Бесплатный автореферат и диссертация по географии на тему
Способы определения влияния агрометеорологических условий на элементы интенсивной технологии выращивания озимой пшеницы в почвенно-климатической зоне Донбасса
ВАК РФ 11.00.09, Метеорология, климатология, агрометеорология

Автореферат диссертации по теме "Способы определения влияния агрометеорологических условий на элементы интенсивной технологии выращивания озимой пшеницы в почвенно-климатической зоне Донбасса"

кшвсьгая УШЕЕРСИТЕТ 1МЕН1 ТАРАСА ПЕЕЧЕНКА

На правах руколису

Пошггченко Лодмила ЦихаЛл^вна

СГОСОВИ ЕИЗНАЧЕННЯ ЕШППЗУ АГгаЖТЕОРОЛОГТЧШЕ? УШВ • НА ЕЛЕМЕНТИ ГНТЕНСЯВГО! ТЕХНОЛОГИ ЕИРОЩУВДННЯ С8ИЮ1 ПШЕНИЦ1 В ГРУЙГОЮ-КЛШАТИЧНГЙ 30Н1 ДОНБАСУ :

11.00.09 - Метеоролог!я, кдплатолопя, агроглэтеоролопя .

АВТОРЕФЕРАТ., дисертацн на здобуття вченого ступени кандидата географ!чних наук

КШв, 1996

. Дисертац1ею е рукопис

Робота вкконана в Украшському науково-дослццному пдроыетеоролопчноыу ¿нститут!

Ёауковий кер1вник: доктор географ!чних каук професор ЕЕ Дмлтренко

0фЩ1йН1 опоненти: доктор географ1чних наук професор Ы. I. Щэрбанъ доктор сишськогосподарських наук професор К А. Федорова

Пров 1 дна установа: Украшськнй Нащонаяьний Аграрний Ун1верситет .

Захист В1дбудеться ; ХУ 1}1Ц^к£1, 1995г.

о Ю годин! на зас!данн1 спецхалгзовано! вченог рада Д. 01.01.02. • при географ1чному' факультет^ йлвського Ун1верситету " 1мен1 Тараса Шзвчекка за" адресою: 252127,-МОП, КИ1В-127, вул. Вас1Ш>к1вська, 90.

3 " дисертащ ею южна оэнайомитися у баблиотецг географ1чкого факультету йивського Университету и-еш Тараса Шэвченка. •

Автореферат гхшсданий %6/ШСнсдЬЛ^ц 1996р. -

Ко. Вченого секретаря спещаднзовано! ради Д. 01.01.02. доктор Х1М1ЧНКХ наук {¿¡рсш*** 'ч П.-М. Лшнкк

- 3 -

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЙ Актуальность теми досмдхет,.

Озима пшниця налелить до числа яайб1льш фнних с!льсько-господарсъких культур, завдяки чому проблема ni движения и вро-жайност» cTOiTb у ряд] найватишвiптах народногосподарських зав-даяъ. На УкраШ-озиму пшениц» вирощуоть 'тйже у ecix областях та районах. Сере дня урогяайшсть н коливаеться piK В1Д року в^д 10 та уенше до 70-80 ц/га та визначаегься такими ¿акторами, як ■ погодя^ внесениям добрив, оброб1тком грунту, попередичками.

Рахвдвою'ушвоо .ефективяосп використання добрив . s тсчмсть визначення потреби рослин в елеыэитах минерального ^гнзланкя, - бо при. недостач!. хоча б одного з них запланована вро.тлйЯ1Сть, .. гр-ив. забезпечена ресурсам? климату, ш буде до' -сягнута, . Paso« з. тнм. яадлйшок внесения добрив у поточному роц! • т.;ога привести до забруднэння грунт!в важкими тталами та Hiтратами. .Васока ефектшшсть добриз шялива т»льки при äx дифэрепфйкому вккорпстаннi з урахувакняа агрогшгатичних ре-cypciB periofiy.

Нз гас во гния рослинаш добрив впливають *умови зволояэння та. тешература сгредовнда. Саме Ц1 ушви розразияоться на полях з разним -обробitkom грунту, алв пстання про' розб1ян!сть . г 1 дрожтеорелог'з чного режиму на полях з ло.~;щ£в:;и та грултоза--хисяод обробiтком з уиозах Донбасу с vß не зивченим. Значения ЦЬОГО РЭЖКМУ М0К9;буТИ ВКрИПЭЛЬНИМ при Bt'öopi типу оброб ¡тку за-в1дпов1дш1Х погодних умов, визначент офектнвнсстi попёред-" нккзв озимкнл та доз добрив. За данями досертат'шс-: робот;. . ефестлвнiсть попередтШв шг» ам»япяатяся до 4Q-G0* з ралех- • iiqcTi' в?д погодних уыов, зле с праитяф аемлгробсптл .ця обста-вина не враховуеться. Iciiyjrm у стойкому гоеподар'-г,; .M*?>v.t

- 4 - *

в:;з;:ачэшщ доз добрив при вировузакн!' озкыз 1 гшешвд 1нкали ' грагавуить погоди 1 уьетви ПК1сними покойниками (сприятлив», галосприятлиз!, 1юспр:;ятлпв0 та деяяиш ¡п-шиецп;,;:; ( опади , £олопсть грунту), Ц8 ир^зодигь до гге-редозувзнкя з габруднеккя

ГРУКТ1В.

Проблема пздвкщэння вро.-з2Э при рацшкадьному внесенн1 добркв, га В1Дпоз1Дного обробт:у грунту 1 ефсктквпого впко-ристания попередкнка без вабрудпення грунт 1в гостро стс1ть ка сучасному етат розвкгку науки г С1ЛЬСЬК0Г0 господарства. Тому проведен 1 досл1Д.тэння по виризеккз ц:1Х яитань'та розроб!ток катоду оценки впливу погодних умов ка систем технолог1чнпх ояеращй е астуальнкыи.

кйта робот«.

Ьйтоа наших досл1Дг.энь е визначенкя впливу агрометеоро-'лопчних угов на елемзнтн ¿нтексивко! технологи вкрокузаккя озих»! пи'эниц! та ровроб^ток >.етода оценки впливу погодних умов на систему технолог¿чних операций в умовах Донбасу з та- • кими вавданнями:

- визначеняя закономерностей форыування теплового ремагу грунта а р1знп),з: технодог1яьш IX оброб»тку;

- досл1джекня впливу погодних ушв за р$зних технологи! вирощувакия огиио! пшкиц1 на доз и внесения добрив;

- досл1дконня впливу погодних умов из. ефзотивтсть попа- '

- . *

рэднш1в. озимо1 пвэниш;

- розробка блоку родючост 1 грунту.у содс^и урогайкостх;

- ровробка мэтоду оцшз! вшашу погодних умов на систему технолог!чних операций. . V

: Теоретична 1 практична щншсть.. ■ . "

Здсбуп результат« доел!джень можуть бути ьпкористаш при'

BHÜOpi типу Оброб1ТКУ грунту за В»ДП0В1ДНИХ погодних умов року, при визначенн! ефективносп попередншав перед cib6ok> ози-мини за В1ДПОВ1ДНИХ погодних умов, при визначйнн! оптимальних доз добрив при визначнях погодних умовах, при корегуванн! стандартно! методики визначення доз добрив з урахуванням погодних факторов, при прогнозуванн1 та програмувашп врожай-HOCTi з урахуванням доз добрив, при плануванн! ьироприемств по охорон! серёдоЕишэ в!д забруднення грунтов важный мэталами та я i тратами.

