Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Сезонная динамика гумуса черноземов Украины и способы его воспроизводства
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Сезонная динамика гумуса черноземов Украины и способы его воспроизводства"
«S* MIHICTEPCTBO С1ЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ^ л j продовольства укра1ни <. >?у>УКРАГНСЬКИИ державний аграрный
д <<ь ун1верситет
На правах рукопису
СВ1ЩУК Андрей Олександрович
СЕЗОННА ДИНАМ1КА ГУМУСУ ЧОРНОЗЕМ1В УКРА1НИ I СПОСОБИ ЙОГО В1ДТВОРЕННЯ
спец«альност1: 06.01.01 — загальне землеробство 06.01.03 — агрогрунтознавство i агроф13ика
Автореферат дисертацК на здобуття вченого ступени кандидата сЬльськогосподарсышх наук
КИ1В — 1993
Робота виконана на кафедр! грунтознавства та охорони грунт¡в УкраГяського державного аграрного университету.
Науковий кер1вник - акадеигк АН ТКУ, доктор сЦльськогоспо-дарських наук, професор Ш1 '.¿¿ь* Л П. «К •
0ф1ц1йн1 опоненти: доктор сЦльсъкогосподарсышх наук
ПОЛУНИН МЛ. кандидат с^ьсвкогосподарських наук, проводник науковий сшвробгтник КОРЧЕВОК 1.А.
ПровIдне шдприемсхвс - Харк1вський державний аграрник
университет
Захисх дисертацП в!дбудеться 15 лютого 1993 року о 14 годна! 00 хвидин на зас1дакн1 Спешал1зоваяо1 рада К 120.71.01 в Укра!нськоцу дерхавноку аграрному университет! за адресов: 252041, Ки!вЧ1, вул.Геро1в оборош:, 13, УДАУ, 4-й учбовий корпус, аудитор1я к 37.
Просимо прийняти участь в робот £ Ради або вислати в1дгук на автореферат в 2-х екземплярах, та эав1рен! печаткою, за адресою: 252041, Ки!в-41, вуд.Геро1в оборони, 15, сектор захасту дисертац1й.
3 дисертац1е» ыожна ознакомились в б!бл1отед1 ун1верснтету.
Автореферат роз1сланий " 15" с1чня 1593 року.
ВчениЁ секретар Спец1ал1зовано! ради, доктор (ллъськогосподарськйх наук, професор
Ю.П.ШШЬКО
ЗАШЬНД ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн!еть теыи. Досл1дяення, проведен! автором, викону-вались у в!Дпов1дност1 з нау ко во-дославши роботаии, ак1 прово-дяться на кафедр! грунтознавства I охорони грунт Iв УДАУ по тец; "Розробити, удосконалити 1 впровадити грунтозахисну безполицеэу систему зешхеробства, яка сприятиме захисту грунг!в в!д ерозП, охорон! навколишнього середовища I розширеноыу в1дтвореннв грун-тово! родючост!1* /номер державно! реестрадИ 76091393/ в пер!од з 1986 по 1990 роки.
Негативний баланс гумусу, небааан! зы1ш! в його як!сноиу склад! на значнях ллощах чорнозеыних грукт1в Укра!ни за нерацЮ-нальне зешхекористування неуюПнно п1дштовхувть нас до еколог!ч-но! катастрофа. Найб{лыа родюч! чорнозеьш п!ддавться подальш!й дегуи!ф1кац!£ 1а наростаюч1й дП засоб1в х1м1зацП, вазских сШ-ськогосподарських машин.
11ад!ння родвчост1 чорнозецЦз, як! интенсивно використовушь-ся в с1льському господарств!, зокрема обуиовлено втратою основно! властивосп ц!линних грунт!в - сезонного ритму розкладу I новоутворення гунусу. Сезонн! цикли ви!сту гумусу характеризуюсь здатн!сть грунт!в. до саморегуляцН, активном процес1в гумусе-угворекня.
Для вир тения проблема бездефицитного балансу гуиусу сучас-на наука пропонуе 1ти шляхом б1олог-;зацП землвробства, що вира-яаеться в иоделюванн! в процес! виробництва схльськогосподар-сько! продукцП природных процес1в грунтоугворення. Як показукть науков1 досл1джснйя, найСIльи цки вимогам задовольняе технолог¡я безполицевого вирощуваняя с!льсъкогосподарських культур. Оброб 1-гок грунту без оберташш скибя, повернення в грунт значяо! К1ль-кост! б1омаси кулыурних рослин в як^ст| иуль41 в значнШ ьпр! моделюють лрироднШ процес гумусоутьори ля. В грунт! зростае масштаб коливань вм!сту гумусу, цо характерно для Ц1линних аналог! в.
Ьа«лив1сть роботи заключаемся в цс з сучасни вауко-
В1Й л!гератур! питания сезонно! динаы1ки гуи\с/ - окрамих типе:-: грунт1в /не нажучи вне про зллив на не! слосо: :.- ороси тку/ ос-в!тлен! досить слабо.
Актуалън!сть литьиь, роэглядздтоя в обо-п, з.-отае в зв"язку з тим, до чорноземи Укра!яи досигь р1з. чмаштк!, нахо-
дяться в р 1зм.их б!окд!ыатичних зонах. Тому знания особливостей сззоаио! динаШки вм1сту 1 складу гумусу, каправленост! процесса гумусоутворення е важливою умовою правильно! рдзробки зональ-них систеи зеилеробства.
Мета 1 задач1 доел1дзекь заключалась у вивченв! данам1ки вШсту 1 складу гуиусу чорнозеи1в природких 1 кульгуриих еко-систем, досл1дхенн! вплыву р5зних способ1в оброб1тку чорнозеи1в на сезонн! зи!ни ввпсту гумусу I його шс!сного складу, вивчзн-н1 впливу р1зних способ!в оброб1тку чорнозеи1в на 1х гумусовий стан, порхвнянн1 агроеконоалчно! ефективносг! ргзяих технологий вирощування с!льськогосподарсышх культур.
Для досягнення вказано! мети необххдло було вйр1шги наступи задача
- ДОЫИДИТИ К1ЛЬК1СН1 I ЯК1Сй1 сезоньл ЗЬЦНИ гумусу чорно-зем!в при 1х разному винористаша;
- провести оц!нку впливу р1зних способ обробтгу грунту на динам!ку загального гуиусу I ёого агЛсного складу;
- розрахувати бальнс гуиусу п$д окреыими культурами в с$во-зи1н1, на цглик!, а хакох визначита рози1ри ёого сезоннюс коли-вань;
- вианачиги направлен:сть процесу гумусоутворешш в чорно-зеиах при !х р1зноиу використанни
- провести лорЬняння агроекожшчно! ефективност! р!зних технолог!й вирощування сиьськогосподарських культур.
