Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Урожайность и качество продукции льна-долгунца в зависисмости от приемов ухода на посевами
ВАК РФ 06.01.09, Растениеводство
Автореферат диссертации по теме "Урожайность и качество продукции льна-долгунца в зависисмости от приемов ухода на посевами"
'ІНСТИТУТ ЗЕМЛЕРОБСТВА УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК
ОД
На правах рукопис;
а ш5
■ ЛИТВИНЕНКО ВОЛОДШИР ГРИГОРОВИЧ
УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ ЛЬОНУ-ДОВГУНЦЯ ЗАЛЕЖНО ВІД ЗАХОДІВ ДОГЛЯДУ ЗА ПОСІВАМИ
Спеціальність 06.0^.09 - рослинництво
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового отупоня кандидата сільськогосподарських наук
Київ - 1996
Дисертацією е рукопис.
Роботу виконано в відділі льону Інституту зеияеробства УААН протягом 1992-1995 років.
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук.
професор, член-кореспоидент УЕАН ІЛ.КАИЕЕЦЬ
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук
КУЛЬБІДА Володимир Васильович
кандидат сільськогосподарських наук, доцент
РИБАК Микола Федорович
Провідна установа: Інститут луб"яних культур УААН.
Захист дисертації відбудеться * 22 " травня 1996 р„
о Ю годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 01.20.01 при Інституті землеробства УААН.
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту землеробства УААН. ■ .
Відгукилна автореферат просимо надсилати на адресу:
255205, смт.Чабани, Киево-Святошинський р-н, Київської обл., Інститут землеробства УААН, на ш"я вченого секретаря Спецради.
Автореферат розісланий " /р' /6&77^. &_____1996 р.
Вчений секретар Спеціалізованої вченої ради, кандидат сільськогосподарських наук
, ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ . .
Актуальність геми. Льон-довгунець для України е духа важливою культурою, з якої отримують натуральне волокно для виготовлення широкого асортименту тканин, а також насіння, що служить сировиною для виробництва швидковисихаючої олії та багатьох лікувальних препаратів. Останнім часом низькоякісне коротке льоноволокно все ширше застосовується для отримання котоніну й заміни ним імпортної бавовни, яка вкрай потрібна більш як 20-ти бавовно-прядильним фабрикам нашої держави.
Потенційна врожайність льону-довгупця становить 12-14 ц волокна й 5-7 ц насіння з гектара, а фактична не перевищує половини вказаних показників. Однією з причин недостатньої врожайності льону-довгунця є втрати від пошкодкення посівів шкідниками, хворобами та пригнічення їх бур"янами. Існуюча система заходів, спрямованих на тримання здорових і чистих від бур"янів посівів льону, є недосконалою. Вона базується на застосуванні не досить ефективних препаратів й великозагратна. Отже, удосконалення заходів догляду за посівами має актуальне значення. Зокрема, застосування препаратів боротьби із хворобами і шкідниками льону на базі заходу інкрустації насіння, спільне застосування в одній баковій суміші гербідидів різного призначення спроможне інтенсифікувати галузь.
Мета та завдання досліджень. Метою роботи було здійснення -досліджень, спрямованих на удосконалення технології вгоощування льону-довгунця з тим, щоб вона забезпечувала отримання високої врожайності та якост' льоноволокна й насіння, й була екологічно чистою, тобто не наносила шкоди довкіллю, була безпечною для здоров"я людей. Досягнення зазначеної мети намічено здійснити шляхом застосування, в поєднанні* з агротехнічними, нових хімічних зз:содів догляду за посівами, зокрема,інкрустації насіння з внкорисгзшьтл
- 2 - .
нових малотоксичних препаратів, а саме фунгіциду апрон й інсектициду промет, а також спільного застосування гербіцидів різної дії. Передбачено визначити оптимальні дози згаданих препаратів та їх вплив на розвиток хвороб, шкідників, бур"янів, урожайність та якість насіння і льоноволокна, а також на довкілля й економічні показники льонарства.
Робота виконана в відповідності з науково-технічною програмою "Продовольство-У5" й була складовою частиною плану наукових досліджень, відділів льону Інституту землеробства та Інституту сільського господарства Полісся УААН.
Згідно з поставленою метою програма досліджень включала:
1. Вивчення ефективності заходу інкрустації насіння льону з використанням препаратів апрон та промет в отриманні здорових від хвороб і цеушкоджених лляними блохами посівів льону.
2. Визначення шкодочинносгі хвороб та шкідників льону залежно від норм еастосування нових фунгі - та інсектицидних препаратів.
3. Вивчення заходу спільного застосування нових гербіцидів
різної дії на забур"яненість посівів, врожайність і якість льоно-продукції. '
4. Визначення комплексного впливу оптимальних нора нових пестицидів на урожайність та якість насіння і волокна, льону-довгувдя,
5. Встановлення економічної та виробничої ефективності опти-
мальних норм витрати препаратів захисту посівів льону нового покоління. .
Наукова новизна роботи. Вперше на посівах льону виявлено шілии інкрустації насіння із застосуванням нових фунгі- й інсектицидів, та поєднання в одній баковій суміші гербіцидів шогун і иргінарат-І проти злаковях та дводольних бур"яяів. .
