Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Повышение посевных качеств и урожайных свойств семян озимой пшеницы и гречихи путем предпосевной инкрустации с использованием препарата сульфокарбатион-К.
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство
Автореферат диссертации по теме "Повышение посевных качеств и урожайных свойств семян озимой пшеницы и гречихи путем предпосевной инкрустации с использованием препарата сульфокарбатион-К."
Інститут землеробства Української академії аграрних наук
КРАВЧЕНКО Володимир Анатолійович
УДК: 633.11:633.12: 631.811.98:631.524.02: 631.531.01:632.482 Гк.
Підвищення посівних якостей і урожайних властивостей насіння озимої пшениці та гречки шляхом передпосівної інкрустації з використанням препарату сульфокарбатіон*К
Спеціальність: 06.01.05 - селекція і насінництво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ 1999
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі селекції круп’яних культур Інституту землеробства УААН у
1986-1995 рр.
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук, професор Яшовський Іван Вікторович, головний науковий співробітник відділу селекції круп’яних культур Інституту землеробства УААН
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук, професор Чучмій Іван Петрович, завідувач кафедри генетики,селекції та насінництва Уманської сільськогосподарської академії
кандидат сільськогосподарських наук Гаврилюк Віктор Миколайович, старший науковий співробітник відділу експериментального мутагенезу Інституту фізіології рослин та генетики НАН України
Провідна установа: Миронівський інститут пшениці ім.В.М.Ремесла УААН
Захист відбудеться “ /$’ РІ 4.1-13 2000 року о 10 годині на засіданні
Спеціалізованої вченої ради Д 27.361.01 при Інституті землеробства УААН.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту землеробства УААН. Відгуки на автореферат у двох примірниках, завірені печаткою просимо надсилати за адресою: Україна, 08162, смт.Чабани Киево-Святошинського району Київської області, Інститут землеробства УААН, вченому секретареві Спеціалізованої вченої ради.
Автореферат розісланий грудня 1999 року
Вчений секретар
Спеціалізованої вченої ради, г,
кандидат сільськогосподарських наук Л.О. Кравченко
Актуальність теми. Високоякісне насіння є одним із основних засобів виробництва рослинницької продукції, як провідного напрямку діяльності агропромислового комплексу України.
Найбільш ефективними шляхами підвищення якості насіння культурних видів рослин є удосконалення селекційними методами генетичного потенціалу їх адаптивності до умов вирощування (О.О.Жученко, 1989 та ін.), а також поліпшення посівних якостей і врожайних властивостей насіння існуючих сортів рослин методами і технологіями насінництва (І.Г.Строна,1972; Г.В.Гуляєв,1988; М.М.Макрушин,1993).
З відкриттям та штучним синтезом в останні роки багатьох біологічно активних речовин-стимуляторів росту рослин (А.Гелстон, П.Д.Девис, Р.Сєттер,1983; Муромцев Г.С.,1987; Л.М. Шкарапута, 1997) в галузі насінництва виник перспективний напрямок досліджень по розробці ефективних методів підвищення посівних якостей 1 врожайних властивостей насіння конкретних видів рослин, шляхом обробки його відповідними стимуляторами.
Особливо актуальними в цьому напрямку е дослідження з використанням таких біологічно активних речовин нового покоління, які можуть поєднувати властивості біостимуляторів і протруювачів насіння одночасно для таких важливих видів рослин як озима пшениця та гречка (І.В.Яшовський, А.П.Овдієнко-Озадовська, Л.О.Денискж, Л.М.Шкарапута та ін.,1990).
Зв’язок роботи з науковими програмами. Дослідження здійснювали у відповідності із завданнями 5,17 міжвідомчої координаційної програми АН СРСР, МСГ СРСР на 1986-1990 рр. та тематичних планів Інституту землеробства УААН, № держреєстрації 018700553224.
Мета досліджень полягала у пошуках нових засобів підвищення посівних якостей і врожайних властивостей насіння озимої пшениці та гречки.
Завданнями досліджень передбачали вивчити:
- Вплив різних доз сульфокарбатіону-К (СК-К) та інших препаратів на посівні якості насіння озимої пшениці Поліська 70, рівень врожаю насіннєвих її посівів, елементи структури продуктивності їх рослин, тривалість етапів онтогенезу, ступінь ураженості рослин кореневими гнилями, зміну технологічних якостей зерна при вирощуванні на двох різних попередниках.
- Врожайні властивості послідуючої репродукції насіння від насінників, вирощених з використанням піддослідних препаратів.
- Вплив різних доз тих же препаратів на посівні якості та врожайні властивості гречки сорту Астра.
