Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Особенности динамики содержания витаминов антиоксидантного действия в разных тканях свиноматок и плодов
ВАК РФ 03.00.13, Физиология
Автореферат диссертации по теме "Особенности динамики содержания витаминов антиоксидантного действия в разных тканях свиноматок и плодов"
УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК Р Г Б 0 .1 ІНСТИТУТ СВИНАРСТВА УААН
О — рГГП
№ І** і з |л,. 1
Шостя Анатолій Михайлович
УДК 612.014,636.4.
ОСОБЛИВОСТІ ДИНАМІКИ ВМІСТУ ВІТАМІНІВ АНТИОКСИДАНТНОЇ ДІЇ В РІЗНИХ ТКАНИНАХ СВИНОМАТОК ТА ПЛОДІВ
03.00.13-фізіологія людини і тварин
АВТОРЕФЕРАТ
Полтава - 1998
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в лабораторії фізіології та біохімії відтворення Інституту свинарства Української академії аграрних наук
Науковий керівник - доктор біологічних наук,
академік УААН, професор Коваленко Віктор Федорович, Інститут свинарства УААН, заступник директора з наукової роботи
Офіційні опонентидоктор біологічних наук,
професор, Лященко Петро Сергійович, Науково-дослідний інститут фізіології Київського державного ' університету ім.Т.Шевченка, директор;
- кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Соколенко Валентина Миколаївна, Центральна науково-дослідна лабораторія Української медичної стоматологічної академії.
Провідна установа - Інститут землеробства і біології
тварин УААН
Захист відбудеться // 1998 р.
о 10 годині, на засіданні/спеціалізованої вченої ради(К.44.351.01) при Інституті свинарства УААН, 314006, м.Полтава, вул.Шведська Могила,6.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту свинарства УААН, 314006, м.Полтава, вул.Шведська Могила,6.
й /с? 1998 р.
Автореферат розісланий
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук . І ■ Підтереба
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Вітаміни відіграють винятково важливу роль у забезпеченні нормальної життєдіяльності організму людини і тварин. Особливе значення їм належить в регуляції відтворювальної функції.
Вплив вітамінів на репродукцію ссавців вивчали багато дослідників - Т.Гудвин,1954; Р.С.Шуб,1961; JI.H. Двинская, 1991; Ю.В.Хмелевский, Н.В.Подберезкина, 1990; В.Ф.Почер-няєва, 1997; D. Matthies, 1988; R.Zachman, 1989; S.Zalani, 1989; F.Kelly/ 1992; M.S. Fagtti,1995; I.e. Gaemers, A.M. Vanpelt, 1996; D.R.Soprano, K.J.Soprano, 1995; R.Dimtnstein 1996 та інші. Однак в літературі мало робіт, присвячених розробці методів спрямованих на зниження ембріональної смертності як у людини, так і тварин, особливо в критичні періоди ембріогенезу, коли вона досягає максимуму.
В цьому напрямку актуальними є дослідження середовища розвитку ембріонів та вивчення закономірностей і особливостей їх взаємозв' язку з материнським організмом для подальшого використання ефективних засобів
управління ембріогенезом.
Існування зародків на ранніх стадіях розвитку (до плацентації) в основному охоплює період гістотрофного типу живлення, який є близьким для .. людини і інших ссавців.
Оскільки у свині епітеліохоріальний тип плаценти і практично впродовж всього періоду ембріонального розвитку має місце гістотрофний тип живлення ембріонів, вважаємо, що встановлені закономірності та особливості метаболічних процесів в системі "мати-плід" цього виду матимуть суттєве значення у вирішенні окремих проблем фізіології репродукції людини і тварин.
І тепер недостатньо вивчений обмін біологічно активних речовин, особливо вітамінів антиоксидантної дії, між організмами матері і зародків протягом вагітності. Зокрема, в літературі мало матеріалів про роль
ß-каротину і вітамінів А, Е, С та взаємозв'язок їх між собою в системі "мати-плід". Тому наші дослідження були спрямовані на вивчення їх вмісту в тканинах материнської
і дитячої частини плаценти. Заслуговує на увагу і вплив
р-каротину, вітамінів й, Е, С на процеси репродукції у свиней та інтенсивність росту плодів.
_ Мета і задачі досліджень. Мета досліджень - вивчити закономірності та особливості динаміки вмісту р-каротину, вітамінів А, Е, С протягом статевого циклу та поросності в тканинах репродуктивних органів і печінки свиноматок, а також у плодів та новонароджених поросят. Для досягнення цієї мети необхідно було вирішити такі задачі:
-вивчити вміст р-каротину, вітамінів А, Е, С у
печінці свиноматок, ендометрії і міометрії в період
статевого спокою, охоти, на 10-у, 15-у, 20-у, 30-у, 60-у, 90-у добу поросності, а також у плодових оболонках, найдовшому м'язі спини та печінці плодів на 60-у, 90-у,
115-у добу ембріогенезу;
-виявити закономірності розподілу вмісту
досліджуваних вітамінів у різних тканинах свиноматок та плодів;
-дослідити вміст вітамінів у ендометрії та міометрії різних ділянок рогів матки (верхівки, середини, основи) під час періоду статевого спокою, охоти та до 30-ї доби поросності, в місцях розміщення плодів і вільних від них (на 30-у, 60-у, 90-у добу поросності);
-проаналізувати ступінь взаємозв'язку між вмістом вітамінів у тканинах материнської та дитячої частини плаценти, а також інтенсивністю росту і біологічною різноякісністю плодів.