Ьиянлено характер дії нових пестицидів на розвиток шкодочин-
-з -
них об"єктів, ріст та розвиток рослий, урожайність та якість льо-нопродукції. Визначені оптимальні та економічно вигідні норми нових пестицидів й умови їх застосування. Доведено високу економічну ефективність нових заходів догляду за посівами льону.
Практичне значення роботи. На основі отриманих експериментальних даних, їх всебічного аналізу й узагальнені" зроблені науково-обгрунтовані рекомендації щодо взшочанля інсектициду промег, фунгіцидного препарату апрод і гербіциду'шогуи в список препаратів, дозволених для застосування на посівах льону-довгунця та в інтегрованій системі захисту льону від хвороб, шкідників та бур"янів.
■ Реалізація результатів досліджень. Результати дослідаень випробувані в багатьох льоиосіючмх господарствах України. Інкрустація иасіння препаратом апроц, 3 кг/т в поєднанні з препаратом промет ,
5 л/т д дослідному господарстві "Сингаївське” Інституту сільського господарства Полісся забезпечила підвищеная урожайності насіння на 0,4 ц/га та льонотрзсги на 3,8 ц/га при підвищенні якості останньої на один номер. Застосування гербіциду шогуа в дозі 1,0 л/га спільно з гербіцидом препараг-І в дослідному господарстві "Грозин-ське" згаданого інституту забезпечило, в порівнянні з гербіцидом зелек, підвищення врожайності насіння на 0,3 ц/га, льонотрести на
2,4 ц/га. Додатковий прибуток становив в цінах 1994 року 12 млн. крб./га. В 1995 р. гербіцид шогуа застосовувався на 10 тис.га посівів льону в різних льоносіючих господарствах України.
Особистий внесок дисертанта в розробку наукових полонень, винесених на захист. ■
Дисертаційна робота виконана особисто Литвиненко В.Г. Здобувай обгрунтував доцільність застосування заходів інкрустації насіння льону з включенням нових високоефективних фунгі- та інсектицидів та спільне внесення гербіцидів шогун і препарат-І.
. ■ ' - 4 - ' ■
Апробація роботи. Основні результати досліджень доповідались на республіканських та обласних науково-практичних семінарах спеціалістів сільського господарства /Інститут сільського господарства Полісся - 1993, 1994, 1995 рр./, науково-технічних радах об'єднання "Украгросервіс" /1994, 1995 рр./. В цілому результати досліджень по дисертаційній роботі обговорені та схвалені на розширеному спільному засіданні відділів льону Інституту землеробства УААН та Інституту сільського господарства Полісся /1995 р./.
Публікація результатів досліджень. За матеріалами дисертації опубліковано 6 наукових праць.
Об"ем і структура роботи. Дисертація викладена на 142 сторінках машинописного тексту і складається з вступу, трьох розділів, загальних висновків і пропозицій виробництву. Вона вміщує 43 таблиці, крім того 23 таблиці винесено в додаток. Список літератури включає 161 джерело вітчизняних та зарубіжних авторів.
УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДІВ І
• СПОСТЕРЕЖЕНЬ • ■
Польові досліди проводили в 1992-1995 роки в дослідному господарстві Інституту сільського господарства Полісся.
Досліди закладали на дерново-середньопідзолистому пилувато-суаісчаному грунті з товашоп орного шару 18-20 см. Вміст гумусу в орному тарі становив /по Тюріну/ - І,2-І,4$, сума поглинних основ-2,65 мг-екв. на 100 г грунту, гідролітична кислотність мала показник 1,78-1,85 мг-екв., рухомих форм фосфору було /по Кірсанову/ 10,3-10,6, калію /по .Масловій/ - 11,5-12,0 мг на 100 г грунту, рН сольове - 5,5-5,8.
Ріст та розвиток шкодочннних об"єкгів, рослин льону, формування щокаю ти якості льонолроцукції в роки проведення досліджень
відбувались за погодних умов, які кожен рік мали свої особливості.
Сівбу льону в лабораторно-польових і виробничих дослідах здійснювали насінням першого масу районованого сорту Могялівськяй-2.
Агротехніка вирощування льону в дослідах відповідала вимогам інтенсивної технології, яка рекомендована льоносіючим господарствам.
Підготовку насіння до сівбн здійснювала відповідно до схеми дослідів, які відображені в таблиця* вмішених в розділі, де обговорюються результати досліджень.
Облікова площа ділянки в лабораторно-польових дослідах 25 м2, повторність чотириразова.
Льон вибирали в кінці ранньої жовтої стиглості в лабораторно-польовому досліді вручну, в виробничому - льонокомбайном, після якого льоноворох підсушували на сушарці, а потім обмолочували на молотарці.
Всі обліки, спостереженн" та аналізи в дослідах проводили згідно "Методик по проведенню польових дослідів з льоном-довгунцем" /ВНДІЛ/, 1978/. Посівні якості пасінпя визначали згідно з вимогами ГОСТ 12042 "Насіння сільськогосподарських культур" /1984/.
Зараженість насіння хворобами визначали за вимогами ГОСТ 12044-66 "Методи визначення та обліку хвороб льону" /1966/і У процесі фенологічних спостережень відмічали слідуючі фази: початок сходів /Ю%/, масові сходи /ясно визначені 80%/, "ялинка" /висота рослин льону 5-Ю см/, бутонізація, початок цвітіння /І0£/, масова цвітіння /до 9 години ранку, 80^/, кінець масового цвітіння, .
