Бесплатный автореферат и диссертация по сельскому хозяйству на тему
Разработка элементов технологии выращивания семенного материала картофеля на безвирусной основе в условиях юга Украины
ВАК РФ 06.01.05, Селекция и семеноводство
Автореферат диссертации по теме "Разработка элементов технологии выращивания семенного материала картофеля на безвирусной основе в условиях юга Украины"
ШСТИТУТ ЦУКРОВИХ БУРЯКЮ YKPAÏHCbKOÏ АКАДЕМЙ АГРАРИЯХ НАУК
РОЗРОБКА ЕЛЕМЕНТ1В ТЕХНОЛОГИ ВИРОЩЗВАННЯ НАС1ННСВОГО МАТЕР1АЛН КАРТОПЛ1 НА БЕЗВ1РНСН1Й
OCHOBI В ЗМОВАХ ШВДНЯ НКРА1НИ
06.01.05 - СЕЛЕКЦ1ЯIНАСШНИЦГВО
Автореферат дисергаци на здобуття наукового ступеня кандидата с1льськогосподарських
наук
ГНддубняк Тетяна Анатол1шна
Кшв 1997
Дисертащею е руколие
Робота виконана в 1нституи зрошуваного зеклеробства УААН.
Науковий кер1вник: кандидат сшьськогосподарськпх наук, ст. п.
сгавробтож Бугаева 1за5елла Павупвка. Ьнститут зрошуваного землеробства УААН, зав. ваддшом бютехнсшоги картопга.
Офгцшт опоненти:
-доктор альськогосподарських наук, КожутакоНе/н СемешВна, Сумсысий державний аграрний ушверситет, професор кафедр:! селекцц 1 насшницгва.
- кандидат бюлопчних наук, сг. н. ствробкник РедькоВтра 1аатВка, 1нститут цукрових буряюв УААН, керше ж творчого колекгиву мжроклонального розмноження.
ПроЫдка уетаноВа: 1нститут землеробства УААН (м. Кшв). Захист вадбудеться « 1 » жовтня 1997 року о «10» годин на засщанш спещалвовано! вчено! ради Д 50.05.01 при 1нстшуп цукрових буряюв УААН, за адресою: 252650, ГСП, Кшв 650, вул. Клгшчна 25.
3 дисертащею можна ознакомитесь у б'&тотещ 1нституту цукровкх бурягав УААН (другий корпус) за адресою 252650, ГСП, Кшв 650, вул. Юшачна 25..
Автореферат решеланий «_/_» «_ » 1997 року.
ради
Вчений секретар спещалЬс
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальшсть теми. Врожай картогш при вегетативному розмно-женш значною м!рою залежить В1Д якосп сад1вного материалу. Суча сна оргашзашя картоплярства на Швдш передбачас повне покриття потреб в насшневому матер1ал1 шляхом його постачання з центральных та захшних рспонт краТни. Але через це виникас ряд проблем I негативних наслщюв, що незадовшьно вьтбиваються на розвитку галузг .Основ!« з них:
- велию витрати коитв та енергоресурав на перевезення насшнсвого матер1ал}т;
- иев1дпов1ДН1Сть сортового складу завезених бульо до мгсцепих умов вирощуваиня;
- зиачне попршення якосп матер!алу при транспортувашп при-зводить при зимовому збер1ганн1 до 30% втрат загальних об-сяпв матершлу, негативно вщбиваеться на врожайностг бульо ! в шлому збшьшуе ахнварпсть продукцп.
Ц1 та шин чинники призвели до необхгдносп створення реп-ональноТ системн насшнлцтва, яка дозволить поряд з завезенням насшневого матер1алу в значили \iipi забезбечнтн виробникш власним високояюсним са/штим матер1алом, придатним до М1сцевих умов вирощуваиня 1 з1 зниженою соб1вар-пст10.
Через жорстю пого;шо-к;пматич1п умовн ГПвдня традишйна схема одержання елт! карго мл) (5-7 роюв) тут непридатна, бо ви-родження в1дбуваеться за 2-3 роки. Використовуючи бютехнолопчш метода одержання 1 розмноження шшдного ма-тер1алу та метод двоврожайно1 куль тури при польовому репроду-куванш, 1нститутом зрошуваного землеробства було розроблено принципово нову схему одержання елгги картоош на безшрусжй основ1 для умов ГПвдня:
1 р1к - одержання мйпбульб в культивашйних спорудах;
- розсадник випробування (весняне або л1тнс садшня мшбульб);
2 р\к - розсадник розмноження (весняне садшня бульбами з
розсадника випробування);
- розсадник супер-суперел1ти (лпис садшня св!Жоз¡6-раними бульбами з розсадника розмноження);
3 piK - розсадник суперелпи (весняне садшня бульбами з ро-садника супер-суперел1ти); - розсадник елгги (лиге садшня св1жоз!браними бульбами з розсадника суперелпи);
Вишдним магер1алом при цьому е 6e3BipycHi росли ни та м1кробульби in vitro одержаш в лабораторп м i кр ок л о н ал ь н о го розмноження 1нституту зрошуваного землеробства УААН.