- Розробити основні елементи технології передпосівної Інкрустації насіння озимої пшениці та гречки з використанням СК-К для умов Південного Лісостепу України.
Наукова новизна результатів досліджень. Вперше встановлено високостимулюючу дію нового вітчизняного препарату 3-го покоління СК-К, як компонента інкрустуючого складу, на рослини озимої пшениці і гречки та його фунгіцидну дію на кореневі гнилі, який не поступається своєю ефективністю перед такими відомими препаратами як фундазол і байтан та має значні інші переваги перед ними. Виявлено також рівень позитивної дії передпосівної інкрустації насіння вказаних культур та її продовженої модифікаційної післядії на озимій пшениці, в залежності від доз препаратів та попередників насінників у сівозміні, як важливого фактора умов вирощування.
Практична значимість результатів досліджень полягає у розробці рекомендацій щодо включення препарату СК - К до списку дозволених для використання в якості протруювача і біостимулятора на посівах озимої пшениці і гречки в дозах 0,125-1,0 кг/т, а також рекомендацій по удосконаленню технології передпосівної інкрустації насіння цих культур, які забезпечують підвищення рівня врожайності насінників озимої пшениці на 0,51 т/га і гречки на -0,5 т/га та підвищення рівня врожайності насіння в наступному поколінні озимої пшениці - на 0,24 т/га.
Апробація роботи. Основні положення дисертаційної роботи розглянуто і схвалено на засіданні відділу селекції круп’яних культур Інституту землеробства УААН (1999р.). На міжнародному семінарі “Засоби захисту цукрових буряків: сульфокарбатіон, адіфур, гербіциди’ (Вінниця, 1996 р.), результати повідомлено широкому загалові фахівців Вінницького обласного управління АПК і продовольства (1998 р.) і обговорено на засіданні методичної комісії з питань селекції і насінництва Інституту землеробства УААН (1999 р.).
Публікація результатів досліджень. Основні результати досліджень за темою дисертаційної роботи опубліковані у 4 наукових працях.
Особистий внесок здобувача. Дисертант особисто провів польові та лабораторні дослідження, проаналізував та узагальнив отримані експериментальні дані, сформулював висновки та рекомендації.
Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 120 сторінках друкованого тексту, включає вступ, чотири розділи, висновки, список використаних джерел і додатки. В ній вміщено 34 таблиці, 1 малюнок.
Список використаних джерел наукової літератури містить 194 найменування, в тому числі 12 зарубіжних авторів.
Зміст роботи
Розділ І.Стан вивчення дії передпосівної обробки насіння на їх посівні та врожайні властивості (огляд літератури)
Подано короткий аналіз результатів досліджень у минулому з питань дії передпосівної обробки насіння на його посівні якості та врожайні властивості, а також засобів боротьби з кореневими гнилями. На основі здійсненого аналізу визначені питання, які ще недостатньо вивчені й обгрунтована необхідність проведення нових досліджень.
Розділ 2. Програма, об’єкти, умови та методика проведення досліджень
Програмою досліджень передбачалось вивчити вплив передпосівної інкрустації насіння озимої пшениці із застосуванням різних доз препаратів СК-К, фундазолу, байтану та янтарної кислоти із застосуванням в якості плівкоутворювачів розчинів ПВА і ПВС на рівень врожаю озимої пшениці сорту Поліська - 70 при вирощуванні її по двох попередниках та гречки сорту Астра.
Дослідження проводили в колгоспі імені Щорса Теплицького району Вінницької області, розташованому в Південному Лісостепу України. Грунти темно-сірі з вмістом гумусу 2,96%, слабокислі (pH в межах 5,3-5,8).
Погодні умови в роки проведення дослідів (1986-1989рр.) були типовими для зони і дещо відрізнялись між собою за режимами температури і вологості.
Вивчали ефективність різних доз піддослідних препаратів як компонентів складу передпосівної інкрустації насіння сортів - озимої пшениці Поліська 70 та гречки Астра за схемами, представленими в табл. 1-3, СК-К є вітчизняним препаратом, синтезованим в Інституті біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України. Технологія вирощування озимої пшениці і гречки - загальноприйняті для зони.
Облікова площа ділянок 100 кв.м, повторення чотириразове, спосіб розташування ділянок - латинський прямокутник.
Попередниками озимої пшениці в 1986-1987 рр. були: а)горох, б)ярий ячмінь, у
1987-1988 рр. а) горох, б)озима пшениця; в 1988-1989 рр. а)горох, б)озиме жито.
Виробничу перевірку результатів досліджень з пшеницею здійснювали у 1988-1989рр. на площі 10 га.