" Наукова новизна одержаних результатів. Вперше виявлена закономірність диференційованого розподілу вмісту р-каротину, вітамінів А, Е, С у ендометрії,
міометрії, печінці свиноматок, а також плодових оболонках, найдовшому м'язі спини і печінці плодів в залежності від періоду ембріогенезу та у новонароджених поросят.
Встановлена залежність вмісту р-карошину та вітамінів антиоксидантної дії у тканинах різних ділянок матки від фізіологічного стану свиноматки.
Виявлені локальні відмінності рівня вмісту вітамінів у стінці рогів матки, особливо ендометрії, викликані; впливом плода в ділянці його розташування.
з
Практична_____цінність______роботи. Виявлено ряд
закономірностей і особливостей динаміки вмісту досліджуваних вітамінів у різних тканинах свиноматок в залежності від фізіологічного стану; розкрито взаємозв'язок між концентрацією р-каротину, вітамінів А, Е, Су тканинах матки і плодів, інтенсивністю їх росту та біологічною різноякісністю; поглиблено пізнання ролі
вітамінів у функціональній системі "мати-плід", що розширює їх значення в фізіології розмноження тварин; одержані дані, можуть бути використані як довідковий матеріал, при дослідженні етапів гістотрофного живлення ембріонів у ссавців, а також для корекції та балансування вітамінного забезпечення самок з урахуванням періодів відтворювального циклу.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи повідомлені і обговорені на
розширених засіданнях вченої ради ІС УААН (1994-1998);4-й Міжнародній конференції по свинарству (Москва, 1997);
Всеукраїнській міжвузівській науково-методичній
конференції (Полтава, 1997); Міжнародній конференції "Фізіологія перекисного окислення ліпідів, гомеостазу та імуногенезу" (Полтава,1997).
Структура і обсяг роботи. Дисертація викладена на 203 сторінках машинописного тексту, включає вступ, огляд літератури, матеріали, методи досліджень, результати власних досліджень, узагальнення, висновки, практичні рекомендації, містить 39 таблиць, 12 схем, 8 рисунків, список цитованої літератури, що налічує 323 джерела, в тому числі 107 іноземних авторів.
Публікації результатів досліджень. Основні матеріали досліджень викладені в 14 наукових статтях та тезах.
Декларація особистого внеску. Матеріали наукових досліджень і їх обгрунтування, а також висновки та пропозиції виконані особисто автором. Статистична обробка цифрового матеріалу проведена спільно з Г.Є. Іваніщенко. Загальна частка дисертаційної роботи, виконана безпосередньо здобувачем, складає 95%.
ВЛАСНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Матеріал та методи досліджень. Виконані дослідження є
складовою частиною тематичного плану науково-дослідних робіт Інституту свинарства Української академії аграрних наук, номер державної реєстрації теми 0193 и 041190.
Основні дослідження проведено в лабораторії фізіології та біохімії відтворення ІС УААН, комбінаті «Калитянський» Київської області. Центральній науково-дослідній , лабораторії Української медичної
стоматологічної академії (м.Полтава).
В дослідах використано 63 клінічно здорових свинки великої білої породи, яких відбирали за принципом аналогів: віком (8 місяців) та живою масою (125-130 кг) . Утримання тварин групове (по 10-11 голів у станку), безвигульне. Свиноматкам згодовували комбікорм СК-4 двічі на добу згідно норм годівлі Інституту свинарства УААН з урахуванням фізіологічного стану тварин.
Забій свиноматок проводили в такі періоди відтворювального циклу: статевий спокій (10-а доба після встановлення рефлексу нерухомості), охота (через 24 години після її початку), на 10-у, 15-у, 20-у, 30-у, 60-у та 90-у доби поросності - по 5 голів у вказані строки. Годівлю їх припиняли за 8-14 годин до забою.
Від забитих свиноматок швидко виймали печінку і статевий апарат, розміщували їх на спеціальному столику, поверхня якого постійно охолоджувалась рідким азотом. Відібрані зразки тканин вкладали згідно схеми досліджень у спеціальні поліетиленові гільзи і розміщували в посудини Дьюара з рідким азотом, де зберігали до початку визначення вмісту р-каротину та вітамінів А, Е, С (схема 1) •
Одночасно визначали масу та лінійні розміри плодів, а також статевих органів свиноматок, масу і об'єм яєчників, підраховували кількість жовтих тіл, фолікулів, ембріонів.
Вміст р-каротину вітамінів А, Е в тканинах (печінці свиноматок . і плодів, ендометрії, міометрії, плодових
оболонках та найдовшому м'язі спини плодів) визначали за
Г.В.Донченком (1988), вітаміну С - за П.Ф.Сураєм і
співавт. (1991).
