Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Исходный материал при создании позднеспелых сортов и гибридов белокочанной капусты
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство
Автореферат диссертации по теме "Исходный материал при создании позднеспелых сортов и гибридов белокочанной капусты"
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
-
ЧЕРНИШЕНКО Тетяна Володимирівна
/
УДК 635.342.631.527
ВИХІДНИЙ МАТЕРІАЛ ПРИ СТВОРЕННІ ПІЗНЬОСТИГЛИХ СОРТІВ І ГІБРИДІВ БІЛОГОЛОВОЇ КАПУСТИ
06.01.05 - селекція і насінництво
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Робота виконана в Інституті овочівництва і баштанництва УААН.
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент УААН Кравченко Владислав Андрійович Інститут овочівництва і баштанництва УААН, директор
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор, академік УААН Кучко Анатолій Андрійович
• . Інститут картоплярства, директор
кандидат сільськогосподарських наук, доцент Хареба Володимир Васильович УААН, вчений секретар від ділення рослинництва та переробки продукції.
Провідна установа: Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва УААН, м.Харків.
Захист відбудеться «ЗО» жовтня 1997 р. о 12 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д. 01. 05. 07 в Національному аграрному університеті за адресою :
252041, м. Київ - 41, вул. Героїв оборони, 15, учбовий корпус №3, аудиторія 65.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного університету, м. Київ, вул. Героїв Оборони, 11,10 учбовий корпус
Автореферат розісланий «'0>> 997 р
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради^/
Літошенко М.Ф
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Капуста білоголова - одна з основних овочевих культур України, цінність якої зумовлена багатьма харчовими і лікувально - дієтичними властивостями. Але сучасний рівень її виробництва іце не задовольняє в повній мірі потреби ринкового господарства держави. Це пов'язано, в першу чергу, з недоліками районованих сортів /слабка стійкість проти хвороб і засухи, низька лежкість, недостатня адаптивність і стабільність, слабка технологічність/, які не дозволяють реалізувати їх генетичний потенціал.
Серед сортового різноманіття найбільшу питому вагу і значення мають сорти капусти пізнього строку достигання. Однак відсутність серед них толерантних, пристосованих до вирощування в різних грунтово-кліматичних зонах, викликає необхідність створення сортів з нового вихідного матеріалу. Підвищені вимоги до останньго ставлять завдання - вивчення особливостей спадковості та мінлизості селекційних ознак і їх проявлення в певних умовах середовища.
При опрацюванні оцінок вихідного матеріалу не повністю використовуються нові ефективні генетично-статистичні методи, а гакож способи прискореного визначення їх характеристик.
До того ж в Україні немає високоцінних самонесумісних ліній пізньостиглої капусти і гибридів із них. Необхідність вирішення них питань і визначає актуальність досліджень.
Зв’язок роботи з науковими темами.
Дисертація виконана у відповідності з тематикою наукових хосліджень Інституту овочівництва і баштанництва УААН. Завдання )1. Державний реєстр досліджень А 0100169Р.
Мета і завдання досліджень. Головна мета наших досліджень юлягала в проведенні комплексної оцінки /морфобіологічна, ііохімічна, фітопатологічна, генетико-статистична, технологічна, елекційна/ сортового різноманіття білоголової капусти різних колого-географічних груп світової колекції ВІР в умовах Лісостепу '"країни та створення цінних самонесумісних ліній та гібридів. В авдання досліджень входило:
вивчення колекції білоголової капусти за основними морфологічними, біологічними і кількісними показниками /тривалість вегетаційного періоду, урожайність, потенційна можливість тривалого зберігання, біохімічний склад головок, стійкість проти фузаріозного в'янення і судинного бактеріозу/;
оцінка фенотипічної мінливості основних господарсько-цінних ознак колекційних зразків білоголової капусти генетико-статистичними методами /коефіцієнти варіації і кореляції,
пластичність, адаптивність, гомеостатичність, взаємозв’язо морфологічних і головних господарсько - цінних ознак /;
• розробка і вдосконалення способу одержання самонесумісни
ліній, визначення їх комбінаційної та селекційної цінностей, також створення гетерозисних гібридів /частота з'явленн біотипів в різних сортових популяціях з проявлення;
самонесумісності, одержання на їх основі самонесумісних ліній особливості насінництва таких гібридів, шляхи удосконаленії гетерозисної селекції з використанням самонесумісних ліній/;
• виявлення особливостей селекції білоголової капусти в Лісостеп України /вибір напрямку створення вихідних форм для одержанії нового покоління високопродуктивних, з біотичною стійкістк високими якісними і технологічними показниками сорті білоголової капусти, придатних до тривалого зимово-весняног зберігання/;
• визначення можливості удосконалення технології селекційног процесу білоголової капусти в напрямку прискорення основни його етапів.
Наукова новизна роботи. В умовах Східного Лісостепу Україн визначені параметри основних господарсько-цінних і морфологічнії ознак, в тому числі і лежкості головок при тривалому зберіганії протягом зимово-весняного періоду, понад 250 колекційних зразків.
В умовах жорсткого /єдиного в Україні/ інфекційного фон> проведена оцінка вихідного матеріалу сортів і гібридів на стійкіст проти фузаріозного в'янення і судинного бактеріозу.
Виявлені закономірності спадковості та мінливості основни ознак, встановлені кореляційні зв'язки між ними. Виділсн самонесумісні лінії, проведена оцінка їх комбінаційної здатності Виведені оригінальні гібриди.
Створена комп'ютерна база даних, яка характеризує досліджен сорти капусти білоголової за всіма вивченими ознаками.
З використанням нового вихідного матеріалу і удосконаленії: методик створені нові сорти пізньої капусти білоголової Ярославна Леся.
Практична цінність роботи. Виділені перспективні формі рекомендовані для наступного використання в селекції лежких урожайних, стійких проти хвороб сортів і гібридів капусті білоголової.
Створені нові пізньостиглі, високопродуктивні, лежкі універсального призначення сорти капусти Ярославна і Леся підвищеною стійкістю проти фузаріозного в'янення, судинноп бактеріозу, які забезпечують в умовах Лісостепу України потенційн; урожайність 70,0-100,0 т/га. Сорт Леся створювали за програмок удосконалення морфологічних параметрів, які відповідали і індустріальній технології вирощування. Сорт Ярославна внесений Д(
з
державного Реєстру сортів рослин України на 1993 р., сорт Леся як перспективний - на 1997р.