Зразки для визначення якостей насіння відбирали за ГОСТ-Ю46-76. Посівні його якості визначали за показниками маси 1000 насінин (ГОСТ-12036-66), лабораторної схожості - за ГОСТ-12038-84, життєздатності - за ГОСТ-12039-82 (Насіння та посадковий матеріал, 1989).
Технологічні якості зерна озимої пшениці визначали за показниками загальної скловидності (ГОСТ-10987-76 “Зерно”), вмісту сирої клейковини - за ГОСТ-13586.168, та якості борошна - за ГОСТ-9404-60 “Борошно та відсівки. Методи досліджень”.
Оцінку стійкості посівів до кореневих гнилей проводили шляхом підрахунку уражених та здорових рослин озимої пшениці на пробних майданчиках 1 кв.м в З місцях кожної з ділянок.
Статистичну обробку даних обліку врожаю здійснювали методом дисперсійного аналізу за Доспєховим (1979).
Розділ 3.Вплив передпосівної інкрустації на посівні якості та врожайні властивості насіння озимої пшениці
3.1.Вплив передпосівної інкрустації на посівні якості насіння
В результаті досліджень виявлено значне підвищення параметрів польової схожості насіння озимої пшениці, інкрустованого із застосуванням всіх вивчених препаратів, при сівбі по різних попередниках. У найбільшій мірі польова схожість підвищувалась на варіантах з використанням СК-К у концентрації 0,25 кг/т по попереднику горох (на 5,7%) та байтану у дозі 2 кг/т (4,7%). По стерньовому попереднику підвищення польової схожості від застосування СК-К у дозах 0,125 та
0,25 кг/т становило відповідно 14,1 та 15%, а від обробки байтаном - на 13,7% порівняно з контролем. Показано значне підвищення польової схожості також і при комплексній обробці насіння протруювачами та біостимуляторами (8,3-9,7%).
Аналіз результатів польових досліджень свідчить про позитивний вплив передпосівної інкрустації насіння на густоту насадження рослин озимої пшениці, на помітне підвищення темпів росту і розвитку рослин на перших етапах органогенезу та підвищення ступеня виживання рослин. У фазу повних сходів озимої пшениці перевищення густоти стояння над контролем у середньому за три роки становило: при обробці насіння байтаном 2 кг/т - 23,3%, СК-К в дозах 0,125; 0,25; 0,5; 1 кг/т -
відповідно: 24,6; 25,9; 20,3; 11,7%. Найбільший приріст густоти насадження відзначено в 1987 році на варіанті з СК-К у дозі 0,25 кг/т (на 47,4%).
3.2.Вплив передпосівного інкрустування насіння на ураженість рослин озимої пшениці кореневими гнилями
У результаті здійснених досліджень вперше було виявлено на рівні очікуваного винаходу (заявка на авторське свідоцтво) фунгіцидну дію СК-К на збудників кореневих гнилей озимої пшениці (табл.1), за якою цей препарат не поступається перед аналогічною дією відомих протруйників - байтану та фундазолу при дозах у 4-8 разів менших від доз цих препаратів.
Під дією препарату СК-К частка уражених кореневими гнилями рослин насінників озимої пшениці знижувалась на стерньових попередниках до 18,6% у фазі кущення і до 48,0% у фазі молочно-воскової стиглості; а після гороху - до 10,1 і 5,4% у ті ж фази. Рівні ураження на контролях становили відповідно 38,5 - 68,6 та 32,5 і 42,0%.
1. Вплив інкрустації насіння на ураженість рослин озимої пшениці кореневими гнилями у фазу молочно-воскової стиглості, 1987-1989 рр.
попередник - стерньові зернові
Показник ураження
Варіант досліду Частка уражених рослин, % Середній бал ураження
контроль - необроблене насіння 68,6 1,36
насіння, оброблене КМЦ-Н 2,5% 67,1 1,20
янт. к-та 0,5 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 61,3 1,09
фундазол 2 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 52,4 0,87
байтан 1 кг/т 54,0 0,90
байтан 2 кг/т 44,1 0,72
СК-К 0,125 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 45,1 0,75
СК-К 0,25 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 48,0 0,75
СК-К 0,5 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 49,8 0,79
СК-К 1 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 47,9 0,81
СК-К 0,5 кг/т + фундазол 1 кг/т+КМЦ-Н 2,5% 54,2 0,82
СК-К 0,5 кг/т + байтан 1 кг/т+КМЦ-Н 2,5% 48,0 0,78
янт. к-та 0,5 кг/т+байтан 1 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 55,3 0,88
З.З.Вплив передпосівної інкрустації на рівень врожаю насіннєвих посівів озимої пшениці
Дані польових експериментів свідчать про те, що рівень врожаю озимої пшениці сорту Поліська 70 залежав від метеорологічних умов року вирощування, від виду і доз застосовуваних препаратів, дії плівкоутворювача та попередників.
