Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Особенности физического развития и работоспособности подростков, проживающих на радиоактивно загрязненных территориях
ВАК РФ 03.00.13, Физиология

Автореферат диссертации по теме "Особенности физического развития и работоспособности подростков, проживающих на радиоактивно загрязненных территориях"

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

РГб ОД

15 ДЬН ІУЬЬ На правах рукопису

ЧИЖИК Віктор Васильович

ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ І ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ПІДЛІТКІВ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ НА РАДІОАКТИВНО ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЯХ

03.00.13 - фізіологія людини і тварин

Автореферат дисертації на адобуггл наукового ступеня кандидата біологічних наук

Київ - 1900

ДИСЕРТАЦІЄЮ Є РУКОПИС Робота никоншш на ка(|*сдрі біологічних основ {(мімічного виховання інституту здоров'я та фізичної культури Волинського державного університету імені Лесі Українки.

НАУКОВІ КЕРІВНИКИ: доктор медичних наук, академік

АНТК України, лауреат премії ш. П.К.Лнохіпл РАМН, про(|>есор _ Ведлсв Федір ІІЄТ[)ОВИЧ.

кандидат біологічних наук, член-ко-респондент АНШІ України, нро<|)есор Заиаці.кніі Віктор Іванович.

ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ: доктор біологічних наук, професор

Косенко Анатолій Федорович, доктор біологічних наук, иро<|>есор Чуііко Анатолій Володимирович. ПРОВІДНА ОРГА1ІІЗАЦШ: Харківський ІІД1 медичної

радіології МОЗ України •

Захист дисертації відбудеться " /ІЇСШШ&6 року ° М •№> годині на насіданні спеціалізованої вченої ради Д СІ.01.10. при Київському університеті імені Тараса Шевченка за адресою 252022, Київ, вул. Глушкова 2, Інстіггут фізіології Київського університету імені Тараса Шевченка, кімн. 503.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського університету імені Тараса Шевченка за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 00. р

Автореферат розісланий " //" ФИ/ІІ'МнЛ-1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради кандидат біологічних наук

Г.И.Гушинець.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність ііроГкіе.ни. Аварія на Чорнобильській АЕС за масштабністю і радіиціііішми характеристиками променешл'и пошкодження має безпрецедентний характер. Екологічна сигу-ація, яка виникли и окремих областях України, Ьсларусі і Росії після Чорнобильської катастрофи, поставила ряд екологічних, медичних і соціальних іцюблем, які погребують негайного розв'язання. Результати численних досліджень показують негативний «швів малих д(кі радіації на етап здоров'я населення, що потерпіло від Чо|яіооилі»сьі;ої катастрофи. Накопичені тепер фякти однозначно сиідчать іі|н> зменшення кількості здорових, зростанні! хронічної захворюваності та частоти захиорюваиь по ряду нозологічних <|м>рм як дорослого, так ще більшою мірою, дитячого населення (О.С.Куц з епівавт., 1991, 1994; В.II.Ференц з епівавт., 1991, 1992; А.А.Апдрощук з співант., 1992, 1993; ІО.Г.Аитинкін з снівавт., 1992, 1993;

Г.Н.Єременко а епівавт., 1992; А.Є.Романенко, 1993; В.І.За-вацькиіі з епівавт., 1994, 1990 та ін.). Виявлені численні функціональні відхилення в різних системах організму обстежених, які деякими акторами розглядаються як допозологічні етани (Л.А.Пулдакои з епівавт., |990; А.М.Карпухіпа з епівавт., 1992; О.В.Дпдрощук, 1994; В.11.Попов, Л.П.Попова, 1994). Вказуггьсн на необхідіїісгь шірініння кінцевого стратегічного завдання для маіібуї нього - створення прогрими формування здоров'я населення н умовах иідаилеїшх радіоекологічних наслідків Чорнобильської катастрофи (В.II.Зотов з епівавт., 1993, 1995; П.І.Завацькиіі з епівавт., 1994; 1996).

Медико-соціальна обстановка, що склалась на забруднених радіонуклідами територіях після аварії на Чорнобильській АЕС, негативно відбивається на такій біологічно і соціально значимій функції організму як фізична працездатність. Дослідженнями останніх років встановлено, що фізична працездатність е інтегральним показником фізичного (соматичного) здоров'я дітей і підлітків (Г.Л.Апанасенко, 1985, 1992; Є.А.ГІирогона :і епівавт., 1980, 1989; А.Г.Сухарев, 1991;

В.П.Зотов з епівавт., 1993, 1995). Прок; особливосіі фізичної працездатності у підлітків, які проживають на радіоактивно забруднених територіях, в літературі висвітлені недостатньо. В опублікованих останнім часом іюботах (Л.А.Вулдиков з епівавт., 1990; І.С.Горовий з епівавт., 1992; Г.Н.Є|>емеііко з снівавт., 1992; В.П.Зямостян з епівавт., 1992; 1.С.Колпаков з епівавт., 1992; О.С.Куц, 1993 а, б) представлені дослідження окремих покашнків працездатності у людей, які піддавались видиву радіації Чорнобильської катастрофи. Однак комплексних досліджень фізичної працездатності, фізичного розвитку і стану функціональних систем опроміисинх підлітків, як інтегрального показника їх ядаптабельності о •

доступній нам літературі помас. Між тим, пишання закономірностей (юзннтку даного контипі еіпу а умовах радіоактпв-ного забруднення вимагає першочергової уваги у зв'язку а особливою чутливістю організму в пубертатний період до песп-риятлншіх факторів навколишнього середовища. Актуальність проблеми обумошіла ппбір теми дисертаційного дослідження.