Одержані нові самонесумісні лінії з комплексом цінних ознак рекомендовані для використання в селекції на гетерозис.
Нові сорти позитивно зарекомендували себе у виробничих посівах деяких господарств України.
Сорти Ярославна і Леся у свіжому і переробленому виглядах експонувалися на виставках України та Росії, де незмінно одержували схвальні оцінки. Сорти конкурентоспроможні, необхідні нашій державі та країнам близького зарубіжжя.
Оригінальний вихідний матеріал передано в Росію /ВІР, МСГА, ВНДІСНОК/, на Київську дослідну станцію ЮБ УААН,
селекціонерам Молдови та Білорусі.
Апробація роботи і публікація результатів досліджень. Основні результати досліджень доповідались на конференціях молодих вчених /Москва,1990; Мінськ,1991; Умань,1993/, науково-методичних конференціях /Київ,1990; 1993; 1995; Харків, 1996, 1997; Тираспіль, 1996, Мінськ, 1997/, на республіканських, обласних нарадах агрономів-овочівників протягом 1990-1997 рр. та висвітлені в інформаційних листках і газетних статтях.
За темою дисертації опубліковано 17 робіт. За результатами районування на сорт Ярославна видано авторське свідоцтво.
Особиста участь дисертанта в отриманні результатів наукових досліджень, викладених в дисертації, полягала в проведенні польових досліджень, аналізів та узагальнення одержаних експериментальних даних, пропозиції селекційній практиці. При виконанні спільних робіт науково-дослідницьких робіт особиста участь дисертанта становила 75%.
Об'єм і структура роботи. Дисертаційна робота викладена на 173 стор. машинопису, складається із вступу, 6 розділів, висновків, пропозицій науково-дослідним установам і виробництву, списку використаних літературних джерел, 9 додатків. Список використаної літератури налічує 309 праць, у тому числі 58 зарубіжних авторів. Текст ілюстровано 35 таблицями та 17 рисунками.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УМОВИ І МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
Польові дослідження за темою дисертації проведені з 1985 по 1996 рр. в дослідному господарстві "Мерефа" Інституту овочівництва і баштанництва Української академії аграрних наук, розташованому в Харківському районі Харківської області. Метеорологічні умови в роки проведення досліджень істотно різнилися.
Вихідним матеріалом для селекції були сорти і гібриди капусти білоголової із світової колекції ВІР. Селекційні дослідження виконані згідно "Методическим указаниям по селекции сортов и
гетерозисних гибридов овощных культур" /1974/, "Методическил указаниям по селекции капусты" /1989/. Оцінку рослин з; комплексом ознак проводили у відповідності з "Методическимі указаниями по изучению и поддержанию мировой коллскцш капусты" /1988/, "Широким унифицированным классификаторо.\ СЭВ и международным классификатором СЭВ кочанной капусты' /1980/, "Инструкцией по апробации овощных культур и кормовые корнеплодов" /1982,1991/.
Облікова площа ділянки з колекційними зразками становил; 12,25 м2. Для характеристики господарсько-цінних ознак проводил) варіаційний, дисперсійний і кореляційний аналізи з; загальноприйнятими методиками /Досгіехов Б.А.,1979/.
Розрахунки параметрів пластичності, стабільності, адаитивност селекційної цінності генотипу здійснювали за мстодикок
A.В.Кільчевського і Л.В.Хотильовой /1985/, гомеостатичність - з;
B.Ф.Пивоваровим /1985/.
З біохімічних показників визначали: вміст сухої речовини термостатним методом, загального цукру - за Бертраном, вітаміну (
- за Муррі.
Стійкість сортів і гібридів проти фузаріозного в'янення судинного бактеріозу оцінювали на природному і штучному фонах користуючись методиками К.В.Нікітіної, О.В.Студенцова /197 Ь Б.В.Квасникова, Е.Д.Черемісіної, Н.М.Маслової /1977/.
МІНЛИВІСТЬ ОСНОВНИХ ГОСПОДАРСЬКО-ЦІННИХ ОЗНАК ВИХІДНОГО МАТЕРІАЛУ КАПУСТИ БІЛОГОЛОВОЇ
Мінливість ознак продуктивності. Наші дослідження встановила що у відповідності з класифікацією ВІР, розробленої Т.В.Лізгуновою /1984/, досліджувані сортозразки належали до дво підвидів - східного і європейського.
Мета нашої роботи полягала у виявленні серед зразкі білоголової капусти (понад 250) генотипів з комплексом необхідни ознак і допустимою нормою мінливості. Східний підви представляли три сортотипи - Марнополка, Лікуришк; Завадовська. Група сортів і гібридів європейського підвид включала зразки основних географічних груп сортотипії центральноєвропейської, Північно-Західної Європи, середньоруськ< і північноруської.
Аналіз результатів 10-річних досліджень за основним параметрами продуктивності капусти /висота рослини, висот зовнішнього качана, кількість листків, висота і діаметр головкі індекс форми, маса головки/ показав наявність відмінностей , інкол
істотних, не лише між сортотипами, а й між сортозразками в межах однієї групи. Згідно отриманих даних, селекційну цінність мали зразки сортотипів Амагер, Лангендейська зимова. Коефіцієнт варіації їх основних ознак становив від 8,0 до 27,0 %, залежно від показника. Найбільш стабільними були висота і діаметр головки, більше за інші змінювалась маса головки /табл.1/.
Таблиця 1 - Коефіцієнт варіації ( У±8у) морфологічніх ознак капусти білоголової, % (середнє за 1985-1994рр.)
Сортотип Висота рослини Висота зовнішнього качана Кількість листків Висота головки Діаметр головки Маса головки
Амагер 22,2±5,2 16,0±3,7 23,9±5,7 10,3±2,4 9,2±2,1 25,1±5,9
Лангендейська
зимова 23,2±5,5 19,4±4,5 20,4±4,8 9,8±2,2 8,0± 1,8 27,0±6,5
Лангендейська
осіння 36,3+10,2 29,1+7,9 27,1+7,3 13,0+3,3 13,2+3,4 34,1 ±9,5
Голландська
плеската 29,2±8,4 32,1±9,4 19,6±5,4 15,8±4,2 16,4±4,5 41,4± 12,8
Слава 28,8±8,3 20,3±5,7 14,2±3,9 8,1 ±2,2 7,5±2,0 39,1 ± 11,9
Білоруська 13,6±4,9 12,7±4,6 20,0±7,4 5,7±2,0 15,0±5,4 15,7±5,7
Марнополка 13,3±5,5 30,3±13,5 6,0±2,5 13,9±5,8 22,1+9,5 21,3±9,1
Вивчення ознак сортів і гібридів в умовах Східного Лісостепу дозволили встановити межі мінливості їх урожайності. В сортотипі Амагер /29 зразків/ урожайність за роки досліджень варіювала від
24,1 до 102,8 т/га при середньому значенні по сортотипу - 54,6 т/га. В сортотипі Лангендейська зимова урожайність змінювалась від 27,1 до 64,7 т/га /середнє по сортотипу - 45,0 т/га/.Кращими за урожайністю були сортотипи східного підвиду і центральноєвропейської групи європейського підвиду.
