Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Обоснование и разработка комплексных способов борьбы с сорняками в посевах кукурузы в условиях Западного Полесья Украины
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Обоснование и разработка комплексных способов борьбы с сорняками в посевах кукурузы в условиях Западного Полесья Украины"
На правах рукопису
Ш РОЗОВА ВАЛШБ1НА ІВАНІВНА
ОБГРУНТУВАННЯ І РОЗРОБКА КОШШиКСШХ ЗАХОДІВ БОРОТЬБИ З БУР"ЯНШ В ПОСІВАХ КУКУРУДЗИ В У ІЗ БАХ ЗАХІДНОГО ПОЛІССЯ УКРАЇНИ
06.01.01 - загальне землеробство
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступаая кандидата сільськогосподарських наук
Кчїв - 1994
фсертаціею в рукопис.
Лбога виконана в лабораторії обробітку грунту і бороіьби з бур"янами Інституту землеробства УААН протягом 1964-1968 рр.
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук
ЛИСіЗІКО Авдрій Кирилович
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук,
професор ВЕСЕПОВСЬКйй Іван Васильович
кандидат сільськогосподарських наук БОЙКО Петро Іванович
Ведуча організація: Інститут кормів УААН
Захист дисертації відбудеться 10 березня 1994 р.
о 10—ій годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 01 20.01 при Інституті землеробства УААН, в залі засідань, за адреиш, 255205, смт.Чабат, Київської області, Киово-Овятошинського району. ,
Відгуки на автореферат просимо надсилати в двох примірниках, завірені печатної) на ім"я вченого секретаря Спеціалізованої ради.
З дисертацій ю юкна ознайомитись у бібліотеці і «статуту.
Авторефзрат розіслано " l£j 2Ш&Ш 1894 р.
ВЧЕШЙ СЕКРЕТАР ■ /7 si
ошщлізоваіюї рдда л.о.кравчшю
ЗАГАЛЬНА ХЛРШЇЇЖСША РОБОТИ
Актуальність доелідаекої проблеми. Кукурудза займав ваяли во кісце в кормовиробництві. Технології обробітку грунту пра її вирощуванні багатоступінчасті 8 громіздкі. В шх нз повністю враховуються мінімалізація обробітку в зв"язку з механічним складом та -інший властивостяш» грунту, біологічні потреби рослин, метеорологічні умови вегетаційного періоду тощо. Актуальнім є вивчення можливості застосування поверхневого обробітку і скорочення обробітку грунту в міжряддях або ПОВНОЇ відмови від них.
Збільшення ішробіЕіцїЕа силосної маси стримується забур”яш-ьісто посівів кукурудзи. При цьоцу різко логірадтаться водний і поживний рекивд грунту, а також мікроклімат агрофітоцетзу, ар викликає значні втрата в рола». У боротьбі з бур"янаш ефективні агротехнічні і хімічні методи. Найважливішо« умовов при застосуванні їх комплексних методів е всебічне вивчання у системах поліпшеного зябу і мінімального обробітку грушу під кукурудзу.
Оснозшм при застосуванні гербіцидів е правильний їх вибір для регіону, тому вивчення їх ефективності, визначення оптимальних доз і строків виконання в важливим завданням для різних грунтово -кл іиатачмх у мов. " ■
Кукурудза в .регіоні - попередник ярого ячмзка. Ефективність післядії обробітків груніу та гєрбідадіа на забур"ш»иість і урокаЯність культури шшагао та кок старантго вивчення.
Тема дисертаційної робота входила в дерхавну тематику Волинської дослідної станції і програму досліджень лабораторії по боротьбі з бур"янами Інституту зешшробсТва УААН, дераавмій нзиер реєстрації 01829066895.
йзта досліджень полягала у вивченні агротехнічніх і гіміч-ніх методів боротьби з бур"янами в системах поліпшеного зябу і мінімального обробітку грунту; визначенні найбільи ефзктившх гербіцидів, їх комплексів або суміаей, а такса доз, строків і отособів застосування в конкретних грунтово-кліштнчвіх утаьх,
В завдання роботи входило вивчення:
- ефективності поверхневого обробітку дерновочіідаол истого
пилувато-супіщаного грун'їу і можливості виключення обробітку в міжряддях кукурудза;
- впливу гербіцидів ка забур"пнекість і урожайність зелєтї ‘ маси в заяекдасті від виді: осюаиого обробітку грунту, високого фоку мінерального живлення /%50^І20®'І50 ^ * внесення вапна / 5 ч/га /;
- оптимальної юрми внесення ерадикац/ екстра 6Е в чистому виді та суміші з атразнгом;
- залишкової кількості гербіцидів у грунті та рослинах;
- впливу гербіцидів на забур"яшність і вміст рухомих форм мінзрадьного живлення рослин у грунті;
- післядії систем обробітків грунту і гербіщдів на забур'яненість посівів, ріст, розвиток рослин, урожай ярого ячменя та його якість;
- економічної і біоешргетичшї оцінки систем обробітку грунту й гербіщдів, кр вивчавться.
На основі результатів досліджень розроблено рекомеедації по застосуванню мінімалізації обробітку грунту і гербіцидів в посіввх кукурудзи.