Найбільш високі прибавки врожаю озимої пшениці в наших дослідах забезпечила інкрустація насіння з використанням препарату СК-К у дозі 0,25 кг/т при розміщенні насінників по стерньовому попереднику (0,66 т/га при рівні врожаю на контролі 4,63 т/га) та після гороху (0,51 т/га при рівні на контролі 5,18 т/га).
Прибавки врожаю зерна від препарату СК-К в дозах 0,125; 0,5 та 1,0 кг/т становили по стерньовому попереднику відповідно 0,61; 0,51 і 0,4 т/га, а після гороху
- 0,44; 0,4 і 0,37 т/га. Прибавки врожаю зерна насінників озимої пшениці від застосування препаратів байтану і фундазолу в дозах 2 кг/т становили по стерньових попередниках 0,44 і 0,62 т/га і по гороху, відповідно, 0,46 і 0,76 т/га. Рівень прибавок врожаю від дїї одного плівкоутворювача КМЦ-Н становив відповідно 0,17 і 0,09 т/га.
Результатами структурного аналізу встановлено, що виявлене підвищення рівня врожайності насінників озимої пшениці від передпосівної інкрустації насіння з використанням досліджених препаратів було зумовлене збільшенням густоти насадження рослин та зменшенням їх ураженості кореневими гнилями.
3.4.Хімічний склад та технологічні якості зерна, яке вирощене із застосуванням передпосівної інкрустації
Результатами лабораторних аналізів показано незначний вплив передпосівної інкрустації насіння озимої пшениці з використанням вивчених препаратів на вміст сирої клейковини та її якості. Виявлено лише зміну параметрів якісних показників в залежності від попередників та метеорологічних умов років досліджень. Так, вміст білка в зерні озимої пшениці по стерньових попередниках зменшився на 1,8-1,4% порівняно до варіантів з горохом як попередника та в прохолодний 1988 рік з підвищеною вологістю.
3.5.Посівні якості та врожайні властивості насіння озимої пшениці з насінників, вирощених із застосуванням передпосівної інкрустації
Експериментальне вивчення післядії інкрустації насіння при вирощуванні насінників у 1986 і 1987 роках по обох попередниках на послідуюче покоління рослин, відповідно у 1987 і 1988 роках ми проводили лише по попереднику гречка. Результатами цих досліджень встановлено помітний позитивний подовжений модифікаційний вплив передпосівної інкрустації при сівбі насінників з використанням СК-К, янтарної кислоти, байтану та їх сумішок на показники енергії проростання, лабораторної схожості насіння послідуючого покоління, а також на врожайні його властивості, хоч ефективність вивчених препаратів була дещо різною в залежності від років досліджень та попередників, на яких вирощували нове покоління насіння. Так, у 1987 році показники енергії проростання у нащадків рослин, вирощених після гороху, були вищими, ніж на контролі від післядії СК-К у дозах 0,125;0,25;0,5 і 1,0 кг/т відповідно на 3,2;3,7; 3,0 і 3,5%, у 1988 відповідно 2,3;3,0;3,2 і 3,2%. Ці прибавки були в межах прибавок від післядії янтарної кислоти і байтану.
Параметри лабораторної схожості нащадкового насіння від післядії препарату СК-К на фоні гороху як попередника в середньому за два роки були більш високими, ніж на контролі в залежності від вказаних вище доз, відповідно на 3,0; 3,6; 3,9 і 3,3%. При вирощуванні насінників озимої пшениці по стерньових попередниках підвищення енергії проростання від післядії препарату СК-К у вказаних вище дозах виявлено лише у 1987 році і воно становило, відповідно, 3,2;3,7;5,0 і 3,5%.
Зміни рівня врожаю зерна у нащадків насінників від післядії інкрустації їх насіння з використанням піддослідних препаратів в наших дослідах не були в середньому досить значними, але вони були переважно позитивними і помітними в першу чергу на варіантах із стерньовими попередниками.
