Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Селекционная оценка коров разных генотипов по качественному составу молока
ВАК РФ 06.02.01, Разведение, селекция, генетика и воспроизводство сельскохозяйственных животных

Автореферат диссертации по теме "Селекционная оценка коров разных генотипов по качественному составу молока"

УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАНіИЙ УНІВЕРСИТЕТ

і- . ■ V

На правах рукопису

ГОНЧАРЕНКО ІГОР ВОЛОДИМИРОВИЧ

СЕЛЕКЩЙИА ОЦІНКА КОРІВ РІЗНИХ ГЩіОТИПІВ ЗА

якісним складом молока

06.02.01 - розведення, селекція і відтворення сільськогосподарських тварин

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидате сільськогосподарських наук

Київ - 1994

Дисертація є рукопис. Робота виконана в Інституті розведення та генетики тварин УАЛН.

Наукоиий керівник: член-кореспондент УААН, доктор сільськогосподарських неук, професор Д.Т.Вінничук

Офіційні опоненти: доктор сільськогосподарських неук, професор В.Ю.Недава

кандидат сільськогосподарських наук, доцент Л.А.Олійник

Провідна організація: Білоцерківський державний сільськогосподарський інститут

Захист дисертації відбудеться "с££ " '¿.О-Р 1994 р.

о /О годині не засіданні спеціалізованої ради Д І20.7І.0& в Українському державному аграрному університеті /Київ - 41,

. Говосієво, 3-й учбовий корпус, аудиторія 68/.

Просимо прийняти участь в засіданні ради або вислати відгук на автореферат в двох екземплярах, завірений печаткою Вашого закладу, за адресою: 252041, Київ - 41, вул. Героїв Оборони, 15, сектор захисту дисертацій.

З дисертацією мокна ознайомитись в бібліотеці університету.

Автореферат розісланий " 19'' трсібнЛ 1994 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат ^

сільськогосподарських наук, доцент ¡1$*'^>1 “ / В.Д.Столюк

- З -

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ '

1-І. Актуальність теми. Ііояшвна цінність молока залежить від ого хімічного складу та співвідношення компонентів. Проте, до ;едавніх часів основними селекційними ознаками, що враховувались і племінній роботі з метою удосконалення продуктивних якостей мо-гачної худоби, були надій і жирність молока. Це призвело до того,

10 за останнє десятиріччя вміст в молоці білка знизився, при порі-тяно стабільній його жирності /Кебровський J1.C., 1977; Олко-іен А.Г., 1982; Недава В.Ю., І9В4; Винничук Д.Т..І9У7; Гринь М.П., Ікусевич K.M., I9ö9; Прийдак ТІА., I9fa9; Снопова A.A., Махо-зия З.А., 1993; КарликаноЕа С. и др.Д993/.

В сучасний період сформувався сталий погляд, що найціннішою ¡кладовою частиною молока е білки. Отже, до двох селекційних оз-іак, що безпосередньо репрезентують продуктивні якості корови, -

- надою і жирномолочності- необхідне врахувати третю - білковість чолока.

Підвищення надою і поліпшення якості молока домагаються шляхом використання наявного генофонду худоби та досягнень в області генетики, фізіології, біохімії. Відомо, що за останні 5-7 років в Україні значно змінилися генетичні ресурси молочної худоби. Поголів'я корів симентальської г червоної степової порід, що було найбільш численним, шляхом схрещування з плідниками поліпшуючих порід - голшгинською, айрширською, англерськоа та монбельярдською

- було перетворено в популяції нових генотипів. Ситуація, що склалася завдяки запровадженому перетворювальному схрещуванню, вимагає оцінки одержаного маточного поголів'я, визначення кількісних і якісних характеристик його молочної продуктивності.

Робота формувалась в результаті виконання державної тематики / № держ. реєстраціїШЮІ00І485Р /.

1.2. ІУіета і завдання досліджень. Ьіетою дослідження було вивчення складу і генетико-фенотипових взаємозв’язків між рівнем надою, вмістом сухого знежиреного молочного залишку /СЗМЗ/, жиру, білка, лактози в молоці корів сучасних порід і генотипів.

В завдання цього дослідження входило:

- вивчити склад молока за показниками якості у корів сучасних порід і генотипів, одержаних в результаті схрещувань;

- дати характеристику селекційно-генетичних взаємозв'язків між основними компонентами молока;

- на підставі одержаних результатів запропонувати конкретні се лекційні оаходи поліпшення якості молока корів, в тому числі і його білковість.

1.3. Наукова новина. Вперше одержано дані про білковість молока з врахуванням співвідношення з іншими його компонентами у чистопородних корів і помісей різних генотипів, що виведені в Україні на протязі останнього десятиріччя, встановлені селекиійко-геьстичні показники взаємозв’язку різних господарсько-корисних ознак, успадковуваність рівня надою, вміст, киру та білка в молоці великої рогатої худоби. Застосовано з дією метою методи кореляційного регресійного і дисперсійного аналізу.

1.4. Практична цінність. Завдяки проведеним науковим дослідженням в стадах симентальської і червоної степової порід та їх помісей з голштинською, айрширською, англерською та монбельїгрдською отримано дані для розрахунків по цих породвх і генотипах ефективності селекції за білковомолочніст» в ряду наступних поколінь і для уточнення плану відбору бугаїв-плідників.

1.5. Реалізація наукових результатів роботи. В дослідні госпо-дацства "Українка" з поголів’ям 853 та "Асканія-Нова" /п=947/, а такок в племінні заводи "Колос” /п^ІЗЗ/, "Білорічицький"/п=бс/, "Старий Коврай" /п~І32/ і товарні стада колгоспу ім.Калініна /п*45/ та підсобне господарство Запорізького металургійного комбінату /п-122/ надіслані узагальнені результати і рекомендації для впровадження в практичній селекції з метою підвищення вмісту в молоці сухих речовин.

