Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Прогнозирование солевого режима орошаемых земель методами математического моделирования
ВАК РФ 06.01.02, Мелиорация, рекультивация и охрана земель

Автореферат диссертации по теме "Прогнозирование солевого режима орошаемых земель методами математического моделирования"

. _ - ШСТИТУТ ПДРОТЕХШКИ I МЕЛЮРАЦП

еГ6 V-. _

УКРДГМСЬКО) АКАДЕМ1К ЛГРЛРНИХ НАУК

-м-л-а—14-11-^-!__

ТТ^"^-

На правах рукопису

6ВГРАШКША Галина Петр1"вна

ПР0ГН03УВАННЯ сольового РЕЖИМУ ЗРОШУВАНИХ ЗЕМЕЛЬ МЕТОДАМИ МАТ ЕМ АТ И Ч Н О ГО МОДЕЛЮВАННЯ

06.01.02 — Мелшращя та зрошуване землеробство

АВТОРЕФЕРАТ дисертацп на здобуття наукового ступеня доктора техшчних наук

Кшв — 1993

Дисертац1ею е рукошс. Роботу виконано в 1нститут1 г1дротох-н(ки I мвлЮрацП УкраГнськоГ Академ!I аграрншс наук та Дн1про-петровському державному ун1версит9т1.

0ф1ц1йн1 опонеши - доктор техшчних наук, професор ОСТАПЧИК В.П.,

доктор техшчних наук, с.н.с. ПОЛЯКОВ В.Л.,

доктор с1льсько-господарських наук,

професор,

ВАЕР P.O..

Проб tOm. орган1эац1я - ДЩпропетровський двржавний 1нститут проектування водного господарства.

Захист дасертацИ в1д0удеться 25' листопада 1993 року в

_ годин на ззс|данн1 Спец1ал1зовано1 бчэно! ради Д.01.26.01 в

1нститут! пдротахяши I мел!ораШ У*фаГнсыео1 Академ! г аграрних наук за адресов: 252022, м.КяГв, вул.Васильк!вська, 37.

8 дасертащео можна озиайомитися в бЮлЮтеш 1нституту.

Автореферат роз 1 слано "_*..... 1990 р.

ВчэниЙ секретер Сшц1ал5аовано1 вчено! ради

Фененко S.M.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АтуальнЬстъ проблехи. Прогнозук ия сольового режиму зрошу-ваних земель - важлива складова частана комплексу поиук$в та дос-л1дхень для ц1лей мел!оративного буд1вжщтва. АктуальШсть проблема осташпм часом виросла, особливо стосовно реПоналышх довгостроковлх прогноз1в. Це пов'язано з загостренням негативных явщ в еколог!чн1й ситуаци лапта i краг ну як! визвано комплексом антропогеннее факторШ, в тому числ! 1 мелюратившм освоениям природних ландшафПв. В цьо!.«у план! особлкву значим!сть набувае Сагатовар1антн1сть прогнозних р!шень для науково-обгрунтованого вкбору оптимального комплексу ^енерних, експлуатац1йних, агро-техн1чних» природоохорошшх та 1нших заход1в, як1 заЛзпечують шсоку продуктивиЮть мелЮратявноГ система, економ1чпу доц!ль-н1сть та еколоПчну безпеку на весь пер ¡од г Г функц!онування.

Розробка та удосконаленкя метод!в прогнозу сольового режиму зрошуваних земель на Заз! сучасноГ обчислшалыюГ техп!ки, оц1нка 1х в!рог1дност1, застосуванпя на конкрэтних зропуваних масивах е питаниями в р1вн1й м1р! актуальна® для зашваридних район!в УкраТни та раПон1в аридаоТ зони з велики« доев!дом ведения зрошуваного зешгаробства. Тооретичн! досягнення в дакЧй облаетI мають опередкувальний характер, тому вакпивий аспект проблеми. -максимальна Гх практичне викорпстання з урахувашгам кГлькост! та якост! вих!дноГ енформашг, яка реально моет бути отримана в про-ектних, експдуатац!йних та спостережних службах.

Пета робота - розвиток нового, регюнального папрямку в прог-.газуванн! сольового режиму зрош^чаних земель, який дозволяе вико-нувати досить шформативн! прогноза! розрахунки на три^алий час, для великих територШ з достатньою детальнютю при реально 1скую-чому р!вн! забезпечення вих!дною ифзрматею.

Досягнення поставлено! мети шв'ясано з виршениям сл1дуючих задач:

- подальший розвиток та уд^сков^лвння юнуючиж. розробка та практичне використання нових метод!в лрогнозування солеперенссу в удавах зрошения з зястосу. анням сучв '.о!- обчислювальног т«хн1ки,

розробка лршщмпово нових метод 1 в визначеиня г! гфохИ'Лчних параметр!в в р1знокак1тних г!дрог90лого-мел1орэтиБлмх умовах для реуюнальшп пролючних дес-^'джень;

- г -

- анал1з, пор!вшшня |з строгими р!шеннями та оц!нка точност! р!аних ск!нченна-р!зницевпх схем, як! вш<ористовуються для розв'я-зашя задач по прогнозувашш сольового режиму чрошуваних земэль;

- вгогельнпя к!лькIсншс залегностей мИ: точнЮта схем. як! за-стосувуються, на сп!вв!даошашям влвмэат1в, цо в них входять;

- розгляд опишальних вар1эвт!в сум 1 оного гастосувашш точшпе та набликаних ришэнь на ЮМ, зручшпе для практичного вккористагшя;

- розв'язувашгя широкого кола пряшгх. та 1нвзрсшк проп'ознкх задач в корвктнШ постанови! на копкретних зроаувашск м;,снвах;

- од1ша в!рог!дност1 прогноз !в шляхоц иор[вняння 1х результат! в з натуршми спостарвжэннями;

- досл1даення ряду методичних питань, направление на п!дви-щення точбост1 ирогаоз1в, 1х паукового обгрунтуващщ та практичного значения;

- математичне обгрунтуваыая наобх1ди5а умов да збарэзшння родечост! рекультивоваша земель;

- стзор_ння математичного забззпечзнля для розв'таанш на ЕОМ вс!х вш58пер8л1ч8ыих г-цдач.

Методика Эос 1дженъ заклкчагться в застосуванн! сучасшгх мэ-тодхв модэлявання. Використан! анал1тичн*1 чиезльн! та чисольао-анал!тичн! р1шення р!внянь вологопереносу, ф1льтрац11 та мзсопзре-носу. Як допоШян! застосован! ьвтоди математично! статистики. Розрахуша* виконапо на сучасних ЕОМ.

Есщнаба новизна. Розроблена принципово нова методика рзПона-льного довгосхрзкового прогнозувьяня солепэреносу на зропуваних теритср[ях, як! дозволяюх-ь виковувати досить 1иформазп:вн1 прогноз- и! розрахунки ^ вэлкко» дгтаяыЦстю, на довг1 строки, для ведших твриторШ, при реально 'сяушзму р1вн! забезпэчошп гжадаоэ ш-форкац!ею. При кокшзкеноиу п!до>д1 до ц1е* проблема дссл!дашно . вяд штань, !з яких основнша явяяються сл1душ1.

1. Дана цшова клас2ф!кац!я прогк-гз!в сольового режиму зро-шуванкх земель.

2. Вгарзе запропонована метод даферз!щ1йовано1 регионально! оЩнкн коефВДекта конвективно! дкфузП ! здШскано р1панпя !н-варских корактно поставлена задач по вшЕачошв цього вараеттра для нкехгдаог-о ?а бисхщюго потоков взлйгй I солей на взлгкях те-ритор1ях"врх довгостроковлх прогпоззх. одаочасно в зонах повного та неповного водонасаченш. •

3. В!дзов1дао до залропоновано! класкфИеацП прогноз 1С- ра-

- 3 -

г!оиальних та локальшос, короткострокови2 та довгсстрсгсаса:. дз-тально розроблена методика 1х виконанвя.

4. Занроггоноваиt та проанал!зован! сгособи оц!пки г!дрох!м1ч-шк 1 г!дродш1ам1чпих парамэтр!з при р!стпгх р1пшк забезпечення вих!дною !нформац!£ю.

5. На пршщшгово новей основ! - сушеному використада! анал!-тнчних та чиселышх р!шень - Шдготовлеио црогрампе забезпочспня для р!шэння широкого кола практичних задач.

6. Виконана оц!нка точпост! застосовапих ск1нченно-р!зшще-вях схом в широкому д1апазон! гм1ни вих!дшх даних.

7. Установлено залевност! точпост! рипення в!д сп1вв!дноп<шня ' гtдродинам гчпях та Пдрох!м1чшк параметр1в, вих!даого засорения та ступени дискретюац! I досл!дзкуваяоГ облает 1 солепереносу в простор! I час!.

8. Складена ун!ф!кована таблвдя для оц!нки точност! ззстосо-взних ск!нчвнЕ0-р1зшщевих схем.

9. ОЦ1Н9НО мокливост! практичного застосувашя ряду еш!рич-них формул для вязначення параметр!в вологопереносу та дано рэко-мзвдащ Г по 1х практичному використашш.

10. Уточнено дэяк! ош!ричя1 залежност! для оц1нки параштр!в вологопераносу.

11. Одераано кореляцШП залэкност! м!к м1керал!зац1ею грун-тзвих розчгаПв та засоленЮтю групт!в для вс1х тип1в засоленост! по даних польовнх та лабораторпих досл!дкепь на.масивах, що вивча-ються.

12. Теоретично доказана правом!рн!сть виконання прогнозшх розрахуш<1в по даних про засолен!сть грунт1в, а не м1нврал!зац!ю грунтових розчин!в, якщо м!к ниш 1снуе л!н!йна -бо Слизька до не" за.энисть i в тверд1й фаа! парвважавть лэгкорозчинн! сол!.

13. Розроблаь л методика прогнозування зольового режиму ро-культивованих з мель.

14. Теоретпно та чисолышми експершентами доказано, що рс-культивац!я паллия в1два.г'в, як1 яв-чють собою в р!зн!й м!р1 засолен! порушен! порода, може б> ти ефакгивяою лшв ^ умовах систематичного зрошення при промиваому режим1. В богарних уме jai нв"и-нуча чторинна засолен'сть насшшого грун- эвого а ру.

15. Bcí теоретги! розробки доведено до р1вня практичного еи-користш ¡я I застосовано ¡U"' вир!шеиня актуальиих задач рег!он!в, як! розгля^авться.

16. Даьо рекомендуй! г по оптимальному практичному використан-Ш залропоноваяих розройок.

17. Мэтодичн! досл1дзк0пня проведано на прикладах конкретних зрошувашх касивы I тестових задачах в игрока,;/ д1апазон1 зм!ш початкових та граничгшх умов, сп!вв1дношашш г!дроданам!чних та г1дрохШ1чяих парамэтр!в, що дозволяе використати результата ви-конаних досл1джевь в!даов1дно з ириведеними рекомендац1яш на 1и-ших зрошуваних оО'ектах.

