Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Усовершенствование технологии производства раннего картофеля в зоне Лесостепи Украины
ВАК РФ 06.01.06, Овощеводство
Автореферат диссертации по теме "Усовершенствование технологии производства раннего картофеля в зоне Лесостепи Украины"
НАЦЮНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕХНОЛОГИ ВИРОБНИЦТВА PAHHbOÏ КАРТОПЛ1 В ЗОН1 Л1СОСТЕЛУ УКРА1НИ
06.01.06. - овоч1вництво
Автореферат
дисертацп на здобутгя наукового ступеня кандидата стьськогосподарських наук
ГУБАР Микола !ванович
УДК 635.21.002.477:5
KHÏB-1997
Дисертац1ею е рукопис
Робота виконана на КиУвсьюй дослщнм станци Ыотитуту овочюництва I" баштанництва УААН
Науков! кершникн: доктор с'тьськогосподарських наук, професор, академж УААН 1 академж академп вищоУ школи УкраТни Бзрэбаш Орест Юлшнович, Нац'юнальний аграрной ужверскта^ заещувач кафедри овоч1вництва
кандидат стьськоюсподарських наук, старший науковий сп!9поб1тник Горкуценко Слаксандр Сасильович, КиТвська дослщна стация 10В УААН
Оф'щмш опоненти: доктор стьськогосподарських наук, професор Лихацький 0>талш Иванович, Уманська стьськогосподарська академия, завщувач кафедри овоч!сництва;
^кандидат стьськпгэсподаиських наук, Калщький Петро Фрькцович, 1нетитут картоплярства УААН, завщувач вщдтом технологи виробництва картопл1
Прсв'щна установа: Бтоцершський державной аграрний ужверситет
Захист вщбудеться "¿3^" С>Ти.ь- 1998 р. о /0 год. на засщанж спец'|ал1зованоУ вченоУ ради Д. 26.004.04 в Нацюнальному аграрному ушверситет1 за адресою:
252041, м.КиУв-41, вул. ГероУв Оборони, 15, учбовий корпус 3, ауд.65.
3 дисерта^ею можна ознайомитиа у б1блютец1 Нацюнального аграрного уншерситету: м. КиУв, вул.ГероУв Оборони, 11,10 учбовий корпус.
Автореферат роз1сланий "U " 1"7 Р-
Вчений секретар спец1ал!зованоУ вченоУ ради доктор бюлопчних наук, професор j Булах A.A.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальнють теми. У виршенш проблеми забезпечення населения товноцЫними продуктами харчування одне з пров'щних м1сць займають DBOMi. Серед них за значениям i розповсюдженням ч1льне мгсце посщае рання картопля. Весною i на початку лта, коли в opraHisMi людини зщчуваеться гостра нестача у ф1зюлопчно активних речовинах, рання картопля разом з ¡ншими овочами е основним джерелом, за рахунок якого перекриваеться потреба оргашзму людини у в1там1нах. Оскшьки рання картопля споживаеться в значних об'емах i вона вщносно дешева, то збшьшення Ti валового збору i подоаження перюду споживання е актуальном завданням сьогодення.
Сучасний стан виробництва ранньоТ картопп! не задовольняе попит споживача. Так, при потреб1 мют i промислових центр!в УкраТни в раним картопп1 на piBHi 150-200 тисяч тонн колективн!, селянсью i фермерсью господарства постачають населению в червньлипн! ттьки 50-70 тисяч тонн бульб.
PicT об'ем!в виробництва i продажу ранньоТ картопл! в перш'|й половин! niTa стримуеться цтим рядом причин. Основною з них е низьий вихщ товарних бульб на 60-й день вщ саджня через недосконалгсть технологи вирощування i в першу чергу - вщсутшсть ¡ндустр!альних способов пророщування бульб.
Зв'язок роботи з науковими темами. Дисертащйна робота виконана згщно з тематикою наукових дослщжень 1нституту овочшництва i баштанниц-тва УААН "Розробити еколопчно числ ресурсозберегаюч! технологии! про-цеси, робоч1 органи машин i знаряддя для виробництва овочевих i баштанних культур у вщкритому грунтГ'. Державний реестр дослщжень UA 01001697 Р.
Мета i завдання дослщжень. Метою наших дослщжень було удосконалення елемент1в технологи вирощування ранньоТ картопл'| в умовах Л'юостепу УкраТни, яю забезпечать пщвищення товарного врожаю i покращення йога якосп в перипй полови™ лгга з мммальними затратами npaui. Для досягнення цюУ мети були поставлен! таю завдання:
• пщ1брати кращ1 високопродуктивн1 ссрти для вирощування ранньоТ картопл1 в зон! ГНсостепу УкраТни;
• вивчити вплив ф1зюлопчного в1ку бульб ранньостиглих copTiB на процес бульбоутворення та динамку нагромадження раннього врожаю;
• встановити вплив позакореневого м'жерального пщживлення на picT рослин, врожайнють i яюсть ранньоТ продукца;
• удосконалити елементи технологи виробництва ранньоТ картопл1, яю б забезпечили на 60-й день в'/д сад/ння врожай товарних бульб на piBHi 12,0-13,0 т/га.
Наукова новизна роботи представлена удосконаленням елементш технологи вирощування ранньостиглих сорт!в картопл1 для отримання максимально ранньоТ продукци, що забезпечило лщвищення ефективносп виробництва культури. У процес! дослщжень побран! кращ|' високопродуктивж сорти для вирощування ранньоТ картопл! в зон'| Л;,состепу УкраТни; обгрунтовано вплив фЫолопчного в!ку бульб на ¡нтенсившсть процесу бульбоутворення; розроблено режим збер!гання садивного матершу ранньостиглих сорлв Кобза, Бородянська рожева, 1зора, як1 придать для вирощування раннього врожаю.
Влерше розроблено новий споаб передсадивного пророщування бульб на свпгл! в плшкових теплицях з регулюванням температурного режиму 1 вологост'1 повпря, що дае змогу пщтримувати умови пророщування на вщповщному р1вн1. За динамжою накопичення раннього врожаю в1н не поступаеться комбмованому способу пророщування, а за затратами прац| на пророщування 1 садЫня - в 2-3 рази ефективнший /Державний патент УкраТни на винахщ N9 9622А/.