1.6. Апробація роботи. Матеріали дисертації доповідались на'щорічних звітах інституту; об’єднаному засіданні лабораторії розведення червоно-рябої, бурої, червоної степової худоби та відтворення стада /січень, 1993/; на вченій раді інституту розведення і генетики тварин УААН /березень, 1994/.

1.7. Публікації результатів досліджень. Матеріали дисертації опублік'вані в трьох працях загальним обсягом 2,0 друкованих аркушах.

1.8. На захист виносяться:

- виявлені закономірності взаємозв’язку між основними компонентами молока різних порід і генотипів молочної худоби України;

- дані про динаміку фенотипової мінливості показників вмісту миру, білка та лактози в молоці чистопородних сименталів на протязі периої доби і наступних 90 днів лактації;

- показники успадковуваності основних компонентів молока в межах названих груп корів з врахуванням рівня їх продуктивності.

1.9. Обсяг роботи. Дисертація викладена на 269-сторінках. Складається з вступу, огляду літератури, матеріалу і методів дослідження, результатів власних досліджень, висновків і пропозицій виробництву. Містить 72 таблиці і 7 додатків. Список цитованої літератури включає 199 назв робіт, в тому числі 33 іноземних авторів. _ ■

2. МАТЕРІАЛ І МЕТОДИКА ДОСЛШШЬ

Робота виконана в І99І-І994 pp. в провідних племінних і типових товарних господарствах України, які розводять найбільш численні породи великої рогатої худоби та використовують для їх поліпшення кращі молочні породи світового значення, і мают.ь добре налагоджений зоотехнічний облік, Залежно від мети та особливостей отад були використані зоотехнічні матеріали за 2-ІВ років та дані результатів власних експериментів.

Перелік господарств та загальна схема проведених досліджень представлені в таблиці І. Всього вивчено 2425 корів різних порід і породних поєднань, виконано понад 5S0Q хімічних аналізів.

Аналізи проб молока здійснено на приладах ЦШ-І, ЬііСсолсап 104 А/В, Ml-І в Прилуцькому районному племпідприемсгві, Чернігівському плсмоб*єднанні, молочних лабораторіях господарств: "Старий Коврай", ім.Калініна. При цьому використано методики, запропоновані Українським науково-дослідним інститутом м'ясо-молочної промисловості, для визначення вмісту СЗЮ, жиру, білка та лактози.

Проміри корів брали за методами, прийнятими в зоотехнічній практиці.

Використані слідуючі скорочення в назвах порід: симентальська

- С; чорно-ряба - ЧР; червона степова - ЧС; голштинська - Г; мон-бельярдська - 1-і; айрширеька - А; англерська - Анг; Генотип помісей характеризувався частками "крові" або в процентах.

Обчислення даних вели за алгоритмами M.Q. Плохинського /1961, 1969/, К.К. Меркур'євої, Г.Ы. Шангін-Березовського/1963/, Д.Т.Вінничука та ін./19об/, Іи.В.Зубця та ін. /1993/ на мікрокалькуляторах "Електроніка ї.іК-54 і 61” та персональному комп'ютері ти-nylT-Звб -SX при використанні мовк Clipper -5,0.

Визначали такі статистичні показники: середню арифметичну та її помилку /М -г*-1/, дисперсію /С/, середнє квадратичне відхшіен-

I. Схема досліджень 1991 - 1994 pp.

** п/п ! ! ? Назва ! |господарства! ! Порода, J генотип 1 І Що вивчалось Г ! ¡Використані j технічні (засоби та ок-Іремі методики.

I \ г ! з ! 4 » 5 ! 6

I. "Колос" 133 "Бі ЛОрІ ЧИ- ґо иький" "ІО-річчя 71 Жовтня" ¿с і м.Калі- 45 нгна С, ч/п помісі С х Г С х U ; СхГхМ Зміна молочної продуктивності матерів та дочок з віком /1,2,3 лактації/; у первісток оцінити взасмозв* язок надій-жирність" - в залежності від градації надоїв,належності до певних ліній, породи чи генотипу, сезону року Молокомір ШВІ - І ¡¡ЕОМ: МК-54

2. і м.Калі ні на 54 ’ С, ч/п Визначення у корів з березневим отеленням на протязі 3 міс.лактації в ранішніх та вечірніх пробах молока вмісту жиру, білка та лактози. Порівняння цих компонентів в перших, середніх і кінцевих порціях ввдсованого молока, а також ранком та ввечері. Взаємозв’язки "жирність -білковість, "жирні сть-лактоза" та вмісту лактози з надоел, білковістю і кирністп. . « . Молокомір Milco Scan 10} А/В мЕоьд ж-бі

3. "Старий 132 Коврай” С, ч/п Молочна продуктивні сть на протязі лактації : рівень середньодобового вадою, вміст жиру, білка, СЗЮ. Кореляційно-регресійнг зв'язки між названими ознаками з певним довірчим інтервалом. Зміна цих по казни-ків залежно від сезону отелення. Вікова повторюваність вивчених ознак Молокомі р, АМ-І, метод Гербера

4.

e:

? 2_________

Підсобне господарство Запоріжзь-кого мета-лургі йного комбі кату

! З

! 4

! 5

! б

122

Помісі 4P X Г із Німеччини

"Українка" 853

С, ч/п ;

А, ч/п помісі:С X А С X Г ; С X М ; С X М X Г ;

С X А X Г

Зміна кореляці йно-регресі йних взає-моов* язків між надоєм, жирністю, білковістю молока та "жир -*■ білок" /кг/ під час повнові кової і вищої лактацій. Повторюваність даних ознак в групах "матері-дочки"

Milco Scan IOt А/В ME01Í МК-6І

Порівняння молочної продуктивності корів за перші п'ять та вищу лактаті, в т.ч. по групах "матері-дочки”. По кокній групі тварин і в цілому по вибірці кореляційно-регресійнг зв»язки господарсько- корисних ознак. Екстер’ єрні особливості високопродуктивних корів ; зв> язок промірів екстер'єру з рівнем надою, жирністю та білковістю молока на протязі трьох лактащй. Продуктивність корів і зв’язки кількісних і якісних показників молока в залежності від місяця отелення.

