Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Влияние условий выращивания маточной односеменной кормовой свеклы на семенную продуктивность в условиях Правобережней Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство
Автореферат диссертации по теме "Влияние условий выращивания маточной односеменной кормовой свеклы на семенную продуктивность в условиях Правобережней Лесостепи Украины"
РГВ 00
' 1 і '<'УКРАїксЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ІНСТИТУТ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ
На правах рукопису
ауллр
Зцу арц Аиато л і По ви ч
УДІ 63І.52:63І.6Я.І:6о3.4
ВПЛИВ УШ ШРОі^ВАІМЯ МАТОЧНИХ ОДНОНАСІННИХ КОР.Ш1Х БУРлКІЙ НА НАСІШІЕВУ ГІРОД/КТИБгіКЛЬ іі УМОВАХ ПРАвОЕЁРЕШГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇШІ
/06.01.05 - селекція і насінництво/
АЗТОРЕІЙРАТ
дисертації на здобуття вченого ступеню кандидата сільськогосподарських наук
Кит о - і М3
Робота виконана в інституті землеробства Української академії аграрних наук у 1&38ЛЭ91 роках
Науковий керівник - доктор сільськогосподарських наук,
, професор ІЮМІЧОЗ Анатолій ШхаМопич
'Акційні опоненти - доктор сільськогосподарських наук,
професор ГІЗБУЯІН Наіль Гайфулович
- кандидат сільськогосподарських наук БОШСШ Володимир Сергійович
йровідка установа: Полтавське НЕЮ "£.піта.”
Захист відбудеться "______" ______________ 1293 року
В Ю годин на засіданні спеціалізованої Роди Д ОНО.ЬІ.ОІ при інституті цукрових буряків УААН,
Адреса інституту; 252110* Київ-ПО, иул.Клінічна,25.
З дисертацією конна ознайомитись в бібліотеці інституту.
Автореферат розісланий ________ 1933 р.
Вчений секретар спеціалізованої Ради уШЛЧ Петро Васильович
- З -
злгмым хардитимсішл їдати
Актуальність теш. Оеново» поданьйого збільшення про дук гавтсті їпарпншіцїра о корінно пояіпшптія кормовиробництва, строрешт надійної і об.ядаксопаної на протеїн та вурлвроди зормэвот бази. З п\сг «єтоа гмзом із збіяьвюнням виробництв-» шрпой'ого бічну Вврвдйяч,ШЇЬСЯ ЗрООТЙНКЯ ЕИрОбНЯЦТЗЯ СОІТОРЯЇИ' stop?!iDt змгишз мгсца сзрвд язгпх займшэть гсоркопі буряки. У лкр> воші цієї проблема вяяяиоо значении нас розробка чл впропадяек мя епопогіадо аіеглг ресурсозберігаючих технологій та кокшіексу «йстн для гярощуапння тя збирання коренеплодів одаокасігшмх кар "окх буряків. Впровадгеїтя хтяисятых узхиологій вкропуяанкя Гіоркзпязс буряків К0ЖЛЯВ9 яра налягодгсіючу імсіійетцтві та забезпеченні Е'іробкяцтва ПКСОЯОЯКІСНИН НПСІГ’ЛЯ1: одионясіш» сортів. 'Гаму розробка ияупозях осггов иасішлцтва одпонасітшях гориоглх буряків - заході» підвязрокя адходу посядкошзс кореноядодів, збільязння продати несіння, удосконалвичя технології яарощуяам-ня маточників і пасінкадіз кав а:г?упль::з анаггзння і зогр«бус сйоріпого шірісзшія та гпровздивішй в насіння іт.?Л господарства республіки.
В розробці елементів прогаеловсї їзхкологі? виробкицтпа на-сікая однонасінних кормових буряків ваалявэ зятзтя мьз сішпон-нп насіккзвої продуктивно оті каючкнх однонасінних горда вик буряків у зв"язяу із строками посілу та гуетогамз насадяегаїя»
Мзта та задачі досліджень, Sfewn робота було встановлення і обгрунтування оптимальних строків посіву та густот нясадзен-ия маточних однонасінних коршяих бурятів с зоиі праяобепевшаро Лісостепу ^кратна, а такой вплив п;.»х агрозаходів па ярозай та яятоть насіїїш.
о задачу досліджень зход.іяо:
1. Визначеная оптимальних строків посіьу і густота насад-«сшш лточго;кіь однонасінних буряків о тїо» підиииїзитї ьнходу посадкових коренеплодів з одиниці ііяощі.
2. Мо«яквість героіцування шточиик однонасінних кзруогих буршсів в післяукісних посівах: а изїов раціонального і ааокоиіч-ко енгідного використання орно! аешх.
3. Визначення нзсіннєеої продуягятіносїі коранггілодів в залежності ВІД умой Ейрощуваккя ШЇОЧШХ буряків.
'*4, Вивчення ьгрофівичних властивостей коренеплодів однонасінних кормових буряків та ноелибість изхоніаоваиого збирання гіншо- і кореневбиральнями комплексам!..
5, Визначили ехоїммічну ефективність умов вирощування &за-ючниг кора наплодів.
Наукова новизна. Впарте для зоші правобережного Лісостану України встановлено оггашильгай строк по сі су та гусїоїи насаджений маточних однонасінних коркових буряків, вивчані біологічні особливості росїу і розвитку маточкякіп і насінників уа не оша-еі цього розроблено рекоцзндаці» прдо прискореного .розиноявння однонасінних кормових буряків.