Ел ¡та одержана за такою схемою по врожайноеп, якоеп i стану здоров'я не поступаеться елт, що вирощена при бшьш сприятливих умовах, а по собтартосп на 5-17% нижча. Це пов'язано насамперед з використанням для садшня при польово-му репродукуванш в двоврожайнш культур! фшолопчко молодих бульб.
Найважливйним етапом схеми, вщ якого залежить швидюсть вщтворення сл1ти та п обсяги е закритий грунт. Bi;i матер1алу КуЛЬТурИ in Vitro Тут ОДерЖуЮТЬ МШОуЛЬби, JIKi В ПОВНШ Mipi збер1гають 6e3BipycHicTb i мають високий потенщал продуктив-Hocri i якосп. Збшьшення юлькосп такого Marcpiany можливе за умов ефективного використання грунту теплиць. Тому доендження по розробш елемент)в технологи внрощування м^тбульб спрямоваш на збшьшення ефективносп насшшштва картоош в умовах ГПвдня.
Мета i завдання досл1джень. Розробити елементи технологи виро-щування мппбульб в закритому грунт!. Для цього вивчити вплив способу садшня, глибини заробки м^кробульб культури in vitro, площ живлення розсадних рослин та способ1'в збирання мннбульб на pier, розвиток, продуктившеть рослин та ефектившеть використання плонйзакритого грунту.
Наукова новизна. Вперше для умов Птдня одержаш результата досл1джень по розмноженню вихцшого безв^русного матер1алу в закритому rpyHTi.
Практична щншеть i реалтщн резулыа^в дослшжень. Результата використовували протягом 1990-96 pp. в практиш вирощування елп и картопл! в Ihcthtvti' зрошуваного землеробства. Починаючи з 1994 р. паралельно з доаидженнями в1дд!лом бттехнологм кар-тоши проводилося опробування пасшневого Marepiajiy картошп вищих репродукшй у виробншгт. Робота проводилась в фер-мерських господарствах Херсонсько! облася «Градово» (фермер
Гром М. М.) i «Тавр1я» (фермер Худсшй Г. М.). Насшневий ма-тер1ал використовували як для одержашш товарно1 продукн (при ранньому збиранш та в бюлопчнш стиглогп), так i для подаль-шого розмноження в двоврожайнш культурь При осшньо-зимовому 36epiranni вщходи елтюго матер1алу не пе-ребшьшували 1%, а врожайшсть l-oi та 4-oV репродукцш при ранньому збиранш становила 153-200 ц/га, а в бтлопчнш стиглосп -250-300 u/га. В обох господарствах одержано чистий прибуток вщ pcajii ianiV товарноУ картоши, який значно перевищував eci витра-тн.
Апробащя роботи. Матер1али дослщжень допошдали на Коорди-!ianiйно-мстодичиж pa/ii Науково-методичного центру з проблем картоплярства Укра'ши в 1991-95 pp. i на Вчених радах 1нституту зрошуваного землеробства в 1991-95 pp. Результата також до-повщались на науковш конференци в Дшпропетровську в 1996 р., конферецп молодих вчених cneuianicTie в 1нституп картоплярства (Немшаево 1996 р.).
Декларашя особнстого пнескч. Особисто були проведен! лоспд-ження, спостереження в 1994-95 pp. Оброблеш i узагальнеш експе-риментами результата дослщжень в 1990-95 pp., обчислеш показ-ники економ1чно1 ефективносп роботи. Дисертант щиро дякус ст. н. сшвробтшку Малишенко В. М. за допомогу при виконанш' роботи.
На захист виносяться положения:
Q стр^чковий cnocio садшня мжробульб культури in vitro б умовах теплинь як оптималышй технолопчний захщ ефективного ви-користання грунту; ЕЗ доцщьшсть садшня розсадних рослин культури in vitro з пло-щею живлення 60 х 10 см для ефективного використання грунту теплиць;
□ багаторазове збирання врожаю як стимулюючий захщ пщ-. вишення продуктивное!! рослин i зростання кшькост]' одержано! ПрОДуКШ1 3 ОДИНИЦ1 корисно'1 riJIOLUi теплиць. Обсяг i структура роботи. Робота складаеться з 5-ти глав, вис-новюв, пропозищй виробництву, списку Л1тературии (213 назв, в тому числ1 73 ¡ноземннми мовами), додатклв. Загалышй обсяг роботи 189 ст., в тому чист основний 3MicT на 172 ст. В основному 3Micri 14 таблиць, 18 рисунюв i 7 таблиць в додатку.
