Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Изучение сортостойкости огурца к ложной мучнистой росе в условиях Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.11, Защита растений
Автореферат диссертации по теме "Изучение сортостойкости огурца к ложной мучнистой росе в условиях Лесостепи Украины"
! I и 0 ЛуКРАГНСЬКИЙ ДЕРЖАВНШ АГРАРНИЙ УН1ЕЕРСИГЕГ
'¿. 3 I' * '] V-' ■ ■'! ' _
УНЙГИГУТО^ОЧХВНИЦТВА I БЛШТАННИЦГВА УШЙСЬКО! АКАДЕМII
АГРАРИЯХ НАУК
На прагах рукопису
ПЛУНН1КОВА Людмила 6гор!гна
ВИВЧЕННЯ СОРТОСТГЙКОСП ОПРКА ДО НЕСПРАБЖНЬОI БОРОШШСТО! РОСИ Б УМОЕА^С Л1СОСТЕПУ УКРА1НИ
06.01.11 - захист рослин е!д шк1дник1е { хвороб
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацП на здобуття наукоЕого ступеня кандидата с*льсысогосподарськии наук
Ки'1'1 - 1993 р.
Робота тикалана в е!ддШ селекцП i нас!нницгга ОЕочевих i баштанних культур в1цкритого грунту 1нституту оio4iïHMUTE8 ! баштанництЕа УААН в 1988 - 1991рр.
НаукоЕИй ,керfвник -. доктор сШськогосподарських наук, професор Б.Й.ТИМЧЕНКО
0ф1ц1йн1 опоненти: академ1к УААН, доктор б!олог}чнйх ' . наук, професор В.$. ПЕРЕСИПКШ.
кандидат б1олоНчних. наук ; C.B. ЛИСЕНКО
Пров!дне п1дприемотро -Харк1ЕОЬкий держаЕНИй аграрний
ун1Еерситет in. В.В.Докучаем
5ахист дисвртаШ е/дбудеться " bhÂl-Ql/dt 1993р.
<40- год. на за ci да uni cnenia^isoïanoï ради K.I20.7I.07 i Украк'нськону державному аграрному ун1Еерситет! sa адресов: 252Q4I, м.Ки1'в-41,Голоо1вЕй, Еул.Геро'1'Е оборони, 15,учбогий корпус 3 ,аудитор1я £$.
'■) " ■ ' ■ Прохання над!слати Ваш е 1дгук на автореферат у 2-Х прим!р-никах, .засгШвних печаткою, на адресу; 252041, m.KhïjMI, Годоо1вЕр, Еул.Герох'в оборони,15,сектор захиоту дисвртац!Я.
.3 дисертац1ею модаа ознайомитись в б1бя!отец! ун!Еерситету.
Автореферат вДдпраЕлано "fû " t/JJfAÛUâCA 199 J p.
Вчаний оекретар спец!ал1зо1ана]( ' л //
■ ради .кандидат б!олог!чних наук, . // // / .доцент . '^^^'^Г.М.Г.Шкаруба
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА Р050ТИ
Актуальность там досл{д^ень. Сарод овочавих культур ori-рок /Cucumis sativus L. / займае особлива шсца. Являючись продуктом харчування, и in здавна одержав широка розповсадасвння i користуеться великим попитом у населения.
На 1986 р. на УираIнi пгд культурою було зайнято 52,9 тис. га. Однак за остани! 5 рокгв плоца пгд поо1зами oripKa .зквнши-лаоъ до 24,7 тис.га. До того ж, наючи злсоку потвнц!йну продук-thbhiстъ, нин1шня урояаШйсть оггркгв становить близько 6,5 т/га i us забозпечуе науково обгрунговану нориу харчузання людини /12-15 кг/р1к/•
Ооновна причина цього становища - пояза в 1985 р. касправ-кньо! боровшего! роси /пероноспорозу/, яка цороку носить характер anicJiTOTii. Зтрати вронаю вгд цього захворювання становлять 30-50, а в окремих випаднах доокгають 70-100/».
Причини QnigiTotriiiHoro розетку хвороби i II зисоко! ик1д-ливостi носять коиплаксний характер. Сорэд них .В1дсутн1сть в посевах CTiiiKiix copTia i ггбридгз являеться головною. Тоыу одним з найваялив1ших налрямкхв вирзшання проблема П1двищення вроиайностг кулиури oripica, а такок найб1льш е^энзивнии i не-ик!длйбим для оточуючого серадовища засоСом захисту рослии е стаорокня i впровадаэння у виробництво сорт1в 1 хмбрид^в, стойких до захворювань.
В зв"язку з розииренням селекцЬЧно! роботи по створаншо сортмв ог!рка, ст!йких до пероноспорозу, i для ycniuiHoro Ii ви-конання наобх1дна всаб1чна вивчення вихгдного ыатер!алу. Hhhi В1дсутн{ ловя1 дан: :ыунолог1Чно1 оц{нки колекцП оггрка щодо пороноспорозу в УкраШ.
Матэ i завдання доолгдиань. Основна ыата проваданих досл1д-еэнь полягала у вивчешН вюйдного натэр!алу oripKa на стШ^сть до пероноспорозу i одержана! парспзктавних фори, ctiMkhx до за-хворываиня. Для fi виконання були поставлан| сл£дуюч1 завдання:
1. Бивчити даяк1 01олог1чн1 особливостi гриба Psaudopero-nospora oubonsia /Berk.et Curt./ Eoatow.
патоганез i цикл розвитку.
2. Розробити метода ощнки спйкост! вихгдного матар5алу oripua до пероноспорозу на ранн}х фазах росту i розвйт-
. ку рослин.
3. Вивчити сгпШсть генофонду оггркз г вид ¡литн niuni
h
продуктивн! дкерала для селакцН. 4. Одар&ати нов! сори», стЩк! до квсправжньоГ борошнмстоГ роси, як! паревицували б за врокайнгстю районован!.
Результата досл2дхень цають наукова i практична значения.
Наукова новизна роботи. Впарив для зони Л!состапу Укра!ни провадено 1мунолог1чна вивчання велико! колакцП ог!рка на стШ-к!оть до пероноспорозу. Вид1лен1 32 сг1йк! до даного захворшалия зразки. Проведена 1х оц!нка за комплексом госшдарсыео-ц!нких ознак. Створено новий свлакц}йний ыатар!ал, ст!йкий до паронос-порозу, i на його основi гивадено новий сорт ог!рка, який паре-вицуе в¡дои! районоваа! зразки за врокайшетю i ст!йк!стю до вказано!.хвороби.
Уточнаао цикл розвитку гриба Ре. cubonsis в уиовах Jlico-сшзпу УкраГни. 3 матов удоскоаалення i прискоракня нетодгв iщ-нолог}чноз оц!нка коленцгйного i салекцгйного иатар!ал1В розроб-лан! ыатоди оц1нки с.т1йкост! роолин на ранн!х фазах росту 1 розвитку.
Практична niHHioTb робота. 1з вивчаних 560 колакцШих зразкгв oripica вид!лвно д2нкий за ст!йк!сга до'пароноспорозу ви-х!дний иатзр!ал в к!лькост! 25 сортозразк!в закордонного поход-кення, та 7 сорт!в Рос!йсько! селекц!!.- Внасл!док багатор!чно1 селакц!йно! роботи одаряемо гшрепекидап, високоот!Як! до пароноспорозу форми огарка, з врояайн1сшо покад 20П-300 ц/га, без застосування х!ы!чних засоб!а захисту роолин в!д'захворювань. В 1992 род! оп!льно з групою салокц^опэр^в передано до даржви-пробування новий сорт Гейм. На 1995 р!к плануеться паредати ща один новий сорт ог!рка, стШсий до пероноопорозу, плоди якого маыть BHcoiti засолювальн! якостг.