Наукова новизна ! практична Ц1 тлеть роботи полагав в тону, цо в' умовах Г11Ео5ерекного Гйсостзпу \ Швденно-Укра! ковкого Степу УкраГна в1дпов!дно на чорнозеыах типових 1 п1вденних вив-чено зплив систеи оброб1тку, удобрения, погодних умов 1 культу-ри, яка вирощуеться, на сезонн! зм1ки вк!сту загального гуиусу, його лаб1льнях фори та якгсниИ склад. Приводиться методика ьи-значення иасшгаб!в сеэоино! динаы!ки вм1сту гуиусу I визначегп найбиьш оптииальн1 строки в!дбору гразк!в для характерьстики вм!сту I складу гуиусу в статиц:, особливо з метою пор!вняння впливу агротехн!чних прайои1в на гуиусовий стан грунт¡в.
Даеться оц|нка зы1нення процесЬ гуцусоутворення в грунтах, як1 використовуютьоя в с!лвськорсоподарському виробшщтв! , по в!дношенню до циинних ! перел5чених аналоги-
Запропонован! для варовадкення у вирдбнк..тво технологи
какть перевагу по вхдкошешш до технолог!í, яка основана на оран-Ui. Встановлен! норма орган!чних добрав, hkí забезпечують безде-ф1цитний баланс гуыусу.
Охрииан! результата дозволяют* теоретично i практично об-груитуватн доцхльн1Мь застосувакня безполицевих систем оброб!т-ку грунту, якх спрцдють збхяьЕешш buicx-y i пол I пшенки hzcqctí гумусу» BiflTiopEDTb з грунтах здатн1сть до саморегуляц!f, п!дви-цують aiíiHBHtoib npcgecis гуцусоуаворення, внасл1док чого в!дбу-вазться зростанна врожайкосп сигоькогосподарсышх культур.
Ц.убл1кацП результатов доол1дасень. По результатам досл1д-аень опубл!ковако 7 роб!т i 5 эдано до друку.
Структура i об;|еа роботи. Дисертац1я складаеться 1з ьступу, п"яти глав, biichobkíb i списку Л1тератури.
Робота виядадена на /¿U сторонках основного машинописного тексту, suimye 28 таблвдь, 13 аалшмв. Список лИераЕури включав /Л ¡¡аймснувань, в тому 4:ioai 16 заиордонних автор ¡в.
Об"вн t методика досл1дяень. Доол1яненвя проводились в ста-цгсцариому досл1д1 УДАУ в колгосп1 "Б1лыиовицька прадя" Карл1в-ського району Полгавськс! о5даот!, в заповдаику "Михайл1вська целина" ЛеСздинського району Суисько! облает}, а також в досл!-дi Ново-Одесько! дер2Сор?од1льЕиц! Иикола1всько! облает^ Обпек-тами доелдаень були в1дпов1дно чернозем типовий потунннй ое-реднъогукусний, чорнозеи таяовин погуаний сюганогумусвзй $ чор-нозем п!вденний середньогуиусний.
В перший р!к досл!даень на scix грунтових в!ди!нах, як! вавчались, грунтов! зразки в!дбирадись 1з площадок posMipou 10x10 а по шарам 0-Ю, 10-20, 20-30, 30-40 .та ¿<-0-50 см. Точки Б!дбору зразшв дЛксувались. Один загальний зразок складавса Í3 трьох зшианше. Таких загальних зразн1в на д1лин1 було 20, в умо-вах агроценоза - 10. Малеиатичний оброб^ток отрнианих даних показав, 2(0 для характеристики сезо ;:;о! динаы!ки вылету i складу гумусу дослатньо Ю загалышх зразк!В, як! складаються 1з трьозс зм{шаних. Встаиовлено також, що вЦбираги зразки на ц!лин! до-ц!льно до 50 cu, на окулътуренше д!лянках - до 30 см. Для. ,1нших анал!з1в брали зишанх зразки, hkí складакгься s3 30 вих1дних.
В I9S7-I939 рр. грунтов i зразки на Ново-Одесыйй держеорто-д!льнищ выбирались I квгтня, I червня, I серпня та I листопада; не стадЮнариону досл'Ш в колгосп1 яБ1лгшовицька npalm" - 5 kbít-
ня, 5 червня, 5 серпня та 5 листопада; в запов!дкику "Ыихайл !вша ц!лина" - 10 кв!гня, Ю червня, 10 серпня та Ю листопада.
Сезонна диваи1ка вмету i складу гумусу чорнозему типового в досл!д! в колхосп! иБ1лыдовицька правд" вивчалась на фон: оран-кк i безполицевого мелкого cöpoöiiKy грунту при норм! ийнералъ-ичх добрив fégQP^gKgci. На чорнозегл п!вденнону досл1даення проводились ва трьох фонах оброб!тку грунту:
- оранка на 20-27 си;
- плоскор1зний 06p06iT0K на 25-27 си;
- кшб i кований обробггок, який поедиуе плоеяор!зний o6poäi-тск на 25-27 eu i оранку на 25-27 см, яка проводиться два рази за ротац]ю с!бозы!ни.
В npoueci робота над дисертац!ею автором у сгпвагторств! був вдосконалений тради«!йний cnociö визначення BMiciy гумусу в грунт! /по 1юрi ну/ в частин! добавки окисника. Метод удостоешй авторським св!доцтвоа.
Вс! анал!зи зраз^в виконувались по загальноприйнятим методикам, як! описан! в практикумах ! учбових пос!бниках /Аринуш-к!на 6.Б., 1970; Науричев И.О., 1980; Орлов Д.С., Гришина S.A., 1981/.
РЕЗУЛЬТАТИ ДССЛЩЕНЬ
Сезонна дшшйка гумуса чернозеьпв при îx р!зному використанн!
I. Сезонна динамка загального гукусу.
Б!льи!сть досд!дник!в вивчала сезонку динамику гумусу на дерново-п1дзолистих грунтах. Значно меше под!бних в!домостей для 4epH03saiB, до на думку Б.В.Псномарьово! /1974/ пов"язано з уявлениями про гумус черноземов як дуже !нертн!й сполуц!. Однак дан! табл.1 св!дчать про наявн!сть значних коливань вм!сту гумусу в чорнозем! типовому запов!днику "МихаУшвська щлива", особливо в 0-Ю см aapi грунту. Сезонн! BifluiHHOCii по ¿siicTy гумусу достов'!рн1 до гдибини 50 см на протяз! трьох рок!в до-сл!джень. Просл!яуеться ч!тка"законои1рн!сть у змгн! BMiciy гумусу на протяз! року: максиыадьний bmîct гумусу весною, пониженна вм!сту в пер!од ¡нтенсивного росту культур до мШмуиу s серпы! ! п!двщення BMiciy до зш.