Пуб.икащя результатЧв достджень. За темою дисертаца опубл1ковано 3 статп.
УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ ДОСЛЩЖЕНЬ
Вихщним матер ¡алом для дослцив е 6e3BipycHi рослини та М1крооульби, одержан! в кульчур! in vitro в лaбopaтopii' «¡кроклоналыюго розмножешш картопл1 Гнституту зрошувалого землеробства. Використовували сорти Незабудка, Невська, Сштанок кшвський, Луговська, Радомишльська.
Досл1ди проводили в 2-х стащонарних теплицях. Загальна площа кожно'1 - 200 м2. Склад грунту - су Mini торфу, шску та дернового грунту у стввщношенш 1:1:1. ArpoxiMinm влостивосп грунту: bmict рухомнх Р:Оз - 6,7-9,5; КгО - 25-30; штратного азоту 5,9-12,6 мг на 100 г грунту в uiapi 40 см.
В грунт садили тшьки ri мкробульби, що пройшли перюд спокою. В pa3i необхщносп штучно виводили ix ¡з стану спокою шляхом обробки 4-х компонентним розчином стимулятор1в росту i пророщували у зволоженому nicny 5-6 дшв. Склад розчину: rioepejiiii - 0,0005%, янтарна кислота - 0,002%, родашстий к ал i if -1%, тюсечовина - 1%. Ilpo6ipKOBi рослини перед садпшям в грунт укоршювали 10-12 дшв в рулонах з торфокришкою.
За планом дисертаца проведено 4 достди. Схема дослщу № 1.
№ Площа живлення, см Глибина садшня, см Материи
1 60x5 2 мжробульби сор™: Незабудка Невська Cei ганок киТвський Луговська
2 60x5 3-4
3 60x5 5-6
4 60х 10 2
5 60 х 10 3-4
6 60 х 10 5-6
7 60 х 15 2
8 60 х 15 3-4
9 60 х 15 5-6
Схема дослщу № 2.
№ Площа живлення, см Матер1ал
1 60 х 10 Розсадш рослини сор™ Незабудка, Нев-ська,.Св!танок кшвський, Луговська, Ра-домишльська
2 60 х 15
Схема дослиу № 3.
№ Способи садшня Матер! ал
1 Контроль. Рядковс садшня з плошею живлення 60 х 5 см Мпфобульби сорту Невська
2 Стр1чкове садшня. Сгр!чка складасться з трьох рядюв. Вщстань мхж м1кро-бульбами в рядку - 5 см, М1Ж рядками -20 см, м!ж стр!чками - 60 см
Схема дослщу № 4.
№ Способи збирання врожаю
1 Контроль. Одноразове збирання мтбульб в кшш вегетани.
2 Шдкопи купив через кожш 3 тижш' теля першого 1 вилучен-ня мипбульб д1аметром бшыне 2 см.
3 Викопка кутш'в через кожш 3 тижш теля першого з вилу-ченням мннбульб ;и а метр ом бшьше 2 см та наступним садшням куиив.
4 Теж, то вар. 2, але шдкопи через кожш 4 тижш.
5 Теж, що вар. 3, але викопка купив через кожш 4 тижш.
6 Викопка купив через кожш 4 тижш теля першого з вилу-ченням вах мтбульб, що утворилися, та наступним садшням куиив.
Використовували мкробульби сорту Невська.
Площу оолп<ово1 дшянки (1 и2) та повторшсть (6-8 разова) в Д0СЛ1Д1 становили зпдно «Методики опытного дела в овощеводстве» (гл. «Особенности методики проведения опытов в сооружениях закрытого грунта») М., 1992.
Кожний досльт, супроводжувався спостереженнями, облжами, доапдженнями, як! виконували зпдно «Методическим рекомендациям по проведению исследований с картофелем» К., 1983
- фенолопчш спостереження;
- густота насаджень;
- динамша росту i розвитку бадилля з визначенням висоти рослин, К1лькосп стебел i листе, маси бадилля та плопп листовоТ по-верхш;
- динамша росту i розвитку пщземно! частини рослин з визначенням маси коршня, кшькосп столош'в та зав'язюв бульб, маси бульб та Гх фракцшного складу;
- визначення вфусного ураження рослин (вЬуально та серо-лоп'чним методом);
- облж врожаю з визначенням маси бульб, Ух кшькосп та фракцшного складу кожноГ рослини.
