Бесплатный автореферат и диссертация по географии на тему
Обеспечение оперативного мониторинга индивидуальных доз внутреннего облучения населения после аварии на ЧАЭС
ВАК РФ 11.00.11, Охрана окружающей среды и рациональное использование природных ресурсов

Автореферат диссертации по теме "Обеспечение оперативного мониторинга индивидуальных доз внутреннего облучения населения после аварии на ЧАЭС"

КИГВСЬКИЙ П О Л I Т Е X НIЧ Н И й IН С Т И Т У т

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОПЕРАТИВНОГО МОН1ТОРИНГУ 1НДИВЩУАЛБНИХ ДОЗ

ВНУТР1ШНБОГО ОПРОМ1НЕННЯ НАСЕЛЕНИЯ П1СЛЯ АВАРП НА ЧАЕС

Спещальшсть 11.00.11—охорона навколишнього середовшца \ рацшнальне використання природних ресурав

ЛИТВИНЕЦЬ Леошд Олександропнч

На правах рукопису УДК Г) 14.7 : 539.1.074

АТОРЕФЕРАТ

днеертацп. на здобуття наукового стуие*« кандидата техниних наук

Кшв — 1994

Днсертащя е руконис.

Робота виконана у вщдш дозиметра та рад1ашйно! п-пени Наукового центру рад1ащйно1 медицини АМН Украши.

Науков1 кершники: 1. Доктор (¡лзико-математич-

них наук, професор Л1ХТАРЬОВ 1лля Аронович

2. кандидат техшчних наук Перевозшков Олег ДНико-лайович

Оф1Ц1Йн! опоменти: 1. доктор медичних наук,

старший науковий сшвро-бшшк Черш'ченко [гор Олексшович 2. кандидат техшчних наук Карнаух 1ван Михайлович

Ведуча оргашзащя: 1нститут проблем моделю-

вання в енергетшм АН Украши, м. КиУв.

Захист вЦбудеться «04» жовтня 1994 р. в 14 годин на заседании спещал!зовано1 вчено! ради Д.01.02.01 Кшвського по-л1техшчного шституту за адресою:

252057, м. 1\иТв-57, проспект Перемоги, 37, корп. 4, к1мн. 118.

3 днсертащею можна озиайомитнся у б1бл!оте1и Кишсько-го полпехшчного шституту.

Автореферат розшланнй «15» серпня 1994 р.

В1дгуки на автореферат у двох при\ирниках за ш'дписом, затвсрдженим печаткою, прохашш иадсилати за адресою:

252057, м. Ки1в-57, проспект Перемоги, 37, КП1, Вчена рада.

Вчений секретар ¿/ —

спец1алвовано1 вчено! ради

ср!бний л. е.

ЗАГАЛША ХАРАКТЕРИСТИКА РОВОТИ

Дж^уалмИгт». роботи. По р1вню вгасористанкя атомно! еперги УкраТна виступае одшм Ь л!дер1в на бвропейському континент!. На жаль, цього не можливо схазати про р!веиь розвипсу сисгеми радаацШно! безпеки. 1снуюча в минул! роки доктрина розшгпсу атомио1 енергетики привела ледь ке до "залишкового" принципу фШанеувашм { комллектування служб рад1ацШио1 безпеки ЛЕС, то, в реши решт, стало одйею я причин аварН 1986 року на ЧЛЕС. В зв'язку з цнм, в результат! аварН на ЧАЕС, ям харакгсризуеться широкими масштабами 1 складкою картиною формуваиия рад!ацШио1 обстановки, значка частина населения, що потрапила в середовжще впливу (опЬуючого вкпромшекия, эалиишлась не . охопленою вдайрювакнямн доз зовнйвяього 1 внутр1шиього опром!яення.

МСПЦХЙОШ *на основ! фактор1в, що вязначають закономерно«! формуваиия екв1вамдш«х доз внутр1шиього опром1нешы населения в!д Ьшзрпорованого рад1оцезЬ», розробити та впровадитн систему забезпечезгня рад!ацШного мониторингу ¡ндив£дуадышх доз внутр!пшьаго опромнинкя при проведен«! масового контролю ка основ! широкою ввдориегапня {кструментальних хегеийв дознметрн.

Нж.аахист вкпосяткл результата та положения:

- закшом!рност1 формувапня 1нднв1дуальних доз внутр1шнього опрок!негам в!д довгоживучнх радйиуклЩв (рад1ацеэ1ю) внасвдок аварЛ на ЧАЕС;

— комплекс техтчних I кегзднчних рЬпень, дозволяючих впровадити систему забезпечитя рад1ацШяого мон1горингу 1ндив1дуальиих доз внутршшього опромЬкт» шсмяпи з широким внкорястанням ¡кструментальних методов

■ дозиметра.

Наукою .ИИНШ». В робот! аггримаяо 1 проаналЬовано розподал 1ндив1дуаяьюа доз внутрШшього опром1ненкж иа. масши . 170 тис. особистих вим1рювань 1 виявлен! оенови! законам1рносп формуваиия даос доз у населения, що проживав в умо&ах рад1ац!йного впливу. Створено апаратурно-методичний комплекс з метролог1чнаю п1дтриккого дня оперативного масового радоащйного контролю населения при значнкх рад!ац!йиих аварЬпс.

