Бесплатный автореферат и диссертация по биологии на тему
Гемато-иммунологический статус ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в экокризисном регионе Донбасса и обоснование коррекции выявленных нарушений
ВАК РФ 03.00.08, Зоология

Автореферат диссертации по теме "Гемато-иммунологический статус ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в экокризисном регионе Донбасса и обоснование коррекции выявленных нарушений"

^ НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

ІНСТИТУТ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ ПАТОЛОПЇ, ОНКОЛОГІЇ ТА РАДІОБІОЛОПЇ ім. Р.Є.КАВЕЦЬКОГО

На правах рукопису

РАКПІА-СЛІОСАРЕВА Олена Анатоліївна

ГЕМАТО-ІМУНОЛОГІЧНИЙ СТАТУС ЛІКВІДАТОРІВ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АТОМНІЙ ЕКТРОСТАНЦІЇ, ЩО ПРОЖИВАЮТЬ У ЕКОІСРИЗОВОМУ РЕПОНІ ДОНБАСУ ТА ОБГРУНТУВАННЯ КОРЕКЦІЇ ЙОГО ПОРУШЕНЬ

03.00.08. -Радіобіологія

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук

Київ -1997

Роботу виконано в Українському науково-дослідному інституті онкологі та радіології МОЗ України та в Інституті експериментальної патології онкології та радіобіології ім.Р.Є.Кавецького НАН України.

Наукові консультанти: доктор медичних наук, професор В.А.Барабой,

доктор медичних наук, професор Л.П.Кіндзельський.

Офіційні опоненти : член-кор. НАН України, доктор біологічних наук, професор М.Є. Кучеренко, доктор медичних наук, професор М.П.Захараш,

доктор медичних наук, професор

А.С. Звєркова.

Провідна організація — Харківський науково-дослідний інститут медичні радіології МОЗ України.

Захист відбудеться ” И" ЧЛІЛиЯ 1997 р. о 14 годині на засідані

спеціалізованої вченої ради Д.01.83.01 в Інституті експериментальн патології, онкології та

радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України (252022,

Киів-22, вул. Васильківська,45)

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці ШПОР НАН України.

Автореферат розісланий ” <Р " ^/чі&Ді997 Р-

Вчений секретар спеціалізованої ради кандидат біологічних наук Г.Й.Лавренчук

з

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність роботи. Аварія на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) спричинила до виникнення нової радіаційної гитуації на Україні, територія якої була забруднена широким спектром викинутих радіонуклідів. Маси населення, яке проживає у різних по рівню техногенного забруднення довкілля регіонах, були опромінені.

Перші ж обстеження потерпілих під час авари на ЧАЕС свідчили про враження системи крові та імунітету (Комісаренко С.В. та ін.,1989; Співак

Н.Я., 1989; Гриневич Ю. Я. та ін.,1989).

Вражаюча дія радіації на систему крові та імунітету є давно встановленим фактом (Бонд Б., 1979; Белоусова О.И. та ін., 1979; Дюплан Ж.Д., 1974; Петров Р.В., 1983.). Досить добре висвітлені питання патології цих систем при гострій променевій хворобі у клініці та експерименті (Гуськова А.К., Байсоголов Г.Д., 1971; Дозиоров І.М. та ін., 1985; Терновий К.С., Пінчук Л.Б., Ніколаев В.Г. та ін.,1983).

Значно менше є літературних даних з питань хронічної, пролонгованої дії іонізуючої радіації (Ілюхін А.В. та інші., 1986; Воген Д., 1974; Інгрем М., 1974.), хоча й є окремі відомості про зміни у системі крові та імунітету^ що зареєстровані у людей через 35-40 років після опромінення (Бршіліант М. та інші., 1987, Аклєє В.А. та інші., 1990).

Одначе, особливості, до яких відносяться потужність вибуху, широта спектру викинутих радіонуклідів, наявність гарячих часток, хімічна дія та величина забруднених територій, вирізняють аварію на ЧАЕС, як унікальну, що не має аналогів у світовій практиці.

Особливості радіаційних умов, що виникли у результаті аварії на ЧАЕС, в регіонах, забруднених радіонуклідами, полягають у постійній дії малих доз іонізуючої радіації на живі організми. При цьому при самих низьких інтенсивностях на кожний посутній момент часу завжди створюються малі дозові навантаження, але в залежності від

присутності у спектрі діючих радіонуклідів щільноіоиізуючих випромінювань місцеві чи загальні біологічні ефекти можуть суттєво відрізнятися (Серкіз Я.І. та інші ,1991).

Після аварії на ЧАЕС па території Донецького регіону виникли складні, ще не досить вивчені радіоекологічні умови, які ускладнили екологічно несприятливі умови довкілля, що сформувалися внаслідок бурхливої та неконтрольованої діяльності хімічної, металургічної, гірничовидобувної та гірничопереробної промисловості.

Негативний вплив комплексу промислових факторів на організм у Донецькому регіоні підсилюється постійною дією малих доз іонізуючої радіації, обумовлених особливостями геологічної платформи Донбасу, пошкодженнями їі структури та розломами, що сприяють виходу радіоактивних еманацій, та підсилюється промисловим добуванням корисішх копалин (Колганов А.В., Ластков Д.О. 1990; Грищенко та інші, 1996). При цьому більшу частину ліквідаторів наслідків аварії (ЛНА) на ЧАЕС складають шахтарі вугільних шахт, що відносяться до населення категорії Б, які одночасно з дією факторів аварії підпадають ризику додаткового опромінення, бо вугільний пил мас значну сорбційну здатність до радону та дочірніх продуктів розпаду радону та торону (Колганов А.В., Ластков Д.О. 1990; Тєрентьсв І.В., 1990).

Постійне надходження токсичних речовин з оточуючого середовища в органам приводе до перенапруження та порушення функції систем детоксикації. При цьому, з одного боку, токсичні речовини не повністю перероблюються та виводяться, а з другої — виникає токсичне пошкодження тканин з порушенням їх функції та накопиченням продуктів патологічного метаболізму, поступово формується синдром ендогенної інтоксикації (М.В.Уманский, Л.Б.Пінчук, В.Г.Пінчук, 1976).

Екокризис, що розвивається у Донбасі, позначається на здоров’ї населення та проявляється ростом цілого ряду захворювань,повя’заних з

порушеннями у системі кроні та імунітету. За останні 10 років, співпадаючих з післяаиарійним періодом аварії на ЧАЗС, у Донецькому регіоні різко підвищився рівень онкозахворюваності, алергічних захворювань, хвороб системи кровообігу, травлення. За даними Ситснко Є.Р., (1992),Чепелевської Л.А.,(1992); Кальянова А.В.,(1992), рівні інвалідності та смертності у Донецькому регіоні більш високі, ніж в інших регіонах України.

На посутній момент на території Донецького регіону живе біля 30 тисяч ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС — переважно людей молодого працездатного віку. Захворюваність, інвалідність та смертність цього контингеїлу не тільки зростає, але й є додатковим фактором соціального напруження у регіоні. У літературі накопичено великий матеріал, що свідчить про зміни у системах крові та імунітету у ЛІ ЇА на ЧАЕС та осіб, що проживають на забруднених радіонуклідами територіях (Глузман Д.Ф. та ін.,1993; Бутенко З.А. та ін.,1994; Чумак А.А. та ін.,1991,1996; Талько В.В., 1993, 1994;Бєляков І.М. та ін., 1992; Орадовська І.В. 1991,1996).

Ці дослідження не охоплюють контингенга ЛНА на ЧАЕС , що проживають у екокризовому регіоні Донбасу. Одиничні роботи, присвячені цій проблемі (Іваніцкая Н.І., 1992), стосуються лише відносних показників периферичної крові в терміні 5 років післяаварійного періоду. При цьому не проводився аналіз тенденцій розвитку показників, що вивчалися. Не вивчені особливості стану та змін у системі крові та імунітету,їх залежність від дії професійних факторів, зокрема у шахтарів — ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.

Наростання захворюваності, практично неминучий перехід вегето-судинної дистонії у нейроциркуляторну, а далі у органічну патологію, збільшення частоти розвитку пухлинних процесів свідчать про недостатність реабілітаційних медичних міроприємств, що проводяться у ЛНА на ЧАЕС з Донецького регіону та вимагають розробки адекватних

методів реабілітації. До останніх, очевидячки, слід піднести методи сорбіційної детоксикації (Терновий К.С., Пінчук Л.Б., Ніколаєв В.Г. та інші,1983).

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ: Вивчити дію комплексу негативних екологічних факторів (зовнішнього та внутрішнього низкоінтенсивного впливу іонізуючої радіації та екокризових умов Донецького регіону) на іміунну систему й периферичну кров ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.

ЗАДАЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ:

1. Вивчити у експерименті вплив низькоінтенсивного нелегального опромінення на систему крові та эффекгивнтсть його корекції.

2. Вивчити динаміку показників іммунітету та периферичної крові ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, що працюють у гірничовидобувній промисловості Донбасу.

3. Дослідити гемато-імунологічний статус ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, що проживають у Донецькому регіоні, але не працюють у гірничовидобувній промисловості.

4. Визначити особливості гемато-імунологічного статуса умовно здорового населення Донбассу.

5. Дослідити ефективність відновлення гемато- імунологічного статусу ліквідаторів та населення екокризовото Донецького регіону Донбасу з допомогою засобів детоксикації та імунокорекції.

НАУКОВА НОВИЗНА:

1. Отримані нові експериментальні дані про негативну дію постійного низькоінтенсивного іонізуючого опромінення на кістковомозкове кровотворення та відібрані ефективні засоби модифікації кістковомозкового синдрому, що є основною ланкою в патогенезі променевого ураження, пов’ язаного з аварією на ЧАЕС.

2. Виявлені відмінності у гемато-імунологічному статусі населення із різних регіонів України (Донецький, Київський), які свідчать про

негативний вплив на дончан екологічно несприятливих факторів розвинутого промислового регіону.

3. Встановлено що через 5-10 років після радіаційного стресу не спостерігається нормалізація показників на рівні системи імунітету, крові та системи детоксикації у ліквідаторів наслідків аварії на ЧЛЕС із різних професійних груп, що живуть у Донецькому регіоні.

4. Встановлена негативна динаміка показників імунітету, периферичної крові та систем детоксикації організму в період від 5 до 10 років після дії радіаційного фактору, що виник внаслідок аварії на ЧАЕС.