Математичну обробку одержаних даних проводили методом дисперсшного анатзу з використанням рекомендаций Доспехова Б. А. (1985), Молостова А. С. (1966), Левандовського I. Л. та Ше-пель В. Д. (1977).
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛШЖЕНЬ
В шдроздш «Способи вирошувашш мшбульб в умовах теп-лиць з М1крооульб культурн in vitro» представлен! результата по вивченню впливу глибини садшня м1кробульб та плоил живлення на picT, розвиток i продуктивность рослин та ефектившсть вико-ристання плот закритого грунту.
Одержан! результата свщчать, що при розширент плони живлення з 60x5 до 60x10 та 60x15 см спостер/гаяася тенденщя до зниження висоти рослин i збшьшення кшькосп стебел i листав, зростання плоил листовоГ поверхш на 17 га 47% в ¡/шов ¡дно до вказаних площ живлення. Приведен! граф^чш матергали, як/ вка-зують на прискорення процесу бульбоутворешгя у рослин на 5-7 дшв та значне шдвищення його ¡нтенсивносп при збшьшенш площ! живлення з 60x5 та 60x10 до 60x15 см. Багатортш даш свщчать, що зростання продуктивносп рослин вщбувалося в нев!'дп0в1дн0 меншому ступеш', ш'ж pier самоГ ало mi живлення у
якос-ri прикладу в данш робсш наведено результата по сорту Луговсь-ка (табл.1).
При зростанш плоии живлення вдв1Ч1 (з 60x5 до 60x10 см) кыьюсть бульб тд кущем зросла на 22%, а втрич! - на 36%. I. Вплив площ! живлення та глибини садшня мкробульб in vitro
на продуктившеть рослин сорту Луговська (1990-92 pp.)
№ Площа Глибина Maca Кшьюсть Кшьюсть продукш! 3
живлення, садшня, бульб, бульб, 1 м2 корисноУ плоил грунту
см см г/росл. шт./росл. врожай kulbkíctb
В С бульб, г бульб, шт
1 60x5 2 20,5 5,4 678,1 178,6
2 60x5 3-4 19,4 5,3 623,9 170,7
3 60x5 5-6 26,5 6,0 764,0 173,0
4 60 х 10 2 34,1 6,2 545,6 99,2
5 60 х 10 3-4 32,5 7,4 505,4 115,1
6 60 х 10 5-6 37,7 6,5 571,5 98,5
7 60 х 15 2 45,5 8,7 436,8 83,5
8 60 х 15 3-4 46,2 7,8 457,8 77,3
9 60 к 15 5-6 42,7 6,9 " 404,4 65,3
HiP05
ф. В 17,74 2,15
С 89,90 8,12
Зростання врожаю вщбувалось через збшьшення юлькост! бульб д1аметром б'шьше 2 см, вщповщно на 38 та 150%. По шшим сортам результати аналопчш.
Глибина садшня мкробульб, як фактор, ¡стотно не впливае на р1ст, розвиток 1 продуктившеть рослин за умов шдтримання вологостт грунту на р1вш 75% НВ.
Кшыисть одержаноТ продукцп з одиниш корисно'1 плопп грунту зро-стае з загущениям садшня. Чинниками цього с нев1Дпов!дн!сть зростання продуктивност1 рослин до росту плопп живлення та значне зб'шьшення кшькост1 рослин на одиниц1 плопп грунту при загущено-му садшш. При плопп живлення 60x5 см кшыисть одержаних \uni6yjib6 у сорту Незабудка зростае на 68,8 та 124,7% в зр^вненш з
площами живлення 60x10 та 60x15 см. Клльюсть мш1бульб Д!аметром бшьше 2 см (найбшып цшноУ насшнсвоУ фракцп) зросла вдповщно на 49,3 та 23%.
Таким чином, результати дослщу показали перевагу сад ¡мня мжробульб за схемою 60x5 см незважаючи на кранц умови розвитку рослин при бшышй nnoiui живлення.
В шдроздш «Залежшсть KuibKOCTi ochobhoV продукцп г 1 м2 грунту теплиць вщ плонн живлення розсадних рослип» визначено вплив плоил живлення npooipKOBiix рослин (яю попередньо укоршювали в торфокришщ) на Ух picT, розвиток, продуктившеть та ефектившеть використання ruioiai грунту.
