Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Разработка агротехнических приемов выращивания южной конопли, направленных на получение высоких урожаев волокна и семян в условиях Днепропетровской области
ВАК РФ 06.01.09, Растениеводство
Автореферат диссертации по теме "Разработка агротехнических приемов выращивания южной конопли, направленных на получение высоких урожаев волокна и семян в условиях Днепропетровской области"
yKPiiïHCbKA АКАДЕМÎH АГРАРНИХ НАУК _ _ 1НСТИ1УТ ■ КУКУРУДЗИ
Пв Ой
2 7 'Í3S4
Ка правах рукопису
С0Л0ДУ1ШГО Микола Миколайович
УДК 631.53.04:633.522
Р03Р0БКА АГР0ТЕХН1ЧНИХ ЗАХОДÎB ВИРОЩУВАННЯ П1ВДЕННИХ КОНОПЕЛЬ, СПРЯМОВАНИХ НА ОДЕШННЯ ЗИСОНИХ УРШ2В BOJIOnHA ТА HACÎHHfl В УМОВАХ ДН1ПРСПЕТР0ВСЬК01 OEJIACTÎ
Об.Ol.09 - рослинництво
Автореферат
дисертацН на здобуття паукового стуленя кандидата сгльськогосподарських наук
Дыгирол&треасчгк - Г.КК/
Дисертац1йна робота виконана на Синг-льник!вськ!й селекц!й-ио-досл1д}'!й станцИ 1нституту кукурудзи УААН в 1990-1992 pp.
Науков! кер!вники
доктор' с{льсько-.'осцодарських наук ВИРОВЕЦЬ П.Г,
доктор с{льськогосподврських наук, професор П1КУШ Г,Р.
0(**ц1йн! опоненти - доктор сгльс: когосподарських ' наук, профееор П*Ц0ПРИГ0РА B.C.
- кандидат схльськогосподарських наук Р0МАНЕНН0 В.1.
UpoBiflHa установа .- Сумський сильсыргоалодарський iHCTHTyT
3ахнет дисертацН в!дбудеться {6 -1994 р.
о 14 годин! на аас1данн! спец!ал!аовано! вчено! ради Д 0?.0.69.01 в 1нститут1 кукурудаи УААН еа адресов 320027, w. Дн1пропетровськ, вул. Дзепжинського, 14, телефон 45-02-36
3 дисертац!ею мояна ознайомитись в б!бл!отец{ Хнстцтуту кукурудзи УААН. * ■ '
Автореферат роз1слано_ У'3 tUfzOMut. КЭ4р.
Вивший секретер спед!ал!зовако" вчено* ради, /А
»доктор сЬчьськогосподарсъких наук ¡U' Jyvuc—, О.Д.АРЛК
V N
¿АГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА Р0Б01И
Антуальнхсть теми. В п1вденнхй зон! коноплесхяння, в яку входить Днепропетровска область, коношп вирощуються на волокно 1 насхння. Вони при правильному 1х використанн! могли б стати од-нгбп з нейб!льш економхчно виггдних, високоприбуткових культур, що в умовах ринкових вхдносин набував неабияяого значения. При рацгональному пхдх"Ц1 до питань II переробки це практично беззвд-ходна культур? * ■
Двобхчне використання конопель дуже вигхдне государствам котр! II вирощують. Але, вишказ проблема визначення тих рацгональ-них' углов, при яких можливе одержання високих урожаев наст мня / бо це в бхльшостг насхнницькх господарства/ х волокна гарно! якостх. Тим больше, що питания якостг волокна за останнх роки зайт'ае одне з валиивих М1сць в коноплярств: .
Тому одн1вга з найб!лып актуальних проб: эм на початок наших дослхпжень була розробка таких агротехнпших заход!в вирощування конопель, якх дозволили б господарствам одержувати не тхлькя висо-К1 урожа? нас!ння та стебел,- а й одержувати високоякхсне волокно. Це обумовлввалось ]е й тим, що на сьогодн! коноплесгачг господарства Днхпропетрг-ящини не мають жодно! .;ауково обгрунтовано! реко-мендатиГпо виродування конопель не т!льки для нашо! о^лгстх, але х регтсну в цхлому. £ах!вц! змушен! користуватися або дуяе стари- . Ы'Л порадами, або рекомендациями розробленими для хнших умов /пгв-нхчно-сх1Дна Укра1на, середня сглуга Рос11, Крдснодарсысий край/.
Мета.! .аавдан'.'я досл!джень. Для зиршення перертховаких проблем передбачено буто розробити та удосконалити агротехнхчнх заходи випощуваннл високих врожа!в пхвденних конопель, в умовах Дн!п-ропетровськоТ обла^.тх. Ставилось завдання вивчити б!олог!чн! осс^~ ливост{ та розробити технолог!» вирощування нових високоволокнис-тих сортга конопель з тим.щоб встановити так! способи схвби та норми Тх вис!-у при яких господарства могли б отримувати висок! урожаТ виоокоякхсного насгння та одержу-ати волокно з гарними тех-нологхчними властивостями. Дг I цього вивчались густота та дин тика росту рослин конопель за вегетащйний пер!од,1х урожайность, зм!на якхсних покэзник!в волокга та насЬшя в залежност! вгд способен с!вби та норм вис!ву.
Об 'пкти дог-'; тлдснь. Вивчали реакцш конопель район£>ваного осгту Днгпровськт ос.5-:эдслш{ б •• а' перспективного сорту, якиЯ зча-
ходиться в Державному сортовилробуванн!, Дн!провськ! эднодомн!'14 на способи та норми вис!ву насхння. Обидва сорти характеризуйся низьким nutстой наркотичних сполук та високою продуктивного. -
Наугсова новизна цослтджепь. В результат! проведених досл!д-settb встановлен! законом!рност! впливу cnoco6ÎB с!вби ! норм ви-с!ву на ргст t роэвиток конопель сорту Днхпровськ! однодомн! 6 т» Днгпровськг однодомнi 14. Визначен! ! обосновав найб!льырац!о-нальн! норми та способи с}вби нас!ння п!вденних однодомних коно-печь в залеапост! в!д мети вироедвання i cnoco6ÎB викорптання урожаи. Проведений анал{з технолог!чно! оцгнки волок1.а та.визна-чена найбхлыи оптимальна площа живлення для одераання bhcokohkîc-ного волокна щ>" вирощуваннх qieï к v ль тури в Дн!пропетровськ!й облает!. Дослхджено вплив умов виро'цураш я на. формування та як!сть наепшеього матер1алу.