5. Визначені особливості стану та динаміки гемато-імунологічного статусу ліквідаторів, в залежності від професійного фактору, зокрема, негативний вплив підвищеного рівня природної низькоінтенсивної раді ації при роботі у шахті.

ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ:

1. Відібрані показники гемато-імунологічного статуса, які с перспективними для використання у якості діагностичних критеріїв прогноза стану ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, а також для моніторингу стану осіб із різних професійних груп населения Донецького регіону

2. Встановлена необхідність корекції гемато-імунологічного статуса, як ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, так і умовно здорового населення Донецького регіону.

3. Відібрані ефективні методи медичиної реабілітації, включаючи!

профілактичні, а саме засоби дезіїггоксикаційної терапії: нові

вуглеволокнисті сорбенти” Енсорал” та “Бслосорб мінеральна лікувальна вода “Збручанська Нафтуся”, що використовується як безпосередньо із джерела, так і законсервованою.

4. Встановлено значний детоксикаційний та імунокорегуючий эфект нового вітчизняного препарату” Муміє-вітас”, при його курсовому використанні у контигентів радіаційного та екологічного ризику.

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ:

1.Проведення моніторингу гемато-імунологічного статусу як у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, так і різних контингентів умовно здорового населення Донецького регіону. 2. Включення препаратів “Енсорал”, “Бслосорб”,лікувальної мінеральної води “Нафтуся

Збручанська”,’’Муміє-вітас” у число засобів медичної реабілітації для ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС із різних професійних груп. 3. Використання препаратів “Енсорал”,’’Бєлосорб “, лікувальної мінеральної води “Нафтуся Збручанська” (з врахуванням протипоказань для останньої), а також курсове використання препарату “Муміє-вітас” або його комбінації з ентеросорбентами для оздоровлення та профілактики, в залежності від контингенту, населення Донецького регіону.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ, ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА ЗАХИСТ:

1. Гемато-імунологічний статус ліквідаторів, проживаючих в Донецькому регіоні Донбасу,і через 5-10 років після аварії на ЧАЕС не поновлюється та характеризується зниженням вмісту тромбоцитів, природніх кілерів, гранулоцитів та моноцитів; зниженням неспецифічної резистентності організму та пригніченням реакцій імунітеїу (зниження та дисбаланс експресії антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів, зниження рівня імуноглобулінів класів А та в), наростанням синдрому ендогенної інтоксикації.

2. Практично здорове населення Донбасу, у тому числі й шахтарі, суттєво відрізняються від інших популяцій населення України за комплексом показників гемато-імунологічного статусу, що можна розглядати як наслідок багатофакторного негативного впливу умов екологічно несприятливого довкілля індустріального регіону, а також особливостей геологічної платформи Донбасу ( підвищений вихід радону та інших природніх радіонуклідів), що підсилюється в умовах праці у вугільних шахтах та проживання поблизу териконів.

3. Необхідність корекції порушення гемато-імунологічного статуса

ліквідаторів, а також умовно здорових гірників та населення Донецького регіону Донбасу сумнівів не викликає. З більш ніж десятку препаратів, апробованих у експерименті на іцурах, що постійно, напротязі життя, утримувались в умовах внутрішнього та зовнішнього низькоінтенсивного опромінення у Чорнобилі, відібрані для клінічного використання та показали свою високу ефективність на контингентах обстежених засоби дезінтоксикаційної терапії: вуглеволокнисті

ентеросорбенти нового покоління (“Енсорал” й “Бєлосорб”) та лікувальна мінеральна вода “Нафтуся Збручанська”.

4. Високий позитивний ефект отримано при курсовому використанні контингентами радіаційного та екологічного' ризику адаптогена та імунорегулятора “ Муміє-вітас”.

АПРОБАЦІЯ РОБОТИ :

Основні положеиния дисертаційної роботи обговорені на:

-підсумкових конференціях Інститута Експерименгальной патології, онкології й радіобіології ім.Р.Є.КавецькогоАН України, НДІ медико - екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості, Донецького державного медичного університету ім. М. Горького, Донецької«•обласної лікарні професійних захворювань та Обласного лікувально-оздоровлювального центру Донецької області (Київ, Донецьк,1987-1996).

- республіканських конференціях та з’їздах:” XIII з'ізд терапевтів України” (Тернопіль, 1992), “Чорнобиль та здоров’я людей” (Київ, 1993),

“Проблеми діагностики та лікування захворювань щитовидної залози” (Харків, 1993), “Актуальні питання гігієни та епідеміології Донбасу” (Донецьк, 1993),’’Проблеми радіаційної епідеміології медичних наслідків аварії на ЧАЕС” (Київ, 1993), “Сучасні проблеми експериментальної клінічної ендокринології”.

- всесоюзних з’їздах,конференціях та нарадах: “І Всесоюзний

радіобіологічний з’їзд (Москва, 1989), “ Активація кровітворення та

радіорезистентність організму” (Обш'нськ, 1990), “ Праця, екологія та здоров’я шахтарів” (Донецьк, 1992),’’Радіобіологічний з’їзд” (Київ, 1993).

- міжнародних конгресах, симпозіумах, конференціях та нарадах : “Біологічні та радіоекологічні аспекти наслідків аварії на Чорнобильскій атомній електростанції” (Зелений мис, 1990),” Освіта. Екологія. Розвиток. XXI сторіччя” (Донецьк, 1994), “III Європейський конгрес з ендокринології” (Амстердам, 1994), “XXIX всесвітній конгрес міжнародного Інституте хірургії” (Лондон, 1994), “Українська секція Європейского інституту екології та раку” (Київ, 1994), “Першому Європейскому конгресі з хірургії” (Барселона, 1995), “Міжнародній конференції ‘"Чорнобиль -96” (Зелений мис, 1996), “Міжнародній конференції з техногенно підвищеної природный' радіації у неуранових шахтах” (Сщирк, 1996).

ВПРОВАДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ РОБОТИ.

Основні положення дисертації викладені у 65 друкованих роботах, включаючи методичні рекомендації 3-х найменувань, 3 інформаційних листках. По матеріалам дисертації отримано 1 авторське свідоцтво та патент України, отримані приорітетні посвідчення на 2 патенти Украіни. Результати досліджень впроваджені у практику відділу токсикології та відділу гігієни і фізіології дітей та підлітків ЩЦ медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України, Обласного лікувально-оздоровлювального центру Донецької області, в лекційні та практичні курси навчання студентів та курсантів кафедр микробіології, імунології та вірусології, профпатології Донецкого медичного державного університету ім. М. Горького.

ОБ’ЄМ ТА СТРУКТУРА ДИСЕРТАЦІЇ.

Дисертаційна робота викладена на 356 сторінках та складається з вступу, 10 розділів, заключения та висновків. Бібліографічний вказівник складається з 280 украіїнских та російських, 102 іноземних джерел літератури. Робота включає 84 таблиці та ілюстрована 15 рисунками.

ЗМІСТ РОБОТИ:

Дослідження проводились з 1986 по 1996 рр. При цьому з 1986 по 1990 були проведені експериментальні дослідження віддалених наслідків впливу іонізуючого опромінення, що виникло у результаті аварії на ЧАЕС та можливості модифікації цієї променевої дії у 1012 білих безпородних щурії^ розведення Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України, що знаходились напротязі усього життя у Чорнобилі та в Києві.

З 1990 по 1996р. було обстежено 688 мешканців Донецького регіону із різних контингентів :умовно здорове каселение (УЗН)-ІОб чол.; умовно здорові гірники (УЗГ)-110 чол.; гірники, що працюють в умовах постійної дії природнього низькоінтенсивного радіаційного випромінювання (ПСР)-57 чол.; ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС (з дозовою наваптаженістю, за даними офіційних документів-0.05-62 сГр), що не працюють у гірничовидобувній промисловості (ЛНА)-205 чел., шахтарі вугільних шахт Донбасу - ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС (ШЛНА) -210 чел.

У процесі роботи вивчали гемоіраму експериментальних тварин та вміст мієлокаріоцитів кісткового мозку. Проводили аналіз захворюваності, смертності та канцерогенних ефектів у тварин із різних контрольних груп, а також досліджували можливість модифікації,з використанням різноманітних препаратів ( вугільних активованих сорбентів СУГС, СКН, лікувальної мінеральної води “Збручанська Нафтуся”, імуномодулятора Т-активіна). Для оцінки гемато-імунологічного статуса населення та ЛІІА на ЧАЕС із різних професійних груп, проводили аналіз гемограми з якісним її аналізом ( загальновідомими методами).

Вивчали фагоцитарну активність, фагоцитарне число, за методом Стенко П.Б., Кост О.А.(1975); бактерицидну, біохімічно обумовлену, активність нейтрофілоцитів периферичної крові у спонтанному та стимульованому продігіозаном тесті відновлення нитросииього тетразолію ( НСТ-тест), за

методом Нагосва Б.С., Шубича М.Г. (1981). Вивчення складу популяцій та субїіопуляцій мононуклеарів периферичної крові здійснювали методом непрямої імунофлуоресценції (Пінчук В.Г. та інші, 1990 ), з

використанням панелі комерційних моноклональних антитіл ІКО (набір МКАТ виробництва НПО “Медбіоспектр”) — ІКО-90, ІКО-86, ІКО-31, ІКО-12, ІКО-20, ІКО-53, ІКО-1 для виявлення експресії мембранами лімфоцитів рецепторів, аналогічних CD3, CD4, CD8, CD22, CD38 и HLA, HLA-Dr, а також МКАТ ЛТ: ЛТ4, ЛТ8 (виробництва МП “Сорбент” Інституту імунології МОЗ Росії) та 1П024, ІП047 (виробництва

Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України. Як вторинні антитіла використовували аігошишині антитіла до ГаЬ-фрагменту (виробництво

НПО”Медбіоспектр” і ІЕПОР їм. Р.Є.Кавецкого НАН Украіни). Рівень імуноглобулінів класів А, М, G визначали за методом (Mancini G. et аі., 1965), рівень циркулюючих імунних комплексів (ЦІК)-методом (Digione М. etal. 1969) у власній модифікації (Ракша-Слюсарева О.А., 1992). Для оцінки ступеню сенсибілізації організму до стафілококу та стрептококу використовували метод імунолейколізу (Фрадкін В.А., 1975), у модифікації (Слюсар Л.І. та інші, 1991). Визначення токсичності плазми крові здійснювали за методом (Генес В.Н. та інші, 1958). Визначення середніх молекул проводилось за методом (Габріслян Н.І., Ліпатової В.Н., 1984).

