Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Эффективность различных систем до- и послепосевной обработки почвы при выращивании кукурузы в условиях юга правобережной Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.01, Общее земледелие
Автореферат диссертации по теме "Эффективность различных систем до- и послепосевной обработки почвы при выращивании кукурузы в условиях юга правобережной Лесостепи Украины"
Р Г 6 од - -
національний аграрним університет
КАРИЧКОВСЬКИИ ДМИТРО ЛАВРЕНТІИОВИЧ ^ ,Г\ УДК 633.15:631.5
ЕФЕКТИВШСТЬ РІЗНИХ СИСТЕМ ДО-1 ПІСЛЯПОСІВНОГО ОБРОБІТКУ ГРУНТУ ПРИ ВИРОЩУВАННІ КУКУРУДЗИ В УМОВАХ ПІВДНЯ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
06.01.01 - загальне землеробство
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Уманській сільськогосподарській академії Міністерства а
рарної політики України.
Науковий керівник: доктор сільськогосподарських наук, професор •
Захист відбудеться 20 червня 2000 року о 13 годині на засіданні спеціалізов ноі вченої ради Д 26.004.10 в Національному аграрному університеті за адреса 03041, Київ - 41, вул. Героїв оборони, 15, навчальний корпус 3, аудиторія 65.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного аграрного ут верситету за адресою: 03041, Київ-41, вул. Героїв оборони, 11, навчальний ко пус 10.
Автореферат розісланий “/8 ” ТраЄмЯ 2000 року
ЄЩЕНКО ВОЛОДИМИР ОМЕЛЬЯНОВИЧ,
Уманська сільськогосподарська академія, завідуш кафедри загального землеробства
Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських наук, професор
ПРИМАК ІВАН ДМИТРОВИЧ,
Білоцерківський державний аграрний університет, завідувач кафедри землеробства
кандидат сільськогосподарських наук.
МАЦЕВЕЦЬКА НАДІЯ МИХАЙЛІВНА,
провідний науковий співробітник відділу обробітку грунту, Інституту цукрових буряків УААН
Провідна установа: Інститут землеробства УААН, смт. Чабани.
лабораторія обробітку грунту і боротьби з бур'янами
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Кукурудза є найбільш урожайною зернофуражною культурою України. Згідно проекту національної програми “Зерно України” виробництво зерна кукурудзи в 2005 році в цілому по країні намічається в об'ємі 8338 тис. тонн, в тому числі по лісостеповій зоні і Черкаській області - відповідно 3733 і 512 тис. тонн [3]. Для цього майже вдвічі необхідно розширити посівні площі кукурудзи на зерно, довівши її в цілому по Україні, Лісостепу і Черкащині відповідно до 2304, 967 і 129 тисяч гектарів. Реалізація цього агрозаходу ускладнюється великозатратного технологією вирощування кукурудзи порівняно з іншими зерновими культурами.
Великі затрати на виробництво зерна кукурудзи припадають на обробіток грунту при підготовці його до сівби та при догляді за рослинами - відповідно 6,0-6,5 і 9,6-9,7°/о від всіх прямих затрат. Крім того, при інтенсивному механічному обробіткові грунту розпилюється структура, переущільнюється грунт при частому іроході по полю тракторів та знарядь чи грунтообробних машин. Все іе вказує на необхідність мінімалізації механічного до- і іісляпосівного обробітку грунту та наукового обгрунтування жремих її заходів.
Вже стало нормою, що проблема боротьби з бур'янами на посівах :укурудзи вирішувалась двома шляхами: або інтенсифікацією
іеханічного обробітку грунту, або ж використанням
исокоефективних гербіцидів. В обох випадках їх реалізація ютребує значних виробничих витрат, що в умовах економічної крути є справою нереальною для більшості господарств України, ’ому вважається за доцільне розробити енергозберігаючу систему аходів боротьби із забур'яненістю посівів сільськогосподарських ультур, яка базувалась би на очищенні верхнього шару грунту від асіння бур'янів в допосівний період.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. кспериментаяьні дослідження виконані автором у відповідності з ланом наукових робіт кафедри загального землеробства Уманської ільськогосподарської академії, номер державної реєстрації 199U000224.