Фази стиглості льону визначали, виходячи з морфологічної характеристики коробочок та насіння, що міститься в них, викладеної в роботах І.П.Карпця /1965/, В.Б.Ковальова /1978/. Густоту стеблестою, повноту сходів та загибель рослин визначали шляхом підрз-
хунку рослин на виділених стаціонарних площадках /2500 см2/. в трьох повтореннях, два рази за період вегетації: через 15 днів після повних сходів і перед збиранням.
Приріст льону в висоту та накопичення повітряно-сухої речовини визначали в період фази "ялинка",на початку бутонізації,цвітіння та перед збиранням. Заміри приросту здійснювали на пробних площадках по 5 рослин. Для визначення маси повітряно-сухої речовини відбирали і висушували по 100 рослин.
Для проведення морфологічного аналізу відбирали середню пробу рослин з облікових площадок. По 100 рослинах заміряли і підраховували загальну та технічну довяину стебел,кількість коробочок і насіння в них, діаметр стебел посередині їх висоти.
Ураженість льону хворобами після з"явлення повних сходів і пород збиранням визначали згідно до методики фітопатологічних робіт з льоном-довгунцем /ВЦДІЛ, 1969/. Для цього з двох ділянок відбирали по 2 проби по 200-250 рослин і підраховували стебла, уражені хворобами.
_ Чисельність бліх визначали з допомогою фанерної камери без дна. Камеру щільно приставляли до грунту і ексгаустером виловлювали бліх в середині камери.
Для визначення пошкодженості рослин відбирали на двох ділянках дві проби по 100 рослин. Підраховували рослини з пошкодженнями сім"ядолей, листочків, точок росту і вираховували процент пошкоджених рослин до загальної кількості.
Кількісний та видовий склад бур"янів,а також їх повітряно-суху масу визначали перед обприскуванням та після дії гербіцидів за плоаадками розміром І і?- по дві площадки на одне повторення.
Облік вроааю льоносоломи і насіння здійснювали шляхом зважу-вапн.ч їх з кожної ділянки з приведенням маси до 100$ чистоти і
стандартної вологості - льоносоломи до 19$, насіння - до \2%.
Вихід льоноволокна від льоносоломи та його якість визначали згідно "Методичних вказівок по проведенню технологічної оціпки льоносоломи і дослідів по первинній обробці льону" /1972/.
Якість довгого /тіпаного/ волокна визначали за результатами його чесання по ГОСТ ЮЗЭ0 - 76 /1976/. Міцнії,:ь і гнучкість волокна встановлювали інструментальним методом за допомогою' динамометра ДКВ-60 та гнучкоміра Г-2.
Статистичну обробку отриманих в дослідах даних по врожайності льоносоломи та насіння проводили методом дисперсійного аналізу з рівнем ймовірності 0,95 /Б.А.Доспехов, 1979/.
Для визначення економічної ефективності прийомів, що вивчалися, використовували "Методики визначення економічної ефективності добрив та інших засобів хімізації" /1979/ та "Методики визначення економічної ефективності використання в народному господарстві нової техніки, винаходів і ра лоналізаторських пропозицій" /1986/. При розрахунках брали вартість льонопродукції за закупівельншля цінами, введеними з 10.09.1994 року і виробничі затрати на вирощування льону згідно "Технічних проектів по вирощуванню сільськогосподарських культур"/^986/*
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Вплив інкрустації насіння препаратом апрон на розвиток хвороб, урожайність та якість продукції льону
Результати досліджень показали, шо протруювання насіння як фенорамом, так і препаратом апрон в нормах 2,3 та 4 кг/т знижувало загальну заракепісгь їх хворобами на 51-64$. Через 12 місяців зараженість насіння становила 25,3-43,4;і від початкової. Пря цьому
зараженість насіння в варіантах Інкрустації розчином препарату апрон в нормах 3 і 4 кг/т була на 8,5-14,5$ нижчою в порівнянні з зараженістю насіння в варіанті обробки фенорамом. В цшс варіантах хворих рослин в період повних сходів було на 61,2-70,2$ менше.ніж в контрольному /без обробки/ та на 4,2-13,2$ менше, ніж в варіанті з інкрустацією насіння препаратом фенорам. На час збирання в нових варіантах збереглось на 30,0 і 26,8$ рослин більше, ніж в контрольному /без обробки/ та на 10,8 і 7,6$ більше в порівнянні з варіантом обробки насіння препаратом фенорам. За інкрустації насіння препаратом апрон в нормах 3 і 4 кг/т завдяки зменшенню ураженості посівів хворобами та кращій вииивашості рослин, урожайність насіння виявилась значно вищою від контролю, а зараженість його хворобами нижчою. Норми препарату апрон 3 і 4 кг/т забезпечили підвищення врожайності насіння проти варіанту з фенорамом на 46,6-53,3$ та зниження зараженості його хворобами на 6 процентів. Найбільшою була і врожайність льоносоломи - 46,6 і 45,6 ц/га, що перевищує цей показник в контролі на 50,3 і 47,1$. Б цих варіантах урожайність всього волокна була вищою, ніж в контрольному на 71 і 58$, в тому наситі довгого на 60 і 48,3$ при якості його на рівні варіанту з обробкою насіння препаратом фенорам. Прядивні властивості волокна в варіантах з інкрустацією насіння препаратом фенорам та апрон з нормами 3 та 4 кг/т були практично на одному рівні і перевищували показник контрольного. .