I. Сезонна динамка гумусу в чорнозем{ типовому при р1зноыу його використашп, 1987-1983 рр.,
в % до маси грунту Запов{дник "Мкхайл1вська ц!лина"
Глибина, Ц1лйна 1 Оранка '
си кв1тень червень серпень листопад кв1тень червень серпень листопад
0-10 10-20 20-30 30-40 40-50
1987 р1к
ф-саыьч ООО оо ооооо 10,36 6,15 6,33 5,56 5,18 9,53 7,78 6,38 5,31 5,09 9,17 7,47 6,32 5,35 5,04 9,69 6,47 7,77 6,34 6,53 6,18 5,46 5,10 1988 р1к 6,21 6,28 б|13 6,13 6,23 6,10 6,11 6,20 6,03
« 0-10 10-20 20-30 30-40 40-50 10,44 8.17 6,59 5,59 5.18 9,45 7 62 6 44 5,37 5 13 9,12 7,46 6,3? 5,32 5,09 9,75 6,37 7,82 6,36 6,48 6,16 5,45 6,21 6,24 6,15 6.17 6.18 6 ¡13 6,17 6,29 6,05
1989 р1к
10,15 8,08 6,61 6,67 б 22
9,49 7,77 6,41 5,58 5,17
9,23 7,51 6,25 5,43 5,14
9,90 7,89 6 50 5,53 5,12
6,38 6 39 6,14
6,18 6,26 6,07
6,12 6 20 6 07
6,07 6,20 6,12
Бы ici ryuy су е pisHi роки по строкам визначення був не од-наковим i тому сезона! коливання мають pi3iiy аишИтуду. Так, в 1987 р. в Biapi грунту 0-10 см Buics ryuycy в!д kbïthp. досерпия зиеншився на 1,1953, в 1988 р. - на 1,32$, в 1989 р. - на 0,92$. S такох суггев! Bi»âiHis i по 1наим 'горизонтам, але вони иенш вк-paseHi i затухають з глибиною.
flani табл.1 свЦчать, що сезоып зьйви вм!сту гумусу в чар-нозеги шд оранкою зкачао мекле виражен!, hïk на uiaaai, аве в гЦлому зберхгають ту ж саму сезонну направленЮть. НайоШвою амшйтуда коливань була в О-Ю см eapi грунту.
Якгцо piaay по рокам сезонну дикашку гумусу на ц!дин! нозна поясним погодвими уиовакя, то на оброблюваноыу участку накла-даеться фактор культура, ака вирощуеться. Тону визначити значимость одного Ï3 цих факторов досить ваако. ШШльи виражен! се-30HHi змши гумусу були в 1989 poui nis озимою пвеницеп в sapi 0-10 см - 0,26$, в inapi 0-20 см - 0,22£, В 1989 рощ и!д кукуруд-зою динам!ка гумусу була сакою низьков: в capi 0-10 ел - 0,24%, в laapi 0-20 см - 0,1$.
Необххдно такок'л^креслити, цо на ц1лши була вица в!днос-ва р1зшадя в p03iiipax сезонних коливань гумусу по ¡парах грунту. Так, з Eapi 0-10 см на Шлии! сезощц зм!ни ш1оту гумусу дриб-лизно на 40^ вищ1 His в isapi Ю-20 см; при оранц! цей локазник не був виции 20%.
Анал1зувчи'дан1 табл.2, иохна в!дзначити, цо в чоряозеи: п1вденному загальн! законовipHOcii динамки гуцусу так! ж, як i в чорнозеи! типовоцу: иаксаиуи Biiiciy гумусу весною, понижения в червы, uiHiuyu в cepnni i деяке зб!лыаення до зш. Кайб!ль-ffli ce30HHi 3uiHii по BMicïy гумусу за три роки досл!дхенъ в!дзна-46Hi на $OHi безполицевого обрсб!тку i л шар! 0-10 си вони скла-дають 0,25-0,26%. На фош оранмг максимальна зи!на ви!сту гуиу-су в!д кв!тня до серпня в!дзначена в 1987 p. i склада в aapi 10-20 см - Q,2Q£. Коиб1нованиИ оброб{юк в 1987 po«i найб!лыау амплитуду коливань також кав в шарI Ю-20 си. Цо очевидно обу-иовлено тим, що при силыпй nocyxi, "яка нала и!сце в 198? род1 вкасл1док сильного поверхневого висиханля на Bapiasiax орааки i комбiнованого оброб^тку активн1с!Ь npoueciB трансфорыад!! гумусу переместилась в шар 10-20 см.
В 1988 i 1989 pp. логодв! умови були опишальниаи для дако!
б
2. Сезокна динамтка вытсгу гумусу в чорноземт птвденному при ртзних системах обробттку грунту, 1387-1989 рр., в % до маси грунту.
Сгацтонарний дослтд Ново-Одеськох держсоргодтльницг, Миколатвська область
Глиби- Ора'нка Комбтновашй обро6:ток Безполицевий обробтток
на, чер- сер- листо- КВТ - чер- | сер- лисго-; КВТ- чер- 1 сер- листо-
см тень вень пень пад тень вень пень пад : тень вень пень пад
1987 ртк
0-10 3,96 3,90 3,91 3,90 4,04 4,03 4,04 4,05 4,32 4,15 4,07 4,28
10-20 4,09 4,07 3,99 4,05 4,19 4,08 3,99 4,10 4,16 4,07 4,07 4,11
20-30 4,03 3,99 3,95 3,97 4,12 4,06 4,03 4,08 4,24 4,11 4,07 4,20
1988 ртк
0-10 3,94 3,88 3,81 3,92 4,09 3,91 3,93 3,89 4,31 4,10 4,05 4,09
10-20 3,95 3,32 3,83 3,85 4,05 3,92 3,89 3,90 4,14 4,09 4,03 4,04
20-30 3,99 3,89 3,82 3,88 4,07 4,92 3,86 3,94 4,16 4,15 4,04 4,07
1969 ртк
0-10 4,04 4,01 3,89 3,97 4,13 4,02 3,93 3,97 4,37 4,15 4,12 4,29
10-20 3,99 3,92 3,88 3,80 4,07 3,95 3,93 4,00 4,19 4,14 4,11 4,12
20-30 4,02 3,97 3,89 3,94 4,10 3,99 3,93 3,98 4,28 4,15 4,13 4,16
зона. Сезонн! зиши BMiCTy гумусу на оранщ в шар! 0-10 см скла-ли 0,13-0,15/S Biд маси грунту, при комб!кованому оброб!тку -0,16-0,2055, при безполидевому оброб1тку 0,24-0,26$. Б oapi 1020' см oeaöHHi коливання загального гумусу зйачно менш вираяен! i достов!рних в!дм!нностей uiï вархантами не вотановлено.