Багаторічні дослідження виявили перевищення за продуктивністю сортотипу Амагер над сортотипом Лангендейська зимова.
Сортова мінливість вегетаційного періоду. Аналіз показників тривалості фаз росту і розвитку сортозразків капусти різних географічних груп і сортотипів та їх мінливості, дозволив класифікувати сорти і гібриди за сортотипами і групами скоростиглості, характерними для Східного Лісостепу України 'табл.2./
Таблиця 2 - Мінливість ознак тривалості вегетаційного періоду утворення головок у капусти білоголової (середне за 1985-1994рр.)
Тривалість
Сортотип вегетаційного періоду, днів утворення головок
ліміт х ± 5х V + 5у,% ліміт, % х ± 8х,% V ± 8у,%
Східний підвид
Марнополка 120-140 130,5±10,5 11,4±5,8 89-100 94,5±5,5 8,2±4,1
Лікуришка 120-146 133,0±13,0 13,8±7,0 80-96 88+8,0 12,8±6,5
Завадовська 133-160 146,5±13,5 13,0±6,6 75-100 Європейський підвид Група Центральної Європи 87,5±12,5 20,2± 10,5
Лангендейська
осіння 139-159 149,0± 10,0 9,5±4,8 84-93 88,5±4,5 7,2±3,6
Голландська 133-159 146,0± 13,0 12,6±6,4 91-100 95,5+4,5 6,7±3,3
плеската
Слава 146-149 147,5±1,5 1,4±0,7 90-100 95,0±5,0 Група Північно-Західної Європи 7,4±3,7
Білоруська 139-165 152,0±13,0 12,1±6Д 86-100 93,0±7,0 10,6+5,3
Амагер * 141-169 155,0±14,0 12,8±6,5 71-100 85,5±14,5 24,0+12,7
Лангендейська
зимова* 150-168 159,0±9,0 8,0±4,3 47-97 Середньоруська група 71,5±24,8 48,4±29,4
130-142 136,0±6,0 6,2±3,1 68-100 Північноруська група 84,0±16,0 26,9±14,4
136-141 138,5±2,5 2,6±1,3 67-100 77,5±10,5 19,2±9,9
*Технічна стигллість у деяких сортозразків в окремі роки ї наступала
Найбільш цінними для селекції були сортотипи Північне Західної Європи: Білоруська, Амагер, Лангендейська зимова середньою тривалістю вегетаційного періоду 152-159 днів коефіцієнтом варіюваннйого відповідно 12,1, 12,8 та 8,0%.
Для подальшої роботи в межах сортотипів Амагер Лангендейська зимова рекомендовані пізньостиглі зразки Нідерландів, Канади, Норвегії, Росії, Німеччини, Данії.
Цінними зразками ознаки дружності утворення головки можут бути сортотипи Лангендейська осіння, Голландська плеската і Слава з коефіцієнтом варіювання 7,2, 6,7 і 7,4% відповідно.
Лежкість. Основним напрямком селекції капусти білоголової добір бажаних генотипів за лежкістю головок та стабільни проявленням її.
За лежкоздатністю головок нами оцінено понад 50 зразків
вихідного матеріалу, виявлені її взаємозв’язки з іншими
супроводжуючими ознаками. Кращі сортозразки залучені до селекційного процесу. Оцінку проведено за 5-бальною шкалою,
розробленою С.Г.Макаровою /1989/ та О.Я.Жук /1996/. Сорти різних еколого-географічних груп проявляли неоднакову лежкоздатність. Аналіз даних засвідчив низьку лежкість сортозразків східного підвиду, вихід товарної продукції яких становив 43,0-52,8%. Краще зберігалися представники сортотипів Центральної Європи - 57,0 -63,6%.
Кращі вихідні форми для селекції лежких сортів виявлені серед сортотипів Амагер і Лангендейська зимова. Після 6 місяців
зберігання сортозразки сортотипу Амагер залишили 63,3% товарної продукції, природне зменшення маси при цьому дорівнювало 26,8%, а загальна оцінка лежкості головок - 3,9 бала. Ураженість урожаю сірою гниллю і крапчастим некрозом при зберіганні дорівнювала 2,1 та 1,9 бала відповідно, що підтверджує підвищену стійкість зразків цього сортотипу проти хвороб.
В сортотипі Лангендейська зимова природне зменшення маси сортозразків при зберіганні становило 23,2, збереженісь - 69,8% / табл. З /.
Таблиця 3- Лежкоздатність капусти білоголової після 6 - місячного зберігання
(середке за 1993-1995 pp.)
Сорт, гібрид каталога ВІР Країна поход- ження Леж- кість, балів Ураження, балії Природне зменшення маси, % Збереження товарної продукції, 0/
сірою гнил- лю крапчас- тим некрозом
Соптотип Амагер
Амагер 611 (St) 1829 Росія 3 3 3 35,5 53,5
Харківська зимова 2419 Україна 4 2 1,6 25,3 66,3
Hinova F і Тимч. 1133 Нідерланди 5 0 0 23.1 70,1
Lennox F, Тимч.1454 Нідерланди 5 0 0 20,4 73,1
Wisconsin №8 2325 Канада 4,5 1 1 23 Д 76,8
Harris Resistant Danish 2374 США 4,5 І 1 23,8 76,2
Jatunsalgets Vinterkal Orig 2190 Норвегія 4,5 1 1 21,8 78,1
CoDTOTun Лангендейська зимова
Екстра F, Ориг. Росія 4 1 1 19,3 71,7
TaenF, Тішч.1949 Росія 4 1 1 23,4 73,2
Крюмон F, Тимч. 1850 Росія 4 1 І 22,2 72,8
Зимовка1474 1625 Росія 4 1 1 23,1 73,3
Колобок F[ Тимч. 1849 Росія 4 1 1 19,0 78.3
Bently F| Тимч.1818 Нідерланди 4 1 1 12,6 77,4
Bejo 1265 F, Тимч. 1809 Нідерланди 4 1 І 14,9 80,5
Impala F, Тимч. 196! Нідерланди 5 0 0 22,5 77,5
President F| Тимч. 1787 Нідерланди 4 1 1 17,3 79,1
Деякі зразки після 6 - місячного зберігання без зачищенню мали вихід товарної продукції 77,4-80,5% (в умовах типовоп овощесховища).