. Наукова новизна.

. 1. Впера© визначен! особливоси формування тершчного рэ-ziitxy грунту на оголених дхлянках та у посгвах озимо! пшениц! на полях з подщевтг та грунтозахиснггм оброб1тком в умовах Донбасу та розроблеяий метод ощнки вплпву погоди на оброб i ток грунту. ■

2. Епэршэ визкачений вплив погодних умов на ефективнють поперэднюив озимо! пшениц! та визначена iMoaipnicTb рок i в з високои ефективн!ста iyix попередншав в умовах Донбасу та роз-роблений метод оценки впливу погоди на ефектйвшсть поперед-~ник!в.

3. Еперше отришн! К!ЛЬК1СН! показники Ьпливу погодних факторов на дози внесения добрив за piSHiix технологи! вирощу-вання озимо! пшениц! в Донбасi та розроблений метод 0Ц1Нки влллву погоди на дози внесения добрив.

4. Еперше визначений вплив терм!чного ремгму орного шару грунту на дози вяесення м!неральних добрив в Донбасi. Цей по-казник в найважливлпим серед погодних.

5. Еперше визначен! оптимальш дози тнера.пьних добрив за piSHHX погодних умов окремих яершд!в вегетаци сзимэ! иже-

адщ в Донбасс

Ваершэ отрицаний показяик "коефЩ! ент продуктивности добрив", яккй викоргстовуеться у бхоц1 родсчосп грунту в надел! ародзйност!.'

Р1вень раая1зач1'ь Результат« проведешгх дослидгаэнь влкористаш у программ. розроблекгй сушено з кафалроа економгчно* к1бернеткки ЛУгая-ського СГ1 "АРЫ - РСХЗДШНИЦГВО" та реклаыуэться для продажу с i льськогосподарським устаковам. Результат» досЛ1Дзкень вкко-ристовуигься в учбаЕОиу процос 1 институту.

Апробащя робот!!.. Основы! результата дпсертащйлог роботи допов1далния ■ на ыаукових кокфзрэкщях Д5Г1 в 1991-1935 роках, ка согашп кауко-бо - Прага ичк1й коггфэрэнци у и. Encsi в УкрЩТП "Агроресурси".

Дисергац1йш, рсбога обговорена та ре колядовала до гахкс-ту на рсзширеноиу яауковоку ca w кар! У»фа1кеького тауяово-досадного г^дрошгтеорологхчгюго ^кститута. 16 травля 199S року., . фблНвЩЬ v v

OcHOBHi результата досл1дгзнь • надрукрваш.' .каукогоиу .Зб1рнику "Труди УкрНШ£Г% вип. 244,-1992 р.; г; "СТОШЗЭ ЕО'^лэ-робство". сип. 23,-1935 р.\Тези доповцай надрукозаш1-у aSijEr:-* как ussepiam наукой коцфзрэнцШ JSJPI за 1922-1925 .рок::. ■

Orpayaai кауков! рззудьтати вкиадэха в даеертащ!. "Авто-рои саштйно розроблзно ¿згояга^ "/ : етаперйкантадьпого дрсл1дйгння;угав ^руувашш'.тейперетзгтйого' аждаого.'рзяашв грунту на ланках з рЦнии обробташ удосл!дах кафэдряаг-poxiwti Луганського с1дьськогосподарського шституту.Заучас-тк автора проведено кошхекс ьйтеоролопчиих, тепдобалансаага:,-

агрометеоролопчкнх спостерэгзэыь на дглкнках з разним оброб>т-ïcom ка паровому пол! та з озимою пшэнщзэ, на метеомайданчику иетеостакцн. ДосЛ1Д.~яш;я виконаш за В1ДошгмТ! стандартна,от ¡¿етодикани шкроши )-'атпчшгх,тецлобалансових, агрогiдрологi чних, агрометеорологi ^гаих слостережеиъ. Здобут! яасл1дки самостийно науково опрадьозан!, гфоанал1зовая} i узагальпеш.

В дксэртаця тгкоя вигсористаьч матер 1алтл дослав ¡сафедри агрохшп, грунгозпавства, зеулгробствз ДСГ1 за 1989-1993 роют, дан; уереж сортод!льшщь у pisnnx грунток)-кя!штпшш:{ ушзах Донбасу i :,:атер!агш г i дроь:зтеоролог » чно i ¡.©perd Донба-су. Еикоркстаккй шхер i ал саыоетчйно перэтраштй та однорзд-шеть, . епстештизоваяий, ггроанадïзеваний, узагальнекий у виг-ляд! rpa$iKiBs номогра!,!, к1льк1снпх покагппкхв i матекгатичних зв'язя1в вшгкгу погедних фактср1В ;?а 3!ДП031ДН1 oâ" ek?;î. Ззрагсгерксткка глетодологп, столика досл1дгзэнй та вккористен! :su'epja.st - Проведен! теоретична та егсепортг^знта^ы;i лольов! досл^д-аэвня у доелгдах кгфздря агрохшп, груктозназстьа Луганського ci льськогосггодарс&ЕЮГо 1нстйтуту за пзр'юд оЛ5ВС до 1993 року. При екеяеришнталанже дсед1д:зэянях вжсорясташ ».гетоди ш кроки--:латичнш:,тепхобзланеових, аетишлазтрзчкже» агршетеоролопчних спостерегйнь. .¡нфорьйщя обрсблена та проанал\ аованз. методами OiOMSTpi î, ьзатематичкого ангшзу, мате:.5атичлого шделкв^ння. Розрахушот вкконузалкея ira кош* nrepi IEM.

Дяя ащИЕепзя задач дисертащйно! роботл булл вккористаш Ш1гер1аяи кафэдрп агрохшп ЛСГ1 (дози добрив,внесет шд ози-ыу пшеницю, наявшеть рухоыях пожшнкх речовин в rp~HTi; уро-жайшеть за роки 1989-1993 - 20 соксвйпадк1в) .матершли ?ор-тодьтьшщъ ЛутаясъгхЧ та Донeubmi областей (дозя добрив, уро-

- 8 - -

.rafmiCTL, дат i: касуаваикз iíaa розвптку озимиа:; сорту 0деська-51 за парiод s 1С76 до 1993 року -бй рокоакягдиж), fea-яешсть р/лоуйх ЕО/ШВ1ШХ рээдгкз в rpysi'i; кг.т2р!£яя спостгро-' f.:oTeoci£b"4ií, Докбагу (середза температура nosiTps • те. KiibKiCTb опад1в за когяу декаду а 1975 до loss реку).

