Бесплатный автореферат и диссертация по наукам о земле на тему
Государственная политика Украины в сфере гражданства в контексте европейской интеграции.
ВАК РФ 25.00.01, Общая и региональная геология
Автореферат диссертации по теме "Государственная политика Украины в сфере гражданства в контексте европейской интеграции."
ЛЬШВСЬКИЙ РЕПОНАЛЬНИЙ 1НСТИТУТ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛ1ННЯ НАЦИОНАЛЬНО"! АКАДЕМН ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛ1ННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВ! УКРА1НИ
ШКУМБАТЮК Карта Любомир1вна
УДК 351:342.71 (477)
ДЕРЖАВНА ПОЛ1ТИКА УКРА1НИ У СФЕР! ГРОМАДЯНСТВА В КОНТЕКСТ1 еВРОПЕЙСЬКО! 1НТЕГРАЦН
25.00.01 - теор!я та ¡стор1я державного управлшня
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацп на здобутгя наукового ступени кандидата наук з державного управлшня
ЛЬВ1В - 2004
Дисертащею е рукопис.
Робота виконана в Нащональнш академн державного управлшня при Президентов! Укра'ши.
Науковнй кер1вник - кандидат юридичних наук, доцент
БОРДЕНЮК Василь 1ванович,
Нацюнальна академ1я державного управлшня при Президентов! Укра'ши, завщувач кафедри права та законотворчого процесу.
Офвдйш опоненти: доктор наук з державного управлшня, професор
МАЙБОРОДА Серпй Васильович, Нацюнальна академ1я державного управлшня при Президентов! Укра'ши, декан заочного факультету;
кандидат юридичних наук, доцент СТЕЦКЖ Петро Богданович, Лыпвський нацюнальний ушверситет ¡меш1вана Франка, завщувач кафедри конститущйного, адмппстративного та фшансового права.
Провщна усганова - 1нститут законодавства Верховно!' Ради УкраТни,
вщдш проблем правово! полтгеи, м. КиТв.
Захист вщбудеться 21 траеня 2004 року о 12 годит на засщанш спещал1зовано1 вченоТ ради К 35.860.01 у Льв1вському репональному шституп державного управлшня НацюнальноТ академн державного управлшня при Президентов! Укра'ши за адресою: 79491, м. Льв1в, смт. Брюхович1, вул. Сухомлинського, 16, к. 220.
3 дисертащею можна ознайомитись у б1блютещ Льв1вського репонального шституту державного управлшня Нацюнально1 академн державного управлшня при Президентов! Укра'ши (79491, м. Льв^в, смт. Брюхович1, вул. Сухомлинського, 16).
Автореферат розюланий 20 квтня 2004 року.
Учений секретар сиеща.'шованоТ вченоТ ради
А.О. Каляев
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуалыпсть теми. Практична реатзащя УкраУною курсу на европейську штеграцпо можлива лише за умов формування в держав! таких демократичних шститупв, як! вщповщали б, з одного боку, стандартам I вимогам Европейського Союзу, а з шшого - забезпечували верховенство права, дотримання прав I свобод людини, повагу та захист прав нацюнальних меншин.
До таких шститупв, з якими нерозривно пов'язуеться вир!шення зазначених вище завдань, належить шститут громадянства - основа правового становища особи як у нацюнальному, так 1 в м'1>кнародному правь
Громадянство як стшкий правовий зв'язок мгж особою та державою, що знаходить св1й вияв у Ух взаемних правах та обов'язках, е важливим компонентом правового статусу людини. Вщображаючи принципов! засади взаемовщносин особи [ держав и, громадянство, з одного боку, е головною умовою поширення на особу всього комплексу прав, свобод та обов'язгав громадянина певноТ держави, а з шшого - накладае на державу вщповщш обов'язки щодо громадян, зокрема в частиш, що стосусться Ух дипломатичного захисту та представления на мгжнародшй ареш. Саме тому будь-яка людина буде позбавлена значноТ частини своУх фундаментальних прав, якщо не матиме громадянства.
Громадянство е також виявом суверештету держави, осильки держава мае право самостшно виршувати питания, хто може бути 1 е УУ громадянами. При цьому вщ того, як будуть урегульоваш питания громадянства, багато в чому залежить стан 1 стабшьшсть держави та и шститупв. Оптимальне розв'язання проблем взаемовщносин "особа - держава" значною м1рою впливае на вс! сфери державного 1 сусшльного житгя, а тому завжди перебувае в центр! уваги вщповщних орган ¡в державноУ влади (державного управлшня). 1з цих позицш громадянство е об'ектом державноУ полггики.
Разом з тим процеси штегращУ УкраУни до Свропейського Союзу, членство у Рад1 Свропи зумовлюють потребу приведения УУ державноУ нолггики у вс1х сферах сусшльного I державного житгя (в тому числ! й у сфер! громадянства) у вщповщшсть ¡з загальновизнаними принципами та нормами «¡жнародного права та права Свропейського Союзу. Важлившть узгодження державноУ политики УкраУни у сфер1 громадянства 13 цими стандартами зумовлена насамперед тим, що вщмшнсягп в законодавств1 про громадянство в двох або бшыие державах призводять до виникнення проблем як у громадян, так 1 в держав у целому. Ось чому европейсью держави, в тому чиап й УкраУна, на сучасному еташ вживають захо;цв щодо узгодження державноУ политики у сфер! громадянства, вироблення единнх пщход1в до регулювання питань громадянства на законодавчому р1вш тощо. Саме цим зумовлюеться актуалыпсть дослщження проблем формування та
регшзацп державно!' полггики Укршни у сфер! громадянства в контекст! европейськоЧ штеграцн.
Важливим державно-сусга'льним значениям громадянства пояснюеться значний штерес до нього з боку вчених як за радянських час1в, так 1 ниш. Сшд назвати таких вчених, як С.А.Авак'ян, З.К.Александров, Ю.Р.Боярс,
B.Г.Буткевич, Л.Д.Воеводин, А.З.Георпца, А.1.Денисов, Д.ЛЗлатопольський,
C.К.Косаков, А.1.Лепеншн, М.ГМатузов, В.Ф.Мелащенко, А.А.Мшин,
B.Ф.Погоршко, П.М.Рабшович, СЛ.Русинова, Ю.М.Тодика, П.Ф.Чалий,
C.В.Черниченко, В.€.Ч!ркш, В.М.Шаповал, В.С.Шевцов, Б.В.Щетшш та шип. Однак у роботах названих авторхв увага акцентувалося в основному на конституцшно-правових та ьижнародно-правових аспектах громадянства, питания формування та ре&гшацн державно'! политики та державного управлшня у сфер! громадянства, як правило, не анашзувались.