Отриманий цифровий матеріал піддали математичній
обробці, яку проводили в секторі аналітично-обчислювальних робіт Інституту свинарства УААН.
Підготовку і математичну обробку даних, здійснювали користуючись відповідними програмами (автор
Г.Є.Іваніщенко), за допомогою комп'ютера ІВМ АТ-486 у середовищі МК-БОБ 6,0.
1.Схема досліджень по вивченню вмісту р-каротину і вітамінів А, Е, С в ____________різних тканинах свиноматок та плодів_______________
Періоди відтворювального циклу Кількість тварин у групі Досліджувані органи і тканини
Статевий спокій 5 - Печінка свиноматки
Охота 5 - Ендометрій і міометрій: основа, середина та верхівка рогу матки
Доби поросності: 10-а 15-а 20-а 5 5 5 - Печінка свиноматки - Ендометрій . і міометрій: основа, середина та верхівка рогу матки
30-а 5 - Печінка свиноматки - Ендометрій і міометрій: основа, середина, верхівка рогу матки та ділянки вільні від плодових оболонок
60-а 5 - Печінка свиноматки та длода (великого, середнього і малого) - Найдовший м' яз спини длода (великого, середнього і малого)
90-а 5 - Плодові обл<?нки (великого, середнього і малого) - Ендометрій і міометрій в зонах розміщення живих плодів (великого, середнього та малого) - Ендометрій і міометрій в ділянках вільних від плодових оболонок
115-а (опорос) 5 - Печінка і найдовший м' яз спини плода (великого, середнього та малого)
З метою вивчення взаємозв'язку між інтенсивністю росту плодів і вмістом вітамінів у їх тканинах та свиноматки, динаміку концентрації кожної досліджуваної біологічно активної речовини моделювали окремо, користуючись методом аналізу канонічних кореляцій (АКК), який є узагальненням багатофакторного регресійно-кореляційного аналізу (за Г.Є. Іваніщенко). Були побудовані відповідні моделі по - р-каротину і вітамінах А, Е, С для двох періодів поросності(60-а і 90-а доба).
РЕЗУЛЬТАТИ ВЛАСНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Результати проведених досліджень свідчать про те, що морфометричні параметри статевого апарату та розвиток плодів у молодих піддослідних свинок відповідали нормі.
Ріст плодів та їх виживання впродовж досліджуваного періоду співпадає з нормою анатомо-фізіологічних
показників. Середня маса плодів на 30-у, 60-у та 90-у
добу поросності становила відповідно 1,53; 108,16 і
568,13 г.
У піддослідних свинок потенційна багатоплідність
дорівнювала 14,6+0,4, фактична - 9,8+1,3 поросяти на
опорос, смертність ембріонів - 32,88%
Вміст р-каротину і вітамінів А, Е, Су різних тканинах свиноматок та плодів.
Печінка матері. Характерною рисою динаміки вмісту
досліджуваних вітамінів у цьому органі свиноматок є зниження концентрації вітамінів А, Е і С в період охоти, що очевидно, викликано інтенсивним надходженням їх до тканин матки (табл.1). Протягом першої декади поросності відмічається тенденція підвищення кількості р-каротину і вітаміну А. В подальшому на 15-у і 20-у добу поросності їх концентрації знижуються (р<0,001), а в послідуючі 10 діб збільшується вміст р-каротину та вітамінів А, Е, для вітаміну С відмічена зворотна динаміка.
Наприкінці другого місяця поросності у печінці свиноматок спостерігається незначне накопичення вітаміну А, а р-каротину і вітамінів Е та С - суттєве зниження (р<0,001). Впродовж третього місяця поросності встановлено зменшення концентрації досліджуваних компонентів.
Ендометрій. В цій тканині під час охоти, порівняно зі статевим спокоєм, відмічено збільшення вмісту жиророзчинних антиоксидантів. В послідуючі 10 діб поросності вміст провітаміну продовжував зростати, тоді як вітамінів А і Е - знижувався. Протягом періоду імплантації зародків концентрація цих компонентів в ендометрії зменшувалась, що очевидно обумовлено їх використанням у секреції маткових залоз та надходженням в просвіт матки. Період плацентації характеризується зростанням вмісту вітамінів А і Е та зниженням вітаміну С.
Таблиця 1.