М с і» а дослідження - вивчити особливості фізичного розвитку і працездатності у підлітків, які прожинають па забруднених радіонуклідами територіях, та обгрунтувати систему нідиіпцсііші фізичної працездатності засобами фізичної культури, і вивчити Ті вилив на організм обстежених.

Для досягнення мети досліджені, були визначені такі конкретні я а вііаипя:

1. Комплексно вивчити фізичну працездатність підлітків, які щюікнпшогь на забруднених радіонуїслідамн територіях.

2. Встановити особливості фізичної працездатності даного контингенту на основі показників серцево-судинної системи, системи дихапл, фізичного розвитку і ниутріснстсмного та міжснстемного зв’язку мор(|нх|)ункціопальннх показі пікш, виявити найбільш іін|юрмативіп критерії.

3. Обгрунтувати методику занять фізичними вправами з метою підвищення працездатності і оздоровлення підлітків в умовах проживання на радіоактивно заоруднених територіях.

4. Вивчити вилив фізичних навантажень па організм

підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях. ■

ІІаукова повна и п. Вперше показано вплив факторі» пов'язаних з проживанням на забруднених радіонуклідами територіях на комплекс показників фізичної працездатності підлітків. При обстеженні через 6-7 років після аварії на Чорнобильській АЕС у них виявлено погіршення фізичного розвитку, зниження функціональних можливостей кардіореспіраторної системи в стані спокою і при виконанні дозованого фізичного навантаження. Показано, ідо найбільш достовірну інформацію про зниження фізичної працездатності обстеженого контингенту дає функціональна проба з дозованим фізичним навантаженням.

Вперше встановлено, що систематичні заняття підлітків, які проживають на радіоактивно забруднених територіях, фізичними вправами аеробного характеру в помірних об'ємах справляють оздоровчий ефект. Встановлені реабілітація фізич-ноі працездатності і підвищення економності функціонування кардіореспіраторної системи підлітків, в зоні радіаційного забруднення у процесі занять фізичними вправами.

Теоретична ana ч и м і с т.ь проведеного дослідження полягає у розширенні уявлень про механізми впливу па організм комплексу несприятливих фикторів, пов'язаних

з ирожпиашиїм па :тбрудпених радіонуклідами територіях. Отримані нові дані про шдоровчпіі шиїті на органі.ілі підлітків запит/. фізичними вправами п цих умовах.

II /і а і.' ш и ч п с .< н <і ч є /і п н. У роботі науково обгрунтовані практичні рекомендації по цикорнетаїин» засобів фізичного виховання з метоіо корекції фізичного розпит ку, підвищення функціональних можливостей і фізичної працездатності підлішій, які проживають па забруднених радіонуклідами територіях.

Результати даною дослідження можуть бути використані:

- при розробці ноиих програм з фізичного виховання для учнів загальноосвітніх шкіл, які розтпиіошші в зоні радіаційного забруднення;

- при діагностиці рішія працездатності людей, які проживають на територіях забруднених радіонуклідами;

- и організації та нроведеепні тренувальні. як оздоровчих заході»;

- у навчально шіхошюму процесі вузів при викладанні теоретичних курсів фізіології людніш, фізіологічних основ фізичного виховання, валеології.

Р е а л і ;і а ц і н /на в п р о в и Я ж в н п я результатів дослідження. Практичні рекомендації використовуються при діагностиці фізичної працездатності та плануванні структури трспувіїльїшх засобів з метою оздоровлення школярів, які потерпіли внаслідок аварії на ЧАКС, про що свідчать відповідні акти про впровадження.

Теоретичні положення іа висновки використовуються в лекційних курсах, які читаються на кафедрах біологічних основ (фізичного виховання та анатомії і (фізіології Колимського державною університету і па кафедрі теоретичних основ (фізичного виховання Тернопільського державного педінституту.

/1 її і» о о а ц і а /> о о о ні ч . Матеріали дисертації представлені і обговорені па Всеукраїнській науково-методичній конференції: "Актуальні проблеми фізкультурно-спортивних багатошрепі України" ^ Луцьк, 1993), на 1-ій Міжнародній конференції "Фізична культурі та здоровий спосіб життя" (Вінниця, 199.4); 1-і/і та П-ііі іісеукрапсьшіх ісош}>е-ренціях "Концепція підготовки спеціалістів «фізичної культури п Україні" (Луцьк, 1994; 1990); на міжнародній науково-прак-тнчніп коік|)срсііції "Фізична культура спорт та здоров я нації" (Вінниця, 1994); на кож|>еренцінх професорсько-викладацького складу Волинського державного університету ім. Лесі Українки (1992-1991), а також па засіданні Харківського відділення Українського фізіологічного товариства і Республіканській нараді-семінарі з питані» оздоровлення та санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Луцьк, 1995).

II у 6 л і і: а ц і ї. Результати дисертації відображені

у 15 опублікованих роботах, к тому числі: у колектшиїііі монографії, у матеріалах міжнародних та республіканських конференцій. Перелік основних публікацій приведено к кінці автореферату.