Це значною м1рою стосуеться й проблем державно'! полтки та державного управлшня, дослщженню яких присвячеш, зокрема, пращ таких вггчизня-них I зарубЫсних вчених, як Г.ВАтаманчука, В.Д.Бакуменка, ВЛ.Борденюка, П.Брауна, Т.Дая, С.Д.Дубенко, В.М.Князева, Н.Р.Нижник, Л.Пала, Г.Райта, В.А.Ребкала, В.В.Тертички, В.В.Цветковата !шш. У згаданих працях розгля-даються здебьпыиого загальш проблеми державно! полггики та державного управлшня. Спещалып дослщження, як! були б присвячен! анал!зу держав-ноТ полггики у сфер! громадянства, факгично вщсутш.
Внкладене свщчить про потребу в комплексному вивченш понятгя, з%псту 1 механ1зм!в реал!зацй державно'! полпики Укршни у сфер! громадянства. Це 1 зумовило виб1р теми й актуальшсть дисертащйно! роботи.
Зв'язок роботи з иауковимн програмами, темами, планами. Тема дисертащйного досл!дження пов'язана з науковими проблемами, над якими працюе кафедра права 1 законотворчого процесу Нащональшл академн державного управлшня при Президентов! Украши ("Нормативно-правове забезпечення реформи державного управлшня та мкцевого самоврядування" -державний реестрацшний номер 0103Ш06820).
Автором дослщжувалися мехашзми реатзацп конституцшних прав громадян на участь в управлшш державними справами, у всеукрашському та мюцевих референдумах, у виборах до оргашв державно! влади та орган ¡в лпсцевого самоврядування, права р!вного доступу до державно!" служби та служби в органах м!сцевого самоврядування.
Мета ! завдання дослщження. Метою дисертацшноТ роботи е науково-теоретичне обгрунтування формування та реалЬац'п' державно! полггики Украши у сфер! громадянства в контекст! европейськоТ ¡нтеграцп, лцсця та рол! орган!в державного управлшня в практичному втшенш ще!
ПОЛГГИКИ В ЖИТГЯ.
Вщповщно до вказаноТ мети були поставлен! так! заедания:
- охарактеризувати стан науковоТ лператури з проблем державноТ полпики УкраТни у сфер! громадянства;
- осмислити теоретичш аспекта шституту громадянства як явища суспшьного життя та об'екта державноТ полпики 1 сформулювати визначення державно! полпики УкраТни у сфер! громадянства;
- розкрити мету, з\йст та принципа державноТ полпики УкраТни у сфер1 громадянства, п зв'язок з европейською штегращею;
- системно проанал1зувати законодавство УкраТни, що визначае основш засади державноТ полггики у сфер! громадянства на предмет його вщповщносгп м!жнародно-правовим (у тому числ! европейсь-ким) стандартам;
- визначити концептуальш шдходи до вдосконалення законодавства УкраТни про громадянство щодо усунення прогалин, суперечностей та неузгодженостей у регулюванш суспшьних вщносин, яю скла-даються в процес! набутгя особою статусу громадянина УкраТни, збереження громадянства УкраТни та його припинення;
- дослщити систему оргашв державного управл!ння, Тх ьпсце та роль у формуванн! та реагизацп державноТ пол!тики УкраТни у сфер! громадянства;
- виробити вщповщш пропозиц!Т \ рекомендацп щодо шлях!в удоско-налення державноТ политики УкраТни у сфер! громадянства в контекст! европейськоТ штеграцп.
Оо'скт дошдження - сусшлъш вщносини, що виникають у процес! формування та реашзаци державноТ полггики у сфер! громадянства, а саме з приводу набуття, збереження та припинення громадянства УкраТни, Тх правове регулювання, зокрема норм Конституцп УкраТни, закошв УкраТни та чинних м!жнародних договор!в УкраТни, функцп та повноваження вщповщ-них орган!в державного управлшня.
Предмет доапджепия - державна полпика УкраТни у сфер! громадянства, ТТ поняггя, зм!ст, принципи, конституц!йно-правов! засади та система оргашв державного управлшня, що забезпечують ТТ реал!зац!ю.
Гтотсза дослхдження базуеться на припущенш, що теоретичне осмислення громадянства як об'екта державноТ полпики, анал1з норм нацю-налыгого законодавства та м!жнародяо-правових стандарт!в щодо громадянства дають змогу обгрунтувати поняття, змкт та принципи державноТ полпики УкраТни у сфер! громадянства ! визначити засади п конституцшно-правового регулювання та реалпзацп органами державного управлшня в контекст! европейськоТ штеграцп.
Методы досл1дження. В процеЫ дослщження дисертантом використо-вувалась система сучасних загальнонаукових та спещальннх метод1в науко-вого шзнання суспшьних явшц 1 процеав, яка, зокрема, включае д1алектич-ний метод, а також системний, ¡сторичний, лопчний, структурно-функцю-нальний, поршняльно-правовий та шип методи наукового шзнання держав-ноТ полггики у сфер! громадянства.
Теоретичну основу дисертацй становлять насамперед пращ вотизня-них та заруб1жних вчених, в яких дослщжувались питання громадянства, державноТ полгеики та державного управлшня. Поряд ¡з цим у процеа дослщження автором використовувались також теоретичш здобутки загально'Т теори держави ! права, конституцшного та \пжнародного права, пол!тологп та ¡нших суспшьних наук.
Нормативно-правову базу дослщження становлять Конститущя УкраТ-ни, закони УкраТни та система м1жнародно-правових документ, прнсвячеких правам людини, у тому й числ! праву на громадянство.
Наукова новизна одержаних результатов визначаеться тим, що в дисертащйному дослщженш здшснено комплексний анашз державноТ полггики УкраТни в сфер! громадянства в контекст! европейськоТ штеграци.
Елементи науковоТ новизни полягають, зокрема, в тому, що:
- вперше розкрито поняття, змкт та принцппи державноТ гюлпнки УкраТни у сфер! громадянства, обгрунтовано ГТ зв'язок з европейсь-кою штегращею;
- висвгглено консштуцшно-правов1 засади державноТ полггики УкраТни у сфер! громадянства;
- д'ютав подалыиого розвитку анал!з законодавства УкраТни про громадянство з погляду його вщповщносп м!жнародно-правовим (у тому числ! европейським) стандартам та визначено шляхи його вдосконалення;
- розкрито ьисце та роль оргашв державного управл!ння, як! забезпе-чують формувашш та реагпзацио державноТ полпики УкраТни у сфер1 громадянства;
сформульоваш положения та висновки, спрямоват на визначення основ державноТ полггики УкраТни у сфер! громадянства в контекст! европейськоТ штеграци;
- виявлено проблемы! питання у дослщжуванш сфер!, що потребу-ють подальшого вивчення.