Практична шннють роботи полягае у пщбор1 кращих високопродук-тивних ранньостиглих сорт1в картопл1 для вирощування ранньоТ продукци в зож ГНсостепу: Кобза, Бородянська рожева, Весна, 1зора, Незабудка. Запропоновано новий споаб передсадивного пророщування бульб, який дозволяе у виробничих умовах одержати товарний врожай ранньоТ картопл! на 60-й день в1д сад!ння в межах 12,0-14,0 т/га при затратах пращ 1,3-1,5 людимо-годин на 1 ц.
АпробаЫя роботи I публтаиия результат дослщжень.
Основж положения дисертаци доповщались I обговорювались на науков'|й конференцп КиТ'вськоТ дослщноТ станци ЮБ УААН /1995/, на заседаниях вченоТ' ради 1нституту овоч!вництва \ баштанництва /1994-1997/. За матер|'алами дисертаци опубл1ковано 4 науков! прац1 I отримано Державний патент УкраТни на винахщ № 9622А.
Особистий внесок здобувача. Автором дисертаци слтьно з науковими кер1вниками розроблено програму та методику дослщжень. Здобувачем особисто проведен^ експериментальн1 дослщження, зд!Йснена виробнича перев!рка розроблених заход!в та Т'х впровадження в стьськогосподарське виробництво.
На захист виносяться таю основж положения:
• п1дб4р кращих сор™ для вирощування ранньоТ картопл! в зон! Люостепу УкраТни;
• вплив ф(зюлопчного в1ку бульб ранньостиглих сортщ 1зора, Кобза, Бородянська рожева на процес бульбоутворення, його ¡нтенсивнють, динамжу накопичення раннього врожаю;
• розробка нового способу передсадивного пророщування бульб з метою отримання максимального раннього врожаю при мп-и'мальних затратах прац'|;
• вплив позакореневого пщживлення лактофолом-К на рют рослин, врожайнють та яюсть бульб ранньоТ картопл!.
Реал1защя результатов дослщжень. Рекомендован! елементи технологи зирощування ранньо'Г картопл!" були перев|'реж у дослщному господарств! <иТвськоТ дослщноТ станцн 1нституту овоч1вництва 1 баштанництва, а також в «элективному опьськогосподарському пщприемств1 "Солтажвське" Засильювського району КиТвськоТ области
Обсяг структура роботи. Дисертацмна робота викладена на 161 тгор1нц1 машинопису I складаеться з вступу, 7 роздт1в, висновюв, эекомендацм виробництву. Текст ¡люстровано 28 таблицями I' 15 рисунками. Список використаних лтературних джерел нэл1чуе 230 праць, у тому числ! 40 заруб1жних авторш.
основний змют
УМОВИ I МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ ДОСЛЩЖЕНЬ
Експериментальн1 дослщження проводили впродовж 1990-1996 роюв на КиТвськм дослщнм станци 1нституту овоч1вництва I баштанництва УААН.
Дослщы дтянки розмщували в овочев1й авозмм на темно-арих эпщзолених легкосуглинкового механмного складу грунтах з вмютом гумусу 2,23 % 1 реакцию грунтового розчину /рН/ в орному шар1 - 5,9. ¡Змют рухомих форм становить: азоту - 5,02 /за Тюрша-Кононовою/, фосфору - 12,0 I кагпю - 5,6 мг на 100 г грунту/за Чириковим/.
Погоды умови в роки проведения дослщжень були в основному сприятлив! для вирощування ранньоТ картопл1.
Дослщження з п'щбору сорлв для вирощування ранньоУ картопл1 в зож Пюостепу проводили з ранньостиглими I середньораными сортами, наведеними в таблиц 1. Пюля вивчення Тх для вирощування на ранню продукцию у подальших дослщженнях використовували високопродуктивш найбтыи ранньостигл1 сорти Кобза, Бородянська рожева, 1зора.
Садивний матер1ал ранньостиглих сорт1в для вивчення впливу ф1зюлолчного в1ку бульб на процес бульбоутворення збер1гали в холодиль-них камерах КХ-6Ю, з режимами: 1-3°С, 3-5°С 5-7°С. Камери обладнан! засобами автоматичного регулювання заданих температур.
Вивчення впливу способа передсадивного пророщування бульб на врожай ранньоУ картопл! проводили за такою схемою: непророщеж бульби /контроль/; прогрт бульби /довжина паростюв 0,3-0,5 см/; бульби, пророщеш на св1тл1 45 дн|'в /довжина зелених паростюв 1,0-1,5 см з кореневими торбочками/; бульби, пророщеш комбЫованим способом /довжина етиольованих паростюв 5,0-7,0 см з коршцями довжиною 10-12 см/; бульби, пророщеж за розробленим нами способом /довжина зелених паростюв 1,0-1,5 см з коршцями довжиною 5,0-7,0 см/.
За розробленим нами способом передсадивне пророщування бульб проводили в плжових теплицях, обладнаних теплогенератором. Бульби ранньостиглих сорт!в 1зора, Бородянська рожева, Кобза розмщували в реомтчастих ящиках шаром у 2-3 бульби. Протягом 25-30 джв темперзтурний режим пдтримували на р!вн1 12°-14°С, а вщносну волопсть поептря 75-80 %. В таких умовах на бульбах утворювались паростки довжиною 0,7-1,0 см з кореневими торбочками. За 9-12 джв до сад'|ння температуру в тепли^ п'щвищували до 16-21°С, а волопсть повггря - до 92-95 %. Внаслщок цього на бульбах утворювалися паростки довжиною 1,0-1,5 см з кореневою системою 5,0-7,0 см.
У дослщ з вивчення впливу лактофолу-К на ¡нтенсивнють процесу бульбоутворення у ранньостиглих сортов позакореневе п!дживлення рослин картопл! проводили його розчином /з розрахунку 8 л на 1 га з витратою 400 л робочоУ р!дини/ в р1зн'| фази росту I розвитку: на 10-й день п'юля з'явлення сходщ; на 15-й день пюля з'явлення сход/в; на початку бугонЬацп; на початку цвтння.
Лактофол-К - комплексно суспензмне добриво. Тверда фаза його мютить у соб1 макро- мжроелементи. р!дка - бютехнолопчний продукт, що мае комплексоутеорююч! властивост'|. До складу лактофолу-К входять азот /амонмний, нггратний, амщний/ - 20%, калгй /К20/ -15 %, кальцм /СаО/ -10 %, хелатизоваж м!кроелементи: марганець -200, бор - 250, мщь - 150, цинк -100, мол!бден -15, кобальт - 5 мг/л ! ф'|ЗЮЛопчноактивж речовини.
