Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Разработка биотехнологических параметров применения иммуномодулятора КАФИ для повышения продуктивности индеек
ВАК РФ 03.00.20, Гельминтология

Автореферат диссертации по теме "Разработка биотехнологических параметров применения иммуномодулятора КАФИ для повышения продуктивности индеек"

MIHICTEPCTBO АГРАРН01 ПОЛ1ТИКИ УКРА1НИ Б1ЛОЦЕРК1ВСБКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНЫЙ УН1ВЕРСИТЕТ

КАЧАН АНАТОЛ1Й ДМИТРОВИЧ {-^'Ч

С'

УДК: 636.592.03/.087.8):573.6

РОЗРОБКА БЮТЕХНОЛОГ1ЧНИХ ПАРАМЕТР1В ЗАСТОСУВАННЯ 1МУНОМОДУЛЯТОРА КАФ1 ДЛЯ П1ДВИЩЕННЯ ПРОДУКГИВНОСТ1 1НДИКТВ

03.00.20 - бютехнолопя

Автореферат дисертацн на здобуття паукового ступени кандидата спьськогосподарських наук

Б1ЛА ЦЕРКВА— 2000

Дисертащею е рукопис.

Робота виконана на кафедр! др1бного тваринництва I кафедр! ппени тварин та основ ветеринарноУ медицини Бшоцерювського державного аграрного университету Мппстерства аграрноУ пол1тики УкраУни

Науковий кер1вник: - доктор ветеринарних наук, професор, НМтенко Анатолш Мефодшович, Бшоцерювський державний аграрний ушверситет, завщувач кафедри ппени тварин та основ ветеринарноУ медицини Офвдйш опоненти:. -доктор сшьськогосподарських наук, Клщеико Григорий Тимофшович, Нацюнальний аграрний угпверситет, професор кафедри год1вл1 альськогосподарських тварин

- кандидат сшьськогосподарських наук , старший науковий сшвробпник Батюжевський Юрш Никифоровнч, 1нститут шахУвництва УААН, завщувач лабораторп год!вл1! технологи корхпв

Провщна установа: Державний науково-дослщний ¡нститут бютехнологи 1 шта.шв м1кроорганпм1в, Miнicтepcтвo аграрноУ гюл1тики УкраУни, м. КиУв

Захист дисертащУ вщбудеться " " 2000 року о годиш на

зааданш спешал1зовано1 ради Д 27.821.01 в Бшоцермвському державному аграрному ушверситет1 за адресою: м. Бша Церква, пл. Соборна, 8/1, ауд. М

3 дисерташсю можна ознайомигись у б1блютещ Бтоцерювського державного аграрного ушверситету. Автореферат розкланий

2000 року.

Вчений секретар —.

спещал1зовано1 вчено! ради Розпутшй О.1.

ЗЛГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуалыисть теми. Птах1вииитв0 в Укра'пи с одшоо з найбшьш ¡нтенсивних 1 динам1чних галузей сиьськогосподарського виробництва, яке мае ус! можливосп у коротю строки збиыиити виробництво д1етичних висококалор1йних продуктов — яець I м'яса птиш для забезпечення в них потреб населения Украши.

Одним ¡з важливих 1 перспективних напрямюв у м'ясному птах1вництв1 с шдиювництво. М'ясо шдшав е, зокрема, д1егпчним продуктом харчування. Кр1м того, шдики з уЫх вид1в сгтьськогосподарсько! птищ вщзначаються високою живою масого I мають хороип вщтворювалып якостг Незважаючи на таи ушкальио висои генетичш особливосп шдиюв, шдшивництво в Укра!ш почало занепадати.

Однак, основними причинами, що зумовили спад виробництва продукцп шдиювництва 1 стримують подальший розвиток гие! важливо! галуз!, е, з одного боку, загальна для всього твариншщгва Украши економ1чна криза, а, з шшого ■— недостатня збалансовашсть рацюшв як за основними елементами живлення, так ! за бюлопчно активними речовинами. Перел!чеш причини, за винятком загальнс! економ1Чно!' кризи, у поеднанш з шшими факторами створюють дисбаланс м!ж оргашзмом птиц! ! навколишнш середовищем, знижують ¡мунооюлопчну реактившеть ! негативно позначаються на продуктивпост! ! вщтворювальних функщях шдигав, пригшчують функцюнальну актившеть центрального органу ¡муногенезу — тимуса ! в щлому порушують гомеостаз птищ. Такий стаи справ у шдишвництв! турбуе ! виробничник!в, ! науковщв, а тому вони активно здшешоють пошук нових метод1в тдвшцення продуктивносп ! ввдтворювалышх функцш ¡ндшав.

У птах1вництв!, зокрема, в шдиювництв! досить детально вивчеш д!я та бюлопчна роль амшокислот, впамийв, фермент!в, макро- та мкроелементтв. Однак, щодо тканинних препара™, зокрема ¡муномодулюгачого препарату КАФ1, ефективн!сть його застосування в шдиювництв!, як стимулятора росту ! тдвшцення збереженост! шдичепят, зпиження оплати корму ! вщтворювальних функцш у ремонтних ¡ндичок, ще не вивчалась. Ось чому вивчення впливу ¡муиомодулятора КАФ1 на життездатшеть, продуктивн!сть 1 вщтворювальш якосп ремонтних та дорослих ¡ндичок, а також розробка технолопчних прийом!в його використання в шдиювництв! е актуальними.

Зв'язок роботи з науковпми програмами, планами, темами. Тема дисертацн затверджена вченою радою зоошженерного факультету Б!лоцерк!вського державного аграрного ушверситету, узгоджена з науково-виробничим об'еднанням "Укрптахопром" Мшктерства АПК Украши ! входила до складу державно! комплексно! науково-техшчно! програми "Продовольство-95", проекту "Птах!вництво". Дослщження проводились зпдно ¡з завданням

"Розробка мстсдав пщвищення ввдтворювалышх якостей ¡ндичок в кшщ племшного перюду на племзавод! "Головур1вський" Ки1всько1 обласп" (Державний реестрацшний номер 0196V007682).

Мета i завдання дослижень. Мета роботи полягала в розробщ бютехнолопчних параметр1в застосувашы препарату КАФ1 для шдвищення продуктивное™ при вирощуванш ремонтних i використанш дорослих ¡ндичок. У зв'язку з цим були поставлен! таю завдання:

— визначити вплив ¡муномодулятора КАФ1 на гематолопчш та ¡мунобюлопчш показники кров1 ремонтних i дорослих ¡ндичок;

— з'ясувати роль ¡муномодулятора КАФ1 у формуванш резистентное^ оргашзму та продуктивних якостей ¡ндиченят, вирощуваних на ремонт;

—■ дати пор1вняльну характеристику несучоеп та вдаворювальних якостей дорослих ¡ндичок залежно вщ дози препарату КАФ1;

— розробити бютехнодопчш параметри застосування ¡муномодулятора КАФ1 для ремонтних та дорослих ¡ндичок;

— розрахувати eKOHOMi'iny ефективн!сть використання оптимальных p¡Bi¡ÍB ¡муномодулятора КАФ1 для ремонтних та дорослих шдимв.