На зашел виностью.

1. Теор1я ре Повального пропюзування оолепереносу з сугубо практичною направлен1ств, яка дозволяе викодувати багатовар!антн1, достатньо 1Еформатавн1 прогнозн1 розрахунки, на довП строга, для значних територШ з великою дэтальк1стю при реально 1снуючому р!в-nl забезлечення вих1дною 1нформац1ею.

2. Результата прогнозпих та натурнях досл!дкень, як! шдтвор -даують теоретичш положения автора.

3. Практичн! аспекта розв'язання прогиознкх задач солопоропо-

су.

4. Цракгичш когливост 1 мэтод!в, цо пропонуються.

Наукове обгрушування результат 18 бослШхекь. Розв'язання по-ставлених гтдач виконувадось на основ! сучасних наукових уявлепь про перерозпод!д розчиннкх соле? в грунтах п!д впливом зрошення виходячи 1з теорП ф1.шко-х1ы1чноТ г!дродинам!ки пористих середо-вищ. Вастосовувалась сучасна обчис.довальна тохн!ка, вив!рен1 метода розрахунку. Bet положения, як1 захщанться, аргументовано мате-матичними розрахунками доказами, nopi. аяншт прогноз1!их величин з натур ними спостерезкеннями на зрошуваних ыасивах та результаташ досл1дкень вэдучих споц1ал!ст1в в дан!й облает!.

Лшгашчне зксменяя робот. Прогноза водно-сольового рокиму зроыуваних земель е обов'язковога складовою та завершальною части-ною комплексу пошук1в 1 доол!даень для мелюратчвного буд!вню'тва та наукового сСгрунтувашга природоохоронних заход!в. Виконан! досл1дження по розробц1 методики прогноаування солепоренэсу на зрошуваних землях, оц1нц! параметр!в солепереносу та запропоно-ване лрограмне забезлечення мають ун1версэльвкй характер t мокуть застосовуватксь в р!зних реПонах для розв'язання г1дрогеолого-ме-л1о^ативних га природоохоронних задач.

РеаНзацШ робот. Результата прогнозу сольового резг-му грун-т!в зони еерацП Фрунзенського "I Н!копольського зрошуваниг масив!в

дозволили Дн1проп& гровськШ г1дрогеолого-мел1оративн1й експедицИ обгрунтувати 1 зд!йснити скорочення обсягу рекимних спостережень. За нин1шнього часу вони виконуються на 10 стац!онарах зам!сть 24. Прогнозн! розрахушш на Шкопольському зропуваному масив! t Шир-ванському степу застосован! Да!пропетровськог та Бакинською г1дро-геолого-мел!оративними експедиц1ями для обгрунтування оптимального режиму грошення засолених земель. Результата прогнозних розрахун-к!в для рекультивованих шахтних в1деал!в передан! виробничому об'еднанню "ПавлоградвуrIлля" для складання рекомендац!й по охоро-Ht грунт1в 1 п1дз9мних вод Зах!дного Донбасу.

Розроблен! метода прогнозно! оЩнки данам!ки солепереносу ув!йшли складовою частинов в пост1йнод!вчу ыатематичну модель За-х Iдного Донбасу, ягэ дозволяе оперативно оц|нювати еколоПчну ситу ац Id репону. Це дало шклив!сть Павлоградсъкш геолого-розв!-дувальнШ експедицИ скоротити на 30« обсяг бурових роб1т при орган {зад!I рекимних спостерекань на площ1 3600 км2. Ц1 метода застосован! таконс для розв'язання локальчих природоохороиних задач на територ!ях, прилеглих до шахтних в!двал1в та ставк!в-накопичу-вач!в скидних шахтних вод. За результатами прогнозних розрахунк!в тут запропоновано б!лып економ!чн1 вар!анти рвжиыно! спостерахног

М9р6Ж1•

Методика прогнозних досл1дк9нь данам!ки соле мреносу вклнче-нз до монограф!I "Методические разработки по обосновании орошения на Керченском полуострове", в учбовий пос!бник "Прогнозирование массопереноса в условиях орошения с применением ЭВМ" I в "Методические указания го прогнозировании изменений гидрогеологической обстановки в условиях освоения Западного Донбасса и Криворожского железорудного месторовдешя", як! направлен! з головну устано-ву, 1нститут ВСЕГ1НГЕ0 {N-Москва), ниробнич! об'еднання "Швден-укргеолоПя", "КривбасгеолоПя", "Павлоградвуг 1 лля", "Донбасгеоло-Пя" 1 геолого- тозв1дувальн! експедицИ - Павлогпадську, Новомос-ковську, Б!лозероьку, Кривор1ь*>ку та 1нш!.

Теоретичк! положения t практичн! питания, як! розглядаються в дисертацП, використовуються аьгором для читання ль.л!й I виконан-ня дапломних та ирактичних завдань в ДДУ зПдао з учбови i планами опецт"фс1в "МелГоратияна г1дрогеолог!я", "ЫелЮративна географ1я", "Моделювання ф!льтрац1Г та масопереносу","Динам!ка Шдземних вод". . . АпробацЫ робота. OchobhI полохенчя та матвр1али дисортад18-ног робота докладехЮ та обговорено: на Всесоюзному науковому се«!-

Hs^t "Новей! лэ метода -. сследования и моделирования процессов переноса подземных вид". Ки1в, 1976; науково-'ихн1чнШ конференцИ, присвячеШй подальшому розвитку меЛорац! Г, Ковочеркаськ, 1977; Р-ому Всесо'хзному симпоз1ум1 по мэлЮратирчм географ!I, Харкав, 1977; Всесоюзному сам!нар{ komIcîï по 1нкенерн1й ^еологП на тему: "Освоение территорий со сложны;:и геолого-гидрогеологичэскими и инженерно-геологическими условиями в свяаи с мелиорацией", ГПв, 1977; республ!канському науковому сем!нар1 "Роль водного и солевого режимов в приповерхностном слое при мелиорации земель", Ки1в, 1978; республ1канськ1й науков1й конференцП "Проблемы охраны природы и рекреационной географии УССР", Харк1в, 1979; науковому се-м1нар1 "Сов] змв.лое гвд>огеолого-мвлиоративное состояние орошаемых и осушаемых земе.а>, метода его контроля", КиТв, 1983; пауков5й конференцИ "Формирование почвенно-мелиоративных условий ороияемых земель Юга Украины", Ки'-i, 1^34; Всесоюзна науков!й ког*еренц'Т "Почвы речных долин и дельт, их рациональное использование и охрана", Москва, 1984; Всесавзн1й наукой конфере; цг "Обмен опытом разработки природоохранных, рекомендаций в горнодобывающих районах и ТПК", Москва, Т985; науково-практичн!Й конференцП "Современные н.' /чнцв проблемы охраны скружаюцей среда", Дн 1 пропехровськ, т985; науково-пргктичн tй конферэнцП "Искусстьонное восполнение подземных вод, рационально^ использовали и охрана геологической среды в Украинской ССР", Доне-.ьк, 1986; науково- гехШчШЙ нарад1 "Математическое моделирование и применена ЭВМ в .елиорацгп", Ки1в, 1986; другШ В эуральськШ науково-коо"Динац1йн1й нарад! по охорон! та рацЮнальному шкористэннв п1дземних вод, Свердловськ, 1986; шкал! передого досв!ду "Мониторинг и прогноз изменений геологической среды", Москва, 1987; рвспубл1канськШ кон^эренцП "Изменение ге-олого-гидрогеологичестап. и инженерно-!еологических условий на территории У1фаины под влиянием антропогенного воздействия", -Kz'B, 1937; м!жрег1ональн!й конференцП "Проблемы охр?чы окружающей среды", Свердловськ, т988" первому Всесоюзному зЧзд! 1нженер1в-гео-лог1в, ПдрогеолоПв, геокриологчв, КиТв, 1988; Всесодансму науковому сем1нар1 "Региональные гидрогеологические, инженерно-геологически и геокриологические исследования в целях охраны геологической среда", Москва, 1989; республ!канськ!й конференцИ "Экологические аспекты осушительных мелиораций в Украине", Кигв, 1992..

ПуОМкацИ. По тем! дасертацП опубл1ковано 47 статтай, дв1 монограф! Г в сШвавторств!, учбовий пос!бник.

Оа*ел та структура, робот. Дисертац1я об'емом 2(1 сторшок, складаеться !з зэгалыгот характеристики робота, 8 розд!л1в, вис-иовк1в та ракомендац!й, списку л1тврат^ри, вю иал!чуе 111 найг.эну-вань, 46 таблиць, 62 рисунк!" та додатку.

I. Масопереноо в умоьах зрошення

Розвиток р1знкх метод!в прогнозу сольового режиму зроиуваних земель МиС духе актуальне значения для ризробки науково-обгрунто-ваних заход!в по мел1орацг! засолених земель та боротьб! з вторин-ною 1х засорен 1стю 1 осолсшцювшшям з мотою забозпечеши високих I сталих урока Г в с1льськогосподарс! ких культур.

Питания поход- зння, розповсюджоння та мел!орац11. засолених грунт!в ран!ше зггЧпот вгдображення в роботах грунтознавц1в та агрох1м!к!в, як! з!ткнулись з проблемою с!льсысогосподарського ви-користакня засолених земель кВ.Б.Полиново, 1930; В.О.Ковди, 1947; 1984, 1989; В.В.&орова, 1959, 1968,: 1973, 1976, 1984;. А.Г.Владимирова, 1960; К.ЕС.ГедроЯца, Г960'; А.Н.Костякова, 1938, 1)51, 1960;

A.А.Роде, 1955; П.Розова, 1956; ПЛ.Яковенко, 1960-1993; П.С.Пан!на, 1968; ¿.М.Хруслово!, В.П.Остапчика, 1960-1990; Р.А.Баерг, 1964-Г992) та 1нших автор!в. Пот1м з'явились робота, в яккх пропонувались р!зн! математичн! модел! для к!лыс!сно1 отяки процес1в солепереносу в умовах. зрошення.