Динаміка вмісту.р-каротину та вітамінів А, Е, С у тканинах свиноматок в різні періоди статевого циклу і поросності, _______ ______мкг/г нативної тканини, Міт ___________________
Перюли статевого циклу і Поросності п Печінка свиноматки п Ендометрій п Міометрій
Э-каротин
Статевий спокій 8 1,б4±0,Об 24 0,92+0,03 24 0,7910,05
Охота 6 1, 86±0,32 18 1,1310,04*** 18 0,9210,08
Доби поросності:
10-а 10 2,11±0,29 ЗО 1,3110,09*** 30 1,0910,11*
15-а 10 0,80±0,04*** ЗО 0,30+0,03*** ЗО 0,4010,02’**
20-а 10 0,88+0,07*** ЗО 0,4110,03**' ЗО 0,29+0,03***
30-а 10 2, 09±0, 14** ЗО 0,97+0,05 30 0, 65+0,20*
60-а 10 1,47+0,08 ЗО 0,56+0,04*** ЗО 0,4410,04*”
90-а 10 0,94+0,05*” 30 0,25+0,01*** ЗО 0,36+0,02***
Вітамін А
Статевий спокій 8 244,87±10,2 24 4,47+0,16 24 2,79+0,34
Ох ота 6 199,00+8,11** 13 5,30+1,73 19 3,25+0,48
Доби поросності:
10-а 10 222,00+5,30 ЗО 4,49+0,35 ЗО 3,97+0,20**
15-а 10 150, 00±4,31*** ЗО 2,6410,27** ЗО 3,7110,27*
20-а 10 228,3014,31”’ зо 3,5810,18*** ЗО 1,55+0,19**
30-а 10 201,90*18,94 зо 6,6310,40*” ЗО 7,4310,54*”
60-а 10 248,60+4,31 зо 1,96+0,21*** ЗО 2,05+0,35
90-а 10 138,8013,29*** зо 2,91+0,59* ЗО 1,1910,09***
Вітамін Е
Статевий спокій 8 23,18±1,15 24 7,1610,46 24 5,1010,48
Охота 6 11,1111,01*** 18 51-,77112, 4*** 18 8,2710,46***
Доби поросності: ._.
10-а 10 5,58±0,36”' 30 4,3210,16’" ЗО 4,7310,21
15-а 10 9,07+0,32*** ЗО 4,4710,18*** 30 3,82+0,16*
20-а 10 10,19+0,67*** 30 4,7710,23*” ЗО 3,7510,17”
30-а 10 14,49+0,71*** 30 9,7211,10* 30 8,3910,88***
60-а 10 8,2210,44*** ЗО 2,4110,13*** 30 1,9210,13***
90-а 10 4,83+0,12*** ЗО 2,3510,19*** 30 2,64+0,13***
Вітамін С
Статевий спокій 8 225,00+18,21 24 206,18+10,31 24 147,8315,53
Охота 6 198,33+7,06** 18 182,16117,76 18 94,2716,80***
Доби поросності:
10-а 10 228,62+13,34 ЗО 230,3719,21 ЗО 158,66110,90
15-а 10 250,2012,89 ЗО 140,6617,39”* 30 154,0017,03
20-а 10 241,80+8,08 ЗО 111,73+3,55*** ЗО 196,76+8,56***
30-а 10 163,90+5,25*** ЗО 99,7313,13*** ЗО 78,4912,91***
60-а 10 229,50+14,31 ЗО 81,93+3,69*** ЗО 80,2612,97***
90-а 10 169,9018,83”* ЗО 62,6912,65*** ЗО 46,0012,42*” ^
* - р<0,05, ** - р<0,01, *** - р<0,001 - порівняно ЗІ статевим спокоєм ■ . .. . ...
В кінці другого місяця ембріогенезу спостерігається зменшення-концентрації, досліджуваних вітамінів (р<0,001). Тенденція до зниження вмісту в цій тканині зберігається для (3-каротину та вітамінів А і С впродовж третього місяця поросності. Очевидно, це викликано інтенсивним використанням їх як організмом матері при створенні оптимальних^ умов для нормального розвитку плодів, так і останніми під час інтенсивного росту.
Міометрій. Впродовж відтворювального циклу в цій тканині динаміка вмісту досліджуваних антиоксидантів аналогічна такій ендометрію.
Плодові оболонки. Вміст р-каротину та вітаміну С в плодових оболонках від 60-ї до 90-ї доби ембріогенезу змінювався незначно, тоді як вітамінів А і Е - знижувався суттєво(р<0,001)(табл.2).
Печінка та найдовший м'яз спини плода. Під кінець другого та третього місяців поросності у печінці плода, як і в плодових оболонках, концентрація р-каротину була відносно сталою, однак перед народженням знижувалась. Аналогічна динаміка характерна для найдовшого м'язу спини плода.
Вміст вітаміну А у печінці і найдовшому м' язі спини ембріонів знижувався на 90-у добу поросності відносно 60-ї доби в першій тканині майже на-половину, другій -2,2 рази, але в подальшому підвищувався, не досягаючи рівня другого місяця ембріогенезу.
Кількість вітамінів Е і С у печінці плодів 60-, 90-та 115-денного розвитку збільшується з перебігом ембріогенезу. Так, концентрація вітаміну Е у трьохмісячних плодів порівняно з двохмісячними зростає незначно, але впродовж останнього місяця поросності збільшується істотно, що свідчить про становлення акумулюючої функції цього органу.
В найдовшому м'язі спини плодів зміни концентрації вітамінів Е і С аналогічні: зменшення впродовж 3-го
місяця поросності та збільшення перед народженням.
Таким чином, вміст досліджуваних антиоксидантів у тканинах свиноматок протягом відтворювального циклу та плодів на 60-у, 90-у і 115-у доби поросності коливається в значних межах (мкг/г нативної тканини):
Таблиця 2.