О й сиг і с т р у к т у р а р о б о гм н. Дисертація складастьсн :і вступу, огляду літератури, ошісанил ме-тодіи дослідження, двох розділів з описом отріїмпних експериментальних даних, узагальнення, нископкін і списку цитованої літератури. Робота викладена на 152 сторінках машинописного тексту, ілюстрована 1 (і таблицями і 10 малюнками. Список літератури включає 203 джерела, утому числі 22 іноземних авторів.

Особист и і/ в н е с о к дисертанта у викониніїл роботи полягає в повністю самостійному шіконаїші всього обсягу екснсриментши.пої |юботн, статстнчнііі обробці, опису і обговоренні отриманих результатів. На підставі аналізу результатів дослідження автором сфюрмульовапі такі

наукові п о л о ж е п п я, що виносяться на за х и с т:

1. Фізична працездатність підлітків, які проживають на радіоактивно забруднених територіях знижена.

2. Систематичні заняття фізичними вправами аеробного характеру позитивно впливають на їх функціональніш стан

і ведуть до зіюстання рівня фізичної працездатності.

ОБ'ЄКТ І МЕТОДИКИ ДОСЛІДЖЕННЯ

У 1992-1993 роках обстежено 210 практично здорових хлопчиків віком 14-15 років, учні» загальноосвітніх шкіл Волинської області. Основна група налічувала 102 учні, що згідно закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції від 19 грудня 1991 року, із змінами і доповненнями від 1 липня 1992 року) мають статус дітеіі, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи. Обстежені підлітки прожинають на територіях які згідно закону України віднесені до зони гарантованого добровільного відселення, та прожинали там на момент аварії. Контрольна група складалась з 114 учнів, які проживали у радіоактивно чистому районі. Обидва райони відносяться до кл і мато - гео графі ч > і ої зоїін Волинського Полісся. В педагогічному експерименті, тривалістю 8 місяців, взяли участь 61 підліток, які проживають на радіоактивно забруднених територіях (з них 25 становили експериментальну групу і 36 - контрольну).

" Для вирішення поставлених завдань ми використовували ряд традиційних методик дослідження, які дозволяли комплексно вивчити фізичну працездатність обстежених з врахуванням показників фізичного розвитку і функціонального стану систем, що безпосередньо лімітують фізичну працездатність організму (І.В.Аулш, 1990). *

Зцгаїїьпу фізичну працездатність визначали за допомогою двохмомеитіїої велосргомстричної шккні PWC-170 ;і розрахунком максимальною поглинанні! кисню. Інтенсивність нотного навантаження дозували 1 Вт па І кг маси тіла, другого- 2 Вт на 1 кг маси тіла. Тривалість першого і другого навантаження 4 хіі. :і перервою між ними З хв. Швидкість педилюваннн 60 - 80 обертів аа хи. .

Діяльність серцено-судннної системи у підліші» оцінювалась ;ш частотою сориошіх скорочень, артеріальним тиском снеголичним, діаетолнчніш, середнім і пульсоїшм; систоличним і хшілішніїм об'ємами кронотоку. Частота серцевих скорочень і артеріальнії» тиск визначались :іа допомогою мікропроцесорного автоматичного приладі’ "Бар'єр" виробництва Угорщини. Снсто-лігішііі об’єм кровотоку у <тані спокою визначали аа с]юрмулою Старра (I.Slarr, 15)54).

Діяльність дихальної системи вивчалась шляхом іііг.шачен-іііі життєвої ємкості легень аа допомогою спірометра, максимального піску ішдпху :ш допомогою тонометра і часу максимальної затримки дихапші на вдихові.

Фізичний розвиток визначали аа загальноприйнятими ocuou-шіми аіггропоморфюлогічішми критеріями, пнкорпстоііуючії метод генераліаошшого спостере;кепші і метод норцентильного аналізу.

Розвиток сили обстежених вивчали аа стандартними методиками кпстевої і станової динамометрії з розрахунком підносної сили.

В педагогічному експерименті, який тривав цілий нав-чальппіі рік, використовувались фіанчпі навантаження аеробного характеру, початкова тривалість яких була 5 хи, і поступово аростала до 30 хн. Інтенсивність роботи по частоті серцевих скорочень становила 130-150 уд/хн. Заняття проводились З рази па тиждень у дні, коли не було уроків фізичної культури передбачених шкільною програмою.

Результати дослідження оброблені методами варіаційної статистики на IX)М Пошук - 2. Вираховувались наступні параметри: середнє' арифметичне (X), середнє квадратичне відхилення (S), стандатрна похибка середньою арпф.метнч-ного (Sx), коефі- цієнт варіації (V), і рівень доос-товірпості (Р). Для иоріииліиі середніх зна.еиь виборнії використовували критерії Фішера (І’) і Стюдента (І). У процесі аналізу окремих покааникіи використовували методи стандарті», індексів, перцептилів і корреліщії (І’.Ф. Лакін", 1990).

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ 1 ЇХ ОЫОІЮРЕИПЯ.

1. ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ПІДЛІТКІВ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ НА РАДІОАТИВП0 ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЯХ.

Особливості фізичного розвитку. Середпііі ріст обстежених підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами

г-і-зші 7

територіях становив 104,1 ±0,90 см, а підліткіи а екологічно чистого регіону - 100,7 + 0,88 см (р<0,05).