Оцінка біохімічного складу головок капусти. Вміст поживни: речовин в головках, який визначає цінність капусти білоголової змінювався під впливом зовнішніх умов. Дослідженнями виявлен відмінності в хімічному складі капусти залежно від її видових сортових особливостей, а також погодних умов. Форми найбільи поширеного в Україні сортотипу капусти Амагер характеризувалис більш високою якістю свіжої, а особливо переробленої продукці порівнянно з іншими.
В сортотипі Лангендейська зимова виявлено високий рівен кореляційної залежності між вмістом сухої речовини в головка капусти і аскорбінової кислоти /г=0,8/, концентрацією моноцукрів сумою цукрів /г=0,9/. В сортотипі Амагер окрім аналогічнії: встановлено взаємозв’язок між концентрацією сахарози і сумо* цукрів /г=0,6/. Встановлено середній і високий взаємозв’язок / г= -0,
- 0,7/ між вмістом нітратів і сухою речовиною у сортів і гібриді обох сортотипів. Визначені найбільш лежкоздатні і технологічн сортозразки: в сортотипі Амагер - Волна, Молдаванка 38, Wisconsi №8, Lennox Fi, Hinova Fi, Astra Late, в сортотипі Лангендейськ зимова - гібриди Fi Альбатрос, Sphinx, Fidelio, Jupiter, Genesis, Rivers Тавп, Impala.
В сортотипі Лангендейська зимова виявлено високий рівен кореляційної залежності між вмістом сухої речовини в головка капусти і аскорбінової кислоти /г=0,8/, концентрацією моноцукрів сумою цукрів /г=0,9/. В сортотипі Амагер окрім аналогічни встановлено взаємозв’язок між концентрацією сахарози і сумої цукрів /г=0,6/. Встановлено середній і високий взаємозв’язок / г— -0,
- 0,7/ між вмістом нітратів і сухою речовиною у сортів і гібриді обох сортотипів. Визначені найбільш лежкоздатні і технологічн сортозразки: в сортотипі Амагер - Волна, Молдаванка 38, Wisconsi №8, Lennox Fi, Hinova Fi, Astra Late, в сортотипі Лангендейськ зимова - гібриди Fi Альбатрос, Sphinx, Fidelio, Jupiter, Genesis, Riven Тавп, Impala.
Стійкість капусти білоголової проти хвороб. Після тривалог вивчення 253 зразків на фузаріозному фоні виявлено, що найбільш кількість відносно стійких з них належала сортотипу Слава - 80%. 1 сортотипі Амагер до 50% зразків були відносно стійкими або слаб сприйнятливими. До них віднесено всі сорти капусти селекц; інституту овочівництва. Практичну цінність для селекції на стійкіст проти фузаріозу мали деякі нові російські гібриди Fi, а такоз голландські із сортотипу Лангендейська зимова. В цілому з більшість зразків цього сортотипу були сильно сприйнятливими д хвороб.
При випробуванні вихідного матеріалу на фоні штучного ураження судинним бактеріозом симптоми проявлення хвороби спостерігалися на всіх, без виключення, зразках, що свідчить про повну відсутність імунітету проти даної хвороби. Розвиток її на листковій поверхні, особливо в сприятливі для хвороби роки, на різних за стійкістю зразках не мав істотної різниці, тому, оцінюючи зразки в полі, проводили облік ураженості судин на поперечному зрізі качана. Отримані результати показали, що найбільша кількість відносно стійких зразків належить сортотипу Лангендейська зимова.Підвищеною стійкістю визначилися деякі зразки сортотипів Лангендейська осіння, Голландська плеската і Слава. В сортотипі Амагер нами виділені відносно стійкі зразки: Ярославна, Nova Glowa Fi, Wisconsin №8, Krautkaiser Fi.
Таким чином, після багаторічних оцінок на жорсткому інфекційному фоні на комплексну стійкість проти фузаріозного в’янення і судинного бактеріозу, рекомендуємо використовувати зразки: Крюмон Fi, Bonnet Fi, Cecile Fi, Ярославна, Jupiter Fi, Wisconsin №8.
ОЦІНКА ВИХІДНОГО МАТЕРІАЛУ ГЕНЕТИКО-СТАТИСТИЧНИМИ МЕТОДАМИ Екологічна оцінка зразків світової колекції капусти білоголової на пластичність, адаптивність і гомеостатичність. Процеси інтенсифікації рослинництва потребують глибоких знань взаємозв’язків в системі «рослина-середовище», виявлення і створення сортів та гібридів добре адаптованих до певних екологічних умов.Через це актуальними є дослідження щодо виявлення елементів технологій, заснованих на ефективному використанні модифікаційної і генотипічної мінливостей овочевих культур в різних еколого-географічних зонах /Одум Е.Ю.,1975; Жученко А.А.,1980 /.
Урожайність капусти білоголової в господарствах України коливається в межах 15,0-30,0 т/га, а на сортодільницях перевищує 100,0 т/га залежно від зони зрощування. Цей факт свідчіть про відсутність сортів, здатних зберігати генетичний потенціал в широкому діапазоні агроекологічних умов. Враховуючи важливість ознак стабільності та адаптивності в селекційному процесі, нами проведено оцінку вихідного матеріалу і пошук форм, які поєднують в одному генотипі продуктивність та стійкість проти несприятливих факторів зовнішнього середовища.
Аналіз даних загальної адаптивної здатності в різних умовах середовища дозволив виділити кращі за ознакою: в сортотипі Лангендейська осіння сорт Єленівська /3,4/, в сортотипі Білоруська
- Урожайна /10,9/, в сортотипі Амагер - гібриди Hinova Fi /15,8/ і
Krautkaiser Fi /37,3/ /табл.4/. Найбільш гомеостатичними зразкам! були Єленівська, Урожайна, Hinova Fi, President Fi.
