Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Повышение эффективности использования хряков-производителей в промысловых свинокомплексах
ВАК РФ 06.02.04, Частная зоотехния, технология производства продуктов животноводства

Автореферат диссертации по теме "Повышение эффективности использования хряков-производителей в промысловых свинокомплексах"

РГ6 од

і і / кглл *'■■< •

* піуН .

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК ІНСТИТУТ ТВАРИННИЦТВА

На правах рукопису

■ЩЕНКО ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ "

УЖ 636.4082:033 ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ .

кнурів-плідаків в промислових свино- ,

КОМПЛЕКСАХ '

06.02.04 -приватна зоотехнія;технологія виробництва продуктів тваринництва

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття вченого ступеня '

кандидана сільськогосподарських наук

м .Харків,1993

Робота виконана в інституті тваринництва УААН та на базі свинарських комплексів Сумської області, зокрема, ім. Леніна Краснопільського та їм. Калініна Глухівського районів.

Науковий керівник: доктор ветергнарних наук, професор -|0ердюк Сергій Іванович 1

Офіційні опоненти: доктор ветерінарних наук - .

• > і , ,

Кошовий Віктор Павлович

. кандидат сільськогосподарських наук -

Ткачов Анатолій Федорович

Провідне підприємство: Інститут свинарства УААН

і ,

Захист відбудеться "Лі'. І993 р. в £О годин на

засіданні спеціалізованної Ради /шифр Д.020.10.01/ при інституті тваринництва Української Академії аграрних наук.

Я2і20, м.Харків, п/в Кулиничі

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці інституту тваринництва УААН.

Автореферат розісланий " /с/ с.% І9УЗ р.

/

Вчений секретар спеціалізованної Ради, доктор

сільськогосподарських наук КАНДИБА В.Н.

-З -

І .ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1 .Актуальність теми. Свинарство на. Україні є традиційно однією з найбільш важливих галузей аграрного сектору .В республіці є досить розвинена система племінних господарств,достатьня кількість високопродуктивних порід свиней,побудовано та введено до дії комплекси по підгодівлі свиней,де застосовують промислові технології виробництва.

Сучасна технологія свинарства базується на передовому досвіді науки та практики в -питаннях годівлі та розведення тварин, а також відтворення поголів’я .Одним із елементів технології відтворення с штучне осіменіння,яке має ряд переваг як з економічної так і біологічної точки зору'.Але в той же час цей метод відтворення тварин має ряд проблемних питань серед яких на думку С .1 .Сердюка /1965,1986/;0.В .Щеглова /1967/;В .Ф .Коваленка /1975/; М.А„Дмитраша /1975^ Г.С.Походні /1987/;КЛ Левіна /1990/ і інших дослідників,найбільш важливими слід вважатигякість сперми кнурів залежно від режимів статевого навантаження,пори року,віку та породних особливостів тварин;тривалість племінного використання плідників та проблема збереження сперми поза організмом і якість потомків одержаних від збереженої сперми.

В зв’язку з цим виникла необхідність вивчення та вдоскона.-лення деяких елементів технології штучного осіменіння в умовах свинарьких комплексів.

1.2 .Мета і завдання досліджень .Робота виконувалась згідно галузевого завдання науково-технічних програм /О.СХ.42 .01.0 .НІ/ і була часткою науково-дослідної роботи 04.03.НДІ тваринництва Лісостепу і Полісся УРСР /тепер інститут тваринництва УААН/, номер держрегістрації 0Г.86.0048349.

Главною метою цієї роботи було вивчення можливостей підвищення ефективності використання кнурів в умовах свинарських комплексів.

Для досягнення цієї мети були поставлені завдання:

1.Вивчити причини вибриковки кнурів - плідників в свинарських господарствах.

2.Вивчити вплив різних режимів тривалого безперервного ста-

тевого використання кнурів на рівень їх спермопродукттії, заплідненість і багатоплідність свиноматок. (

3.Вивчити показники живої маси поросят одержаних від збереженої протягом 2 діб сперми кнурів.