Наукова новизна одержаннх результате. Вперше в умовах промислового шдишвництва Украши визначено вплив ¡муномодулятора КАФ1 на деяю показники гомеосгазу, збереженосп, продуктивиосп, вщтворювальних якостей ремонтних та дорослих ¡ндичок.

Розроблеш оригшальш бютехнолопчш параметри застосування препарату КАФ1 для ремонтних та племшних ¡ндичок.

Отримаш дат слугуватимуть основою при застосуванш cnoco6¡B тдвищення продуктивное^ i вадтворювальних якостей самок ¡нших вщув сшьськогосподарсько1 птищ.

Було подано заявку на патент "Cnoc¡6 застосування гомогенату тимуса для ¡ндичок", на яку отримано позитивне ршення про видачу патента № 98052586 на винахщ без проведения експертизи вих 19 жовтня 1999 року.

Практичне значения одержаних результат! п. Важливють отриманих результате полягае в тому, що обробка ремонтних ¡ндичок ¡муномодулятором КАФ1 в 5-10-добо"вому bíhí пщвищус збережешсть i'x на 10,8-15,0 % (Р<0,01), прирют живо! маси — на 3,4-8,6 % (Р<0,01) i наближуе ii до генетичного потенщалу кросу "Хадон".

Обробка дорослих ¡ндичок препаратом КАФ1 в умовах виробиичоТ перев1рки дозволила шдвищити i'x несуч1сть на 6,8-12,1 % (Р<0,05), вихщ ¡ндиченят — на 5,2-7,1 % (Р<0,01).

Запропонований способ застосування ¡муномодулятора КАФ1 на ремонтних ¡ндичках дозволяе пщвищити р1вень рентабельности з 14,5 до 20,9. %

Розроблений нами cnoc¡6 пщвищення продуктивное!! та вщтворювальних

якостей шдичок з допомогою технолопчних параметр1в обробки препаратом КАФ1 увшшов у рекомендаци Всеросшського науково-дослщного технологичного шституту птах1вництва (Росшська Федеращя) "Технология виробництва м'яса шдиюв" (Серпев Посад, 1996).

Особцстий внесок здобувача. Автор дисертацп особисто брав участь у розробш робочоУ ппотези, схем та методик дос.-пджень i виробничих перев1рок, оргашзаци та проведепш пауково-господарських дослццв, впровадженш отриманих результате у двох племшпих шдшавничих господарствах Украши, в узагальненш первишшх данях, i'x обробщ та анал1з1, а також в оформленш рукопису.

Препарат КАФ1 використаний дисертантом за згодою автора його, доктора ветеринарних наук, профееора А.М.Нштенка.

Апробащя результате дисертацй'. Результата досшдженъ доповцались i обговорювались на наукових конференшях професорсько-викладацького складу Биоцерювського державного аграрного ушверситету в 1993-1996 роках; на науково-техшчних конференциях Луганського сшьськогосподарського шсгитуту i Дшпропегровського державного аграрного ушверситету (1994); XIII Укра'шськш конферепцп молодих вчених з птах1вництва (Борки, 1994); II УкраГнсьий конференцц з птах1вництва (Харюв, 1996); на зааданш координашйпо-мст0дичн01 ради паукового центру "Птах1вництво" (Борки, 1999); на X!i М1жиародшй м1жвуз1вськш науково-практичнш конференцп (Сапкт-Петербург, 2000).

Публжацн. Матер1али дисертацп викладеш у 12-ти друкованих працях, у тому числи чотирьох статтях зб1рника наукових праць БДАУ, одна у фаховому журнал!, в одшй методичшй рекомендацп та шести тезах наукових конференцШ.

Структура та об'ем роботи. Дисертацшна робота складаеться з таких роздЫв: вступ, огляд л1тератури, загадьна методика i ochobih методи дослцдаень, результата дослщжень, ix анал1з i узагальнення, висновки, пропозицп виробництву, список використано"! л1тератури, додатки.

Дисертащя викладена на 128 сторшках, мютить 16 таблиць, 8 фотозшмшв. Список використано! лгеератури включае 211 джеред, з них 39 - шоземних. Додатки до дисертацп розмщеш на 3 сторшках.

МАТЕР1АЛ I МЕТОДИКА ДОСЛЩЖЕНЬ

Предметом дослщження був препарат КАФ1 — комплекс активуючих фактор1в ¡мунггету, розроблений сшвробтшком кафедри ппени тварин та основ ветеринарно! медицини Бшоцерювського державного аграрного ушверситету, доктором ветеринарних наук, професором A.M. Нштенком. Науково-техшчна документащя на препарат загверджепа колишшм Головним управлшням ветеринарп при Державшй KOMici'i Ради МЫстр1в СРСР з продовольства i

закупок — ТУ 10.07.45-90 вщ 12.09.1990 року 1 пройшла перересстрацда — ТУ У 46.15.227-98 вщ 08.12.1997 року.

Препарат КАФ1 е тканипним ¡муномодулюючим фармаколопчним засобом, який виробляють з вилочково! залози (тимуса) велико!' рогато! худоби. В!н являе собою безбшковий ф1зюлопчно збалансований наб1р гуморалышх фактор!в, видшених ¡з л!мфо!дно! тканини тварин.

Враховуючи багатофакторний склад препарату КАФ1, вважали доцшышм вивчити його д!ю не тшьки з ветеринарно! точки зору як ¡муномодулюючого фактора, а й визначити можливють використання цього фармаколопчного засобу як стимулятора продуктивное^ тварин, покращання !х вщтворювальних функцш, зниження оплати корму тогцо.

Оскьтьки питания про застосування препарату КАФ1 в шдиювництв1 залишалися не вивченими, метою наших досл1джень була розробка основних параметр1в бютехнологп його використання (дози, строки, способи, режим, зв'язок з технолопсю утриманпя, год1вл! 1 напування, р1внем енсргетичного живлення, збалансован1стю рацюшв) для ремонтного молодняку ! дорослого стада шдичок у р1зн1 перюди плем!нного використання.