За допоыогою. розробланого пагоду ощнкк CTifncocri до пароноспорозу роолин oripna у фаз Г с!м"ядол1 проведена прискорена оц'нка салбхщгйного материалу на штучному !нфакц1йному фон! i вtд!бран!- з ,'нього найб}льш .от 1йк! фории.
?аал?защя роботи. Результата досл!даеиь гикористовують в селекц!I oifflKHx сорт!в oripica в Гнституи' овоч!вництва i баи-ааиництва ПАН, на ДонэцыШ i СквирсмШ досл!дяих станц]ях, на досд!дн!й станцП "Маяк".
Апробац!я роботи. Про оенови! результат«"доел!даеыь допов!-дали на зас!даннях вчено! ради 1нотитуту овоч!вництва i баштан-
шщтва УМН /1989-1992 рр./, на наукозо-виро(5нич1й коиферанцП ыолодих вчоних' 1' спвщал1ст!3 ВНДЮНОЛ /1989/, на Всесоюзному науково-практичноиу саиптр} по пероноспорозу ог:рка в ДалНДЮГ /м.Хабарозськ, 1991/.
Публ!кацН результата досл1д:хень. За материалами дисэрта-ц!1 опубл1козано 5 наукових рос5{2. В сшзэвторстз! з !шаиии спзц[алгртаыл випуцено плакат "Вирощвання ог;рк!в".
Об"сц I структура дисэртацг!. Дисортащйна робота виклада-на на 146 стор{нках машинописного тексту, складаеться 13 вва-дення, п"ятн глав, висновк}в, рзкоизндац!й I пропозиц!й, списку л!таратури ! додатку. -Зызщуе 28 таблидь, 26 рисушнв. Список використаноТ Л1таратур;1 вклачае 21^ роб!т, в тоиу числ! 77 на 1нозешшх новах.
УИОВИ, МАТЕР 1АЛ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ
доел дань
■ \
Експеримонтальна робота викоиана в .доелгдному господарств} "Марефа" 1нституту овоч{лш1цтва 1 баптанництва УААН в 1988-1991 рр. Територ^я господарства розташована в *,,гэхах лхвобарежного'плато Л1состепу" УкраТни на правому бараз! р!чки Д!на. Грунт представлено чорнозеыои сераднъопотуннии малогукуспин вилугуваним, лаг-кооуглинкового кахашчкого складу.
Технология вирощуванкя культура ог{рка на акешрим'аиталып'й Д1лянц1 загальноприйнята для Л1вобаранного Я!соствпу дарнави.
Клгиат району шлпрно-контшэнтальний. ВагзтацШшй пер1од культур, вииогливих до тапла, тривас з 25 юНтня по 30 вэрасня. Матеоролог^чн! умови за роки доелгдхань були наоднаколиыи. Най-б{лыи сприятллвими для росту г розвитку огарка виявилися 1988 1 1991 рр. Насприятливим видався 1990 р. чераз досить низьк!'темпа-ратури у травн{ ! чэрзн!, як! зуыовили затринну з"явлення сход}в на 10-1А- Д!Пз 'г в!дставання у розвитку рослин. Погоднг уиови, маючи'значииЯ.вплив на патоганаз збудника несправаньо! борошнис-юI роси, були сприятливиии для парвинного проявления 1 розпов-евдааняя захворювання.
ДослЦганяя проводили шляхом постановки польових, вегетац1й-них I лабораториях дослШв /Велик В.Ф., 1979/.
За роки досд!давнь вивчано 560 сорт1в I ггбридгз ог!рка. Сортозразки закорзонно! селекц!! представленI сортами ! г горилани 13 США, Н!дерланд!в, ЯпонП,. Китаю, ДанП, Нзмвччнни, Чехослсят-
чини. Колекц!я краТи СНД складалась 1з сорзмв i г!брид!в, вива-двних селекц!онараыи Укра!ни, Нолдови, Рос!I. Ф1юпа10Л0Р1чнв вивчзння проводили за ыогодиною Bip /1977/.
Проводячи овлекц!йну роботу, проанал!зовано понад 3 тис. потомств. За CTiMKicTio до пероноспорозу i комплексу господарсь-ко-цшпих ознак вид!лзпо 289 !ндиз!дуалышх потомств.
Оц!нку ст îEkoctï зразкзв до пэроноспорозу проводили на природной? фон! /nools в трзтгй декад} тралня/ i при шгучному ура-жанн! шляхом обприскування роедин суспонз^ею зооспрангНв в фаз! о1ипядол!.
Як 1нфакц!йШ1й иатор1ал викорлстовували_м!сц9ву природшо популяц!ю збудника пэроноспорозу, вид1Лвну з уракенних рослии оггрка. '
1н1внсивн1оть уражання нвоправЕньою бороинистою росою виз-начали в!зуалыю, за розробленою наш ща'стибальною шкало» /Тиц-чанко В.Й., 11лужн!кова Л.6., 1992/. Уражаашсгь роолиа ia ciy-niHb розвитау хвороба обчпслювали за формулами, пркйиятими в ф!-юпатолог!чн1й пракмц! /ВГР, 1975/. Клаоиф1кац!а сорюзразк1в за типами-csiiîKocii проводили зг!дно икал cî!ili:ocïi.
Бивчання б!ологх! збудника пароноспорозу, у випадку Кого аиыуючо! сгадН, щодо ctî3koctî за bîkou, проводила у веснягий пл!вков1й топяиц! зг!дко методу Н.А.Дороккина /1976/.
В лаборатории* уиовах вии!рювали рози!ри зооопоранг!еноо-4îb, зооспорангПв i oocnopiB збудника нзсправвньо! боровшею! роои за з.агальноприйнятиш мето'дикаци /Билай В.К., 1973/.
■ 'Фенолог1чн! слосгарежаынп i обл!к врожав здЫсншали зг!дно ывюдиц1 ДержкоШсП по сортовипробуванна с.-г. культур /1985/.
Експаршатальн! дан! п!длягали натаиатнчнШ обробцГ иэтодои диспаро!йного анал!зу з викорисганням EOi.1 /Доспехов Б.А., 1985/, акопои1чну ефакшвк!сть впровадгоння нозих стШшх до пароноспорозу copïiB.огарка визяачили за латодиков Н.П.Кононанко та !н. /1978/. •
; ' результата доел дань.
■ Ei-onori4Hi особлгшост! збудаика носправкньо! борошнисао! роса .oripua в уиовах Псостопу
;гкра!1Ш
Поширання, •ш'к!длив!са:ь, симптома урааення. Встановлено, до несправаня борошшета роса /лероноспороз/ е найб!ли розповсад-' каниц i шгадливиы зйворюваявяи oripica в уиовах Лгоосгалу yicpaïuu
1 I i ЗЯ о я 1 1 1
СП s Si о —i СГ> X о о 1 1 я
>а< о СО я g W а\ о я о В га со 1
О, я я и и СО си о со Оч о и
л о Ч я сз Х • со в H я о. са
Я Оч 5 я я со s в а ч о о Я- в
— E-i о СО ¡4 а я Рч п о.