Практична и1ни1сть. Запротжоваи! копструюш л1чилькик1в випромитовання людини (ЛВЛ) для оперативного масового скрншнгу населения 1 кегоднчие та мегролойчне забезпсчення для них - пакет прикладных програм для ПЕОМ, фантом т!ла людини для кал1бровки ЛВЛ. На основ! вивчення основних факторов, що впливають на формуаання 1ндив1дуалытх доз внутр)шнього опромЕнення населенна при значите рад1ац!Й1шх авариях оцшеиа ефсктивтсть заход1в, спрямованих иа эниження иих доз. Розроблен! метода оперативно! оцшки 1ндив1дуальних доз внутркинього опром1нення населения, необхлдш для прийнятта ршсиь по забезпечешпо рад'|а1лйно1 безпеки населения у »¡дповшгаст! з д!ючими нормативами. Результата проведет« досл'ишснь викорисгаш при тдготовщ матср1ал'т для

МАГАТЕ, Верховно! Ради I Кабинету М1тсгр1в Украйш для вир!шеюш питань про вшселення, а також ряду документов колшшп>оп> союзного 1 республики [съкого значения.

Апробашя роботе. Основш результата роботи доповздались на конференциях Наукового центру рашацжно? медицтш, м!жнародшй конференци з проблем рад!ацшно! медицини (Япощя, 1994).

Публ'|кя»|Т, Зм1ст дисертащйно! роботи викладеннй в 12 друковагасс працях. По тем! дисертацН отримало 1 патент СРСР.

Структура та об'ем робегги, Ди^сгтпйна робота виклздена на Ц£ сторжках 1 складаеться з вступу, п'яти глаз, вискошив та додатку, вхлючае 30 рнсуккт та 22 таблиць. Список ."цтератури складаеться з 121 шименувань.

ОСНОВНИЙ ЭМ1СТ РОБОТИ

3 анал!зу Л!тсратурних джерел, що харахтеризують радаацишу обстановку шеля авари 1986 року на Чорнобильсыий АЕС, сл'щуе, що в складнШ р^зномашгносп вид ¡в радхащйдаго опромшення широких всрств населения дози внутр!шнього опромЫення можуть складатя в!д 50 до 100 % в1д сумарнкх > визначаються радиоизотопами ^Ся 1 134Сз . цай61льш довгочасиим, а з кнщя 1986 - початку 1987 року 1 переважним для внутр1пшього опром!нення фактором.

Розгляиут) оснозт метода юийторишу 1ндив1дуальнюс доз внутршшього опромшення. Для оцшки доз найб1лыа дошльно застосовуватн, так зван1, прям! (шструменталънО метода дозиметр!! ¡нкорпоровашех радМзоготв з викорисганням рЬних титв ЛВЛ, шо забезпечують минмальну похнбку портняио з-непрямими та розрахунковими 1 враховуютъ ¡ндивщуалъш антропоморфш особливостч Т1ла людиии.

Виходячи з проведеного аналЬу можиа видшгга схиоыи проблемч. вир1шеш1Я яких дасть можлив(сп> вдосконалити систему мониторингу внутр!Шнього опромшення - анализ, виб!р 1 розробка мстодав 1 засоб!в контролю, вивчеяня основних законом]рностей формування доз ш|утр!щнього опромшення для ошнки масштабш рад1аш иного контролю 1 його периодичность а також створення мехашзму оцшкн ефекпшносп заходав, спрямованих на захист населения »¡д вгшгау доэопгас нагрузок впутрштъого опромйюння.

До недавнього часу л!чильники штромЬювашя людиии не мали широкого застосувакня 1 розглядались як нестандарта! засоби вшшрюваккя, переважно для науковнх досл1ожень. Л1хвщащя наелдаов аварП на ЧАЕС кгготно змЬшла вщношення до цього класу вюарювальних приладив в бж 1х широкого розпоасюдження. На основ! доевщу використання ЛВЛ п1д час л>кв1дац11 наслШв аварЯ на ЧАЕС 1 проведених .експеримеигальких досл!джеш» розроблеш огновш мегодкчт принцип» виконання вюйрювань, шо е основою для створення стандартизованих методик проведения вюйрювань на ЛВЛ.

1э розроблених принципов ойдуе, шо вдосконалення основних дозиметричних характеристик ЛВЛ можка здШстгги шляхом над1леиня вишрювалышх засобш такими техн!чними якостями, то призводять до зменшения впливу эотйппйх фактор1В, котр1 вккликаялъ похибки, а саме:

вщмлгаюст! в конституци обстежуваних ос1б; нев1дпов1дтсть геометр!! вим1рювавь умовам кал!бровки ЛВЛ; нер1ввам1рн!сть розподалу радк 1укл1д1в в орпш!зм1; недосконал^сть методав обробки сигнал1в.