Спостереження показали, що розсадш рослини реагували на pi3Hi rnioiui живлення под1бно до рослин з мшробульб в више зазна-ченому дослщь При збшьшенш rnioiyi живлення рослин сорт1в Незабудка, Невська, Свпанок кшвський, Луговська з 60x10 до 60x15 см маса мйпбульб зросла на 19,3-59,3%, кщькшть мшбульб на 19-44,6%. Перевага загущеного садшня рослин спстер1галася в збшыиенш кшькост! М1шбульб з одшшш корисноУ плопп на 3,2-50% в залежносп вщ сорту (табл. 2).
2. Вплив площ! живлення розсадних рослин культури in vitro на Ух продуктившеть (1990-92 pp.)
Сорт Площа Маса Кшьюсть Юльюсть продукшУ з
живлення, бульб, бульб. 1 м2 корисноУ плоил
грунту
СМ г/росл. шт./росл. Врожай Юльюсть
А . В бульб, г бульб, шт.
Незабудка 60 х 10 20,2 3,2 336,0 53,3
60 х 15 25,4 3,8 281,9 42,2
Невська 60 х 10 23,5 3,1 392,0 51,7
60 х 15 31,6 4,5 351,3 50,1
HiP05
ф. А 2,89 1,00 В 6,04 3,25
В шдрозд1Л1 «Вплив способу садшня ликробульб культури in itro на вих1д кшькост1 мнибульб з одишпн корисно!" площ] теп-тць» контрольным BapiaHTOM був рядковий cnoci6 садшня за схемою 0x5 см, ефектившсть якого була визначена в першому дослщь 1,осл1Джупали стр1чковий cnocio садшня мжробульб, коли стр1чка кладасться з трьох рядюв. Вщстань м!ж рядками - 20 см, м!ж пкробульбами в рядку - 5 см, Mi ж стр1чками - 60 см. 1ор1вняння за рядом показниюв визначило бшьш високу ефективнсть кспериментального способу садшня. Площа листовоУ поверхш 1 м2 lociBy при стр1чковому розм1шенш рослин була на 68,7% бшьше, шж [ри рядковому за схемою 60x5 см, що позначилося на врожайност1 табл. 3)
3. Вплив способу садшня мжробуль культури in vitro в умовах теплиць на ефектившсть використання 1 м2 грунту
(1994-95 pp.)
Врожай Кшьюсть бульб. шт
Способи садшня бульб.г загальна в тому чиын Л1аметром бьчьше 2 см
. Контроль. Рядкове садшня за схемою 60x5 см. 92,7 36.6 13,9
!. Стр1Чкове садшня. Стр!чка складасться з трьох рядюв. Вщстань М1Ж рядками - 20 см, М1ж мжробульбами в рядку - 5 см. М1Ж стр1чками - 60 см. 207.9 65.7 21.9
При стручковому cnoco6i розмшення рослин В ПОр)ВНЯШП 3 зядковим за схемою 60x5 см врожай мнибульб з 1 м2 корисноТ площ1 геплиць зростас на 144%, загальна кшьюсть бульб - на 43%, в тому mcn'i Mini бульб диаметром б!лыие 2 см - на 72%.
ГБдроздш «Вплив багаторазового збирання мппбульб на акт, розвиток i продуктивщ'сть безв1русних рослин в умовах теп-гшць».
3 метою шдвищення продуктивное^ кожноУ окремоУ рослини зри вже визначених технолопчних параметрах вирощуваняя иЬлбульб нами дослщжувалося багаторазове збирання врожаю.
Пс^внювали контрольной вар!ант, де бульби збирали одноразово (в кшщ вегеташУ) та п'ять способ1в багаторазового збирання.
Встановлено, що багаторазове збирання врожаю мало стиму-люючий вплив на формування бульбоутворюючих органш 1 самих бульб. Загальна юлыасть бульб на рослину зросла на 14-72% в гюр1внянн1 з контролем (табл. 4).
4. Вплив багаторазового збирання врожаю на продуктившсть рослин
в умовах теплиць (1994-95 рр.)