Ріст сидячи у підліткіи основної груші становим 83,0±0,52 см і достовірно не відрізнявся від показників у контрольнії! групі - 84,2 + 0,51 см (р>0,05). Процентне відно-шенші росту сидячи до росту стоячи в експериментальній групі становить 50,5%, в контрольній 50,0%.

Маса тіла в основній групі підлітків становила 53,71 ±0,92 кг, в коїіфольпііі відповідно 51,71+0,85 кг (р>0,05).

Окружність грудної клітки під час паузи стіїїіовнла в експериментальній групі 78,9±0,50 см, а в контрольній -80,1 ±0,02 см (р>0,05); прн вдихові вона була відповідно 84,0 + 0,(55 см і 84,1+0,52 см (р>0,05); а нрп видихові становила відповідно 77,0 + 0,03 см і 70,8 + 0,55 см (р>0,05).

Хоча показники ОГК і маси тіла статистично значуще не відрізняється в обох групах підлітків, але дещо більші їх величний у дітей на забруднених радіонуклідами територіях. Величніш показника Петле у хлопчиків на радіоактивно забруднених територіях становить 325,87 + 5,2 г/см, в екологічно чистому регіоні 308,43 + 3,82 г/см (р<0,001).

Таким чином, проаналізувавшії особливості фізичного розвитку підлітків у зоні радіологічного иоїщюлю її іицшшіїїші з підлітками з екологічно чистого регіону, слід відмітити, що у перших спостерігається більший вагоростовніі показник Іїетле при зменшенні довжини тіла обстежених. Показники пропорційності і гармонійності фізичного розвитку нрп цьому не виходять за' межі встановлених вікових норм. .

Порівняльний аналіз показників динамометрії. У процесі шшчення абсолютних показників сили встановлено, що у підлітків контрольної групи станова сила була 108,4 ±1,99 кг, а у підлітків основної групи - 115,5+1,37 кг (р<0,05). Показники підносної становоі сили у підлітків основної групи 215±4,16%, у ровесників контрольної груші 210±3,9%. За результатами кпстевої динамометрії також спостерігалась тенденція до збільшення силових показників у підлітків, які прожнвшоть у радіоактивно забрудненій зоні у порівнянні з ровесниками з екологічно чистого регіону. Сила правої кисті в основній групі рівнялась 34,2±0,93 кг, в контрольній 33,2±0,78 кг (р>0,05). Снла лівої кисті - 32,4±0,89 кг і 31,3±0,81 кг відповідно (у>>0,05). Відносна сила правої кисті становила 63,6± 1,40% в експериментальній групі і 64,2± 1,34% в контрольній, підносна снла лівої кнеті становила відповідно 60,3+1,13% і 60,6± 1,22%.

Отже, хоча за абсолютними показниками сили хлопчики, що проживають на забруднених радіонуклідами територіях, випереджають своїх ровесників з екологічно чистого району, при’ визначенні .відносної сили встановлено, що у перших вона

зросла за рахунок маси тіла, а не за рахунок тренованості.

Характеристикаocmmnux jiapaMOTpii> центральної гемрдн иаміїііі. Системи кровообігу С ОДНІСІО .1 провідних систем, ЯКІ визначають працездатні)'и. індішіда нрн ііпспсишіій динамічній роботі будь-якого характеру (М.М.Амосои, Я.А.Бендеї 15)89; І.В.Лулік, Ї990, та ін.).

Па результатами проведених досліджень чапота серцевих скорочень (ЧСС) її стані опоко») у іципікіи, які прожинаючі, на забруднених радіонуклідами територіях, станонила 81,2+1,28 уд/хв, у підлітків екологічно чистого регіону 70,0±1,06 уд/хп (р<0,001). Брадшарділ менше 00 уд/хв спос терйіілнсь V 7 хлопчиків екологічно чистої ЗОН!! і лини; в ! з радіоактивно забрудненої. Це сганоішло иідпонідпо 0,1% і

0,9%. Тахікардія більше 01) уд/хв, шишаки, частіше спостерігалась па забруднених територіях, де становила 15,0%

(1(5 обстежених), в екологічно чистому регіоні такиіі показник дорівнював (і,]% (7 обстежених).

Спстоличішй артеріальний тиск у хлопчиків забрудненої зони становив 119,1 ±1,40 ми рт.ст., v ровесників чистої зони

- 115,1 ±1,22 мм рт.сг. (р<0,05).

Діаетоличішіі артеріальний тиск в основнім групі підлітків також вищий ((>5,2^0.99 мм рт.ст.) г. порівнянні з контрольною (58,Л±1,03 мм рт.ст.) (р<.і),0(ІІ).

Середній артеріальний тиск у підлітків з радіоактивно забрудненої зони стішоинв 82,72x0,83 мм ін-.ст., у підлітків з екологічно чистого регіону1 - 745,54 г 0,87 мм рт.ст. (рС(),001). , ’ . . .

Пульсовий а|ітеріальниіі тиск у підлітків J екологічно чистої зони становив 57,0± 1,54 мм рт.ст. і не відрізнився від даного показника у підлітків з зони радіаційного контролю, у яких він був 54,09± 1,52 мм рт.сг. (р>0,05).

І5ищі показники артеріального тиску в основній групі у поріїїпяппі її контрольною вказують на напруженість регуляторних механізмів серцево-судинної системи у стані спокою. Як свідчать дані отримані іншими дослідниками такі явища характерні для діїеіі і підлітків які прожинають на забруднених радіонуклідами територіях (О.С.иуц, 1991; Г.Н.Сроменко і співавт, 15)92).