Валив обробки насіння препаратом проыет на розвиток шкідливих організмів на посівах льону, урожайність та якість волокна
Б зн"язку з тим, що інсектицидний препарат промет є протру-препаратом для обробки насіння, вивчення впливу його в нор-ші 4,5 та 6 я/т на розвиток шкідливих організмів на посівах льо-
Таблиця І
Валив інкрустації насіння різними нормами препарату апрон на урожайність
та якість льоноволокна
/Середнє за 1992-1994 роки/ Врожайність волокна
Варіанти інкрустації
:Врояай- :Вміст : Довге волокно :нісгь .-всього :пих}п * -якіт
:льоносо- :волокна, :ВИХІД»/« ;?кісгь, :лоии. : % : .номер
: ц/га : : : •
всього :в т.ч.довгого
ц/га :в % :ц/га . :до :
• :конт-:
:в і до
:контро-
:лю
• £ 2ролю 5 2
І. Насіння без обробки /контроль/ 31,0 22,2 19,2 10,0 6.9 100 6,0 100
2. Препарат фенорам, 4 кг/г 40.0 25,6 20,3 11,0 •10,2 147,8 8,1 135,0
3. Препарат апрон, 2 кг/т 41,6 23,6 20,4 10,8 9,8 142,0 8,5 141,7
4. Препарат апрон, 3 кг/т 46,6 25,3 20,6 11,2 II .8 171.0 9,6 160,0
5. Препарат апрон, 4 кг/г 45.6 24,0 19,6 10,8 10,9 ' 158,0 8,9 148,3
і
ю
Р,£
НСР,
0,95
ц/га
2,0
2,2
-ІО-
ау. урожайність та якість волокна проводили в поєднанні з фунгіцидними препаратами - фенорам та апрон, а також порівнювали його дію з дією препарату гігам, 30$ т.пс., в склад якого входить ті-рам 21,5$ та сняьаодіючяй інсектицид ліндаи, 8,5?.
Результати досліджень показали, що за інкрустації насіння препаратом проиет в нормах 4 та 5 л на одну тонну практично не знижуються енергія проростання та схожість насіння на протязі 6 місяців його зберігання. В той хе час при обробці насіння препаратом гігам, 30$ т.пс. через б місяців зберігання схожість насіння звішувалась на 2,5-3,0$. Результати обліків /табл. 2/ показали, -що в варіантах з інкрустацією насіння фунгіцидними препаратами фенорам та апрон в період сходів на посівах в середньому налічувалось 67-72 блохи на І и2, що перевищує поріг шкодочшіносгі в 4-5 разів. До періоду 6-8 дійсних листочків кількість бліх збільшувалась до 87-Э5 шт. на І м^. При цьому блохами пошкоджувалось
38,5-40,0$ рослин у фазі сходів та 56,0-62,8$ рослин у фазі 6-8 д і йсних лисїочк і в.
Обробка насіння препаратом тігам, знижувала чисельність льонових бліх з періоду сходів і до 6-8 справжніх листочків та пошкод-жецість рослин. Однак кількість льонових бліх в період сходів була в 1,7 раза і в період 6-8 справжніх листочків в 2,5 рази більшої) порогу шкодочднносгі. •
Інкрустація насіння препаратом проиет, який містить 40$ діючої речовини-фуратіокарбу, в нормі 5 та 6 л/т забезпечила зниаен-ня чисельності льонових бліх на посівах до 4-16 щт. на І що в
2 рази нігаче порогу шкодочинності. При цьому пошкодкеність рослин зііішуьалась на 58-77,9$.
Препарат промет активно стимулював ріст та розвиток рослин льону в фазах швидкого росту та цвітіння. Стимулювання відбувалося
Габлшя 2 --
Вплив інкрустації насіння різними нормами препарату промет на чисельність льонових бліх та пошкодження рослин льону
/Середнє за 1392-1994 роки/
Варіанти інкрустації
^Чисельність льонових бліх в періоди________________________
^Пошкодження рослин в :періоди________________
сходів
:6-8 справ&ніх :лясточків
сходів
:6-8 справжніх :листочків
: шг/м2 :в % до: :контро: :лю : шт/м2 :в % до:про-:контро:цент :лю : :в % до:про-:контро:цент :лп : :в % до :контро- :лю
І.Препарат фенорам,4 кг/т /контроль/ 67 ' 100 87 100 38,5 нн О О 56,0 100
2.Препарат апрон, 3 кг/т 72 107,5 95 109,2 40,0 100,9 62,8 112,1
З.Препарат апрон,3 кг/т+промат,4 л/т ЗІ 46.3 37 42,5 17,5 45,4 29,4 52,5
4.Препарат апрон,3 кг/т+прокет,5 л/т 12 17,9 16 18,4 16- 41,6 21,5 38,4
б.Препараг апрон,3 кг/т+промет,6 л/г 4 6.0 9 10.3 8,5 22,1 14,2 25,4
С.Препарат фенорам,4кг/т+дроцет,5 л/т 16 23,9 20 23,0 19,3 50,1 26,5 47,3
7.Препарат тігам, 30^т.пс.,5 л/г 34 ,50,7 50 57,5 27,5 71,4 35 62,5
частково й за рахунок зменшення пошкоджень росли» шкідниками.