РОзробку основних шложень теорП руху вода 1 солей в порис-тих середовщах з-урахуванням Гх розчинення, вбирания, диф1_11 та конвективного переносу зд!?~нено М.М.Вериг'ним (1966, 1967, 1969, 1970, 1974, 1975, 1977, 1979) та С.Ф.Авер'яновш (1949, 1959, 1960, 1965, 1975, 1978). Метода досл1даешя та илогнозування ф1ль-трчцП, волого- та соло Ееносу в умовах зрошення д!сг пи подаль-ший розвиток в роботах О.Я.Ол!йшоса та сп!вавтор!в (1970-1992);

B.Л.Полякова '1980-1992); Д.Ф.ЩульПна (1971, 1973, 1Е74, 197Б, 1977, 1985); 1.6.Жернова (1971, 1972); А.Б.Ситникова (1971, 197Я, 1985); М.М.Муромцева (1974, 1978,1988); Ы. I .Рдаащенка (1975, 1979, а987); . П.ЯДолуб8риаово1-т'->чгчо1 (1972, 1977)- А.И.Иандрка (1973); Г.М.Корж (1974, 1983, 1989); Н.Ы.ВлохГНоГ (1979); ВЛ.Лаврика, Г.М.Юнонеько, З.Б.Бурханова (1983, 198-1, 198о); Ы.Лялко та сп1вавтор1в (1°81-1388); Л.М.Горева та ВЛ.Полэшенко (1984); В.П.Ф1льчаково1 (1984); Н.Л.ХмельнидькоГ '1.-35); Л.Х1лдса ($985); С Горел 1ка (1984, 1988)* Л.Томаса (1986); ' 1.Борелл1 та ЬБр^э С1987).та шлих вчашпе.

- в -

2. Ыетоди прогнозування сольового режиму зрошуваних земель

В основу сучасних метод1в прогнозування сольового режиму зрошуваних земель покладено теор1ю $1зико-х1м1чно1 г!дроданам1ки по-ристих саредовшд, зг!дао з яко цей процес описуеться р1вняшями руху та збереюэшя маси речовини тч !х шзтемэмл. Р1шення цах р1в-нянь здШснювалось анал1тично, на аналогових обчислювальних машинах та наближаними .методами на SOU.

Анал5тичн1 метода основан! иа точних рШеннях дафвренц!альних р1внянь при в!доов!даих граничних умовах. Нин! в науков!й л1тера-тур1 застосовуютьея терк!ни "анал1тичш моделювання" та "анал!тич-н! модел1" (Ы.С.Огшшик, В.К.Рудаков, В.Ф.РибШ, А.Б.Ситников, 1965), 5до е вравом!рним, так ях анал1тичн! ргшэння можна розгля-дати як абстрагован! мат )матичн1 екв1валенти в!дпов1дних г Jдрогесшого-мел1оратагоних, грунтових та 1нших цроцес!в. Застосу-вання ЕОМ забездечуе ефективву реал1зац!ю анал!тичних р1шень Судь-якого ступешо складност!. Аная1тичн! модол1 служать тад1йним ата-лоном для оц!нки об щслювально! погибни ваближених результат !в аналогового та члсельного моделювання, дозволяючи обгрунтовано ва-правляти процес шдвищешя 1х точность Однак, хоч к!льк1сть одор-жаних точних р!шеиь вжа досить велика, вони мають обмаження, тому для широкого кола практичних задач в складних г!дрогеолого-мел1о-ративних умовах застосовушь набликен! метода з реав!зац!ео pl~ шень на АОМ та ЕОМ. *

Основою аналогового моделювання е математична аналог!я м1ж р1зними по сво1й ф!зичн1й сут! процесами. Для моделювання масо-переносу виксристовуютьсл адревзжно cItkob! елекзричя! модель Застосування аналогового моделювання особливо доЩльне, яюцо необ-х!дно прсводати урахування Пдродинам1чно1 та г!дрох1м!чноТ неод-нор1даост1 облает! руху солей. Воно дозволяе э будь-якою даталь-н!сти урахувати вих!даа засоления, особливост! режиму зровення, зм!ни в час! г!драдинэм!чшсс. та г1дрох1м!<ших параметр ¡в, лроцеси розчииення, обм1ву та сорбц!Г. Аналогова моделювання конвективно! дифузП та маоообм1ну уступае чисельному модалвванню яа ЕОМ по обчислювальних можливостях та трудом!сткост1 при необх! дност! вико-нання маеових розрахунк!в, для довгострокових прогноз !в на великих масивах, при бататовар! антиих постановках задач та в багатьох 1н-ших випадках.

Тому нин! в!ддаеться пвревага чисельному моделюваыю, тим

- о -

б!лше, що розроблено ряд наближених, ала достатпьо точпих для практичного використання мэтод1в, як! застосовуються для широкого кола задач з реал!зац1ею р1шення на БШ, що виключае фактор трудо-mlctkoctl.

Комшюксний п1дхгд до проблема прогнозування масоперено^у вклвчае ряд задач 1 перша - це ц!льова класиф!кац!я прогноз!в. 3 у^ахуванням розробок I .б.Жерчова (1972) створено кяасиф1кац1ю по лризначенню, тривалост1, просторових характеристах процес1в, як! прогнозуються, способу одерханн'' влх!дних даних, яка визначае ви-б1р метод!в оц1нки параквтр!в í прогнозних розрахунк!в. Зокрема, по тривалост! вид!ляемо прогнози короткостроков1 (до I року) 1 довгостроков! на б1льший пром1жок часу, lío просторових характеристиках вид1лчемо прсгнози лбкальн! (на окремих клшових д1лянках. або с!возм1нах) та теПональн! (в нокаас великих зрошувапис масив!в та Гх груп). Для кожного типу прогноз!в запропоновано 1 обгрунто-вано метода р1шення прямих та 1нверсних задач.

В практиц! виконання прогнозних роррахунк1в наближениш методами найб!льш доЩльними е р!зн1 ыода^кац! Г нвявних ск!и-чвнно-р!зшщэ8их схьм з повною дискретШстю в час! та простор!. Занрема, для вих!дного р1вняння

Iх(° ш] - к™ <!>

в робот! зг тасована сл!ду*на ск!нченно-р!зницева апроксимац!я

W Pj , ог:Л - <г V Dj-x <Г- ср тсГ- Ci

2 (лх)а 2 (¿х)2 дх

r+1 П - Vi »Г1- bI «Г1- cí

_ СГ1 -i-í-i + --i- = m -i- ^ .

лх at

• Тут D - коеф!ц1ент конвективноГ дифузН. ь^/добу» V - швидк!сть ф1льтрац!1 або тологопереносу, м/дойу; m - об'смна волог!сть або ефективна порист1сть, дол! од.; С, _je С4, С1+1 - засолен!сть гру -т1в (S), м!нарал!зац!я грунтоьих розчтш!в вбо грунтових вод (г/л) в трьох досл1даих точках розтакэваних на t дстан! . ; (м) одна ..1д одноГ; х, t - в!дпов1дно просторова 1 часова координата; ¿t - <н-тервал досл!дже'-ня в час!, доба; Ь - к'льк1сть содай в тверд ¡и фоз! та вбирному ко-илекс! грунт!в I пор1д; т, т-ц - (идакси по-передньсго та поел1дуючого момант1в часу.

Друге. задача, яку поставлено а робот!, виходячи ta аищоско^а-

но! о, це ун1ф1кац'я к1льк1сно1 оц1нки математично! похибки ск{н-ченно-р1зницевих схем,як 1 застосовуються. Для цього в широкому д1-апазон! зм!н г!дродинам!чних та г1дрот!м!чних "арам9тр1в, вих1дно-го засоления та элемент!в лчскретност! с1тково! облает1 солэпере-носу к!льк!сно охарактеризована математична похибка результат!в прогнозних р!шень шляхом чисельного эксперименту на ЕОМ по роз^эб-лэн1й програм!.

Похибка (») вкрахена в в!дсотка^с по в1днощеннл до фундаментального р1шедая 1 представлена у вигляд1 таблиць тч граф!к!в для мнокин набор!в вюс1дних даних. В структуру р!вняння масопереносу входять перша та друга г-хзеоров! пох1ди1. Слое 16 апроксинац!! пер-шо1 пох!дно! вшшвае на точн!сть р!шення. Току в робот! досл!даено схеми, да пе~ша пох!дна представлена "правою", "л!вою" та "серед-ньою" р1зницев. Розглянутс також схему розщешлення". Для кола задач, що ьяршуються Ц1 схеми тактично р!внозначи! по точност!. В ' окремих сукупностях точок похибки можуть в!др!знятися знаком. Для вс!х схем характерна максимальна похибка поблизу мвк (кордон!в) Похибка & обчислюваласъ для окремих розрахункових точ'к при р1зних комб1нац!ях вс !х ,'ламент!в схеми, пот!м виводалось середка значения для верхньо! двометрово1 товщ! зони агпац!I - облает1 найогльш 1нтенсивного р~звитку корэне^оТ систеш рослин. В представленому тут фрагмент! зведеноТ таблиц1 (£гбл.1) по вертикал1 зм!нюються характеристики прогнозних процес!в в час!: чбеолютний час прогнозу I (д!о), в даному вшт^дку I, 5, 10 рок!в; !нгервал часу досл!джапь д! (д!б) в!д ЗГ" до 3 д!б та в!даосний час, що дор!внюе в!дношенню строку прогнозу до гнта^валу часу досл!днень им. По горизонтал! ~ зм!нюетьси крек по простсров!й координат1 дх (м) в!д 0,С5 до 0,5 м. Кожнз табли^я побудована ;ля ф1коованого гчаче. ня вих!дного , засоления С (%) ! визначених сп!вв1дношень коеф!Щенту ког.пектив-, но! дифузП Б (м2/добу) тя швидкост1 вологошреносу або ф1льтрац!1 V (м/д^бу). Цей фрагмент гкладено для .рьох вар1ант!в св»вв!дао-шення УЛ) 0,1; 1,0 та Ю, при засоленост! С=--0,9£. 1з анал1зу резу-льтат!в читанного експерименту вит1кае, -що на точнЮть схеш впливае сп!вв!дношэкня вс1х II елвмент!в. Для вих1дшвс даних, не упагальненвх результатами вашого екешримеиту, похибка мг же. бути оц1нена оезпосередньо по програм!, що додаеться до робота. Бона дозволяе вшоната пошук оптимального вар!анту !з множила р1шень.в даних умовах, так як для кожного набору влх!даих даних видае !нфо-' оыац!ю у гкгляд! таких же таблидь.

Таблиця I

Соредая похибка апроксшац!I 6, %

р{к At, доба с At à.t D 7

при X

3 6 J 12 1 15 30

a РИ AX ÍM)

0,5 0,24 10,125 I 0,1 0.05

I 365,0 I 32,0 39,0 40,7 38,3 41,7 O.I

182,5 2 26,4 27:0 26,0 23,8 25,2

91,25 4 22,7 18,7 15,9 14.6 14,5

Зв,5 10 20,1 12,6 8,6 7.9 6,8

18,25 20 19,2 10,2 5,8 5,3 4,a

9,125 40 13,7 9,0 4,4 4,0 2,5

3,65 100 18,4 8,3 3,5 3.2 1,6

5 365,0 5 86,9 81,8 80,3 SO.O 79,6 0,1

182,5 10 43,1 38,4 37,8 37.7 37,w

91,25 20 22,5 16,8 17,2 I'M 17,1

36,6 50 13,9 4.8 6,1 6,7 6,2

18,25 roo 14,1 1.9 2,1 3,2 3,0

9,125 200 14,1 1.4 1.2 I.s I."