Практичне значения одержаних результате. Результатами дисертацшноТ роботи е обгрунтування концептуальних шдход!в до розв'язання проблеми формування, конституц!йно-правового закр!плення та реал!заци державноТ политики УкраТни у сфер! громадянства в контекст!
европейськоТ ¡нтеграци. Це дасть змогу вир!шити конкретш питания при пщготовщ нових 1 вдосконаленш чинних законодавчих акта, як1 регулюють питания громадянства УкраТни, та визначенш повноважень оргашв державного управлшня, як1 забезпечують реал1защю ц1сТ полггаки. Положения 1 висновки дисертаци можна використати в навчальному процес1 та подальших дослщженнях державноТ полпики у сфер! громадянства.
Основт положения й рекомендаци дисертацшного дослщження вико-ристовувалися пщ час пщготовки техшчних завдань експсрта вщ УкраТни для участ у д!яльно<гп робочих оргашв Ради Свропи з питань громадянства (довщка Мппстерства закордонних справ УкраТни № 3101/16-119/4-893 вщ 18 грудня 2003 р.) та у тдготовчш робот!, пов'язашй з приеднанням УкраТни до ЕвропейськоТ конвенцп про громадянство 1997 р. (довщка Адмиистраци Президента УкраТни № 20-01/156 вщ 19.11.2003 р.).
Апробащя результатш дисертаци. Основш щеТ I положения дисертащйного дослщження доповщались на м1жнародних науково-практичних конференщях: Першш Свропейськш конференци з питань громадянства (Страсбург, 1999), "Державне управлшня в умовах ¿нтеграци УкраТни в бвропейський Союз" (КиТв, 2002) та "Ефектившсть державного управлшня в контекст! глобал1зацпта евро]нтеграци"" (КиТв, 2003).
Матер1али та результата дисертаци обговорювалися на засщаннях кафедри права 1 законотворчого процесу НацюнальноТ академн державного управлшня при Президентов! УкраТни та м!жкафедралъному семшар! Льв!вського репоналыюго ¡иституту державного управл!ння НацюнальноТ академи державного управл!ння при Президентов! УкраТни.
Пуб.и'кацп. Основн! положения та результата дисертацшного дослщження викладен! у дев'яти публ!кац!ях, у тому числ! в чотирьох статтях у фахових наукових виданнях.
Структура та обсяг дисертаци. Дисертащя включае: вступ, три роздши, висновки, список використаних джерел, додатки. Повний обсяг дисертаци становить 186 стор!нок (основна частина - 164 сторшки), к!льк!сть використаних джерел - 230 найменувань, ¡з них 34 - шоземною мовою.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦИ
У вступ! обгрунтовано актуальшеть теми, зв'язок роботи з науковими програмами й темами, визначено мету, завдання, об'ект, предмет, гшотезу ! методн досл!дження, розкрито його наукову новизну та практичне значения, наведено даш щодо апробац!Т отриманих результат!в.
У першому роздТл! - "Теорглшчш аспекты державног полтики у сфер( громадянства" - анал!зуеться стан дослщжень у науков!й лггератур!
проблем формування та реал!зацп державно! полпики у сфер! громадянства, а також розкриваються зм1ст поняття громадянства як явища державно-правового життя 1 як об'екта державно! полпики, змют, мета й принципи державно! полпики Украши у сфер! громадянства як с кладов о! загально-державно! полники та П зв'язок з процесами европейсько! штеграцп.
Анали роб!т вчених, яы дослщжують питания громадянства, показуе, що в сучасн!й науков!й лператур! громадянство, як ! ран!ше, розглядасться здеб!льшого в трьох аспектах: як суб'ективне право, як правовщносини 1 як правовий ¡нститут. При цьому, незважаючи на р!зноманпшсть п!дход!в до формування згаданого поняття, найбшьш поширеним е визначення громадянства як стшкого правового зв'язку м^ж особою та державою, за якого вони надшеш взаемними правами та обов'язками як на терйторп вщповщно! держави, так 1 поза и межами.
Як споаб шституцюнал!зацп взаемов!дносин особи ! держави громадянство зумовлюе наявн!сть у них взаемних прав та обов'язгав. 3 одного боку, громадянство виступае як засгб захисту прав, свобод та штереав особи, а з шшого - як шструмент забезпечення !нтерес!в сусп!льства й держави, яка може вимагати вед сво!х громадян виконання певних обов'языв як у межах свое! територа, так ! поза ними. Под!бний дуал!зм громадянства е воображениям вщповщного ствведношення прав та штереЫв особи з интересами держави, яка е формою оргашзацн суспшьства. До того ж громадянство вщображае реальний суверенитет держави, оскшьки держава мае право самоспйно визначати, хто може бути 1 е и громадянами. Все це дае пщстави стверджувати, що проблеми громадянства е обов'язковою складовою внутршньо!1 зовшшньо! полпики держави.
У такий споаб громадянство нерозривно пов'язуеться з державою як оргашзащею полйично! влади в сощально неоднородному сустльствь Вщображенням такого зв'язку е те, що за змюгом вщповщних положень Конституцн Украши тшьки громадяни надшяються вс!ею повнотою конституц!йних прав 1 свобод, у тому числ[ й у сфер! державного управлшня. Саме тому громадянство вщнесене до шституту конституц!йного права, норми якого закр!плюють основн! права 1 свободи людини ! встановлюють з щею метою певну систему державно! влади. Як конституцшно-правовий шститут громадянство об'еднуе правов! норми, як! регулюють сустльш вщносини з приводу набутгя, збереження та припинення громадянства Украши ! визначають повноваження оргашв державно! влади, що беруть участь у вириненш питань громадянства.
1з цих позиц!й у робот! послщовно проводиться !дея про те, що громадянство е об'ектом вщповщно! державно! полпики, яка е складовою загалыюдержавно! полпики. У зв'язку ¡з цим на основ! анал!зу наукових праць з проблематики державно! пол!тики та державного управлшня подаеться авторське визначення державно! полпики у сфер! громадянства та
розкриваються и мета, ЗМ1СТ та принципи. Зокрема, державна полпика у сфер! громадянства визначаеться як системна 1 послщовна д!яльн!сть держави щодо набутгя, збереження та припинення громадянства УкраТни, спрямована на досягнення такого р!вня взаемов!дносин особи 1 держави, який вщповщатиме штересам кожноТ особи й штересам УкраТни в цшому.
Вщпов!дно метою державно!' политая УкраТни у сфер! громадянства е створення умов для безперешкодно! реал^защ! прав ! свобод людини ! громадянина, у тому числ! ! права на громадянство, а також забезпечення нацюнальних ¡нтересш, безпеки та територ!альноТ цшсносп УкраТни, !нтеграц!Т зд!йснюваноТ нею полггики в загальноевропейську.