Практична ц!)ш!сть роботи. На ochobî одержаних *)езультат1в дан! рекомендац!ï стльськогосподарськоыу виробництву по олтималь-ш способш С1вби та нормам висхву насхння, виходячи з умов ви~ користання майбутньо! сировини.
Широке впровадження в практику розроблених заход!в буде сприяти не тхльки п!двищенню урожайностх насхння та волокна, але й покраценню 1х як!сних показникхв.
Реал!зац!я результатов дослтджень. Основа i. результата дос-дгджень пройшли виробничу перев!рк, ка полях Синельиик!веько1Г се-лемцйно-дослщно? станц11, в государствах Павлоградського, Ва-сильк!вського район!в Дн!пропетровсько* областЬ В останн! роки бхльшхеть коноплесхючих господарств periony для двобхчного вико-ристакня одержано! продукц'Н вис!влють конопл! широкорадниы способом з шириною мгжрдць 45 см та нормами вис!ву 1,5-1,8 шн/га. Це дозвеляе одержувати не тгльки добрий урожай лас!ння, але i волокно rapnoï якост!.
Апробац1я рйботи. Результата досл1дмень допов!дались { обго-ворюБ-лись на щоргчних науково-Meiодичних парадах у ВД1 кукуруд-зи, на конференц!ях молодих вчених /Ки!в, 1901 р.; Дн!пропет-ровськ, 1993 р./.
Об'ем та структура роботи. Дисертац1я складаеться !з вступу, 4 розд{яхв, висновк!в, препозиций лиробництву. Робота викладена на 152 cTopiHKax машинописного тексту, !люстрована 12 малинками, вмхщуо 37 таблиць в текст!, мае 8 таблиць в додатку. Список вико-риетгно? л!тератури включ.а 186 назв, з них 14 хноземиих.
ЗМ1СТ РОБОТИ
' В периоду роздтл! "Оглвд лгтератури" зробчено короткий ана-Л1з в!тчизняно5С та хноэемно! лхтератури по питагш морфолог д. далх да бхо огхчних оообливостей конопель. Розглянутг питания впливу норм та способов с!е6й на рхст, розвиток, продуктивнхс'гь, якхсть одержано! продукцх! не Т1лыси конопель, а й хнших с1льеькогоспо-дарських культур. Обгрунтованг мета та завдання дослхдаеиь по те-мг дисертацхГ,
В другому роздгах "Умови, об'скти та методика проведения доел аджень" приведена характеристика грунтово-клхматичних оообливос-
тей Пхвн1чного стегу УкраХни та ;летеоролог1чнх умови в роки проведения дослхд1в, приведена схема дослхд1в та об'екти доелдаень, викладенх методика доелвднень та методика спостережечь за ростом
I розвитком П1вденних конопель.
Польвх дослхди проводились в 1990-1992 рр. на Скнельник1всь-кхй се^екцгйно-дослхдшй станцхУ НД1 к^курудзи,
Грунт масиву, де проводились дослан - звичайний чорнозем з вм!стом гумусу в верхньому шар! 4,3й. Середньобагатор!чнг ;аль-кхсть опадхв дорхвгеаз 438 мм, 213 гз них випадге в тплий перход року. Найбхльш сприятливими для вирощування конопель були 1991 та •199Е роки. Вегетацхйний пер ход 1990 року був недостатг'зо сприятлм-вим для росту х ^розвитку рослин. Хьрактеризувався дещо понияеним темпоратурнил режимом х був доечть сухим, за виютючекням червня м!сяця.
Агротехнхчнх умови, крхм передбачених схёмою дослхдхв, були загальноприйнятими длй зони вирощування. Попередником конопель бу-ла озегчо-горохова сушш, зхбрана на зел^ний корм. Мхнеральнх доб-рива, передбаченх досл1дами в розрахунку ^30^50^0 дхючо! речови-ни на I га, вносились зручну шд весняну культивахцю. .
Дослхди проводились за слхдуючою схемою /табл.I/.
Об'ектами дослхдяень були райсновакий сорт Днхпровсь.а оАно-домН1 б та сорт, який знаходиться в Державному Бипрсбуваннх, Днш-ровськх однодомнх 14. Вмхст наркотично-активних речовин у цих сортах значно ниясчий остановлено! межх х в останнх роки сягае 0,10-0,004 %. Кожний сорт конопель висхвг-вся в иестикратн1й пов-торностх з площею обл!ково! дхлянки 10 м^.
В польових умовах вивчався вплив норм х способхв с!вби наехк-ня пхвденних конопель на густоту, рхст, розвиток рослин, запаси
продуктивно* воют, площу листовог поверхн!, сп!ввгдноаення ота-тевих тип1В, урокайтсть соломи ! насхння. Визначетом як!снчх по-казникхв волокна та насхння проводилось с лаборатор!* технолорхч-ного аналхзу 1нституту луб'яних культур I на Синельникхвклий се-лекцтйно-дослхднхй станц!¥.
Збирання проводилось вручну з поперецн!:,: зрхзом стебел зви->* -чайною тракторной косаркою.
Таблиця I
Схема досл!д!в ■ .
Способи с!б6и ! норми вист г/у насхння, млн/га
Сорт конопель ширина мтерядь 45 см ширина мхжрддь 70 см сущльнлй посхв
0,9 0,9 2,5
1.2 1,2 3,0
Дншровськ! 1,5 1,5 3,5
однодомнх 6 1,8 1,8 4,0
2,1 2,1 ■4,6
2.5 2.5 5.0
0,9 0,9 2,5
1,2 1,2 3,0 .
