Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Зависимость биологических свойств семян от формы зерновки и формирования этого показателя у гибридов кукурузы
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство

Автореферат диссертации по теме "Зависимость биологических свойств семян от формы зерновки и формирования этого показателя у гибридов кукурузы"

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК жттт РОСЛИНШІВА їм. В.Я.СР'ЄВА УАДН

РГ6 ол

Г На правах рукопису

ШЦКНКО ОІБГ 013КС2Й03ЙЧ '

ЗАЛШІСТЬ БІОЛОГІЧНИХ ШСТИВОСТВЙ НАСІННЯ ВІЛ ФОРМИ ЗЗРНІВКЙ ТА ФОРМУВАННЯ цього' ПОКАЗНИКА У ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ

06.01.05 - селекція і насінництві»

А В І 0?Ві>В?АТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сідьояогосподарських наук

ларків -.1994

Д'ссзтегдіви є рукопгс

ґоСоїе шжонаоь б ..^іи'оьіз’лу сісьськогостюдар^ько; їм. ?г.З.Каліиік8 з І9г.?'-І5С'4рп, . • -і ,

НяукоьііЕ керівник - доктор е-ільсьсогосяодбрсьіза' кгЗ'~, професор -'.іІІРЖіІІН &ь-ола І^хв^іович;

Офіційні опоненти: Зззжу^еШл 'діяч яв^юі і тєдішїї 7.п]г-

■ ДОКТОР ЬІЛЬСЬЕОГОСПОДОРСЬЇ'ЛХ ПЕ-З'К,

■ . процесор СІРЗНА Згаа І’ріа-орогі:5!

ісандздат с'ільськагосподзрсьіЕх яьтк,

' доцент ГО!ЗЦ!2 Тетлке :‘ізавіхБ£

■ 'Проггднй "сгіііоза - Содеедійяо-геЕРжічаЕІі іастхт/р, 7ДАІГ

. Одеса ' ■

Багксг ї'£дйу£о'гься " X і-О Г о~т^З І9г5 гоку о ІЗ гз„

ег' засіданні слсцівдізозано5 зленої педи.2 C2C.2L.CI ьрг •ростикіащгве і". 3.£.Ь’р‘,в£а, ЗІОССО, к. ііргіг,, 'Ьсг.обсі:'":" проспект, Гіі, їєл. В2-2£-7Є '

З дисертацією «ог.не озяе'::аг**?пси? т г'хсіаіог-сці ^ксіг/гз" гооді;:;шщтгг і;.:. В.Я.Хр’’сьа, м. Хгркіг, І'оскогсьггІ пта-ггзг.:

Автореферат розіезшнгй , З С-і ___________________________ Ії;И[3<

.Зчекий секретар , _

сг.е:лі,;лізо"’2но’■ ї^с-і..^л рзді Л.В.Бон^арег

'* - І -

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ:

Актуальність томи. .Дослідженнями, М.М.Макруяина /1935,1539/,

:і оуло провздзно з пазницзп,ячмзном,.грач:сою,соеа та з іниими яу-,турами,було установлзко/зд найбільш об’єктивним твстзром біодо-■іи;и властивостей посівного пат з ріалу, з .рорма насінини,яка виз-,ч£<зться співвідношзнням її лінійних розмірів /иирина : товщина : в«ина /. В останні роки ця залежність була підтверджена та:со;£ з слідах з кукурудзов /ПІабанога Є.М., 1952/..

Відомо,-до у виробництві кукурудза засівається в осіісзнсму сіннлм різних типів гібридів. У зв’язку з цим важливим є виачз-я залзжності біологічних властивостей насіння від форми ззрнів-,та. формування цього показника у різних гібридів кукурудзи в рсому та послідуючих поколіннях.

На с. ьсгодняаній дзнь ступінь гібридності насіння кукурудзи ■глач-істьол за допомогою злзктро^орзтичного аналізу запасних бі~ іа. із .-і спосіб складний,потрзбус високої кваліфікації спзціалі-із.ксіитозних приладів, та. рзактивів.ОтаЗірозробка більш, простого дзшзвсго мзтоду ризна.чзння ступзка гібридності насіння куяуруд-

о актуальная й злободзнноо проблвмов^ .

ЇІзта та завдання досліджзнь. У зв’язку з вищесказаним в сво-рссоті ми поставили, нзту вивчити залежність біологічних власта-ї*мл насіння від,.ро.?ми. ззрнівкк та особливості комбінування цьо-пс.газни’їса у різних гібридів кукурудзи.

Діїя досягнення цієї мети вирішувались наступні питання:

1.ліічзння. залзяності інтенсивності росту проростків та написі продуктивності рослин вихідних форм і різних поколінь гі-

від фории ззрнівки..

2.Д0СЛІДХЗЯНЯ. дзяких, біохімічних особливостей гзтзроспзрмі ї З.ІХІДНИХ. форм. та; різних поколінь гібридів кукурудзи..

3.^а’язо.і рівня гібридності насіння'з иасов та лініаяиии

розмірами ззрнівки.

4.Особливості проявления аиантіоморфног г.зтзрсспзрмії у кукурудзи у зв'язку з розташуванням зародку по відноизнню до зидо-спарму. ■

5.Вивчання особливостей пзтзсоспзрміг при-зміні'статі у куку рудий.

