Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Борьба с сорняками в яблоневых садах с помощью гербицидов на оподзоленных черноземах Северной Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Борьба с сорняками в яблоневых садах с помощью гербицидов на оподзоленных черноземах Северной Лесостепи Украины"
г б ад
НАШОНАЛЬНИЯ ЛГРАРНИЯ УН1ВЕРСИТЕТ
, ¡«Л
. -ч»
' На правах: рукопису
НИМШ1Й Опанас ГеоргШович
есротьеа 3 вт "ЯНАМИ в яблунешх садах за допомогою гере1шшв на чорновеках
опгдзолетих швшчного лсостепу укра1ни
Спец1альн1сть - 05.01.01 - загальиэ вемлвроботво
АВТОРЕФЕРАТ
дисэртацЦ на влобуття паукового ступення кандидата С1льськогооподарсыгах наук
Кй1в-1994
Робота ей конана в Укра1нському науково-досл!дноцу 1нститут1 сад!вництва 7ААН
Науков1 кер1вники: доктор с!льськогосподарськюс наук,
про|>есор ; ШЕРЕМЕТ 1ВАН ШАНАСОВИЧ*
доктор о!льськогосподарсысюс наук, член-коре спондеи т АТНУ ЛИСАНШ
В1кгор Григорович Кандидат с!льськогосподарських наук (МШДЕНКО 1ван Климович . .
0ф1ц1йн1 опонекти: доктор с!льськогосподарських наук,
професор ВЕСШВСЬКИИ 1ван Васильович Кандидат с1льськогосиодареьких наук МАРТОЮКО Ганна 1ван!вна
Пров!дна орран1вац!я:.ЫлПвський науково-досл1дний
1нсттут сад!вництва Л1 со стену Укра1ни УААН
йахист дисертвцИ з!дбудеться "_"__ 1994 р.
о " * годин! на сас1данн! Спец!ал!8овано1 ради: КЛ80.71.01 в На«1ошльноцу аграрному ун1верситот! /корпус 2 еудитор!я 68/. Просимо при ¡¡нити участь в вас!даннГ Ради, або грислети в!дгук на автореферат в двох екееиплярах, як! аав1рен1 печаткою, по адресу: 252041, Ки1в-41, вул.Геро1в Оборони, 15, сектор вахисту дисертац11.
3 дисертац!ею иожна оенайомитись в 61бл!отец! Наи1онального аграрного ун1верситету.
Автореферат ров1сланий "___1994 р.
Вчений секретер Спец!ал1вовано1 ради, доктор с!льськоросподарських наук
3.
ЭАГЛЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ Актуалън1сть теми» Для виконання вавдань по виробниитву 4РУК~
т!в необх!дно прид!лити вэлику увагу комплексному використангао б!о-лог1чних, агротехн!чних I х1м!чких прийои1в бороаьби в бур"янами, вивченню метод!в боротьби 8 ними в багатор!чних насадженнях, оск1лы» ки на васм!чсних грунтах вастосування добрив, ерошения, боротьба 8 тк!дниками ! хворобами но мояуть дата належний эфект»
Шкода в!д бур"ян!в велика. За п1драхунками ряду вчених /ЬО.Шереыет та 1нт1, 197&/.втрати урожаю в1д них б!льш н1ж в1д шк1дник!в I хвороб равом ввятих. Щор1чда на боротъС|у в бур"яками на приставбурних смугах, не враховуючи м1крядного оброб!тку грунту, витрачалось до 10 крб. на I га в ц1нвх 1585 року в ц1лому по УкраШ, ро складало на всю площу сад!в 6-7 млн.крб., а в врахувои-ням (нфяяц!! в 1654 рон1 6-7 члрд.крб.'
Необх1дн1сть б!льш широкого вастосування х!м1чного методу боротьби в бур"янами в садах диктуеться сучасними умоваии ведения !нтенсивного сад!вництва, подорожаниям малопродуктивных машин для механ!чного оброб1тку присговбурних, ему г, п1двищенняи ц!н на енерго-нос11, то в свою черту вимагае екорочення ыехан!чних оброб!тк!в грунту.
Мета 1 вавдання досл1дуень» Враховуши ор!внтац!ю с!льоькогос-подарського виробництва Укра1ки на рац!ональне використання енерге-тичних ресурс 1в§ метоп проведетя досл!джень було удосконалетя технологШ вирощувания високгос врожа1с яблук шляхом вастосування х1и(чного методу боротьби 8 бур"янами в готодових ваеадженнях. Для досягнення ц!е! мети були поставлен! на досл1даення так! вавдання:
- роеробка х!м1чного метъду боротьби в Сгурпянами, що ст1Як1 до сим-тр!авйн1в;
- доел !д*ення р!аних вар!ант!в сум!еного I посл!довного вастосування герб!цид!в{
- вивчення методу боротьби в бур"ягаии протягом бсього веге-тацШного пер !оду тляхои дворааового васгосування герб!цид!э|
- ровробка систем и пер! одичного вастосування гврб!цид!в, при якоиу бев вниження вагально1 ефективност! прнйоы!в боротьби в бур"янаыи можна вначно скоротити насичення грунту герб!цидами, що повинно наги немаловажна вначення в вагальнШ си с тем 1 охоронн •природи}
- вивначити вплив герб!цид!в на р1м, плодоношения та як1сть врозшю яблун!» •
Ндукову новизну лпеертзц!I внвначають так! положения:
Встановлено вниження "вфективност! систематичного васгосування симавину еа рахунок ввявлення стойких до нього бур"ян!в на оп/д-•волених чорновемах П1вн1чного Л1состепу Укра1ни. На основ! цього вапропоновано вастосовувати симавин т!лыси до вас^чення пристов-бурних сиуг стШкиии до нього бур"янами. %киы чином, вастосуван-ня симавину вводиться до ы!н1иуиу, що виенщуе йыов!рн!оть вабруд-нення грунту 1 оточукного середовиша циы ст!йкиы препаратом.
Вивчення ефективн!сть нового герб!циду -фэсулецу ! встанов-лен! його дови I строки внесения'в пристовбурн1 смуги Бернятково-го саду в уиовах П1вн1чного Л1 состеду УкраГни. Рекомендована система поел1доьн*)Го еастосування симавину 1 фосулену в боротьб! в бур"янами.
Ровроблен! рекомендацП по боротьб! в такими етШкимк до симавину бур"янаий, як вгинка канадсым», р!ан! види осоту, бер!вка польова ! хвощ польовнй. *
Практична ц!нн!сть робота. В результат! проведених дос лежень ровроблеиа система х!м{чних ваход!в боротьо'и в фр "ямистою
рослинн!стю в ээрняткових садах на чорнояемах оп1дзолеиих легто-суглинкових в умоввк niBHt4HoI чэстинк Правобережного Л!состепу Укра!ни.