У процесі досліджень вивчали вплив на гемато-імунологічний статус обстежуваних контингентів вітчизняних фармакологічних препаратів-детоксикантів: нових вугільних ентеросорбентів “Енсорал” і “Бслосорб -П”, консервованої лікувальної мінеральної води “Нафтуся Збручанська”; адаптогена “Муміє-вітас”.

Отримані результати оброблювали методами варіаційної статистики, рангової кореляції, дисперсного та факторного аналізу ( Генес B.C.,1964.; Гублер Є. В.,1970), з використанням мікро-ЕОМ “ Електроніка МК-61” та

пакету програм ( Астанін Л. 10. та інші. 1993 ), а також з шікористанням персональної ЕОМ та пакету відповідних програм.

РЕЗУЛЬТАТИ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ:

У процесі експериментальних досліджень було встановлено, ідо малі дози іонізуючої радіації, що складають за вимірами випромінення повітря та кормів 2-4 сГр за життя', приводять до враження організму і, в першу чергу, проявляються розвитком кістковомозкового синдрому. Це проявлялось у тварин, які утримувались у Чорнобилі та Києві, зниженням загальної клітинності кістквого мозку, вмісту лейкоцитів периферичної крові через 4 месяця після початку експерименте. У процесі спостереження відмічено стійке, більш виражене у чорнобильських тварин, зниження, в пешу чергу, нейтрофілів, а потім лімфоцитів її наростання до 2-го року після аварії еозинофілі'/. Пригнічення та виснаження кістковомозкового кровотворення корелювало з раннім ’’старінням”, підвищеним та раннім виходом новоутворень, підвищеною частотою загибелі тварин та скороченням довготривалостї їх життя у Києві до 23+0.5, а в Чорнобилі до 19.1+.0.7 при нормі 32+0.5 місяці.

Такий радіобіологічний ефект малого дозового навантаження можна пояснити дією змішаного внутрішнього та зовнішнього опромінення широким спектром радіонуклідів, що включав альфа-, бета- і гамма -випромінення інкорпорованих радіонуклідів та гарячих часток, які потрапляли в організм з питвом, їжею та диханням (Серкіз Я.І.та інші, 1989- 1996; Деденко ,І.К. 1989; Захараш М.П., 1996 ).

Вплив іонізуючої радіації на живу систему призводить до інтенсифікації вільнорадикальних реакцій, які являють собою певну небезпеку для життєво важливих органел клітини та, в першу чергу, для її мембран ( Серкіз Я.І., 1989; Барабой В.А. та інші,1991). На відміну від великих доз, де в першу чергу вражається генетичний апарат (ДНК) клітини, при малих дозах іонізуючої радіації критичними мішенями первинної дії переважно є мембрани клітин (Кузін М.А., 1972, 1976;

Sternglass E.J., 1973, 1974, 1977; Токін Н.Б., 1974; Chandra S. et al., 1981; СеркізЯ.І. та in., 1984; Рискулова C.T., 1986).

Індуковані опроміненням порушення структури мембран впливають на біоенергетичні процеси, метаболізм клітин та міжклітинну взаємодію. Накопичення продуктів клітинного розпаду та патологічного метаболізму веде до підсилення процесів перекиеного окислення ліпідів, *іх накопичення та до розвитку синдрому ендогенної інтоксикації, що лежить, за сучасними поглядами, у основі патогенезу променевих уражень (КузінА.М. 1972, 1977).

Ймовірним уявляється, що при дії радіаційного фактора після аварії на ЧАЕС кістковий мозок та стовбурові кровотворні клітини, що омиваються кров’ю, в зв’язку з особливостями їх будови (Чєртков І. Л.,Фріденштейн, 1977; Алмазов В.А. та інші,1979; Афанасьев Б.В.,Алмазов В.А., 1985; Воробйов А.І та інші, 1985, Schofield R., 1978; Чєртков І.А., Гуревич О.А., 1984), підпадають під постійне тристороннє опромінення радіонуклідами, інкорпорованими у кістковій тканині, циркулюючими у крові та поглиненими клітинами мікрооточення. Це призводить до пошкодження та виснаження стовбурового пула кровотворної тканини.

З метою модифікації Чорнобильского кістково-мозкового синдрому було проведено дослідження ефективності біля двух десятків препаратів, сред яких були: похідні цис-платини, гумати натрію фітокомпозити, вітаміни, каротини, імуномодулятори стимулюючої дії та засоби дезіотоксикаційної терапії, які за даними Тернового К. С Пінчук Л .Б., Ніколаєва В. Г. та ін., (1983) послаблюють синдром ендогенної інтоксикації та призводять до модифікації променевого ураження.

Проведені дослідження показали найбільшу протипроменеву ефективність та перспективу використання у тварин, які постійно знаходились у Чорнобилі, саме детоксикуючих засобів: лікувальної

мінеральної поди “Нафтуся Збручанська” та ентеросорбснтів -активованих вугліп СУГС і СКХІ.

Для вивчення особливостей комбінованого впливу радіації, що виникла у результаті аварії на Чорнобильській ЛЕС, екологічно несприятливих умов проживання та негативних факторів професії, зокрема підвищеного рівня природньої низькоінтенсивної радіації, було обстежено 688 мешканців Донбасу, проживаючих у Донецькій області.

Основою екологічного пеблагополуччя у цьому регіоні є комбінована дія на організм комплексу негативних факторів довкілля, забруднен ого: продуктами хімічної, металургічної, гірничовидобувної та й гірноперероблювальної промисловості, а також постійного впливу низькоінтенсивного іонізуючого опромінення, обумовленого особливостями геологічної платформи Донбасу та її техногенних розломів ( Коніщева Н.Й. та ін., 1992, 1993; Харковенко Н.М. та ін., 1995; Грищенко Н.П. та ін., 1993,1996; Нєлєпа Н.Б. та ін., 1993,).

Ці шкідливі фактори оточуючого середовища підсилюють дію радіаційного фактору в організмі населенім та ЛНА на ЧАЕС і, в особливості, у шахтарів-ЛНА, які під час роботи зазнають впливу низькоінтенсивної природньої радіації, шкідливих умов праці ( пил, підвищена вологість, вібрація, шум, фізична напруга ) та, як мешканці Донецького регіону-всього комплексу негативних екологічних факторів нерадіаційної природи.

Проведені власні дослідження показали, що у 1992 р. у периферичній крові умовно здорового населення Донецького регіону, реєструвався більш низький вміст лейкоцитів, гранулоцитів та природніх кілерів, в порівнянні з популяцією киян, у яких ці показники були, в свою чергу, нижче, ніж до аварії на ЧАЕС .

У популяції жителів Донецького регіону, в порівнянні з київською, у

1992 г. були зареєстровані відмінності в експресії антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів, що' свідчили про

своєрідність порушення взаємодії у системі імунокомпетентних клітин, що проявлялись активацією В-лаики імунітеїу у цілому, при зниженні вмісту Т-лімфоцитів та їх основних субпопуляцій. При цьому відносні показники вмісту Т-хелперів і 'Г-супрссорів були вище, ніж у киян в доаварійний період. Експресія антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів дончан, відмінна від такої у популяцій з інших регіонів (Талько В.В., 1994, Мельников О.Ф.,1993; Ородовска І.В., 1996).

Порівняльний аналіз показників функційної активності імунітету популяцій Донецької та Київскої областей з врахуванням даних літератури виявив їх вихідну відмінність по відношенню один до другого у доаварійний період. Зокрема, у дончан були початково вища фагоцитарна та бактерицидна активність нейтрофілів, а рівень циркулюючих імунних комплексів - нижчим, ніж у киян.

Показники функційної активності імунітету у донецької популяції також відрізнялись, за даними літератури, від інших регіонів України, зокрема, Полтавського, Івано-Франківського, Поліського

(ТалькоВ.В., 1994; Баєва О.В., 1996; Ородовска І.В.,1996; Ородовска І.В. та інші,1996).

Отримані результати свідчать про відмінність гемато-імунологічного статуса популяції Донецького регіону від популяцій інших регіонів України. Це підтверджується й даними В.Н. Мухіна (1996), який зареєстрував нерівномірність популяційної структурованності регіону за системою АБО , резус фактором, та відмінність за цими показниками популяції Донбасу від інших регіонів України.

У периферичній крові умовно здорового населення Донецького регіону зареєстровані цитоморфологичні зміни, характерні для осіб, що проживають у регіонах, постраждалих у результаті аварії на ЧАЕС (Панченко Н.А., 1996; Панченко II.А. та інші., 1996; Глузман Д.Ф. та інші, 1993; Бутенко З.А. та інші, 1993 ), що є як наслідком забруднення території Донбасу радіонуклідами Чорнобильського походження, так і

впливу радіоактивних еманацій природнього походження, зокрема внаслідок техногенного руйнування геологічної платформи Донбасу Грищенко С.В. та ін., (1995, 1996).

Встановлена негативна динаміка показників гемато-імунологічного статуса та функції систем детоксикації у населення Донецького регіону з 1990 по 1996 рр., що проявляється у вірогідному зниженні вмісту в периферичній крові субпопуляції 'Г-лімфопитів хелперів, популяції прнродніх кілерів, підвищенні вмісту еозинофілів. У динаміці 6-річного спостереження встановлено підвищення вмісту циркулюючих імунних комплексів, рівня імуноглобулінів класу А, та зниження фагоцитарного числа, імуноглобулінів класу М. Також встановлено підвищення цитотоксичності плазми крові за парамеційним тестом та показником середніх молекул.

Певні негативні тенденції змін функції імунної системи та системи неспецифічної резистентності організму через 5-10 років після аварії на ЧАЕС зареєстровані і у мешканців інших регіонів України (Баєва О.В. та інші., 1996; Орадовска І.В. та інші,1996; Чумак А.А. та інші,1996; Звсркова А.С. та інші, 1994).

Порівняльна оцінка гемато-імунологічного статуса та показників

плазми крові, що відбивають стан систем детоксикації, показала відмінність по цим параметрам контингентів умовно здорового населення та умовно здорових шахтарів.