Таблиця 4 - Адаптивність і гомеостатичність сортів і гібридів капусти білоголової в Східному Лісостепу України (середнє за 1992-1994рр.)
Сорт, гібрид №№ каталога ВІР Середнє за генотипом (Хі) Загальна адаптивна здатність (ЗАЗ) Відносна стабіль- ність (Sfi) Коефіцієт регресії (в,) Селекційна ЦІННІСТЬ генотипу (СЦГ) Г омеоста-тичність (НОМ)
Амагер 611 (St 1829 62.2 21.2 25.9 0.91 26 1.58
Єненівська 2483 78.8 3.4 24 1.11 34 2.35
Урожайна 2524 78 10.9 21.8 0.89 50 3.55
Hinova Ft Тимч.113: 99.2 15.8 19.5 0.85 57 3.75
Krautkaiser F| Тимч. 178S 120.7 37.3 46.9 2.21 30 2.46
Predena Ft Тимч. 1141 57.5 13.3 37.2 1.42 21 1.4
Sphinx F) Тимч. 167S 50.3 6.1 35.2 0.91 20 1.25
Zerlina F[ Тнмч.1671 69.6 8.4 52.) 1.65 17 1.3
Bingo F | Тимч.1791 70.1 8.9 42.3 1.36 27 1.6
President F, Тимч.178' 84.3 23.1 12.5 0.58 69 5.42
За нашими даними кращими за пластичністю були зразкі сортотипу Амагер і деякі із сортотипів Слава та Лангендейськг осіння.
т-, . ...... .1 .
Під час вивчення селекційної цінності генотипів, параметра адаптивності та гомеостатичності виявлені носії комплексно' стійкості, які можуть бути використані, як вихідний матеріал длі селекції - гібриди Fi Bingo, Predena, President /сортотиг Лангендейська зимова/, Krautkaiser та Hinova /сортотип Амагер/.
Взаємозв’язок між морфологічними та господарсько-цінним* ознаками у пізньої білоголової капусти. Для визначення напрямків селекційних доборів нами вивчалися парні кореляційні зв’язки мі» основними господарсько-цінними ознаками /висота рослини, висотг зовнішнього качана, кількість листків, висота та діаметр головки індекс її форми/.
В сортотипі Амагер високі позитивні кореляційні зв’язків виявлені між висотою рослини і зовнішнім качаном /г=0,7/, висоток головки та індексом форми /г=0,6/, близькі до середніх - мі* висотою та масою головки /г=0,3/, діаметром і масою головкк /г=0,4/. Ряд взаємозв’язків між морфологічними ознаками малії слабку позитивну або від’ємну кореляції.
В сортотипі Лангендейська зимова високий кореляційний зв’язок встановлено між висотою рослини і зовнішнім качаном /г=0,6/ та кількістю листків /г=0,6/. Близьким до середнього він був між висотою зовнішнього качана і кількістю листків /г=0,4/, діаметром
головки і індекса її форми /г=0,5/, висотою і діаметром головки /г=
0,4/, висотою головки і індексом форми /г=0,4/.
Аналіз міжсортових кореляцій виявив тісний зв’язок висоти рослини з висотою зовнішнього качана.
Встановлена певна направленість до зниження коефіцієнтів кореляції у пізньостиглих сортотилів Амагер і Лангендейська зимова впорівняно з більш ранньостиглим сортотипом Лангендейська осіння. Кореляційні зв’язки між основними елементами продуктивності капусти білоголової у сортів і гібридів всіх сортотипів були подібними.
ЯВИЩЕ ГЕТЕРОЗИСУ І МЕХАНІЗМ САМОНЕСУМІСИОСТІ У КАПУСТЯНИХ РОСЛИН
Нами розпочаті роботи по створенню гетерозисних гібридів пізньої білоголової капусти з використанням методичних вказівок А.В.Крючкова /1974/. В своїх дослідженнях ми встановлювали насиченість сортових популяцій пізньої білоголової капусти самонесумісними генотипами, визначили ступінь проявлення цього явища у них, їх спроможність утворювати насіння при запиленні бутонів і перехресному запиленні з двома-трьома тестерами.
Під час досліджень нами виявлена велика різноманітність за ступенем сприйнятливості до свого пилку. Виявлені генотипи, які не утворювали насіння від самозапилення, але були й такі, у яких його кількість перевищувала 12 штук на 1 стручок (табл.5).
Таблиця 5 - Рівень самонесумісності у досліджуваних сортів капусти, % (середнє за 1993-1994рр.)
Кількість насіння в стручку при самозапш відкритих квіток
Сорт Кількість 0-2 3-4 5-6 7-8 9-10 11-12 понад
рослин ,шт 12
Скляна теплиця
Ліка 86 74.4 3.9 8.9 3.9 0.4 - 8.5
Плівкова теплиця
Українська 42 73.6 10.8 6.0 3.6 2.4 - 3.6
осінь
Ярославна 54 70.8 3.8 9.6 2.6 6,0 - 7.2
Відкритий грунт
Ліка 26 54.2 14.2 7.5 6.6 3.8 1.2 12.5
Українська
осінь 67 76.2 5.6 3.9 3.3 2.2 2.2 6.6
Ярославна 75.0 79.6 4.0 2.0 6.2 1.9 1.9 4.4
X 71.5 7.1 6.3 4.2 2.8 7.1
Эх 3.7 1.8 1.2 0.6 0.8 - 1.3
V 12.5 62.5 46.7 34.6 68.8 - 44.7
Яу 3.7 24.1 16.1 11.1 27.7 - 15.3
В сортових популяціях досліджуваних сортів капусти знайдена досить велика кількість самонесумісних рослин (54,2-79,6 %).
Найбільше їх було у сортів Ярославна - 79,6 %, Українська осінь -
76,2 % /відкритий грунт/ і сорту Ліка - 74,4 % /скляна теплиця/. Дослідження показали, що на самонесумісність менше впливає сорт і місце його зростання, а більш істотно час запилення квіток.
Кращий результат отримано при запиленні рослин з 10 до 14 години і температурі повітря 14-20° С.
Найбільшу зав’язуваність насіння при гейтеногамному запиленні мав сорт Ярославна у відкритому грунті з кількістю насіння б стручку понад 12 шт - 15,9%. У сорті Українська осінь цей показник склав 11,6 %, сорті Ліка -5,1 %. У плівковій теплиці сорти Українська осінь і Ярославна мали показник - 11,9 і 15,9 °/ відповідно.