1.3 .Наукова новизна. Вперше в умовах промислових свинарськи комплексів і на досить великій кількості поголів’я вивчені основ ні причини вибриковки кнурів. Дано наукове обгрунтування доцільності використання кнурів по режиму одна садка через 4 дні. Бета новлено, що штучне осіменіння збереженою протягом 2 діб при температурі +16...+18^3 спермою кнурів, забезпечує підвищення таких показників як заплідненість і багатоплідність свиноматок і позитивно впливає на живу масу поросят при народженні.

1.4 .Практичне значення роботи. Проведений анліз причин виб-

раковки кнурів дає можливість відпрацювати заходи по їх профілак тиці. Результати проведених дослідів дозволяють запровадити в практику свинарства більш доцільний режим статевого використання а також підвищити продуктивність свиноматок, використовуючи для цого, при штучному осіменінні, збережену поза організмом сперму кнурів-щдників. .

І .б.Реалізація результатів досліджень. Деякі положення дисе тації були використані при підготовці "Методичних рекомендацій п організації відтворення стада та штучного осіменіння свиней в

іромислових комплексах та спецгоспах Сумської області". Резуль-'ати проведеного аналізу причин браковки кнурів в різних катего->іяг господарств використовуються в начальному процесі на зоаін-сенерному факультеті Сумського сільскогосподарського інституту.

1.6.Апрбація роботи. Матеріали дисертації докладені на:

- науково-практичній конференції "Шляхи прискорення науково-•ехнічного прогресу АПК та соціального розвитку села", 1966,

і .Суми.

- всесоюзній науково-практичній конференції ’’Інтенсифікація льськогосподарського виробництва в умовах радикальної економіч-ої політики", м.Суми,1988.

- засіданні Вченої Ради зооінженерного факультету Сумського ільськогосподарського інституту, 1900,1993.

- засіданні співробітників іа науковців лабораторії відтво-ення свиней науково-долсідного інституту тваринництва Лісостепу

Полісся УРСР /інституту тваринництва УААН/,1989.

- розширеному засіданні відділів годівлі та свинарства і рули технології відтворення тварин інституту тваринництва УААН, 993.

1.7.Публікація результатів досліджень. За матеріалами дисер-аціх опубліковано 5 робіт, в тому числі і методична рекомендація.

І.8.0*сяг і структура роботи. Дисертація викладена на 102 горінках машинописного тексту, ілюстрована 19 таблицями і 4 малтон ами. Робота складається із вступу, огляду-літератури, матеріалу методів досліджень, результатів досліджень з їх обговоренням, існовків та практичних рекомендацій і списку викошстаниот лі-гратури до якого входить ІТ) джерел, у тому числі 51 на інозем-ій мові.

■- 6 -

2 .МАТЕРІАЛ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Науково - виробничі досліди проводили в умовах свинарських комплексів Сумської облает і, зокрема в колгоспах іи Леніна Крас-нопільського району та ім .Чапаева Сумського і ім Лїалініна Глухії ського районів,а також в лобораторії відтворення свиней НДІТ Лісостепу та Полісся УРСР /нині інститут тваринництва УААН/.

- Вивчення причин выбраковки кнурів - плідників в господарствах області проводили на підставі аналізу ветеринарно-зоотехніч-ноі звітності .враховуючи гри цьому умови еодівлі та утримання , а також режим статевого використання плідників.

Досліди по вивченню рівня спермолродукціх кнурів залежно ьі режимів статевого навантаження проводили на тваринах великої білої породи .Для цього за принципом аналогу було відібрано 8 кнурів і враховуючи вік,живу вагу,рівень спермопродукції в підготої чому періоді-розділили на дві гр^-.пи .Перша група використовувала*: по режиму -одна садка через 2 дні,а друга -через 4 дні .По кожному пліднику враховували .-кількість еякулятів,їх об’єм;концентрацію сперміїв та їх активність;загальну кількість активних спер -мії та'кількість сперксдоз .Кожний ІС еякулят оцінювали по абсолютній живучості та кількості патологічних форм сперміїв.