Таким чином видно, цо на «Joui б!лыи високого вьпсту гумусу безполщевий оброб!ток в!дзначаегьса це й найб!лыаою амшптудою Його сезонних 3Uïh. При комб!новаыому o6po6iiKy bmîcï; гумусу ви-¡ций н1ж при оранц1 i сезонн! зм!ни б|льш вираженЬ При цьому не-обх!дно зазначихи, що безполицевий 1 комб1нований обробхток пе-ревахав оранку як по розм!рам зменшення BMiciy гумусу в1д весни до середини л!та, так i по розм!рам його часткового витворення до oceHi. На сезонну динам!ку гумусу в чорнозем1 типовому значно впливали погодн! умови року. Вплив с!льськогосподарських культур був незначниы.
Результати досл!дзсень /табл.3/ сезонноГ динам!ки гумусу в чорнозем! типовому /досл1д в колгосп! "Б!льшовицька праця"/ св!д-чать, що сезонн! в!дм!нност! були âoctobîphî за bcî три роки до-сл!д»ень в шар! 0-30 см. В галопу налравлен!сть сезонних зм!н вм!сту гумусу така к, як i на вищевказаних грунтових в1дм!нах. Однак внасл!док найб!льыо! гумусованост! грунту /б!ля £>%/ эначно зроатаг ампл!туда сезонних коливань у пор!внгнн! з посереди¡ми объектам досл!дасень. Найб!льш! сезонн! коливання вм!сту гумусу булм виявлен!. на аерелоз!: в шар! 0-10 см - 0,36-0,44%, в шар! 10-20 см - 0,18-0,2755, .в иар! 20-30 см - 0,03-0,1955. Максимальна амшйтуда сезонних 3Mîh вьпсту гумусу на переход! в шар i 0-30 см виявлена в 1987 poiu.
Сезонн! в!дм!нност! по BiiiCTy гумусу при микому безполице-вому оброб!тку в шар i 0-20 см за роки досл!джень були вищими н!ж на opaHiii. При цьому в першому, випадку найб^льш! сезонн! коливання спостер!гадись в шар! 0-10 см - 0,31-0,37%, а на фон! оран-ки /1987-1988 pp./ вони були и'аксимальнимй в ¡¡¡api 10-20 см -0,24-0,2555.
Найб!льш! зм!ни вм!сту гумусу як по амплитуд! коливань, так ! по шарах грунту, спостер!гались в 1987 род! п!д цунровим буря-ком. Це обумовлено внесениям гною п!'Д цю .культуру. При м!лкому безполицевому оброб^тку гн!й зароблюеться у верхней шар грунту, при оранц! - в шар 10-20 си. Саме для вицевказаних siapis харак-
3. Сезонна динамгка вмтсту гумусу в чорноземг типовому при ртзному його викорисганнт, 1967-1369 рр., в % до маси грунту
Стацтонарний дослтд УДАУ в колгоспт "Бтлыдовицька праця" Полтавсько! областт
Глиби-на, см Оранка Мтлкий"безполйцевий "об-робтток Перелгг
КВТ — тень чер-вень с ер-пень листопад квт- тень чер- | сер-вень пень листопад КВ1- тень чер-вень сер-пень листопад
0-10 5,69 5,60 5,53 5,58 5,89 5,73 5,52 5,74 6,19 5,83 5,75 5,89
10-20 5,65 5,57 5,41 5,47 5,61 5,52 5,35 5,56 5,96 5,76 5,69 5,72
20-30 5,57 5,53 5,43 5, К 5,50 5,49 5,35 5,52 5,47 5,37 5,36 5,34
» 0-20 5,67 5,59 5,47 5,53 5,75 5,63 5,57 5,64 6,06 5,80 5,72 5,81
1988 ртк
0-10 5,60 5,52 5,46 5,63 5,81 5,65 5,48 5,74 6,21 5,96 5,83 5,92
10-20 5,69 5,50 5,44 5,62 5,60 5,48 5,42 5,56 5,92 5,79 5,74 5,83
20-30 5,57 5,58 5,59 5,57 5,54 5,57 5,55 5,53 5,46 5,41 5,28 5,45
0-20 5,65 5,51 5,45 5,63 5,71 5,57 5,45 5,65 6,07 5,89 5,80 5,88
1989 ртк
0-10 5,62 5,45 5,39 5,51 5,74 5,50 5,43 5,66 6,09 5,74 5,69 5,86
10-20 5,60 5,54 5,52 5,56 5,58 5,47 5,44 5,51 5,94 5,78 5,73 5,76
20-30 5,60 5,55 5,51 5,53 5,55 5,53 5,49 5,50 5,51 5,53 5,32 5,38
0-20 5,61 5,50 5,47 5,54 5,66 5,54 5,44 5,59 6,02 5,76 5,71 6,31
терна найб!льша амплитуда коливань BMiciy гумусу.
Iii д озимое пшеницею /1989 р i к/ розыхри сезонних коливань гумусу в шар! 0-30 см буди' нижчши nia гпд бураком, але вищими eís п!д горохом /1983 pin/.
Огке, сезонна динашка BKiciy гумусу в чорнозем! типовому як в поверхневому capí, гак i в шар i 0-30 см була найб1льш вира-женою на перелезь Динамiка гумусу при м!лкому безполицевому об-po6íTKy по аишптуд1 i ¡итенсивностх переважала оранку. Культура, яка виродувалась, значно вплквала на масштаб сезонних коливань EutCTy гумусу.
2. Сезонна дивам1ка складу гумусу.
Поряд з сезонной динамшою вмЮху загального гумусу багато автор iE в1дзначавть коливання i складу гумусу /Александрова i сгпваБТ., 1956; Барановська, 1968; Дергачьова, 1984/. Проте б!ль-лпеть отркманих даних стосуетьса дерново-шдзол'ених грунтíb, а в!доиостей про под1бн1 досл1дкення на черноземах досить мало.