У дисертацп визначено, що основн! етапи формування та розвитку державно'! политики УкраТни у сфер! громадянства пов'язаш з основними в!хами украшського державотворення та розвитку конституцюнашзму. Зм!ст и зводиться ось до чого. По-перше, державна полггика УкраТни у сфер! громадянства спрямована на дотримання ¡сторичноТ справедливост! стосовно набутгя громадянства УкраТни вих!дцями з УкраТни. По-друге, вона ор!ентуеться на надання можливосп набуття украТнського громадянства на основ! вшьного волевнявлення вама категормми ос!б, як1 проживають на територп УкраТни на законник пщставах, без будь-якоТ дискримшаци. Потрете, при виршенш питань, як! стосуються змши громадянства, не допускаеться виникнення безгромадянства. По-четверте, забезпечуеться практичне втшення конституц!йного принципу единого громадянства. I, нарепт, завдяки формуванню та реал!зацп державно!" полтжи УкраТни у сфер! громадянства вщповщно до загальновизнаних принцип!в ! норм м!жнародного права створюеться сприятливий режим для зближення умов набуття та припинення громадянства вЫх европейських краТн.
У результат! дослщження також встановлено, що принципи державно"! пол^ики УкраТни у сфер! громадянства, в яких вщображаеться н сутн!сть та зм1ст, закр!плен! в Конституцп УкраТни, законах та м!жнародних договорах УкраТни з питань громадянства. Система цих принцип!в включас в себе загальн! принципи, на яких базуеться державна пол1тика у будь-яюй сфер! (законност!, дотримання основних прав людини, вщкритост! державно'! д!яльност!, узгодженост! ¡птерес1в УкраТни та м!жнародного сшвтовариства), а також принципи, яких дотримусться держава стосовно громадянства. Це, зокрема, поеднання принцишв "права грунту" ! "права кров!", на яких базуеться украТнське громадянство, а також так! принципи: особистоТ автономп, ¡снування в УкраМ единого громадянства; необх!дност! уникнення безфомадянства; права на громадянства як невщ'емного права особи; визначення законом пщстав для набуття ! припинення громадянства УкраТни; неможливост! вигнання за меж! УкраТни або видач! ¡ншш держав! громадянина УкраТни; гарантування УкраТною п!клування та захисту сво'Тм громадянам, як! перебувають за Т! межами.
У другому роздш - " Конституцшно-правов1 засади державног" полтики УкраТни у сфер1 громадянства" - дослщжуються основы! етапи становления та розвитку нацюнального законодавства УкраТни про громадянство та анал!зуеться його вщповщшсть м'шнародно-правовим стандартам у контекст! европейськоТ штеграцп.
Такий напрям дослщження зумовлений там, що основш засади державноТ политики у вс!х сферах суспшьного життя, в тому числ! й у сфер! громадянства, визначаються, насамперед, у Конституцп ! законах Укранш.' До того ж наявшсть власного законодавства про громадянство е вщображенням реального суверенитету будь-якоТ держави !, вщповщно, п певноТ полпики.
У робот! зазначаеться, що до конституцШних засад державно! полпики у сфер! громадянства належать передуам положения статп 4 Конституци УкраТни, згщно з якою "в УкраТш кнуе едине громадянство. Пщстави набуття ! припинення громадянства УкраТни визначаються законом". Своерщну першооснову для визначення конституцшно-правових засад державно!' полпики у сфер! громадянства створюють також вщповщш положения роздшу II Конституцп УкраТни, який визначае конституц!йн! права, свободи та обов'язки людини I громадянина. До них належать и положения, в яких визначаються конституцшн! засади оргашзацн державноТ влади в УкраТни, зокрема щодо права громадян УкраТни брати участь в управлшш державними справами.
Основним нормативно-правовим актом, який на законодавчому р'тш визначае засади державноТ полпики УкраТни у сфер! громадянства, е Закон УкраТни "Про громадянство УкраТни" вщ 18 ачня 2001 року. Вщповщно до Конституцп УкраТни вш визначае правовий зм!ст громадянства УкраТни, пщстави його набуття 1 припинення, повноваження органов державноТ влади, що беруть участь у виршенш питань громадянства УкраТни, порядок оскарження ршень з питань громадянства, д1й чи безд^яльност! органов державноТ влади, !х посадових ! службових оЫб. Анал!з положень цього закону показуе, що його спрямовашсть вщповщае, насамперед, основним завданням державноТ полпики УкраТни у сфер! громадянства на сучасному еташ, и мет!, змкту та принципам.
Водночас, як засвщчуе практика застосування вщповщних положень законодавства УкраТни з питань громадянства, вЫ питания не можуть бути виршеш лише на баз! внутрипнього законодавства. Тому в робот! значна увага придшяеться анал!зу багатосторонн!х м!жнародних договор!в, до яких УкраТиа приедналася або мае нам!р приеднатися, а також двосторошпх м!жнародних договор!в УкраТни з питань громадянства передуЫм з державами-учасницями Сшвдружносп незалежних держав, з якими вщбуваеться !нтенсивний м!гращйний обмш.
У дисертацшнш робст обгрунтовуеться необхщшсть учасп УкраТни в багатостороншх м1жнародних договорах з питань громадянства, що зумовлено, насамперед, п членством у Рад! Европи, а також проголошенням курсу на европейську штегращю, включаючи вступ до Европейського Союзу. У зв'язку ¡з цим докладно анашзуються питания у част! УкраТни в Европейськш конвенцн про громадянство 1997 року. Адже зазначена конвенц!я, яка була розроблена в рамках Ради Свропи, е одним ¡з найважлив!ших широкомасштабних сучасних м!жнародно-правових документ!в, де визначаються основоположш принципи ! правила стосовно громадянства ф1зичних ос!б, з якими мае узгоджуватись внутр!шне законодавство з питань громадянства держав-учасниць. Це стосуеться й УкраТни, яка вже подписала цю конвенцно та вживае необхщних заход!в щодо и ратифжацй.
У русл! такого пщходу сформульован! пропозици та рекомендаци щодо приведения чинного законодавства УкраТни про громадянство у вщповщнють з Свропейською конвенщею про громадянство. Зокрема, вони стосуються визначення терм!шв, що вживаються в закон!, вдосконалення умов набуття громадянства УкраТни за народженням, за територ!альним походженням, внаслщок встановлення над дитиною ошки чи п!клування, прийняття до громадянства УкраТни, поновлення у громадянств! УкраТни та умов виходу з громадянства УкраТни ! пщстав втрати громадянства УкраТни; уточнения повноважень спец!ально уповноваженого центрального органу виконавчоТ влади з питань громадянства ! пщпорядкованих йому оргашв та М!н!стерства закордонних справ УкраТни, дипломатичних представництв ! консульських установ УкраТни.