Найбільш помітні прибавки врожаю зерна від післядії інкрустації насіння в середньому за роки досліджень (табл.2) спостерігались на варіанті СК-К у дозі 1 кг/т по гороху як попереднику (+0,24 т/га) та на варіантах СК-К в дозах 0,5 і 1 кг/т та СК-К
0,5+фундазол 1,0 кг/т (відповідно +0,15; 0,19 і 0,15 т/га.). У досліді 1988 року на варіантах з післядією СК-К у дозах 0,125; 0,25; 0,5 і 1,0 кг/т і гороху як попередника одержано прибавки врожаю порівняно з контролем, відповідно на 0,17;0,18;0,21 і 0,42 т/га, що становило 3,6;3,8;4,5 і 8,9% , але у 1989 році помітних прибавок від цих варіантів не було. На варіантах же із стерньових попередників прибавка врожаю від післядії препарату СК-К в усіх вивчених дозах відмічена в обидва роки досліджень.
2. Урожайні властивості насіння з насінників озимої пшениці, вирощених із застосуванням інкрустації насіння з використанням препаратів, середнє за 1988-1989 рр.
Варіант досліду Урожай зерна від насіння, вирощеного на попередниках, т/га
Горох Стерньові
середнє ± контроль середнє ± контроль
контроль - необроблене насіння 5,19 - 5,09 -
насіння, оброблене КМЦ-Н 2,5% 5,20 +0,01 5,12 +0,03
янт. к-та 0,5 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 5,22 +0,03 5,18 +0,09
фундазол 2 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 5,23 +0,04 5,14 +0,05
байтан 1 кг/т 5,14 -0,05 5,07 -0,02
байтан 2 кг/т 5,19 - 5,04 -0,05
СК-К 0,125 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 5,25 +0,06 5,06 -0,03
СК-К 0,25 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 5,33 +0,14 5,16 +0,07
СК-К 0,5 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 5,29 +0,1 5,24 +0,15
СК-К 1 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 5,43 +0,24 5,28 +0,19
СК-К 0,5 кг/т + фундазол 1 кг/т+КМЦ-Н 2,5% 5,18 -0,01 5,24 +0,15
СК-К 0,5 кг/т + байтан 1 кг/т+КМЦ-Н 2,5% 5,10 -0,09 5,17 +0,08
янт. к-та 0,5 кг/т+байтан 1 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 5,15 -0,04 5,11 +0,02
НІР 05, т/га 0,16 0,09
Відмічене підвищення врожаю зерна відбувалось головним чином також за рахунок збільшення кількості колосся на одиниці площі і кількості зерен у колосі.
РОЗДІЛ 4. Вплив передпосівної інкрустації на посівні якості та врожайні властивості насіння гречки
Результатами досліджень встановлено істотне підвищення посівних якостей насіння гречки під впливом його інкрустації з використанням СК-К у вивчених дозах, особливо коли в якості плівкоутворювача вживали ПВС. Так, енергія проростання, в середньому за 1986-1988 роки під дією цього препарату в дозах 0,25 і 0,5 кг/т підвищилась порівняно з контролем (87,7%) на 2,3 і 2,8%, а лабораторна схожість на 2,5 І2,7% при показнику контролю - 95,3%.
Варіант досліду Урожай зерна, т/га Надбавка
1986 1987 1988 серед. врожаю, т/га
контроль - необроблене насіння 1,35 1,55 2,44 1,78
насіння, оброблене Ц-2,5% ' 1,41 1,58 2,44 1,81 0,03
насіння, оброблене ПВС2,5% - 1,58 2,47 2,03 0,25
фундазол 1 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 1,34 1,76 2,57 1,89 0,11
фундазол 2 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 1,49 1,69 2,62 1,93 0,15
янт. к-та 0,5 кг/т+ КМЦ-Н 2,5% 1,43 1,76 2,64 1,94 0,16
СК-К 0,125 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 1,35 2,04 2,70 2,03 0,25
СК-К 0,25 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 1,59 2,01 2,73 2,11 0,33
СК-К 0,5 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 1,60 2,03 2,71 2,11 0,33
СК-К 1 кг/т + КМЦ-Н 2,5% 1,40 1,81 2,61 1,94 0,16
СК-К 0,5 кг/т + ПВС2,5% - 2,04 2,72 2,38 0,50 --
СК-К 0,25 кг/т + ПВС2,5% - 1,81 2,54 2,18 0,40 ■
- 0,5 кг/т + фундазол 1 кг/т+ +КМЦ-Н 2,5% 1,49 1,96 2,70 2,05 0,27
- 0,5 кг/т + фундазол 1 кг/т+ +ПВС 2,5% 2,01 2,74 2,38 0,50
янт. к-та 0,5 кг/т+ фундазол 1 кг/т +КМЦ-Н 2,5% 1,48 2,02 2,65 2,05 0,27
НІР 05,т/га 0,19 0,05 0,27
Особливо значний позитивний вплив цього препарату було виявлено на показнику польової схожості насіння гречки. Так, параметри цього показника на варіантах СК-К у дозах 0,25;0,5 кг/т сумісно з ПВС становили в середньому 78,5 і 77%, що більше від контролю (60,3%) відповідно на 18,2 і 16,7% (при НІР по роках 2,2-3,7%).На варіанті з одним ПВС (без препаратів) цей показник становив 67,0%. Відмічене підвищення польової схожості насіння гречки від дії препарату СК-К може бути зумовлено підвищенням сили росту його проростків. Важливо відмітити, що включення у склад для інкрустації фундазолу (у прийнятій для нього дозі 2 кг/т) виявилось значно менш ефективним, ніж СК-К. Під дією препарату СК-К відмічено послідуюче підвищення показників густоти стояння рослин гречки у фазі повних сходів (на 31,8 - 34,0%) та перед збиранням (на 22,2-26,0%).