Реал1ввц1я р«зультат!в досл1дхонь. На основ} проведение досл1дяэнъ ровроблена система х!м!чно1 боротьбк в бур"янами на пристовбурних смугах в 1нтенсивиих плодових насадкеннях в уыовах П!вн!чно1 чаетини Правобепежного Л1состепу УкрэГни I впровадявиа в редгосп! "Щзушинсыскй* Васильк!вського району, Ця система проходить подальше випробувашя в гостодарствах "Ки1всадвттраиу бокрема радгоспах "Тарас1вський", "КовоЧ)лександр1вськиПи та "Рослпвич!",
Апробэц!я робота» Осноен! ревультети доел !джень. допов! делись на вае1даннях вчено! ради УИДС в 1S86-19S8 роках, як! схвален! та рекомэ!дов.ан1 для впровад*ення у В!гробницгво. Матср{али1 представлен! в дисертац!!, були Еикористэн1 в рекоменят^ях Укрседвин-прому в 1990-1994 роках. По теи1 дксертацП опубл!ковано б науко-вих пов!домлень.
Декларац1я особистого в песку-. Дисертант особисто проводив стац!онарн1 I вегехац1йио-польов! досл!ди, виконував вс! технологии! операцИ, спостереження, енал!тичн1 роботи, вивначення ва-бур"яизностI вар1ант!в, анал18 вс!х досл!дних даних, ровробку. технолог!! ваетосування герб1цид!в, 11 виробничу перев!рку 1 впроваднення в виробниктво.
На публ!чниЯ аахист в«носиться обгрунтувввня комплексного вастосуввння пестицид!в для боротьби й бур"янами в пристовбурних смугах 8ерняткових сад!в П!ви!чного Л1состепу Укра!ши
Обо яг та структура роботи. Дисертац!я викяадена но 142 сто-р!нках машинописного тексту 1 складееться !в вступу, 8-ми экспериментальных глав, вионовк!в та рекоменда«!П виробняцтву. Робота
б.
ы1стить 49 таблиць 3 рисунки, 8 додатки. Список використано! л!те-ратурн включав 121 даврело, в них 33 !ноаеыких автор!в.
Умови I методика проведения досл!дягэнь. Внвчення росзу 1 пло-доношення яблун!, дП I п1сляд11 герб!цид!в окремо 1 в 1х р!вних комб!нац!ях на бур"янис1у рослинн!сть в пристовбурних сдогах яблуневих сад!в проводилось нами протягои 5 рок!в /1983-1507/ в проиисдових садах родгоспу "Октябрьсикй" Василък1вського району Ки1всько1 облает!» Для проведения досл!ду були вивкачен! дв! р!вкоц!нних д!лянки проиислового саду, проведена таксац!я 1 в!д1бран!' обл1ков! дерева. Агрох1и!чн! анал!ви грун1у проводились в лабораторию: умовах лабороторП ■агрох1ы11 Укра! нського науково-досд!дного !нституту садьвкицтва.
Анал1еи плод1в на вм!ст валишкових к!лькостей пестицид!в проводились у Всесокяноиу науково-досл1диоыу 1 нети тут! г!г !ени 1 •токсикологИ пестицид!в, пол1мер1в I пласшчних мае.
•Грунтовий покрив досл!дно1 д!лянки являе собою чоновец оп1д8оленай легко-суглинковий на лессовидному суглинку - це таив» вий'грунт для вони П!вн1Чного Л!состепу Укра1ни. Вм1ст гумусу -2,3-2,95?, авоту, що легког!дрол!вуеться - 3-10 мг рухомих форм Р^ - 4,1-13,4 ыг I КдО - 3,1-9,1 ыг на 100 г абс.сухого грунау. рН сольово! витяжки - 5,2-6,8, сума поглинених основ - 9,610,8 м-екв. на 100 г груму.
£а роки проведения досл!дхень сере'дньор1чна температура пов!трч трохи в!др!анялась в1д середньо! багатор1чно!« Найб!льв сприятливив температурки» реши сюгався в 1986 роц1, коли не в!д-м!чалоеь поы!тних в1дхилень теиператури пов!тря в!д середн!х багв-тор!чних даних. Сама це сприяло внвчному п!даищенню врожайност! плодовых дерев.
Осойливо несприятливою для плодових насаджень була вина
1S6&-1S87 posln, холя були в1ды1ч.ен1 сильн! 1 тривол! иороэя. Дерева мели сильна п1хмэреаккя плодово! деревкпи, од. в акачнIi Mipi повначилось да врогайност! в 1987 роц1. Характер випадання атмооферних опая!в в роки проведения досл!дгено був, в основному, сприятливим для росту плодових дерев I я!I Г9рб1цид1в.
Для ефэктивно! д!1 симозику 1 далапону вежлива значения мае налвн!сть вологи в грунт! в перш! 2-3 тижн! п!сля 1х внесения. В 1903,1955,1996 t 1987 роках в kbîthî випадання oimin в!дбувалось piBHowlpHo 1 в метах норми, да вобе8печияо вксску офектавн!сть препэрят!в f нормал.ьний pfcT плодових дерев'. В 1984 роц! випадання опад!в в kbIthI станоэило лише 15/5 в!д нории. Велика 1х к!льк1сть випало т!лькк п1д час друго! половинн тревня. До иього часу 61 ль-ш!стЬ бур"ян1п проросли i ефективн1сть сииаиину I далапоцу виявк-лась недостатоьоп, ■''•..-.'''
Екслериментальн! досл1дження проводились в трьох стац1онарних 1 трьох тзеготац1йно-польових досл{дех в ябдукевих садах посадки 1977-197В potciB. Повторн!сть польових досл{д!в-.триравова, к!лыг1сть обл!кових дерев у вар!ант1 - 24, в повторност! - В1. В вегетац!йно-польових досл!дах К1лыс!сть обл!кових дерев становила у вар1аит1*» 9, в повторност! - 3. Внесения герб1цид!в у пбльовкх досд1дах проводилось трактором Т-25 в обггрискувачем СП-400, о&годнаного епеи1альн6ю.штангою. В вегетац! йно-польовгос доел 1дахтерб!«иди вносили рэнцевим обприскувачеи. Волог1сть грунту вигначали йвтодои висушуваиня проб три pas и еа вегетац!йний пэр!од ДГуткиаа Л.Г. ,197?/.
ЭЛст аеоту, ио легко <г!ярол1 eye ться, вивгшчалн во методой Корнфяльла, рухомих фора фосфору Г mt» по методу Чирякова.