п о 3 »- со о со |А я M о га о
в о о о о 3. >в< а. я со я я я я о
я С-Г о я СО « ЕЧ « а. я V « о «
п о' • « О Еч CD M а
О. « со t*5 со О ; ; V га -1 я Ръ я
и Я CD LA M CO я < (О « со •м я я
О ГЛ я 14 я я О о & и СО Pt s
о 1 • Д со о «Ч Я ' кл Я H шЛ—
3 (н . О о от Я Оч "—■ О О ts a. я в
о о СГ ?л Рч О с (3 С-ч — я о, «
L1 я s N к го о О, N4 я о ^-t я
д о Î5 та — И со к 3 о О 1 го в ¡E3
п. о В « • В rt я о M C4J я Й о Я
га CD а. 43 О со t=! о f-> СО с Оч
« И В Я п. W о. са w о CÍ я Я
О гл ■ • о \Э из и m СО о M о
Я К -M я о см Оч Оч к с. «-Ч га в я СП
о Я СО 1 о. !>v ■1—1 О га о ¡D
р-з S ЕЧ о\ г- ст\ я « Г-ч О *3ч СЭ О га И
Оч О M аз и Я к О я m в . сэ г?
аз о 1 О о\ я р>> я
д я о « а\ 03 и ф я <£> Л s п я
э п M со ¡2 ч—t И В сг, о s СО-
и ^ X ол О га их о ГО о гя я ■о о
ОЭ о и К « о а, •»-ч Ft
В — -г— о. я о к Р>3 я » « о СЭ •
О и\ СИ о Я сэ « ÏÎ га w га ЕГ я «
Ю -3- я m КЗ ПЗ из СО о К СО Оч
о 1 ■р-3 в га о СО о pa й —. я о СО
m Оч Р-з о Ч « л о о er « о. о о, f=C
д ю ¡4 о о. « в о Оч •M я я 1 о
я « о СО s и са П и Я о о я
э о с: и ,а я ï>» Я ГЛ s ч с: •о
о ■ч о Оч В s о F"> « в я о
о О К о о « о К . Д 1 о со о в! Рн
а •ы В M и •wt о я О о Sä я О 1
я — Sí о о Я о о R •Í Fi ч Оч га s
о д< а о. зК о. со et ——i СО сэ в в я
о н 43 о а <П о. -J Сч КС • о я s:
я са аз Оч а Я M р? Я" Е-1 гз •1-4 о о я я W
а. СО СО К со о « Оч — Оч я ч о
tA Рч С ^í о. о о M РЗ <М аз • Zí s в о
Я « CJ Оч я я э OJ Е-ч —« »=; Í3 « Оч
о - я я 03 H • О « К « о
M Ч « к « « 1 О О о 1-4 а. 1?
в >5 Л m о a • VD Я к я ¡=t я Д
43 сл в к CD Я О я я сз К сэ <13 а.
ч OD о s о 03 f-t л О о •к* га Я а. X о
о Я 1 га и Оч ч о о Е-1 « к я W со о
о и сз аз п я 03 к О К
Ft s о о Я о О о • & « я о I=Î в •1—1
■1—1 к- s VD S & Ï2 03 Го о о
a В аз СЗ га Я ОТ Оч « •• ы я- VD о я
•i-« Я о. s В СГ1 из ЕЧ Я it- со p=t « я
О В р-3 й Я О S О 1—1 Оч м—• >1 я
л =î 1 со 1 я »• •»-« Í4Í р-1 В го
О « го И Оч к я О га
со « « и О о " о га о s о я я >>
СО m S3 я я о о. Оч Е-1 я Я я Я X И ЕГ
1 i -Я
1 1 1 О со о
й 1 я о со СО о. в с OJ
я ¡>3 я со я г- я я о 23 со о.
я В га я P-Ï я • «3 со я И г о. о я
я О 03 я ?» « о. " ; я о а С-. M я •
о о. « и —• га Я а о ш
го я сэ ! •14 в и & H и— я S3 X э я V-
« СГ >о< >*«ч >) и « я о о --—^ я о я
о Д 1 я (=! о 355 со с о Оч Сч я <о СО
о ••-t • LA •»-» го ЕЗ '—1 £зч О о 1—4 я о ш
« S ЕЧ H W Я аа ш к га я W •W4 « о со в
О к СО я со я я а го
га M Я я <Г) о 3S M В со а со о о а s H га
н я ЕЗ Оч s к О ГЛ га « я а? о —ч « M
о Я СО В 03 о, еч га СМ о со о « ч я M я Еч
Оч о О Ö1 СП га о * к аз о
К ■А — СО я я Л С я • я « о •»-« аз я
сз СО ч 03 t>> о. S3 к я к И >,: ч
« Я M я EÍ ея Оч о SS га я 3 я t>-4 s а со
я V3 В ••-i я s s я ч О со Оч ■I—<
к о и СО я О PÍ я о. со со в 'S Я Рч Оч >3 я
со s о о о я ез « 1 ts со « о
я — в! я W <я M .5 яз ил к аз •*-ч я • а.
J2 а о Я в о а о, ЕЗ О, X « о о
е. s а 'К •»-ч m л о СО 1 га о л га ' ЕЧ
о к СО в В С в Сч « о. о з в о
га « Оч о я о о о s s S я я H M ■i— о
M к S3 о я сз Оч э- Оч я Оч и г CD я M о -Я
го *> « M Сн ■м а ■О о t=¡ CD 1 о.
га ш о M о а •м ЕЧ а « го 1=5 1Г> га р
я в С. 1 п. Я га в •м « Я . «
л •я о • о о о я о о в СО о о я
я я о я СО в я я •ч-ч я Оч о , о « в я я
К I о g « M о я в о а ■w о я о
ЕЧ <м s й СО о 03 а M-« я о В « о И го
Я ч я g и в 1 со »4 И « я Оч <0 Оч р-> я
га к S3 о о в X s •чч о о о. в
о Ч о сэ о се со Оч ч чэ • о о в Я и «
f Яч а я я я со го M О 03 со я га о К
СМ я. и я в о tu Я «Й Ьч « W ^ч о я я
и я со • »-4 в Ро о о в п. •ы о VD о. 03
1 СО со я м—. о чэ я s « я « »ч-ч п я 1 M я
ÏS О я я со ч чэ со С-Ч Ьч са 3S 1Ч-Н о
s Рч Ё? >0 о СО - « я о Я г о к в Я ?-> X
к о я ч о. га СО я Я О. я о
л — в s « s я я о Я 3. И я го Ö« о в о.
о га t! со о. я я я <t> CD о я о о
я rs П" го я >» о я в и я F-> В « в Ч ЧЧ-Ч с
ЕЗ о я s 4D о. о СО м я 3 я о о о
W я Рз ч о о СО о в ГО го о. о. я о M я
■м •»X о К со СО в со Ö* к о § Оч ю . >г к я- ч •
ас а Fi я о &• со СО • •-ч CD CD а •ч-ч л
S я я s а « X ш к a я h И со
о. О я Я зя Я я я я о о
^я w в Я к СО о и я к О о ч я X Й4
s о о и И л я s Я И X я в * го аз К a
M в W с с С-ч я га я hj cu со Я я о f=C Ч о CD
я я га M ■ч-ч в к 03 я к а? я я
о о , о я со S3 я ф « & в В •к со в
я M га П. я я я со я о га Оч £3 о « 1 a о
'S К ® CD ЕЭ я s Оч о t4 го О го Pj
•ч-ч ЕЧ о « M СО Я я я (=5 г>» о о M в я о
о, К О я к со К & о. я M о я M
СО « к о s о. »t-4 к к Оч M s я со о ч а
и я в s чэ я о tei и—• га о W a со
св1тло-о1рого кольору. Шкроскоп!чний анал!з виявляе р!дкл зоо-споранггеносц! I зооспорангН.