Наукова новизна та практична цінність. Кашами дослідженнями було розширзко пізнаннч важливої біологічної закономірності: якіс посівного катзріалу визначається нз окрзмики його показниками /лінійними розмірами ззрнівки, масо»/, а їх співвідношзнням, яка визначає форму насінини. '

Зивчено характер формування цього показника у різних гібридів кукурудзи. У насіння пзршого покоління простого ИІНЛІНІЙНОГО гіоряду Краснодарський 303 ТЗ аярина та товщина ззрнівки у порівнянні з матзрякськсіо рорнов гібриду нз змінюються, а довжина ззр-гіівхи значно зростає. • ■ ■

Установлено/до затухання гзтзрозксу у касікня посліду£чих поколінь тібрллу пов’язанз з цорушзнням ;оряя ззрнівки,завдяки зна йому ЗСІЛі,ЕЗНгіМ сгупзнй варіювання охрзких лінійних розмірів.

■ Показано.зо рівень гібридності насіння значно пов’язаний з взличпьаші вартування доваинк та маса, ззрнівки.

Розроблено новий сяозіо визначання Об’єму ззрнівок зуоозид-ноі кукурудза її.:яхоч. укнсжзнвя хоз.ріцієкту 0,55 на ширину, говщл->.у та доїм.-::-:;- насінная. .

чїнс зал.чппсть отологічних злістиеостзй- насіння /посівних та, у рокадних/ і'ід розтавуваккя зародку по аіДгіоявннв до зндо-лирму та характер /спадкування цієї ознаки, іір^хїлчча цінність досліджень полягає:

- ї-зорз7.2інс';у сЗгрунтува.-ші нового принципу созтуэатш угісашія з" ;ор:.ісв'ззрніекй: ■

- з - .

- розроблено спосіб визначання ступеню гібридності насіння

кукурудзи,який рекомендується для використання в систзмі насінництва цієї культури,цо забезпечить значну економію коштовних засобів та трудових витрат; •

- спосіб визначзння об'єму насіння рекомендується використо-

вувати в лабораторних дослідженнях та у насінному контролі

Апробація роботи та публікації. Основні положення результаті досліджень апробувались та конрерзнції "Частная генетика растений" /Київ,І9<39/, на Всесоюзній нараді "Методи отбора по комплексам при знаков в сзлзкции растений" /Ялта, І9с39/, на Першій Всеукраїнські? /міжнародній/ науково-практичній конфзронції ./Вінниця,1993/ та на заукових конференція* у Кримському сільскогосподарському інституті ім.М.І.Калініна.

До тзмі дисертації опубліковано 9 наукових праць, в тому чис одержано пріоритетну довідку на винахід "Спосіб визначзння рівня гібридності насіння кукурудзи".

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається із всту яу, 9 розділів, висновків та пропозицій виробництву. Обсяг дисерта ції .153 сторінок мапиногшсу. В роботі подано Зеї таблиць, 14 рисунків, 19 додатків. Список використаної літератури включає 219 най-м.знузань', в тому числі 55 на іноземних мовах.

Умови, матеріал та методика досліджень. Дослідження проводились :з -двома середньопізніми гібридами ■ кукурудзи та їх батьківськими еро омами: простий міжлінійний гібрид Краснодарський 303,ТЗ /ба тькізсікі форіш - стерильна лінія V 64 Т і відноеник фертильності СГ 25 ТВ/ та трилінійний гібрид Дніпровський 126 ТВ /батьківські форми - стзрильни;: гібрид лніпроЕзькиГі 270 Т /її 149 Т х А 611* зТ/ і відновник фертильності 1_С 135 ТВ/.

Елітне насіння стримувала бід оригінаторів - Краскода-рськсго науково-дослідного інституту сільеяого господарства іьс. П*Л.1ук'я-

нзвк.о та. НВО по кукурудзі "Дніпро". Насіння 2-го, 3-го~ і 4-го лінь гібридів одзржуЕали за допомогою пзрзс;і.ву.- на^ дорліднрму п Крітського НВО "Зліта". ,

Лабораторні досдіджзння проводили, в. лабораторії гзтзрссп тології кафедри ботаніки,фізіології рослин^та, мікробіології Крі кого сільскогосподарського інституту. При цьому,-виконувались т< опзраціг.

За допомогою втангзнциркуля вимірювали... лінійні розміри з; зки /ширина,товщина,довжина - в,а, Ь /, а на. торсійних.вагах -Після чого зразок насіння розподіляли на фракції за співвідношу в : а :.1 . Виділяли три фре..:ції ззрнівок правильної форми - К? /взликі за всіма розмірами/, СОС /сзрздні/ та МММ /дрібні/, а г коа різні фракції деформованого насіння /КСМ, СКМ, МСК та ік./.

Щільність ззрнівок вираховували діленням маси насіння на

‘ї.

об’єм, який, в свою чзргу, визначався по розробленому нами спсзоо умножанням козфіцієнту 0,55 на щярину / в /, товдину / а / га д лину / Ь / ззрнівки: .

' Г

> - і,у; з е І •

Інтенсивність- рсоту проростків, визначали за масої» паростк. чзраз 10 днів пророщування.

Визначали розтасування зародку - га. віднсизкаям до *ндоспзр> та зв’язок цьогс показника з хімічним складом;інтзнскзністі: зост\ проростків та урожайними властивостям;: насіння.

- Польові досліди здійснювали у зрошувальні;5. сзлзкці;їні2 сії зміні відділу С9лзкції та насінництва кукурудзи Кримеьксго НЗС ' там. Грунти, в основному дрздетавлзкі чорноззмаии піздзнними кздо татньогумусозааіімп-. З.орноиу шарі міститься біля 2% г/мусу, 3,6 мг.зкв/ІОО г грунту рухомого фосфору і 2,5% валового халів.

Клімат.стзпоеий.помірно холодний,напівсухий.континзнгзльнн з великими річними,; га добовими «оливаннякалтзиі?зрату?и...

