-нян крутизни схилу до 6° ефективн1сть плоскор1зного оброб1тку в обиейенн1 форнуаання пото^в тало! води змэншузться до р!вня контрольного варианту на оранца, протэ грунтозахисна ефоктивн!сть його збер!гачться. Систематично застосування безлолицэвого обросНтку в с!возм!н! забазпечило а 4,9 рази менш! втрати грунту в1д ероз11 пор!вняно з техиолог1ями, що базупться на оранц!.
9. Зб!лыаувчи шерехат1оть поверхнезого п'ятисантиметрового вару, бозполицевий оброб!ток п1дви!цуя нротидефляц!йну ст1Лк!сть легких груит1в в!дносно ориих фон!в аосенк у 16, а весно» - в б ра~ з1в. ,
10. Установлена позитивна роль груитозахисних техно.г.ог!й у про-цос1 накопичення 1 трансформацП орган1чно1 рзчовини. Днференц1а-ц!я формування корэие&их сиотем культурами сгвоэьини в йенах орного вару /0-20см/ нап 1псцэ незалежно в!д способ!в оброб1тку грунту, за винятком лише озимо! пшениц!. В1дноиання оередньор!чних ко-ренепих нас за сквози1ну и!х шарами 0-10 та Х0-20еи при пост1вн1Я пранцг склада*; 1,27 /дерново-п1дзолист1/ 1 1,50 /ясно-с!рг грунтм/, а при систем! плоскоразного розпуыувсння ц! сп!вв!дно!зення в!дпо-в^дно дор1вн1>»ть 1,48 та 1,89. Розчленування маси корен1в в орно-ку шар* при безполицэвому оброб!тку э1дбува«ться но за рахунох змрчшения ¡1 в П1Дорн!й частин! профглв, а за р&хуиок переваиногв приросту в шар! О-10см.
11. БезполицвЕии оброб!ток стзорвг, сприятлив! умови для прояву грунтотв!риого процесу дернового типу. За ротац!в а!возм!нн пр:;-
picT гумусу <5ув иаЯб1льякм у пар! О-10см 1 складов на слабозмвтях дврново-п!дэолиотих грунтах 0,49-0,53?, на серадньозмнтих ясно-о!-рях 0,43-0,47^, на глеяватмх дсрново-п!дзолисткх грунтах на фон! баз добрив 0,27-0,37$, по одннарн!й норм! добрив 0,54-0,56$, по полуторн!й 0,5I-0,65i, пряр!ст жэ гумусу в нижнШ половин! орного вару був пом!тно неныш»
12. Розчленування орного. вару за родвч!стп проходить иезалехно в!д способ!в оброб!тку, норм добрив та cnoootiia !х загортання. Лосл!ди п1дтвердили висновкм автор!в, як! вбачають в даному явй -ц! спецкф!ку прояву природного грунтоутворввального процесу, а такое to, но &грсф!змчний стан поверх«i грунту мае функц1ональнэ значения для формувания водно-ф!зичних та агрох1м1чннх властивос-теЯ орного шару та грунтового проф!лп в ц!лому. Грунтозахисн! технологи вироцування о1льоькогооподароь«еих культур на основ! окоте-ми оброб!тку без обертання скнбя спрмяоть оптюИзац!! азотного, фосфорного та кал!Яного рехюЦв грунту.
13, Динам!ха кяслотноог! дэрново-п1дзолиотсго гловватого гли-нисто~п!ианого грунту визначавться актнв!зац!вв б!олог!чаих про-цес!в трансфоркац!I орган!чно1 речовинн, погодженов з созоннвм ходом водно-теплового режиму. Роль оброб!тку боз обертання ссибн заклвчазться в отимулввавн! них лроцес!в елях ом акумуллц!! св!ко! орган!ки у верхн!я чаотин! проф!лв та через концонтрац!в тут ф!з!-олог1чио активно! корвиово! скотемн рослин.
14, Концептуальнов основою рацЮн&лъного првродокористув&иия
sони Пол1сся пропонувться подсеення про в!дпов!дн!сть р!вн!в орга-к!зац!1 дандвафту I, зохрома, огроекосЕСтен структурам грунтового повриву tspntopifl як ноодм!кво1 умевв CTifir.octi 1х фукец!слуЕанш!.