Результатами досліджень встановлено, що спеголнчний об'єм крові у підлітків експериментальної груші становив 74,15± 1,22 мл і достовірно перевищував такий показник у підлітків контрольної групи, де становив 7!),80±1,3 мл (р«),001). Хвилинний об'єм крові у хлопчиків обох груп не відрізнявсм і становив (і,08±0,12 л у екологічно чистій зоні і 5,9!)±0,1Л5 л в радіоактивно забрудненій (р>0,05).

Таким чином, забезпечення хвилинного об’єму крові у представників експериментальної і контрольної груп відбувається за рахунок різних механізмів. Так, у підлітків, що

/

2 * 9

прожинають пи радіоактивно набруднених територіях хвилинний об'єм кропі забезнсчусться за рахунок більшої частоти серцешіх скорочень і меншого снстоличного об'єму. Такий тин гемодіїнамікії за даними ряду авторів (Р.А. Калюжна, 1973;

В.Л.Карпмап, ІІ.Г.Любіпіа, 1982; Р.А.Меркулова з співаит., 1989 та іи.) є мети економним.

Покадникихистемидпханпл. Житгєва ємкість легаїь у підлітків основної групп .станопила 3,75 ±0,07 л, а V ро-вссппкін контрольної групи- 3,02± 0,08л (р<0,05). ІІрн визначенні життєвого індексу, в порівняні з жіптєвою ємкістю легень, спостерігається протилежна тенденція. У школярів основної групи він був (>9,90+1,04 мл/кг, а контрольної-71,24+ 1,0б мл/кг (р>0,05). Як відомо, житієвпіі індекс є більш інформативним критерієм.

У хлопчиків, які проживають н зоні радіаційного контролю, максимальний тиск видиху становив 120±3,7 мм рт.ст., у їх ровесників з екологічно чистого регіону 121 ±2,98 мм рт.ст. (р>0,05).

Мас максимальної штрнмки дихання на вдихові у дітей з радіоактивно забрудненого регіону становив 45,4+1,49 с, у підлітків з екологічно чистої зони - 42,0± 1,23 с (р>0,05).

Характеристика зпган.ної фізичної працездатності і максимальних аеробних можливостей. За тестом Р\УС-17() у підлітків, які проживають па радіоактивно забруднених територіях, працездатність становила 721,1 ±18,01 кгм^хп. У хлопчиків контрольної групи цей показник був 800,8±27,92 кгм/хв. Таким чином, " загальна фізична працездатність підлітків основної групи становить 83,2% (р<0,001) у порівнянні з аналогічним показником цієї вікової групи з екологічно чистого району.

Відносний показник тесту Р\¥С-170 до маси тіла обстежуваних підлітків з екологічно чистого регіону становив 16,8±0,5 кгм.хв/кг, у підлітків з радіоактивно забрудненого регіону 13,7 + 0,3 кгм.хв/кг. Таким чином, відносна фізична працездатність основної групи становила всього 81,5% даного показника у порівнянні з контрольною групою (р<0,001). ‘

У підлітків з радіоактивно забрудненого району середній показник максимального поглинання кисню становив. 2,45 ±0,03 л/хв, у ровесників з екологічно чистого району-2,72±0,05 л/хв (р<0,001). Максимальне поглинання кисню у розрахунку на кілограм маси тіла обстежуваних з основної п>упи дорівнювало 40,8±0,8 мл/хв.кг, у контрольній групі-оз,9±0,9 мл/хв.кг (р<0,001).

Таким чином, встановлено, що за показниками загальної працездатності у процесі фізичного навантаження спостерігаються достовірні відмінності у представників основної і контрольної груп. У підлітків "на забруднених радіонуїиіідами

територіях відмічаоься зниження фізичної працездатності :ш рядом показників. І Іаіібільїп ішіюрматіївпим кінпсрієм зниження фізичної працездатності є результати теету Р\\'С-170 і визначення максимального поглинання кисню. Очевидно, зазначені величини слід визначати під чає масових диспансерних обстежень школярів, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях.

Отримані негативні тенденції слід розцінювати як допоао-логічні прояви, які в майбутньому можуть стати причиною розвитку і ускладнення різних патологічних проявів. Цс, відмічається тепер багатьмц авторами, які досліджували стан здоров'я та захворюваність населения па забруднених радіонуклідами територіях.

Корроляціниніі аналіз.звязку іюказінкі» фізичног<мь)>озвітку {працездатності, Встановлені достовірні відмінності між коефіцієнтами ко|>еляцін окремих функціональних показників у підлітків основної і контрольної груп. Коефіцієнт кореляції окружності грудної клітки і маси тіла у ііідліткін, які прожинають на забруднених рл/йоткл ідами територіях, статистично значущо (р<0,05) більший (№=0,89), у ііоріїїняині ;» ровесниками, які проживають в екологічно чистому регіоні (П=0,79). Тісніший ікнн'мози’язок даних показників очевидно підтверджує думку, що збільшення показників ОГК у підлітків набруднених радіонуклідами територій відмічаються за рахунок зростання маси тіла. Наявність слабкої від’ємної кореляції (Н=-0,28) між масою тіла і відносним показником фізичної працездатності у ПІДЛІТКІВ ОСНОВНОЇ групи нрн ВІДСУТНОСТІ КО)К!ЛЯЦІЇ

даних показників у контрольній - (11= 0.001) (р<0,05) підтверджує, що маса тіла в основній групі зросла за рахунок неактивних структур. Останнє, очевидно, обумовило значуще

а><0,001) меншу кореляцію абсолютного (Р\УС-170) і відносного >\УС--1 70/ііі' ) показників працездатності (11—0,60) у підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях п порівняні з контрольною групою (11=0,85).