Визначення загальної комбінаційної здатності самонесумісни? ліній ми проводили методом топ-кросу.
Тестування лінії сорту Ліка в умовах зимової теплиці дале найбільшу кількість цінних гібридів - зав’язування більш 12 насінні в стручку дало 22,2 % рослин.
Хорошу комбінаційну спроможність виявлено у ліній, отриманю від сорту Ярославна в плівковій теплиці і у відкритому грунті відсоток зав’язування у них був 29,9 і 36,8 % відповідно. Лінії сорт^ Українська осінь в плівковій теплиці зав’язували 30,3 %. В склянії теплиці непогану здатність до зав’язування показали лінії сорт' Ліки (34,8%). ' ‘
В результаті наших досліджень створені цінні за комплексо? господарсько-цінних ознак самонесумісні лінії сортів Ярославна Ліка та Українська осінь.
РЕЗУЛЬТАТИ СЕЛЕКЦІЇ КАПУСТИ БІЛОГОЛОВОЇ В ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
• Створення нових форм капусти пізніх строків достигання Східному Лісостепу України ускладнювалося значними коливанням температури і вологості протягом конкретного вегетаційног періоду і в цілому за роками.
Тому тривалий час в Україні в районуванні знаходився лиш один пізньостиглий лежкий сорт Амагер 611, який до того ж ма невисоку урожайність, слабку посухостійкість і значно уражувавс хворобами. Сучасне виробництво запросило більш продуктивню лежких, стійких проти хвороб сортів, на утворення яких і бул спрямована наша селекційна робота.
Шляхом гібридизації виділених нами вихідних форм т спрямованих доборів згідно досліджених напрямків створювал форми, які об’єднували високу урожайність з високою лежкісгк
Вихідні форми добирали серед групи сортотипів Північно-Західної Європи.
Вихідними батьківськими зразками для схрещування були сорти Harris Resistant Danish і Jatunsalgets Vinterkal Orig. З другого по шосте покоління оцінку проводили за сім’ями. Кращі з них за загальним урожаєм перевищували стандартний сорт Амагер 611 на 11,9-36,1 %, мали високу товарність, щільність і хорошу лежкість головок.
При випробуванні в контрольному розсаднику середня урожайність окремих сімей перевищувала стандарт на 56,0 % при середньому показнику 80,5 т/га.
В подальшому серед кращих і найбільш вирівняних сімей проводили індивідуальну оцінку ознак кожної відібраної рослини. В кращих сім’ях гібридної популяції, починаючи з F& добирали рослини за вирівняністю морфологічних ознак /тип розетки, висота зовнішнього качана і забарвлення листків/, паралельно вивчаючи їх у конкурсному сортовипробуванні. Доробку ознак здійснювали в розсадниках розмноження, де оцінювали до 20-30 сімей. В результаті такої багаторічної селекційної роботи було створено сім’ю /популяцію/ з комплексом необхідних господарсько-цінних ознак, яка під назвою Ярославиа була передана до державного сортовипробування /табл.6/.
Таблиця 6 - Господарсько-ціїші ознака нових сортів капусти ____________білоголової Ярославиа і Леся____________________
Показник Амагер 6 і і (St) Харківська зимова (St) Ярославна Леся
1988-t990p. 1993-1995р. І988-1990р. І993-І995р. 1988-! 990р. 1993-1995р.
Урожайність, т/га : 75,0 61,8 75,5 71,5 86,1 75,3
НІР 05 - - - - 77 66
± до стандарту 121 135 106 38 - -
Вміст: сухих речовин,% 8,0 8,0 8,2 8,3 8,2 8,3
загального цукру, % 4,2 4,0 4,8 4,7 4,4 4,5
вітаміну С , мг% 32,2 37,7 30,0 36,4 36,1 45,1
Щ ільність головки, балів 4,5 4,5 4,7 4,7 4,9 4,7
Вихід товарної продукції після зберігання, %:
4 місяці 70 68 77 75 77 79
5 місяців 54 54 68 66 70 68
6 місяців 42 69 61 80 57 84
Стійкість проти фузаріозного в’янення, %:
ураженість 90 83 95 80 43 19
НІР 05 19,6 38,5 - - - -
Ступінь розвитку
хвороби , % : 53 50 46 47 13 6
НІР 05 14,9 32,2 - - -
Стійкість проти судинного бактеріозу, %:
ураженість листків 95 77 77 74 74 54
Ступінь розвитку хвороби,0/»: 50 41 38 40 27 26
Ураженість головки на зрізі,%:
поперечному: 2 7 22 14 18 3.2 5.6
подовжньому: 24 20 14 15 2,8 4.3
Розрахунок економічної ефективності сортів нашої селекц підтвердив доцільність впровадження їх у виробництво.
На Чугуївській ДСД Харківської області в середньому за 1989-199 pp. сорт Ярославна забезпечив урожайність 77,1 т/га, на 13.8 т/г перевищивши стандартний сорт Білосніжка. Економічна ефективність ві впровадження його у виробництво в Тульчинському районі Вінницьке області становила 1115 крб/га - 150 крб/т /за цінами 1990 р./, а сорту Jlec в дослідному господарстві «Мерефа» Харківського району Харківське області - 184,3 млн.крб/га - 30 млн.крб/т / за цінами 1996 р./.
ВИСНОВКИ
1.Кращими носіями цінного вихідного матеріалу для селекц пізньостиглої білоголової капусти в умовах Східного Лісостепу України комплексом необхідних ознак можуть бути сортотипи Білоруська, Амаге і Лангендейська зимова, виділені з колекції ВІР.
2.Більшість сортів і гібридів, що відносяться до сортотипі Білоруська, Амагер і Лангендейська зимова, за морфологічним показниками відповідають вимогам індустріального вирощувані Сортозразки сортотипів Лангендейська осіння, Голландська плескате Слава та Марнополка можна використовувати лише донорам продуктивності.
3.Вихідним селекційним матеріалом за продуктивністю в сотротиг Амагер можуть бути: Winterduke Fi, Polestar Fi, Big Ben Fi, Penn Stat Ballhead, Penn Valley, Jatunsalgets Vinterkal Orig, Faales Blotopp Ori£ Amager N.F. orig, Renova Fi; в сортотипі Лангендейська зимове Альбатрос Fi, Крюмон Fi, National Fi, Bingo Fi, Mars Fi, Jupiter F Лада; в сортотипі Слава: Rodolfo Fi, Bonnet Fi, Carlton Ft, Krautman F; Cecile Fі; в сортотипах східного підвиду: Суддя 146, Краснодарська 1 Лікуришка 498/15, Уродлива, Новочеркаська 20, Татарбунарська Чуйська, Завадовеька 257/263, Можарська.