Метод Гер^ера, фотометрі і з використанням барвника оракк "Ж ;

ПЕОМ IT-386'

"Асканія-

Нова”

947

ЧС, ч/п ЧС X Акг ; Ант X ЧС ЧС X Анг хГ

Порівняння молочної продуктивності та живої иаси корів за І.З і вііщу лактації, в т.ч. в групах "матері -дочки". Кореляці йно-регресі йні взаємозв'язки якісних показників молока з віком І отелення, кількістю днів лактації, рівнем надою за лактацію і середньодобовим, живою масою корів, а також "жир-ність-білковість”. Продуктивність

і

І

Метод Гербера. фотометрі і з використанням барвника оранж "Ж"

ПЕОМ

1Г—305— ЇХ

Продовження таблиці І

І ! 2 ІЗ !4 ! 5 І 6

корів І ЗВ’ЯЗКИ кількісних і якісних показників в залежності від місяця отелення •

«■1 "Українка" -"Аска нія-Нова" С х Г ; С х її ; ЧС х Г Проведений генеалогічний аналіз стад, коефіцієнти успадкування ознак молочної продуктивності, селекційний диференціал та ефект ' селекції за покоління і за І рік. и^-зав бх алгоритми, розроблені М.В.Зубцем га ін., 1993

Загальне поголів’я становило 2425

ия / О /, коефіцієнт варіації /Су /, різниця / сі /, вірогідність різниці /у/; генетичні параметри відбору: коефіцієнт успадковування / {і*/, селекційний диференціал /5 0/, ефект селекції за покоління /дСі / і за рік /л&£ /• Для вивчення взаємозв'язку між господарсько-корисними ознаками використано метод корелкцій-но-регресійного аналізу: коефіцієнт кореляції і його помилка ! X і т,г/, коефіцієнт регресії однієї ознаки до другої / Я / і навпаки / і? /.

Економічна ефективність селекції на білковомолочність обчислена за методикою запропонованою МСГ та продовольства і Технологічним інститутом молока та м’яса УМІ.

Оскільки матеріали, одержані по окремих стадах, різняться між гобою по генотипам тварин та рівнем годівлі, було визнано за доцільне конкретизовані методичні підходе та окремі методики викласти в відповідних розділах дисертації. Там же подано відомості щодо годівлі, утримання та використання піддослідного поголів’я.

3. РЕЗУЛЬТАТИ ВЛХНИХ ДОСЛІДШІЬ

3.1. Молочна продуктивність та кореляційні взаємозв’язки міч

надоєм і вмістом жиру в молоці симентальських корів і різних помісей. .

Якість молока залежить ьід вмісту в ньому основних компонентів, які визначають його поживну цінність. Жирномолочність - одна із важливих ознак по якій давно ведуть селекцію. Нами було проведено відповідне дослідження рівня надоїв корів та їх жирномолочності в чотирьох господарствах / табл.2/.

М

В міру підвищення надоїв по групах "матері" та дочки" коефіцієнт кореляції між рівнем надоїв молока та вмісту жиру зменшується від ^ =0,42ЬКІЇХ до ?=-{),ЗОо?*. '

3.2. Динаміка якісних показників молока в початковий період лактації

Найважливішими показниками якості молока є вміст а ньому жиру, білка і лактози. В різних порціях надою молока корів на'протязі лактації пі інгредієнти зазнають певних амін /табл. З/.

Використавши одержані дані, ми обчислили коефіцієнти кореляції між показниками "жирність-білковість" і "жирність-лактоза" залежно від градації процентного вмісту жиру в молоці /табл. 4/. Ьа підставі цих даних неважко зробити висновок, що саме в інтервалі 3,51-4,0% взаємозв’язок жиру, білка і лактози найтісніший / 7 =

0,£І** і ї =0,3С***/. В інших же градаціях чіткої взасмозалечнос-

. Рівень молочної продуктивності і кореляційний взаємозв’язок між надоєм та вмістом киру в молоці у корів різню: господарств з врахуванням віку / в лактаціях/ і груп

"дочки - матері"

Госпо-

дарства

І лактація

II лактація

III лактація

Надій,. Вмюст кг • жхру,%

Надій, . Вміст . 7 кг * . жиру,% ' "

Надій, . &4іст кг ; ясиру,%

"Колос" 133

Д 4598*139 4,05*0,02 0/428*** 5054*158 4,13*0,03 0,28** 5494*201 4,14*3,03 -0,0В

М 3104* 87 4,04*0,02 -0,109 4225*157 4,07*0,03 -0,12 4215*176 4,05*0,02 0,06

"йлорі-

чицький"

68 .

Д 4123*131 3,92*0,02 0,100 Н 3387*139 3,89*0,03 0,161

4280*141 4,06*0,03 .-0,01 3653*141 3,90*0,02 0,07

43'*І*І37 4,07*0,03 0,0Ь ЗЬ57*І8І 3,96*0,03 0,07

"ІО-річ-

чп

Жовтня"

71 .

Д 4118*150 3,91*0,02 -0,308х* 4471*196 3,94*0,03 -0,18 4537*231 3,89*0,03 -0,36

і! 3735*147 3,91*0,02 -О.ІІЬ 4192*159 3,94*0,02 0,17 4721*230 3,92*0,02 0.10

ім.Калі-

нгна

45 '

Д 3571*114 3,90*0,02 0,025 3%2*І27 3,90*0,02 -0,25 4167*203 3,89*0,04 -0,02

М 2553* 96 3,64*0,01 -0.2Ы* 2690*105 3,85*0,01 -0,12 2991*119 3,83*0,01 0,13

О

«

Примітка : тут і далі * - Р >0.95; ** - Р > 0.99 ; 9ВИ-р> 0.999

ті мі« їх вмістом не відмічено. Зі збільшенням процента чипу вміст білка і лактози може підвищуватись і знижуватись. Очевздно, такий характер взаємозв'язку залежить від багатьох причин: збалансованості раціону, індивідуальних особливостей тварин, сезону отелення, тощо.