У варіантах а обробкою насіння препаратом промет, з нормами 4,5 га 6 л/т висота рослин перевищувала висоту в контрольному варіанті у фазі швидкого росту на 7.4-12,1$, у фазі цвітіння на
8,5-10,9)? та у фазі визрівання на 5,7-7,0)6.
Інкрустація насіння препаратом апрон в нормі 3 кг/т та поєднано з прометом, 4,5 та ч л/т сприяла збільшення маси рослин у фазі "ялинка" на 2,3-3,4£, швидкого росту на 7,8-18,3$, цвітіння
- на І8Д-ЗІ,0£ іа у фазі визрівання на 20,6-34,11%. У варіантах застосування препарату промет в нормі 4,5 та 6 л/т загальна довший стебел була на 4,1-6,2% га технічна - иа 6,5-8,8/5 біяьшоп, ніж в контрольному.
Інкрустація насіння інсектицидним препаратом промет в нормах 5 та 6 л/т поєднано з препаратом апрон0 3 кг/т підвищила врожайність насіння проти контроля на 52,6 і 47,4£.
При обробці насіння препаратом тігам, 50% т.пс. з нормою 5 л/т прибавка врожайності по відношеніш до контролю в середньому &а три роки склала 36,8$.
• Інкрустація насіння препаратом промет в норді 5 л/т поєднано з препаратом апрон, 3 кг/т забезпечила прибавку врожайності льо-носололш до контролю 8,9 ц/га. В цьому варіанті отримано на 18,65? більше всього га 23,Ь% довгого волокна, ніж в контрольному.
Отже, інсектицидний препарат промет можна застосовувати як з фунгіцидним препаратом апрон, так і з. фанорамом.
Ефективність нового гербіциду шогун для боротьби з однодольними бур"янами в посівах льону
В середньому за 3 роки на дослідній ділянці до обробки гер-0шилами нараховувалось 152 шг. бур"янів на І м^, в тому числі
48 шт. пиріп повзучого, 42 шг. курячого проса га 62 шт. дводольних. Через 25 днів після обприскування в контрольному варіанті /без обробітку/ кількість <5ур*яиів збільшилась до 165 шт. на І м2. Загальна повітряно суха маса бур"янів становила 212 г/м2. Обприскування гербіцидом препараг-І забезпечило знищення 95,6# дводольних бур”янів. Застосувавші протнзлакового гербіциду зеяех в дозі
2 л/га, яким обробили посів через 3 дні після обприскування пре-паратом-І, призвело до загибелі 92,0% злакових бур"янів.
За даними спостережень та обліків гербіцид шогун за дією на злакові бур"яни перевершував гербіцид зелек. В дозах 0,8; 1,0 та
1,2 л/га шогун знищував 93,5-97,4$ злакових бур"янів, що на 1,55,452 більше ніж зелен в дозі 2 л/га. Гербіцид шогун на відміну від зелеку можна поєднувати в одному розчині з препаратом-І. Поєднане застосування гербіциду шогун в дозах 1,0 та 0,8 л/га з гербі-дидо„ препараг-І в дозі 0,08 л/га в середньому за 3 роки забезпечило загибель 96,4-97,1$ всіх бур"янів без помітного пригнічування рослин льону та їх випадання.
При обробці посіву гербіцидом препараг-І, а через 3 дні про-тизлаковим гербіцидом зелек, спостерігалось пригнічення посівів та випадання 18$ стеблостою. За спільного застосування гербіпддіп шогун та препараг-І рослини льону розвивались краще, їх висота була на 3,2-5,65? /2,5-4,4 см/ та маса на 8,7-12,9# більшою від показників в контролі і на 9,6-12,0$ /7,5-9,4 см/ та на 6,1-10.3$, ніж в варіанті з зелеком.
Морфологічний аналіз рослин льону перед збиранням показав, що в варіантах з дозами гербіциду иогун 1,0 та 0,8 л/га загальна і технічна довжина стебел перевищувала показники в абсолютному контролі на 5-6 см га на 2-3 см в варіанті обробки лише гербіци,ш>и препарат-І. За обробки посівів льону гербіцидом шогун в дозах 0,8
та 1,0 л/га в суміші з препаратом-І, 0,08 л/га ие виявлено негативної дії на загальну та технічну дощану стебел. Результати анатомічних аналізів показали, що при застосуванні гербіциду шогун роздільно та спільно з препаратом-І стебла якісно відрізнялись від варіанту з застосуванням гербіциду зелек. Б них налічувалось більше луб"яних пучків та елементарних волоконець. Іуб"яні пучки відрізнялись більшою щільністю, а волоконця мали гранчасту форму, товщі стінки, та менший діаметр внутрішньої порожнини, шо позитивно вплинуло на вихід та якість льоноволокна. За обробки льону гербіцидом шогун в дозі 1,0 л/га спільно з препаратом-І, 0,08 л/га врожайність насіння в порівнянні з обробкою гербіцидом зелек була вищою на 1,4 ц/га.
Урожайність льоносоломя в варіантах з обприскуванням посівів гербіцидом шогун в дозах 0,8; 1,0 та 1,2 л/га була на 27,2-46,1# вищою, ніж в контролі та на 16,6-29,6$, ніж при застосуванні гербіциду зелек. .
По врожайності всього та довгого волокна виділились варіанти обприскування гербіцидом шогун в дозі 1,0 л/га роздільно га спільно з препаратом-І, 0,08 л/га. Волокно цих варіантів мало найвищу якість.