Досл'|дження проводили зпдно з методикою польового дослщу /Доспехов Б.А., 1985/, а також вщпозщно до методичних рекомендаций з проведения дослщжень з картоплею /ВАСХНИЛ, 1983/. Площа облжовоТ дтянки 50 м2. Повторнють чотириразова.
Вирощували ранню картоплю зпдно з прийнятою агротехнжою для умов дано)' зон и. За методичними рекомендациями вносили ор ганмн/ та мжеральж добрива в доз'| 40 т/га гною I ЫбоРбоКэо- Висаджували картоплю переобладнаною саджалкою СН-4Б. Схема садЫня 70 х 30-35.
Протягом перюду вегетацм рослин проводили фенолопчт спостереження та бгометричы вим1ри. Площу листковоТ поверхж визначали методом виачок, концентрац'!Ю хпорофшу у листках - фотоколориметричним методом.
Обл'1к врожаю бульб проводили подтяночно-ваговим методом Динам1чш копки здмснювали через кожн1 10 дн!в шляхом викопування 10-1 £ кущш з кожного вар!анту повторения: на 50-й, 60-й та 70-й день вщ саджня.
Бюх!м1чн'| аналЬи бульб виконували в лабораторп масових анал1з1Е станцЛ'. Вмют крохмалю в них визначали за питомою вагою, аскорб|'нов^ кислоту - за Мурр1, цукор - за Бертраном, н'прати - ¡онометричним методом.
Експериментальн! даы обробляли методом дисперсмного анал!зу 1ПДНО з юнуючою методикою /Доспехов Б.А., 1985/.
П1ДБ1Р КРАЩИХ СОРТ1Б ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ РАННЬОТ КАРТОПЛ1 8 ЗОН1 Л1СОСТЕПУ УКРА1НИ
При вирощуванж картопл! в певних грунтово-кл1матичних умовах ;ортов| особливост1 вщ1грають значну роль у формуваны високого раннього зрожаю. Потен^альна продуктивнють сорту визначаеться генетичною нформац1ею, яка закладена в рослиннм клггин1, та умовами вирощування 'Писарев Б.А., 1986/.
В процеа дослщжень встановлено, що в умовах Люостепу на темно-=|'рих огидзолених грунтах сорти картопл'| в!тчизняноТ 1 зарубЬкноТ селекцп зщзначались неоднаковим ростом \ розвитком протягом вегетацп. Найражше, через 24-28 дшв п1сля садЫня, сходи з'явились у сорт!в Весна, Гарт, Незабудка, Кобза, 1зора, Зов, Каскад полюький, Бородянська рожева. Найдовший перюд "оад!ння-сходи" - 30-31 день у сортщ Кондор, Ескорт, Ц!амант, Прем'ера, Романо, КардЫал, Росинка. Нами було встановлено, що при проходженж послщуючих фаз росту I розвитку рослин у сорлв Весна, Кобза, 1зора, Незабудка, Зов, Бородянська рожева фази бутожзацн I цвтння наступали на 5-8 дн1в ранше, н'1ж у сорлв Кондор, Д1амант, Росинка, Романо, Ескорт, Мостовський, Кард1нал. 1нтенсивнють наростання вегетативно! маси у сорт1в також була р1зна. Так, у фазу цвтння бтьш розвинутою вегетативною масою характеризовались сорти: Бородянська рожева, Кобза, 1зора, Св!танок киТвський, Зов, Невська. У цих сорт1в висота рослин становила 52-59 см. Дещо меншою вона була у сорт1в Гарт, Незабудка, Фреско, Каскад пол'1 ський, Романо, Кондор. Найменш розвинута надземна вегетативна маса вщмнена у сорт1в Росинка, Мостовський, Пролюок, що в подальшому негативно вщбилось на Тх продуктивности
В результат спостережень за ростом 1 розвитком рослин картопл1 зазначених сорта в умовах Люостепу нами виявлено, що сорт Каскад полюький дуже уражувався ф'тофторозом, що суттсво впливало на шцевий врожай. Сорти заруб1жно'( селекци Кондор, Романо, Кардшал сильно уражувались паршою звичайною, тому товарнють бульб у них попршувалась.
Збирання врожаю 1 липня свщчить про те, що найбшьшу товарну врожайнють ранньоТ картопл1 сформували рослини сорт1в Кобза - 10,5 т/га, Весна - 11,0 т/га, (зора - 10,9 т/га I Незабудка - 9,9 т/га. Дещо нижчою врожайнютю характеризувались сорти: Бородянська рожева - 9,2 т/га, Гарт - 8,8 т/га, Зов - 8,9 т/га, Невська - 8,6 т/га, Фреско - 8,2 т/га. Отже, бтьш ¡нтенсивне нагромадження раннього врожаю вщбувалось у сорт'ю Кобза, Весна, 1зора, Незабудка/табл.1/.
Таблиця 1 - Динамка формування товарноУ врожайностч ранньоУ картопл! залежно вщ сорту /середне за 1990-1992 рр./
Сорт Товарна врожайнють, т/га
01.07. 10.07. 20.07. 01.08.
1зора 10,9 15,5 21,8 26,3
Гарт 8,8 13,1 19,5 23,5
Зов 8,9 12,8 18,9 22,4
Незабудка 9,9 14,7 20,8 25,1
Пролюок 7,1 11,6 18,2 20,9
Кобза 10,5 17,3 22,4 26,8
Невська 8,6 12,2 17,8 22,1
Романо 7,9 11,8 18,3 23,0
Cb¡T3H0K киУвський 8,4 12,5 18,8 25,0
Бородянська рожева 9,2 17,4 24,9 31,1
Фреско 8,5 12,9 20,3 25,8
Росинка 6,8 10.8 15,3 19,4
Мостовський 7,4 11,8 16,5 18,7
Д/амант 8,3 12,9 19,2 22,0
Каскад полюький 9,7 13,8 16,3 19,3
Кардшал 8,5 12,6 18,8 21,4
Прем'ера 7,4 12,0 16,3 20,0
Весна 11,0 16,9 20,5 23,8
Ескорт 7,2 11,3 15,8 19,1
Кондор 8,7 12,2 16,9 20,3
Н1Р05, т/га 0,9 1,1 1,3 1,7
Структурний анал!з раннього врожаю картопл! свщчить про те, що найвищий прирют його у coptíb Весна, Кобза, 1зора, Незабудка вщбувався за рахунок збтьшення ктькост1 товарних бульб пщ кущем ¡ Ух маси.