У гірників вугільних шахт Донецького регіону, що працюють в умовах нормального мікроклімату, але при постійному впливові природньої іонізуючої радіації, переважно обумовленої пилорадіаційним фактором та гамма- і альфа-випроміненням радону та дочірніх продуктів розпаду радону і торону до 4 сГр на рік, були виявлені значні зміни гемато-імунологічного статуса та показників систем детоксикації организму. Це проявлялось вірогідним підвищенням вмісту еритроцитів, лейкоцитів, еозинофілів та нейтрофілів, моноцитів, природніх кілерів. Зареєстровано

вірогідне підвищення числа клітинних розпадів, частоти знахідок нсйтрофілоцитів з ворсинчатіспо хроматину, фрагментозом ядер, набуханням ядер. Це свідчить, на пашу думку, про наростання токсичних процесів у організмі та порушення проникливості та цілосності клітинних мембран, в першу чергл; внаслідок посиленім процесів переписного окислення ліпідів, та підтверджується як нашими роботами, так і станом клітинних мембран у ЛНАна ЧАЕС (Барабой В.А. та ін., 1991;Барабой

В.А., 1996; Дружина Н.А. та ін., 1989, Валуцина В. М. та ін., 1993). Наявність клітин з подібними проявами розцінюється не тільки, як відображення токсико-запалювального процессу, але й як результат дії іокізуюючої радіації (Гольдберг Є.Д., 1967; Звєркова А.С.,1996; Пакченко НА.,1996).

В умовно здорових гірників зареєстровано появу Ріддерївських лімфоциті^ підвищенім частоти знаходження лімфоцитів у вигляді “ ручки дзеркала”, молодих, а також атипових форм, з ядром у вигляді сухого листка та дврядерних лімфоцитів. Виявлені цитоморфояогічні зміни пула лімфоцитів свідчать, на нашу думку, про адаптивну напруженість імунітету у шахтарів, що ■ працюють в умовах шкідливих факторів професії, включаючи дію низькоінтенсивної природньої радіації. Це погоджується з даними про. зміни цитоморфології лімфоцитів, які на бувають форми ракетки, внаслідок підвищення їх рухливості при дії малих доз іонізуючої радіації (Михайловська Ё.В., 1994)..

В умовно здорових шахтарів зареєстровані відмінності в експресії антигенних рецепторів мембран , які свідчать про більший вміст популяції та субпопуляцій Т-лімфоцигів та меньш виражену активність В-лімфоцитів, що обумовлюється відповідними співвідношеннями НЬА і НЬА-Ог рецепторів.

В умовно здорових шахтарів, в порівнянні з умовно здоровим населеіпмм, зареєстровано більш високий рівень сироваткових

Показника гсмограми у різних контингентів населення Донбасу.

Показник УЗН . ЛНА УЗГ ШЛНЛ

п 106 205 110 211

Г ємоглобін ТІЛ 138.00±3.00 135.60±3.62 144.10±5.00 138.80±2.50

Еритроцити Т в 1л 4.30±0.0б 4.32±0.43 4.9±0.22 4.59±0.08

Г ематокріт % 45.20±1.40 47.00±2.20 47.30±0.80 48.90±1.10

Тромбоцити Гв 1л 251.70±7.00 216.00±9.40* 264.3 0±0.30 234.40i9.00*

Лейкоцити Гв 1л 5.27±0.07 5.68±0.24 7.20±0.46 5.90±0.18*

Мієлобласти Г в 1л 0.00±0.00 0.00ІІ0.001* О.ООіО.ОО 0.004±0.0б2*

Мієлоцити Гв 1л 0.003±0.002 0.01±0.002* 0.004±0.001 0,009±0.004

Метамієлоцити Г в 1л 0.027±0.008 0.08±0.00б* 0.036±0.009 0.02±0.01 *

Паличкоядерні нейтрофі чи Г в 1л 0.12±0.01 0.1б±0.14 0.22±0.05 0.1б±0.02

Сегментоядериі нейтрофіли Г в 1л 2.62±0.0б 2.85±0Л6 4.20±0.35 2.90±0.09*

Еозинофіли Г в 1л 0.02±0.01 0.1Ш.01 0.22±0.05 0.17±0.03

Моноцити Г в 1л 0.11±0.01 0.1ШШ 0.30±0.07 0.21±0.09

Лімфоцити Г в 1л 2.20±0.08 2.00±0.016* 2.16±0.18 2.25±0.13

Природні кілєри Г в 1л 0.0б±0.01 0.02*0.009* 0.26±0.13 0.04І0.02*

при Р<0.05

Цнтоморфологічні особливості лейкоцитів у різних контингентів населення Донбасу

Показники УЗН ЛНА УЗГ ШЛНА

п І Об 205 110 211

Клітинні розпади% 8.51±0.54 24.1б±3.08* 15.50±3.00 22.60±1.40*

Нейтрофілоцити:

Токсогенна зернистість% 4.10±0.91 11.96±2.38* 3.00±2.50 13.90±3.20*

Ворсинчатість хроматину% 6.60±0.65 15.42±3.34* 15.00±2.50 20.30il.90

Фрагментоз ядра% б.30±0.90 27.60±2.10* 19.00±4.10 33.70і2.70*

Набухання ядра% 10.30il.34 28.96±2.3 19.60±4.30 37.30i3.40*

Гіперсегментація ядра% 5.50±0.81 7.52ІІ.46 8.40±2.00 17.80±1.60*

Гіпосегмеитація ядра% 0.45±0.05 1.05±0.25* 0.50±0.01 0.72і0.15

Адгезія% 2.30±0.30 4.86±1.08 ■ 2.50±1.60 5.10±1.50

Лімфоцити:

Бобовидні% 1.60±0.30 4.30±1.51 2.30±0.40 7.30ІІ.50

Ріддєрівські% О.ООіО.ОО О.ООіО.ОО 1.04±0.04 1.07І0.94

Ручка дзеркала% 0.40±0.19 1.76±0.55* 1.90±0.50 1.45І0.62

Сухий листок% 0.85±0.27 2.60±0.64* 0.78±0.10 б.ЮіІ.70*

Фєстончаті% 0.84±0.22 2.50±0.бЗ* І.ЗОіО.ЗО І.ЮіО.29

Моноцити:

Атипові% 0.09±0.07 1.32±0.54* 0.30±0.10 0.83І0.32

Двоядерні% 0.12і0.09 0.34±0.06* О.ООіО.О 0 0.35±0.0 3* 1

імуноглобулінів, вірогідний у відношенні ^А та І§М, підвищена спонтанна та стимульована бактерицидна активність при зниженні фагоцитарної активності нейтрофілов і тенденція до підвищення токсичності плазми крові та сенсибілізації імунокомпетеїггннх клітин орган ізму до стафілококу.

Таблиця 3.

Експресія антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів у різних контингентів населення Донецького регіону (Г в 1л)

Показник: УЗН : ЛНА УЗГ : ШЛНА

п : 106 : 205 : 110 : 211

НЬА 1.89+0.13 0.96+0.06* : 1.68±0.03 1.00+0.06*

НЬА-Бг 1.72+0.17 1.00+0.12*: 0.64±0.02 0.92+0.09* СБ-З 1.08+0.04 0.73+0.08* : 1.48+0.03 0.99+0.06*

СО-4 0.59±0.02 0.27+0.05* : 0.85+0.02 0.49±0.03*

СБ-8 0.35+0.02 0.19+0.03* : 0.6 Ц0.02 0.38±0.03*

СО-22 0.81+0.03 0.73+0.10 : 0.52±0.03 0.67+0.02*

СБ-38 1.73+0.19 0.77+0.10* : 0.64+0.03 0.79±0.07

* - при Р<0,05

Отримані дані відбивають як особливості адаптації організму до постійного стресового впливу негативних факторів умов праці, так ; генетично детерміновані особливості імунної

системи контингента осіб, здатних до тривалої праці в умовах вугільних шахт.

Постійна дія на організм гірників вугільних шахт Донбассу підвищеного рівня природщкого низькоінтенсивного іонізуючого опромінення від 4 до

Показники функціональної активності імунітету і неспецифічної резистентності у різних контингентів населення

Донбасу.

Показник УЗН ЛНА УЗГ ШЛНА

п 105 205 110 211

іеа г/л І.85±0.14 1.60±0.1б 2.20±0.01 1.73*0.19*

г/л 1.12±0.09 0.92±0.10 1.80±0.14 І.ООіО.П*

І§С г/л 9.27±0.37 5.98±0.50* 9.00±0.70 8.90±0.3б

СІК до стафілококу % 0.09±0.02 0.17±0.02* 0.17±0.04 0.38±0.08*

СІК до стрептококу % 0.09±0.02 0.16±0.04* ОЛОіО.ОЗ 0.18±0.06

Фагоцитоз % 56.20±5.20 40.40±2.5* 39.4±2.50 32.8±2.90

Фагоцитарне число кл. 5.30±0.60 4.50±0.30 3.90±0.20 3.20±0.67

НСТ-тест % 9.40±1.80 13.20±2.20* 25.3±2.30 21.98±2.80

Індекс активації нейтрофілоцитів . 0.26±0.02 0.19±0.04* 0.29±.003 0.28±0.03

ЦІК о.о.щ. 35.90±3.5 29.90±5.90 34.5±5.80 30.6±3.70

Токсичність плазми (парамеційний 1б.70±1.5б 8.40±0.76* 18.79±0.80 8.28±0.59*

тест) хв.

Показник середніх молекул (254 нм) 0.41±0.03 0.73±0.11* 0.45±0.10 0.77±0.09

Показник середніх молекул (280 нм) 0.48±0.06 0.74±0.08* 0.50±0.11 0.8Ш.12*

' (254/280 нм) 0.97±0.10 0.99±0.08 0.90±0.09 1.00±0.09

*-при Р<0.05

- 22

5 сГрза рік, в порівнянні з умовно здоровими шахтарями, приводить до вірогідного зниження вмісту тромбоцитів (214.00±010 Г в 1 л), природніх кілсрів (0.09±0.01 Г в 1л), збільшення вмісту лімфоцитів (2.86±0.21 Г в 1л) та тенденції до зниження вмісту сегментоядерішх нейтрофілів і моноцитів. При цьому у обстеженого контингенту спостерігалась

тенденція до підвищення частоти адгезій нейтрофілів, нейтрофілів

з наявністю у цитоплазмі токсогенної зернистості, гіперсегментації ядра та вірогідне ' підвищення пула нейтрофілів з гіпосегмеїггованим

ядром (0.80±0.10 %). У пулі лімфоцитів встановлена тенденція до

збільшення вмісту клітин з атиповим ядром у вигляді сухого листка,

виявлено підвищеїшя вмісту атипових моноцитів, а також зареєстровані

дврядерні моноцита.