3. Зміна складу молока корів симентальської породи в середній пробі надою

Час дослідження після отелення : Компоненти молока, %

: жир : білок : лактоза

Через 12 годин 4,10 11,29 3,23

Через І добу 3,74 7,04 3.75

Через 3 добу 3,52 4,30 4,57

Через 5 добу 3,09 3,75 4,44

Через 7 добу 3,33 3,Ь7 4,35

Через 15 добу 3.72 3,51 4,61

Через місяць 3.9а 3,50 4,66

Через два місяці 3,56 3,03 4,66

Через три місяці . 3,53 3,29 4,43

4. Кореляційна залежність між вмістом миру, білка і лактози в молоці корів на різних стадіях лактації

Градаиі я за процентом жиру п ¡Зміст жиру, % •.Вміст білка % ; Вміст лак: този, % г

'• м 1 т * М - т : М і ҐП жир- :жир-лак-білок тоза

До 2,0 33 1,49 0,77 3,19 0,08 4,66 0,05 0,09 -0,14

2,01-2,5 23 2,30 0,03 3,3В 0,31 4,57 0,09 -0,25 -0,13

2,51-3,0 46 2,77 0,02 3,13 0,06 4,65 0,04 -0,04 -0,07

3,01-3,5 75 3,26 0,02 3,16 0,07 4,65 0,02 -0,15 0,13

3,51-4,0 105 3,74 0,01 3,17 0,04 4,67 0,02 0,21 0,36

4,01-4,5 40 4,23 0,01 3,36 0,13 4,61 0,04 0,05 -0,15

4.51-5,0 27 4,72 0,03 3,ІЬ 0,09 4,63 0,04 -0,18 0,03

5,01-5,5 12 5,26 0,04 3,15 0,14 4,55 0,08 -0,41 0,62

5,51-5,0 8 5,77 0,05 3,88 1,04 4,26 0,16 0,34 -0,44

6,0 і більше 42 В,7 0,4 3,06 0,23 4,05 0,06 -0,16 -0,23

Різні порції молока в надої мають теч неоднаковий якісний склад. Так, на початку доїння параметри якості молока були такі /%/\ жирність - 1,59; білковість - 3,27; вміст лактози - 4,41. І "ередині доїння відповідно 3,48-3,15 -4.5ЄЙ, а в кінці - 7,62 --2,95 -4,08$. Перші порції молока в добовому надої дуже бідні на чир, а в останніх при високій жирності мало білка і лактози. Вір гідні кое$іиієнти кореляції між компонентами молока "жир-лактоза в середині ~ =-0,3** і "кир-білок" в кінці Z=-0,42х** доїння. На третьому місяці лактації провели оцінку якості ранішнього і в чірнього молока. Ранішнє молоко мало більш жиру / +0,2?с/ і лакто зи /*0,I2S/, але менше білка / -0,11%/.

Взаємозв'язок між показниками разового надою молока у симент лі в та вмісту в ньому жиру, білка і лактози виявили таку законо-мішість /табл. 5/: протягом доби за перші три місяці лактації спостерігається позитивний зв’язок між рівнем надою молока та вмістом в ньому білка / Z =0,229*** / і суттєвий негативний - бі. ка та лактози / X =-0,337*** ' '

5.Кореляційно-регресійні зв’язки між ознаками молочної продуктивності в перші 90 днів лактації у симентальських корів колгоспу ім. Калініна

Показники • ь ’ Регресія

: R ї/\ : R V2

Разовий надій /6,09 iO.IL' -жирність /3,75 - 0,03/ 0,052 0,017 0,159

Разовий надій /6,09 - 0.11/ -білковість /3,16 - 0,03/ 0,229*** 0.055 0,959

Разовий надій /6,09 і 0,11/лактоза /4,66 - 0,01/ 0,009 • 0,001 0,077

Нирнісвь /3.75 "І 0,03/ -білковість /3,16 - 0,03/ 0,072 0,053 0,098

Жирність /3.75 І 0.03/ -лактоза /4,ь6 - 0,01/ -0,032 -0,012 -0,092

Білког'іть / 3.16 І 0,03/ -лактозо / 4,66* 0,01/ -0,337*** -0,163 -0,699

3.3. Рівень надою, СЗЮ, жирність та білковість молока у симентальських корів

Середні показники молочної продуктивності за лактацій у симен тальських корів господарства "Старий Коврай" становили: добовий надій - 15,55 кг; вміст жиру - 3,80$, білка - 3,5^, СоЬіз - 8,9Е$

Для практичної селекції симентальських корів в даному стаді доцільно враховувати кореляційні зв'язки мія вмістом чиру і білка, вмістом чиру і СЗМЗ та вмістом білка і СЗМЗ, які були позитивні середньої величини /табд. &/.

6. Кореляііійно-регресійні зв'язки між ознаками молочної продуктивності у симентальських корів /Старий Коврай" ,п=І32/

Показники : Регресія

: RJS/I : R 1/2

■іадій / 15,55 І 0.355/ -гишість /3,ü0 - б,0£9/ 0,032 0,003 0,390

гіадій /15,55 - 0,355/ - , 5ілковість / 3,57 - 0,025/ 0,022 0,002 0,314

гіадій /15,55 ± 0,355/ -3303 /0,95 - 0,035/ -0,162 -0,016 -1,626

Жирність /3,60 * 0,029/ -5ілковість /3,57 - 0,025/ 0,510*** 0,435 0,600

жирність /3.80 - 0.029 / -СЗМЗ /8,95 і 0,035/ 0,4Ъ0*** 0,5ö7 0.392

Білковість /3.57 - 0,025/ -СЗМЗ /8,95 ї 0,035 / 0,665кк* 0,976 0,453

3.4. Продуктивність корів симентальської породи та її помісей в молочному стаді "Українка" Інституту тваринництва УААН

Рівень надоїв та вмісту жиру в молоиі і білка симентальських корів та різних помісей в стаді "Українка" наведені в таблиці 7. Кореляційні зв'язки /табл. в/ між основними компонентами молока найбільш суттєві у корів генотипів І/4С І/4А І/2М, І/4С І/4М 1/2Г, І/4С І/4А І/2Г, хоч за рівнем та напрямком зв'язку вони різко варіюють.