Статеву охоту у свиноматок виявляли двічі на день .Штучне осіменіння проводили нефракційким методом,двічі в одну охоту. Перший раз через 10-12 годин після встановлення охоти і вдруге через 12 годин після першого осіменіння.

В кожній дозі розрідженої сперми містилось від З до 4 млрд активних сперміїв. . ■

Досліди по вивченню живої маси новонародженних поросят,оде^:

яих від свиноматок при штучному осіменінні збереженою спермою, оводили на тваринах великої білої породи. Кнурі використовувань по режиму одна садка через 4 дні. Одержану від них сперму днювали за загальноприйнятими показниками, а потім розрідяу-лк ГХШ середовищем, так, щоб в 100 мл розрідженої сперми стялось 3-4 млрд активних сперміїв.

Одну частину розріджено? сперми використовували для штуч-го осіменіння е евіжорозрідкеному вигляді, а другу частину ерігали дві доби при температурі + 16... *18^ і потім проводили учиа осіменіння свиноматок нефракційним методом. При цьому аховували заплідненість та багатоплідність свиноматок, живу су поросят при народженні та відлученні.

Матеріали дослідів статистично оброблені за допомогою ЕОН лабораторії математичного забезпечення інституту тваринницт-УААН.

3. результати доїдань

З.1.Причини вибраяовки кнурів в свинарських господарствах.

Аналіз причин браковки кнурів-плідників в ЗО спецгоспах та товарних господарствах Сумської області дає можливість відзна-ти, ідо однією із них г. стареча імпотенція, яка в умовах спец-іпів складає від 11,9 до 14,3 відсотків і близько 26 відсотків товадаих господарствах області.

Велика кількість плідників підлягає вибраковці у зв'язку різни»# захворюваннями та внаслідок травм, тобто у зв’язку із штоматичною імпотенцією /10,0-11,7?/. Від 2,04 до 4,095? кну-в в умовах спєцгоепів вибраковують у зв’язку з експлуатаційною потенцією, яка гіула зумовлена незадовільними умовами їх вихо-'

_ в ~ ■ ристання та утримання. ‘ . '

В більшості господарств від 3,07 до 7,2S відсотків кнурів бракують У зв’язку з аліментарною імпотенцією,що була зумовлена різними відхиленнями від норм годівлі тварин. .

За селекційними ознаками в спецгоспах вибраковують від 4,8 до 5,5 відсотків кнурів,в основному б раз запобігання спорідненого розведення,а також кнурів,що погіршують якість потемків.

Г .Причини бр&ісовки кнурів - плідників в спецгоспах

Причини вибраковісв ’Кількість вибрано- \%% від загальної

Івашос кнурів,голів ’кількості кнурів •

' _______ 11963-1964! I9S5-I966! 1963-1964 Я9Э5-1Ш6

Стареча імпотенція 115 105 11,93 14,33

Симптоматична . імпотенція 97 103 10,04 II,71

Експлуатаційна імпотенція ао 36 2,04 4,09

Аліментарна. імпотенція 31 64 3,07 7,28

Селекційні ознаки 47 49 4,86 5,5?

В ряді-інших випадків ІЗ. 27 ' 1,43 3,0?

ВСЬОГО 323 405 33,43 46,05

Відповідну практичну значимість маь вибірка причин браковки ‘ кнурі в-плідник і в ь залежності від тривалості їх використання.