В аиериканських зразках зустр!чалися рослинц з характерно» реакд!ею "надчутливост!". Шк коричнево» в!дцерлою ! здоровою тканиною спостер^гаегься ч!тка роэиекувашш. В уыовах в1дкригого грунту плями були дак!лька ма иих розмгр!в - 2-8 ш, в закритому грунт! - 5-25 ш.
Ы1кросгап1чнз доел! давняя уражаних листк!в ог!рка сорту Хар-к!вський дозволило виявити зооспоранг!еносц1 довжиною 14-7-30?, шириною 5-9 шш, на яких форцуються зооспорангН розьиром 33,6 ± 0,53 х 21,9 + 0,27 шш. В уыовах Харк1вськсТ облает! в понуляцП патогена виявлено зооспорангН в основному яйцапод!бноТ форма 13 сосочкой на вершин!, а також округло!. Кглыисть ?х становила в{д 7,7 до 12,5^ в1д загальноГ к!лькос:п, залучвних до анал!зу.
Дкэрвла парвинно! !нфекцН. На паввоиу етап1 житзевого циклу, гриб, збудник пэроноспорозу огарка, переходить до утасрашш оооб-ливих, перабуваючше-у споко!, спор-ооспор, роль яких у поновлеинх парвинно! |нфекцп розглядаеться вчдниии на однозначно. В рослин-них залишках ог!рка виявлон! кулясто! форма ооспори гриба, дга-ыотр яких в серодньоиу доргвкював 25,6 1 0»56 шш.
Роолишп залишки з ооопорааи, в них зяаходяться, випро-бовузали на 1нфекц1йн1иь п!еля збор^гадня 1х в р1зяих уыовах. Встановлзно, но б'тъш интенсивна гарвиннз ураяення пароноспорозоы з"являлося у зар!аятах, де в лунку при пос!в! нас1ння огхрка вносили до 5 г рослинних залишк!в, як! зиыузали на поверхи! грунту, а-такоз збер!галися при температур! 18-20°С на протяз! 8 м!сяц!в. Цент ¡нтансивно парвиннз уракення виявилося у випадку внесения рослинних. залиык!а, як! перазиыували на глибин! 25 сы I. як! збер!-галмся 20 I 32 ы!сяц1 в лабораториях уыовах при 1эилерагур1 пов!т-ря 18-20°С. ■ , :'. .
При обприокуваиШ рослиа в фаз I 2-4 справян1х листк!в-завкссн ¡з рослинних задиишв, первинне урааання виявилось липт в вариантах, да .викорисювували рослинн! залишки, якг збар!гались при таи-ператур! пов1тря 18-20°С на протяз! 8 ы!сяц1В та на глибин! 25 си. Тобто, за у мое -таялих, ыалосн!жних зим рослинн! раштки з ооспорами як! в них зяаходяться, ыогу'ть збарггатися на повархн! грунту г на глибин! 25 сц !•служчти одним и основных джерел пэрвинноГ !нфекцП ог|рка.
Роолинн! залишки, як! збар!галися 8-32 ы!сяц! при ^аппаратур!
18-20°С на втрачають свое! {нфвиц!йносг!. Пос!в oripica в монокультур! призводить до пригноблення рослин i нокопичання грун-тово! {нфекцН.
CTiitaicTb рослин oripica до пароноспорозу за b}koi.i. Щоб тати моклив!сть одарнувати К1льиа поколгнь сэлокцШного матар!алу за р1к, використовуючи для ouiHKH на ст!йк!сть до пароноспорозу итучний ¡нфокц!йний.фон, необх!дно знати присюсован!сть гриба до певно! фази росту i розвитку рослин. На думку ряду досл1Дник!в, пороноспорозом уракуються рослини oripKa бЬтыа раннfx строев по-с!ву /Ловитин 1.1.М., 1967; Налобова В.й., 1986/. Цо - результат ' пристосування гриба до б!лыл старих листк!в. Дояк! вчан1 /Демэн-тьова М.И., 1970 ; Weit В., 1987 ; Sanaucha Y., Cochen Y. , 1988; Sagt G. , 1987/ вважають, що уракуються головним чином молод! рослини, з широко вгдкритими продихаыи, через як! ! вЦбуваеться ураиння. . .
Досл1дяеннями лстановлоно, що рослини oripica уражуються перо-носпорозом на bcîx етапах росгуМ розвитку. Вони сприйнятлив! до захзорювання у самому ранньоыу siui, почииаючи з с!м"ядолышх листк!в. nopiai озиаки хвороби з"являються у вигляд! 'невеликих пляа на краях сш"ядоль, як! в подальшону мояуть покривати усю Ix повврхню, що й призводить до Гх усихання. 3 ураганих с!м"ядоль ш;5зкц!я пов!тряшш пляхои паредаеться на справил! листки, що з"яв-ляються. При порвиняоыу уракенн! у фаз i плодоутворання або цв|т!н-ня уракуються i молод}, i стар} справки! листки. Ступ!нь розвитку хвороби на молодих бувае дек {лыса мениои, н!и на отарих листках. Яьщо а з ïдносити урааон!оть ■jtieï рослини до повпо! групп ст1йкос-тг, то за ступеней розвитку хвороби вони будуть входити до oflHiel й Tioî ас груди. Встаиовлзна позитивна кореляц{Ина залеян1сть uïk ypazQHicTM рослини oripKa пороноспорозои в дорослому стан! i в фаз! с!м"лдол1. Для спрнйнятливих сорт!в Дарк{вський, Витязь/ icosüiuicHT кораляцП /г/ дор13нював 0,92-0,95, для в{дносно ст!Я-ких /Декан, Mir/ - 0,86 /табл. ±/.
Таким чином суттеву од!шсу ypasonocci рослини oripica мокна проводим у б{льш ранн! фази росту ! розвитку, починаючи з ciMnn-доль. Бона продставляе иайб!лызш'1 ¡нтерес для селэкцШшх досл!д-кень, бо дае иоялив!сть ohîhiith числаян! ciii"ï, в{дбракувати з них сприйнятливг, а на тлх, якi яииились, закласти нас{шшки а рÏK випробування на тучному ¡нфакцхйнсыу фон!.
Таблиця i
ypaHQHiCTb рослин р1зних coptíb oripKa пароноспорозом в pisHi фази онтогеназу, % /ссрадне за 1989-1990 pp./
№ Фаза розвитку CryniHb розвитку хвороби
пп ■ Харк1зський| Витязь Дакан Mir
I. С1ы"ядол1 21,7 20,5 3,0 1,5
2. 2-4 справжн!х листки 22,3 18,4 2,9 1,6
3. Цв1т1ння 20,3 17,3 3,1 2,0
4. Початок плодоутворання 22,5 20,8 " 3,2 2,1
5. Ма'сова плодоутвораиня 24,2 20 Д 3,3 2,2
Г 5,1 0,92 0,95 0,86 0,86
г 5,2 0,72 0,52 0,73 0,66
: г 5,з . . 0,69 0,99 0,98 0,49
0,91 0,94 0,65 0,95
Розробка 3aco6iB штучного уракення для од1нки i в!дбору на ст!йк1сть до вароно-спорозу на раннЗх фазах розвитку рослин
Навдач! свлекц1онар!в при створаннi ciiito: coptíb пов"яза-Hi з надосконалиш методиками оц!нки парвинного i селакцШюго •матер{алis, що призводить до швидко! втрати стíîSkoqii.