Виходячи з цього, нами було проведено цший ряд науково-господарських ! виробпичих дослдав в умовах державного племшного ¡ндик1в;шчого заводу "Головур!вський" та птахофабрики "Старинська" Бориспшьського району Кшвсько!' облает!. Дослщи проводили за схемою, поданою у таблищ 1.

Таблиця 1

Загальна схема дослщжень

Параметр« б1отехнологп

Кратн1сть обробки та в1к птищ Дози ¡муномодулятора КАФ1, мл/кг живо! маси

контроль 0,05 0,10 0,15 0,20 0,25 0,40 0,60

Р е м о н т н и й молодняк

Одноразово в 5 дн!в — + + + + + + +

Дворазово: в 101 115 дшв — — — + — — —

в 40 ! 115 дшв +

в 5 I 40 днш +

I н д и ч к и - н е с у ч к и

Одноразово: в 220-225 ДШВ — — + + ■ + —■ -

в 270 дшв — — + — + — + —

Дослщи проводились на шдиках б1ло! широкогрудо! породи кросу "Хшон". Для проведения б1отехиолопч1шх дослщжень ! виробничо! персв1рки

пщбирали птицю за принципом апалопв з урахуванням походження, вжу, стаи, живо'! маси, продуктивной-!, ф1зюлопчного стану. Визначення шддослщних труп ¡ндиюв здшснювали методом рендомЬаци.

Пого.-нв'я ¡ндиюв ycix шддослщних труп отримувало однаковий повнорацюнний комбжорм i воду. Р1зниця полагала в тому, що ¡ндикам контрольно! групи випоювали звичайну водопровщну воду, а птищ дослщних труп до питно'1 води додавали вщповщну юльюсть препарату КАФ1 зг!дно ¡з схемою дослщу.Юльюсть препарату КАФ1 для кожно! дослано!' групи птиц! розраховували, виходячи з дози, передбачено!' схемою дослщу, i загально'! живо'! маси ¡ндиюв. У дослщах на ремонтному молодняку вивчали ефектившсть використання наступних доз ¡муномодулятора КАФ1: 0,05; 0,10; 0,15; 0,20; 0,25; 0,40 i 0,60 мл/кг живо! маси при одноразовш обробщ в 5-денному Bini та 0,15 мл/кг жив о"! маси при дворазовш обробщ у Biui 10 i 115 дн!в; 40 i 115 дшв; 5 i 40 дшв.

У дослщах на дорослих ¡ндичках-несучках використовували таю дози препарату КАФ1: 0,10; 0,15; 0,20; 0,25 мл/кг живо'! маси при обробщ у Biui 220-225 дшв, 0,10; 0,20; 0,40 мл/кг живо'! маси — при обробщ у Biui 270 дшв.

Препарат добавляли в таку юльюсть води, яку шддослщш групп пгиш повинш були випити впродовж одного дня ¡з вакуумних напувалок. Всього було проведено 7 науково-господарських дослщга та /rei вирсбнич! nepeeipKii.

Для отримання об'сктивних бioтexнoлoгiчниx парамстр1В використання КАФ1 дотримувались вщповщно! технологи утримання тддослщного погол!в'я.

У ход! експериментальних дослщжень, виходячи ¡з специфжи дослщу, враховували так! показники:

— живу масу ремонтних шдичок — ¡ндивщуальним зважуванням один раз на мюяць 5-10 % загально! кшькост! поспйпого погол!в'я; при мал!й кшькост! — зважуванням усього погоЛ1в'я;

— збережешсть птищ— шоденно ¡з з'ясуванням причин вибуття;

— витрати комб1корм1в — у науково-господарських дослщах — за весь перюд дослщу; у виробничщ nepeBipni — щомюячно;

— несуч!сть — щоденно по кожшй груп!;

— масу яйця — щомкячно, зважуючи 100 штук яець вщ кожно!' групи шдичок на техн!ко-анал!тичних вагах;

— шкубащйш якосп яець — за даними бюлопчного контролю i за виведенням молодняку згщно з методикою ВНДТ1П, закладаючи не менше двох раз1в на шкубацпо по ЗОО-ЗООО яець вщ кожно'! групи;

— морфолопчний склад яець —зг!дно з методикою ВНДТ1П, дослщжуючи по 10-20 яець вщ кожно'! групи;

— м'ясш якосп — шляхом анато\«чпо1 обробки трьох тушок з кожно? шдцослщно1 групи птищ в 130-денному вод за методикою Т.М.Пол1ваново1.

Пстолопчш дослщжеиня рспродуктивиих оргашв ¡ндичок проводили шляхом приготування пстопрепараттв 1 '¿х оцшки за допомогою слектронного мкроскопа.

Розрахунки еконо\ичио1 ефективносп результат наукових дослижень проводили за методикою, розробленою Держкомпетом Ради Мп-истр1в СРСР по паущ 1 техшщ, Академкго наук СРСР, Держкомпетом Ради Мпастр1в у справах винаход1в та вщкритпв вщ 14 лютого 1977 р. (помер 48/16/13/3).

Одержаний в дослщженнях цифровий матер1ал опрацьовували методами вар!ащйно1 статистики.

РЕЗУЛЬТАТ!! ДОСЛЩЖЕНЬ Розробка бютсхчолиг1чпих параметрге використштя Ыуиомодулятора КАФ1 для ремонтник тдичок

Збшыиення виробництва м'яса шдиюв можливе як за рахунок парощування погол1в'я, так 1 вдосконалення технологи виробництва. Одним ¡з численних вщомих метод1в удосконалепня технологи виробництва продукцп е використання бюлопчно активних речовип — амшокислот, вггамшв, фермент, макро- та мжроелемештв, тканинних препаратов.

У проведених дослщах було доведено, що дози ¡муномодулятора КАФ1 впливали на збережешеть га штенсившсть росту ремогтшх шдиченяг. Так, найвища збережешеть була виявлена в четверти дослщнш груш, де вводили 0,20 мл/кг живо! маси КАФ1. Жива маса одше!' голови в кшщ дослщу була найвищою в трет1й дослщнш груш — 5,88 кг (табл.2).

Таблиця 2

Збережешеть та штенсившсть росту ¡ндиченят при внкористанн! рЬних доз

¡муномодулятора КАФ1

Г р у п и

Показник контрольна досл1дн1

1 2 3 4 5

Доза препарату КАФ1, мл/кг — 0,05 0,10 0,20 0,40

живо1 маси

Тривал1сть дослщу, дшв 130 130 130 130 130

Погол1в'я на початок 279 296 288 289 285

Д0СЛ1ДУ, Г0Л1В

Збережешеть, % 93,0 95,3 96,0 96,3 95,0

Жива маса одше! голови в 5,34 ± 0,06 5,80 ± 5,88 ± 5,83 ± 5,65 ±

К1НЦ1 дослщу, кг 0,06 0,08 0,04 0,15

у % до контролю 100 108,6 110,1 109,1 105,8

Середньодобовий прир1ст, г 33,8 42,3 42,8 42,6 41,2

Осюльки иайбиып ефективними дозами препарату виявились 0,10 та 0,20 мл/кг живо! маси, було проведено бшып звужене дозування препарату в цих межах — 0,15; 0,20; 0,25 мл/кг живо! маси (табл.3).