Наукова новизна досліджень. В умовах Західного Полісся Україна поверхневий обробіток грунту /дискування в два сліди на глиоиіу 10-12 см/ під кукурудзу із застосуванням гербіцидів дає можливість одержати урояай в маках 5І0ц/га зеленої маси, виключити обробітки грушу в міжрдпдях у системах поліпшеного зябу і поверхневого обробітку.
Встановлено оптииалыу норму вшсення орадикаку екстра 6Е в чистоц/ виді та суміші з атразином На де рноЕо-підзолистому п..лувато-супіщано«у грунті.
Встановлено, ир системи обробітків грушу і гербвдіди впливають на ріст, розвиток рослин кукурудзи, якість урояао і забур'яненість посіву, продуктивність і якість ярого ячмега, який вирощувався наступгого року.
Пгл поверхневому обробітку біоегаргятечка ефективність ви-росовання кукурудзи виор, нія при застосуванні поліпшеного зябу.
Практична цінність роботи. №комввдовано застосування для господарств Західного Полісся Україна повврхшвий обробіток грунту і виключання обробітку грушу в міяреддях кукурудзи при застосуванні гербіцидів.
Найбільш ефектигні гербіциди рекомендовано для вшсення під кукурудзу. Біоенергетична ефегтизність вироиувашя кукурудзи на пилос по поверхшвоцу обробітку вица, ніж при застосуванні поліпне ного зябу.
Одержані дані покладено в основу рекомевдацій по вирову-' ванно кукурудзи в умовах Північно-Західного Полісся України.
Апробація роботи. Результата дослідеєьь висвітлені в доповіді на науково-виробничій конференції з проблем боротьби з бур"янами 25-26 червня 19Вб р. /Київ/; на конференції молодих вчених і аспірантів Українського 'науково-дослідного *нстит/чу землеробства II березня 1967 р. /Київ-Чабаиі/,
Результати досліднеїю відображені в чотирьох опублікова-гах наукових працях.
Обсяг роботи. .Дисертація викладеш на iff сторінках ма-тигаписгаго тексту і складається з вступу, шэсти розділів,висновків і пропозицій виробництву. Включає 3 і таблиці, в до- • датках 12 таблиць, акт виробштаї перевірки, результата аналізів на залишкову кількість гербіцидів у грунті і зеленій »ласі кукурудза. Список' літератури складається з 215 назв, з них 29 -'іноземною мо'вса.
3;ІІСТ ГОВОТИ
У вступі обгрунтовано актуальність, мату й завдання досліджень, їх наукооу ношзцу, практичну цінність, показано реалізацію результатів дослідкень, апробміо.робота, обсяг та здійснення публікації наслідків до слід нень.
У розділі І "Аналітичній огляд" дат літера^уріиЛ аналіз стацу вивчення забур"яі»ності. посівів кукурудзи, arposex-нічних і хімічних 'методів боротьби з бур"шшш, мінімал ізації обробітку грунту під кукурудзу, пісдадії гербіцидів на ярий ьчмінь.
У розділі 2 "Програма, уиови і методика проведення до-слідвень" описано характеристику райоїу, проведения експериментальної роботи.
Дослідження проводили в І964-ІЄЙ8 роках у господарстві "Взкині" Волинської деркав нот сільськогосподарської дослідної станції в чотирьох дослідах. Гру»» дерідво-підзслисяій, пилувато-супі суі ний.
Вміст гумусу в орному шарі /по 1к>ріцу/ - 0,95 %-1,5 %\ обмія-юго калію - 8-12; рухомого фосфору - 5-Ю мг на 100 г грунту; pH /потенціометрично/ - 4,2.
Згідно а розробленою і.оліською технолог ідо вироіцування кукурудзи в дослідах застосовували підвищені дози мінеральних добрив - ^1=0^120^150 » вносили вапняк з розрахунку 5 т та гектар.
Серед бур’’янів переважали дводольні - редька дика, ромашка непахуча, лобода фіголиста, шпергель звичайний, мокриця,галінсога дрібноквіткова, жабрій гарний; з однодольних - просо куряча, пирій повзучий.
Метеорологічні умови для росту і розвитку кукурудзи в роки досліджень були не однаковими. В 1984 і 1365 темпераіуршй режим склався задовільний. Сума ефективних температур вегетацію становила відповідно 746° і 777°С при середньобагащорічній кормі 7Ва°С. Найбільш сприятливим був 1906 рік - 842°С, несприятливим - 1987 /684°С/.
Температурний реким 1986-1988 рр. задовільняв вимоги для росту і розвитку ярого ячмега. Кількість опадів за вегетаційний період в роки досліджень була близько» до середньобагато-річного показника.
кольові і виробничі досліди проводили згідно з загальш-прийнятсю ыатодикоэ /Б.А.Дрспахоь, 1973,1905/; біоенергетич-іу оцінку - за методико», вкданон ЙСГ колишнього СРСР.ВАСТБІЯ /1983/.
Пзоща посівші діляіпси становила 160 кв.м, облікової -100 кв.м. Повторність - три-чотирикратна, розмінуння варіантів - систематичним метсдом. Дослід І - їрифакторімй, Для його закладання використано метод розщапленних /складшх/ ділянок.
Попередник кукурудзи - ознка пшзшця. Шсяя кукурудзи висівали, ярий ячмінь. Для підготовки поля під посів кукурудзи використовували дві системи: полішошй зяб і поверхневий обробіте с. Добрива вюсили під основний обробіток.