При надходжени1 радктуклШв цезно в орган!зм людюш пероральним шляхом проходить деякий иггервал часу, через який цезШ всмоктуеться ¡з шлукка 1 р!внон1рж> розпоинляетъся в м'яких тканинах оргашзму. При викоиашй масовлх вим!рюваиь цей йггервял невизначений 1, тому, необхщно виконати ощшсу методачних похибок вимфюваиь, внкликаних пеоднорщтстга розгодалу рааиоиуклЩв в организм! людини. Це особливо важливо в раз! засгосувания лгамыпжт з однодетекториими геометриями вим1рювань. Шдкреслимо також, що в зазначеному випадку, почииаючи э лешго! мгсн фантому, ефектшписть реестрадП детектора набував постШиого значения, тобто детектором рееструетъся лише радюакпгатсть, що безпосередньо зосереджеиа навкодо нього. Окр1м цього, специального розгляду потребували ефекти зкранування. Причиною прояву цих ефекпв е послабления фонового фотонного ютромШювання талом людиии (ехранувания детектора), що викликае коливагаш 1стшто! ведичини фэнових 1мпульс1В в процес! вим^рговань. Для портативиих лтаиьнию'в, лризначеиих для експлугстацЛ в умовах, де часто зм1н*ж>ться энергепган! та, Ьггеисивноспй характеристики гама-поля та но застосовуються спещальт засоби захисту детектора в1д фону, ефекти екранувания зиачко впливають на точШсть результатов вшюрювань та грактш чутливосп методу.

Зушпшмось на результатах одного з експерименталышх досл^джепъ. Для оцпжи методичних похибок вюпрювань, визваних кеоднор) дшстгкг розширлу радюиуклцйв, перш за все необхШю вивчити динам1ку розпод)лу радкжуклШв цез1я, що одноразово персральио иадШшли в оргшозм людюш. Це дозволить визначити залежн1сть деякого введеиого параметру иер!виом1рност! розподалу радюиуклццв в организм! в!д часу, що пройшов э моменту 5х надходжения, тобто швидюсть розподЬту цез!ю в оргатзм1.

В досл!диицьких шлях була створена експеримеигальиа вюирювальна установка з1 скаиуючим кол1мованим детектором, яка володае ¡зочутливктю до нер1вном!рност» розподалу радюнуклшв в органЬм1 та дозволяе виконувати повздовжне лшшие ехаиуваиия т!ла людини. В эксперимент! взяли участь три добровольШ з числа сп!вроб1ТНик!в в!дд!лу дозиметрЦ I рад1ашйво1 ппени НЦРМ АМН Украйт, котр1 прийияли зразковий роэчин, сумарною актив« !стю радкмзототв цезда 144.3 кБк в сшвв1диошент '37Сз до р}вному 7.68. На протяз» семи данв

з моменту прийому радшактивноеп, користуючись розроблешгою вим1рювальиою установкою проводились вим!ри концентрац'п рад101эототв цез1Я в десяти делянках

Tlaa. На рис.1 зображено доаграми, що ¡люструють дннамису розпод1лу рад)сщез1ю в оргаШзм! одного э доброаольщв.

Дниашка розпод1пу рад!оцез1ю в оргашэм!

Концентрация,

кБк-i

Рис. 1

Експеримснталъш значима скспоненшалыюю фуикцкга.

коеф1щгент1в розподЬпу алроксимуюггься

Динамиса коеф1ц!енти розпод!яу _ „ . Qmto

Kd-I-^SÏT

0.6

0.4

В момент часу T¿ фуикц1я досягае " свое! аснмптотично! д!штки (рис.2), тобто за цей час panioboroim цеэ!ю р1вком1рно розлод! ляються в мяких ткаттах з коефщаггом розподалу що зкаходиться в Ьггсрвал! в)д.0.3 до 0.4. Час розпод!лу T¡¡ лежить в границях в!д 7.5 до 21.5 i в середиьому складае бдизько 15 годин. Природньо, що при р1впсм1р1юму розподШ ííea¡*J в усьому об'ек! фантома, вияористалого для юшбровки дано! вияйрювалыю! установки, коефниент розпод!лу Kd р1вен нулю. Одержав! дан! дозвашдагь зробити висновок про те, иго ври використаизй таких фаятошв для кал!бровки л$чйлькшйв, чутливих до аШзотрошюсп розпод!лу рад1оактивност1 в органЬн!» можуть виникати тхвбт вии1рювань, так як

tula-i * V1S '«Т"3" -!—,-1-_L

го

Чм. год

Рис.2

виходячи з результатов розгляиутого сксперименту, коефнуент р1вном1'рпого роэподалу рад10цеэ!Ю в мяккх тканинах реально! люди ни дещо В1дмшний В1Д нуле.

Анал1з змодельованно! в цьому експеримент! опуацп е важливим для практики масових вишрювань р1виш внутрштього опромшелня населения за допомогою ЛВЛ, чутливих до ашзотропносп розподьту радюактивносп в оргашзм!. Зокрема, результата шдгверджують можливкггь застосування для калибровки фантом!в з р!виом!рним розиодалом радаоцезт в усьому об'ем! 1 це не лризводнть до суттевнх похибок вишрювань теля 5-24 годин з монету надходжения радюцезт в оргатзм. " '

Пяв дикгтяння кял!брпвоя ЛИЛ оперативного контролю населення створен! фантомн ила людини з насипним радгоактивним наловюовачем. Конструкция насипного фантома захищена авторсысим правом (1990 р.). Фантом зроблено з мщно! тканинно! оболошси, що заповкена висушеним насшням гороху з в1домим вмгстом радюнуклвдв. Розм!ри оболонок вадповщакггь середн!М антропометричннм даним стандартно! европейсько! людини. Всього внготовлено пцсть зразмв фантом1В, що моделюють пло людини резких вжовкх груп. Кожей зразок складаеться з комплекту сегмент1в, що моделюють частини Т1ла людини. Сегменти заповнюються радкздггивким наяовнювачем через специалый лузи 31 "змШками", гасля чого з допомогою "змШок" з'еянуютъся м!ж собою, утворюючи фантом пла людини.