При цьому найвища збережешсть була виявлена в друпй дослщнш rpyni з дозою 0,15 мл/кг живо! маси — 75,2 %, що майже на 5 % бшьше, пор1вняно з контрольною групою. Збшьшення дози препарату до 0,20 та 0,25 мл/кг живо! маси призвело до попршення життездатнот ремонтних ¡ндичок. У четвертш доиндшй rpyni, де птищ вводили 0,25 мл/кг, збережешсть становила 68,3 %, що нижче, шж у контролыпй rpyni.

Таблипя 3

Показникн росту i збсреженостч ¡ндиченят при внкористанш pÍ3inix доз препарату

КЛФ1

Показник Групи

контрольна Д 0 с л i д н i

1 2 3 4

Дози препарату КАФ1, мл/кг живо! маси — 0,15 0,20 0,25

Тривалкть дослщу, дшв 90 90 90 90

Пого.та'я на початок дослъчу, TOjTÍB 160 161 159 161

Збережешсть,% 70,6 75,2 74,2 68,3

Жива маса одше'1 голови в кшщ дослщу, кг у % до кон гролю 3,10 ± 0,5 100,0 3,35 = 0,3 108,5 3,22 ±0,4 104.0 3,19 ±0,4 102,8

Використапня КАФ1 позитивно вплинуло на штенсившсть росту ¡ндиченят. У 90-денному вщ найбшьша жива маса (3,35 кг) була у птищ 2-1 дослщно! групи при доз1 обробки 0,15 мл/кг, що на 8,5 % бшьше, шж у контролыпй груш. При подалыпому збшьшенш дози штенсившсть росту птищ в дослвдних трупах зменшувалась, однак залишалась бшьшою, гаж у контрольшй.

Таким чином, дослщження показали, що найоптимальшшою дозою с 0,15 мл/кг живо! маси. Враховуючи це, при подалыпому вивченш дп кратности та вку введения препарату була використана едина найефектившша доза — 0,15 мл/кг живо! маси.

Даш таблищ 4 свщчать про те, що одноразова обробка ¡ндиченят виявилась бшын ефективного, шж двохразова.

Так, жива маса птищ при одноразовш обробщ була на 25-27 % вищою, шж у контрольны груш, тод! як при дворазовш обробщ цей показник був значно нижчий — 13-18 %, а ¡ндиченята 2-01 дослщно! групи при обробщ в 10- та 115-денному вин мали живу масу навпъ нижчу, ¡[¡ж у контрольны.

Таблиця 4

Збережешсть i штсисившсть росту ремонтних ¡нднчок при р1зннх режимах використання препарату КАФ1

Показник Г р у п и

контрольна д о с л i д н i

1 2 3 4 5 6

Погол1в'я на початок дослщу, гол1в 5700 5600 5600 5353 5196 5200

Тривал1сть дослщу, дрнв 180 180 180 180 180 180

BiK шдиченят при одноразовому використанш КАФ1, дшв — 10 40 5 10 5

BiK шдиченят при дворазовому використанш КАФ1,дшв — 115 115 40 — —

Збережешсть за 3 мкящ дослщу, % 80,3 84,4 91,4 82,4 94,0 92,6

Збережешсть за 6 мкящв дослщу, % 79,9 78,1 81,8 79,4 89,5 88,2

Жива маса 1 голови в кшщ дослщу, кг у % до контролю 5,08 ± 0,10 100,0 5,00 ± 0,11 98,6 5,75 ± 0,09 113,6 6,01 ± 0,01 118,6 6,45 ± 0,07 127,6 6,35 ± 0,09 125,4

Така ж законом1ршсть була виявлепа i в показпиках збереженоеп до 6-хпсячного в1ку. Причинами цього с, напевно, тс, що збшыиення кшькоеп препарату на одну голову ремонтних шдичок призводить до пригшчення захисних реакцш оргашзму птищ.

Таким чином, результата дослщжень дають пщставу зробити висновок, що найбшьш ефективиою е одноразова обробка шдиченят у Biui 5-10 дшв.

Про це свщчить також пор1вня1шя результата, отриманих в 2-й i 4-й трупах. При повторшй обробщ в бшьш молодому Biui — 40 проти 115 дшв — показники збережепосп та штенсивносп росту були значно вищими.

Виробнича персв1рка на великому погол1в'1 ремонтних шдиченят шдтвердила, що одноразова обробка шдиченят препаратом КАФ1 сприяла не пльки збшьшенню живо! маси, а й зниженню затрат комбшорму на одинищо приросту.

Розробка 6iomcxiiojioei4nux параметров використання Ыуномодулятора КАФ1 для

дороашх iндичок

При розробщ б1отехнолог1чних параметр1в застосування препарату КАФ1 для шдичок-несучок було доведено, що найефективн1шою с доза 0,15 мл/кг (табл.5).

Таблиця 5

Показники збереженост! 1 несучосп ¡ндичок при використанш рпних доз

препарату КАФ1

Г р у п и

Показник контрольна д о с л 1 д н !

1 2 3 4

Дози препарату КАФ1, мл/кг

живо! маси — 0,15 0,20 0,25

Тривал1сть дослщу, дшв 120 120 120 120

Ильюсть ¿ндичок на початок 160 160 159 153

дослщу, гол.

Середне погол!в'я 136,5 140,5 139,0 131,5

Збережен!сть ¡ндичок, % 70,6 75,6 74,7 71,9

Знесено яець на одну шдичку, 63,5 67,7 66,1 65,3

шт.

Нееучють у % до контролю 100,0 106,6 104,1 102,8

За 120-денний продуктивпий перюд збережешсть птищ в цш груш була на 5% биьша, тж в контрольны, 1 на 1-3 % бшына, пор1вняно з шшими дослщними трупами. Под1бна законом!ршсть спостер1галась по галькосгп зпесеиих ясць на несучку. Очевидно, пщвищення збереженосп 1 продуктивное^ несучок при обробщ КАФ1 пов'язане з двома мехашзмами дп препарату: норма.'нзащсю функцюналыю'! активное^ клггинного 1 гуморального ¡мунггету та нормал1защсю 1 пщвищенням в оргашзм1 птищ метабол1зму речовин.