У пер|±пй декад1 липня найбтьил темпи наростання маси бульб вщмиено у сорта Бородянська рожева, Весна, Кобза, Незабудка, 1зора. Так, прирост врожаю за 10 дн1в становив у сорту Бородянська рожева - 8,2 т/га, Кобза - 6,8, Весна - 5,9, Незабудка - 4,8,1зора - 4,6 т/га. 1э сортщ заруб!жноУ селекци бшьш ¡нтенсивно нагромаджував врожай ранньоУ картопл'| сорт Фреско. Прирют врожаю у нього був на р!вы 4,4 т/га. За темпами нагромадження раннього врожаю сорт Фреско поступався сортам вгтчизняно! селекцп - Бородянська рожева, Кобза, Незабудка. На 1 серпня з уа'х дослщжуваних сортов вп-чизняноУ \ зарубокноУ селекцн найвищу товарну врожайнгсть ранньо'|
продукци забезпечував сорт Бородянська рожева - 31,1 т/га. Дещо менша врожайнють була у сортш: Кобза - 26,8 т/га, !зора - 26,3 т/га, Фреско - 25,8 т/га, Незабудка - 25,1 т/га. Виходячи з наведеного, слщ вщзначити, що для вирощування ранньо'Т картопл! в Люостепу найбтьш придатн! сорти: Кобза, Бородянська рожева, Незабудка, 1зора, Весна. Всни да-гать змогу одержати найвищу товарну врожайнють картопл1 в cawi panHi строки, з високим вм1стом крохмалю, вггамМв та добрими смаковими якостями.
ВПЛИВ Ф13ЮЛОГ1ЧНОГО В1КУ БУЛЬБ НА РЮТ, РОЗВИТОК РОСЛИН I ПРОЦЕС ФОРМУВАННЯ РАННЬОГО ВРОЖАЮ КАРТОПЛ!
Важливим фактором, який впливае на тривалють перюду спокою, а надал1 i на фЫологмний BiK бульб, е температура збергання.
Встановлено, що вщ температурних режим ¡в збер|гання в copTie piaHa тривалють перюду спокою. 3 пщвищенням темлератури bih скорочусться i на бульбах починають проростати в|'чка. Бульби сорту 1зора, яю збер1гали при температур! 1-3 °С, вийшли ¡з стану спокою через 180 fli6, при температур! 3-5 °С i 5-7 °С - через 103 i 70 fli6 вщповщно. Така ж законсм|'рнгсть спостер!галась i в copTiB Бородянська рожева, Кобза. Отже, м1ж теплом, яке одержують бульби пщ час збер1гання, i тривзлютю спокою юнуе певна залежнють.
Тривалють перюду спокою залежала не ттьки вщ температури збертання, а й вщ температурних умов вирощування. Так, тривалють його в бульб сорту Кобза, яю збер|'гались при температур! 3-5 °С, в 1993 роц'| склала 90 fli6, 1994 - 110 i в 1995 роц1 - 100 fli6. Найменша тривалють перюду спокою бульб у 1993 роц'| пояснюеться тим, що ц перюд вщ формування врожаю до збирання вони отримали найвищу суму температур - 1243 °С, тод! як за такий же перюд у 1994 - 1145 °С, а в 1995 poui - 1207 °С. Нашими дослщженнями встановлено, що для виходу бульб сорту 1зора ¡з стану спокою вони повинш за вегетацю, л1кувальний перюд та збер1гання отримати суму температур 2117 °С, сорту Бородянська рожева - 2202 °С, сорту Кобза - 2098 °С. Таким чином, знаючи суму температур, яку повинна отримати картопля протягом збертання, можна подовжити чи скоротити тривалють перюду спокою, регулюючи добовий температурний режим i цим самим вплинути на ф!зюлопчний BiK бульб.
Бульби, як! збер1гали при р1зних температурних режимах i пророщували на час садшня, мали р|'зний ф!зюлопчний BiK. Ti, яю збер!гали при температур! 5-7 °С, на час сад1ння були фЫолопчно старой пор1вняно з тими, що збер1гали при температурах 1-3 °С i 3-5 °С.
Отриман! нами даы свщчать про те, що висаджен! у поле фйюлопчно старин за в!ком бульби давали бтьш ранн'| сходи, прискорювали р!ст 1 розвиток рослин та забезпечували бшьш ¡нтенсивний прирост вегетативно'! маси. Остання досягала своеТ' максимально'!' висоти у периш декад| червня. У вар'|антах, де бульби збер1гали при температур! 3-5 1 1-3 °С з подальшим пророщуванням на свптн, сходи з'являлись на 4-5 д!б п!зн1'ше, н1ж де бульби збер1гали при температур! 5-7 °С. Висота ! маса бадилля при цьому досягали своТ'х максимальних розм'рв у друпй декад! червня.
При збиранн! врожаю на 60-й день в!д сад!ння (третя декада червня) нами виявлено, що врожай ранньоТ картопл! певною м1рою залежав в!д фЫолопчного в!ку бульб на час сад'|ння /табл.2/. Найвищий товарний врожай
Таблиця 2 - Вплив ф!з!олог!чного В1ку бульб на величину товарного врожаю ранньоТ картопл!
№ п/п Температура збер^гання бульб та Т'х пщготовка до сад'мня Товарний врожай на 60-й день вщ сад1ння, т/га
1993 р. 1994 р. 1995 р. середне
1 1 - 3 °С 9,0 8,7 6,8 8,2
2 3 - 5 °С 11,2 10,5 10,1 10,6
3 5 - 7 °С 12,9 12,6 11,8 12,4
4 1 - 3 °С з подальшим проро-
щуванням на свптн 45 дн!в 11,5 11,2 10,2 10,9
Н1Р05, т/га 1,0 1,2 1,1
Сорт Бородянська рожева
1 1 - 3°С 11,5 7,8 5,9 8,4
2 3-5 °С 12,9 10,5 8,1 10,5
3 5 - 7 °С 14,7 12,9 9,9 12,5
4 1 - 3 °С з подальшим проро-
щуванням на свптн 45 дн!в 13,5 11,4 8,2 11,0
Н1Р05, т/га 1,3 1,1 0,9
Сорт Кобза
1 1 -3°С 11,2 9,0 7,2 9,1
2 3-5 °С 12,9 11,8 9,5 11,4
3 5 — 7 °С 14,4 13,7 11,4 13,1
4 1 - 3 °С з подальшим проро-
щуванням на свггл145 дн1'в 13,2 11,9 10,1 11,7
Н1Р05) т/га 1,1 1,2 0,8
нами одержано у вар1анп', де бульби збер1гали до сад1ння при температур! 5-7 °С. У сорту 1зора вЕн становив 12,4 т/га, Бородянська рожева - 12,5 т/га, Кобза -13,1 т/га. Врожай ранньоТ картопл! в зазначеному вар!ант|' був вищий у сорту 1зора на 1,3-1,8 т/га пор1вняно з тим, де бульби збер^гали при 3-5 °С 'I 1-3 °С з подальшим пророщуванням на св!'тл1 45 дтв I на 4,2 т/га там, де бульби збер1гали при температур! 1-3 °С.