06nfk 8асм!ченост1 проводил« на ес(х вар1еятах доелЫй цо мэгодиц! ВЭД12Р три раая sa вегетац!» /па Воеводfhim, 1С83/.
Наявн1сть 1 переоування симавину в грунт! проводили б!ометодом по методиц! В.Ф.Лодонина, Ы.Луньова /139ЭЛ
Округлость ш там 61 в i npupioo? олнор!чних пагон!в вии!рювели ео допоиогою м1рно! стр!чки щор1чно ntSHO восени в sÎHui вегетв-ц!йного пор!оду на noix обд!кових деревах.
PicT корен1в 1 вивчення потливого пошкодхення !х герб!цидами проводилось методой вр1еу /¿а Колеси!ковиы, 1962/.
Х!м!чний склад плод!в вивначали в лабораторП вбер!гання 1 переробки t не i'и туту седгвнщтвв УМ Н.
Наявн!сть СИИ08ИЧУ, далапону i фосудеку в плодвх вивначали методой тонкошарово! хроматограф! I,-
Економ1чна ефективмсть еастосування гарб!цид!в вивначалась по иетодиц! в!дд!лу економ!ки 1 opraifieautï !кституту сад!вництва УААН Д!естопаль А.Н., Романова Л.В., Павленко A.B., 1565/.
Статистична обробка даних д!анетра штамб! а приросту однор!чнмх рагон!в ! врохайност! яблунь проводили по методу Доспехова /1985/ на програмоввноыу и!крокалькулятор! МК-54 /В/блик H.A., 1986/.
PEPWIbTAW ДОСЛЩЖНЬ
f. Вивчення д! ! герб!шя!в на фр"янист! рослини в плодових насадкеннях яблун!.
В сучасних !нтенсивних садах боротьба в бур"янистов рослии-н!сгю на пристовбурних сцугах набувяе особливо вахлиаого еначення. Спец!альн! ан'арядця для оброб!тку грунту в висувними секи!ями-приотроями ПМП-0,6, IPffl~780Û0 1 садов! #еаи ФС-0,9 та ФА-76, що в в наявност!, малопродуктивна! не вабевпечують ефективно! боротьба ç такими бегатор!чними бур"янами, як rmpifl повеучий, осот рожевий ! бер!вкв пояьова. '
Ваклив!сть х!м!чного способу боротьби в бурмянами на пристав-
бурних смугах обумовлюсться високою Я ого продуктивного I ефектив-hIcto герб!цид1в, що вастосовуються.
Протягом к!лькох рок!в йастосуваиня герб!цид1в тип 88бур"янзн-ня, якиЯ снлався на пристовбурних смугах, со склалися, сл!д ровгля-дати як складну динвм1чну систему, яка постШио 8м!нгеться п!д вп-ливом дов, строк1в i комб!нац!й препэрат!в, що вноситься.
Застосування симавину в перя! два роки було втеоковфективним. Знияенчя 8асм1ченост1 однорГчндаи бур"яноми скяадало в 1583 роц1 8,6-80,4/5 i в 1984 роц1, в!лпов!дно, 35,2-86Нест1йкими до сииа-еину виявились гак! бур"яни, як куряче просо, редька дика, лобода 61 ла, ниш!Я, грицики 1 ромашка непахуча.
В наступн1 роки врективн!сть внесения симаяину проти одкор!ч-них бур"ян!в пом!тно вниеилвсь по причин! 8"явления таких стШких до нього однор!чних бур"ян!в як пр.риця, елинка канадська. Зниження 8асм1ченост! грунту на пристовбурних^ смугах ва 1985 ! 1S66 роки становило в!дпов!дно 24,4-61I 10,6-62,1%» Зм!ни в!дбувалися I в склад! багатор1чних трев - бур"ян!в. В перший р!к вастосування симаяин слабо пригн1чував багатор1чн! бур"яни. Экихення васм!ченост! циии <5ур"янами складало 4,8-9,7^. В наступи! два роки сфоктивн!сть препарату вростало оа рахукок сильного припНченнл яир!п поввучого, йкаяення васм!ченосг! досягало 94,6-96,252. Ria четверти!» р!к свстосу-вання симазину на фон! пом!гного внищоння пир!п поввучого ! oeciy ротового, в!дбулось вб!льшення васм!ченосг! пристовбурних сыуг бер!вков полковою I хвотеа пояьовим. Зшяенкя 8аси1чон0ст! склало 34,6-65,0$ /табл. I/.
Е1льш ефективням виявилось вастосування проти однор!чних 1 багатор!чних бур"ян!в далапону йа фон! раннього весняного внесения С1Ш88ИНУ в воз! 6 кг/га або одкочосно !х сум1ш1. Необх!дно в!двнв-чити, тцо наЯб!лып ст1йкии оддар!чним бур"яном при посл!довному
I. Засы1чен1сть грунту пристовбурних яблун1. бур"янами. при аастосуванн! скмазичу в кг/га д1юио! речговини /штук на I м^/ знижекня 8абур"янгност1,
роки дослдаень • Контроль ' */бев об- * • робки/ * Симоанн « 2 кг/га * • • Сиыааин 4 кг/го ' Сииааин . 6 кг/га • • .....! ! СииавиН . 8 кг/га ?
ОднорИчн! бур >"яни
1083 245 224 74 58 48
0,0 8,6 69,8 74,4 80,4
1084 204 132 /1-1 21 24
0,0 35,3- 79,9 89,7 88,2
1£Б5 •217 164 1£9 132 83
0,0 24,4 27,2 39,2 61,8
1586 ' 161 ■ 144 122 113 61
0,0 10,6 24,3 29,8 62,1
Еагатор!чн1 бур"яни
1983 254 242 236 207. 204
0,0 4,8 7,1 8,4 9,7
1994 104 108 99 31' ' 4;
; , о,о 0,0 4,8 60,2 96,2
1985 296 211 166 64 ' 16
0,0 39,7 43,9 79,4 ■ 94,6
1С86 384 " 13Э 155 139 82
0,0 34,6 33,2 40,6 65,0
заотосуванн! сичввину 1 далапону виявнлася алинка канакська, яка 8"явилася у друг!Я половин! л!та. Ростки листк!в, тао вийшлп 1в аям!вл!, I веснзн! сходи злинки конадсько1 внитцувались далапоном в дозах 10, 15, 20, 25 кг/га на 55,6-77,8$.
Эастосуэання далакону на фон! рано-веснчного внесения сима-вину, а тзкоя 1х сум!га! одночасно рано навесн! дозволило еницити ва два роки иаЯже вс! однор1чн! ! бога тор! те! злаков! Сгур"яни на прнстовбурних снугах. В подальшому на обробленгос д!лпнках пророс-тали так! бур"яни, як алинка ианаяськэ, бер!8ка польова ! р!дшв ~ хвощ" польовий. Знияекня 8зсм!ченост! оянор!читм бур"янами аа п"ять рок!п досл!дження становило 61,3-90,9 ! йэготор!чними,
69,8-87,.