Практична цінність тобсші. Визначено оптимальний строк повіву /квіїійвяй/ і густота насадження иазочнзків /150 *нс. здг./га/, що забезпечує, вихід посадкових коренеплодів 1;4,5 і‘л оурймзння 1,8 т/га високоякісного ьісіння. Всгаїюмзна '•'Гкливісїо післяукісного виропування маточників після збирання озимого я:ита на зеланяй корм із оагуїцзішям до 160-200 ткс.тт./га, 'Розроблено рекомендації по прискореному впроваджений однонасінних сортів у риробиицтво. На опорному пункті ІНСТИТУТУ н колгоспі "Чзрвони!* лан" Сквиреького району Київської області
- ь -
впровадження розроооїс автора, протягом ІУзй-ІУаі рр. дало більше 160 ї насіння.
Апробація робота. Результата досліджень доповідались на ра спубл ткансь ких н ау ко в о - пр акта чнн х конференціях "внесок молодих вчених і спеціалістів в інтенсифікацій сільського господарства" /Київ, 1990, 199! рр./, на нараці спеціалісті» тнориого об'єднання спеціалістів "Кормові буряки" /Мінськ, І‘>30/, иа :шег~ даинях лабораторії технології вироіцуваная кормових буряків та мэ годичных комісіях інституту землеробства УААЇі /1988-1992 рр./ і рекомендовано до з&югсту за слеціальністи "Селекція і насіи-
ї'ЛПч'ВО
Публікація рзауяьтотів, Оздобні положения дисертації
опублігз'з,1',:® в 7 роботах.
і обсяг роботі, Дісерїаціл складається з вступу. 5 роадіяіг, висновків і пропозицій виробництву, вміоуа 24 таблиці, 38 калмиків та 38 додатків. Список література вміруя 207 найигнузакь, езрз.ц яких 42 ікозбгяях.
ЗЩСТ РОШТЛ
V -ДІ-’ ьітеодлй ар'ху&жпіе'гь цК^Зота, узеу х задля?
лр.чтпи:;,? ціг;:-:ій'гьГ і.оі-іЕлі.л ро-іяіогл. '
ийс-. “"у : і ‘• д:уза-л^рші«• орхяі ?.■? обгруйгуг>-г'ня ;;я-
.7;::^'/ су.-дсі'О р'^-Л^&'гН ДОсіідТ^'й
.гр'-гсі-г :'і:яу і, --■■•я ”--:г ‘
ґ -\ 'V;' і ^срско?-.';:;^?. ;:сд^“Г-у:-‘гг: у. •*--
;.:-ї'-'у рло-г - і..; 1а оолспі.
ВИСВІїЛйВО біологічні особливості рос ту і розвитку маточних
«‘фИОШІХ бурЯКІВ, особливості ЦЬІТІ.ІІІЙ пій ДОЗріВіШИй іиісішш-
і .і* ь зв'язку з у«аваш нирочування имочних однонасішаїк КОр-пу них буряків.
В другому розділі ,8Ушви і мато зика проведеная дослідниць “ пикледено програму, схему дослідів, методику пронедешш обліків, гпостерекекь, аналізів.
&слідження проводились с І$68-1991 рр. на опоріюцу цункті інституту землеробства УААН в колгоспі "Чцрооний лон" Сквярсько-і'о району Київської області /Правобережний Лісостеп/.
Об”сктом досліджень Сули маточники і насінники однонасінних кормових буряків сорту Пан^іиьські однонасінні.
Досліди закладались в спеціальному десятипільному дослідному сівообороїі на вилугованих типових чорноземах. Вміст гумусу в орному шарі 3,4 £, р*Ч сольової витжки - 5,4-6,2.
Посів и&точшх кормових буряків проводили згідно схеми досліду в три строки: ранній весняний /квітневий/, пізній весня-ішй /травневий/ і літній /червневий/. В другий і третій строки маточники висівались пк основною, ?ак і післдукісноа культуроо після збирання озимого кита на зелений корм.
На квітневому та травневому строках посіву формували густоти н&садкення від ВО до £00 тяс.шт./га, а на червневому -гід 120 до 200 тис.шт./га.
Ногодні умови зони Правобережжя Лісостепу України за роки проведення досліджень складались по-різному: Ї989 рік був
сприятливим, з 1968, 1990, 1991 рр. - менш сприятливими для вирощування кормових буряків. Кількість опадів в 19«в році випвла значно менша /на 163,5 мм/ річної нормі, ідо в окремі місяці /липень, вересень/ сильно пригнічувано розпиток насінників і маточників кормових буряків, Літо 1990 року було
- У -
дошрвим і прохолодили; прйїік.тепла на Ьи°0 ианьший шроцнк. -щирішої норми, а суиа опадіь склала 122-і£ іюрш. Літо р. характеризувалось дуже нестійкими погодкими умовами. Ь період дозрівання і повної стиглості насіння випала надлишкова кількість опаців /160-170 % -норми/, що призвело до поляганнн насінників та осипання насіння-
Попередником під маточники і насінники була озкма никни ця, в післяукісних посівах маточників під основну культуру висівали озиме жито. Під маточники вносили 2й т/га гною і ^40%0%0> 11 ід
насінники - ЗО т/га гноя + ^О^ЬІ^МО* Посівна площа маточників
2 Й Р
ЮОО ц , облікова-200 и . Посадкова площа насінників 100 м ,
■ 2. ■ облікова - ЬО и . Повторність досліду 3-х кратна. Репродукція
оліта. Агротехніка вирощування маточників і насінників кормова* буряків загальноприйнята для зони згідно "Рекомендації по вирощували» насіння кормових буряків в колгоспах і радгоспах УРСР" /1933/. Посадку насінників проводили вручну з площею кивлення 70 х 70, а «тзклінги і 70 х 35 см.