Мета і завдання досліджень. Метою наших досліджень було становити, за якої інтенсивності допосівного обробітку грунту шадаються кращі умови для очищення посівного шару чорнозему зідзоленого від насіння бур'янів і за якої системи міжрядних ('льтивацій забезпечується менша забур'яненість посівів кукурудзи
другій половині її вегетації. А щоб на основі одержаних
експериментальних даних розробити науково обгрунтовану систе: допосівного і міжрядного обробітків грунту в боротьбі з бур'янаї при весняній підготовці поля до сівби кукурудзи та при догляді посівами програмою наших досліджень планувалось вирішен таких завдань:
- вивчити режим вологості грунту та його основні агрофізич показники залежно від кількості допосівних культивацій та глиб міжрядного обробітку;
- дослідити вплив використання гербіцидів, різних сист допосівного і міжрядного обробітку грунту на його біологія активність;
- визначити ступінь очищення грунту від життєздатного насін бур'янів за допосівний період та оцінити забур'яненість посії кукурудзи на різних варіантах обробітку грунту при підготовці йо до сівби та при догляді за рослинами на безгербіцидному гербіцидному фонах;
- дослідити реакцію рослин кукурудзи на різні варіан допосівного обробітку грунту та міжрядних розпушувань;
- дати економічну оцінку ефективності застосування грунтово гербіциду і різних систем обробітку при підготовці грунту до сів та при догляді за посівами.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна робо полягає в тому, що в умовах півдня лісостепової зони Украї вперше доведена можливість мінімалізувати систему допосівно обробітку грунту під кукурудзу для створення оптимальних ум очищення посівного шару від життєздатного насіння бур'янів допосівний період. Науково обгрунтована також доцільніс проведення всіх міжрядних розпушувань грунту при догляді посівами на глибину передпосівної культивації.
Практичне значення одержаних результатів. Застосування виробничих умовах правобережного Лісостепу України розроблен заходів мінімалізації допосівного обробітку та міжрядн розпушувань забезпечує високий ефект в боротьбі з бур'янами знижує енергетичні затрати при вирощуванні кукурудзи на зерк Наукові розробки автора пройшли виробничу перевірку в КС “Аполянка” Уманського району Черкаської області.
Особистий внесок здобувана полягає в закладанні дослц проведенні всіх експериментальних досліджень, узагальненні дан. літератури, аналізі власних результатів досліджень та їх підготов до публікації, апробації результатів досліджень в умов виробництва.
Апробація результатів дисертації. Основні результа дисертаційної роботи доповідались і обговорювались
з
розширеному засіданні кафедри загального землеробства Уманської сільськогосподарської академії (2000 р.), на науковій конференції професорсько-викладацького колективу Уманської
сільськогосподарської академії (1999 і 2000 р.) та на міжнародній науково-виробничій конференції “Наукове забезпечення агропромислового виробництва” (Одеса, 1999).
Публікації. Основні результати досліджень за темою дисертаційної роботи опубліковано в п’яти наукових працях, з яких одна в науковому журналі і чотири - в наукових збірниках.
Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, семи розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Робота викладена на 130 сторінках машинописного тексту, містить 35 таблиць і 6 рисунків, а список використаних джерел охоплює найменувань.
Основний зміст роботи
1. Огляд літератури і обгрунтування напрямів досліджень
Коротко поданий огляд джерел літератури стосовно біологічних особливостей кукурудзи, ефективності різних систем допосівного і міжрядного обробітків грунту при вирощуванні кукурудзи в різних природно-економічних зонах. Обгрунтована необхідність більш детального вивчення окремих елементів мінімалізації механічного обробітку при підготовці грунту до сівби кукурудзи і догляді за рослинами.
2. Природні умови, схема досліду і методика проведення
досліджень
Польові дослідження проводились протягом 1997-1999 рр. на землях польової сівозміни навчально-дослідного господарства “Родниківка” Уманської сільськогосподарської академії, розміщеному в південній частині правобережного Лісостепу України.
Грунт дослідних ділянок - чорнозем опідзолений з вмістом гумусу за Тюріним 3,8 - 4,5%. Реакція грунтового розчину -слабокисла, pH сольової витяжки 5,7 - 6,4, гідролітична кислотність
2,5 - 3,5 мг.екв. на 100 г грунту, ступінь насичення основами 83 - 90 Уо.фосфором і калієм такі грунти забезпечені добре. Підгрунтові води залягають глибоко і не беруть участі в забезпеченні рослин зодою.
Клімат на території господарства характеризується помірно континентальністю. В середньому за 1891 - 1985 рр. річна норм опадів складає 529,0 мм, серед яких за зимові, весняні, літні і осіні місяці випадає відповідно 100,5, 122,3, 197,5 і 108,7 мі
Середньодобова температура повітря складає 7,3 °С з мінімумом січні (-5,7 °С) і максимумом (19,5 °С) - в липні. Роки досліджень : окремими елементами погоди значно відрізнялись ві середньобагаторічних показників і між собою. За вегетаційни період (травень - вересень) 1997, 1998 і 1999 рр. кількість опаді складала відповідно 461,2, 351,3 і 171,0 мм при багаторічній норк
287,5 мм. Недобір опадів за вегетацію 1999 р. підсилювався значк вищою за норму середньодобовою температурою повітря в це період.
Для вивчення ефективності різних за інтенсивністю систе допосівного і міжрядних обробітків грунту при вирощувані кукурудзи після озимої пшениці на безгербіцидному і гербіцидном фонах тимчасові досліди закладались методом розщеплених діляноі В схему досліду включались три варіанти допосівного обробітк грунту: з трьома допосівними культиваціями (перша - на 10 — 8 сі друга і третя -на8-6і6-5 см) з двома (на 10 - 8 і 6 - 5 см) лише з однією передпосівною культивацією на 6 - 5 см. На коже варіант допосівного обробітку накладались два фоні безгербіцидний і гербіцидний, який створювався шляхом внесені-під передпосівну культивацію харнесу в нормі 2 кг/га д. р.