Виробниче випробувапня розроблено"! бютехнологи застосування ¡муномодулятора КАФ1 також шдтвердшю ефектившсть використання даного препарату (табл.6).

Таблиця 6

Результати виробничоУ перев!рки оптнмальних бютехнолопчних параметр1в

застосування КАФ1 для ¡нднчок-несучок

Показник Г р у п и

контрольна д о с л ! д н !

1 2 3

Дози препарату КАФ1, мл/кг живо'! маси — 0,10 0,15

Кшькють шдичок на початок дослщу, гол. 2106 2028 2022

Збережешсть ¡ндичок, % 77,7 79,3 81,2

Кшьюсть знесених яець на одну шдичку, шт. 45,4 46,7 48,5

Несучють у % до контролю 100,0 102,9 106,8

Витрати комбжорму, кг на одну голову на 1000 яець 43,2 950 43,9 940 43,5 936

Так, у дослщних трупах яйценосюсть ¡ндичок за 180 дшв облнсу була вищою, шж у контрольны rpyni, а витрати корму — нижними, пор1вняно з контролем.

Ыкубацшш HKocmi яець Головним завданням при розведенш ¡вдичок е виробнидтво м'яса, тому максимальна юльюсть отримапих яець використовуеться для шкубаци. Вщ якосп шкубацшних яець залежить вивщ молодняку i в кшцевому результат! — юльюсть ¡ндиченят, як1 надходять на вирощування. Як видно з даних таблиц! 7, використання КАФ1 вплинуло на показники заплщненост! яець, яка була найвищою в 3-й дослщнш rpyni — 95,4 % проти 90,0 % в контрольнш труп!. Пщвшцення заплщненост! пов'язане, ймов!рно, з тим, що в трупу св1жаку, що вщбираеться за першою овоскогаею, вщносять не ттльки нсзапл!дне1и яйця, а й Ti ембрюни, як1 загинули в nepuii 4-5 дн!в ¡нкубацп, тобто до утворсння кровоносно'! системи.

Таким чином, можна зробити висновок, що ¡муномодулятор КАФ1 пщвищуе життездаинсть ембрющв уже на початкових стад!ях розвитку.

Позитивний вплив препарату КАФ1 спостершався i в подальшому, хоча штенсившсть fli'i його послаблюеться. Так, вивщ ¡ндиченят у дослщних трупах був вищий на 0,3 i 1,0 %, иор!вняно з контрольною групою.

Таблиця 7

IiiKyuauifiiia яьпсть яець пщдоследних ¡ндичок

На початку яйцекладки У кшщ яйцекладки

Показник ГР у п и Г р у п и

контрольна дослщш контрольна дослщш

1 2 3 1 2 3

Прошкубовано яець, шт. 5062 5990 7820 2194 2224 2940

Заплщнено яець: шт. 4559 5595 7460 1657 1730 2414

% 90,0 93,4 95,4 75,5 77,8 82,1

Вихщ ¡вдиченят вщ про- ¡нкубованих яець: гол1в % 3581 70,7 4409 73,6 5935 75,9 1275 58,1 1341 60,3 1917 65,2

Вихщ ¡ндиченят вщ зап-лщнених яець, % 78,5 78,8 79,5 76,9 77,5 79,4

Необхщно зазначити, що наприк1нц! продуктивного пер10ду, коли яйценосюсть птиц! знижуеться в щлому, позитивна дк препарату на вивщ ¡ндиченят майже не проявлялася.

Гематологгчт, шупологЫт та бмхшЫт показники кровI тддос.-ндпих ¡ндичок Показники бгсшъпчних особливостей кров! шддослщних ¡ндичок показали, що у кров! птиц! дослщних груп гальюсть гемоглобшу та еритрощтв була бйылото, що свщчить про шдвищення р1вня окисно-вщновних рсакщй в оргашзм!, який, очевидно, сприяв посиленню метабо.таму 1 покращаншо синтезу ясчно! продукт! (табл.8).

Таблица 8

Гематолопчш, ¡мунолопчш та бшхЬичш показники кров1 _пцдослщних ¡ндичок, М ± ш_

Показник Гр у п и

контрольна до сл!дн!

1 2 3

Еритроцити, млп./мм3 4,00 ± 0,09 4,39 ± 0,23 4,33 ±0,18

Гемоглоб!н, г% 9,13±0,17 10,00±0,23 11,60±0,19

Гематокрит, г % 31,7 ±0,24 34,0 ±0,31 37,7 ± 0,29

Лейкоцита, тис./мм3 5,64 ± 0,22 5,68 ± 0,09 5,66 ±0,11

Т-кштиии, тис./мм3 2,08 ±0,31 2,34 ±0,09 2,51 ±0,17

В-КЛ1ТШШ, тис./мм3 2,32±0,21 2,58±0,16 2,71±0,08

1муноглобул!ни, мг/100 мл 1627 ±21 2059 ±37 2364 ± 43

Загальний бшок, г % 4,43 ±0,18 4,55 ±0,16 4,72 ±0,21

Альбумши, г % 1,37 ±0,23 1,24 ±0,13 1,33 ± 0,19

Глобул!ни, г % 3,06 ±0,09 3,31 ±0,20 3,39 ±0,18

Бмьш висои показники р1вня гематокриту та наявшсть Т- I В-кл!тин у птищ дослщних груп свщчить про пщвищення ¡муштсту птиц! при застосуванш ¡муномодулятора КАФ1.

Таким чином, бюх!м!чш дослщження кров! показали, що КАФ1 позитивно впливае на ¡мунний статус оргашзму, що шдтверджусться показниками продуктивних якостей ¡ндик!в.

Екоиожчпа ефективпкть використапня ¡муномодулятора КАФ1

Загальний висновок про ефектившсть використання ¡муномодулятора КАФ1 можна зробити тйьки п!сля вщповщно! економ!чно! оцшки його.

Як свщчать дан! таблиц! 9, у зв'язку з пщвищенням збереженост! ремонтного молодняку та ¡нтенсивност! його росту в досл!дн!й груп! при застосуванш в доз! 0,20 мл/кг КАФ1 зменшились витрати комбкорму на 1 кг приросту живо! маси на 4,6 %, що призвело до зниження !х соб!вартост!, незважаючи на соб!варт!сть препарату КАФ1 та ветеринарне обслуговування.

У зв'язку з цим загальна виручка вщ реашзацп молодняку в досладпй груш становила 86757,2 грн., що на 18,2 % бшыпе, 1Йж у контрольнш груш. Це сприяло тому, що загальний прибуток та прибуток у розрахунку на одну голову при використашй препарату КАФ1 був вищий, шж у контрольн!й груп!, на 39 %.