За результатами аналпу вщпов'щних положень Конституцп та Закону УкраТни "Про громадянство УкраТни", м!жнародних договор!в УкраТни зроблено висновок, що в УкраТш в основному сформован! конституцшно-правов! засади державноТ полгшки у сфер'1 громадянства, як! в'щображають и зм!ст ! в цшому в!дпов1дають нац!ональним ¡нтересам УкраТни та вщповщним м!жнародно-правовим стандартам. Проте законодавче регулю-вання державно! пол1тики УкраТни у сфер! громадянства потребуе вдосконалення, яке мае полягати у внесенш зм1н до чинного законодавства та приеднанш до м!жнародно-правових документа з питань громадянства.
У третьему роздш! - "Система оргашв державного управлшня, 1цо забезпечують реа.ч1зацио державноГ полипики Укрсйни у сфер'1 громадянства" - розглядаеться система оргашв державного управлшня стосовно громадянства та розкриваеться Тх роль, функци та повноваження у вщповщшй сфер! державно-управлшськоТ д!яльност!.
Це зумовлене насамперед тим, що державна пол!тика у будь-ягай сфер! державного ! суспшыюго життя завжди здшснюеться через розгалу-жену систему орган!в державного управлшня, яка в широкому розумшш
означае практичну д1яльшсть ус1х оргашв державно'! влади з реатзаци цшей, функцш 1 завдань держави. Адже державна полпика може бути ефективною не тшьки за умови правового, а й оргашзацшного забезпечення ре&шзаци и цшей I завдань у вщповщнш сферь Маеться на уваз1 те, що реагйзащя вщповщних завдань 1 функцш держави, у тому чиста й у сфер! громадянства, об'ективно потребуе створення певного оргашзацшного мехашзму. Це повною «¡рою стосуеться й державно! полпики УкраТни у сфер! громадянства, яка також здшснюеться через вцщовщну систему оргашв державного управлшня.
Виходячи з проголошеного в статп 6 Конституцп' УкраТни принципу под1лу державно! влади до ще! систем« належать насамперед Верховна Рада УкраТни як единий орган законодавчо! влади, Президент УкраТни, Кабшет Мшютр!в УкраТни та шип централью та м!сцев1 органи виконавчоТ влади, а також органи судовоТ влади. Кожен з названих органов бере участь у реал!зацп державно"! полпики у сфер! громадянства в межах свое! компетенци.
У робот! анал!зуються основш форми участ у формуванн! та реагизацн державно!' полпики у сфер1 громадянства, насамперед Верховно'! Ради УкраТни, основне сощально-полпичне призначення яко! полягае у виконанш в межах Конституцп законодавчо!" функци та функци парламентского контролю. Проявом участ! парламенту у формуванн! та здшсненш державно"! полпики у сфер! громадянства е прииняггя вщповщних закон!в УкраТни, в яких визначаються основш Г! засади. До того ж Верховна Рада УкраТни, встановлюючи у форм! закошв повноваження, форми та методи д!яльност! оргашв виконавчоТ влади, визначае у такий спос!б параметри Тх управлш-сько! д!яльносп у сфер! громадянства. До проявив виконання парламентом функц!'! парламентского контролю належить д!яльн!сть Уповноваженого ВерховноТ Ради УкраТни з прав людини.
Вщповщш функци у сфер! громадянства зд!йснюе Президент УкраТни. За результатами анашзу повноважень Президента УкраТни як глави держави в дисертаци визначеш, зокрема, основн! форми його участ! в реашзаци державно! полпики у сфер! громадянства, до яких передуем належить видання Президентом УкраТни вщповщних указ!в з питань громадянства. Президент УкраТни також дас в!дпов!дн! доручення органам виконавчоТ влади та користуеться правом законодавчо"! !н!ц!ативи. Зважаючи на те, що за змютом пункту 28 статп 106 Конституцп Президент Укршни для зд!йснення сво!х повноважень може створювати консультативн!, дорадч! та шоп допом!жн! органи та служби, в дисертаци вщображаеться також !х участь у реал!зацн державно!' полпики у сфер! громадянства. Йдеться, зокрема, про Управлшня з питань громадянства Адмшстрацй Президента УкраТни та Комкш при Президентов! УкраТни з питань громадянства.
Державна полпика у сфер! громадянства реал!зуеться в УкраТш також через систему центральннх i мюцевих органов виконавчоТ влади. У зв'язку Í3 цим у po6oTÍ розглядаються, зокрема, повноваження Ka6¡HeTy Míhíctpíb УкраТни як органу загальноТ компетенцп, який вщповщно до Конституц!! покликаний забезпечувати здшснення внутршгаьо! i зовшшньо! политики держави, виконання КонстктуцГ! i закошв УкраТни у bcíx сферах суспшьного життя, в тому числ1 й у сфер! громадянства.
У робот! докладно висвплюються питания учасп в реагизацп державно! полггики у сфер! громадянства спещально уповноваженого центрального органу виконавчоТ влади з питань громадянства - Мппстерства BHyipiniHix справ УкраТни, а також MiHicTepcTBa закордонних справ, дипломатичних представництв та консульських установ УкраТни, що здшснюють вщповщш повноваження щодо oció, hkí пост!йно проживають за кордоном. Такий пщхщ зумовлений тим, гцо основне навантаження 3Í здшснення державно!" полпики у вцшовщних сферах суспшьного життя несуть, як правило, органи спещально! компетенцп.
Оскшьки за 3MÍCTOM стагп 124 Конституцн УкраТни юрисдиюця суд!в поширюсться на bcí правовщносини в держав!, в тому чисти й на громадянство, то в робот! розглядаються питания участ1 оргашв судово"! влади в реал!заци державно! полггики у сфер! громадянства. Так, за результатами анагпзу повноважень Конститущйного Суду УкраТни та суд!в загальноТ юрисдикц!! визначаються ochobhí форми Тх участ! в реал!зацп державно!" полпики у цш сфер!.
Зокрема, до вняв!в участ! Конституц!йного Суду УкраТни в реал!зацн державно"! полпики у сфер! громадянства належать: виршення питань про вщповщшсть закон!в та ¡нших правових atcrifi Верховно!" Ради УкраТни, акт!в Президента УкраТни, Кабшету Míhíctpíb УкраТни Конституц!!' УкраТни; офщшне тлумачення Конституци i закон!в УкраТни. Кр!м того, Конституц!й-ний Суд УкраТни формулюс висновки про вцтповщшсть Конституц!!' УкраТни чинних м!жнародних договор!в УкраТни або договор!в, що вносяться до ВерховноТ Ради Украши для надання згоди на 1х обов'язковкть.
Виявами участ! в реал!зацп згадано! полпики суд!в загальноТ юрисдикцп е розгляд скарг на ршення, дп та безд1яльн1сть в1дпов1дних oprauiu, до повноважень яких вщнесено вир!шення питань громадянства.