Все це обумовило найбільш істотні показники надбавки врожайності гречки на варіантах дослідів з використанням препарату СК-К (табл.З). Результатами
досліджень по визначенню посівних якостей насіння нащадків рослин з насінників, вирощених із застосуванням передпосівної інкрустації встановлено відсутність негативного впливу післядії препарату СК-К у вивчених дозах на показники енергії проростання і лабораторної схожості наступного після інкрустації покоління насіння.
Правозахистність основних результатів досліджень за темою дисертаційної роботи підтверджена позитивним рішенням Держпатенту від 28.09.1999 року про видачу патенту на винахід “Засіб для протруювання насіння зернових культур від грибкових захворювань”, одним із авторів якого с автор дисертації. Заявка №
99031350 від 12.03.1999 року
ВИСНОВКИ
1.Ефективність передпосівної інкрустації озимої пшениці і гречки в умовах Південного Лісостепу України на насінницьких посівах залежить від застосовуваних хімічних препаратів, що використовуються в якості протруювачів та стимуляторів росту, їх доз, а також від попередників у сівозміні та метеорологічних умов років вирощування.
2.Найбільш суттєве підвищення рівня врожаю насінників озимої пшениці за роки досліджень забезпечила передпосівна інкрустація насіння з використанням вітчизняного препарату сульфокарбатіон-К (СК-К) в дозі 0,25 кг/т насіння при розміщенні її по стерньовому попереднику (0,66 т/га, при його рівні на контролі 4,63 т/га) та по гороху (0,51 т/га, при рівні на контролі 5,18 т/га).
3.Передпосівна інкрустація насіння гречки з використанням СК-К в дозах 0,25 і
0,5 кг/т разом з плівкоутворювачем ПВС забезпечила підвищення рівня врожаю насінників порівняно з контролем відповідно на 0,4 і 0,5 т/га, разом з плівкоутворювачем КМЦ-Н - на 0,33 т/га, за рівнів врожаю на контролі без інкрустації
- 1,78 т/га та варіантах з обробкою лише плівкоутворювачами ПВС та КМЦ-Н, відповідно, 2,03 і 1,8 т/га .
4.Вказане підвищення рівня врожайності насінників було обумовлене підвищенням параметрів польової схожості насіння, густоти насадження рослин, помітним підвищенням темпів розвитку рослин, особливо на перших етапах органогенезу, значним зменшенням частки уражених рослин озимої пшениці і ступеня їх ураженості кореневими гнилями протягом всіх етапів органогенезу.
5.3а своєю захисною дією проти кореневих гнилей озимої пшениці препарат СК-К, як компонент складу для інкрустації насіння не поступається фундазолу і байтану при дозах, у 4-8 разів менших від доз цих препаратів. Його використання у
и
дозах 0,25 і 0,5 кг/т знижує частку уражених кореневими гнилями рослин, насінників озимої пшениці, вирощених після стерньового попередника до 18,6% у фазі кущення і до 48,0% у фазі молочно-воскової стиглості, а також до 10,1 і 50,4 % у відповідні фази при вирощуванні після гороху при рівнях ураження на відповідних контрольних варіантах без застосування хімічних засобів протруювання - 38,5 і 68,6 та 32,5 і 42,0%.
6.Ступінь ураженості рослин озимої пшениці кореневими гнилями від застосування СК-К знижувався по стерньовому попереднику у фазі кущення до 0,21 і фазі молочно-воскової стиглості - до 0,75 балів та на варіантах після гороху до 0,13-
0,60 балів при показниках на контролях, відповідно - 0,47 і 1,36 балів.