На протяз1 1388 - 1993 рр. проводились штероивстаалення виготовленнх фантомы з зарубикянми аналогами. В габлнщ 1 наведен! основш ф13ико-дознметричш характеристики фантома та результата жгерсхпвставлення з фантомами, якими користуються провщн! ¡нстятутя свйу.

Табянця 1

Основн! фЬкко-дозиметричш характеристики фантома та результата Ьггерствставлеикя з провщними хнститутами свпу

НЦРМ МАГАТЕ АКС МЕИ шгэ

(Авсгри) (Япон>я) (Япон1я)

Дата вюирювання 29.01.92 14.12.90 14.12.90 11.07.89 12.07.89

Концентрац. '^СеДз^кс! 571 569 573 610 614

Конценграц.134с5( Бк-кг "* 46 - - 114 156

Ствв!днош.' та 134с5 12.4 7.4 7.9 4.88 4.22

Похибка ¡итерсгнвставл. (%) -15 18 3 • 3

Тривала експлуатац!я запропонованих фантомов Tina людинн э насилиям радюактивним наповиювачем внявила високу ефектиБи!сть використаяого методу:

- фактом добре моделюе форму пла людшш для pismtx bíkobhx труп людей;

- псгане складами* всього комплекта погребуе яе бш>ш як 30 хвилии часу;

- фантом беэпечюш п'щ час транспортуванкя;

- сп1вв!дношсння радкмэототв цездо вшжшдае "чорнобильсъкому";

- фантом придатний для калибровки л\чилышк»В випромшюаання людияи в гсометрЫх Маршелл!, "стандаргне кр1сяо", "лежачи" та ¡п.;

• виробнацтао фантома не погребуе суттевйс екоком1ЧНих затрат.

Виходячн э результаив проведених досл!джень тахох розроблеиа та впроваджена в практичне.внкористаиня конструкц!я портативного еиергоселективнр^ ДВД ¡ндикаторного типу. Це вщкосио недорога вим!рювальна установка, яка при вишовщному методи<шому забезпечеш дозволяв одержувати високояюсну дозиметр ичну шформашю в умоаах експедипшних дослцркень - вширювания анхоиуються без використашся слец!алытх засоб!в захисту в)д зовн!цшього фонового вкпром1нювання в геометра Маршелль

Практичною реашзад{е» проведених дослщжень е також ЛЯД ппрративнот кдасу з розробленим пакетам прикладних програм для персонального комп'кггера, що використовусться як базовки сташонарний внмфювалышк 3aci6 для масового контролю внутр1Шнього опромшення населения. Це чотирьохканальна автоматизована спскгрометричиа система, то побудована на ochobí спектрометрично? техники нового локол1ння з сцинтилляшшшми NaKTl) - блоками детекгування та залропонованим програмно-кстодичиим забеспеченням, яка дозволяе досягати високох якосп рад1ацШних обстежень населения i зиачно пщвтцуе ефективнкггь вшсористання сучасно! спектрометрично! и електронио-обчислювальио! техн!ки в дозиметра внутрйпнього опромшення людияи.

Разроблснии комплекс вюарювалыжх засоб!в з методнчним та метролопчким забезпечениям надав мохлнв!сп> за п>сляавар1йни£ пер!од зробити понад 170 тис, вюпрюваш».

3 кетою забезпечения умов для повношюгаго використання наошв дозиметрнчних даиих, то вакопичуютъся nia час масових вдаирювань piBiiie в»утр>шнього опромШеиня населения, утворено д^мимстричний реестр, що надае змогу за допомогою сучасних 3aco6iB електронно-обчислювально! техшки та вгдповщного програмного забезпечеяня накогапувати, збер!гати, виконувати р13номан1тну обробку та забезпечувати ефектквкий доступ до дозиметрично! шформацП- Це дало змогу вихонати аиалЬ основних факторна, що мають вплив на формування йадившуалышх доз внутр'шшього опром1нення населения.

Трквале безперервне проживания людини на територЦ, що пограпила тд вплив рад!ацШного забруднення, неминута пов'язано з певною м!рою ризику бути

додатково опромШеним за рахунок, штадкового за характером, епоживания продуктов харчуваиия з б!льш високою концентращею радшакгавних элемента по вщношенню до середиьор1ЧНОГо значения лобового иадходжения в оргаиЬм радЬнухлЩв, характерного для ш чи ¡шяоТ м1сцевосп, Виходячи з р)зноматтност1 1 в1дмшност1 р!ви1в значимости фактор!в, що зпливають на процес формувания доз, разом з ¡ипшми причинами, серед яких прск^цлактичш заходи (ПЗ), слрямоваш на зниження доз внутриннього опромшення (контрм1ри), реальний розподш чисельносяч населения р!вяям вм!сту радюиуклцив в органЬм) носить випадковий характер 1 по своТй форм! в!дповшае логарифм!чно-нормалыюму закону розтшлу,. шо тдтаерджуеться результатами численких д0сл1джепь.

В робот1 розроблеио 1 практично реал!эовано метод апроксимашТ реальних дозиметричиих даиих фугаадею логарифм1чио-нормального закону розподалу. Параметри закошв розподалу, визначет шляхом застосування розроблашх статистичних метода в, дають иайб!льш повну шформашю про р)вш внутр!шиього опромШення того чн ¡итого контингеиту людей.