За результатами цього роздшу визначено, що в УкраТш в цшому завершено створення ninicHoT системи орган1в державно"! влади, яи забезпечують формування i реалващю державно!' полпики у сфер1 громадянства та здшснюють вщповщш функцп державного управл1ння у цш сфер!. Ця система охоплюе: законодавчу владу - Верховну Раду УкраТни, Президента УкраТни; Кабшет Míhíctpíb УкраТни та !нш! органи виконавчоТ влади; органи судово'! влади.
Однак зазначене не виключае пошуку вар!ант1в удосконалення системи оргашв державного управлшня, що забезпечуе реал!зацш державно!' полпики у сфер1 громадянства. Це особливо стосуеться системи органов внконавчо! влади, функцй та повноваження яких потребують уточнения та узгодження з метою забезпечення ефективно! реал1зацп державно! полпики у сфер! громадянства в контекст! европейсько! штеграци. Надзвичайно важливе м!сце в цьому процеа мае вщводитися конститущйшй, адмннстративнш та судовш реформам, актуальтсть яких пщвищилася шсля вступу Украши до Ради Свропи. Адже його наслщком е прийняття Украшою низки зобов'язань щодо здшснення вщповщних реформ у правовш та управлшськш сферах, яга е передумовою и повноцшно! европейсько! штеграци.
висновки
Проведене дисертацшне дослщження й узагальнення його результат шдтверджують, що поставлен! завдання реал!зоваш, мета досягнута, отримаш науков! результати, як! характеризуються науковою новизною, практичним значениям, пщтверджують гшотезу дослщження.
За результатами дослщження сформульоваш так! положения, висновки та рекомендацп.
1. Анал!з праць внчизняних ! заруб!жних науковц!в з питань державно! полпики у сфер! громадянства показуе, що, незважаючи на значний ¡нтерес науковц!в до проблематики громадянства, державно! полпики та державного управлшня, на цей час у науюшй лператур! вщсутш комплексн! досл!дження державно! полпики у згаданш сфер!. Теоретичш та концептуальн! розробки науковц!в ¡з цих шпань присвячен! лише окремим аспектам ц!е! проблематики, що визначае необхщшсть проведения комплексного дослщження державно! полпики Украши у сфер! громадянства.
2. Громадянство як явище суспшьного ! державного житгя, в якому вщображаеться ст!йкий правовий зв'язок м1ж особою та державою, що породжуе для них взаемн! права та обов'язки як на територа вщповщно! державн, так! поза и межами, е об'ектом вщповщно! державно! полпики.
Державна полпика Украши у сфер! громадянства - це системна ! послщовна д!яльшсть держави з питань набуття, збереження та припинення громадянства Украши, спрямована на досягнення такого р1вня взаемо-в!дносин особи ! держави, який вщпов'щатиме штересам кожно! особи й !нтересам Украши в цшому.
3. У процесс досл!дження з'ясовано, що одшею з головнях проблем формування та реал!зацн державно! полпики Украши у сфер! громадянства с знаходження вщповщного балансу М1ж штересами особи, держави !
сусшльства, оскшьки сам по соб1 шститут громадянства виконуе подвшну функщю: з одного боку, вш е засобом забезпечення I захисту прав особи, з ¡ншого - засобом захисту штерест держави. Тому метою державно!" пол1тики Украши у сфер! громадянства е створення умов для безперешкодноУ реагазацп прав 1 свобод людини I громадянина, в тому числ1 1 права на громадянство, а також забезпечення нащоналышх штерест, безпеки та територ1альноТ цинсност! Украши, штеграцГУ здшснювано'Т нею полггики в загальноевропейську полггику.
4. На змют 1 порядок формування державно!" полггики у сфер! громадянства впливають ¡сторичш, культур!», сощальш, економ1чш, гсограф1чш особливост! кожноУ краТни окремо. Основш етапи розвитку державно! полггики Украши у сфер! громадянства пов'язаш з этапами украТнського державотворення та розвитку конституц!онал!зму. И зм!ст зводиться ось до чого: дотримання ¡сторично!" справедливоси стосовно набутгя громадянства Украши вихщцями з Украши; забезпечення можливосп набуття украТнського громадянства вс1ма категориями оаб, як! проживають на територи Украши на законних п!дставах, без будь-яко! дискримшаци; недопущения виникнення безгромадянства; практичне втшення конституц!йного принципу единого громадянства; сприяння зближенню умов набутгя та припинення громадянства вах европейських краТн.
5. Будучи цшеним. явищем, державна пол!тика УкраУни у сфер! громадянства кнуе в двох площинах ! мае два аспекти: м!жнародний (державна належшеть), пов'язаний з правами ! обов'язками м1ж державами, що звщеи випливають,! внутр!шньодержавний - щодо в!дносин м1ж особою ! державою. Це зумовлюе Т1сний взаемозв'язок державно! пол1тики УкраУни у сфер! громадянства як складово! загальнодержавно! пол!тики з евроштеграцшними процесами.
6. Принципи державно! полггики Украши у сфер! громадянства, в яких вщображаеться и сутн!сть та змют, визначен! в Конституцн, законах та м!жнародних договорах УкраУни з питань громадянства. Система цих принцип!в включае в себе загальн! принципи, на яких мае базуватися будь-яка державна пол!тика, а також принципи, яких дотримуеться держава стосовно громадянства.
7. Першооснову формування та реал!зацп державно! полкики у сфер! громадянства утворюють вщповщш положения Конституцн УкраУни, в яких визнаються загальн! засади конституцшного ладу Украши, конституцшш права ! свободи та обов'язки людини ! громадянина, включаючи право на громадянство, конституцшш засади оргашзацп та д!ялыю(т оргашв державно! влади в УкраТш, а також положения Закону УкраУни "Про громадянство УкраУни", в яких вщповщно до Конституци УкраУни визна-чаються правовий змют та принципи громадянства УкраУни, п!дстави !
порядок його набуття та припинення, повноваження оргашв державно! влади, що беруть участь у виршенш питань громадянства Украши, порядок оскаржешш рипень з питань громадянства, д!й чи безд1яльносп оргашв державно! влади, !"х посадових 1 службових оаб.
Анализ конституцшно-правових засад державно! пол ¡тики Украши у сфер! громадянства показав, що законодавство Украши з питань громадянства в основному вщповщае вимогам демократизму, поваги до прав 1 свобод людини I громадянина, нащональним штересам Украши та Ы1жнародно-правовим стандартам щодо громадянства. Водночас законо-давче регулювання державно! полпики Украши у сфер! громадянства ще потребуе вдосконалення, яке мае полягати у внесенн! змш до чинного законодавства та приеднанн! до м!жнародно-правових документ!в з питань громадянства.