У дослідах проведеш такі обліки і спостерекешзя: забур”я-> шність визначали тричі зі методикою ВІЗР /1961, 1981 рр./; фенологічні спостереження за розвитком ярого ячиеш і кукурудзи - згідно з ютодиков, резроблвіюо ВДІ кукурудза ; визна-«ишя су стопі стояння і висота рослин; відбір середніх зразків
- б. -
грушу і рослин - за методиксш А.В.Петербургського /1968/ і М.А.Клісенко /1963/. Легкогідролізований азот у рослинах за Кьельдалем, білковий азот - за Барнптейном, фосфор - за Дені-ясе, калій - фотометрично, кальцій і магній - трило но метрична.
Визначення золи - методой сухого зоління, клітковиш - ° за Кюшнером і Ганеком, в кодифікації Коган; жиру - за Соксяв-том; залишкової кількості гербіїадів у грунті і зеленій масі кукурудзи - методом тонкошарової хроматографії.
Вивчення руху і детоксикації гербіцидів у грунті проводили біологічшм методом за методикою ВДІ. цукрових буряків.
Уроасай зеленої маси кукурудзи збирали методом прибних ділянок - 10 кв.м вручцу з кожного повторення, ярого ячыен} -поділяночю, прямим комбайцуванням.
Проводили структуржй аналіз рослин кукурудзи і снопових зразків ярого ячмено.
Фізичні властивості зерна ярого ячмею визначали за ГОСТом 12042-66.
Матемаїичний аналіз урокайжх даних здійсшли на "Електроніці" МК-56 дисперсійним методом.
У розділі 3 "Вивчення агротехнічних і хімічних методів боротьби з бур"янаш в посівах кукурудзи" дослідження /І9Й4-І9В7 pp./ проводили при застосуванні систеи поліпшеного зябу і поверхневого обробітку грунту.
Встановлено, пр кількість і біомаса бур"янів у посівах по поліпсзтму зябу і поверхнзЕоцу обробітку грунту практично однакові. Так, на контролі ці показшки становили відповіде в середньому 120 і 120 шт./«2 і 176 і 159 г/н^.
Технологічні прийоми ОСНОВНОГО обробітку грунту, які таж спрямовані на зтщэнил бур "яків в посівах просапгах культур, продовжують ся розпуиуванняы rpyifiy в иіг.рдздях, бсроі^г-ваннлм посівів до- і після сходів культури. Остаїшій технологічній прийом у зоні достатнього звологзшя дас змогу згаяти бур"яга на 29-49 % у порівнянні з контролен. Розпукування грунту в иізргддгос з під гор та і піти нз фоні до- і післясходого-го бороісуваїшл зменвув кількість бур"пнів та їх біоцасу на 45 і ІЗ % у порівнянні з контролем і на 28 і 21 % відповідно -в порівнянні з варіантом, де боронування ш проводили. Таким
одном, застосування пол іг.шеного зябу і додаткових механізованих прийомів не забезпечує зникення таких бур"янів як куряче просо, лобода фіголиста, редька дика, ромашка непахуча, пирій. Проти них на обох фонах об^бітку грунту вивчали гербіциди та '• їх суміші. Дослідження показали, що препарат високоефективні: забур'яненість посівів знижувалась ка 88-100 %. Найбільш токсичними виявились примекстра, атразин і лассо-атразин. Праігтич-но повне знищення проса курячого забезпечив дуал. Причому, об. • і|Р°^і*°к дщвWm Уіиьпісзь.
4 і біомасу бур"янів. Одераані дані свідчать, up із застосуван-
ням високоефективних гербіцидів, додаткові прийоми обробітку грунту недоцільні. .
Спостереження за ростом і розвитком ярого ячмено, який використовували як індикатор для вивчення детоксикації гербіцидів, показали, що через 45 днів після внесення майже всі рослини загинули, а ті, які збереглисьj були в пригнічеюцу стані. Найбільше рослин ячмено відмічено по варіантах, де засгосову-вали алірокс і ерадикан. Найбільш токсичьимй виявились дуал та феноксазин. Через 90 днів після внесення гербіцидів найменше рослин /20-25/ залишилось на варіанті з використанням атрази-цу в дозі 3 кг/га. Це свідчить про його фітотоксичну дію на ярий і.-імінь після 90 днів« Інші гербіциди звікували схожість культури на 7-Іа $ у порівнянні з контролем.
Аналіз методом тонкошарової хроматографії зразків грунту і зеленої маси, відібраних перед збиранням кукурудзи,показав, що за вегетаційний.пзріод повністю розкладається в грунті і рослинах олеогезаприм. Атразян у дозі 1,5 кг знайдено с рос-л.інах в кількості 0,04 >. ?/кг, в груші - 0,01 кг/кг, що шача допустимої концентрації, В суміші з ерацикатм екстра іЗого.залишки в рослинах становлять 0,01 мг/кг,у грунті - 0,03 кг/кг; в суміші з аліроксом - відповідно 0,02 мг/кг, у грунті - сліди. Залишки ервдакаиу екстри і алірзксу /при дозі 5 л/га/ містились в рослинах в кількості 0,02 нг/кг, а в грунті їх на виявлено /табл.І/.