2. Басм!чен1сгь грунту прнстовбурних смут яблун! бурияномй при вастосувакн! симавину I далапону, штук на I м2
Покавники »^ктроль. Комб!нац!1 сикаакиу далапон, кг/га-
1 робки/ ^ 6+10 ' 6+5 ' 6+?.0 * 0+25 • 0+20 * 6+20
, . ' • • * 'одночасно
» ■ ............ ,, ,. .,«_*_»,..,„,< | . . ,г - . „...„,.,. .,„■
Однор!чн! бур"яни
Сэрвлня ва
пняп. рок!в 205,4 79,9 37,4 23,0 21,2 47,6 18,в
ВКЙЖРННЯ ВОС-»
м!ченоо.т!,£ 0,6 61,8 81,9 80,9 89,3 76,9 90,9
Вагатор!чн! бур"я1т
Сетцпз аз
п"ять ррк!в 239,8 78,5 26,4 28,5 24,8 В7,5 29,9 Еникення аес-
и!ченност!,# 0,0 69,8 84,8 88,1 89,1 85,1 87,5
Поаитивн! результата в боротьб! в бур"янистою рослинн!стю були одержан! при вастосуванн! фосулену як на фон! рановесняного симавииу, так I бее нього. Фосулен в норм! внесения 2-4 кг/га прив-водить до повно! вагибел! пир!ю поввучого, осоту рокевого, бер!8ки польово! ! влинки канадсько!, тобто тих найсЯлъш ст!йких бур"ян!в, як! в{дрост8ють п!сля аастосування симееину 1 ДЙЛЙПОЦУ • НаДб!лш висока ефзктивн!сть препарату в!до!чоегьея при обпрнскуванн! бур'ян!в, як! досягли 20- 20 см висоти в добрый выочуванняы рослин, що обробляються. Норма витрати робочого ровчину - 1000 л/га.
При рано-весняноыу вастосуванн! симааину еначно пменшуеться густота бур"ян!в внасл1док вагибел! од нор ¡что: бур"ян!в. В ревуль-тат! цього, при посл!дуючому внесенн! фосулену, досягаеться сильна вмочування бур"ян1в, як! валишилися стойкими до симаэицу.ЕФектив-н!сть фосулецу при ыьому р!вко аросгае. Тому вер1ант !в вастосувпн-ням фосулену на фон! внесения симаеину виявився найб!лыв ревультатив-Н1ш. Так внинення еасм!ченост! однор!чниии бур"янами на цьоиу вар!акт1 складало в середньоыу ва 4 роки 97,5$, а на вар1антах !в вастосуванняы одного лише фосулену в доеах в!д Р. до 4 кг/га, в!дпов!дно, 76,7-9Й,б#. На д!лянках бее внесения сиыавину у Друг1й половин! вегетац!! в!дм1челось в"явлення таких однор1чних бур"ян!в| як редька дика га щнриця /табл. 3/.
Аналог!чне ягвище спостер!галося такой !в еасм1чен!сто пристов-бурних емуг багатор!чними бур "янами. ?а «отири роки досл!д*ень васы!чен!сть пристовбурних смур багатор!чними бур "я нами становила на вариантах !в вастосуванняи фосулену 26,7-89,4 штук продуктивна стебел на I а на контрол!, в!дпов!дно, 204 штук.
Застосування фооулецу на фон! рано~весняного внесения оима-вину 8НИ8ИЛ0 васм1чен!сть пристовфрних смут багатор!чниии
3. Засм1чен!сть грунту оянор1чничи I багатор!чиими бур"янами при аастосувянн! ^"осулзну та сшлавицу, штук на I м^ ■
• Контроль * йосулен * Яосулен * Фосулен,
Покавники • /без об- • Р „г/га ' к> „г/™ ' 3 кг/га +
. • робки/ ! 4 кг/га ' а кг/га * симавин, ________« _:_'6 кг/га
Передне ев 4 роки
йникення вас-м1ченост'1,/2
Сэредне ва 4 роки
Зниження еас-
М1Ч2Н0СТ1
Одноргчн! бур"яни
226 58,2 26,3
О 76,7' ^ 88,4
Багатор1чн! бур"яни
204 89,4 68,6
56.3
65; 4
5,6 97,5
18,8 90,8
Фосулен 4 кг/га
14.5
93.6
26.7 66.9
бур"янвми до 18,8 штук продуктивных стебел на I Яникення 8асм1чекост1 багатор!чними бур"ятоми на цьому вор1внт1 стековило 90,8$, тод! як на вяр!аитах 1в вастосупанням одного лигае фосу-лену, в1дпов1дно, 56,3-86,9^. Вхдростання пир!ю повэучого в!д-
м!чено на вар!антак в обприскуванням вегетуючих бур"ян1в фосуденом
?
п норм! 2-3 кг/га до 50' продуктивна стебел на I и « Такоя- спо-
стор!голось рагенервц!я борщки польово! при цик го довах весго-
?
сування фосулену до 56 продуктивна* стебел иа,1 м .
Рослинм осоту рояового I глинки квнадсько! но в1дновлювбли езого росту н! на одному 1в вор!омт!в 1з вастосупанням «фосулену. При цьому необх! дно додати, що проведен! роэкопки коренево! системи виае вкавенкх бур"ян!в покарали поз ну еагибэль корвн!в рослин, як1 оброблен! |х>суленом.
Нзйб1лып стШким до фосулену виявився хвощ польовий. Цо, очевидно, пояснюеться ф1а1олог1чгами особливостями бур"яну, I,
в першу wepi7, floro невначною масоо надвшних вегетатиЕних орга-н!в Í характергам пов!льним в1дростанняи в перш!й половин! л{та, коли проводиться обробка. Т! льки вастосування фзеулену в дов! 4 кг/га виявлне сильцу пригн1чуючу д!ю на хвош польовия.
2. ВПЛИВ ГЕРЕ11Ш1В НА PICT ДЕРЕВ ЯЕЛ/Н1 ПРИ ЙАСТ0СУВАНН1 ГЕРБ1ВДЦ1В
Симовин, далапон i фосулен - це ф(8!олог1чно активн! сполуки, тому вони момуть впливати на р!ст дерев. Моеливо сприятливий вплив гербицид 1б на р!ст плодових дерев в рееультат! !х цублячо! дИ на бур"яни i пол!пшення внесл!д6к цього водного í понивного ретацу грунту. Однок моие бути i негативна д!я препарат!® на ростов! процеси дерев, нк результат fx неправильного еастосування.