Перед початком міжрядного обробітку на кожен із шест попередньо закладених варіанти накладались по два варіант розпушування міжрядь: перший, де глибина трьох міжрядни
культивацій в порядку їх виконання складала відповідно 12 —10, 1
- 8, б - 5 см і другий, де всі три розпушування міжрядь проводилис на одну і ту ж глибину - 6 - 5 см.
Загальна кількість варіантів - 12 в трьох повторностях пр систематичному розміщенні. Посівна площа ділянки в рок досліджень була в межах 168 - 196 м2, облікова - 100 м2.
Технологія вирощування кукурудзи на досліді включала лущенк стерні, полицеву оранку на 20 - 22 см, пізньоосіннє внесення на 1 і по 1 ц безводного аміаку, ранньовесняне вирівнювання рілі боронами. Кукурудзу гібриду Ювілейний 70 висівали на кінцев густоту з розрахунку одержання в 1997 р. 70, а в 1998 і 1999 рр. - 6 тис. сходів на 1 га. На п'ятий - шостий день після сівби проводил досходове боронування середніми боронами.
Програмою досліджень передбачалось визначення таки показників: вологості метрового шару грунту на час сівби і цвітінн кукурудзи термостатно-ваговим методом; об’ємної маси грунту
шарі О-ІОсм на час сівби і в шарі 0-30 см на час цвітіння - методом М.А.Качинського; агрегатного стану 10-сантиметрового шару грунту за час сівби і цвітіння - методом Н.І.Саввінова; будови верхнього 10-сантиметрового шару грунту - методом насичення водою в патронах; температури грунту на глибині заробки насіння перед передпосівною культивацією за допомогою ртутних колінчастих термометрів Н.І.Саввінова; біологічної активності грунту - за інтенсивністю виділення СОг (методом Штатнова) і за швидкістю розкладання лляної тканини (методом Мішустіна); кількості проростків бур'янів (шт/м2) перед кожним допосівним обробітком і забур'яненості посівів на час цвітіння кукурудзи - кількісно-заговим методом; густоти посівів на час сходів і збирання врожаю -шляхом підрахунку рослин на обліковій ділянці.
Облік урожаю проводили вручну з усієї облікової площі з перерахунком зерна на 14-процентну, а листостебельної маси - на 16-процентну вологість. При цьому враховувалась середня маса качанів і вихід зерна з них.
Для статистичної обробки експериментальних даних зикористовували дисперсійний і кореляційний аналізи.
Економічну і енергетичну ефективність використання різних :истем обробітку грунту до сівби і при догляді за посівами зозраховували за технологічними картами.
3. Фізичні властивості чорнозему опідзоленого в зв'язку з різним рівнем інтенсифікації допосівного і міжрядного обробітку грунту
Основні фізичні властивості грунту, в тому числі водний і товітряний режими в значній мірі визначаються структурним чи ігрегатним станом. Більшість науковців вважають, що із комплексу інтропогенних факторів найбільш дієво впливає на структуру грунту )бробіток грунту. В нашому досліді з мінімалізацією допосівного ібробітку грунту вміст агрегатів розміром 0,25 - 10 мм в шарі 0-10 ;м на час сівби кукурудзи в середньому за три роки підвищувався на !,2 - 5,5 % (табл. 1) в основному за рахунок бриластої фракції.
Разом з тим при зменшенні кількості допосівних культивацій з трьох до двох і однієї щільність верхнього шару грунту зростала в :ередньому за три роки на 0,5 - 0,11 г/см3 при НІР05 0,029 - 0,054 ■/см3, але залишалась в межах оптимальних величин. Аналогічні іміни стосувались і загальної пористості грунту.
Мінімалізація допосівного обробітку грунту позитивно впливала іа збереженість вологи у верхньому шарі, коли вологість грунту в царі 0 - 10 см на час сівби на ділянках, де обмежувались лише
передпосівною культивацією в середньому за три роки була на 1,0 2,0 % вищою ніж гам, де додатково використовувались відповід одна і дві проміжні ранньовесняні культивації.
Заміна системи різноглибинного міжрядного обробіт одноглибинним супроводжувалась підвищенням середнього за д роки коефіцієнта структурності верхнього шару грунту на ч цвітіння кукурудзи на 0,59 - 1,35, водостійкість структури п цьому залишалась без змін, щільність грунту в шарі 0 - ЗО і зростала лише з 1,19 - 1,20 до 1,20 - 1,22 г/см3, а запаси доступи вологи в метровому шарі збільшувались на 4,1 - 5,1 мм.
Таблиця
Фізичний стан грунту в шарі 0 - 10 см на час сівби кукурудзи н фоні різної кількості допосівних культивацій
Кількість допосівних культивацій Роки Середня за три роки
1997 р. 1998 р. 1999 р.