Дан1 табл.4 св1дчать, що ваправлен1сть сезонних коливань лабШних гумусових речовин в чернозем типовому /"Михайл1вська ц1лина"/ на itfanHi i при opaHui спгвпадае: змбншення вм!сту в1д kbíthh до сарпна i часткове вШворення до осенК Ацпл1туда сезонних зч i s в поверхневому 0-Ю см aap i грунту на nimaí в 2 рази вище, Hi» на оранцЬ
Значн1 сезонн! коливання характерна i для сп1вв1дноиення Сгк:Сфк. Весною в1дзначаеться найб1льш высокий в^дносний bmíct гумшових кислот в склад1 гумусу; до kíhhh л1та сп1вв1дношення звужуеться i мШмальне його значения в}дзначаеться в листопад!. Сезошй змйш складу гумусу о1льш вирааек1 на ц{лшп, híi на оран-ui.
Направлении. сезонних 3míh Buiciy лабШних гумусових речовин в чорнозем* Швденному /Ново-Одеська держсортод1льниця/ ьл!в-падае з такою на чорьозем! типовому, Найбiпьва амшйтуда сезонних коливань виявлена в умовах безполицевого oöpoöiTKy, а най-менша - при оранцк
Направлен1сть сезонних 3míh сшввхдноження Сгк:Сфк дещо insta: вiдвоении bmíct гум1нових кислот зростае в1д kbíthh до серпня, a nOTiu pi3K0 зменшуеться в листолад!. Сезошп змгни cniBBfдношення Сгк:Сфк в умовах безполицевого i комб!нованого оброб!гку проходить при б!льш високому выносному вм5сту фульво-
4. Сезонка динамтка жисного складу гумусу в черноземах по вартангах доелтду, 1989 ртк
Стацтонар, грунт
Вар:ант Глиби- '
на,
см
Строки втдбору зразктв
квт тень
червень
серпень
листопад
Заповтдник цт лина 0 -10 2718 2571 2240
"Михай- 177? тгто
лтвська 10 -20 2362 2193 2054
цт лина", чернозем 277? •¿,\н 2739
типовий
оранка 0 -10 2021 1968 1829
27ГО 2753
Ново- оранка 0 -10 1114 1084 1031
Одеська "37ГТ 37Г7 13725
дерксорт- комбтно- 1212 1102
дтльюшя, 0 -10 1169
чорнозем ваний 2732 3703 37ГГ
птвденний обробг-
ток
безполи- 0 -10 1332 1229 1194
цевий 2775 27® 2, у;
обробт-
ток
Колгосп оранка 0 -10 1933 1876 1824
"Бтльшо- а, зз "37Г2 ^та
вицька 1954
праця", безполк- 0 -10 2126 1998
чорнозем цевий 3,Ь0 37ГГ 2755
типовий мглкий
обробт-
ток
перелтг 0 -10 2261 2084 1527
3,61 3737
2643 ТГ5? 2243 2712
1837 2722
1147 ■27Ш
1296 2722
2074 273Г
Примттка: в чисельнику
в знаменнику
- вмтст вуглецю, який переходить
в лтрофосфатну витяаску, мг/100 г грунту;
- втдношення Сгк:Сфк
речовин 1 б!лъш виражен!, Н1К при оранц!.
Законои1рноот| динамки лаб!льних форм гумусу в чорнозем! типовому /колгосп "Биьшовицька праця"/ аналог 1чн! ранше вказа-ним. Ампл!туда коливань найбг лыд вирааена на перелаз! 1 при без-полицевому оброб!тку грунту.
Зм1ни складу гумусу по варIантах досл1ду досить суттев!: якщо в кв1тн1 в!дносний вм1ст гум!нових кислот при безполицево-му оброб^тку 1 на перелоз1 був вищим, н!ж на фонх оранки, то в листопад! спостер!гаеться зворотня залеян!сть.
В ц!лому, анал!зуюч! дан! табл.4, моана в!дзначити, до се-зонн! зм1ни лаб!льних форм гумусу чорнозам!в сп!впадали по нап-равленост! з динамкою загального гумусу.
Орган!чна речовина чернозе«!в при !х р!зном.у використанн!
I. Бм!ст I запаси гумусу.
Досл!дн! дан!, наведен! в табл.5, св!дчать, що за 4-5 рок!в сIльськогосподарського вакористання в чорнозем! типовому /"Мк-хайл!вська Ц1лина"/ ¡¡дбулосъ зменшення в 0-30 см ыар: грунту вм1сту гумусу на 2,1%, а запаяв - на 30 т/га. Особливо значне змешиення вм!сту ! запаек гумусу в!дбуваеться у верхах шарах оброблюваного грунту в пор!внянж з ц!линним аналогом.
Тривале застосування безполиневого оброб!тку на чорнозем! Явленному /Ново-Одеська дерксортод!льнивд/ приводить до збхль-ження вм!сту гумусу на 0,37$.
На фон! диференц!ацН профиля чорнозему п!вденного по вм1слу гумусу проведения одн!е! оранки за ротац!ю с!возм!ни в два рази зменауе гумусонагромадасувальну ефекттгЛстъ, яка в!дзначена у ва-р!ант! з беззм!шшм безполицевим оброб!ткеу. грунту. Однак, застосування коиб!нованого оброб!тку на протяз! 27 рок!в було б!лыи ефективним по своему впливу на гумусовий стаи чорнозему п!вден-ного в пор!внянн! з оранков, що виражаеться у зб!льшенн! запас!в гумусу в 0-30 си нар! грунту на 6,43 т/га. Надбавка запас!в гумусу при чисто безполидевоиу оброб!тку була видов ! досягла 8,15ц£а.
На чорнозем! типовому /колгосп "Б !льшовицька праця"/ також виявлено 8б1дьиевня вы!сту 1 запас!в гумусу при застосуванн! и!л-кого плоскор!аного оброб!тку у пор!вняшп з оранков. Найб!льш1й ви!ст гумусу виявлений на перелоз!.