Сбйяг та структура робот*;. Дксертац1а складаегася з всхупу," 4 роздал »в, вискоз:« в, списку л1?ера.тури, додатку. Сбсяг робот;: 179 сторикж, S3 таб-лиць, £5 м&доодв. Cínico:-: .-rííapaíypa па eye ISO ва&гзяугаза».

8 Ы I С T ' P О Б О T И , У вступ i визкачэка актуаленiсть -tsí3I, в:кгадена, ¡¡¿эта тг завдакня роботи, даеться характеристика >'зтсд:з доеллдхзнь та вих1дних ьгатер1а.ив, сфориульоваш ось:огк1 пологзккя, skí складаить наукову новизну та нрздш? вахкету. .

У оориюму роздш приводиться анал1з'насл1дк1в доел!дгэвь • pisiiiix assopiB. а пстапь вп^кву тгшэра'гурнпх уюв , серэдовжцз, . умов БвохогйЕпа кг. с4вкгкзн1сга га дозя виасёння доСрив. , Наво-дяться sícíchí ^apa.4rep::ci;:fc: siuzmy погодних фатаopis па" доз:: добрав. Складен* таблиц! за дан:п.:л люврагуриах досл!дгэяз.'Дг-• егься.аяал!з агроно«1чяих рекомзкдацШ. Розглякуто питания про урахувагшя показщдав родкмостi грунту та доз добр::в у г.иделях урожайное?i за.л^ературнкьпдгккьги. "

У другому роздш. навздэний сглэд шгод!в оцизи сгупзнн впливу погодних уцоз на дози добркв; вкееених за pissisx saxso-лопй вирощувшгая озимо! пш8ккц1, штодика експерпизатальЕж: гюлъових спостереяень за умовами форыувагшя тепхозого та. водного режимов грунту ка полях в^полицевим та грунтозахиспиы об-робиком, методика теоретично! побудови блоку родючост1 грунту у :юдел1 урожайност! з урахуванням нового показника Коэфгц!ен-

-9- • . '

та • продуктивное^ 1 добрив, методика ощнкя однорукости натер1-ал2в сортовипробувальяих дишниць Донбасу, Д0СЛ1Д1в Лугансько-го СИ, методика взганачення вплпву погодних умов на ефэетивнють поперэднитв. При проведет експержентальких дослздяоень використана методи ш крогип ыатичштх, актшоштрич-них, теплобадансових, агрометеоролог* чних спостзрелень. Експе-риментальн! спостережшня проведен! на делянках з р!знога системою обрсб!тку грунту без рослин та тд озимою пшэницего. У програму експериментальних спостерег-ень уз1йшлп п."-льов1 спос-тер-епзння на дьтанках з пожпдево» та грунтозахисноя системою оброб!тку грунту - вкзначення щыьностг грунту з оркому иар1 у двох повторностях, вологост1 грунту з орного вару до мэтрово! глпбини, темгературя грунту на глибинах 5,10,15,20 см, висоти, густоти рослин, фаз роззитку, погодних умов, спорно} та вгд-бито} радиацп. - , .

Наводиться опис гшыатичних уетв Донбасу та погодних,. у},юз, ях! склалися у роки проведения експоримэнту.

При акалаЗ! г.:атер{ал1з сортодыьнищ. Донбасу та дослшз луганськсго СГ1 приводиться методика впзначення однор!дних ряд1в. Дэ тач1 метода - ошнка резходгэння шж середки«, дис-перс!йного анал!зу, га середньоквадратичним вгдхиленням та ко-ефщюгтом вар!ацп. Есрмальшсть рсзпод!лу ряд1в "йербв^рялс.ся . за коеф1ф ентаьш ексцесу за асиметри.

Проведене обгрунтузання зв'язкт системи "погода-дози добряз". Наведена схема «одел! врояайностьз яко! виходйть вне-новок про Юнуваякя зв'язку агрометеоролог1чних факторгв з роз-:-«рахунковими дозами добрив . Яхпр погодний Фактор вшлвае на блок родючос^ грунту, то В1Н епливзб 1 на дози до Зрив. Тому< у. дан1й дисертац1йн1й робот! поставлена задача по вивченню цих

- ю -*

'вв'язкгв 1 розро&са :.:ото.цу ощккк сшиву .погод» на дози добрив.

Приводился мсподлка урахувакня логодш»: умов при визна-ченш офг1М;шкосу1 попоредпглпв. При проведан;:- досл1Д?ггкь Е^юристозуватиея корзлзщ&кмч), д'.-.оп^ре^агого гшглюгг-,

ьнтод урахуваякл псьэредшппь (рн В. II Д:штрош:пмг 1558 ).

Наээдоиа иоюдика «¡гиачеша одхя;.:а.':ы;н>: дез добркв га резких шгодкия у;,:ов поточного року та 1х урахузанхя у йлощ родючост! грунту в кодел! уро;;айност1, при розреб.тку коефни-Екта продуктивности добрив.

У трети! глаз* наведен 1 результата експгрикйнгглкл;: досуцдйопь по влвчэшю у:.:оз фоэдувгяяя терочного га соддого режаив грунту на оголених дхлянках з р1зко» системо» оброСлт-ку та у посевах озимо1 шиэниц!, про вплиз цпх умов ка доги добрив. Цкми доел!Длсэкнягк первв!рялася ггпотеза' про то, с;о уузз;: ' використ&аня шнеральних добрйз на д'иянках з р1вноэ с;гстешз> обросНтку грунту будить розр13нятися. Щрб нараззрети да ппото-зу вивчалиря уыови формування «емпвраа'урного режму,' як! зовош ке Еивчек! ддя Д1Лянок з р131щу оброб^ткоы грунту.

Даш про '¿'емлературу грунту згрупован! по т«пах погоди за хызр|и.стю - .ясно, х*зрно, похмуро. При яонШ погод 1,акал 1зутачи зад температур*: у пол! та на майданчику г,»тйостакц11, впзначз-_-.но, вр у.¡тип годики-грун?•на ыайданчнку «г-леостакц! 1 охолод-

гуегься- спльнГйх;, вдзкь прогргваегьез »ктеисивгивз, нмк у

*

пол1, до грунт .Шльш пухвдй. Шдпущувакня грунту зииауз добозу ампли'уду колпзань теупературк. Поравнкочи температуру грунту у пол! на делянках з р!зною системой оброСчтку, зизначено, ар Х1Д тешератури схолий. У рангов! години на Д1лянках 3 грунто-