Owe, одераані дані свідчать про те, пр гербіїиця в оптимальних для грунтів регіоіу дозах ш впливають на наступу культуру сівоз.:іни •• ярий ячмінь.
Таблиця І
Залишки гербіцидів в зеленій масі кукурудзи і в грунті /5.09 /
Гербіцид,
кг/п
д.р
• иг>/ит> ! Урожай-! Виніс (Кіль- ІРозкла-
|. "ііл1“.-— ..ність, ! гербі-!кість Ідання !в зе-І в !ц/га !щдів (гербі- Ігербі-
ленійігрун-! сухої !з уро-!цидів І цидів,
масі !ті !речо- Ікаєм !в орю- !
І виш. І
(куку- Іму ша-!рудзи,!рі ! ! г/га Іб-20 см, !
І г/га І
Атразин, 1,5 0,04 0,01 138,31 0,553 0,34 100,0
Олеогеза-прим, 1,0 Нет Нет. 124,61 0,0 0,0 100,0
Ерадикан екстра + 4>0 атразин +1,0 0,02 ОІОІ Нет 0,03 122,91 0,246 0,123 0,0 0,09 100,0 91,3
Примекстра, 2 - - 125,5 - - -
/дуал, 0,95 0,01 0,05 - 0,125 ІЗ 86,3
атразин/, 1,05 На? Нат - 0,0 0,0 100,0
У розділі 4 "Розвиток рослин* формування врояаа, якість зеленої «ас« кукурудзи в залевнооті від обробітків грунту і гербіцидів" всїановйОі», гр ріс? і розвиток роатин значно заяе5г:яц від погодвдх угйя і забур"янзшс?і посізіа. Дані дослідів свідчать про те, вр ? контролі /без горбіцідів і обробітків гр®?У 13 иі*ріод<а/ -наЯщжчі роояаня була т фоні по-ЕЗрхішоггі обробітку грунту /другий фоіі/ - ІЗб 4 ся; на фоні подіпезщро зїйу /вїрзїЯ фон/ - на 7 см вищі. ІЬапу^зішя грунту в кікрявдях спряло 'гбілм!ент> висота рослин ю 19,1 си на дпугоиу фоні і нз 7 см - т персону. Рослига на пэргзоыу фоні були на 15 сн ніа ка другому при застосуванні роз{2усви-
нл ніарддь, Qim, цзЯ прийри т сприяв збільпокгш росту і розвитку рослин кукурудзи на поршону фоні. Одзраані результата свідчать, що на ріст і розвиток рос&дн сисїшш обробітків
грунту, при високій забур"янек>сті посівів, істотно не впли-ваоть.
Гербіциди, дію яких вивчали, не впливали негативно на 'ріст і розвиток кунурудзч. - варіантах з внесенням препаратів, у зв"язку з відсутністю бур"янів, висота рослин була більшою, нік на контролі, на обох фонах обробітку грунту в середньому на 36,7 і 32,8 см. Рззпушення грунту в мікраддях практично не впливало на ріст і розвиток рослин кукурудзи в цих варіантах. Структурой аналіз показав, пр співвідношення маси качанів до маси рослин практично однакове - близько 20 % по всіх варіантах досліду, крім контролю /без гербіщців/. Тут на першому і другоцу фонах /без додаткових прийомів обробітку/ були шзькі, малорозвицуті рослиш з несформованими качанами, яві становили 16 % від маси.
Аналіз урожай міх даних показав /табл.2/, пр на контролі /без гербіцидів/, внаслідок високої забурвяненості по друго-цу фоіу, урожай зеленої мас» на 51 ц/га менший, ніж по першому фону. РЬзпушення грунту в міжряедях з підгортанням зимувало забур"янаність . і забезпечило прибавку урожаї) по першому фоцу на 34; по другому - ЗО ц/га. Бороіування до- і після сходів кукурудзи підвищує урокай по першому фону на 20 %, по другоиу -на ЗО Додатковий прийом обробітку груніу і боронування збільщуе збір зеленої маси на 16 і 35 % відповідно по першому і другому фонах. Найвищий урожай зеленої маси одержано в варіанті з атразином /3 кг/га/ по другому фоцу, без обробітку грунту в міжряддях - 515 ц/га. Прибавка в порівнянні з контролем досягла 83 %. У цьому * варіанті по другому фоцу одержано у,.окай на 5 ц/га мокший, і прибавка в порівнянні з контролем становила 54 %. Внесення гербіцидів та їх сумішей ерадикацу . екстра, атразицу, олеогезаприму, примекстра, аліроксу забезпечило надвишок урожае по другому фоцу, без розпушення грунту в міжрдвдях, до 65-79 %, або 208 ц/га; при застосуванні цього агропр' Зоі?у - 55-57 % /174 ц/га зеленої маси/. Таким чином, обробітки грунту е міжряддях в період вегетації на гербіцид-нэму фоні знижували продуктивність рослини кукурудзи.
Якість зеленої маси залежить від вміезу пойибшх речовин у грунті. Дані дослідтч показують, що різні системи, в даного випадку ПОЛІШіОИІЙ 3).^ і поверхневий обробіток, в рік застосу-
Таблиця 2
Урожай зеленої маси кукурудзи в залежності від агротехнічних і хімічних заходів боротьби з бур"янами /1985-1987 рр./
. І Поліпшепй зяб І Поверхневий обробіток
Варіанти ! 0<5рд_ ¡бЄЗ обро- !два обро- !без обро-
досліду ¡бітки мі*- Ібітку між- !бітки між-ібітку » :.ж-
ІРРДЬ ІРЯДЬ ІРЯДЬ ІРЯДЬ
¡уро- !5РИ“ ІУР2“- ¡5Ри- ¡уро- |при-|уро- [при.