Як видно !в таблиц! 4, npnpiCT однор!чних пагон!в яблун! сорту Кальв!ль сн!говий при гастосуванн! далапону в дозах 10-15 кг/ra на фон! рано-весняного внесения симавину становив в 1S64 роц! 29-29,Б /на кошрол! 88,5 см/, в!дпов!дно, в 1565 РОИ.! 31,3-32,2 /30,0 í в 1986 роц! 39,4-39,5 см /37,7/. За роки проведения доел i джем ь в (?1льтоог1 вар!ант!в is вастосуванням герб!цид!в мало м!сце еб!льшення приросту погон1в продовження пор!вняно в контролем. Так, в 1984 роц! суттеве в^!льшення дов-яини-пагон!в в!дм1чалось на ввр!антах !е еастосуванням далапоцу в дозах 2Q ! 25 кг/га.на фонГ шесення симавину в дов! 6 кг/га при сум!сноыу вастосувенн! цих препарат!в. В 1S65 роц! т!льки на вар!ант! в еастосуванням далапону в дов! 10 кг/га виявлено суттеве вб!льшення довхини пагон!в продовження, я в 1966 роц! вариант в еум!еним внесениям в ища вкаеаних герб{цнд!в мав суттеве в!дхилекня в б!к 8б1льшення,
• АнадоНчна явище спостар!галоеь I на яблун» №яьв!ля сн!го-вого, де в. 1966 роц! мало ы!сце суттеве еб!льшення окрукнбот!
4. Довяина пагон!а продовжених ! окрукн1сть штаыб1в дерев яблун! Кальв1ль сн!говий при янэсенк! р!вкнх доз С1Ш88ину I далапону, сы
Ва р 1 а н сп : 1984р.: 1985р.: .1986р,
ловгина паго!(у продовяенля
1. Контроль /оброб!ток ({резок/ 28,5 зо,о 27,1
2. Сииавин б кг/га+далапой 4 кг/га 29,0 Э2,2 . 39,4
3. Сииавин 6 кг/га »-далапон 15 кг/га 29,3 31,5 39,5
4. Синаеин 6 кг/га+далапон 20 кг/гв 20,1 29,5 40,6
5. Сивавин 6 кг/га+далапон 25 кг/га 20,0 29,1 40,5
6. Далапон ЯО кг/га 29,3 28,5 £9,5
7. Сиыавин 6 кг/га+далапон 20 кг/га одночасно рано кавесн! 81,1 29,7 41,9
НСРоз 1.5 1,8 3,2
б/ округа 1сть штамб1в
I. Контроль /оброб1ток фревок^ 27,4 £2,1 36,4
2. Сииавин 3 кг/га+далапон Ю кг/га 29,0 ?4,4 £9,3
3. Симавин 6 кг/га+далапон 15 кг/га 29,8 ' 34,4 39,6
4. Симааин 6 кг/га+далапон 20 кг/га 50,1 36,3 30,5
5. Сииавин б кг/га+далапон 25 кг/го 20,1 36,2 40,6
б. Далапон 20 кг/га 29,3 Е4,3 38,8
7. Симааин 6 кг/га+далапон 20 кг/га одночасно рано навесн! 81А8 36,8 41,3
В середньому на вар!антах !в вастосуванняи герб!цид1в 29,8 85,4 40,0
ИСРад- 2,6 8,8 3,0
10.
штам(Ив на Ейр1антах le еастосувзнням симазиф 1 далапону в дозах 15 та 25 кг/re. Р1вмнця м!ж вар!антаии становила 3,2-4,2 си.
s. врошшсть яшш при застосуеанш гервгшшв
Будь-який огротехн!чки& спос!б моле бути вестосовзний в саду т!льки в тому випйвку, яктар bíh не бнихгуе врожа» дарев i ягсост! плол!в. При вастосуванн! герб!цкд1в i6ià покаэники, да величина Ерохаю! його як!сть набувае особливо вагливого вночення. Як пока-еали нага! до.сл!дкення роно-аескяне внесения симааину в дое! 6 кг/га а нестушта еастосуваяням да л g по ну в довах 10 I 15 кг/га на пристовбурних сиу г ах я блун i протягом 4 рок!в не вниу^ебло врокаю молодшх copriB 1£альп!ль ск!говиЕ 1 Ренете Симиренко. Так, урожайн!сть Кзльв1яя сн!гового на вар!антах le вастосувакням далапону в довах 10,15 кг/га склвла в 1984 роц! 51,0-55,0 ц/ге /на контрол! 52,7 ц/га/. В!дпов!дно, в 1985 роц! 64,9-66,4 ц/га, в 1986 рои! 271,0 t 282,1 ц/га /274,4 ц/г в/ i в 1987 роц! 41,1-42,7 ц/га. В 19841987 роках в!дм!ин!сть, Mis вар!антами досв!ду по врожайкост! Кальв!ля CHÍroBoro fyna несуттява. Однак на.д!лянках в внесениям препэрат!в яскраво вивначал8сь тенденц!я до пIдвижения врожайност!» Ще б!льш впевнено виявилось п1двишення врокайност! на яблунях Ренет Сямиреняо /табл. 5/. Таге, пэревкиення с клал и в 19в4_роц! 0,6-1,2 u/ra, 1985 роц! 0,0-26,6 ц/гв, в 1986 роц! 7,1-18,9 ц/га, в 1987 роц! 0,0-1,8 ц/га. Мало и!сце еначне йб!льшокня врожайност! в 1985 роц! на вар!антах 1в вастосувакням далапону в до8ах 20 ! 25 кг/ге, як на фон! внесения сииевту в дое! 6 кг/га, так ! бее нього. В середньоау ва 4 роки дося!дагень врогайн!сть дерев яблун! пела тевденц!о до п!дэишешя на вер!внта'х ¡в востосувюшям eiftsa-впиу te дояапоном пэр!внчно в контролем.
За 1984-1906 posa проведения досл!даень врогаян1сть яблун! Зиыовэ лимонне зросла !в 21,3 до 169,1 ц/га, пот!м в 1987 pouf по причин! пер!одичност! плодоношения f поикодмння п.то доз о I деревини морозами взимку 1Ç86-1S87 рок!в зона вниаилась га 9,3$. Урогайк!сть дерев па вар!внтах !з внесениям герб!цид!в в серед-ньому не мала суттсво! в1дм!кост1 пор!вняно 8 контролем. Найб!льш вначне п!двищяння врожайност! в!дм!чене на вар!антах te вастосуван-няы фосулену в дозах Б ! 4 кг/га на фон! рано-весняного внесения симавину.