Динаміка вмісту р-каротину та вітамінів А, Е і С в тканинах плодів, мкг/г нативної тканини, М±т_____________
Періоди поросності, доби П' Плодові оболонки п Печінка плода п Найдовший м'яз спини плода
3-каротин
60-та ЗО 0,17+0,02 ЗО 0,25+ 0,05 ЗО 0,18+ 0,01
90-та 30 0,20+0,03 ЗО 0,24+ 0,04 ЗО 0,11+ 0,03 **
115-та (новонароджені поросята) 15 0,04+0,01 *** "* 15 0,02+0,001 **
Вітамін А -
60-а 30 3,19+0,28 ЗО 30,69 0,63 ЗО 3,01+ 0,20
90-та 30 1,43+0,14 ЗО 16,57+0,96 ЗО 1,33+ 0,08 ***
115-та (новонароджені поросята) 15 22,54+1,02 15 1,86+ 0,14 * **
Вітамін Е
60-та ЗО 3,35+0,35 ЗО 6,47+ 1,11 ЗО 2,98+ 0,23
90-та ЗО 1,99+0,11*** ЗО 7,35+ 0,22 ЗО 2,25+ 0,11**
115-та (новонароджені поросята) 15 їб, 87+0, 64*** 15 3,18+ 0,20
Вітамін С . . .
60-а ЗО 67,21+3,02 30 119,83+15,15 ЗО 88,34+4,01
90-а ЗО 65,33+3,26 ЗО 150,55+5,06 ЗО 65,70+2,47 * + ♦ “
115-та (новонароджені поросята) зо **4 434,86+21,33 ЗО 104,93+9,97
**- р<0,01, ***- р<0,001 - порівняно з 60-ю добою
поросності.
- р-каротину в печінці свиноматки - 0,80...2,11,
печінці плода - 0,04...0,25, ендометрії - 0,25...1,13, міометрії - 0,29.. .1,09, Плодових оболонках -
0,17...0,20, найдовшому м'язі спини плода - 0,02...0,18;
- вітаміну А в печінці свиноматки - 128,ЗО;..248,60,
печінці плода - 16,57...30,69, ендометрії - 1,96... б,63, міометрії - 1,19...З,71, плодових оболонках -
1,43...З,19, найдовшому м'язі спини плода - 1,33...3,01;
- вітаміну Е в печінці свиноматки - 4,83...23,18,
печінці плода - 6,47...16,87, ендометрії - 2,35. . .51,77, міометрії - 1,92...8,39, плодових оболонках -
1.99...3.35, найдовшому м'язі спини плода - 2,25...З,18;
- вітаміну С в печінці свиноматки - 163,90...250,20, печінці плода - 119,83...434,86, ендометрії -
62.69...230.37, міометрії - 46,09...196,76; плодових
оболонках - 65,33...67,21, найдовшому м'язі спини плода -
65.70., .104,93.
Вміст р-каротину та вітамінів А, Е і С в різних ділянках ендометрію.
Враховуючи анатомічні особливості матки свиней, зокрема її довжину, було вивчено вміст р-каротину та вітамінів А, Е, С в різних ділянках ендометрію, а саме -верхівці, середині і основі рогів матки. Відмічено зростання їх вмісту у верхівці рогу матки в період охоти. У наступні періоди відбувається перерозподіл кількості вітамінів в ендометрії різних ділянок рогу.
В ділянках розміщення плодових оболонок і вільних від них концентрація досліджуваних компонентів ендометрію знижувалась зі збільшенням віку плодів(табл.3).
Таблиця 3.
Вміст вітамінів в ендометрії на ділянках розміщення плодів і між ними, мкг/г нативної тканини, М±т__________________
Компоненти Ділянки прикріплення плодових оболонок Ділянки між плодовими оболонками Порівняно 3 ділянками між плодовими оболонками,%
Періоди поросності, доби
ЗО 60 90 30 60 90 ЗО 60 90
3-каротин 0,97 +0,05 0,56 +0,04 0,25 +0,01 0,76 +0,05 0,39 +0,06 0,27 +0,09 127,63 *** 143,58 * 92,59
Вітамін А 6,63 +0,40 1,96 +0,21 2,91 +0,59 5,70 +0,38 0,80 +0,19 1,92 +0,46 116,31 245,00 *** 151,56
Вітамін Е 9,72 +1,10 2,41 +0,13 2,35 +0,19 5,58 +0,25 1,05 +0,13 1,04 +0,03 174,15 *** 229,52 *** 225,96
Вітамін С 99,73 +3,13 81,93 +3,69 62,69 +2,65 65,40 +4,40 95,99 +6,74 46,15 +3,00 152,49 «** 85,35 135,83 ***
* - р<0,05, ***- р<0,001 - порівняно з ділянками між плодовими оболонками.
и
Відмічено більш активний локальний вплив плодів на перерозподіл вмісту провітаміну і вітамінів у ендометріі з переважанням в місцях їх прикріплення. Це свідчить, що хоч організм матері створює оптимальні умови для нормального росту і розвитку плодів, однак останні не є пасивними у системі "мати-плід", а активно впливають на обмінні процеси в матці.