15. Агроеколсг!чяа оц1ика св!дчгть про доц!дьн!сть Екрокого за-провадгоиня в зон! Пол!сся груитозахявинх технолог!!! вврощуваикя о1л!>аьсогосасд»роькхх культур на основ! оброб!тку без обертання
- о -
амба, лк1 без знхжеяня продуктивное»! о!возм!ни забазпачувть вуттввв реоуроозбервкенш, а току числ! палявно-иаетхльнхх мате» р!ал!в. Вфектнзн!оть в зберехвнн! лалхва в и!лому по тахнолог!ч-ному цяклу груитоэахисно! нап1впароао! п!дготовкм грунту оклада« 20*252, а по основному оброб!тку залаяло в!д харки знарядь 21 -Ь7%. НаЯчутлав1пш1И культурами на грунтозахиенна споо1б оброб!т-ку выявились тах1 як льон-довгунаць /додатковиЯ зб!р волокна 0,8-1,2ц/га/, картогия /прир!от урохааиоот! бульб 21-^Чц/га/, хуку -рудза/додаткова зелена каса - 23-А0ц/га/.
16* На землях з внеокоо я!льн1втв рад!оактавнсго забруднення
■ о
/?15 К1/км по цез!в/ глкбоккя оброб!ток двох'ярусним плугом з наступним переходом «а грунтозахисн! технологи на ооноа1 обро* б!тку без обартання скиби в над!Янки способом обнажения просторо-во! та б1олог1чно! м!грац!1 нукл!д1в в ландяафт!.
РЕКШЕВДШ1 ВИРОШЦШ I* Пропонуетьвя груитоэахиона контурно-кеЛоративна онотома землеробства, яха на основ! яохоитурного обл1ху агроеколог1чного потенц!алу орних земель ландяафт!» Пол!соя, як з розвинутю* еро-з!йним, так 1 з р!внкинвм з&кдроаш рельефом, вхлочав эабвзпэ-чвння в!дпов!дноот! структур« лоа!внкх ало« замлакористувань
г-"
структур! 1х грунтового покрмву, а такох грунтоэахион1 технологи вироцуванкя с!люьхсгослодарських культур на баз! оброб!тку без обертанкя скиби.
2, 3 кетов вир!ишшя проблем» пэреущ!льаення орного кару хо -доаими системами манин 1 знарядь та п!двккення стокорвгулвкчо! вфективност! грунтозахишгих технолог!» в с!возм1н1 рекоиендувть-сл тохнолог1я безполицавого нап!впарового оброб!тху ,п!д льон-довг-гунець та двпии э нароцуганням глибаии розпунуььния. .
.Э. Грунтозахмсна контурно«агроеяолог!чна оистек» землеробвтва мае запроваджуватися на пркклад! базовых моделей для агрогрунто -
них рай он!а эони через в!длоэ!дн1 проекта! установи в процео! внутр!шньогоСподарського землввпорядкування.
СПИСОК ОСНОВШ ПУШКАЦХЙ ПО ТБМ1 ДИСЕРТАЦН
1. Грунтозахисн1 технолог! 1 оброб!тку грунту в уиовах Полнея //Захист грунт!в в!д ероз!¡/ За редакц!вв В.А.Джамаля ! М.М.Шо -ляк1но.-Кн1в: *рокаЯ, 1986.-С.ПО-П5
2. Перспектива почвозащитного земледелия в условиях Полесья УССР // Сборник научных трудов ШИЗХ.-Целиноград,1986.-С,154-161
3. Грунтозахисн! технолог!! оброб1тку грунту п!д озкие йито в умовах схил1в // В1сник с.-г. науки.-1986.-£9.-С.1!>-16.- Сп!вавг. О.О.Орляиський.
Шире применять почвозащитнув технологию // Картофель н овощи,-1986.-Н.-С.9-10.-Соавт. Н.И.Коаушсо, В.Б.Брззинсккй.
5. Водопроницаемость дерново-подзолистых супесчаных почв при различных способах обработки // Почвоведение.-1987.-&8.-С.69-74.-Соавтор А.Л.ОрлянсккЯ,
6. Влияние плоскорезноа обработки на противоарозиониуп устойчивость дерново-подзолистих почв // Эффективность почвозащитных технологий обработки эродированных почв Украинской ССР /Сборник научных трудов.-Киев, 1987.-С,10&-114.-Соавт. А.Л.ОрлянсккЯ, Н.Й.Кохуико,
7. Перекккая опыт/дискуссия по системам земледелия/ //Земледелие.- 1983,-Й5.-С. 16- 18,-Сойвт. В.Е.Фальчук.
8. Плоскорезная обработка улучшает гумусовоэ состояние почва// Зеиледалке.-1988.-й12.-С.12.-Соавт. А.Й.Кдшаков, 1.1.Щетинина.
9. Противоэрозионные моры осуществлять комплексно //Зеыаеде-лнэ.-1989,-1ё4,-С. 45-46.-Соавт. Н.С.Паленкй.