2.ДОСЛГДЖГ;ШШ ВПЛИВУ ЗЛІГЯТТ» ФІЗИЧНИМИ ПРАВАМИ АГ, РОВНОГО ХАРАКТЕРУ НА ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ПІДЛІТКІВ, ЯКІ ПРОЖИВАЮТЬ ИА ЗАБРУДНЕНИХ РАДІОНУКЛІДАМИ ТЕРИТОРІЯХ.

Обгрунтуиаіія системи оздоровчих занять фізичними вправами на . радіоактивно. .'иіПруднспих.терторіях, Відомо, що рівень фізичної працездатності у вирішальній мірі залежить • від фізичної тренованості інднвідіц і визначає; рівень соматичного здоров'я і адаптаційні здібності організму (Г.Л.Апанасенко 1985, 1992; А.Г.Сухарей, 1991, та ін.). Аналіз результатів наших досліджень понизив, що фізична працез-дати їсть підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях, у порівнянні а контрольною групою

знижена, причому найбільше знижені саме аеробні можливості організму. Експериментальні дані ок|х.'мих авторів свідчать, ідо фізичні тренування підвищують толерантність до променевих пошкоджень (Н.В.Корвбков, 19ІІ0; С. Michleg et аі., J983 та іа.) за рахунок підвищення антиоксидантного статусу організму і попередженая аістнвації неімюкпсного окислення ліпіді» мембран вільними радикалами, (nl. I iiguchi е| а!м 1983,

C.D.Jenkins el ai., 1989), а також так званоі адаптаційної стабілізації структур (F.Z.Mcerson,1991). Причому, сими при тренуванні такої фізичної якості як витривалість ари роботі в аеробному режимі, fi найбільшій мірі зростає потужність антиоксидантних систем (I.O.IIolloszi еІ ні., 1977; С.ІХJenkins еі ні., 1983). З іпіііого боку фізичні т)мміувашні можуть бути пострадіаційним реабілітаційним <|ки«тором внаслідок ак-тавізації репараційних процесів (В.С.Лиходід, І.А.Дейжта, 1994). З врахуванням даних фаіггів було |№3|М)блсно програму' педагогічного експерименту. Основна мста його полягала у шівчсіші ішлшіу вправ аеробного характеру на фізичну працездатність підлітків, які проживають на територіях забруднених радіонуклідами. '

Ш шиишшшілІшшшшії тірпшши мцтбнаюх«ршстеру_«т

ца радіоактивно забруднених територіях Як свідчать результати дослідження, після педагогічного експерименту антропометричні показники контрольної і експериментальної груп статистично значимо не відрізнялись. За даними критеріями працездатності ми іншого результату і ие сподівались, тому що вонн с u значній мірі генетично детермінованим!! і, як наслідок, досить консервативними по стосовно впливу занять фізичною культурою.

За покязпиімши станової сили у підлітків експериментальної грунн відмічали тенденцію до росту цього параметра. А показники кистекої динамометрії майже не змінились. .

Дослідження, проведене в кінці експерименту, виявило зміни функціонального стану серцево-судинної системи. У підлітків, які тренувались за експериментальною програмою зареєстроване статистично значуще зменшення ЧСС в порівнянні

з контрольною групою. В експериментальній групі дана величина становила 73,f±2,21 уд/хв, в коптрольнШ79,2± 1,88 уд/хв (р<0,05). Зменшення ЧСС в стані спокою в експериментальній групі свідчить про сприятливий характер адаптації серця підлітків до фізичних навантажень аеробного характеру в умовах радіоактивного забруднення. ' *

Дані, отримані після педагогічного експерименту, показують відсутність зниження снстоличиого тиску і достонірнс зменшення (р<0,01) діистоличного І СС*1К!ДПІ>ОП> тиску, u також значиме (р<0,05) зростання пульсового тиску у підлітків, які систематично виконували (})ізичні вправи за нашою методикою.

ВИЯВЛСМО абІЛЬШСПН!! СПСТОЛИЧІЮГО "5’сМу кроні у ПІДЛІТ!.'!!). ЯКІ ЗаІЬі.ЧЛНСЯ < | >І. СІ І *21111 ЛІ 1 і Шір.'ІигіМІІ (80,.()7± 2, 12 М..'} н порівняні :< контрольною групою ( 70,7 1 і 1,93 м.і) І (><0.01 і.

• ііин'іїшіімл ударного об< му при зменшенні ЧСС \ підлії кіс, лісі систематично виконували фізичні вправи :!а пашею методикою, ііг приводить і.с> лроеіашія хвилинного об'єму кроні. Таке мни-що ро.ііл;і дасться, як показник нормальної адаптації до філіє;-них навантажень (Р.Л. Калюжна. 1972; І.О.Туннцин. Н!Н5 тп

ІН.). ОтЖС, л;п і ?! ! Г.!ї фІЛПЧПООЮ К\.ІІ.Т\ рою у помірних обсигач позитивно кі і. мі паю 11, па серцево судинну систему і кардіоісмо динаміку підлітків, які прожинають на :нібруднених

ряіііоіі\'і,міід;іміі тсммторін У.