3,35 500 14,0 1.6 0,4 0,6 0 7

10 ЗБ5.0 10 1.4 1.9 2.1 2,5 2,1 0,1

182,5 20 0,4 0,2 0,3 0,3 0,3

91,25 40 0,2 0 0 0,1 0

36,5 IOO 0,6 0 0 0 0

18,25 200 0,7 0 0 0 0

9,125 400 0,7 0 0 0 0

3,65 1000 0.7 0 0 0 0

I 365,0 I 5,8 7.5 8,4 8,8 8,9 1.0

182,5 2 2,8 3.8 4,6 4,9 5,0

91,25 4 1.8 1.7 Ü, 2 2,5 2,6

36,5 ТО 3,0 1.0 0,7 0,8 1.0

18,25 20 3,4 1.5 0,5 0,4 0,4

9,125 • 40 3,6 I..' 0,5 0,5 0,2

3,65 IOO 3,7 1.9 0,9 0.6 0,3

5 465,0 5 PO, 5 19,8 19 19,0 19,1 1.0

1Ь2,5 ' 10 ir I 10.8 10,2 9,9 9 ,P

. • - 91,25 20 r.e 6.2 5,5 6,3 U,0

Прочэвження табл. I

¿t, Доба + А D V

phc At при x

з 1 6 1 12 15 30

при дг (m)

0,5 1 0.25 |0 ,125 0,1 1 0.05

зе,5 50 5,1 3,5 2,7 2,5 2.1

18,25 100 4,2 2,5 1,7 1,6 1,2

9,125 200 3,8 2,1 1,3 1,1 0,7

3,65 600 2,5 1,8 1,0 0,8 0,4

10 365, U 10 18,9 16,9 15,9 16,6 16,3 1,0

182,6 20 11,3 9,3 8,3 8,0 7,6

91,25 40 ' 7.6 6,6 4,6 5,3 3,9

36,5 100 5,4 3,4 2,4 2,2 1.6

18,25 200 4.7 2,7 1,7 1,6 1,1

9,125 400 4,3 2,4 1,3 I.I * 0,7

. 3,65 1(300 4,1 2,1 1,1 0,9 1,4

I 365,0 I 1.9 2,7 3,0 3,0 3.2 10,0

182,5 2 0,4 1,1 1,г 1,6 1.6

91,25 4 0,6 0,2 0,6 0,7 0,6

36,5 10 1,1 0,3 0 0,1 0.3

т8,25 20 1,3 0,6 0,2 0,2 а .

9,125 40 1.4- 0,6 0.3 0.1 0.2

3,65 100 1,4 0,7 0.4 0,3 0,4

Б 365,0 6 I.? 2,2 2,3 2,3 2,6 10,0

182,5 10 0,4. 0,9 1,3 0.7 0,8

91,25 20 0,3 0,2 0,4 О.б 0,4

36,5 НО 0,7 0,2 0.1 0,1 0.4

18,26 100 0,8 0,4 0.2 0,4 0,3 •

9,125' 200 0,9 0,4 0,2 0,1 0,7

3,65 600 0,9 . 0,4 0.2 0,3 1.6

10 365,0 10 1.9 2,1 1.8 - 1,9 2,2 10,0

182,6 20 0,7 0,9 1.4 0.2 3,2

91,25 40 0,1 0,2 0.4 0,6 1,4

36,5 100 0,3 0 0.2 0,2 0,6

18,26 200 0.4 0,2 0,3 0,6 0,6

9,125 400 0,4 0,3 0,1 0.4 1,3

3,65 1000 0,4 0,2 0,4 0,4 3,0

3. Визначення швидкост! вологопереаосу

При викояанн! прогнозу для конкретних мзлюративнях об'ект!в вмшкають практичн1 трудаощ1, як1 пов'язан! з! оклгдаЮтыо визначення р!зних параметр!в: hibîukoctî вологопераносу в зон! аэрацИ V, ко£фЩ!ента конвективно! дифузП D та характеристик масообм1-ну. ОсоОливЮтю прогнозування процос!в волого- та солепэреносу на д1ючих системах являеться мокливЮть використання б1льа або менш достроковзос, в залежют! в!д отроку експлуатац!г, режимних спо-стерекень для визначення розрахункових параметр1в го (¿актичних даних, тод! як на стадП проектування мелЮративних систем ц! ве-личини для прогнозних розрахунк1в виСираються, як правило, по тна-лог1 ! або розраховугтьс л по проекпшх показшосах.

Балансовий мет->д ог'нки швид;сост1 вертикального волслпарезно-су в зон! аерацп е найлюкеним, таким який на в!добра«ае bcîgî складяост! руху вологи в з^н! аерац!!. Але для Д'-вгострокових прогноз!в, особливо на стади проекту?чння зровувальних систем, коли явможливо без тривалих споЩальних досл!даень урахувати особливост1 складаог „ пронесу вологопвреносу, метод водного балансу на втратив звоеГ актуальности Це досить переконлчво шдтверд-жують досл1дження, як1 виконано на р1зних мел1оративних системах ! закрема, для умов Гвн!чеського району ХерсонськоГ облает! в зс.х1 Каховськог ЗС. Тут Каховськои г!дрогеолого-м9Л1оратигаоп експадк-ц!ею ведуться регулярн! спостерекення на сольових стац1онарах. При цьому детально ураховуються особливост! режиму зрошеиня то кл1ма-тичн! показники. Для еп1гногних та прогнозгпи досл!дхень швядкост! вертикального вологопвреносу вжзначалисъ балансовом методом» Enli-ноз виконано на 10 рок!в 1969-1Г79 pp., його результат (табл.2)

Таблица Z

Результата еп!гнозу по сольовому стацюнару 4 (Каховська ЗС, Ген!чесышй район)

1нтервал досл!даень го глибинГ фунтового про-ф!лю, м

Значения засоленост! грунт!в С,S маси сухого грунту на 1979 р.

~ натурш | прогнозн!

0.00 - 0.25 0,015 С,02х

0,25 - 0.50 0 040 0."в2

. 0.К0 - 1.00 0,330 0,480

добре узгоджувться з натурними даними I дозволяють зробити висно-вок, що балансовий метод пизначення швидкост! вертикального воло-гопереносу, яка е основшш фактором перерозпод!лу солей в умовах зроиення дощуванням, ц1лком прийнятний для вир1шення практичних задач, як» пов'язан! з довгостроковими прогнозами сольового режиму зрощуваних земель.

ЛналоПчн! результата одержано для умов Швн1чно-Рогачин-ськоТ зроиувальног счстеми (табл.3).

Таблиця 3

Результата пор1ввяння натуриих та еп1гнозних значень BMJcTy солей по стационарах П1вн1чно-Рогачинсько1 sc

Зрошуваний масив Ста-ц1о-нар 1нтервал юелгдту-ваних /лиЗин, м Срок eniraray, Р- Засоления, Z

вих!д-не натур-не eulr-ноэне

Михайл1вський 8 0,0-1,0 1977-1982 0,092 0,0ГО 0,069

1,0-2,0 0,098 0,074 0,075

Басил 1всышй 3 0,0-1,0 1973-1983 0,099 0,072 0,072

1,0-2,0 0,098 0,070 0,0/0

Бесел1вський 4 0,0-1,0 I974-1983 0,081 0,069 0,070

1,0-2,0 0,143 0,143 0,145

В умовах високого вих!дкого засоления точн1сть еп1гнозних значень Jctotho нища. Де показали досл!д*вння для умов Керченсько-- го п!вострова та Ширвансьтого степу. Тут налетать пор!в:п:сагл не окремо взят! сольов! стаЩонцли, а карта, побудевон1 по натурних , та прогнозних значениях засояеност!.

Для детальних короткострокових прогнозJв сольного режиму не-обх!дн1 б!льа то'чн! споШальн! дося1джез. :я пронесу вологопвралосу, захрема, г1дроф1зичн! <«ернов I.e., Сергеев В.М., 1971; Ситников A.B., Муромцев М.Ы., Чернов!д В.Т..-Коркненко В.Т., Га-пон В.Р., Iß73-1992 R .). Вологогаревосу в робот! присвячено спеЩ-агчшй роздм, в. якому оскоана увага првдиллеться практиттш аспектам шеI проблема. Це вжзначеная параметр1в вологопереносу, розв'язанпя piBffifflb, як1 описувть цей процес в одиницяь. вологост! та г1дродинам1чних напорах, моделювання граничите удав, ощнка точност! прогнозное р!шень. Роз'йянуто практичн! зразки.

4. Визначення ковф!ц1енту конвективно! дафузН

Теор1я юлелереносу на зрошуваних землях розроблена досить глибоко. Ряд в1тчкзняних та заруб1внкх учених запропонуваля бсзл1ч р1шень перевахно прямит зад'ч солвпереносу, тобто при умов!, що Идродинам1чн1 та г!дрох!м!чн1 параметра в!дом1 заздалег1дь. Однак в склада1й проблем! практичного прогнозування, особливо на тривал! строки для великих територ!й, найб!льш в 1дпов1 дальним I менша всього розробленим залишаеться вйзначенш коефЩ1енту конвективно! дафузН.

Метода (экспериментального визначення цього параметру в гольо- . вих га лабораториях умовах досить докладно описан I в л!терятур! (АбдурагШов Т.Д., 19?3, 1974; Госсу Л.К., Солодовников А.Н., Харитонов Б.К.>1985; Рекс Л.М. та 1нш.,1984; ЩульПн Д.Ы- та 1нш.. 1984-1989 рр.). Протэ значения одерканих таким шляхом параметры характеризуют процеси солепе; эносу окремих невеликих ц! лянок в межах досл1дауваноТ облает! або ¡зольованих зразк1в грунту 1 породи у в!дносио К0ЮТК1 пром!жки часу. 1х до-1льно застосс^уватк для короткострокових прогнозних розрахунк!в. Для довгострокових лрог-ноз!в реИонал^ного ха^акте;./ необх!дн1 узагальнен! параметри, як! к!льк!сио характеризують солеперенос на протяз1 довгого часу в ре-альних г!дрогволого-мелIоративних сбетавкнах. Спочатк: для цього нами Оуло запропоновано викориеговувати метод ун!ф!коввних алго-ригм!в (В.Б.Георг1евсысий, 1971} в модиф!кованому вар!ант1, в комплекс! а мнокинною коре.пяц!ею. Ефективн!сть такого п1дходу показано в работ! на приклад! прогнозного позрахунку для Фрунзек-ського зрошуваного масиву Дн!пропвтровськоТ обласа.. Пот1м >у.ю розроблено комплексний чисельнс-анал1тичний метод спец!ально ; пя довгострокових рег1ональнлх прогноз!в, яким в робот! прид!ляеться основна увага. Метод дозволяе в процес! розв'язання !нверсно1 су-м1кно! задач! одноча^но визначати кпфЩ1енти конвективно! дифузИ для двох зон - аерац1! та повного водонасичен я. Суть його заклп-чаеться в багатократному сум!сному використенн! анал!тичких та чиселышх р!шень на ЕОМ мвтодом прогонки. Зокрема, для ряду зг тач застосовуються д.! анал!тичн! залекност!: - С.Ф.Авер'яногч

та' М.Ы.ВерадЧна

- le -

В =

_Vz_

In(С - 1)

С,

1-1

(4)

"1 +1 "1

Е?авом!рн! £ уыэвах усталеного режиму. В феллах (3) та (4) прий-нято сл!дуюч! позначвння: х - глибина залягання 1рунтових вод, м; Сг та Сс - в{дпов!дно м!нерал!зац!я грунтових вод та грунтових розчин!в в точц! х=0; С1+1, С1_1, - м1нерзл1зац1я Шдземних вод або засолен1сть в трьох точках досл1джувано! облает! на в1дстан! ъ одна в!д одно1.