У перш'|й декад! липня найбтьш ¡нтенсивне нагромадження врожаю ранньоТ картопл! нами вщзначено у вар1антах, де бульби збер1гали при температур! 3-5 I 1-3 °С з подальшим пророщуванням на св!тл! 45 дню. Товарний зрожай у цих вар1антах на 10 липня становив: у сорту !зора 17,1 \ 17,3 т/га, Бородянська рожева 19,9 I 20,1 т/га, Кобза -19,3 I 19,6 т/га. 1стотноТ р1зниц1 за ранжм врожаем м1ж вар1антами, де бульби збер1гали при температур! 3-5 I 1-3 °С з подальшим пророщуванням на св1тл1 45 джв ! тим, де вони збертались при 5-7 °С, на 10 липня не виявлено. При збиранн! врожаю у друпй \ третм декадах липня встановлено, що найбтьш ¡нтенсивне нагромадження товарного врожаю вщбувалось у вар!ант!, де бульби збер1гали при температур! 1-3 °С.
УДОСКОНАЛЕННЯ СПОСОБ1В ПРОРОЩУВАННЯ БУЛЬБ КАРТОПЛ1 ДЛЯ ПРИСКОРБНОГО НАКОПИЧЕННЯ РАННЬОГО ВРОЖАЮ
Важливе значения в одержанн! високого товарного врожаю ранньоТ картопл! мають способи передсадивного пророщування бульб. Так, результатами наших дослщжень встановлено, що передсадивне пророщування бульб прискорювало з'явлення сход!в ! впливало на р'ют та розвиток рослин.
Найкоротший перюд "сад!ння-сходи" -16 дн!в у сорту Кобза виявлено у вар!антах, де бульби пророщували комбшованим ! за розробленим нами способом. Така ж закономфжсть спостер!галась ! в ¡нших досл!джуваних сорт!в. При цьому слщ вщзначити, що у варюнтах з комб!нованим пророщуванням ! за розробленим нами способом в ус!х дослщжуваних сорта сходи картопл! з'являлись на 4-5 джв ранше пор!вняно з 45-денним св!тловим пророщуванням. Це пояснюсться тим, що бульби, яю пророщували на свгггп 45 джв, мали мщж темно-зелен! паростки довжиною 1,0-1,5 см, з сформованими кореневими торбочками. У таких бульб на 5-6 день пюля сад!ння ¡з кореневих горбочюв утворювалась коренева система, що сприяло з'явленню сход1в на 7-8 дню раж'ше, н!'ж з непророщених. На бульбах, як! пророщували за розробленим нами способом, утворювались паростки довжиною 1,0-1,5 см з кореневою системою. У них пюля сад!ння в грунт бтьш ¡нтенсивно проходив р'ют кореж'в, що прискорювало з'явлення сход!в.
Передсадивне пророщування бульб забезпечувало бтыи ранне з'явлення сход ¡в, що в подальшому сприяло ¡нтенсивному наростанню вегетативно'! маси рослин. На 60-й день в!д садЫня найбшьша висота I площа листковоУ поверхж рослин нами вщзначен! у вар1антах, де бульби пророщували комбшованим I за розробленим нами способом. Так, у сорту 1зора висота рослин 1 площа листковоТ поверхж в цих вар'|антах були на 12-14 см I 0,23-0,24 м2 бтьил пор1вняно з контролем I на 6-7 см I 0,10-0,12 м2, жж там, де бульби пророщували на свптп 45 джв. Така ж законом!ржсть спостер!галась 1 в сорт!в Бородянська рожева та 1зора.
Способи передсадивного пророщування бульб залежно вщ строюв збирання також по-р!зному впливали на величину товарного врожаю ранньо'Г картопли При збиранн! врожаю на 60-й день вщ сад!ння /друга декада червня/ найбтьш високий товарний врожай ранньоТ картопл! одержано у вар'1акп, де бульби пророщували за розробленим нами способом /табл.3/. Найвищий в!н був у сорту Кобза - 14,7 т/га, прирют його при цьому досягав 4,9 т/га або 50 % пор'шняно з контролем. 1\/Нж вар!антами, де пророщування бульб проводили комбшованим способом ! за розробленим нами ¡стотно'Т р!зниц1 в урожаУ не виявлено. Перевага розробленого нами способу перед комбЫованим полягае в тому, що в1н бтьш технолопчний ! затрати прац! на пророщування ! садЫня бульб в 2,4 рази меншК 45-денне св!тлове пророщування бульб пщвищувало товарну врожайн!сть сорту Бородянська рожева на 2,2 т/га, Кобза - 2,2 т/га, 1зора - на 2,3 т/га пор!вняно з контролем. При цьому сл!д зазначити, що товарний врожай у дослщжуваних сорт|'в був нижчий на 2,3-2,7 т/га пор1вняно з вар!антом, де пророщування зд!йснювали за розробленим нами способом.
Структурний анал!з раннього врожаю свщчить про те, що прирют врожаю у вар!антах, де проводилось передсадивне пророщування, вщбувався за рахунок зб!льшення ю'лькост! товарних бульб пщ кущем I Тх маси. Так, максимальна середня маса оджеТ товарноТ бульби - 59,1 г у сорту Бородянська рожева вщзначена нами у вар!ант!, де вони пророщувалися перед садЫням за розробленим нами способом. Аналопчж результати одержано також у сорлв Кобза, 1зора.
При збиранн! врожаю в друпй декад! липня нами не виявлено ютотноУ р1зниц! у величин! товарного врожаю м!ж вар!антами з 45-денним св!тловим пророщуванням, комб!нованим способом I розробленим нами способом 1 /рис.1/. А при збиранн! картопл! першого серпня не встановлено ютотноУ р!зниц! за врожайжстю м!ж вар!антами дослщу з передсадивним пророщуванням I контролем.