Способи збирання врожаю Загальна кшьюсть бульб на д1лялщ, шт Фракцшний склад бульб (за д1аметром. см), % Врожай бульб 3 дшянки, г
>3 2.9-2 1,9-1,1 <1
1. Одноразове збирання бульб в кшш вегетацп (контроль) 25,5 10,0 24,0 48.0 18,0 101,7
2. Пщкопи купив через кожш 3 тижш теля першого 1 збирання мШ-бульб бшьше 2 см. 29,0 2.0 27,0 51.0 20,0 98,4
3. Викопка куццв кожш 3 тиж1н теля першого з ви-лученням мипбульб д!а-метром бшьше 2 см I на-ступним садшням купив 41.9 0.7 25.0 45.3 29.0 121,4
4. Теж, що вар. 2, алг пш-копл ку1шв через 4 тижш 33.2 3.0 30,0 48,0 19.0 127,0
5. Теж, що вар. 3, але викопка купив через кожш 4 ТИЖН! 33,8 2,2 25.4 48.4 24,0 100,8
6. Викопка купив, вилучення ВС1Х бульб, що утворилися, садшня куийв 1 наступна викопка через 4 тижш теля першоУ 43.8 0.9 16.5 49,4 33,2 89,2
1994 №Ро5 1,17
1995 Н1Р05 1,77
ОШНКА СТАНУ ЗДОРО'Я РОСЛИН
В cucxeMi насшництва картошй питания збереження материалу в сташ вшьному сил lupycinix захворювань мае важливе значения на Bcix етапах вщтворення елгги. На ГПвдш, при високо-му шфекцшному фош, ураження можливе паипъ за умов розмно-ження влхщного матер ¡ал у в закритому грунть Профшактичш заходи для запоСмгання проникненння в теплишо BipycHoi шфекин поеднували з щотижневою обробкою рослин 0,05% розчином nipiMopy на протяз1 вегетацн. В1зуальний огляд nocieiB та серо-лопчш анал1зи показали, що в середньому за роки дослщжень материал в теплиш 3oepirac oeiBipycuicn,. Юльк1сть хворих рослин вщ мжробульб була в межах 0-0,04%, вщ розсади - 0-0,01%. IJi результате вказують на задовшьний стан здоров'я матер1алу та при-датшсть його до подальшого розмноження.
EKQHOMI4HA ЕФЕКТИВНГСТЬ ВИРОЩУВАННЯ М1Н1БУЛЬБ
Встановлено, що для мнсробульб культури in vitro еко-H0Mi4H0 бшьш доциьш загущеш посадки за схемою 64)х5 см при рядковому cnoco6i садшня та стр1чковий cnoci6 садшня. При цьому бшыш витрати на одержання мш!бульб окупуються за ра-хунок значно бьльшоУ ю'лькогп продукшУ з единиц! корисноУ плоил i не позначаються на cooiBapTocri одшшш продукшУ.
Вирошування мнибульб з м!кробульб при плотах живлення 60x5, 60x10 та 60x15 см забезпечуе практично однакову соб1варт1сть продукшУ, яка складае 0,32-0,33 грн.
При стр1чковому способу садшня соб1варт;сть однниш продукци навпь знижусться на 28,6%. Вирощуваиня розсадних рослин з площего 60x10 см дозволяе одержуваги додатково 23,2% мнибульб, що визначае еконо\ичну дошльшеть способу, хоч cooiBap-ricTb одшшш зростае на 7%.
Cnoci6 багаторазового збирання врожаю шляхом шдкопування купив через кожнг 4 тижш i внлучення бульб д1аметром бшьше 2 см в пор1внянш з одноразовим збиранням (контроль) дозволяе одержувати додатково 30 % кшькосп
М1шбульб. При цьому СОб1ВарТ1СТЬ одиниш продукци знижуеться
на 23,9%.
висновки
1. Збшьшення площ1 живлення рослин в1д мкробульб з 60x5 до 60x10 та 60x15 см сприяе зростанню аавиляцшноТ поверхш рослин вщпошдно на 17 та 47%.
2. Розширення плоил живлення рослин вщ мкробульб з 60x5 до 60x10 та 60x15 см призводить до прискорення бульбоутворення на 5-7 дшв, пщвищення шгенсивносп процесу, збшьшення се-редньо"1 маси бульб на 31,4 та 52,9%.
3. Зростання плоил живлення рослин вщ мкробульб з 60x5 до 60x10 см пщвищуе врожайтсть сортов Незабудка, Невська, Свгганок кшвський, Луговська на 43,9-62,9%, а кшьктсть бульб шд кущем на 10-26,8%. Зростання плопн живлення з 60x5 до 60x15 см збшьшуе масу одежаних мппбульб на 102,7-161,3%, а кшьюсть бульб пщ кущем на 26,7-64,1%.
4. Збшьшення глибини садшня мкробульб ¡ид 2 до 4 та 6 см в умовах теплиць суттсво не впливае на продуктившсть сорпв Незабудка, Невська, Свланок кшвський, Луговська за умов гндтримання постппкл вологосп грунту на р!вш оптимально! (75% НВ).