5. Бмтсг I запаси гумусу в черноземах по варгантах доелтду
Сгацгонар, Вартанг Лчиби- Пумуо, Щгль- Йапао
грунт на, см % нгсть злокен- гумусу, г/га
Заповтдник "Михайлтвська цглина", чорнозем ти-повий
Ново-Одеська цержеорто-ц1льниця, чернозем П1в-ценний
{олгосп "Бгль-иовицька пра-
горнозем ти-ювий
ЦТ ли на
оранка
оранка
комбтнова-ний обро-бтток
безполице-вий обробт-ток
оршгаа
ытлхий без-
полипеэий
оброб!ток
перелтг
0-10 10,43 0,77 80,4
10-20 8,17 1,06 86,6
20-30 6,59 1,05 69,8
0-30 8,40 9,63 236,8
0-10 6,38 1,03 65,6
10-20 6,36 1,13 71,9
20-ЭЭ 6,16 1,13 69,6
0-30 6,30 1,10 207,1
0-10 3,96 1,07 42,4
10-20 4,05 1,13 45,8
20-30 3,85 1,17 45,2
0-30 3,95 1,12 133,3
о-ю 4,05 1,12 45,4
10-20 4,14 1,18 48,8
20-30 3,70 1,23 45,5
0-30 3,96 1,18 139,7
о-ю 4,33 1,09 47,2
10-20 4,16 1,21 50,3
20-30 3,69 1,19 43,9
0-30 4,06 1,16 41,4
0-10 5,62 1,09 61,3
10-20 5,66 1,18 67,4
20-30 5,59 1,20 67,1
0-30 5,62 1,16 195,7
о-ю 5,81 1,10 63,9
10-20 5,60 1,23 68,9
20-30 5,56 1,24 68,9
0-30 5,66 1,19 201,7
О-Ю 10-20 20-30 0-70 6,16 5,94 5,48 5 86 1,07 1,18 65,9 70,1 м
На безполицевому фон1 так, як 1 на перелозх, спосзер1га-еться диференц{ац1я 0-30 си шару грунту по вм1сту гумусу, в чо-му полягае под1бн!сть з ц1линними аналогами. В шар1 0-10 см вм^ст гумусу на перелоз! на 0,54?? був видим, нЛк на фон! оранки; безполицэвий оброб1юк переважав оранку на 0,1955. В шар1 10-20 см вы1ст гумусу на р1аншс вар!антах обробгтку був примгрно однако-виы, а на перелоз! в$н був вищим на 0,5"?.
В шар! 0-30 см запаси гумусу на перелозг були на 8,81 т/га вшцими, н!ж на оранц'1, на фош безполицевого оброб1тку - 'на 5,96 т/га.
В ц!лому моасна вданачити, що безполицевий оброб1ток по гу-мусонагромаджувальн!й ефективност: перевазае оранку. Лергодичне обертання скибк на фон1 безполицевого оброб1тку значно зменшуе гумусонагроиаджувальний ефект останньои Ери тривалоиу застосу-ванн! безполицевого оброб1тку в1дбуваеться диференц1ац!я оброб-люваного шару грунту по в ¡лету гумусу, формуеться поверхневий /0-10 см/ шар грунту, що характерно для природного процесу грун-тоутворення.
2. Як1сний склад гумусу чорнозем1в типових 1 П1вденних при р!зкому !х використаннк
Результат досл1даень /табл.6/ св1дчать, що вм1ст вуглецю, який переходить в п1рофосфатну витязку на Ц1лин1 майке в два рази вищий н1ж на оранц1 /чорнозем типовий, "Михайл1вська ц!лина"/. Це обомовлено тин, що в склад! гумусу на Ц1лин1 м!ститься б1льше передгумусових фракц!й /детриту/ нп:-: на оранцЬ
Загальний- в1дносний вм1ст фульвокислот в склад! гумусу на ц1лин! був значно вщик н1£ на оранщ. Найникче сп1вв1дношення Сгк:Сфк на ц(хши виявлено в 0-10 см иар! грунту на ц!лин1, що е показником ¡.нтенсизного новоутворення гумусу в цьоиу горизонт!.
■ Дан! табл.6 св1дчать, що- на ц1лин1 в1дбуваеться р!зке змен-шення сп!вв1дношення Сгк:Сфк в шар! 10-20 см, тод! як на оранцГ така зм!на незначна. Ц1'зьпни св!дчагь про поруиення ходу при-роднього процесу грунтоутворення в агроценоз! внаслддок посНй-но! гомоген1зацН орного шару.
Суттев! в!ди1нносх1 в склад1 гумусу в чорноземг п1вденному /Ново-Одеська держсортод1льниця/ л'нвлеш по вар1антах дослхду. При комб1нованому 1 безполицевому обробггках в1дноиенин Сгк:Сфк вужче, н!я на оранц!, а к1льк1сть рухоаих 'форм гумусу - вице.
б. Пктсвий склад гумусу чоркозеытв прп ïz ртзному використаннт
Сгацтокар, Вартант Глиби- С ви- Ста Gfuc Сгк:Сфк
грунт на, см TííiíKH
I 2 3 4 5 5 7
.запои дник цыина
"Михайлтвська
цглина",
човнозем тл-
повий
оранка
Ново-Одесь-ка дэрюор-тодтльнщя, чорнозем птвдэнний
Колгосп
"Бтльео-
вицька
праця";
"чорнсзёгл
типсзий
оракка
комбгно-ваний обробi-ток
бесполо-цезий об-рсбтток
оранка
0-10
ю-го
20-23 30-40
0-10 10-20 20-30 30-40
0-10 10-20 20-30
0-10 10-20 20-30
0-10 10-20 20-30
0-10 10-20
/72
40,1
• X! , О 2,02 52Tö~
L§7 48ТЗ"
2,02 ^t « ».
IjJI
1,83 5Г!Т-1,71
437СГ
I,II 1,08
4
I.Ol
¿tí2
1,07
1.33
4tJ
95
AP
2,00 0,822 ГЩГ щг
1.73 0.63 ЩГ
1,49 0,535 387Г 3X5™ L.29 0.582 3373~ Г57Г
1.49 0.527
'ХКШ и^гт
1,41 0,499 SBtöT I3Î33
1,37 0,466 3§T3~ щг
Liâ 0,523
■jfrr rstir
0,84 0,271 35Tt~ П?5~ 0,832 0,249 ГО7Г 0,74 0.269 337F I2ÍÜ"
0.903 0,309 37tô~ ?¿?T
эй51!S#9
0,978 0,354
¡bít isffr
0,902 0.352 37tG~ Iïïfr 0,73 1.32
srtr itr
1.50 0,451 4BÎD- Iota'
1,45 0.423 ¿pr ШГ
1.37 ¿S4 47ÎT" IT^TT
2,45 2,7 2,77 2,23
3,11 3,34 2,76
2,92 2,67 2,44
2,76' 2,56
2.32
3.33 3,43 3,23
Продовжекня табл.6
мтлкий безполице-. вий обро-бтток 0-10 10-20 2.13 6377" 2,08 1,59 477Г" 0,47 0.455 НТО" 3,30 3,30
20-30 1,93 бОТО" 1.48 4Ь,У " 0.45 ЩГ 3,26
перелтг 0-10 О! 1.77 0.490 гттвз 3,61
10-20 2Д1 6771 1,68 0,462 3,64
20-30 2.08 б&Г 1.60 4^9" 0,481 Г571Г 3,32
чисельнику - - вмтст С, мг/100 г грунту
в знаыеннику - вмгст С в % до загального вуглецю в грунт:
Дослтднг данг дозволяють зробити висновок, то хз збтльшен-ням часу застосування безполицевого обробттку чорнозему типового зросгае диференцтацтя оброблюваного шару по складу гумусу у по-ртвняннт з оранною.