Дослідна ділянка маркером розбивалася нз квадрати 70 х 70 см. ажзке та виміряне насіння за допомогою ручних саджалок висівалось кутах квадратів»ДоГллд За рослинами здійснювався за допомогою иі-чдких обробітків у двох напрямках. Збирали у фазу повної стигло-

{них вагах ЗІКТ-500. '

З- мзтов значення зв’язку рівня гібридності насіння з масою лінійними розмірами ззрнівки нами було штучно стгорзно 20 зраз- , насіння гібрида Краснодарський 303 ТЗ з різним процентом гіб-ності /гід 5 до 100#/. По. кожному зразку вираховувались сзрзд-лінііїні розміри та маса зернівки, а також коефіцієнти їх зарію-ая. Між цими показниками та процентом гібридності вираховувались Ьіцієнти кореляції і кореляційні ЕІДНОШЄННЯ.

Вміст азоту,-росфору та калів в насінні визначався на чотирьох-ільному аналізаторі ’’Мадїнгзн".Вміст білка визначався; шляхом поїння перевідного коефіцієнту на виіст азоту у процентах. Вміст аних речовин визначали у процентах на суху речовину і в мг на зернівку, а би зет білка, крім того,ще й у перерахунку на 100 площі поверхні насінини. Останню вираховували за формулою А.2. знова /1959/І

з - площа поверхні ззрнівки. »

Статистичну обробку результатів лабораторних та польових ід здійснювали за мзгодикаки, описаними Б.0.Лоспєхови« /1985/,

і окремо кожну рослину. Зваження насіння здійснювалось на злзхт-

в •- ширина;.

а - товщина;: і - довжина;

- б -

ч РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДШЬ

Залежність біологічних властивостей насіння бід форми ззрнівки та формування цього показника у гібридів кукурудзи

З метою вивчення біологічних властивостей насіння кукурудз від окремих лінійних розмірів і форми ззрніззиз; нама ралом з 6.М. крулиноа були провздзні лабораторні та польові' дослідження з гіб дами Краснодарський 303 ТВ та дніпровський 126 ТЗ.

Б усі роки дослідазнь, у обох гібридів найвища інтзнсивніст росту проростків була відзначена у насіння правильної форми круп та середньої фракцій /класи ЖК та ССС/. Насіння дзформованз ма; н;;.кчі значення цього показника. Аналогічні дані одзржано й для н нної продуктивності у потомсі’іЗі з польових дослідах /табл.І/.

Таким чином,найбільш об’єктивним показником урожайних влао воотзй насіння кукурудзи є }орча ззрніьки,яка визначається співе

Н009ННЯМ її ЛІНІЙНИХ розмірів. ■

Сзлзкція на гетерозис здійснюється иляхом комбінування опа кової основи різних гензтичних форм рослин,тому при дослідженні шог проблами в&кдаво вивчити особливості формування у гібридів і яійних розмірів касіння,оптимальне співвідношення яких є найбілі об'єктивним показником рівня їх урожайних властивостей.Для цьогс слідкували продуктивність рослин оатьківських форм і гібридів рз них поколінь в залежності від маси.розмірів і рормн насінини.

З таблиці 2 наводяться дані,.до характеризують масу.дінійн: розміри,рівень посівних та урожайних властивостей насіння чотирі поколінь гіорида.Краснодарський 303 Т3,а також його материнсько' /лінія \/54 Т/ та батьківської /лінія СГ 25 ТЗ/ ^орм.

З наведених даних видно,що насіння батьківських форм не рі різня’Дться за лінійними розмірами ззрнівки.З той 'кз час,за масо! зернівка матараисьха лінія достовірно пзревазує оатьхівську /на 40 аеяонавїься різнадза на;іьпя за дідьністп.За інтенсивність рі

' ■ Таблиця I.

Насінна продуктивність рослин у заможності від співвідношення лінійних розмірів ззрнівки /Краснодарський 303 ІЗ/

Типи насіння і і за співвід- і . Розміри зернівки,!Співвідношзння т ■ І . 9 Маса зернівки. Нас про ти в У п мст г/р

ношенням ! .biant І і в І і а і і | 1 | JS • Сі • !✓ мг

Польовий дослід 1988 р.

Вихідний зразок/контроль/ 3,2 О II,І 1:0,55:1,35 307 21!

ккк 8.4 5.1 11,7 1:0.61:1,39 335 22'

CCG 3.2 Ь.5 11,3 1:0,55:1,38 312 24<

Ш 7,8 4,4 10,3 1:0,56:1,32 273 2ІІ

ски 8,2 5,3 10.1 1:0,65:1.23 314 19:

Н1Р05 10 І(

Польовий дослід 1969 р.

вихідний зра--зок/контро.ль/ 7,3 4,5 10,8 1:0,62:1,43 267 27!

'7,6 ^,7 11,8 1:0,60:1,51 292 29S

-CGG ' 7,4 *.5 10,9 І:0,з0:І,4/ 278 302

■ м:а .6,3 ■4,1’ ІС.5 1:0,59:1,54 223 279

.СК’.-і 7,4 3,3 9,3 1:0,73:1.32 300 261

п1?05 Польовий дослід 1990 ?. 16 а

Вихідний зразок/контроль/ '7,0 4,3 10,2 1:0,69:1,46 242 233

ККК 7,5 5,4 10,3 1:0,71:1,42 312 312

CCS о,9 4,3 10,3 1:0,70:1,49 243 ЗС5

. :Ш 5,2 4.2 1:0,63:1,58 195 266

. КСМ 7,6 4.1 10,4" 1:0,54:1,37 252 245

»1?05 3

1лоМ9Тричні характеристики, інтенсивність росту проростків та рівень урожайних властивостей насіння різних поколінь гібрида кукурудзи Краснодарський 303 ТВ і його батьківських форі:

ГІ#ї)йД, 7ІІТ»ІЯ ! Серздні.лінійні розміри ! ззрнівки, мм ІСерзд- Співвідношвння|ня масг !Середня і! маса од--Іного па-!ростка, ! г Сорздня продуктивність у потомстві, г/росл.