! ікай, !бавка!кай, !бав- !жай, !бав-!кай, !бав-
. [ц/га | % )ц/га |ка,% (ц/га |ка,%|ц/га |ка,%
Контроль /без •’ербіцидів/ 365 —, 331 ' _ 312 282
Бороцування до- і лісля сходів 423 16 396 20 420 35 367 ЗО
Атразин, 3 кг/га /еталон/ 503 38 510 54 486 56 515 83
Ерадикан екстра, 5 л/га + атразин, 2 кг/га 471 29 • 468 29 490 57 506 79
Олеогвза-прим,5 л/га 470 - 29 462 40 485 55 465 65
Примекстра, 4 л/га •496 36 492 49 490 57 500 77
Алірокс, 5 л/га + а-іразин, 2 кг/га 479 ЗІ 482 46 479 53 491 74
ванн? істотно на змікзвали запасів пскнвшх речовин у грунті. Спостерігається значке зниження виісту фосфор;,' иа контролі /без гербіцадіз/ внаслідок виносу цього влеыэнгу бур"янаш.
Вміє* сирого про та тну ла обох фонах обробітку грунту буз однак^ий: в кілограмі корму зін коливався У »гавах 111,8151,3 г /на контролі - 86,7 г иа 1 яг корасзо! одиниці по Г’зугоцу’ Фок//. Одержані дані'свідчать про їв, п> гзрбіїкди т згакують білковості зеленої ¡«аси.
Вміст клітковини із зеленій масі кукурудзи становив 21,734,7 % по І і 2Й,4-35,44 % - по П фоіг/.
Кількість жигу - 2,01-3,57 по І і 2,03-3,41 % - по другому Фону» Тенденція до підвищення його вмісту спостерігалась на варіантах без обробітку грунту в міжряддях. _
Впливу різних систем обробітку грунту на вміст безазо-тистих екстрактивних речовин не встановлено: він був у межах норми - 37,3-44,25 %.
Дослідження показують, м агротехнічні і хімічні прийоми боротьби з бур"янами сприяють збільшенню вмісту фосфору в зеленій масі. Найменше його відзначено на контролі /без гербіцидів і без обробітку грунту в міжряддях по пераому фоцу/ -1,4 г на І кг сухог речовини. В варіантах при застосуванні гербіцидів по другому фоіу еміст становив 4,0-4,5 г, по першому фолу - 2,92-3,42 г, Отае, по верх гавий обробіток грунту забезпечуй збільшення кількості фосфору в зеленій масі на
1,08 г. Те ж спостерігається при застосуванні двох обробітків грунту в міжрцвдях на гербіцидтацу і безгербіцидному фонах.
Інтенсифікація кормовиробництва, високі дози добрив /понад 150 кг/га KgO/ сприяють нагромадженій) в кормах калію, що негативно зміноє його співвідношення. Застосування високих доз каліп /150 кг д.р./, знищення бур"янів гербіцидами викликає нагромадження його в кількостях, що перевиїцує норму в 4,811,6 раза.
Розділ 5. "Пхследія обробітків грунту і гербіцидів на ярий ячмінь". Щодо впливу основного обробітку грунту на за-бур"яііаність посівів іс:щтоть протилежні судження. За даними А.Ф.Витер /ІШ4/, І.ЇЇ.Здравлова /ЇШ2/, І.П.іакарова /І9В4/, забур"янааість збільиуегьск при мінімалізації обробітку грунту. Дослідконцями В.М.Крутя, Т. М. .’ііронова /1934/ та ішзіх встановлено, шр застосування безвідвального обробітку при суворому триманні технологічних вимог не призводить до збільшеїшя зсбур"янзності посівів. Іклі автори відмічають, щр чіткої за-кошціршсті в збільшенні ЧИ В ЗМЗНЕОНИІ забур"яшшсті посівів при поверхневому обробітку грунту в різні роет ю встановлено /И.С.Чошлевський, І2Ь6/. ' .
Аналіз дашх, одержаних у досліді, показує, ідо агротехнічні звхода боротьби з Оур"<таия, які проводяться в системі
поліпшеного зябу /перший фон/, не зменшують їх чисельності в посівах ярого .тл'їно. Так, на контролі по першому фок/ налічувалось 79 шт./м2 бур"янів, по другому /поверхшвий обробіток/ - 63, повітряно-суха маса яких відповідно становила 55 і 41 г/м*\
Дослідження, проведені по еизчєнно післядії основного обробітку груиіу на ярий ячмінь, показуоть, що куііїістісті- ви-с^та стебел /7В--79 см/ в контролі були та одному рівні. При
тещекціядо збільшення цих показників з 1,8 до 2,1-2,6 одишць. По другому фону відмі-.ено збільшення натури зерна на 1-2 г.
Вивчення післядії систем обробітків грунту на ярий ячмінь показало■, пр урожай його на фоні поліпшеного зябу і поверхневого обробітку був на однаковою рівні.