7.Виявлено помітний ступінь позитивної післядії передпосівної інкрустації насіння озимої пшениці з використанням препарату СК-К на посівні якості та врожайні властивості насіння одного - першого послідуючого потомства, в залежності від доз препарату і попередників насінників як факторів умов вирощування. Показано, що із збільшенням дози препарату від 0,125 до 1,0 кг/т підвищення врожайних властивостей насіння, вирощеного по стерньовому попереднику, становило 0,18 т/га, а після гороху - 0,04 т/га. Післядія фактора попередника становила 0,55 т/га.
Відмічене підвищення рівня врожайних властивостей насіння озимої пшениці обумовлювалось, головним чином, більш високою густотою насадження рослин, що пов’язане з його кращими посівними якостями та врожайними властивостями.
8.Показано, що передпосівна інкрустація насіння гречки насінників з
використанням СК-К не виявляє негативної дії на посівні якості насіння наступного покоління. ,
Э.Враховуючи результати досліджень, узагальнені у попередніх висновках даної роботи, а також медико-біологічної оцінки, здійсненої іншими науково-дослідними установами, СК-К заслуговує рекомендації для вкпючення: його до списку препаратів, що можуть застосовуватись для передпосівної обробки насіння озимої пшениці та гречки, які вже реалізовані у 1999 році.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
1.На насінницьких посівах озимої пшениці та гречки в умовах Південного Лісостепу України пропонується застосовувати передпосівну інкрустацію насіння з використанням в якості протруювача і біостимулятора росту вітчизняний препарат сульфокарбатіон -К, який за ефективністю не поступається фундазолу та байтану, а за показниками медико-біологічної оцінки значно їх переважає. , ,
2-Оптимальна доза сульфокарбатіону-К для інкрустацї насіння озимої пшениці складає 0,25 кг/т насіння, а для інкрустації насіння гречки- 0,5 кг/т+2,5% ПВС у якості плівкоутворювача.
Основні результати дисертації опубліковані в роботах:
1.Кравченко В.А. Якість зерна пшениці і застосування передпосівної інкрустації насіння II Захист рослин. -1999.- №2. - с.70-71.
2.Кравченко В.А. Передпосівне інкрустування насіння та інтенсивність уражуваності рослин озимої пшениці кореневою гниллю II Захист рослин.-1999.- №3.-с.15.
3.Кравченко В.А. Вплив передпосівної інкрустації на рівень урожайності насінницьких посівів озимої пшениці II Збірник наукових праць Інституту землеробства УААН,- К.1999,- вип.1:2.-с. 126-132.
4.Кравченко В.А. , Шкарапута Л.Н., Яшовський И.В. Фунгицид Сульфо-карбатион-К - средство защиты всходов сахарной свеклы и других сельскохозяйственных культур // Тези доповідей на міжнародному семінарі “Засоби захисту цукрових буряків: сульфокарбатіон , адіфур, гербіциди." - Вінниця,- 1996,-с.12-19.
АНОТАЦІЯ
Кравченко В.А. Підвищення посівних якостей і врожайних властивостей насіння озимої пшениці та гречки шляхом передпосівної інкрустації з використанням препарату сульфокарбатіон-К,- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 - Селекція і насінництво. Інститут землеробства УААН.
Наведено дані експериментальних досліджень, здійснених в умовах Південного Лісостепу України,, за результатами яких вперше виявлено стимулюючу дію та позитивну продовжену модифікаційну післядію нового вітчизняного препарату сульфокарбатіону-К на рослини озимої пшениці і гречки, а також його фунгіцидну дію на кореневі гнилі. Визначено і рекомендовано пороги оптимальних доз (0,25-0,5 кг/т насіння) цього препарату, як компонента складу для предпосівної інкрустації насіння які забезпечують підвищення рівня врожайності насінників озимої пшениці і гречки на 0,5 т/га та покращують посівні якості і врожайні властивості насіння лише одного послідуючого їх покоління.
Ключові слова: озима пшениця, гречка, посівні якості, врожайні властивості, передпосівна інкрустація насіння, протруювачі, кореневі гнилі.
АННОТАЦИЯ
Кравченко В.А. Повышение посевных качеств и урожайных свойств семян озимой пшеницы и гречихи путем предпосевной инкрустации с использованием препарата сульфокарбатион-К. Рукопись. Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.05 - Селекция и семеноводство. - Институт земледелия УААН. пгт.Чабаны. 1999.