! . в а ! * • в і а : и * и О ріі л и " ки, ! МГ

сг р ТВ.сГ X 7,3*0,09 4,6-0,09 10,0*0,10 1:0,63:1,37 207*4 0,33*0,03 102*7

ЧУ. 10,8 15,3 8,2 17,9 . 39,6 36,5

Т. ^ X 7,2*0,03 4,7*0,09 9,9*0,09 1:0,65:1,38 232*5 0,48~0 і 03 Ї29*І0 , 39,7 &

4% 6.4 . _ІЗ,9 6,5 15,8 25,1

Краснодарський 303 ТВ, Ті * 7,№0,07 4,5-0,09 10,8*0,10 1:0,61:1,46 260*5 0,59*0;03 292*17

ч% 6,8 13,8 6,7 ІЗ,І 22,2 30,3

Краснодарський 303 ТВ, Ч*- 7,9- 0,13 10,7 4,9*0,13 ■17,5 11,7*0,17 - 9,5 1:0^62:^43 341*8 ±5,9 0,52*0,04 29,0 259*17 41,5

Краснодарський 303 ТВ, гз * ч% 7,9*0,15 10,7 4,9*0,12 . 12,9 II,2—0 *І9 І'Мібгії і42 332*13 20,8 - 178*9 33,6 '

Краснодарський 303 ТВ, х : 4% 7,4*0,18 • 11,7 .4,8±0іІ6 І6.4 ІО±0»І8 7.7 І:0І65:ІІ47 293-11 17,1 - . «А

зростків; та’ насінною- продуктивністю у погомстві лінія V 64 Т та-[ перевищує СГ 25 ТВ. '

Мінливість лінійних розмірів та- маси,що зйражзна відповідними фіцієнтами варіації,вища у насіння батьківської форми.

Цікава закономірність простежується лри порівнянні біометрич-характеристак магзринськог лінії і гібрида їх ззрнівки пра-тет> нз відрізняються за шириною і товщиною,алз значно різняться ювжиноа. Ловкіша, гібридних ззрнівол’ достовірно пзрзвищуе цзй •.зник у насіння. матзринськ-ої рорми /на .9,1%/.Збільшення довжи-упроводжується' також збілнизнкям маси та зміною співзідно-я лінійних розмірів ззрнівки.

Цз-- явиаз иояснае,гься,на наш погляд,таким чином. Як гібридні ітси-,так- х ззрнівки лінії формуються на податках материнської і* отаз вони нз можуть розрізнятися за шириноо і тоаяиноі. Зз-ги' цих лінійних розмірів зумовлюються параметрами пичатка: еи-ззрнівки- - діамзтром .стрижня і кількіств рядів ззрзн, а тоз-

— довгая о & стрижня і числом.ззрзн у ряді /рис.І/.

З другого боку.гіоридіхий зндоспзри та гібридний зародок /якиа

♦ ' Г / - - ^

:у?і зачаткоз-ра, росля-ною г^/ формуються і накопичуйсь загта-рзчовяни більш інтзнсизно,а оскільки ріст з товадану і нирлну, сду заз-начзяих причин<обмежений,то відбувається збільшзния до-

Порівнюючи насіння ^ з .насінням наступних поколінь мсжло чити,що при -пзрзсїванні знижується як інтенсивність росту про--в,таж і рівзнь урожайних властивостей. Сзрадня маса зернівок зроатве в закономірно знижується у та ї*^.

ічаа картина првстзжуєт&ся такаж і за лінійними розміракл. важливим є той факт,що при пзрзході від. до ^ зростаю-ізаяя коефіцієнт йз варіації лінійних розмірів та маси иасін-■тмрить яро тз.аго три пзрзсівах посівний матеріал стає

У

Рис Л. Будова початка і лінійні розмір;: ззрнівгси

'зубовидно! кукурудзи; в - ширина, а - товщина, і - доЕжииа ззрнізки.

~мзна вирівняним -за -формой ззрнівки.до й призводить до-знижзкн вня його біологічних зластивозтзй.

. Дослідження питомої маси насіння показало,ідо у гібрида снодарський 303 ТЗ батьківські форми•істотно відрізняються за ністо насіння як від гібрада,тз.ч і між собою. Причому за'дани показнакож'-насіння ^ пззэвалсзьгь яасгння матззинськог та с

кіеської форм відповідне ні'5,4 та 13,8%. Надалі у щільніст зернівок знову збільшується на 4,0% ,а потім змінюється на значно

' Деякі біохімічні особливості насіння батьківських форм .та різних поколінь гібридів кукурудзи ■

Вивчення біохімічного складу насіння батьківських форм та г:

б сидів різних поколінь показало,що ці с'злзкційно-гзнетичні форми у Оагатьох випадках значно різняться між собою за вмістом білка, фос сору і калік. ..

Так,у гібрида Краснодарський ІЗОЗ ТБ матзринська лінія значно перевищує батьківську за змістом білка, ?2®5 * ^2® як в ПР°ЦЗНТИС>-

му відношзнк;, так і в перерахунку, на І зернівку, а також за вміст

р .

білка на 100 им площі поверхні зернівки /табл.З/.

Насіння Я, знаходиться у проміжку між батьківськими лініями за процентним вмістом еілка і на одному рівні з материнської) лінією за процентним змістом фосфору і калію. .

Установлено,ідо насіння ^ /сформоване на рослинах першого покоління 2 с проявою ефзкта гетерозисе/ за всіма показниками значне превалюють над насінням та батьківськими фермами.