В дослідах проводили наступні обліки і спостереження.
На маточних буряках відиічали настання фенологічних фаз розвитку рослин, визначали пасу 100 ростків, пошсодканість їх коренеїдом в фазі "пилочки", динаміку нарощування листової поверхні; динаміку няроцурання маси коренеплодів і листової поверхні чзрвз кожні 50 днів вегетації шляхом відбору 20 корйнз-г-их проб; фактачіг/ густату насаджання маточників перед
обиранням. Прїі збиранні визначала кількість корзнаїиодів, пра~ датшх для камінної посвдкн /вихід маточних коренеплодів/; вміст сухих речовин в коренеплодах і їх хімічний склад, Показники, ир характеризуйть придатність різних сортів кормових буряків' їїою механізованого збиріння, а тгжож згрофізгіодт в.части-
_ а -
восїі маточників згідно ОСТ 70.В,о,-74*
ііи насінниках .кормовії?: буряків проводили фенологічні спостереження у фазі утворення листя, стрілкування, цзітіння, дозрі-оакня шляхом підрахунку їк кількості; визначали тип і висоту насінників, госіпні якості насіння /схоаість, масу 1000 плодів, фракційний склад/ визначали згідно 0СТ-4666-&0. :.1атематичний об-ройі'гок результатів польового досліду виконувався методом дисперсійного аналізу та варіаційної ст&тастаки по В. А.Дзслехову /1565/ і на £Ш "‘■іір-2".
результати досзіідааіь
Третій тюзпід. Зплив строків посіву та густо? касаакення маточних буряків на уоояай та якість посадкового матеріалу.
Культура маточних однонасінних корбових буряків потребує створення сортової агротехніки. Необхідне бивчєння біологічних особливостей однонасінних фори кормових буряків у зв^язку із різними факторами навколишнього середовища і умовами вирощування.
Дчпаміка появи сходів. Тривалість періоду від посіву до порите сходів, в середньому за роки дослід&ень, на квітневих строках посіву /при температурі повітря 11,3°^ волозі грунту
20,5 %/ складала 10 днів, на травневих /при температурі І7,0°С і волозі грунту ІВ,3 % / - 8 днів та на червневих /при темпера- . іурі І9,3°С і волозі грунту 18,9 % / _ 7 днів. На варіантах,де маточний буряк висівався після озимого жита на зелений корм період посів-перші сходи був більш затдасним /3-4 дні/. Від посіву до повних сходів на квітневому строці посіву пройшло 24 дні, на травневому - 23 дні, на червневому - 2о днів. Надалі фяз:і появи першої пари справжніх листочкіп настала майне одноразово з травневими посіаа.да - в І9й8 році' на 25-3 день', в І9гіЗ - на 27, а в 1990 році - на 20-р цень.. •Одзрк'іні рйяультато піцтверд-
«уоїься данмин ІНШИХ ЦОСЛІЦИИКІВ /КулІНІЧ і.А., 1071; Гізбулш
Н.Г., І&)7/, оааркшшш з дослідах з цукровими та багатонасінними кормо вики буряками
Вїяиш інтенсивний розвиток в початковий періоц росту мали рослини кормових буряків, які «фондувались В літніх /чзрЕИв-м?х/ і пізніх весняних /травневих/ посівах. Даса 100 рослин паред прощенною при червневому посіві склала 364 г, травневому
- 295 г, тоді як при квітнево^ - 17? г. Значної різниці по цьсцу показнику в варіантах оскосного і післяукісного яироиування кормових буряків не відмічено /габл.І /,
Таблиця і
•'4іса 109 рослин /г/ і поакодпенісп. коренеїдом Ш п залежності втд стрскі» посіву мз гочшх бурякіз,
1«йаЛ990 рр. '
Строга! посіву
! >-зеа і По шкодив кість
1 100 рос- І коренеїдом, %
Квітнеш!?
ТрапневиЯ
"ізринавий
0скоепою культурой
Основнез кулыуроп
іііслдукісно
Основно»
культуроп
Післяукісно
1 лин, г
177 В,І
255 3,0
гао
364 1,2
340 2,0
Пошкодженіспь коренеїдом перед проривко» Сула найбільшо» на квітневому строку посіпу /В,І %/. а найкэньшоэ Д»2 % / -на червкепоцу, що поясняються несприятливими погодіиет умопакн і рисокою нппогістю грунту при її низькій темп раг/рг на кпі-т-НЧПОМу строку посіву.