Для оцшни на cil&cicsb до нвсвравжиьо! борошнисто! роси нами розроблан!.ыетоди 1нокуляцН рослин oripna на раня ix фазах розвитку: у фаз1 проростк!в 1'.с!ы"ядол!.
Штучна ураяення'в фазу проростов. Нас гния пророщували в чашках Петр! до псчви паррщщих KopumiB, a пот iu Ix |нокулювали суоленз1ею зобспораягНв эбудника Pe. cubensis шляхом обприс-кування або зыочуваиня. Концантрац1я суспанзМ становила 20-30 шт. зооспорангНв в пол! зору микроскопа при зб1лыа0нн1 120х. На протяз! .2-3 дfÖ у камерах з волог!стю пов1тря 95-100$' п{дтри-мували температуру I7-I9°Ô. Освоения при дьому становило 2040 тис.люкс. .....
Результата ев!дчать, що офекшшши зиявилося як обприскуван-ия, так i змочування проростов cycnaH3feio зооспорангНв эбудника
пароноспорозу. Ураконня сприйнятливого сорту Харк1всышй було 56,1-62,5% /табл.2/.
Таблиця 2
Результата штучно! }нокуляцИ проростк!в ог1рка сорту Харк1вськиИ /сареднс за 1988-1989 рр./
Вар!ант К!льк1сть иас1нин, ыт. К1льк1сть роолин, шт. Ураяа- 1ПСТБ,
вкс1-яно з!й-ило з урезанный с1-и"ядоляии баз ура-кання р М ± и
Змочування пророст-к1в сусп0нз!ею зоо-спорангНв з будни ка хвороби . 100
Обприскування проро-"
СТК1В
-суопанз1ею зооспо-рангпв збудника хвороби
-водопроводною водов
100 100
98
96
97
55
60 О
43
'36
97
Н1Р,
05
56,1+0,37
62,5+0,95 О
2,22
Використовуючи даний споо!б !нокуляцП проростк!в ог!рка, проведана оц!нка невалико! аолакцН 1 виявлана корелятивна.залететь ыге оц1нкои у (¿азу проростов I в фаз! цвЖнн.я-плодо-утворання. .Коеср1ц|ент корзляцН становить 0,90 +0,14-. Розроб-лоняй спос!б итучного ураавння проростка дае цо*£лив1сть в лабораториях уиовах поперадньо од!шии ЬвШбрати от!йк! фории !з колакц!йного 1 салакцШого матбр1ал1в. Ца дозволяв в подалыл!й робот! викорястовувати заздалвгЦь ди$9ренц1йований за ст!йК1с-тю до пароноспорозу ыатер!ад.
Спос}б штучного урадаиня в фаз! с}и"ядол1. Для ]нокуляцИ використовували нао!ння ог!рка р!зних за стПШстю сорт{в. Нро-рощана при тампаратур! пов!тря 25-27°С наспшя вис!зали в пол1-втиланов! гораки /0,25 л/, наполнен! грунтовой суЫшиэ. При вк-нос! на поверхао грунту с1и"ядольнах лиспе 1в проводили 1х штучно урааеняя сусленз ¡ев зооспораагИв збудкг;ка пароноспорозу шляхом обприскування 1з пульверизатора лшгньо! £ верхньо? сто-р:я.Концентрами суспеизН така ж, яг. I в по пй редкому аосл1д1 .
Горшки з рослинаии на протяз! 12-15 год. витриыували П1Д пол!-етиленовиыи каркасами, ctíhkii яких з саредини обприокували водою. Температура пов!тря п!д чао уракешш дор!внювала 25, вноч1 зни-кувалась'до 16-17°С. В!дносну волог!сть пов}тря п!дтриыували вдань - 85, вноч! - 95-100$. Чараз 3 доби на сприйнятливих сортах з"явилися пари! ознеки пероноспорозу, на 5-6-у - спороношен-ня гриба.
. fiuaxis доел!дгань свгдчить, що ощнку ураженост! рослин , огарка пароноспорозои иохна проводити в фаз! с!и"ядол1. При цьо-му проел{дкуеться диферанц!ац!я сорт!в за ст!йк!стю. Так, У-СПРИЙНЯТЛИВИХ СОрТ i В ХарК1ВСЬК1!Й, ВИТЯЗЬ Í Н1НШ1СЬКИЙ-12 в !дсоток уракеност! с!м"ядоль становив 68,7-100, а у в!дносно ст!йких -Mir ! K-205CR - 3,4-36,1.
Ура же пня в фаз! с1ы"ядол! дозволяе !з г!бридно! популяцИ . iндив1 дуально в!дбраковувати дум слрийнятлив! рослини, а на CTiflKHX одарлсувати нас!кня в pia випробування. Методику штучного ураження в фаз! С1и"ядрл! використовували при сгворецн! ст!й-ких до пероноспорозу oopriB. Для цього оц!нано понад 180 HouapiB ■ ггбридного иатер!алу, 6 тис.рослин. Шсля появи захворювання вЦбраковувалн дуко i серадньо сприйнятлив! фории, а на тих, що залишилиоь /9,6/S рослин/, заклали наемники шляхои штучного схра-адвання. £ I&9I р.. одервдний г1бридний матар!ал F^-Pj вис!яли у вгдкритому грунт! для nepaBipKK на ст!йк1сть до пероноспорозу 1 на продуктизнЮть. При обл!ку ураааност! -¡арвня зазначаний розоадник вдв 10,5$ потопив з'високош i 25,45® з в|дносною ст!й-к!стю до пероноспорозу. Г!брид!в, .стуШнь розвитку захворювання яких доходила до 50°/о, було 28,555. 1ншЯ селакц!йний иатар!ал мав k, 19,7 1 15,9% потомств в!дпоа!дно.
Вих!дш1й матер!ал- для селекц!! ог!рка на ст!йк!сть до пероноспорозу
Гмунояог!чна вивчання-колекц!йного ыатор!алу ог!рка. Селек-ц!йний процае звичайно починали з п!дбору i детального вквчецня первшшого иатар1алу. Колекц!Ян! зразки оц!нювали на природному. !нфокц!йному фон!, оск!лъки в ус! роки доел!днань розвигок нет справкньо! борошнисто! роси носив характер ení$iтот!1. 1н$екц!й-не навантаження було достатн!м для достоНрно! оц!нки ураженост! сортозразшв. В I988-I99I рр. сорт Харк!воький на початок червня
був уражэний на 46-79, на кгнаць - на 77-100$.
При природному 1нф1кувашп ici 560 с'ортозразк{в ог!рка ура-кувались пероноспорозоы. Однан встановлено iciomy диферанц1ац1ю зразк1в за ступеней со?!йкостi до захворювання. Bel вони о'ули роздан! на 5 груп. ...
Оцппса ypaïïenocTi copiiB i riöpuzta свлзкцИ УкраГни та кра1н СНД св iдчить, що до 79,3$ /1989 р./ в{д yclx вивчених зра-зк!в мали низьку f дуке низьку стЦШсть. Скороотигл! сортозраз-ки Харк{вський, Криниця Рр Садко Рр СовхозкиА Рд-, Гзящний, С1-ворсышй, Кустовий 98 та }н. до масового урахэння г.ароноспорозоы встигали дати по 100-150 ц/га плод13.
За наших умоз найиешу сприйнятлив!сть виявили сорти Далзко-сх1дно1 салекцП - Mir, Каскад, Они к, Н1зший, Усур!йсышй 3, Далекосх{дний б i Нриисыю1 дослано! станцг! BIP - Сорт 601, . Oûhïko. BpoïcaiiHicîb щодо сорт!в станонила 182-533 ц/га./табл.?/.