Результати досліджень підтверджують положення про активний вплив плода на організм матері (О.В.Квасницький, 1946) та теорію локально-міжтканинної диференціації метаболічних процесів (В.Ф.Коваленко, 1987).
Кореляційні співвідношення вмісту антиоксидантів в різних тканинах свиноматок і плодів.
Статистична обробка отриманих даних показала існування кореляційних зв'язків між вмістом досліджуваних компонентів у різних тканинах на 60-у,90-у та 115-у добу поросності. Відмічено зміни коефіцієнтів кореляції в залежності від тканин і строку поросності. В деяких випадках ці зміни були істотними (схема 2).
Схема 2.
Кореляційний взаємозв'язок між вмістом антиоксидантів у різних тканинах свиноматок, плодів та новонароджених поросят, г
60-а Доби поросності 90-а
Міс® р-жаротин 0,51 0,29 А 0,46 Е -0,19 -0,09 0,15 с «етрій р-каротин -0,47 0,18 А 0,13 И -0,16 -0,25 -0,26 С
ЕНДС Р-каротин -0,23 0,49 А 0,51 Е -0,15 0,22 0,27 С кеірііі Р-каротин -0,22 0,19 А -0,27 Е 0,14 -0,41 -0,08 С
Плодові р-каротин 0,59 0,49 А -0,10 Е 0,29 0,03 -0,19 С оболонки р-каротин 0,20 -0,10 А 0,22 Е 0,18 0,03 0,42 -С
Продовження схеми 2
Печім Р-каротин 0,34 -0,01 А -0,18 Е 0,08 -0,08 -0,09 С «а плода р-каротин -0,36 -0,36 А 0,19 Е 0,50 -0,22 -0,31 С
' Найдовший м' Р-каротин 0,07 0,18 А 0,33 Е 0,31 0,12 0,10 с яз спини плода р-каротин 0,31 0,07 А -0,03 Е 0,33 0,00 0,08 с
115-а доС Печінка плода Р-каротин 0,01 -0,01 А 0,04 Е 0,1 0,12 0 с За (оігсроа) Найдовший м'яз спини плода Р-каротин 0,64 0,24 А -0,34 Е -0,38 0,49 0,06 с
Аналогічні кореляційні взаємозв'язки встановлено також між окремими тканинами материнського організму і плодів.
Аналіз компонентів канонічних векторів виявив важливе значення тканин системи "мати-плід" - ендометрію і плодових оболонок в забезпеченні плодів вітамінами А, Е та С. Цим тканинам належить особлива роль в транспорті їх від організму матері до печінки плодів, де вони акумулюються. Це чітко проявляється в останні місяці поросності (рис.1).
Взаємозв'язок між інтенсивністю росту плодів і вмістом р-каротину та вітамінів А, Б, С в різних тканинах функціональної системи "мати-плід".
Неоднакові за масою плоди по різному впливали і на перерозподіл досліджуваних вітамінів в тканинах материнської та дитячої частини плаценти. На 90-у добу поросності вміст вітамінів А, Е, С в плодових оболонках середніх та великих плодів, порівняно з малими, був вищим; така ж закономірність спотерігалась і відносно печінки плодів.
Рис.1. Вміст р-каротину і вітамінів А, Е, С в тканинах на 60-у, 90-у та 115-у доби поросності.
. Псчівка
% сютиомятхи
ЕОО
Ендокгстрін
ГІЛОДОВІ
оболонки
Печінка
плолц.
1ВО
40
90-а
та
115-а доби
поросності
Печінка
сгагаокэтки
Гх~~1 В-ка-ротин
Ендомстрін В і
ШШЗ А
Плодові
ооолоїшя
ЙЖЯ)
і в я
Е.
Печійка ялода -115
Примітка. Показники вмісту антиоксидантів у печінці свиноматки в період статевого спокою взято за 100%.
Наші дослідження підтверджують теорію академіка
О.В.Квасницького (1946) про біологічну різноякісність зародків та їх різний рівень впливу на материнський організм, що в подальшому відбивається на рості, розвитку та рівні ембріональної, смертності.
ВИСНОВКИ
1. Рівень вмісту антиоксидантних вітамінів в тканинах
свиноматок і плод ів характеризується високою лабільністю !двох-чотирьохкратною), динаміка їх обумовлюється періодами відтворювального циклу та ембріогенезу. ~
2. Динаміка вмісту р-каротину та вітамінів А, Е, С в
тканинах свиноматок впродовж статевого циклу та поросності проявляється по-різному з окремими особливостями для кожного компоненту.
З.У печінці свиноматки порівняно з маткою знаходиться найбільша кількість р-каротину та вітамінів А, Е і С, між рівнем яких в досліджуваних тканинах існує істотний взаємозв'язок.
.4.Ендометрій є одним з основних депо вітамінів у матці, порівняно з міометрієм, містить більше антиоксидантів, вміст яких в різні періоди відтворювального циклу лабільніший.