4. ШСТЬ ПЛ0Д1В ПРИ ЗАСТ0СУЗАНН1 rSPEIliJWIB
Досл!д5гення поковали, ко вастосування фосулена на впливаа на ровы!р пяод!в. Так, в 1986 роц! середня маеа плод!в Руб!новв Дуки на вар!антах в вастосуванням фосулена складее 119-129 г., а на контрол! 119 г. !, в!дпов1пно, в 1987 роц! - 84,3-88,7 I 82,4 г. Плоди Эиынього лимонного на д!лянках в еастосуванням* гврб|цид!в ваш1ли 103-116 г I на контрол! 100 г.
Обприскування бур"ян!в фосуланои на фэн1 ранньо-весняного
внесения симавину, так 1 бев нього не привводить до пог!ршення
>
якост! плод!в. Х!м!чний склад плод1в на вар!антах в вастосуван-ням више навваккх герб!цвд!в майке ие в!др!енявск в!д контрольного вар!анта. Бм!ст сухих роечиниих речовин, цукру, в!там!на С 1 пактенових речовин на вс!х вар!антах досл1ду не мав суттево! р!вниц1 /табя. 6/.
Досл!дкення плод!в методом тонкошарово! хроматограф!I'показало, що вастосування симадину в дое! 6 кг/га ! фосулену в доа! в1д 2 до 4 кг/га не пригводить до нвкопичежя в плодах остатно! к!лысост! цих препарат! в.
5. Врожайн1етъ насаджгнь «блун! при внесен«! р1внюс до8 симавину, дэлепону 1 фэсулену /и/га/
В а р I а н т и : 1964р. : 1965р.: 1986р.:1987р.: не
Ренет Симиреико
Контроль /оброб!ток $рееою/ 7,3 128,0 250,0 27,7 101,8
г. Сииаеин 6 кг/г в* далапон 10 кг/га 6,9 126,7 265,1 27,4 106,5
в. Симавин 6 кг/га + далапон 15 кг/га 7,9 119,8 268,9 29,5 106,5
4. Симаоин 6 кг /га + далапон 20 кг/га 8,5 135,7 266,6 33,6 109,9
5. Симайин 6 кг/га + далапон 25 кг/га 8,1 143,6 264,5 28,6 112,5
6. Далапон 20 кг/га 7,8 142,3 257,1 27,4 108,6
7. Симавин 6 кг/га + далапон 20 кг/га
Одночаено рано навесн! 8,3 120,3 262,8 27,2 104,6
КСРрд 1,6 18,1 24,4 2,7
Зимове лимонне
I. Контооль /оброб1ток ^реоою/ 22,4 107,7 147,5 10,4 72,0
2. Контроль /бев будь-якого оброб!тку/ 21,8 92,2 127,2 9,2 64,2
8. Фосулек 2 кг/га 23^ 105,3 130,7 9,7 . 67,3
4. Фосулен 8 кг/га 25,6 101,2 141,7. 10,0 69,6
6. Фосулен 3 кг/га + симавин 6 кг/га 25,0 114,0 150,4 11,6 75,2
б. фосулен 4 кг/га В середньоцу на вар1вктш: 25,8 06,0 169,1 10,8 73,8
1в вастосуватям герб!цид!я 24,8 104,1 146,5 10,5 71,5
НСРда 4,0 8,2 17,2 5,7
5. Цконом1чна е$зктиен!сть восгооування герб!цид!э з насадженнях яблун!
Застосування герб!цид1в при проввденн! боротьби в бур"янаик дав моалив!сгь скоротити аатрати прац! на I га в 15,5 рааи, шо uas вашпше еначення в уиовах деф!циту робочо1 сили, особливо коли наступав п!к~роб!т в садах га на яг!дниках.
Посл!довкв 8астосування симавину та далапону в садах в ущЬль-неною посадкой дозволяа скоротити чотирикрагну обробку приотов-бурних смуг седовою Ареною та одну ручну прополку цих полос.
Эатрати пов"яеан1 в виищанням бур"ян!в на пристовбурких смутах саду окупозуються додатково отриманоо продукцию, р1вень рентабельное^ зросгаз в 39,9 до 51,6-62,:$.
Нав!ть'при високШ вартост! проведения х1м!чних обробок при цьому способ1 досяг^то найб1лъш високо! в!ддач! вкладених коат1в. На кожни«! вкладений карбованець в виробництво £рукт!в отриыано 62,2 коп. чистого прибутку.
Протягсы десяти рох1в /1964-1994/ у радгоеп! "Октябрьский" » поол!душоау рэортИвований в ДОГП пКрутинсыге", використовуе-ться система х1«1чко! боротьби в бур"яна«и на пристовбурнгас оиугах иояодого саду посадк« 1977-1960 рок!в, по включав посл1довнв еас-тосування сиыазину, далапону i фосулену в врахуванкям видово I ааси1чеиост! грунту фр"янаии.
Застосувакия вище вгвдаиих герб!цид1в дело вмогу вкицити Сур"я-нй на пристовбурних смутах иа 70-80J? ив пдощ1 750 га. В 1994 р. фосулен ввстосувався в радгоеп! "Тврао1вськиЙ" КМвсько! облает 1, да не плащ! 40 га в молодому саду на пристовбурких смугвх бур"яни буяи внгецен! на 90-95Jf.
6. Вплив фосулена на х1м!чяий склад плод1», %
Вэр1аити досл!ду
Руб1новэ Дуки, 1966 р.
!< Контроль 11,г 10,8 0,3 1,3 .0,4
2. ¡Сосулен 2 кт/га 11,9 11,6 0,4 1,5 0,7
Ъ. Фэсулен 3 кг/га 11,8 11,6 0,4 1,1 0,8
4» косулей 3 симавин 6 кг/га+ кг/га 12,1 12,0 0,4 1,6 0,7
Руб1нове Дуки, 1967 р.
I. Контроль ■ 12,9 10,0 0,9 8,9 1,1
г. За сулен 4 кг/га 14,5 11,8. 0,9 4,2 0,5
3. фосулен 5 сииазин б кг/га + кг/га 12,7 10,1 0,9 4,6 0,8
Вимове лимонив. , 1587 р»
и Контроль 12., 5 9,5 1,1 4,2 0,7
г. Фосулен 4 кг/га 11,9 10,5 1,1 3,3 1.0
в. Фосулен 3 симавин б кг/га + кг/го 12,1 10,9 А.1 2,6 0,7.
ВИСЯОВКЙ.
I» В Умовах П1вн1чяого Л1состепу Укра1ни на чорновемах сп1лволе-них дегкосуглинкових пристовбурв! смуги яблун! васм!чен{ бур"янвми понад 20 ботав!чниж вид(в, 1е яких однор1чн! бур"яни складокзть 25^, бРгатор1чн! - "Щ, Васм!чен1сгь яосл1вких д!лягнох сильна, к{льк(сть буриян!в досягав 300-Е50 ют. на' I м^.