ііід строків посіпу чзточних однонасінних кормових буряків
і^ахПМЬ ДОВАИНа ВОУ&ГаЦІЙНаГО періоду- *«Н, «■•■іЬад’.СїЬ ЬУГбЗД-•іп'чіаго шріоду при иасїгЛ г евіин егагашль в «р&дньоі'у ІУ4,
- 2кЗ, адрвгл - Ю*і дії і а -г і^-.аитка і;г:роеі&н.'ііі м.'-е:і корзі-кзтшогі.у і л:іс$бво 1 пзбзркнп •і. іи'гйрахоннк іюкез&ли, що ьоеішиі та ліїііх цосіаи значно сідріо-ч: •і'їься ьа «дамі росгу ісоре«8вдод.ік і писін* ііхіф в почаїкаьі иср.юдн рзсі'у ньросїаммі маси корекешголу проходило інганоівиіша сгїиік /червневих/ і пізніх ье«ш.их /травневих/ са-рокпх $ю-*.• і, го надалі сяос«,-рігаяось зменшення кипів росту буряків і іїньоі'о посіву. ‘ї’ап, на поріод збирання наііііоішиу иаеу одного •. .г,--:іоплсіцу було оїрйкгно на червневому строці носіву /Я г/, а >■ Г5і;:'Ьїх,;УЬВ5 г і - на кеіїневацу посіві» Аналогічні разультйкї
- торкані е досяідсоннях Забарного і4.й, /І9‘И)/ і Хуцуа . Ьлкі/ на однонасінна* цукрових буряках. Збільседая у&си корене-чч-іау іа зкзкаенняа гусит спостерігалось на всіх варіантах» На гптюянх строках посіву при густоті ‘У? <гйс»в*./га, в середньо^
3 ропи, маса коренеаюду перед збирешям склала £Йа г, а прк густим 2І2 тас.шї./га - 219 р, на травневого строці, иідиовід-чо, при густотах *25 і 273 тис.ит./га - 309 і йІО грамів на чорвкг-і-ону при густотах 128 і 2а4 пис.шт./га - £43 та 150 р.
Ранні г;есипні /квітневі/ носім «али перевагу у площі а«і* •шищіРної поверхні. При густоті 73 тас.ЕТ./га на квітневому строці посілу асиміляційна по верхи їсть однієї рослини складала в
. О
передньому 0,22 м'". Найбільш низьку пяоіду листової поверхні
•7
/-,04 і/'/ відмічено на маточниках червневого посіву, вирощупа-імх з загущенням до йЗЬ т.іс.шг./га.
Урожай та якість маточних коренеплодів. Урожайність маточник буряків не являються осноемшм критерієм переваги того чи 111 а;ого заходу, так як при їх вирок^еянні головне завдання полягає
и* t- отриманні більш ечсшмх вачааих зборіи, а н з&Зззиечли.и а одиниці' пяощі максимального виходу посадкових гмраноіиодів. 4»я виробництва вааляро, щэ строкam пасізу п поздианмі з густоtoo насадсешя кожливо рорулозати вели'ияу коренеаіоду і отримання
максимальної кількості дарокеллодів, пр.чцатгіяк до машинно! погуки.
Ь наших дослідах шо;зд корзнеплодіо, при.датнчх дз посадки, одержаних з одиниці плой,і, був гяе,чм на загусник варіантах /ял 320 тас.сг./га/. Найбільшій козфіціснт яиходу посадкових к.ораяз-ПЇІОЦІЗ /І : II / отримано на тразнзиому отроці посіву пря гу<??>:-■ті насадження 320 здгв.гук/га, а кчГ?м№кМ Д : 2,5/ - на к«іт-кзнску строці пра гус?оч»г У' тес,шт./гь^ При післяукісно?.;» і.-зр'і-щуват’і я їрг.зіШБйк посівах м&ртот о'уркктк зовфіціснз віікаду ц-.: СЗДКОЬЧК КОреНЗПЯОД ІЕ був Я 1,5-Й раї!! ВЯР,3, 11 Іп Я]М ШфОІП/ВйгіНГ освоєно» культуро». Віх ід посадкових корзнеплодій іїа чзррнейа;.:у посік і в основних та післіукіснїх яархангах «а віцрізшшея А«бя.2/, а коефіцісп? виходу nepedyens в межах від 5,0 до 8,5.
Найбільший урозсай иата*дк«ів отримано яч эарЬитах, дб но?--r»ae*»ft Svpns В'тоогд'йпрся «««одоч И7»«аіікгіз. Р :п rti'i.c, •• •;/
i'vcr-n ГНрООТРГШНП 05*Г5Т7ЇР г*пп?пї\'пИ НЭ ЙН'?Г? С?'Лі?Л IfOTOKHV.X
Тіїб/ШЦИ 2
йилир. сгроків посіву ти густот шісадкония маточних однонасінних буряків на уролай і иихзд иосадкових коремоплодів
/с-зрак.нг; Зс X Ї9із-І930 РР*/
Сгрі’КИ ПОС’ВУ Пустота, І»ро*ай. і їяс.іііт./га{ т/га 1 ! 'ІОДКІІЬ І тас.шт, і іКсефіці-! <іпт рихо-,!ду
І ! 2 ! 3 ї 4 ! 5
ІІРІТІГГЇРИЙ 25п?^1г2ліп 77 42,7 52 2,5
культурои 109 42,3 93 4,6
130 43,із 93 4,5
171 46,в 112 5,5
2І2 40,6 115 5,6
Основна» *90 29,0 77 3,0
куль турою 110 • 31,3 91 4,5
130 35,5 94 4,6
173 Зі5,4 102 5,0
273 45 4 130 6,4
Трзсновий $
В і) 27, Ь 7 і 3,6
Пгсллукісно 112 31,2 93 4,6
131 30,4 108 5,3
177 27,6 139 6,8
ЩО 32,3 224 11,0
Основно» 128 27,4 Ш 5,5
кулі турою 180 29,8 149 7,3
ЧервНЄ¥ИЙ 254 30,5 173 8,5
Післяукісно ІЗЬ 20,2 101 5,0
_ 184 19,3 121 5,9
' 231 15,5 112 5,5
НІР005, т/га: сгроків посіпу 2,0-3,02,- основних та післн-
укісних посірів - 1,43-2,15; густот насадження - 1,60-3,01. -
- ІЗ -
нпрешпло.ців. %и густоті 100 тис.-.іт./га на квітневому строці іи-сіву кількість воліти коренеплодів /більша 400 г/ склала 22,2 ь'і траоивяочу - П>,3 тоді як на иервгароцу при анчдогічиій гуе-юуі - Я,9 На піс/іяухісімх варіантах переважали кор<Ш'Лмо~ V-1 мілких фракцій /1-0-150 р/.