• Зміст білка на 100 мм^'площі поверхні у насіння ^ і ^ скл£ дає відповідно ,3,64 і 5,98 нг, що можна пояснити кращим розвитком алейронового шару у останніх. . ,

У' подальшому розмноженні в ^ і спостерігається закономірне зниження розглянутих показників. , .

Аналіз одержаних результатів дав -можливість зробити •висновок про те.ао у гібрида Краснодарський .303 ТЗ за вмістом білка, фосфо-?у і каліх на І зернівку,за процентним вмістом білка і фосферу, а також за вмістом білка на одиницю плоаі ^іовзрхні 39раівюі спостерігається ефакг тетзрозиса» . -

та його батьківських форм / С9рздкл за 1993—199і* рр./

Гібрид, Сорадня ияпй Площа повер- хні зарні- вки, 2 мі-г . Вміит білка ■ Вміст Р2О5 Вміст К20

лінія пииа зарнів- вки, мг на повітряно-суху речовину, % на І зарнівку, мг !на ІООнм^ •поверхні !зернівки, | мг 1 на повітряно суху-рзчови- ну. % на І . ззрнівку мг на по- ! вітряно! суху-рзчови-! і на І зернівку, мг

СГ 25 ТіЗ , £ 200 294 10,26 ' 20,55 6,99 0,70 1,40 0,3X5 0,632

\У 64 Т, $ 228 304 11,25 25,68 8,45 0,78 1,78 0,335 0 і 74Н

Краснодарський 303 ТВ, ^ 254 324 II,Об 27,97 8,64 0,78 1,97 0,340 0,860

Краснодарський т тв, р2 331 390 II,76 38,90 9,98 0,83 2.75 0,345 1,140

Краснодарський 303 тв, . Р3 310 358 10,30 32.,-04 8,94 0,73 2,40 0/318 •0,631

Краснодарський 303 ТВ, 293 346 9,45 27,63 8,00 0,71 2,08 0,300 •0,879

- ІЗ -

Зв'язок різал гібридності насіння з иасо»

'і лінійними розмірами зернівки

Одиос з азобхідних умов одзрвання високих урожаїв ззрка та зсиої масі а б використання для г.саіиу пзраого покоління еіі-зсхоя-■іого насіння районоазних гібридів.

Для одзржання гібридного насінин нзобхідно.аоб ісвітки матз-іькйх рослин запилялись пилком з волотзя батьківської форми. Цз (Гається використанням Ц4С,механічним лгсунзнням золотой у рос-матзринеької форми,або хімічною обробкою. При нзчітхому вико-• * >

\і цих опзрацій на ділянках гібридизації створюється погзнціа-можливість для самозапилення /до прчззбдить до "розбавлзння" іг гібридного насіння той чи ікиои ісількістй насіння матзрин-г лінії. Використання подібного посівного матеріалу нз заозз-е запланованої урожайності.гоку ідо багато рослин нз в гібрид-»зиялляпться слабшим® чи навіть бззллідними.За даними Ю.А.Аси-

■ ін. '/і99І/,кокзн: прїцзнт кзгібридних рослин зникуе урожай і кукурудзи на. О.,?“0,д ц/га.

Отжа,виникав йотреба у способі об'єктивної оцінки різня гі-гості насіння Рр яке використовується для посізу на виро-[X площах. '

На сьогодні для рішзння цієї проблзми використовувать методи :ної хроматографії ззїнів.а такоз ізозлзктричного фокусування, ним у практиці насінництва кукурудзи є мзтод злзктро.рорзза в /Попзрдля і.А., Асика й.А.,1963; Аси«а й.А. та ін., 1991/.

У своїх дооліджзннях ми поставили завдання прослідкувати за в різних оіо'мзтричних характзристик ззрнівки в залзжносп зід • гібридності зразка насіння. .

Було установлзно.що- різань гібридності насіння гібрила лрао-5ький. 302 ТЗ лзеннк .чином пов'язання з їх статистичним;! харах-?л;'ами.і:а;[Оільл значно від процзнга гібрадійсті залз*згь сз-

:-здня довжина та маса ззрнівок.а також варіювання них показників.'

З рис.2 2Идно,ео при зростанні рівня гібридності від Ь до 10 -сгжкнь зарнівки збільшується на 9,1%,а коефіцієнт варіації цього .^рамзтра спочатку збільшується на 20,3% /при просуненні від-5 до 5'3/п/,а потім повільне знижується до попереднього рівня /зле.З /.

Списані вищз закономірності еідносяться також і до маси ззр-

м/іЯ?И.

Використовуючі: матеріали даних досліджень ми склали заявку н;

і-.л/ахід "Спосіб визначання рівня гібридності насіння кукурудзи", ні ■і;: у едзриана пріоритетна добїдка,що видана науково-дооліднкм центром патентної експертизи Дзрждатенту України. Цей документ дає нам

* окдцв і ох ь -^іров одити визк&чзння рівня гібридності насіння кукурудз; за нашім методом у виробничих умовах. Не відміну від злзхтроуореза ?е:на використання нашого мзтода нз потребує ні спеціального облад иання і реагзнтів.ні великих витрат праці. 1

ДослШзная насіння кукурудзи з •

. різним розташуванням заредкіз

Насіння кукурудзи відкачається широкою гамою мінливості за ознакою '’розташування зародка”.Причому більшій такій мінливості пі, дасться ззрнівки гібрида Краснодарський 303 ТВ і його батьківських £орм / = 94,4-95,1%/ і менеїй - гібрида Дніпровський 126 ТВ

» 7гл-ьі,і%/. ’

Устаковдзко.що кількість в-, І--.і зернівок у вихідних зразках гібридів знаходиться у лромікку мік частками вказаних типі насіння у батьківських : орч /рис.^/«

із таолиді 4 чином у ряді по коліні» від Г} до

змінюється варіювана* за ознакою ’’розташування зародка” та стввід ЧОС.ЄННЯ Є-.Ь- і ЗА.г*ІБ0К у вихідному зразку.