гахиокпы оброб!тком .температура депр вие^, Н1г: з полициям, а

«

о 12-13 годил 1 грунт на Д1лянц1 з полицевкм оброб1Тком стаз

теплиаим на 1-2"С на глкбин1 5 см, на глибин1 10 см значения температуря Биргвнгагься. Можна вкснувати, щр грунт на Д1лянц1 з полидевим оброб1тком при ясн^й погод! вноч1 охолодауеться, а вдень прогр1ваеться штенсивнипе, н1зх на Д1лянщ.з грунтоза-хисним оброб!тком. Ыдбивна здатшсть грунту А максимальна у ранксв1 години (9-16%), та увечор1 (26-30%), мпимум ошвдня (5-1 ОХ). При пор 1 внянн 1 альбедо на грунтозахнсному оброб1т;<у Лгр з альбедо на полицевому оброб!тку Ап визнатегГ, Агр > Ап на 1-2%. Значить б1льше тепла поглинаеться на делянках з полидевим оброб^тком. Температура на поверхнг грунту шдтверджув цей висновок, бо вона вшце на 0-7еС на делянках з полидевим обробиком. 3 цих даних вяпливае висновок, щр на б!лыз пухкому Бологому грунт: Х1Д те!Я1ератури б1льш пов!ЛЬний, ник" на ¡ильному. Спйкють рхзнидь температури грунту у пол! при р1зно!.г/ оброб1тку пор!вняно з метеоролог1чним майданчиком перев!рена методом дисперс!йного анализу. Визначено, щр р!зниця темпера-тури грунту по глкбинах на метеоролог 1 чно.гу майданчику та у пол1 на д!лянках з полидевим та грунтозахисним обробгткэм е

Щ

статистично в 1 рог 1 дно ¡о.

При П0ХМУР1Й ПОГОД1 НЗГР1В грунту У ПОЛ1.проходив повгль-но, пороняно з метеомайданчиком. Пор^внгаочи температуру грунту на Д1лянках'з р1зним оброб^тком, робимо вис-новы:, ар на всIX глибинах вона практично однакова, Т1льки на глибин! '5'см до 13 годин на Д1ДЯНЦ1 з полидевим оброб1тком температура була вища на 4-5° С, ягж на Д1лянщ з грунтозахисиим оброб!тком. Хшршсть згладлуе р^знищ у температур! грунту на гольозих делянках з р1зним оброб^тком.

При хмарн^й погод1 добовий х!д температуря грунту у 1кш б)лыз вкр1вняний, шж на майданчику метеостаншь Пор^внюйчп

текшературу на дхляшсах з р1зшоз оброй ¿тгам шжна виснуват;:, Ер на всIX глибпках у БС1 строки епостереяэнь температура грунту на делянках з полицевпы обрсблком екез. па 1-2°С, гил на делянках з грунтозахисним оброб^тком.

Бкзначена каявк1сть тз Т1скота зв'язку температур;; оголе-ного грунту у пол! та на метеоролог 1 чяо:.;у мзЯданчвдсу. Зв'язог температур» грунту на вс^х глпбиках е. сильним, практично одка-коз;;.-.1 на обох дитанках та блпзький до функционального. Ко-еф!Щ£И7П регресп та яохпбгш ргзнянкя пазздэнз у табл. 1.

• Табда'ця 1

Коеф1д1Ента рзгрос: I та похпбкп ргв:-:ян::л зв'язку температур: . грунту у пол! та на метеоролог гчяо?,у шйдайчжу на глибйка

Глиопна, : Покззник на дхлякках з обробхткоа гру ЕТУ

сы : полвдэбкм • : грунтсзахискш

:косф!ц! сгг : пох;:5:-:а : коефщтгг : похибка

: рзгрсси : р!вня"пя,с С: регресн р1вникня,'

5 * . 0.-81 1.9 Г. 69 , 1.8

ю . 1.2 0.9 0.05 1.3

15. 1.2* 0.8 _ ' 0.95 0.7

20 1; 1 0.8 .- 0.93 0.7

Рхвнякня зв'язку мае вигляд:

Щ = А* ТЦ//+ В к (1)

де ту -тешвратура грунту на Д2лянц! .а полицев;1м та грунт захианим оброб^тко« на глибин! IV, Т/а 11" теьотература грунту

3 «

....■г.х-.ролопчноыу кайданчику на глибнш Ь; коеф!ц1еят р€

rCii; В4 - параметр. ;

?1зниця у температур! грунту на дыятсах з ргзнна сбрсб!т-эы пояскветьса особлпзсстямя ц:льноетi грунту, ña Д!лянках з i-чьш пухким грунтом температура в б1льа вксокоя. н!ж при 1лыюму групп. Таким чином, рзвнянна модна використозувати ля opiCTTOEHOí оцигки термзчного релзп.ту на Д1лянках з полицаям та груктозахисним обробзтком грунту у будь-який строк постерэяэна з 8 до 13 годики за данями спостерегггць на ыэтео-олопчному мапданчику в умовах посуиливого клпхгату Докбасу на горпозем! ззичайясму слабоеродованому.

Для вирзшення питания про дпфзрешиЛке зикоркстаяня М1нэ-«льнкх добрив в аалэжостз Б1Д погодите умэв та oSpoóiTKy •рупту niд озимою пшеницею проведений експеримэнт • по вивченню. г,юз формузакня температурного релзшу на дхлянках'з разним збробзтком. Спостеренэннями за станом рослин зизначено, ер icTOTHOí ргзящ! у IX висот! не задм^чено, густота посiву була ильсою на Д1лянках з грунтозахисним обробгтксм, híjs з полице-зим (1993 р.). Запаси вологи грунту в орному capí бзльш на Б--7 мм на груктозахисиоыу оброб!тку, ны на полицевому, у метровому шар i Р13НИЦЯ с клад ала до 14 мм вологи.-.При спостере^н-зях за температурой грунту в орному capi визначёно, що при зсн1й погод! до висоти рослин-35-40 см р1зниця у температур! грунту на Д1лянках з рззним оброб1тком зберзгасться. При ви-dotí ро'слия б1льш 40 см pos6ijfflocTi зникають, бо грунт добре захкп^сться рослинаш.

При похмур!й погодi•i BKCOTÍ рослин бьчьш 70 см спос-терхгаеться !нверс1я температуря грунту на глпбияах 15 i 20 см* на делянках з полицсеим обработкой. Тому добовз колпЕання температуря тут шить б!льшу ампл!туду. Цри хмарязй погод! темпэ--

ратура грунту на резких глибинах мало розр1згшлася на д!лянках з piSHiw обробiTKOt.t. 1Ьр1Бнкач;1 температуру грунту у пол1 з температурою на катеоь-айдаш бачиью, ар прогргв грунту вдень кра!цр проходив на метеомзйданчику, охолодякнкя у in щи годики tos тут було 1нтенсив!пше1 бо рослинний покрив на пол1 добре захшцав грунт в1д нагреву та охолодкення.