Зокрема, цей метод застосоваио для нггерпретацП результате вим1ргавань (б1льш як 10 тис.), виконаних в м!сп Киевь На рис.3 зображено функцП лог-нормального роопод!лу сумарного вм!сту ¡икорпороваиих радао1зотоп1В 137Сз та 134 Сэ для жител1в м.Киева.

Логарифм1чно-нормальний розпошл вм^сту ¡икорпороваиих. рад1о!зототв та шСв в организм! жител!в м. Киева.

Рис.3

Динамша р1чних доз внутрштього 8

опромшення жнтелЬ м. Киева Середкьор1чн1 дозн

(мед!анш значения) внутрЬвнього опромшення населения

_ м!ста Киева (рис.4) розраховаш на основ! мед1анних значень активностей, виходячи з припущення про сташонаркий вшст Ыхорпоровано! в оргатзм! радюакгивност! на протяз1 року. Розрахунки свшчать яро те, ню значения середньор^чних доз виутр!шнього опромШення населения м(ста Киева в 30-60 раэ!в нижч1 198» (И7 1388 \т рш допусгиикх ! 1х вклад в суиарну р!чну Рис. 4 дозу не перевищуе одного вшеотку.

Вкконако анализ динамйси р1ви1в виутршшього опрои!ненкя населения, то проживав на територЬпс, прилягаючнх до 30-км.зони вигчудження ЧАЕС (рис.5).

Динаи!ка аниження вжету радио!зогготв ^Са та що ¡нкорпорова! в организм! жигелш райошв Укра!ни,

прилягаючих до 30-км зони вщчудження ЧАЕС _

Вин.0ДШШЦ1

1.0 0 .В

0.6 йЛ 0.2

1Ш 1983 1569 »90 1951 1692 Ры »- Нар6децьхайр-я(—) »-Пов1»жайр-*(--) о- Оаруцышй;*-!(---)

Р»с.5

Динамка представлена двокомоонентно» моделлю, перша компонента яко! в!дображае рхзке •птяпта середшх значень 1нкорпоровано1 в орган!зш активное!! в 1987 р. (в средиьому в 2.5 рази), а друга - плавне Л аниження в наступи! роки (дерюд нашвзниження складае 1.82 раку).

Як важливий фактор механизму формування доз опромшення населения, проанал!зоват залежност! р1вн!в внугр1пшього опромшення Ыд лйльносп ратг1па1гппяппг «ти/Дш. на м!сцевост1. У вс!х розглянутих випадках (в т.ч. 1 на зображеноиу на рис.6) результат св1дчать про значну ступшь невизначеносп застосованих в аиалЫ параметра, що тюяапжтъся впливом на пршес формування доз велико! илысост! р1зномаштних по природ!, часто взаемозв'язаних факторов {коефиденти переходу рад!оцез1Ю з грунту в рослиншсть, далеслрямоване обмеження спохиваквя населениям продукпв харчування м1Сцевого виробиицтва та ¡к.).

Залежн!сть р1втв внутрштьош опром1нення в1д шдлыгосп радюактивких випадшь па м!сцевост! (Народицысий р-н)

Ч, кБхоргатзм'

Рис.6

Де дозволяе зробитя висновок про те, шо' утворення р^зноманггню: ЬптацШних моделей для в1ропдкого прогнозування лроменевих навантаженъ населения на ослов! використання даних про радаашйш параметр!) навколищнього середовища, е духе складною, а в багатьох випадках нерозв'язною задачею. Реальну картину формування доз можна одержали лише на основ! широкого використання Ьструментальних методав дозиметр!! э застосуванкям лхчильншив вилромшювання людиих.

Вшмшност! доз внутрщшього опромшення за рахунок ¡нкорпорованих радюихтийв цез!я в оргав!зм! шейла_д01юслнх (в останшх дозн вшш) в середкьому складають 25 X, а верха! границ! них вщмшностей можуть досягати 80 %, причому, накопичення радюцезт в ортан!эм! чолпвМв више, йж у жшок, особливо у вод ви 15 до 35 рок!в та гонад 50.

Залежшсть медаанних значень вм!сту радюцезш в оргашзм! вщ його коицеитрацЦ в молоц! мкдевого виробництва (Рокитнянський р-н)

кБк-ОрГ»В1вм"'

15оР

10

Щд час ана/изу залежносп доз внутршшього опромшення населения В1Д конце! працП радюцезио в основних

дозоутворюючих продуктах споживания («¡льне молоко з приватного сектору) виявлено, хцо вакопичекня радищезио в~ оргашзм! жител1в зменшуеться з! зростаяиям мфи забруднення продуктов споживания м!сцевого виробництва, що поясшоеться зниженням о6'ем1в 1х споживания внаслшж проведения рЬного роду проф1лакгичних заходав, спрямоваиих на знижеиня доз виутр»шнього опромшення населения. Знижеиня об'емт споживания населениям радодИно-забруднених продуктов споживания порушуе лнпйне стввдаошеиня М1Ж дозами внутршшього опромшення та ращащшшм забрудиеииям дозоутворюючих продукта, причому не сп1ва!дношения задов!лыю алроксимуеться фушодею, що досягае максимума при деякочу значенм концентрацП радюцезш в молощ. Це значения критично! концентрами Сщ (його обериена велиина - поспйиа обмеження Я.) залежить в1д масштабш та вид!в впроваджених в регион! проф1лактичиих засоб1в, спрямоваиих на знижеиня доз виутрШшього онромшетю та може бути використаним для к!льк1сно1 оишки Тх ефективност!:

1989-1993

Ст.кБк-я1

1 - ехр(-Х • Ст),

(1)

де Ег() - В1диосиий дозовий ефект;

П0 - очжувала доза внутр!шнього.опромшення при В1Дсутност1 ПЗ;

- реальна доза виутр^шиього опромшення; X - постШна обмежения, л-Бк"'; — Сщ - коииентрашя рад!оцез!ю в молоц! приватного сектору.