Метод багатовар! антний. Представлений на рис.1 вар1ант схеми математичноТ модел1 в!добракае лише загальн! риси вар!ант!в, а сама: зону аерацН та повного водонасичення (умовн! познэчення до схеми представлено на рис.2). На верхн!Й «еж! досл!дауваног облас-

Ч1 1 1 I I I 1 1 И

x=0t л .(.a.n.n.n.i .а .ч .а .а .

I VT

Va

V.)

Ух 21пСг/С0

vprn

юа

_ —— fvcl + & - и,

W2 ijl ' Ot ^

V'z

ln(C - 1)

ci-i" °t-n С - с

t

'Z

i*.

Cr=const

"i+i

(

ЗОНА АЕРАЦ1I

¿b

ЛС

et ■fe

oC at

ЗОНА ПОВНОГО ВОДОНАСИЧЕННЯ

Рис Л. Схема облает! солепереносу

т1 (поверхня ьемя1) задаеться гранична умова III роду Данквертсь-Бреннера, ун1ф)ков?на г.ф./зер'яновиы. Поверхня грунтових вод служить на мо„ал! внутр1шньою межею. Вих1дне значения Гх м1нерал1-зац!Г задаеться на модал!, наступи! моделюються на р!зн! строки. Никн! мек1: покр!вля водотриву, умова II роду, витрати солей до— ptBHDBTb 0; покр!чля нап1рного водоносного горизонту з псат1йною м!нерал!гац!£ю - умова I род,, або умозна межа Т р^ду на глибин!.

|—*— Д вивдне засоления

межа зоии з вистом солей до0.25 % графк прогнозно? »соленость цифра

пошус строк прогнозу, рои |—»-| ншя мена дослщжушоТобласп

графк засолевосп усталому режим

1—1 р'шещ> грунтовых вод а!| шдошвашагшогоыдвму

|т ' т| поверхнязеши

|Щ [ водопстачаш | | | нижня межа ш'ддалена у несшчепшеть

Рис.?. Умовн! лозначення до рис Л, 3, б, 6, II, 12

де 1.ллив зрошення гэ шмвляеться.

Модель працюе таким чином. Вих!дн1 значения коефЩ1ент1в конвективно! да$уг!1 двох вищенэзваних зон оц!шпться наближано. 3 цими значениями р!шаеться система р!внянь, якими описуеться процес, що моделюеться, до момемту настання сталого режиму з за-даним ступенем точн^ст!. Результат» модеяовання в сталому ре*"м! використовуються як вих1дн! дан1 для розрахунку коефЩ!ента конвективно! дифузП по в!дпов!дних аналЬичних залежно-тях (3) - для эони аерацИ та (4) - для зони повного водонасичення. 3 розрахова-ними, тобто уточненими параметрами, знову р1шаеться система р!в-нянь до моменту настання стплого режиму. Процес продовжуеться до тих п!р, поки попе-едне та наступив значения парамвтр!в не зр!в-няються по ветачин! 1з заданим ступенем точност!. Запропонований метод ми розглядаемо як прпшалшй, достатньо ориг!нальний вар!-ант в!домого в матем^тиц! методу посл!довних набликень,правом1рний " для процес!в, як! гтодяться. Вс! операцИ пор!вняння та перерахунк* гд1йснюються н* ЕОМ в процес! виконання одн!с! програми. Бона оагатовар!антна. Позитивн1 якост! методу: I. Зих1дн1 дан! для визначення коеф1ц!енту конвективно! дафузП одержують 13 стандартного чомплексу г!дрогеолого-мел!оративних досл1дкень для оигрунтува. .1я зрошення. Це карта гли-бин зелягання, м!нерял!зац11 та ^¿,м1чного складу грунтових вод, за-эленост* пор!д зони аерацИ, в1 домоет! про кл!матичн1 показни-ки, режим зрошення, як'сть зрошувально! вода. 2. Результата розра-хунк!в не ьалежать в!д випадкових :„охибок при визначенн1 вих!дних уме . 3. У вар!антах, як« розгляд лись, викону.хгься умови корект-~ ноГ постановки, а саме: ртення однозначна для кожного наберу си-х!дних даних 1 ваперервно в!д них залегать. 4. Нряш! зть програм-hoio за^зпечедая виключае фактор трудомIctckoctI при багстоэчр!-антних розратунках на тривая! строки для знавших те ритор !й з велико и дег_льн!стю.' 5. Метод в!дкривае шир<:1 ыожлвьос?! для чкезль-них експэримент1в по розв'ячанню узагальнешх задач, як! дають dara.j важливо! додатково! 1нформац11. 6. Метод нйгоди не дае ф!-зично нереаяьних величин для розглянутого кола задач.

Результата розрахупсу коеф1ц!еата конвективно! дафузГ вище-викладеним методом в р!зних г!дрогеолого-мел!оративних умовах подано в рабо"! у вигляд1 таблиць типу 4. В текст1 викладено та про-анал!зовано 1 !нш! ваш! пропозиц11 по оц^нц1 коеф!ц1енту конвективно! дифуг.11. Результата узаг; льнен! в табл.5.

- to -

ТаОлиця 4

Результата визначення коеф1ц!ента конвективно! дифузП для НовотроЩького зрошуваного масиву

®заг' D-IO"* \ i^/добу

к^/добу С12~ so;" НСО3 Саг+ Ыа* »сер

3,8- Ю'3 2,8 3,15 IM 9,2 4,2 3,0 6,9

В табл.4. : ковф1ц!ент конвективно* дифузП, визначений по

загзльному вм1сту токсичних солэй, Dcep- серадне значения величин цього параметра, визначених для кокного 1з шести 1он!в.

Таблртщ 6

Значения параметр!в солешренос^

Назьа зрошуваноГ системи К1льк1сть визначень D-103, ^/добу |V| Метод визначень

Фрунзеаська, Днтропе-тровстко! облает! а 29 1,91-в,51 1,2-4,0 Виршення об0р~9них задач на елек-тричних CtT-ках,методом ув!ф!кованих алгоритм:в

Радгосп "Шапфейний", Крим 10 1,10-3,0 0,9-3,5 ЗапешЮть (2) метод ун!ф!ко-рованих алго-р!тм1в

Радгосп "Семисотка", Керченский п-1в 25 0,40-3,0 1,0-3,1 - // -

Татарбунарсышй ыасив

а. незрошуван! земл!

б. зрошуьан! делянки

30

16 I,I4-0,7'5 q 9_g q Залекнють (2)

15 0,19-2,60 ' ' Р!шення ск!н-

ченнс-р1знице-вих ptвпяль в!дносно параметра D

Ыкопальский ыасив ДнЮропетроЕськоГ обл.

10 0,10-0,6 0,6-1,9 Ысельно-анс-

л1ти®«ий

Геокр->йський та 1джар-сма& • айони Азербайджану

120

0,38-Г,04 0,7-1,8

- го -

Б. Урахування розчинення солей твердоГ фпзи тг (овного обы1ну

В практиц! виконання прогнозних розрахунк!в велик! трудном виникають при урахувани1 ро-чинення солей твердо! фази. Дан! чис-ленних експеришнталышх досл1Г"®нъ показують, що залехн!сть м!ж вм1стом солей в грунтових розчинв" с4 та водалх витяхках С мае л1н!С1ну або близьку до не! характеристику

с4 = АС + В, (Б)

да А 1 В - пост1йн! коеф!ц!енти для даного типу засоления в даних умовах. Р1ВНЯНЯЯ масопереносу яким описуеться одной 1рний рух грунтових ро:гпш:в, при наявност! солей в тверд!й фаз! мае вигляд

О

, ^[v с,) -

Тут с£ - вм1ст соле* в тверд1й фаз1; Сн - концентрац1я граничного насичення; г - коеф1ц!ент розчинення солей твердо! фази, доба"1. 1нш! позначення приводились вице. Поставляемо (б) в <6):

в В) - у В) ^ (АС + В)| йи^т. (7)

Оск!лыш в водних витяхках со л! у вигляд! кристал!вв!дсутв!, = и 1 (АС + В)] = О,

(7) сриймае вигляд:

]>.£§5 - V УА & - 7 28 «= пА 50 + в ¿8 . (8)

«Г д-£? «X ох ах П Пох!дна в!д пост!йво! В дор!внюе О. Розд1ливши вс1 чляни р1вняння, що залвшились, ва А, маема:

. О)

. «г п м Таким чином, коли як вих!да! уыови при прогнозна розрэхунках взяти результата х!м1чних анал!з!в водних витяжок когр! ы!стять практично вс! легко розчинн! токсичн! сол1, то правом!рнин виявля-еться вяклшешя !з р!гаянкд члена» який херактеризуе роспинення солей твердо! фази. Цэ !стотно спрощуе задачу, тек як в1рог1днв визначення параметра г надто проблематична, особливо ¿ля довго-строкових реПональних прогноз!и. Масообм1л в работ! трактуеться 1 ураховуЕться, в основному, но цубл!кац!ях М.Ы.ВеригШа, д.Ф.Шу-льпна те !х сп!вавтор!в (1979,1968).

и. Практичн! аспекта прогнозування солвпереносу . в нап12аридн1й зон1

Методику виконагс.я прогнозних розрахунк!в, включаючи обро -лення та анал!з ъззультатц}, розглянуто на конкретнкх мэл!оратив-них об'ектах УкраГни: Срунзенськэму, Шкопольськойу, Татарбунрр«-кому, Новотрошькому, Лвсол1вському масивах, зрошуг,ани* територ!ях в межах Керченського Швострова, Каховсък!й та Швн!чно-РогачЕ..-ськШ системах. Для кожного масиву розз'язаяо яктуальЕу практичну задачу. Г к1лька приклад1в" таких задач.