На чорнозеыт типовому /колгосп "Вхльшовицька праця"/ такоас втдзначент етдмтшостт в складт гуыусу при рхзкому використанш грунту. На фонт бгльш високого вмгсту гумусу г його рухомих форм у вартанп з перелогом т при безполицевоыу обробттяу втдзначена бтльша величина Сгк:Сфк в портвнянн! з оранкою.
Втдмгнност! в складг гумусу, як по обробгтках, так т по шарах грунту виражеш досить слабо, по обумовлено малою гривалтстю проведения обробхгятв.
В цтлому дослтдкення складу гумусу свтдчагь, по його зытни при мтшммадтзацтх обробтгку грунту на ртзних чорноземах не завкди однаково направлен:. Разои з гим очевидна генденцтя направленостт зм1н складу гумусу при безполицевому обробттку в сторону грунто-вих аналогов з природнты процесом грунтоутворения.
Агрономтчна еФективнтсть грунгозахисних технологгй вироагування стльськогосподарських культур
Як було вказано више, безполицевий обрсбтток чорноземтв
збтльшуе емтст т запаси гумусу, покрашуз його та сний склад. Все це позитивно вплинуло на формування урокаЗв етльськогосподарських культур.
Дослтдн: дант /табл.7/ свтдчать, то урожайнтсгь культур на Ново-ОдеськЫ держсоргодхдьницг була найвищою при безполицевому глибокому обробхтку грунту. Бархант, в якому оранка поеднувалась з безполицевим обробхтксм, займав промгкнв по урожайности положения.
7. Урокайшсть культур в залекносгт втд способу обробтгку грунту /Ново-Одеська дерксортодт льшця/
Обробхгох 1987 1988 1989
Озима пшениця Кукурудза на зерно Озима пшениця
Зранка 24,0 36,9 57,6
{омбхнований об-эобтгок 35,3 42,4 59,9
^либокий безполи-1евий обробхгок 40,6 47,0 61,6
1СР0,95 3,3 4,1 2,8
Дант по урокайностт сгльськогосподареьких культур, отрима-[т в дослхдт в колгоспг "Бглыяовицька праця" /табл.8/, дозво-:яють зробити висновок про перевагу ртзних заргангтв безполицз-ого обробттку грунту над оранкою. При вирошуваннт озимо! пше-ицг найбтльш позитивно впливав на урожайность безполицевий мг-гмальний обробП'ок грунту. Безполицевий ытякий обробтток чор-озему типового при зирощуваннт цукрового буряка, соняшнику I ороху сприяв формуванню максимальных врожахв. Деио мена ефек-ивними у цьому втдношеннг були безполицевий ргзноглибинний об-обтток грунту та оранка. Останнз мтсце займав безполицевий мх-гмзльний обробхток грунту.
ЗАГАЛЕй! ВЖНОВКИ
I. На чорноземах гипових га пгвденних опостертгазгься за-¡льна закономгрнтсть в направлекосгт сезонних змхн загального гмусу: зниження втд весни до ктнця лхга-осент, деяке збхльшен-! до эими т вгдтворення вмхсту до весни. Розмтр апмлттуди сезон-
8. Урокайнтсть стльськогосподареьких культур в залежностг в1д систем обробттку грунту, фон - 12 т гною + ^2^70^70 на * га
Стацтонарний дoaлíд УДАУ в «олгоспг "Вгльшовицька праця" Карлтвського району Полтавськох областт
Система обробз тку грунту
'Озима пшениця, 1983 р.
Цукровий буряк,
19831984 рр.
Соняш-нйк , 1963-193а рр.
Однортчнт ¡' Озима ¡'Цукровий Горох,
трави, пшениця, ¡буряк, ! 1987-
1Ш- ; 19В5- 1У86- I 1989 рр.
1985 рр. | 1987 рр.|1988 рр. |
Озима пше-киця, 1988-1990 РР-
Оранка на 20-30 см
Безполице-ва ргзно-глибинна ка 20-30 см
Безполице-ва мтлка на 10-12 см
Безполице-ва (Внт-
мальнэ на 5-6 см
50.3 57,0
488 17,24
511
77,62
60,6 529
ТЕГ,45
62,5
492 17,36
НСР05, ц/га 4,6
Ч.
26
21,2 21,2
22,0 17,6
20
226 237
244
201
16
31,0 30,0
31,5 26,0
2,5
452 ТВ, 24
439 Го,16
430 Т5,72
16
36,4 38,2
42,6 38,6
4,0
62,6 64,2
68,0 65,6
2,8
Пр'.ДОтка; для цукровсго буряку в чисельнмку - врокайнтсгь, ц/га, в знаменнику - цукриегтегь, %
них коливань 5ув вишии на бтльш гумусових грунгових втдмтнностях. Найбтльшт коливання змтсгу гумусу виявленг на цтлинт /1,32%/ т перелоз! /0,64%/, безполицевий обробхток перевакав вартанти оран-ки. Сезонна динамтка вмтсту гумусу чорноземтв залекить втд по-годних умов, способу використвння грунту т^ культури, яка виро-щуеться.
2. Динамтка лабтльних гумусових речовин, якх переходить в 0,1 н №аОН розчин, сптвпадае з динамткою загального гумусу I складае 50-60% втд розмтру осганньо!. Направлентсть т ашштуда сезонних ксливань лабтльних гумусових речовин заложить втд погод-шх умов, способу використання грунту га фактора" кульгури. Бтд-значекг сезоннт закономтрностт змтни складу гумусових речовин вигяшси на ртзних чорноземах. На зстх грунгових втдмтнах макси-мальний вмтст фтльвокислог втдзначений восени. Сезоннт змтни бтльш виражент на цтлинт, перелозт та безполицевих фонах.
3. На цтлинт, перелозт та безполицевих фонах молекули ково-угворених гумусових рэчсЕИН мають бтльш значну алгфатичну части-ну нтк на оранцт. В пертод тнтенсивного росту хульгур алтфатич-на частина молекул зменшуеться до мтнтмуму в серпш, в подалыпо-му до весни где втдтворення молекули, то особливо виракено про-являеться в вартантт оранки I комбтнованого обробттку. На перелозт т безполицевому фонт цей процес менш виразний, внаслтдок збтль-шэння активностт гумусОБТДГБОрЮЮЧИХ процеств.