Дн1пгэвськ! . 1,5 1,5 3,5
однодомн! 14 1.8 1,8 4,0
2,1 2.1 4,5 ,
2,5 2.5 5,0.
Амал!тична робота викопана зг!дно загальноприйнятиы методикам I ГОСТам, урожайн! данх п!ддавались статистичнхй обробц! методом дисперсЬ.ного анал!зу /Доспехов Б.А.. 1985 /.
В третьому роздёл! "Особливост! росту, розгитку ! продуктивное! пгвданних однодомних конопель в залежност! вгд норм ! спо-соб{всхвби" приводиться дан! про вплив площ! живлення на р!ст I 'розвиток рослин, на урожайНсть соломи та наемная конопель.
Досл1дкеннями встановлено, що як у сорту Дн!провськх однодом-Н1 6, так х у сорту Дншровськ! однодомн! 14 на широкордг.чьх 1 су-цхльному пос!вах к!льк}сть схожих рослин, а таком продуктивних стебел з пхдвищенням норм вис!ву зб!льшузться. Кхльк!сть подгону у обох сорт!в на широкорядних пос!вах при зб!льшенн! норми вис!ву £ 0,9до 2,5 млн/га п!двшцувалась з 24 до А% /ширина м!жрядь 45см/ х з 25 до 52$ /ширина мхкрядь 70 см/. Росла ! к!льк!сть рослин, що
- б -
випали за вегетацхйниЧ пер ход. Ящо на д!лянках з нормою ви-пву ■ 0,9 млн/га випало 1,4$ рослин при ширин! м!жрядь 45 см, то при ширин! м!жрядь 70 см - 9,2$. 1з збгльшенням нормч висхву до 2,5мдн/га вьпяцання рослин зросло в!дповхдно до 7,9 г 12,8Аналогг-п ш або сожою була рзакцгя суцгльного посхву на змгиу норм ьисгву. 4 Зашри висоти рослин по фазах розвитку, в ц!ло1Лу показали, що в початковий перIод вегетацхУ /три пари листк!в/ рослини !з роз-р!дяених посхв!в /низьк! нормк вис!ву/ ввдстають в рост!. В фазу бутон!зац!* ргзниця в висот! -на вс!х нормах висгву практично н!-велкь тьсл, або проявляемся тендснцгя до понижения висоти рослин по м!р! загущения стеблестою. На початок цв!ттння спостер!гаеться зворотня закономхрн1сть, рослини з загущених посхвхв починають ' ввдставати в рост! ! на час збирання р!зниця в висот! м!ж м!нх-мальньми ! максимал„ними норлами на вс!х способах схяби незалежНо в!д соргу складаз б!ля 20 см.
Три6'йл!сть вегетащйного перходу та кок зал ежить втд площт жив-яення. Дослхди показують, що з загущенн'пм рослини зак!нчуготь ве-гетацхю :::видше. Яйцо на пшрокорядних пос!вах сорту Днхпрсвськ! однодомн! 6 зб!льшення густоти рослин з 0,9 до 2,5 млн/га призводить до скорочення пер!оду вегатацН в середньсму на ? доби, то на суцхльному /збтльиення з 2,Ь до 5,0 млн/га/ - на 3 доби. Схожий результат спостер!гаеться х у сорту Дн!провськх одчодомн! 14. В ц!лому рослини' на суцглььому 1100111 иали короткий вегетацхйний перхот, нтг на широкоредних.
Аналхзуючи спгввхдношення статевих типхв конопель в вархан- • тах дослгду дхйшли до висповку, що явно визначених закономхрнос-тей в змгн! кглькоотг однодомних рослин в залежност1 в!д густоти стеблестою не спостерхгаеться.
В перш!й половин! вегетац!йного перходу по нитратам вологи широгордцн! лос1ВИ 'практично не в!др!знялиеь в!д суц!льного. Од-нак в фазу цв!т1ння I особливс перед збиранням на загущеному /суц!льному/ посхвх запаси продуктивно* волога поступать« д т£'*им на широкорядних посхвах.
Зндчнкй вплив мають норми вис!ву на площу листово! поверхи! рослин. В середньому за три роки дослхдпень найбхльшя плеща эеи-м!ляц!йно? поаерхн! окремих рослин ;/ обох сорттв встанэзлона па пос!в! з шириною ихжрядь 70 см I нормой висхву насхння 0,91.:лн/га. По м!р! загущеннк лнетова Поверхня в розрзхуш'у на. одну рос.тяну значно змс-ниузться.
Тзблиця 2
Урокай.ч!сть соломи на широкорядных паствах в залегност! втд нор.! вирусу, ц/га
у.ю.,а Днтпровськ! однодомн1 б Днхпровськ! СДНОДОМНТ 14
ШС1ЕУ, ■лн/га 1990 р 1991 р 1992 р середне 1990 р 1991 р 1992 р сере; ке
Ширине мгжрэдь 45 см
0,9 64,9 63,8 65,4 66,2 ' .72,8 69,1 81,3 74,2
1,2 68,9 68,4 66,7 68,0 80,6 76,6 84,1 80,4
1,5 72,1 73,5 68,6 71,4 75,7 76,7 87,6 80,7
1,8 71,1 59,4 69,6 70,0 73,1 78,5 83,6 78,4
2,1 64,5 67,9 67,9 66,8 72,6 75,7 83,8 77,4
2,5 63,5 . 67,5 65,0 65,4 71,8 70,8 80,8 74,5
Ширина мхжрядь 70 сь.