Так,за селекційними ознаками кнурі бракуються тільки протягом першого і другого років використання Л пік симптоматичної імпотенції збігається з четвертим роком племінного використання /50,7 % з усієї кількості вибракованих кнурі%/ Але значна частка цієї причини вибраковки плідників на третьому /ЗІ,3£/, дру~

году /30,3»/ і п’ятому /28,6&/ роках використання, В ці роки /крім пертого/ значна частина кнурі» вибуває із стада у зв’язку а елементарною імпотенцією: 16,9$ - на другий, 26,0% - на третій, 25,4% - т четвертуй і 24,5 - на п’ятий рій статевого використання. •

Названі випадки браковки свідчать про необхідність надання кнурям-сприятливих зоогігієнічних та кормових умов, які б забезпечували тривале використання цінних в племінному відношенні плідників. На третьому році господарського використання кнуоів відмічається найбільше випадків тх вибрановкк у зв’язку із експлуатаційною імпотенціє» /33,3^/, що також указує на можливість більш тривалого збереження їх племінних задатків при оптимальних режимах статевого використання.

Стареча імпотенція проявляється на п’ятому році використання кнурів, і е практично єдиною причиною тх Еибраковки в цьому віці. . • , .

3,2.Вплив різних режимів статевого використання кнурів на якість сперми, заплідненість та багатоплідність свиноматок. Сучасні свинарські комплекси промислового типу - це спеціалізовані підприемтсва з безперервним цілорічним заплідненням свино- . маток, що потребують аналогічного використання кнурів-плідникіз -В ов’язку з цим глибоке вивчення відтворввальнот здатності кнурів в залежності від режимів тривалого безперервного використання доцільна, кк з практичної *гак і теоретичної сторони.

Дослідами встановлено, що цілорічне використання кнурів при статевому навантаженні одна садка через 4 днг, з ід кожного плідника можна одержати в середньому 73 еякуляте, а при використанні їх через 2 дні - 106 еякулятів /табл .2-'. Також встакев-

2.Рівень епермопродухції кнурів залежно під режимі* їх статевого рикористання

Інди-Юдержано Показники якості сперми Кількість }

в{еякулятів дуЛЬ І — ний !всьо!вт.ч, номер*го !при-! !дат-) !нюс Об’єм /ш/ Концентра-! Активність!Загальна ціп спер- ? /белів/ Іяількість мітв { !спермітв в млн/мл і І еякуляті, | і / МЛрД/ ’Загальна кіль-!кість актив-(ккх сперміто ів еякуляті, І /млрд/ спермовоз і за період , використаві НЯ і і і

69 114 105 184»б Через 161,0” ■С- дні 29,7 22,9 ШТ

1827 ЇІ2 101 191,9 ■ 161,8 7,47 .30,9 ■ 23,1 777

1761 97 87 203,0 160,3 7,39 •32,0 24,0 696

255 102 96 202,0 162,3 7,24 32,7 23,7 751

В серед „ ньому: 106 98 195,2 161,4 7,45 ’ 31,4 • 23,4 758,5

1825 72 72 216,5 Чере 175,6 . 38,0 29,6 710

1835 73 72 227,4 172,9. 8»2 39,3 32,4 777

І ТО 9 74 73 237,6 190,0 7,8 45,2 35,5 864

1823 74 71 232,2 І89,7 7,7 44,0 33,4 790

Всеред- ньому: 73 72 22В,4 182,0 7,8 41,7 32,7 765,9

лено,що середній об’єм одного еякулята в першому випадку становить 228,4 мл в той час як при використанні плідників через 2 дні - 195,2 мл або на 17 % менше.

Концентрація сперміїв в еякулятах,одержаних від кнурів через

4 дні.знаходилась в межах 172,9 і 190,0 млн/мл і в середньому становила 180 млн/мл,а при більш інтенсивному використанні кнурів /через 2 дні/-І60,3 - 162,3 млн/мл і в середньому дорівню -вале 161,4 млн/мл. -

При цьому встановлено,що показники концентрації сперміїв знаходились під впливом не тільки режимів статевого використання,але і пори року /табл.З/.Так значно вищі показники концентрації" були при обох режимах в усі пори року,крім літніх місяців, Показники активності сперміїв були приблизно на одному рівні,незалежно від режимів їх використання,але в літню пору року активність сперми дещо знижується і крім того в цей період спостерігається збільшення кількості патологічних форм сперміїв,особливо в еякулятах одержаних при статевому навантаженні -одна садка через 2 дні.