Вміст агрегатів розміром 0,25 - 10 мм, %
Одна 82,7 86,8 80,4 83,3
Дві 79,9 82,6 80,4 81,0
Три 78,3 76,3 78,9 77,8
Щільність грунту, г/см3
Одна 1,08 1,08 1,17 1,11
Дві 1,00 1,05 1,11 1,05
Три 0,96 0,99 1,04 1,00
НІРоз 0,054 0,029 0,041
Загальна пористість, % до об'єму грунту
Одна 58,4 58,5 54,9 57,3
Дві 61,4 59,7 57,5 59,5
Три 63,1 62,0 60,0 61,7
НІР„5 2,0 1,1 1,6
Вологість грунту, %
Одна 19,0 20,4 16,9 18,8
Дві 18,0 19,1 16,4 17,8
Три 17,4 17,7 15,2 16,8
4. Тепловий і біологічний режими грунтового середовища
Температура грунту на глибині заробки насіння в усі рої досліджень була достовірно вищою на ділянках з дещо вищо щільністю грунту, що було характерне для варіанту з обмеженії
допосівним обробітком грунту. Але інтенсивність допосівного обробітку грунту не відбивалась на температурному режимі орного шару грунту на час викидання волоті. Це стосувалось і заміни різноглибинного міжрядного обробітку грунту одноглибинним.
Інтенсивність обробітку грунту при підготовці до сівби і при догляді за рослинами та використання гербіциду помітно відбивалось на “диханні” грунту під час викидання волоті. Швидкість виділення СОг з грунту найвищою була на ділянках, де пухкість грунтового середовища була більшою і де відмічалась найвища забур'яненість. Стосувалось це варіанту, де поєднувалась система різноглибинного міжрядного обробітку з трикратними допосівними культиваціями на безгербіцидному фоні. Внесення гербіциду супроводжувалось на всіх варіантах механічного обробітку грунту зниженням інтенсивності виділення СОг через меншу забур'яненість посівів. На тісний зв'язок між забур'яненістю і ■‘диханням” грунту вказує розрахований нами коефіцієнт кореляції (г = 0,88).
Інтенсивність розкладу лляної тканини в шарі грунту 10 - 20 см протягом 60-денної експозиції в сприятливі за зволоженням роки цещо підвищувалась на фоні поєднання трьох допосівних культивацій з різноглибинними міжрядними обробітками, а в посушливий 1999 рік - при мінімалізації механічних обробітків грунту.
5. Забур'яненість посівів кукурудзи на фоні різних систем їопосівного і міжрядного обробітків грунту та використання гербіциду
Дещо вищі показники щільності і температури верхнього шару ■рунту на ділянках з мінімальним допосівним обробітком -сприяли нтенсивнішому проростанню насіння бур'янів до сівби кукурудзи. Гак, якщо за допосівний період проводили три культивації, то в :ередньому за три роки появилось і було знищено 43,2 шт./м2 їур'янів. Коли ж за цей час проводили на одну і дві культивації іенше, то кількість знищених до сівби кукурудзи бур'янів зростала іідповідно до 52,7 і 115,3 шт./м2. В зв'язку з цим і на посівах ;укурудзи у фазі цвітіння на фоні менш інтенсивного обробітку рунту бур'янів було менше і навпаки (табл. 2).
На ділянках з різноглибинним міжрядним обробітком незалежно :ід кількості допосівних культивацій і використання гербіциду тійко відмічалась тенденція до зростання забур'яненості посівів укурудзи. Причиною такого збільшення забур'яненості посівів після ізноглибинного міжрядного обробітку є те, що під час глибших за
передпосівну культивацію міжрядних обробітків на поверхи виноситься грунт з насінням бур'янів, яке при наявності волої здатне проростати і цим самим збільшувати забур’яненість посівів.
Таблиця
Забур'яненість* посівів кукурудзи у фазі цвітіння на фоні різного з інтенсивністю допосівного і міжрядного обробітку грунту
Кількість допосівних культивацій Система міжрядного обробітку Роки Середнє за три роки
1997 1998 1999
Безгербіцидний фон
Одна Різноглибинна 49 186 56 187 22,4 586 42,5 320
Дві Те ж 66 223 69 210 - 37,6 993 57,5 475
Три Те ж 86 293 96 254 56,0 1272 79,3 606
Одна Одноглибинна 44 179 43 101 15,2 478 34,1 273
Дві Те ж 55 197 67 201 38,4 739 53,5 379
Три Те ж 67 239 26 205 50,4 1009 64,5 484
НІР 05 13,4 50,0 22,1 45,8 17,0 256
Гербіцидний фон
Одна Різноглибинна 17 78,7 32 75 М 331 19,5 162
Дві Те ж 24 121 31 84 11,2 391 22,1 199
Три Те ж 25 97,3 34 101 18,4 407 25,8 202
Одна Одноглибинна 20 92,7 26 58 4.8 234 16,9 128
Дві Те ж 23 128 27 71 8.8 330 19,6 176
Три Те ж 23 117 29 76 12,8 361 21,6 185
НІР 05 11,2 37,3 13,7 30,2 3.7 39,5
* над рискою — кількість бур'янів в шт/м2; під рискою - сира маса бур’янів в г/м2.