Ефективність препаратів апрон, промет га шогун у виробничих дослідах
Ефективність заходу інкрустування насіння льону сумішшю фунгіциду апрон в нормі З кг/т га інсектициду промет в нормі 5 л/т в порівнянні з інкрустацією препаратом фенорам в нормі 4 кг/т перевіряли в виробничих умовах дослідного господарства "Сингаївське" Інституту сільського господарства Полісся.
За інкрустації насіння препаратом апрон в суміші з прометом
Таблиця З
Вплив різних доз проїазлакового гербіциду шогун на урожайність та якість
льоноволокна
. /Середнє за 1993-1995 роки./
іУрожаЙ- :Вміст ; Довге волокно ; Урожайність волокна
Варіанти :нхсть :льоносо- :ломи, : ц/га :всього • ЯП7ГҐЖ-.» івихідв% гякїсть» ї всього :в т.ч. довгого
:на, % і гномер 0 о о о : п/га » е хв % до: гконтро: їлв : ц/га :в % до гконгро- :лв
І.Без обробки /контроль/. 36,2 25,2 21.1 П,0 9Л 100 7,6 100 ’
2,Обробка гербіцидом препарат-І 0,08 л/га 42,3 24,7 21,8 11,2 10,4 114,3 9,2 121,1
3.Обробка гербіцидом препарат-І 0,08 л/га+через 3 дні гербіцидом зелек 2 л/га 43,7 24,1 19,3 ' 10,3 10,5 115,4 ■8.4 110,5
4.Обробка гербіцидом препарат-І 0,08 л/га+через 3 дні гербіди-дом шогун, 0,8 л/га 52,9 26,2 22,0 11,6 13,9 152,7 11,6 152,6
5.Обробка гербіцидом препарат-І 0,08 л/га+через 3 дні гербіцидом шогун,1,0 л/га 54,4 25,1 21,9 11,2 13,6 149,4 11,9 156,6
6.Обробка гербіцидом препарат-І 0,08 л/га + через 3 дні гербіцидом шогун,!,2 л/га 49,7 24,1 21,2 10,8 12,0 131,9 10,5 138,2
7.Обробка гербіцидом шогун,0,8 л/га разом з дрепаратом-І, 0,08 л/га 51,5 25,6 21,8 10,7 13,2 145,0 11,2 148,4
8.Обробка гербіцидом шогун, 1,0 л/га разом з предаратом-І 0,08 л/га 54,2 26,4 22,5 11,0 14,3 157,1 12,2 160,5
урожайність насіння підвищилась на 10,5#, льоносоломя на 13,3#.
В цьому варіанті якість трести була на один номер вищою, нік в контрольному варіанті.
Обробка насіння інсектицидним препаратом промет дозволила виключити з технологічного проекту вирощування льону три операції но захисту посіву від шкідників і тим самим знизити затрати праці на 0,83 люд./год та 0,82 л дизельного палива на гектар посіву.
Виробничу перевірку ефективності гербіциду шогун проводили в дослідному господарстві "Грозинське" Інституту сільського господарства Полісся на площі 10 га. .
Порівнювали два варіанти:
І.Обприскування посіву льону в фазі "ялинка" розчином гербіциду препарат-І в дозі 0,08 л/га і через 3. дні розчином гербіциду зелек в дозі 2 л/га /контроль/.
2. Обробка посіву льону в фазі "ялинка" розчиної- гербіциду шогун в дозі 1,0 л/га оеднано з гербіцидом препарат-І, 0,08 л/га. Перед обробкою гербіцидами в посіві льону налічувалось 230 шт. бур"янів, в тому числі 88 шт. злакових на кожному квадратному метрі. Технічна ефективність гербіциду шогун становила 98,6# проти 92# по гербіциду зелек.
В варіанті з обробкою льону гербіцидом шогун спільно з пре-паратом-І урожайність насіння становила 3,5 ц/га, що на 0,3 л/га більше, ніж в контролі. У цьому варіанті зібрано по 23,4 ц/га льонотрести, або на 1,6 ц/га більше, ніж в контролі. При цьому льонотреста відрізнялась підвищеною на один номер якістю та меншого засміченістю.
Економічна ефективність захисту посівів льону
• новими заходами
Інкрустація насіння інсектицидним препаратом промег в нормі 5 л/т спільно з препаратом апрон, З кг/т забезпечила в порівнянні з контролем /обробка насіння фенорамом, 4 кг/т/ збільшення вартості валової продукції па 18,4 млв.крб./га, умовно чистого прибутку на 15,5 млн.крб./га при коефіцієнті ефективності затрат
5.3 млн.крб. на І млн.крб. додаткових затрат.
Використання інсектицидного препарату промег, 5 л/г спільно з фенорамом, 4 кг/т забезпечило в порівнянні з контролем прибавку вартості валової продукції на 9,4 млн.крб., умовно чистого прибутку на 8,5 млн.крб./га при коефіцієнті ефективності затрат
9.4 млн. крб. на І млн.крб. затрат.
Обробка насіння препаратт гігам, 30$ г.пс. в порівнянні з контролем не дала економічної ефективності.