Передсадивне пророщування не тшьки впливало на величину товарного врожаю, а й сприяло збтьшенню вмюту крохмалю в бульбах, особливо в ранн! строки збирання. Так, у сорлв Кобза, Бородянська рожева
Габлиця 3 - Товарний врожай ранньо'/ картопл'1
в залежное^ вщ способ!В пророщування
Товарний врожай на 60-й Прирют до
1 Способи П1ДГОТОЕКИ бульб день вщ саджня, т/га контролю
до сад'|ння
1 1993р. 1994р. 1995р. серед-не г/га
Сорт Бородянська рожева
1 Непророщеж бульби
/контроль/ 11,9 8,7 6,9 9,2 - -
2 Прогрт бульби 12,7 9,1 7,1 9,6 0,4 4,3
3 Бульби, пророщеж на
свлти 45 дтв 14,0 11,2 9,0 11,4 2,2 23.9
4 Бульби, лророщен!' ком-
бмозаним способом 15,6 13,7 12,3 13,9 4,7 51,0
5 Бульби, пророщеш за роз-
робленим нами способом 16,5 13,5 12,1 14,0 4,8 52,1
Н1Р05> т/га 1,1 1,9 1,2
Сорт Кобза
1 Непророщен1 бульби -
/контроль/ 11,5 10,2 7,8 9,8 -
2 Прогрт бульби 12,7 11,0 7,9 10,5 0,7 7,1
3 Бульби, пророщеж на
св1тл145 цн\в 13,7 12,5 9,8 12,0 2,2 22,4
4 Бульби, пророщен! ком-
бЫованим способом 14,9 15,4 12,4 14,2 4,4 44,8
5 Бульби, пророщеж за роз-
робленим нами способом 15,5 15,5 12,8 14,7 4,9 50,0
Н1Р05, т/га 1,0 2,1 1,5
Сорт 1зора
1 Непророщен! бульби
/контроль/ 9,0 8,8 8,0 8,6 - -
2 Прогрт бульби 10,0 9,6 8,4 9,3 0,7 8,1
3 Бульби, пророщен! на
свлгн 45 дн(В 11,3 11,6 9,9 10,9 2,3 26,7
4 Бульби, пророщен'1 ком-
б1нованим способом 12,7 13,6 12,2 12,8 4,2 48,8
5 Бульби, пророщеж за роз-
робленим нами способом 13,9 13,7 12,0 13,2 4,6 53,4
Н1Р05, т/га 1,2 1,8 1,4
при збиранн1 врожаю в друпй декад'| червня у варгёнтах, де бульби пророщували комб!нованим I за розробленим нами способом, вмют
2
>к *
о а,
я «
я а о и о Н
29,0'
25,0-
20,0
15,0
10,0 8,0
20.06
01.07
10.07
20.07
01.08
Рис.1. Динамжа нагромадження товарного врожаю ранньоУ картопл1 сорту Бородянська рожева в залежнооп вщ способа пророщування /середне за 1993-1995 роки/
------------- Непророщеы бульби
Прогр1т! бульби
-------------- Бульби, пророщен1 на свпта 45 дню
Бульби, пророщен1 комбиованим способом --------- БуЛЬби, пророщеж за розробленим нами способом
крохмалю був вищий на 1,2-1,5 %, ваамжу С на 1,23-2,09 мг% пор1вняно з контролем.
Отже, на основ1 експериментальних дослщжень встановлено, що в перинй \ друпй декадах червня бтьш ¡нтенсивно процес накопичення
эаннього товарного врожаю в'щбувався у вар1антах, де бульби пророщували юмбжованим 1 за розробленим нами способом. При 45-денному свптювому 1ророщуванн1 найвищий прирют врожаю був у периий та друпй декадах
1ипня.
БПЛИВ КОМПЛЕКСНОГО СУСПЕН31ЙНОГО ДОБРИВА ЛАКТОФОЛУ-К НА 1НТЕНСИВН1СТЬ ПРОЦЕСУ БУЛЬБОУТВОРЕННЯ У РАННЬОСТИГЛИХ СОРТ1В КАРТОПЛ1
Одним ¡з напрямю'в ефективного використання добрив е позакореневе пщживлення рослин картоплК Нанесен! на листки поживж речовини швидко проникають в рослини ! легко ними засвоюються.
Нашими дослщженнями встановлено, що позакореневе пщживлення ранньостиглих сорт1в лактофолом-К позитивно впливало на рют \ розвиток рослин. На 40-й день пюля з'явлення сходш у сортю !зора I Кобза найбшьш розвинута надземна вегетативна маса вщзначена в рослин, де пщживлення проводили на 15-й день пюля з'явлення сход ¡в. У цьому вар1ант| висота рослин була на 8-10 см вища, а площа листковоТ' поверх^ на 0,11м2 бтьша пор}вняно з контролем. У сорту Бородянська рожева кращий розвиток мали рослини, яю пщживлювали лактофолом-К на початку бутон1заци.
Позакореневе пщживлення рослин лактофолом-К вплинуло й на ¡нтенсивнють процесу бульбоутворення. Однак величина раннього врожаю бульб бшыи залежить вщ строив обробки рослин цим добривом /табл.4/.
При збиранж врожаю в друпй декад1 липня в сорту Кобза найвищу врожайнють товарних бульб - 21,9 т/га забезпечило обприскузання лактофолом-К на 15-й день пюля з'явлення сход1в. Прирют врожаю при цьому складав 2,9 т/га, або 15% пор1вняно з контролем. У цьому вар1ант1 в сорту 1зора також товарний урожай ранньоТ картопл! був найвищий ! становив 19,9 т/га. У сорту Бородянська рожева на 10 липня найвища врожайнють товарних бульб - 23,7 т/га нами вщзначена у вар!антЬ де рослини обробляли лактофолом-К на початку бутоызаци. Прирют врожаю складав 3,9 т/га, що на 20 % вище вщ контролю.
Структурним анал1зом врожаю ранньо'Т картопл1 встановлено, що пщвищення врожаю зумовлено збшьшенням юлькосл товарних бульб \ Ух маси. У сортщ 1зора \ Кобза у вар1ант1, де рослини обробляли лактофолом-К на 15-й день пюля з'явлення сход!в, товарнють врожаю пщвищувалась на 9%, кр1м того, ктьюсть бульб масою понад 80 г зростала на 11-12% пороняно з контролем.