. Іайбільшу прибавку зерна ячмега забезпечило застосування атразину - 14-30 % по обох фонах. Максимальний надвишок уро-atan одержано по поверхневому обробітку. Аналогічні результата -афіксоааш на варіанті-, де внесли суміш атразицу з ерадика-homí на першому фоні продуктивність культури иідвиїдялась на 8-І4, на другому - на 19-30 процентів /табл.З/. Отже, застосування поверхневого обробітку грунту під попередник сприяв збільшеній продуктивності наступної культури при відсутності бур"янів. .
Вивченая післядії обробітків rpyí:*'v на вміст протеїну а зерні ярого яч;,:еш показало, ер цей показник ш залежить від застосування різних видів обробітків під попередкак; вміст протсїпу коливазться а мєках 15,1-16,8 %.
Е.'ііст глру на варіантах досліду становив 1,4-2,6 %, Май— J53H29 ЙОГО (<УЛ0 В контролі КЗ фоні ПОЛІПЯЄНОРО ЗЕбу. ВІД(5ІЧЗ" по тзі-денцію до збільяяішя його в зорні ка варіантах, де ви-в"ачп післядію гербіцидів, з тймзшоя забур"яганіст» попзред-
ШЯЕ. ' '
Вміст хімічних елементів у зерні кз залежав від впливу факторів, яаі вивчали в досліді. Щодо кількості фосфору і калії? по варіантах досліду різшця була лззначюа.
Вивчення якості зврга ярого ятино в залежності від ілслцції обробітків грунту і гербівдів показалої що еміст
„ Таблиця и
Післяція обробітків грунту і гербіцидів на продуктивність ярого ячмено /1966-1988 рр./
„ ! Поліпшений чяб ! Поверхневий обро-,
Варіанти досліду | поліпшений зяо , біток грунту
¡уро- !всьо- !при- !уро- !виього,!прибав-{кай, !го, ІбавкаІкай, 1 кормо- !ка уро-¡ц/га !кормо- ¡уро- !ц/га Івих !*аю,
і !вих Ікаю, І Іоди- ! а
І ¡одиниць) % І |шць І
Контроль /без гербіцидів/ 37 38 - 36 37 -
Бороц'вання до-і після сходів 37 43 0 40 47 II
Атразин, 3 кг/га /еталон/ 42 50 14 47 54 30
£]|адикаі| екстра атразин, 2 кг/га 42 51 14 45 53 25
Олеогезаприм, о л/га 41 53 10 47 54 зо
Примекстра, 4 л/га 40 51 8 43 55 19
Алірокс, 5 л/га+ атразин, 2 кг/га 41 43 II 46 51 28
кормових одидаць двяаоа нірое залежить від цих факторів. Вш-сакіш гербідадів під поперздгаїк призводить до збільшення поживності зерна. Різко падає кількість кормових одиниць у зерні прі застосуванні поверхневого обробітку грунту баз гербі-і?: ,ів під попередник. В цьоцу варіанті поки в ні сть кілограма зерна дорівшвала 0,76 кормових одишць, ар в перерахунку ж гектар становить 37,7. На варіантах з гербіцідами по даному фоцу абір дорівшвав 52,9-55,0 ц кормових одиниць з гектара. Тобто, застосування під попередшк повархневого обробітку Груму і горбівдів забезпечує збільшення збору кормових оди-
шць наступної культури на 44%. Від застосування полігшегого зябу і гербіцидів на 20-29 % зростай рикід кормових одишць*
Результати дос.іпї'еіа показують, що боротьба з Сур"янам4 в посіаах гюпередшка і ступііа засміченос'гі наступної культури тісно корелшгься, що відображається на урояаї і якості зерна. Ви користе і. нл гербіцидів для зшюйння бур"гчів у посівах попередника сприге збільшені® урозайдасті зерна ярого ячмего на обсфонах обробітків грунту.
■ У розділі б "Економічна і бісензргетачна оцінка мініга-лізації обробітку грунту і гербіирдіз" з метена еиявлєннл ps-врвів ПІДВИ35ЄННЯ економічної і біоенергетичної ефективності скорочення обробітків грунту, застосування агротехнічних і хімічних методів боротьби з бур"янажі проведзю відповідні розрахунки за даними дослідів і понгзшків, одержаних при виро аувс '.¡ні кукурудзи на силос в колгоспі мені Шазченка Луцького району.
Розрахунки показуоть, ар затрати людиш-годик на вяроб-'"ідтво одного центнера коркових одиниць га контролі по фо'у по-ліпивного зябу становили 32 і 37, з обробітком грунт/ в v''w.~ рявдкх і без нього - відповідно: по фону поверхневого обробітку - 40 і 48, що на 12 і ІГ ясдида-годин біль се, ніж по першому фону. Збільсешя затрат робочого часу на виробництво одного центнера кормової одиниці з даному випадку пов"язаш з низькою урожайиіста зеленої маси, яка на контролі в середньо.^- нз перевищує 280 ц з гектара.