0,9 63,3 65,0 66,5 64,9 74,8 74,3 75,1 74,7
1,2 64,9 65,5 67,9 66,1 75,3 75,1 82,3 77,6
1,5 65,1 68,5 66,1 66,6 70,3 78,6 80,6 76,5
1,8 60,6 68,4 65,0 64,7 64,1 75,8 81,4 73,8
2,1 60,2 68,9 65,4 64,8 64,0 75,2 80,6 72,4
2,5 58,9 67,2 60,9 62,3 67,2 71,5 • 80,4 73,0
НСР0 дс/и/га/ для сортхв 5,5 0,9 1,5
способс1вби 5,4 1.2 1,7
норм вис1ву 2,6 0,6 '0,9
В тановлено, що ^х зб!льшенням норми вис!ву спостер1Г£.,тъся зменшенгм загадьноТ х твлнхчно* довтани рослин та дхаметру гтебел. 1з за^ущенняг зменшусться величина суцв5:ть, щс в свою ч^ргу, визгачас урожайщсть насхння. Максималыи загалк'а х технтчьа девжина рослин та дгаметр стебел спостерхгзшься прл мппмальних нормах висхву насхння /0,9-1,2 млн/га/. Навиаки, наймеких значения цих показникхв встановленх на дглянках з найвищими нормами висхву /2,1-2,5 млн/га/.
Неоднозначнхсть впливу на морфологхчнх показншги рослин, що вирощенх в рхзних умовах загущення, обтеовили величину урожаю со-ломи, ньсхнкя I волокна. На чшрокорядних способах с1вби за три роки дослхджень найбххьший урожай соломи було одержано при нормах висхву 1,2-1,8 млн/га /табл.2/. Як у конопель сорту Днхпровсып однодомнх б, так I у сорту Дн1п^овськ1 однодомш 14 "айвиш,1 уро-жаТ були отримаш з пос1вхв, проведених широкорядним способом /ширина мгарядь 45 см/. У першого сорту вони становили 71,4 -70,0 IV»'э при нормах висхву 1,5-1,8 млн/га, а в другого - 80,480,7 ц/га при нормах висхву 1,2-1,5 млн/га. 3 загущеннкм спосте-рхгалось постхйне зниження урожайностх соломи.
Найбьчьшу урожайнхсть настння забезпечували норм висхву 0,91,5 млн/га. На посхвах конопель сорту Днхпровськх однодомнх 6 з "шриьою .мхжрядь 45 см найбхлыпий урожай насзння був отжиманий при норках висхву 0,9-1,2 млн/га, а най.шсчий - при нормах висхву 2,1-2,5-ь.лн/га, що склало, вхдповхд"о, 64,0-58,0% вхд максимально одержаного урожаю при даному способ1 схвби /табл. 3/. 'налсггчне явищг спостер1гавтьел х в 1нших випадках, що стосуоться цшрокоряд-них посхв1п. Розрвдхек! посхви з шириною мхжрядь 70 см бути продуктивных по настаю, чим альтернативнх з шириною мхжрядь 45 см.
Корфолсг1.чн1 показньки стебел значно впливають на урожай усьо:э х, в ч'ому числ1, довгого волокна. За даними 1990-1992 ро~ кхв на широкорддних посхвах сорту Дптпровсьг.х однодомнх б найбхль-ша урожайнхсть усього волокна /18,9-18,1/ була одержана ж. но]_..;ах висхву 1,5-2,1 млн/га I ширши мтжрядь 45 см, а довгого - при ана-логтчгшл умовах пирощувсння - 16,7-15,7 ц/га /табл. 4/. При посгзг з шириною мхжр~дь 70 ом також максимальна уролоппхсть як усього так I довгого волокна спостерхгаять^я при нормах висхву 1,5 -1,0 'и. ]/га. Але потрх'оно з1дзиа«ити, що урокаЛнхсгь волокна при далому способ! С1в0и нижча, н!я при посгвт з кхжряздями 45 см из 0,5-1,0 ц/га. Виххд волокна, в тому Числг довгого , як видно з
Таблиця 3
Урожайность ьясшня на пирокорядних посхвах в залгжностт В1Д норм вис1ву, ц/'гэ
Днхпровськх однодомш 6 Дг'провсыа однодомнт 14
висхзу, млн/га 1990 р 1991 р 1992 р середнс .1990 р 1991 р 1992 р сер?
Ширин а м 1 ж р я д ь 45 см
0,9 5,3 4,5 5,1 5,0 5,6 '4,3 4,7 4,9
1,2 4,8. 4,1 4.9 4,6 5,0 4,5 5,1 4,8
1,5 4,8 4,2 5,0 4,6 5,4 4,1 4,7 4,7
1,8 2,9 3,7 4,8 3,8 4,6 3,8 4,3 4,2
2,1 2,7 3,2 3,8 3,2 4,8 3,4 4,1 4,1
2,5 2,1 2,5 4,0 2,9 3,3 ,2,9 4,2 3,5
Ширин а м I ж р я Д ь 70 см
0,9 5,6 5,0 5,3 с.з 5,7 5,2 5,0 5,3
1,2 5,7 4,7 5,4 5,3 5,0 4,8 5,2 5,0
1,5 4,9 4,8 5,3 5,0 4,6 5,1 4,9 4,9
1,8 5,1 4,2 4,4 5,: 4,2 5,0
2,1 3,7 3,5 3,8 3,7 3,9 3,4 4,3 3,9
2,5 3,3 3,5 3,5 3,4 4,0 2,2 3,8 3,3
НСРП пс/ц/га/ для сорт1В СПОСОб1в С1БбИ 0,5 ■й ? 0,1 8 т- 0,3 0 4
норм ВИСХЕУ 0,3 0,1 0,2 V
Таблица 4
Вгчтд л урожвйнтсть волокна сорту Дшпр^вськх однодомнх б при ргзнтй плоцт нивлення /середнс за 1990-1992 рр./
/
ыасозз доля
й т.числх
й№ПД дев-
рожайнхсть волокна, ц/га
усь ого
5 ТОМ^ ^рвгого
О- в! 1990 р 19?1р 1992 р середне 1Э90 р 1991р 1992 г середнз