3.5. Характеристика чистопородних корів червоної степової породи та помісей різних генотипів молочного стада Інституту тваринництва степових районів ім. Іванова Кі.Ф. " Аскенія-Нова" по молочності, вмісту чиру і білка^

За вмістом білка в молоці черво»а степова порода - одна з найкращих на Україні /табл.9/. Використання голштинської породи /1/4 ЧС 3/4Г/ сприяло підвищенню молочності /+980кг/ у первісток, але при цьому зменшилась /0,0?&/ оілковість. Найвищу білковомолочність ( 3,56.. .3,02.. .3,50%/ мали генотипи червоної степової при її поєднанні з чнплерською породою. Коефіцієнти ког-ляції різко варію-

Порода і генотип . п : Днів : : лак- :■ тації Нвдій.кг : Ьйст *ируД і Еиіст білка,%

М - т : и * т •. Су V - го : (V

С, ч/п 342 280 3786 58,6 28,6 3,98 . 0,02 9,7 3,21 0,01 6,6

А, ч/п 47 297 5467 93,5 11,7 4,21 0,05 7,6 3,10 0,02 3,1

І/2С І/2А 74 280 4740 107,4 19,5 4,01 0,04 7,6 3,22 0,02 4,4

І/4С І/4М І/2А 41 283 4715 171,0 23,2 4.02 0,05 7,5 3,19 0,02 3.6

І/4С 1/4 А І/2М 26 288 5190 171,3 16,8 3,90 0,06 8,1 3,13 0,02 3,2

і/гс і/а» те 282 4557 134,8 26,1 3,98 0,04 8,2 3,27 0,02 5,5

І/4С 3/4М зо 289 4644 175,4 20,7 4,05 0,06 7,6 3,18 0,02 4,2

І/4С І/4М І/2Г - ІЗ 285 5145 .221,7 15,5 4,01 0,09 8,4 3,17 0,03 3.5

І/2С І/2Г 102 288 5408 99,6 18,6 3,98 0,03 7,8 3.12 0,01 3,6

І/4СЗ/4Г 55 287 5131 >144,9 21,0 3,88 0,04 7.6 3.10 в,02 4,0

І/ЬС 3/8М Ї/2Г II 295 4956 192,8 12,9 4,06 0,10 7,8 3,15 0,03 3,0

З/ОС 5/8Г 16 300 5871 153,3 10,4 3,79 0,07 7,8 3,09 0,02 3,2

І/4С І/4А І/2Г 18 291 5?39 176,6 І4.3 4,02 0.07 7,5 3.21 .0.0? 2,6

В цілому 853 284 4536 41,7 26,9 З.Ш 0,01 8.7 3,18 0,01 5,4

<3. Взаємозв'язок иі* основними компонентами молока корів різних порід і генотипів

/ "Українка"/

Порода і І лактація • III лактація ч Вища лактація

гснотм : : чир- :білок- : :0глок- : *кр- : білок- : білок- : кнр- : Сілок- : білок-

: надій :надій : ;*иг> : надій : надій : кир : наді й : надій : жир

С, ч/п -0,14** -0,09 0,2о*** -0,06 -0,02 А Ь/ у -0,16 -0,09 0,22?^*

А, ч/п -0,42.*** : -0,03 0,05 -0,17 -0,21 0,05 -0,50*** -0,09 0,17

І/Ж І/2А -0,19* -0,13 ■0,19 0,Н -0,06 0,07 0,11 -0,06 0,20*

І/4С І/4Ї1

І/2А -0,3с -0,39 0,26* -0,09 0,13 0,29 -0,19 -0,16 0,2Ь

І/ й І/4А

І/2Н -0,3о* -0,23 0,60*** 0,67** 0,5ь* 0,42 -0,ІЬ 0,02 0,37*

і/2с і/а. -0,03 -0,20* 0,0о 0,24 -0,21 0,33** -0,0о -0,19 0,31®*

І/4С 3/4Н -0,07 -0,01 -0,12 -0,06 -0,36 0,25 0,2Ь -0,02 0,35**

І/4С 1/412

І/2Г -0,05 0,09 0,64** -0,70** -0,17 0,55х -0,32 -0,36* 0,34*

І/2С І/2Г -0,19* -0,14 О.ІЬ* -0,42х** -0,16 0,34** -0,29**- -0,01 0,20**

І/-І0 3/4Г -0,02 0,10 0,35** -0,14 0,10 0,00 -0,23 0,14 0,13

І/оС 3/оМ

І/2Г 0,2ь 0,05 0,38 - - - -0,06 0,47 -0,12

3/оС £/оГ -0,01 -0,01 0,3о* -0,22 0,31 . 0,2о —0,24 -0,11 0,10

І/4С І/4А

І/2Г 0,31 0,30 0,5ь** 0,0Ь -0,34 -0,10 -0,25 -0,66** 0,21

В цілому _0,І2»« -0,20*** 0,25®« -0,06 ~0,ІЬ*** 0,20*** -0,12*** -0,20*** 0,21***

Пппппя ^ : :Бік : : Надій,кг : Вміст киру,% : Вміст білка,% : Жива маса.кг

нирода . ^ п І_га ^----------------------------- -------------— -----------

генотип п и :отел:лак~: днів таиії и 1 ум : : іі І ’ *>» : С„ : М = : 0у 1 м t ҐИ іС/