10. Пути интенсификации земледелия Полесья Украйни //Материалу республиканской научн. конф. 20-22 декабря 1989г.-Киев,1989,
2.-С.47-49.-Соавт. В.В.Гулковскка, Н.й.Конувко, А.А.Орляк -
СкиЯ.
11. Почвозащитная технология возделывания льна в Полесье УССР // Технические культуры.-1989,->б.-С.35-37.-Соавт. Н.И.Кожушко, А.А.Орлянокий,
12. Влияние органичеоких остатков на плотность легких дерново-подзолистых почв // Почвоведеняе.-1989,-»9.-С.52-57.- Соавт. Н.И.Кожушко, С.Л. признан.
13. Обработка почви в Полесье // Справочник по почвозащитному земледелии / Под ред. И.Н.Бозручко, Л.Я.Мильчевской.-Киэв:Урожай,
1990.-С.90-98
14. Основы почвозащитной конгурно-агрозкологической системы земледелия зоны Полэоья Украины // Материалы республиканской научно-практической конференции в г.. Целинограде 19-21 декабря.-Це- • линоград,1991.-С.111-П2.-Соавт. В.В.Гулковский, Н.И.Кожушко, А.А.Орлянский.
15. Эффективный способ борьбы о пнреем ползучим //Земледелие,-
1991,-й7.-С.17.-Соавт. А.А.Орлякский, А.Н.Бовсуновский.
16. Способ ограничения миграции радионуклидов // Материалы межрегиональной научяой конф, 25-26 марта, 1992.-Киев, 1992, внп,1.-C.ID-II5.-Соавт. А.В.Мудрак, В,В.Заика,
17. Как ограничить миграцив радионуклидов в зоне заражения Чернобыльской АЭС // Земледелие .-£5.-С. 14-16.-Соавт. В.В. Заика.
18. Агроэхологичзская группировка земель Полесья // Экологические проблемы аграрного производства / Материалы межрегиональной научно-практической конференции. Симпозиум 2.-Днепропетровск,1992-C.I06
19. Мероприятия по защите почв от эрозии // Методические реке» мендациипо внедрению научна обоснованной системы земледелия в хозяйствах Житомирской . области.-Китомир, I982.-.C. 52-55
20. Рекомендации по почвоцащитному з ем л оделив на склоновых зем->
лях Украинской ССР.-М,:Колос, 1984,-56с.-Коллектив авторов,
21. Защита почв от эрозии. Почвозащитные технологии обработки почвы при возделывании озимых зерновых культур и картофеля в условиях Полесья,-Еитомир: Облполиграфиздат, 1984.-2с.
22. Методические рекомендации по освоению почвозащитных технология воздалываняя сельскохозяйственных культур на эродированных и эрозноннооласных землях Житомирского Полесья.- Житомир, 1986,-23с.-Соавт. В.Н.Холявинский, В.А.Ильчук, М.А.Ключник и др.
23. Рекомендации по применению удобрений на эродированных почвах в почвозащитные системах зомледелия,-М., 1986.-80с,-Коллектив авторов.
24. Повышение урожаев зерновых в Полосье.-Киев: Реклама,1987.-4с.-Соавг. Н.И.Жила, Л.И.Нагулевйч.
25. Мероприятия по задите почв от эрозии // Научно обоснован -иая система земледелия Хнтомирокой области.-Житомир: Облполиграфиздат, 1988.-С. 38-43
26. Дифференцированная система основное обработки почвы в ра -Вонах водной и совместного дваствия водной и ветровой эрозия / Рекомендации/.-Курск, 1988.-63с,-Коллектив авторов.
27. Методичн! поради по освоанив грунтозахксних технолог!й ви-рощування о1льоькогосподарських культур о умовах Волинського По-л!ося.-Луцьк, 1990.-27с.-Колектив автор!в.
28. Агроеколог!чна орган!зац1я територИ зони Пол1сся //Методичн! рекомендац{! по моделвваннв грунтозвхисних систем землероб-ства;-Ки!в, 1992.-С. 27-31.-Сп1вавт. О.О.ОрляноькиЯ, ЛЛ.Нагулевич.
29. Способ подготовки легких почв к посадке картофеля по зерновому предшественнику: А.с,»Гг45270 СССР, МКИ А 01 В 13/16,- за-явл'. 12,04.83, опубл. 27.07.86. Бол.й27.-Соавт.- Н.И.Когуйко.