5. Скорочення плоил живлення рослин вщ мкробульб з 60x15 до 60x10 та 60x5 см призводить до зростання врожаю з I м2 корис-ноТ площ1 грунту теплищ вщповщно на 30-48 та 27-32%, загаль-но'1 кшькосп мш^бульб на 83-130 та 58-79%, в тому числ! мш1бульб д1аметром бельше 2 см на 23-111 та 48-54%.
6. Вирощування мппбульб з мкробульб при площах живлення 60x5, 60x10 та 60x15 см забезпечуе практично однакову с0б1варт1сть продукцп, яка складае 0,32-0,33 грн.
7. Площа листово1 поверхш 1 м2 пос1ву при стр1чковому розмщешп рослин на 68,7% бшъше, шж при рядковому, за схемою 60x5 см.
8. Стр1чковий споаб розмщення рослин в!д м^кробульб в пор1Внянн! з рядковим, за схемою 60x5 см пщвищуе врожай з одного 1 м2 корисно! площ1 грунту теплиць на 144%, загальноТ
юлькосп бульб на 43%, в тому чисти миибульб диаметром бшьше 2 см на 72%.
9. Собтартзсть одиниш иродукцп при стр1чковому cnoco6i садшня в nopiBHHimi з рядковим за схемою 60x5 см нижча на 28,6%.
Ю.Збшыпення плоии живлення розсадних рослин сорп'в Незабудка, Невська, Свгганок ктвський, Луговська з 60x10 до 60x15 см призводить до зростання маси миибульб на 19,3-59,3%, юлькосп мтбульб на 19-44,6%.
1 КМаксимальний обсяг продукци вщ розсадних рослин з 1 м2 ко-рисно'У плоии фунту теплиць забезпечуеться при бшьш загуще-ному садшш - 60x10 см. В nopiBtwuiii з площею 60x15 см обсяг врожаю зростас на 6,5-19,2%, кшьккть бульб на 3,3-118%.
12-Багаторазове збирання врожаю миибульб шляхом пщкошв куипв через кожи! 4 гижш пicля першого i вилучення бульб д1аметром бьзьше 2 см забезпечуе npupicT листово! поверхш рослин в зр1внянн1 з одноразовим збиранням врожаю на 8°/», а юлькосп новоутворених столошв та зав'язюв бульб на 8,3%.
13.Багаторазове збирання миибульб шляхом пщкошв куиив через кожи! 4 тижш шсля першого та викопування куиив через 3 тиж-Hi теля першого i вилучення бульб Д1аметром бшьше 2 см доз-воляе додатково одержувати 30 i 64%> м in ¡бульб з рослини в пор1вняин1 з одноразовим збиранням врожаю в кшш вегетаци.
14.Соб1варт1сть одиниш продукци при багаторазовому збиранш врожаю шляхом шдкошв купим через кожш 4 тижш nicra першого i вилучення бульб д1аметром бшыие 2 см нижча на 23,9% за соб1варт1сть при одноразовому збиранш врожаю в кшш вегетаци.
ПРОПОЗИЦЦ ВИРОБНИЦТВУ
1. В умовах закритого грунту вирощувати мйибульби з \пкробульб культури in vitro з плошею живлення 60x5 см, або використовувати стр1чкове розмщення рослин. Строчка скла-даеться з трьох рядюв. Вщстань м1ж мшробульбами в рядку 5 см, м1ж рядками - 20 см, м1ж стр1чками - 60 см.
2. Розсадш рослини розмадувати в теллищ загущено, з площею живлення 60x10 см.
3. Для одержання бшьшоУ юлькосп минбульб вщ рослин викори-стовувати багаторазове збирання врожаю шляхом шдкошв kvuúb через кожш 4 тижш шел я першого i вилучення минбульб д1аметром бшьше 2 см.
СПИСОК РОБ1Т ОПУБЛ1КОВАНИХ ПО TEMI ДИСЕРТА1Ш
1. Ефективтсть використання плоив закритого грунту для роз-множення тшдного матер1алу в cucrevri насшництва картошн' на 6e3BÍpycHiñ ochobí в умовах гивдня УкраУни. // Матер i ал и науковоУ конференцн «Проблем» пдромелюрацн в Украни» -Дншропетровськ : 1966. - с. 132.
2. Cnoci6 садшня м1кробульб культури «in vitro» в умовах закритого грунту II Актуальш проблеми ефектнвного використання зрошуваних земель / Зб1рник наукових статей. - Херсон : 1997. -с. 70-73.
3. Шляхи пщвищення продуктивности рослин в закритому грун-ti II Актуалын проблеми ефективного використання зрошуваних земель / Збфник наукових статей. - Херсон : 1997. - с. 74-77.