15 результаті .ііііиіп. вправами аеробною хариіін.ру V хлопчиків експериментальної групи значуще (р<0,01) зросла величина життєвої ємкості легень, що па 400 мл ббідьше. у !К)[)інпяпні ;і контрольною групою. Відносний показник жнтгаїої СМКОСТІ ЛСГСПЬ - ЖИТТЄВИЙ І1ІДЄКС, н експериментальній групі також достовірно лріс (р<0,()01). В експериментальній групі спостерігали збільшеним часу затримки дпхпипя па 10 с і» порівняні л контрольною (р<(),0і)). Тільки покалшп; макспмаль-пого тиску видиху у підлітків експериментальної групи ІІС

ЛМІІПШСЯ.

>}гг ікжазялн результати іірти";птгп експерименту, у пі і,.іігісіі! експериментальної іруни сностсрії!<лп еіатпетичпо значуще зростання рівня загальної (|>ілнчпої працездатності за тестом І’\\’С-І70 па 18% (р<0.П0! ) у порівнянні л контрольною

групою. 1 Іоказппкп пріпіелдатпос'іі. піднесені до маси тіла, г.

КІПЦІ експерименту у ХЛОПЧИКІВ основної групи на 19% переви н н і. 111 релу.'іьіатн контрольної групи (р<0,001).

Максимальне пог нпкіппя кисіііо у підлітків експерпмеп тильної групи статистично значуще (р<(),001) перевищувало такій показник у коптрольпііі групі па 10%. Л нідиоснпіі показ-іінк максимального поглинання кисню лріс п експериментальній групі порівняно :» контрольною на 13% (р<0,001).

Відомо, що рівень фізичної працездатності перш за все ішлпачас рівень соматичного здоров'я індивіда. Таким чином, мп можемо стверджувати, що пата методика тренувань дис позитивніш оздоровчий е<(к!кт і може бути рекомендована для впровадження її систему фізичного тренування учнів на забруднених радіонуклідами територіях.

' ВИСНОВКИ

1. У підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях загальна фізична працездатність і .максимальні аеробні мшюішюсті знижені у порівнянні з підлітками, які проживають в екологічно чистому регіоні.

2. За умови хронічного впливу радіоекологічного фактору в обстежених хлопчиків, хвилинний об'см кровообігу у стані підносного м'язового спокою забезпечується за рахунок біЛь-

шої частоти серцевих скорочені, і меншого СІ1СТОЛИЧІІОГО об'єму, що свідчить про підносно меншу економність роботи серци.

3. Найбільш іш|юрматиішим показником зниження адаптаційних можливостей обстежених, як показали дослідження, є функціональний стан серцево-судинної системи, особлішо Ті реакцій іш дозошше нішаїїтшкення.

4. Встановлено тенденцію до :і|ммгганші мас» тіла та змсішісшш росту хлопчиків 14-15 років, які ікктіііііо прожинають на території забрудненій радіонуклідами, що циражаегі>ся у зростанні ваго-ростового показника підлітків.

5. Запропонована система даіошіїшх фізичних шіриіі аеробного характеру с с<|>сктивщім адиитогенно-рсабілітаційним засобом оздоровлення дітей її умоцох іірожіншнші ни радіактішію забруднених територіях.

(і. У процес» систематичних тренувань за розробленою нами методикою и ^монах х|к>ііічііоп> ішлішу радіоекологічного с|міктору у хлончикш збільшуються макспмшіьііі аеробні можливості 1 зростім: загальна фізична працездатність, у

порівнянні з ровссннкимн, як і займалися фізичною культурою лише за шкільною іі|н>грамою.

7. Досягнення шісокої цаіиньної фізичної працездатності здійснинльси за рахунок позитивних зрушені, у |нч;іііраторній і кардіо-васкуллриііі системах. В стані підносного м лзового спокою спостерігається скономкіація |юбогн серця (брадикардія і зростання систолнчпого об'єму), а також підвищення функціональних можливостей системи дихання (зростання життєвої ємкості легень, життєвого індексу і часу макснмшіь-ної затримки дихання).

ПРАКТИЧНІ РЕКОМКІІДЛЦ1Ї

1. З метою оздоровлення підлітків, які прожинають на радіоактивно забруднених територіях доцільно «вести 2-3 додаткові уроки фізичного виховання.

2. У процесі занять фізичними вправами на уроках і у иозаурочнші час слід віддавати иріорітет розвитку витривалості як якості, що у вирішальній мірі визначає рівень загальної фізичної працездатності.

3. Дозувоня фізичних навантажень необхідно здійснювати строго послідовно і поступово з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей школярів.

4. У процесі систематичних занять фізичною культурою за умови внлішу радіоекологічного фактору необхідна діагностика вихідного рівня морфофункціонального стану і Його динаміки. .

5. У систему ліка|Х‘ького контролю школярів, які проживають на радіоактивно забруднених територіях доцільно запровадити субмаксимальні (функціональні тести (типу Р\¥С-170), які даюіь найбільше іік|юрмації про функціональний стан дано-

го контингенту. .................. ......