Позакореневе пщживлення рослин картопл1 зазначеним добривом не ттьки достоверно пщвищувало врожайн1'сть бульб, але й покращувало Ух яюсть. Бюх1ммним анал1зом продукцп встановлено, що при проведены оброб'|тку рослин лактофолом-К спостер|'галось збтьшення вмюту сухоТ
речовини, крохмалю I в'ггамму С. Найб1льш ¡стотж змти \ кращ! показники якост1 бульб у сортов 1зора I Кобза вщзначено у вар1ант1, де рослини обробляли лактофолом-К на 15-й день пгсля з'явлення сходт, а у сорту Бородянська рожева - при обробц! рослин на початку бутоншцп.
Отже, для пщвищення товарного врожаю ранньоУ картопл1 позакореневе пщживлення рослин сор™ 1зора 1 Кобза лактофолом-К слщ проводити на 15-й день пюля з'явлення сход1в, а сорт Бородянська рожева -пщживлювати на початку бутонгаацн.
Таблиця 4 - Вплив строюв обробки рослин лактофслом-К на товарну врожайнють ранньоУкартопл1 станом на 10.07. /середне за 1993-1995 рр./
Товарна Прирют дс
№ Строки обробки Види обробки врожайнють, контролю
п/п т/га т/га %
Сорт Кобза
1 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,0 ... ...
10-й день п!сля Лактофолом-К 19,6 0,6 3
з'явлення сходю
2 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,0 .... —
15-й день пюля Лактофолом-К 21,9 2,9 15
з'явлення сход ¡в
3 Рослини, оброблен) на Водою - контроль 19,0 ... —
початку бутошзаци Лакгофолом-К 20,2 1,2 6
4 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,0 — —
початку цвтння Лактофолом-К 19,9 0,9 5
Н1Р05, т/га 1,5
Сорт Бородянська рожева
1 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,8 ... —
10-й день теля Лактофолом-К 20,5 0,7 4
з'явлення сход ¡в
2 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,8 ... —
15-й день люля Лактофолом-К 21,3 1,5 8
з'явлення сход ¡в
3 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,8 — —
початку бутожзаци Лактофолом-К 23,7 3,9 20
4 Рослини, оброблеж на Водою - контроль 19,8 — ...
початку цвтння Лактофолом-К 21,6 1,8 9
Н1Р05, т/га 1,7
ЕК0Н0М1ЧНА ЕФЕКТИВШСТЬ ВИРОЩУВАННЯ РАННЬО! КАРТОПЛ1
В результат! проведених досп|'джень нами розроблено рекомендацп з найбшьш ефективного виробництва ранньоТ" картопл!. Запропоновано новий спосмб пророщування бульб, який дае змогу одержати максимальний врожай ранньоТ картопл'| з мммапьними затратами прац!. Застосування розробленого способу пророщування бульб в умовах Л1состепу е одним ¡з основних заход1в пщвищення економ1чноТ ефективност! вирощування ранньоТ картоши
Застосування нового способу пророщування бульб дало змогу на 60-й день вщ садшня одержати найвищий товарний урожай бупьб ранньоТ картопл ¡. Чистий прибуток вщ реал1зацГТ продукцм з 1 га в залежносп вщ сорту становив 3435,8-4335,8 грн., що на 1961,2- 2141,2 грн. бтыие, н!ж у контроле де бульби не пророщували I на 1323,3 - 1563,3 грн. б!льше, жж, де бульби пророщували 45 джв на св!тлК
Економ!чний анал1з ефективност! вирощування ранньоТ картопл! в залежносп вщ строев обробки рослин картопги лактофолом-К свщчить про доцтьнють цього агротехжчного заходу. При пщживленн! рослин потр1бно враховувати сортов! особливост!. Так, для одержання максимального врожаю ранньоТ картопл! сорт!в !зора I Кобза потр'|бно проводити обробку лактофолом-К на 15-й день теля з'явлення сход!в. Це дае змогу знизити соб!варт!сть ранньоТ продукцн за рахунок пщвищення врожаю. Пщживлення картопл! в цей перюд дало можливють одержати вищий товарний врожай, вщ реал!зацп якого чистий прибуток становив 5377,6 - 6377,6 грн. з 1 га. Р1вень рентабельност! при цьому пщвищувався на 22,6-26,6 %. Сорт Бородянська рожева найб!льш доцтьно обробляти лактофолом-К на початку бутожзацм. Чистий прибуток в!д реал|'зац!Т одержаного врожаю складав 7277,6 грн. з 1 га, втому числ! вщ пщживлення -1839,1 грн. з 1 га.
висновки
1. Встановлено, що для вирощування ранньоТ картопл! в зон! Люостепу УкраТ'ни найбшьш продуктивними е ранньостигл! сорти картопл!, як! забезпечили найвищий врожай товарних бульб у ранж строки збирання /до 10 липня/: Кобза - 17,3 т/га, Бородянська рожева - 17,4, Весна - 16,9, 1зора -15,5, Незабудка -14,7 т/га.
2. Виявлено суттевий вплив температурних умов збер!гання садивного матер1алу ранньостиглих сорлв картопл!' Кобза, Бородянська рожева, 1зора на ф1зюлопчний в!к бульб. Збертгання при температур! 5-7 °С призводило до ф!з!олог!чного стар!ння бульб, сприяло скороченню м!жфазних перодв росту 1 розвитку рослин, прискорювало процес бульбоутворення.
3. Доказано, що свалове пророщування бульб перед сад!нням протягом 45 дн!в при температур! 12-16 °С забезпечило майже такий самий вплив на фЫолопчний в1к бульб, як ! тривале збертання при пщвищенм температур! /5-7 °С/.
4. Розроблено нозий споаб передсадивного пророщування бульб на свал! в пл|'вкових теплицях з регулюванням температурного режиму ! вологост! повпря, що дае змогу пщтримувати умови пророщування на вщповщному р!вн?. За динам!кою накопичення раннього врожаю в!н не поступаеться бтьш трудомюткому комб!нованому способу пророщування, а за затратами прац! не перевищуе 45-денне свалове пророщування.
5. Встановлено, що рекомендований новий споаб пророщування бульб ¡стотно впливае на строки настання фенололчних фаз, прискорюе з'явлення сход!в на 10-12 дн!в, бутожзац'ио ! цвтння, сприяе бшьш ¡нтенсивному росту та розвитку надземноТ маси ! коренево'Т системи.
6. Новий спос!б пророщування бульб дае змогу на 60-й день вщ сад!ння отримати найвищий товарний урожай ранньоТ картопл! 12,0-14,0 т/га при затратах прац11,3-1,5 лгадино-годин на 1 ц.