Показники абсолютної живучості сперміїв були також вищі в тому разі коли сперму одержували по режиму одна садка через 4 дні,порівняно з тим коли режим використання кнурів становив одна садка через 2 дні«і в середньому становив 874,3 проти 796,2.

Головним крітерієм оцінки якості сперми кнурів є її запліднювальна здатність .В результаті дослідів встановленого при штучному осіменінні свиноматок спермою кнурів з більш інтенсивним режимом використання,заплідненість маток в середньому за рік становить 72,8 відсотків,а середня багатоплідність їх дорівню -вала 7,79 поросят на опоріс.

З.Показник якості сперми кнурів при різних режимах статевого використання відповідно за порами року, М І/у)

! Пора , року і і ІРежим вико! 'ристання ! і і Об ’ єм мл ЇКонцентрація 'спермії, !млн/мл ! ! Активність, ! балів і • • ! — !Абсолютна живу- і Ічість сперміїв і

Літо Через 2 дні 186,6 - 7,'І 150,0 І 5,4 7,24 І 0,18 675,2 - 9,7

Через 4 дні 221,5 І 5,2 168,7 І 3,9 7,76 І 0,20 811,7 І 11,4

Осінь Черед 2 дні 213,1 І 4,1 158,9 і 3,2 . 7,38 І 0,06 832,4 - 10,2

Через 4 дці 218,4 ~ .5,8 169,4 І 4,8 . 7,81 І 0,13 936,6 І 8,7

Зима Через 2 дні 204,6 і 7,6 172,6 І 5,3 7,50 І 0,21 85В,7 І 11,6

Через 4 дні 243,7 І 3,0 199,2 І 4,9 7,85 І 0,20 888,0 І 11,3

Весна Через 2 дні 103,8 ~ 2,5 161,8 І 3,2 7,73 І 0,36 018,5 і 14,0

' Через 4 дні 225,1 і 4,4 171,6 і 4,4 8,00 - 0,02 875,2 -

- ІЗ -

А при штучному осіменінні свиноматок спермою кнурів,яких використовували по режиму одна садка через 4 дні,заплідненість їх становила 75,9 %,що на 3,1 % вище порівняно з тим коли для їх осіменіння застосовували сперму одержану від плідників з інтервалом в два дні До стосується багатоплідності свиноматок,яких штучно осіменяли спермою кнурів другої групи,то цей показник в різні пори року становив 8,1 - 9,2 поросят на опоріс і був вище в кожному разі,порівняно з тим коли для запліднення свиноматок застосовували сперму одержану від плідників з інтервалом в два дні.

Таким чином,на підставі результатів проведениях дослідів,можно зробити^ висновок,що в умовах спецгоспів при цілорічному без -перервному штучному осіменінню свиноматок,їх відтворювальна здатність /мається на увазі заплідненість і багатоплідність/ вищі в тому разі коли осіменіння проводити спермою одержаною від кнурів

з інтервалом через 4 дні.Так при осіменінні одинаково! кількості свиноматок спермою кнурів,що використовувались( по режиму один егкулят через 4 дні,за рік одержали 2109 поросят,що на 292 голови більше порівняно з тим коли для запліднення маток застосовували сперму одержану від плідників з інтервалом через 2 дні/І8І7 поросят/ . .

Отже помірний режим статевого навантаження кнурів-плідників позитивно впливає і на інтенсивність використання свиноматок, за рахунок застосування для їх осіменіння сперми з більш високими показниками якості.

3.3.Якість потомків одержаних від збереженої сперми.