Одним 1з перших сб'ект1в мелЮративного освоения в Сервдяьому Придн1пров'1 <5 Фрулзенський масив ДШ^ропетровськоГ облает!. Тривал! рохимн! спостер^ження н' масив! позволили вигчтати достот-ньо над!йну оц1нку параметр!в солеггареносу. Кс«зф!ц1енг конз^чтив-ноТ дафузН визнгчавеч -о комплексн1й мотодац!, яка заключалась у сл1дуючому. По резул1™ата.. розшмних спосгерогень на сольових ста-Шонарах визначено 160 зн^чевь кое4)1ц1ента конвективно! дкфузП методом уи!<*!кованих алгоритма (В.Б.Георг 1 ево-кай, 1971). Пот1м и1 знвчення в1дкоректовано в проце.с1 еп:гнозу 1 оброблепо сп1льно з режимними спостерекенняыи'по лрограм1 мнокиииого корбляшйно ре-грес1йнаго анал1зу. Одержано два вида залегаост1 кооф1ц}ента кся-веьтивно! дифу:ЛГ (С) в!д ивидкост! воле хягереносу (V), м!нерал1-згщ! (Сг), глгбипи заляганил груитових вод (Ь, та м1не+зл1зацП водонадходжения (Сп). Ца ли!йна зедеюИсть зля водод;льних д1-лянох

Б = 0,0063 - 0,2644 -/0,014С„- 0,079Ск+ 0.000Л (10?

та пол!ном 2-го порядку для тэрасовоГ- частини масиву В - 0,00023 + 3,Т - 0,и9С„+ 0,08Ср+ 0,ГХЛ1 + 7,8^4 0,23<^ -

- з,4<^ - о,оос:лг. • (И)

41 залекностх викориотовувались при погдазних розрахунких нь стад!Г проектування Нам'якського, Верхне-Тардс^ського. Чагдали-н1всысого,. Царлчанзького, Олсксандр1 г^ьадго масив!й оереднього Пртш1пров*я, в1дпов!дно одод!льних та терасомис.

На богатьох зрошзузаних масивах Укра!ни д1лянки з Шдвищеним рм1стом легкорозчинних токсични" солей зустр!чаяться як окрем!

Олями- Так по результатах сольово! з::оки на територП Шкопольсь-кого ароиуваного масину оконтурено д1лянку плоцвв б1льшв 40 га э Ждошцешш BMtCTOM токсичних солой в межах 0,4-1,1% маси сухого грунту. Почетною при проектуваг I система цю Ялянку було виклю-чено 1з зрошегш. №mt шшнуеться II иел1орат:шна освоения, tomj було поставлено задачу к!льк1сно оц!нити данам 1ку розеолення грун-т!в при крутому на масив! режим! зрошення на IE та р1»шй гор!-од. Рвзульт ти прогнавших разрахунк1в 1з застое*ванням вицевикла-лэвих метод1в пс шзують, що при 1сиукгэму на масив.! режим! зрошен-ея ьирмою 2800 м3/га, метровый шар зони аер ц!1 onplсниться до BMtvty сол"<1 0,2£ % маси сухого грунту щзтягом 8 рок!в. Для роз-солонш. цього шару протягом 4-х рок!в зрошувальну норму належать аб!льшити на 700 ir/ra, п^лткгом 3-х..рок!в - на 1000 мэ/га (рис.З).

7. Солепоренос в аридепй гон! на прикладt Ширванського степу

Для аридно!, зони- характерна суц1льне шдвищвння вм' ~.ту солей . риних к!льк1сшсс гра,"Щ!й. РеПональний довгостроковий прогне ний розрахунок для цих vmob розгляну о на приклад1 Удаарского масиву Ширванського степу. Задача формудввалась тагам чином, Виконати Гфогназ сальового режиму пор!д зони аеращ! т_ м!нерал1зац1! грун-тових вод до моменту стабШзацП з детальнЮтю одкг р!к.

ПершЛетап прогнозного розрахунку - це пиданвя ваидаих да-нше у вигляд! схем м1 рорайонування (рис.4) з табличним додатком (Табл.6), лклй розкривае ! дополна. !т зм!с?. Схема не претендуе на одилзначШсть. Мож^лв! вьр!анти та модвф!кац!1 в залежное?! в!д Илькост!.! якост! г^дро^еолого-ыелЮра-ивно! ¿в*орыац!1, яку накладено в основу II побудгви. Ней вар!ант для Удкарського району Ширванського степу побудоьано ш трьох показниках, як1 виьначають рким, а само: середня засолен!сть грунт!в верхнього метрового шару зоь- аерацП, сере дня засолен!сть нвдележачо! товщ! 1,0-3,0 м гл глибича заляганнг хрувтових вод. Цифровий код на схем! означае глибш.у залягання грунтови.: вод в!д I до 4 м чарез 0,5 м, буквивий - р1зн! комб!нац11 засоленост! верхнього метрового иару зони аера-ц! 1 та шару I -3. м. На : ъому масив! ви„1лано 94 д!ляики, для кожно! визйаче.:о сво! параг:ст[ :i 1 виконано ирогнсзн! розраху^ки -ольового режиму пс чд зони аерацП та 11;рох1м1чного режиму грувтових вод. Рез."«ьтвти ikwtlj у вигляд! графШв ! карт ».рис. 5-9).

BJ/gl« DOES 9 ÎBJ^jî оовг - в :jkïoe шншгеалаойз min Лсавейшвтгоо г^ютнйг "Eomoda ваелиг/ева.'cond

8

оч «PoWo

\ W

X \ \ \ \\

-V.Ü1

гч \ \ \ w ! \ \\ \ \\

I

• K\V\r

to 0

\ V \ V V\7SI

Г\Л.\ \Л~

^\W\TV 0

To

04 O'o S'O

1\\\ч\ W

i,V\\\\\\ \\\N\ M

to С

R *X

j-OS'E SÏC O'C

[оз*г о*г

5¿4

os" i? i 04 S¿'0 OSu

sro

\ o

Рчс.4. Карта м1грорайонувашя Удаарського району

!» i i i i i +

Ей S i i + + + +

О S i i + + + -i

0« 33 + + + + + +

И SB (+■• + + +

о 2Б + + + + •+ +

« ЗБ + + + + + +

3 35 •<+ + + + t

ч ЗБ i + + + + +

M SB + + + + + +

s i i + + + +

CT 3B i 'i + + + +

M SB i . + + + + +

ftf oijso ob i + +■ t + +

fct dB + + + + + +

r-i 2В + +;+ + + +

n ж- + + + + + +

m ж. 4 4+ + + +

«R db + + +'+ + +

-i - О to O U5 О О

« S / g H H NN га

/ I н « о к ю (О

I1

аз

ЕЗ

О U

а

L-» ф

a s

В <? ~

ш m п «

а в Я в

й ä 4 Ö I S й о

и i ÍJ £

lili я о а « в И я я

I I » < О-о" --

0

025 0.50 0.75 1.0 1ЯЬ Ц50

1 го

2Д5

2.50

2.75

3.0

3.25

3.50

0.6

т.

■ Дош. {давно три вар!-анти решив эроиення -шшновий, фактачний та р-.зробяенш1 1нститутом ЛзНД1Г1М, як! и!др!зня-ються норыаш та строками подагра. 1 иэуяьтати прогнозных розрахунк1в шка-оухпь, цо цланоьий те фа-ктичшй режиыи ввдуть до накошчення солей в ко^е-невм!сьэну шар!. К!ль-к!сну характеристику цьо-го пр.цесу додано у виг-ляд! граф!к1в < заледаост! прогнозно! засоленост! в!д •тоивалс .п проц^су в час! та глфбшш залягання дссл!джуваноГ точки г|д п^вврхн1 земл!. На рис.б

в!добраквно д!лянку з вих!даим засодевням 0,72 та ЮТ Режим зрощееня, який .

го

/ ///А* / ////

г-/—//У/ /

/ /'/^'-5

г* 1 1т _

/ //М-ю

и/// « •#»•

///// Г

. . «»«.к«.»

Рис.б. Результата прогнозу при плановому режим! зрсшання

2 м.

' запропазовано • АзНД1Г!М, в!доов!дно • прогнозним . розрахункам налажить ьза-жати, оп-шальним. В!н створа б!лш сприят&^вий '•ольовий . баланс в . зон» аепаци (рис.б). Однак, прй иого зд!йсненн! по ;аних наших г1дродинам!ч-вих розрахунк1в, *нФаЛЬ-трац1Вне живлешы вшспиче п!дйо.н р!вня грунтових ьод !с швида!ст» до 0,ц м/р!к. ^ри слабк .чу пр^родаиму дренуваннГ ^ везадови ,н!й робо-1 шту-! «ого дренажу, цо мае

Г

025 0.50 0.75 1.0-----

о О,

. \\ V

,54гт\\ Ч\ Л. \ \

м.

сд

\ \ \\ \ 1

Рис.б. ¿"езул^г та прогнозу маль..ому режим! зрошення

ри опта-

- 27 -

СТУШНЬ ЗАСОЛЕНИЯ ГРУШТВ О-1,0м 1-3,Ои ) | незасолеш

г-—,

-Г"; слабозасоленГ

SS середньозасолеш

us т сильнозас°лея'

ГТТ1

Л Aj дужесильнозасолев»

М1НЕРАШЗАЦ1Я ГРУНТОВИХ ВОД, г/л ЦТ] до 1,0 |ТТ] 5,0-10,0 '

ЕЗ 1-з,о т >10,0

ЕЛ 3,0-5,0

Рис.7. Умовн1 шзначення до рисунк!в 9, 10

кисцо .. :-.лн1шн1й час, неминуче виншсне Шдтоплення зрошуваних та прилегли? територ1й за дак!лька рок1в. Тому неибх!дно перэдбачши комплекс заход1в по шдвищенню ефоктивяост! 1снуючих на масив! д^знажпих ипоруд. Для цього належать використати найб1льш прийня-тн1 1з бага^очис^анних рахомендац1й в1тчкзняпих та ^аруб1жних вче-них, як1 пропонують, зокрема, застосовувати в горизонталышх дренах нар1вн1 з гофрврованими плаотмасовими трубами нов1 гида ф1ль-труючих мат р!ал1в -синтатичн! волокна, гранульовану та пористу ^астмаси та баг по 1шшх, в першу черту 1з досв1ду ФРН.

Як додаткову 1нформац!в до оптимального режиму на рис.Ю подано рёзулътати рШення

3032-

2а-24' 20' 16 12 8 4 О

рои

узагальненоГ задач1 по .вияначеннв часу розеолеч-■ ня верхнього метретого шару зони аерацП до вм!-сту солей 0,2Г % в!д маси сухого грунту на нижн!й його мек1. Цю ж !нформа-ц1ю нище подано у вигляд! таблиц!. В таблиц! по вертикал зы!гтеться гли-бина залягання грунтових вон, по го^изонтал! - се-редня засолен1сть зони аерацП.