В реальних умовах рсал^защсю ПЗ е схладний комплекс шлеспрямованих . риш?нь, як! обмежують споживания населениям раД1ац|йно-забруднених продукт! в М1сцевого виробництва, що е проявом ефекту в!д проведения ПЗ. Варт!сть величини к отмена, виходячи з даних про розм!ри затрат на проведения окремих вш»в ПЗ в трьох роэпглянутих районах:

W = 15.5 • Х2, . (2)

де - вартигть затрат, руб-рис'-чол"1 (в шиах на 1.04.1991 р).

Висока ефективн1сть ПЗ може бути досягнута в репонйх э1 складною райацШною обстановкою (рис.8), де эабруднення продукт1в споживання иисцевого виробнищва сягае значних величин ¡, навпаки, проведения ПЗ, направлених на знижеиня доз внутршшього опромшення в репонах з благополучною рашацШною обстановкою погребуе великих економ1чних затрат та призводшъ до низьких дозових ефекпв.

Эфектившсть проф1лактичних заходав, спрямованих на зниження доз внутр1щнього опромшення

Рис. 8

Висновком з проведеного анашзу е також те, що райацШний монггоринг населения и продукйв споживання е рЬновиди!сгоо ПЗ по зниженню доз внутршшього опром!нення, ефективн1сть яких в першу черту залежить вщ об'ему та якосп рад!ашйних вимхрювань.

Рпзроблена та впроваджстга система забезпечеиня оперативного рад)аш иного мон1торингу доз внутр1цгаього опромшення (рис.9) дозволяе он ¡нити р[вш променевого впливу на широк! верстви населения, проживаючого в середовгаш рад1ац1Йного забруднення.

Рад1ацШний мошторшгг доз внутр1шнього опромЬгенкя, палерше,. е джерелом В1рогщно1¡нформаци про р!мЦ промекевих навантажекь населения, застосування яко! дозволяе знизити число оч!куваних стохастичних ефекпв, ¡идуцшованих ютзуючим випромнюванням, шляхом частхово! диспансеризаци! населения на основ! даних про реальш дозя опромшення з проведениям ранньо! Д1 агностики пухлшпшх захворювань.

Цо-друга, радаащйний мсийторинг населения 1 продукте споживання використовуеться для приняли ршгень по вибору масштайв та. видав ПЗ, налравлених на .миження доз олромшення Населения та е джерелом достошрних даних про рхвень раД1ащйно! небезпеки в репоы), сприяе виробленню у населения реакцй "самообмеження" споживавання радаащйио-зайруднених продукпв харчуваняя мгсцевого виробгапггва I в цьому контекст! тахож розглядаегься як р1зновидн1сгь аисокоефекгивних ПЗ по знижешш до» опромШення.

Функциональна схема коюториигу внутршнього опромшекия населения

Плаизпавпя дослТджеоь

м« ггролопчве

га< ¡мпвчаипя

Эраэков! ЛВЛ

Ошика 9сЬектвввост1 профиикцмних ваход!»

(Адмиа'истратавв! погоня

Матер ¡альт ресурса

' Профиаквчя1.«а»дж

Рис.9

ШкгроЕ, як зааб к1льк'1сно1 оцшки ефективносп ПЗ по зниженню доз внутр1шнього опром1нення, рашадайний мошторииг дозволяе плануваги та ефективио розподаляти державш кошта, виддлеш для захисту населения вш впливу юшзуючого внпромшювання.

По-четверге. система радаащйного мотторингу е також мобШзащйним резервом на випадок ймов1рних' ядерних авар1йних ситуащй, тобто ¡снуе для забеспечения оперативно! реакцй системи рад1ац|йноТ безлеки на змшу ращацшио! обстановки, незалежно вш причин, шо Л викликали.

ОСНОВН1 висновки

1. Разроблена та влроваджена система забезпечення оперативного рад1ац1йнного мониторингу доз внутр!шнього опром1нення населенна дозволяе виконувати оц!нку р!вн1в променевого впливу на широк! верстви населения, що мешкае в середовищ! рад!ац1йного забруднення. Рад1ацШний мон1торинг е основным джерелом достов!рно1 Д0зиметричда1 Шформац!!, на використанн! якоГ базуеться ц1леагрямована д!яльн!сть по снижению дозовьгх навантажень населения до регламенгованих р!вн!в та запоб1гангао иеобгрутговяпото олроаднсння.

2. Рад1ац!йний мон)торинг базуеться на широкому використани1 Ыструмен-тальних Метод1в дозиметр!!. Разроблен! та запроваджен! иеобх!дн! техн!чш засоби вим1рювань для зд1йспения оперативного мониторингу, при створенн! яких головннй акцент зроблено на реальних вимогах до ф!зичнюс та техшчних характеристик л!чильникга випром!нювання людини, призначених для масовогр и спешального контролю населения в умовах тяжко! рад!ац!ойно! аварП та л!кв!дацП и насл!дк1в.