Ріазнь гібридності %

Риз.2. Залежність довжини ззрнівки від різня гібридності зразка насіння.

Рис.З.Залзжнїсть коз-ріцієнта варіації доежини ззрнівхи згд рівня р»<5рида<гсті зразка насглойія.

У

І

С? СГ25ТЬ

"І- ЗЗрНІВКИ

ЗзрнІВКИ ' ззрнівки

с.4.Співвідношення часток 3- . V*- і 3) - ззрнівок у вихідному зразку нагіння гібрида Краснодарський 303 ? > ного оать-аазьхих гоз:-..

.. . Таблиця 4.

Співвідношення часток $>~, Ь~ і *£> - ззрнівок у -вихідному зразку різких поколінь гібрида .-Краснодарський 303 ТВ /насіння уроллю 1967-1991 рр./

око- іння ! Довірчі 1 . інтервали для -часток на рівні значуяісті 5%-му ! і Козфіціент варіації якхсної ознаки,

$33РНІВКИ • 1. ЗЗрНІБКИ ! ззрнІЕки!

рІ 0,50 - 0.02 0,30 і 0,02 0.20 1 0,02 93.2

^2 0,56 ± 0,03 0,22 і 0,03 0.22 і 0.03 90,1

0,59 ± 0,03 0,17 і 0,03 0.24 ± 0,03 - 86.5

5» 0,72 І 0,04 0.11 і 0,04 0,17 і 0,04 71,4

Як видно з таблиці,при пзрзсівакні насіння від ^ до ^ істка ЗЗрНІЕОК повільно збільшується, Б той час як кількість

і,- ззрнівок ;поступово знижується. Змзншувться також 8 значзння ко-зіціснтів варіації. Частка ж насіння з прааосторонньою асиметріє» -їлишається незмінною.

. У зв’дзку з видззазначеним .можно відмітити така. Максимальний івзнь.урожайних властивостей у гібрида Краснодарський 303 ТВ згідно іних .чо.гир.ьо.хлітнього польового експарикзкту показали Ь- ззрнівки 72 т/росл./,: їм- поступається 5 ~ форма /253гг/росл./ і мінімальні рівзнь продуктивності виявило насіння з прашзст.оронньою йсимзт-/241 г/росл./. Крім того,у насіння з лівостороньов.асимзтріев. )стзрігається найнижча варіабільність продуктивності /V=19,5-31,ТА їти 24,7-41,1% у 2ИХЇДНОГО зразка, 3 - га ))- ззрнівок/.

Таким чином,знижання вмісту Ь-^ззрнівок у вихідному зразку у

і поколінь гібрида Краснодарський 303 ТВ мокз бути одним із ^ак-а Звтухенчя гзтзрозиса. -

. ' висновки

■ На основі лабораторних та. польових дасяідазнь,проведених ми у Кримському сільскогосподарсь-кому .інституті та у Кримському гІВО "іліта" е 1933-1934 рр. можно зробити слідуючі висновки.

'І.Рослини кукурудзи відрізняються лироквв амплитудою. МІНІ £ості насіння у початі .Вони різняться .за шириною,товщияоЕ.дова нов ззрнівок,а така* Аарактзром розташування зародків відносно дгсперку. Наіібільа і-йрлаСі;ідьною є товщина ззрнівки /у гібри Краснодарський 303 ІЗ V- ХЗ 3-35,4^ , Дніпровський 126 ТВ - І 20.1^/.2ирлза і довжина -марінтть .кда-їка -мзншов міро» приблизно одному рівні, ■ - ’

. У простого міжлінійного гібрида Краснодарський 303 ТВ падкування рівня мінливості лінійних розмірів має проміжний харі тзр. 7 наступних поколіннях / - ^ / -ва?-і££ання лінійних ро:

мірів ззрнівки значно зростає- .

2-Максимальним рівнзм посівних та урожайних кластивсстэй і гібридів першого покоління володіє насіння,якз мав характзрну ^ даного гібрида форму,що обумовлюється співвідношенням лінійних { змірів ззрнівки /Е:а: V /’.Будь-якз відхілзння від такого співзід шзиня.нззалзжно еід того чи збільшується чи зийнаується при їдьок .маса насіння,призводить до значного знижзння його урожайних зла:, востей. Де дає можливість зрооити висновок про та,що найбільи ос .ктивним критерієм оцінки якості .насіння кукурудзи є форма зернів З.У наступних поколіннях гіб.радів яростзйується закономірн зниження урскайногті .ззрна .за рахунок затухання гетерозису. Одни із наслідків зиайі-аій гібридної сили є зменшення лінійних розмір маси,а такс* порушліня ^орми ззрнівок.відносно оптимального для ерида знач^^чя.

т.Нас.сформоване в результаті гіоридлзації на материнськії-; рссіинз у простого міжлінійного гібрида Краснодарський ЗСЗ

- - і? -

мало питому масу більш високу у порівнянні з оатьківськими рорма: У насіння.сформованого на рослинах пзраого гібридного покі ліііня.питоі-п маса була більш висока ніж у гібридних .зернівок,роз: нутих на рослинах материнської форми,що е одним із злзмантів про л ;нн:; г.’тзро.п’.оа.