2 и р я и а М I к ряд. 45 см
0,9 24,6 Л2.8 19,9 14,5 15,5 16,6 16,9 13,9 , 14,4 15,0
1,2 25,3 23,1 19,2 Т5,4 17,1 17,2 16,3 14,9 15,8 15,6
1,5 °.6,6 22,7 . 23,0 16,5 17,4 18,9 17,0 15,5 16,0 16,1
1,6 25,8 23,9 18,6 17,9 17,8 18,1 17,1 16,1 17,1 16,7
2,1 27,5 23,6 16,7 16,8 19,8 18,3 15,2 15,9 16,2 15,7
2,5 26,9 .. 23,0 19,3 16,3 17,3 17,6 14,8 14,9 15,1 14,9
Ширина и I у р я д ь 70 см
0,9 26,8 22,6 19,6 15,7 16,8 17,3 14,6 14,9 15,1 14,8
1,2 26,2 23,4 " 19,0 16,0 16,8 17,3 15,5 15,2 15,8 15,2
1,5 26,9 22,9 18,9 15,3 Х-,3 17,8 15,2 14,7 15,7 15,5
1.8 27,5 24,2 18,7 17,6 16,9 17,7 -4,4 16,8 15,8 15,6
2.1 25,6 23,5 16,1 17,3' 16,4 16,5 13,2 16,7 15,9 15,2
2,5 . 24,9 21,5 16,3 1^,3 14,8 15,4 14,2 13,6 12,2 13,3
«
«о
V
даних, не зеконо.мгрноУ текденцг! до ямеьнення е"ю зб!лыпення г.о t¿ípi заг'тдс 1ня пос!в!в. Це спостерхгаяться m пос!вах конопель як а ширине» гЛжрядь 45 см, так i з ?.;!нрдодями 70 см. В обог ви-пэдках найб!льший ьих!д довгого воликна вгдпов.дао норм! вис!ву 1,8 млп/га.
Сх( :ою була реакц!я на pinny ллощу живлення по урожайн^ст! вс окна у конопель сорту Днхпровськ! однодомн! 14.
Урожайность ипсхння конопель на суцхлы'ому пос!в! fit в окр^-м! роки, т в с ;редньому за три роки дс-лвдемь, зменшуалас,. i? зб!льшенням иорми висхву. Максимальний урожай насг.ня у обох сорто бу.то одержано при нормах висхву 2,5-3,0 ылн/га. Найвища урожайность стебел була отримана на дтлянк;.х з нор..;ога «ис!ву 3,0 улн/га. Rjh цьоу/, якщо у сорту Днхпровськ! однодомн! б спо-стер1галось деякс- зникенчя урокайност1 !з зб^ьшенням норми ви-сiву, то у сорту ДпОпровськ! однодомн! 14 така тчнденцхя пракмч-но в!дсутня: va, мхсце досить високий р!вен0 урогл&лоет! на bcíx вархантах i завжди вщий "{ж у сорта Днхпровсыа однодомн! б. Найбхльшш виххд довгого волокна {24.1%/ у сорту кокипель Днхпровськ! однодог:;! ó i у сорту Днхпровськ1 однодомн! V- /24,2$/ було одержано пои норм! висгву 3,0 млн/га, Але це не рплинуло не урожэйнтсть волокна в цхлом], За рахуиок 6!лрч високого урожаю соломи, максимальна к!льк!сть усього аолокна, в тому "ислт довгого, була оде ткана при корм1 вис!ву 3,0 млн/га. Вхдзначапчи рхзни-цю м!ж сортами пи урожаю волокна мокна зробити шпновек, цо псре-Бэгу по цьоыу почазнику мча новий сорт Дн1Г.ровоьк} одаодомн! 14. А в ц!лому суц1льнг посхьи, поступаючись lio врсапю н-чсхння, пере-ввкатать ко ур^жайностт соломи та волокна шитюкпрядн!.
В четвертому роздых "Вплив норм * способ!п ехзби ихвденн^х конопель на'як!сн1 показн ки волокна та ностчня" розглядаеться.
закономхрнхеть змтн óíamo-r ?хангчш„. i технолог г 41 ihx пок^энтпв волокна та нас!ння в залежност! В1д плсяцх живл'чшк
Анал!з соломи з дхлянок широкоряд! чх погтвг сорту Дпхпровс* -к! однеомнх 6 за роки досл!джен- показав, що ('Г~!зико-ыехан!чн! властивост! волокна конопель i його помер, як i iHuí показники
* якостх, суггевс эалел.ать г:д норм висхву i способ'в сгвби. 3 таблиц! 5 видно, що довжина жмень волокна у вархта^тх: л ртзков шири ■ ног мхжрядь посупово зменшувться по mípí лагущенчя. Розривпе на-вонтаке. ля волокна практично не зглншться, за. ж,ак>' чсь доегть вч-соким. Але необхх.-чо втдзначити, що найменш! значен!"* розривчог"
Таблиця 5
Результата технологичного ш'алхэу соломи конопель сорту Дн:провськ1 сдпсдош! 6 широкоряд.шх лосхвгв /середнз за 1990-1992 рр./
21зи.'0-1.:ехангчнх власт-востх в • н
Ь^ма _,т ликоп..- т?паного СоРт тхпаного трядива
ЕИС1Ъу, млн/га С! ре-'Ьл д.)Е;сина KHt.ib.CM ^сзривне ¡••аванта-нення.кгс лхнхйна . щ1тьнхсть те к с дхбнкх лрядива 1990 р 1С91 р 1992 р
Ширин а м I ж р я д ь 45 см л
0,9 212 25,0 42 8.2 • 4,7 3 н/с 3
1,2 208 29,7 41. 9,0 5,2 3 н/с 3
1,5 169 29,6 . 36 5,4 в£дб 2 вгдб
1.8 191 30,5 32 ' - 5,6 вгдб 2 в!дб
2,1 .184 31,6 30 0,8 ' 6,1 ахдб 2 I
2,5 190 29.2 30 - 6,0 вхдб «V в!дб
Сирин а а ! I р я д ь 70 см
0,9 ' 201 27,0 41 ' 12,9 5,4 н/с 3 н/с
1.2 201 26.3 43 1,5 4,8 и/с 2 Н/с