Пошкоджвність в період зберігання кагатно») гнчлла маточних коренеплодів квітневого по сіру силала 6,0 /і, травневого - 1,0 ■'
І червневого - 1,1 %. Післлукісні посіви маточних однонасінних кормових буряків млли поревагу п зберіганні коренеплодів п поін-НЬО-ЗИМОВИЙ ПврІОТ, В порівнянні З МЯТОЧНИКПМИ, Г:ИрО"фГВ9КИМИ осноь-ноп культуро». На трявновому строці посічу при густоті насадження 95 тис.ит./гя пошкодженість коренеплодів склала 4,3 £, а нп аналогічно^ вяріпнгі післяукісного посіву -3,7 на червневому посіп і при густоті тслдження піс.шт./га лоикоцконість корзнз-плодів досягала 3,6 <%, а на післяукісному варіанті - 2,2 %.
Агрофізична характеристика і якість п^чрання коренеплодів кормових буряків. У зв”язку із впровадженням механізованого збирання проводились дослідження ПО ВИВЧЗН№3 агрофізичних властивостей КОрЄЯ0Ш!ОДІО ОДНО- і бзглтонзсін-т кормових буряків, гіаксн-млльнз відхилення коренеплодів від осьової лінії рядка у блгато-насінного сорту Полтавська біла досягло 3,9 см, Урсус - 4,4, Пз-реможецг, - 4,2, Київська - 3,9, Львівські жовті - 4,1 <м Екен-дор^ські жовті - 4,4 см; у однонасінного сорту Первісток - 1,6, Авангард - 1,3, Донор - 1,6, Манільські однонасінні «- 1,4, ТімірязсРК'і 07 - 1,2 см. Висота гол опок нац поверхнею грунту у блгатонгісіннчх сортів значно більша, ніж у однонасінних. Тяк, у сорту- Урсус вона склала ІЗ,? см. Київська - 9,0, Львівські жовті - 11,3, Ехендор|>ські жовті - 12,5 сч, а у однонасінних сортів Донор, Панфільські однонасінні, Тімірлзєвкя 87, відповідно 2,9; .
_ и -
3,й та 3,0 см. Встановлено, ці найбіякй висока шла зв*язку ко-pBHewio.ny з грунтом характерна дня сорїів Первісток /45 к*у, Аваиг&рд /44 кг/ і Тімірязевка 8? /42 кр/.
Однонасінні сорти кормових буряків «а агрофгЕкчїкиаі показ-ішкамії значно парзввршуоть багатонасінні і квлгатьск приданаш;: для збирання існуючими гичко- та коренеабиральшіа койшіексаш БЫ-6, КС-6Б, FKC-6, ЙШ-6-03. Чістота підбор/ кормових буряків май;ног, КС-бБ-05 складає 39 %t а поижод&енхс'гь крїі і5>оьгу пз-реьищуе 16 %і істота підбор корэиаэбяральнима иазіинаїм RCC-S з пряставкоэ і НШ-б-03 складає S3 І, є пошкодявнісї-ь, відггяаіг— ho, £0 sa І? Й.
Розділ чо'Ирп. Вплив строків посіву та tycm? иа^давнпа
КаТОЧІИХ б.УРЯЯІВ ІШ насіннєву ПрОДУКТОВИІСТЬ. ОпОСїС'їіеЬОШіЯСг
встановлено, що строка посіву і і^'сїотй насад*&шш матотшх буряків ке справили помітного впливу на ріс? і розвиток йвсікнакіь. На всіх варіантах: досліду податок відростання розетта лисїя відмічався та 10—Хй день після посади;, а на ЗО-ЗХ- доге* свосївріі-ї:-лось повне відростання. Початок сірілкуваная відмічався, б Сз-ps.n^oijy за З pm, гд 29 дс-аь після посад»:. ОлшагувоК:;: щ<з-
■ г. цлr[r-.x-,.v..ic йі;;, і'
д: ; •:ь’'лплл::и,.. ні <-Ь і.т. ciuUi. ft ••
m їжігг^їіі.лосі, 5 дкі.ц /І'Ді J ?9М pg,/
t г’мг- /в !0‘0 р,/ На злеіі;ь->;к:;л іДч uy.vzli-'.
г--:; rvi,i:T" \.-о aociiv :''-л;і;гь.уї;.л-.;.ч:ї /л:;/:,';;-.;',,.-, £ ;’0 д;й,; ......
г;': а 7 ■ ' г су .