4. Направлентсть сезонних змтн вмтсту гумусових речовин, янт переходить в птрофосфатну витяжку, така ж, як г динамтка загального гумусу. До зими на чорноземах значяо зростае ктльктсть фульвокислот. Сезонним змгнам птддаються гумусовт речовини, зв"язант з Са т птзтораокислами. Найбхльш виракент сезонш змтни складу гумусу спостертгаються на цтлинт, перелозт т в умовах без-полицевого обробттку грунту.
5. Масштаби сезоннот динамтки гумусу перевэкаюгь його можли-ве новоутворення за рахунок сезонного опаду на цтлинт на 30$, а
в умовах агроценозу - бтлып нтк на 50%. На розмтри сезонних змтн вмтсту гумусу впливае кореневий лтзис та мткробнт маси грунту. 6 птдстави думати про тснування механтзму трянсформацтI С0£ ат-мосфери в склад гумусу. Ртчний цикл АТ5 мае прогилекну направлентсть нтк динамтка загального гумусу, в чому проявляеться перехтд енергт! тз однте1с форми в тншу в процесах гумусоутворення. Сезоннт змтни гумусу супроводауюгься динамткою рН т ОВП, тобто в грунтт
втдзначаються саморегуляцтйнт процеси, як г оптимтзують умови гу-мусоутворення. Цт процеси найбтлыа виракеш в природнтх екосистемах i у вартантах з безполицевим обробттком грунту.
6. Mis розмтрами сезонних коливань гумусу i бтопродуктив-нтстю агроценозтв тснуе пряма залекнтсть. S квттнт втдяначаеться максимальный bmïct гумусу, а втдмтнностт мгк вартантами найбтльш виракент. В цей час в склад! гумусу максимальна т та його части-нь; яка лттом "витрачаеться" на огримання вроасаю. Тому для вив-чення вмтсту i складу гумусу в стагицг, особливо з метою портв-няння впливу агротехнтчних прийомтв рекомендуемо втдбирати грунтов! зразки в квттнт.
7. За 45 рокхв стльськогосподарського використання чорно-зему типового вмтст гумусу в ньому зменшився на гретину, а запаси гумусу в шарт грунту 0-30 см понизились на 22%. Безполицевий т комбтнований обробтток грунту забезпечуе збтльшення вмтсту гумусу в чорноземах. При тривалому обробттку без оберте.ння скиби спостертгаеться диференцтацтя оброблюваного шару грунту /0-30 см/ по вмтсту гумусу, що притаманно цтлинним аналогам.
8. На цтлинт i перелозт втдзначаеться бтльш високий вмтст лабтльних гумусових речовин, якi переходять в 0,1 н №аОН витяжку, нтк на окульгурених грунтових аналогах. При мтнтмалтзацтт обробттку чорноземтв bmïct лабтльних гумусових речовин зростае як в шарт 0-10, так i в шарт 0-30 см. У витяжцт при однаковому вико-ристаннт чорноземтв втдзначаються неадекватнт змтки сптввтдно-шения Сгх:Сфк. Розытри новоутворення гумусу в умовах безполице-вого обробттку були вишими, нтк на оранцт.
9. Змтни складу гумусу чорноземтв в умовах техкологтй без-полицевого вирощування стльськогосподарських культур направлен! в сторону грунтових аналог!в з природнтм процесом грунтоутворен-ня. В складт гумусу втдзначаеться збтльшення втдносного вмтсту фульвокислот т зменшення вмтсту нерозчинного залипшу. На грива-лих фонах з безполицевим обробттком втдбуваеться диференцтацтя об роблюваного шару по складу гумусу, яка притаманна цтлинним аналогам.
10. Урокайнтсгь стльськогосподарських культур на чорноземт птвденному в 1987-1989 pp. на безполицевому i комбшованому фонт було значно виаою, нтк у вартантт з оранное. На чорноземт типовому в стацтонарному дослтдт УДДУ в колгоспт "Бтльшовицька праця"
в 1987-1989 pp. найбтльша вроисайнтсть стльськогосподарсышх культур втдзначена в вартантт з мтлним безполицевим обробтгком.
По материалам дисертацгх опублтдовант наступит робоги:
1. Сегеда М.Н., Свищук A.A. Изменение агрохимических свойств и плодородия чернозема типичного под влиянием почвозащитных бесплуаных технологий возделывания культур. Тез.докл. -Кишинев. - 1988. - C.I.
2. Будынцев М.С., Бадаев А.Д., Свтшук А.О. Вплив грунтоза-хисних технологий на вмтст т яктсть гумусу в чорноземах типовому i звкчайне-у. Iùjïb. - 36. УСГА. - 1988. - С.29-33.
3. Балаоь А,Д., Свищук A.A., ВотвицниЙ G.B. Органическое вещество черноземов при различной интенсивности использования почв. Тез .докл. - Нс;= гоибирак. - 1383. - Т.2. - С.18.
4. Витвицки.Я C.B., "оищук A.A. и др. Длнамика изменения органического вещества э черноземных почвах. Тез.докл. - Рига. -1989. - C.I0-II.
5. Свкшук A.A., Нестеров Г.il. Гум-уеное состояние черноземов при различной интенсивности их использования. Тез.докл. -Харьков. - 1990. - С.3-4.
6. Бадаев А.Д., Свищу;: Z.A., Кравченко Ю.С. Содержание гумуса в черноземах УССР пр;: применении почвозащитных технологий. Тез.докл. - Кишинев. - 1990. - С.76-79.
7. Свищук A.A. Сезонная динамика гумуса чернозема типичного при различном его использовании. Тез.докл. - Днепропетровск. - 1992. - С.;.-10.
Типография АП НИИС11 .Миниивоптсгроч Укрликы, 2521 SO, Кисв-180, у;1.И.К.'и;менко1й,
- Свищук, Андрей Александрович
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1993
- ВАК 06.01.01
- ИЗМЕНЕНИЕ ОРГАНИЧЕСКОГО ВЕЩЕСТВА ИНТЕНСИВНО ИСПОЛЬЗУЕМЫХ ЧЕРНОЗЕМОВ
- Влияние экологических факторов на содержание, состав и устойчивость органического вещества чернозема типичного и его биологическую активность
- Влияние орошения на гумусовое состояние черноземных почв Омского Прииртышья
- ЧЕРНОЗЕМЫ ВОСТОЧНОЙ ЕВРОПЫ
- Научные основы оптимизации содержания органического вещества в черноземе выщелоченном