СІШСОК' ОНУКЛІКОІШШХ РОІІІТ ЗА ТКМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ:

1. Соціальні та меднко-біологічні особливості ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ дітеіі і дорослого населення, ЯКІ ПОСТ|»11ЖДІКНІ внаслідок аварії на Чорнобильськії! АГСС.- Луцьк: "Падстнр’я”, 1994.- 150 с. (співант. В.І.Завацькіпі, В.ІЇ.Г|)ейда, А.І.Зи-мовіп, Л.ІЗ.Павлів).

2. Порівняльна характеристика показників розвитку кар-діоресніраторної системи у підлітків, що прожинають V чистих

і забруднених радіонуклідами зонах// Матеріали XX ЬЧ наукової Конференції професорсько-викладацького складу і студентін інституту.- Луцьк, 1998.- С.г>(і5.

3. Аеробне тренування як один із засобів оздоровлення населення яке зазнало опромінення п результаті аварії на Чорнобильській АІ’С// Матеріали XXIX наукової кош|>еренції нрос|»ессшсько-піікладацькогп складу і студенті» інституту. -Луцьк, 1993.' С. 564. (співавтор Попич Ж.Г.)

4. Здоров'я і працездатність підлітків в умовах

радіоактивного забруднення// Актуальні проблеми фізкультур-но-снортннннх багатобо|)стіі України: збірник матеріалів науково - методичіюї коік|х;ренцЇ!.- Луцьк, 1993,- С. 44-45. '

5. Перспективи оздоровлення підлітків в забруднених радіонуклідами регіонах :іасобами фізичної культури// Актч -альні проблеми фізкультурно-снортнппнх багатоїюретв Ук раїнпгЗОірпнк матеріалів науково-методичної коік|)С|>гііції- -Луцьк, 1993.- С. 45-40.

0. Фізична працездатність як показник здоров’я підлітків, які зазнали впливу радіації н результаті аварії па Чорнобильській АЕС// Фізична культура та здоровий спосіб яінтгя: матеріали І Міжнародної конференції.- Вінниця, 1993.-

С. 123-124.

7. Актуальність розробки оздоровчих фізкультурних заходів для дітей, які прогнивають на забруднених радіонуклідами територіях// Матеріали XI наукової конференції професорсько-викладацького складу і студентів Волинського державного університету. - Луцьк, 1994,- С. 90-91.

8. Особливості фізичного розвитку 14-15-річних хлоп-

чиків-підлітків на забруднених радіонуклідами територіях Волинської області// Фізична культура, спорт та здоров'я нації: матеріали міжнародної наук.- практ. конф.- Вінниця, 1994,- С. 397-398. *

9. До питання характеристики рівня соматичного здо- ■ ров'л// Концепція підготовки спеціалістів фізичної культури

в Україні: матеріали І респ. конф.- Луцьк, 1994,- С. 4^9-432. '

10. Антионкогенний е<|)ект адаптації до фізичних навантажень, як можливий шлях підвищення стійкості організму до впливу радіації// Концепція підготовки спеціалістів фізичної

культури в Україні: матеріали І республіканської конференції.- Луцьк, 1994,- С. 433-437.

11. В ідеологічна освіта спеціалістів фізичної культури,

які працюватимуть на територіях що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильсіжій ЛЕЙ// Актуальні проблеми валео-лопчіюї освіти в навчальних закладах України: матеріали Всеукраїнської наук.- метод, конф.- Кіровоград, 1995.- С.

45-40. (співавтор В.І.Завацькиіі).

12. Особливості фізичної працездатності підлітків

(14-15 років), які проживають на радіоактивно забруднених . територіях// Концепція підготовки спеціалістів фізичної культури в Україні: матеріали П-ї всеукраїнської кош|>с-ренції.- Луцьк, 1996.- С. 366-372. (співавтор Ф.П.Ведяєв).

13. Досліджішя впливу занять фізичними вправами аеробного характеру на працездатність підлітків, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях// Концепція підготовки спеціалістів фізичної культури в Україні: матеріали Н-ї всеукраїнської конференції,- Луцьк, 1996.- С. 484-487.

Чижик В.В. Особенности (физического развития и работоспособности подростков, проживающих на радиационно загрязненних территориях. Диссертация на соискание ученой степени кандидата биологических наук по специальности

03.00.13. - физиология человека и животних. Киевский университет им.Тараса Шевченко. - Киев, 1996.

У подростков, проживающих на территориях радиационно загрязненних, в результате аварии на Черпобильской ЛЕС, установлено снижение общей физической работоспособности

и.изменения отделышх морфофункционалышх показателен. Обосновано положительное влияние занятий физичекнми упражнениями аэробного характера на функциональное состояние обследованих и уровень их физической работоспособности. Chizhik V.V. Peculiarities of physical development and work capacity of teenagers, who live in radiation polluted area. Dissertation for a candidate's degree in biology, speciality 03.00.13 - physiology of man and animals. Taras Shevchenko Kiev University, Kiev, 1996.

It has been found out lowering of common physical capacity for work , changes of some morphofunclional indices of teenagers living in the radiation polluted area as a result of Chernobyl nuclear power station damage.It was shown the positive influence of physical exercises of aerobic character on dynamic state of examined teenagers and the level oftheir physical work capacity.

Ключові слова: (фізичний розвиток, (фізична працездатність, системи дихання і кровообігу, оздоровчі заняття.