Y.".': :і. ГТ..7, .: . •
■ •.-..■Li ; і і' \!" j'M. і ■. ..... 'і ь
Орсведеиі обліки показали, піп ум>вк вирощування маточних
•.іурлчііз оправили юиітнмгі апявв на -тая насіннях гуєлин, За роаи ■и.илідгзиь хтьхісії, одно- і езредаьос?ебеяьіах рослин гро сталь і у аоіль&ошпц руса^й! каседчешзд иаюшакіп а ід &‘) до й;0 гас. !ііч/га. При кзггшзді?/ [•.•ррзці: поеіву изкпіних буряхіз із аагу--^ешгям 77 гас. яга./га отримано Ш % одиосмбздькак насіпіииів, а ?я заіуг^иніяі 52І2 *ас.аї./г'а - 35 7;; під ігатпиннл Сурахіз {раа-нового посіву, варощзнях з гусадтса сгояшя ‘й тис.щї./га отримано 21- "ь одностебелькях насінників, а з густотоа Гі73 тас.зт./м
- 46 кавопні буряка «ерзнееого повіву, рирощзяі із пягуцсн-ияи І2Н тас.ю*./га дала 22 5 оцностебельнах насінна»із, & коре-неплодичатоялінгн /2М ■шс.шт./га/ - 29 $. На насінниках пгц катодах буряків піс-яяукісш* посівів ш просдід-гузалось чіткої залзгшосїі ііік величано?) каютного коренеплоду і хількісїо квіт-коїюегах пагонів»
Урожай те якіс-ть насіння в аа"дзку із стропами посіву і густотаии насаджання цатояшх буряків. Іаточні коренеплоди квітневого посіву з густоїол насадження 130 >гис,га?./га забаппр-«їли отримання 1,76 г/га насіння, травневого з гшалогічноо густото» - 1,56 т/га, червневого - І,ЗІ т/га /табл.З/, ДІааси-мальвий урожай насіння від наточшх буряків чврвкввого посілу /1,53 ї/ра/ дали коронзплоди, вкроєні в післяукісних посівах із загущенням 125 тас.ит./га. ІЕЬренеплодй-птеоінгп, вксадаені з шіощз» живлення 70 х 35 см, дала прибавку врояан насіння
0,06-0,30 т/га.
Спостереження показата, що маса насіння збільшувалась на одній рослині при збільшенні каса коренеплоду. Особливо така закономірність лрослідкувалась на червневому строці посіву. На насінника х від маточних буряків , вирощених з густотою наоадаон-нл 128 тис.шт./га, маса’1000 плодів склала І т, а з густотоп
їаблиїдя З
Урожай та якість насіння » зв"лзк/ із оїрокааи посіву • і гусїоїали наседденнл маточних буряків /середнє за І969-І99І рр./
Строки посіву ІГустота, {тае.иї./ге ! ! У рожай! Ласа 1 С--о-і насін-І1000 і &хсїь , 5ня. !щю~ ! а | г/га дів,г| в
Осаовноо 77 1,66 16,б Ь7
Квітневий культу і»» 109 1,54 16,3 91
130 1,75 17, Ь Ьб
171 1,51 19,1 79
212 1,33 16,5 74
212х 15 40 16,& 74
Основною Й І а 47 17,1 64
культуров 110 1,33 16,9 6£
130 1,56 15,2 87
173 1,43 14,6 7?
273 1,32 15,9 87
Травнэвий 273х 1,39 16,0 86
Післяукісно Ш X ,50 16,5 Ь4
112 1,49 16,2 8Й
132 1,-55' 16,6 87
177 1,40 14,5 «3
320 1,32 15,7 а?
320х 1,53 15,5 85
Основною ІЕЬ 1,51 їй,І 64
культурою ьо 1,27 16,3 63
854. ■1,36 15,3 67
її Ы 254х 1,45 15,5 67
Червневий
ІЬ5 2 17,1 65
ПІСЛЯУКІСНО І04 1,00 14, Ь Ь7
231 1,и) 14, Ь 71
(ІОІ 1,30 14. ^ ■ А)
^005» т/га строків яосійу - 0,''.'4-0(0и; основних тн після' укісних ПОСІВ'Ч - О',и..,-У,0?; густот - 0,04~!.|,ір,
х/ площа «игиешгя нч« ін.Ч'»1: ’>У х л
254 тас.шт./га - 15,3 г, в післяукісних посівах з густотою ІЗЬ і £31 тис.шт./га, відповідно, І1?,І та І4,Ь г. ііьйтяшу лабораторну схожість /71 % / отримано від маточників, вирощених
з червневих посівах із загущеинял 231 тис.ит./га; найбільшу /91 % / - від маточних буряків квітневого посіву, МрОЧЧНЛХ і? загувщням Ю9 тас.шт./га /табл.З/.
Економічна ефективиїсть розробяавашх заходів насін>іИіг:,ц..і однонасінних кормових буряків. Розрахунок економічної ефактав-ності Еїфогтупанчя однонасінних буряків І і 2 року в залежності в.ід строків посіву та густота насадження свідчить про перевагу квітневих сірокіз посіву. Найбільший умовно чистий прибуток /6,7 "яс.крб./ отримано при вирощуванні маточників в основних посівах квітневого строку з густотоо насадження 130 тис.шт./і-а» Окупність витрат пря цьоцу 9,1 ярб.; урояай насіння на дано;<у варіанті був найбільшим і склав 1,76 ■? на 1 га.
На травневому строці в основних посівах пря аналогічній густо»! /130 тас.шт./га/ ттоттів окупність ситра* була шачои
- 0,6 .крб.,а умовно чистий прибуток склав 5,9 тас.крб. Найменший умовно чистий прибуток /3,5 тас.крб./ отримано при вирощуванні маточників в післдукісішя посівах червневого строку з густо топ насадаення 184 тас.шт./га, а окупність на цьоцу варіанті скчала 5,0 крб.
ВИСНОВКИ:
І. Строки посіву і густоти насадження впливають на динаміку появи сходів маточних коркових буряків. Тривалість періоду від посіву до перших сходів на квітневих строках посіву складав Ю днів, на травневих - й і на червневих - 7 дцір. Тут перевагу мають варіанти, де маточні буряки висівавться основною культуроо,
' • _ Ха ~ -
2. Умови вирощування виливають на масу росяна перед проривній. При квітневому посіві маса 100 рослин складає 177 г, травневому - 2-Л, черзневому - 364 г. Значної різниці гіо цьому показнику в варіантах основного і післяукісного вироиування кормо-чих буряків не спостерігається.