5.У різних ділянках рогів матки циклюючих свиноматок, особливо в період охоти, спостерігається неоднаковий вміст антиоксидантів, що свідчить про неідентичні умови існування зародків протягом міграції. З настанням плацентації локальні відмінності більш виразні і обумовлюються впливом плодів та їх різноякісністю.
6.В печінці плодів порівняно, з ендометрієм і плодовими
оболонками міститься більше вітамінів А, Е та С.
Інтенсивне зростання їх вмісту в ній під кінець
ембріогенезу свідчить про становлення акумулюючюї функції цього органу.
7.Селективна функція плацентарного бар'єру між
материнською і дитячою плацентою відносно р-каротину та вітамінів А, Е# С підтверджується математичним
моделюванням системи "мати-плід" з використанням аналізу ..канонічних кореляцій.
8.Між масою 60-, 90-, 115-ти денних плодів і вмістом
досліджуваних антиоксидантів в їх печінці та найдовшому м'язі спини існує істотний кореляційний зв'язок.
Спостерігається тенденція взаємозв'язку між різними за величиною плодами однакової стадії ембріогенезу та вмістом досліджуваних вітамінів у їх печінці.
9.Встановлені особливості динаміки вмісту вітамінів антиоксидантної дії у фізіологічній системі "мати-плід"
■ підтверджують наукові положення про біологічну різноякісність зародків та неоднаковий рівень їх впливу на організм матері, а -також про локально-міжткаишшу диференціацію і циклічну лабільність гомеостазу метаболічних процесів в матці.
практичні рекомендації
1.Матеріали за вмістом p-каротину, вітамінів А, Е, С у печінці та матці свиноматок в різні періоди відтворювального циклу, а також плодових оболонках, печінці і найдовшому м'язі спини плода, що отримані вперше, можуть бути використані в роботі науково-дослідних та виробничих лабораторій.
2.Враховуючи біологічне значення досліджуваних антиоксидантів (Р-каротину, вітамінів А, Е, С) в репродукції ссавців, базуючись на встановлених
закономірностях, рекомендується використовувати їх для побудови моделей по вивченню взаємозв'язку між материнською і дитячою частиною плаценти та пошуку методів регулювання системи "мати-плід".
основні положення дисертації викладені в слідуючих роботах.
1.Коваленко В.Ф., Шостя А.М. Вміст вітаміну Е в різних тканинах свиноматок//Науково-виробничий бюлетень «Селекція».- Київ.-1997,- №4 -С.123-125.
2. Шостя А.М. Динаміка вмісту вітаміну А в ендометрії та міометрії у свиноматок //Науково - виробничий бюлетень «Селекція».- Київ.-1997,- №4 -С.126-128.
3. Коваленко В.Ф., Шостя А.М. До питання вітамінного живлення плодів свиней Н Всеукраїнська міжвузівська науково - методична конференція з проблем природничих наук, присвячена пам'яті А.П.Каришина: Зб.наук.пр.-ч.І. -Полтава: ПДПІ, 1997.-С.104-106.
4. Шостя А.М. Динаміка вмісту вітаміну С в ендометрії та міометрії у свиноматок протягом відтворювального циклу// Всеукраїнська міжвузівська науково - методична конференція з проблем природничих наук, присвячена пам'яті А.П.Каришина: 36. наук. пр.-ч.2. -Полтава: ПДПІ, 1997. -С.80-82.
5. Шостя А.М. Коваленко В.Ф. Содержание витамина А в
тканях системы «мать-плод» // Тезисы докладов 4-й Международной конференции по проблеме: «Научно-
производственные аспекты развития отрасли свиноводства». Изд.ВНИИ плем. -Лесные Поляны. -1997.-С.72.
6. Шостя A.M. Витамин С в тканях холостых и супоросных свиноматок//Информ. Листок.-Харьков.-1997.-№63-97.-3 с.
7. Шостя А.М. Наличие каротина и витамина А у свиноматок в зависимости от их физиологического состояния // Информ. Листок.-Харьков.-1937.-№ 80-97.-4 с.
8. Шостя А.М. Вміст вітаміну Е в системі "мати -плід"// Фізіологія і патологія імунітету, гомеостазу та перекисного окислення ліпідів: 36.наук.пр.-Полтава: УМСА,
1997.-С. 237-239.
9. Шостя А.М., Чухліб Е.В. Взаємозв'язок між вмістом
вітаміну А в організмі матері і плодів // Актуальні проблеми природничих і гуманітарних наук: 36.наук.пр.-
Полтава: ПДСГІ, 1997,- т.19.-С.116-188.
10. Шостя А.М. Міжтканинна диференціація вмісту
вітаміну Е у матці свиноматок // Актуальні проблеми
природничих і гуманітарних наук: 36.наук.пр.-
Полтава:ПДСГІ, 1997.- т-19-С.118-121.
11.Коваленко В.Ф., Шостя А.М. Локальний вплив плоду на вміст вітамінів - антиоксидантів в тканинах матки.// Вестник проблем биологии и медицины.-1998.-№1.-С.90-96.
12.Шостя А.М. Вітамін А і розвиток ембріонів свиней.// Твариництво України.-1998.-№1.-С.23-24.