Застосування гербіцидів значно збільшує урожайність зеленої маси кукурудзи, в тему числі збір кормових одишць з гектара. При цьому змзкдуоться затрати на виробництво одгаго центнз-ра кормових одиниць: на II людино-годин по першому фону і га
16-26 - по другому, йгашмічда обгрунтовую пздоціяьність роз-пушеїшя грунту в міжряддях кукурудзи при застосуванні гербіцидів. Продуктивність праці пря їх вшсонні зростала, і затрата лвдиио-годин т виробництво одтго рзнттра корбових одиниць змешились на 3,8 по першому фону і на 20,8 - по другоцу.
Одна з головних вяиог сучасного илробшцгва - економія ашргії на одишир одержуваної продукції. Завданняи бісешрга-адчгої оцінки s пощук нляхів підвивання ефективності використання сільськогосподарсько! техніки, паливш-мастильшх мате-
ріалів, електроенергії, добріїЕ, трудових ресурсів. .
Розрахунки показують, по вирощували« кукурудзи по поверх-нэвому обробітку грунту скорочує енергетичні затрати на 11,6*; при цьоцу знижуюгьея сукупна енергія та оборотні засоби на
29,8 % і затрато трудосих засобів - на II %. Енергія, яка затрачається по гербіняди /4,8 % від всіх затрат/, повніста покривається урокайнісао культури і виходом еьергії з урожаем, а він - найвищій у варіанті з атразитм: 226706 ОДа/га.
fia оранку затрачаються 1142,34 ¡.Щнс/га, в тому числі ш цаішни й обладнання - 2'?3,0, що становить 0,67 i> всіх ьатрат сукуншї енергії. Поверхневий обробіток на глибин/ 10-12 см ВДГ-3 в два сліди поглинає 1009,84 МДк/га енергії - на 132,5 іі5Дїс/га мешо, ніж при оранці. Таким чином, мінімаліза-ція с6робітку грунту , і чогладу за рослинами знанщуе витрату енергії на б %.
¿¿нергетичшй коефіцієнт вирощування кукурудзи перевищує одиницю. Найбільш високий відмічено при використанні атразіиу на другому фоні - 6,8. Найменше його значення - на тому к фоні: на контролі - 3,48. Отже, внаслідок високої забур'я-
неності на контролі /без гербіцидів/ спостерігається значне скорочзшя вкходу енергії э урояазм зеленої маси, в результаті чого затрачена сукупна енергія різко знижує свою ефективність. Така ж закономірність зафіксована по першоьу фоцу. В даному випадку енергетичний коефіцієнт становив 3,96. При використанні герб і дадів він зріс до 5,1. .
Отка, внесення і'ербодідів - атразину, олеогезаприцу, ера-дикьцу екстра, аліроксу, прииекстра та їх сумівдй збільшує ефективність затрат сукупної енергії на обох фонах обробітку грунту. Нричоцу, енергетичний коефіцієнт зростад з 3,48 до 6,8 одижць.
йикорксташя гербіщдів під поііередгак збільшує ефективні''.ть затрат сукупної ешргії, загальний енергетичній коефіцієнт вирощування зелешї маси кукурудзи і зерна ячието зростає з 2,76 до 4,7 /табл.4/.
Таблиця 4
Біоенергетичн'1 коефіцієнт вирощування зеленої маси кукурудзи і ярого .томе і®
‘ /І£сіЬ-І9асЗ рр./
. ! Поліпшеній злб ! Поверхневий обро-
Варіанти досліду- !_! б і то к грунту
|з обро- ібІТКОМ |міжрядь !бзз об- !з обро- ! 1 робітку !бі?яом ! | (міжрядь ) бзз обробітку
Контроль без гербіцидів 3,2 2,96 2,86 2,76
Боронування до і після сходів 3,6 3,05 3,6 3,6
Атраз-.н, 3 кг/га 4,3 4,1 4,7 » 4,5
Ерадикан екстра, 5 л/га + атрззин, 2 кг/га 3,7 3,9 4,2 4,3
Олоогезаприм, 5 л/га 3,9 3,9 3,9 4,Я
Примзкстра, 4 л/га . 4,0 ' 3,96 М 4,3
Алірокс, 5 л/га +• атрязин, 2 кг/га 3,9 3,7 4,1 4,3
ВИСНОВКИ
1. На дерново-підзолистому грукгі в зоні Західного Полісся України Еиросувати кукурудзу на ззяецу масу найдоцільнішо по поворхнавоцу обробітку /дискуваїшп БДГ-3 на глибшу 10-12 см/ з ввзсзнкям гербіцидів.
2. При використанні високоефениівгах гербіцидів.обробіток грун:у в міжряддях кукурудзи кожна повніста внклвчиїи.
3. Істотньої різниці в ефентивіюсті гербіїадів на фонах: поліпшаний зяб і мінімальний обробіток - нз виявлено.
4. На деркого-підзолистах грунтах поверхневий обробіток
грунту без розпушенім в мікрявдях забезпечує; найбільшій урожай зеленої маса кукурудзи - 515 и/га.
5. Обробіток грунту в мікрнздях з підгортанням рослин на безгерСіциднсму фоні спркяз збільшенні) урожаю зелешГ маси на 10-12 %.
6. Оптимальна доза ерадикацу екстра для дерювс-підзо-листого грунту - б л/га, в баковій суміші з атразином -
л/га. Істотньої різниці ь ефективності між ерадикаиом 6Е '
і ерадиканом екстра 6К ш виявлено.
7. В роки досліджень, найбільш ефективнім вияаився препарат применстра в дозі 4 л/га, яким зшвдвалась 96-100 % бур"янів.