ЧС, ч/п 349 906 268 2632 41 29,1 3.72 0,02 8,6 3,30 0,03 6 ,ь 454 5,2 6,0

1/8 Анг 7/8ЧС 16 874 286 3460 186 21,5 4,16 0,04 4,1 3,56 0,05 5,5 455 6,7 5,6

1/4Анг 3/4ЧС £2 859 280 3052 182 27,9 3,81 0,07 8,5 3,42 0,07 7,2 442 V '5,8

3/8Анг 5/ЬЧС 906 295 3338 III 17,6 4,04 0,05 6,0 3,52 0,02 3,7 465 5,7 6,3

І/2ЧС І/2Анг 59 919 279 2851 97 26,2 3,62 0,05 9,8 3,50 0,04 5,1 427 22,2 23,8

І/2ЧС І/2Г 297 869 284 3602 49 23,5 3,69 0,02 7,5 3,29 О О Є-( 5,7 474 3,1 8,1

І/4ЧС 3/4Анг 24 905 276 2977 193 31,7 3,79 0,07 8.9 3,43 0,08 7,8 479 II,? 9,2

І/4ЧС І/4АНГ І/2ГІ8 911 301 3520 203 24,5 3,61 0,07 8,8 3,19 0,06 8,6 491 6,5 3,7

І/4ЧС 3/4Г не 883 287 3612-' 71 21,2 3,64 0,03 7,6 3,23 0,02 6,0 477 4.9 7,6

І/8ЧС 7/ВГ 18 914 284 ‘ 3642 204 23,7 3,71 0,06 6,6 3,30 0,04 5,7 469 12,8 7,4

В цілому 947 885 278 3159 ЗО 28,9 3,73 0,01 8,4 3,31 0,01 6,5 468 2.3 9,5

ють, але в переважній більшості позитивні показники відмічені в поєднаннях "білок-жир" і негативні - між вмістом тиру та надою /табл. 10/.

3.6. Екстер’єрний тип та кореляційні зв’язки між промірами тіла і молочною продуктивністю у високопродуктивних корів

Відбір корів здійснюється найчастіше за комплексом ознак /надій, жирно- та білковомолочність, конституція, екстер'єр, тощо/.

В нашому розумінні "тип тварин" - це фенотип, в найбільшій мірі пристосований для виробництва певного виду продуктивності. Об’єктивне уявлення про тип тварин можна одержати при вивченні її екстер’єру, змін живої маси і кореляпійно-регресійних взаємозв’язків між промірами тіла та показниками продуктивності з врахуванням віку тварин /в отеленнях/. Як правило, між промірами екстер'єру та ознаками молочної продуктивності корів, незалежно від їх віку, спостерігався позитивний взаємозв’язок /табл.II/. З глибиною грудей та її обхватом позитивно корелювали надій та білковість моло- ’ ка: ? =0,33***...0,76** - по надою, X =0,10...0,41** - по білковості та і =0,30**...0,44** - по надою, ? =0,16...0,62їваі - по білковості відповідно. Рівень надою тісно корелював у цих корів з шириною маклока / 7. =0,47***... 0,63*** /, косою довжиною тулуба / ? =0,33**... 0,54**^ жирність молока - з шириною грудей / 2 =

■ 0,33*... 0,49**/; білковість молока - з шириною грудей / ? =0,34** ...0,79***/ і обхватом п’ястка / г =0,£2...0,4*** /.

3.7. Селекційно-генетичні параметри показників основних компонентів молока та ефективність селекції за білковомолочністю

На підставі одержаних даних /табл.Ії/ можна стверджувати, що в стаді чистопородних сименталів і помісей генотипу І/2С 1/2Г ефективний відбір грунтується на оцінці тварин за жирномолочністю, а в стадах червоної'степової і її помісей ^ та з голштинами -

- за білковістю. Найвищий показник коефіцієнтів успадковування / й V був для ознаки білкозомолочності молока / Рі ^ = 0,409...

0,71^ і найнижчим для надоїв / й ^ = 0,372... 0,601/. Високі значення коефіцієнтів успадкування вказують на значну спадкову різноманітність в загальній мінливості певної ознаки в популяції і на те, що відбір, який грунтується на прямій її оцінці /за фенотипом/, буде ефективним. Бри низькому успадковуванні^ даному випадку надою, мінливість цієї ознаки обумовлена, в основному, впливом середовища, і масовий відбір в стаді, особливо корів генотипу І/4ЧС 3/4Г, буде малоефективним.

10. Взаємозв’язок мі« основними компонентами молока корів різних порід і генотипів

/" Дсканія-Нова"/

Порода і : І лактація III лактація Вища лактація

генотип . яир _ : надій : білок -: надій : білок ■ : "сир - : жир -: надій : білок : надій білок : кир -: чир - : білок : надій : надій білок -: ¡кир

43, ч/п -0,03 -0,01 0,54*** -0,01 -0,31* 0,51*** -0,04 -0,33** 0,59***

І/оАнг 7/ЬЧС 0,31 0,30 0,15 - - - - - -

І/4«нг 3/4ЧС 0, »3** 0,43* 0,%*** -0,31** - - -0,36** - -

3/оАнг 5/оЧС 0,23 0,30* 0,55*** - - - - - -

І/£ЧС І/2Ачг -0,06 0,00 0,8С*** -0,40х* -0,08 0,3? -0,30** -0,33х 0,18

І/2ЧС І/2Г -0,18*** -0,19*« 0,43*** 0,1?** -0,14* 0,33*** -0,06 -0,05 0,19**

І/4ЧС 3/4Анг -0,06 -0,32 0,63** -0,54* -0,83** 0,45 -0,46х* -0,45* -0,08

І/4ЧС І/4Анг ЗУСГ 0,24 -0,33* 0,52** -0,05 -0,13 0,%*** 0,36 0,10 0,75***

І/4ЧС 3/4Г ' 0,00 -0,09 . 0,32*** -0,40*** -0,39** 0,30** -0,12 -0,16 0,39***

І/оЧС 7/ЬГ -0,21 -0,15 ' 0,02 0,2? -0,08- . 0,50* -0,72* -0,?&** 0,95***

В цілому -0,07** -0,13*** 0,55*** -0,16** 0,34*** -0,20** -0,11 0,3Iх**

II. Кореляційні зв’язки між молодися продуктивністю та основними промірами екстер’сру у високопродуктивних корів молсчнсго стада дослідного господарства "Україна" з урахуванням віку / в лактаціях/

Нерпа лактація

друга лактація

Третя лактація

^ з п а л п надій :-кир- ність :-білко- , вість : - надій : жир- :■ ність "білко- вість -надій : жир- : НІСТЬ ;-білко- вість

Висота в холці - 0,29 0,10 0,22 0,23 0,14 0,31* 0,25': 0,25 0,25

Глибина грудей - 0,33* 0,19 0,41** 0,40*** 0,17 о,іь 0,76*** 0,37 0,10

Ширина грудей - -0,07 0,39** 0,79*** 0,06 0,33* 0,34** 0,36 0,49** 0,49й .