8. Своерщиими ор1ентирами вдосконалення державно! полпики у сфер! громадянства в контекст! европейсько! штеграца е вщповщн! лижнародн! договори, згоду на обов'язков!сть яких дала Верховна Рада Украши, а також т!, до яких Украша мае нам1р приеднатися. Тому актуальним е питания участ! Украши в Свропейськш конвенцн про громадянство 1997 року, що шдтверджуе визнання УкраТною приндип!в ! норм европеиського права ! повагу до них. Украша шдписала конвенц!ю 1 липня 2003 року,! зараз вживаються заходи щодо и ратиф^аци.
9. Державна полпика у вщповщних сферах державного 1 суспшьного життя, в тому числ! у сфер! громадянства, здшснюеться через розгалужену систему оргашв державного управл!ння, як1 беруть участь в и реал!зац!! в межах свое! компетенди. Виходячи з проголошеного в статт! 6 Конституци Укра!ни принципу подшу державно! влади, до ще! системи належать насамперед Верховна Рада Украши як единий орган законодавчо! влади, Президент Украши, Кабшет М!н!стр!в Украши та шш! центральн! та м!сцев! органи виконавчоТ влади, а також органи судовоТ влади.
10. За результатами дослщження функций та повноважень органов виконавчо! влади, як1 забезпечують реал!зац!ю державно! полпики Украши у сфер! громадянства, можна стверджувати, що специф!кою державного управлшня у Ц1Й сфер! е те, що його функци розподшен! м1ж кшькома центральними органами виконавчо"! влади спец!ально! компетенц!!, як1 до того ж т1Сно взаемод!ють. Тому найважлив!щу роль тут мають в1ддфавати завершен!сть ! ц!л!сн!сть модел! оргашзаци державного управл!ння у ц!й сфер!. Отже, необхщпо створити таку систему державних орга!пв, що зд!йснювала б яюсне управлшня у сфер! громадянства П1д контролем укра!нського народу, який е нос!ем сувереннету ! единим джерелом державно! влади в Укра!ш (частина друга статт! 5 Конституци Украши), як в його штересах, так ! в ¡нтересах Украши.
11. 3 метою встановлення чггких ор1ентир!в для формування та реал1зац» державно! полпики Украши у сфер1 громадянства доцшьним видасться визначення парламентом (у форм] закону) основних засад державно! полпики Укра'ши у цш сферь Такий закон ми би, зокрема, м!стити загальш положения (визначення державно! полпики Укра'ши у сфер! громадянства, и принципи та основш напрями проведения, включаючи питания м!жнародного сшвробггництва), засади правового регулювання та державного управления.
12. Подальше вдосконалення державно! полпики Укра!ни у сфер! громадянства е одним !з суттевих фактор!в, який сприятиме утвердженню Укра'ши як незалежно! демократично! правово! держави, оскшьки громадянство е одним з важливих компонент!в правового статусу людини. Адже за зм!стом в!дпов!дних положень Конституци Укра!ни громадянство е одшею з передумов поширення на особу значно! частини полггичних прав ! свобод, зокрема щодо реал!зацй конститущйних прав громадян Украши на участь в управлшш державними справами. Водночас приведения державно! полпики Украши у сфер! громадянства (як, зрештою, в !нших сферах суспшьного ! державного життя) у в!дпов!дн!сть з м!жнародно-правовнми, в тому числ1 з европейськими стандартами, е важливою передумовою усшшно! европейсько! !нтеграцн Украши.
СПИСОК ОПУБЛ1КОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦН
1. Шкумбатюк К.Л. Закон Украши "Про громадянство Украши" в евши законодавства про громадянство Ради Свропи // Командор. - 1999. -№ 1. - С. 44-46.
2. Шкумбатюк К.Л. Гармошзащя законодавства Украши про громадянство з м!жнародним правом у контекст! европейсько! штеграцн // Вюн. У АДУ. - 2000. - № 2. - С. 269-273.
3. Шкумбатюк К.Л. Громадянство як об'ект державно! полпики Украши // Актуалып проблем« державного управлшня: 36. наук. пр. Одес. репон. ш-ту держ. упр. НАДУ. - 2003. - № 4 (16). - С. 103-111.
4. Шкумбатюк К.Л. Формування та змшт державно! полпики Украши у сфер! громадянства // Ефектившсть державного управлшня: 36. наук. пр. Львш. репон. ш-ту держ. упр. НАДУ. - Л., 2003. - Вип. 4. - С. 63-69.
5. Шкумбатюк К.Л. Державна полпика ! державна служба (гуманпар-ний аспект) // Актуальш проблемн реформування державного управлшня: Матер1али щор!ч. наук.-практ. конф. наук.-пед. персоналу, слухач!в, асп!рант!в, докторанпв Академн, 29 трав. 1997 р. / За ред. В.Князева. - К.: Вид-во У АДУ, 1997. - С. 86-88.
6. Шкумбатюк K.JI. Державна полпика УкраТни у сфер! громадянства як складова европейсько! штеграцп // Державне управлшня в умовах ¡нтеграци УкраТни в Свропейський Союз: Матер1али наук.-практ. конф. / За заг. ред. ВД.Лугового, В.М.Князева. - К.: Вид-во УАДУ, 2002. - С. 215-216.
7. Шкумбатюк К.Л. Необхщшсть узгодження нацюнального та европенського законодавства про громадянство // Ефектившсть державного управления в контекст! глобал1заци та евроштеграцп: Матер^али наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.ГЛугового, В.М.Князева. - К.: Вид-во НАДУ, 2003. -С. 64-66.
8. Шкумбатюк К.Л. Гуманпарна полпика УкраТни: державний мехашзм реашзацй // Уряду УкраТни: Президенту, законодавчш, виконавчш влади Аналп. розробки, пропозицп наук, та практ. пращвниюв). - К., 1995. -Т. 3. - С. 24-32.
9. Shkumbatiuk K.L. Public Administration in Ukraine: organization and development II Public Administration in Transition. - Bratislava: Published by NISPAcee, 1995. - P. 130-134.
АНОТАЦИ
Шкумбатюк К.Л. Державна полпика УкраТни у сфер! громадянства в контекст! европейсько! ¡нтеграцн'. - Рукопис.
Диссртащя на здобуття паукового ступеня кандидата наук з державного управлшня за спещальшстю 25.00.01 - теор!я та iciopin державного управл1ння. — Льв1вський рег1ональний in статут державного управлшня Нацюнально! академп державного управлшня при Президентов'1 УкраТни. - Льв!в, 2004.