Найчистішими від бур'янів посіви кукурудзи у другій половині згетації були на ділянках, де мінімалізація допосівного і іжрядного обробітку грунту поєднувалась з використанням харнесу боротьбі з бур'янами.
6. Формування врожаю кукурудзи залежно від ітенсивності допосівного і міжрядного обробітків грунту та икористапня гербіциду
Більша пухкість грунту на ділянках з більшою кратністю і пибиною допосівних культивацій сприяла нерегульованому іглибленню сошників сівалки, внаслідок чого в середньому за три оки глибше заданої (5-6 см) глибини розміщалось від 13,8 до 29,1 асіння кукурудзи при 7,2 % на ділянках з лише однією допосівною ультивацією. За рахунок мінімалізації допосівного обробітку зунту створювались умови для того, щоб найбільше насіння исівалось в шар 5 - б (51 %) і 4 - 5 см (36,0 %). Помітної різниці іж варіантами допосівного обробітку грунту за процентним озподілом насіння в шарі грунту 1 - 4 см не відмічалось.
Дружність появи сходів кукурудзи була у зворотній залежності ід кількості допосівних культивацій. На ділянках з мінімальним опосівним обробітком цей показник був найвищим через дещо ижчу пухкість верхнього шару грунту, вищою його температурою і еншим заглибленням висіяного насіння. Густота сходів кукурудзи а цьому варіанті в середньому за три роки була більшою проти іріантів з двома і трьома допосівними культиваціями на гзгербіцидному фоні відповідно на 1,2 і 2,2 тис.шт./га, а на їрбіцидному - відповідно на 1,3 і 1,9 тис.шт./га, хоч в розрізі років з збільшення не завжди було достовірним.
За одноглибинного триразового обробітку міжрядь в досліді енше травмувалось рослин кукурудзи порівняно до ділянок, де в їстему міжрядного обробітку включалось перше розпушування 5унту на глибину 10 - 12 см. Тому й відмічалась тенденція до Нльшення густоти рослин на час збирання врожаю на ділянках з ястемою одноглибинного обробітку міжрядь.
Нами встановлено, що урожайність кукурудзи знаходиться в сному кореляційному зв'язку із забур'яненістю посівів під час вітіння рослин на безгербіцидному фоні, де коефіцієнт кореляції з інусовим знаком в 1997 р. складав 0,85, в 1998 р. - 0,92 і в 1999 р.
0,90. Дещо нижчими ці показники були на гербіцидному фоні із іачно нижчою забур'яненістю посівів і коливались від 0,39 в 1997 зці до 0,75 і 0,85 відповідно в 1998 і 1999 роках.
Звідси і абсолютний рівень урожайності зерна кукурудзи б протягом трьох років досліджень набагато вищим на гербіцидно фоні ніж на безгербіцидному. Так, якщо в середньому за три ро середньозважена по різних варіантах обробітку грунту до сівбі при догляді за посівами урожайність зерна на безгербіцидно фоні склала 60,6 ц/га, то на гербіцидному фоні вона була 66,9 ц/. або вищою майже на 14%. (табл. 3).
На урожайність зерна кукурудзи через різну забур'яненіс посівів могли проявлятись і решта факторів.
При вичлененні впливу фактора інтенсивності допосівно обробітку грунту нами встановлена чітко виражена на всіх інш фонах досліду перевага варіанту, де до сівби проводилась піс вирівнювання ріллі боронами тільки одна передпосівна культивац Але не скрізь і не в усі роки ця перевага була достовірною.
Коли ж проаналізувати вплив системи міжрядного обробіт грунту на урожайність кукурудзи, то можна зробити загальн: висновок, що він був недостовірним.