АНОТАП1Я
П1адубняк Т.А. «Розробка елементт технологи вирощування iiaciiuiCBoro матер1алу картоп:н на оезшрусшй ochobí в умовах П1влия Украши». Дисертащя на здобутгя вченого ступеня кандидата с1льськогосподарських наук за спещальшстю 06.01.05 - селекшя i насшшиггво. 1нститут зрошуванного землеробства. Херсон 1997.
Захишасться дисерташя, в яюй вщображеш результата дослщжень 1990-1995 pp. по розмноженню вихщного безв1русного наешневого матер1алу картошн в закритому rpyim. Встановлеш ochobhí технолопч1п параметр« вирощування минбульб з розсад-них рослин i м1кробульб культури in vitro. Доведено, шо з метою одержання найбшьшоТ юлькосп' продукцп (минбульб) з 1 м2 ко-рисноУ площ1 теплиць вихщний warepiaji висаджувати загущено: мшробульби - стр)чковим способом, а розсадш рослини - рядко-вим (з площею живлення 60x10 см), хоч продуктившсть кожноУ о крем oí рослини при цьому знижуеться. Встановлено, що захщ
багаторазового збирання мнйбульб д1аметром бшьше 2 см шляхом шдкошв рослин через кожи! 4 тижш дозволяв шдвишити про-дуктившсгь кожноТ окремо? рослшш при вже встановлеиих способах вирощування. В работл приведена економ1чна оцшка р1зних способов вирощування мнйбульб 1 доведена ефектившсть техно-лопчних заход1в, що рекомендуються до виробництва.
KjiH)4oei слова: рослини in vitro, м1кробульби, мннбульби, плота живлення, глибина садшня, продуктившсть, закритий грунт.
АННОТАЦИЯ
Поддубняк Т.Л. «Разработка элеме»ггов технологии выращивания семенного материала картофеля на безвнруснон основе в условиях юга Украины». Дисертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук но сненналыюстн 06.01.05 -селекция и семеноводство. Институт орошаемого земледелия. Херсон 1997.
Защищается дисертация, в которой отображены результаты исследований 1990-1995 гг. по размножению исходного безвирусного семенного материала картофеля в закрытом грунте. Установлены основные технологические параметры выращивания миниклубней из рассадных растений н микроклубней культуры in vitro. Доказано, что с целью получения наибольшего количества продукции (миниклубней) с 1 м2 полезной площади теплиц исходный материал садить загущено: микроклубни - ленточным способом. а рассадные растения - рядковым (с площадью питания 60x10 см), хотя продуктивность каждого отдельного растения при этом снижается. Установлено, что прием многократной уборки миниклубней диаметром больше 2 см путем подкопов растений через каждые 4 недели позволяет повысить продуктивность каждого отдельного растения при уже установленных способах выращивания. В работе приведена экономическая оценка разных способов выращивания миниклубней и доказана эффективность рекомендуемых технологических приемов.
Ключевые слова: растения in vitro, микроклубни, миниклубни, площадь питания, глубина посадки, продуктивность, закрытый грунт.
ANNOTATION
Poddubnyak Т. A. «Development of technology elements of popato seed material growing on the virusless basis in conditions of the south of Ukraine». Thesis for a candidate degree of agricultural sciences by speciality 06.01.05 - selection and seed growing. Institute of irrigated crop farming.
The thesis is defended in which the results of investigations of 199095 years on reproduction of potato initial virusless seed material in greenhouse conditions are expounded. Technological parameters of minitubers growing from seedlings and microtubers of culture in vitro are established, it is proved that in order to get the largest quantity of production from the useful area of green-house the initial material is to be planted thickly: by the microtuber - striped method or row with nutrition area to 60x5; seedlings according to layout 60x10 sm, though here productivity of every individual plant is lower than in the thinner sowings. It was stated that the method of repeated harwest of large minitubers by undermining of plants in every 4 weeks allows to increase productivity of every individual plant at already settled technological parameters of growing. In the paper there is given economical evaluation of different methods of minitubers growing and the efficiency of recommended techological methods is grounded.
- Поддубняк, Татьяна Анатольевна
- кандидата сельскохозяйственных наук
- Киев, 1997
- ВАК 06.01.05
- Способы оздоровления и ускоренного размножения семенного картофеля
- Научно-технологические основы оздоровления сортов картофеля от вирусов в условиях Приамурья
- Продуктивность и качество семенного картофеля в различных экологических условиях РСО-Алания
- Особенности культуры картофеля в Республике Саха
- Урожайность и качество картофеля в зависимости от плотности и массы семенных клубней на разных фонах органических и минеральных удобрений