1,5 188 29,7 32 - 5,. ВТДб 2 вхдб
1,8 184 32,2 38 - 5,5 в!дб 2 зхдб
2,1 183 30,9 37 - 5.7 вхдб 2 вхдб
2,5 ' 166 29,4 32 - 5.7 вхдб 2 вхдб
Прим ! т к а. Вхдб. - вхдбхрне волокно; 1 л/с - не сортов© Ь О Л окно
- к.--
навантаженнк Егдп^вгдають нормам вис!ву 0,9-1,?. млн/га. Зм1на л!-нхйшЛ щгльнсзп волокна !з зменшенням г.дощх живлоннк виразкз проявляться на обох способах схвби. 1з пбгльшекням норми вис!ву л!-н!йио ц!льн!сть змеишузться, що св{дчить про покращення якостг волокна. Наявнхсть ликопод1бних пасм на широкорддних лос!вах в!дзна-чавться в основному при нормах висхву 0,9-1,2 млн/га. Найвищии н<_-мер „.олокна /5,6-6,1/ встановлено на пос!вах з шириною кпжрядь 15 см х нормами вис}ву 1,8-2,5 млн/га, а на ПОС1БОХ з шириною. кпжряд^ 70 см - з нормами вио!ву 1,5-2,5 тн/га I як.,й стаювив 5,5-Г>,7. В ц1 оку з пгдвгсцеикям корми висхву в 1дбувелось зб:льше;шя номеру волокна. Сорт одержаного прх, ,иво практично на ВС1Х вархантах був г!ршим на м!н1м«>льниа норках висгву 0,9 ! мл::/га. Пс^хвнюючи пос!ви з шириною мЬ'.ря^ь 45 та 70 см м!ж собою, можна в!дзначити, що як по номеру прядива, так ! по л!н!йн!й щ1ль:юстх волокна, а та-кож деяким !шюш покаэНикаы якост!, пос!в з мхжрядднми 45 ем доь-голяя одержувати волокно кращо! якост!.
Сорт конопель Дкхпровс^кх однодомнх 14 на широкрядних посхва: по реакц!* на р!знг чорми вис!ву мало чиы ь!др!зхязться в!д сорту Дн{провськ1 однодомн! 6, йроте в цхлому по якост! вогокна дещо поступай ться альтегчативному.
Волокно конопель суцхльно^о способу с!вби в порхвнянн! з ши-р корядними в1др1знявться вищою як1стю волокна пргкт;;чно на вс!х нормах висхву /таб.". 6/. Величина знэчень ф!зико-кехан!чних влас-, тивостей ."оагого ьолокна /середня довжина жмет., Л1н!йна и!ль-н!сть/ сорту ДнхпроБСЬкх одчодомн! 6, за виключенням такого показ-ника як розривне навантажепня, 13 збмьшенням норми вио1ву зменшу-валась. Роарив»и навантаження волокна при яб!лыш.нн! норми висхву . в!д 2,5 до 5.0 млн/га залииалось майже б ,з зм!н. ,'ле необх!дно еазначити, що при найменгагй норм! висхву одерлсували волокно з ниггБКИМ'ТГОиазником розрквного ьавантажоння, ! навпаки, найб!льи м!цним було волокно На дхлянках з високими нормами вис!ву. Вм!сту лихоподхбних пасм та !нших елемент!в /кострищ, лат/, що негативно впл. вають на як!сть волокна, на вс!х нормах, висхву при суц1-льному пос!в! взагал! не спостер!галось. Номер тьганого прядива на еохх нормах висхву був досичо високим ! иоливався вхд 5,5 /н.в. 3,5 млн/га/ до ">,5 /н.в. 5,0 млн/га/. Волокно конопель сорту Дн!-провс-ок! однодомт б А 1990 та 1992 роках на в".!х гартантах оц!-ню"£лось вхдбхрним сортом, а в 1991 - другим ! тр?т!м.'
Сорт конопель ^н!провськ! однодомнх.14 по г-асн-х локазникох
" , " Табл.ццн
Результата технологгшого аналтзу соломи конопель суцхльного nocisy /середнз'за 1990-1992 pp./
Лор»1а Фхзико-механхчкх в.-й-чтивостх ДОВГОГ" волокнг Вмхст ' ЛГКОП"- Номер Сорт ' гхпансго прядива
B»"ItBy, млн/".? Л1нхйна - цхль- HÏCTÎ:, текс TinaHoro лрядира
сер^дня до^жина см розривие нсвантакен-ня, кгс '• ' дхбнда пасм, .;......%.......... 1990 ; P. issi р 1302 р "
Д н i п р о в с ь X Í 0 Д H О.Д о м н X б
2,5 188 30,6 . 31 5,9 В1Дб 2 вхдб
3,0 191 31,6 32 - 5,8 в{дб 3 вхдб
187 31,6 37 5,5 вхдб 3 в£дб
4,0 ,179 30,5 30 - 5,8 БХДб 2 31"б
4,5 179 ~ 31,5 28 - 6,2 , вхдб 2 вхдб
5,0 175 32,3 25 - 6,5 зхдб 2 в!дб
Я H i п р 0 в с ь к i 0 Д H о д о ы н î 14
2,5 213 26,0 37 2,8 5,3 н/с з - 2
3,0 193 30,7 38 £,7 5,4 3 3 . вхдб
3,5 197 31,7 35 1,8 5,7 3 2 вхдб
4,0 ■ 196 33,0 35 2,6 5,8 3 <> вхдб
4,5. 19е 34,7 28 5,3 Ä г? о, / вхдб I н/с
5,0 192 30,7 32 6,0 вхдб 2 вхдб
i
еолокна а деякгй лхрх. поступаеться сорту Дн1провськ1 однодомнх б, але тендеицЗл амхни того чи 1кшого показннка якост1 волокна хз эбхльвенням норми висхву в обок сорт.! в практично тотоних. Найви-щий номер волокна /6,7-6,0/ було одержано на дхлянках з нормами еис!ву 4,5-5,0 млн/га.