Таблиця
Урожайність зерна кукурудзи за різної інтенсивності допосівної і міжрядного обробітку грунту, ц/га
Кількість допосівних культивацій Система міжрядних обробітків Роки Середнє за три роки
1997 1998 1999
Безгербіцидний фон
Одна Різноглибинна 65,6 60,7 58,3 61,5
Дві Те ж 63,9 58,8 53,3 58,7
Три Те ж 63,4 57,5 53,0 58,0
Одна Одноглибинна 66,9 64,6 62,7 64,7
Дві Те ж 65,3 60,6 55,8 60,6
Три Те ж 65,0 61,1 53,4 59,8
НІР 05 2,9 4,0 4,6
Гербіцидний ф он
Одна Різноглибинна 74,0 65,5 64,5 68,0
Дві Те ж 71,7 63,0 63,0 65,9
Три Те ж 70,7 63,4 62,4 65,5
Одна Одноглибинна 73,8 66,2 66,7 68,9
Дві Те ж 72,8 64,0 63,6 66,8
Три Те ж 72,6 65,3 61,2 66,4
НІР 05 4,3 4,1 2,4
и
І разом з цим в усі роки досліджень відмова від іагальноприйнятого різноглибинного міжрядного обробітку грунту перехід на триразовий обробіток міжрядь на одну і ту ж глибину 55 см сприяла деякому підвищенню урожайності зерна кукурудзи на їезгербіцидному фоні на всіх варіантах допосівних обробітків, а на 'ербіцидному фоні - на більшості з них. ,
7. Економічна і енергетична оцінка мінімалізації їопосівного і міжрядного обробітку грунту та використання гербіциду при вирощуванні кукурудзи
Підрахунки показали, що при зменшенні допосівних культивацій іа одну загальні затрати зменшувались на 5,0 - 6,0 грн./га, а при іаміні різноглибинної системи міжрядного обробітку грунту >дноглибинною затрати знижувались до 1,4 грн./га.
Більш затратним був гербіцидний фон по відношенню до ііезгербіцидного. Лише за рахунок використання гербіциду харнес іагальні затрати в перерахунку на гектарну площу зростали на 99 ■рн. а найменш затратними були як безгербіцидні, так і гербіцидні технології, в яких поєднувалось використання мінімального іопосівного обробітку з одноглибинним розпушуванням міжрядь, ікономія затрат по відношенню до найбільш затратних варіантів три допосівних культивації і різноглибинний міжрядний обробіток) іри цьому досягала 12,4 ц/га.
Разом з цим на вказаних варіантах за рахунок дещо вищої іродуктивності посівів за виходом кормових одиниць з основної і [обічної продукції найвищою була вартість валової продукції. Це в вою чергу зумовило одержання більшого чистого доходу (на іезгербіцидному фоні - 1108,5 грн./га, на гербіцидному - 1098,3 рн./га), та найвищий рівень рентабельності (відповідно 120,1 і 82,2 'о) на ділянках з мінімальним допосівним обробітком грунту і озпушуванням міжрядь на глибину допосівної культивації айнижчою була собівартість зерна.
На гербіцидному фоні собівартість зерна зростала на 0,43 - 0,89 рн./ц, а рівень рентабельності вирощування кукурудзи знижувався а 19,2 - 37,9 %.
Незалежно від використання гербіциду найнижчими основні оказники економічної ефективності були за технології, яка имагала триразову допосівну культивацію в поєднанні з ізноглибинним обробітком міжрядь. При цьому дещо знижувався і оефіцієнт енергетичної ефективності: на безгербіцидному фоні з ,87 до 3,65, а на гербіцидному - з 3,73 до 3,65.
Висновки
1. Питання про можливість мінімалізації допосівного обробіт грунту під кукурудзу в умовах півдня правобережного Лісосте України залишається невивченим, а міжрядний обробіток груп вивчався в цих умовах лише на базі поєднаних різноглибинн допосівних культивацій.
2. Інтенсивність допосівного обробітку грунту відбивалась агрегатному складі 10-сантиметрового шару чорнозе опідзоленого. З його інтенсифікацією вміст пилуватої і брилас: фракції підвищується відповідно на 1,2 - 2,0% і 1,1 - 3,5%, а вмі агрономічно цінної структури знижується на 2,3 і 5,5%.
3. Поліпшення агрегатного складу грунту відмічалось за рахун заміни системи різноглибинного міжрядного обробітку грун одноглибинним, коли вміст агрегатів розміром 0,25 - 10 і підвищувався на 2,4 - 3,8%.
4. Мінімалізація допосівного і міжрядного обробітку грун супроводжувалась деяким підвищенням щільності верхнього ] сантиметрового шару, хоч при цьому названі показники не виходи за межі оптимальних параметрів. Те ж саме відмічалось і при зам різноглибинного міжрядного обробітку грунту одноглибинним.
5. Із зменшенням кількості допосівних культивацій загаль пористість 10-сантиметрового шару грунту на час сівби кукуруд знижувалась з 61,7 до 57,3%, а ступінь аерації - з 66,3 до 55,1%.
6. Надмірна розпущеність верхнього шару грунту за інтенсивно допосівного його обробітку супроводжувалась зниженням вологої цього шару на час сівби кукурудзи з 18,8 до 16,8%, а запа доступної вологи на час цвітіння кукурудзи в 40-сантиметровом} метровому шарі грунту зменшувались відповідно на 14,1 і 5,9%.
7. З мінімалізацією допосівного обробітку грунту в зв'язку з деякі ущільненням посівного шару його температура на глибині зароб насіння перед сівбою кукурудзи підвищувалась з 12,8 до 14,3 °С. заміна різноглибинного міжрядного обробітку одноглибинні практично не позначалась на температурі грунту на час викидан волоті.