' Суха ' йаг альни й ,К1 слота I сть В1тан1н •ровчинна • цукор ..яка титруе-*С,мг% •речовкна ' .ться * .
вин
2. Заотосування симавину в rioai 4-6 кг/га в боротьб! а бур"янистою рослинн!стю на пристовбурних смугах дало тогу вни-вити васм!чен!сть однор!чними бур"янами на 51,8-60,2? i бага тор 1ч-ниии на 31,3-58,8J2. В перш! роки вастосування ефективн!сть препара-т!в була вищв, по?!и в"явились ст!йк! до препарату бур"яни, як! поступово ро8мнокались в пристовбурних смугах. На S-4 р!к к!льк!сть ст!йких до симавину бур"ян!в стабЫвувться, тому вастосування препарату стае иедоц!льним !в-ва енинення Яого ефективност!.
3. Внесения сииавш<у на пристоабурн! сауги ябдуневого саду сприяло пол!пшення режиму грунту. Похивний режим грунту при цьоыу практично не зм!нився. Це сприяло нормальному pociy плодових дерев на вар!антах !а застосуваиням симавину. Урог®йн!сть плодових дерев Кальв!лд сн!гового ! Ренета Симиренко на ввр!антах 1з вастосуван-ням ciwasiury оначно не эмЫкшались, в б!лыиост! випадк!в мала тек-денц!п до вб!льшзння пор!вняио is контролем. К!лыпсть плод!в при цьоцу на вс!х вар!антах !в вастосуванням симазину була на р!вн! контролю.
4. Застосування делапону в дозах 10-15 кг/га на 8асм!чених д!лянках на фон! рано-весняного внесения симавину вб1льшуе е|>ек-тивн!сть цих препарат!в I приводить до енизкення 8асм1чекост! одно-р!чними бур"янаыи в!д 60,1 до 90,8??, а багетор!чними - в!д 71,9
до 88,6/2. При 8б1льшекн! иорми внесения далапону ефекпгак!сть його вростаа, а в еагрова вабруднеикя нввколишнього середовища. Комб!нованз внесения симавину в далапоном дало вмогу використати його повитивн! якост! 8' и!н!мальними негативниии насл!дкеми для оточуючого середовища. Застосування цих герб!цид!в f !х поеднаиь не пог!ршило водного 1 поживного режиму грунту, pociy I стану кореиево! сястеми яблунь Вронайи1сть 7-10-р!чнюс дерев яблун! сорт!в Кальв!ль сн!говий 1 Ренет Симиренко яри ввстосуванн! гер-
22.
б1аид!в була приблизяо тэтою я, як при оброб!тку прястовбурних смут садовою фрезою. Як1сгь плодIв була на р!вм1 контролю. При вас-тосуванн! опгимельних дое гер,б1ыид1в валишки 1х не кагрокадеувались.
5. Оптималъним строком внесения симазину е рання веска". Дала-йон сл!д еастосовувати, коли пир!й павеучий досягае висоти 10-15см.
6. Обробка вегегуших бур"ян1в фосуленом в дое! 2 кг/га выявилась ефективною, еле недостатяьои, оск!льки бур"яш черее м{-сяць починали е!дростати. Зестосування фосулецу в довах 3-4 кг/га було наДб!льш регультзгибким. Зниження еасм!ченост! однор!чними бур"янаки с то нов и ло 94,8-£8,0$, а бага тор 1ч ними - 80,8-93,1/5. фосулен пае широкий спектр дП, енюдуа так! ст!йк! до симааицу бур"яни як пир!й поввучий, осот рояевий I влинка канадська. Пос-л1довне вастосувзння симави^ i фосулену лас емогу вести усп!шну боротьбу з б!льи1стю бур"янистих рослин в саду на притовбурних Смугах.
7. Йастосурання фосулену пол!пшияо водний рении грунту. BmIct ооновних пояивних речовин в грунт! майле не вм1ншався. Сприятлив! умови для росту I роевигку дерев п1двищгли врокайн!сть плодових дерев аимове-лиионне 1 Руб1нове Д/ки на б!льшост1 вар1-ант!в 1в вастосуввяням сииавину 1 фосулену, вона була на р!вн1 BapiaHiy в оброб!тноы садовою фре8оп. Як1сть плод!в при вастосуван-н1 фосулену не 8нижувэлась. йалишкових к1яьксстей препарат !в в плодах не виявлено. .
8* Крагоим строкой внесения фосулену на бур"яни в третя декада травня, коли бур"яни досягапть висоти 20-25 си.
9» Вастосувоння Гфб1цид1в/симаек1у I фосулену поел!довно/ ра присговбурних смугах для боротьби в 'бур"яшстою рослияи!стю дае емогу вб1лыяити продуктивн!Ьть прац! в 17 paste пор!вняно
а механ!чним оброб!тком.
10. На д!лчнках а сильиим 8аса!ченням пристовбурних сыуг фр"янаии р!эних ботан1чних вид!в моатеа ваотосовувати комплекс герб!цид1в,- що склздаеться 1е сииаеииу 3 ет/га, далапояу 10 кг/га I фосулену 3 кг/га.
Досв1д похаяав, ир однора8оае обприекування бур"ян!в сум!птда цих препасат!в приводить до повно1 загибал! йс!х оброблюваних рослин. В!драстання бур"янисткх рослин до осей! не спостер1гадось,
Раг-сомендац!! виробняцтву
1. Застосування симааину для боротьби а бур*ямани на пристовбурних смутах сл!д обмеаувати по причин! його ниеько! ефектавност!, ст!йкост! 1 наявност! валишкових к!лькостей в грунт! ! плодах.
2. В ав"я£ку а подорокчаннчм палтво-иастильних матер!ал!в ваалявим в скорочення к!яькост! мехэн!чних обробИк1в проти бур"ян!в. Вир!шити цю проблему доаволяе вастосування гврб!цид!в.
3. На площах, васм!чених пир!ем, рекомендуемся еастосову-вати далапон в доаах 10-15 кг/га. Подальше п1даишекня дови далапону не випраадано вб!льшенняы його ефективност! проти пир!ю поваучого 1а-в8 небезпеки аабруднення наколишнього середовиша ! грунту валашками цього препарату, особливо в пер!од 1нтевеивного випадання опад!в.