Таблиця 3
Характеристика кращих за продуктивном) i и1йк1стю до пароноспорозу copîiB oripsa езред сортозразк^в селекцИ Укра!ни i держав СНД
Загальиа врокайН1Сть /саредне за 1982-1991рр./ CïyniHb розвитку пароноспорозу /аиплНуда ураження за I987-I99IPP./
Сорт, г!брид ц/га % до стандарту
XapiciB-ськяй Бригадний ?j
ïapitiBCBKHfl /стандарт/ 68,2 100 54,2 73,7-100
Бригадний Pj /стандарт/ 126 184 100 12,5-30,4
Ш- 533 781 424 2,5-16,1
îaCi.-ад 463 679 368 2,5-12,5
Шний 487 7Г4 387 2,5-12,5
)н ÎK 408 598 325 2,5-12,0
1алакосх1Дний 6 398 ■584 317 3,5-25,0
rcypiacbKHi1 3х 437 641 348 ■ 20,0
¡орт 601 182 267 ' 145 2,5-18,3
>eniKC 242 355 192 2,5-10,4
hipq5 18,6
х Дан! за 1991 р.
Анал1з зразк!в закордонного походжання за аколого-гаогра-ф!чними зонами показав, що високостiiiKi i в{дносно ciiftKi до пероноспорозу формя oripKa вид!лан1 сарад иатар!ал!в японського, кихайсысого f ШдЦського походгення /80,3, 50 i 75% в!дпов!дно/, а такок аыерикансько! i голандсьио! салвкцШ /62,3 i 43,9$/-
Високою ст!йк!стю характаризувалися зразки з ЯпонП: Sanazu /ти1гч.2065/, Sadao rishu /тимч.2059/, Chikanari Ао/тинч. • II3I/,Shlmo ahiraau /ТИЫЧ.1539/, Slice king is США: MSI-9410 /тимч. 1664/1 Polusett /к.2892/, Fixle /ишч.1500/, Sanpaon Pj /тимч. 2427/, is Н1дерланд1в: № 6502 /тимч. 2774/, bo vita /тимч. 2363/ та imi /табл.1//. Стаб{льну вира-KBHiCTb ознаки сл1д в{доптити у зразkib: Flurry, Ginomite, Slice king, Simotauki aonaga jibai, № 6501, Premier
hybrid Pp -
Група в1диосно ст1йких.сорюзразк!в склала за роки дос-л1дквнь 27,8fa. В основному да сортозразки i3 Шдзрланд1в:Т>ор1ив, К» 6503,Agnes, Femoal , {з США: High mark Ц, Sprint 0, Graon spear 14 Fp з ЯпонЯ: ХоккусiH, Sindone, Tikanari sue : з Китаю: Чкуннун, Лунзахуан 2, Лунзахуан 3. Сортозразки вказаних двох труп ciiftKocTi використовували в со-декц1йн!й po6ori як вих1дний ыатер1ал.
Найчислэнн1шо0 групою /в|д 35,2 до 66,2^/ були зразки, HKi виявили ргзну CTyniHB сприйаятливосхи Донв1.ув1йшли Bci зразки з НЫеччини, Угорщини, Чзхословаччини, Югослав ii i ШвацП.
Вивчзкня сортозразк1в в waaainl дозволило встановити, що в поржу чаргу уразувались пэроноспорозоы сприйнятлив! районо-BaHi сорти. Ступiiib розвитку хвороби при цьоиу зростала дуке швидко. На високост1йких формах захворювання виявлялося значно п{зн1ша i наростання його йшло б!лыа пов!кьно. Такт зразки тривалий час - до 25 сарпня-5 варасня продовжували плодоносит /рис.1/.
Агроб}олог(чнз вивчання дкорал cTifiKOCTi. Результат дос-л{дезнь св!дчать, що валика кгльк^сть колакцШих зразк^в за загальним врожаем перовицувала стандарта - сильно сприйнятли-вий сорт Харк1вський i викосно стШкий г5брид Бригадний F-^ гз врокайН1Стю 68 i 126 ц/га в!дпов!дно. До продуктивних СЛ1Д £1д-нести Fixlra /тимч. 1500/, PreEier hybrid Ft /тимч1. 2434/,
Таблица Ч
Ступ1нь ураавння пвроноспорозом стШшх форм колзш^йних зразк)в oripua в досл!дах, $ /за I987-I99I pp.'/
й каталога BIP
Сорт, г!брид
Походашняя
Ампл!туда уражання
XapxiscbKiifl /стандарт/ УкраГна 75-100
Тимч. 2363 Lovita Hiдврланди 1,0-2,5
Тимч. 2773 №' 6501
Тимч. 2774 te 6502 _ll _ 2,5-4,0
Тимч. 1664 Usv -9410 США 0,5-5,4
Тимч. 2434 Premier hybrid 1,1-3,0
Flurry
Тиич. 2802 Poinsett 0,1-5,0
Ginomite 2,5
Тимч. 1500 ■ Fixle 2,5-3,1
Тимч. 2427 Sampson Pj США _ 2,5-5,0
Тимч. 2065 ' Sanazu Япония 2,5-5,0
Тиич. 2059 Sadao rishu 2,1-10
К. 32 36 Tokiwa ¡jibai 2,5-3,4
Тимч. II3I Chikanari Ao 1,5-2,5
Тимч. 1578 Hatsu kaae 2,5-12
Тимч. 1999 Slno ehlrnzu
Гимч. 2047 Kairyau oonaga 1,7-7,0
Тимч. 2062 •Siraotsukl aonaga Jibai 2>5
Sliea king Ягш!я
Тимч.. 2381 MiCH32Hil Тайвань 2,5-12,5
Explorer /тимч.2629/, Green alicer /ТИМЧ. 2964/.
КоЬив mix Pj /Т1ШЧ. 1922/, ?oncal, № 6502 /тимч.2774/, Lovlta /тиич. 2363/, Sanazu /тимч. 2065/, Summer. Ix BpoaafiHfcTb становила 2S0-54I ц/га. ToBapufcib плод!в у б!льшост1 колакцШшх зразк!в була на р1вн! стандарта ! дор!в-нювала 70-88%.■
% ураюння рослин
Рис Л. Д!наиива розвктку поровоспорозу на pisHux за сприйнятлкв?стю сортах огЧрка
—/ — %— сорт Харк!вськйЯ /дука сприйнятливий/
— о — о—cops Докан /в1даосно отЫкиЙ/
— к—к — сорт Saaeau ■ /Вйсокостшкий/
Визчашш морфолог!чию: ознак дозволило встановити, ¡до б!ль а 1erj зразк!в закордонного лслодгштя тли плоди з (Нлосиггим складвиа або нрос-гаи опушзнням. Виглюк остановили зразам JVilj hybrid P-j /тиач. 23?'// î Sumer з чорноаигши оиуовшяи.