Спільно застосування гербіциду шогун в дозі 1,0 л/га з пре-парагом-І забезпечило прибавку врожаю в грошовому виразі до контролю 44,6 шн.крб., умовно-чисгйй прибуток 37,7 млн.крб./га при коефіцієнті ефективності 5,5 шн.крб. на І млн. крб. затрат. В по рівнянні з використанням гербіциду зелек прибавка вартості врожаю становила 37,9 млн.крб., умовно чистого прибутку 37,2 млн.крб./га при коефіцієнті ефективності 5,5 шн.крб. на І млн.крб. затрат.
ВИСНОВКИ
Дослідами доведено, що інкрустація насіння льону-довгуиця із включенням в інкрустуючу суміш сучасних екологічно чистих фунгіцидів та інсектицидів є високоефективнім засобом отримання здорових сходів льону, зниження їх ураженості в період вегетації.
підвищення на цій основі врожайності культури га якості отриманої продукції. .
2. Низькотоіссичний екологічно чистий препарат для протруювання насіння апрон 35 /'іеталаксил/ є ефективним фунгіцидом для інкрустації посівного матеріалу з метою зниження його зараканості
та захисту проростків і рослин льону від хвороб. Найбільш ефективною нормою цього препарату є 3 кг на тонну насіння, яка знижує зараженість насіння хворобами на 12,0%, сходів льону на 61,2%, рослин в період вегетації - на 39,5$, підвищує польову схожість насіння на 15,355. Урожайність насіння зростає на 2,4 ц/га, льоносо-ломи на 15,6 ц/га, льоноволокна на 4,9 ц/га, в тому числі довгого
- на 3,6 ц/га при поліпшенні якості останнього.
Умовно-чистий прибуток за інкрустації насіння препаратом- апрон становить 34,6 млн.крб. на І га при коефіцієнті ефективності
4,2 крб. на І крб. затрат.
3. Інкрустація посівного матеріалу препаратом апрон в нормі
З кг/т по зниженню заранзності хворобами насіння в процесі його збереження знаходиться на рівні обробки насіння препаратом фено-рам в нормі 4 кг/т. Ефективність оптимальної норми апрону перевищує препарат фенорам по умовно чистому прибутку на 14,3 шн.крб./ га при коефіцієнті ефективності 6,0 крб. на І крб. затрат.
4. Іипустація насіння низысогоксичяям, екологічно чистим інсектицидним препаратом промег /фуратіокарб/ 40$ в.к.е. є ефективнім засобом боротьби з шкідниками льону, зокрема,льоновими блохами. Препарат промег за іикрустадії насіння не проявляє негативної дії на його посівні якості, забезпечує повний захист рослин льону від шкідників в період сходів фази "ялинка", стимулює ріст та розвиток рости і тим самим сприяє підвищенню урожайності насіння, льоносоломи та волокна.
5. Оптимальной нормою препарату промет в 5 л на тонну насіння. яка при інкрустації спільно з фунгіцидним препаратом апроп забезпечує в порівнянні з обробкою насіння препаратом фепорам, 4 кг/г підвищення урожайності насіння на 52,6$, льоносоломи на 21,5# всього волокна на 18,6$, в тому числі довгого на 23,5$. Умовно чистий прибуток зростає на 15,5 млн.крб./га при коефіцієнті ефектиЕ"ості 5,3 крб. на І крб. затрат.
бо Малотоксичний гербіцид шогун /пропаквізафоіг/, 10$ к.е. в дозах 0,8* 1,0 та 1,2 л/га при застосуванні на посівах льону в фазі "ялинка" забезпечує знищення пирію повзучого на 94,2-98,1$ та однорічних злакових бур"янів на 95,6-97,8$, що перевищує гербіцид зелек на І,5-5,4 проценти. • , ■
Дія гербіциду шогун проявляється на 3-4 дні раніше, ніж гербіциду зелек.
Гербіцид шогун за вказаних доз менш токсичний для рослин льону, ніж гербіцид зелок в дозі'2,0 л/га, про що свідчить інтенсивний ріст та розвиток рослин та кращі морфологічні й анатомічні показники.
7. Поєднання в одному розчині прогизлакового гербіциду шогун в дозах 0,8 та 1,0 л/га, і протидводольного - препарату-І,
0,08 л/га не виявляє негативної дії на рослини, як це спостерігається при спільному застосуванні гербіциду зелек з препаратом-І. Спільне застосування гербіцидів шогун та препарат-І забезпечує загибель 96,4-97,1$ всіх бур"янів, в тому числі 96,1-39,8$ злакових, нормальний ріст та розвиток рослин льону, підвищення урожайності насіння на 40,7-55,5$ льоносоломи на 21,6-29,0$, всього льоноволокна на 29,6-41,7$ в тому числі довгого на 37,9-50,0$ при підвищенні його якості на 0,4-0,7 номера у порівнянні з контрольним варіантом. Економічний ефект становить 25,5-36,5 мли.крб. на
I га.
8. За результатами виробинчої перевірки гербіцид шогун в дозі 1,0 л/га спільно.з гербіцидом препарат-І, 0,08 л/га забезпечує ефективність знищення 98,6$ злакових бур"янів, що на 6,6$ вище, ніж гербіцид зелек. Підвищення урожайності насіння становить . 9,6$, льонотрести на 7,3$ при підвищенні її якості на один номер. Чистий прибуток становить 10,4 млн.крб. на І га при коефіцієнті ефективності 7,1 крб. на І крб. затрат, .