8. На варіантах з меншою кількістю допосівних культивацій і п заміні різноглибинного міжрядного обробітку одноглибинним деі знижується біологічна активність грунту не через погіршен фізичного стану, а завдяки меншій забур'яненості посівів.
9. Зменшення кількості культивацій до сівби супроводжувало поліпшенням умов для проростання насіння бур'янів в допосівн: період, коли за цей час в середньому за три роки на варіантах
інімальним допосівним обробітком передпосівною культивацією іищувалось 115 шт/м2 сходів бур'янів, а на ділянках з аксимальною кількістю допосівних культивацій - лише 43,2 шт/м2. о зниження забур'яненості посівів кукурудзи в другій половині ггетації призвела заміна різноглибинного міжрядного обробітку дноглибинним та використання гербіцидного фону.
0. Мінімалізація допосівного обробітку грунту забезпечувала озміщення більшої кількості висіяного насіння на задану глибину і ещо мільче, в результаті чого підвищувалась енергія появи сходів укурудзи. При заміні системи різноглибинного міжрядного бробітку одноглибинним підвищувався процент виживання рослин в з'язку з меншою їх травмованістю під час розпушування міжрядь.
1. Урожайність зерна кукурудзи на безгербіцидному фоні при інімалізації допосівного обробітку грунту в середньому за три роки ідвищувалась на 3,5 - 4,9 ц/га, при заміні різноглибинного іжрядного обробітку одноглибинним - на 1,8 - 3,2 ц/га, а при икористанні гербіцидного фону - на 4,2 - 7,5 ц/га.
2. Найбільш ефективною за економічними і енергетичними оказниками були варіанти, в яких поєднувалась мінімальна ількість допосівних культивацій з одноглибинним міжрядним бробітком грунту. З використанням хімічного захисту посівів від ур'янів помітно знижуються показники економічної і енергетичної цінки технології кукурудзи.
3. Для забезпечення умов, що провокують проростання насіння ур'янів до сівби кукурудзи і не викликають зростання ібур'яненості посівів в другій половині вегетації, а в результаті прияють деякому підвищенню продуктивності кукурудзи, иробництву рекомендується на чорноземних грунтах обмежитись ише передпосівною культивацією, а різноглибинний міжрядний бробіток замінити одноглибинним.
Публікації по темі дисертації.
. Каричковський Д.Л. Забур'яненість посівів кукурудзи на фоні різних допосівних і міжрядних обробітків грунту.// 36. наук, праць Уманської СГА. - Умань. - 1998. - С. 63 - 66.
. Єщенко В.О., Каричковський Д.Л. Забур'яненість посівів //Захист рослин. -1999. -№4. - С. 19. (показано, що мінімалізація
допосівного обробітку грунту в весняний період сприяє очищенню верхнього шару грунту від насіння бур'янів та знищенню їх сходів)
Єщенко В.О., Карнаух О.Б., Каричковський Д.Л. Проблема мінімалізації механічного обробітку грунту та окремі шляхи її
реалізації при вирощуванні цукрових буряків і кукурудзи // наук, праць “Аграрний вісник Причорномор’я”. - Одеса. - 199! С. 133 - 137. (проаналізовано на основі досліджень шлі реалізації зменшення механічного обробітку грунту і вирощуванні кукурудзи)
4. Карнаух О.Б., Каричковський Д.Л. Мінімалізація механічн< обробітку чорнозему опідзоленого і його біологічна активні //36. наук, праць Уманської СГА. - Умань. - 2000. - С. 60 -(доведено, що мінімалізація механічного обробітку грунту і підготовці його до сівби кукурудзи і зменшення глибі міжрядних обробітків при догляді за рослинами не пригні1 умови біологічної активності чорнозему опідзоленого)
5. Каричковський Д.Л. Мінімалізація допосівного обробі-чорнозему опідзоленого під кукурудзу. //36. наук, прі Уманської СГА. - Умань. - 2000. - С. 64 - 69.
Анотація.
Каричковський Д.Л. Ефективність різних систем до-післяпосівного обробітку грунту при вирощуванні кукурудзи умовах півдня правобережного Лісостепу України. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандид, сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.01 - загалі землеробство. - Національний аграрний університет, Київ, 2000.
Дисертація присвячена вивченню можливості відмови проміжних ранньовесняних культивацій в системі допосівн< обробітку грунту та заміни різноглибинних розпушувань міжрі одноглибинними.
Дослідженнями встановлено, що мінімалізація допосівн< обробітку чорнозему опідзоленого на безгербіцидному гербіцидному фонах не призводить до погіршення фізичного СТ£ верхнього шару грунту і зниження його біологічної активності сприяє меншій забур'яненості посівів, кращому прогрівай посівного шару, рівномірнішому розподілу висіяного насіння глибиною, дружнішим сходам і дещо вищій продуктивності посі при відносно менших затратах коштів та енергії.
Ключові слова: механічний обробіток грунту, гербіці
кукурудза, урожайність.
Аннотация.