Визначені сортозразки за урожайністю перевищували стандартни сорт Амагер 611 на 27,4-78,0 %.
4.Цінними селекційними джерелами в наших умовах за ознакої дружності формування головки можуть бути сортотипи Лангендейськ осіння, Голландська плеската і Слава з коефіцієнтом варіювання цьог. показника 7,2, 6,7 і 7,4% відповідно.
Сортотипи, що належать до групи Північно-Західної Європи Білоруська, Амагер і Лангендейська зимова можуть бути донорами з тривалістю вегетаційного періоду /152-159 днів/ з коефіцієнтом варіаці 12,1, 12,8 і 8,0 % відповідно.
5.Кращу лежкість, зі збереженням більше 70% товарних головок післ 6-місячного зберігання /та до червня/, забезпечують в сортотипі Амагер Лангендейська зимова сорти: Wisconsin №8, Harris Resistant Danish Jatunsalgets Vinterkal Orig, Лада, Зимовка 1474 та гібриди Fi : Екстра Лежкий, Крюмон,Тавп, Колобок, Lennox, Hinova, Delus, Masada National , Zerlina, Bently, Impala, President, Bejo 1265. Гібриди Fi Hinov; та Lennox в сортотипі Амагер, Альбатрос, Лежкий, Rivera, Impala Hidena в сортотипі Лангендейська зимова можуть бути донорами ні стійкість проти хвороб зберігання.
6.Джерелами за показниками високоякісної продукції, що містить 8 10 % сухої речовини, понад 40 мг% аскорбінової кислоти та не втрачаюгі їх до кінця зберігання є сортозразки з сортотипів Амагер і Лангендейськ; зимова.
7.В умовах жорсткого інфекційного фону донорами комплексної стійкості проти фузаріозного в’янення і судинного бактеріозу в наших умовах є сорти і гібриди : Bonnet F(, Cecile Fі, Predena Fi, Jupiter Fi, Крюмон Fi, Ярославна, Wisconsin №8.
8.3a параметрами мінливості, стабільності, гомеостатичності та адаптивності для Східного Лісостепу України найбільш стабільними є сортозразки Krautkaiser Fi, Hinova Ft з сортотипу Амагер та Bingo Fi, President Fi, Predena Fi - з сортотипу Лангендейська зимова.
9.Тісні кореляційні зв’язки у білоголової капусти виявлені між ознаками : висота рослини і висота зовнішнього качана /г=0,5-0,7/, висота головки і індекс форми /г=0,4 - 0,8/ , діаметр головки і маса головки /г=0,4-0,6/. Вони служать критерієм для добору елітних рослин капусти серед гібридних популяцій, а також для оцінки вихідного матеріалу за побічними ознаками.
10.Використовуючи встановлені закономірності при проведенні доборів елітних рослин і донорів господарсько-цінних ознак, створено п’ять иреспективних, високоврожайних, лежких, стійких проти комплексу хвороб сортів і гібридів. Два з них внесені до державного Реєстру сортів рослин України: сорт Ярославна - на 1993 р., сорт Леся - перспективний на 1997 рік.
11.Серед основних пізньостиглих сортів капусти білоголової
відселектовані лінії, визначена їх загальна комбінаційна здатність. Кращі лінії рекомендовані для гетерозисної селекції : з сорту Ліка - Л 25, Л 26, Л 28, Л 52, з сорту Ярославна - Я 55, Я 56, Я 69, з сорту Українська осінь
- У.о.26, У.о.30, У.о.37, У.о.57, У.о,70, У.о.105. Схрещування самонесумісних ліній дозволило одержати близько 20 перспективних гібридів білоголової капусти, оцінка і випробування яких продовжується.
12.Відселектований для Східного Лісостепу України матеріал
пізньостиглої білоголової капусти з сорту Ліка - Л 25, Л 26, Л 28, Л 52, з сорту Ярославна - Я 55, Я 56, Я 69, з сорту Українська осінь - У.о.7, У.о.26, У.о.30, У.о.37, У.о.57, У.о.105 рекомендується використовувати науково-дослідними установами в селекційній роботі для створення гетерозисних гібридів.
13.Нові пізньостиглі сорти білоголової капусти Ярославна /внесений
до державного Реєстру сортів рослин України на 1993 р./ і Леся /перспективний на 1997 р./, які характеризуються високою урожайністю, підвищеною лежкістю, цінністю смакових якостей, відносною стійкістю проти комплексу хвороб, придатні до індустріальної технології вирощування і пропонуються для широкого впровадження в
сільськогосподарське виробництво державним підприємствам, фермерам і приватникам.
ПЕРЕЛІК РОБІТ, ОПУБЛІКОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
І.Чернишенко Т.В. Історія селекції капусти в Інституті овочівництва і баштанництва УААН //Наукові праці по овочівництву і баштанництву.-Харків:ЮБ УААН, 1997. -Т.І.- с. 17-18.
2.Чернышенко Т.В. Результаты селекции позднеспелой белокочанной капусты в условиях Лесостепи Украиньї/Шаукові праці по овочівництву і баштанництву /за ред. В.А. Кравченка, докт. с.-г. наук, члена-кореспондента УААН,- Харків:ІОБ УААН, 1997,- ТЛІ.- С.298-302.
3.Чернышенко Т.В. Оценка исходного материала в селекции поздних лежких сортов белокочанной капусты на устойчивость к болезням в Лесостепи Украины //В сб.: Овощеводство и бахчеводство. -К.: Урожай, 1991. - Вып.36. - С.28-30.
4.Чернишенко Т.В. Новий сорт пізньостиглої білоголової капуст; Ярославна //В зб.: Овочівництво і баштанництво.- К.:Урожай,1993 Вип.38. - С.14-17.
5.Чернышенко Т.В. Оценка исходного материала при селекци: лежких сортов капусты на устойчивость к болезням в зоне Лесостеп: Украины// Молодые учение сельскому хозяйству Нечерноземно: зоны:Тез.докл .науч.-произв.конф. - М.,1990. - С.133-135.
6. Гончаров С.Я..Чернышенко Т.В. Источники устойчивости капусті к фузариозному увяданию и сосудистому бактериозу//Тез.докл Всес.совещ. по иммунитету раст. к болезням и вредителям. Минск,сентябрь 1991.- Т.І.- С.121-122.