Важливим питанням при відтворенні поголів’я свиней є життєздатність та жива маса поросят при народженні,що е показником їх розвитку в майбутньому -Це питання не нове, але до цього часу актуальне і особливо при використанні в технологіїштучного ос імені-

4 .Результати штучного осіменіння свиноматок спермою кнурів при різних режимах

- їх використання ■

5Пора ЮсіменєноІІз них іроку Ісвинома- ’опоросилось I Ідолів/ Ідолів ! % (Багатоплідність | Жива маса поросят, кг 'і і/голів/ і ! !всьо!на І свином,! при народженні 1 при відлученні } |го !М ІАг. ) |

Через 2 дні - " "

Літо 80 64 80,0 4ТО 7,3 І 0,3 І,06І 0,35 15,0 І 0,5

Осінь 80 52 65,0 393 7,6 і 0,7 1,05 І 0,06 14,6 + 0,6

Зима 80 56 70,0 457 8.02І 0,3 І,II І 0,1 15,2 + 0,36

Весна 8С 61 76,2 497 8,13 І 0,19 1,10 - 0,05 15,6 + 0,56

ВСЬОГО: 320 233 72,8 1817 7,79 1,08 15,1

Через 4 дні

Літо 80 56 ТО,0 477 8,45 І 0,4 1,07 І 0,47 15,6 + 0,44

Осінь 80 63 78,7 537 8,52 І 0,27 1,10 І 0,05 16,4 + 0,4

Зима 80 59 73,7 489 •8,13 і 0,49 1,07 І0.25 15,6 + 0,49

Весна 80 65 81,2 606 9,29 І 0,39 1,13 ~ 0,06 15,8 + 0,58

ВСЬОГО: 320 243 75,9 2109 8,67 1,09 15,8

кня збереженої сперми кнурів,яка зсє більше застосовується п умовах комплексів та спецгоспів при організації осіменіння свинома -ток транспортованою спермою,або одержаною в умовах міжгосподарських .пунктів ПО штучному ОСІ«ЄКІННЮ.В яв’ зку з цим з нашій ро -баті ставилась мета вивчити якість потемків від свиноматок,що були запліднені збереженою спермою Для цього спермою розділенних еякулятів кожного плідника,осіменяли по 10 свиноматок свіжороз -рідженою /контрольні/ та по 10 свиноматок' збереженою протягом 2 діб-при температурі +16..«18% спериою /дослідні/. '

5.3&П.Пілнєнтіість ’їа багатоплідність свиноматок при влучному ос іменікні свіжсрозрідженой та збереженою спермо»

Групи Юсіменено !0пороси~ 'Запліднилось! Багатоплід-свиноматок !свикоматок !лссь, ? юність,голів

! голів ' голів ? 1 М + гп

Дослідна 40 26 90,0 * О.СЗ 8,7+0,27

Контрольна 40 32 80,0 + 0,14 7,4 + 0,19

При цьому заплідненість свиноматок дослідної групи була вище на 10 відсотків .Слід зазначити,що свиноматки дослідної групи були більш багатоплідні,порівняно з матками контрольної групи. Різниця в показниках по багатоплідності свиноматок дослідно? та контрольної груп статистично достовірна / Р*£0,05 /,

Однак найбільший практичний інтерес в цьому досліді має жива маса новонароджених поросят .На малинку І приведені дані по роз -поділу новонароджених поросят за нивою масою .Так, в ід свиноматок, яких штучно ос і менял и свіжсрозрідаекнсю спермою, було одержано 235 поросят,середня жива маса яких становила 1,03 кг і знаходи -лась в межах від 0,6 До 1,5 кг.йри ерьому 81,5 £ поросят мали живу

Малюнок І.Розподіл новонароджених поросят за живо» масою

-----поросята одержані від

збереженої сперми

— поросята одержані від

свіжорозріджєної сперми

- 17 -

( при народженні від 0,9 до 1,2 кг. '

А від свиноматок,що були запліднені збереженою спермою ржали 297 поросят,або ка 62 голови більие,порівняно з гт ко-зсімзніння проводили свіжорозрідженоа епермою.При ЦЬОМУ XX е.дня каса етанозила 1,2 кг і знаходилась з межах 0,7-1,8 кг.