0.4 0,6 0,8 1.0 С,%

РГВ, м Них!дна засолен!сть, Ж

0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1.0

Час розеолення, роки

1.0 1,а < 3 10 16 22 £6 30 34

л.,0 1.0 2 4 7 II 1Г 18 20

3,0 1.0 2 3 Б 6 7,5 . 9 10

Рис.Ю. Час роасоле ля чархнього .е-рового шару грунту' до вм!с*.у оол .й не б!лып 0,25 * цд оптимальному рвким1 зродпння для РГВ,м: Ч - т,0; г - 2,0* Ь - 3,0

8. Дшам1ка солепереносу но рокультивованих землях

Зм 1 ст цього розд!лу демоне-фуе кожливост! розиирешш сф^ра застосув^няя М9ЮД1В, як1 пропонуються, 1 стс уеться пробломи ре-культивованих земоль в Приичо-добучних районах на иряклад! Зах1д-ного Лонбасу.Породи, яг1 добув."яться 1з Прничих виробок, в pl ntft Mlpl засолэШ. В .poi^jcl рек^льтивац!Г пар засолетк в(двал!в покриваоть суглинками, поим грунтага t г'дсад::уютъ дерева. Частя, у в!двал1в в1дсипають без рекультивацп. Ми п!д!йшли до ate! проблэ-ми вюсодя'ш 1з законом!рностей ф1зтсо-х1м!чног г5дродипам1ки по-рястих серодовгад. КлО'атичн! умови цьсн'о регtony так!, що в бага-тошчному розр1з! в природних умовах к 1 лысеть атмосферм* опад!». перевищуе випаровування з поверхн1 земл1 нл 9-IO мм. Тому в са-редаьобагатор1чному розр!~1 процес вологопереносу на в1двалах без мзл!орац1Г в пр^лдних умовах буда харакгеризуватись шсх1днш потоком вологи, який забег течуе пов1льнг розсолення в1двьльних зго-р!д (рис.И). П1сля проведения л!сс..аел1орыЦ7 сумярпэ ■ водоспожи-вання р!зко виростзе за

рахунок трансп1рац1Г. Да- 0.1 0.7 о.з 0.4 0.5 сз С,% ф1цит вологи п богарних ' "J и ~'

умовах 'сумарнэ водоспо-жиьлзня MJiiyc -.тмосферн1 оггяди) складе но мекше 90 мм за р1к. Рослини ви-мушен! покривати його ta запас 1в груи' ->во1 вологи нищелэжачих горизонт!з, як! в свою чергу полое ш-ються t результат! п!д-жлалеиня грунтовки/ водами. Тому на ракультивова-них иахтних в!двалах богарного або люомелюпованих нрчинуче ви. лсзе висх1д[шй noi-fc вологи та розчинечих в ntft солей, в результат! Рис.11. Результата прогис ,у сольового чого мояливе засоления режиму нерекультивованого шах^чзго , но.сипного грунтового шару в!двалу

(рис.12). Прогноза! розрахунки, як1 к!льк1сно характеризуют динамо можлипого вторшкого засоления, дозволять зробити висновок,

що л1сомэл1орац!я та с!ль-

О 0.4 0.8 1Л 1.8. 2.0

1т^?.

0.8 1.0

1.В-1

го-

2.Б-

ал-

а.ч

4.0 4.5 5.0 8.5

е.о

б.6 Хл

Ш

и

J

и/

-20

Рис.12. Результата прогнозу сольового режиму рекультивованого шахтного вывалу

ськогосподарське викорис-тання ракулыавованих в1д-вал!в мохе бути ефективним лише на фоь1 до;- лткового штучного зволоження. тобто зрошення. Зб!лыцекня по-тухност! ,на~шгаих грунт!в не виключае загрози 'засо-лення, а лише лодовжуе цен процес у час!. Дан! остан-н!х рехимних спостере» зь ни в!двалах Шдтвердкують правом 1ра!сть елшх вис-новк!в. В!дзначаеться ма-сова загибвль рослин та присутн'зть токсачних солей в наогному грунтовому шар!.

Основн! висновки ■'а чропозиц!!

Т. Чукупн!сть розр^бок, як! ран1ше !снували,та запропонованих. ! як! маять сугубо практичну спрямозан1е<н>, дозволишь виконувата достатаьо шформатнш! прогнозн! розрахунки динам 1кн солвпереносу в умовах зрошешя на тривал1 строки для велики*. територ!й при реально !пнуючому р!вн! забезг.эчення вих1даою !нфэрмац!ею.

,'2. Як ВИХ1ДН1 дан! в прогнозних розрахунках використовуються . результата Х1М1ЧН0Г0 анал!зу Еодниг. витякок, якцо доказана л!н1йна залекнЮть м!х загальним вы Ютом легкорозчишш солэй в грунтах та м1..ерал!з:Щел груятових розчин1в. При цьоыу !• р!вняння масипере-носу виклотаеться член, ягам ураховуьтъея розчинення солей твердо! фазп так як дан1 х1м!чних алал:з!в водаих витяхок'вже у^аховують цей дроцес. Таким чином значно спроцуеться р!шешя задач!« особливо доагострокових рег»оналышх прогноз1в. В цих умовах оц!нка коеф!Ш€вту розчинекия солей твеодо! ф^зи духе проблематична.

3» Длл р!шсрчя складних задач масоперевосу наВЗиыа дои!льно

застосовувати р!зн1 модиф!кац! Г неявних ск1нченно-р1зг..п1ввих схем з повною дискрета1стю в чао! та простор!, математична точн1сть яхих може бути оц!нена по запропонованих таблицях, граф!ках та програм! чисельного експерименту для будь-якого набору вих1дних даних. Для кола -адач, як1 розглядгэться, спос1б апроксимац11 пер-шо! пох1дно! у р1внянн1 масоперэносу не виявляе 1стотного впливу на точн!сть р!шення.

4. Виб!р М9тод!в оц!нки параметра для прогнозу в значн!й м1р1 визначаеться часовими та просторовими характеристиками проце.с!в, к1льк1гтю I способом подання вих!дно! {нформац!!. Так для короткострокових ;.окальних прогноз!в г1дродинам1чн! параметри в зон1 аерчц1 Т оЩнюоться г!дрс*й1зичними методами та I? р1шонь р1внянь вологопереносу. Для дострокових регЮнальних гтогноз1в не втратив своеГ актуальност! балансовий метод визначення Пдродина-м!чних параметр!в, що п'дтверджуеться еп1гкозними розрахунквми 1 пор1внянням !х з нг.^урними спостереженнями. Коеф1ц1ечт конвективно! дифузП для короткострокових локальних прогноз ¡в мож-на визначити експериментальним шляхом в польовкх та лабораторн-тх умовах. Для довгосгрокових прогдаив реПональлого характеру найб1льш 1нформзтивнлм в!являеться ч!свльно-анал!тичний метод, який ми пропонуемо. •

Б. Для кола задач, ят<1 рязглядагаться, метода математично! стчтистики доц1льно вживати, як ДОПОМ1Ш1, що. допоянюють г1дродннам!чн!.

6. Можливост! запропонованих метод1в можуть Сути суттево розширег! за рахунок застосування !х для прогнозних разрахунк!в на^ 1нших екс -ог'чно несприлтли А об'сктах.

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДЧСЕРТАЦП 0ГЙГБЛ1 КОВАНО В СЛ1ДУЮЧЮС РОБОТАХ..

1. Мальцев А.А., Силко Н.Ф., Евграшкина Г.П. Прогноз уровен-ного режима грунтовых вод Арнсь-Туркестанского орошаемого массива //Вопросы гилрсгес логических прогнозов з связи с ирригацией зиель и водоснабжением. - Днепропетровск:, ДГУ, 1970. -.Г.,г',6^1б1.

2. Рудаков В.К., Евграшкина Г.П., Яременко А.И. Численный" аг.ллиз плановой неустанор"вшейся фильтрации в условиях ирригации земель с применением аналитических расчетов и вычислений на ЭВМ "Минск-22" //^которые "актуальные вопросы современного естес зо-знания. - Днепропе1^овск: ДГУ, 1971. С.19^-198.

- -Н -

•■"!. Жданов В.К., Ег -рашкина Г.П. Численны? анализ сложных фильтрационных потоков в условиях орошения с применением ЭЦВМ Минск-22 //Вопроси гидрогеологических прогнозов в связи с ирригацией за!,^ль и зодоилабж. яием. - Днепропетровск: ЛГУ, 1972. -С.119-140.

4. Рудаков В.К., Евграшкина Г.П , Н.П.Тупина Особенности уро-аеного режима грунтоЕ"х вод в ргЛонах рисовых оросительных систем // 1 лросн гидрогеологичестта прогноз«: в связи с ирригацией земель и водоснабжением. - Днепропетровск. ДГУ,1°72.-вып.5.-С.82-86.

Б. Евграшкина Г.П., Андреева Л.А. Опчт аналитического прогноза уровенного режима грунт.гых ^.од на орошаемых землях Краснодаре-конского района крымской области //Вопросы гидрогеологических прогнозов в спз с ирригацие? земель и водоснабжением. - Днепропетровск: ЩТ, 1973. - С.95-99.

6. Евг_ашкина Г.П. О щ. "менении матв!,.ат:1ческой модели растекания бугра грунтовых вод для краткосрочных прогнозов и определения гидрогеологических параметров //Вопросы гидрогеологических прогнозов в связи с ирригацией земель и водоснабышем. - Днепропетровск: ДГУ, 1973. - С.104-108.

7. Евграшкина Г.П. Некогорне результаты экспериментальных исследований конвективной диффузии на электрических сетках //Вопросы гидрогеологических прогнозов в связи с ирригацией земель и водоснабжение?-. - .Днепропетровск: ДГУ, 1^75. - С.77-85.

8. Евграшкина Г.П. Экспериментальный'исследования по моделировании водьо-~олеього режима орошаемых земель на сеточных АВМ //Тезисы докладов Всесоюзно-о научного семинара "Новейшие метода исследования ч моделироЕ ния процессов переноса подземных вод". -К.: Знание, 1976. - С.35-36.

9. Е_грашкина Г.П. К вопросу исследования солевого режима . орошаемых зег.чль методами аналогового мс мелирования на электрических сетка: //Вопросы гидре геологических прогнозов в связи с ирригацией земель и водоснабжением. - Днепропетровск: ДГУ, 1977. -С.26-о4. '

10. Евграшкина Г.П., Коппеда Ы.М. Прогноз солевого режима по"в и грунтов зоны аэпации Фрунзенского орошаемого массив^ методами математического моделирования /.'Мелиорация и водное хозяйство. - К.: Урожай.-Вып. 4Ь, ,197В. - С.56-63.