7 простого гібрида дніпровський 370 Т, який е материнською рмо^ гіордді дніпровський 126 ГЗ, успадкування питомої маси носи: ппо,; характзр. У гібрида Дніпровський І2о ТЗ спостерігається згіа ін/і; ріст питомої маси насіння,сформованого на рослинах пзршо; пс <;• їінн-і.У наступних поколіннях цього гібрида у мінливості.дано: ііили-н.:-:а оудь-якої чіткої закономірності нами нз було зчайдзно. З.гі'с : лагоха маса,вміст білка,фосфору і калію у гібрида К: лллл 303 ГВ був кайаищам у нас іння, розвиненого на рослина. лз.,_:ого ,'ЇС іп-ліопо покоління,до знову таки є наслідком гібридної лн. у;:.;лх поколіннях вміст білка,фосфору і калій значно зм

^:усгьсл.

ларахтзр успадкування хімічного складу насіння у цього гіб да Б ОСНОЗНСїіу проміжний. '

с.ііа прикладі простого міжлінілного гібрида Краснодарський 303 ТЗ иуз установлзния значний зв'язок рівня гібридності э взли нами ваоі.оаання довмини та маси ззрнівки. У простого міжлінійног гібрида Дніпровський 370 Т рівзнь гібридності насіння мав достат •гіс‘ш:і зв’язок з варіюванням маси ззрнівки.

Установлення цих закономірностей дало нам можливість розро ти спосіб иизнач-зння різня гібридності насіння простих міжлінійн порлдіо кукурудзи за варіюванням довжини чи маси та скласти від ПОЯІдну 'ИТодику. ■ ■

7.Лрл значенні явида знантіоморфної мінливості насіння кух руд-.: 7 зз’ їзку з розтааувааняи зародків за відноззнням до зндо о/ло устаноалзно таке,- Мінливість даної ознаки е гзнотипіч

/MCEiSrtOi*:,гг?и г;Ср/Діг-зааі: її усї.ад^угїаиіія нозиг;» ;;ірсмі.-.;іі;ій хц-„.-r.-’гр- У гіормяи £з&с}jozaрсікий -05 ІЗ s оільп ьгосяспж уролсаяня-властивостями виявилось гасіння is лзкгрвльк;ш та лівостороннім jto.:’,зарсд;гт = ,як;:х у слхідкочу зразку міогктьс-я 30% - І •:орііда «ніпрозсьісий 125 ІЗ -на.*#ільса продуктивність росаа була тркхаїіз. по;: посіаі нйс-їійїд S- і D - ^&рьи,яккй міститься 85% .

їаллм. чином^ійходяча із. уг.?ановдзю»х ьа.консмірнсстзй можна за.- агк.зй дангг тял «зіш.агіокер^вог гзтзрсся.зрміг исл.з прздставля-£ ПзВгіЯЙ. інтзрзс. ЛЛЛ ССЛЗКЦІГ к^журудзк»

В.Насіння- кукурудз»,& ~с^м.ава»а-на волотях;значна відрізаяє-ься від насіння,яке сформована на печатках за лійійнкии розмірами формою •ззрнівхі:,поступається. п-зрз-д останніми за маоо£-,а також за іензм посівних та урожайних властивостей•Зерне,яка сформувалось . чоловічих суцвіттях у насінних цілях використовувати нз можна, ' :е для оцінка кукурудзи як кермово: культури аз-явище являє пєвшїі: тарес.

3.Аналіз економічних показників вкровування кукурудзи при рі-кх способах сортування насіння показав найбільшу зфвктивність.ро-оділу вихідного зразка за принципом оптимального співвідношення іІЙНИХ розмір is ззрківки. -

’ -ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ

І.У даний час підготовка насіння кукурудз;-: провадиться на іціалізовених калібрувальних заводах з розподілом, ззрновох маси

4 фракції-за шириною.зернівки. Нами установлзно.що сортування іння за окремими лінійними розмірами нз дозволяє Еідбирати біо-ічно найбїльв/лкпіЬі, посівний матеріал. За осьову відбору tiocle-о патзрзалу і^курудзііі нзобхідно Орати принцип оп7И(Ш№‘,г& c*ile-йоивннй лікШілх розмірів ззрнівки то 6 то форми Нзс'іНИМИ• ро поточні лінії калібрувальних кукурудзяних і^ОсДіс y&c'bfifyrit'

пэрзобладнати. таким,- чином,щоб. вони- на розподіляли глхідний зраз на фракції, за- окрзмими розмірами зэркгзяи.а гида;;яли з яьогс на гноцінну-частину, то б то ззрнівки з лоруззною дермою.

2.?зком5Иду£агл. нас інницькіЛ шопакції Республіки лрич і с лас них насінницьким, інспекціям України рівзнь гіЗрлдності насінь: простих хіклінійяик гібридів- кукурудзи Елзначатл гзтзросгзрмічил ;пссо&см згідно розробленої нами чзтодлкл.

3.У лра стичні:'! езлзхці.ї. кукурудзи при підбиранні гібридних

йонбіндцій і доборі гзлэ-чтигних. рорм грзуїауваги зфзкт знзнтіомо{ ;ної гзтзроелзриі:,який проявляється у розташуванні зародків за і лногізнням до =ндозпзрму.. '

У наукозих дсслідлзннлх по насіннєзнавству зубовидної ху-курудзи прл нзобхідності гизначзннл об’ема зернівок зикорястовуза-гл розреблзааз нам спосіб,л:-:лй виражається формуле»:

■ ^ = 0,55'з а £ ;

де, V - оо’ом ЗЗрНІЗКЛ,

з - длрина, а -.тозлика, Ь - доз.*ина ззрнізки.

Список опублікованих праць

1.Макрузик II,М.,истр0лзрхоз 3.0..їїабанова З.М.,Хлицэнко О.А. ГіТЛОІЛЧЗЗГЛЗ-захокомзрнссгп! 50ЛИЧЗСТВЗНННХ признаков сэмян куль-

урнах рагтэяий // Тззисы д^гсладов ксн?зрзндии "Частная гэнэтика ісгзпий". ллзз, 1939. Т.І. 3.1^7-143.