Анолхзуючи якши показники волокне конопель, 'одержаного з дхлянок посхяних рхзшши нормами I способами, слхд втдзначити тхений взаемозв'язо4, а морфолог1ч'ними показниками.стебел. У обох сортхв неза!яежно вхд способу ехпби хз збхльиенням загог->но? х тех-н№.о'£ довкини стебел та '¿х дхаметру значно збхльшуеться л!н!йна щхльнгсть'-волокна, тобто якхсть його знижуеться'!. як каслхдок, 1стотно энотуег ;>ся номер «паного прадива. Зв'язок бхометричних показникхв з розривним наеантакенням /мхцнтств/ волокна був майже заввди досить слабким. НеобхЦно додати, що мхи розрлвним наван таж&ниям, номеров прядива та показниками бш-етр!* рпелии спэсторх-лаласъ негативна корелпцхйна задежнхеть. Середня домина кмень волокна в пе; звакий б1льшост1 мала близь-.су до середньо! позктивну. залешисть з морфог-г1чними показниками рослин /0,679 - а загаль-кою довиино»; 0,о92 - з техничноюдовжиной I 0,655 - з дхаметро:../.
Норми висхе.1 i способи с1вби или значний вплив на млсу ЮСЭ наелнин, 2х фраки!йний склад та вмхет олхг. На орокорддних посх-ьах сортхв конопель Днхпровськх однодомнх б та Дяхрровськ! одно-докш 14 маса 1000 наехшн помхтно эменшуэалась по м£рх зргстання норми виству. Найважче наепшя одержували на исз1вах ? нормами висхву 0,9-1,5 млн/га та пгриною мхжрядь 70 см.
Суцхльний П1с1в у обох сортIв в1дрхчнявся в ад шрокорадних дещо меишо» масою 1000 нас1нин. Виразио! особливо! эалежност1 в змий цього прказника П1д ртего норм ~ис1ву не ъияалено.
Дослздохуючи фракщйпий склад наегшя конопель сорту Д'.хпров-ськх однодомнх 6, що були вирощенх на широкорядному посхв1 /ширина шжродь 45 см/ в нормам висхву млн/гэ
прийшли до . ¡сновку, ар »ллькхсть чобре сформоьаною нас!ння эмен-шуеться мхрх: збйьшення чорми висхву. Якщо при нормх ви?хву 0,9 млн/га число такого насиня складае 91,4$, то при hopt.fi висхву 2,5 млн/га - 67,1, тобто р1зниця становить б1ля 25$, Газом з тим зб1льшуеться х лроцентний вмхет пустот1лкх, гуплих та зелених нас1-нин, якх, звичайно, не молуть бути доброяыснич насх;.невим материалом при подальшому 1х використаши. Найбхльш пемггно це п^оявляеть-ся з загущениям сте^лостою, починаь'т з норми в; 1,3 млн/гэ.
Досд{дкення; впливу норм i cnocotííb с!вби на вы!ст олН б на-cíhhí показали, ¡до широкорядн! посхви з шириною к!жрядь 45 { 70 см леревершують по вм!сту ол!1 суцхльн! в середньсыу на 0,81,65? у сорту Дн!провсыс! однодомн! 6 t на 2,0-2,2$ у сорту Дн!п-ровськ! однодсмн! 14, Найкраце це лсы!тно на норм} вис!ау 2,5 млн/га, загально! для bcíx спссобхв ^!вби. В ц!лому bmíct ojjxI на широкорядних аосхоах у сорту конопель Дн{провськг .одиодоми! б коливався в!д 32,5 до 34,5$, у сорту Днхпровськ! однодомн! 14 -в!д 32,6 до 33,На суц!льному nocfe! у обох ссрт!в буз в!дпо-в!дно в межах 32,2-33,0 та 30,1-32,
Кращ! вар!анти досл!джень були впровад»ен1 на насшг.щьких полях пгвденних конопель Синельник!вськоУ селекц!йно-дссл!д!-кЛ станц!* та, головниы чином, в господарствах Павлох'рздського, Ва-силькхвського, Новомосковського та !нших районах Дн1прапетрОБйь-кот облает}.
ВИСНОВКИ
На ихдетав! одержан их експерииентельяих даних, mojoiü зробити сл1дуюч! основн! п!дсумки:
1. Динам!ка росту рослин конопель залежнть в!д корм инсгеу
! способов с!вби. В початковий пер}од рослини а загущених hocíbíb перермдують по росту рослини розр!джених ncciBÍB. Однак на час збирнння спостер!гаеться протилежла з;коноы{рц}сть - рослики з б!льш розр!джених nocíв!в переганяйть в рост! б!льш загущен!.
2. 1з зб!льшенням норыи вис!ву нас!ння назагеж.чо в!д способу с!вби зменшуються бхометркчт пска-зники рослин: загальна i техщч-на довжина та д!аметр стебел, довжина сушлття. На дьяках з м!-нхмальними нормами вис!ву довжина суцв!ттл б!лыие 1пж в 2 раз к перевищуг, т? в аар!антох загущених hocíbíb.
3. Найвищий урожай солсми на широкорядных пос!вах- одержано в Eapiантах э нормами вис!ву 1,2-1,8 млн/го ! ширин! и!жрядь 45 см, а в вар!антпх з суц!лымм поетвом при норм! шннпу 3,0 млн/га.
4. Найб!лызий 36íp усыо волокна, в тому числх дочгсго, на широкорядних пос!нах одержано в вэр!антах а ширине» млжрядь 45 см та нормами шкиву 1,5-1,8 млн/га; на суцЬ.'Ьному пссхрг такий урожай отримано при норм! еис!ву 3,0 млн/га.