Здобуг! иатематичн! зв'ягки змш температур:! грунту у пол!а^¿Ji на р1знпх глибинах при визначених фазах розвитку рос-лин та кологост! грунту в орному mapi при bkcoti рослин до 40cw, 5Ü-70CM, 80-100см з твг.шературов грунту на ш'тео!.айдан1 Ум. ¡Загалышй виг ляд цих ргвнянь такий:

dTi.h = - Ah tm.h + Eh , (£)

дедТi,h -Р13НИЦЯ температури грунту у пол1 на р!зних глибййах з температурою на мзтеоыайданц Ali - коефлцент perpecii;TM,h' температура грунту на ме-теомайданчику на ргзних глибинах; Вh -параметр. ' •

Коеф!Ц1енти кореляцп R зшнюэться В1Д 0. 99 до 0.76. ГЬхиб-ки piвняння perpecii ± 1. IеС. Як показали розрахунки, густота nociBiB мало впливала на змпш температуря при р»зному o6po6iT-ку грунту. Бикористовуши Ц1 piвняння, можна по температура грунту на метеомайданчику, висот i рослин, зволожанн! грунту роарахувати температуру грунту у пол! 'тд озимою пшенице» на глибинах 5,10,15,20 см 'зр. строки споетережень з 6 до '13 години на слабоеродованих чорнозвмах Донбасу. Знаючи законом!рност1 3Mih тешератури грунту у пол!, можна регулювати тепловий режим технолог!чними операциями по тдпушуванню грунту для зм!н теыператури та шдвищгння ефектиьност! використання добрив. р1;;омо, ар. яря низьтй температур! погликання добрив рослинами тому агрономи ре^смеядуюгь тдвия^н!-дози доб-

ив, ср забруднюе грунт. Для зменшення доз добрив, треба шд-исити температуру грунту. Таке можлкве при ркхленгя, борону-анк! грунту нанесиь При висот! рослин до 35-40 с« акокоьпрност» зшни температуря на д1лянках з р1знии обрсб!т-зм схоги з оголеноа делянкою.

У четверо й глав! показан! результат:! досл!д;зэнь впливу а'язк!в агрометеоролог1чних фактора на дози Бнесення добрив 1 резнях технолог1й вирошування озимо! пжэнкць Пера за все доведена одгнка однор1дност1 ряд!в уролайност! за данями эслшв Дутанського СГ1 на д!лянках з р!зням оброб1тком та р!зними вар!антами внесения добрив. Визначено, ср уро-1йн!сть на них дглянках астотко не р0зр1знясться. Ця г!потеза атематично переварена за крктерюл Ст'одента. Тому дв! сукуп-:сТ1 вро,ча!в яа д!лянках з полицевим та грунтозахисним об-зб1тком, з р!зними вар!антами внесения добрив поеднан! в одну, эрмальнгсть розпод^лу ряд1в переварена по коеф!ц!еятах ексцесу с та асиметр!! Аз. Визначено, адэ неоднор!дн!сть ряд!в утворю-гь попередншаг озимо! пшениц! (чорний пар, горох,зайнятий пар, гкурудза на силос). Ряди уроиа!в шсля попередкикЧв горох та 1£;птий пар поеднано в один, як одноршп .а ряди шсля попе-<Х.к:<1В кукурудза на силос та чорний пар анал!зувалися окрею. эрев!рена гипотеза про кормальнють розггод!лу кожного ряду.

Нгоднор!дн!сть ряд!в урсйкайност1 шжуть утворювати погодн1 юви. При анализ! ряд!в використали метод оц!нкп ефективност! ;передкик!в за методикою Е П. Дмитренка. Здобут! графнш! та 1тематичн1 залежностч коефщгяшв ■ корисност! вс!х поперед-1К!в в!д суми температур за 3-х шсячний ¡нтервал часу з дати ¡ирання цих попередник!в. За сумою температур поа1тря кожного ¡ку можна розрахувати ефективнють попередникгв тд озимину.

1 -16 -

Цими зв' лаками вганачено, ср погоди Фшггорн створюсть неод-нор1ДЯ1сть рад!в урола!в. Здойут! зв'язки мавть виеоку шроп-дШсть - 99 та 95%.

Визкачена П!ЭВ!ршсть рокзв з високою ефективгцстю попе-редшшв озимо! пшениц! в районах Донбасу (Мал. 1). Кайменша !мов!рн1сть .високо! ефективност! кукурудзи на силос, як посредника, спостер!гаеться у швдешшх районах -18%. Це означав, Ер 1-2 роки з 10-ти е слряяглив:-:ми для пос1В1В пшениц! п!сля кукурудзи да силос, тому у цьому район! кукурудзу на силос треба виключити з ряду лопередни^в озтзши або з с!возм!ни.

Шсля перев!рки ряд!в урожайност! на одкоршпсть проведен! досл1дгаш!я впливу погодних умов р1знкх керюд^в веге-тацп озимо! пкениц! на дози внесения добрив за р!зних технолог 1й вирощування озимини, -

В .ушвах ДонОасу використовуеться 5 штад!в визначешн доз добрив. • Н1 а'одному з них не враховуатьс-я погодн! -умов! • прй вкзначанш цих доз к!льк1сшши показниками. Т!льки при Ш; •гивленн! пшениц!'. навесн г ураховуеться к!льк1сть опадгв з; пэр!од г. вересня до березня та вологозапаси орного 1 метроьоп пару грунту. Найб!лыя поширений метод визкачення доз - балан •совий, коли визначасться р1зниця м!ж виносом поживних речови урожаем т.; к^лькютю поживних речовин, як! знаходяться грунт! та внесен1 з орган1чними добривами. Ця р1знидя ! е до зою добрив. К!льк1сть поживних речовин в грунт1 -залежить в! погодних умов - : це доведене доследниками Л I. Акентьевсю т Д. Ы. Хом'яковим. - Зинос поживних речовин урожаем визначаеться як добуток праграюваного врожаю 1 норми виносу. Програмоваш вролай визначасться но середньсклшатичним данкм або за бйд: бск!тета, а це в недол!ком цього метода. Програшгану га

&F=?

/ЩШш

Ж ¡Г- '¡¡ЫШ :!< ■ H i

/7//. !i iПЪ! !! , ;f СлавУяноб ,,У7 //,■// ! Hth ; I/ if 1 <!if

ЧШШшШШ

ШШЩ/ШШ

ь

• t г ■ CfT

|'Уяносербськ

нськ

r$V

¿U ]/'

/Ш'р1$ТОЛЬ

]£ulL moBipsiCTB рсг«з з зисоиоо ефектншнспо поперэднюс оэшэ! озкш! япэякщ - кукурудза на силос по районах Донбасу 1 - кзиы ZOZ poKis; 2 - 20-40Z рок1в; 3 - б!льи 40% рошв