Ширша в маклвках- 0,63*** 0,20 0,23 0,47*** 0,29 0,07 0,61х* 0,20 0,12 £

Коса довтана тулуба /палицей/ 0,54** -0,13 0,23 0,33** -0,07 0,19 О.оЗ** 0,07 1 0,17

Обхват грудей 0,43** -0,02 0,62*** 0,30** -0,01 0,35** 0,44® 0,12 0,16 .

Обхват п’ястка 0,24 0,23 0,43х* 0,10 0,19 0,22 0,06 0,23 0,24й

Ефективність відбору /табл. ІЗ/, або селекції за одно покоління /а £ ^ / визначається добутком селекційного диференціала на коефіцієнт успадкування ознаки. В даному дослідженні використано обчислені раніше коефіцієнти успадковування зазначених ознак молочної продуктивності для окремих груп тварин. При визначенні середньорічного ефекту селекції /й £ 2 / було використано інтервал мі* поколіннями або проміжок часу міч народженням матері і потомка / брокії/.

Найбільший середньорічний ефект по і^дою і жирності молока спостерігався по групі напівкровних корів генотипу І/2С І/2Г /д С ^ = Юо і дС2 =0»063 відповідно / але по білковості молока він був дещо ниччим /й. & £ =0,060/.

4. РОЗРАХУНКОВА ЕКОНОМІЧНА ЕФШїШІСТЬ СКІЩЩІЇ КОРІВ НА ШДВЬДШЯ ВМІСІУ БІЛКА Б МОЛОЦІ

Згідно рекомендованих закупівельних цін на молоко встановлено що за кожні 0,1 відсотка киру і білка вище /никче/ встановлених норм чиру та білка - 3,4 і 3,0% відповідно - передбачається надбавка /знижка/ у розмірі 3 відсотка до ціни на молоко пертого сор ту. Оскільки в даний період часу ціни на молоко не стабільні, то згідно рекомендованих цін розрахункова економічна ефективність се лекції корів на підвищення вмісту білка в молоці становитиме 3% за кочєн 0,1% білка зверх встановленого стандарту /З,ОЙ/ до ціни молока першого сорту.

Якщо прийняти закупівельну ціну І кг молока ІЙ500 крб., то Зі від иіеї суми складатиме 55 крб. за ко^ні 0,1$ зверх стандарту,' або 55 тис. крб. за Іт молока.

5. ССКОЕНІ ВШІОЕКИ

1. Встановлено, що в господарствах України за останнв десяти ртнчя /1983-1993 рр./ відбувається зничення масової долі сухих речову.' молока, в тому числі киру та білка. Вміст жиру зменшився з 3,54 до 3,475, а білі з 3,17 до 3,12%.

2. Основним методом підвищення вмісту жиру то білка в молоці є селекція корів ••а цими ознаками. Відбір корів за показниками жиру в молоці ведеться за фактичними даними середніх показників цієї ознаки за лактацію. Визначення вмісту білка в молоці проводять , як правило, в молочних стадах науково-дослідних установ,

12. Продуктивність та якісні показники молока у корів різних порід і генотипів і успадко-

ваність вказаних ознак

Порода і генотип :Кількість .лак- тації £ Надій, кг : Еирність,% • ЬІЛКОВГСТЬ, %

-ДО-. •вдк‘ .ПЛІД- 'ня«;в , і; + • 1*і — т : Ь* : м - т : ^ : 1* і т : й-

С, ч/п 109 5 2ь2 37X6 163 0,601 4,05 0,07 0,619 3,24 0,06 0,409

1/23 І/2Г 66 4 292 5357 215 0,5Ь7 3,92 0,08 0,622 3,12 0,07 ■ 0,603

ЧС, ч/п 67 3 2Ь7 32об 150 0,456 3,94 0,0ь 0,504 3,36 0,’С7 0,6о9

І/2ЧС І/2Г 172 3 291 3929 122 0,4Іо 3,6б 0,05 0,527 3,20 0,03 0,712

І/4ЧС 3/4Г 90 4 £92 Зь70 Іо44 0,372 3,62 0,05 0,53о 3,14 0,03 0,603

ІЗ. Розрахунок селекційного диференціалу та ефекту відбору за покоління та за І рік

с елекци тварин

Порода і : Надій, кг • '*■ • <*1 ирність, % • Бі/ .овість, %

: б ■ 50 : йОч • й$2 : а ■ БО : : Д От і • б: БО: д 0, 'Ь&е

С,ч/п І54Ц 774 465 77 1,63 0,794 0,491 0,0о2 1,31 0,656 0,26а 0,045

:.’2С 1/2г 2212 1106 649 ІОЬ 1,60 0,о00 0,500 0,083 1,27 0,63д 0,ЗЬ5 0,064

ЧС.ч/п 1076 53В 245 41 1,52 0,760 0,363 0,064 1,35 0,675 0,465 0,077

І/2ЧС І/2Г 1473 *Я7 308 51 1,51 0,754 0,397 0,066 1,34 0,673 0,479 0,0о0

І/4ЧС 3/4Г 1477 376 275 46 1,49 0,740 0,39Ь 0,066 1,32 0,660 0,39о 0,056

Примітка: О"- стандартне відхилення; 50-селекційний диференціал; дб* -ефект відбору за покоління^^- середньорічний ефект відбору.