5. Волокно иайЕищо* -икост! одержано з дхляиои суцхльного пос!ву. При цьому flricrb його мало оалеягла бгд норм виетву i май-
яе у вс!х вариантах була на достатньо високому р!вн!.
б. Максимальный урожай иас!ьня одержано в варIантах з портами вис!ву 0,9-1,5 млн/га при ширин! м!жрядь 70 см. В!н становив 5,35,0 ц/га, що на 0,3-0,7 ц/га б!льше, н!я у в!дпов!дних вархантах на посльах з шириною м!жрядь 45 см.
ч. На широкс^ядних пос!вах формуеться як^нхше нас!ння'як по мае! 1000 зернин, так I по вмхету сл!т. При м!н!малы.их нормах вис!ну спсстер!гаеться б!яьша к!льк!сть нормально розвинутого, добре сформованого нас!ння, з загущениям - птдпищуеться число щуплих та пустйх.
6. 1з вб!льденням корми вис{ву на вс!х способах схвби значно пгдБищуптьсл к!лыпсть пхдгону /до 45-5055/ при позначному випадан-нх рослин /10-13*/. На шрокорддних посхвах з мхжрчвдями 45 см в бхлыпостх шшндкхв утвораеться меша к!льк1сть пхдгону, н!ж на сналог!чних посхвах з м!жряддями 70 см.
9. Довжина вех1етац}йного пер}оду рослин конопель, поряд з !н-шими факторами, залежить I в!д площ1 живлення: чим б!льша норла висхву х чим вужч! г!жряядя, тик менша 'тривал!сть вегетахцйного пер!оду. Рхзниця в дооргваниг конопель м!ж вирокрвдними х суцхль-нкя пос!вет в залежн'стх вхд норм вис!ву складала 1-3 доби.
10. Способ.! схвби впливають на динам!ку запасхв продуктивно! вологи в грун'Л. На час збирання врожаю широкоредн! пос!ви з м!ж~ рядпями 45 ! 70 сы практично не вхдрхзнкються м!к собою по запа-ссх вологи в грунт!, а в пор!внянн! з суц!льними дещо перевершу-ютЬ !х.
И, ,1к!сн! показники волокна ! морфолог!чн{ властивостх рослин знаходяться в тгеному кореляцхйному за'мку. Як правило, чим бхльи! загалвна ! теххцчна довжина стебел ! !х дхаметр, тим б!ль-иа ссре-ня довжина жмень волокна ! його лтяхйна щ!льн!сть та ыс-нший номер т!паного прядива.
12. 1з збхлыяенням норми вгЛву нас!ння площа листово! поверх«! окромих рослин зменшуеться. Максимальна площа листово! по-верхн! формузться при норм! вис!ву 0,9 млн/га з мтжреддями 70 см
! перогтцус по цьому показ; лку пос!ви з найвищою нормою вис!ву /2,5 млн/ге/ при -наяоНччому способ! с!вби майже в 2 рази.
13. Норми виглру ! способи с!пби хстотно не впливають на глтГ'Е^днотеннл статевих ткпхв п! дечних конопель.
ПРОЯОЗЩИ ВИРОБИЩТВУ
1, В уыовах Дн!пропетровсько! облает!, да ксиопл! використо-вуються як для вирощування нас!ння, так i для «держания волокна, сгвбу íx СЛ1Д проводити оптимальними нормами вис!ву 1,5-1,В млн/га а шириною ¡Лжрядь 45 см.
2. Дня оiвби'конопель, як! вирощуються в перлу чергу для одержакня нас!ння, кращ! норми вис!ву 0,9-1,2 млн/га при ширин! мк.рядь 70 см.
. 3, При вирелцуванн! конопель здеб!льшого на волокно, Тх сл!д вис i ват и суц!льним способом з нормами вис!ву 3,0-3,5 млн/га,
Р0Е02И ОПУБЛ1КОВАП1 ПО TEMÍ ДИСЕГСАЦП
X. СОЛОДУШЮ H.H. Продуктивность южной конопли в зависимости от норм и способов посева // Тезисы докладов научно-практической конференции молодых ученых и специалистов.- Чабаны, I991.-С.36.
2. ССЛОДУШКО H.H., ШЛОДУШкЬ В.Ф., ШАВША Л.Н. Содержание масла в семенах конбпли в зависимости с. условий выращивания // Бюллетень Института кукурузы.- Днепропетровск, 1993.- С.123.
3. СОЛОДУЩ) H.H. Влияние норм и способов посева южной ко-.нопли на продуктивность и качественные показатели волокна // Бюллетень Института кукурузы.- Днепропетровск, 1993.- С.124.
4. СОЛОДУШШ H.H., СОЛОДУШЮ 5,$, Нормы высева и способы посева, как факторы, влияющие на показатели качества волокна конопли Ц Сб.науч.тр. - Глухов, 1994 / охддано до друку/.
Подписано в печать <WI05.94 формат 60x84 Заказ lí'i . тира» 100, ДХТИ ротапринт.
- Солодушко, Николай Николаевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Днепропетровск, 1994
- ВАК 06.01.09
- Приемы формирования продуктивности и качества среднерусских сортов конопли в условиях лесостепи Среднего Поволжья
- СОЗДАНИЕ ВЫСОКОПРОДУКТИВНЫХ СОРТОВ КОНОПЛИ, НЕ ОБЛАДАЮЩИХ НАРКОТИЧЕСКОЙ АКТИВНОСТЬЮ
- Агроэкологическая оценка исходного материала конопли для создания безнаркотических сортов в условиях лесостепи Поволжья
- Формирование сортового разнообразия и совершенствование приемов технологии выращивания семян безнаркотической однодомной конопли в Среднем Поволжье.
- СЕЛЕКЦИЯ БЕЗНАРКОТИЧЕСКИХ СОРТОВ ЮЖНОЙ КОНОПЛИ И ЭЛЕМЕНТЫ ИХ СОРТОВОЙ АГРОТЕХНИКИ