13.Шостя А.М. Різноякістність ембріонів та вміст
вітаміну А в тканинах плаценти // Вестник проблем
биологии и медицины.-1998.-№2.-С.153-158.
14.Шостя А.М.Динаміка вмісту p-каротину та вітамінів А і Е в різних ділянках ендометрія свиноматок// Вестник проблем биологии и медицины.-1998.-№2.-С.147-152.
’ АНОТАЦІЯ
Шостя А.М. Особливості динаміки вмісту вітамінів антиоксидантної дії в різних тканинах свиноматок та плодів.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 - фізіологія людини і тварин. Інститут свинарства УААН, м. Полтава, 1998р.
Викладені результати експериментальних досліджень за вмістом вітамінів антиоксидантної дії в материнській і
дитячій частині плаценти свиноматок. Встановлені окремі закономірності і особливості вмісту p-каротину та вітамінів А, Е, С у печінці свиноматок, ендометрії, міометрії в період статевого спокою, охоти, на 10-у, 15-у, 20-у, 30-у, 60-у, 90-у доби поросності, плодових
оболонках, печінці і найдовшому м'язі спини плодів 60-ї, 90-ї та 115-1 доби розвитку; виявлені особливості диференціації вмісту досліджуваних компонентів у ендометрії і міометрії в ділянках прикріплення плодів та між ними; встановлений кореляційний зв' язок між вмістом p-каротину, вітамінів А, Е, С в тканинах матки і ембріонів, інтенсивністю їх росту та біологічною різноякісністю.
Ключові слова: антиоксиданти, p-каротин, вітамін А,
вітамін Е, вітамін С, ендометрій, міометрій, печінка, плодові оболонки, плоди, вагітність.
АННОТАЦИЯ
Шостя А.М. Особенности динамики содержания витаминов антиоксидантного действия в различных тканях свиноматок и плодов.- Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата биологических наук по специальности 03.00.13 - физиология человека и животных. Институт свиноводства УААН, г.Полтава, 1998 г.
Изложены результаты экспериментальных исследований по содержанию витаминов антиоксидантного действия в
материнской и детской части плаценты свиноматок.
Установлены отдельные закономерности и особенности
динамики содержания p-каротина, витаминов А, Е, С в печени свиноматок, эндометрии и миометрии во время периода полового покоя, охоты, на 10-е, 15-е, 20-е, 30-е, 60-е и 90-е сутки супоросности, плодных оболочках, печени и длиннейшей мышцы спины плодов 60-х, 90-х, 115-х суток развития; выявлены особенности дифференциации содержания исследуемых компонентов в эндометрии и миометрии на участках прикрепления плодов, а также между ними; установлена корреляционная связь между содержанием
p-каротина, витаминов А, Е, С в тканях матки и эмбрионов,
интенсивностью их роста и биологической раэнока-чественностью.
Ключевые слова: антиоксиданты, p-каротин, витамин А, витамин Е, витамин С, эндометрий, миометрий, печень, плодные оболочки, плоды, беременость.
, SUMMARY
Shostya A.M. The dynamics peculiarities of the antioxidant action vitamins concentration in different tissues of sows end foetus.
Dissertation for the scientific degree of Candidate of Biology in speciality 03.00.13- Human end Animal Physiology. The UAAS Pig-Breeding Institute, Poltava,-
1998.
The experimental study results coccerning the antioxidant action vitamins concentration in mothersSes parts of the sow's placenta have been presented. Certain conformities and dynamics peculiarties were determined concerning of p-carotin and vitamins A, E, С concentration in the sow's liver, endometrium and myometrium during the sexual pause and heat, as well as on the 10th, 15th, 20th, 30th, 60th and 90th days of
destation, in qbetus'es membranes, in this liver and in
the vertebral musculus longissimus on the 60th, 90th and
115th days of life. Determined were the peculiarities
concerning the differentiation of the studied componans
concentration in the; endometrium and myometrium of the uterine horns in the places of the foetuses' fastening and between them. Determined is the correlation between P-carotin and vitamins A, E, С concentration in tissues of the uterus and embrios, their grawth intensyty and their different biological gualities.
Key words: antioxidants, p-carotin, vitamin A, vitamin E, vitamin C, endometrium, myometrium, liver, foetus'es membranes, foetuses, gestation, sexual cycle.
- Шостя, Анатолий Михайлович
- кандидата биологических наук
- Полтава, 1998
- ВАК 03.00.13
- Влияние каротина микробиологического синтеза на воспроизводительную функцию свиноматок
- Влияние различных комбинаций каротиноидов, витамина А и биофлавоноидов на антиоксидантный статус, минеральный обмен и продуктивность свиней
- ВЛИЯНИЕ ФЕРРОЗАНА НА ОБМЕН ВЕЩЕСТВ И ПРОДУКТИВНОСТЬ СУПОРОСНЫХ СВИНОМАТОК
- Потребность в йоде и особенности его метаболизма у свиней в онтогенезе
- Динамика живой массы свиноматок в процессе репродуктивного цикла в связи с их возрастом