Таблиця 9

Еконолпчна ефектившсть використання препарату КАФ1 при вирощуванш ремонтних ¡ндичок (за результатами виробничо! нерешрки)

Показник Групи

контрольна дослщна

Поголш'я ¡ндичок на початок виробничо'1 перев!рки, гол. 6300 6110

Зберсжешсть до 180дшв,% 78,6 93,6

Жива маса одно! голови наприкшьи перев1рки, кг 5,930 6,120

Всього отримано приросту живоУ маси, кг 29117 34714

Витрати комбжорму на 1 кг приросту,кг 5,25 5,02

Вартють усього ко.мбжорму, грн 35931,5 40960,5

Вартють препарату КАФ1, грн — 4,58

Загальш витрати, грн 64061,6 71773,4

Реал1зовано молодняку ¡ндичок, гол. 4952 5719

Реал1зацшна вартссть одно! ¡ндички, грн 14,82 15,17

Загальна виручка вщ реал1зацн молодняку, грн 73388,6 86757,2

Прибуток, всього грн 9327,0 14983,8

Прибуток у розрахунку на одну голову, грн 1,88 2,62

Рентабельшсть, % 14,5 20,9

Ефективним виявилося також використання КАФ1 1 для шдичок-несучок (табл.10).

Таблиця 10

Екошзднчиа ефектившсть використання препарату КАФ1 для попхшв'я _¡ндичок_

Показник Групи

контрольна дослщна

Погашв'я ¡ндичок на початок дослщу, гол. 2106 2022

Збережешсть погашв'я, % 77,7 81,2

Валове виробництво ясць, шт. 84800 85100

Витрати комбпсорму на 1000 яець, кг 961,1 949,3

Вихщ шдиченят, % 77,7 79,4

Одержано шдиченят всього, гол. 46862 50962

Варпсть препарату КАФ1, грн — 202,2

Соб1варткть 1000 тис. ¡ндиченят, грн 2020 1885

Реал1зац1йна цша 1000 тис. ¡ндиченят, грн 2500 2500

Виручка вщ рсал1зацн ¡ндиченят, грн 117155 127405

Прибуток, всього грн 15378 22142

Прибуток у розрахунку на одну шдичку, грн 8,24 12,08

Рентабельшсть, % 15,1 21,0

Загальний прибуток у доелщшй груш при використашй 0,15 мл/кг КАФ1 становив 33142 грн проти 15378 грн у контрольны груш. Рентабельшсть виробницгва яець у контрольшй груш становила 15,1 %, тод1 як у дослщнш була на 5,9 % вищою 1 складала 21%.

висновки

1. Ведения шдиювництва в умовах промисдово! технологи супроводжуетьея пригшченпям ¡мунно! системи птищ, зииженням метабол1зму, що не дас можливост! отримати продукщю зпдно генетичного потенщалу породи.

2. Розроблеш бютехнолопчш параметри застосування ¡муномодулюючого препарату КАФ1 при вирощуванш ремонтних ¡ндичок в 5-10-денному вод 1 для дороелих ¡ндичок за 2-4 тижш до початку яйцекладки. Оптимальною дозою при вирощуванш молодняку та використанш дороелих ¡ндичок е 0,15 мл/кг живо! маеи.

3. Застосування препарату КАФ1 за розробленими бютехнолопчними параметрами пщвшцувало в кров! шдимв (пор1вняно з контролем) концентрацно еритроципв — на 0,33-0,39 млн./ммЗ (Р>0,05), гемоглобшу — на 0,87-2,47 г % (Р<0,01), гематокриту — на 2,3-6,0 г % (Р<0,01), а також носив ¡мунно'! системи — Т-клггин — на 0,26-0,39 тис./ммЗ (Р>0,05), В-юптин — на 0,36-0,39 тис./ммЗ (Р<0,05) та ¡муноглобулЫв — на 432-737 мг % (Р<0,001), що сприяло покращаншо функционально! активносп клопиного ! гуморального ¡муштсту, еритропоезу! резистентност! птиц!.

4. Бютехнолопчш параметри ¡муномодулятора КАФ1 при вирощуванш ремонтного молодняку сприяють пщвищепню збepeжeнocтi на 10,8-15,0 % (Р<0,01), iнтeнcивнocтi росту — на 3,4-8,6 % (Р<0,01) ! виходу кондицшних молодок на 3,2-4,5 %.

5. При використанш дорослого погол!в'я ¡ндичок дача препарату КАФ1 зпдно розроблено! бютехнологн дала можливють збшыиити збережешеть !х на 1,6-5,0 %, несуч1сть — на 6,8-12,1 % (Р<0,05).

6. Пстолопчними дослщженнями оргашв вщтворення ¡ндичок виявлена загальпа закопом!ршсгь у розподш спермпв шдиюв у чотирьох вщдшах — шхв!, шийц! матки, матщ ! лшщ яйцепроводу на початку !х продуктивного використання. Наприюнщ яйцекладки сперм!! виявлялися ильки у шийщ матки, що пов'язано з деструктивними змшами ¡нших вщда1в яйцепроводу ! проявлениям в ¡ндичок шетинкту насиджування. Зниження показнимв ¡нкубащ! пов'язане ¡з втратою здатносп крипта шийки матки утримувати спермй.

7. Бютехнолопчш параметри ¡муномодулятора КАФ1 позитивно впливали на шкубацшш якосп ясць ¡ндичок. Зокрема, заплщнешеть !"х шдвшцувалась на 5,4-5,6 %, вихщ шдиченят — на 5,2-7,1 % (Р<0,01). Проте, суттевих змш у морфолопчному склад1 яець ¡ндичок (маса, довжина, ширина та ¡ндекс форми

яйця, маса жовтка i бшка, товщина шкаралупи) препарат КАФ1 не викликав.

8. Використання бютехнолопчних параметр1в препарату КАФ1 сприяс активанп процесу травления та зниження затрат корму на одиницю продукци: так, при вирощуванш ремонтного молодняку оплата корму пщвищуеться на 5,69,7 %, витрати корм1в на 1 тис. яець змепшуються на 1,3 %.

9. Економ1чна сфсктившсть використання бютехнолопчних параметр1в i м у II о м о дулю ю ч о го препарату КАФ1 складаеться ¡3 пщвищення збереженост1, серсдньодобового приросту живо! маси, несучосп та виводу шдиченят, зниження затрат корму на одержання одинищ продукци. BapTicrb препарату, витраченого на одну ремонтну шдичку, складала 1 копшку, а додатковий прибуток — 0,74 грн, для дорослих шдичок — 10 коп./гол., а прибуток — 3,84 грн.