3. ІІошкодкеиісгь проростків коренеїдом при посіві в квітні складає В,І &, в травні - 3,0, червні - 1,2 %. При післяукісному вирощуванні маточних буряків кількість пошкоджених рослин на 0,7-0,Ь % більша.
4. Середня маса коренеплодів маточних буряків перебуває; в прямій залежності від густоти насадження і строків посіву. На квітневому посіві прп густоті 77 тис.щт./га маса одного корзнз-плоду перед збиранням складає 5о5 г, а на густоті 2І2 тас.ит./га
- 219 г; на травневому стропі, відповідно, при густотах 25 і 273 тис.шт./га - 309 та 2X0 грамів; на червневому при густотах І2й.і 254 тис.шт./га - 24У та 150 грамів. При післотисноцг вирощуванні в травневому посіві маса одного коренеплоду на густотах Ь9 і 320 тис.шт./га, відповідно, складає 3X2 та 141 г ; в червнево^ посіві на густотах Х35 і 231 тис.ат./га - 154 та 71 г.
Найменша асиміляційна повврхність на період збирання відмічається на чарвневоцу строці посіву при густоті насадження £55 тис.вт./га і складає 0,04 м*%- а найбільша /0,22 ц'У - при густоті 73 тис.шт./га - на квігневоцу пойіві.
5. Строки посіву і густоти насадження значно внливаай. на урожайність коренеплодів маточних кормових буряків. На квітневому строці посіву уронай коренеплодів при густоті насадження 77 тас.шт./га складає 42,7 т/га, а при густоті 212 тис.щт./га -46,6 т/га; на травневому строці при густоті 95 тис.ит./га -29,0 т/га, в при густоті ?.73 •шс.гат./гя - 45,4 т/га: нп черсію-
вому при густотах Ійй і 254 даю.шт./га, відповідно, 2'/,-) и
30.5 т/га. При піелкуиіешігу вироауванні ь ї-раьнсзвоцу посіяв густоті ь9 тис.шт./га урожай маточників складає 2?,5 т/г-.*, на густоті 320 їис.шт./га - 32,3 т/га; в червневоцу носім, відповідно, при густотах 135 і 231 тас.шт./га - 20,2 та
15.5 т/га. '
При густоті 130 тас.шт./га на квітневому строці посіву кількість великих коренеплодів /більше 400 г/ склала 22,2 у.. на травневому - 15,3 %, тоді як на червневоцу ітри аналогічні? густоті - 8,9 %, На післяукісних варіантах переважали коренеплоди мілких фракцій /50-160 г/. .
Кількість коренеплодів, пошходвених кагатнсп гнилло, в редньому по всіх густотах, пря посіві в квітні складала 5,1 ,ь, в травні - 3,0, червні - 2,2 і.
6. Удави вирощування однонасінних «аточних буряків впливав гь на вихід посадкових коренеплодів. Найбільший вихід посадкових коренеплодів /І;11,0/ отримано на травневому строці посіву при густоті насадження 320 тис.шт./га, а найменший /1:2,Ь.
- на квітневому строці при густоті 77 тяс.ит./га.
7. Однонасінні сорти коршвих буряків за Агрофізичними показниками значно перзвершуоть багатонасінні "• і явлшться придатними для збирання існуачиш гично- та коренезбиральннми комплексами БМ-6, КС-6Б, РКС-6, РКіі-6-03; Чистота підбору нормо вих буряків машиною КС-6Б-05 складав 99 %, а поикодженість при цьому ке перевищує ІЬ %, чистота підбору коренезбиральними машинами ЙСС-б з при став ков і Жаі-6-03 складає 99 %, а пошкод-яеність, відповідно, 20 та 17%.
Ь. Строки посіву і густоти насадження маточників значно на вплицули на динаміку стрілкування, цвітіння та дозрівання насінників.
• - ііО - '
Початок відростання розетки листя індшчащься на деш> піела посадки, а на ЗІ дань спостерігаться повне відростання. Літні . строки пссіву /червневі/ швгь незначну перевагу /2-3 дні / в повному відростанні розеті, квітконосні пагони у них з’*квдноїь-сл на 4-5 днів скоріше і повне стрілкування закінчується на 7 днів раніше в порівнянні з квітшвийи посівав.