Каричковский Д.Л. Эффективность различных систем до- и і слепосевной обработки почвы при выращивании кукурузы в услої ях юга правобережной Лесостепи Украины. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохо-яйственных наук по специальности 06.01.01 - общее земледелие, [ациональный аграрный университет, Киев, 2000.
Диссертация посвящена изучению возможности отказа от проме-:уточных ранневесенних культиваций в системе допосевной обра-отки почвы и замены разноглубинных рыхлений междурядий одно-лубинными на безгербицидном и гербицидном фонах.
Исследованиями установлено, что минимализация допосевной об-аботки чернозема оподзоленного не приводит к ухудшению физиче-кого состояния верхнего слоя почвы и снижению ее биологической ктивности, предупреждает чрезмерную рыхлость верхнего слоя очвы, обеспечивает лучшую сохранность почвенной влаги, благо-риятствует провокации и прорастанию семян сорняков в допосев-ой период и уменьшению засоренности посевов, способствует луч-[ему прогреванию посевного слоя, более равномерному распределе-ию семян кукурузы по глубине, получению дружных всходов и не-оторому повышению продуктивности посевов при относительно еньших затратах средств и энергии, что обеспечивает в итоге более ысокую рентабельность производства зерна кукурузы.
Исследования в этом направлении нами проводились в учебно-пытном хозяйстве "Родниковка" на полях основного полевого сево-борота на черноземе оподзоленном. Высевали гибрид кукурузы Юбилейный 70М на конечную густоту с расчета получения 70 тыс. астений на одном гектаре. Досходовое боронование средними зубо-ыми боронами проводили в разные годы на 5 - 6 день после сева, азные варианты допосевной обработки почвы изучались на герби-идном и безгербицидном фоне и на фонах двух систем междуряд-ых обработок. Для создания гербицидного фона перед севом куку-узы вносили харнес из расчета 2 кг/га д.в.. Система разноглубин-ой междурядной обработки включала первую культивацию между-ядий на 10 - 12 см, другую - на 8 - 10 см и третью - на 5 - 6 см., ри другой системе все три междурядные обработки проводились на 1убину 5-6 см.
Опыт закладывали методом расщепленных участков, и состоял из
2 вариантов в трех повторениях.
На участках, где кроме предпосевной культивации было проведе-о две и одну промежуточные культивации, до сева кукурузы в эеднем за два года сорняков проросло на каждом квадратном метре зответственно 42,3 и 61,0. Если перед севом кукурузы кроме боро-эвания пашни и предпосевной культивации никаких обработок не роводилось и почва продолжительное время была в состоянии по-эя, сорняков прорастало на 77,9 - 96,6 шт/м1 больше. А это значит,
что на площадках с минимальной допосевной обработкой почвы такую же величину уменьшится потенциальная засоренность nocei кукурузы на период вегетации.
Как видно, это и было основной причиной высших урожаев ку рузы на вариантах с одной допосевной культивацией. И такое п имущество мимнимальной допосевной обработки почвы перед т диционной интенсивной проявлялось на гербицидном и безгер! цидном фонах.
Проведение междурядных обработок на глубину предпосев!: культивации также содействовало уменьшению засоренности по вов кукурузы на протяжении вегетации.
Ключевые слова: механическая обработка почвы, гербицид, i куруза, урожайность.
Abstract.
Karichkovskyy D.L. Efficiency of various systems of pre- and po souring soil tillage for corn growing under the conditions of the south the Right-Bank Forest-Steppe zone of Ukraine. - Manuscript.
Dissertation for confirming a scientific degree of Candidate of S ences (agriculture); speciality 06.01.01 - general agriculture. - Natioi agrarian university, Kyiv, 2000.
The dissertation deals with studying the possibility to omit intern diate cultivations in early spring in the system of pre-souring soil tills as well as the substitution of inter row loosening at various depth fo one-depth cultivation.
The researches prove that minimalization of pre-souring black s podzolic tillage on herbicide-free and herbicide ground has no harm effect on physical conditions of an upper soil layer and its biologi* activities; on the contrary, it promotes less weeding of the fields, bet heating of a souring layer, even distribution of seeds sown, better gi mination and higher productivity of souring areas alongside with lov expenses and less energy use.
Key words: mechanical tillage, herbicide, corn, yielding capacity.
- Каричковский, Дмитрий Лаврентьевич
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 2000
- ВАК 06.01.01
- Урожайность кукурузы на зерно в зависимости от приемов возделывания на обыкновенных вторично-луговых черноземах при орошении
- Влияние густоты стояния и режимов орошения на продуктивность кукурузы в условиях каштановых почв Волгоградской области
- Влияние систем основной обработки почвы и способов борьбы с сорняками на засоренность и урожайность кукурузы в правобережной лесостепи УССР
- Агротехнические и биологические аспекты формирования продуктивности гибридов кукурузы и их родительских форм в Центральной части Северного Кавказа
- Эффективность гербицидов в ресурсосберегающих технологиях возделывания зерновых и пропашных культур в степной зоне Оренбуржья