Рентабельшсть при вирощуваиш ремонтного молодняку в дослщнш rpyni збшьшусться на 6,4 % i при використанш дорослих шдичок - на 5,9 %.

ПРОПОЗИЦН ВИРОБНИЦТВУ

3 метою пщвищення продуктивное^ в ¡ндик!вництв1 (¡нтенсивност! росту молодняку, його збереженосп, несучосп ¡ндичок та полшшення ¡нкубац1йних якостей ясць), а також пщвищення р1вня рентабельност1 виробництва продукщ'1 ¡ндик!вництва пропонуеться використовувати ¡муномодулюючий препарат КАФ1 в доз1 0,15 мл/кг живо! маси, з водою:

— для ремонтного молодняку у вщ1 5-10 дшв;

— для дорослих ¡ндичок за 2-4 тижш до початку яйцекладки.

Матер1али проведених наукових доойджень вщображии в заявщ на патент

"Cnoci6 застосування гомогенату тимуса для ¡ндичок ", на яку отримано позитивне р1шення про видачу патента № 98052586 на винахщ вщ 19 жовтня 1999 року.

СПИСОК ПРАЦЬ, ОПУБЛ1КОВАНИХ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦИ

1. Качан А.Д. Вплив ¡муномодулятора 1САФ1 на продуктившеть ¡ндичок // В1сник БДАУ. — Бша Церква, 1997. — Вип.2, ч.1,— С. 168-172.

2. Бесулш B.I., Нккенко A.M., Качан А.Д., Резуненко B.I., Журбенко В.А., Булей Н.В., Шарандак B.I. 3aci6 пщвищення вщтворювальних якостей ¡ндичок шляхом застосування ¡муномодулятора КАФ1 // BicHHK БДАУ. — Бьта Церква, 1997. — Вип.З, ч.1. — С. 198-204. (Брав участь у ироведешп експериментальноУ частипи та бюметричнш обробщ отриманих результате. Опрацьовував дан1 л1тературних джерел з даного напрямку доипджень).

3. Качан А.Д., Кашуба B.I., Шарандак B.I. Взаемозв'язок генотипних i паратипових фактор1в з вщтворювальними якостями ¡ндичок при застосуванш ¡муномодулятора КАФ1 II Вшник БДАУ. — Бша Церква, 1998. — Вип.4, ч.1. — С.225-230. (Приймав безпосередню участь у проведенш дocлiдy, систематизував

отримаш результата i проводив ix бюметричну обробку).

4. Бесулш B.I., Фоменко С.Г., Качан А.Д. Марущак А.Т., Кожедуб О.М. Знову про зниження ¡нкубашйних якостей яець шдичок наприкшщ циклу несучоеп // BicHUK БДАУ. — Бша Церква, 1999. — Вип.8, ч.2. — С.28-34. (Проводив обробку наукових л1тературних джерел, брав участь у проведенш експериментальноУ частини, а також у систематизацп отриманих результатов).

5. Бесулин В.И., Никитенко A.M., Качан А.Д., Соболев А.И., Кашуба В.И. Обработка индеек иммуномодулятором // Птицеводство. — 1999. — № 2. — С.28-29. (Брав участь у складанш методики проведения дослщу, розробляв схему дослщу i безпосередньо проводив пауковий експеримеит. Отримаш результата дослщу обробив бюметрично).

6. Бесулин В.И., Никитенко A.M., Качан А.Д. Технология производства мяса индеек // Методические рекомендации. — Сергиев Посад. 1996. — 33 с. (Брав участь у проведенш експериментальноУ частини та бюметричшй обробщ отриманих результат. Проводив ана.шз одержаних результата, брав часть в оформленш MarepianiB дослщжень).

7. Бесулш B.I., Качан АД., Соболев O.I. Шляхи шдвшцення вщгворювальних якостей шдичок // Материалы отчетной научно-технической конференции сотрудников ЛСХИ по итогам 1993 года. 4.1. — Луганск, 1994. — С. 118.

8. Качан А.Д. Вплив ¡мупомодулятора КАФ1 на pier, резистентшсть шдичат i вщтворювальн1 зд1бноеп ¡ндичок // Тези доповщей республжансько'1 науково-пракгично'1 конференцн ,.Проблеми пщвищення продуктивносп тварин та ефективноегт ix лжування."— Д1ппропетровськ, 1994. — С.29.

9. Качан А.Д. Вирощування ремонтних ¡ндичок при використашп ¡муномодулятора КАФ1 //Тези доповщей науково-практично'1 конференцп „Вчен) Бшоцермвського державного с!льськогосподарського ¡нституту — виробництву"'— Бша Церква, 1994. — С. 144.

10. Бесулш B.I., Нштенко A.M., Качан А.Д. Вплив ¡муномодулятора КАФ1 pi3Horo походження на вщтворювальш якосп ¡ндичок //Тези доповщей XIII Укра'шсько'1 конференцн молодих вчених з птах1вництва. —Борки, 1994. — С.29.

11. Бесулш B.I., Ннатенко A.M., Качан А.Д., Соболев O.I. Використання ¡муномодулятора КАФ1 при вирощуванш шдиюв // Тези доповщей Украшсько1 конференци з птах1вництва. — Борки, 1996. — СЛ5.

12. Бесулин В.И., Качан А.Д., Кашуба В.И. Изменение гистоструктуры яйцевода индеек в период яйцекладки // Тези доповщей УкраУнськоТ конференцй' з птах1вництва. — Борки, 1996. — С.16.

Качан А.Д. Розробка бштехнолопчних параметр!в застосування ¡муномодулятора КАФ1 для пщвшцення продуктивное™ шдимв. — Рукопнс.

Дисертащя на здобуття наукового ступеня кандидата сшьськогосподарських наук за спещальнютю 03.00.20 — бютехнолопя. — Бшоцерювський державний аграрний ушверситет, Бша Цсрква, 2000.

Дисертащйну роботу присвячено розробщ бютехнолопчних параметр1в застосування ¿муномодулятора КАФ1 при вирощуванш ремонтних 1 використанш дорослих шдичок. Визначено вплив препарату КАФ1 на гематолопчш та ¡мунобюлопчш показники кров1 ремонтних 1 дорослих шдичок, з'ясовано роль ¡муномодулятора у формуванш резистентности оргашзму та продуктивних якостей ¡ндиченят, вирощуваних на ремонт. У робот! проведено пор1вняльну характеристику несучосп та вщтворювальних якостей дорослих ¡ндичок, залсжно вщ дози препарату. Проведено розрахунок економ1чноГ ефективпосп використання оптимальних р1вшв ¡муномодулятора КАФ1 для ремонтних та дорослих ¡ндигав.