У шахтарів, працюючих в умовах постійного впливу низькоінтенсивної радіації, виявлена тенденція до зниження вмісту Т та В лімфоцитів (1.42і 0.04 Г в 1л и 0.46± 0.02 Г в 1 л, відповідно), вірогідне зниження субпопуляції Т-хелперов та Т-супресорів (0.69±0.05 Г ві ли

0.41 і. 0.03 Г в 1 л, відповідно), імуноглобулінів класів А, М, Є (1.05±0.09 Г/л, 0.71±0.07 Г/л, 7.4± 0.49 Г/л, відповідно) та бактерицидної

активності нейтрофілоцитів, як у спонтанному (19.20±3.45%), так і у стимульованому НСТ-тесті (21.70±3.90 %). У обстеженого контингента зареєстровано вірогідне підвищення вмісту ЦІК (60.55±7.75 од.опт. щ.) та токсичності плазми крові за парамеційним тестом (9.45± 0.50).

Виявлені зміни гемато-імунологічного статуса у гірників, що постійно працюють в умовах низькоінтенсивного радіаційного опромінення з поглиненою дозою 4-5 сГр на рік, свідчать про несприятливу дію на обстежувані системи цього фактора виробничого середовища пояснюють, з одного боку, виявлені нами більш важкі наслідки опромінення, а з другого боку, — відсутність вірогідних змін з боку показників системи крові, імунітету, детоксикації, які б свідчили про дозову залежність' ефектів шахтарів-ЛНА на ЧАЕС, іцо проживають у Донецькому регіоні.

Порівнювальна оцінка гемато-імунологічного статуса умовно здорового населення та ЛНА на ЧАЭС, що не працюють у гірничовидобувній промисловості, показала, що у ЛПА вірогідно знижений вміст тромбоцитів, лімфоцитів, природніх кілерів та є тенденція до підвищення числа лейкоцитів периферичної крові, в основному за рахунок підвищення вмісту нейтрофілів. Також спостерігалась тенденція до збільшення гематокритного числа. Виявлено наростання цитоморфологічних змін нейтрофілів ( клітин з наявністю ворсинчатості хроматину, фрашеїггованим, гіпо- та гіперсегмептованим ядром, токсогенною зернистістю цитоплазми, адгезованих нейтрофілів ), що розглядається як прояв токсико-запального процесу, впливу іонізуючої радіації. У ЛНА зареєстровано збільшення пула атипових лімфоцитів у вигляді ручки дзеркала, сухого листка, фестончатих лімфоцитів, тенденція до збільшення пулу бобовидних, молодих лімфоцитів, а також атипових моноцитів.

У ЛНА зареєстровано дисбаланс експресії антигенних рецепторів мембраиами лімфоцитів, за рахунок більш значного зниження НЬА рецепторів, в порівнянні з НЬА-Ог. Як ' результат цього встановлено вірогідне _ зниження експресії антигенних рецепторів Т-лімфоцитів, Т-хелперів та Т-супресорів, а також популяції плазмоцитів/природніх кілерів при тенденції до зниження експресії антигенних рецепторів мембранами В-клітин. Була виявлена тенденція до зниження рівня сироваткових імуноглобулінів класів А і М, а також вірогідне зниження І£0.

Вірогідно знижені фагоцитарна та бактерицидна активність нейтрофілоцитів периферичної крові. Також була встановлена тенденція до пониження бактерицидної активності в стимульованому НСТ-тесті, що свідчить про зменшення резервної бактерицидної здатності нейтрофілів.

Виявлені зміни поєднувались із значним та вірогідним наростанням сенсибілізації імунокомпетентних клітин організму до стафілококу.

У ЛНА також зареєстрована тенденція до підвшценмя в’язкості плазми крові, зниження вмісту циркулюючих імунних комплексні, що може бути пов’язно як з процесами руйнування клітин та перерозподілу маси ЦІК, так і. з порушенням синтезу білка, що проявляється в обох випадках зниженням вмісту сироваткових імуноглобулінів.

Зміни в системі крові та імунітета ЛНА виявлені: нами на фоні значного та вірогідного підвищення токсичності плазми крові. Це підтверджує, з врахуванням даних гемограмл -, наявність та наростання синдрому ендогенної інтоксикації, значно більш вираженого у ЛНА на ЧАЕС, ніж у населення Донецького регіону.

Порівняння комплексу показників гемато-імунологічного статусу та систем детоксикації організму ЛНА на ЧАЕС, що не працюють у прничовидобувній промисловості,та шахтарів-ЛНА на ЧАЕС свідчить про відмінність порушень у цих двох контингентів ЛНА.

У шахтарів ЛНА на ЧАЕС було виявлено вірогідне зниження вмісту лейкоцитіов, в основному,за рахунок значного, але невірогідного зниження нейтрофільних гранулоцитів, моноцитів, а також достовірне зниження пула природніх кілерів, тенденція до зниження гемоглобіну, еритроцитів, підвищення гематокритного числа та лімфоцитів.

Встановлено вірогідне підвищення вмісту нейтрофілів з токсогенного зернистістю цитоплазми, фрагментованими, гіперсегментованими та набухлими ядрами. Зареєстровано підвищення пула лімфоцитів з бобовидними та атиповими ядрами у вигляді сухого листка, а також тенденція до наростання вмісту атипових моноцитів та вірогідне збільшення пула двоядерних моноцитів: значне, але не вірогідне збільшення частоти клітинних розпадів, підвищення частоти появи нейтрофілоцитів з ворсинчатістю хроматина, гіпосегментованим ядром, клітинних адгезій.

Експресія антигених рецепторів мембранами лімфоцитів у ліквідаторів -гірників відрізнялась від подібної у ЛНА, що не працюють у

гірничовидобушііґі промисловості, менш вираженими порушеннями співвідношень експресії рецепторів НЬЛ і НЬА-Ог при деякому дисбалансі за рахунок зниження експресії НЬА та підвищення експресії ІІЬА-І)г. Це проявлялось порушеннями у системі кооперації іму-нокомпетеїтшх клітин та активацією В-ланки імунітеті1 ^збільшенням

популяції В-лімфоцитів та плазмоцитів), зниженням експресії

Т-лімфоцитів і субпопуляцій Т-хелпср'ш та _. Т- супрссорів:_____Виявлено

вірогідне зниження рівня сироваткових імуноглобулінів А

та М , та тенденція до зниження , рівня, _імуноглобулінів класу О.

Зміна показників нсспецифичної резистентності організму у ЛНА-шахтарів було менш виражена, ніж у ЛНА ,що не працюють у гірщічовидобувній промисловості. Ці зміни проявлялись у зниженні фагоцитарної та спонтанної бактерицидної активності та наростанні бактерицидної активності нейтрофілоцитів після стимуляції їх продігіозаном.

При цьому значно, але не вірогідно наростала сенсибілізація імунокомпетенпшх клітин організму до стрептококу та вірогідно — до стафілококу. У цього контингенту гірників спостерігалась тенденція до зниження рівня ЦІК та підвищення в’язкості плазми крові.

Токсичність плазми крові по парамеційному тесту, показникам середніх молекул наростала вірогідно та значно.

Відмінності змін гемато-імунологічного статуса у шахтарів та осіб, що не працюють у гірничновидобувній промисловості очевидячки відображають особливості впливу комплексу негативних професійних факторів, які лежать у основі порушень імунітету ще з доаварійного періоду, та процеси адаптації, що узгоджується даними інших дослідників, які вивчали стан імунітету гірників до аварії на ЧАЕС.

У результаті проведених нами досліджень зареєстрована залежність змін гемато-імунологічного статуса від дози іонізуюючої радіації,

поглиненої піл час проведення робіт з ліквідації аварії на ЧЛЕС, за даними офіційних документів, у ЛНА, що не працюють у гірничовидобувній промисловості та не виявлена дозова залежність у шахтарів-ЛНА на ЧАЕС.

Дозова залежність імунологічного статусу у ЛІЇЛ, що не працюють у гірничдаидобувній промисловості простежена за показниками: вірогідним та суттєвим зниженням пула природніх кілерів при поглиненій дозі нижчій 20 сГр, збільшенням нейтрофілів з ворсинчатістю хроматину, фрагментаціями, набуханням ядер, а при дозі 20 та вище 20 сГр у вірогідному' збільшенні адгезій нейтрофілів, пулу лімфоцитів, з ядром у вигляді сухого листка, зниженням рівня сироваткових імуноглобулінів класу в та концентрації циркулюючих імунних комплексів.

Виявлені порушення стану периферичної кровї, імунної системи та детоксикаційних систем організму ЛНА на ЧАЕС, мешкаючих в Донецькому регіоні, не ліквідуються через 10 років після аварії.

Це не узгоджується з даними авторів, встановивших відновлення цих систем в період 1-5 років після аварії на ЧАЕС в інших регіонах (Комісаренко С.Ф. та інші, 1989, Козирсва Г.В. та інші, 1992; Воронцова Т.В. та інші ,1992). В цей же час результати наших досліджень, які свідчать про невідновлюваність та негативні тенденції змін гемато-імунологічного стану ЛНА на ЧАЕС із Донецького регіону через 5-10 років, після аварії, підтверджуються дослідженнями (Гринсвич Ю.А. та ін., 1989, 1993; Звєркова А.С. та ін., 1991, 1994; Кіндзельський Л.П. та ін., 1993; Чумак А.А. та ін., 1996; Захараш М.П., 1996; Орадовска Т.В. та ін., 1996, Баєва О.В. та ін., 1996), в результаті яких теж була встановлена негативна динаміка показників цих систем у ЛНА із інших регіонів, як на більш ранніх етапах спостережень 1990-1991, так і через 5-8 років після аварії.

Дослідження, проведені у ЛНА на ЧАЗС( як у шахтарів, так і у осіб, що не працюють у гірничовидобувній промисловості з 1990 р. по 1996 р. включно, виявили хвилеподібний характер та негативну спрямованість змін комплексу показників, іцо відображують стан та функцію системи крові, імунітету і систем детоксикації орган ігзму.