Спільне застосування протизлакового гербіциду шогун та про-
тидводольного препарату-І дозволяє при високій ефективності за один прохід по посіву знищити одно- і дводольні бур"яни скоротивши в два рази витрати пального, затрати праці та коштів, а також пошкодження рослин льону колесами машин.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
І.Застосовувати інкрустацію насіння льону-довгунця протруюючим препаратом апрон /металаксил/ в нормі 3 кг/т в суміші з інсектицидним препаратом промет /фуратіокарб/ в нормі 5 л/т, що забезпечує, при зменшенні песгицидаого навантаження, повний захист посівів у
фазах сходи - "ялинка" від хвороб та шкідників.
Захід інкрустації насіння сумішшю препаратів апрон та промет дозволяє виключити з технологічного проекту вирощування льону гри операції чо захисту посіву від шкідників і тим самим заощадити
0,83 люд./год та 0,82 л дизельного палива на гектар посіву.
2. Проти злакових бур"янів в посівах льону застосовувати гербіцид шогун в дозі 0,8-1,2 л/та, в баковій суміші з гербіцидом проти дводольних бур"янів препаратом-І в дозі 0,08 л/га. Ця суміш забезпечує загибель 96,4-97,1$ всіх бур"янів. Спільне внесення . згаданих гербіцидів дозволяє скоротити в два рази витрати пального,
праці та коштів, а також пошкодження посівів колесами машин, зл хімічного прополювання посівів.
' Список робіт опублікованих по темі дисертації
І. Карпець ИЛ,, Литвиненко В.Г. Защита посевов льиа новими високоэффовтивнши пестицидами // Льняное дело, 1996, № І - С.9-їй.
£. Ковальов В.Б., Литвиненко В,Г. Новий високоефективний протизлаковиЯ гербіцид на посівах льону // ВДНТІ, 1955, № ЗО -
З с.
3. Ковальов В.Б., Сахяенко В.В., Литвиненко В.Г. Виробництво льону по енергозберігаючій технології // ІЦНТІ, 1955, № 43 -Зо.
4. Ковальов В.Б., Литвиненко В.Г, Система захисту льону в інтенсивній технології вирощування. // ВДНТІ, 1995 № 48- 4с.
5. Литвиненко В.Г. Вплив інкрустації насіння препаратом ап ■ рон на розвиток хвороб, уронайність та якість продукції льону.
// Матеріали міжнародної науково-практичної конференції молони* вчених та спеціалістів, Чабани, 1996, частіша І - С. 204/.
6. Литвиненко В.Г. Шогун - високоефективний гербіцид ц»гн обробки проти злакових бур"янів // Наука на службі сільського господарства, СІЕА, 1995 - 5 с.
Литвиненко В.Г. Урожайность и качество продукции льиа-долгунца^в зависимости от приемов ухода за посевами
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности ОБ.00.09 - растениеводство, Институт земледелия УААН, пгт Чабаны, 1996 г. '
Защищаются научные разработки, в которых обобщены итоги исследований 1992-1995 гг., опубликованных в 6 статьях. В работе освещены результаты опытов по инкрустации семян льна-долгунца с включением в инкрустирующую смесь нового фунгицида апроа и инсектицида промет. Это позволяет уменьшить пестицидную нагрузку на окружающую среду, полностью защитить посевы в период всходы -"елочка" от болезней и вредителей и снизить затраты груда и средств.
Предложено применять в одной баковой смеси новый цротивозла-ковый гербицид шогун с прогиводводольным препаратом-1. что обеспечивает гибель 96-97$ всех сорняков и позволяет сократить в два раза расход дизельного топлива и груда, а также повреждение посевов колесами машин при химической прополке посевов.
ANNOTATION
Litvinenko V.G. "Harvest And Flex Production Quality Depending On Crops Treatment Methods”
Thesis for a MSc's degree in agricultural sciences in specialisation 06.00.09 -plant-growing, Institute of farming, Ukrainian Academy of Agricultural Sciences, Chabany, 1996.
Scientific works being in defence summarise the results of research of 19921995, published in 6 articles. The work reflects results of the trials on flex seeds encrustation with a new fungicide APRON and insecticide PROMET in the enciustation mix. This allows to reduce a pesticide load on the environment fully protecting the crops in the period of germination from diseases and pests as well as to decrease labour and financial expenses.
A new grasses herbicide SHOGUN with a dicots product-1 are recommended for use in one tank mix to provide extermination of 96-97% of all weeds and allows to reduce by half use of fuel and labour as well as damage of the crops caused by the wheels of machines during chemical crops weeding.
Ключові слова: догляд за посівами, інкрустація, фунгіциди, інсектициди, гербіциди, льоносолома, треста льону, льоно-волимо, насіння льону, номер волокна, прядивні властивості волокна, економічна ефективність.
- Литвиненко, Владимир Григорьевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1996
- ВАК 06.01.09
- Адаптивная технология возделывания льна-долгунца на волокно и семена в Среднем Предуралье
- Приемы посева уход за посевами льна-долгунца в Среднем Предуралье
- Продуктивность сортов льна-долгунца в условиях низкогорий Северного Алтая
- Реакция льна-долгунца на приёмы предпосевной обработки семян и ухода за посевами в Среднем Предуралье
- Реакция сортов льна-долгунца на обработку гербицидами и приемы уборки в Среднем Предуралье