- - 18 -i

жайнзсть caíл щрроку корегувати в залежностз вхд погодних ух» та визначати сррзчний статистичний максимум урожайностз (за Е П. Дмитренком, 1974). Невзрне визначення програмованого врохл приводить до похябок при вязначеннз доз добрив. Ц1 похибк можна вздкорегувати на протязз вегетащйиого периоду, урахову ючи tí чи 1НШ1 агрометеоролог i чнi фактори. Дослздження прово дилися за допоыогоаэ кош' югера IEM а використанням програм "УУУ". Дули здобуп моделз математичних sb'bskíb суми опад! X г, суми температурит, середньоз температуря Т середовищз коефзц1 ehtíb продуктквност1 за температурою та спадами (T.R рззних пер i од ir, вегетацп з дозами добрив окремо N,P,K, внесе них за увесь вегетацзйкнй перiод, пзд основний оброб i то грунту, при cíb6í озимини та при шдживленнз ií навеснз. Ус зв'язки nepesipeHi на зстотн1сть, взрогзднзсть. Проведена оцз: ка на BiporifiHicTb кореляцзйнях в1дношень. Проведений графзч кий та аналтгениД анализ nepeBipra кореляцзйних рзвнянь. Одним з них е Еякористанкя принцип i в дисперс i йкого аналззу, Неадекватшсть лшп рег;>есi i,знайденоз теоретично по в1дко шен'ню до eMnipi4Hoi лни, описана девзатами неадекватностз т; залишко?.-^! випадковоз м1нливост1. PospaxoBaHi дисперсзз, як ст вставши i у рамках F - Kpnrepi i в Фзвера. Еизначено, що неа декЕатнють перевзрених лзШй perpecii е недоказано», тоцу 3: можна Бикористовувати.

Визкачений вплив температур:! грунту на глибинз 20 см н; дози внесения добрив. Цей фактор в найбзльш важливт«, порзвня но а зншими, бо середовищем для кореневоз системя рослкн, по-мшних pevo-.>:iH, го/ явного розчшу е грунт, температура якого шдставою для змзн швидкостз перемзщэння та погхичанкя корзинами ПОЖБНИХ речовин.

• '

Здооут! за'язки доз азотннх доОрип з кьпыости опад1В за ..чр?т перюди вегетаци оз'.тглб! пеуннщ толя р1зних поперад-та зпзначено, п.о р1в.чян::я зг/язкт мааггь загапышй виг-мд лг.р^чтер-'.зугтгься йучкцгп'чраболи (3)

У = Ло - Л, X + Л?ДГ*, (3)

V) У - доз:; азоте:« добрка К*, л - киыасть опаД1В за пертд.

131ДС>.'0, ПР пр."! Зб1ЛЬПЙЗНН1 К!ЛЬКОСТ1 ОПЗД1 в азот з грунту .::!'*лвгегься у глибси ¡гари, тому агрокоми вносить тдвищенг до-|И добрив. При недостачи ¡й юлькост» опад1В агрономи тех вно-!лгь П1дг!гд,зи} дозя , як Сачимо з Ц1б! модели Це приводить до •псЗрудпення грунту. Тому. використозуши щ зв'язки полна коре-•упзти дозя дсбриз, виз начет за основною методикою, ураховую-ГИ погодн2 фноторгг.

Впзпгчзпо, пр на дозгг фосфорних добрив Р п»сля р^зних посредников зпливзэть тзспературт ушви пов1тря та грунту на 20 си. Дози фссфорних добрив зростаоть при посупливих :ог.од:-:::х з окре>,?1 перюди, бо •'[¡осфзр шдвищуе подоутри-

огачу здатпгсть ткгшян рослини. При сприятливнх ушвах погоди . " х Б!гос:ггься "зймэнпэ кыькють-.

/веной при тдживданш озииини звичайно' вносясь азотш ¡о^.гаьз Н гадя, як! сприяюгь куцшно та укр1ялшанн» рослия ; 1 с.тя пзрезгелвль Кгзнзчено, пр дози М п!л»' вганачазоться аг-о;,:етеоролопчнн:.С1 угловамн ociHHtc.ro, злшвого та весняного :ерюд1з. На поемах п!сля попер?»дюжа чорайй пар добрива аг-юпеми не вносить, якщр у переднее г ений перюд с:мал::ся спри-тл;:в! умовл сервдовияз (Т,!?У=85-100Х. На послах теля всмх :опередник1з мдяивлешш на проводить, якир за перюд куэдння-рипкнення вегетадг! випало близько 30 мм опад1В. Дози гсстно-о тдживлення визначаються такох спадами за зимовий гт-рюг

- ЕО -

тслл bcíx иопередкикгв. Шдхивленна не проводиться, якер за зиму в шало 130-150 мы опадав, при вмшах ni ei Ki лькоот! опад1В дози добрив ростуть. При посуаливих умовах зимэвого перiоду ( опадав . 120 мм та менюе) агроном вносить шдьщцэт дози добрив, а це приводить до забрудкення грунту. Тому: при кхлькост! опад!в ва паршд пени 120 мм добривз зовеш не .треба вносити i це шдтвердауБ висновок, пр необхг дно корегувати дози добрив по ушвах погоди окрэьзгх перюд)В вегетац! i озимшш.

Еизиачека 1«ов1рн1сть pokíb з впсокогэ ефектившстю азотного шдтавлешш . docíbib псзннц! кавесш по районах Доибасу. В умовах посушливого кхи&ту Донбасу нкшршсть роиав з высокою ефектившстю шдяивлекня пезксока - ZQ-40Z, в огсреют районах екщэ 40%. Використовуачи ца 1нфор1.5ацю на прахтиц!, шяна зкачко з^ениити частоту викорнстання добрив навесш пс роках i по тариторп, щр еканошчно вигiдно гссподарстваы.

■Деяк! зв'язки доз N шдж а агроьгатеорологiчнкш «донникам; ч наведен! у таблица 2. Здобутi зв'язга характера! високин коре* дяфйнил в1дноЕевняы та зкачнолэ ютотяютю. íx >,гожна викорлс-товувати при корггувзяк! доз азотного шдЕивлеяня nociBis. -

П5зб э'ясувати питания ,чп поширготься здобут i висновга flocíifljsssb'b за данимп Д0СЛ1Д1В \Цуганського СГ1 ва чорнозеы; . усього Докбасу, провэден1 досл1двення зв'язк1в погодних ую: . piBHHx ;'opir^iB вегетацп озиыики за данями сортовипробуванн: Дугаясько! та Донецыю! областей на дози добр;ш. Використан ы?.терэали сортод1льяиць проанал1зовая1. на.однорщпсть по се редньоквадратичному В1дхиланн1 та- коефЩ1енгаг вар1аци. Tino тега про. HcptaabHicvb ррзподалу ряд!в уродайностí переЕ1рен за коефшентами Е>. та As. Здобут i моде л i зв*язк!ь доз добри а агрометеорологiчними факторами р!зних перiод1в вегеташ

Таблица

За'язки доз • азотного .пгджаяЕехяй озяьтшя ,яавесш а ггроглотеорэлогiчгаааг чкгпгпта?.:;: окрэаих перюд!з

ib pi од; Ч;ш-: I'os$l»i ehtiî

: :j33rpscii_____

: : До : Ai : А2

: : Крятер|й ffliitepa R : ¿ У - бГ :------——-----

: кг

га:

F : FSZ : FIX

Поперэдняя - чорннй пар

4 £Г. 45.5S -2.57 0.042 0.35 1.6 5.1 3.91 2.89 а 25

5 z г 845.11 -11.8 0.04 0.87 3.3 7.7 2.7 2.25

Попэраджх -кугсурудза па снгос

1 £ г 71.1 -О. S9 0.002 О. S3 4. Í 8.9 í. 43 2.29 3.26

7 £ 720 -S9.95 0.71 -0.001 О.. 95 1.9 _5.9 9.28 2.29 а 26

Попэродипк - горох,' заЗкят:£1 пар

■1 2 г' 48.5 -3,02 0.05 0.97 1.1 4.5 15. 1 1.46 1.76

5 г г 1052. 65 -14. 7 0.05. 0.93 2. 4 б. 4 7.33 1. 45 1.76

¡Ьрюд:я 1 - 4 - куцхнкя - приппкояня ваге-

.5 - sinábsKíí , 7 - 21ПГ1д'у трубгсу-колос шш. Чтяшзпс Z г- суш опвд:з, 2 "20 - cysn тег-зкратур грунту оркого sapт, Ч -»даралягцпнэ з!дяогзкйя; ¿ у -яожб::а ришяяня; €" - стандартна

3 i ' -

лероз:рэ;п .та ícrornic?!. та 21рспднзсть. Пэрешрена ictotíiictb корэлящялях шдногэвь. здсбутях !-<оделэД

ливпадаагь з tvs.hu як! orpnuasi за «aTepiacawa кафедри аг-jQ-xiuiï ЛСГ1. Вапрнклад: залв.гш1сть доз ÎJ тдг. шд гг за зиш-

зий период маз зпгдяд - . fi П1дк = 6.33-0.6Х+0.002Х

А

де

к!льк1сть Ъл:ад1в. Тому мзжна зробети висновок, ср законом»; носп вшшву погодних умов на дози добрив по штер1алах ри агрох!М1 I ЛСГ1 шйна поширитн а умовах Докбасу на чоряозе) них елабоеродованих грунтах в р!зких агрошиматнчнкх уковах.

На П1дстав1 здобутих моделей зв'язклв кпеф1Ц!ент»в пр дуктивност! за теипературоо та спадами р (Т.К) з дозами добр побудован1 помограми. За цпм:з номограмзмй при визначних теш ратурах пов!тря та сум! опад 1 в за окреш перюдя вегетац можна визначити оптимальш доз г? добрив. Визкачен! дози в:;;; ристовуоться у блощ родючост! грунту- у модел! урожайность

Сумарний лоефа ц! ент продуктивное!1 ¡¿одела доповнл

дозою добрив К, як е&? одним фактором та отримали модель:

3(7, В.,Н) = (Т) -)■ (Н) Ю ГЦ , ■, ■ (4

де коеф)Ц1Н!т продуктивности добрив; а! - ваговнй кое с!

щент, 3(Т,1?)-сумарний коеф»Ц!ент продуктивности за темпе рап рою пов!тря та опадами. '. • • ' •. ■

Дамо визначення новому показнику К). Коеф:цз ентом продуктивности добрив зветься Б1ДН0~0; приросту продукцп за рахунок внесения добрив при фактич: погодних уновах п<Н) до приросту продукцп, отр;ййкого : внесения добрив при сприятливих погодних умовах У(Но).

Модель врожайност! В. П. Дмитрэнка допоенимэ показнкком^ • У = У»|л.(т)^(Ю ^(Ы)а» $<1 ,

де: У - урогайшсть, ц/га; У! - географ! чний максимум врож

и

ноет!; П (1-^-й) - блок впливу не сприятливих явш? на врожай На шдлтав! иле» модел» можна розрахувати врожайшеть будь-я:шй р! од в -гетацп.

В!дкорегувавши дози добрив в заледноезч в!д ^огодних у поточного ро;гу по здобутлх граф» »сах та моделях та визначг

имальну дозу добрив при сприятливих погодяих умэвах при '(T,R)=S5-1CÖZ ыойна сизначити програмовану та прогиозовану рогаЛн!ста .

В Я С H O B, R H

Енасл!док проведения експзримэнтасыппс та тесретячнпг эсл1дзееь при виконаяя1 дксбртащйно! роботя эдобут! виснов-якх «аеть наукозяй . i прзктичниЯ 1нтерес ка чоряозешшх руотах степово! зояи йэнбасг:

1. Ка польових д!давках з полкцзвш та грунтозахисякм об-эб!ткоа грГ'Лу а1яштуда. добовях Kô.nœas!> температуря значно эшпа, ai л на кайдакчкку иетеостаицп за р1зних погодгптх умов i х протяз! усього кесняно-л!Тнього перюду.

2. Р1зя»ця у температур! грунту на оголеяях д!лянках за pi-цки cöpoöiTKCu та ка иайдапч;к7 метеостащдi сийяа. Цэ озяа-is, ер oöpo'6 i ток грунту значно вшшваз на форыуванкя ñero зплового рзглыу; . . ' ; ■

3. Еа д!лакках з полтщавш сбрсб i tjctj у дэнп! годики тем-зратура пзуатзг'зЫа яа 1-2°С, His sa дютпеэх з груатезахпе- . iej сбрсб íticcu яри пеп 1й та ; ¡.ялохтаря} Л погод!. Еэличхпга" альбэ-

о '..тдтЕэрдгзгЕ^у деяп! тодяпя альбедо гга М1?Ц6В0^ins®, ~ äi'ä "на д!ляяках з групто-щеиенш сбрсЗ!7ко:х» Ejpri :юх>:ур!й погод! pianrnçi у температур! tETSîi . • . • * * , •■'" '■.".". V" .

' /¿SsoSjyL : за'етк1в Tetarapaxypá грунту у пол! за •

!згпе/ сброб!тксц з теьтаратурЬп ка ^гэтес^зйдаячглсу за строки laxrop^zsîa , э- ; 8. дб 13 годяня для- чернозему звечвйного, по си шжга дагати ощяку терьпчного рейшу на полях за ргзнкм Зробтюм у деня! година;.y -

5. При Енсст i РОСЛ1П1 огиыо! пгэяиц! ДО; 40 см р1зкяця у

температур 1 5 грунту на диганках за р13шш оброб1тком зберта еться, тому агротехшчн! заходи по регулюванню теплового ре»! му при створенн1 сприятдивих умов для поглинання поживних ре човин з грунту так!, як на оголен1й.д1дянц1. • .

6. Бперше отриман! моде л 1 зв'язк^в температуря грунту пол! шд озимою пшеницею при визначних фазах розвитку та зво ложекн1 грунту з температурою на штеоыайдат метеостанци пр 'р1зних типах хмарност! у денн! годили.