2.Мач?уган Н.М..Пабаноза З.М..алицзнко О.А. Симметрия,дисси-■'а хля л до рснззнтралькость :<ак признаки отбора у кукурузы // Мэ-ды отозза по хомплзкеам признаков в озлзкіии растзний.Тззисы до-2Д02 Зсзаовзного соззаания. Ялта, 1569. 0.65.

■ З.Сасаноза 3.14..Макрузин Н.М., Островзрхов 3.0.,Хлицзнко О.А. 5ср езяян кукуруза и сои по яомплзкеу анатомі чзсклх свойств //

зтады отбора па комплексам признаков в сзяакции растений. Тезисы складов Всесоюзного совзщания. Ялта, 1939. С.131.

ч.М&вруиик Е.Ы.,Нззнакова Й.В..Тлдкачзаа 'Н.Е. .Клицзнко О.А. саадака утдзвсдов к лйойдсв е процесе формирования сзмяі£гкукурузн/ учасні пробдзда виробництва і Еикориотг.ння кормового ззрна і со г. =-яск асвдг^оа Яэрвсй Базукраиаской /иаждуяародкой/ научао-практия .кой конференция;.' Винница, 1593.. Сиып.1» С.14-15.

5.іі1акррїша К.М..,Кл;іценко О.А»,Нз'3намова fl.fi. .Нгузк Гхи.Тхані Г'ху, 'Маярутаиа Ii.iL Гетзрагпармия кукурузы и перспективы за использования пр;; отборз сзмян // Сучасні проблэми виробництва і використання кормового зэ-ряа і со.ї. Тезисы докладов Пзрвой Везукраянекой /мзадународнсй/ научнс-праггичагкай. конференции. Винница, 1993'. Сапп. І.■ С.,15-17» ‘

с.Кдлцанко 0'.£.«,{<1акрущин Н.Й..кМах;рушна В.Ї.І. .Игузн їх и Тхань їху, Веэвамоаа И.З» .Симметрия семе»' кукурузы:характзр ва<*ледозани* к.сеязь с урожайвыг»! свойствами // Сучасні ггроблзми виробництва ! використання кермогого ззраа і сої. 'Тззисы дохладов П-зрвок .Бсьук-раинског. /изждунеродноі./ .нзучнонгтрактгчэсйой канферашуш. .Ьіішгкца 1593.-Симп.І, £.19^2.0. ' ■ _

7.Нгл':Зн 1*и ІХан.ь Тху, .Задеаская й.Н.Нівдцеако С.*А... Иіль-шнесв К.К*., ;йакруїїйя..Е.М-. ^іднамика., накопления бадкав а ?ЦК яри $о •рішрованкй хулурузы // Сучасні проблеми виробництва і викор

стакн.V кермового ;ззр»& .і.сої. Тазися.докладов Дзргой Зсеукраанскс /международной/ «ачуно-прадтячаскай кенфгренцки:. Зинвица, І?53. Оішп. X < ■ С., І с>—І ^ *

8.,МйхрушіЕ .Е.іі.'.&крушіЕа. Е.М. .іілицзнісо 0*А. Новый принцип сортирозанкя сеичн кукуруза // Прийоросгро8шіе-94. Тезисы доклад' Нііучво-їах’шчйгасй кокферзццкк. Винница, 199ч. С.20.

9.какрушк М.М. »£діцзнко- 0.0. .ііахрушина С.л. Пргорітзтгіа і відка аа винахід м5пссіб визначання рівня гібри^и-с: і нісший ку

еурудзи" 'зід Ч іховтня, I99A року И 9405І39І. - Видана науково-дог;ліанам цэятром потзнтног экопзртизи Дзрдпатзнту України.

Klitaonko О.A. Effect of сагуорзіа ohapson. biological prope-tiea of seed and grain shaping ргоссзз of еюіез hybrids.

The thesis of competition, of-candidate cf Agriculforal Sc.ia-:es degree on speciality 06.01.05" - selection and seed-growing-. Ya.Yurjev Plant Growing Institute. Kharkov. 1995.

i’he connection. Between sowing and yielding, properties on тда is hand and mass, shape and asparato linear'rsesaurcraenta on. ths her hand ha3 been studied. The inheritance peculiarity of this агасгагз and thair variation from genaratica to generation has an cleared ар. Ihe nsw oathod of йаізе 3ood3 hybridity Isvsl de~ rmination and now method of 3eod volume- findins,аг» offered.

ллицэнко O.A. Зависимость б и ол о гичзс1сйх—сві о йс тв с э чян" сг фо~~ tu зз.жоэк-и м .^ормированиэ этого показатздя'у гибридов кукурузы.

Ллосзртация на -ооисканав учэноз. стзпзни кандидата сэльскохо-..суэелных наук по специальности Об.01.05 - сэлэкция и -езмэновод-зо, /Інститут растзнлзводства им*З.Я.А)рьзва,- Харьков-, 1395.

■ /Ізучзна связь посэзяах и урожайных .свойств, сэмян кукурузы с

дзльными ллнэиными размерами, мае ой и рорыой .ззрнсівхи.і.йзуччн" ра.сгзр наелздованяя. jt;:x признаков у гчоридоа и ях. изменчивость ряду локолэчий. Прздлсизн нолая. способ .опрэдглэнял -.уроэня 'гябри-)от;і с з мин кукур/сы и способ опрэдалззяя сбъэка' ззрнавак.

ллвчові слова: парамзтри насіння, рівз-іь гібридності, пони і урожайні властивості насіння.