В диссертационной работе приведены результаты эксперементальных исследований, выполненных в условиях Южной Лесостепи Украины, направленных на поиск новых способов повышения посевных качеств и урожайных свойств семян зерновых и крупяных культур путем их предпосевной инкрустации с использованием химических препаратов. Обьектами исследований служили семена сортов озимой мягкой пшеницы Полесская 70 и гречихи Астра. Компонентами инкрустирующего состава служили сульфокарбатион-К (СК-К), байтан, фундазол, янтарная кислота и пленкообразователи КМЦ-Н и ПВС.
В результате исследований впервые выявлено стимулирующие действие и модифицирующее последействие нового отечественного препарата 3-го поколения СК-К, как компонента инкрустирующего состава, на растения озимой пшеницы и гречихи, а также его фунгицидное действие на корневые гнили, по которым он не уступает известным препаратам байтану и фундазолу, но и превосходит их по медико-биологическим и экономическим характеристикам. Установлены уровни положительного действия предпосевной инкрустации семян подопытных видов растений и ее продленного последействия в одном семенном поколении в зависимости от доз препаратов и предшественников в севообороте, как важных факторов условий выращивания.
Показано, что использование препарата СК-К в дозе 0,25 кг/т семян обеспечило повышение уровня урожая озимой пшеницы по стерневому предшественнику на 0,66т/га (при контроле 4,63 т/га) и по гороху - 0,51 т/га (при контроле - 5,18 т/га). Прибавки от использования байтана и фундазола з более высоких дозах (2 кг/т) составили соответственно 0,62; 0,57 и 0,46; 0,76 т/га.
Повышение уровня урожая семенников гречихи от использования препарата СК-К в дозах 0,25 и 0,5 кг/т с ппенкообразоватепем ПВС (2,5%) составило 0,4 - 0,5
т/га при уровне урожая на контроле без обработки 1,78 т/га и с обработкой только ПВС- 2,03 и КМЦ-Н 1,81 т/га.
Указаное повышение уровней урожайности семенников обоих культур, обусловленное повышением энергии прорастания и полевой всхожести семян, густоты насаждения растений, заметным повышением темпов их развития, на первых этапах органогенеза, значительным уменьшением доли пораженных растений озимой пшеницы и степенью их поражения корневыми гнилями.
Выявлено заметное положительное последействие предпосевной инкрустации семян озимой пшеницы и гречихи на их посевные качества и урожайные свойства последующего семенного потомства у озимой пшеницы, уровень которого зависел от доз препаратов и предшественников. Выявлены и рекомендованы пороги оптимальных дох препарата СК-К, как компонента инкрустирующего состава для предпосевной обработки семян озимой пшеницы и гречихи.
Правозащищенность основных результатов исследований подтверждено заявкой от 23.02.99г. на авторское свидетельство на “Способ для протравливания семян зерновых культур от грибковых заболеваний", одним из авторов которого является диссертант.
Ключевые слова: озимая мягкая пшеница, гречиха, посевные качества,
урожайные свойства, предпосевная инкрустация семян, протравители, корневые гнили.
ABSTRACT
Kravchenko V.A. The improvement of sowing qualities and yielding properties of winter wheat and buckwheat seeds by means of pre-sowing incrustation with the use of the preparation sulfocarbathion - K. Manuscript.
Thesis for the degree of Candidate of Agriculture in the specialty 06.01.05 -breeding and seed growing. Institute of agriculture of the UAAS. Data of experimental researches conducted in conditions of the Ukrainian South Forest-Steppe are cited. As a result of these investigations it is first revealed the stimulating influence and positive continued modified aftereffect of the new home preparation sulfocarbathion - К on winter wheat and buckwheat plants as well its fungicidal effect on root rots. The thresholds of optimal doses (0.25 - 0.50 kg/t of seeds) of this preparation as a component of the composition for presowing seed incrustation which secure the yield level increasing of seed-bearing winter
wheat and buckwheat plants by 0,5 t/ha and improve the sowing qualities and yielding properties of seeds of only following their generation are determined and recommended.
Key words: winter wheat, buckwheat, sowing qualities, yielding properties, presowing seed incrustation, dressers, root rots.
- Кравченко, Владимир Анатольевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Кишинев, 1999
- ВАК 06.01.05
- Предпосевная подготовка и посев семян гречихи сорта Саулык в Среднем Предуралье
- Приемы повышения полевой всхожести семян и урожайности яровой пшеницы в условиях Предкамья Республики Татарстан
- Эффективность некоторых приемов улучшения посевныхкачеств семян проса, гречихи и кормовых бобов в системе мероприятий по предпосевной подготовкесеменного материала
- Повышение посевных, урожайных свойств семян и снижение токсичности зерна гречихи
- Влияние сроков уборки интенсивных сортов озимой пшеницы на посевные, урожайные и технологические качества зерна в Центральном Черноземье