7. Запропонований спос|'б пророщування бульб набагато технолопчжший ! економ!чно ефективжший пор!вняно з вщомими способами пророщування. Затрати прац! на п'щготовку ! сад!ння пророщених бульб в 2,4 рази менш!, н!ж при комбшованому ! тшьки на 1,2 людино-години на 1 га б!льш!, н!ж при 45-денному св!тловому пророщуванн!.
8. Встановлено оптимальж строки обробки рослин ранньоТ картопл! добривом типу лактофол-К, яю визначаються бюлопчними особливостями сорту.
9. На темно-арих опщзолених грунтах на фон! 40 т/га гною + ЫеоРео^эо позакореневе шдживлення рослин сорта 1зора ! Кобза лактофолом-К сл'щ проводити на 15-й день п!сля з'явлення сход!в, що покращувало умови для росту ! розвитку картопл!, пщвищувало врожайжсть на 2,5-2,9 т/га ! вих'щ товарних бульб на 9 %. Сорт Бородянська рожева - пщживлювати на початку бутоншц», приргст врожаю при цьому становив 3,9 т/га, а товарность пщвищувалась на 10 %.
10. Удосконалення елемент'ш технологи виробництва ранньоТ картопл! за рахунок використання продуктивных сорт/в, б'тьш технолопчного способу п!дготовки бульб до сад'шня та позакореневого пщживлення рослин лактофолом-К сприяли зростанню раннього товарного врожаю, пщвищенню йога якост!, зниженню соб(вартост| продукцм.
11. Для одержання високого товарного врожаю ранньоТ картопл! на темно-фих оп!дзолених грунтах Л'юостепу УкраТни рекомендуемо використовувати високопродуктивж ранньостигл!- сорти Кобза, Бородянська рожева, 1зора, Весна, Незабудка.
12. Виробництву рекомендуеться новий спос!б передсадивногс пророщування бульб, який дае змогу на 60-й день вщ садЫня одержать найвищий товарний врожай ранньоТ картопл'1 при м!н!мальних затратах прац!.
СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛ1КОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦН
1. Горкуценко О.В., Губар M.I. Рання картопля: анал1з стану та шляхи зб!льшення ïï виробництва// Hayxoßi npaui по овоч^ництву i баштанництву. -Харюв, 10Б УААН, 1997,- Т.П. - С.223-227,(участь автора Губар M.I. в 36opi экспериментального матер1алу).
2. Губар M.I. Вплив комплексного суспензмного добрива лактофолу-К на урожай та яюсть ранньоТ картопли// HayKOBi npaui по овочюництву i баштанництву. - Харюв, ЮБ УААН, 1997.- T.I. - С. 195-200.
3. Губар M.l. Hiflôip copTÎB для вигонки ранньоТ картопл1 в зож Люостепу УкраТни// HayKOBi npaui по овоч1вництву i баштанництву. - Харюв, ЮБ УААН, 1997,- Т.!. - C.2Q0-205.
4. Губар MI. Вплив cnocoöiB передсадивного пророщування бульб на величину раннього врожаю// HayKOBi npaui по овоч1вництву i баштанництву. -Харюв, ЮБ УААН, 1997.-T.I. - С.205-211.
5. Державний патент УкраТни на винахщ № 9622А. СпоЫб передсадивного пророщування бульб картош-ii /О.В.Горкуценко, О.Й.Жигайло, М.1.Губар. - Заявлено 11.11.93; Заресстровано 30.09.96.
Губар M.I. Удосконалення технологи виробництва ранньоТ картопл1 в 30Hi Люостепу УкраТни.
Дисертафя на здобуття наукового ступеня кандидата сшьськогослодарських наук за спец!альн'ютю 06.01.06 - овоч!вництво. Нацюнальний аграрний ужверситет, КиТв, 1997.
Захищаеться рукопис дисертацн, в яюй викладено результати дослщжень з гадбору кращих сорта для вирощування ранньоТ картоплi, удосконалення cnocoöiB пророщування бульб для прискореного накопичення раннього врожаю.
Розроблено новий cnoci6 передсадивного пророщування бульб, який дае змогу на 60-й день вщ садмня отримати найвищу товарну врожайнють ранньоТ картопл! при м!н!мальних затратах npaui.
Ключов! слова: рання картопля, сорт, сг,особи пророщування, позакореневе пщживлення, врожайнють.
Губар H.H. Усовершенствование технологии производства раннего картофеля в зоне Лесостепи Украины.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 06.01.06 - овощеводство. Национальный аграрный университет, Киев, 1997.
Защищается рукопись диссертации, в которой изложены результаты исследований по подбору лучших сортов для выращивания раннего
картофеля, усовершенствования способов проращивания клубней для ускоренного накопления раннего урожая.
Разработан новый способ предпосадочного проращивания клубней, который дает возможность на 60-й день от посадки получить найбольший товарный урожай раннего картофеля с минимальными затратами труда.
Ключевые слова: ранний картофель, сорт, способы проращивания, внекорневая подкормка, урожайность.
Gubar M.I. Improvement of technology of production of early potatoes in the fores-steppe area of Ukraine.
Dissertation for candidate of agricultural sciences degree in speciality 06.01.06 - vegetablegrowing. National Agrarian University, Kyiv 1997.
There is being defended the manuscript of dissertation, seting forth the results of research on finding the best sorts for graving early potatoes, improving methods of qemination of tubers for accelerated accumulation of eraly crop .
There was developed a method of transplantation germination of tuberos, which allows to achieve highest marketable productivity of early potatoes with minimum labor costs on the 60 day after planting.
Key words: early potatoes, sort, methods of germination, sub-root fertilization, fertilizers, productivity of crops.
?дьй5|1 сгпш
Пщп. до друку 10.12.97. Формат 60x84 1/16. Патр офюний Умов. друк. арк. 0,7. Тираж 100 прим. Замовлення. №180 м. Кшв, Видавничий центр НАУ
252041, м. Кшн, вул. Геройз оборони, 15
- Губарь, Николай Иванович
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1997
- ВАК 06.01.06
- Влияние агротехнических приемов на урожайность раннего картофеля в условиях южной части Восточной Сибири
- Ресурсосберегающие элементы технологии возделывания картофеля при капельном орошении в условиях аридной зоны Нижнего Поволжья
- Формирование урожайности и густоты стеблестоя картофеля при разной густоте посадки и приёмах предпосадочной обработки почвы в Предуралье
- Формирование продуктивности сортов картофеля различных групп спелости и приемы их возделывания в условиях лесостепи Поволжья
- Эффективность агротехнических приемов повышения урожайности и качества раннего картофеля в лесостепи Новосибирского Приобья