Взагалі різнщя мік середніми показниками по живій масі осят при народженні становила 0,17 кг на користь дослідної пи і була статистично достовірною /Р<0,001/.

З усієї кількості поросят одержаних від свиноматок,до були ліднені збереженою спермою,живу масу при народженні один яі-ра.ч і метте мали 34,0 %,в то» час як у гніздах свиноматок ітрольиої групи таких поросят було 67,2 %,а6о на 33,2 % біль-ні® в доаліді. ‘

Слід зазначити,що поросята одержані від свиноматок при шту-;му ос іменінні збережено» спермою,мали кращі яовазники. не тіль-прк народженні,але і в 60-ти денному віці .Середня жива маса в цьому зіцг становила 17,07 кг в дослідній групі і 15,86 кг сонтрольній групі .Різниця по живій масі становила 1,21 кг на поросят дослідної групи і буля-статистично достовірною С 0,01/

Як у вітчизняній,так і зарубіжній літературі е достатьня іькість повідомлень в яких автори приводять матеріали де вка-їться на зв’язок мі» живо» массе поросят при народженні і по-гїьцгою інтенсивністю їх розвитку,наявність позитивної корреля-і між цими показниками,що і спостерігалося в налзому випадку.

З нащої точки зору,підвищення живої маси новошродженних росят одержаних від збереженої сперми,зумовлено заплідненням цеклітини біологічно більш повноцінний сперматозоїдом.Відомо,

• - 18 -що в одндоу еякуляті дорослого кнура може бути близько 60 млрд

і навіть більше спермі їв, але в період спермогенезу не всі до одного спермії мають одинакові умови для розвитку.Тому в еякуляті е спермії з різним біологічним потенціалом і від т.ого який біологічний потенціал одержить зігота -залежить її подальший розвиток. Тону можно висунути припущення,що в процесі збереження сперми а першу чергу гинуть більш "Слабіші" с.пермотозоїди і цілком ймовірного запліднення яйценлітики такими сперматозоїдами помітно омен ідується .Проте з процесі оберігання протягом 2 діб,це дістається деяка кількість таких сперм іт'в.що і приводить до народження по ~ росят з малою яивсїі масор але уже е мегепій кількості випадків.

Можливо також,що б процесі збереження проходить дозрівання сперматозоїдів,що і приводить до підвищення показника живої маси, новонароджених поросят.Гака* можливо,що відмерлі,в процесі зберігання спермії,позитивно впливають на процес запліднення і цю гіпотезу потрібно прижати до уваги в зв’язку з тим,що робота в цьому напрямку уже переться.

Тому можно сподіватись,ио штучне осікеніння б свинарстві може знайти своє нове призначення -бути ке тільки методом швидкого

і масового поліпшення продуктивних та племінних якостей ПОГОЛІВ*Я засобом зниження витрат на запліднення,але бути і одним із заходів спрямованих на підвищення'живої маси поросят при народженні.

4 .В И С НО В К И IЛа пунктах штучного осіменіння свинарських господарств вибраксЕ ка кнурів-плідників набуває значних розмірів.При цьому основна маса їх бракується в зв’язку з різними видами імпотенції,а саме: старечої -11,9 - 14,3,симптоматичної - 10,0 - 11,7 ^експлуатаційної -2,04 - 4,09 аліментарно? -2,07 - 7,36 %,а. також за

селекційними ознаками - 4,86 - 5,57 % та вряді других випадків від 1,3 до 3,07 %. '

2 .Кількість еякулятів та спермодоз одержаних від кнурів зумовлено режимом їх статевого використання .При безперервному цілорічному одержанні від них сперми з інтервалом в 2 дні,від кожного плідника можно одержати 8? - 105 придатних для використання еякулятів,в яких міститься від 696 до 801 спермодози. А при використанні кнурів протягом року по режиму одна садка через

4 дні - 71 - 73 еякулята,що містять 710-864 спермодоз.