3. Разроблен! ориг!нальн! коиструкцИ фалтом!в Т1ла людшш, що використовуються для кал!бровки вс!х клас(в ЛВЯ оперативного контролю населения. Остами мають !сгош! переваги над ¡снуючими аналогами, пройшли апробашю в ведучих !нститутах св!ту та атестован! дерясавними метролопчними службами. Щ розробки можуть бути рекомендован! для серШгого промислового виробннцтва.

4. Широке впроваджеиня системи забезпечення оперативного рад1ац1йного мониторингу доз внутр1шнього апром!неш(я дозволило створити дозиметричний реестр внутрштього опром!нення, що мае понд 170 тис. результата вим!рювань. Завдяки запропоноваяому програмно-методичному Ьабезпеченню, вперше на великому масив1 результате прямых вим!рюнфнь проакал!зовано загальн! законом1рност1 формування доз внутр!пмього ояром!нення населения, ото проживав на рад!оактивно-забруднешй територЯ - розпад!л ¡нттЬяуальпих дез тгутр1ш«ъого апрам!нення р^зннх грун населения УкраТнн, одержан! характеристики його дииам!ки, виявлено та математично визвачено мехаи!зм впливу основних дозостворюючих фактор!в (1шльн1сть рад!оактивних випадШь на м!сцевост!, рад!ац!йна як'клъ продукпв споживания та !н.) па пронес формування Ыдквидуалышх дозових навантажею».

6. Використаиня одержалнх залежностей дало змогу розроблти метод оцппси эфективност! проф!лактичлих заход!в, снрямованих на знхжсння доз внутр1шнього опром1нення, котрий дозволяе планувти та эффективно розподиятл державн! кошти, спрямовая! на захист каселети в!д вшпшу юшзугачого випрон1нюпаняя.

7. Систематизация досв!ду внкористання 1истру ыснтальш IX методов дозиметр!1 внутрштього опромШення за Шсляаваршний пер!од, поряд з використанням результате проведенпх досл!джень та анал!эу великого масиву дозиметрично! ¡нформацИ дали змогу виробити доктрину подальшого розвитку та вдосконалення рад!ац(йного мон1тортпу внутр!шнього апромШення, як складову частииу дсржашо! системи рад!ац!бно! бсзпеки населения.

ОСНОННИЙ 3MICT пигерташйноТ РОЕОТИ виклалений в

ПУБЛ1КАШЯХ;

1. Perevoznikov O.N., Ukhtarev I.A., Litvinets L.A., Yakovleva G.N. Experience, Problems and Results of Mass Implementation of Whole Body Counters at Post Chernobyl Period//Assessment of the Health and Environmental Impact from Radiation Doses due to Released Radionuclides: Proceedings of the International Workshop at Chiba, January 18-20, 1994.- Chiba, Japan, 1994 -P. 129-139.

2. Лихтарев И. А., Перевозников О. H., Литвинец Л. А. Опыт использования счетчиков всего тела для измерения содержания радиоцезия у населения после аварии на Чернобыльской атомной элекгростанции//Радиационный мониторинг, клинические проблемы, социально-психологические аспекты, демографическая ситуация, малые дозы ионизирующего излучения: Инф. бюл., Киев, УНЦРМ МЗ к АН Украины, 1992. - Вып. 2.- Т. 1. - Разд. 2.- С. 219-224.

3. Аппаратурно-методическое обеспечение измерения инкорпорированных радионуклидов на позднем этапе аварии та ЧАЭС/ Л. А. Литвинец, О. Н. Перевозникоз, Г. Н. Яковлева, В. В. Василенко//Актуальные вопросы ретроспективной, текущей и прогнозной дозиметрии облучения в результате Чернобыльской аварии: Докл. междунар. научи, коиф., Киев, 27-29 октября 1992 г.- К., 1993.- С. 22-25.

4. Мониторинг индивидуальных доз облучения населения/ О.Н. Перевозников, Л. А. Литвинец, Д. В. Новак, В. М. и др. //Проблемы радиационной медицины: Респ. межВед. сб., К.: Здоров'я, 1992.- Вьш. 4.- С. 27-32.

5. Литвинец Л. А., Комариков И. Ю. Статистический анализ результатов дозиметрических измерении в области малых активностей. //Актуальные вопросы ретроспективной, текущей и прогнозной дозиметрии облучения в результате Чернобыльской аварии: Докл. междунар. научн. коиф., Киев, 27 - 29 октября 1992 г.- К., 1993.- С. 35-39.

6. Возрастные особенности содержания радионуклидов цезия в организме жителей Народичского района Житомирской области/В.М.Терещенко, JU. И. Геец, О. Н. Перевозников, Л.А.Литвикец//Проблемы радиационной медицины: Респ. межвед. сб.. К.: Здоров'я, 1991.- Вып. 3.- с.99-103.

7. Korzun V. N.. Likhtarev I. A., Los' I. P., Litvinets L. A. e.a./Effects of Ferric Ferrocyanide (Prussian Blue) on Uptake and Elimination of Radioactive Caesium in Humans/ 'Environmental contamination following a major nuclearaccident: Proceedings of a sympos., Vienna, 16 - 20 Oct. 1989.- Vienna, 1990.- Vol. 2.- P. 244247.