За рози1рои 1 формою плод!в, Ix технолог1чними властивос-тнш1 i бioxiufчипы складом вид!лились сорта f гJ брида Ms 11-9410 /таи4.1664/, Fixle /ИШЧ.Г500/, Sampson Pj/тицч.' 2427/, Calipao Fj /ТИИЧ.2426/, Grecm вреаг 14 P-r /тт.-2429/,. Premier hybrid р /тимч.2434/, Agnes ' й 6502, Sumner та ¡ш!. •
Свлекц!я ог!рка на ст!йк!сть до наолравжньо! боронниото! роси
Вид!лен1 за ст5йк!с1ю i продуктивною колакцШн! сорто-зраэки були включен! в селэкцШний процес. 1х схрсщувзли i3 ири-датниыи до засолювання районованими сортами, а такой з перспак-тившш иатер1алои, пкий в!др!знязся ст!йк!стю до бактериозу /за ouimtOB на штучному !нфзкц!йнону фон}/. Роботу проводили спгльно !з cniBpo6fтншеами лабораторН седокдИ овочавих культур з!дкритого грунту I0E УААК.%ло закладено 200 Г1бридних кои-б!нац1Й, проанал!зовано попал 3 тисяч потоыств. За ст1йк1отю до пероноспорозу f комплексу господарсько-ц1нних ознак вид!лано 289 1ндив1дуальних потоаств. В селакц!йн!й po6oii використовува-ли метод {цухту i насичуючих схраздвань. В зииов1й таплиц! ода-рнували по два покол!ння нас!ння за р!к, в!дбори за ст!йк1сиэ до пароноспорозу проводили у в!дкритону грунт!, да захворюзання приймало характер еп!ф!татП. В результат! отрицало новий сэлак-ц!йний матзр!ал трзтього-иосгого покол!нь, 31дносно сг!Акий. до пароноспорозу /ступень розвитку хворобм 21,5-35,6^/, з хорошою ' як!стю плодгв t виоокою продуктивном /195-301 ц/га/.
В I99I-I992 pp. проведано конкурсна випробування найб!льш парспактивних г!бридних конб!нац!й засолювального типу,.
Дан! св!дчать, цо високою продуктивн!стю характеризуйся зразок FgX 5 /й 6502 х СГН-12/, який за загальниы вроете.'.! парелшцував стандарт!! - сорт.Харк!всысиЯ на 143,8 i г!брид Бригадний на 86,3 ц/га. .Доо'рий результат забазпечив парспектив-ннй зразок Рб1 < Lovita х Pj- / СГН-12 x Конкурент/). Обидва в Означались п!двищаною ст!йк1стю до насправкньо! борош-нисто! роси i бактар:озу /табл.5/.
Зразок Pgl 5 /№6502 х СГН-12/ в 1992 р. передано в дер- . мавне сортовипробування п!д наззою "Гвйи". Сорт виведано в с^в-авторств! i3 спгвробгтншсами лабораторП овочавих культур в!д-критого грунту ЮБ УААН. Bin взноситься до Шкинеысого сорто-
типу. Проведана технологНка оц!нка показала висок! смаков! -якост'1 плодгв. Загальна.дегустац!йна оценка 1х у солоноыу вид! дор!внювала 4,91 бала /4,68 у стандартного г!брида Бригадний I 4,47 у сорту Фзн!кс/. Сорт серздньостиглий, за взгетац!ю за-бозпочуе в серэдньому 212 ц/га зеланцю без впровадавння хШ!ч-ного захисту в!д захворювань. Призначений для вирощування у в!д-критому грунт! в Степу ! Лгсостепу Укра!ни, для споживання в св1-коиу вид1, для коноарвування ! созИння.
, Таблиця 5
Характеристика пэрспактивних зразк!в ог!рка
Сортозразок СтуП1НЬ розвитку хво-роби /ампл!туда ура-кзкня за 1991-1992 рр./, ■ Технолог!чна оц!нка солоних плод1в /сз-редае за 1991-1992 рр./, бал!в- ■
пвронос-пороз бакта-■ ргоз консис-тенц!я смак загаль на
Харк!вський /стандарт/ 89,8-100 50,1-66,7 „ _
Бригадний /стандарт/ 55,4-68,3 33,3-37,5 4,57 . 4,57 4,68
Фан!кс 2,5-10,4 27,5-55,0 3,85. 4,0 4,47
Р6 15 /№6502 х 1ц СГН-12/ - Гейм 2,5-12,1 15,0-23,3 ' 4,71 4,9 4,91
Рб 1<оуиа х Рх / СГН-12 X
Конкурент/) 15,4-25,1 53,4-35,4 - '
Вирощування ог!рка сорту Гейм забэзпечуе п!дв1щення ргвня рентабзльност! в 8,6 раза в порхвнянн! з сортом Харк!вський ! в 1,96 раза - з г^бридоц Бригадний /табл.6/.
Вирощуючи нов! ст!йк! до пароноопорозу сорти ог!рка в межах Укра1на /з розрахунку 12 кг на одну ладану за р!к: в тому числ! 3,77 !з закритого ! 8,23 кг з а!днритого грунту/, галузь овоч!вництва отримае додатково 400-500 илн.крб. прибутку /в щ-
нах 1991 р./. До того к шс!вн! ллощ!, зайнят1 п1д ог!рком, зменшуться на 6,9 где.га, цо дозволить ззко.чомиги 162,2 глс. люд.-дн!в на прополювшш!. Знижиння посЛиних плот оприятима зииквнию р!вня накопичания патогану у навколшиньому. соредовищ!.
Таблиця 6
Економ!чна афактизн!сть вирощування парспактивних сорт1в ог!рка, розрахунок на I га /середке за 1991-1992 рр./
Сорт, г!брид Виручка в!д роал1зад!1 продукцН, тис.крб. Повиа соб!-варт!сть раал!зевано! продукт!, тис.крб. При- бу- ток, тис. крб. Р1вянь рентабельность %
Харк1вський /стандарт/ 10,9 8,6 2,3 27
Бригадний Р^/стаидарт/ 19 Л 9,0 10,7 118
Гейм 31,9 9,6 22,2 231
рб1 ^ х ?1
/1ц СГН-12 х Конкурент/О 29,4 9>5 19,9. 210 '
ВЙСНОВКИ
1. Нвоправжня борошнисха рооа ог!рк!в /паронослороз/, яка прийняла в 1985 р. харакгар вп!ф!тот11, лзляеться до нзетупньо-го часу вайб!льы шк!дливим 1 широко розповсюдазниы захворюваи-няи, яка на 50-60$ знижуе урокай, в !ниоли призводиаь до повно! його загибал!.
2. Хворобою урагсуиться рослини ог!рка в уо!х фазах розаит-ку рослии, починаючи з фази о!м"ядолай. Шк уракен!стю роолин у фаз! с!м"ядолеМ 1 дорослоау станг !опуе пряма кораляцНШа залеа-н!сть, кооф!ц!ент коралпцП становись 0,30 +0,14.
3. В рослшших залишках ог!ркз виявлаа! ашропод!бно! форм« ооспори гриба, за допомогом якнх'в1н збер!гаеться !з року в р!к. Рослинн! залишки, як! збзр1галиоь на поверки! ! в вархн!х шарах грунту /на глибцц!'.25 ом/, являвтьея однш (з основных даеред пврзииноТ 1яфекд!I аа Укра1н*.
4. Розроблан! способи штучного урашшя вих!дного ! салак-
цПШого иагор1ал!в ог}рка в фаз i проростов i.с1м"ядодай шляхом 1нокуляц11 1х суспанз5ею зооспорангПв гриба 1з щ1льн!стю 20-30 шт. в пол! зору ¡лкроскопа при зб1лькаик! I2Q'C колуть бути вико-ристан! в свлакцЛ oripKa на ciiüKiCTb до пароноопорозу.
5. Остановлено, wo районован! на УкраТн! сорта та г!бридч засолшального типу сприйиятлив! до пароноопорозу. Ранньостигл! сорти i Г1бриди ларк}всь:шй, Садко Рр Криккця ?р Кустовий S3, Платовац, Бригадний Рр С1варський до ыасового урамнкя рослин пероноспорозом, забезпичувть врокайлОть огхрк!в 100-150 u/ra за рахунок б1яьы ранньо! i дру«тьо1 И в1ддач1.