3 .При статевому навантаженні один еякулят через 4 дні,в усі пори року,показники об’єму еякулята,концентрації “та абсолютної живучості сперміїв достовірно вищі .порівняно з тим коли сперму одержували через 2 дні.

4.Кнурі,від яких сперму одержували через - 4 дні,забезпечували підвищення заплідненості свиноматок на 3,1 % та багатоплід -ності на 0,8 поросяти на опоріс,порівняно з кнурями яких вико -ристовували більта інтенсивно /одаа садка через 2 дні/. ' 5ЛІтучне осіменіння спермою кнурів,при статевому навантаженні одна садка через 4 дні,дозволяє одержати від кожних 100 свиноматок' за один і той же період оаег”:'\ч на 16,4 % більше поро-сят.ніж при осіменінні їх спермою кнурів,що використовувались через 2 дні.

б.Застосування для штучного осіменіння сперми кнурів роз -рідаеної ГХір середовищем і збереженої протягом 2 діб при температурі +16. .+16^,забезпечує високу заплідненість свиноматок,а багатоплідність при цьому достовірно виша /?-С 0,05/,порівняно

з використанням свіжорозрідженої сперми.

7.Штучне осіменіння збереженою протягом 2 діб спермою,сприяє підвищенню середньої живо¥ маси поросят при народженні близько

. - 20 - • ■

0,17 кг,а також зменшує кількість випадків народження поросят з малою живою масою /0,6 - 1,0 кг/ до 34% протіз 67,2% при осіме-нінні свиноматок свіжорозрідженною спермою.

8.Поросята одержані від свиноматок,що були запліднені збереженою спермою мали більшу живу масу при відлученні в 60-ти денному віці,порівняно з поросятами від свіжої сперм'; в середньому на

7,5 % /Р<* 0,001.

5.Практичні рекомендації.

1 .Поглибити дослідаення з метою більш детального вивчення технологічних заходів спрямованих на профілактику передчасної вкбраковки кнурів-плідників.

2 Для підвищення ефективності використання кнурів,за умови цілорічного безперервного проведення штучного осіменіння свиноматок,сперму від них слід одержувати по режиму одна садка через

4 дні. •

З.В свинарських комплексах ширше впроваджувати для штучного осіменіння свиноматок збережену протягом 2 діб,при температурі +16 . .+ І8°С,сперму кнурів .Це дозволить збільшити можливості племінної справи,раціонально використовувати плідників,підвищити продуктивність свиноматок .

По матеріалам дисертації опубліковані роботи:

І .Методические рекомендации по организации воспроизводства стада и искусственного осеменения свиней в промышленных комплексах и спецхоэах Сумской области".-Сумы.-1985.-115 с ./в соавторстве'’.

? .Экономический ущерб от сокращения срока использования хря-ков-производителей //Пути ускорения научно-технического прогресса в АПК Сузской области и социального развития села:Тез .докл. научно-практической конференции .-Сумы .-1986 .-с .20

3.Анализ причин выбраковки хряков-производителей //Пути ускорения научно/техничеекого прогресса АПК в свете решений 27 съезда КГСС; Тезисы докладов Брянской научно-производственной конференции. - Брянск .-1987.-С .66-67.

4 .Качество спермы хряков-производителей в зависимости от режимов их полового использования. //Интенсификация сельскохозяйственного производства в условиях радикальной экономической реформы: Тез.докл. Всесоюзной научно-практической конференции.-Сумы-1989.-С .275-276.

. 5.Оплодотворяемость и многоплодие свиноматок при искусственном осеменении храненной спермой хряков //Приемы и способы совершенствования технологий производства продуктов сельского хозяйства в условиях Сумской области: Тез.докл. областной научнопрактической конференции .-Сумы .-1990 .-с .75-76.