8. Korzon V. N.. Likhtarev I. A., Litvinets L. A. e.a./Prophylactics of Internal Irradiation of Radioccasium and radiostrontium//Report of the Japan-Soviet Seminar an Radiation Effects Research, Tokyo, 1990. - P. 239-240. »

9. Региональные особенности вклада различных продуктов питания в формирование доз внутреннего облучения/И. Ю. Комариков,_Л. А. Литшшец, А. В. Михайлов и др.//Чернобыль и здоровье людей: Тез. докл. научн.-практ. конф., Киев, 20 - 22 апреля 1993 г.- К., 1993.- Ч. 1.- С. 157-158.

10. Комариков И. Ю., Перевозников О. Н., Литвинец Л. А. Количественная оценка эффективности профилактических мероприятий по снижению доз внутреннего облучения//Проблемы радиационной эпидемиологии медициндких последствий аварии на ЧАЭС: Матер, научи, конф. с международным участ., Киев, 19-20 октября 1993 г.- К., 1993.- С. 227-234.

И. Модификация моделей метаболизма радиоцезия в условиях применения ферроцин-содержащих пищевых продуктов/В. Н. Корзуи, Л. Н. Ковган, Л. А. Литвинец и др.//Проблемы нормирования ионизирующего излучения в условиях воздействия модифицирующих факторов: Сб. научн. трудов, М.-1991, С. 63-69.

12. I.P.Los, I.A.Likhtarev, V.N.Korzun, V.S.Repin, G.V.Fedosenko, I.Yu.Komarikov, M.G.Buzinny, A.V.Zelensky, T.A.Pavlenko, L.A.Litvinets

- et./Irradiation Doses as a result of the Chernobyl NPP Accident and from Other Sourscs //Assessment of the Health and Environmental Impact from Radiation Doses due to Released Radionuclides: Proceedings of the international Workshop at Chiba, January 18-20, 1994,- Chiba, Japan, 1994 -P. 91-103.

13. Содержание радиоцезия в организме детей п.г.т. Полесское/Л. А. Литвинец, Г. М. Гулько, А. Б. Ленивова и др.//Медицинские проблемы радиационной защиты: Материалы Pefcn. научн. конф., Киев, 15-17 дек., 1987. -К., 1987. - С. 38-41.

14. Литвинец Л. А., Комариков И. Ю. Статистический анализ результатов дозиметрических измерений в области малых активностей. //Актуальные вопросы ретроспективной, текущей и прогнозной дозиметрии облучения в результате Чернобыльской аварии: Докл. междунар. научн. конф., Киев, 27 - 29 октября 1992 г.- К., 1993.- С. 35-39.

15. Возрастные особенности содержания радионуклидов цезия в организме жителей Народичского района Житомирской области/В.М.Терещенко, В. И. Гсец, О. Н. Перевозников, Л.А.Литвинец//Проблемы радиационной медицины: Респ. межвед. сб., К.: Здоров'я, 1991.- Вып. 3.- с.99-103.

16. Дозиметрическая оценка блокирующего и декорпорирующего эффектов снижения внутреннего облучения радиоцезием при использовании ферроцин-содержащих пищевых продуктов/В. Н. Корзун, И« А. Лихтарев, Л. А. Литвинец и др.// Актуальные вопросы дозиметрии внутреннего облучения: Тез.докл. всесоюзз. совещания, Гомель, 1989.- С. 37*38.

17. Модификация моделей метаболизма радиоцезия в условиях, применения ферроцин-содержащих пищевых продуктов/В. Н. Корзун, Л. Н. Ковган, Л. А. Литвинец и др.//Проблемы нормирования ионизирующего излучешм в условиях воздействия модифицирующих факторов: Сб. научн. трудов, М.-1991, С. 63-69

Ii

18. Содержание радиоактивного цезия и дозы внутреннего облучения у детей Полесского района/Г. М. Гулько, Н. Ф. Рубель, Л. А. Литвинец и др.//Проблемы радиационной медицины: Респ. межвед. сб., Киев, 1988, Вып. 1, -К., 1988. - С. 126130. '

19. I. Likhtaryov, L. Kovgan. O. Bobiliova, I. Los', G. Gulko, V. Repln, О. Perevoznikoy, К. Tsigarikov, S. Vavilov, E. Kalcheoko, R. Gluvchlnsky, D. Novak, V. Berkovskiy, V. Chumak, I. Kayro, G. Phedosenko, I. Komarikov, L. Dtvinetz, S: Soroka. Main Problems in post-Chernobyl dosimetry. Assessment of the Health and Environmental from Radiation Doses due to Released Radionuclides: International Workshop Proc. National Institute of Radiological Sciences, Chlba, 18-20 Jan. 1994. -Chiba, 1994. - pp. 27-51.

20. Фантом человека/Лихтарев И.А., Репин B.C., Пархоменко В.И., Лихтарева Т.М., Литвинец Л.А., Перевозникоа Q.H.// Патент №1808214 СССР- 21 марта 1991 г.

Информация о работе
  • Литвинец, Леонид Александрович
  • кандидата технических наук
  • Киев, 1994
  • ВАК 11.00.11
Автореферат
Обеспечение оперативного мониторинга индивидуальных доз внутреннего облучения населения после аварии на ЧАЭС - тема автореферата по географии, скачайте бесплатно автореферат диссертации