Аналіз динаміки змін гемограми ЛНА на ЧАЗС, мешкаючих у Донецькому регіоні, за період с 1990 г. по 1996 г.включно, виявив вірогідне зниження вмісту тромбоцитів та моноцитів, пула природніх кілерів, підвищення вмісту гемоглобіну б обох групах ЛНА на ЧАЗС, а у гірників було зареєстровано вірогідне зниження вмісту лейкоцитів, в основному за рахунок нейтрофілів, підвищення вмісту еритроцитів та еозинофільних гранулоцитів у периферичній крові.

Динаміка цитоморфологічних змін лейкоцитів свідчила про односпрямовані, вірогідні та корелюючі між собою зміни, які відображують процес наростання токсико-запалювального процесу та напруженість функції лімфоїдного паростка кровотворення, що проявлялось збільшенням пула атипових лімфоцитів. Всі

цитоморфологічні зміни були більш виражені у шахтарів.

Динаміка дослідження експресії антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів у ЛНА на ЧАЕС свідчить про. наростання дисбалансу експресії рецепторів НЬА та НІ,А-Бг, що веде до втрати контролю та порушення регуляції в системі кооперації . імунокомпетентних клітин, яке виявляється по-різному у ІШІНА та ЛНА на ЧАЕС.

У ЛНА на ЧАЕС, що не працюють у гірничовидобувній промисловості, у динаміці досліджень зареєстровано вірогідне зниження субпопуляції Т-хелперів, популяції В-лімфоцитів та плазмоциті. У ШЛНА на ЧАЕС- навпаки, у динаміці спостереження встановлено підвищення експресії антигенних рецепторів В-лімфоцитів і плазмоцитів на тлі стійкої тенденції до зниження популяції Т-лімфоцитів та вірогідного зниження субпопуляцій Т-хелперів і Т-супресорів.

У обох групах ЛИЛ була встановлена негативна динаміка бактерицидної активності ііейтрофілов, при чому у шахтарів як у спонтанному, так і у стимульованному НСТ-тссті. У ЛНА, що не працюють у гірничовидобувній промисловості, зареєстровано зниження фагоцитарної активності нейтрофілів.

Рівні імуноглобулінів класу А і в вірогідно знижувались у період з 1990 р. по 1996 р. у обох контингентів ЛНА на ЧАЭС. У гірників зареєстровано також зниження й рівня імуноглобулінів класу М.

Вміст циркулюючих імунних комплексів та токсичність плазми крові, за показником середніх молекулу динаміці наростали як у ЛНА, так / у ІІІЛНА, при цьому у ЛНА була встановлена тенденція, а у ШЛНА -вірогідне підвищення токсичності плазми крові за парамеційним тестом.

Таким чином, до 10-го року з моменту аварії на ЧАЕС у ліквідаторів її наслідків, що мешкають у Донецькому регіоні, зареєстрована негативна динаміка показників гемато- імунологічного статусу та системи детоксикації оргашізму, більш значна у шахтарів. Це можна розцінювати, з врахуванням подібних, але менш виражених змін, у конкретних ланках досліджуваних систем умовно здорового населення, як зрив адаптаційних процесів під впливом виснаджуючого хронічного радіаційного та екологічного стресу.

У підсумку досліджень гемато-імунологічного статусу та систем детоксикації було встановлено, що найбільш точними прогностичними критеріями його оцінки у ЛНА на ЧАЕС та умовно здорового населення із різних контингентів є такі показники, як: вміст в периферичній крові природніх кілерів, Т-хелперів; кількість клітинних розпадів; частота виявлення нейтрофілів з токсогснною зернистістю, набуханням, фрагментозом ядра; появою та збільшенням пула атипових лімфоцитів (’’ручка дзеркала”, з ядром у формі сухого листка), а також бактерицидна активність нейтрофілів, за даними НСТ-теста; рівень сироваткових імуноглобулінів класу О, токсичність плазми крові, які корелюють між

зо

собою та надзвичайно чутливі, змінюються під впливом факторів радіаційного, екологічного та професійного ризику.

Проведені дослідження свідчили про необхідність адекватної корекції та медичної реабілітації різних контингентів ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та населення, проживаючих в екокризовому Донецькому регіоні.

Виходячи з раніш проведених нами експериментальних досліджень з модифікації віддалених наслідків постійної діі іонізуючого випромінювання, яке виникло внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, для коррекції гемато-імунологічного статусу були використані нові дезіїггоксикаційні засоби - вуглеволокннсті сорбенти "Белосорб П" та" Енсорал", консервована лікувальна мінеральна вода "Нафтуся Збручанська" та новий вітчизняний препарат - "Муміє -вітас.”

Проведені дослідження показали значну позитивну модифікацію змін, викликаних на рівні імунної системи та периферичної кровї, у осіб з комбінованим імунодефіцитом, зниженими показниками системи неспецифічної резистентності та синдромом ендогенної інтоксикації, що виникли під впливом Чорнобильського радіаційного фактору та факторів екологічного ризику.

Застосувати препаратів "Бєлосорб" та "Енсорал” і консервованої лікувальної мінеральнії води "Нафтуся Збручанська" приводило до значного послаблення синдрому ендогенної інтоксикації. Це проявлялось у всіх випадках застосування препаратів тенденцією до нормаліізації' показників гемограми, зниженням токсичності плазми крові, тенденціїєю до нормалізації рівня ЦІК, а також зниженням частоти реєстрації клітинних розпадів, клітин з наявністю токсогеної зернистості, зміненими ядрами та інших морфологічних змін на рівні клітини.

При використанні цих засобів детоксикації у комплексі медичних реабілітаційних заходів зареєстровано зниження вмісту еозинофілів периферичної крові до норми.

Застосування мінеральної консервованої ноди "Нафтуся Збручанська" Зільш значуще приводило до нормалізації гсмограми, що проявлялось вірогідним збільшенням вмісту гемоглобіну, еритроцитів, лейкоцитів та практично всіх елементів лейкограми, більш вираженими позитивними цитоморфологічними змінами лейкоцитів периферичної крові.

Особливістю використання ентеросорбентів с їх більш виражений вплив на процесе нормалізації експресії антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів. Спостерігалось вірогідне збільшення експресії рецепторів НЬА-Бг та СІ)4 і тенденція до збільшення експресії рецепторів НЬА, СОЗ, СП22, С038 при включенні в базисну терапію знтеросорбенту "Бєлосорб П", вірогідне збільшення експресії рецепторів

004, С08, СБ22, С038 та значне, але не вірогідне зростання експресії СШ при призначенні ентеросорбенту "Енсорал". При курсовому призначенні мінеральної лікувальної консервованої води "Нафтуся Збручаиська"зареєстровано значне підвищення експерсії рецепторів всіх топуляцій та субпопуляцій лімфоцитів, які досліджувались, вірогідне збільшення експресії рецепторів НЬА-О, до збільшення початково шиженого вмісту імуноглобулінів сироватки крові, але не впливало на гган бактерицидної активності нейтрофілоцитів.

Використання ентеросорбентів призводило до нормалізації 5актерицидної активності нейтрофілоцитів та рівня сироваткових імуноглобулінів, незалежно від вихідного їх (збільшеного чи зниженого) л'ану, що свідчить про їх імунокорегуючі властивості.

Застосування препарату "Муміє-вітас" приводило до нормалізації гемограми, включаючи вірогідне та значне збільшення пулу природніх ділерів, які забезпечують протимікробний та протипухлинний захист зрганізму, та зниження вмісту еозинофілів периферичної крові.

Було встановлено наявність детоксикаційних властивостей препарату, які виявлялись у зниженні токсико-запалювального процесу,

документованих на рівні цитоморфологічних змін крові, а саме: вірогідно знижувалась кількість клітинних розпадів, частота реєстрації нейтрофілів з токсогенною зернистістю, ворсипчатістю хроматину, набухлим., та гііюсегмеїгтованим ядром. При цьому знижувалась напруженість функціонування лімфоїдного паростка кровотворінш, що проявлялось вірогідним зменшенням пула Ріддерівських лімфоцитів, лігмфоцитів у вигляді ручки дзеркала, з ядром у вигляді сухого листка, молодих форм лімфоцитів та атипових моноцитів. Привертало увагу значне підвищення числа лейкоцитів периферичної крові при нормалізації (зниженні) ШОЕ, па тлі зникнення або зниження частоти ресстації адгезованих лейкоцитів, та інших показників запального та токсичного процесів.

При додатковому використанні у курсі терапії препарату "Муміє-вітас" спостерігалось : вірогідне збільшення популяції Т-лімфоцитів,

субпопуляцій хелперів та супресорів, з тенденвдєю до нормалізації їх вмісту; експресії антигенних рецепторів НІА та НЬА-БЯ, з корекцією їх порушенного дисбалансу; та тенденцією до нормалізації експресії інших антигених рецепторів (СБ22, С038), які вивчались.

Застосування "Муміє -вітає " приводило до вірогідного підвищення зниженого вмісту сироваткових імуноглобулінів класу Є, зниження ЦІК, нормалізації бактерицидної активності нейтрофилоцитів та зниження сенсибілізації імунокомпетентцих клітин організму до стафілококу та стрептококу. Спостерігався значний клінічний ефект, що реєструвався суб’єктивно та об’єктивно.

Проведені клінічні дослідження показали необхідність включення засобів дезінтоксикаційної терапії:"Бєлосорба-П,"Енсорала", лікувальної мінеральної води "Нафтуся Збручанська" та “Муміє-вітас" у курс терапії та профілактики при проведенні медичних реабілітаційних заходів у ЛНА на ЧАЭС та контингентів екологічного та професійного ризику, що живуть у экокризовому Донецькому регіоні.

ВИСНОВКИ:

1. Довічне перебування лабораторних щурів п умовах експериментальної баз» у Чорнобилі, під постійною дією низькоінтенсиїшоґо випромінювання, викликаного радіаційним фактором, що виник у наслідок аварії на ЧАЕС, обумовлює закономірне зниження вмісту лейкоцитів, лімфоцитів та підвищення вмісту еозинофілів. Експериментальна апробація більш ніж 10 засобів корекції виявила найбільшу ефективність вугільних ентеросорбентів та засобів дезінтоксикаційної терапії (лікувальної мінеральної води "Нафтуся Збручанська".

2.Комплекс факторів Чорнобильської аварії та його поєднання

з комплексом екологічно несприятливих факторів Донбасу обумовлює розвиток глибоких порушень гемато-імунологічного статусу населення, особливо у ліквідаторів, наслідків аварії на ЧАЕС, що потребує корекції.