Насінники від кореношюдів-итеи.яінгів /густога насадженая ИІ2-320 тас.шт./га/ формують, в основному, одно- і середньо стебельці типи рослин, то дозволяє проводити їх загущену посадку /70 х 25 см/«
Умоен вирощування маточників однонасінних кормових буряків зплиь&вя» на їх насінизцу продуккавиіс®>. Кородикод!} квіїнгього строку посіву п-;к гусїоїі їх насадження 77 таг»к&,/п* забвзкоіу»»їі> урокайність пасіїсій І,бб іуга, а при гусїо’л 212 удс.ит./га урогай касіннл скяав 1,53 т/га; бід іій*о<ц£ісіг їравшьої’о строку при гусют&х 65 і 273 ®ис»ої./г!а» відпавідно, уроїв!; насіння склав 1,47 ?& 1,3?. <г/га, а на пісяус/йісші:: варіанта при гуетатах 89 і 320 гйс.шї./га - відповідно., 1,50 *;а
1,Ь2 ч’/га, ііа насінниках аід масочників чорвшваго посіву урожай насіння від корзазплсдіс-ітііяіигів /254 «яс.шу./га/ на
0,05 ї/га порази:?;в уро«й від кзрзкеаяодів, вирос^кх гк ааг-у-гуз.дн.с.: І2й *пс.У!?./г5, Ксронзіігод^-іаузкяхт'/і, глс-яц^М Ч--.з етс.й.с.'ііія 70 х Зо су, далч о<таЯ наеііііл 1.20-1,^ цроїїї 1,00-1,36 ар-! мо'4і «иалеша 70 х 70 ом'.’ уроьай «шініій Д/ЛЗ ї/га/ іл'іііч^мй прк кагл^с; <, с;г=ойт п.:>-сіну ї,..ітеч>5',і‘,іи і у ^агуазнні?'? Іо0 ¥/,<?,цї./ї'а. а і;?,
Д}0 г/га/ ~ і!а ч-гранзоо.»;/ і-тролі псзіау ї?:<
'.\зацпй і'їВ ча 227 «іс.'іт-./га. *
Отроки лосіиу і гус то-я і тсацввиия мавдчиякій на ьи/іпЛ/іп значного впливу па фракційний склад та посівні янос-н насінин
10. Найбільший умовно чистий прибуток /66Ы) кро./ отрадно при вирощуванні маточників в .основних гюоівах квітневого строку ь гусготсо нэсадлекня 133 тис.пт./га з окупністю витрн-і 9,1 іф!5,
' ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБіМІдТііУ
1. При висипуванні маточників однонасінних кормових буряків в зоні Прявобэрезного Лісостепу України необхідно аастосои* вата ранні весняні /квітневі/ втроіед посіву з густото® стоят»»-коренеплодів 130 тис.шг./га.
2. З мето» иряскореного розинотеїтя 5а збільшення виходу посадкового матеріалу однонасінних сортів в даній зоні маточні кормові буряки мокиа висівам с травні, а таз?озі в парній поло в«иі озрзня із загущення) до 150 тнс.пт./га.
3. б зоні Празобэрзжного Лісостепу України однонасінні им тонні корбові бурязд можна взропуватл в г.іглдуніешх-посівах пісня озимого .тли ка зелений корм із загуцзнияи до 2&0 <гас.іі№. Літні післяукісні г.осізч мог.уїь <іута підстрахозуячи^н,
а такоя бути використаними в разі табелі основтх, Посадку »орв даплодівнатвйлінрів проводити з ллощвв живлекня 'Я) х 35 аи.
Основні подолання дисертаційної робота викладено в наступних публікаціях!
1. Сроки посева і! густоты насаждения маточяой свеклы. ііро-ишшекная технология производства семян кормовой стглп в Украинской ССР; Сб.буклетов, - К,; УІМИЗ.- 19Ы9,- й> с.
/В співавторстві/,
2. Изучение агрофизических показателей различиях сортзя
■' - рчк.-.и ялч негодности к маиинноЛ уборке // Со.букле-I! ; УН-ЫЗ. - ІУЛ), - 3 с.
■ і >\!к;я1я пдноес-мяшьк сортов кормовой свеклы на основну» п«чкн // » об, /Тезисы докладов иаучно-практичзской . *) молоцых ученых к специалистов. "Ьглач «олодік учэшх
"•‘;иги'[і'каіат сельского хозяйства УССР. іІзд.і'іШЗа. Чабаны,
* "'7 с., (1<Д2. /Ь співавторстві/.
Оценка пригодности к машинкой уооркз сдносечяннщ и.
’.<■ с’семянных сортов кормовой свеклы // Селекция, семеноводство технология воздзлнпанпл пор на вой свэклы, «ч> «та, ШК, І990. -
■ ^ г. СД43-147. .
5, Семэжшя продуктивность кордавой свэклы в зависимости
і уелосий выращивания // ІІ сб.Тезисы докладов науадо-практм-
чзекой коїфзретрп жтодіос учэных и специалистов. Вклад колотых учзнкх В ИКтеНГДфИКйЦИй СЭЛЬСКОГО хозяйства УССО І'ііа. >чШЗа, Чгбанп, І29І, 126 с. - С, 104,
6, Проііьшеїиая технология производства сс, с- •- •
<>« сортов корковой свзтаи // Сб.буклетов,- К.; У№Ш, І9У2.
,д с, /В співавторстві/.
?. Влияние удобрзшій ка величин и качество урожая семян корковой сбоелн // Агрохкшя, І392,- {? 3. - С,5Ь-59 /Б спів-япторстаі/.
8. Нзсіннс-ва пролукківиісїь однонасінних кормових буряків
- залеккомі від умов вирощування каточннків /В друці/,
НГП "Киев" Заказ І? -■ тир, ' шт,
Пзчать офсеїк&я. ул. Клиническая '£)
- Муляр, Эдуард Анатольевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1993
- ВАК 06.01.05
- Урожайность и качество семян сахарной свеклы в зависимости от размера маточных корнеплодов и площади питания в условиях южной лесостепи Республики Башкортостан
- Агротехнологические основы выращивания односемянных сортов кормовой свеклы в Украине
- Научные основы интенсификации размножения семян сахарной свеклы
- Оптимизация системы технологических приемов безвысадочного семеноводства гетерозисных межлинейных гибридов сахарной свеклы
- Формирование семенной продуктивности кормовой свеклы Эккендорфская желтая под влиянием площади питания и массы корнеплода на серой лесной почве