.8. Високі результати забезпечує застосування післясхо-дових гербіцидів - феюксазицу /3 л/га/ і олеогезаприцу 200 /5 л/га/: цими препаратами знищувалось 93-96 % бур"янів.
9. Поліпшений зяб при високій аабур"яшності полів незнанню зкикуя чисельність малорічнах бур"янів на наступній культурі.
10. Атразин /1,5 кг/га/ виявляз деяку токсичну діп на роеяиш ярого ячдана в лісяедіг в фазі І-3 листків, що призводить до їх Еипадання в кількості ІЗ—IV %, Однак зниження урокаа зарна за роки досліджень нз спостерігалось.
11. Гербіциди як грунтові, так і післясходові - прим-екстра, ле со-атразин, дуал, феноксазин, алеогезаярим, еради-кан 65 і ерадикан екстра 6£, алірокс - шгатившго впливу нз ярий ячмінь не маять.
12. 5абуриянаність посівів яч«ен> на другий рік після внзсзння гербіцидів зникуеться на 11-25 % і нз залежить від фоцу основного обробітку грунту під попередник.
13. По фону бозвідвальнсто цілкого обробітку грунту
при внесенні атразицуз ерадиканзн екстра 6і£ або аяіроксом у післщіг одвркано иайбільїцу прибавку урожаю ярого ячменз /11,3 ц/га/. '
14. Застоювання гербіщдів на фоні поліпвашго зябу і
поверхневого обробітку під попередник збільщуе збір кормових одиниць ярого ячмено на II,І і 16,5 ц з гектара в порівнянні з контролем /без гербіфдів/.
15. Продуктивність праці при використанні гербіцидів зростає*, затрати людино-годин на виробництво одного центнера кормових одиниць зменшують ся на 8,8 на фоні поліпшеного зябу і на 20,8 - по мінімальному обробітку.
16. Поверхневий обробіток грунту на фоні гербіицдів зж-куе енергетичні затрати на 6 %.
1?. Використання гербіцидів збільшує ефективність затрат сукупної енергії на обох фонах обробітку грунту; причоїу, енергетичний коефіцієнт зростає з 3,4 до 6,8 одиниць, тобто на 50 %. .
Загальний ешргетичшй коефіцієнт вирощування зеленої маси кукурудзи і зерна ячмено зростає з 2,76 до 4,7 одиниць, тобто на 58,7 проценти.
ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ
1. З метоп зменшення енергетичних затрат і ерозії на дерново-підзолистих грунтах легкого механічного складу доціль-ш під кукурудзу заміига оранку поверхневим обробітком на глибшу 10-12 см при використанні високоефекгившх гербіциДІВ.
2. При ввзсенні атразину, примекстра, ерадикацу 6Е, апі-рокеу та їх сумішей можна виклпчити обробіток грунту в міт-рвддгас кукурудзи.
3. На дерново-підзолистих супіс/штх грунтах в посівах кукурудзи необхідно використовували ерадя¡ти екстра 6Е в дозі
6 л/га, в бакових сумішах з атраенном - 5 л/га.
4. На дерновс-підзолистих суаірдиїх грунтах з змістом гуьусу до І % прн вяропуваші «рого Я’ГтаШ після куауіудсз доза аграгшу ш повинна сзрзай(іу8а2іі І чг/га діз"ої рзчзв~-
За матеріалами дисертації опубліковано такі роботи:
І. Демидович Н.В., Ііорозова Б.И,, Петрусенко Н.М. Выращивание кукурузы на эрозионно-опасных: гючвах //Йьформ,листок »88-166, вып.7, Львов, ііТЦНТМ, 1968.
. 2. Шевчук А5.И., Демидович Н.В., Арозове В.И. Эффективность применения гербицидов в борьбе с сорняками в посевах кукурузы // Лн$орм.листок В 88-123, вып.8, Львов,ЙТЦНТЛ, 1968.
3. Лысенко А.К., Морозова В.И. Детоксикация гербицидов
■ в почве и растешях // Кукуруза и сорго, № 5, 1990.- С.33-34.
4. Інтенсивна технологія вирощування кукурудзи // ііето-дичні рекомевдації по організації системи кормовиробжцтва у господарствах Волинської області в умовах 1993 року, Луцьк, 1993.- С.8-ІІ.
- Морозова, Валентина Ивановна
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Кишинев, 1994
- ВАК 06.01.01
- Продуктивность посева кукурузы в зависимости от удобрения и способов борьбы с сорняками на чернозёме выщелоченном Западного Предкавказья
- Продуктивность гибридов кукурузы и их родительских форм в зависимости от внесения различных доз гербицидов при орошении в степной зоне КБР
- Агробиологические особенности борьбы с сорными растениями в посевах орошаемой кукурузы
- Особенности роста, развития и формирования продуктивности высоколизиновой кукурузы и последующих культур в зависимости от системы ухода за посевами при орошении на выщелоченных черноземах Северо-Западного Предкавказья
- АДАПТАЦИЯ ИНТЕГРИРОВАННЫХ МЕР БОРЬБЫ С СОРНЯКАМИ К АГРОТЕХНОЛОГИЯМ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННЫХ КУЛЬТУР В АГРОЛАНДШАФТАХ ПОВОЛЖЬЯ