3.Аналіз комплексу гсмато-імунологічнгос показників людей (1992) виявив суттєві відмінності Донецької популяції від Київської, що проявляється вірогідним зниженням вмісту лейкоцитів, моноцитів, сегмептоядерних неґпрофілоцитів, природніх кілерів, підвищеним вмістом лімфоцитів; закономірними різноспрямованими змінами популяцій та субполуляцій лімфоцитів; підвищеною погаинальною здатністю та зниженою бактерицидною активністю нейтрофілоцитів; підвищеною циготоксичиїстю плазми крові.

4. Виявлено вірогідний вплив професійних факторів на гемато-імунологічний статус, що проявляється у практично здорових гірників вугільних шахт у суттєвому підвищенні числа еритроцитіз, лейкоцитів, гранулоцитів, моноцитів, зозинофілів, природніх кілерів, популяцій та субпопуляцій Т-лімфоцитів, зниженні вмісту популяції В-лімфоцитів, плазмоцитів, підвищенні вмісту гранулоцитів, у змінах, що документують токсико-запалювальний процес, атипових лімфоцитів, у підвшценоій бактерицидній активності нейтрофілоцитів, у порівнянні з умовно

здоровими мешканцями Донецького регіону, не зайнятими у гірничовидобувній промисловості.

5. У шахтарів, постійно працюючих в умовах підвищеного ( 4-5 сГр на рік) рівня природного радіаційного фону, у порівнянні з попередньою групою обстежених осіб, суттєво знижений вміст тромбоцитів, моноцитів, природніх кілерів та підвищений вміст лімфоцитів, рівень циркулюючих імунних комплексів, цитотоксичність плазми крові, при суттєвому зниженні відносних показників вмісту Т-хелперів та Т-супресорів, рівня імуноглобулінів усіх класів, бактерицидної активності нейтроф іілоцитів.

6. Участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС обумовила суттєве зниження, в порівнянні з практично здоровими людьми, вмісту тромбоцитів, моноцитів, природніх кілерів; підвищення частоти розпадів клітин периферичної крові, токсогенної зернистості, зміни на рівні ядер нейтрофіїлоцитів, появу та збільшення пулу атипових форм лімфоцитів, зниження експресії антигенних рецепторів мембранами лімфоцитів, підвищення цитотоксичносгі плазми крові та сенсибілізації " імунокомпетентних клітин крові до мікробних антигенів (стафілокок).

7. У терміні 10 років після аварії відсутня позитивна динаміка гемато-імунологічного статусу ліквідаторів із різних професійних груп, що проживають у Донецкому регіоні. Так, у динаміці спостережень цих контингентів з 1990-1996 рр. виявлена стійка тенденція до зниження природніх кілерів, тромбоцитів периферичної кровї, гранулоцитів (у гірників), підвищений вміст гемоглобіну; вміст лімфоцитів та інші показники крові хвилеподібно коливаються з роками. Наростає частота реєстрації клітинних розпадів, токсогенної зернистості, змін морфології ядер нейтрофілоцитів, кількості атипових форм лімфоцитів. Вміст Т-хелперів і Т-супресорів закономірно снижуеться, як і рівень сироваткових імуноглобулінів, наростає токсичність плазми крові. Більш

виражені зміни спостерігаються у шахтарів-лікпідаторів наслідків аварії на ЧАЕС.

8. Виявлена дозова залежність змін гемато-імунологічного статусу ліквідаторів аварії на ЧАЕС, що не працюють у гірничовидобувній промисловості, при поглиненій дозі іонізуючої радіації більш ніж 20 сГр, яка проявляється вірогідним та суттєвим зниженням вмісту імуноглобулінів класу в, циркулюючих імунних комплексів та зниженням частоти реєстрації клітин з ворсинчатістю хроматину, гіперсегмеїгтацією, набухаючим ядром та атипових лімфоцитів, з ядром у вигляді сухого листка. Дозова залежність змін гемато-імунологічного статусу шахтарів - ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС не зареєстрована

9. За підсумками проведеного дослідження найбільш достовірними критеріями порушення гемато-імунологічного статусу у ліквідаторів, гірників та мешканців Донецького регіону є: зниження вмісту природніх кілерів, Т-хелперів, бактерицидної активності нейтрофішоцитів за даними НСТ-тесту, підвищення токсичності плазми крові, токсогснної зернистості, зміни морфології ядер неіїтрофілоцитів та вміст атипових лімфоцитів.

10. Ефективним напрямком корекції стану ліквідаторів наслідків аварії

на ЧАЕС, шахтарів Донбасу, а також умовно здорового населення є періодичне проведення курсів детоксикації з застосуванням вуглеволокнистих еіггеросорбентів нового покоління ( "Енсорал", "Бєлосорб-П"), а також "Нафтусі Збручанської "- найбільш сильного імунокоректора, використання якого, однак, обмежено,

протипоказаннями (жовчнокам’яна хвороба, захворювання нирок).

11. Включення препарату" Муміє-вітас" у комплекс лікувально-профілактичних міроприємств для ліквідаторів та гірників, а також населення екокризового Донецького регіону забезпечує підвищення кількості природніх кілерів та лейкоцитів при нормализації ШОЕ та зниженні показників токсико-запалювального процессу: підвищення

вмісту Т-лімфоцитів, Т-хелперів та імуноглобулінів G, бактерицидної активності нейтрофілоцитів; зниження сенсибілізації імунокомпетентних клітин до стафілококу та стрептококу, цитотоксичиості плазми крові. СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ З ТЕМИ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Некоторые показатели гематологического статуса и иммунитета у горнорабочих шахт Донбасса, принимавших участие в ликвидации аварии на ЧАЭС.//Гематология и переливание крови. - 1993.- С.111-113.- Соавт. с Тимошенко Г.В., Валуцина В.М., Труновой О.А.

2. Blood and Immune Status of Donbass miners-clean appers of the Chernobyl accident with disoders of the vestibular analisator // BCA Neweletter. 1993.- N1. P.36. -With Nikolenko V.U.

3. Дефицит лимфоцитов периферической крови у больных гипотиреозом, диагностированный после пребывания в Чернобыле // Архив клинической и экспериментальной патологии.- 1995.- Том 3.- N 2.-С. 155156.- Соавт. Халангот Н.Д., Дегонский А.И., Латыпова Г.А., Коломойская М.В.

4. Иммунокоррекция с помощью нового препарата "Мумие-витас" у ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в Донбассе //Здравоохранение Донбасса.-1996.-Ы 1. С.31-39. - Соавт. Бахтссва Т.Д., Каракурчи П.Л., Кокгышев И.В., Барабой В.А., Корниенко Б.Г., Сусло И.М.

5. Некоторые показатели скрининговой оценки состояния иммунологической реактивности организма юношей, проживающих в Донецком регионе //Врачебное дело. Лікарська cnpaBa.-1996.-N7-9.-C.47-49.-Соавт. Харковенко Н.М.,БорисоваЕ.В.

6. Корекція імунітета за допомогою вуглеволокнистого ентеросорбента " Білосорб" у ліквідаторів наслідків аваріі на ЧАЕС// Ліки,- 1996.- N 5-6.-

С. 53-56.

7. Вплив препарату "Муміє-вітас" на гемато-імунологічний стан ліквідаторів наслідків аваріі' на Чорнобильській АЕС, що проживають у екокризовому регіоні Донбасу//Ліки.-1997.-Ш,- С. 53-56.- Соавт. Бахтеєва Т.Д., Каракуркчі П. Л., Коктишев І.В., Барабой В.А., Корнієнко Б.Г.

8. Прогнозирование изменений состояния здоровья шахтеров, принимавших участие в ЛПА на ЧАЭС //Проблемы радиационной эпидемиологии медицинских последствий аварии на ЧАЭС Матер, науч.-практ. конф. с междунар. уч.-Киев, 1993.- С.106 -116,- Соавт. Валуцина

В.М., Ткаченко Л.Н., Николенко В.Ю., Асланова Е.А., Мирная Е.В., Кащока С.Б., Трунова О.А.

9. Содержание лейкоцитов в периферической крови животных, находящихся в условиях длительного облучения малой интенсивности //Сб. Радиационные аспекты Чернобыльской аварии. Ч. II. Экологические и радиобиологические проблемы ДСП.-Киев, АНУ ССР, 1989.- С. 252255.

10. Радиационные нагрузки и некоторые ожидаемые биологические эффекты у животных,находящихся п условиях длительного внешнего и внутреннего радиационного воздействия //Там же - С. 165-175.- Соавт. Ссркиз Я.И., Липская А.И, Катаевскин Ю.Ф., Пинчук Л.Б., Масляный В.Н. Тршшш В.В., Коваль Г.Н., Лавренчук Г.И., Снежкова Е.А.

11. Изменения в системе кроветворения, ткани печени и ранняя

иммунодетекция опухолевого процесса у животных в условиях хронического внешнего и внутреннего радиационного

воздействия/ЛГам же.-С.198-205. - Соавт. Пинчук Л.Б.,Серкиз Я.И., Чеботарев Е.Е., Пухова Г.Г., Дружина Н.А., Пинчук В.Г.,Липская А.И., Новиченко Н.Г., Николаев В.Г., Масляный В.Н.

12. О прогностической значимости ЭФП-теста //Там же.- С.- 230- 233.-Совм. с Новиченко Н.Л., Пинчук Л.Б., Малинарн С.Т.

13. Structure of Peripheral Blood Lymphocytes in Subjects with Thyropathies Diagnose after the Chernobyl accident European J. of Endocrinology. V. 130. Sup.-2.- June. 1994,- P4- 170. With.- Kabotsy N., Khalangot N., Kovpan N., Latypova G.

14. The peripheral blood lymphocytes deficite in hypothyroid patients diagnosed after stay in the Chernobyl zone //European J. of Physiology. - 1995.

- Vol. 430.-N. 4.- P. 262. With - Khalangot N.D., Degonsky A.I., Latipova

G.A. Kolomoyskaya M.V.

15. Консервована мінеральна вода "Збручанська Нафтуся"-новий імунокоректор для екокризових регіонів //Врачебное дело. Ліки.-1997. N.2.- С.

16. Способ коррекции кроветворения при радиационном поражении организма //A.C.N 1 797197 АІ МІСИ 4 А 61 К 33/08 ДСП. Соавт. Шестопалов В.М., Моисеева Н.П., Серкиз Я.И., Пухова Г.Г., Пинчук Л.Б., Костюкова Л.В., Дружина Н.А.