але селекцію тварин по білковомолочності не ведуть.

3. Алаліз е кс п ер им енг а л ьн их даних по симентальській і червоній степовій породах та різних їх генотипах свідчить, що вони ^зняться між собою за вмістом жиру та білка в молоці:

П надій, вміст вміст

кг жиру,% білкаД

сі :ентальська, ч/п 342 3786 3,98 3,21

І/4С 3/4Г 55 5131 4,88 ' 3,10

айшиїзська, ч/п 47 5467 4,2Ї 3,10

червона степова, ч/п 349 2632 3,72 3,30

І/4ЧС 3/4Г 116 3612 3,64 3,23

4. Салйщія тварин по білковості молока е складною проблемою.. Основною причиною цього е кореляційні взаємозв'язки між основними компонентами молока як єдиної замкнутої системи. Виявлені слідуючі кореляційні взаємозв*язки в мечах порід та генотипів.

кидаість.%- білковість, %~ білковість^

недій.кг надій, кг жирність, %

симентальська, ч/п - 0,14** -0,09 0,28***

І/4С 3/4Г - 0,02 0,10 0,35**

айрттоська, ч/п - 0,42*** -0,03 0,05

червона степова, ч/п - 0,03 -0,01 0,54***

І/4ЧС 3/4Г С -0,09 0,32***

На підставі проведених досліджень встановлено, що кореляцій-

но-регресійні зв'язки мі« основними компонентами молока вивчених порід і генотипів досить різноманітні, а їх характер і рівень варіює на протязі доби, стадії лактації, пр;і черговому отеленні, зміні поколінь /"дочки-матері"/, в різні місяці і сезони року.

5. В стаді чистопородних сименталів /п*ІЗїУ розраховані слідуючі показники вікової повторюваності основних компонентів молока в суміжних лактаціях:

- ■ N ї?-/

середній добовий надій, кг 15,55 0,34*

вміст чиру, % 3,60 . 0,69»*

вміст білка, % 3,57 0,235...0,074

вміст СЗІй, % 6,95 0,03

’ б. Коефіцієнти /вирахувані методом дисперсійного аналізу/ успадковування надою, жиру та білка варіюють в межах порід та генотипів і в середньому мають такі величини:

надій жирність білковість

симентальська, ч/л 0,601 0,619 0,409

І/2С І/2Г 0,587 0,622 0,603

червона степова, ч/п 0,456 0,504 0,6Ь9

І/2ЧС І/2Г 0,418 0,527 0,712

І/4ЧС 3/4Г 0,372 - 0,538 0,603

7. Ефект селекції відбору корів по білковомолочності за покоління досягає в оптимальних умовах у груп: чистопородних симента-лів - 0,£6Ь; І/2С І/2Г - 0,385; чистопородних корів червоної степової породи - 0,405; І/2ЧС І/2Г - 0,479; І/4ЧС 3/4Г - 0,398 при селекційному диференціалі 0,656; 0,638; 0,675; 0,673; 0,660 - відповідно.

Ь. Проведені дослідження свідчать про суттєвий вплив місяця отелення на показники жирно- та білковомолочності.корів. Корови --первістки симентальської породи, які телились в грудні, липні, серпні місяцях мали вищі середні показники жирності /4,0...4,153/ та білковості / 3,22... 3,29&/ молока порівняно зі своїми ровесницями, які телились в інші місяиі року, а первістки червоної степової породи липневого, жовтневого та листопадового отелення мали дещо кращі показники якості молока /3,82...3,97$ - за жирністю і 3,44.. .3,46$ - за білковістю/, ніж їх ровесниці інших місяців отелення.

Таким чином, при селекцгїї корів в кожному конкретному стаді необхідно врахувати поряд з іншими факторами і місяць отелення.

9. У симентальських корів виявлена слідуюча динаміка основни:: компонентів молока після отелення протягом перших 90 днів лактації:

час дослідження компоненти молока.

після отелення жир білок лактоза

через 12 годин 4,10 11,29 3,23

через ЗО дні в 3,98 3,50 4,66

через 60 дні в 3,56 3,03 4,66

через 90 дні в 3,53 3,29 4,43

10. У чистопородних симентальських порід відмічено тенденція підвищення продуктивносїі відповідно більшим локазникем вмісту лактози в молоці. ■

11. Основним селекційним методом підвищення вмісту білка е використання бугаїв - поліпшувачів за трьома селекційними ознаками /надоєм, киррм, білком/ або нейтральних за рівнем надою і вмісту жиру, але поліпшувачів за білковістю.

" б. ПРОПОЗИЦІЇ ДЛЯ ВПГСВАДШНЯ У ВИРОБНИЦТВО

1. Дослідженнями встановлено, що кращим якісним складом молока характеризуються чистопородні симентали, червона степова худоба та генотипи І/4ЧС 3/4Г і І/4С 3/4Г тому бажано широко використовувати названі породи та їх генотипи.

2. В племзаводах визначати вміст білка в молоці кожної тварини, а в товарних господарствах - в валовій продукції із врахуванням оплати за здану продукцію.

3. Основним селекційним методом підвищення вмісту білка є використання бугагв-поліпшувачів за трьома селекційними ознаками /надоєм, жиром, білком/ або нейтральних за рівнем надою і вмісту жиру,, але поліпшувачів за білковістю.

.. 4. Доцільно встановити грошову доплату за кожну 0,1% вмісту білка зверх стандарту /З,ОД/ в межах с$ вартості І кг молока.

Список основних робіт, опублікованих по темг дисертації

1. Гончаренко І.В. Взаємозв’язок надоїв і вмісту жиру в молоці корів //Вісник аграрної науки. - 1992, - № 5. - С. Зи-40

2. Гончаренко 1.В. ф впливає на білковість молока /Дварин-ниіггво України. - 1992. - № 2. - С. 17-ІсЗ

3. Гончаренко И.В. О варьировании показателей жира, протеина и лактозы в разных порциях удоя молока коров // Вісник аграрної науки. - 1992. - № 10. - С. 2в-29