7. Неоднор!дн!сть доошдгуваних ряд!в уролэйност! озимо пшениц! спричиняють р!зн! попередникн (чорний пар, зайняти пар, кукурудза на силос,горох) та погода уькэви. 0броб!то грунту (полицевий, грунтозахисний) та вартнти внесення добри !стотно! р!зшщ1 в урожайшсть не вносить за порушливих умов.

8. Бперше визначена залехнзсть ефективкост! попередшш озима! .пшениц! в!д. температурних умов пов!тря за 3-х Ы1сячни 1нтервал часу з дати збирання цих попереднишв. Визначен! ол тимальн! значения температур», при яких спостер!гаегься найзл ща ефектившсть кожного з лопередник!В. Ефективнють попере; никзв' може зышюватися на 40-60% в!д погодних уизг.

9. Впег.же визначений вплив погодних факторов р!зних пер1 од!В вегетг'4!йного циклу на дози внесення азотних, фосфорш та кал1йних добрив за р!зних стандартяих технолог¡чних опе рац^й вирощугг..чня озимини шсля попередник!в чорний пар,горо> зайнятий пар, кукурудза на силос на черноземах Донбасу, тому п; визкаченн! доз добрив за стандартными методиками, треба !х кс регувати з урахуванням погодних умов окремих першд^в.

10.Лпер.ж визн-иэний вплив. температуря грунту р!зш перюдхв вегетац!йяого циклу озимо! шпанкщ на гжб;;н1 20 с на дози р!зних мшеральних добрив. В1д температури грунту зале

тьпоглинания короневою системою добрив, тому цей показник е йвадл1Ш1Шим серед 1н®их. • '

11. Огри:гший новий псказняк "¡ссефщ; етт продуктизноет! 5риз"^;(Н), який ко.таа викоркотовугати у блоц1 родшосп унту з модел1 урожайность Цей коеф1Щ гат складае 0-1.

12. Оз отрииаких моделях зв* язк»в та ношграмах мокна вкз-ч;гг:: оптиназыл дози р13.чих добрив, я;; ;:!льк1ск1 показикки

П1дп0в1дних погодних умоз окремих nepiOflia вегетацп.

13. iMoaipHicTb роглв з високоя ефективнзстэ попереднпка :::.:oi япенкц! - кукурудзи на силос розподишегься по районах ■;С?.су так, ад у пгвденних районах вона складае 1SZ, а цз оз-чр.с, цэ кукурудзу на силос у цих районах не можна викаристо-вати у ZKccTi лопередннка озимини.

14. Повторззанн1сть опадав за зимовий перiод б!льпе 150 мм, обумовлэе ефективкэ азотнэ п!дживлення ncc'iBia навесн!, вип^ i у швдекко-ехгдннх районах, иэнп 201 -на швноч! Лугансь-

l область '

15. Розроблённй метод оценки вшптву .агрометеорологiчнях . эв на систем/ технолог1чних операцШ - оброб1ток грунту, экгг'внхетй попередншав та дози внесения добриз з врахувая-

.< о:обдивоетей просгорэвого розпод!лу грунт is i клиату в

.. СПИСОК POBIT, КАДРУКОВАЕИХ ЗА ТЕУЭЯ ДйСЕРТАЦП

1. Шпьтчеиаэ Л. IL , Дмитренко Е.П. Об особенностях теипе-гури почек при разнах способах ее обработки. //Труда УкрНИГ--1982-ВКП. 244-С. 150-166.

2. ЛЬпитчэнко Л. №. Учет, микроклиматических условий сель-зхозяйственнцх полей полевого севооборота при программнрова-

-

-гении урогая. /Л&гериалы докладов на конференции. -Луганск: ЛСХИ, 1992 - 7с.

3. Попнтченко .Л11 Формирование теплового режима почвы при различных системах ее обработки. // Материала докладов. - Луганск: ЛСХИ, 1993 - С. 22.

4. Вэпитченко Л Ж Сормування м!крокл1ызту у посевах ози-пшениц! при р!аних способах оброб1тку грунту.//Степове

землеробство. - Ки!б, Урожай,1995 - С. 66-71.

5. Пэщггченко Л И Использование ко/фициента продуктивности удобрений в модели урожайности. //Материалы докладов па конференции. -Луганск,ЛСХИ, 1936 - С. 10.

АННОТАЦИЯ

Попитченко Л. М. Способы определения влияния агрометеорологических условий на элементу интенсивной технологии 'внрацк-' вания озимой птанищ* в почвенно-климатическом зоне." Донбасса Рукопись. % . ■-:■•"• :

Диссертация на соискание научной степей! кандидата географических наук ло специальности 11.00.09 - метеорология, климатология и агрометеорология, Украинский Университет имени Тараса Шзв'.яа'ко, Киев, 1996.

. .Защищается работа, в которой приводятся результата исследований влияния агрометеорологических условий на обработку почвк, эФФектга-чость предшественников, дози минеральных удобрений при различних технологиях выращивания озимой пиэницн на чериозег,тих почвах Донбасса Разработана методика оценки влияния аг;.юметео; ллогиче-чсих условий на систему • технологических операций а уч»*-.-ом особенностей пространств-нного распределения почв и климата в Донбассе. Разработан копий показате.-^ - козф-^¡лцлект продуктивности удоброклй, который коззю использовать I

j плодородия почв «одели урожайности.

SUÏ5MRY

Popytchsnko L-li iiJthods' of definition - influença reteorologlcal conditions on elements intencs technology cf t the winter -eheat in sail-clinatic zone Donbas. ifenuscript.

Thesis for an geograflc candidate's decree m tha :tality 11.СЮ.09 - meteorology, climtology.agroinetoorolosy, Tarasa Sbevchenko of the Ukraine University, Kiev, 1996.

Research- works containing results of investigations the luence of weather conditions on cultivations of soils, on icacy of predecessors, on dozes of mineral fertilizers for ferent technolcgys of gro» the Winter rheat on chernozsn Is in Donbas are defended. The irathcdic or estimation of luence the sgraneteorolcgical conditions in tha sister* hnolosy operation aitft registration -the. peculisries. -о-сргсэ distribution soils and clinate In Denies aro loited. The new reserches distribution - product n=m-turirtg soils, 'л-hich cay ba using in fornsrly of dcrastlcs of Is vich realization it optimum the earth soil.

r:cp! слова: сброб1ток, грукт, полтгцев'.й, груптсзахпсшй, »).>;Tiopdiori4Hl факторя, yporsiî, цопередшк, аз'язок, доО- ' ia, модель, коеф1ц1еят продуитпансеп, одшзр1дн1сть, згко- -Приюта, rroBTopsÈaistcTS,. темгература, опадя, зваяоявншсть, :ыг1сть, росдяга.

; ■ iJO^

¡11 \

тсаар х пзчята 20.11.96г

: ;з -165 Тпpas-ICQ

it:ai 60x8^ i/I6 Объем а физ.п.л.-1.б-

IjrrkHOS ПгчагпнЛ цзх ЛСХИ '