17. Спосіб корекції кровотвореніи при радіаційному ураженні організму/ЯТатент України N 12417, МКИ 4 А61 К38/08.1993-5 с.- Співавт. Шестопалов В.Д., Моісесва Н.П., Серкіз Я.І., Пухова Г.Г., Пінчук Л.Б., Галлу В.Н., Костюкова Л.В., Дружина М.О.

18. Отдаленные последствия,возникающие у крыс,содержащихся в условиях постоянного воздействия малых доз ионизирующего излучения низких интенсивностей // I Всесоюзный Радиобиологический сьезд: Тез. докл.- Москва: АН СССР.-1989.- Т.4.-С. 854,- Соавт. Серкиз Я.И.

19. Изучение радиомодифицирующего воздействия ряда препаратов на белых беспородных крыс,находящихся в условиях постоянного внешнего и внутреннего облучения // Там же.- С. 847848.- Соавт. Пинчук Л.Б., ПуховаГ.Г., Масляный В.Н., Дружина Н.А., Чеботарев Е.Е.

20. Патогенетическое обоснование развития костномозгового синдрома в условиях постоянного воздействия на животных малых доз ионизирующих излучений низких интенсивностей // Там же. С.- 1093.-

Соавт. Пинчук Л.Б., Серкиз Я.И., Коваль Г.Н., Гольшмид Б.Я., Липская Л.И.

21. Модифицирующее влияние сорбционных методов очистки организма

на костномозговое кроветворение в эксперименте на животных,

находившихся в условиях постоянного действия малых доз

ионизирующего излучения различного качества низких

интенсивностей //Активация кроветворения и радиорезистентность организма:Тез. докл. Всесоюзн. науч. конф. -Обнинск, 1990.- С.59-61.-Соавт. Пинчук Л.Б., Серкиз Я.И., Николаев В.Г., Масляный В.Н., Новиченко Н.Л., Пухова Г.Г., Липская А.И.

22. Изменения в системе крови у животных, в течение всей жизни наблюдавшихся в зоне ЧАЭС //Биологические и радиоэкологические аспекты последствий аварии на ЧАЭС :Тез.докл.-Междунар.конф."Зеленый мыс" 10-18 сентября 1990 Г.-1990.-С. 216- 217.-Соавт. Пинчук Л.Б., Серкиз Я.И., Коваль Г.Н., Пуховая Г.Г., Родионовая Н.К., Липская А.И.

23. Попытка модификации отдаленных последствий аварии на ЧАЭС путем применения некоторых детоксицирующих воздействий // Там же,-

С.245.- Соавт. Пухова Г.Г., Пинчук Л.Б., Масляный В.Н., Родионовая

Н.К., Никитченко В.В.

24. Некоторые функциональные показатели у горнорабочих угольных шахт Донбасса-ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС //Труд, экология и здоровье шахтеров: Тез. докл. Всесоюз. конф. Донецк, 21-22 МНЯ 1991 Г. пОНСЦК-1991.- С.12^-1^7 - С°ЯВТ Вятштшия Д М Т-Тиїготтритт

в.ю. ~ "

25. Дослідження нейроімуішого стану - ліквідаторів аваріі на ЧАЕС //ХШ з'ізд терапевтів Украіни:Тсз. доп. Тернопіль,7-9 жовтня 1992 р,-1992. С.- 107.- Спільно з Ніколенко В.Ю.

26. Гемато-иммунологические особенности ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в условиях экокризиса Донбасса // Чернобыль и здоровье людей: Тез. докл. науч. практич.конф. 20-22 апреля

1993 г.- Киев, 1993.-Ч.ІІ.- С. 254.

27. Исследование иммунного статуса у больных вегетососудистой дистонией горнорабочих Донбасса-ликвидаторов аварии на ЧАЭС / /Там же.- С. 255.- Соавт. Николенко В.Ю., Ефименко В.Н., Евтушенко С.К.

28. Імуномодулююча дія тимогену у осіб, які зазнали променевого впливу у результаті аваріі ЧАЕС //Проблеми діагностики та лікування захворювань щитовидноі залози:Тез. доп. наук, практичн. конф. 28-29 квітня 1993 р. -Харків, 1993.- С.35.- Соавт. Халангот М.Д., Латипов^ Г.О., ДегоньськвйА.Г.

29. Особенности воздействия радиационного фактора на горнорабочих угольных шахт // Радиобиологический сьезд: Тез.докл. Киев. -20 - 25 сентября, 1993 г. Пущино, 1993.- С. 575. - Соавт. Ластков Д.О., Сшосарев А.А., Соловьев В.В.,Николенко В.Ю.

зэ

Ю. Клеточноопосредованный и гуморальный иммунитет у ликвидаторов юследствий аварии па ЧАЭС,проживающих п Донбасском регионе //Там ке,- С. 852.- Соавт. Моссйкин А.С., Евтушенко С.К.

И. К вопросу о разработке методов медицинской реабилитации ниошдаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в докризисном регионе //Актуальные проблемы медицинской ірофессиональнон патологии и радиационной медицины: Мат. науч.-іракт. конф.13 мая 1994 г.Донецк, 1994.-С. 168.- Соавт. Данилов О.В., Заславский С.Н., Слюсарев А.А., Юрченко МЛ., Гладков Ю.Г.

12. Ризик віддалених наслідків у тварин, що постійно знаходились в зоні ІАЕС // Международная научная конф.Чернобыль 96: Тез. докл. Зеленый тыс. 1996.- С.-26.- Співавт. Серкіз Я.І., Індик В.М., Коваль Г.М., Данко Л.І., Моісеєнко М.І., Гольшмідт Б.Я., Лавренчук Г.Й., Нікітіна І.Ю., Іетрииа Л.Г.

>3. Features of measurment and e valuation of dust- radioactive /Internationally conf. Technologically Enhanced Natural Radiation Caused іу Non Uranum Mining. 16-19 October 1996 in Szczyrk, Poland. - 1996.- P.

2.- With. Lastkov D.O., Partas O.V., Dudnick I.N., Nikolenko V.Y.

АННОТАЦИЯ

'акша-Слюсарева Е. А. "Гемато-имму иол отческий статус ликвидаторов юследствий аварии на ЧАЭС, проживающих в экокризисном регионе Донбасса и обоснование коррекции выявленных нарушений."(рукопись) Диссертация на соискание ученой степени доктора биологических наук [О специальности 03.00.08-Радиобиология, Институт

кспериментальной патологии, онкологии и радиобиологии (м.Р.Е.Кавецкого НАН Украины, Киев, 1997 г.

Защищается рукопись диссертации, но материалам которой опубликовано 3 научные работы, которые содержат экспериментальные исследования швотных, находившихся в течение всей жизни под влиянием ядиациониого фактора, возникшего вследствие аварии на ЧАЕС в Киеве [ Чернобыле, и клинико-лабораторные исследования комбинированного оздействия на гемато-иммунолошческий статус населения и :иквидаторов аварии на ЧАЭС, проживающих в Донбассе, комплекса ггрицателытых факторов внешней и производственной среды, включающего низкоинтснсивнуго ионизирующую радиацию природного гроисхождения, через 5-10 лет после аварии на ЧАЭС. В эксперименте становлено отрицательное воздействие радиационного фактора, юзникшего в результате аварии на ЧАЭС, на костномозговое роветворение, и возможность радиомодификации отдаленных юследствий с помощью методов детоксикации. Зарегистрированы (тличия и отрицательная динамика гемато-иммунологического статуса [аселения и ликвидаторов аварии на ЧАЭС, проживающих в Донецком

НО

регионе Донбасса. Дозовая зависимость изменений в системе крови и иммунитета, выявленная у ЛПА, не работающих в шахте, нивелируется у горнорабочих ЛПА за счет влияния отрицательных профессиональных факторов, включающих низкоинтенсивное природное излучение в дозе 45 сГр за год. Выявлены тонкие критерии нарушения гемато-иммунологического статуса и обоснованы методы его коррекции, включающие дегоксикационную терапию с помощью лечебной минеральной воды "Нафтуся Збручанська”, новых углеволокнистых энтеросорбентов "Белосорб П", "Энсорал", нового отечественного

препарата "Мумие-витас".

SUMMARY

Raksha-SIusareva Е.А. "Haemato-immunological state of Chernobyl deane uppers, living in Donbass ecocrises region and basis of correction of disorders, which was revealed".

Thesis for seeking of scientific degree of Doctor of Biological Sciences on Speciality 03.00.08- Radiobiology, R.E. Kavetsky Institute of Experimental Patology, Oncology, Radiobiology of National Academy of Sciences of the Ukraine, Kiev, 1997.

The author manuscript of dissertation defended by 33 scientific works containing experimental studies of animals, which were under action of radiation factor, arising after Chernobyl accident, in Kiev and Cemobyl during all the life and combinating influence on hemato- immunological state of population and clean uppers, living in Donetsk region of Donbass, of complex negative factors of environment and industrial, including action of nature low intensity ionizing radiation, in period 5-10 years after accident. Negative action of radiation factor, arising after Chernobyl accident on haemopoesis and possibility of radiomodification with desintoxication methods was detected in experiment. Difference and negative dynamics of hemato-immunologicail state of population and clean uppers, living in Donbass region was registered. Dose-depended changing in blood and immune system of Chernobyl clean-upper, non-worked in coal pit and obliteration of it in mineres - clean-upperes, because of influence of negative professional factors, including nature low intensity ionizing radiation in dose 45 cGy in year was revealed. Precision criteriones of disorders of blood and immune systems and methodes of it correction, including mineral treatment water "Naphtusia Zbruchahska", new active coal-fibrous enterosorbents "Belosorb-P", "Ensoral"and new native drug medicine "Mumiyo -vitas" were founded.

Ключові слова: іонізуюча радіація, природне низькоіптенсивне іонізуюче випромінювання, Чорнобиль, ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, умовно здорове населення,

шахтарі, екокризис, кровотворення, імунна система, неспецифічна резистентність, корекція, дезінтоксикаційна терапія.

Информация о работе
  • Ракша-Слюсарева, Елена Анатольевна
  • доктора биологических наук
  • Киев, 1997
  • ВАК 03.00.08
Автореферат
Гемато-иммунологический статус ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС, проживающих в экокризисном регионе Донбасса и обоснование коррекции выявленных нарушений - тема автореферата по биологии, скачайте бесплатно автореферат диссертации