Розроблеш 1 експериментально обгрунтоваш бютехнолопчш параметри застосування ¡муномодудюючого препарату КАФ1 можуть устшно використовуватись в ¡ндиювництв1 для покрагцання ¡нтенсивност1 росту молодняку ! збереженосп погашв'я шдиюв, шдвищення репродуктивних якостей ¡ндичок, 1х нecyчocтi та р1вня рентабельное« виробництва продукцп ¡ндиювництва, а також полшшенпя шкубацшних якостей яець. Найбшьш ефективною дозою використання ¡муномодулятора КАФ1 е 0,15 мл препарату на 1 кг живо! маси ремонтного молодняку у В1Ц1 5-10 дшв 1 дорослих ¡ндичок за 2-4 тижш до яйцекладки.

Ключов! слова: ¡муномодулятор КЛФ1, ремонтний молодняк, резистентшсть оргашзму, клтшний ! гуморальний ¡муштет, репродуктивш якостт, нecyчicть.

Качан А.Д. Разработка биотехнологических параметров применения имму-номодулятора КАФИ для повышения продуктивности индеек. — Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата сельскохозяйственных наук по специальности 03.00.20 — биотехнология. — Белоцерковский государственный аграрный университет, Белая Церковь, 2000.

Диссертация посвящена разработке биотехнологических параметров использования иммуномодулятора КАФИ при выращивании ремонтных и использовании взрослых индеек, Определено влияние препарата КАФИ на гематологические и иммунобиологические показатели крови ремонтных и взрослых индеек, изучена роль иммуномодулятора в формировании резистентности организма и продуктивных качеств индеек, выращиваемых на ремонт. В работе проведен сравнительный анализ несучссти и воспроизводства взрослых индеек в зависи-

мости от лозы препарата. Сделаны расчеты экономической эффективности использования оптимальных уровней иммуномодулятора КАФИ для ремонтных и взрослых индеек.

Разработанные и экспериментально установленные биотехнологические параметры использования иммуномодулятора КАФИ могут успешно применяться в индейководстве для улучшения интенсивности роста молодняка и сохранности поголовья индеек, повышения репродуктивных качеств индеек, их несу-чести и уровня рентабельности производства продукции индейководства, а также улучшения инкубационных качеств яиц. Наиболее оптимальной дозой использования иммуномодулятора КАФИ является 0,15 мл препарата на 1 кг живой массы для ремонтного молодняка в возрасте 5-10 дней , что способствовало увеличению сохранности молодняка на 10,8-15,0 %, интенсивности его роста — на 3,2-4,6 %, и снижения оплаты корма на 5,6-9,7 %. Использование иммуномодулятора КАФИ в дозе 0,15 мл/кг живой массы для взрослых индеек за 2-4 недели до начала яйцекладки увеличивало их несучесть на 6,8-12,1 %, а также снижало расход кормов на 1 тыс. яиц на 1,3 %.

Применение препарата КАФИ по разработанным биотехнологическнм параметрам положительно влияло на биохимические показатели крови (сравнительно с контролем): концентрация эритроцитов увеличивалась на 0,330,39 млн./мм3 (Р>0,05), гемоглобина — на 0,87-2,47 г % (Р<0,01), гематокрита - на 2,3-6,0 г% (Р<0,01), а также носителей иммунной системы - Т-клеток - на 0,26-0,39 тыс./мм3 (Р>0,05), В-клеток - на 0,36-0,39 тыс./мм3 (Р<0,05) и иммуноглобулинов - на 432-737 мг% (Р<0,001), что способствовало улучшению функциональной активности клеточного и гуморального иммунитета, эритропозза и резистентности организма птицы.

В результате гистологических исследований органов воспроизводства индеек установлена общая закономерность в распределении спермисв в четырех отделах - влагалище, шейке матки, матке и воронке яйцевода в начале их продуктивного использования. В конце яйцекладки спермин выявлены только в шейке матки, что обусловлено деструктивными изменениями других органов воспроизводства и проявлении в индеек инстинкта насиживания. Снижение показателей инкубации связано с потерей способности крипт шейки матки удерживать спермин.

Иммуномодулятор КАФИ положительно влиял и на инкубационные качества яиц индеек: оплодотворенность их увеличивалась на 5,4-5,6 %, выход индюшат - на 5,2-7,1 % (Р<0,01).

Использование иммуномодулятора КАФИ способствовало повышению экономической эффективности. Стоимость препарата, затраченного на одну голову при выращивании ремонтного молодняка, составила 1 коп., а добавочная прибыль — 0,74 грн, дополнительные расходы на препарат для взрослых индеек

составили 10 коп./гол., а прибыль — 3,84 грн.

Ключевые слова: иммуномодулятор КАФИ, резистентность организма, клеточный и гуморальный иммунитет, ремонтный молодняк, репродуктивные качества, несучесть.

Kachan A.D. Elaboration of biotechnological dimentions of CAFI immunomodulator used for inereasing the turkey's productivity. — Handwriting.

Dissertation for getting the candidate of Agricultural Sciences degree. Specialisation 03.00.20 — Biotechnology. Bila Tserkva State Agrarian University. Bila Tserkva, 2000.

Dissertation dedicates to elaboration of biological dimentions of using CAFI (Complex of Activated Factors of Immunity) immunomodulator at growing replaced youngsters and using mature female turkey's. Determined the influence of CAFI preparation to gematological and immunobiological blood indexes of youngsters and mature female turkey's. Estimated the role of immunomodulator at forming the resistance of organism and productive qualities of youngsters growed for replacement. It was made the compared Characteristic of egg yielding anl reproductive qualities of mature female turkey's dependet on prepcration dose. It was doue the calculations of economical effectivity of using the optimal levels of CAFI immunomodulator for replaced and mature turkey's.

Elaborated and experimental proved biotechnological dimentions of immu-nomodulated CAFI preparations using can be successfuly used in turkey husbandry for improvement of yeungsters' growing intensity and safety of turkey's stock, increasing the productive gualities of female turkey's, inereasing their egg yielding and improvement of incubated gualities of eggs and also increasing the level of profitability of turkey's product production.

Most favorable dose of CAFI immunomodulator is 0,15 ml per kilogram of live weight for replaced youngsters in 5-10 days old and for mature female turkey's in 2-4 weeks before egg laying begining.

Key words: CAFI immunomodulator, resistance of organism, cellular and humoral immunity, replaced youngsters, reproductive gualities, egg yieldin