4. Проти бур"ян!в, ст!йких до далапону, сл!д вастосовувати сеяективииЯ герб!цид фзсудан в, до»! 3-4 кг/га при досягкеня! бур*янистиыи рослинвыи висоти 20-25 ом* При вм!шеному характер! васи!чення пристовбурних смур нвобх!дно вастосовувати посл!довно далапон в дов| 10-16 кг/га рано навесн! ! фосулен в дов! 8 кг/га по а^дростаючих ст!йкйх бур"янах, що досягли иисота 30-25 см«
5. Герб1иидн необх!дно эастосовувати у внгляа! в одних оус-пенз!й I ровчииts шляхом обприскуеання поверхн! грунту ! вэгетую-Чих бур"яшстюс рослин. Витрати суспенв!й I ровчин!в 800-1000 л/га. Для ц!е1 мети траба обладнат'и обприскувач ОПЗ-1200 спещаль-ними для внесения герб1цид!в ко пристовбурн! сцуги штангами. При робот! в ровчиками далапону! фзсулену сл!д дотримуватись вяход!в для вапоб!гання попадания гарб|дад!в иа ввгетативн! оргвни плодових дерев, оск!льки це коже аикликати усихания листк!в ! пагон!вв
Список опубл1кованих роб!т по тем! дисертац!!
1. КирмикчК? O.P. Проти бур"ян!в в !нтегсивних садах / АПК, наука, тахн!ка, практика. - 1990. - й 5. - С. 17.
2. Лисанкж В.Г., КирмикчЩ О.Г. Вплив дов далапону на внишен-ня пир!и поввучого // 1«фэрмац! йний листок. - Про передовий вироб-ничо-техн!чний досв!д. - К.: ППП ШТ. - 1994. - S о.
3. Лисанюк В.Г., Кирмиг-пй О.Г. Зплив коисИнац!! симавицу, двлапояу J йооулену на однор!чн! та багвтор!чн! бур "я га // Гнфор-маи!йний листок. - Про передовий виробничо-т«хн!чний досв!д. - К.! ППП ТОТ. 1994. - В с.
4. Лисаяхж В.Г., Кирмикч!й О.Г, Врожейн!сть плодових дерев при аастосувенн! фосулеяу // 1н$ориа«1йния листок. - Про передовий виробничо-техн!чний доев!д. - К.: ППП ГКНТ. ~ 1994. - 4 с.
5. Лисанюк В.Г., Кйрмикч!й О.Г. Вроявйн!сть дерев яблуи! при вастосувеии! симааину // 1нформац!йиий листок. - Про перелови» вяробничо-тахн1чний досв!д. - К«: ППП ГКНТ. - 1994. - 4 с.
6. Лисанюк В.Г., КирмикчШ О.Г.' Врохайи{сть плодових дерев при вастосуват! симавину i далапону // 1кформац!йний листок. -Про передовий виробничо-тахи!чнкЯ досв!д. - К.: ППП ГКНТ. -1994. * 4 -с.
гэ.
Кирмикчий А.Г. Борьба с сорняками в яблоневых садах при помогли гербицидов на черновечах оподзолянный Северной Лесостепи Украйиы.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.01 - общее земледелие. Национальна аграрный университет. Кйев, 1994.
Занижается кандидатская дисертация, которая содержит исследования по борьбе с сорной растительностью в приствольных полосах интенсивных яблоневнх насаждений, а также ревультатн практического применения гербицидов на плошади 750 га.
Установлено, что применение симовина в дова 4-5 кг/га повво-лило снивить еасоренность однолетними сорняками на 51,8-60-,25?, иногояетними - £0,3-53,8$. Внесение далапона в довах 10-15 кг/га на вапиреенгах участках на фоне ранне-весеннего внесения сшавина значительно увеличивает эффективность втих препаратов и приводит к снивению аасоренности однолетними сорняками от 60,1 до 90,8/., а многолетними - от 71,9 до 88,6$.
Применение фосулена в довах 3-4 кг/га било наиболее результативным. Сникение засоренности однолетними сорняками составило 94,8-98,0??, а многолетними - 80,8-93,
Исследуемые препараты - симавин, дела по н, фосулен широко испольвовались в проаншденнмс садах совхова "Октябрьский" Весиль-ковского района Киевской области с 1983 по 1994 гг. С помощью, вышеукаванннх гербицидов оорние растения на приствольных полосах 15-47-летнего яблоневого сада площадью 750- га уничтожались на 70-800?. -
Кявчов! слова: 1нтенсивнв оад1вництво, герб1циди, симавин, далапон, фосулен, бур"яни, пристовбурн! сцуги.
Kynnykchly a.Q. Combating weeds in apple gardens with the help Of herbicides on chernozem washed eoil og the northern foreet-ateppe of Ukraine.
The dissertation is for getting a degree of the kandidat of Agricultural Sciences in the speciality 06.01.01 -General Agriculture.
Ukrainian Agricultural University.
JCyiv,I994.
This dissertation deals with weed control in near-drunk belt/eo-ne/ of the intensive apple planting. It has the results of the practical use of herbicides on the area of 750 hectsrea.
It has been found in the dissertation that the use of SYHASIN in the dose of 4-6 kilos per hectare helped to biing down the amount of one-year weeds by 51*8-60,2 % and 'the amount of many years Weeds by 30,>53,Si. She ubo of UALAK)M in the do a e of 3-4 kilos per hectare on the weeded/agropiron repena/ areas on the background of the early spring use of SYHASItf considerably increases the effectiveness of theBe preparation and lowerB the ammount of one year weeds from 60,1 ti&190,8$ and the amount of many years weeds -from 71,9 till 65,6%,
Ihe use of P03ULEM in the aose of 3-4 kilos per hectare was the nost resultstive. Ihe lowering of the ammount of one year needs made up 94,8 -98.0 $,and the lowering of the ammount of many years weeds cade up 60.3-93.1 H.
The SYUASIN,DALAiOH and FOSi'LEK have been widely used in the industrial gardona of the state farti "Oktyabrsky" of Tasilkiv region of the X5-I7 aged garden which covers 750 hectares have been destroyed by 70-80 Si.
yt3K HAV,. 338 IV 100'- 1064
- Кирмикчий, Опанас Георгиевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1994
- ВАК 06.01.01
- ПРИМЕНЕНИЕ ГЕРБИЦИДОВ В МОЛОДЫХ ЯБЛОНЕВЫХ САДАХ ЦЕНТРАЛЬНОЙ ЧАСТИ ПРАВОБЕРЕЖНОЙ ЛЕСОСТЕПИ УКРАИНЫ
- Совершенствование технологий предпосадочной подготовки почвы, размножения и возделывания облепихи с применением гербицидов в условиях Алтайского Приобья
- Агробиологическое обоснование применения гербицидов в плодовых и ягодных насаждениях
- Эффективность агротехнических и химических приемов борьбы с сорняками в зернопаровом севообороте в условиях северной лесостепи Зауралья
- Агроэкологические основы формирования продуктивных садовых экосистем