6. За допомогоа Ф1топатолог1чно1 оц!шш 56ü copiis i гtö— рид}в oripKa видЬтано 25 сортозразк!в закордонного ноходання
i 7 copTÍB pociEcbKoI седокдП з пШэданою ctíHkíctjo до пароноопорозу, ступень розвитку хвороби 0,1-25
7. Дракмчний {нтарас для селзкдИ oripKa в!дкрнтого грунту являвть зразка: Ginomlto, Sprint 440, Premier hybrid /Т1ШЧ.2434/, Sampson Fj /Т1ШЧ.2427/, MSU-94I0 /юшч.1664/, Са-lipso Fj/ti5M4.2426/, Fixle /тикч.ГИО/ /США/; Beiair /к.3364/, fe.6502 /тиыч.2774/, Agnes, Ferncal /Шдарлаиди/; Mir, Каскад, Н1каиИ, Усур1йськяи 3, <¡>ohíkc /Pocia/.
8. За продуктивном, скоростигл1сиа i hkíctb плод!в в ca-лэкцН засоливальних copiiB i riöpiuiB oripKa иеобх1дно вико-ристовувати зразки: Еор1иеуИШч.2345/, к 6502 /ишч.2774/, №6501 /тимч.2773/, Beiair /к.3364/, Kobus mixfj /тиич.1922/, Agnea, Fe mo al . ДП-128 /ишч.2901/ /Шдарланди/; ¿ally hjbrid Sj/тич. 2337/, Fixlo/аимч.1500/, Premier hybrid Fj /тшдч.2434/, Pikling etarPj /Т1ШЧ.3079/, Poinsatt /к.2892/, Explorer /тиыч.2629/, Sampson Pj /МШЧ.2427/, Soutern cross, Green slicer /к.2964/, Green spear 14 P| /тикч.2429/ /США/; Salandin /Канада/; Suimer /1нд}я/.
9. В селакцП oripna для закритого грунту дод}льно викорис-товувати зразки Sanazu /тимч.2065/, Sadao rishu'/TiiU4.2059/ /íinuHiH/; Lovita /ткич.2365/ /¿Идерландо/; Explorer /ткмч.2ь2У/ /СиА/;-Шсцвввй /ишч.2381/ /Тайвань/.
, 10. На основ} вид i лаках пврвиннкх дмрел ст'йкост! одбока-но парспвктквний селешийнпй иачар'тл ог!рка, який використаио при виведанн! нового засолавального сорту Гейм, пераданого в
1992 р. в деряавна вапробування { перспективного г!бркда Pgl^ (Lovlta Pj- /Jti СГН-12 x Конкурент/) . Вони характеризуются високою CTÜ'Kiстю до насправяньо1 бороикисто! роси 1 перевищують за загальшш урожаем районований г1брид Бригадний на 45-69 % ! сорт Харк!вськиЯ на I67-2II
шоыендацп i пр0п03иц11
1. 0ц!нку колакд!йного t селакцШого иатар!ад!в ог!рка на ст!йк1оть до пароноспорозу доц!льно проводим на штучному 1нфак-ц!йному фон! при ypaisenai рослин у ранн! фаза росту i розвитку.
Для попередььоТ оц!нки нзобх!дно використсвуватп спос!б штучного уракення рослин в фаз! проростк!в, п!сля !нокуляц11 Ix суспенз!ея зооспоранг!!в гриба !з щ!льн!стю 20-30 шт. у пол! зо-ру а!кроскопу" при збгльсенн! 120х.
Спос!б штучного уракення"рослин в фаз! с!ы"ядоль ракоыенду-еться застосовувати для !ндив1дуально! од!нки ! з!дбору сэлок-цШюго аатэр!алу oripxa при виро:цуванн1 двох покол!нь на piK.
2. За.даерела ст!йкост! до пароноспорозу радимо викорасто-вузати вид!лен! сорта 1 г1брида: Poinsett /к.2892/, Flurry, Explorer /тиыч.2629/, Ginomite, Jally hybrid Pj /тиич.2337/, Premler
hybrid Pj /тимч.2434/, Sampson Pj /тиич.2427/, USU" -9410 /тицч. 1664/, Sprint 440, Pikling star Pj /к.3079/, Calipso Pj /тицч. 2426/, Pixle/тиыч Л 500/ /США/ ;Ва lair /к. 33 64/, Ks 6501 /кшч. 2773/, № 6502 /чтч.2774/, Lovita /ишч.2363/, Doplus /тиич. 2345/, Agnes, Fencal, Balcanto Pj,Kobus mix Р^ /ткич.1922/ /Н!дарланди/;Sana'zu/тиич 2065/, Sadao riahu/пшч.2059/, Slice king /Япо Hi я/; il J с дави И /тиич.2381/ /Тайвань/; Mir, Каскад, OHiK, Шкний, Усур!Иоышй 3, С>ан1кс, Сорт 601 /Рос!я/.
3. Новий с8лекд!Кнна иатерШ рг!рка, отрицаний на основ! використашш вид!ланих даервл сгШсоот!, характеризуемся в1дно-сноа ст!йк!оти до пароноспорозу, з вроааШНств б!льае 3Ö0 ц/га, яка перевищуе районован! сорта i гЗбрнди, рекоаондуеться для попареднього ^кпробування ! подальаого розмнокащш.
4. .ГПсля проходаення новин'сортои Гайа дараааного випробу-ваняя Bin рекошндуеться для зирочування в Стану i Л!состепу Укра!ни.
СПИСОК РОБ1Т, ОПУШША1ШХ ЗА МАТЕР 1АЛАМИ ДКСЕРГАЦП
1. Плукникова I.E. Способ ускоренной оценки устойчивости огурца к пвроноспорозу // Селекция и семеноводство.-М.: ВО Агропрои-издат.- 1988.- te 4.- С.27-28.
2. Фитопатологичоская оценка оолзкционного материала овощных культур: Методические указания,- Харьков, 1990.- 51 с.
■ /в соавт./. . .
3. Лисицин В.Н., Плукникова Л.Е. Результаты оценки сортообразцов огурца для селекции на устойчивость к бактериозу и ложной мучнистой росе // Сб.: Овощеводство и бахчеводство.- К.: Урокай. - 1990. - Вып. 35.- С.82-84-.
h. Плукникова Л.Е. Изучение исходного материала для селекции огурца на устойчивость к- пвроноспорозу в условиях Лесостепи УССР // Молодые ученые - сельскому хозяйству Нечерноземной зоны /Москва, янв. 1989/: Гез. докл. научи.-произв. конференции.- М., 1990.- С.ПО-112.
5. Тимченко В.й., Плушикова Л.6. Використання пйекцШого фону в селекцН ст1йких проти пвроноспорозу форм oripiia // 36.: Овоч!вництэо i баитанництво,- К,: Урокай.- 1992.- Вин. 37.-С. 31-33.
УВК УДАУ.» SOlr. 3 00 - 1083
- Плужникова, Людмила Егоровна
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1993
- ВАК 06.01.11
- Фузариоз колоса пшеницы на юге Украины и сортостойкость
- Мероприятия защиты огурца против наиболее вредоносных болезней в условиях Полесья и северной части Лесостепи Украины
- Болезни огурца в теплицах и обоснование мер борьбы с ними на Дальнем Востоке
- Ложная мучнистая роса рапса и меры борьбы с ней в условиях лесостепи УССР
- Подбор сортов, установление оптимальных сроков и схем посева огурца при летнем сроке выращивания в условиях Зарафшанской долины