Дисертацшна робота присвячена комплексному досл!дженню державноТ полпикн УкраТни у сфер! громадянства. Зокрема, в робот! на основ! анашу вщповщно'Т науковоТ лператури, Конституцй" УкраТни, закон!в та м!жнародних договор!в УкраТни з питань громадянства розкриваються поняття, зм!ст, мета, принципи, конститутпГшо-правов! засади державноТ полпики УкраТни у сфер! громадянства в контекст! европейсько!" iHTerpaui'i. Дослщжуються також Miene i роль оргашв державного управлшня, яш беруть участь у формуванш та реал!зацп державно! полпики УкраТни у сфер! громадянства.
У робот! проводиться ¡дея, що державна полпика УкраТни у сфер! громадянства, з одного боку, е одним i3 фактор!в утвердження УкраТни як незалежно!" демократично! правово! держави, а з iHmoro - важливою складовою европейсько! ¿нтеграцн" УкраТни.
Положения, висновки та рекомендацп", що кйстяться в дисертацшному дослщженш, можуть бути використаш в пропеа здшснення заход1в щодо ¡мплементацп УкраТною Свропейсько! конвенцн про громадянство 1997 року, а його результата - I в навчальному процесс а також у подалыиих дослщженнях державно'! полпики у сфер! громадянства.
Ключов! слова: громадянство, державна пол1тика у сфер1 громадянства, зм!ст, пргагципи, повноваження, законодавство, мшнародш договори, европейська штегращя, органи державного управлшня.
Шкумбатюк К.Л. Государственная политика Украины в сфере гражданства в контексте европейской интеграции. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата наук государственного управления по специальности 25.00.01 - теория и история государственного управления. - Львовский региональный институт государственного управления Национальной академии государственного управления при Президенте Украины. - Львов, 2004.
Диссертационная работа посвящена комплексному исследованию государственной политики Украины в сфере гражданства. В частности, на основании анализа соответствующей научной литературы, Конституции Украины, законов и международных договоров Украины по вопросам гражданства в работе раскрываются понятие, содержание, цели, принципы, конституционно-правовые основы государственной политики Украины в сфере гражданства в контексте европейской интеграции. Исследуются место и роль органов государственного управления, которые участвуют в формировании и реализации государственной политики Украины в сфере гражданства.
Идея диссертационной работы состоит в том, что государственная политика Украины в сфере гражданства является, с одной стороны, одним из факторов становления Украины как независимого демократического правового государства, а с другой - важной составляющей европейской интеграции Украины.
Положения, выводы и рекомендации, которые содержатся в диссертационном исследовании, могут быть использованы в процессе реализации мер, связанных с имплементацией Украиной Европейской конвенции о гражданстве 1997 года, а его результаты - и в учебном процессе, а также в дальнейших исследованиях государственной политики в сфере гражданства.
Ключевые слова: гражданство, государственная политика в сфере гражданства, содержание, принципы, полномочия, законодательство, международные договоры, европейская интеграция, органы государственного управления.
Shkumbatiuk K.L. Ukrainian public policy in citizenship within the context of European integration. - Manuscript.
The thesis for a Candidate Sciences degree in Public Administration; specialty 25.00.01 - Theory and History of Public Administration. - Lviv Regional Institute of Public Administration of the National Academy of Public Administration, Office of the President of Ukraine. - Lviv, 2004.
The dissertation covers theoretical, methodological and practical aspects of the Ukrainian public policy in citizenship within the context of European integration. The work consists of introduction, three parts/sections, conclusions and bibliography/ references.
The research analyses the definition of Ukrainian public policy in citizenship, its contents, goals and principles.
The process of developing a democratic society in Europe needs a new public policy strategy to be set up in all European States. An important part of the new public policy is the formation of Ukraine's own policy in the sphere of citizenship.
Citizenship (nationality) - the legal bond between the individual and the State - is an essential factor at all levels of human life. Each of us, as individuals, would be deprived of an important part of our most fundamental rights if we did not have a nationality.
Nationality is also an integral part of the identity of the State. But just as the identities of States are very different, so are the ways in which States have chosen to determine their citizens. If States were isolated from each other and if they coexisted in a static international community with little interaction between their populations, the determination of nationality might be an easy task of theoretical relevance only. But this is not the case. In our world there is increasing interaction between States, there are State successions and other kinds of change of sovereignty, there is growing movement of people and there are yet more marriages between people of different nationalities. In this context, States must carefully form policies that both protect their interests and meet the needs of individuals in this changing environment. In this endeavour, it is proper that governments be guided by internationally accepted standards.
The author makes the definition of Ukrainian public policy in citizenship. Ukrainian public policy in citizenship is defined as the state's system and continuous activity to acquire, keep and terminate citizenship of Ukraine for balancing interests of persons and state.
The author argues that the Ukrainian public policy in citizenship is a very important part of the successful solution of economic, social and political problems in Ukraine and creation of its integration into the European community.
This research also analyzes the Law of Ukraine "On Citizenship of Ukraine" as a basis for the formation and realization of the Ukrainian public policy in citizenship. This Law in accordance with the Constitution of Ukraine determines the legal status of citizenship of Ukraine, grounds and order of its acquisition and termination, competency of state authorities taking part in resolving the issues of citizenship of Ukraine, order of appeals against citizenship-related decisions and against actions or inactivity of state authorities, their functionaries and officials.
At the same time, the regulation of nationality, which lies primarily within a state's domestic jurisdiction, must be in line with the international law. The research focuses on the importance of the improvement of Ukrainian law in conformity with international standards in citizenship area, particularly with the standards of the Council of Europe and its 1997 European Convention on nationality. This Convention establishes principles and rules relating to the nationality of natural persons, to which the internal law of States Parties shall conform. When member states ratify the Convention, they will have to ensure that their domestic legislation complies with its principles, and when those states subsequently amend or revise their nationality laws, they will also have to do so in conformity with the Convention's principles. If conflicts arise between the nationality laws of member states, the Convention can provide a solution or a guideline to solve a problem. In this way, the Convention articulates a common standard for European nationality legislation. Ukraine signed the Convention and takes appropriate measures for it ratification.
Special emphasis has been placed in the thesis to the relationship between the public policy and public administration because the establishment of the effective system of public administration in the sphere of citizenship is very important for the successful pursuance of the Ukrainian public policy in citizenship. In such way the study demonstrates a close link between the public policy and public administration as a means of the its realization.
Practical recommendations concerning the improvement of the Ukrainian citizenship legislation, the mechanism for policy making and policy implementation in the citizenship area within the context of European integration are offered. The author reveals problems in this research area which might need further investigation. The results of the research can be used in scientific and teaching sphere and can be useful for practical solution of problems within the context of European integration of Ukraine.
Key words: citizenship, public policy in citizenship area, contents, principles, power, legislation, international agreements, European integration, system of bodies of public administration.
- Шкумбатюк, Карина Любомировна
- Львов, 2004
- ВАК 25.00.01