30.Способ обработки легких оглеенных почв при возделывании льна и лвпина: А.с.К1Э71548 СССР, МКИ А 01 В 79/02; заявл.04.05.84,
опубл. 07.02.06. Бвл.£5.-Соавт. А.А.Орлянский, Н.И.Кодуико.
31. Споооб регулирования отока талых вод при возделывании многолетних трав: А.с.ИЗЭЗЭЗб СССР, МКИ А 01 В 79/02, 13/16; заявл. 25,03.86, опубл. 07.05.88. Еол.Н7.-Соавт. А.А.Орлянокий, Н.И.Ко-яуако.
32. Споооб борьбы о пыреем ползучим на почвах легкого механического состава в зонах достаточного у влажненяя *. А. о.$1581232 СССР, ИКИ А Ol В 79/00; заявл. 26.03.86. опубл.20.07.90. Бол.Ш,-Соавт. А.А.Орлянский, Н.И.Ковушко, А.Н.Бовсуновский.
33. Споооб возделывания сельскохозяйственных культур на почвах, загрязненных радионуклидами: A.c.ifI584I43 СССР, МКИ А 01 В 79/02, 13/16; заявл. 12.07.88, опубл. 8.04.90.-Соавт. 3,В.Заика, А.В.Лав^ ровокий.
34. Способ возделывания сельскохозяйственных культур на почвах склонов, загрязненных радионуклидамиj A.C.H59I20I СССР, МКИ
А 01 В 79/02, 13/16; заявл. К.07.88, опубл. 8.05.90.- Соавт, Н.И.Кожуцкэ, А.А.Орлянский, А.Н.Бовсуновский,
35. Почвенный бур: Патент »1793830 СССР, МКИ А 01 В 45/02; заявл. 05.07.90, опубл. 07.02,93. Бвл.#5.
36. Картограмма агрозкодогичеоких групп земель как основа организации территории // Тез, докл. III съезда почвоведов а агрохимиков Украинской ССР. Мелиорация и охрана почв.-Харьков, 1990.-С. 199-200
37. Роль обработки без оборота пласта в оптимизации агрофизического состояния дерново-подзолистых почв // Тез. докл. конференции стран содружества.-Пущино, 1992.-С.102-103
АНОТАЦИ
Стрельчеико В.П. Почвонно-экологическиа ооновы сиотемы земледелия Полесья Украины. Диссертация /рукопиоь/ на ооиоканиа ученой степени доктора- сельскохозяйственных' наук по специальности
06,01.03 - агропочвовэдониа и агрофизика. Национальный аграршй университет, Киев, 1994г.
В работе представлена система земледелия, вклвчавщая агроэколо-гический принцип организации территории и ресурсосберегающие технологии возделывания сельскохозяйственных культур на основе безотвальной обработки, обеспечивавшая повышение противоэрозионной устойчивости почв в 5-10 раз, оптииизацив их гумусового состояния, повышения фоофатно-калийной емкости, экономив энергетических ре -сурсов на 25%, повышение продуктивности почв на 10-15#. Для загряз» ценных радионуклидами территория разработан способ ограничения их миграции в ландшафте. Элементы системы осваивается рядом хозяйств зоны Полесья У крайни.
Клвчов; слова: грунти, ероз!я,"дефляц!я, грунтозахисн1 технологи, ресурсозбереквння.
Streichen!» V.P. Soll Ecological basis of Parsing System in Polesie region of Ukraine. Thesis (typescript) presented for a doctor'e degree in agricultural sciences "specialiseng in egropedology end agrophysics (06.01.03). Bational Agrarian University, Kiev, 1994.
In the thesis the farming system is presented which includes agroecological territory organization principle and resources pro-, serration technology of agricultural cultivation of crops on the
base of treatment without terracing ensuring the rise of anti-erosion soil steadiness in 5-Ю tisses, optiaizing its huaus state, rising phosphate potassium capacity, econosdîing powor resources by 2555, rising the soil productivity by 10-15$. For territories
contaminated by radio nuclides the restriction method of its Bigration in the soil 1b elaborated. Systea elements are utilised by several faros in Polesie region of Ukraine.
10s4 увк нау ззя t 100
- Стрельченко, Владимир Петрович
- доктора сельскохозяйственных наук
- Киев, 1994
- ВАК 06.01.03
- Обоснование природоохранных мероприятий при осушительных мелиорациях Припятского Полесья Украины
- Особенности формирования структуры почвенного и растительного покровов агроландшафта степной зоны
- Взаимовлияние почв и радиоактивности в экосистемах полесья и ополья юго-запада России
- Географические основы рационального использования и охраны земельных ресурсов Белорусского Полесья
- Структура почвенного покрова юга Молдавии и использование её параметров при картографировании почв