11. Рудаког В.К., Н.Е.Москвичэва, Г,П.Евграшкина и др. Фильтрационные исследования ■ с применением АШ для района Ма невской

оросительной системы (в зон" кг-ала Цнепр-Донбасс)'// Вопроси гидрогеологических прогнозов в связи с ирригацией зе: эль и годоснаб-кешем. - Днепропетровск, ЛГУ, 1978. - С. 48

12. Методические разработки по обосн ванию с.,а лония на Керченском пстуострове. Коллектив авторов, ротапринт Укрй-ЛУ'!. Ч., 1977. -188с.

13. Коря А.М., Евграшкина г.П. Прогноз солсзого режима ороша-ь.мх земель в условиях высокого исходного засоления //Мелиорация и водное хозяйство. - К.: Урожай, Ъ79. - В!Ш.47. - С.18-21.

14. Евграшкина Г.П. Прогаоз солевого режима орошаемых земель методами математичоскс^о моделирования '"/Тезисы доклад, з роспуски кэ"ского совещания "Проблемы охраны природы и рекреационной географии УССР" - Харьков, 1979. С.СТ.

15. Москвичева Н.Е., Ев гружена Г.П. Исследование методами математического моде ~кровакия фильтрационного потока г зоне горизонтального мелиоративного дренажа //Вопросы гидрогеологических прогнозов I связи с лрригацией, водоснабжением к промшшенв-н строительством. - Днепропетрс ск: ДГУ, 1980. - С.4М4.

16. Евграшкина х'.П. Экспериментам'шо иссл9дова!шя влагопере-носа на электрических сетках //Воп^сы гдрогоологических прогнозов в связи с ирригацией, водоснезбкынием и промышленным строительством. - Днепропетровск: ДГУ, 1980. - С.61-65.

17. Евграшкина Г.П. К погтрссу прогнозиросания солевого режима орошаемых земол., ¡татодами мат мати"оскс1го моделирования //.¿?исн докладов 4-го ж яведомстгчннс; о совещания по мелиоративной гидрогеологии. - М: 1981. - С.72. л

18. Евграшкина Г.П. Вк голнешю краткосг' - шых препкгаов солевого режима 'рошаемых земель //Мели-раита и водное хозяйство. -К.: Урожай. Вып.57, Т9а1. - С.44-49. • .

19. Скабьлланович И.Л., Бронштейн Б.Е., Евграшкина Г.Р. и др. Охрана геологической среды и рациона-ьное и^тользовь ие водных ресурсов. - Днепропетровск: ДГУ, 1983. - 80 о.

20. Евграшкина Г.П. Методические указапил для гроведения лабораторных работ но курсу "Динамикэ подземных вод", Днепропетровск : ДГУ, 1983. - 12 с.

21. Евгоашкина ?.П. 1'^тода прогнозной оценки вли..няя прудов-накопителей на иочвснпо-мелиоратшлшг и пигрогеолоппоскис уелг .ия прилегающих тедрлторий.!' : ЧЕЛ N7897-84, ДСИ.П.12.84 0,4 п.л.

- -

. 22. Евграшкина Г.П., Орловский Н.Л. Чрогнозная оценка изменения солевого режима ороааклп земель Генического района Хер< энской области. - М.: ДЕП №7897-84, ДСИ, II.12.84. O.S п.л.

23. Евгр шоша Г.П., Левшаков С.Ф. Прогноз изменения почленно-мелиоративных и гидрогеологических условий Западного Донбасса в связи с развитием горних работ. М.: ДЕП N7889-84, ДСИ, II.12.84. 0,6 п.л.

24. Евграшкина Г.П. Методические указания к выполнению лабораторных работ по курсу "Мелиоративная гидрогеология" для студентов специальности "Гидрогеология и инженерная геэлогяя". - Днепропетровск. -1984. 20 с.

25. Шинкаревский U.A., Евграшкина Г.П. Методические указания по оценке качеств подземных вод. -Днепропетровск:ДГУ, 1984. -20 с.

26. Евг1ашсина Г.П. Методические указания к выполнению лабораторных работ .по спецкурсу "Мелиоративная гидрогеология". -Днепропетровск. - 1985. 12 с.

27- Евгргякина Г.П., Горобец O.A. Изменение почвенно-мелиора-тивннх и гидрогеологических условий под влиянием деятельности угольных шахт Западного Донбасса. - М.: ДЕИ N9491-85, ДСИ, 15.01 .£5, 0,f п.л.

28. Евграшкина Г.П., Кукуй А.М., Лобода А.И. Прогноз солевого режима орошаемых земель Татарбунарского массива Одесской области методами, матемаидаского моделью вания //Вопросы гидрогеологии и инженерной геологии в связи с ирригацией земель , водоснабжением и промрчленныы строительством. - Днепропетровск: ДГУ, 1985. -С Л18-124.

29. Евграшкина Г.П., Курочкина Л.И. Прогнозная оценка влияния пр"да-накоцит9ля в балке Стуканова на почвенно-мелиоративные и гидрогеологич'ские условия прилегающих территорий //Вопросы гидро-.л'еолргии а инженерной геологии в оязи с ирригацией земель, тодо-снабжешшм и срокншленнш строительством. - Днэгтопетровск: ДГУ, 1905. - С Л18-124.

80. Евграшкина" Г П. Прогнозирование солевого режима орошаемых земель в процессе эксплуатации. оросительных систем //Вопрсы мо.шор. гидрогеологии, инк. геологии и мелиор. почвоведения. - М.: ВШИ1М1, 1986« - .

31. Е^^рашюша Г.П.' Определение параметров солен реноса при прогнозных исследованиях //Мелиорация и водное хозяйство. - К : >роже». Вт.63, U86. - С;81-89.

32. Скабаллаповпч И.А., Евгратипа х'.П. Прогнозная минерализация вод рега Самары //Молтараци.. и водное хозяйство. - К.: УроетЙ. Вшх.65,1965. - С.27-31.

33. Евграшкииа Г.П. Практические аст.ктн прогнозирования солевого реима орошаемых земель /УГ'эзиси док-. 2-~о Уральского научно-коордянац. совещания по охране и рациональному использованию подземных вод Урала я сопрэдельпых регионов'. - Свердловск: I9SS. - С.91. !

34. Евграшкина Г.П., Лэвсиков С.Ф. Гидрогеологические исследования и прогнозы для целей охрчш поверхностных вод //Тезист» докл. 2-го Уральского научш-координац. совещания по охране и рациональному использования под. эмных Урала г. сопредельных регионов. - Свердлова: 1986. - С.53-54.

35. Евграшкина Г.П. Прогноз солеъо^о pern а рекультивированных иахтннх отвалов //Мелиорация и водноо хозяйство. - К.: Урозай. Внп.66, 1987. - С.43-49.

36. Кор« A.M., Евграшкииа Г.П., Гаврилэв В,М. Прогнозное исследования солепереноса в условиях Кура-Араксннской 'низмзипсти //Мелиорация и воднсз хозяйство. - К.: Урокай. Внп.677. 1987. -С. 43-51.

37. Евграикипа Г.П., Ямигрпчонко Р.Н. Оценка эффективности колтоидно-солев"х экранов.- М. :ДЕП N9341-87 ДСП, 04.07.87. 0,4п.л.

33. Адаменко ОМ., Авдройч,,.; В.Н., Евграшкина Г.П. и др. Вопросы охраны геологической среди при интенсивном строительном i ¿гародохозяйственном освоении территории Украшш //Препринт. - К.: ИГЛ АН УССР, I9T7. - 55с.

39. Корж A.M., Евгпашкина Г.П., Перцогский В.Ю. Математическое моделироьанио солепереноса т услов ях Ширванской стопи. - М.: ДЕП, N3P78-B-88, 13.05.88. 2 п.Л. •

40. Кора A.M., Евграп-япа Г.И. Практические сспекты -¡пгазя-рсваиия солевого режима орошземих зе..лль //Математические метода в мелиорации и гидрогеологии. - Днепропетровск: ДГУ,' 1983. -С.38-46.

а. Евграшкина Г.П. Прогнозирование ¡ассопермгоса' в условие оршсния с применением ЭВМ //I чебное пособие. -Днепропетровск:* ДГУ, 1988. 76о.

4Я. Евграшкина Г.П., Левшаков С.Ф. Прогнозная оцгнка влияния горнодобывающей промынцснно^ти на почвонно-мелиоративные и'гидрогеологические условия прилегащих территорий / "Гыжш докладов

территориальной паучио-техиач&скоИ коадронции "Проблемы охрана окрукавде? среда горнорудшх районов Урала" - Свердловск: 1583. -С.13-14.

43. Свобадяеиошч К.А., Евграшкина Г.П. Прогнозированию изко-иоикй по'шошю-койюраткшой к гидрогеологической обстановки в Западаем Донбасса //Тозкса докл. 1-го Есоссв-зного гкдро; алогического отсюда. -.К.: 1989. - С.45.

44. Евг^зшсш Г.а., Лввшокав С.Ф. Ыотода прогнозной оценки Елияшл ошггшх „тпалов до иочвошю-мелиоративпие и гидрогсологи-чосию условия пршюгаюсдах территорий //Прогноз. ,к контроль геологической среда в районах освооииа мзстороздопий твердшс горючих ископаемых. - М.: БШС, 1989. - С.77-26.

45. Евграотшна Г.П., Шмалий Т.Н. Оптимизация режимных HaOJm-дадай на мелиорируемых землях для целей мониторинга //Тезисы дохсл. конфэре.лки "Экологические аспекты осушите лышх мелиорация на Украине. - К.: 1992. - С.57-5Э.

4^. - Евгршяша Г.П. Прогнозирование мелиоративного состояния рекультивированных земель в Западном Донбассе //Материалы межрегиональной научно-практической конференции "Экологические проблб.дш аг-арного производства" т.1. - Днепропетровск. - 1992. - С.69-70.

47. Евграшкина Г.П. Прогнозная оценка влияния прудов-накопителей и шахтных, отвалов на гидрогеологические к почвенно-мэлиора-тивше .условия в Западном Донбассе //Экологические проблемы Приднепровья. - Днепропетровск: ДГУ, 1992. - С;30-3?.

48. Евгр'ашина Г.П. О достоверности долгосрочных прогнозов солевого режима орошаемых земель //. Пдротехн1ка t мел1орад(я в Укра1н1. Вып.2., Киев, 1993. -С.92-96.

49. Евграшкина Г..П., Шмаляй Т.И., С.^арич A.B. Организация режимных наблюдений на орошаемых землях для целей эколоуо-Мвлиора-

. тивного мониторинга // Тезисы док .. мевдунар. конф. "Экологи .еские проблемы при орошении и осушшш". Ч.Г. Киев. 1993.-0.31-33.

РГб од

- / 1с л

институт гедгошдаки и меяисрации

повшеме эдагшичвскоя эгаапивност

закрытых оросительных систем с ДОВДЕВАЛЬШШ иашинш! "ФРЕГАТ" И "ДНЕПР"

киев 1993