7.Чернишенко Т.В. Новик пізньостиглий сорт капусти дл індустріальної технології //Сучасні методи досліджень агрономі /Тез.доп.міжнар.конф.-Умань, 1993.- С.92.
8. Чернишенко Т.В. Пізньостиглі лежкі сорти білоголової капусти
придатні для індустріальної технології вирощування//Проблеми перспективи селекції і насінництва овочевих і баштанни кулыур:Тез.доп.наук. конф.,присв. 100-річчю І.М.Краевого.
Борова,1995.-С.31-32.
9.Гончаров С.Я., Скляревская В.В., Чернышенко Т.В. Влияни комплексной инокуляции возбудителями сосудистого и слизистог бактериозов на устойчивость капусты к болезням //Защита овоще бахчевых культур и картофеля от вредителей и болезней:Тез.докл.науч. практ. конф. - Тирасполь, 1996.- С.23-24.
Ю.Тимчук С.М., Супрун О.Г., Тимчук В.М., Чернишенко Т.Е Жирнокислотний склад олії у насіння капусти//Селекція овоч, і башт.к-на гетерозис:Тез.доп.міжнар.наук.конф. - Харків,1996. - С.78-79.
11.Чернышенко Т.В.,Гончаров С.Я., Решетников М.В. Проявленії самонесовместимости у некоторых сортов белокочанной капусты / Селекція овочевих і баштанних культур на гетерозис Тез.доп.міжнар.наук.конф.-Харків. - С.90-93.
12.Чернышенко Т.В. Селекционная работа с капустой белокочанно на Украине //Проблемы селекции овощных культур: Тез. докл. науч. практ. конф./29-30 июля/. - Минск: БНИИО, 1997,- С.42-43.
13. Чернышенко Т.В. Новый сорт капусты белокочанной Украинска осень// Информационный листок о передовом производственно техническом опыте. -Харьков:ХМТЦНТИ,1990. -№ 087-90. - С.1-3.
14. Чернышенко Т.В.Универсальний сорт поздней белокачанно капусты Ярославна //Информационный листок.-Харьков:ХЦНТЭИ, 1993. №61-93,- С.1-3.
15. Чернишенко Т.В. Капуста білоголова пізньостигла // Информа ционный листок. - Харьков: ХАПНТЭИ, 1997. - Ч.І, № 71-97. - с.1-4.
16. Чернишенко Т.В. Капуста білоголова пізньостигла // Информа ционный листок. - Харьков: ХАПНТЭИ, 1997. - Ч.И, № 72-97. - С. 1-3.
17. Чернишенко Т.В., Плешков К.К., Розторгуев В.А. Капуст білоголова пізньостигла // Нові сорти овочевих культур селекці інституту.Вінницький компл. відділ наук.-техн. інф. і прол.-Харків:Ю1 УААН, 1997. - С.2-5.
18. А. с. № 138. Україна. Сорт капусти білоголової Ярославна /Т.В Чернишенко (Україна).- Заявлено 1.07.90; Зареєстровано 1993.
АНОТАЦІЯ
Чернишенко Т.В. Вихідний матеріал при створенні пізньостиглих сортів і гібридів білоголової капусти.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук по спеціальності 06. 00. 05 - селекція та насінництво. Національний аграрний університет, Київ, 1997.
Захищається рукопис дисертації, в якій викладено результати досліджень особливостей і проявлення господарсько-цінних ознак капусти білоголової, удосконалення методики оцінки вихідного матеріалу, виявлення нових генетичних джерел за ознаками: урожайність, лежкість, біохімічні показники, стійкість проти фузаріозного в’янення і судинного бактеріозу; використання їх при створенні нових патентоспроможніх пізньстиглих сортів Ярославна і Леся.
Ключові слова: вихідний матеріал, сорт, гібрид, генофонд, гетерозис, самонесумісність, мінливість, кореляційний зв’язок, спадковість, джерело стійкості, селекція, гібридизація.
Чернышенко Т.В. Исходный материал при создании позднеспелых сортов и гибридов белокочанной капусты.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.00.05 - селекция и семеноводство. Национальный аграрный университет, Киев, 1997.
Защищается рукопись диссертации, содержащая результаты исследований об особенностях изменчивости и проявления хозяйственноценных признаков капусты белокочанной, усовершенствование методики оценки исходного материала> лежкость, биохимические показатели, устойчивость против фузариозного увядания и сосудистого бактериоза; использование их при создании новых патентоспособных позднеспелых сортов Ярославна и Леся.
Ключевые слова: исходный материал, сорт, гибрид, генофонд,
гетерозис, самояесовместимость, изменчивость, корреляционная связь, наследственность, источник устойчивости, селекция, гибридизация.
Chernishenko T.V. Initial Material and Creation of Late Varieties and Hybrids of White Cabbage.
Thesis for a master’s of agriculture degree on the speciality 06.00.05-breeding and seed growing .National Agrarian University, Kiev, 1997.
The manuscript is defended, which contains the results of investigations, including scientific presentation about peculiarities of variability and display of economic- valuable sings of white cabbage, improvement of initial material’s methods of estimation and creation of new genetic resources on yield, shelf- life, biochemical indices, resistance to fusariose and vessel bacteriosis, using them while forming new patentable late varieties for prolonged keeping: Yaroslavna and Lesya.
Key words: initial material, variety, hybrid, genofund, heterosis, selfincompatibility, variability, correlation connections, heredity, sources of resistance, breeding, hybridization.
- Чернишенко, Татьяна Владимировна
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1997
- ВАК 06.01.05
- Подбор сортов и гибридов белокочанной капусты для конвейерного поступления продукции в условиях Северо-Востока России
- Разработка элементов технологии выращивания семян гетерозисных лежких гибридов F1 капусты белокочанной в сухих субтропиках Южного Дагестана
- Исходный материал белокочанной капусты для создания сортов длительного хранения в условиях Приморского края
- АГРОБИОЛОГИЧЕСКАЯ ОЦЕНКА ГИБРИДОВ РАННЕЙ БЕЛОКОЧАННОЙ КАПУСТЫ В УСЛОВИЯХ ЦЕНТРАЛЬНЫХ РАЙОНОВ НЕЧЕРНОЗЕМНОЙ ЗОНЫ РФ
- Исходный материал и селекция капусты белокочанной в Приморском крае